Hmrlems Dagblad Stadsnieuws TWEEDE BLAD. Zaterdag lï Juli 1819 Brieven uit ue Moistad. Den Haa{? fiëu centrum voor net vreemdelingenverkeer en liet is dus te begrijpen dat een congres over dit onderwerp de bijzondere aandacht hcefi ook van autoriteiten. Du tegen- 1 woo'dige Minister van Buitentend- sciio Zaken heeft in zijn vorige kwali teit als burgemeester van de residen tie «leeds getoond, dat hij de groote beteekèuis van de bevordering van het vreemdelingenverkeer zeer goed inzag, in zijn tegenwoordige functie heeft hij zeer vele connecties met liet Haagschc leven moeten verbreken, maar zijn liefde voor deze aangele genheid is hem onverflauwd bijge bleven. Hij heeft niet alleen gelegen heid gevonden, doch ook den lust daartoe gehad om het diner, dal. nij gelegenheid van de groote bijeenkomst in liet einde der vorige week heeft plaats gehad, met zijn tegenwoordig heid te vereeren. Dat feit is verheu gend, want het wijst er op dat deze Minister ook in zijn nieuwe functie inziet vanjnvelk gewicht voor ons land in het algemeen de bevordering van het vreemdelingenverkeer is. Nu nieu we tijden aanoreken en dit verkeer weer zal herleven, is het gewenscht, aut do overheid een open oog heeft voor 't enorme landsbelang dat daar in schuilt, Te veel wordt m de bevor dering van liet vreemdelingen-ver keer een egoïstisch zaakje gezien van hen, die uoor dat verkeer voordeel hebben. Doch zelfs al -ware dit zoo cn het is ten slotte een gevolg van bei verkeer dan nog 13 het van veel gewicht dat vreemdelingen hier gemakkelijk een weg vinden en zicli gemakkelijk kunnen bewegen. Den Haag moet zelfs van een groot deel van de gasten die hier veriocveïï be staan en het is dus gewenscht dat hier tei stede het besef dat de komst van deze wordt bevorderd, levendig wordt gehouden. Heel Jangzaam-aan herstelt de toe stand zich en het is dus te wachten dat nog dezen zomer liet verkeer zeer zal toenemen. Vandaar dat dit con gres een groote beteekenis heeft. Het wijst heen op de ontwakende energie die noodïg is 0111 het herstel te bevor deren en hei toont aan, dat men -iet belang van Nederland in 't oog heeft. E11 juist daarom is het een gelukkig verschijnsel dat Minister van Karne- beek loont vol belangstelling te zijn 1 voor de ontwikkeling van het vreem- delingen-verkeer. Ais een teèkenend feit voor dat langzuam-groeiende herstel is wel de aanstaande opnefiing van de N. L. M. Dn zal een zege» zyn. Als er in den crisistijd een enorme mislukking is geweest da» is hel wel uc-ze te ïuat- geöoren maatschappij. are zij vroe ger tot sianu geuraout dan boet ze al licht iets kunnen beteekenen. Nu is '1 nieis geworden dan een zeer duui tusschc 11 bureau, dat de Kegeermg kon hanteeren als ze zelf acluer cte scnei men wilde blijven en dat op haar beurt achter ue Kegeering wegkroop, als het haar te lastig werd gemaakt. Het eenigu wat er' van gezegd kan worden is dat het vele personen iq del ijk onderdak heeft bezorgd en een veei te hoog salaris, trouwens dat was geen specifieke eigenschap van de N. U. M. maar dal was het geval met verschillende bureaux. Een der crisis-bureaux. Meneer de chef-de-bureau. Vierhonderd gulden salaris por maand, llij kwam als re gel 's niQrgeiis na tienen en vóór el ven, terwijl het kantoor om negen uur begon. Het gebeurde ook wel ttai hij pas togen twaalven arriveerde of ook wel dal hij in het geheer niet kwam. Ais hij kwam, was zijn eerste werk de courant te lezen. Eon heel enkele maal kwam er wel eens iemand om meneer te spreken, In de kamer hing een groot biljet met het opschrift: „Maak het, kort". Hij was o.a. belast met het aanne nieri van personeel. Benige moeite om naar goede krachten te zoeken deed iiij niet. Het kantoorpersoneel be stond uit gewezen dienstmeisjes, win keljuffrouwen, een paar reizigers en winkelbedienden, meer echter jonge dames. Bij de liquidatie van het bureau heeft zich het volgende voorgedaan. Een der „hoogere" heeren was hei eerst aangewezen om opgedoekt te worden. Men deed het lekker nicL Iemand van een rang lager werd aan den dijk gezet en de hooge - meneer trad in diens plaats om nog een beetje langer uit de staatsruif te kun" hen eten. Natuurlijk was dat nog niet genoeg. Ue heeren hebben zelf bij den Minister aangedrongen op oen toelage voor het liquideoren, te we ten voor den hoofdboekhouder 3000 gulden, voor den boekhouder 1000 gulden, voor de juffrouw die hoofd correspondente heette 750 gSd. c-n voor den kassier eveneens 750 gld. Klachten werden nooit onderzocht Kwam er een bij den Minister dan werd deze kalm verzonden naar het bureau waarover geklaagd werd met het veYzoek: „zij deze verzonden om raad en advies-'. Wat die raad en -lat advies beteekenden valt te begrijpen. Deze kleine trekjes typeeren wel den toestand. Iemand die zee-r gerui- men tijd op het betrokken bureau is werkzaam geweest heeft zijn memo ries te boek gesteld en mij enkele ge deelten daarvan meegedcold. Gelukkig gaat dit alles thans spoe dig verdwijnen of is het reeds geheel of gedeeltelijk verdwenen. Wat bij dit ééfio bureau is geschied, .staat niet allee», liet herhaalde zich op ver schillende bureaux, „het een wat meer het ander wat minder". Het is te hopen dat er nimmer meer een tijd komt, dat wij weer bezocht wor den door een dergelijke jilaag. Ware dit hut geval dan heeft misschien de ervaring zeer veel nut. Daarom wa re het gewenscht dat zij die daarin lust hebben hun memories eens op papier brachten. Is "r niet een ondernemende uit gever die het aandurft ze te laten samenstellen? HAGENAAR. De P. E. O. ii'. M. en de drie Eleotrische Centrales. In de Statencommissie voor liet onderzoek van de voordracht inzake Electriciteitsvoorzïening, heeft hel lid van Gedep. Staten meegedeeld, dat de oprichting van de Prov. en Ge meentelijke Electriciteit&muatschup- pij bedoelt concentratie der electri- citeitsopwekking, om door verwijde ring van het overbodige te geraken tot een zoo economisch mogelijke productie. Is eenmaal de-P. E. G. E. M. gesticht, dan moet nagegaan wor den 111 hoever het voordeel ig is een der bestaande centrales op te heffen n welke centrale eventueed uitge breid moet worden. De bedragen van inbreng der drie entraies zullen zijn de sticht ingsprijs verminderd met de afschrijvings percentages, die aan de provincie zijn voorgeschreven. Voor do provin cie geeft dit winst noch verlies, voor Haarlem en Amsterdam een boek houdkundige winst. De oprichting van de der P. E, G. E. M. geeft geen wijzi ging in de distributie-gebieden, maar het ligt in den aard der zaak, dat overleg gepleegd zal worden of wij ziging rationeel en wenschelijk is. Er bestaat goede verwachting, dat de Kroon voor de overdracht der drie certrales van de 21/2 pCt. overgangs- kosten ontheffing zal verleenen. Ge beurt dit niet. dan zal een andere wijze van inbreng moeten worden ovzer wogen. Aangedroijngen werd op medezeg- gingsschap der Staten ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden en pen sioneering van het personeel. Het lid van Ged. Staten meent, dat vol doende waarborgen gelegen zijn in het feit, dat drie publiekrechtelijke lichamen de eenige aandeelhouders zijn. DE RUBINI. De impressario van den telepaath De Rubïni verzoekt me de te deelen, dat, ter voorkoming van misverstand tusschen den telepaat» en zijn publiek, zooals bij een der laatste séances plaats had, voortaan een tolk aanwezig zal zijn, teneinde de verschillende opdrachten aan en uit het publiek zonder fouten over te brengen. Het Filmkükspel Cinema P a 1 a c e. Kiekjes uit Volendam! Met dit al leraardigste en echt-Hollandsche nummer opent deze week het pro gramma in het: kijk-paleis in de Gr. Houtstraat, 't Is te hopen, dat ei eerstdaags weer wat méér visch in onze stad gedistribueerd wordt, want' we hebben Vrijdagavond heerlijke scholletjes en andere waterbewoners gezien, waar je alleen maar naar mocht kijken! We zagen namelijk dc- nijvere Volendammer visscliersbevol- king in actie bij hun vischvangst- enz. Gaat dèt zien! Dan maken wij kennis met het op nieuw ontwakende sportleven in Bei lijn, lachen even om de twee geestige paartjes, die op zulk een onverwach te en zonderlinge wijze tot een huwe lijk komen, om clan met belangstel ling het hoofdnummer le volgen: „Tot eiken prijs", een groot levens drama in vijf afdeelingen, waarin madame Pelrova, uit New-York. op sublieme wijze de hoofdrol vervuil. Liefhebbers van dansen kunnen ge nieten van de sierlijke bewegingen van de balletdanseressen Etty en Hetty, een paar aardige, lieve jonge dames, die, gekleed in keurige klee- dij, met onvergelijkelijke graoie over het podium draaien. Ten slotte nog een lachnummertju „op het doeken je gaat welvoldaan naar huis! Binnenland TEGEN HET VLOEKEN. Door den Bond tegen het vloeken is een manifest aaii het Nederlandscho volk gericht waarin met klem wordt aan gedrongen dit kwaad te helpen be strijden en zich aan te sluiten hij den Bond. - 1 DE KONINGIN IN DE HOOFD- STAD. De Koningin arriveert he-, denochtend ie 10.50 uur uit Den Haag te Amsterdam ter ontvangst ten pa- leize van de Fransche landbouwers. IT. M. vertrekt met den trein om 1.04 uur van het Centraal Station naar Het Loo. "5® transportarbeiders en de werkloezenzorp. Vrijdag had te Rotterdam een be spreking plaats tusschen de hoofdbe sturen van der. Centralen Bond van Transportarbeiders en de Neder). be deratie van Transportarbeiders, over de plannen der regeering om tot opheffing der steuncbmité's te «era ken en de arbeiders, die niet tegen werkloosheid zijn verzekerd, naar in stellingen van armenzorg le verwij zen. De vergadering stelde vast. dat de buitengewone tijdsomstandigheden niet geëindigd zijn. Verzekering tegen de gevolgen van werkloosheid wordt •ocor de vergaderende best 1: vn w or de Transportarbeiders practisch on mogelijk geoordeeld. Deze opvattingen zullen nader in een adres aan de Tweede Kamer worden uiteengezet, terwijl oen au diëntie met minister Aalbcrsc zal worden aangevraagd. Mocht, hierdoor geen bevredigende oplossing wordèn verkregen, dan zijn de besturen voor nemens op den dag, dat het ontwerp in de Kamer aan de orde komt, 111 de voornaamste plaatsen van 't land een 24-uurstaking voor transportar beiders te proclameeren en groote protestvergaderingen te beleggen. Ten slotte zijn beide besturen over tuigd, dat indien de regeering zou blijven staan op haar plan tot ver wijzing dor werklooze transportarbei ders naar dc armbesturen, hiervan een ernstige en langdurige crisis in het gehcele transportbedrijf van Ne derland het gevolg zal zijn. ZEEUWSCH-YLAANDEREN BIJ NEDERLAND. De Provinciale sta ten van Zeeland hebben bij ncclamn tie aangenomen een motie-Vienings, waarin vreugde en voldoening wordt uitgesproken over de zekerheid, neergelegd in de verklaringen van Minister van Karnebeek in de Twee de Kamer op 6 Juni betreffende de blijvende vereeniging van Zeeuwsch- Vlaanderen bij Nederland. EEN MAILTHEIN OP VLISSIN- GEN. Er zal weer een mailtrein gaan loopen op de Zeeuwsehe lijn, welke na aankomst van de mailboot des Dinsdags, Donderdags en Za terdags om 1.06 van Vlissingen zal vertrekken. De trein, die dus facul- tatief is, loopt zonder stoppen naar Rozendaal, alleen voor eerste en tweede klasse. STAK IN GSONLU STEN. Uit Emmer-Compascuum wordt geseind: De alhier heerschende schïpperssta- king ging gisteren met wanordelijk heden gepaard. Zooals men weet. is een der grieven van de schippers, dat de regeering ruimte heeft gela ten. om buiten de Beurs orn turf te laden. Slot, zet6Chipper op het vaar tuig van den heer Blanken uit ïïoo geveen, had van dit recht gebruik gemaakt en zonder aan de regelen vim de Beursb'evrachting te voldoen, een lading turf ingeladen. Toen hü dacht te vertrekken werd hem dit be let door een 25 echippers.Nïet alleen echter werd hem het vertrekken belet, m.en overviel ook het schip. Het vaartuig werd aan het wankelen ge bracht. zoodat tenslotte ecu groot gedeelte van den bovenlast in het water terecht kwam. In het woon vertrek werd heel wat materieete schade aangericht. Gelukkig bleef het vaartuig echter drijvende, zoodat persoonlijke onge lukken niet voorkwamen. De schipper is onder politiegeleide vertrokken. De daders moeten niet aan te wij zen zijn. DE WET-DE VISSER EN DE ON DERWIJZERSBOND. In een huis houdelijke vergadering van den Bond van Neder!. Onderwijzers, afd. Am sterdam, is een door den heer Van Liefland voorgestelde motie aangeno men van den volgenden inhoud „De afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers, met verbazing kennis genomen t.eb bende van het feit, dat de hoofdbe stuursleden Ossendorp en Van Zadel hof! stemden vóór het wetsontwerp- De Visser, overwegende, dat dit vóór-stemmen lijnrecht in strijd is met de op 11 Mei op de bondsmeeting aangenomen mo tie, die het wetsontwerp dat sinds dien principieel geen enkele wijzi ging heeft ondergaan „volkomen onaannemelijk" noemde. spreekt haar sterke afkeuring uit over deze houding en besluit deze mo tie te publiceeren VALSCH BANKBILJET. Te Til burg heeft de politie een valsch bank biljet van 100Ü in beslag genomen. Het is te kennen aan het soepeler pa pier, terwijl de letters en figuren veei vetter zi.in en het watermerk niet op de juiste plaats is aangebracht. Het draagt serie letter A B 06400S. TUSSCHEN MAN EN VROUW. De caféhouder II. Rebergen le Vee- nendaal is door zijn vrouw met oen mes een gevaarlijke wonde in de hart streek toegebracht. De toestand van den getrofene is van ernstigen aara. EEN „LIMBURGSCHE UNIE" De „Etoile Beige" maakt melning van de stichting, door een groep Bel gische oficieren van Limburgsche af komst, van .de z.g. „Limburg che Unie", die ten doel heeft, „alle l.'m- burgers uit de beide deelen van de provincie, welke voor het verdrag van 1339 willekeurig is verdeeld, te vcrcc- nigen en den wensch der Limburgers aan gene zijde van de Maas weer klank te doen vinden". Zij zal alle po litieke, administratieve en economi sche vraagstukken bestudceren, wel ke een toenadering kunnen vergemak kelijken. De Unie doet een dringend beroep op alle Limburgers, die in België ge vestigd zijn, om toe te treden tot een groêp, dié streeft naar het vervullen van den wensch van broeders, onder vreemde heerschappij. OPHEFFING VAN DE N. O. T. In de Vrijdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de .N O. T. is aangenomen het voor stel van den raad van bestuur om de uitvoerende commissie te machtigen tot liquidatie der vennootschap ovei te gaan, zoodra zij het oogeublik daartoe gekomen acht. Zooals bekend is, zal de overeen komst, in December 1918 tusschen dj N.'O. T. en de geassocieerde regeo ringen gesloten, komen te vervallen, zoodra de algemeene economische overeenkomst tusschen de N-"der- landsche regeering en de geassoclcer de regeeringen zal zijn opgeheven. De ontstemming onder Het P. T. T.-pereene#l. Een onderhoud metden mijii6ter. Op daartoe gedaan telegrafisch verzoek, werden de heeren Nooird hoff en Waterborg, leden van het da- gelijksch bestuur van den Centrale Nederlandschen Ambtenaarsbond op Donderdag door den minister van Waterstaat in audiëntie ontvangen, ter bespreking van maatregelen, die kunnen leiden tot opheffing van de verbitterde stemming onder het P. T. T.-personcel. Door de deputatie werd den minis ter medegedeeld, dat op verzoek van een groot aantal leden Zondag J.l. een buitengewone huishoudelijke ver gadering van de afdeeling den Haag. groep P. T. T.-personeel heeft plaats gehad, waarin het bestuur in duide lijke woorden te kennen heeft gege ven, dat men met de loonen, zooals die thans zijn. niet langer wenscht voort te werken. Men wees daarbij op liet voorbeeld van de telegrafisten te Parijs, die met een kortstondige sta king bereikten, dat hua loon net 2C-C francs per inaand werd verhoogd. Het personeel wees er in de vergade ring op. dat gelijksoortige groepen van gemeente personeel zeker 10 gut den meer per week vordienen. De de putatie verklaarde, bekend te zijn met hot door den minister gegeven antwoord, aan het kamerlid Helsdin- gen. dat van ingaan der nieuwe loon regeling niet voor 1 Januari 1920 sprake kan zijn. De toestand is echter van dien aard dat hiermede geen genoegen wordt genomen. Hgj. personeel weet, dat een nieuwe regeling gereed is. het heeft ireeds weken geleden bij het door de redactie van het Algem. Handelsblad in gesteéde onderzoek kennis geaio <men van de erkenning van den Di recteur-generaal en van directeuren pan do grootste k-n toren, dat löons- verbooaimg 0' 0 este voorwharde was voor veibetei g van den geest onder het personeel. De regeering brengt de ryensohen tot wanhoop, door nu administratieve bezwaren aan te voeren tegen het ingaan der nieuwe loonregeling per 1 Juli 1919, en dit te meer. nu ondanks de waar schuwende stem van de organisatie, ook de regeling van den duurte-bij- slag alles te wenschen overlaat. Het. personeel weet zeer goed, dat in 1903 eenige dagen voldoende wa ren. om strikingswetten tot stand te brengen en verlangt thans verbete ring op korten termijn. Het bestuur van den bond heeft de situatie zoo ernstig geacht, dat deze week de Haagsch© burgerij per manifest daarmede in kennis gesteld wordt, opdat wat er ook moge gebeuren, rc- geering noch burgerij zullen kunnen zeggen, dat de vakorganisa tie niet tot liet allerlaatste oogen- blik lieeft gewaarschuwd. De minister verklaarde, dat het hier gaat crni een bedrag van 10 miJ- lioen. waarover hij niet beschikt. Hei. wetsontwerp voor de nieuwe rege ling gaat vandaag of morgen naar den Raad van State, maar van in voering der nieuwe regeling voor 1 Januari 1920 kau geen sprake zijn. De Kamer gaat spoedig naar huis zoodat behandeling eerst in Septem ber een aanvang kan nemen. Deze bezwaren zijn niet van adrninlstra- tieven aard, maar beletten absoluut een invoering voor 1920. De ontoe reikendheid van een duurtebijslag is niet door den minister van Water staat te verhelpen. De deputatie ver klaarde deze bezwaren wet te erken nen. maar daarmede stelt men niet het personeel tevreden. Diens organi satie heeft bij de behandeling van den duurtebijslag reeds nadrukkelijk gewaarschuwd. Doordat daarbij re kening wordt gehouden' met sala- risvenneerdering in 1918 krijgt het grootste gedeelte het verdere dee! van het jaar geen cent extra-inkomsten meer en moet, terwijl de prijzen stij gen. de loonen van gemeenteperso neel en particuliere arbeiders veet hooger zijn, zicli bet noodige te ont zeggen. Wars van alle dikke woor den. wordt gezegd, dat het op deze wijze spaak loopt en het zal absoluut geen verwondering wekken, wanneer over eenigen tijd het bondsbestuur bericht ontvangt: Het personeel heeft het werk neergesmeten. Laat de re geering dan verklaren aan het voor stel terugwerkende kracht tot 1 Juli te zullen verleenen. De minister kan die toezegging niet geven.* maar verklaart zich bereid te zulten bespreken of aan d© nieuwe regeling tot i October 1919 terug werkende kracht kan worden ver leend. Buitenland VLIEGONGELUK. De Fransche nviateur Navanie, die zich in de eer ste jaren van den oorlog zeer verdien stelijk had gemaakt, 13 bij het ver richten van proeven in de Aerodrome Villacouhlay bij Versailles naar be neden gestort en onmiddellijk ge dood zoo wordt uit Parijs geseind. IN POLEN. President Wüson zat een commissie nitzen-/en, om een on derzoek in te stellen naar den toe stand der Joden in Polen. VOOR DE DUIKBOOTSLACHTOF FERS. De „Times" verneemt uit New-York dat het streven der veree- niging „Amerika's steun aan Brit che zeelieden" tien millioen pond heeft op gebracht ter ondersteuning van de ge zinnen van 35.000 man/ die door de verrichtingen van Duitsehe duikboo ten werden gedood of verminkt. DE „GROENE GARDE" IN ZUID- SLAVIë. De ,,Times"-correspon- dent in Ragusa (Herzegowina) zendt aan zijn blad een fantastisch ver haal over de zwervende Zuid-Slavi sche troependeelen in de bosschen van Kroatië en Bosnië. Gedurende de twee laatste oorlogs jaren waren de uitgestrekte Kroati sche eh Bosnische boschgebieden be volkt met deserteurs van de Oosten- rijksch-Hongaarsche legers. De de sertie, hoofdzakelijk onder de Zuid- Slavische soldaten, breidde zich tot op zulk een schaal uit dat zij een van de voornaamste factoren van de instorting van het keizerrijk zou worden. De deserteurs vormden zich tot gedisciplineerde troepen, met ge weren en machinegeweren gewapend, en in het bezit van zulk een volmaak te organisatie, dat zij in staat waren elk militair gezag te trotseer en. Te gen heb ende van den oorlog bedroeg hun aantal 150.000 man. En daar zij in de groene bosschen' verblijf hiel den, werden zij bekend als de ..groe ne garde", een naaiu, die in de ge schiedenis van Znid-Siavië voortle ven zal. Hun practijken waren waarlijk vindingrijk. l>oor middel van val- sche passen en nagemaakte iegeror- dc-rs wisten zij overat door te drin gen en daar zij over goede telefoni sche verbindingen en handige ver spieders beschikten, waren zij steeds nauwkeurig op de hoogte van de maatregelen, welke tegen ben wer den genomen. Hun wapenen en le vensmiddelen betrokken zij, rneeren- deeta met behulp van nauwkeurig afgestempelde en nfgeteekende val- sche orders, rechtstreeks uit de op slagplaatsen van het leger; of wel zij trokken de boerderijen langs met na gemaakte hevelen tot het doen van opvorderingen, Eens zonden zij zelfs afgevaardigden heel van Kroatië naar Boedapest met valache orders om een trein met levensmiddelen naar een bepaald kamp to zenden. In 1917 werd in een der deserteurs- centra het bericht opgevangen dat een Infanterie-afdeeltng zich naar Cettinje zou begeven om daar le vensmiddelen af te halen. De „groe ne garde" zond een dag te voren twintig man naar Cettinje, die zich met behulp van valsche orders den voorraad overhandigen liet en juist was vertrokken, toen de rechtmatige belanghebbenden aankwamen. Uniformen van officieren van alle rangen werden verkregen door de dragers ervan aan te vallen en zoo noodig te vermoorden. Zoo waren de leden der .groene garde" dan ook in staat zich als officieren vrijelijk onder de troepen aan het front te bewegen. STAKING VAN TYPOGRAFEN. Ten gevolge van de staking der ty pografen zijn de bladen te Rome niet verschenen. DE QUAESTIE VAN SPITSBER GEN. Dc Raad van Vijf beeft zich naar men weet dezer dagen bezig ge houden met de quaestie van Spits bergen. Noorwegen maakt aanspraak op het gebied, waar Groot-Brittan- niê zijnerzijds eveneens zekere rech ten opeischt. Besloten is een commis sie van vier leden te benoemen Frankrijk, Groot-Rrittannïë. Ver. Staten en Italië), die de geldigheid der Noorsche eischen zal onderzoe ken. HET STEEN KOLENVRAAGSTUK IN FRANKRIJK. In het debat in de Fransche Kamer over het vraag stuk der steenkolenindustrie heeft de afgevaardigde Braun er op gewezen dat er in het land groote oirgeru*-t- heid beerscht. Men vreest dat er in den winter gebrek aan steenkool zal zijn en dat men tegenover een even ernstigen, zoo niet ernstiger toestand zal staan dan tijdens de bezetting. De bond van mijneigenaars heeft de burgemeesters op den kritieken toe stand gewezen. De gemeenten klagen veel over onvoldoende toezending van steenkool. Als de toestand niet ver betert zal men den arbeid moeten1 neerleggen. De regecring zou een bijzonderen commissaris moeten aan wijzen, die de bevoegdheid bezit de zeer dringende, noodzakelijke maat regelen te treffen. Spr. drong er op aan dat er een einde aan den uitvoer van gaskolen komt. De heer Jaspar, minister van eco nomische zaken, betwistte, dat. er gaskolen uitgevoerd worden. Er wor den nu maatregelen genomen om in de eerste behoeften te voorzien. Men mag zich echter geen illusie maken over de uit Duitschland gezonden steenkool. Wij hebban recht op acht millioen ton, aldus spr., maar zullen slechts bediend worden, nadat Italië, waar zooveel mijnen verwoest zijn, zijn aandeel .heeft. Voor wij dus in 't bezit dier steenkolen komen, moet de opbrengst in Frankrijk zeer toene men. De steenkool uit Duitschland mag geen artikel worden van specu latie en daairom treft men thans reeds de noodige inaaregelen Lot een rechtvaardige verdeeling. DE AFRIKAANSCHE OLIFANT BEDREIGD. De „Times" laat .'-en krachtig woord van protest hooren, tegen de door de bevoegde autoritei ten goedgekeurde plannen tot uil roeiing van de olifanten in de Addo Bush Reserve. Als hier niets tegen gedaan wordt, zal ju afzonderlijk ras van den Afri- kaansclien olifant ophouden te be staan en binnen kort nog alleen maar door enkele exemplaren in dierentui nen en menagerieën vertegenwoor digd zijn. En dergelijke in govangenschap le vende dieren krijgen wel eens jongen al is het zelden, maar een tweede ge slacht is onbekend. De „Times" dringt er dus op aan» dat men een flink aantal der dikhui den in een daartoe geschikt gebied bijeen brengt. Het blad acht dit zelfs den plic-ht der- Zuid-Afrikaansche re geering, die er voor te waken heeft niet alleen in 't belang van de Unie regeering, maar in dat van de gehcele beschaafde wereld, dat de fauna v m Yuid-Afrika met zorg in stand woi gehoudenMet de „beschaving" heeft de jacht A au trance op allerlei wild in Afrika haar intrede gedaan, en hol is noodig dat. hier eindelijk eens paal ork wordt gesteld, anders zullen giraffen, zebra's, olifanten, wildebeës- ten, casua.rissen, struisvogels, neus horens, nijlpaarden, tapirs en andere zeer merkwaardige Afrikaansche die ren spoediger don men denkt tol het verleden belmoren. Ingezonden Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhond dexer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. TUBERCULOSEFOND3 „HER WONNEN LEVENSKRACHT." Aan ie ingezetenen van Haar lem! Gode nkt de tuberculose 1 i» d leurs. Mot meer klem dan ooit komen wij dit :iaar uw steun vragen op den Bloemendag van Zondag 13 Juli. Een weimeenend woord daarom; ook Ln uw eigen belang en ook in het belang der Maatschappij Weest mild op dien dag. welwillend tegenover ons korps dames, die uit liefde tot lpin naaste ons bloempje te koop aanbieden. Gij. b?oefent daarmee een krach tig liefdewerk: „De lijdende mensoh- heid hun verloren levenskracht te helpen teruggeven". Nogmaa's. geeft met mitde band •s/en haar die u het bloempje aan- Itnodeai. Dat vragen u onze honderden pa tienten. dat vragen u de duizenden, die door de tuberculose gegrepen zijn! Mannen, die daadkracht dachtea te dragen in de handen, die werken wilden nog veel en zwaar voor kin deren en hun vrduw. Moeders, die dubbel tijden-, omdat ze zien hoe haar ziekte en dood drukken op het gezin. En kinderen jonge bloesems van onze gezinnen, die weggerukt worden door den lentestorm, der tuberculose en die behouden bunnen blijven als allen het bloempje koojjfn. Weigert niet het bloempje, en ieder geve naar vermogen, zoodoen de zal onze leus verhoord worden: de leuze; weert van ons volk den witten tjpod! Namens het Comité „Her wonnen Levenskracht", J. TH ELLIGERS, SecrefariSi Geweerstraat 14. Sport en Wedstrijden SCHAAKRUBRIEK. In het diagram van de Schaakru briek in dit nummer staat een witte Ld3dit moet een zwarte zijn. Goede oplossingen zijn alsnog ont vangen ven: A. D. van Krieken, Haarlem; P. L. Prins, Heemstede en Joh. van Teunenbioek, Schoten. In de „Correspondentie" moeten nog vermeld worden E. A. B. 1. Kg4-f3 faalt na 1 E. van T. S. 1. Kg4—h3 faalt na g$—g.r>. DAMMEN. Donderdagavond 10 Juli j.J. gaven de heeren J. W. en P. J. van Darte len in 's-Hertogenbosch eene alter- neerende simultaanséance voor de lc den en genoodisrden der Bossche Damclub. Onder groote belangstelling ving la séance te 8 uur aan. 28 spelers na men aan de séance deel, waarvan - a simultaanspeiers er 20 wonnen, 6 verloren tegen de heeren G. Burger hof, Th. Kling, N. Sayet, N. J. Va- lentijn, C. v. d. Hoeven en E. Mc- nosch en '2 remise speelden .egen le heeren I. xde Kai.lt en Th. Weynen. Duur der séance 3 uur, dus gemiddeld 6 minuten per partij. De Bossche Damclub boekte verscheidene nieuwe leden. VQETBAL. DE COMPETITIE INDEELING. Nu de algemeene vergadering van den Nederlandschen Voetbalbond langzamerhand nadert, wordt er van verschillende zijden met circulaires gewerkt, waarin onderscheiden wijzen van competijie-indec'inc worden naar voren gebracht Zoo kwam het „Hbld." ihans in hel bezit van een rondschrijven, .erzon den door de elf Westelijke I A veree nigingen (elf. want Hercules is niet meer eerste klusser) waarin word", betoogd, dat een wijziging van Ja thans vigeerende com»"--"" -'rif: noodig is. Deze elf eerste klasse gen stellen voor een zoodanige regeling in het leven te roepen, dat jaarlijks uit I A de laatste drie vereenigingun ruilen met de eerste drie van 1 B, dc laatste drie van I B met de drie kampioenen der tweede klasse ver- eenigingen en de laatste twee v.m elke tweede klasse afdeeling met de zes kampioenen der d-rdc klas<é-af- deejingen. In de toelichting wordt in ueze cir culaire het volgende opgemerkt Er zijn er, die meenen, dat de I A- afdeeüng zou hebben toegestemd in vermenging met I B. zoodra de oor logstoestand was afge1" Niets is minder w In overleg niet d ..mis ie, die den vorigen zomer bemiddelend op trad tusschen het bondsbestuur en onze afdeeling en tegenover weike wij als onze bezwaren scherp raar veren .hebben gebracht de totale on- gelijkwaardigheid zoowel in spe! kwaliteit als in terreininrichiing der afdeelingen A on B, werd ten =lotto de volgende overeenkomst getroffen: „Vermenging van de afdeelingen A en B wordt verschoven tot een na der door het bestuur van den N. V. B. te bepalen tijdstip. De vermenging zal niet voltrokken worden, zooiang de oorlogstoestand nirt »-7o houden te bestaan." Het zal duidelijk zijn. dal ueze tor- mule door ons kon worden aanvaard. Wij rekenden toen en rekenen nog op het inzicht van ons bondsbestuur, dat bij de bepaling van het tijdstip rekening moc-t houden met de alge meene voetbalbulangen. Kan iemand, die onbevooroordeeld is, uit dc aan gehaalde passage lezen, dat wij In stemden met een vermenging, zoo dra de oorlogstoestand zou zijn ge ëindigd? Wij verzekeren u, dat een formule, die bijv. luidde ,„Zij zal vermengd worden, zoodra de oorlogs toestand is geëindigd", nooit door ons 7,ou zijn aanvaard. Houdt ons Bondsbestuur de hern toe vertrouwde belangen op juiste wijze in het oog, dan zal het tijdstip, waar op tot een vermenging van de A en B-afdeelingen wordt overgegaan, niet spoedig aanbreken. Wij achten het daarom, ook voor de B-afote!ing gewenscht, mede te werken lot het verkrijgen van een competi.ie indce- ling als door on« ge chetst. Aan eene oplossing, die er toe mo?t strekken om aan een aantal vereent- gingen voordeelen te verleenen, zon der dat deze hebben bewezen, die voordeelen te verdienen, kunnen wij niet medewerken Stoomvaartberichten STV. MIJ. OCEAAN. Het st. Antenor arriveerde 2 lult van Amsterdam te Rntnvin. KON. NE1). STOOMB. MIJ. Het st. Agamemnon vertrok 6 Juli van St. Vincent naar Buenos-Ayn s. Het st. Irene vertrok 7 Juli van i Barry naar Malta. Het st Orestes arriveerde 8 Juli van Avenmouth te Cardiff. Het st. Ulysses, van Amsterdam n, Avonmouth, pass. 8 Juli Dover. Het st. Vulcanus vertrok 30 Juni van Faro naar Salonica.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5