87® Jaargang Mo. ItOS^ Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 21 JULI 1919 HAARLEM'S DAGBLAD 4BONNEJVLBNTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en ric dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1 2.36. Franco per post door Nederland f 2.70. Afzonderlijke nummers fO.lö. GeïlluBtr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51-. Geïliustr. Zondagsblad voor de OEiéireken en franco per poBt f 0.69. Uitgave dor N.V. Lourons Conter, Direoteur J. G. PCEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—6 regels f 1.26; iedere regel meer 26 Cia. Reclames 60 CU. p6r rc-gel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. ïjensiuivers uwvertentiën van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel aieer 12'.: Cts. k contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Crocte Houtstraat S3. Telefoonnrc. dor Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZE9 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN VOORZIENING De Directeur van het Gemeentelijk LeveRSmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis dat verkrijgbaar wordt gesteld i SCHOL op Dinsdag 22 Juli 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uurn.m. per persoon 1 pond groote Schol a 22 cent per pond Op vertoon van vischkaart No. 3001—600Ü in de Gera. Vischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. AgsMfi MAANDAG 21 JULI. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 22 JULI. Cinema-Palace, Groote Houtstraat. Bioscoopvoorstelling. Schouwburg De Kroon: Groote Markt. Bioscoopvoorstelling. Velsen: Vergadering van den Ge meenteraad, 7Vj uur n.m. óuihSiiisaws Het N. Z. H. T.-personeei Ont«vredeni>esd te Lalden. Men schrijft ons: In den nacht van Zaterdag op Zon dag nad te Leiden een vergadering plaats van tramwegpersoneel, waar in de heor Verion un Haarlem ver slag uitbracht van hel in de afge- loopen week plaats gehad hebbenu onderhoud van de besturen van de organisaties van het personeel inet de directie van de N. Z. H. '1'. M. Dc vergadering liad zoolang de heer Verton sprak een rustig verloop, in weerwil dat de spreker uiteenzette dat een gehuwd wagen bestuurdej- die pas in dienst ia en op het minimum loon staat krachtens do door de maatschappij toegezegde wijziging in de arbeidsvoorwaarden 24 cent per week achteruit gaat »n nkomsten. De gehuwde conuucteur die het mi nimum loon genieten gaan 38 cent per week achteruit. De gehuwden uit andere groepen in dezelfde verhou ding, alleen als men het loon per uut berekent, zullen in November, in ver band met den korteren werktijd, de inkomsten in gunstiger verhouding staan. Anders staat het als liet personeel 7 en 8 dienstjaren heeft, dan kreeg een gehuwd wagenbestuurder voor heen f 26.54 per week, volgens tie nieuwe regeling wordt dat i 27.4a. Geuuwde conducteurs oude toestand X 21.70, nieuwe f 22.32 per week. Ook met andere grotpen staat het zoo. De ongeliuwden gaan ook hier na- tuurhjk je.iuigrijk vooruit. Toch heersclit ook onder dat per soneel een opgewonden stemming. Toen de politie te ongeveer 3 uur ge.ast te de vergadering te sluiten, bleek de vergadering in zeer opge wonden stemming te zijn. Gezamen lijk trok men naar het station vaii de stoomtram Haarlem—Leiden, waar de heer Verton op een open goederenwagen staande liet personeel ontraadde gevolg te geven aan het plan om nog dien nacht dc scherpste middelen aan te wenden. Hij beloof de het hoofdbestuur er mede in ken nis te zullen stellen, dat het perso neel deze week weer een nachtver gadering verlangt. Met die toezeg ging voorloopig tevreden, trokken de ongeveer 70 Dammannen, waarbi ook enkele vrouwen, naar liun standplaatsen: Rijnsburg, Oegst- geest enz. terug. AAN DE HAARLEMSCHE HUIS- HOUD- EN INDUSTRIESCHOOL werd een diploma voor huishoudster uitgereikt aan de dames, M. Auer, M. Engelberts, A. Fleumer, II. Gaa- de, H. Iloeing, J. Smit, M. van IJs- seldijk uit Haarlem, M. van Bemme- len, A. Kuipers, J. Spruyt uit Heem stede, A. Scholten uit Bloemendaal, Ch. van TJsendijk uit Aerdenliout en M. Slegtkamp uit Hillegom. Van het eerste naar liet tweede leerjaar werden bevorderd: de da mes V. R. de Kruyff, E. Lofvers, M. C. Mulder, F. Ozinga, J. van der Maaren Jansen, G. Smits, J. Vern- hout uit Haarlem en Cl. Felderhof uit Aerdenhout. De beide leerlingen van de Oplei dingsklasse tot huishoudster R. van Zanen en A. Spiekerman ontvingen een bewijs van met vrucht genoten onderwijs. Fen diploma voor kamenier-linnen- mcisje werd uitgereikt aan J. Jansen uil Schoten, terwijl een diploma voor costuumnaaien werd uitgereikt aan de leerlingen, J. Huson, P. Viets, T. voordendag uit Haarlem, M. Katii- ^per uit Vijfhuizen, T. Menet uit Bloemendaal en L. Rietdijk, uit Umuiden, Ds Electrlsche Ceutrale in 1818. Boa voordaelig saldo van f 74.022. Aan het jaarverisag der Eleclrï- schc Centrale is het volgende ont leend: Ofschoon gedurende het jaar 1918 de nadeedige invloed van den oorlog op liet bedrijf zich nog sterk deed gevoelen, kunnen wij toch met ge noegen conslaleeren, dat dit jaar be tere resultaten gaf dan het vooraf gaande jaar. De stroom-omzet nam weder toe, waardoor ook de financieele bedrijfs resultaten weder beter waren, in te genstelling met het voorafgaande jaar kon nu een voordeelig saldo eboekt worden. Eenc niet onbelangrijke hoeveelheid stroom werd gedurende dit bedrijfs- jaar aan het Provinciaal Electrici- teilsbedrijf van Noord-Holland gele verd. De brandstoffen waren ook dit jaar weder het onderwerp waaraan alle aandacht jnoest worden geschonken; urundstoffen van de meest uileenloo- pende soorten moesten worden ver werkt, zoodat wij ook met het oog op de ons door het itijks-Kolendisui- uiitiebureau toegewezen magere ko len en bruinkolen, eenige vrij be- lai.ig'ijice wijzigingen in dc stookin richtingen van vier ketels moesten aanbrengen. De uitgaven voor brand stoffen waren ook gedurende dit jaar weder zeer hoog. Een deel van deze uitgaven kon worden bestreden uit de ontvangsten, voortvloeiende uit dc toepassing van de kolcnclau- sule. Git technisch oogpunt beschouwd gaf dit bedijfsjaar weinig aanleiding tot opmerkingen. Door zeer onvol doenden aanvoer van kabels vonuen slechts weinig belangrijke uitbreidin gen van het kabelnet plaats, terwijl in cenige deelen van de stad tijdelijk bovengrondsche geleidingen moes ten worden aangebracht. Gedurende dit bedrijfsjaar vonden geen storingen in de opwekking of de distributie plaats. In 1915 werden verkocht 6.G39.0S4 i\. W. U. (toeneming 50 In 1910 weiden verkocht 7.251.353 Iv. W'. U. (toeneming 9 In 1917 we ra en- verkocht 5.761.GIL K. W, U. afneming 20.5 In 1918 werden verkocht 7.840.193 K. W. U. (toeneming 3ü waarvan: als draaistroom 4.900.553 K.Vv als gelijkstroom 2 maal 220 Volt net I 1.729.114 als gelijkstroom 2 maal 220 Volt net II 691.369 als gelijkstroom 1000 Volt 519.157 Totaal 7.840.193 K.W.U. De grootste hoeveelheid electrici- teit, die in een etmaal werd opge- weki, bedroeg op 3 December 1918: 44.540 K. W. U. De kleinste hoeveellioid electricfteit, die in een etmaal werd opgewekt, bedroeg op 5 Mei 1918: 12.150 K.W.U. De maximale belasting bedroeg op 3 December 1918 4.300 K.W. Aan de gemeente Heemstede wer den geleverd 23S.892 K. W. U. Aan de stroomverbruikers in de ge meente Schoten werden geleverd 130.314 K. W. U. Aan de stroomverbruikers in de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude werden geleverd 227.561 K. W. U. het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noord-Holland werden "c- leverd 715.496 K. W. U. Openbare verlichting. 114 gaslantaarns werden omge bouwd voor eleclrische verlichting. Do openbare electrische verlichting bestond op 31 December 1918 uil 63 lampen van meer dan 600 normaal kaarsen, 188 lampen van 100 normaal Kaarsen. De ontvangsten voor geleverden stroom gaf een stijging, vergeleken met 1917 aan: f 425.0W) tot f 850.000 terwijl het vorige jaar een achteruil- gang van f 50.000 was geboekt. Er is een winst van f 79.022. De balans sluit tot een bedrag van f 2.319.729. Opmerkingen uit d8 burgerü- Kwartetwedstrijd „Pro- zacnPoëzi e". In antwoord op 't geen het bestuur van Proza eri Poëzie" schreef, meldt de heer Van Hees ons, dat liij zeer goed wist wie de juryleden waren, doch overwoog wat tot de benoeming van een dilet tant in de jury geleid zou kunnen hebben. Hij is bandelaar in olie en loog, geen musicus, nog minder toon kunstenaar. Deze benoeming zaï aan leiding geven tot vele protesten. Waarom mannen als Robert PLc- lage en Andriessen voorbij gegaan? PERSONALIA. De sergeant le kl. J. W. Ha gen, van net 10e reg. inf. is bevor derd tot sergeant-mujoor-administra- teur bij het 20e reg. inf. te Harder wijk. Door den Commandant der le divisie is te rekenen op 1 Augustus e.k. do bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst toegekend aan den sergeant-majoor-instructeur G. Schui temaker van het 21e reg. inf. EINDEXAMENS H. B. S. MET 5-JAR. CURSUS. Te Zaandam zijn nog geslaagd: B. Kleefstra, C. J. Bouwer; N. Cnopius, P. Ferwerda, G. H. Ileintzen, P. D. C. Rosen- boom, W. Veenhoven en B. W. Co lenbrander allen te Haarlem. Hot Paloisorgei. Het gemeentebestuur meldde ons .Zaterdag, te laat om in liet nummer, van dien dag op to nemen, het vol gende: De heeren A. Stoop en J. C. Bunge te Amsterdam hebben aan het ge meentebestuur van Haarlem medege- 'dec-ld. dat zij bereid zijn. indien de gemeente Haarlem de verplichting op zich neemi binnen afzienbare 11 tijd een behoorlijk Concertgebouw te doen bouwen, het in hun bezit zijnde, vroeger in het Paleis voor Volksvlijt geplaatste orgel, aan de gemeente ten (geschenke aan te bieden, onder de voorwaarde, dat de gemeente zich nevens verplicht Lei orgel, na ont vangst in goeden staat te doen hou den. in overleg met den stadsorga nist. Het is de bedoeling het orgel voor aflevering aan de gemeente geheel in orde te doen brengen door de firma S Adema. te Amsterdam, met welke reeds ter zake een contract is aange gaan De schenkers zoudeo het op prijs 6tellen. dat ook het latere plaat sen en onderhouden van het orgel door deze firma zou geschieden, om- Klat zij indertijd bij de opstelling in liet Paleis voor Volksvlijt, alsmede bh het afbreken heeft geholpen". Tot zoover het bericht. Hiermede zijn de mededeelingen omtrent de na men van de koopers van het orgel, welke we reeds vroeger deden, be vestigd Het is intussclien merkwaardig, cat R en W. thans deze mededec- I.j-g doen, nadat eerst net vorrsuJ cm epn Concertgebouw ie Haarlem te stul.ten wa6 openhaar gom mat G.i. ware het beter geweest, v--.•r stel en mededeelmg tegelijkertijd 1e publiceeren, omdat thans pas blijkl, 'stel in""' ninap vermoei kon worden; u.l. da d« schenking van 1-e aailieiuillg is geweest lot liet plan, om een concertzaal te bou- Muziek Kerkconcert in de Groote Kerk. Dc combinatie van collo en orgel in de Groote Kerk is uiterst geluk kig. Nochtans krijgt het mannelijk strijkinstrument er een heel andere klankkleur, dan in de concertzaal; dc groote geluidsgolving in het gebouw doet soms den toon aanzwellen, zoo- dat men meer snaartuigen in samenspel zou meenen te hooren, ter wijl evenwel het .timbre dunner tol oLis komt, eenigezins herinnerend aan de viola d'awore. De vier num mers. die de cellist. Harry Son, op zun programma had. waren voor een Kerkconcert goed geschikt en leenden zich uitnemend voor begeleiding van orgel. Vooral interessant was „CSiant du Menestxel" van Glazounow. De heer Harry Son liet zijn instrument (heerlijk zingen, er zat ziel in al die mooie cantahilé's. Mevrouw Berthe Seroen is eene zeldzame sopraanzangeres. Beschik kend over een groote tessitura, rijk getirnbre&rd en goed beheerscht, is zij bovendien eene Ljigevoelige artiste, elke klank barer mooie stem is be zield door innerlijke muzikaliteit. Dat bewees elk der zeven liederen die de zangeres voordroc-g. Nochtans had Berthe Seroen niet haar besten dag. vaak had zij last van detoneeren. wellicht toe te schrijven aan de onge woonte om in de ijle kerkruimte zingen. Maar mooi, en edel van klank bleef liet toch. echt zingen met ziel en ze- inuw! Hel gelukkigst was de zangeres met „Giab dick zu frieden" van Bach ■en ..Les Berccaux" van'Gabrio! ,Fauré. Louis Robert begeleidde de beide solisten met veel distinctie, een enke le maal echter (bij de zangeres) iets te zwaar geregistreerd. Zijn aandeel als solist was uiet gering. Vooraf speel de hij ..Ciacona met trippelfuhettu .uit de le Sonatuie" van Sigfrid Karg- iilert, waarmede hij door prachtig* registreering den schitterenden klan kenriikdom u.n het koninklijke btrument uitstalde. Het belangrijkste nummer van bet lieule concert, was de nieuwe orgel compositie van onzen stadgenoot Hendrik Andriessen ..F6t| Dieu", die de heer Robert op virtuoze manier her tolkte. Het groote orgel, dat onder kun sten aarstoets stemmingen kan weer geven van godsvrucht, jubel, w moed. schalkschheid cn melancholie, beeft nu met zijne reuzenstemm r. toornd op de verwoesters der Fran- sclie gothiek, belichaamd in de kathe draal van Reims; het heeft geklaagd en gekreund in vereet tegen het hei densch geweld der vernielers en in trsuw geloof aan recht en waarheid zijne innige smeekhymne gebeden. Deze jongste orgolcompositie van Hendrik Andriessen is het werk vaiu een rijp1 kunstenaar. De machtige adem die er doorheen gaat en de onweerstaanbare indruk dien het na laat, geven aan het stuk een geniaal stempel. Pymeeënwerk zou liet. zijn een kunstgewrocht als „Fête Dieu" te gaan analyseeren, het is in zijn geheel te nemen of te laten. Dit is zeker, dat met „Fête Dieu" de orgel literatuur een belangrijk werk rijker geworden is en dat Hendrik Andries- senr ais componist een individueele persoonlijkheid is. eenig in de Ne- derlandsclie Muziekwereld; ik hen er van overtuigd, dat hu school zal maken. Louis Robert verdient den dank van allen die bet wel meenen met de Nederlandsche toonkunst, om de lief de waarmede bij ziin groot virtuozen Italent ten dienste stelt om het werk 'van een jong, baanbrekend compo nist te propageer en; dit ieekeirt in hem den waren kunstenaar JOS. DE KLERK. TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis dat de tweede zitting; van den Militie raad in dit jaar voor deze gemeente zal worden gehouden in den Doelen, alhier, op 4 Augustus 1919. des voor middags te 9 uur; dat door den Militieraad uitspraak zal worden gedaan omtrent: lo. geschiktheid voor den dienst voor hen, te wier aanzien het gevoe len der geneeskundigen van den keu- ringsraad niet van gelijke strekking is; 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw genees kundig onderzoek is aangevraagd; 3o. -vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders; 4o. vrijstelling, waaromtrent bui ten schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting geen uitspraak kon worden gedaan; 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitiing eene reden tot uitsluiting bekend gewor den ie, voor zoover zij niet reeds bij onherroepelijk geworden uit spraak vrijgesteld of ongeschikt be vonden zijn! De uitspraken geschieden in het openbaar, nadat belanghebbenden, op plaats en tijd bovengenoemd, in de gelegenheid zullen zijn gesteld hun ne aanvragen om vrijstelling toe te lichten of te doen toelichten. KOSTYVINNERSVERGOEDING. - De Burgemeester brengt ter kennis, dat met 1 Augustus ontbonden zijn de provinciale commissies van voor lichting inzake bezwaarschriften over genomen beslissingen nopens aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap.' Bezwaarschriften als bovenbedoeld moeten na 19 Juli 1919 niet meer door tusschenkomst van genoemde commissies, doch rechtstreeks bij den betrokken Mi nister worden ingediend. Hoi onwoor. Zaterdagavond begonnen zich tegen lialf 8 donkere wolken boven de stad earn en te pal-, ken en ontlastte zich een hevig onweer. De bui trok door hel zuiden naar het westen. Eenige heftige s'.agen volgden elkaar snel op. Tol half tien bleef het nog weerlich ten en klonk nog in de verte liet ge rommel van een afdrijvende onweers bui. Naar wij vernemen is een der ge leidingen van de Groote Kerk door den bliksem getroffen, iets wat trou wens dikwijls plaats vindt. Schoten. Tijdens het onweer sloeg Zaterdag de bliksem in de hooimijt, staande in de onmiddellijke nabijheid woning van P. V. aan den Vergicrde- wgg. De Schoieii6ciie brandweer, a: spoedig ter plaatse was. voorkwam erger, door de mijt uit elkaar ta ha len. HET ONWEER EN DE TRAM. Wij zaten juist droog en veilig in de E. S. M. o.p weg naar Zandvoort, toen Zaterdagavond het onweer los barstte. Een enkele bliksemflits, ge volgd door wat ver verwijderd ge rommel vermocht niet onze rust te verstoren, in Aerdenliout liicid het op met zachtjes regenen, zooals een beer naast mij het uitdrukte, hot be gon veelvuldlger te bliksemen de don der werd luider en de pessimisten on der de passagiers kwamen in de meer derbeid. Plotseling een felle bliksem straal, een vlam in een hoek van den wagen uit een der lampen en oen ge weldige knal. Toen ging liet licht uit en minderde onze vaart. Alom hleeke gezichten, sommige passagiers stonden op. andoren ble ven zitten en trachtten den schrik te verbergen onder buitengewone vroo- lijkheïd. Een heer verklaarde fer geruststelling van zijn medereizigers, bat het inslaan van den bliksem in n electrische geleiding geheel on schuldig was. Wij kenden allen deze theorie, maar een- dame vertolkte toch veler gevoelens, door te zeggen, «dat zij liever in den regen naar bui ten zou gaan. dan eene mogelijke her haling riskeeren. Zij liet zich ech ter gemakkelijk overhalen te blijven zitten, want het schouwspel door bet raam was allesbehalve verkwikkelijk en het gezelschap van een groot aan tal lotggnooten geeft altijd een ge voel van veiligheid. Na verscheidene vereëefsche pogingen, na geheimzin nig gestommel van den conducteur od het dak boven ons. ging het licht weder op en wij reden door. Elke bliksemstraal werd nog met zekeren angst ontvangen, maar langzamer hand verdween de opgeschroefde luid ruchtigheid en toen wij -Zandvoort binnenreden warlen de gesprekken weer normaal. Zoo blijven de groote natuurvei- scbijnselen. waar wij. nietige men- schen zoo machteloos tegenover staan, angst inboezemen, door talloo ze ondervindingen bewezen theorieën ten spijt. (Zie vervolg pag. 2). MnnsilM Wathoudersaeteia en de S. D. A. P. Met het oog op een eventueel aan vaarden van wethouderszetels heeft de Soc.-Deni. Raadsfractie naar ..Het Volk" meldt, het volgende urgentie program vastgesteld: Volkshuisvesting. Uitbreiding van het gemeente lijk grondbezit. Grondbeheer gericht op een goede woning-politiek. b. Krachtige voortzetting van den gemeentelijken woningbouw en van de bevordering van bouwen door wo ningbouwverenigingen. c. Verhuring van woningen aan groote gezinnen met- lage inkomens, beneden kostprijs. Levensmiddelen-voorziening. Instelling van een zelfstandigen dienst voor de levensmiddelen-voor ziening. b. Waar noodig, rechtstreeks in grijpen door de gemeente, zoowel wat betreft productie, aanvoer en verwerking, als verkoop van levens middelen. c. Stichting en inrichting van vol doende markthallen. 3. Arbeidsvoorwaarden. Premievrij pensioen voor het ge- meentepersoneel, voor salarissen be neden bepaalde grens. Onderwijs. Instelling van een 7e en 8e leer jaar. b. Gratis verstrekking van leermid delen op alle inrichtingen van voor bereidend-, lager-, middelbaar- en vakonderwijs. Evenredige schoolgeldheffing, die zich regelt naar den aanslag in den hoofdelijken omslag, met vrij stelling van alle on- en minvermo genden. Geldelijke ondersteuning van on- en minvermogende ouders van zeer begaafde leerlingen, die een middel bare school bezoeken. d. Betere organisatie van het vak onderwijs en uitbreiding van de ge meentelijke bemoeiing. e. Overnemen in gemeentebebeer ui speciaal onderwijs. f. Algeheele afschaffing van het ambulantisme op de lagere scholen. g. Instelling van een schoolparle- ...ent, met den binnen het raam der onderwijswet verst mogelijk gaan den invloed op het- onderwijs. h. Verbetering van de lichamelijke onderwijszorg en uitbreiding van de lichamelijke opvoeding voor de ge- heele schoolgaande jeugd. 5. Volksontwikkeling. a. Bevordering der volksontwikke ling door uitbreiding van het aantal openbare leeszalen en uitbouw de Volksuniversiteit. b. Afdoende steun voor het geven van goede volksconcerten en volks- tooneelvoorstellingen. c. Oprichting van een volkl^cbouw. d. Voldoende voorziening in sport terreinen. e* Subsidieering van arbeids-insti- tuten ten bate der arbeiders- en jeugdontwikkeling. 6. Openbare gezondheid. a. Voldoende voorziening in bad en zwemgelegenheden. b. Inrichting van een genoegzaam aantal gemeentelijke wasscherijen. 7. Sociale voorzorg. a. Krachtige bevordering van zorg voor zuigelingen en kraamvrouwen. b. Voorziening in goede kleine- kinderbewa.irplaatsen. 8. Armenzorg. a. Armenzorg onder rechtstreeksch beheer van hel gemeentebestuur. b. Ruime toepassing van art-- 29 der Armenwet. DE ZOMERTIJD. Het bestuur van het Kop. Ned. Landbouwconlité heoft- den minister van Binnenland jsche Zaken een adres gezonden om het voleend jaar den Zomertijd niet weer in te voer an. DE DUBBELE MOORD TE HEN GELO. Te Deventer zijn aange houden een Duitscher en een Hol'-an der .die verdacht worden var. den dubbelen moord te Hengelo. Hun verklaringen kloppen niet. Beiden zijn op den dag van den moord te {Hengelo geweest. Een van lien had bloedsporen op het hemd. ONGELUKKEN. Zaterdag wa ren twee jongens van 20-jarigen leef tijd op het Wilhelminakanaat te Til- burg aan het roeien. Een van hen wilde zich naar het achterste gedeelte van de boot begeven, met het gevolg 'dat hij uit de boot sloeg en te water I-geraakte. De dren-kel'iur wilde zich aan de boot vastgrijpen, doch hier door geraakte ook de tweede roeier te water. Beiden verdronken. Een uur later werden hun lijken opgehaald ONTROUWE BRIEVENBESTEL LER- Te Eindhoven is de brieven besteller W. A. J. gevangen geno men, onder verdenking de dadei te zijn van de op het postkantoor te Eindhoven gepleegde ontvreemding van een verzegelden postzak met geldswaardige stukken en aangetee- kende brieven. De aangehoudene heeft bekend den postzak te hebben open gesneden en daaruit f 13.000 te heb ben ontvreemd. De chèque werd door nero weggeworpen. Tot nog toe wei gert hij ie zeggen waar het geld zich bevindt. HOFBERICHTEN. De Koningin heeft het bèèchermvrouwschap aan vaard van de tentoonstelling en congres: „Opvoeding van de jeugd boven den leerplichtigen leeftijd". VERKEER AMSTERDAM—ZANDr VOORT. Dezer dagen heeft in de bladen een advertentie gestaan, waarin handteekeningen werden verzocht op het volgend adres, dat aan de directie der Ned. Staatsspoor wegen zou worden gezonden: .Ondergeteekenden, allen belang hebbenden bij het verkeer Amster dam—Zandvoort v.v., verzoeken u beleefd verbetering te willen bfen gen in deze verbinding. Hetzij door inlasch van meer treinen en ze- - ker van meer wagens, of door het weder op de oude snelheid te rugbrengen dei' E. S. M. diensten, waardoor de overvolle treinen ont last worden. Voor de te nemen maatregelen zeggen zij n bij voor baat besten dank". Men doelt mede, dat Zaterdag 't adres reeds door 1000 personen was geteekend. ALG. .NED. TYPOGRAFENBOND (vervolg). Er werd een huishoudelij ke zitting gehouden, teneinde te spreken over het al dan niet af sluiten van een nieuwe collectieve overeenkomst met de werkgevers-or- ganisptics. Bij dc discussie werd vastgesteld, dat geen concept-contract aan de leden zal worden aangeboden, om dat de onderhandelingen op den grondslag van liet bestaande con tract zullen moeten worden gevoerd, De eindbeslissing zal echter aan de leden zijn. In een motie sprak de vergadering zich uit voor: le. een grondloon van 75 cent per uur; 'e. Zes gemeenteklassen niet een verschil van drie cent per uur naar iedere klasse. 3e. Voor machinezettors zou een hooger loon bedongen moeten wor den 4e. De indeeling der klassen aan het hoofdbestuur over te laten. a veel tegenstand werd de duur het contract bepaald op drie jaar, mits een crisiscommissie wordt benoemd, welke om liet halfjaar hij economische verslechtering de loo- zol nagaan en, zoo noodig, her- EEN' STAKING OP HET KRITIE KE MOMENT. 't. Maandagoch tendblad meldt-: Toen Zondagavond dc 260 perso nen, die ter gelegenheid van bet gou den feest van het N. G. V. zich in het IJ-paviljoen te Amsterdam aan tafel vereenigd, den maaltijd zouden beginnen en de soep moest worden opgediend, bleek het. dat het geheeie kellnerspersoneel het werk had neergelegd. Het losse personeel, dat voor deze gelegenheid was aangeno men, stelde den eiscfc, dot zoowel aan het losse als aan liet vaste per soneel voor het bedienen bij dezen maaltijd f 5 per persoon zou worden uitbetaald. De directeur verklaarde zich be* reid, ten aanzien van het losse per soneel dezen eisck in te willigen, doch weigerde dit ten opzichte van het vaste personeel, dat op vast sala ris werkt en bovendien dc toezeg ging had gekregen van 10 der ont vangsten. Het losse personeel nam hiermede geen genoegen. Het geheeie perso neel legde daarop het werk neer en de voorzitter van de tafel zag zich genoodzaakt, een beroep te doen op de handigheid van de gymnasten, van wie zich onmiddellijk een 30-tal bereid verklaarde otn bij dc reser- veering behulpzaam te zijn. Inmiddels was echter de bemidde ling ingeroepen van den secretaris van den Kellnersbond, en deze, in allerijl per atax gearriveerd, ver klaarde den eisch van de kellner? ongemotiveerd. De staking werd daarna opgehe.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1