KMIUM'S DUBUD Buitenlandsch Overzicht TWEEDE BLAD. Pln8iiaB 22 Juli 1819 Obzs Wetoevlng. DE ARBEIDSWET-AALBERSE, Officieel heet de Arbeidswet van Minister AaJberso „wet houdende be palingen tot boperking van den ar beidsduur in het algemeen en tot het tegengaan van gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrou wen"; officieus heet de wet „de acht uren-wei'Geen van beide benamin gen is juist. In vele bedrijven toch wordt de arbeid niet beperkt en het is er verre van dat overal de acht uren-dag wordt ingevoerd. Het stelsel van de Arbeidswet komt feitelijk hierop neer, dat de Minister de bevoggdheid krijgt den arbeids duur te regelen en te beperken mei de tendenz om te komen lot. een acht- u ren dag. Echter moet bij de beper king niet allerlei omstandigheden worden rekening gehouden, terwijl bijna overal een overgangstijdperk is .i.mgegeven. De wet onderscheidt acht soorten van arbeid, te weten arbeid in fa brieken en werkplaatsen, in brood bakkerijen, in winkels, in kantoren, in apotheken, in koffiehuizen- en ho tels, m verplegingsinrichtingen en daarnaast arbeid buiten fabrieken en werkplaatsen, winkels, kantoren, apo theken, koffiehuizen, hotels en ver- pkgmgsinriclitingen. Hieruit blijkt reeds dat land-, tuin en boschbouw geheel buiten de wet vallen. Het ligt in de bedoeling voor deze verwante bedrijven een afzon derlijk ontwerp in te dienen. Voorts vallen buiten de wet de regelingen voor, die categorieën waarvoor reeds speciale regelingen bestaan, te we ten: do mijnarbeiders en het spoor- en tramwegpersoneel. Verder zijn nog uitgezonderd de hoofden of bestuurders en de leiders van ondernemingen en de dienstbo den. Voor elke categorie afzonderlijk ral nu de arbeidsduur geregeld wor den, waarbij als regel wordt genoemd dat de arbeid in fabrieken en werk plaatsen en kantoren acht uur zal duren en voor de categorieën die daar buiten vallen tien uur. De acht- urendag wordt per week berekend op 45 uur, de tien-uren op 55 uur met het oog op den vrijen Zaterdagmid dag. In enkele bedrijven wordt deze vrije middag niet verplicht (b.v. het kappersbedrijf) doch het gemis wordt dan gecompenseerd door een vrijen middag op een anderen werkdag. Nachtarbeid wordt zeer beperkt en alleen daar toegestaan waai- de maat schappelijke omstandigheden dat on vermijdelijk maken. Binnen één jaar tijds moet in de bakkerijen de nacht- arbeid zijn verdwenen. Volstrekt ver bod van nachtarbeid bestaat voor personen beneden achttien jaar en voor vrouwen, behalve voor de ha^ ringspeterijen. Als nog nacht-ar beid wordt toegestaan zal deze plaats hebben in plcegenstelsel, zöodat over het algemeen slechts een derde deel van den tijd nachtarbeid wordt ver richt, Ue Zondagsarbcid wordt nu tot het uiterste beperkt» Slechts daar waar deze uit technische ol maatschappe lijke noodzakelijkheid onvermijdelijk is wordt die arbeid toegestaan weer met een absoluut verbod voor jeug dige personen en vrouwen. Slechts enkele uitzonderingen zijn toege staan. De bescherming van de moeder is uitgebreid. De rusttijd met bet oog op de bevalling is uitgebreid tot acht .weken, waarvan ten minste zes na de groote gebeurtenis moeten vallen. De bescherming van jeugdige perso nen is eveneens uigebreid. Tijdens de behandeling der Kamer is dat alsnog geschied met vooruitloopen op do wijziging der leerplichtwet, die den leerplichtigen leeftijd tot het 14e jaar zai opvoeren. Uiterlijk 1 September 1922 zal deze aanvulling haar beslag hebben en tot zoolang blijft arbeid van 13-jarige jongens ge oorloofd. Voor de meisjes echter is de arbeid verboden tot het 14e jaar. De toestand zal dus zóó zijn, dat voor alle soorten van arbeid een bij zondere regeling zal worden getrof fen. Met nadruk heeft de Minister verklaard dat het zijn bedoeling is overal zoo spoedig mogelijk tot den acht-urendag te komen. Maar liij loopt niet met het hoofd tegen den muur. Er zal overleg gopleegd wor den mot de vakorganisaties, de Hoogo Raad van Arbeid zal worden gehoord en mot beleid mi overlag zullen de bepalingen worden vastge steld. Reeds nu heeft de Minister zich Feuilleton GILL, Detective door IVANS. 48) Uwe hoogheid herinnert zich, dat, toen ik de moeilijke en dilicate taak aanvaardde, die mij is toever trouwd, ik óók reeds een voorwaar de stelde, en wel deze, dat buiten tnve hoogheid en mevrouw de Aarts hertogin volstrekt niemand weten mocht, dat er in deze zaak een de tective gemengd was. Deze voorwaar de was gemakkelijk te vervullen, om dat ons onderhoud, toenmaals even geheim was als thans en niemand eraan denken kon, den naam van Geoffrey Gill met den uwen in ver binding te brengen. Uwe hoogheid '^mevrouw hadden slechts te zwij- k. G. zweeg hier zelf, en ik zag, AfU'tehertogin Ziska zenuwachtig aar zakdoek inéén frommelde. Welnu? vroeg de Aartsher- bereid verklaard bepaalde verzoe ken in te willigen. Zoo zullen in de roggebrpodfabrieken eenigo arbei ders "s morgens vroeger mogen aan vangen om de ovens in orde te brengen en hot deeg kluar te ma ken. Daarbij wordt echter weer ge waakt voor overtreding door oen vast uur ie stellen vóór hetwelk geen brood of deeg mag worden uit gevoerd uit de bakkerijen. Overwerk wordt ook onder bepaalde omstan digheden toegestaan. En dan al9 regel bij een maatregel Van alge meen bestuur; voor bijzondere gele genheden bij speciale vergunning ■en ten slotte door .middel van cou ponboekjes bij plotseling opkomende noodzak el ijkhoid. Men ziet hieruit dat de uitvoering van de wet geheel en al afhangt van de maatregelen van bestuur die de -Minister zal hebben te nemen. Zc-lfs den datum van invoering van de on derdeelen van de wet kan de Minis ter regelen. II ij kan daarbij allerlei uitstel van toepassing verleenen en eerst na vier jaren na de invoering zai een toestand zijn verkregen die voor alle fabrieken, kantoren enz. geacht moet worden de toestand te zijn het meest in overeenstemming mat de bedoeling van de wet en den aard van don arbeid in de fabrie ken, kantoren enz. Voor ieder bedrijf afzonderlijk en zelfs voor ieder onderdeel in dat be drijf moet een regeling worden ge troffen. Alles jnoet nog onderzocht worden; over.alle maatregelen moet nog overleg plaats hebben. Daarbij heeft de Minister deze belangrijke verklaring afgelegd, dat hij zal na gaan hoe do reeds bestaande collec tieve arbeidscontracten, zijn, of ze behoorlijk in orde zijn en zoo ja dan zal hij ze overnemen in den al- gemeenen maatregel van bestuur, zoodat zij ook van kracht worden voor degenen die buiten de contrac ten zijn blijven staan. Het is dus alleszins zaak dat daar waar nog geen collectieve contracten bestaan deze worden gesloten. De Arbeidswet-Aalberse is te be schouwen als de wegwijzer naai den acht-urendag. Meer is ze niet, maar minder ook niet. -Hoe het alles geregeld zal zijn weet niemand nog, ook niet de Minister. Deze wet is in elkaar gezet als een ethische wet; de praktijk is nog niet uit dat ethi sche oogpunt bekeken en hoe de overgang moet zijn, weet niemand.. Maar dat alles gaat nu beginnen. Het doel is en blijft de acht-urendag, maar het gaat voetje voor voetje bij het bereiken daarvan. „Ik heb, zoo sprak de Minister, èn bij de algemoone beschouwingen, èn in de Memorie van Toelichting én in de Memorie van Antwoord, dus stevig genoeg, vastgelegd, dat het mijn streven zal zijn om bij de uit voering zooveel en zoo spoedig mo gelijk te komen tot den S-urendag. Maar wij moeten niet met ons hoofd tegen den muur willen loopen Helt gaa|t dus voort, .met bqleid maar tevens met voortvarendheid, v. d. H. Onder het zoeklicht ran ïeisen. EINDELIJK. Dinsdag 15 dezer heeft in hotel de Nieuwe Willem Barends te'IJmuiden een vergadering van werkgevers plaats gehad met het doel te bespre ken de~ wenschelijkheid en mogelijk heid van het stichten eener organi satie van werkgevers, tol verkrijging van betere bedrijfstoestanden hier ter plaatse. In de oproeping tot deze bijeen komst wordt o.m. gezegd, dat meer dan ooit te voren zich de behoefte doet gevoelen om dooc organisatie velerlei economische moeilijkheden te overwinnen en.onder die alle is geen van zoo groote beteekenis als liet vraagstuk van den arbeid. Wat ons de toekomst zal brengen tengevolge der invoering van den wettelijken achturigen arbeidsdag en andere so ciale maatregelen, laat zich voois- hands niet overzien. Zal Zich de toe komst ontwikkelen zonder al te groo te schokken tusschen werkgevers en werknemers, dan zal het noodig zijn om door georganiseerd overleg loon- en arbeidsvoorwaarden te regelen. Mot een verwijzing naar wat te dien; opzichte reeds door de werkgevers in het scheepvaartbedrijf te Amster dam en te Rotterdam is tot stand gebracht, meent de commissie van wie de oproeping is uitgegaan, dat ernstig overwogen dient te worden op dien voet ook te IJ muiden de za ken voor elkander te brengen. Ofschoon we de laatste uitdruk king allerminst gelukkig gekozen aenten, begrijpen we desniettemin de bedoeling heel goed. Men wil trach ten een organisatie, vereeniging of fe- j deratie of hoe men het ook noemen wil in het leven te roepen, die moet trachten arbeidsconflicten te voorko men. Zij, die bij de oproeping eenigs-| zins sceptisch gestemd waren ten i U hebt niet gezwegen! ant woordde G. G. Mr. Gill! De Aartshertog was, met een vuurrood gezicht, opgespron gen. Op de. plaats, waar ik mijn on derzoek begonnen ben, kende men mijn naam en mijn beroep, uwe hoogheid! Die kennis moet men ont- leend hebben aan mededeelingon óf van uwe hoogheid, öf van mevrouw de Aartshertogin. G. G. was nu ook opgestaan: wij allen stonden trouwens overeind. Alleen dun kan ik mijn onder zoek voortzetten vervolgde mijn vriend, op eerbiedigen maar vasten toon, wanneer mij zonder omwe gen wordt gezegd, aan wien die me- dedeelingen gedaan zijn. Mr. Gill! De Aartshertog werd steeds rooder en beefde van in gehouden drift. Ik wacht, uwe hoogheid! zei- de G. G. rustig. Verlaat dit vertrek, mr. Gill! Do slem van den Aartshertog was schor van woede. Zooals uwe hoogheid wenscht! De detective maakte een buiging en het volgende oogenblik sloot dc deur zich achter hem. Met een driftig gebaar wendde de Aartshertog zich tot Maud en mij. Hij scheen ook ons iets heftigs te willen toevoegen, toen de Aartsher- opzichte van de bedoelingen van de te stichten organisatie, d.w.z. zij, die meenden, dat het In de bedoeling lag, post te vatten tegen de eischen van de arbeidersorganisaties, zullen voor zoover zij de vergadering der werkgevers hebben bijgewoond en tot de werkgevers behoorden, zoo wel als zij, die do vergadering niet: konden hijwonen, omdat zij geen werkgevers, maar werknemers wa ren, tot de conclusie gekomen zijn, na de besprekingen tijdens de verga dering, dat zulks allerminst in de be doeling heeft gelegen. Afgescheiden nu van de vraag of zulks in de te genwoordige omstandigheden over bodig geacht zou kunnen worden, bleek uit deze bijeenkomst van werk gevers in de allereerste plaats, dat men het belang der bedrijven, zoowel van werkgevers- als van werkne merszijde bezien, op het oog had. Het was niet de bedoeling om tegen de machtspositie der werknemers stelling te kiezen. ofschoon aller minst ontkend werd, dat die machts positie een factor was, waarmede wel degelijk rekening gehouden moest worden, doch de hoofdzaak is om naast de georganiseerde arbeiders met hun eisclien georganiseerde werkgevers te stellen, die rekening houdende met de economische toe standen in de bedrijven, door onder ling overleg die verbeteringen aan brengen, welke door de arbeiders billijk en door de werkgevers moge lijk geacht zouden worden. In korte woorden komt dit hierop neer, dat men gemeenschappelijk overleg wenscht te plegen, opdat eenerzijds niets overdrevens wordt geëischt en anderzijds niets, billijks geweigerd, 't Is treurig maar waar, dab te dien opzichte de arbeiders den werkge vers een les hebben gegeven, d.w.z. zij hebben gedaan, wat de werkge vers tot heden hebben nagelaten. De arbeiders hebben eenvoudig in toe passing gebracht, het oude bekende: L'Union fait la force. Hoe politiek ook verdeeld, of naar godsdienstige gezindte van elkander gescheiden, wanneer het er op aankwam winst te behalen, trokken zij naast elkander op ter behaling van die winst, al keerden zij elkander onmiddellijk na het behaalde resultaat weder den rug toe en bekampten elkander om Jeden te werven of te bekeeren. Zelfs de fel tegenover elkander staande syndicalisten en modernen trokken in de vele stakingen "in het sfcoom- visscherij bedrijf dikwerf één lijn. Tegenover deze hechte saamhoorig- heid van arbeiders heeft nimmer een goede organisatie van arbeidgevers gestaan, zoodat maar al te dikwijls de eene triomfen behaalde ook wan neer niet altijd het recht aan hare zijde was. Wanneer we dus aan het hoofd van dit artikel plaatsen het woord „Ein delijk" dan willen we in de eerste plaats er ons over verheugen dat van werkgeverszijde eenzelfden weg wordt ingeslagen, die reeds lang daarvoor door de arbeiders was in geslagen. Niet om thans vereenigd tegen de arbeidersorganisaties op te treden om te doen zien, wie van bei de partijen nu de sterkste zal zijn, maar om tegen het vereenigd optre den van arbeiderszijde een vereenigd optreden van werkgevers te zetten, zoodat beide partijen in den naasten strijd voor regeling van betere ar beidsvoorwaarden vereenigd tegen over elkander komen te staan en nic-t de eene partij hecht aaneengesloten en de andere verbrokkeld, regelin gen zullen gaan treffen, die voor beide toch van even groot belang zijn, doch waarbij tot boden de niet Reorganiseerden in zekere mate al tijd de minst sterken waren. Het stoomvisscherijbedrijf is voor den oorlogtbijkans geen jaar zonder staking geweest. Mocht ook de eene Korter duren dan de andere, altijd was het een groote nekslag voor net bedrijf en voor de aanverwante be drijven, want (misschien is zulks weinig in den lande zoo het geval als te IJmuiden) een staking in een der onderdeden van dit bedrijf brengt terstond gevoelige gevolgen mede voor nagenoeg alle andere be drijven alhier, omdat ze zoo nauw aan elkander verbonden zijn. Een eeoigszins langdurge oplegging van het stoomtrawlerbearijf als gevolg van een staking der opvarende zee lieden. heeft onmiddellijk een min dere productie der ijsfabrieken tot gevolg. Eveneens staan onmiddellijk de schèèpswerkplaatsen stil, de le veranties aan de vissdiorijvloot, waardoor nagenoeg alle winkeliers in levensbehoeften gedupeerd wor den; bakkers, slagers, kruideniers enz., zien terstond hun nering tot gedeeltelijken stilstand gedoemd. Kortom, een staking in het stoomvis scherijbedrijf beteekent voor de ge heele plaats een ramp en hoe die sta king ook moge eindigen, hetzij zoo genaamd géwonnen door de stakers, hezij door de werkgevers, altijd is het een groot verlies voor beide par tijen èn voor de burgerij. Ondanks dat is liet te IJmuiden van algemeene bekendheid, dat het eerste wat het Btoomvisscherijbedrijf te wachten staat, zoodra het- ook □laar weer eenigszins in normale ba- tog in nam voorkwam. Deze was op vallend bleek geworden. Mr. Hendriks en u, mevrouw zeide zij zenuwachtig, ik wensch een oogenblik alleen te zijn met den Aartshertog. Weest zo.o goed uw vriend, mr. Gill, te verzoeken, een kwartier te wachten en dan, met u, terug te komen. Wij bogen cn, vóórdat wij in de gang traden, zag ik nog juist, dat op het gezicht van den Aartshertog stomme verbazing te lezen stond. Vóór de hoteltrap hadden wij G. G. reeds ingehaald. Alles op één kaart, Willy zuchtte deze met een benauwd ge zicht. Over een kwartier moeten we alle drie terugkomen zei ik, udem- loos van spanning. Het gezicht van den detective hel derde op. Dan hèb ik al gewonnen! lachte hij. Ik heb je gezegd, Willy, dat je vrouw en jij nog interessante experimenten zouden meemaken! Nadat wij een kwartier in de vóór hal van het hotel gewacht hadden, gingen wij terug naar Kamer No. 10. Wij vonden daar den Aartshertog al teen, en later herinnerden wij ons ook, dat wij, in de hal zittende, een dame uit de lift hadden zien komen, die vóói; het hotel in een auto ge nen gefefd is, een groote loonstaklng. De georganiseerde arbeiders beiden him tijd. Thans is het nog niets ge daan. Nog slechts een klein gedeelte van de vioot is in de vaart; er wordt nog naar arbeid en de ruime ver diensten in het vlsscherijbedrijf ge hunkerd. Tot hoe lang nog? Dan ko men" de zeelieden met hun nieuwe eischen. Welnu, vóór dien tijd moe ten ook de werkgevers weten hoever ze kunnen gaan. Reeds vóórdien tijd zullen ze hebben uit te maken en te onderzoeken aan welke eischen van de zeelieden zal kunnen worden vol daan en niet als een staking een dreigmiddel moet worden om voor waarden ingewilligd te krijgen, 't Is daarom, dat we er ons over verheu gen, dat de werkgevers bok zich gaan vereenigen, niet- om in het strijdperk te treden, maar om den strijd te voorkomen. Een der meest praktische resulta ten van zoodanige organisatie zal zijn, in overeenstemming met de werknemers en hun leidslieden een loonraad in het leven te roepen, die los van beide federaties, loonen en arbeidsvoorwaarden in de diverse takken van het bedrijf kan bespre ken, deze aan andere plaatsen toet sen cn door overleg tot vreedzame oplossing komen, waardoor stakin gen met al hun aankleve van nadee- lige gevolgen voorkomen kunnen worden. IJmuiden moet zich door de visscherij er weder bovenop helpen en met IJmuiden de geheele gemeen te Velsen. Een langdurige slaking, onmiddellijk nadat het bedrijf zich eenigszins weder zal hebben hersteld van de oorlogsrjmp,. zou een cata strophe in de gemeente kunnen ver oorzaken. Het gemeen overleg tus schen werkgevers en werknemers kan ons voor die nieuwe ramp be hoeden. De volledige tekst van HET OOS- TENRIJKSCIIE VREDESTRAC- TAAT is nu bekend. Renner heeft het Zondag uit handen van Du Tasta ontvangen, dit geschiedde zon der eenig ceremonieel. 't Verdrag bevat Tl artikelen Tot de voornaamste bepalingen van dit verdrag behoort, dat het Oostenrijksche leger voortaan niet grooter mag zijn dan 30.000 man, de officieren inbegrepen. Alle soldaten moeten vrijwilligers zijn. Alleen de Adriatische quaestic is nog niet geregeld, maar deze inte resseert Duitsch-Oostenrijk niet rechtstreeks meer, daar het door Joego-Sfavië van de zee is geschei den. De grens is aan den kant van Mo- rayië eenigszins gewijzigd om den Tsjechen een bruggehoofd aan den Donau ten zuiden van Presburg te verzekeren. Daartegenover staat ech ter. dat de Oostenrijkers zekere Duitsche districten krijgen, die een deel uitmaakten van Hongarije, Stiermarken en Karint-hië. Het dis trict Maribor is aan de Joego-Slaven toegewezen: een volksstemming zal over het toekomstig lot van de streek van Klagenfurt beslissen. De nieuwe economische artikelen zijn (zoo verzekert Havas) minder hard dan de oorspronkelijke, vooral die ten opzichte van de particuliere eigendommen van Oostenrijkers. n? commissie voor de schadever goeding zal het totale bedrag, dat in een tijd van 30 jaar betaald moet worden, vaststellen. Oostenrijk moet alle koopvaardij schepen en 20 percent van de rivier schepen uitleveren. De gebieden, die zich van Oostenrijk hebben afgeschei den, moeten hun deel overnemen van de Oostenrijksche schuld voor den oorlog, die. door do commissie voor. de schadevergoeding vastgesteld zal worden, maar in de oorlogsschuld behoeven zij niet te deelen. Voor 30-Juli verwachten de Gealli eerden schriftelijke bedenkingen van Oostenrijk. Aan het VREDESVERDRAG MET BULGARIJE wordt te Parijs hard ge werkt. Men hoopt, dat het de vol gende week aan de Bulgaarsche ge delegeerden overhandigd kan wor den. Een Duitsche commissie onder voorzitterschap van baron Lersner, zat in overleg met een Fransche com missie, de voorwaarden regelen, waarop de 50.000 DUITSCHE AR BEIDERS, die de Duitsche regeering binnenkort zal zenden voor het her stel der verwoeste streken, zullen werken. In de Fransche Kamercommissie voor den vrede heeft Dubois gerap porteerd over de artikelen in I1ET VREDESVERDRAG MET DUITSCH- stapt was. Evenwel liadclen wij toen niet liet minste vermoeden eraan ge had, dat dit Aartshertogin. Ziska was. Toen wij binnentraden, was de Aartshertog zichtbaar verlegen. Hij verzocht ons, opnieuw plaats te no men, maar toen wij aan zijn ver zoek voldaan hadden wist hij blijkbaar niet goed, hoe hij beginnen moest. Ik heb u een mededeeling te doen zcide hij eindelijk, en dat wel op speciaal verlangen van de Aartshertogin, die intusschen het ho tel heeft verlaten. Hij zwoeg, en wij bewaarden na tuurlijk eein eerbiedig stilzwijgen, hetgeen hem nog meer verlegen scheen te maken. Mr, Gilt vervolgde hij, ik bied u mijn verontschuldiging aan voor de wijze, waarop ik u zooeven lieb Toegesproken. Hoewel ik niet ge loof, dut de zaak daardoor een ander aanzien krijgt, is het mij gebleken, dat er inderdaad nog één persoon in het geheim is, en wel mijn secretaris Ik kon duidelijk zien, dat G. G. deze mededeeling verwacht had.' Hij knikte en glimlachte even. Ik vermoedde dat zoide hij. Mevrouw dc Aartshertogin heeft hem waarschijnlijk ingelicht Het was voor mij'van het grootste belang, hier omtrent zekerheid te hebben. Ik dank LAND over het hc-rstef. Hij Bereken de de som, die Duitschland betalen moet, op 200 milliard, nl. 119 milli ard voor materieele schade. 43051 miilioen voor militaire pensoenen, voor schadeloosstelling van minder jarige kinderen C920 miliioen, voor weduwen en gewonden 6 milliard, voor nagelaten betrekkingen 2519 miliioen, voor militaire ondersteu ningen volgens de wet van 5 Aug. 1914 13.275 miliioen, ten slotte ter vergoeding van het onderhoud van krijgsgevangenen 153.670.000 franc. Daarbij zijn de oorlogskosten niet medegerekend, waarvoor aan België alleen 5286 miliioen teruggegeven moet worden, Frankrijk en Engeland elk 1933 miliioen en Amerika 1300 miliioen. Franklin Bouillon heeft in de com missie geëischt, dat het rapport van maarschalk Foch aan den Raad van Vier, waarin een geheele inlijving wan den linker Rijnoever wordt ver langd, voorgelegd zou worden. De Fransche regeering had tot nu toe door middel van de censuur elke be spreking van dit geschrift verton-l derd. Franklin Bouillon zou gedreigd hebben het document van de tri bune der Kamer af voor te lezen. Andere leden verlangden voorlezing van het geheele protocol van de ge heime beraadslagingen van den Raad va:i Vier. De debatten over het ratificatie- ontwerp zijn Maandag in 'T ENGEL- SCHE LAGERHUIS begonnen. De leider der liberale oppositie, Maclean, oefende critiek uit op ver schillende bepalingen van het vredeo- verdrag en verzette zich tegen hei voornemen om nel proces tegen den ex-keizer te Londen te doen plaaus hebben. Hij verklaarde, dat de ex-kei zer moest terechtstaan, omdat hij blijkbaar verantwoordelijk was voor enkele der wreedste daden, waar door de wetten der oorlogvoering zijn geschonden, doch hij achtte hem on waardig om te Londen te worden be recht» Hij stelde daarom voor het proces zonder veel ophef in een neu traal land te doen plaats hebben. Namens de Labour-partij zeide Clynes, dat hel Huis het vredesver drag niet overhaast moet goedkeu ren, daar het verscheidene gebreken heeft, die moeten worden afgewezen tegenover de groote voordeelen, die hei verdrag biedt. De nadeeien zullen veel lichter geteld worden door wat de wereld heeft gewonnen door de overwinning der geallieerde legers en de nederlaag van den militarisu- schen geest, welke den oonog heeft veroorzaakt. Hij eindigde met een be- rop op de internationale samenwer king. De volgende sprekers waren - - zoo seint Reuter opvallend eensgezind wat betreft hun instemming met het proces tegen den ex-keizer. De n.ee- ningon liepen echter uiteen o*er de plaats waar het proces moet worden gevoerd. Alle leden brachten warme hulde aan Lloyd George s durf, verbeel dingskracht en gcojlen ijver bij de besprokingen te Parijs waar bij - naar de sprekers verklaarden een geweldige, bijna onmogelijke tauk had te vervullen, nl. de rsM.Uen le meeningen ter conferentie tot over eenstemming te bcingen. Wat t FRANSCHE MINISTERIE aangaat wordt nu gemeld, dat Bo- ret als minister van landbouw zal worden opgevolgd door Noulens, - Fransch gezant in Rusland. Zeer veie fransche afgevaardigden1 verklaarden Ciemenceau, dat zij bij de stemming over de motie-Augag- neur slechis minister Boret hebben willen treffen. Briana was ook onder de voorstem mers der motie. Verspreid nieuws DE KULE.S.NUÜD Ia DUITSCH- OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt geseind: De steenkolen, die de spoor wegdirecties op bevel der regeenng aan de electrische centrale te Wee nen afgestaan hebben, moet deze laatste thans weer teruggeven, daar liet verkeer toch reeds teveel onder den kolennood lijdt. De trams rijden voortaan tot half- tien 's avonds, de café's sluiten om 10 uur. De regeering heeft een beroep op de geallieerde mogendheden ge daan om aan het ernstige kolengc- brek tegemoet' te komen. HANDEL TUSSCHEN DUITSCH LAND EN AMERIKA. Amerika rust thans 36.000 ton aan schepen uit voor den handel met Duitsclriagd. Deze schepen vertrekken alle in 't laatst van deze maand of in 't begin van Augustus. WANDADEN DER GRIEKEN. De Opperste Raad der Geai.ieerden is voornemens in antwoord op de. klachten dei- Turken tegen de be weerde wandaden det Grieken in Klein-Azié een commissie derwaarts te zenden om een onderzoek in te stellen. uwe hoogheid voor de welwillend heid, waarmede zij mijn schijnbaar indiscreet aandringen over het hoofd heeft gezien. Mijn vrouw heeft inderdaad met den heer Iiorv&th gesproken en cm uw naam genoemd zeide de Aarts hertog. Zij heeft dit niet beschouwd als een breken van de gegeven be lofte, omdat liet geheim bij hem vol komen veilig is. U vertrouwt dien man dus, om zoo te zeggen, als u zelvenï Hij heeft recht op ons vertrou wen, en wel speciaaL in deze zaak was het antwoord. Zou ik mogen weten waarom, uwe hoogheid? Omdat hij het leven van onzen lieven jongen, dien wij nu reeds zoo lang moeten missen, eens gered heeft. Kort voordat onze zoon op zoo onver klaarbare wijze verdwenen is, had den wij hem bijna verloren. Op een rijtoer, die hij met zijne bonne maak te, waren de paarden, door het pas- s eer en van een auto, verschrikt en op hol gegaan. Dat gebeurde vlak in de buurt van ons paleis. Er waren veel menschen op straat, maar alles stoof op zij. Toevallig was mijn se cretaris op weg naar 't paleis, hij was de eenige, die moed toonde en met eigen levensgevaar de verschrik te paarden in de teugels viel. U be grijpt, dat zoo'n daad hem aanspraak - EEN VLIEGTOCHT VAN 800 K.M. De vlieger-kapitein Marchal heeft den S00 K.M. langen afstand Toulon- Bizerte (Tunis) in ongeveer uur afgelegd en dus met een gemiddelde snelheid van 97 K.M. per uur gevlo gen, EEN NIEUW SPAANSCH KABI NET. Uit Madrid wordt geseind: Er is een nieuw kabinet gevormd on der voorzitterschap van Sanchez Toca. Maura had liet verzoek tot ka binetsformatie -niet aangenomen, ter wijl Dato door zijn gezondheidstoe stand verhinderd was. D« 21 Jui!-staking«n. In Italië. In ons vorig nummer namen we een Vaz Dias-telegram uit Lugano op, waarin medegedeeld werd dat 't aantal stakers groot was en dat reeds onlusten waren voorgekomen die op een revolutionnair streven wezen. Nu wordt evenwel door Stofani uit Rome geseind: Ook Maandag hoarschte hier vol maakte rust. De trams en andere voertuigen rijden. De meeste arbei ders begaven zich naar hun werk. Ook uit andere plaatsen komen be richten van kalmte. Overal gingen bijna alle arbeiders naar de werk plaatsen. De spoordiensten bleven re gelmatig functionneeren. In Bohemen is bijna niet gestaakt. In Duitschland. Te Berlijn en Hamburg werd door een deel der arbeiders, op advies der onafhankelijke socialisten en com munisten, -gestaakt. Te Berlijn stonden de trams stiL Regecringstroepen hadden strenge ordemaatregelen genomen. Ondanks 't verbod werd door de stakers een openluchtmeeling ge houden. In de Wilhelmsstrasse liep de be volking te hoop en er klonken kreten van „weg met de regeering". In de Brunnenstrasse, kwam het tot een botsing tusschen de stakers en de rijdende koetsiers. Enkele rij tuigen werden onderstboven gewor pen. In Stettin en Dusseldorf werd ook door een deel der arbeiders gestaakt. DE AMER1KAANSCHE LUCHT POST. Het Amcrikaansche depar tement der posterijen heeft bekend gemaakt dat een brief of ander post stuk der 'eejrste klasse bij vervoer pea- vliegmachine voortaan 2 cent per ons zal kosten, dat 15 dus evenveel ais per trein. Men heeft berekend dat een vliegmachine voor den jiostdienst per reis 4050 pond aan poststukken of 18.000 brievc-n kan meenemen. Voorts zullen er pro:ven worden genomen en we! op 9 Augustus met de als dan vertrekkende „Adriatic" van de White Star Larie, om post stukken rechtstreeks door watervlieg tuigen aan boord van vertrekkende mailbooten te doen brengen. EX-KEIZER KABEL NAAR LON DEN? In goed ingelichte kringen te Weenen verluidt, dat ex-keizor Karei binnenkort een bezoek zal brengen aan den koning van Enge land en wel op uitnoodiging van ko ning George. Dit bezoek heeft geen politieke beteekenis. Het schijnt veel eer verband ie houden met de rege ling van financieele kwesties en met de verhuizing van het keizerlijk paar naar Engeland. AMNESTIE. Heden wordt het Fransche amnestie-ontwerp (zoolang reeds door de socialisten geëischt) ingediend. ONLUSTEN iK WARSCHAU. Te Warschau zijn ernstige orlusteo uitgebroken. Duuende arbciJers o"er openbare bedrijven delen een poging om het Landdag.-ebouw le verove ren. De politie cn militaire wacht gaven herhaalde.ijk vuur. Er vie-.'eu verscheidene dooden en gewonden. Minister Wujc:ecliowsky verklaar de in den landdag, dat tie onlusten waren ontstaan d"or Russisch Bols jewistische propaganda in Polen. Stoomvaartberiehten STV. MIJ. NEDERLAND. JAN PIETERSZ. COEN (liftreis) passeerde 17 Juli Kaap Finisterre. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. ALMELO vertrok 16 Juli van New-York naar Amsterdam. MARS arriveerde 20 Juli van Ham burg te Amsterdam. ROTT. LLOYD. TAMBOBA (uitreis) vertrok 16 Juli van Gibraltar. KON. HOLL. LLOYD. FRIS IA (thuisreis) vertrok 15 Juli van Pemambuco. IIOLL. AMERIKA LIJN. NOORDAM vertrok 15 Juli van New-York naar Rotterdam. geen op onze ö.ijvcude dankbaar heid! En op uw vertrouwen! Natuur lijk! De toon, waarop G. G. dit zeide, schonk mij de overtuiging, dat hij het omgekeerde bedoelde. En ook de Aartshertog begreep dit. Hij werd wederom donkerrood en kampte "met een opkomende driftbui. Een oogenblik bleef het stil. Toen stond de detective plotseling op en plaatste zich voor den leunstoel, waarin de Aartshertog gezeten was. Uwe hoogheid! begon hij, met dien eigenaardigen, ietwat plechligen toon in zijn stem, dien ik daarin al tijd cpmerk, wanneer hij de beteeke nis van zijn woorden tot diep in hart en verstand van zijn toehoorders wil doen doordringen. Het doet mij oprecht leed, dat ik u opnieuw geër gerd heb, en ik vraag u bij voorbaat om vergiffenis, wanneer dat in nog meer mate liet geval zijn door wat ik u thans zeggen moet. Maar het is noodig, dat ik u volkomen kla ren wijn schenk! U vertrouwt uw se cretaris zonder eonig voorbehoud. Ik, daarentegen, wantroufv hem In alle opziriiten en heb daarvoor gegronde redenen, die ik echter nog niet mede- deelen kan. Toch zie ik mijzclvcn niet voor zóó onfeilbaar aan, dat ik niet erkennen zou te kunnen dwalen! - Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5