Baitenlendseh Omzicht HAARLEM'S DAGBLAD 49> WOENSCAG 23 JULI 1919 TWlESDE BLAD Amsterdamsche Brieven 13. De menschheid heeft den schoonen tijd doorleefd, dat de machtigen der aarde burgers, die hen maanden hun schuld wegens geleend geld of gele verde goederen te voldoen, eenvou dig lieten geeselen. En dan komen gezegde burgers er nog genadig af. Via de Fransche revolutie zijn de rechten van den mensch geconsoli deerd en zoo machtig lean men nu niet zijn of, wanneer men z'n ver plichtingen niet nakomt, verschijnt er een of ander incasso-bureau op de vlakte, of komt er een man met een roode pet vor. de deur burc-n-geruclit maken. Dat is de vooruitgang. Maar 't merkwaardigst is, dat er bij de leveranciers, wellicht door ze ker atavisme toch nog zooveel angst voor uiterste dwangmiddelen zit, dat ze, alvorens daartoe hun toevlucht te nemen heel hun vocabulaire van beleefde verzoeken en smeekbeden hebben uitgeput, en onder den drang der publieke opinie is de man met de roode pet wel voorgoed verdwenen. Wel hebben allerlei groepen van middenstanders door organisatie zich tegen do schare van wanbetalers zooveel mogelijk gewaarborgd, maar in normale tijden en daar hebben we het nu over is de toestand zóó, dat de grootc en kleine bedrijven ten aanzien der betalings-verplichtingen van de afnemers een zekere soepel heid in praktijk brengen, considera tie gebruiken en zooveel mogelijk met wenschen van die afnemers re kening houden. Zonder zulk een soepelheid is het zaken-leven onmogelijk en zonder schipperen en plooien zou voor ons, consumenten, elk uur zijn gruwel en ellende brengen. Die soepelheid en dit consideratie hebben ook steeds de Amsterdamsche gemeentebedrijven betracht. Wanneer de man van dc gasfa briek met de kwitantie kwam en er was niemand thuis, dan kwam hij weer terug. En dat deed hij ook wan neer de betaling op een moment niet convenieerde, d.w.z. wanneer men „toevallig geen klein geld in huis hacl." En de man van de electriciteit deed dat ook. De gemeente-bedrijven hielden re kening met de redelijke wenschen van de afnemers. Zij kwamen aan de groote zaken alleen op de betaal dagen en hielden er, wanneer het gevvenscht. werd, rekening mede dat aan verschillende fabrieken ook af zonderlijk werd gedisponeerd. Toen hebben wij het Giro-kantoor gekregen, een instelling die Amster dam aan den tegenwoordigen Minis ter van Financiën te danken heeft. En aan liet hoofd dier instelling is een belasting-ambtenaar geplaatst, die denken doet aan den man. die iemands hoofd afsloeg om een vlieg van zijn neus te verwijderen. Deze ovcr-ijverige ambtenaar heeft ge- dacht; Amsterdam heeft een giro kantoor, welnu, dan zal men ook girceren, als 't niet goedschiks gaat. dan maar kwaadschiks en wat is voor mij, oud-bclasting-man het hoogste levensideaal De duiten binnen te krijgen. Welnu dan, dan zal ik ze binnen krijgen. Toen is bet onzalige oogenblik ge komen dal de gemeente-bedrijven aan dezen volijverigen, gemeentelij ken opper-incasseerder opdroegen, voor ben de kwitanties te innen. En van den dag van 't optreden van den gestrenge af is het met de gemoede lijkheid gedaan. Men mag niet meer uit-zijn, als de gaskwitanhe wordt gepresenteerd en men mag geen gebrek aan klein geld meer hebben. Wanneer ge niet bij de eerste aan bieding onmiddellijk betaalt, laat de afgezant van den opper-incasseerder een briefje achter dat gij het ver schuldigde zelf ten zijnen kantore moet komen voldoen mitsgaders de boete. Mevrouw G. van twee-hoog, die de gas-kwitantie verwacht, maar een paar dagen op reis moet, vraagt haar benederï-buurvrouw, mevr. 13. even voor haar te betalen als ,,'t gas komt. Mis. Dat ligt niet in de lijn van het sys teem van den gestrengen opperdui- t en jager. Hij doet dat alphabetisch en 'de looper, die vandaag bij mevr. B. is geweest, komt over een week of veertien dagen bij mevr. G. in hetzelfde perceel. Bij zaken-menschen, die b.v. Za terdag betaaldag hebben en daarop hun gehcele administratie hebben in gericht komen de afgezanten van den directeur van het giro-kantoor juist Feuilleton GILL, Detective door IVANS. U dwaalt inderdaad, Mr. Gill! zeide de Aartshertog, thans koel en afgemeten. Wanneer uwe hoogheid mij daar van kan overtuigen, zal ik het gaar ne ronduit bekennen antwoordde G. G. Juist om tot klaarheid te komen, zou ik gaarne omtrent den persoon van den heer Horvath alles willen vernemen, wat aan uwe 1:oog heid zelve bekend is, ook wanneer en op welke wijze hij in uw dienst gekomen is. Mij dunkt, daartegen kan geen bezwaar bestaan: niets is moer geschikt om niet gerechtvaardigd wantrouwen &f te wenden dan klaar heid en openhartigheid. U hebt volkomen gelijk -- zcide ie Aartshertog. ln het verleden ran mijn secretaris is niet?, dat ver borgen behoeft te worden. Bet spreekt dus vanzelf, dat ik niet liet iederen anderen dag dan Zaterdag. Vraagt men, aan verschillende filia len afzonderlijk te disponeeren, dan kan dat niet. Door al die gestrengheid is natuur lijk het resultaat dat het gas en de electriciteit en de telefoon nog nooit zoo prompt bun geld hebben ont vangen Dat zou zoo moeten zijn, maar daarover heeft de heer Worst in de onlangs gehouden raadszitting een ander boekje opengedaan. Zoo ver telt hij, dab men op 1 Maart 1919 de rekening over het gasverbruik van 1 Maart 1918 nog niet had; dat de gas fabriek, toen zij1 zelve het verschul digde inde op 1 Maart 1918 nog twee- en-tachtig duizend gulden te vorde ren had, en toen het giro-kantoor er voor zorgde was er op 1 Maart. 1919 nog drie-honderd-achttien duizend gulden te vorderen! Een bagatel! De gemeenteraad was stupéfait, toen dc heer Worst dit alles mede deelde en wonder was het niet, dat er voorgesteld werd, het giro-kan toor maar te ontheffen van de taak de gelden te innen voor de gemeente bedrijven. Vroeger ging het gemoe delijk en vrij goed, nu gaat bet al- lernatelijkst en komen de bedragen veel minder goed binnen, waarbij enorm renteverlies korat Toch zou men verkeerd doen het gansche instituut van een gemeen telijk giro-kantoor te veroordcelen. Zulk een kantoor kan het zaken leven zeer vergemakkelijkan en ook voor de burgerij in baar geheel veel gemak opleveren. Maar dan moet er aan het hoofd staan een man met praktischen kijk, een man in de be- drijfshuisliouding doorkneed die, uit gaat van de stelling dat een giro kantoor er is voor het publiek en niet liet publiek om hem en zijn tweehonderd ambtenaren aan den kost te helpen. Er is een commissie van onder zoek benoemd. Het is mogelijk, dat die den weg weet aan te geven ter verbetering, waardoor het giro-kan toor dus beter dan tot nu toe aan zijn bestemming zou kunnen vol doen. Het is ook mogelijk, dat zij er geen kans toe ziet. en het giro-kan toor als gemeentelijke instelling ten doode is opgeschreven. Ik geloof, dat dit laatst© te betreuren zou zijn. Niet alleen omdat daarmede een in stelling zou verdwijnen die inderdaad van veel nut kan zijn, maar ook om principieele redenen. Men is, wan neer het vraagstuk van staats- en ge meentebedrijven ter sprake komt, al licht geneigd het oog te slaan op Amsterdam met zijn uitgebreide en veelsoortige takken van gemeente- beheer. En i\u wordt het inzicht ver troebeld wanneer zulk een tak van gemeente-bemoeiing een mislukking is omdat de verkeerde man aan het hoofd staat. Het toeval wil, dat de wethouder, die ons met een gemeentelijk giro kantoor gelukkig maakte, geen deel meer heeft in het college van B en W. en de wethouder, onder wie het ressorteerd, en die er in den Raad de harde noten over te kraken kreeg, de heer Vliegen, eveneens geen wet houder meer zal ziin als over het verder lot er van beslist wordt. Het staat thans vast, dat de heer Vliegen als wethouder aftreedt. Hij heeft eers! Publieke Werken onder zijn beheer gehad en thans Finan ciën. Men heeft bekwamer wethou ders gehad dan den beer Vliegen en niemand zal ontkennen dat hij beter op zijn plaats is als raadslid-in-de-oo- positie, dan als wethouder achter de groene tafel. Maar met dat al mag de Raad den heer Vliegen wel. De heer Vliegen, hoe overtuigd pastij-man ook. is geen Prinzipiénreiter. Hij heeft een ruimen blik en is bo ven alles een eerlijk en trouw regent. Men fluistert dat de heer De Mi randa in 's heeren Vliegen's' plaats door de S. D. A. P.-fractie zal wor den gesteld, waarvan ik alleen dit wil zeggen, dat deze trouwe pala- - dijn van wethouder Wibaut niet veel anders zal zijn dan een versterking van diens macht. Men fluistert verder, dat wethou der Van Tienen net veld zal ruimen en wethouder Den Hertog als eemg liberaal in het college van B. en W. zal blijven, en anderen zeggen weer precies-andersoni. We zullen moeten afwachten, maar de teekehOD zijn er niet naar, dat we in September een krachtig college van B. en W. zujlcn zien optreden. En dat met den nieuwen Raad... AMSTERDAMMER. minste bezwaar heb, al uw vragen daaromtrent te beantwoorden, voor zoover dat in mijn vermogen is. De detective boog cn ging weer rit ten. Een oogenblik sloot'liij de oogen een teekan dat hij snel en intens nadacht toen deed hij zijn eerste vraag. HOOFDSTUK XXI. Maud is nieuwsgierig. Hoe lang is de heer Horv&th in den dienst van uwe hoogheid^ Meer dan zes jaar. Was hij gedurende al dien tijd in dezelfde functie werkzaam? Hij was steeds mijn secretaris. Wie was zijn voorganger? Zijn voorganger heette Laszló Arpad. Waarom verliet deze uw dienst? Hij stierf aan typheuze koortsen. En waarom viel de keuze voor zijn opvolger op den tegenwoordigen functionaris? Tot dusverre had G. G. de methode gevolgd, die hij dikwijls placht toe te possen; korte vragen (snel volgen de op even korte antwoorden), die geen tijd tot. overleg geven. De laat ste vraag stelde hij op veel rustiger toon: het maakte den indruk, alsof hij oen lange explicatie verwachtte. En die kwam dan ook inderdaad. U zult zich herinneren, dat mijn oom. Aartshertog Stephen Otto, voor In ons vorig nummer hebben we reeds 't voornaamste medegedeeld uit 't ontwerp-vredesverdrag, dat aan de Oosten rij ksclie gedelegeerden is overhandigd. In 't begeleidend schrij ven van Clemenccau werd gezegd: ,,Bij de vaststelling van cieaen de finitieven tekst, werd met verschei dene opmerkingen, welke de Oosten- rij ksche delegat it naar voren heeft gebracht, rekening gehouden. Daar om wordt eik dezer nota's niet af zonderlijk beantwoord." Van Oosten rijksche zijde wordt evenwel nu al geklaagd, dat de voor waarden niet belangrijk gewijzigd en dus nog zeer zwaar zijn. Uit den thans gepubliceerden onvolledigen tekst van 't verdrag is door de Oostenrijkers 't volgende ontleend: „De in het verdrag met Duitseh- land genoemde commissie voor het herstel zal bepalen, welke sommen j wii binnen 30 jaar te betalen hebben en in welke termijnen dit moet ge schieden. Deze commissie zal in de eerste plaats aannemelijke sommen vaststellen, die wij in de jaren 1919- 1921 in goud, waren, schepen, effec ten of andere goederen hebben te betalen. Met deze stortingen worden in de eerste plaats de kosten der be- zettingstroepn en vervolgens der le- vensmiddelen en grondstoffen be taald, welke de geallieerden ons toe staan te koopen. De commissie zal 1 dan bepalen, tot welk bedrag wij goud-bons hebben te storten. De commissie zal er zorg voor dragen, 1 dat de belasting bij ons niet la ger is dan in de door de com- J missie vertegenwoordigde staten. Zij zai rekening houden met. den econo- mischen en financieelen toestand van Duitsch-Oostenrijk en met zijn be perkte capaciteit tot betalen, zoolang de toestand van Duitsch-Oostenrijk niet verandert. Wij moeten alle zeeschepen afstaan en de verliezen aan rivierschepen herstellen, door het afstaan van schepen tot een aantal dat niet meer dan 20 pet. van onze rivierschepen in November 1918 bedraagt. Wij moe ten schadeloosstelling geven voor vee. machines e.d.. waarbij er reke- 1 nine mee zal werden gehouden, dat onze industrie niet wordt ge.desor- 1 ganiseerd. Geen industrieel zal meer 1 dan 30 pet. van zijn machinerieën be- 1 hoeven te missen. Voorloopig moe- ten 6000 melkkoeien, 2000 stuks jong vee. 200 stieren, 3000 kalveren, 2000 1 siuks fokvée, 2000 fokpaarden, 1000 schapen en 1000 varkens worden ge- 1 leverd, die onder Italië, Servië en Roemenië worden verdeeld. De Oostenrijksche pers is slecht over 't ontwerp-verdrag te spreken. De bladen beteogen, dat ook ditmaal weder de ergste verwachtingen over troffen zijn. De economische en fi- nancieele bepalingen zijn zóó ver pletterend, dat haar uitvoering het bankroet van Duitsch-Oostenrijk zou befceekenen. Aan alle hoop op eenige verzachting der territoriale bepalin gen is eveneens de bodem ingesla gen. Tegenover het verlies van Daïtsch Zuid Tirol, Duitsch Zuid- Moravië en andere groote Duitacbe gebieden, beteckent Duitsch West- Hongarije, dat aan Oostenrijk wordt afgestaan niets. De door de Entente aan Duitsch-Oostenrijk gedicteerde vrede is een „kerkhofvrede". De leider der Oostenrijksche vre- dcsdclcgatie Renner is uit Parijs vertrokken om te Weenen met zijn regering te overleggen. Hij heeft, zooals bekend is, tien dagen voor 't inbrengen van schriftelijke beden kingen tegen 't ontwerp-verdrag. Renner verklaarde voor ziin vertrek: ..Oostenrijk zal geen vredesverdrag teekenen. dat niet nagekomen kan worden." Ronner heeft gevraagd den termijn voor antwoord to verlengen met twee weken. De „Daily Telegr." verneemt uit Parijs, dat er hoop is, dat ondanks alles China toch nog het vredesver drag met Duitschland zal teekenen. Toen aan Japan economische con cessies in Sjantoeng werden ver leend werd door Japan beloofd, dat het schiereiland onder de Chineesche souverciniteit zou teruglteeren zoo dra de orde hersteld zou zijn. Se dert dc onderteekening van het vre- destractaat echter, zoo verneemt de correspondent van de „Daily Tel.", is die verplichting van Japan bin- dender gemaakt, daar Japan aan de geallieerden zijn woord gaf, dat deze belofte zou worden uitgevoerd. Onder de Chineezen wekt dit voldoe ning en hun vertegenwoordigers te Parijs hebben opdracht de zaak in verzoenenden geest verder te bespre ken. In elk geval echter zou Japan de economische controle over de spoorwegen in Sjantoeng behouden en zou het in bezit blijven van Kiautsjau. 't Was Dinsdag oen hoogstgewich- tigc dag voor de Fransche binneii- iar.dsche politiek. ongeveer zes jaren gestorven is. Hor vath was toen gedurende eenigen tijd (ik meen, dat liet twee jaar was, maar u kunt daarover bij hemzelven uw licht opsteken) diens secretaris. Ik had hem steeds hoor en prijzen als een bescheiden en accuraat werker. Daarom engageerde ik hern in de door Arpdd opengelaten plaats. lioe was de heer Horvath tij zijne hoogheid Stephan Olto in dienst gekomen? Ik herinner mij, dat mijn oom mij eens gezegd heeft, dat hij hem door een ouden vriend was aanbevo len.Maar toentertijd interesseerde mij de zaak weinig, zoodat ik vrees niet verder gevraagd to hebben. In elk geval is de naam van dien ouden vriend mij op dit oogenblik onbekend. Zeer verklaarbaar, uwe hoog heid! zeide G. G. met een knikje. En zoudt u mij thans alles willen mededeelen, wat u van de levensom standigheden van uw secretaris be kend is? Hij is van bescheiden afkomst. Zijn vader is, naar ik meen, reeds voor jaren gestorven. Zijn moeder leeft, nog en woont ergens op het land in de buurt van Zsolna. Het pleit zeker vóór hem, Mr. Gill, dat hij een goede zoon is. Dat zou inderdaad vóór hem pleiten, uwe hoogheid! zeide G. G. Het is intusechen, in verbond met Van te voren werd aan 1 Alg. Han delsblad daarover geseind: „Zal Cle- menceaü met zijn gewone brutaliteit en groote parlementaire bekwaam heid en handigheid nogmaals het pleit winnen en met succes liet hoofd weten te bieden aan de stormoolon- nes uit den linkerhoek; zal de Fran sche Kamer zich nogmaals huigen 1 voor den wil van den grijzen auto craat, of zal Briand met den prijs gaan strijken? De waarscliijnljjkneiu is groot, dat de komende man nog wat zal móeten wachten, tot de bres in de verdedigingslinie van de regee- riugspartij nog wat grooter is ge maakt. Niet tc miskennen valt, dat Cleinunceau zich duchtig weert en den soc. leiders vrijwel hot gras voor de voeten wegmaait. Een handige zet is ongetwijfeld de indiening van het amnestie-ontwerp, terwijl ook de be- 1 noeming van Noulens, den grooten voorstander van coöperaties ais 1» 1 strijdmgsmiddel van de duurte, den socialisten den wind uit de zeilen neemt. .Met de hem eigen doortastend- heul heeft de Fransche premier thans den strijd aangebonden tegen de woe- leeraars c.s. Na het treffen van wet- tel ij Re voorzieningen gaat hij tot de uitvoering over dezer dagen is Franck-Puauk, een zeer 'machtig personage met hooge connecties, in 1 de Santé opgeborgen, onder beschul- diging op ongeoorloofde wijze invoer- j licenten te hebben geteekend; hij werd spoedig gevolgd door zijn boezem vriend en handlanger Perrault, zich noemende Vicomte de Jotemps. Men schat, dat ieder hunner $en vijf mil- lioen in den zak heeft gestoken. De zaak zit zoo: geallieerde wijnen wer den in Frankrijk ingevoerd onder een bijzonder gunstige regeling. Spaan- sche wijnen werden nu tot Portugee- j 'sche wijnen gepromoveerd; Franck- Puauk, misbruik makende van zijn positie, teekende de machtiging tot invoer voor zijn vriendjes en Perrault betaalde hem het aandeel in de winst uit. Dit is een begin: men mag ver wachten, dat Clemenceau de schoon- i maak in de elf ministeries (Franck- Ptiauk was een der medewerkers van i minister Boret) zal voortzetten in dien de Kamer hem er althans den tijd toelaat". ln den brief waarin minister Boret i den minister-president zijn ontslag vraagt, verklaart hij o.a.: „Er is een parlementair debat gehouden over de duurte; alleen heb ik gestreden, al- i leen ben ik gevallen, alleen moet ik mij terugtrekken." Volgens den „Matin" heeft de on der-minister Vilgrain, de uitvinder van de regeeringswinkels, die daar mede korten tijd een groote popula riteit genoten heeft, welke hij echter weer verloren heeft, toen na eenige i weken de gedaalde prijzen weer om hoog gingen, zich solidair met Boret verklaard en gaat ook hij heen. Over de Kamerzitting van Dinsdag wordt geseind: De. Kamer zou het wetsontwerp be treffende dè verlcening van ridder kruisen van hel. legioen van eer be handelen. 'De socialist Jean Don vroeg verdaging daarvan om de in terpellaties te behandelen. Minister Nail verzette zich er tegen, maar de Kamer besloot de bespreking van he: ontwerp te verdagen om zich met de interpellaties bezig te houden. Aldus weer een handeling tegen den wensch der regeering! De (Brusselsche) „Standaard", die in het bijzonder de Katholiek-Vlaam sche belangen bepleit, schrijft over do viering van heb Brusselsch.- overwinningsfeest: „Voorzeker, wij, Vlamingen, ne men van harte deel in de groote en rechtmatige vreugde, welke tiian- geheel öt land overstroomt. Minsten? in gelijke mato als onze Waals ene medeburgers ondergaan wij den streelenden invloed der „overwin ningsfeer". Maar deze bekentenis moet ons van 't hart: een nevel van weemoed sluiert voor ons, kinderen van den Vlaa.msc.hen grond, zonne der feestvreugde; 't is ons niet mogelijk het in onzen boezem opgekropt leed zoo maar plotseling te vergeter" ware het ook slechts voor deze kont uren van blakende geestdrift en al gemeenen jubel. Een land, waai nïc: lieid in volle majesteit schittert; een huisgezin, waarvan sommige leden bij anderen achterstaan en stiefmoe derlijk behandeld worden, kan niet volkomen gelukkig zijn. Waar ver drukten wonen, daar zal men steeds boven de stemme des jubels uit, eei\ noodkreet, een hartstochtelijk ge roep om rechtvaardigheid hoaren klinken. Gerechtigheid! vragen de duizen den Vlaaxnsche soldaten, die streden en leden voor het heil van hun volk, dat ze te eenenmale ontvoogd en ontknecht willen zien. Hun offers eischen voldoening in de mate van het gfoote deel, dat zij in de vrijma king van het land hebben gehad, Gerechtigheid! Die zal, die moet ons geworden; die eischen wij van daag met nog meer klem dan giste ren. Gerechtigheid voor het Vlaam- sciie volk, dat zooveel geleden, zulke de gebeurtenissen vaïi de laatste da gen. wel eenigszins opvallend, dat die moeder juist in de buurt van Zsolna woont. Ik lean daarin niets opvallends zien zeide de Aartshertog op den koeien toon, dien hij dadelijk aan nam, wanneer een gezegde van den detective hem hinderde. Bij vroe gere gelegenheden moest het geld, dat men ons afperste, op verschil lende plaatsen bezorgd worden, tot zelfs in Zevenburgen toe, Het is dus ditmaal zuiver toeval, dat dc buurt van Zsolna gekozen is. Dat ziet er tenminste zoo uit zeide G. G. Kent uwe hoogheid zijn- moeder? Persoonlijk kennen de Aartsher togin en ik haar niet. Herhaaldelijk heeft mijn vrouw hem verzocht, haar aan ons voor te stellen, maar hij doet dat blijkbaar liever niet. Waar schijnlijk wcnscht zijzelve het even min: zij moet een héél eenvoudig vrouwtje zijn. En waaruit blijkt, dat hij zoo'n goede zoon is? Van den aanvang af, ook toen hij nog bij mijn oom ui dienst was, heeft hij de voorwaarde gesteld, dat hij dikwijls in de gelegenheid moest ge steld worden, zijn moeder te bezoe- i ken. Is het niet wat vreemd, dat hij, i in zijn positie, zoo'n voorwaarde schitterende bewijzen van onwünt kelbare vaderlandsliefde gegeven heeft!" Verspreid nieuws 'T ENGELSCI1E LAGERHUIS keurde ook de wet goed Inzake liet aangaan van een Engelsch-Fransch veruedigingsverdrag. DE VERMINDERING DER LE- GERSTEKKTE VAN ENGELAND. Munster Churcliill heeft een niede- decimg gepubliceerd, waaruit blijkt dat tegen het eind van liet jaar het leger dat nu nog 1.200.00(1 man on geveer telt, tot de helft zal zijn ver minderd. Er zijn 'twee deel en der wereld waar voorloopig nog geen vermindering van troepensterkte mo gelijk is, dat is het „midden Oosten" met inbegrip van Egypte, en ïndië, „waar Afgiianen en Bolsjewistische agenten onrust wekken". Aan den Rijn, in Frankrijk en Vlaanderen zijn er nog 420.000 man. Maar het Rijnleger, dat nu tien divisies telt, zul tot twee divisies worden ver minderd. Hierdoor zal men onge veer 150.000 man besparen. Wat de troepen in Frankrijk en België be treft, deze worden geleidelijk terug getrokken en men hoopt, dat met 1 Nov. de troepenmacht hier met meer dan 100.000 man zal zijn ver minderd. De ontruiming van den Kaukasus zal in het najaar plaats hebben. Alle troepen in Rusland; behalve die vrijwillig zich beschikbaar stel len voor de „militaire missies",- zul len voor den winter naar huis zijn teruggebracht.' Zij, die ün Noord- Rusland zijn, zullen in September vertrekken, met uitzondering van hen, die vrijwillig willen blijven. DE RADEN-REPUBLIKEINEN VAN MüNCHEN. t Hbld vertelt: Dezer dagen is te München tot 2Vi jaar vestingstraf veroordeeld de ver keersminister in de Münchoner Sov- jetregeering Gustav Paulukum. Uit dit proces is weer eens gebleken hoe zonderling het toeging in de Mun- chener radenrepubliek. Paulukum verklaiarde zelf dat liij de radenre publiek beschouwde ais waanzin, maar meegedaan heeft met de be doeling een eind te maken aan het regiment van „Joden, Russen en grouw". In zijn departement is hij vaak door communisten bedreigd met handgranaten en revolvers Zijn collega van buitenlandsche zaken, do zenuwlijder dr. Lipp, schreef hein eens een brief van dezen in houd: „Beste collega. Ik heb den oorlog verklaard aan Wurtemberg cn Zwit serland, omdat deze landen mij geen bO locomotieven willen loenen. Ik ben ex zeker van, dat wij zuilen ze gevieren. Bovendien heb ik den ze gen van den Paus, dien ik goed ken, afgesmeekt voor onze overwin ning". De onafhankelijke socialisten heli- hen dezen heer Lipp, benoemd tot minister van buitenlandsche zaken! EEN ACTIVIST. Het Belgische katholieke Kaïnerlid Adelfons Hen derickx, die reeds eenigen tiid, we gens zijn activistische politiek tij dens de bezetting, in hechtenis heeft gezeten om daarna in voorloopige vrijheid te worden gesteld, is than- wederom gearresteerd om voor het gerecht te verschijnen. TRAGISCH STERFGEVAL. —Men meldt uit Madrid het plotseling overlijden tijdens den ministerraad van markies MochaJes, benoemd minister van levensmiddelenvoor- ziening. JOODSCHE IMMIGRATIE. Vol gens inlichtingen van de Zionistische organisatie in Amerika zullen zich 1.500.000 tot 2.000.000 Joden naar Pa lestina begeven, zoodra de politieke rechten der Joden onder den volken bond zijn vastgesteld. De Zionisti sche organisatie zal behulpzaam zijn bij de immigratie dezer Joden. RADEK. Naar de Freiheit uit Berlijn verneemt, zal de gerechtelij ke vervolging tegen Radek binnen kort worden gestaakt. Het is te ver wachten, dat hij spoedig uit "de hech tenis zal worden ontslagen. Stadsnieuws PATRIMONIUM. Op de Dins dagavond gehouden ledenvergade ring der afdeeling Haarlem van Patrimonium trad als spreker op de heer B. A. Michïelsen, Burgemeester van Haarlemmer li ede met 't onder werp: „De Invaliditeitswet en haar werking Na een woord van hulde en wai&r- deering aan wijlen minister Talma, gaf spr. een overzicht van de Ra il en wet, de working van den Raad van Arbeid cn van do aunvuliings wetten door minister Aalbcrse op de ToJma-wetten ingediend, om daar na den inhoud van de Invaliditeits wet uiteen te zetten. Hij eindigde mot eon beroep te doen op aller medewerking opdat da formulieren die ter invulling zullen worden rondgezonden op tijd bin. nonkomen en met den wensch to uiten, dat het groote levenswerk van wijlen minister Talma, velen ten zegen moge zijn. De heldere uiteenzetting van de Invaliditeitswet werd met groote uandacht gevolgd. Van vele zijden word aan den spreker hulde gebracht voor zijn duidelijk betoog en de practische verklaring van de wet. Ten slotte beantwoordde de spreker nog eenige hem gestelde vragen. S. D. A. P. In de gisteren ge houden algemeene vergadering van dc Federatie Haarlem van de S. D. A. P. bracht de voorzitter, de heer if. A. Reinalda, verslag uit als afge vaardigde naar het congres te Arn hem. De zeer druk bezochte vergadering behandelde de resolutie, welke elders in ons blad is afgedrukt. DE RECLASSEERINGSARBEID. Te Utrecht werd een vergadering gehouden van reclasseeringscommis- sies uit dc Nederlandsche Vereeni- ging tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken. De heer H. Ploeg Jr., oud-lid van den reclasseeringsraad te Haarlem, hield een inleiding over „De prac- tijk der reclasseering". Spreker wees er op, uat de reclas seering reeds lang beoefend wordt en dat sedert 1915 deze arbeid krachtig gesteund wordt door de regeering, door de wetten en uitvoeringsmaat regelen op de voorwaardelijke ver oordeeling en voorwaardelijke invrij- heidsstelling. Hij stelde de vraag of het doel van de straf is verbeteren, of wreken, 't Behoort het eerste te zijn de uit voering van de straf gelijkt echter dikwijls op het tweede, gezien de slechte voeding, geestdoodenden ar beid en gemis aan arbeid in de vrije natuur. Reclasseering is dan ook dikwijls beter te bereiken zonder,.opsluiting, waarom voorwaardelijke veroordee ling dan ook aanbeveling verdient. Inzake de vraag, welke gevallen de Nederlandsche Vereeniging moet aanvaarden, meende spreker, dat het niet uitsluitend drank-patiënten moeten zijn. 't Komt veel voor. dat gedetineerden, krachtens hun opvat tingen in de moderne richting gaan en daarom het beste in iien kring van onze menschen kunnen worden ge bracht. Het niet-drank-patiënt-zijn mag dat dan niet beletten Dit is spreker's persoonlijke meening. Een groot aantal vonnissen bewijst niet altijd grootere verdorvenheid bij den misdadiger, dan bij dengene met een kort strafregister. Bij beoordeeling van de vraag of de persoon reclassabel is. mag dat niet den doorslag geven, cmdat dik wijls geslepenheid misdadigers uit handen van de justitie houdt Spreker gaf een resumé van het geen gedaan wordt op dit gebied en merkte op, dat aan de gestichtsvcr- pleging het bezwaar verbonden is, dat men zwakke naturen bij elkaar brengt. Ten slotte wekte spreker op, om den reclasseeringsarbeid zoo breed en algemeen mogelijk op te vatten. EXAMEN HOOFDAJKTE Haarlem 21 en 22 Juli. Geslaagd <le heeren C.. Butler. Woerden; C. J. H. W. Hanselaar, Amsterdam; J, Harp. Den Helder; N. van den Heu vel. Leiden; A. H. J. van 't Hof, Ha renkarspel. Rubriek voor Vragen VRAAG: Wanneer gaat de tweede ploeg van den motordien6t (lichting 191S) met klein verlof naar huis'? ANTWOORD: Niet bekend. VRAAG: Hoe kan ik een paarse vlek veroorzaakt door brandspi ritus uit een witmarmeren toilettafel verwijderen ANT WOORD: Vraag uw steenhouwer. Anders kunt u het probeeren niet bleekwater. VRAAG: Hoe kan men petroleum- vlekken uit een zijden lampekap ver wijderen? ANTWOORD: Met zuivere benzine of aether. VRAAG: Wanneer mag een dienstbode, die tegen 1 Augustus haar betrekking heeft opgezegd, ver trekken? Mag dat op 31 Juli na af loop van haar werkzaamheden? ANTWOORD: Gewoonlijk vertrekt zij op 1 Augustus, terwijl het uur onderling geregeld wordt, doch fei- teliik zou zij 31 Juli na afloop der werkzaamheden mogen vertrekken. VRAAG: Mijp dochter *is als •dienstbode voor dag en nacht in bo- trekking. Mevrouw gaat met het ge- lieele gezin eenige weken uit. Hoe veel vergoeding voor kost enz. moet stelde? 'IK heb dat nooit gevonden. Trou wens, ik deed niet meer dan den toe stand bestendigen, die in den dienst van Aartshertog Stephan Olto lang zamerhand ontstaan was. En duren die bezoeken lang? Nu, eerlijk gezegd, wol eens wat te lang; nu en dan zelfs vele weken. En is dat met zijn bezigheden te vereenigen? De Aartshertog glimlachte even. U moet zich van die bezigheden geen overdreven voorstelling maken, Mr. Gill! Hij voert mijn correspon dentie, maar die is niet geheel uitge breid. Ik bemoei mij niet met de po litiek en (als u Hongaar was, zoudt u dat weten) ik ben te Weenen geen „persona grata", omdat mijn sympa thieën meer den Hongaarschen dan den Oostenrijkschen kant opgaan. Daarom houdt men mij buiten vele dingen, waarmede men mij anders lastig vallen zou. Dus de betrekking vun uw secre taris is we! eenigszins 'n sinecure? Dat is misschien wat overdre ven! zeide de Aartshertog. Druk is die betrekking echter zeker niet! Wanneer inijn secretaris eenigffn tijd afwezig is, red ik mij zeiven heel gemakkelijk. Het komt mij voor, dat uwe hoogheid bijzonder inschikkelijk voor liem is. U zoudt dat ook zijn, Mr. Gill, wanneer u de verhouding tusschen hèm en zijne moeder kende. Vraagt u er de Aartshertogin naar: uit don aard der zaak spreekt hij met haar meer dan met mij over zijn groote liefde voor die moeder. Hij spreekt de Aartshertogin dikwijls? Na den onschatbarcn dienst, dien hij ons bewezen heeft, is zijn verhouding tot ons beiden van meer vriendschappelijken aard geworden. Bovendien, liij heeft nog een andare functie behalve die van mijn secre taris: hij geeft muziekles aan mijne vrouw! Muziekles?vroeg G. G. wer kelijk verbaasd. Horvath is een uitstekend vio list hernam de Aartshertog. En mijn vrouw is dot op muziek. Dat verklaart veel, uwe hoog heid! zeide G. G. Het wordt mij nu duidelijk, dat het niet meer dun natuurlijk was, dat de Aartshertogin hem haar vertrouwen schonk. Wanneer mevrouw en de hoeren mij het genoegen willen doen, boden avond mijne gasten te zijn, zult u de gelegenheid hebben over het *pel van mijn secretaris te oordeelen zcide de Aartshertog, met een lichte buiging. Wij geven «ten kleine, intieme soirée in hot paleis. (Wordt icrvolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5