bet seizoen 1919,'20 was vastgesteld' op f 2180.—De aftredende bestuurs leden. de heercn li. Willemsen. Jac. v. Marie. B. A. Cassée en J. A. Fib- be. re&p. voorzitter. 2e secretaris, le cn 2e commissaris, werdrji herkozen. •Voor he; nazien van de rekening en verantwoording van den penning meester werden gekozen de lieeren v. Herpen en Cornelissen Nadat de voorzitter de vergadering bad gesloten, maakten de aanwezigen gebruik van de gelegenheid om nog ten dansje te maken. DE HANZE. Op de te Leiden ge houden vergadering werd nog behar- deld het volgende voorstel van de afd. Haarlem De Centrale Raad overwegende le. de noodzakelijkheid voor iederen Katholiek zich op principieelen grond slag te organlseere-n 2e. de onmogelijkheid voor vete mil denstanders dit te doen, doordat voor hun groep geen organisatie bestaat 3e. dat deze middenstanders vele belangen met handeldrijvende en in- duetneele Middenstanders gemeen hebben, zooals onderwijs, huisvesting enz,, besluit ernBtig te doen onderzoeken, of het al dan niet wenschelijk is bo vengenoemde standgenooten als ïe den van de Hanze toe te laten. Ket hoofdbestuur meende, dat het vraagpunt, door de afd. Haarlem ge steld in nationaal verband moest worden opgelost. Het stelde daarom voor aan het Federatiebestuur te vei zoeken een commissie samen te ?t;'- len uit de vertegenwoordigers der vijf diocesen, ter voorbereiding van de be slissing over deze aangelegenheid. Dit voorstel werd aangenomen. DRAGEN VAN MILITAIRE KLEE- DIN'G. De minister van oorlog heeft zijn ambhgenoot van binneu- landsche zaken medegedeeld, dat het dragen van militaire kleedingstukken dooi personen, die hiertoe niet ge rechtigd zijn, een grooten omvang heeft aangenomen. Voor een belang rijk deel zijn deze kleedingstukken door militairen in dienst ontvreemd of verduisterd (z.g. „zoekgeraakt"), voor een ander deel zijn het kleeding stukken, waarmede dienstplichtigen met verlof zijn gezonden zonder ech. ter gerechtigd te zijn deze militaire kieeding tijdens hun verlof te dragen. Een uitzondering maken hierop het paar militaire schoenen en fiSt stel omlerkleeding, dat aan de na 11 No vember met onbepaald (klein) verlof gezondenen in eigendom is gegeven. In verband hiermede heeft eerstge noemde ihinisler aanleiding gevon den de betrekkelijke legerorder aan te vullen in dien zin, dat de in die onder bedoelde militairen niet alleen gestraft kunnen worden, maar ook voor eenigen tijd extra onder de wa penen kunnen worden geroepen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin na mens hem de burgemeesters doen uit- noodigen hun medewerking te ver leen en, opdat door de gemeentepoli tie op de naleving toezicht zal wor den uitgeoefend. Dit toezicht zal kunnen betreffen het dragon van do lakensche boven- kleeding (overjassen, jekkers, man tels, veld jassen, pantalons en c.q. beenwindsels). Aangezien militaire schoenen zijn gedistribueerd en bovendien een stel ondergoed aan de niet onbepaald ver lof vertrekkende militairen zijn ge schonken, zal toezicht op het dragen daarvan niet doenlijk zijn. Eveneens is dit het geval met werk- kleeding, die na buitendienststelling in 't openbaar verkocht is geworden. Volgens de zienswijze van den waar nemend opperbevelhebber van land en zeemacht ware, ter bereiking van het beoogde doel, aan de gemeente- jiolitie op te dragen om alle perso nen, die, ofschoon kennelijk geen mi litair in geiyonen dienst ziende, een of meer der bedoelde militaire klee dingstukken dragen, aan te houden. De aangehoudenen zouden vervol gens voor de politie-autoriteit zijn te geleiden, ten einde zich omtrent de herkomst van die kleeding te verant woorden. Afgescheiden van het re sultaat van dit onderzoek, kan de zooeven omschreven maatregel door zijn preventieve werking er toe bij dragen, dat het door burgers dragen van militaire kleeding spoedig een einde zal nemen. •tYan neer de aange houdenen militairen zijn, ware zulks door de politie mede te deelen aan de betrokken korpscommandanten. Rubriek voor Vragen VRAAG: Bestaat hier ook een stichting. welke een jongen die mu zikaal ontwikkeld is (speciaal wat het vioolspel betreft), wil voorthelpen? ANTWOORD: Wend a tot den secretaris van de Maatschappij van Toonkunst (afdeeling Haarlem) den heer O. D. Emrik, van Eeden- straat 6. VDAAG: Vertrekt er op Woens dagavond een boot van Amsterdam naar De Lemmer? ANTWOORD Ons niet bekend. VRAAG: Vertrekt er op Woeps- de huishuur niet meer zonder bemid deling van <Ie Hu u rcommissie opge slagen worden? ANTWOORD: 26 Maart 1917. VRAAG: Mijn huisheer heeft in 1916 de huur opgeslagen. Mocht hij ld at toen nog doen buiten de Huur commissie om? ANTWOORD: Ja, Op 26 Maart 1917 is de HmircommissLe in werking getreden. VRAAG: Op welke manier kan ik groote boonen inmaken? ANT WOORD: 17 kunt de tuinboontjes in maken in flesschen IdVleoktjoestel) idpch ook zeer goed in een gewoon Kaulsch potje Op den bc-dem een laagje zout. dan ©én wat dikkere laag boontjes en zoo dopr.Afdekken met 'n linnen lapje, 'n plankje en daarop een steen. VRAAG: Kunt u inii hét adres ge ven van een capsule-fabriek in Ne derland? ANTWOORD: Handels- adressen worden niet opgegeven. VRAAG: Ik wil in den a.s. winter deelnemen aan een cursus van de Volkeuniversiteit. Tot wien moet ik mij wenden? ANTWOORD: Tot den heer Bartstra. Binnenweg, Heem stede. VRAAG: Is het u ook bekend wan neer het concours voor Solo- en Ca baretliederen te Zaandam eenigen tud geleden in uw blad aangekon digd zal plaats hebben? Tot wien moet ik mij wenden, om er aan deel te nemen? ANTWOORD: Ons niet ifciekend. VRAAG: Op welke dagen is hei Rijksmuseum t© Amsterdam koste loos te bezichtigen? Hoeveel bedraagt «e toegangsprijs voor het bezichtigen van Artis te Amsterdam in de maan ilen Juli en Augustus? ANTWOORD 1. Het Rijksmuseum is kosteloos voor het publiek geopend op alle werkdagen: van 16 Nov. tot 15 Febr. van 10-3 uur; van 16 Febr. tot 30 April van 104 uur; van I Mei tot 30 S:pL van 105 uur: van 1 October tot 15 Nov. van 10—4 uur. Op Zon- ■:-n feestdagen Is de tijd van opening 1 uur. die van glutting als op werkda gen. 2. f 0.75 voor met-Amsterdam mers. VRAAGHoe moet men boerenjon gens inmaken? ANTWOORD Ons niet bekend. Raadpleeg een keuken boek. VRAAG Welk middel is er, om wandluizen te verwijderen? ANT WOORD Goed insectenpoeder. Er bestaan ook zuiveraars, die dit werkje doen. VRAAG Welken mest moet „klim op" hebben? ANTWOORD Klim op eischt geen bepaalde mestsoort. Allerlei soorten natuurmest zijn goed. Wilt u kunstmest geven en heeft u de klimop in potten sfaan, dan is Krol's Bloemenmest- zeer goed te ge bruiken. VRAAG Heeft een dienstbode, die voor dag en nacht dient, recht op vijf gulden kermisgeld? ANTWOORD: Kermisgeld is een vrijwillige gift als het gigeven wordt, wordt meestal 5 pLt. van het loon berekend, doch nooit meer dan vijf gulden. VRAAG naar aanleiding van een man, die zich met een andere vrouw op houdt, zijn woning door haar doch zonder de kinderen wil zien verlaten of doet zij dit niet, haar dreigt „van kant te maken". ANTWOORD. Als uw dochter op deze gronden een scheidingsproces wil beginnen kan zij kort vóórdat zij haar verzoek schrift te dezer zake aan den rech ter overhandigt wel alvast met hare kinderen de woning verlaten en bij u haar intrek nemen. Zij moet zich tot een rechtskundige wenden. VRAAG Kan ik mij in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden kosteloos laten onderzoeken? Op welken dag? ANTWOORD Wend u schriftelijk tot het Ziekenhuis, te Lelden. VRAAG: Op welke dagen is hat Vredespaleis kosteloos te bezicïeli- geii? ANTWOORD; Ons niet bekend. VRAAGBestaat er in Haarlem gelegenheid om tot telegrafist opge leid te worden? ANTWOORD Men kan zich daarvoor bij den Directeur van het Telegraafkantoor alhier aan melden. Een M. U. L. O.-opleiding is gewenscht. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Win kelsluiting. Gedeputeerde Sta ten dezer provinci© hebben eindelijk termen gevonden de ontvangst te be richten van de reeds in de raadsver gadering van 3 Juli 1917 vastgestelde verordening op de winkelsluiting in deze gemeente, zoodat deee thans is afgekondigd en in werking getreden. Personalia. Wegens ver trek naar Aalsmeer, werd aan rnej- Osting, gemeente-verloskundige ter standplaats Hoofddorp, als zoodanig eervol ontslag verleend met ingang van 1 Augustus a.s. IJMIIDEN. VISCHAANVOEREN. Geduren- de de week van 17 tot cn met 23 Juli kwamen te IJmuiden aan den rijksvischafslag met hunne vangsten 39 stoomtrawlers, 1 stoomlogger, 5 sloepen, 4 stoomhanngloggers, 1 mo- lorharing'&gger en 10 zeliharinglog- gers en 11S kustvisscheirs, waarvan 41 sleepboottrawlers. De besommingen dier vaartuigen waren: Stoomtrawlers van f 1911 tot f 9140, 1 Stoomlogger f 2942. Sloepen van f 2112.tot f 2913. Stoomharingloggers van f 8050. tot f 13495.— 1 motorharinglogger f 12744 en zeil- liaringloggers van f 3179 tot f 29716, tarwijl de kustvisschers te zamen be- somden f 68253, waarvan de sleep boottrawlers van f 227 tot f 3253. De aanvoer bestond uit 1.020.315 K.G. trawlvisch, 38.055 KG. beug- visch en 380-3 kantjes haring. De totaalopbrengst was f 485.224. De haringaanvoer was deze week ruim tegen goede prijzen. Wegens het aanhoudend slcchto weder was de kustvisscherij niet zoo loonend als anders. ZANDVOOORT. Voor het op 21 en 22 Juli gehouden toelatingsexa men voor de Zeevaartschool te Ter schelling, slaagde o.m. de heer W. van der Mije van Zandvoort. Door de politie is aangehouden F. K., verdacht van diefstal van ver schillende voorwerpen ten nadeela van zijn patroon C. R. Aangehouden is de minderjarige Th. B., die alhier rondzwierf. Hij is naar zijne woonplaats Amsterdam i teruggebracht. Op vorzoek' van den 'Commissa ris van Politie te Arnhem is aan gehouden als verdacht van diefstal van een rijwiel J. H. P. v, O., tijde lijk alhier verblijf houdende. Bij de politic werd aangifte ge daan van liet onttrekken aan het over hen gesteld opzicht van twee kinderen van 5 en 9 jaren. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat beide kinderen waren ontvoerd. Zij werden door den inspecteur van politie al hier te Apeldoorn bij een familielid aangetroffen en zijn weder onder het wettig opzicht gesteld. Binnenland DE NOOD BIJ DE POST. Naar ,.De Amsterdammer" verneemt, be staat het voornemen, om met ingang van 1 Juli 1919 het aantal klassen van 5 tot 3 terug te brengen. Voor het personeel in middelma tige en kleine plaatsen beteekent dit een verbetering van 8 of 4 pCt. der salarissen. ONGELUKKEN. Woensdagmiddag wilde als naar ge woonie de 66-jarige echtgenoote van den lijnwerker v. Maasdijk, te Raven stoin bij Oss, haar man, werkzaam langs de spoorlijn tusschen Raven stein en Wijchen, zijn middageten brengen. Zij liep daarvoor over de spoorwegbrug over de Maas bij Ra venstein, waarhij zij het ongeluk had op een losliggende ijzeren plaat der brugbedekking te stappen. Met deze plaat viel 2ij tusschen de brugruimte door naar beneden in de uiterwaarden der Maas, waar zij dood werd opge nomen. TWIST. Bij een woordentwist over Soort. zoo wordt nader ge meld een arbeider der Heidemaat schappij te Groenïo den voorwerker met een mes vijf steken in borst en rug toegebracht, zoo ernstig, dat de darmen uit het lichaam Duilden. De toestand van den getroffene. die aan stonds in het ziekenhuis werd opge nomen. Is zoo zorgwekkend, dat ieder oogcnbMk zijn: einde verwacht kan worden. De dader is gearresteerd en heeft -volmondig bekend. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. STAKING. De kolenlossers aan de gasfabriek te Weesp hebben hef werk gestaakt. Hun werd f 1 per Ion aangeboden. terwijl hun eisch 1 1.50 was. STEUN AAN DE BEVOLKING VAN NOORD-FRANKRIJK. In totaal zullen 1Ö0OU stuks vee naar Frankrijk worden uitgevoerd ten be hoeve van de bevolking der verwoes te gebieden. DE N. U. M. Men mag, ofschoon er nog geen officieele beslissing geno men is, aannemen, dat de N.U.M. als c-ctoseinteubureau voorloopig ge handhaafd blijft zoo meldt het Hbld. CHANTAGE DOOR RECHER CHEURS. Naar hot „Vad." ver neemt hebben twee rechercheurs van poiilie van het bureau lluygenspark te 'a-Gravenhage, zich schuldig ge maakt aan chantage en zijn zij des wege geschorst. Zij gingen op de volgende wijze te work. Iemand meestal een pro vinciaal was in den Haag in een of ander perceel van een grooto soin gelds beroofd en gaf dat aan bij de poiilie. Deze onderzocht, het geval en dan begaf zoo een rechercheur zich naar den bestolene en maakte hem duidelijk, dat de lieele zaak nu na tuurlijk publiek zou worden. Het heelo dorp of hot stadje, waar de man woonde, zou dan te weten ko men, waan- hij in Den Haag zich had opgehouden. Schrik van den betrok kene, die dan maar liever de aan klacht introk; neen, zei dau do re chercheur, dat gaat zoo niet. Maar voor zoo en zooveel maak ik dat zaakje voor u wel in orde. Voor dit soort afdreiging zullen de twee ontfrouwe rechercheurs nu te rechtstaan. De ex-keizer, Reuter seint uit Londen: Gedurende het debat over het vre desverdrag ui het Hoogerhuis deel de Curzon, betreffende het keizer- procee mede, dat het mogelijk was, dat het proces niet te Londen zou worden gevoerd. Hij erkende de gegrondheid van de Kpmerkingen over de ongewonscht- eid van eene onnoodige prikkeling van de openbare meenmg, en storing van den geregelden gang van zaken in hei, nationale leven. Een eindbeslissing is echter nog niet genomen, en zelfs wanneer hel proces in Engeland zou plaats vul den, dau volgt daaruit, nog niet, dat Ixmden zou worden aangewezen. Verder verklaarde Curzon nog, dat het besluit betreffende liet ketizar- proce6 dqor alle geallieerden een stemmig was genomen, daar zij van oordeel waren, dat de ex-keizer doc-r een speciaal gerechtshof moet wor den berecht en dat hi> gestraft moet worden, indien hij schuldig wordt bevonden. Curaon stelde de vraag, of de zaak, waarvoor men heeft gestreden, wer kelijk veilig kan worden geacht, zoo lang de ex-keizer blijft waar hij thans ls. HELDERZIENDHEID. Uit Alme lo wordt aan de Telegraaf gemeld Hier doet zich een geval voor van .„helderziendheid" bij een 18 jarig fa brieksmeisje. Het meisje leed aan sla pclooskeid, waarvoor de hulp werd ingeroepen van een magnetiseur Deze bracht haar in hypnotischen slaap, en in dien toestand gaf liet meisje antwoorden op vragen betref fende voorwerpen, waarvan men ze ker was, dat het bestaan haar onbe kend was. Een notabel ingezetene deelde ons mede, dat hij eenigen tijd een presse-papier miste. Het was voor hem een voorwerp van waarde, zoodat hij zeer veel prijB stelde op het terugvinden van hat. ver loren voorwerp. Doch het was nergens te vinden. Het bovenbedoeld meisje werd nu In een hypnotischen slaap gebracht 'en noemde, na eenïge vragen, de plaats, waar het voorwerp zich bevond ir. een kust, onder een stapel boeken. Er. werkelijk, de presse-papier werd op de aangeduide plaats gevonden. Onze zegsman verklaarde dat be drog absoluut waB buitengesloten. DE VELUWSCHE BOSSCHFN BE DREIGD. Uit Apeldoorn wordt aan de Telegraaf gemeld De bosschen op de hooge Veluwe worden, ten gevolge van het voorkomen van de gestreepte dennenrups en de nonvlinder, met vernieling bedreigd. De rupsenplnag woedt in het bijzonder tn de bosschen aan den weg EpeNunspeetVier houten ,waar honderden hectaren zijn aangetast en het kwaad zich dage lijks uitbreidt. Hierbij heeft zich nu ook nog de nonvlinderplaag gevoegd. In de Nieuw-Soerensche bosschen bij Tongeren is de nonvlinder ont dekt. Er zijn ontelbare nonvlinderpop- pen waargenomen. Er bestaat gegron de vrees dat, wanneer geen afdoende bestrijdingsmaatregelen kunnen wor den genomen, binnen korten tijd dui zenden hectaren bosch vernield zullen zijn. Prachtige hulp wordt tusschen Vier houten en Nunspeet verleend door dichte zwermen spreeuwen, die eer razenden jacht maken op de rupsen en de nonvlinderpoppen. In de omgeving van Beekbergen, waar eveneens de gestreepte dennenrups groote schade aanricht, is de strijd aangebonden met behulp van groote koppels jonge ha nen. Deze Wijze van bestrijding le vert uitnemende resultaten op. HET SMOKKELEN. Uit Zeve naar wordt aan de Tel. gemeld. Het smokkelen zit er bij de gcensbewo- iniers zoo in, dat zii het nu in omge keerde richting probeeren. d.w.z. rij wielen ©n motorfietsen van Duitsch- land naar hier. Voorts wordt er een druk gebruik gemaakt van den weer toegestanen uitvoer van gedistilleerd, dat Duitschland niet in mag. Arbei ders namen dagelijks enkele decili ters mee de grens over. In Duitschland is momenteel dia mant een gewild beleggingsartike!, doch het mag niet worden ingevoerd. Dit verbod wordt door smokkelaars echter geregeld ontdoken. Eenige da gen geleden werden te Elten een paar Hollanders aangehouden, omdat zij voor f 65-000 biillanten hadden inge voerd. Alles werd in. beslag geno men. SPOORWEGPERSONEEL EN DIRECTIE. Het hoofdbestuur van den R. K. Bond voor Spoor- en Tramwegpersoneel heeft zich naar aanleiding van de weigering door de directie der Nederlandsciie Spoorwe gen. om ©en onderhoud te verlee- neri aan de vertegenwoordigers der organisatie, teneinde de toepassing der nieuwe loonregeling voor de cen trale. werkplaatsen te bespreken, zich nogmaals mei een uitvoerig schrij ven tot de directie geweend en daarbij ls gewezen on den ernst der zaak en opnieuw op liet verleeneu van een onderhoud aangedrongen. DE TRAMSTAKING TE EN- iSOHEDE Oommis^aiiseen dee Twentscho olcctrische tram hebben aan het Personeel bericht gezonden, dat zij den dienst op Zondag aan staande wiemsohen te hervatten en! dat boven de bestaande loonregeling een bijslag van drie gulden per week zal worden gegeven. Over het tijdstip van invoering der nieuwe loonrege ling oonfereeren de leiders van liet personeel mat de tramdirectie. De organisaties werischen. dat dit tijd stip zal worden bepaald op 1 Januari 1919; 't trambest. wenscht 't op 15Juni 1919 te zien vastgesteld. DE DUBBELE MOORD TE HEN GELO. De Duitscher en de Hol lander. die verdacht van den dubbe len moord te Hengelo (G. j Vrijdag ie Deventer zijn aangehouden, zijn los gelaten wegens gebrek aan bewijs. D^ JEUGD BOVEN DEN LEER PLICHTIGEN LEEFTIJD. (De tweede dag). De eerste dag van het bovenge noemd congres, dat te 's-Gravenhage gehouden wordt, was gewijd aan de lichamelijke opvoeding, in verband met de ontwikkeling van geest en ka- raktci. Aan de orde kwam het onderwerp „De lichamelijke ontwikkeling in en door middel van de school", ingeleid door prof. R. Casimir, rector van het N'ederlandsch Lyceum te 's-Graven- hage. Inleider ontwikkelde de volgende Stellingen De lichamelijke opvoeding aan onze miudelbare scholen dient aller eerst preventief-negatief le zijn. 2. order zij ze curatief in algemee- nen zin voor de scholen voor intellec tueel onderricht, complementair aan .e ikscholen met lichamelijken ar beid. 3 Aan de kweekscholen heeft zij een instructief doel. 4. Zij verteg nwoordigt verder een nationale, ethische en aesthetiscbe waarde van alle inrichtingen. 5. Bij het onderricht moet rekening gehouden worden met het sociale doel. 6. Om dit te bereiken moet a. de leeraar in de lichamelijke op voeding in opleiding en bezoldiging, een positie hebben, volkomen gelijk waardig aan die der andere leeraren; b. bij de stichting van scholen en den bouw moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid van al zijdige lichaamsoefening. 7. In afwachting van de vervulling dezer idealen, moet door steun aan de stichting van sportterreinen, door cursussen voor leeraren, reisstipendio e.d., door steun van de buitenschool- sche lichamelijke opvoeding, In deze richting gewerkt worden. 8. De lichamelijke opvoeding moet niet als een aanhangsel bij de overige opvoeding worden gegeven, maar in het leerplan als integreerend deel worden opgenomen. Over deze stellingen werd uitvoerig gedebatteerd. De verschillende spre kers werden 'door prof. Casimir be antwoord. In de namiddagzitting was nel woord aan Jhr. Jan Felth, lid van het hoofdbestuur van den A. N. W. B., die sprak over „Spel, sport, tou risme en kampeeren". Spr. wees op de groote beteekents van den vrijen Zaterdagmiddag voor de lichamelijke opvoeding. De vrije Zaterdagmiddag dient te worden een sportmiddag, waarvoor hij beter ge schikt is dan de Zondag, die van groo te beteekenis kan zijn voor het gezins leven en die velen, volgons spreker te recht, aan ernstiger, aan geestelijke zaken besteed vóllen zien. Dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdamsch Lyceum, leidde daarna de volgende stellingen omtrent „De Padvinderij" in: 1. Onze tegenwoordige maatschap pij eischt voor de jeugd boven den leerplichtigen leeftijd nog een derde milieu van opvoeding naast Huisge- 2. Samenwerking tusschen deze drie is een eerste vercischte. Twee kunnen nimmer een gesloten keten vormen. 3. De moeilijkheden en de mogelijk heden van den puberteitsleoftijd zijn de eerste factoren, waarmede dit der de milieu rekening moet houden. 4. Persoonlijke leiding en vrijwilli ge organisatiejsijn haar uitgangspunt. 5. Zelfontplooiing door onderlinge zelfopvoeding is haar üoel. 6. Wat de jeugd boven den leerplich tigen leeftijd noodig heeft, zijn „mo menten". 7. Slechts idealen kunnen redding brengen aan het jonge leven. Bereik bare idealen wortelen in traditie. Ook hierover voerden verschillende debaters het woord, die ook door den inleider beantwoord werden. Mej. Martina Wittop Koning be handelde (zooals we reeds in 't kort meldden) het onderwerp: „Welke ver beteringen kunnen worden aange bracht in de algemeen© ontwikkeling in vak-ainbachts- en kunstscholen?" Zij omwikkelde daarbij de volgen de stellingen: 1. De vakschool beantwoordt eerst dan ben voile aan haar doel als ze niet enkel voor het vak, maar ook voor het leven opleidt; ate z© dus met liefst door de vakkennis ook voldoende algemeene ontw luig aanbrengt. 2. :t Algemeen ontwikkelend onder wijs op de vakschool moet voortbou wen op het gewone lager onderwijs. De leerstof dient echter zóó te wor den gekozen en zóó te worden behan deld, dat geen schoplsche geleerdheid het resultaat is maar een beter be grijpen van het vak aan den ééneu kant en een warmer belangstellen in wat buiten het vak aan het leven waarde kan geven aan den anderen kant. 3. Dit doel zal op de beste wijze worden bereikt, als de algemeene ontwikkeling niet naast, maar in het vakonderwijs wordt gegeven, zoodat juist de valdeeraar (leerares) de al gemeens vorming aanbrengt. 4. Voor gevallen, waar zulk een samensmelting op 't oogenbllk mis schien nog niet mogelijk zou zijn, stelle de onderwijzer(es) voor het la ger onderwijs zich zoodanig op de lioogte van het betreffende vakonder wijs, dat hij (zij) de aanknoopings- punten a. h. w. „voor 't grijpen" heeft. 5. In dis tjoekomst echter eische men voor de leerkrachten bij het vak onderwijs oen opleiding, die hen in staat stelt om: a. het door hen te onderwijzen vak theoretisch zoowel als practisch met d» leerlingen te behandelen; b. zelf een zoodanige algemeene ontwikkeling machtig te worden, dat ze in hun vakonderwijs aan hun leer lingen óók de algemeen© vorming kunnen bijbrengen, waaraan dez© na den leerplichtigen leeftijd behoefte hebben. DE ARBEIDSWET. Naar liet Haagsch Correspondentiebureau ver neemt, is er geen sprake van dat de Eerste Kamer nog vóór het recès de Arbeidswet in openbare behandeling zal nemen. Wel zijn, naar met ze kerheid kan worden gemeld, ten aan zien van het uit te brengen afdee- iïngsverslag en het Regeeringsant- woord daarop, maatregelen getroffen, dat met de behandeling in openbare vergadering kan worden aangevan gen eenige dagen na de opening van liet nieuwe zittigejaar der Staten-Ge- neraal, dus omstreeks 18 of 19 Sep tember. INSTINCT OF VERSTAND? - De Telegraaf vertelt: Het volgende deed zich voor bij eene familie te Amster dam, die twee katten hield, moeder en dochter. Toen de jongste der bei de dieren volwassen was, wilde de moeder niets meer van haar jong weten en gaf aal op ondubbelzinnige wijze te kennen door bijten en krob- Toen de jongste kat eenigen tijd geleden zelf ook jongen kreeg, vond de eigenaresse der dieren de jongen des morgen^ dood gebeten in de mand. Deze kindermoord werd toegeschre ven aan den kwaden aard van het dier. Nu kort geleden het toeval wilde, dat zoowel de oude kat als haar jong weder jongen hadden gekregen en men er op voorbereid was dat de jongste kat hare jongen weder zou ombrengen, deed de eigenares der dieren de jongen van beide katten weg, doch liet aan elk harer één jong. De beide moeders hadden eene af zonderlijke mand, doch men kwam op den eersten dag tot de verrassen de ontdekking, dal de jongste kat met haar jong zich in de mand der oudste had genesteld, hetgeen deze niet alleen toeliet, doch bovendien het jong vaü haar jong voedda Men nam nu de Jongere kat met haar welp weer uit de mand en plaatste beiden in een ander vertrek Nauw was dit gebeurd of men zag de aldus afgezonderde kat haar jong in den bek nemen, door een raam, dat openstond, wegspringen en op 't volgende oogenbllk lag het jong weer in de mand en aan de borst van dc oude kat. Een kenner heeft nu dit raadsel opgelost en geconstateerd dat de jongste kat haar kleintjes niet kan voeden. Ze maakt© dus eerst haar kleintjes af om ze niet van honger te doen omkomen en heeft nu in de oudere kat eene geschikte cn wel wil- lende min voor haar oonig ovcrgcble ven kleintje gevonden. Ven het Politieke Tour- oooiveld. Donderdag, 24 Juli EERSTE KAMER Vacantie. Toelating Van Loon. Orkest-subsidies. Verskillende ontwerpen. De Eerste Kanier heeft het voor beeld1 van haar overbuur gevolgd en is met vavi-tic gegaan. Haar vacan- Jte begint weliswaar eenige weken la ter, maar zij komt dan ook niet weer bijeen voor bet iveuwe zittingsjaar, dat met. eenige plechtigheid den der den Dinsdag in September wordt aangevangen. In baar laatste vergadering, die heden te 11.15 begon, beeft zij op voorstel van de commissie ad hoe hei voor Noord-Brabant nieuw gekozen lid, den heor Van Loon, toegelaten, waarna zij een reeks van kleine wets ontwerpen aannam. Minister de Vrias stelde al vast in het vooruitzicht een verbooging der nog niet eens ingevoerde speelkaar ten Delasting, indien de schatkist meer gaat vragen. Uitvoerige discussies en lange principieele debatten bobben niet plaats gehad. Alleen minister De Vis sers suppletoire onderwijs-begroo- tuig lokte bespreking uit. D© beer Van Nierop n.l. is er principieel te gen, dat de Kamer crediet verleent, terwijl men met in bijzonderheden weet, waarvoor het geld zal worden gebruikt: immers de wetsontwerpen zijn bij de Kamer niet ingekomen nog. Van den Minister kreeg de spre ker gelijk: de omstandigheden had den ZExc. er toe genoopt, maar prin cipieel valt het niet te verdedigen. Een klaagzang van denzelfden spre ker op den „allerellendigste»" toe stand van de schatkist kon 's Minis ters oor blijkbaar niet streeleu: het recht en de noodzakelijkheid zelfs van dien klaagzang erkende hij, maar niet moeten een paar kleine orkest subsidies want deze wild© de beer Van Nierop niet toestaan er aan leiding toe zijn. De heer Polak viel den minister bij, Tepliek, dupliek cn aanneming z. h. s. volgden. Van de andere aangenomen ont werpen vermelden we: de begrooting voor de beschikbaarstelling van le vensmiddelen, afwijking van kies- en gemeentewet in bijzondere geval len in 1919; verbetering van Vlissin- Spon tn Wehsiruuen VOETBAL. PROMOTIE WESTELIJKE EERSTE KLASSE. Naar hot Officieel Orgaan van den N. V. B. bericht heeft het Bondsbe- stuur, als gevolg van de op de uJge- meene vergadering aangenomen mo tio omtrent de promotie naax de Westelijke eerste klas, besloten als nog tusschen de betrokken vereeni- gingon beslissingswedstrijden vast te stellen. Deze wedstrijden zuilen als volgt worden gespeeld: 3 Aug. Hilversum—V. U. G. 10 Aug. Stormvogels—Hilversum. 17 Aug. V. U. C.Stormvogels. Alle wedstrijden zullen worden ge speeld op het terrein van A. F. C. De beslissingswedstrijd tusschen A. D. O. on D. O. O. zal gespeeld worden op 3 Aug. op liet terrein van Olympia te Gouda. LUCHTVAART. DE HANDLEY PAGE IN NEDER LAND. Donderdag is het groote Handlej Page-toestel b'eliouden te Soes tori) erg geland. Het toestel kwam om half twee boven het vliegveld. Op een hoogte van 150 M. liet een van do bemanning zich met een pa rachute uit het toestel vallen on kwam behouden op den grond. Het toestel was van Engeland naar Brussel gevlogen, vanwaar twee Hollandsche meisjes van circa zeven tien jaar den tocht naar Holland meemaakten. De bemanning bestond uit vijf koppen. Gemensti Nieuws EEN AANSLAG. Kwaadwilligen hebbeD, door groote steenen op de rails te leggen, de spoorauto van de spoorwegdirectie Koningsbergen, waarin zich rertegenwoordïgerj van bet personeel op een dienstreis be vonden, op de lijn Gerdauen -Fried land laten ontsporen. De auto werd van den spoordijk geslingerd. De ver tegenwoordiger der arbeiders, Holtz mann, werd gedood, de overige inzit tenden gewond. EEN ADVERTENTIE. In de Ti mes adverteert een gewezen majooc. die in 1914 op vijfenveertigjarigen leef tijd dienst genomen cn daardoor een inkomen van 500 p. st. 's jaars dat hij in een betrekking verdiende, prijs ge geven heeft, om liem te helpen een piano orgel voor de straat te koopen, aangezien de dokter hem voorgeschre ven heeft, werk in de buitenlucht te zoeken. ONGELUK IN BELGIe. Een vrachtauto, die 45 arbeiders vervoer de. stortte in het kanaal van Niéuw- poort. Reeds ziin er 12 lijken te voor schijn gehaald. HET DRANVERBOD IN DE VEREEN1GDE STATEN. Het re- prasent-antenliuis heeft met 387 iegen 100 stemmen het wetsontwerp op het drankverbod aangenomen. Nu zal de Senaat zich nog hebben uit te spre ken. MISDAAD TE LONDEN. Een onbekende man pleegde zelfmoord in een tuin tc Kenninglon bij Londen, nadat hii een vrouw gedood en twee Australische soldaten ernstig ver wond had.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6