telegrafisch WeerfiericM Thermonieterstanü ïenoiy StaasaituKs De Wethoadersvarhiezing Sport en Wedstrijden Burgerlijks SUnil Uit fle ümstreSen Blimeniauh Laatste barlshten Arr. ReGlitbauk AmslfirSamsüLs Beurs Buitenland. naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Juli. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.1 m.M. te lissingen laagste 760.2 m.M. te Memel. Verwachting tot den avond van 30 Juli zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, meest, zwaar bewolkt, weinig of geen regen; iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT Opticien QED.O. GRACHT 47 HAARLEM 29 Juni Hoogste gisteren e. 62 Laagsis heden nacht. F. 51 Hedenmiddag 18 uur F. 59 AANBESTEDING. Heden, Dins dagmiddag, ward door B. en W. van Haarlem aanbesteed: Het uitbreiden van da Hoogere Burgerschool met 3- jangei» cursus en daaraan verbonden Hoogere Handelsschool met 2-jarigen cursus aan de Zijlvest no. 25a te Haar lem. Ingekomen waren 7 biljetten; Th. M. van Deursen, Haarlem, f 3698-4; W. A. van Zanten, Haarlem, f 3390Ü; P. C. Groentngs Jr.. Haarlem, f '35110; A. v. Hof ten en Co., Schoten, r 34000; J. B. "Weijers, Haarlem, f 33435; W. Saeys, Haarlem, f 34630: VI. A. Alders, Haar lem, f 39980. To water geraalst en gered Een redder bestolen. Maandagmiddag omstreeks 5 uur fietste de 17-jarige W. B., wonende aan het Zuider Buitenspaarne, vtuk langs den waterkant op den Kouden hora, ongeveer ter hoogte van de Zaksteeg. Waarschijnlijk is zijn voor wiel uitgeglipt over een der ijzeren ringen, die zich daar bevinden, hoe het zij, B. tuimelde met liets en al te water. Spoedig kwamen eenige personen toeschieten, waaronder de heer F. C. Kolderie, wonende in ae Van Marumstraat, a thief. De heer Kolderie sprong zonder zich te be denken gekleed te water, na eerst zijn portemomiaïe, inhoudende f x70, ongeveer, in bewaring te hebben ge geven aan een hem onbekend per soon onder de omstanders. De moe dige redder dook eenige malen en het gelukte hem B., die in ernstig levensgevaar verkeerde, boven water te krijgen, waarna de drenkeling en de heer K. met vereende krachten op den wal werden getrokken. De laatste kwam nu tot de droevi ge ontdekking, dat „de groote Onbe kende", het vertrouwen in hem ge steld, niet waardig bleek te zijn. De man is er niet het geld van döorge ganu Inmiddels werd B. per brsndcanl naar het St. Elisabetlisgasthuis ver voerd, waar bleek, dat zijn toestand niet erg gunstig was, omdat hij veel water binnen gekregen heeft. Een woord van hulde aan den lieer Kolderie voor zijn moedige daad is hier zeer zeker op zijn plaats. Bij uen informatie hedenmorgen aan het St, ElisabelhsgasUmis, ver namen wij, dat de patient bij kennis is en zijn toestand gunstig genoemd mag worden. BANIER-ONTHULLNG. Ter gele genheid van haar 9-jarig bestaan zal de Loge No. 25 van de Orde van Goede Tempelieren een feestavond houden op 9 Augustus in den Schouwburg aan den Jansweg en zal daar een banier worden aange boden. Modewerking verleenen een 3-lal Haarlemsehe Vereenigingen, en •"wel een gemengd Zangkoor, Mando lineclub en Tooneelvereeniging. WASSCHERIJ PATROONS. In de vergadering van de VYasscherij- patroons te Haarlem en Omstreken werd besloten tot oprichting van een vereeniging van Wasscherijpatroon's. Aangetoond werd het belang dat er bestond voor organisatie ten opzichte van het stellen van een tarief enz. Een aantal afwezigen traden toe. Er werd een commissie van 3 leden benoemd die tot taak heeft het ont werpen van de statuten, het tarief enz. Eveneens werd besloten deze week wederom te vergaderen tot verdeie behandeling van de piannen. MUZIEK IN DEN HOUT. - Pro gramma voor Woensdag 30 Juli. 8 uur: 1. Marsch der Bersaglieri. Uilen berg. 2. Ouverture Peter SchmoU, We ber. 3. Am Neckerstiand Walzer, Mil- löcker. 4. Caprice Militair. Herzelen. 5. Ouverture Rubenzahl, FEoton. 6. Greeting to London. Mazurka, Kappy. 7. Hourida, Valse. Gillet. S. Fanjaisie de l'opera Faust, Gou- jicd. N. V. J. J. A. HIN. De Staats courant bev3t de gewijzigde statuten der X.Y. Maatschappij tot Fabricatie van Gbcélcer en Glacé-handschoenen J. J. A. Hm, alhier. Wij ontvingen de medeueeiing dal door hel bestuur van de unu-rev. ïuesverceniging „Nederland en Oran je" Maandagavond het volgende schrijven aan de tedoratic der s. U. A P. te Haarlem is gezonden: Aangezien misschien nvijfel zoui kunnen rijzen of uw resolutie, waar van wij de ontvangst bevestigen, op te vatten is als een voorstel om te komen tot een gemeenschappelijk werkprogram, d.w.z. als eon voor stel, na overleg eventueel voor wij ziging in positieven on negatieven zin vatbaar, dan wel als een ultuna- tum, verzoeken wij u ons daarover te willen inlichten. Hoogachtend, Het besluuj- van de A.-R. Ivies- vereeuigiiig „Nederland er. Oranje te Haarlem. BRUCH, voorzitter. W. KORYiNuS, secretaris. Namens de S. D. A. P. is aan Mr. AL Sluigenberg oji zijn gisteren in ons blad vermeld schrijven het vol gende antwoord gezonden, „Wij bevestigen u oe ontvangst van uw schrijven van 23 dezer. Naar aanleiding van uw daarin ge stelde viaug omtrent het karakter van het urgentie-program, opgeno men in de resolutie onzer partij fede- ratie hebben wij de eer u mede te deelen, dat dit urgentie-program be schouwd moet worden ais een voor stel van een minimumprogram, oat m overleg met de anderen kan wor den aangevuld lot eeu gemeenschap- j pelijk program. Ten einde misverstand te voorko men zij hier vastgesteld, dut, hoewel vatbaar voor geringe wijziging op ondergeschikte punten, ons urgentie- program minstens moet worden op genomen in liet eventueel vast te stel len program van samenwerking. In afwachting van uw nadere be richten. Hoogachtend, voor de Federatie Haarlem S. D. A. P. M. A REiNALDA, voorz. J. D. BOES, secr. PERSONALIA. Bij de op 25 en 26 Juli te Amster dam gehouden M. U. L. O.-examens werd het diploma A toegekend aan onze stadgenooten J. de Boer, J. de Jongh cn H. Misset. Bij Koninklijk besluit is, voor het tijdvak van 1 September 1919 tot en met 31 Augustus 1922. benoemd tot rector-inagnificus der Techni sche Hoogeschool te Delft onze voor malige sad;-,|noot rir. M. de llaas, ge woon hoogleeraar aan die Hooge- school. Bij Koninklijk besluit zijn be noemd tot ingenieur van den Rijks waterstaat dor 3de klasse met ingang van 1 Augustus: de tijdelijke ingeni eurs van den R ij lts waterstaat J. P. Josephus Jitta en A. A. Musscrt beide te IJmuiden. Verdor is bij beschik king van den minister van waterstaat bepaald dat deze ingenieurs dienst zullen doen onder de bevelen van den hoofdingenieur-directeur in de diro:- tie Noordholland, ten einde te wor den toegevoegd aan den ingenieur jhx. C. E. W. van Panhuys, belast met den bouw eene,r schutsluis te IJmuiden, ter standplaats IJmuiden. Met ingang van 28 Juli zijn be noemd tot controleur- bij den piiylo- pathologischen dienst K. van Keulen xe Ilociiderloo, en W. F. de Ronde, ca iieerie- en is nun Lot SLauupiaais aangewezen respectievelijk i-liiiegoiu en Haarlem. Do nesoawe 2e Luitenant van Tuil vau het 1U Regiment infanterie is benoemd lot kient bij heb depar tement ven Oorlog. Benoemd is niet ingang van 1 'Augustus bij de zuiderzoe-werken ter standplaats 's-Giravenüage tot ingenieur j. W. Thierry, thans inge nieur van den Provincialen Water staat in Noord-liolland te Haarlem. Bij de van 21 tob en met 26 Juli vanwege den Ned. Mode-Vakbond te s-Hage gehouden examens slaagden voor cosiumiere de dames M. KoeyersPull en J. Schipper, heiden van Haarlem. van het 2e naar het 3e studiejaar van do Kon. Mil. Academie te Bre da zijn bevorderd: Huysse, voor genie hier te lande en Jhr. Van Lennop voor de artillerie hier te lande. GEVONDEN VOORWERPEN. - Terug le bekomen bij: H. Oudiuan. Kindenhuissingel 43, band van exsn kinderwagen; L. Eenklioorn. Raaks 8 twee Dortemomiaies: ii.. van K-otje ren. Boeresteeg 8. muiikorf van een liQjid;.Vari-Gaart, Schouwtjesulein 17 rozenkrans; W. Dernieon. ltipperda straat 5. schoolkaart eener tram; J. Jordaan. Baijuwsdaau 24, wageu- moer: J. ter Linden, Bilderdijkstraax '<1 r.. getuigschr., l'.Huijboom.Zijlstr. 40 rood. fietschtasch; G.Balk, Teyler- straat 56; portemoimaie; Smit, Kam perstraat 39; postduif; J. Bijster. Pres. Steynstraat 3. handschoen; A C. Wijkhuizen. Linschotenstraal 146, Eng. sleutel; A. de Jong. Adr. Loos- jesstraat 22, tabakspup; H. Bruin. Essobilderstraai 29 zwart, sportpex, A. Elfers. 2e Vooruitgangstrjiat 48, horloge; W. Spoor. Westergracht 21. mantelceintuur. HOLLANDSCH BLOEMBOLLEN KWEEKERS GENOOTSCHAP. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der vereeniging: „Hol- landsch BIoemhollenkweekers-Genoot schap, gevestigd te Haarlem. 25-JARIG BESTAAN. Door den Alg. Bond van Ai-baiders{sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbc- werkersbedrijf. wordt ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan uitge geven een gedenkb&ek. waaraan wij eenige voor de aideeling Haarlem, belangrijke bijzonderheden ontleenen. Het gedenkboek bevat in de eerste IPlaats een korte inleiding van den samensteller, den heer Goudemit, den secretaris van den Boifd. Overigens bevat ihet boek vele mededeelingen over de oprichting en verderen groei van den Bond. Uit het onderzoek dat in 1905 dooi den Bond werd ingesteld naar de ar beidsvoor'waarden In onderscheidene gemeenten in ons land. vinden wij vermeld dat in Haarlem in een be drijf van een 8-tal gezellen, de werk tijd 83 uur bedraagt, met ongeregei- den schafttijd. Het loon bedroeg f U.50 voor gezellen, voor dee.niak©rs ^f 12.80. Aan oen fabriek werd op ge wone dagen 12 uur gewerkt, en des Zaterdags 18. terwijl de sehafüjden bestonden uit „rust na den arbeid". Des Zondagsavonds moest om 8 uur reeds worden begonnen. Voor vol wassenen bedroeg liet loon f 8 tot f14. Tn een klein be.!x_,r met 2 gezellen (intern) bedroeg de orbeidsiijd 12 uur das daage. des Zaterdags 24 uur. Het loon voor een 30-jarige gezel be droeg f 5 per week. Het verslag bevat ook een goed overzicht)* van kwaliteit." rantsoenee- riDg enz. van liet brood, gedurende de iaren 1915-1919. Eon lijstje, bevallende i*. namen van de oudste bondsleden, r-.ü ;-an. 'dat de heer n. Boks, thans meester bakker bij de coöperatie „Vooruit gang" reeds tan de oprichting af. lid ia. Toegevoegd is aan het verslag een overzicht vau het ledenla! over 1906 ;oi en met 1919, waaruit blijkt, dat de afdeeling Haarlem in 1906 telde .33 leden. Tot de jaren 1910 ging dit ''ij fer vooruit en in 1911 bedroeg dit we derom 38 leden. Daarna een vrij ge- regelden vooruitgang, en geen terug gang meer. Tn 1919 werd met d grootste toeneming geconstateerd, ii.I. van 75 leden in 1918, tot 156 leden in 1919. OM DEN ZILVEREN BAL. D. F. C. heeft ingeschreven voor de Zilveren-Balwedstrijden. HENGELSPORT. De Bond van Hengelsport-lij fheb- bers van Haarlem en Omstreken hield Zondagmorgen een wedstrijd te Ben- nebroek met den volgenden uitslag: Eerste prijs: lauwerkraus met zil veren medaille, ,,'t Baarsje", met 147 stuks; tweede prijsgeëmailleerd kruis, „De Morgenstond", te Heemste de, met 78 stuks; derde prijs, zilveren, kruis „De Lustige Hengelaar", te Haarlem, met 67 sulcs; vierde prijs „De Haarlemsehe Visohclub", pracïi- iig medaillon, met 31 stuks. De draagmedaiiles voor de grootste vissollen vielen ten deel aan Beuts, Prinsen, Klashorst.en Heesakker, uit elke club één. De prijsuitreiking des avonds werd opgeluisterd door liet mannenkwartet „Aurora", uit Schoten. HAARLEM. O'ndortronwil: 29 Juli, P. W. Peoreboom on C. E. Kikkert. Getrouwd: 29 F. J. Mahlman en H. A. de Jong. Bevallen: 28 Juli.M. E. Zand- voort—v. d. Meij, z.; 27 K. v. I-luis- - v. cl. Berg, z.; 29 C. M. Brand—Heij- nis d.; 28 C. Cl. Wijers—Verdoes, z.; 29 M. E. V. Groskampv. Rossum, d.; J. I-I. de Vries—Vernout, d. v o .1- e d o n. 27 A. Snel, 55 j., Tettorodestraat; A. Steenbakker Franse, 84 j., Vrouwesteeg; 29 J. G. Kip, 56 j., Ilazepateriaan; 28 ,T., 5 ,mnd,, z. v. C. v. Leeuwen, Lehestr. SCHOTEN. Personalia. Bij de op 25 en 26 Juli te Amster dam gehouden examens voor M. U. L. O. werd het diploma A toegekend aan de heeren A. T-I. C. Munnik, H. Cramer, H. E. P. Hafkamp en S. C. N., allen van Schoten. SANTPOORT. Directeur post- en telegraafkantoor. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Augus tus benoemd tot directeur van Tiet post- en telegraafkantoor te Sant poort, Station, J. J. Noteman, thans in gelijke betrekking te St. Oeden- rode. VELSEN. Door de afd. Ivenne- merland van den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telepboonperso- neel zal Donderdagavond om 10 uur in Hotel „De Prins" te Velsen een openbare vergadering worden ge houden, toegankelijk voor alle Rijks ambtenaren. De heer J. G. van dor Jagfc uit Bre da zal dan spreken over „De salaris- 1 actie van het Rijksperosnel". WETHOUDERSBENOEMING. In een vergadering van de afdee ling der S.D.A.P. is aldus meldt 't llbid. besloten in September slechts dan een webhouderszetel te aanvaarden, 3ls men het met de an dere partijen kan eens worden over een nog nader va3t te stellen pro gram van actie. Opgemerkt kan worden, dat thans reeds een s.-d. wethouder zitting heeft voor onder- wijs, gasbedrijf cn waterleiding. ZANDVOOHT. A a n r ij d i n g tram. Maan dagmiddag tegen een uur heeft aan den overweg Bentveldschen weg een botsing plaats gabad tusscben een auto, H 8385 militair nummer 524, en de zich van Zandvoort naar Haarlem begevende electrische tram. De auto was op proefrit van Delft met Zandvoort als einddoel en werd bestuurd door een korporaal van het Motorrijderscorps. Noch deze, noch de naast hem gezeten eerste luite nant hebben het lichtsignaal Halt opgemerkt, dat bij het passeeren van eeri tram automatisch ontstoken wordt, Toegegeven moet worden, dafc dit licht overdag mat is en zelfs zeer flauw, als de middagzon haar stralen op de lantaarn werpt. Door het geraas van den motor der auto is: door de inzittenden het gefluit van de tram ook niet vernomen. De tram, die op een 50 M. voorbij den overweg stopte bleek beschadigd aan het voorbalcon vn de motorwa gen; van de Gregorr was de voorkast ingedrukt. Tegen vijf uur werd ze per mili taire motor. naar Delft terugge voerd. HAARLEMMERLIED E C.A. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 31 Juli 1919, des voor middags te 10 uur. Agenda: 1. Onderzoek geloofsbrieven Raads leden. 2. Ingekomen stukken en mededee lingen. 3. Voorstel van Burgemeesters en Wethouders tot verhooging beloonin-i gen brandweerlieden en hooipeiiers. 4. Tijdelijke verhuring sclioolwo- ning Spaarmvoude. 5. Adres Vereeniging Zuigelingen zorg om subsidie ad f 251 voor 1919. 6. Adres Vereenging 6. Adres afd. Spaarnwouae R.K. Diocesaneu Land- en Tuinbouwbond gGbruik lokaal O.L. school Spaarn- woude voor landbouwcursus. 7. Adres afd. Haarlem Ned. R.K. Volksbond om toeslag op brandsoffen gedurende het a.s. winterseizoen. 8. Aanvraag van mej. C. M. P. Kroon, om eervol ontslag onderwijze res a. d. O. L. School te Houbrakpol- der. J). Aanvulling algemeene politie verordening betreffende ophooging j terreinen met vuilnis. 10. Aanvrage crediet voor kosten ten behoeve der Burgerwacht. 11. Aanvrage crediet voor aanschaf fing politieboot. 12. Nagekomen aanvragen toeslag brandstoffen winterseizoen 191S— 1919. 13. Afrekening P. E. N. neibouw, enz. 14. Af- en overschrijvingen. 15. Vaststelling uitbreidingsplan Halfweg. 16. Benoeming Commissie reclames Hoofd. Omslag. 17. Bespreking geldlöening Uitlo ting. 18. Verkoop strook grond te Half weg aan de N.V. Suikerfabriek „Hol land". 19. Afscheid van den Burgemees ter. HEEMSTEDE. Jaarwedde- regeling ambtenaren. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een voorsteL tot wijziging van de jaarwedde-regelingen van de ambte naren. In een toelichting deelen zij mede, dat. omdat de voorgestelde jaarwed den door hen zijn berekend voor een gezin met 2 kinderen, de vergoeding voor de huishuur kan Vervallen, maar dat door hen een tegemoetkoming voor de grootere gezinnen in den vorm van een kindertoeslag wensche- lijk wordt geacht. Voorgesteld wordt om de jaarwed den aldus vast te stellen A. Gemeente-secretarie hoofdccm- iniès 3050 f 3500 commies f 2550 I 300U adjunct-commies 1850 2300; klerk f 1400 f 1850 schrijver 950 I 1250. 11. Directeur Gas-, Duinwater- en Electrlciteitsbedrijven 4400 5000. C. Gas-, Duinwater- en Electrici- :eit.bedrijven assistent 1950 f 2400; boekhouder f 3050 3500 adjunct- boekhouder 2550 f 3000 hoofdklerk 1850 2300 le klerk 1400 1850 2e klerk 950 1250 kantoorbediende 600 800 werkmeester 1900 2200. D. Openbare Werken gemeente-op zichter f 3200 f 3800; adjnuct-opzichter 2550 3000 administratief ambte naar 1850 2300. E. Politie inspecteur 3200 f 3800; hoofdagent, 2-150 2600; agent le klasse 1850 f 2300 agent 2e klasse 1800 f 2250. i-. Bode-C'onciergé 1900 2350. G. Concierge" Dienstgebouw: f 200. Verder om voor elk kind, beneden 15 jaar, te beginnen met. het 3e kind, een kindertoeslag van f 0.50 per week toe te kennen en om te bepalen dat het verrichten van bezoldigde werkzaamheden voor derden is verbo den. Voorgesteld wordt ten slotte om de nieuwe bepalingen op 1 Augustus in t werking te doen treden en om te be palen dat de ambtenaren, over het tijdvak van 1 April 1919 tot en met 31 Juli 1919 een bedrag wordt ver leend van 1/3 maal het versohil in sa laris Utsschen de bestaands loonrege ling met inbegrip van besbaanden duurtetoeslag en de nieuwe loonrege ling, blijvende elke kindertoeslag bui ten beschouwing. DE EX-KROONPRINS. Een \az Dias-con espondent te Wieringen seint: Tegen de in den laatsten tijd voor komende persberichten omtrent in terviews met den voormaligen kroon prins, ben ik gemachtigd te verkla ren, dat de kroonprins sedert Fe bruari van dit jaar, toen de verte genwoordiger van de pers van een neutraal land dén kroonprins op een wandeling aangesproken heeft, noch edn interview gegeven heeft, noch een journalist door den kroonprins is ontvangen, AANVOER VAN COPRAH, Het Hbld. meldt, dat zes Japansche stoomschepen van Nederlandsch-In- dië naar Amsterdam onderweg zijn. Deze schepen zullen conrah uit Indië medebrengen. Internationaal vakvereeni- gingscongres. Te Amsterdam is Maandag een in ternationaal vakvereenigingscongres geopend. Voorzitter was de heer j. Oudegeest, die "t in zijn openings woord voor ons klein land een groom eer noemde dat te Amsterdam het eerst na den oorlog de historische sa menkomst der Internationale zal plaats vinden en zeiae dat de bedoe ling van 't congres was om te komen tot een hechte organisatie van de nieuwe Internationale. Na de opening van het congres werden de afgevaardigden officieel door 't gemeentebestuur vau Am sterdam ontvangen. Tegenwoordig waren de heer Wibaut, waarnemend Burgemeester, de wethouders Vlie gen, De Vlugl cn Den Hertog met' aen waarnemeiiden gemeente-secretaris, den heer Roovers. Verder waren er van de raadsleden de heeren Smit, De Miranda, Gulden en dr. De Man. Namens 't gemeentebestuur verwel komde de heer Wibaut de afgevaar digden. Er kan, aldus spr., over het resultaat van het congres, dat he den begonnen is, noK niet worden ge sproken, maar dit kan reeds worden vastgesteld, dat het feit alleen, dat gij er in geslaagd zijt enkele maan den na den oorlog een Internatio naal, zoo representatief congres bij een te brengen, als gij deedt, een ge- lukwensch verdient. Up ieder gebied, ook op 't gebied van den georgam- seerdeu arbeid, heeft de oorlog de in ternationale banden verbroken of los gemaakt. Dat iiet mogelijk blijkt, zoo kort na den oorlog, zij het ïtsot ge lieel zonder moeite, deze banden weer vast te knoopen, bewijst, zoo zeide spr., dat gij reeds tijdens den oorlog zijt bezield geweest met het besef, dat het in de wereld van thans zonder internationale organisatie niet meer gapt. Na verder over do bedoeling van het congres te hebben uitgeweid, wénsciite spr. 't congres succes jp 7Ü11 werk. Deze rede 6prak de wethouder achtereenvolgens in bet Engelsch, Fiansch en Duitsch uit. De lieer Legien (Duitschlaml) en Sam. Gompers (Ylereenigde Staten) bedankten yooi- de ontvangst van het gemeentebestuur. Eerstgenoemde wees op de belangrijke rol, welke Holland gespeeld heeft tijdens den oorlog ten aanzien van het instand houden der internationale verbindin gen op het terrein der vakverppnigh.- gen Op het congres zijn vertegenwoor digd veertien landen met 91 gedele geerden. en vertegenwoordigende 17,678.000 leden van vakvereea;gin- gen. EXAMENS ACTE L. O. GYMNAS TIEK. Haarlem, 29 Juli. Geëxami neerd 8 mannelijke candidaten. Ge slaagd de heeren A van der Meer tn H. de Lange, beiden te Maastricht,, P. van Buschdach en P. H. Bou- wens, beiden te Haarlom, I'. II. J. 11 van 't Lam, te Amsterdam en G. Burgwal te Utrecht. FAILLISSEMENTEN. Heden werden in staat van faillissement verklaard. 1. H. D. Eveleh), bloemist en handelaar, wonende te Haarlem, Rozenstraat 49. 2. W. H. Brookner, Zandvoort, Zeestraat. Riechter-commissaris in beide faillissementen. Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. HOOGER BEROEP. Door A. F. te Schoten werd hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der recht bank alhier, waarbij liij terzake van liet voorgezet misdrijf van heling werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde. M. B., grondwerker en VV. C. B., zonder be roep, beiden gedetineerd, diefstal, ieder 1 jaar gevangenisstraf met af trek der prev. hechtenis tot en met 12 Augustus 1919. M. J., gedetineerd, diefstal met in klimming, 4 maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis tot en met 12 Aug. 1919. Openingskoersen van '29 Juli 1919, STAATSFONDSEN. 5 pcl>. Nederland 93, 4 1/2 pcb. Ne derland 1917 89, 5 pet. Nedeii.-Indië 93 1/2, 4 pet. Oostenrijk Juli-rente 19 1/2, 4 pet. Rusland Hope en Co. 24 15/16. TABAKSMARKT. Deli-Maatschappij 549, Senembah 549 Rotterdam Deli 328, Besoeki 196. RUBBEiRMARKT. Amsterdam Rubber 243 1/2, Nederl. Rubber 111 PETROLEUMMARKT. Koninklijke Petroleum 783 3/4, Gec. Holl. Petroleum 353/4, Orion '106, CULTUURMARKT. Handelsvereeniging Amsterdam 541, Culuur Mij. der Vo-rsenlanden 271/3. SCII EE P V AARTMAR KT Gew. Marine 17§, Prof. Marine 168, Holl. Amer. Lijn 46S, Kon. Boot 266, Holl. Lloyd 205, Scbeepv. Unie 310. AMER1KAANSCHE MARKT. Denver Rio 134, Erie 23i-, Missouri Kansas Texas 14$, Southern Railway 301, Union Pacific 143. Anaconda 172, American Car Foundry 124$, Hid© Leather 1394, United Cigar 97, Studebaker Y<"3$, United States Steel 118$. AANVAL OP EEN POLITIEBU REAU. De Dally Telegraph meldt uit Hull, dat dezer dagen door c-en menigte van eenige duizenden een aanval werd ondernomen op het po litiebureau. De opgezweepte menigte gooide met flesschen, steenen, stuk ken ijzer en andere voorwerpen, zoo dat verscheidene ruiten werdon inge gooid. De oozaak van een en ander was, dat men een man, die gearres teerd was, wilde bevrijden. De me nigte groeide zoo snel aan, dat de politie hulp moest vragen. Men slaag de er niet in den man te bevrijden, hoewel de situatie een oogenbïik zeer dreigend was. Het is slechts aan het groote geduld van de politie te danken, dat erger werd voorkomen. Toen de assistentie was gearriveerd, duurde het nog eenige-uren, voordat de menigte was verspreid. De corlctg tussohen Hongsrij* e-n Roemenië. In een groot deel van ons vorig nummer was al opgenomen het Tlon- gaarsche Iegerbericht dat erkende, dat de Hongaarsche troepen achter de Theis moesten terugtrekken. Er is thans een Fransch-Servisclie uanval tegen Hongarije in voorberei ding van de Roemeniers te steunen. In Hongarije wordt verwacht, dat de regeering van Bela Kun zich niet meer lang zal kunnen handhaven en ook op militair gebied ernstige tegen slagen komen. Bulgarije en 'i vredesverdrag De geloofsbrieven tusschen de ge- allieerdo en Bulgaarsche vredeson- derhandelaars zijn gewisseld. Gemeld wordt dat de Entente van ■Bulgarije een schadeloosstelling eischt van 3 milliard francs. BELG Ié EN T VREDESVERDRAG De Belgische socialistische parle mentsleden zullen vóór hst vredesver. drag stemmen. DE MIJNWEIUvERSSTAKING IN ENGELAND. lu vele mijndistric ten is 't werk horvat. In Yorkshire evenwel nog niet. Er bestaat daar nog gevaar dat verschillende mijnen zullen ondejloppen. DE ENTENTE EN RUSLAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft llariusworth, in antwoord op een vraag, meegedeeld dat het niet juist was om het voor te stellen als zou, de regoering van Koltsjak formeel door de geallieerden zijn erkend. Het bedrag vau 320 millioen roebels ïu goud, hetwelk de 'üolsjewïki volgens liet verdrag van Brest Litowsk aan Duitscliland hebben uitbetaald en dat vervolgens voor rekening der ge allieerden in Frankijk is gedepo noord, zal niet ter beschikking van Koltsjak en Denikin worden gesteiu. 'T VREDESVERDRAG EN 1TAI. Nitti heeft het vredesverdrag van Versailles aan de Kamer voorgelee met het verzoek liet te verwijzen n A de commissie van 24 leden. RADEK. ui ae xsationale 'vc.- gadex-ing ueeft ue minister van bui- tenlandsche zaken Hermann Mulhr medegedeeld dat met de sovjet-regee- ring to Moskou draadlooze telegram men zijn gewisseld over de vrijlating van Radek. De Duitsche regoering bood aan, Radek vrij te laten op voorwaarde, dat de sovjet-regeering de Duitsche gijzelaars zou vrijlaten en de verzekering zou geven dat Ra dek niet zou trachten naar Duitsch- land terug te keer en. Uit Moskou iwas hierop het antwoord ontvangen, dat Radek, na zijn ervaringen in Duitsch land wel geen lust meer zou gevoe len daarheen terug te keeren. De Duitsche regoering kon met dit ant woord geen genoegen nemen, doch is alsnog bereid Radek vrij te laten, indien aan "de gestelde voorwaarden wordt voldaan. REVOLUTIE IN SAN SALVADOR. In het departement Paiiso is een revolutitonairo beweging uitgebro ken DE STAKING DER HAVENARBEI DERS TE LIVERPOOL. Na een conferentie tuasclien het liavenbestuni en vertegenwoordigers der bootwer kers, wolke 7 uren duurde, is de sta king te Liverpool opgeheven. Het werk zal heden (Dinsdag) worden hervat. De bootwerkers achten de con dities zeer gunstig. DE KONINGIN VAN ZWEDEN. - „Extrabladet" te Kopenhagen meldt dat de Koningin van Zweden nieb naar Zweden zal terugkeeren. Zij is een Prinses uit Baden en gedurende den oorlog gaf zij er steeds den voor keur aan in Duitscliland te verboeven. Volgens heb blad heef zij thans een buiten gekocht in Zwitserland, waar zij in de toekomst wensölit te wonen. O© era oorden» Sn ArmonSë. 't Berliner Tagcblatt publiceert ar- hiefgelieimen van de moorden in Armenië. Deze aetes zijn door dokter Johan nes Lepsius gerangschikt, crilisch onderzoent en aaneengeregen. Vol gens deze stukken zou liet „Comité voer Eenheid en Vooruitgang", waarop alle regeeringen in het eerste oorlogsjaar steunden, een besluit ge nomen hebben, het zuivere Turksche ras en den Islam, de alleenheerschap pij in 't Rijk te verzekeren. Een van de eerste maatregelen voor de com plete uitroeiing van liet Armenische vo'k, dat pl.m. 3.600.000 menschen telt, waarvan er 1.850.000 in Turkije wo nen. 25 April 1915 werd aan dit, plan een begin vim uitvoering gegeven door de executie van 600 te Ivonstantino- pol wonende Armeniërs, meest allen advocaten, doktoren, journalisten en Kee6t el ijken. Tegelijkertijd trad in Was:. Djenil Pry (de zwager van En- ver pDfia) op tegen de daar wonende rmeniërs, die echter heldhaftigen te genstand boden.Zij konden dien echter niet volhouden en werden weggevoerd naar oncentratie-kampen. Daar aan gekomen werden de mannen zonder Són uiizonderig gedood. 18 .Tuni seinde de Duitsciie consul Erzeroem, dat op den weg tusschen Erfindjan en Char- put, 20 tot 25 duizend Armenische mannen, vrouwen en kinderen ver moord zijn. S October meldt de Duit- Bche consul te Aleppo, dat bij Xasma Bor lot 400.000 Armeniërs op het punt staan in den woestijn te worden ge zonden. Hij gelooft niet dat er velen het leven zullen afbrengen. In de con centratie-kampen sterft de bevolking van den honger. Volgens Lepsias zou de Turk -. regeeung alle Duitsche v bevredigend, soms zelfs bijna beiec- digend, hebben beantwoord. STAKINGEN IN ITALIc. Ma;m- dag hebben de vertegenwoordigers van 30.000 metaalarbeiders te Milaan besloten de algemeene werkstaking te proclameeren. In Berkamo li u 50.000 textielarbeiders het werk gelegd. DE GEZONKEN DUITSCHE OOR LOGSSCHEPEN. Uit Londen wordt gemeld: Thans is men er in geslaagd 21 van de te Scapa Flow door de Duitschers tot zinken gebrachte schepen te lichten, spoedig zullen ze in de droogdokken geplaatst worden. Het zijn het slagschip Baden, de krui sers Emden, Frankfurt en Nüm- berg en 17 torpedovernielera. Ook de Hindenburg zal wel te redden zijn, daar de masten boven water uitste ken. Met het lichten van dezen krui ser wordt gewacht tot de Vredescon ferentie de beslissing zal hebben ge nomen. De overige schepen liggen in diep water, zoodat vermoedelijk u cun gen om ook deze te lichten vruchte loos zullen zijn. Te zamen zijn er 53 schepen tot zinken gebracht. De onthullingen. (Zie ook 2de blad). Er komt nog meer loei 't Wordt al een diplomatieke heksenkeuken ge-

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 2