Rubriek voor frasen Rechtszaken ruïneerde Duitschera in Tsjechische handen zou overgaan". Over de bepalingen betreffende het herstel zei de vice-kan&elier: „Wij erkennen, dat Servië, Roemenië en Italië er recht op hebben, dat de door hen geleden schade zooveel mogelijk vergoed wordt. Het kleine Duitscli- Oostenrijk is echter daartoe niet in Staat. Wij kunnen niet eens ons dageljjk- Bche brood bof alen, hoe zouden we dan vier milliard voor schadevergoe ding aan het buitenland kunnen op brengen? Ook hier sluiten de groote mogendheden weer een compromis tusschen mi vereen igbare beginselen en ko-ifen daardoor tot tegenstrijdig heden. Men ontneemt oris onze laai de paar melkkoeien, maar stuurt go- condenseerde melk voer onze kinde ren uit het buitenland. Onze werke lijke souverein is de intergeaJlieerde commissie voor herstal. (Beweging;. Maar tegelijkertijd erkent het vredes ontwerp Duitsch-Oostenrïjk als onaf- bankelijken 30uvereinen staat In alle groote territoriale quaasties zijn onze pogingen vruchteloos ge weest. Als gedeeltelijke vergoeding voor den roof van Duitschen bouem bracht d; Entente een gedeelte van Duit.sc h - W.föt -11 on gar ij e aan, maar ook hier handelt zij, evenals met tai- dere Duitsche gebieden, niet alsof het om menschen gaat, maar om kudden schapen. Tegenover dergelijke metho den hottden wij vast aan 't democra tische beginsel van de zeifbetemming. Dit recht eischen wij voor alle Duït sche landen en dit recht erkennen wij ook ten opzichte van Duitsch-Wesl- Hongarije. Deze kleine doelen van Hongarije kunnen echter Duitsch-Oostenrïjk niet tot oen levenskrachtigan staat maken. Zoo is dan (eindigde de vice- kanselier) het geheele vredesontwerp vol innerlijke tegenstrijdigheden; het is het resultaat van een compromis tussciien het brutale egoïsme van de naburige 3taien en het betere inzicht der groote mogendheden. Onze vredesdelegatie zal in haar antwoord in bijzonderheden aantoo- ncui, 'Jat al deze bepalingen econo misch onmogelijk, sociaal gevaarlijk en technisch met eens uitvoerbaar zijn. Maar juist het compromiskarak ter van het geheele ontwerp doet or.s hopen, dat liet betere inzicht der groote mogendheden tenslotte loch in staat zal zijn liet egoïsme onzer bu ren in zooverre in te toornen, dat men ons tenminste de mogelijkheid van leven laat. Wanneer men ons echter werkelijk een vrede wil opdringen, waarvan het onvermijdelijk gevolg economi sche ineenstorting, sociale verwar ring en uiteenvallen van den staat moei zijn, dan dragon de verantwoor delijkheid daarvan alleen zij, die een geheel volk van zijn vrijheid on be staansmogelijkheid beroofden". (Lang durige bijval van liet gejieele huis). President Seilz merkte op, dat liet rapport van den vice-kauseller, dat deze in overleg met den staatskanse lier had opgesie'*l, alsook de instruc ties voor de vredesdelegatie, door alle bevoegde factoren van den staat en do vertegenwoordigers van alle par tijen goedgekeurd waren. Het volk viui Duitsch-Oostenrïjk oordeelt een stemmig, dat wat ons hier geboden wordt, geen.vrede der verzoening is, aiaa.r een vernieligingsvrede. Hij betuigde tenslotte' de vredesde legatie namens het geheele volk zijn dank en verklaarde, dat het haar taak zal zijn de zegevierende mogend heden duidelijk te maken, dat zij hebben te beslissen of Duitsch-Oos tenrïjk een haard van sociale en po litieke onrust in Europa zat zijn of dat het een normalen weg naar nieu we vormen en sociale en cultuur-ge meenschap zal kunnen inslaan". (Applaus). Bekend is reeds, dat de Oostennjk- Bche vrededelegatie aan de Entente verlenging van den termijn van 10 dagen voor 't inleveren van haar be zwaren heeft gevraagd. In de plaats van Bauer is tot mi nister van buitenlandsche zaken van Duitsch-Oostenrijk benoemd Renner, thans leider der Oostenrijksclie vre desdelegatie. Verspreid nieuws KOLEN-NOOD IN ITALIè. De Italiaanschc spoorwegen en marine beschikken nog slechts over kolen voor twee weken. Spanje zal weer kolen aan Italië ■gaan leveren. HERSTEL VAN VERWOEST NOORD-FRANKRIJK. Onder voor zitterschap van den heer \Valter Ber ry, president van de Amorikaansche Kamer van'Koophandel, is te Parijs een vergadering geltouden van ver schillende Fransche en Amerikaan- sche persoonlijkheden, met net doel oen groot Amerikaansch-Fronsch con sortium te vormm, teneinde aan de bevrijde streken financieele hulp 1e verleen en en het noodige materiaal voor den opbouw te verschaffen. Men besloot onmiddellijk een commissie van onderzoek te benoemen waarvan de heer Walter Berry voorzitter zal zijn en die uit 8 Amerikaansche en *8 Fransche leden zal bestaan. StadsniBDws DÉ N. Z. II. T. M. De Directie van de N.Z.H T.M. deelt ons nader medo. dat van een verp.icht vervoer van reizigers tot het Kennemerplein (op de liin HaarlemAlkmaar) in ae concessievoorwaarden niets vermeld staat Dit in aansluiting met ons bericht van Maandag, wuarin wij mededeel den. dat op genoemde lijn van 1 Augustus af de kaartjes slechts gel dig zullen zijn tot het Soendaplein, "tegen welke bepaling het publiek be Zwaar had gemaakt, in verband met de concessievoorwaarden. Na '1 •Augustus blijven de t i e n r i 11 e n- kaartenook voorde stad Koldiz NaohfrergsderlnB Tram* poreanee!. Hedennacht vergaderden de vak groepen Trampersoneel van St. Ra- phaël en van den ProL Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel tot mededeeling van de nieuwe loi-nrege ling voor N. Z. H. T. M.- en E, S. M.- pereoneeL Voorzitter wee de heer de Rooij van Si. Raphael, die te ruim kwar tier over éénen de vergadering open de en inzonderheid weikóm heette den geestelijken adviseur van St. Raphael, den zeereerw. heer Bur- winkeL Daarna herinnerde spr. er aan dat op een vorige vergadering een motie was aangenomen waarin werd aan gedrongen op handhaving van een duurteioeslag en werd door hem me degedeeld dat 't hoofdbestuurslid van St. Raphael, de heer Timmermans, door ziekte verhinderd was aanwe zig te zijn. Hij gaf verder het woord aan den heer Eikelboom, hoofdbe stuurder van den P. C. B. De heer Eikelboom zei Je dat de be doeling was om de definitieve loon regeling te bespreken, die teleurstel lend was, de opmerkingen te notu- leeren om daarna tegen Donderdag een spoedonderhoud met de directie aan te vragen, om dan vervolgens Donderdagnacht opnieuw te verga deren. Nadat de vergadering zich met deze manier van handelen accoord had verklaard geschiedde mededeeling van het schrijven van de directie in houdende de nieuwe loonregeling. Naar aanleiding van een opmer king, gedaan uit de vergadering, zei- de de lieer Eikelboom, dat al is dan do loonregeling teleurstellend, toch de erkenning van de vakorganisatie van veel gewicht is. Het is zeker een vrucht van de vakactie dat de direc tie van de E. S. M. nu mondeling wil onderhandelen. De voorzitter deed opmerken, dat de bedoeling is dat nu de vergade ring de hoofdbesturen met een be paald mandaat naar de directie zal sturen, om eerst daarna de houding definitief te bepalen. Men is nu aan 't onderhandelen en moet op dien weg voortgaan. Een der aanwezigen zeïde, dat vol gens de nieuwe loonregeling niet f 24 maai- f 20 een grondloon is geworden in tegenstelling met was toegezegd. Het loon van de conducteurs wordt nu nog minder dan van den minsten arbeider. Wanneer een grondloon van f 24 wordt gevraagd, dan dient dat niet alleen voor de wagenvoerders, maar ook voor de conducteurs te gelden. Spr. maande aan om niet te veel te vertrouwen op toezeggingen van de directie. Een ander zeide, dat de poetsers met de nieuwe loonregeling, daar de duurtetoeslag 'Lm is vervallen en nut de pensioenkorting niet vooruit, maai- achteruit gaan. Nadat nog een paai- opmerkingen waren gemaakt en nadat was aangedrongen om te handhaven de eenmaal gestelde eisolien was andermaal aim den lieer Eikelboom 't wo.ord. De lieer Eikelboom constateerde <lat over de nieuwe loonregeling een ern stigeontevredenheid lieerscht en zei de dat men, wanneer de conferen tie niet eenig resultaat mocht ople veren, tot een dazi mocht wil ien overgaan, men vooraf goed moet overwegen wat daarvan de gevolgen zijn. Daarna werd de vergadering geslo ten. Er zal nu opnieuw een conferen tie worden aangevraagd en daarna weder worden vergaderd om de aan te nemen houding definitief te oepa- ten. Opmerkingen alt de Burgerij. - Eenige bewoners van de Van Marumstraai beklagen zich bij ons over overlast dien zii ondervinden yan de zeepfabriek van de firma Kouche- nius en Co., gevestigd in de voormali ge bierbrouwerij „Het Spaarne". De huisjes tusscnen .Tulpenstraat en Z. B. Spaarne worden verveloos, iede- ren dag moeten de bewoners hun ruiten lappen en de straat schoonma ken. De ramen kunnen niet worden geonend. want dan waait zeeppoeder de huizen binnen. Inzenders hopen dat er maatregelen kunnen genomen worden om aan dezen toestand een einde te maken. (Wij hebben eens een kijkje geno men in de Van Marumstraat en kun nen ons voorstellen, dat de toestand daar voor do bewoners in de buurt van de fabriek minder aangen- as. Zoo is b.v. de verf van deuren en kozijnen geheel uitgebeten). BLOEMBOLLEN. Tot nadere aankondiging is dispensatie verleend van hei uitvoerverbod van bloembol len. BESTRIJDING VAN KJNDER- CRIMTN ALTTEIT. Bij den Raad van State is aanhangig een wetsont werp lot verhooging van de Begroo- ting van Justitie over het loopende jaar. Onder meer is daarin opgeno men een post ten behoeve van de aanstelling van een ambtenaar voor de Klnderweiten te Haarlem. PERSON A T.TA. De heer J. Blom. diaken en boek houder der Nederi. Herv. Gemeente alhier, is Woensdag 30 Juli 45 jaar nis diaken in het rekking. UIT INDIë TERUG. Met de „Koningin Regentes" ie uit Ned.-In- d.é teruggekeerd onze stadgenoot, de heer D. Tollenaar officier van admi nistratie le-kl. VRAAG Wanneer kan een parti culier bij den Minister van Oorlog op audiëntie gaan? ANTWOORD Donderdags om half twee. VRAAG Mijn dochter is tegen 15 Augustus 1919 gehuurd als noodhulp in de huishouding, maar nu heeft me vrouw haar hulp niet meer noodig. Heeft mijn dochter nu nog eenig recht' op schadevergoeding? -- ANT WOORD Uwe dochter zal goed doen door aan mevrouw te schrijven dat zij met deze afzegging geen genoegen neemt en onder voorbehoud van haar recht op volledige schadevergoeding, zich tevreden wil stellen met li weken loon, terwijl zij, als mevrouw hier niet op ingaat, den laden Augustus haar diensten moet gaan aanbieden. VRAAG Ik heb een zoon van 14 jaar, die bij de marine wil. Heeft hij daarvoor de toestemming van zijn va der noodig? Ik leef niet met mijn man, maar ben niet gescheiden. ANT WOORD Ja. VRAAG Ik heb een dochtertje, dat voor haar-gezondheid naar Zand- voort mocht. Nu verklaart de dokter, dat dit niet goed voor haar is, omdat haar ziekte een overerfelijke is. Zij dient voor halve dagen, maar is nu al 14 dagen thuic. Is mevrouw niet verplicht, haar loon uit te betalen? WOORD Is zij wegens ziekte thuis moeten blijven, dan gaat het loon een betrekkelijk korten tijd door, tenz.j de ziekte een gevolg is van haar slecht gedrag of van een kwaal die zij verzwegen heeft. VRAAG Waar moet ik mij ver voegen. om in aanmerking te kooien voor een van de arbeiderswoningen, die gebouwd worden in den omtrek van Zomervaart, Amsterdamsch kwartier of Kloppersïngel? ANT WOORD Voor de aan den Klopper singel door „Patrimonium" te bou- weü arbeiderswoningen kunt u zich schriftelijk wenden tot den heer J. B. van der Wateren, Oosterstraat 18 rood. VRAAG Kunnen krielkippen en gewone kippen in één hok en loop ge houden worden? ANTWOORD Krielkippen en gewone kippen kun nen heel goed in één hok en loop ge houden worden, mits er in 't geheel maar 1 haan bij gehouden wordt. VRAAG Waar moet ik mij vervoe gen. om opgeleid te worden voor tele grafiste? ANTWOORD Men kan zich daarvoor bij den directeur van het Telegraafkantoor alhier aanmel den. Een M. U. L. O.-opleiding is gewensclit. VRAAG Kunt u mij - eenige goede adressen opgeven, waar ik voor gedi plomeerde costuumnaadster of cou peuse kan leeren? ANTWOORD Dergelijke adressen worden niet op gegeven. Gaat u onze advertentieko lommen eens na of pla'atst u een ad vertentie. VRAAG Kan ik reeds tabak naar een familielid in Duitscliland stu ren? ANTWOORD Neen. VRAAG Hoe kan ik een oliejas, die wit. is, donkerbruin krijgen, maar zóó, dat zij toch soepel blijft? i'WOORD Met lijnolie, die door een of andere kleurstof bruin is ge maakt. Bootdiens t. Men deelt ons mede, dat eiken avond om 11.30 een boot uit Amsterdam naar De Lem mer vertrekt. Aanlegplaats achter het Centraal Station. Naar aanleiding van vragen om trent een wedstrijd te Zaandam, deelt men ons het volgende mede Deze wedstrijd is geen zangwedstrijd, maar een voor muzikale voordrachten, uit geschreven door de vereeniging „Huisvlijt" te Zaandam, secretaris der commissie de heer H. Roosdorp, Schapenpad 7 B, aldaar. Er kunnen slechts 12 personen aan deelnemen, zijr. er meer liefhebbers, dan wordt er geloot. Deze loting heeft evenwel reeds plaats gehad op 10 Juli j.l. De wed strijd heeft plaats 14 October a.a. Hinnenianu R.K. KIESVBREENIGINGEN. - Te Utrecht is gehouden een- algemeen e vergadering van den Algeineenen Bond van R. K. Kiesverecnigingen. Behandeld werd een nieuw Bonds- regloment. Daarbif werd besloten den Bond voortaan te lieeten: Aigemeene Bond van RijkskiesfennJtorganisaties ai Nederland. Baron A. van Wijn bergen werd als voorzitter herkozen. R. K. METAALBEWERKERS. Te Utrecht vergaderde de Ned. R.K. Metaalbewerkersbond. Medegedeeld werd. dat het aantal leden nu is ge stegen tot 15000 verdeeld over 125 afdeel ingen. Benoemd werden ate gesalarieerd bestuurslid de hoeren: Van den Ak ker te Utrecht en Beekmans te Hei- mond. als voorzitter de lieer E. Schaap er en als niet gesalarieerde be stuursleden de hoeren A. C. de Bruijn te Utrecht, H. G. Mathljssen te Schie dam, Fok. uit Rotterdam en Smolders uit Den Haag. FEDERATIE VAN METAALBE WERKERS. Op de aigemeene ver gadering van de landelijke federatie van metaalbewerkers, te Rotterdam gehouden, werd medegedeeld, dat de federatie op 30 Juni 1.1. telde 37 afdoe- lingen met 3972 leden. Bestolen werd hel reglement dei- reis- en eteunkas zoo te wijzigen, dat de leden, in den regel, eersl dan recht op uitikeeruig kunnen doen gelden, wanneer zu 6 weken hun volledige bijdragen aan de organisatie betaald nebben. Verder is een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat met ulle ten dienste staande middelen zal worden geijverd voor het minimumloon met de 46-urige werkweek en waarin ge protesteerd wordt, tegen de loonrege ling van den metaalbona. de indee- kng in 6 gemeente-kiassen en tegen kjassenstelsel in het algemeen. AUTOOTJE WIPPEN. - Het al- lernieuwste jeugdgenocfceu is. vol gens het Rott» N.bl.. on het achter eind van een auto mee te riïd_cn. Doch dat is bezwaarlijk en gevaarlijk. 'Eerst om er op te komen en, als je nr op bent. er op te blijven; maar. vooral als ie er op bent. 'er weer af te komen. Ken auto gunt snel en zit jo eeiuoual op haur achtereind, dan te 't hate- en btvnenirekend erg. om er af le komen. Dut dice je niet. als jc nóg eenig begrip van snelheid en van mui- tiekkingsk tucht van 's aardrijks mid denpunt hebi. Het gevolg is. dat de auto-wippers, ate er toevallig geen brug open of spoorweg slagboom gestoten is. mee moeten Zoolang en zoover tot de au'o 6topt, mee moeten tot uren bulten de stad. De vorige weck ziin lw.ee RoUsr- damsche oengels aan het Zwini drechtsche veer terecht gekomen, d.c van moeder „oen half uurtje om mochten. Zij wiiieu over de Koning.v hayenbrug achter Op een auto g»un zitten en daar was die auto gaan rij den. rijden, wel duizend kilometers in 't uur. huiidc-n de jongens tot dtn veldwachter. En ze dorsten dus mei loslaten, eerst lachend, toen wat ern stiger. toen pijnlijk neurie ijkend op den weg. die onder hen vooüslee^. toen angstig, toen snikkend en roe pepd, toen luid jammerend, hadden zii van den sutorit genoten. Tot eio- Lleïijk de auto stilstond en zij zich konden laten vallen. Ze dachten, (lat et minstens al in Parijs waren en rooit hun moeder meer terug zou den zien. De' Z'wijndrechtsche 'autoriteiten zetten de jongens na een flinke strai- iprpdikatie om hun angst te doen be klijven. voipr Rijksrekening op trans port en met een laten avondtrein keer den zij in Rotterdam terug, waar moeders angst, maar het ergst, vaders gramschap hen wachtte. Als zij weer rijden willen, gaan zij op een sleep grew as en. Nooit meer op een auto. Tenzij zo O. W, makgn en dan binnen-in! TE VOET VAN PARIJS. Te Mid delburg vertoefde een uit Eindhoven afkomstig man, die te Parijs gewerkt had en nu te voet van daar was ko men wandelen. Hij was door Vlaan deren gekomen en reeds 9 dagen on der weg. Ook de verdere reis naar zijn woonplaats zou hij te voet afleg gen. TE HARD GEREDEN. Te Har- melen heeft de gemeentepolitie, zoo meldt het llbld., j.l. Zaterdagnamid- dag in de bebouwde kom van hel dorp o.m. ook de auto laten stoppen, waarin de Koningin zat, uithoofde deze auto veel te hard door de kom reed. GEVAARLIJKE GEBIEDEN IN DE NOORDZEE. De Hoofdinspecteur der Visscherijen heeft, een bij circu laire No. 54 behoorende kaart der Noordzee uitgegeven, waarop aange geven staat de voor de visscherij ge vaarlijke gebieden en de daarin vrij gemaakte vaargeulen. De voor onze visschers onmisbare kaart, is volgens de laatste gegevens bijgewerkt en voor belanghebbenden gratis bij de Visscherij-inspectie te bekomen. K1NDERRECHTBANEEN. In gereedheid wordt gebracht een wets ontwerp. tot instelling van Kindei- rechtbanken, tevens regelende onder- pathonaatstellimg van minderjarigen bij wiize van preventieven maatregel zoowel van strafrechtelijken als van burgerrechte! ijken aard. MR. J. W. W. VAN DEN B1ES- SEN. Te Breda is op 80-jarigen leeftijd overleden inr. J. W. W. van den Bi essen, oud-lid der Eensle Ka mer. TRAMPERSONEEL. Het dreigen de conflict bij de tram Middelburg— Vlissingen is opgelost. Alle loonen worden met f 1 per week verhoogd, en een duurtetoeslag van f 3 per week Wordt toegekend, alles met terugwer kende kracht tot 1 Juli j.l., met welke regeling de personeelsvergadering be sloot genoegen te nemen. DE RUBINI VERLOOFD. De be kende Oostenrijksclie telepaath Eugen de Rubini heeft in ons vaderland niet alleen veel belangstelling voor zijn zeer bijzondere gave en experimenten, doch ook een bruid gevonden, llij is n.l. verloofd met een Haagsche jon gedame, mejuffrouw H. de Waart, en hoopt reeds op 15 Aug. a.s. in het huwelijk te treden. 'HET VOLK. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, zal aan het aanvanke- tllk voornemen om met 1 October a.s. Het Volk ook als ochtendblad te doen vei schijnen, nog geen gevolg gegeven kunnen worden. Vermoedelijk zal pas op 1 Januari a.e. het soc.-dem. hoofd orgaan met ochtend- en avondedilie kunnen uitkomen. MI JNW ER KERSBOND. De heer J. Wielsma, bondsvoorzitter van dc-n Nederlandsclien bouwvakarbei dersbond te Amsterdam, is op de to Heerlen gehouden vergadering van den Ned. mijiiwcrkersbond benoemd tot bezoldigd bestuurder van deze ver eeniging. ONTSNAPTE ARRESTANTEN. Uit het arrestantenlokaaJ onder hot gemeentehuis te Oldenzaal zijn qp g(rlieel onverklaarbare wijze drie ar restanten. onder wie een berucht Spartacist. ze-lier© M. uit Gronau. ontvlucht. Ze zijn spoorloos Verdwe nen. VAKACTIE VAN TECHNICI. Door de samenwerkende vakhonden vun technici, n.l. de Alg. Ned. Op zichters- en Teekenaarsbond. de Chr. Opzichters- en Teekenaarsbond en de Ned. R. K. Bond van Technici, is aan alle werkgevers, die opzichters, teek2- inaurs en met deze gelijk te stellen technici in hun dienst hebben, een cir 'iculairc gezonden, in welke wordt medegedeeld, dat men besloten heeft gezamenlijk nevens andere zaken een actie ic gaan voeren voor toe kenning van tenminste 14 achtereen volgende dogep zomervacautle per jaar. met behoud van salaris en extra vergoeding voor v ;nfie-ontspari- oing. Do moord to Groonto. Men schrijft uit Groento: De voorwerker der Heidemaatschap pij. Reinders, o pvyien de vorige week een moordaanslag is gepleegd, is nu een hevig lijden in het t>t. Vincentius Gasthuis alhier over leden. De moordenaar. Brockötter. is door de politie naar Zutfen overge bracht. Brockötter was hier algemeen ge vreesd. Bij de minste aanleiding dreigde hij met revolver of mes en hii deinsde er niet vonr ierug deze ge vaarliike wapenen te gebruiken. Vooral wanneer hii onder den invloed van sterken drank was. wjis hij voor zhn omgeving zeer gevaarlijk. Als Duitschar .woonde hij vroeger in het buitenland. Nadat hij 20 jaar geleden in Duitschen militairen diens- een onderofficier met een sabel een slag o» het hoofd had toegebracht, nam hii als deserteur de wijk over de grens en bleef hier wonen. Hij is ge huwd en vader van een groot gezin. Een paar -weken geleden dreigde hij Reinders van kant te zullen ma ken. nadat ze kwesties hadden geh-uó over de uitkeering van het loon,Maan dag heeft Brockötter Reinders royaal getrakteerd in een café allüej. Beiden 'verkeerden dan ook zeer onder den invloed van sterken drank, toen ze kan elf uur des avonds al twistend naar huis gingen. Voor de woning van Reinders heeft Brockötter hem met een dolkmes een vijftal steken toegebracht. Hoewel Reinders een pootige kerel was. had Brockötter thans met een zoo goed als weerloos slachtoffer te doen. ongevoelig door kien drank yoor de gevaarlijke won den. die hem door ziin aanrander werden toegebracht. Geen getuige was bij de aanran ding aanwezig. Beiden begaven zich naar hute. De vrouw van R., achtte het echter moodig geneeskundige hulp in te roepen. Brockötter werd in Idcn nacht door de politie uit -zijn woning gehaald en bekende volledig. 8501I en Wedstrijden W i e 1 r ij d e n. DE 24-UU RSWEDSTRIJD. Nu de 24-uurswedstrijd Zaterdag en Zondag jl. in het water is geval len zulks is geen woordspeling maar biltere werkelijkheid heelt de. Stadion-directie besloten voor Za terdag en Zondag a.s. een nieuwen 24-uurswedstrijd te organiseeren. Zulks getuigt van doorzettingsvermo gen 01 energie. Aanvankelijk zouden op die dagen de door den Ned. Wie lerbond uitgeschreven nationale kam pioenschappen plaale vinden. Deze worden nu echte*- 9 en 10 Augustus a.s, gehouden. Aan de bedoelde et maal-race zullen de Fransche kop pels BroccoGodivier en Georget— Beyl deelnemen. Verder starten de volgende Belgische duo's Buysse Van Lerberghe, PersijnVandervelde en SpiessensVandenberghe. De meeste Hollandsche koppels, die Za terdag en Zondag in de baan waren, zullen ook bij het aanstaand evene ment van de partij zijn Letteren en Knnst HENRff VöLLMAR. Zaterdag avond trad de heer Henri VÖllmar, die zijn 50-jarige axttistieke loop baan herdacht, van den dag af dat. hij als gediplomeerde voor viool- en pia nospel heb Kon. Conservatorium ver liet, voor een dichhbezette Kurzaal te Scheveningen als solist op, in het avondconcert van het Residentie orkest, onder leiding van prof. Scnneevoogt: Warm applaus en fraaie bloem stukken beloonden den solist. Vervol gens betrad de directeur-generaal van de M. Z. S., de heer F. H. v. Gheel Gildemeester, hdt podium, die den jubilaris toesprak en hem een enve loppe overhandigde, bevattende een lijst van namen van een comité, dat, met H. M. de Koningin-Moeder aan liet hoofd, den jubilaris als aanden ken een Steinway-vleugel aanbood. Hierna sprak de jubilaris woorden van dank, in het bijzonder tóF H. M. de Koningin-Moeder. In de artisten- loge ging vervolgens de eerewijn rond en nam de jubilaris te midden van zijn gezin de gelukwenschen van tal rijke" vrienden en kunstenaars .in ontvangst. Koloniën KOPPEN-SNELLERS OP NIEU'W- GUJN'EA. Uit Semarang meldt men aan het Hbld.: De „Locomotief" verneemt, dat een militaire macht, onder bevel van luitenant-kolonel J. van den Wevden naar Noord Nieuw- Guinea zal worden gezonden, naar aanleiding van het optreden van kop pensnellers. De Redactie van het blad teekent hierbij aan: „In het Kol. Verslag van 1918 werd van Noord Nieuw-Guinea gemeld dat de veiligheid van personen en goede ren in de nog niet onder ons bestuur gebrachte streken te wensclien liet, terwijl betreffende de hoofdplaats Manokwari werd aangeteekend, dat met de bevolking in het binnenland overal aanraking werd verkregen, maar van werkelijken invloed aldaar echter nog geen sprake was. Het is te begrijpen dat, daar ons besiuur zoo weinig invloed heeft, de bevolking nog altijd vasthoudt êaD oude gebruiken, waaraan echter zoo spoedig mogelijk een einde dient te worden gemaakt. Daar werd' ook on zerzijds tegen geageerd door arres tatie zoo mogelijk en bestraffing der schuldigen. Die actie had echter plaats met behulp van de gewapende politie, die in kleine afdeelingen op excursie werd gezonden. Hel feit dat die taak nu aan een militaire maokt van zoodanige serkte dat een hoofdofficier met het bevej beiast werd, is opgedragen, tuonj voor meer afdoende maatregelen, ooi aan, dat men den tijd gekomen scat zeker wel geboden door de onistao- dïgheid, dat wij niet de eenige bexlt ters van Nieuw-Gunea zijn. EEN SUIKERBELASTING. Het ministerie van koloniën deel; int de. dat het voorgestelde uitvoerrecht 00 suiker in Indië zal worden ver- vangen door een socciale suikcrbelas. tang in don gpest van die van 1900, waarbij het verschil tueschen dt opbrengst en den yopr iedere onderae. ming te berekenen kostprijs van t:t kristalwaarde herleide suiker, belast zal worden volgens een nrogressief u rief. DE KLOET-RAMP. Men leest in het Soc-r. HIbd.: Met genoegen constateercn wij uit de Straitsbladen, dat men te Singa pore zijn medegevoel met de slacht- offers van de Kloetramp niet beperkt tot woorden van sympathie, 'loon te vens door daden aan deze ongotwij. feld gewaardeerde gevoelens uiting geeft, Zoo blijkt uit de verantwoordings lijsten, opgenomen in de Straits Ti mes, dat tot den 5en Juni 1.1. door hel Kloet comité reeds was ontvangen een bedrag van 5515 dollars, waar* onder een gift van Z.Exc. den gou verneur van de Straits van 200 dol lars. Ook door vele Chineezen werd reeds aan het Kloetfcmds bijgedra gen. Het Kloet-comité te Soerobaja be schikt reads over twee ton; liet. cen traal comité blijft te Blitar gevestigd. Besloten is, ten behoeve van -Ie nood lijdenden, kleeren te laten vervaar digen in de gevangenissen en verder landbouwwerktuigen te koopen. 1 'o lijfgoederen zullen worden semcikt; aan de pandhuizen zal verzocht worden deze niet ter beleening aan tu nemen. Hot Kloetfonds zal aanslui ting zoeken bij het Smeroefonds te Bataria. e ONBEVOEGDHEID VAN DEN Ml- NISTER. De abnormale tijdsom standigheden noodzaakten tot tal van administratieve maatregelen, waar bij rechterlijke beslissing niet of met moeite kon worden ingeroepen. In gevallen waarin zulke beslissing kon worden verkregen, wist aldus de „Nieuwe Ct." de rechterlijke macht zich op een onafhankelijk, breed standpunt te stellen. In dit verband kan de aandacht gevestigd worden op het volgende geval Door een handelaar waren verkocht en afgelevei'd onderdeelen van molens en werktuigen bestemd tot liet verma len van granen, hetgeen, bij minisle- rieele beschikking van 8 juni, was verboden, waarom tegen den vorkoo- per een rechtsgeding werd aanhangig gemaakt. Het gerechtshof te Arnhem over* woog in deze dat de Distribuiicwet aan den minister wel het recht geeft om het te verkoopen, afleveren enz. van levensmiddelen, brandstoffen en huishoudelijke artikelen en haar grondstoffen te verbieden en te rege len, doch dat daar onder niet zijn te brengen molens en werktuigen. Dat nu de beklaagde wel in strijd met het verbod van den minister van Landbouw heeft gehandeld, doch de minister niet bevoegd was dat ver bod uit te vaardigen en alzoo ook nie mand verpljclit het na te leven. De beklaagde werd van alle rechts vervolging ontslagen. EBfflBUgd Nieuws BEZWAREN VAN HET VLIEGEN. De „Rivista del Ariazone" publi ceert, volgens het „Maandblad t. <1. Verv." eenige interessante mededee- lingen over de ziekelijke verschijnse len en hallucinaties die tijdens het vlieegn kim non optreden. De adem haling, gaat. kort en stootend, de hartwerking ïs verhoogd. De vlieger wordt aangegrepen door den doods angst van de eenzaamheid. Het ge hoor wordt minder, voortdurend meent hij tegengeruisch te verne men. Het gezichtvermogen is niet noemenswaardig gestoord, maar de in den nevel brekende zonnestralei' geven zonderlinge hallicunaties. Zoo meende bijv. een vlieger met volkomen zekerheid in de nabijheid van don toren van den Notre Dame te zijn, terwijl hij er in werkelijk heid honderden kilometers van ver wijderd was. Een andere vlieger weet met zekerheid t verhalen, dut hij op een hoogte van 2780 M. dui delijk voelde, hoe het bloed van onder zijn - nagels in zijn handschoen stroomde en hoe ook zijn lippen be dekt waren met bloeddruppels Vlie gen is dus geen pretje, zonder meer. Er bestaan nog verscheidene men schen. die meonen dat. hel vliegen een ontspanning voor de Jongen is. In werkelijkheid echter eis ebt het vliegen een enorme inspanning, om dat de tegehwind de lucht met groot geweld in de longen perst. Men denke aan het onaangename gevoel wanneer men tegen den wind ir. loopend den adem verliest. De Weensche geleerde dr. Geigor heeft onlangs de ademhaling.spn>a- ties der vliegers onderzocht en is tot reusachtige getallen gekomen. Slechts heel sterke longen houden den tegen wind uit; alle longpatiënten moeten dus onherroepelijk van den vlieger- dienst worden uitgesloten. Verder verlangt dr. Geiger dat alle aspirant- vliegers eerst een proef afleggen. Dit geschiedt gewoonlijk aan een kwik zilverkolom. Als minimum verlangt dr. Geiger een exjpiratiedmk van 13 m.M. kwikzilverkolom van oen al leszins respectable prestatie is. NEGER-ONLUSTEN IN AMERIKA Uit Chicago wordt- geseind: Zon dagavond zijn hier in het door ne gers bewoonde stadskwartier relletje* geweest, waarbij verscheidene slacht offers zijn gevallen, o.a. is een negef verdronken en is er een doodelijk gt' wond. De orde is thans weer hersteld

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6