iMim DUD Boiteniandsch Overzicht tweede blad. BondBrdaa 31 Juli 1119 Onder het zoeklicht ran VBisaii. georganiseerd overleg. Met een voortvarendheid, die niet liet kenmerk van de werkwijze dezer gemeente is hebben Burgemeester en .Wethoudera den raad een ontwerp verordening voorgelegd tot regeling van het georganiseerd overleg. Deze 'uitvinding is er een van den nieuw ste» tijd. Nog slechts in enkele ge meenten is men tot de invoering er van overgegaan. Oogenschijnlijk is er veel voor en weinig tegen aan te voeren, dat groote categorieën van ombten'aren en beambten in dienst van gemeente, provincie of rijk me dezeggingschap zullen krijgen in het vaststellen van tarbeidsduur, arbeids voorwaarden of rechtszekerheid van hunne positie. B. on W. dezer ge meente z-ien in de tot slandkoming van dit georganiseerd overleg twee directe voordeelen n.l. in de eerste plaats, dat daai~door.de ambtenaren cn de werklieden hunne belangen be ter tot hun recht kunnen laten komen en in de tweede plaats en dit achten wo mede van groot belang, dat de raad verlost wordt van dien stroom van verzoekschriften over positiever beteringen en 'persoonlijke verlangens welke thans overal de raodsagenda's en vergaderingen verlengt, dikwijls zeggen B. en W. er bij, tot bevoor deeling van den een boven den an der en tot afgunst en onaangename verhoudingen leidt en bijna steeds het tot standkomen van een algemee- ne regeling, steunende op vaste be hoef;, voor een zekare duurzaam- ginselen, welke een waarborg in zich heidonmogelijk muukl. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en daarom hebben B. en \V. dezer gemeente ontdekt, dat in de desbetreffende verordenin gen van andere gemeenten fouten voorkomen, die men hier ondeiwan- gen wil. Zoo schijnen in andere ge meenten regelingen te zijn getroffen, waarbij het georganiseerd overleg op treedt zonder zeggingschap of in vloed va.ii den gemeenteraad. Zulks acht men te Velson ongewenscht, waarom voor deze gemeente wordt .voorgesteld in iedere der twee com- missiën van overleg twee raadsleden te benoemen. Daar verder wordt voorgesteld in ieder der comnlissién te benoemen vier bedrijfshoofden eai vier vertegenwoordigers uit de amb tenaren in de eene en view werklie den in de andere commissie, terwijl hei voorzitterschap van elke com missie zal worden bekleed door een lid van het college van B. en \V\, daar springt het al dadelijk in het oog. van hoe overwegend belang het is, welke raadsleden in die commis sièn worden gekozen. Neem bijv. eens aan, ilat in de commissie van overleg voor de arbeiders worden gekozen twee sociaal-democratische of nog vooruitstrevender raadsleden en een ingrijpende arbeidskwestie moet worden beslecht tusschen be drijfsleiders en uitvoerders dan zul len natuurlijk de arbeiders gesteund .worden doch* de hen goedgezinde raadsleden en zullen zij met hun zessen altijd den doorslag kunnen geven. Worden in de commissie van overleg voor de ambtenaren twee conservatieve als die er tenminste nog bestaan raadleden gekozen en er valt een bovengenoemde kwes tie te bei-echten, Waarbij de bedrijfs hoofden tegenover de ambenaren staan, dan is immers de uitslag van zoodanige berechting vooruit met zekerheid vast te stellen. Blijkt hier uit a niet reeds, wat groote verant- delijkheid gelegd wordt in de handen .van een of twee raadsleden die den doorslag kunnen geven in zoodanige commissie tenzij men de adviezen van die commission bloot voor kennis geving zal aannemen, in welk geval tie onnuttigheid dier instellingen zoo «poedig zal blijken dat niet één raads lid, dat zich zelf niet tot een aanflui ting in den raad wil maken, in zoo danige commissie wil zitting nemen. Neen, de Raad zal fwel degelijk reke ning hebben te houden met de advie zen dier commissies. Daar zullen de ambtenaars- en werkliedenorgani- paties wel voor zorgen en anders de in die commissiën gekozen raadsle den. Opmerkelijk is. dat de voorge- etelde verordening daaromtrent nipt anders vermeld dan dat de commis sie haar advies schriftelijk uitbrengt aan Burgemeester en Wethouders en dat ook de minderheid desverlangd haar meening mag metiedeelen. Bij de behandeling van een zaak wor den dan de adviezen der commissiën mei bijlagen aan den raad overge legd. Eilieve, waarin zal dan de groote vermindering van werkzaam heden beslaan, die B. en W. zich van dat georganiseerd overleg voor stellen, ais iedere zaak toch door den Raad beslecht moet worden? Zullen dan de eindelooze discussie» achterwege blijven als men de ad viezen der commissiën van overleg zai géhoord of gelezen hebben? Im mers geen sprake van. En als een der zoodanige commissiën na ampele besprekingen en vele vergaderingen tob eenlg resultaat~Ls gekomen en daarvan in een goed gedocumenteerd advies- blijk geeft aan den Raad <21 deze vereenigt zich niet met de door de commissie genomen beslis sing, is dan' niet al 't werk der com missie tevergeefs geweest? En om aan do besluiten der commissiën binden de krach to geven is immers niet doenlijk, want B. en W. stellen zich voor alle belangrijke aangelegenhe den tusschen ambtenaren en werk lieden cenerzijds en de bedrijfshoof den en de gemeenteraad anderzijds naay die commissiën te verwijzen Die coinmissien zullen dus in ont vangst hebben te nemen alle ver zoekschriften die te dier zake bij den Raad inkomen, wat tot gevolg zal hebben, dat ze tijdelijk den Raad ver laten ora er later nog eens in terug te komen vermeerderd met de advic der commissiën. Die commissiën zul len worden de vergaar we willen niet zeggen de vuilnis bakken, (Waarin alle verzoeken zullen worden opgepot om later weer voor den dag gehaald to worden. Om maar eens een voorbeeld te noemen. In de jong ste raadsvergadering werd besloten een adres van ambtenaren en werk- liedenorganisaties betreffende pre mie-vrij vensïoen in handen te stellen van de op te richten commission van georganiseerd overleg, die n.b. nog tot stand moeten, komen. Het verzoek is er een van groote beteek en is, dat zal niemand willen ontkennen. Wel nu; in de eerste plaats is het verzoek voor geruimen tijd van de baan. Tijd gewonnen, veel gewonnen zullen B. en Wgedacht hebben. Zijn de com missiën eerlang in het leven ge roepen, dan zullen in elk der twi commissiën acht belanghebbende een beslissing hebben te nemen of ze al dan niet voor een premie-vrij pen sioen zullen adviseeren en als in dien tijd hot pensioen voor wethou ders is ingevoerd, zal het aantal be langhebbenden reeds tot 9 geste gen zijn in iedere commissie. Belioe ven we nog te vragen hoe de ambte naren en do werklieden over pre mie-vrij pensioen denken? Alleen de den Raad vertegenwoordigende raads leden zullen als minderheid een an dere meening toegedaan kunnen zijn. Doch de mogelijkheid is zeker groot dat die minderheid in de commissie de meerderheid in den Raad verkrijgt of we zouden ons grootelij ka moeten vergissen. Een tweede voorbeeld. De Raad be sloot de salarissen der gemeentear beiders met drie gulden in de week te verhoogen, op staanden voet in ai- Wachting van een nadere regeling te treffen door de bij voorbaat met werk gezegende doch nog niet ge boren commissiën van georganiseerd overleg. Is het resultaat van dit bij de werkliedencommissie aanhangig te maken punt niet bij voorbaat be kend? Natuurlijk zullen neg belangrijk hoog ere loon s v erhoogi ng en worden voorgesteld. Waarom zouden de be- cürijfshooftlen er tegen zijn? In de eerste plaats kennen zij de meening van het meerecndeeJ der raadsleden en in de tweede paat-s zal toch tedere loonsvorhooging aam den voet een ver hooging naar den top ten gevolge moeten hebben. We zullen vergissen we ons niet, over die com missiën van georganiseerd overleg nog niet het laatste woord geschre- van hebben. De hoeren die een rol spelen in de Duitsohe onüiullingszaken blijven op papier vechten. Erzberger heeft beweerd, dat de be kende nota van Czernin (over de dreigende ineenstorting yan bet Oos- tenriiksch-Hongaarsohe leger, welk stuk voor de keizers bestemd was) door de Duitsche legerleiding aan de Rkoiiiisdio Westf. Zeitung gegeven s. Daartegen komt Liudendorff op. lïij schrijft o.a. „Geen lichaam in Duitschland was meer. dan de opperste legerleiding er van overtuigd, dat een inzinking de stemming iu Duitschland en Oo6ten- •rijk en alle daarop betrekking heb bende uitlatingen den oorlog zouden verlengen. Zij deed harerzi'ds alles, dat dergelijke uitingen niet ter ken nis van den vijand zouden komen." Verder deelt Ludendorff nog mee: „Reeds in het voorjaar van 1917 hebben mijn-deskundigen zich tot üe opperste legerleiding gewend om te ijzen op de belangrijkheid van hel erts-bekken van Briey voor dë in dustrie en de militaire en politieke toekomst van Duitschland. daar de productie der Duitsche ijzerertsen langzamerhand achteruitging. Deze kwestie werd daarop met de betrokken autoriteiten en mei ver schillende industrieel en besproken. ;Het resultaat was. dn_L het bezit van Briey voor Duitschland zeer waarde vol werd geacht, doch voor Frank rijk van minder belang, daar dit land genoeg goede ertsen uit Marokko kon krijgen. Dit zuiver theoretisch onder zoek der kwestie was niet meer dan de plicht der opperste legerleiding. Bij de vredeskwestio hebben deze overwegingen praktisch geen rol ge speeld. Evenmin heeft de afperste le gerleiding ooit eenige pressie op Erz- berger uitgeoefend." Erzberger blijft aanklagen, maar r.iii zelf wordt ook nog steeds aange klaagd. Een ajiner felste tegenstan ders is de oud-vice-kanselier Helffe- rich. De „Kreuzaeitung' bevat wederom een artikel van Helfferich. waarin deze tot de conclusie komt. dat tegen Erzberger een. gé rechtelijke vervol ging dient te worden ingesteld. De heele zaak staat, 71a de mededeling' van graaf Czernin zoo._dat een ver volging tegen Erzberger wegens land verraad gerechtvaardigd is. In elk geval dient het staategerecht zich spoedig met deze .mnge'e-renheid be zig te houden zoo besluit Hjelffe- iridh. Veel is nog niet onthuld in de Duit sche onthullingszaken, 't Vaticaan acht gewenscht, dat enkele zaken recht gezet worden en zal daarom ook eenige stukken publiceeren. Aan de Oosten rij ksciie vredesdele- gatie is thans medegedeeld, dat de term n voor 't inbrengen van schrifte lijke bedenkingen tegen 't Oosten- rijksche vredesverdrag van 10 tot 18 'dagen verlengd is. Er wordt thans ook onderhandeld over 't zenden van Oóstenrijksche ar beiders naar de verwoeste Fransche gebieden om daar bij 't hers'el be hulpzaam te zijn. Voorts zijn de Oostenrijkers er op uit om van de Entente concessies te- verkrijgen inzake de verbetering de levensmiddelenvoorziening Duitsch-Oostenrijk. De Duitsch-Oostenrijkers zuchten onder financieels lasten. De begrooting van Duitsch-Oosten- moest opgeven, gestreefd zal worden rijk voor 1919—1920 beeft een uitga venpost van 6i milliard en een inkom- stenpost van 23, milliard Het deficit bedraagt dus 4 milliard. Alleen voor de levensmiddelenvoor ziening zijn reeds noodig 13S0 milli- oen. "Het post- en. spoorwegverkeer geeft een deficit van 560 millioen. De sociaal-democraat Otto Bauer heeft zooals we reeds in 't kort meldden ontslag genomen als mi nister van buitenlandsche zaken in de Duitsch-Oostenrijksche republiek. Bauer wilde twee dingen bereiken de aaneensluiting van Duitsch-Oos tenrijk bij Duitschland en een goede verstandhouding tot Italië. Het eer ste zal, zoolang het verdrag van Ver sailles niet gewijzigd is, tot de vrome wenschen behooren. Daarbij heeft minister Bauer zich neergelegd. Voor een vriendschappelijke ver houding tot Italic was noodig dat Italië afstand zon doen van de an nexatie van Duitsch-Zuid-Tirol, re kening zou houden met den vurigen wensch van allo Duitsch-Oostenrij kers Tirol niet te versnipperen, het zuidelijk gedeelte niet uit het Duit sche verband te rukken. Bozen en Meran niet te annexeeren. Minister Bauer heeft Italië voorgesteld het zuidelijk gedeelte van Tirol militair neutraal te verklaren, maar het staatsrechtelijk en economisch bij Oostenrijk te laten. Dan zou op af doende wijze voldaan zijn aan de strategische wenschen van Italië. Maar de regeering te Rome heeft ge weigerd zelfs maar te onderhandelen over Tirol. En Bauer, wanhopende door een andere politiek zijn land te kunnen redden, vroeg ontslag. Eerst was als opvolger van Bauer Renner genoemd, de leider der Oós tenrijksche vredcsdelegatie. Nu wordt, evenwel geseind, dat Dr. Franz, die thans in den llaag vertoeft, benoemd is. De Westph. Anzeigcr betoogt, dat u Bauer zijn Duitsche politiek moest opgeven, gestreeft zal worden naar een toenadering tusschen Duitsch-Oostenrijk en de Entente. Bevestigd wordf, dat de Hongaren in den oorlog tegen Roemenie veel tegenspoed hebben. De Roemeniérs rekenen er zelfs op in enkele weken een volledige overwinning te kunnen behalen, zoodat Hongarije den veld tocht gewonnen zal moeten geven. Daardoor krijgen de berichten, dat Bela Kun 'zich tégenover 'de Entente bereid verklaard heeft af te treden, meer schijn van waarheid. 't Hongaarsche- legerbestuur deelt mee, da: de Roetnemérs op een punt een overgang aan de Theis konden forceeren. Nader wordt gemeld: ..In antwoord op de verklaring van dp Entente, dat zij met de Hongaar sche radenregeering niet wii onder handelen, heeft Bela Kun weer eens een schetterenden oproep aan heb wereldproletariaat gericht, waarin Hij hot aanspoort stand te houden in hun strijd tegen heb kapitalisme". Zal Bela Kun dus looh nog voort gaan met zijn verzet tegen de F tente Uit Parijs wordt gemeld, dat ontwerp-vredesverdrag voor Bulga rije bijna gereed is. Alleen de grens wijzigingen moeten nog worden vast gesteld. De „Temps" schrijft De berichten die tot dusver gepubliceerd zijn over de afbakening der grenzen van Bul garije blijken geen definitief karak ter te dragen. Wat de Dobroedsja be treft, is er op het oogenblik neiging door Roemenië en Bulgarije dit ge schil punt -onderling door onderhan delingen te laten beslechten. De Bulgaren hebben der vredescon ferentie een uitvoerig memoran dum overhandigd, waarin zij pogen te bewijzen, dat Macedonië, Dobroedsja en Thracië werkelijk Bulgaarsch zijn. Verspreid nieuws DE AMERTKA-AHSOHE LEGEJb- VGORRADEN IN EUROPA. De Fransche regeering onderhandelt oyer de overneming der Amerikaan se! ie lettervoorraden in Frankrijk. DE TYPOGRAEENSTTAKING- TE IR O ME. De staking der Romein se he typografen duut± thans twintig .lagen. Alleen enkele couranten imen nog uit. DE NEK5ERGNLUSTEN IN AME RIKA. Volgens een telegram uit New-York hebban de Amerikaenscae regeerings autoriteiten bewijzen handen, waaruit blijkt, dat Bolsjewis tische propaganda onder de negers oorzaak was van de onlusten tus- hon negers er. blanken, die pnlan plaats hadden. Te New-York juichten. 2000 negers lulde een neger-predikant, toe, toen 'deze zei do, dat één mjlllioen negers zullen vechten, en 200 noodig. stervet), om. hun rechten tc verwerven. VERKEER TUSSCHEN BEZET EN VRIJ DUITSCHLAND. Uit Dussetdorf wordt gemeld: Volgens een mededeling der spcor- egdirecties zal het spoorwegverkeer tusschen de bezette gebieden en Mid- den-Duïtschiand aanzienlijk worden uitgebreid. De wtaplenstiistandscomnussie Dusseldorf en de Engelsche bezet lings overheid hebben nieuwe onderhande lingen geopend omtrent do passen- yuaestie. welke gegronde hoop ge- ■en. dat de verkeersbepeiiting tus- chen liet bezette en het onbezette ge bied binnenkort aanzienlijk wordt verzacht. Het goederenvervoer (uitge zonderd van munitie en wapens) is reeds volkomen v.rij, Be® gevolg hiervan is o.a.. dat zoowel de prijzen dei' voedingsmiddelen als die der luxe artikelen de laatste dagen aanzienlijk ziiu gedaald. EEN INTERNATIONALE WE TENSCHAPPELIJKE RAAD. it Brussel wordt geseind: In de Belgische Koninklijke Aca demie is een congres van vertegen woordigers van de academie van wetenschappen in de Geallieerde lan den gehouden. Er werd besloten tot de instelling van een internationalen raad voor wetenschappelijk onder zoek. waarin ook de neutrale l-anden Vertegenwoordigd kunnen worden- Het doel :s tot internationale samen werking Ln verschillende lukken van wetenschap te geraken. Er zijn ver schillende internationale afdeelingen opgericht, met name één voor theo- ethische en toegepaste 'scheikunde. De intergeallieerde raad voor chemie had eenige dagen te voren te Londen <le groote lijnen van een program voor chemische organisatie onder zocht. oude Duitsche marinebasis op bet eiland Als. zijn de gemoederen verhit. Voor het eerst kwam het on langs tot een uitbarsting, toen een troep van lö00 Deensche padvinders aan wal werd gezel en dezen onder hei zingen van Deensche liederen door de straten trokken. Doch sedert is hel woelig gebleven, zoodat nanr de Deonscbe correspondent van de „Temps" bericht, botsingen slechts vermeden zijn. dank zij het krachtige optreden van de Deensche vrijwillige militie. De Duitsche bevolking heeft de hulp van de Duitsche regeering ingeroe pen om haar legen de Deensdie. ty- rannie te beschermen. De Duitsche 1 peering zond daarop twee kruisers c twee torpedojagers. Bij het binnen varen van de haven speelde de mu ziek der pchöpem ..Döuischland. Deutschland über alles! De Duitsche zeelieden gaan dagelijks aan wal en loonen in groe- tpen door de straten van Son derburg vaderlandsche liederen zingende. De directeur van het Defineche blad ter .plaatse heelt de wijk naar Deuemar- ken moeten nemen, uit vrees door d> (Buitedhe matrozen mishandeld ti worden. Uit Duitschland. DE STAKING AAN DE SIEMENS- FABRIEKEN. Uit Berlijn wordt De arbeiders der Siemens Schuckert-wcrken hebben bij geheime stemming de uitspraak van het scheidsgerecht aanvaard en besloten het werk te hervatten. STAKING DER LANDARBEIDERS. In verschillende streken van Duitschland dreigt opnieuw een land arbeidersstaking. In Oost-Pruisen wei geren de boeren de melk af te leveren, wanneer de vee-registratie niet wordt opgeheven. Met de Hessische landbou wers, die opheffing van de gedwongen bebouwing verlangen, wordt op het oogenblik onderhandeld. DREIGENDE STAKING IN DE KALI-INDUSTRIE. De arbitrage- commissie vopr de kali-industrie te Halle deelt mede, dat het uitbreken der staking op 1 Aug. onvermijdelijk Is, daar do onderhandelingen door de houding der regeering zijn vertraagd. DE TERUGKEER DER KRIJGSGE VANGENEN. Maandagnacht is het eerste transport Duitsche en Oósten rijksche krijgsgevangenen met een Italiaanschen militairen trein uil Rome te Insbrück aangekomen. DE DUITSCHE VLAG. De Natio nale Vergadering heeft- het voorstel om voor de rijkskleuren zwart-wit- boud en voor de bandeisvlag zwart-wit rood met gouden wimpel vast te stel len, in laatste lezing aangenomen. MISLUKTE DEMONSTRATIE. Uit Lond.en wordt geseind: Te Neath hadden de plaatselijke socialis ten een demonstratie georganiseerd, welke onder opwindende tooneelen door soldaten tot mislukking werd ge bracht. De verschijning van een roode vlag veroorzaakte zulk een op winding, dat de soldaten dreigden ue ze in stukken te scheuren. De drager van de vlag moest zich uit de voeten maken, waarop de soldaten zelf een stoet vormden en het muziekkorps de socialisten dwong het „Rule Brittannia" te spelen. Des avonds had een vergadering plaats van socialisten, waarin de spre ker opwekte een hoera uit te roepen voor de sociale revolutie. In antwoord hierop werd geroepen .Weg met het Bolsjewisme" en kwam het tot een reeks van partieele ;evechten. Er werd met steenen ge gooid, waardoor verscheidene perso nen werden gewond. Het duurde nog eenigen tijd voor de gevechten tus schen de soldaten en de socialisten waren afgeloopen. 0nz8 Lacbboek ZOET. Dochter Hé, nu krijgt zus weer een extra schepje suiker in de thee. Waarom ik niet? MoederOrnilat het rantsoen te klein is en jij hebt bovendien al een vrijer. GOED EN KWAAD. Zoon Vader, wat bedoelen ze eigen lijk met kwade zaken? Vader Och, jongen, dat zijn zaak jes waar je goed geld aan verdient. En wat is een goed zaakje. Waar je concurrent kwaad oro woxdt. (Av.p.) Stadsnieuws ONRUST IN SLEESWIJK. - Het üs verre van rustig in het tot nu toe bij Duitschland behocirende gedeelte van Sleeswijk waar thans echter vol gens de bepalingen van het vredesver drag een volksstemming moe:, wor den gehouden, om uit te maken of het gebied voortaan Deensch of Duitsch zal zijn. Vooral te Sonderpurg, de DUITSCHE SCHEPEN. Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft Char les Guernier aan het einde van een vergadering van de vredescommissie uit de Fransche Kamer er op gewe- dat de Duitschers verschillende hunner schepen als Nederlandsche schepen hebben vermomd en reeds toebereidselen troffen voor de her vatting van den dienst op Zuid- 'Amerika. Clëmenceau antwoordde, dat, daar de Duitsche vloot een on derpand is voor de Fransche vorde ringen, aan niemand zal worden ver oorloofd haar aan deze bestemming te onttrekken. ITALIë EN RUSLAND: ln ant woord op een vraag van een soc. af gevaardigde betreffende de houding van Italië ter zake van de interventie in Rusland en Hongarije, verklaarde minister Nitti, dat Italië niet van plan is op te treden tegen beide lan den, zooats spr. ook reeds vroeger had verklaard. Db TsthoadersTBrklezlng vi. Een onderhoud met den heer L. Peper. We hadden een onderhoud met den heer L. Peper die in den raad in zijn nieuwe samenstelling de eenige ver tegenwoordiger van de communisti sche partij zal zijn om te vernemen de houding die door hem bij de wet- lioudersverkieziiig zal worden aange nomen in verband met deresolutie die door de federatie der S. D. A. P. aan de onderscheidone politieke par tijen is verzonden. De heer Peper, in wien in één per soon een geheele raadsfractie is ver tegenwoordigd, begon met mede te deelen daf óók door hem de resolutie was ontvangen en met ons in kennis te stellen met 't antwoord aan de federatie, dat juist door hem klaar was gemaakt, waarin zijn standpunt breedvoerig was uiteengezet. Hij zeide ons verder, dat door hem bij de wethoudersverkiezing_ blanco zal woden gestemd „Wij communis ten", aldus verklaarde hij, „stem men bij iedere gelegenheid, waar 't geldt leidinggevende personen blan co, omdat wij voor den gang van za ken, in besturende colleges geen ver antwoordelijkheid wenschen te aan aarden". Daaraan voegde hij toe, geen voor keur er aan te geven wie in 't col lege van B. en W. zullen zitting hebben. Maar informeerden wij, ziet u dan niet liever ook een paar soc.- 1. in 't ooilege van B. en W. dan alleen vertegenwoordigers van de burgerlijke partijen? Ook dat is mij onverschillig was 't antwoord. Of soc.-dem. wel, dan of zij niet in 't college zitting zullen hebben, het resultaat zal precies het- zelfde zijn. Burgerlijke partijen erf soc.-dem., beide zullen met alle mo gelijken goeden wil niet veel dat wer kelijk tot verbetering leidt kunnen tot stand brengen. Wat goeds er in de vertegenwoordi gende lichamen tot stand zal komen, hangt niet af van de welwillendheid van B. en W. of van hen, die in den raad zitten, maar van 't optreden van de arbeidersklasse buiten den raad. De communisten zitten alleen in den raad om daar de kwalen, die aan het kapitalisme aankleven te consia- teeren. Niet eenige burgerlijke regee ring kan een werkelijke verbetering stand, brengen. Indien iets goeds tot stand komt, dan ge schiedt dat niet door de welwillend heid van eenig regeerder. Zoo ben ik van meening dat de wet op den acht- urendag er niet is gekomen, dank zij de welwillendheid van mr. Aalberse of van den heer Schaper, maar als een gevolg van do revolutie in Rus land. „Ten slotte laten wij hier volgen 't antwoord dat door dc-n lieer Peper aan de federatie der S. D. A. P. is - verzonden. Het luidt: Waarde klassegenooten! Met eenige verwondering ontving ik de in de vergadering uwer fede ratie aangenomen resolutie inzake de welhoudersverkic-zing mot begelei dend briefje. Verwondering daarom, wijl mij daaruit blijkt, dat uw besluur het mogelijk acht, dat ik. na „orerden- ikjng" er toe zou.komen aan hst tob standkomen van iu genoemde resolu tie opgesomde maatregelen naar krachten mede te werken. Immers, als uw bestuur op de hoog te was met hetgeen onzerzijds voort durend gepubliceerd word; betreffen de onze taak in de vertegenwoordi gende lichamen, zon het tieten. dat wii op die plaatsen niets ouders zul- jlren doen dan wij ook daarbuiten doen. in vergaderingen en geschriften u.L den arbeiders duidelijk maken, daf- onder de heerschappij van het kapitalisme r.iet ai leen geen dragelijk lot voor de arbeidersklasse is. te berei ken. maar dat zelfs verbeteringen heel vaak het tegendeel daarvan zijn; Feuilleton UIT HET LEVEN VAN GEOFFREY GILL, Diteetlr» door IVANS. 5C) Is de genadige heer vanochtend hier geweest? vroeg G. G. sneb Hij kwam om zeven uur. Jij Bloost plotseling op reis en hij huil de, toen hij de kinderen goeiendag ïei. Toen u kwam, was hij juist weg. In 'n auto? Deze vraag vuur de de detective letterlijk op liaar af. Ja, genadige heer! G. G. vloekte in het Engclsch! Gauw dien brief! zei hij. De bonna bad ons intusschen in een net-gemeubeld vertrek gelaten. Op een klein tafeltje in een der hoe- Kon lag de bewuste brief, dien jij auarvan afnam en mij toereikte. v>'ij kenden het langwerpige, geel achtige couvert maar al te goed! Op het. adres stond niets anders dan de Korte aanduiding: „Mr. Hendriks". Ik opende het couvert en nam den brief er uit. Ons ongeduld was zóó groot, dat wij hem gezamenlijk la zen: Maud en ik hielden ieder een punt van het papier vast en (le de tective keek over mijn schouder. De inhoud luidde aldus: „Wanneer uw vriend, de detecti ve, niet vertrokken was, zou ik dit schrijven tot hèm richten. Nu moet ik op uwe medewerking een beroep doen. „Dit schrijven zal u ter hand ge steld worden door de kinderjuffrouw, die u in het „Stadtswaldchen" heeft gesproken. Zij zal u brengen naar een woning in de Muller-straat, waar u twee kinderen zult aantreffen. Het eene is mijn dochtertje Mariska, het andere is het zoontje van Aartsher tog Karei August. De kinderjuffoi'w weet daarvan niets: zij is nog geen jaar in mijn dienst, „U kunt het kleine Aartehertogje naar zijn ouders terugbrengen. Do reden, waarom het kind verborgen gehouden werd, is vervallen. Wat Mariska betreft, bij de Kommerzial- Bank is een bedrag' van Kr. JOO.'iOü op mijn naam gedeponeerd, dat te haren behoeve kan worden aange wend. Hot is eerlijk verdiend geld. De directie van de Bank heeft in struction het. aan u uit te betalen. In mijn schrijfbureau (rechter-bovonla- de) zult u een bedrag van Kr. 50.000 in bankpapier aantreffen. Deze kunt u aan uw vriend, den detective, doen toekomen. Hij kan daarmee handelen naar goedvinden. Ik verzoek u, u het lot van Mariska aan te trekken en den Aartshertog voor haar te interes seeren. Nu ik, vrijwillig, veel heb goed gemaakt, hoop ik, dat liij i et verleden niet aan haai- wreken zaL Wat mijzelveu betreft: het eeni ge wat mij nog aan het leven bindt, is mijn plicht, een daad van vergel ding en gerechtigheid te volbrengen. Deze brief zal u eerst hedenavond gebracht worden. Ik heb mijn plicht dan vervuld en het zal voor u ie laat zijn, mij dat te verhinderen. Dao-r- na ga ik de lange reis ondernemen.... De brief was getcekend: Géza Hor- va th". Ik had geen tijd, den inhoud te overdenken en mij rekenschap te go- ven van de taak, die zoo plotseling in deze nuchtero en koele woordon op mijn schondei's werd geleed. Want G. G. was dadelijk één cn al actie. 'lc Wist wel, dat wij u noodig zouden hebben zeide hij tot Maud, al kon ik niet vermoeden, dat de kinderen ons zóó gemakkelijk in handen zouden vallen! Willy, je be grijpt toch de beteokenis van het slot van dezen bi'ief? Eerlijk gezegd, neen! - zeide ik, nog geheel verward door de snelle opeenvolging der gébcurtenissen. Weet je dan niet meer, dat 'mre de Czigany gezworen heeft, dat Graaf Csad&nyi hem zou vóórgaan naar de hel Maar waarom dan toch? -— sta melde ik. Dat doet o'p 't oogenblik niets ter zake. Het eenige, wat er nu voor ons op aankomt is de vraag, hoe wij den Graaf kunnen redden. En ('oar- op is maar één antwoord mogelijk: door vóór Géza Horvaih op Yoros- hegy te zijn. Hij zat natuurlijk in die auto, die ons rijtuig bijna craver gereden Heeft. Als het ons thans ge lukt een auto te krijgen, is 'iet mo gelijk, dat wij den trein van tien mi miten voor half negen nog halen. Mevrouw, u gaat met de bonne cn de kinderen direct naar het paleis van den Aartshertog: ons ijtuig staat nog beneden, dat kunt u ge bruiken. Willy en ik zouden daar medp te laat aan het station komen. Alles hangt dus ervan af, of vjj da delijk een auto kunnen vindenI Terwijl hij sprak had de bonne de kinderen binnen gebracht: de ons zoo goed bekende, zwart-harige Mariska en een allerliefst jongetje met lange, blonde lokken, die hem tol op de schouders hingen. Maar ik had nau welijks den tijd hen aan te zien, want G. G.- was de deur al uit en de trap of. Enkele afscheidswoorden tot Mauden ik volgde hem zoo snel mijn beenen mij dragen konden. Op het Kalvin-plein is een s-and plaats voor auto's. Wij x-enden door de Muller-straat en over den Ring en kwamen juist op tijd om de laat ste autote zien wegrijden. G. G. bewees hoewel binnensmonds dat ook de Engelsche taal in der gelijke omstandigheden een rijk io- cabulair Ix-zii; ik keek wat hulpeloos rond en het zweet brak mij uit bij do gedachte, wat wij misschien ver zuimden door dit ongelukkige op onthoud. Er zat niets andei's op dan te wachten en op ons geluk te vertrou wen. Eén minuut, twee minuten vijf minuten: daar kwam een auto door de Baross-straat aanstuiven! Szabad? 1) brulde G. G. cn de auto draaide bij! Een minuut later vlogen wij langs den Ring. De menschen keken ge ërgerd, cnkclo politie-agemen schreeuwden, kleine kinderen stoven op zij. I-Iet Westerstation! Gehol naai de loketjes en door de wachtkamer naar het perron toen zagen wij den laatsten waggon van den snel trein van onder do overkapping wog- rijdon en in de,verte kleiner worden! Tc laat'. HOOFDSTUK XXIV. Ten derden male op dien morgen plaatste G. G. eenige krachtige uit drukkingen. Daarop haalde 111) aiep adem, maakte een gebaar alsof liij z'n kwade» luim van zich afwierp en lachte even. Niet vloeken, Willy! zeide hij vermanend. Dat brengt ons niet verder. Het eerste wapen, dat wij nu noodig hebben, is: eon spoorwegplan, fk heb daareven, toen wij ioor de vóórhal stoven, cr een zien hangen. Ik stel je voor, daarheen terug te kee- ren, ditmaal zonder ons te overhaas ten. Wij deden, zooals llij had voorge steld. Nadat mijn vriend het plan nauwkeurig bekeken had (hij stond cj- vierkant voor, zoodat ik hem r:iet assisteeren kon!) schudde hij het hoofd. Ik dacht het wel, Willy zeide hij. Om half twee 'n boemel en eerst om zes uur weer 'n sneltrein. Dat helpt, ons niet vorder. Het ts maar 'n geluk, dat we voor 'n Aarts hertog werken cn carte blanche" hebben, wat het geld betreft 'k ga naar den stationchef. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5