Hel Tooneel Btnnimlana Pers-Overzicht persoonlijk, lementuiiè besla, waarop de regee- ring roet, zoo bread mogelijk te ma- Zooula de zaken thans staan, zul lea het centrum uii de sociaal-de mocratie alleen hot (regeeipngsb'lök vormen en is do parlementaire grond slag to smal, om op den duur daarop to weaken. „Ik spreek natuurlijk voor mij k geloof te kun andere leden van 'het kabinet 800 denken. Ik houd daarom het mede deelnemen van de democraten aan net rijkskabinet bin- Zien naet al te langen tijd voor vol strekt gewenscht, Bij het school- ccmpromis kenden wij het bestaan van het kabinet niet op het spel set- ton. Wat zou ei- van geworden zijn wanneeer wij ons Yan het centrum luidden afgescheiden en deze partij 'tot do oppositie was overgegaan? Een soc 1 (ülstiscli-democratisch kabi net zou nog minder kracht hebben, en wat het beginsel van do zuiver wereldlijke school betreft hebben ons immers do democraten bij de bespre- kfaigcai In de afdeelingen over de grondwet in den steek gelaten. liet centrum had misscliien op het gebied van de onderwijswetten den ^trijd aangebonden. In dezen moei lijken polttiekeh toestand zou dit een onheilspellende werking gehad heb ben. Ik heb, om den democraten mo gelijk te maken, aan de regeling van de schoolvroag mede te werken, nieu we onderhandelingen over de ver andering van het compromis ingeleid Deze onderhandelingen zijn nog gaande, maai- ik hoop dat zij tot een goed einde komen. (Intussclien is gis teren liet compromis tot stand geko men). Ik zou het toejuichen, indien het mogelijk ware, dat, de democraten ook bij hot tot stand komen van de belastingwetten mot ons medewerk iten, Wat in de groote Duitscho staten mogelijk is, waar de sociaal-demo cratie, het centrum en de democratie voste regeeringsblokken vormen, dat behoorde ten slotte in het rijk niet ui mogelijk te zijn. „Ik geef eerlijk toe, dat wij ook den steun van de democratische pers dringend noodig hebben om de ons wachtende ernstige tijden met een eenigszins gesloten front te kunnen te gemoet gaan. Daarbij wil ik echter niet verhelen, dat de leidende demo cratische pers helaas te zeer sceptisch gestemd is en te zeer door individu alisme versplinterd wordt, zoodat het de bevolking niest mogelijk ge maakt wordt, zich oprecht over de groote winsten der Tevolutie te ver heugen. Wat de vacatures in het ka binet betreft: onbezet zijn het minis terie van justitie en twee posten van minister zonder portefeuille. Hei dok-némen tier democraten kan dus zonder moeilijkheden geschieden. Reeds om te verwachten verkiezin gen ware gewenscht. Deze verkie zingen zullen een zeer heftig karak ter hebben, cn duarbij moet verme den worden, dat de op democratische grondslag staande partijen zich ver- deelew tjen gunste van de rechter zijde en de op een dictatuur der min derheid aansturende uiterste linker zijde." De Echo de Paris verneemt aan gaande de uiteenzetting die Klotz in de commissie voor het vredestractaat ten de Rocmenïöra over dé Theis terug geslagon zijn. Op enkele andere pun ten duren de gevechten evenwel nog voort. Verspreid nieuwe ANTI-TRUSTWET IN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis door den solicitor-general, sir S. Pol lock, meegedeeld, dat 'n wetsontwerp tegen de trusts in voorbereiding is, dat in do herfsfcdttinj? van het parle ment zal worden ingediend. HET STAATSGERECHTSHOF. Het Duitsehe staatsgerechtshof wordt bij het rijksgerechtshof gevormd. Voorzitter is de president van rijksgerechtshof, raadsheeren zijn de presidenten van het rijksmilitair ge rechtshof, het Pruisische Oberverwal- timgsgcricht, liet Beiersche opperste landsgerech'.shof, en van het Haniea- tisch opperlandgerechtshof, terwijl do overige 10 raadsheeren voor de helft door de Nat. Vergadering en voor de helft door de Staatscommissie worden gekozen met uitsluiting van de leden dezer colleges. De uitspraak van het Staatsgerechtshof wordt geveld op grond van openbare mondelinge zit tingen en kan slechts constateeren schuldig of non liquet- Het Staats gerechtshof kan geen straf uitspreken. Stadsnieuws Da ^rfioJbs»s3®f»ng. Hot was zeker als een verrassing voor de laatste avond-orgelbespeling bedoeld, dal Baronesse C. van Tuyil van Serooskerken, gob. Boreel Hogelanden, en mejuffrouw 11 aitsma Muller aan dit concert haar zoo hoogelijk gewaardeerde-medewer king verleenden. Inlusschen heeft men in ons blad kunnen lezen, dat het concert van 31 Juli gelukkig nog niet het laatste avondconcert geweest is, want B. en W. hebben bekend ge maakt, dat ook in de maand Augus tus de orgelbespelingen „bij wijze van proef des Donderdagsavonds van 7£—8J uur inplaats van dea Dondjïdagsmiddags zullen plaats hebban. Hoewel de uitdukking „bij wijze van proef' eenigszins zonderling klinkt ('t is immers proefondervin delijk om in den stijl te blijven gebleken, dat de avondconcerten ingaan als koek"!), verheugt het ons natuurlijk, dat de aangewende pogingen daartoe zulk een suftaat hebben gehad. Maar om op het concert van Don derdagavond terug te komen: dat de verrassing op prijs gesteld werd. Meek wel uil de zeer groote opkomst van het publiek. Er was be kend gemaakt, dat de deuren dei- kerk, in verband met. liet te verwach ten drukke bezoek, niet te.7£, maar ie 7 uur geopend zouden worden. Dat was goed gezien, want reeds lang vóór 7 uur verdrongen de menschen zich voor liet- kleine deurtje aan de Oude Groenmarkt, zoodat de koster besloot, den menschen reeds te vijf minuten vóór 7 toegang te verlee- nen. Zoodoende kwam er spoedig bewe ging in de groote massa kunstmin- „v nenden, die weldra ulle beschikbare Uit do Fransche Kamer heeft gegeven, f pjaatsen bezetten. Er zullen dan ook dat. hij de uitgaven voor den oorlog vi„ci-heirter>n vaste bezoekers geweest op 1005 milliard frs. voor alle_oorlog voerenden stelde, waarvan 700 mil- waarvan liard voorde geallieerden en 305 de centralen. Donderdag werden de deuren van de vergaderzaal van de Amerikaan- sche senaatscommissie van buiten- landsche zaken voor het publiek ge opend. De commissie begon met de besprekingen van hei verdrag van Versailles. De openbare zittingen zul len verscheidene dagen duren, daar de commissie over de verschillende onderdeel en deskundigen zal hooren. De „Rheiuisch-Westf. Ztg." ver neemt uit Weenen, dat de werkzaam heden voor de samenstelling van een nieuwe Hongaarsche regeering be gonnen zijn. Men stuit echter no% op groote moeilijkheden.-Zoo eiseht bij voorbeeld de Entente een regeering, steunende op de boerenpartij en op de sociaal-democraten, terwijl deze laatston alleen maar te vinden zijn voor samenwerking met een zuiver socialistisch kabinet. Men noemt Garanyi als den man, die in aanmerking komt om de lei ding over te nemen. Tegen 5 Augustus is een congres van de centrale commissie der Ilon- gaarsclio sovjets bijeengeroepen om zich uit te spreken over het aftreden van Bóla Kun. Men zegt, dat Bela Kun verklaard hoeft, dat hij zonder bloedvergieten afstand zal doen van de macht, zoo als hij die ook zonder bloedvergie ten heeft verworven. Mocht Bela Kun ten slotte toch nog bezwaren hebben, dan zullen de ver schillende troepenmachten bevel krij gen om tegen Boedapest op te rak ken. Nader wordt nog via Weenen zeind: l)e voorstellen der Entente houden o a. in dat-de Entente Boedapest van levensmiddelen zal voorzien, van het plan tot militaire interventie afziet, en zich tevreden stelt met de vorming van een gematigd socialistische regee- ring met handhaving van het Sovjet congres. Men verwacht dat de onderhandelin gen zullen worden voortgezet, om het bloedvergieten dat een interventie zou meebrengen te voorkomen. Het „N'eue Wiener Tageblatt" meldt, dat bij de besprekingen tus- Schen Kol. Cunningham en den Hon- gmirjchen volkscommissaris Agostan besloten werd, dat Agostan de sociaiis tiscke partij zal voorstellen een com promis met de bourgeoisie te sluiten eu tot de vorming van een nieuwe re geering te komen, waarbij het Bolsjewistische regime geheel wordtopgegeven. In afwachting daarvan zal een com missie worden gevormd onder leiding van Engelsche, Fransche, ItaLiaansche en Aaierikaansche hoofdofficieren, die voor de veiligheid der commissieleden zullen zorgdragen. Wat den oorlog tusschen Roemenië en Hongarije aangaat wordt door de Hongaren gemeld, dat op enkele pun zijn, die hun gewone geliefkoosde plaatsje door een ander ingenomen zagen. Alleen het raadslid Schram zat weer in hetzelfde bankjel Een knappe jongen, die hem vóór kan zijn! Om half acht was het ruime ge bouw tjokvol: de menschen vulden alle mogelijke gangpaden; op de groote oppervlakte tusschen het koorhek en liet schip der kerk ston den de liefhebbers als haringc-n op elkaar gepakt; er zaten er zelfs op de trappen van den preekstoel! Onder de aanwezigen merkten wij, behalve andere autoriteiten, tot ons genoegen ook weer den burgemees- Ier, den heer C. Maarschalk, en zijn familie op. Aan alles kon je merken, dat het een buitengewone avond was, o.a. ook aan het eerste waarschuwings- belletje, dat ditmaal zoer lanK klonk. Dit was wel noodig, want het duurt wel eenigen tijd, eer er uit zoo'n groote menschenzee geen onge woons clit geluid meer opstijgt. 'Het programma bestond uit drie werken van Sigfrid Karg-Elert, na melijk „Vom Ilimmel hoch", op. 78; „Passacaglia" es moll, op. 25 B, en „Nun rullen alle Wiilder", op. til No. 3. Bij het eerste nummer bepaalde de lieer Robert zich bijna hoofdzakelijk tot begeleiding van „Singstimme und Violine" en hij deed dat weder op de hem eigen bescheiden, maar ar tistieke cn vaardige wijze. Dc viool partij van Baronesse Van Tuyll kwam uitstekend' tot haar recht; haar instrument, dat een prachtigen zang rijken toon heeft, domineerde wel over het geluid van mejuffrouw Hoitsma Muiier; de stem van deze zangeree, die weliswaar zeer zuiver en glashelder klinkt, lijkt ons voor deze groote kerkruimte minder ge schikt Dit neemt niet weg, dat de drie zoo verschillende kunstuitingen mooi samcnklonken en onder aan dachtige stilte werden aangehoord. In de „Passacaglia" had de orga nist een mooie gelegenheid, den rijk dom van zijn kunnen tentoon te sprei den, vooral ook wat de registreering betreft Dit stuk duurde wel wét al te lang: bijna een half uur. De menschen (waaronder veel da mes), die zich met een staanplaats tevreden moesten stellen, moesten daardoor, wegens de beperkte ruipi- te, te lang in dezelfde houding blij ven staan, wat te vermoeiend was. Enkele jongedames konden het dan ook niet uithouden en moesten, om dat zij onwel werden, uit het gebouw geleid worden. Toen kwam hot pakkende slotstuk, het symphonie-korual „Nun ruiten alle W&Ider", waarin heit ons vóór kwam, dat mejuffrouw Haitsma Mu iier haar stem meer in haar macht Jiad. De menschen rekten hun hals uit, can toch ook maar zooveel moge-1 lijk de beide kunstenaressen te zien. Kwart voor negenen eerst was het concert afgeloopen en stroomden de menschen grootendeels welvoldaan de kerk uit. Evenwel niet allen. Er waren ex, die zioh méór van dit concert had den voorgesteld en die het speciaal betreurden, dat het ton gehooro ge brachte niet tot hen „gesproken'" had; zij hadden gaarne eens een een voudiger, bekend stuk gehoord: een wensch, die ter overweging aanbevo len wordt. Maar de orgelbespeling van Don derdagavond 81 Juli was toch een groote gebeurtenis Het openluehiBpe.1 b ij N ij m e g e n. Des morgens, in den trein, op weg naar Nijmegen, om de opvoering van het treurspel Pilatus bii te wo nen, hadden wij over Jeruzalem gele zen. Mr. Jacob Israël de Haan schreef er over in het Algemeen HandelsblacL „En do hitte! De hemel is een hel van zonnevuur! Het staat. Toch is het mooi. De lucht wel heet, maar ook hel der \vitgegloeid.O,de wonderen van de wegen over dalen en heuvelen rondom de stad!" En in onze verbeelding za- gen wij do heilige stad, fel wit, onder dien trillenden hemel, „hel van zon nevuur". Hoe anders was het Jeruzalem, waar zich het treurspel Pilatus Zon dag afspeelde. Onder een troosteloos grauwe lucht, waaruit de regen tel kens in stroomen neerplaste, Jag hier een bruine, kleffe zandvlakte, die een Oostersch tempelplein moest verbeel den. En bont geschilderde glibber nat te panorama-doeken moesten om de illusie geven van de heilige witte stad. Dat bij zulk Hollandsch zomerweer elk open luchtspel hier mislukken moest, spreekt wel vanzelf, maar fa taal werd het voor dit Bijbelsch spel, omdat nu elke atmosfeer van het Oo3- tersche ontbrak. Dit is het stee '-i dreigend gevaar van het spelen in de open lucht. Wat men met ruimte en natuur-décor hoopt te bereiken, een sterkere illusie van werkelijkheid, alt hopeloos weg, wanneer het weer niet gunstig is. Maar als criticus, die naar ïibbergen was getrokken om over deze openlucht-voorstelling te schrij ven, hebben wij ons een heldere blau we lucht gefantaseerd en ons gedacht hoe het zou zijn geweest, wanneer de zon dit alles met haar felle stralen had beschenen. Of het geheel ons dan voikomeu zcu hebben bevredigd, betwijfelen wij. Hier, te Ubbergen, was dezelfde groo te fout begaan als indertijd te Oistcr- wljk bij het open-iuchtspel De V e r- 1 o r e n Zoon: men .had het décor t aangepast aan de natuur. Jeru zalem was niet opgebouwd met enkele witte huizenvakken, maar het was geschilderd op een doek en dit ge schilderde doek was hier opgezet in de natuur. Wie zulk een fout begaat, toont geen begrip van wat een opi-n luchtspel eischl en geven moet. Men hangt toch nooit een schilderij in een boscli! Het is wel opmerkelijk, dat in ons land bij openluchtspelen telkens weer tegen dal eerste en toch zoo eenvou dige principe gezondigd wordt. Hoe- verder zijn dan niet de Duit sellers, die bij hun open luchtspelen met de eenvoudigste middelen zoo eel weten te bereiken. En van hoe veel meer inzicht getuigde ook nirt de regisseur der Schouwspelers, die bij de opvoering van Herakles' Geboort' in de duinen van Overveen het geheel had gestemd op de natuur, waorin werd gespeeld. Décors waren bij een treurspel a.s „Pilatus" noodzakelijk, maar de ont r-r had over een groorer fanta- moeten beschikken. De geschil derde bloemen en de geverfde schadu- n gaven blijk van wanbegrip en zouden zelfs bij den felsten zonne schijn niet weggeschenen zijn. Wij staan hierbij zoo lang stil, om dat de décors bij een open lucht-voor- stelling van nog grooter belang zijn dan bij opvoeringen in een schouw burgzaal. In de natuur vloekt alle on- natuur harmonie tusschen speel plaats en omgeving is voor een open lucht-uitvoering eerste eisch. Hel zijn eenige artisien, gesteund door den R.-K. Kunstkring „De Ege lantieren" uit Nijmegen, die onder lei ding van den vol-ijverigen Vincent Bergheggen deze zomerspelen te Ub bergen geven. Onder hoog, zwaar ge boomte zitten de toeschouwers op de bemoste heuvelhelling en er heerschen in dit natuur-tbeater een vrede en rust, die het volgen van het spel op een zomerschen zonne-dag tot een werkelijke genieting zullen maken. Wij zaten er onder lekkende boomen en druipende parapluie's en werden met de spelers tot tweemaal toe midden onder het spel door een giet regen verdreven, maar ondanks deze voor een open luchtspel wel zeer on gunstige omstandigheden, heeft ons iet treurspel Pilatus van den eerw. heer Frencken, wel geboeid. Eigenlijk is het werk van kapelaan Frencken meer een Bijbelsch spel dan een treur spel geworden. De wankelmoedige, steeds weifelende Pilatus wordt ons door den auteur feitelijk niet nader gebracht hij geeft ons -leze tragische figuur, zooals wij haar uit den Bijbel kennen. Zeer zeker zou het werk groo ter waarde hebben gehad, wanneer de schrijver ons dezen pijnigenden twijfel meer voelbaar cn verklaarbaar had gemaakt, maar daarvoor zou een grooter talent, zoo niet het genie van den schrijver van een Hamlet noodig zijn geweest, liet scheen ons toe. dat het meer de bedoeling van den auteur is geweest het lijdensverhaal van Jezus te geven om de figuur van Pi latus heen en in dat opzicht heeft zijn erk zeer zeker zijn verdienstelijke zijde. Het is met blijkbaar begrip van theater-optiek geschreven. Er komen enkele scherp geteekende en schilder achtige bij-figuren in dit spel voor zooals dc Joodsche wisselaar Ibra him cn er is een voortdurende wis selwerking van het volk en de hoofd personen, die blijk geeft van een op- merkelijken kijk op „tooneel". Een bezwaar is, dat door het bijwerk het eigenlijke drama nu en dan op den achtergrond wordt geschoven. Een eigen visie op de figuur van Pilatus geeft' kapelaan Frencken in zijn werk dus niet, maar het is een kleurrijk open luchtspel, dat zijn Imo gen ernst verkrijgt door een achter grond, de lijdensgeschiedenis van Christus. Albert Vogel zagen wij in deze open lucht-ópvocring voor het eerst ais acteur. Vogel is eigenlijk aller minst oen persoon om een zwakke ling als Pilatus te spelen. Heel zijn figuur eu zijn talent leonen zich meer voor dc uitbeelding van een Coreola- nus dan van een Hamlet. Het gelukte hem dan ook 'niet veel relief aan de rol te geven, zoodat de schrijver Vogel al zeer weinig 6teun ontving om de zwakke zijde van zijn werk te verbergen. Het best was Vogel iD de momenten van oplevende kracht, zoo als tegen het slot van het derde be drijf. Van de overige spelers viel Beig heggen op In de rol van Annas, den hoogeprlester, door zijn mooie slem en goed© dictie. Zijn spel had a leen wat meer genuanceerd kunnen zijn. Truus Post was een wat theatrale (Claudia, GTeet Gijswijt een teere, sympathiek© Pontia. Opmerkelijk was het zeer goede spel vuil eenigen der medewerkende dilettanten. Uitstekend relfs was Ibrahim, de Joodsche wisselaar. De ..Egelantieren" vormden het koor er zij deden het vol toewijding. Niet al tijd was hot dc regie gelukt om in deze veelheid eenheid te brengen, maar er waren toch momenten zoo- als in den eisch van de vrijlating van Barrabas dat kracht van het koor uitging. Hinderlijk was het applaus na elk bedrijf. Het deed zeer pijnlijk aan, de ivoorden van Pilatus aan het slot van II „Ik zal Hem tuchtigen", met handgeklap en bravo-geroe.p te hoo ren ontvangen. Waarom r iet op de programma's te laten drukken, dat het publiek verzocht wordt bij dit Bijbelsch treurspel niet te applautiiu- seeren dit zou de gewijde stemming ongetwijfeld verlioogen. J. B. SCHUIL. BLOEMBOLLENIIANDEL OP AME RIKA. Uit New-York wordt aan „Aga" geseind In New-York zijn plannen gemaakt, een consortium op te richten voor den afzet van bloem bollen van bona-fide Noderlandsciic handelaren. WAARSCHUWING. Een winke lier te dezer stede deelt ons mede, dat hij en verschillende andere winkeliers den laatsten tijd briefkaarten ontvan gen van iemand te Tilburg, die vraagt om zichtzendingen. Bij informatie bij den commissaris van politie te Til burg bleek, dat 't genoemde adres zeer onbetrouwbaar is. PATRIMONIUM. Op initiatief van de afdeeling Haarlem van Pa- um had Donderdagmiddag alhier een vergadering plaats van af gevaardigden van afdeelingen in de provincie om to kunnen lcomen lot de oprichting van een ,.Noord-Hol- lfuxlsehen Bond Patrimonium". De vergadering werd geleid door den voorzitter dor afdeeling Haar lem. den heer J. D. Wijkhuizen, die li nar opende met de lezing van Psalm 86. gebed eu een korte toespraak. Daarna was liet woord aan den 'secretaris der afdeeling. den heer W. F. Beeremaos. Deze zette uiteen de redenen, die nopen tot do oprichting Van een Provincialen Bond en <ait- voituvde doei en taak van zulk een "Bond. Nadat een., paar der aanwezigen een enkele opmerking hadden ge maakt, verklaarden alle aanwezigen, zich voor de oprichting van den Bond cn werd de Bond opgericht met aan vankelijk 14 afdeelingen. Verder had plaats een voorloopige be spreking over ee/i concept-reglement, dat op een in de derde week van óe maand September te houden verga dering definitief zal worden vastge steld. Het bestuur der afdeeling Am sterdam werd aangewezen als een voorloos&e commissie tot een verdere •Vogeling der zaken. De vergadering werd bijgewoond door den heer M. de Braai, lid van het Hoofdbestuur van Patrimonium, die aan de afdeeling Haarlem dank bracht voor het nemen van liet initiatief tot de oprichting van een provincialen Bond. SOCÜETELT „TROU MOET BLYC5KEN.". Matinop Zater dag 2 Augustus 1919, des namiddags 2 1/2 uur, door de Staf muziek van 't 10e reg. infanterie kapelmeester de heer Rug. H. Rap. Programma: 1. Volksliederen. 2. Marohe du Diablo, Suppé. 3. Oimvertiuro ,,ï>le fiéhfene ffala- fchl&'l. Supipó. L „Me-im Trau.ni". walzer. W'&ldteufel. 5. Grosse Fantasie aus „Garmen" Bizet. 6. Ouverture ,.Si j'étais Ról", Adam. 7. Hoffmann's Erzahlungen, Offenbach. 8. Siamezische Wachtparade. I&ncke. 9. Czardas „Der Geist des Woje- woden". Grossmann. Het volgende concert zal gegeven worden: 5 Augustus door het strijk orkest van het 10e reg. infanterie. DF. GELDLEENING DÉR PROVIN CIE. De toewijzing op de 5J leening van Noord-Holland bedraagt 25 Do brand! had de roef en kombuis aangetast en was ook naai* een be neden liggend vertrok overgeslagen waardoor do vlammen hoog opsloe gen. Dc brandweer, die onder bevel van lioofdbrandmcestor Drunet en Rockebruno mot do auto-koolzuur- spuit en de drijvende „Jason' uitgerukt bluschte het vuur voor zoo vol- er nog .Wat te blusschen viel. Met een paar stralen op de drijvende stoomspuit word het brandende hout werk gebluscht. De slecpkaan was geiaden met steenkolen n geheel van ijzer, behalve de roef en kajuit. De maatschappij is tegen brandschade verzekerd. An dei's is het met de eigendommen van den ongelukkigen schipper, die niets kon redden en zelfs kleeren van een audrfr moest oenen. Uit een onderzoek, dat ingesteld werd door den hoófdbrandmeestar de Rochebruno en don inspecteur van politie Kallenboon bleek, dai Maandag bij 't laden aan de Ertska de een vijftigtal schippers had ge tracht Wendt over te lialen ook te staken. Toen hij dit geweigerd had werd met wraak gedreigd. Vermoe delijk is de deur der roef opengebro ken en werd de brand hier aange stoken. LUCIFERS EN' BOSCHBRAN- DEN. De Ned, Heide-Maatschappij die waakt voor onze bossclien. heeft een scherpzinnig idee gehad, schrijft dc Nieuwe C't. In den strijd tegen de bpsolibron- den, die veelal door roekeloosheid ont staan, moBt men beginnen bij den oorsnrong van het kwaad, deze vindt [men dan bij de lucifers, die de wan- idelaar zal gebruiken om piip of si- .gtiai* laan te steken en in het alge meen bii .elke lucifer, welke in boschrijke streek wordt gebruikt. Dus moet men de gebruikers van lucifertot voorzichtigheid manen eP dat kan héél eenvoudig, door waarschuwing op elk lucifersdoosje te drukken. Zoo gedacht, zoo gedaan, de Ned. Heide-Maatschappij verspreidt een millioen doosjes lucifers in de streken waar vele bosschen zijn. onder het publiek. Op den rug van elk doosje leest men: „Wees vooraiclHimg met lucifers _a Bosch en Hei. Vraag Vlug schrift der Ned. Heide-Maatschappü over Boschbrand." HET BELGISCHE ANNEXIO- NISME. Men seint uit Brussel aan de Maasbode: De vereonlging van oud-officieren van het veldleger heeft volgens de Na tion Beige een telegram gezonden aan de Belgische afgevaardigden te Fa- rijs. waarin gezegd wordt: In naam alle offers zweren wij u dwn terugkeer van pnae provincies te ver krijgen. anders zouden de vredelie vende betrekkingen met Nederland gevaar loopen. OVERDRACHT VAN DUITSCHE SCHEPEN. Reuter seint uit Lon den In het Lagerhuis heeft Sir Owen PhUipps gevraagd of de onlangs ge melde overdracht van de stoomselie- nen Johann Heinrlch Burchard en William Oswald van de Hamburg— Amerika-lijn aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd viel onder de on langs genomen beschikking, dat over dracht van vijandelijke tonnemaa. aan onzijdige!) niet door de Britsche regeering erkend zou worden. Kolonel Wilson antwoordde namens len scheepvaartregelaar, dat men de Nederlandscho regeering had laten .veten, dat Engeland de gemelde ver- mop van beide schepen in Februari liet kon erkennen. Aan de Duitsehe regeering had men laten weten, dat t-ciiepen, daar zij binnen de voor vaarden van den wapenstilstand vie- n aar een haven van het Ver- eenigdo Koninkrijk moest eu vore waur zij ten gebruike aar i- -ii worden afgestaan. ONDER DE vOLEN DER OUDERS VERDRONKEN. Een zesjarig' meis je uit Noordhorn ia v een pl ei zier- boot mot kinderen In Jic. iïoeiidiep te Groningen gevallen cv verdronken. De ouders waren eveneens aan boord ft'»d®riandeohe Vrades- uemidüfeüng. De Berlijnsche conospondenfc van de Tolegraaf meldt: De voomialge staatssecretaris van Buitenlandscbe Zaken, von Hintxe, v-hriji't, volgens de „Frankf. Zeg", in zijn mémoires, o.rn. het volgende over de kwestie der vredesbemiddeling van de Koningin van Nederland: „Op 14 Augustus 1918 was de mach tiging verleend dc bemiddeling van Nederland voor den vrede te aanvaar den, wanneer successen aan het West- front unze militaire positie hersteld zouden hebben. Met veel pathos en uit drukkelijk werd er door den rijkskan selier en door do opperste legerleiding op gewezen, dat geen vred es-s tappen konden worden ondernomen geduren de 't tijdperk van militair échec, en zoo dacht ook de Kroonraad er over. Den dag daarop had het bezoek van keizer Karl aan liet groote hoofdkwar tier plaats. Hij kwaru toen met de nota-Burian. Het voorstel in deze nota (een noodkreet aan allen) werd door de opperste leiding en door den rijkskanselier eenstemmig verworpen en als eenig middel voorgesteld de tusschenkoni8t in te roepen van een neutralen staat. Naast de Nederland sche bemiddeling sprak ik met Hohen-, lohe, op diens initiatief, over een tus- sclienkomst door den koning vag, Spanje. De diplomatieke werkzaam heid richtte zien daarop bot Oosten- rij k-Hongarije, om dat van zijn nood kreet te doen afzien en het te bewe gen, zich aan te sluiten bij ons plan be treffende de Nederlaiidsche tusschen- komst. Einde Augustus besprak ik met den Nederlamlschen gezant, ba ron Gevers, een eventueele bemidde ling van Nederland, en vond hem zeer bereid en daartoe geneigd. ik deelde dat Hohenlohe denzelfden dag, naar ik mij meen te herinneren 28 of 29 -Augustus, mede en stelde ook Bu- rian met- deze -bereidverklaring in ONTEVREDENHEID BIJ MINDER MARINEPERSONEEL. Naar de Tel. verneemt, heeft de openbare vergadering van marinepersoneel be-, neden den rang van officier, gehouden op 28 Juli in Tivoli te Den Helder, een motie aangenomen, waarbij zij constateert: dat door het op de lange baan schuiven van financieelc verbeterin gen de gezinnen van een gedeelte van het personeel tot wanhoop worden ge bracht; besluit: de besturen der samenwer kende bonden te machtigen, zich met den meesten spoed in verbinding te stellen met heb marinebestuur, tenein de zoo krachtdadig mogelijk de billij ke verlangens van het personeel voor te dragen en te verdedigen; en roept hot geheele marineperso neel op! om zich krachtig in hun drie centrale bonden te orgauiseeren, Ier bereiking van de zoo noodige verbete ringen in hunne positie. De motie werd ter kennis van den minister van Marine gebracht ter gelegenheid van zijn bezoek aan Den Helder. BRANDSTICHTING OP EEN SLEEPKAAN? Twee agenten van politie, die op een rijwiel aan den IJ-overkant te Amsterdam sur veilleerden, bemerkten Donderdag morgen om half zes in de verte een braiul aan boord van een schip. Zij reden naar de dichtebijzijnde brand schel die even te voren door ande ren was afgetrokken. Het bleek, dat een ernstige brand \yos ontstaan aan boord der sleep- kaan „Jolian II" dor Maatschappij Rhenania, liggende Ln het Hoofdka naal Ooel. Een wochtsman had den brand ontdekt en waarschuwde den schipper, Bern Wendt uit Emmerik, die neg in diepe rust gedompeld was. Met groote moeite kon hij zich door een nauw luikje in .veiligheid bren- DE HOOGE LEVENSMIDDELEN- PRIJZEN. De besturen van den Clir. Metaalbeiverkersbond in Ne derland en den Ned R.K. Metaalbe- werkerabond besloten een adres te richten aan de permanente commis sie voor crisismaatregelen uit de Chr. arbeidersbeweging, waarin wordt aangedhongeai spoe'dlig stappen te doen tot vaststelling van maximum prijzen op levensbehoeften opdaib de verkregen loonsv erhoogi ngen niet te niet worden gedaan door de abnor maal opgedreven liooge pa-ijzen. VLUCHTELINGEN UIT HET •KAMP TB BERGEN. Uit het kamp te Bergen zijn dezer dagen we derom een aantal vreemdelingen ont vlucht. Naar de Tel. verneemt, zijn. naar aanleiding hiervan aam den comman dant van het beiv-akingskamp aldaar Inlichtingen verzocht, D© commandant heeft den divisie commandant het volgende medege deeld: „De betreffende schildwachten zijn gestraft, „Het bewaleingsdetachement be staat uit personeel dat niet geheel te vertrouwen is. Hoewel getracht is be trouwbaar pei&oneel te krijgen, door de onbetrouwbare elementen en per sonen met groote straflijsten terug te (zenden. Is dit niet. mogen gelukken, daar dan aiog even onbetrouwbaceü of minder betrouwbaren terug ko men. „Nog onlangs is hel aan eenige ge- Interneerden gelukt om te ontvluch ten. doordat korporaals zich lieten omkoop en en kleedingstukken aan de vlucklelinlgen verstrekten, waardoor dezen ongehinderd de controle konden passeeren, „Er zijn thans sedert Juli 1917 reeds loS vreemdeÜómgeai ontvlucht, waarvan 81 werden teruggezonden. „Genoemde commandant roept ;le medcweS'kling in om zooveel moge lijk betrouwbaar bewakingspersoneel naai- Bergen io doen dirigeeren." D» verdeellng der Wet- houdarezetels. De Nieuwe Ct. schrijft Nu de samenstelling der colleges 'an B. en W. tengevolge van de re solutie der S. D. A. P., ren bij uitstek politiek vraagstuk geworden is. zul len de sociaal-democraten, waar zij minderheid samenwerking met andere polyxeke fracties ,-,an. „uk die gedragslijn moeten velgen, welke inderdaad een samenwerking kan mo gelijk maken. En dit duen dc sociaal democraten niet, indien zij a priori urgentie-programs gaan stellen; met deze programs immers wordt, het blijkt opnieuw uit de toelichting van den heer Wibaut, tot de andere poli tieke partijen gezegd „wij wenschen een wethouderszetel te aanvaarden, op voorwaarde, dat die en die belang rijke principieel sociaal democrati sche programpunten ook met uwe medewerking verwezenlijkt woVdeti daar we echter in de minderheid zijn, moogt ook gij eenige van uw piineï- pieele programpunten hier nog aan toevoegen, aan welker doorvoering wij dan onzerzijds steun zullen ver- leenen en op deze wijze krijgen wij dan een gemeenschappelijk program." Het gemeenschappelijke in zulk een program ontgaat ons ten eenenmale en de, ook door de S. D. A. P. beoog- nenwerking met andere politie ke fracties kan op 'deze wijze stellig toch nooit bereikt worden. Indien de niet-socialislische partijen op deze voorstellen ingingen, zou het gemeen te-program van eenige onzer groote steden er voor de naaste toekomst al dus uitzien, dat daarop ten aanzien an sommige punten de sociaal-demo craten hun stempel hadden gedrukt, ten opzichte van andere vraagstukken de rechtsche partijen het voor het ge ven zouden hebben, en weer andere quaesties krachtens de vrijzinnige he- ginvelen zouden worden opgelost Kortom, het te verwezenlijken ge- meenteprogram zou een staalkaart van politieke overtuigingen worden en de armzalige burgers nier gemeen ten, zouden bijv. op Het gebied van het onderwijs rechts, ten aanzien van sociale aangelegenheden sociaal-de mocratisch en ten opzichte van han del en scheepvaart vrijzinnig worden geregeerd! Dat een dergelijk resultaat van de onderhandelingen, welke de sociaal-democraten met de andere po litieke partijen wenschen te voeren, al zeer onbevredigend zou zijn, za! wel niemand ontkennen. Indien de sociaal-democraten geen „cabinet d'affaires" voor de gemeen ten wenschen, indien zij m. a. w. be leid zijn, om als wethouder voorstel- te dienen, welke onmiskenbaar van politieleen aard zijn, dan zullen zij als minderheid inderdaad samen- erking hebben te zoeken met andere politieke fracties. Deze samenwer king kun echter alleen aldus bereikt worden, dat zij, omtrent een belang rijk beginsel, dat aan hun algenieenc politiek ten grondslag ligt. bij andere politieke fracties een onderzoek instel-

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6