37e Jaargang No. 11097 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG S AUGUSTUS 1919 EM S DAG ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek «aar era Agent gevestigd ia (kom dor gemeente) f 2.36. Franco per post door Nederland f 8.70. Afzonderlijke nemmen 10.16. Getllaelr. Zondarsblad, voor Haarlem f 0.51 GeTHastr. Zondagsblad voor de cmrtreken en franco per poet f 0.68. Uitgave der N.V. Lourens Coater, Directeur J. C. PURCBOOH, Telaioaa 8062 ADVERTENTiENVan 1—6 regels 1.26iedere regei meer 86 Cle. Reclames 60 CU. per rogel. Bij abonnement aannenlijk raket, Thnatoiver» au\trt«ntiên van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cte. par plaatsing, elke regel maar IS11 CU. k contant; buiten bat Arrondiaaament dubbele prijs. Directie au Administratis i Creole Reutsiraet 68. Teleiacnnrs. der Redactie 6C0 en der Admiaialrstie 7X4 DIT NUMMER BR8TAAT IHT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN" VOORZIENING De Directeur van het Oemeexteltjk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar 'wordt gesteld Schol en Poon op Woensdag 6 Augustus 1919, van 10 uur v.ra. tot 1 uur n.m. per persoon een poni yraste Schol a 22 cent per pond, of een pand fooi 15 cent per pond op vertoon van vischkaart No. 12001—15500 inde üem. Vischhal. Ds Directeur voornoemd, F. UE JONGE. Heden. DINSDAG 5 AUGUSTUS. Groote Kerk: Carillon-bespeling. 8 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplcin. F. V. ..liet Ilotiandech Tooneel", De Spjunscbe Vlieg. 8 uur Soc. Vereeniging: Henri ter Haii' Revue: ..'k Zal 't ncoit weer doen"' 8 uur. Karsebo.om, Gr. I-Ioutstraat: Leden vergadering der onderofficiersvcreeni- ging One Belang. Schouwburg, Jansweg: Hollondsch Operettegczelschap, Dir. Nap de la Mar: .„Oranje Hein", 8 uur. Centraal' Theater, Kleine Hout straat: De Vcreenigde Tooneelisten: „George wil wel", 8 uur. Sociëteit ,,'i'rou moet blycken", Den Sinikooricert door het Strijkorkest van het 10e regiment infanterie. 81 uur Bioscoopvoorstellingen. Zandvoort; Raadhuis Verga dering van den Gemeenteraad. 7 1/2 uur n.m. Zandvoort, Palais d' Eté: Telepa thische séance door Morini. WOENSDAG 6 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplein. Kindermatinéo door den goochelaar IWilly van Houten. 2 uur. StadsscliouwburgWilsonsplein N. V. ,,Het iiollandech Tooaieol". „De Spaausctie Vlieg". 8 uur. Sue. Trou moet blycken. den Hout: Revue: 'k Zal 't noodt weer doen". 8 UiU Schouwburg Jansweg: Ihollandsch Operetteeezoischap. l>ir. Nap. de 1& Mar: „Orar.jc Hem". 8 upr. Centraal Theater. Kleine Hout- s'raat, De Vereenigde Tooüeelisten- „George wil wel". 8 uur. Schouwburg De Kroon: Groote Markt. Bioscoopvoorstelling. Cineraa-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. Brieven uit de Hofstad. Wy begmueu zoo zoetjes-aaa in den kouikouimertyd te komen en das is liet leven zeer slapjes, liet is stil letjes in do resuleutie. Kon groot deel is de stad uit en zit ergens in Gelder- laud "zyu spaarduitjes te verteren in eeu pension van den zooveeisten rang; een ander deel is met logés thuis op gescheept, omdat het weer maar geen lust schynt te hebben om mede te werken, tis alles triestigbeid, lederen dag on de gryzo lucht werkt op zoo- velen depnmeerend. Gelukkig zyn degenen die in Met en Juni hun va cantia hebben gehadzij hebben van de zonnige dagen genoten. Het lykt wel alsof de zomer te vroeg is begon nen en au geen kracht meer over heeft en geen warmte meer kan geven. Dat ziet er niet best uit voor de Augustus maand. Deu Haag heeft s zomers zon noodig, heel veel zou, omdat bet aan de zee nooit zonnig genoeg kan zyn. Zonder zon is het aan liet strand met aangenaam, maar spoedig te kii. Dit is bijua een gevaarlijke kant Yan het verbiyf aan zee: het is er spoedig te af koe end en vooral voor hen die daar aan niet gewend zyn, is het verrader lijk omdat zij spoedig een kou-tje vatten. We zeiden zooeven dat een deel naar buiten is. Het lykt zonderling dat zy die in den Haag wonen toch nog weer weg trekken, tcrwyi hier in do onmiddellijke omgeving alles te vinden i3 wat elders gezocht wordt Zclts de geroemde d '-.aebosschea. De geleerden bewc-ron, dat denne- bosscheu aan zee me> bestaan. Wie er van houdenad te dwalen langs d6 kust en doc-- do duinen daar waar deze nog hun oorspronkelijk aanzien ucbbou, weten wel beter Maar wat weet een Hagenaar van zyn duinen? Wie op het Scheveningscbe strand komt, zal allicht eens gaan kyken naar het typische verbluf dat de Koningin zich heeft laten bouwen aan den Noordkant van den boulevard. Tot nu toe heeft nooit eenig Oranje-vorst het verblyf aan zee begeerd. Eerst onze tegenwoordige Koningin heeft een verblyf aan zeo gekozen. En dat wel op één der mooiste punten. Van het einde van den boulevard af tot aan den zoogenaamden Wassenaarschen slag ligt'n stuk duinen dat bijzondere bekoring heeft. De padvinders kennen het en zij zyn de tronwe bezoekers. De rest van den Haag weet er op een paar dozijn uitzonderingen na niets van. Daar liggen dennebosschen m méést origineelen vormdaar zyn de duinpannen nog niet afgetrapt; daar slingeren de platgetrapte paadjes nog niet tusschen de boomeu door, maar zult ge op vele plaatsen uw eigen weg nog moeten bauen. Mis schien zal een volgend geslacht dit bosch waardeeren of omhakken, ten einde er een woonwijk van te maken. Dit laatste vait eenigermate te vreezon nu Wassenaar reeds bezig is zyn begeerige handen naar deze gedeel ten zy het dan meer Noordwaarts uit te strekken. Reeds werden eenige breede wegen aangelegd, die voeren van het be- bekende Haesebroeck naar de zeo. Nog niet geheel gereed zijn deze, maar de bedoeling blijkt or reeds uit om op die wyze den villabewoners een korte verbinding naar de zee te verschaften. Is eenmaal die weg gereed dan zullen spoedig ter weerszijden de villa's ver rijzen en binnen afzienbaren tyd is er bier een centrum der „beschaving" gebracht dat altijd noodlottig is voor de origineele bosschen en duinen. Van villa's gesproken, het kan zyn dat een nieuwere bouwkunst in wor ding is, maar voorloopig heeft deze dan nog de gebreken van jeugdige on beholpenheid. Wat een leelykerds staan er op alle plaatsen. Het park Zorgvliet in den Haag munt uit door grilligen villabouw en het is alsof een wedstrijd in bizarre vormen wordt ge houden. Ook in den omtrek van Was senaar valt naast yeol moois veel lee- lyks te aanschouwen. In den Haag bestaat een schoonheidscommissie die haar oordeel hoeft te zeggen over iede- ren bouw. Haar zorg gaat ver. Zelfs over een eenvoudige bewaarplaats voor rijwielen laat zy haar licht schij nen. Maar angstvallig vermydt deze commissie het naar het schijnt om al lerlei uitwassen van de architectuur, die zich als nieuwe richtingen aan dienen, tegen te gaan. Het zou natuur lijk gevaarlijk zyn om aan <een zoo danige' commissie die min of meer ge- praedisponeerd moet zyn, de bevoegd heid daartoe te geven, maar aan den anderen kant kan zoo'n commissie niet veel nut doen, indien zij niet de bevoegdheid heeft krachtig op te treden. Keeren wy nog even terug tot het uitgangspunt van onzen brief, tot de slachtoffers van de vacautie, die nu thuis achter de glazen ruit zitten te koekeloeren, om de vyf minuten den hemel en aen barometer inspectee rend en mopperend op het slechte weer. Men moet het hebben meege maakt om deze emotie te kennen. Medelijden dient men te hebben met de huismoeders die dank zy de moderne paedagogie hun kinderen vele weken thuis krijgen en nu niet weten wat met hen aan te vangen. Wanneer zullen zy zich eens gaan verzetten tegen deze paedagogie? Op de H. B. S.en en gymnasia is de va- cantie reeds uitgezet tot acht weken Dat is er vijf te veell Er is niemand die deze vacantie verdedigt behalve de leeraren, die een deel daarvan ge bruiken om door het afnemen van examens er extra-verdiensten bij te maken. Zal Minister de Visser niet eens een algemeene vacantie-regeling voor stellen die een eind maakt- aan zeer veel kwaad, dat met schoonklinkende redenaties wordt verdedigd? Huismoeders vereeuigt ui HAGENAAR. jjiaüsmeass D» K»rml«w«sek. Stadsschouwburg. In de kermisweek willen vele men Men uit en zoo beeft daD ook de Stadsschouwburg ziin deuren wee geopend. Gerard t Hauptmann „Voerman Henschel" werd daar Maandagavond door ..Het Hol iandsch Tooneel". directeur Louis de Vries, opgevoerd voor een maar matig beze; huis. De uitstekend verzorgde voor-stelling had meer belangstelling verdiend. Het is onnoodig een uitvoerige l>e- schouwing te houden over dit bekende- en al z)oo vaak in de tooneelkolom men der dagbladen besproken stuk. waarin Louis Bouwmeester en me vrouw Mann indertild zulk uitsteken-; samenspel te genieter, gaver» als voer man Henschel en Honna. De rol var, votTman Henschel ia bij dit gezel schap in haiyhm van Louis de Vries eu hii evenaart er den anderen, groo- ten. Louis ir». Mevr. Erfmann—8as- hach kon ons. al had zij zeer goede oogenblikken. het fel-reallsiteche spel vun mevrouw Mana als Hanna, met doen vergeten. Erfmann gai een zeer goeden Sfcebenhaar; Guusje van Gel- dcr's snel als de zieke vrouw Hen echel deed wèl het naderend ongeluk vóórvoelen. Het 'décor viel te prijzen: er zat stemming jn het eerste bedrijf. Centraal theater. Tn de eerste Augustusweek, die nog altijd de ,.kermisweek" genoemd dt. laat men de menschen, die daarvoor bevattelijk zijn. gaarne la chen. Welnu, In het Centraal Theater, Kleine Houtstraat, kan het publiek lnchen naar hartelusthet moet daar zelfs lachen tegen wil en dank. Het gezelschap „De Vereenigde Too neelisten" (directie Jansen en Lou- Tontdus) weet dit gedaan te krijgen door de opvoering van de militaire klucht „George wil wel", een stuk, dat we niet behoeven te beschrijven, omdat het ook in Haarlem welbe kend 1?. Genoeg zij het daarom, te vermelden, dat de heer Dirk Jansen, de dankbare rol van George ver vult, daarmede een zeer groot buc- ces heeft. Hij behoeft maar even het puntje van zijn neus om do deur te steken en het publiek is niet meer te houden. Het is dan ook geen won der, dat deze klucht ook In Amster dam, Rotterdam en Den Haag steeds volle zalen getrokken heeft, vooral als het opgevoerd wordt door een gezel schap als dat van „De Vereenigde Tooneelisten". Daar zijn veel goede krachten hij roemen wij slechts den dichterlijken heer, die Immer zweert bij Vondel en Shakespeare! Ook de dames-rollen zijn in goede handen. Inderdaad wie „lachen wil van het begin tot het einde", zooals op het programma staat, ga deze week naar het Centraal .Theaterl „Oranje Hein". In den schouwburg aan den Japs |w«g is naar aanleiding van de voor malige kerniisweok komen neerstrij ken het Hodlamdsch Operettegezel schap onder Nap. de la Mar. Een heerlijk brok Amsterdamsch volksleven het lief en leed uit één der vele hoekjes van donker Amsterdam JuAlt en lacht, joelt en danst d>aar voor ie od de planken. Toch. zoo heel donker is het ex niet, !het is er wel het wereldje -van ruwe klanten. ruw, echter mei geen kwaje- inborst. Ais „Oranje Hein", voorgesteld door den aarts grappen maker Piet Köhler. het hoofd builen z'n botkamertje steekt, dan begint het geschater en gegier in de zaal. Om eerst, od te houden, als een teere snaar geraakt wordt, want dat ge beurt ook wel. De zeer volle schouwburg genoot van het grappig gedoe en gesol en Van den goeden zang van Gretlha'. Schlei en Arnold Schotanus, ais Ant en Tiif? ir. het Liizonder. Het dreigen de conflict van een scheiding dier twee lost zich tenslotte hlii lachend op en Ant. Tiis en later allemaal. ze ziin zöo dom upk niet. als ze zingen. Ais ie Vacht, dan ben je rijk, En gelukkig tegelijk, Sikkeneurig zijn is verkeerd en dwaas, Als je lacht, ben Je de baas. SPOORWEG WERKPLAATSEN. Op een vergadering van vakgroep V der Ned. Vereeniging van Spoar- cji tramwegpersoneel te Utrecht houden is de volgende motie aange nomen: De vergadering enz., gehoord de besprekingen omtrent de varkorting wan den arbeidstijd; is van meening. dat de achturige ólrbeidsdag in de werkplaatsen der Noderlandsrhe Spoorwegen direct kon worden ingevoerd: dringt bii T hoofdhffiüiur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegperso need aan -olies te doen. opdat tLan- nicc behoeft te worden gewacht met ,1l invoering totdat de arbeidswet den 8 urendag verplichtend stelt; en gaat over tot de orde van den dag. Jn een andere motie wordt ge dacht. dat de uitvoering van hei p mie werk aan de werkplaatsen zal ve- sciti6den in oxerleg met de organis lie. dat medezeggenschap in de uit voering zal worden gegeven en htvu vertrouwensmannen ooi de plan-'.f dtelingen de gelegenheid zullen krij gcu lot medesp reken hii d« vaststel iiiig van de tarieven en verder alle ge wagen. die vastzitten aan het systeem. DOOR EEN AUTO AANGERE DEN. In het St.-Ehsabdlus gast hui* is oDgenmnen «en 13-iarig meisje uit Amste-dam. die. toen zij op de Ainsterdamschevaart onder de ge meente Haarlemmer!ifide. Maandag middag om half zeven fietste door eci auto was aangereden. Trampersoneel. Nacht vertoecririy en. Bij de Neder 1. Vereen. In den nacht van Maandag op Dinsdag 1.1. had in de „Karseboom"' wederom een zeer druk bezochte nachtvergadering plaats van de af- deeling Haarlem van de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. De heer Joustra lid van het hoofd bestuur en de heer Verton alhier, zeiten uiteen wat in de conferentie met de directie op Maandag jl. is be reikt Hel blijkt dat de maatschappij de toezegging heeft gedaan dat niemand in inkomsten zal. achteruitgaan en dat vermindering van pensioenspre mie ernstig zal worden overwogen. De directeur bleek daarvan een groot voorstander te zijn. De directie heeft nu per brief van de organisaties geèischt, dat de leden zich omtrent het toegezegde zullen uitspreken waaromtrent zij bericht verwacht, anders voert de maatschap pij weer den ouden toestand in. Het gevolg daarvan is geweest, dat op do nachtvergadering de volgende mo tie is aangenomen. „De vergadering van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel, gehouden in den nacht van 4 op 6 Augustus 1919 ter bespreking van de door de directie van E. 8. M. en N. Z. H. T. M. toegezegde loon regeling die zou worden ingevoerd op 1 Augustus 1919, in dien zin dat niemand Yermindermg van inkom sten zal krijgen, ondanks de voor het E. S. M.-personeel in te voeren pen sioenregeling, van meening dat de directie het in onze organisatie zou laken indien zij gedurende de onderhandeling zich op het standpunt zou plaatsen „het ge vraagde inwilligen of er zullen direct andere maatregelen worden toege past", welk standpunt de directie wel Inneemt, door in het begeleidend schrijven van 4 Augustus 1919 n. A. D. 8/12 te dreigen: „Ais het personeel nu nog niet tevreden is voeren wij het weer terug naar een meer onze- keren toestand". overwegende, dat in dezen tijd groote behoefte Is aan positieven vooruitgang van inkomsten en aan de te lage Loon en niet meer door bij slagen een gunstiger aanzien moet worden gegeven, tengevolge waar van het reeds toegezegde moet worden geprefereerd boven hetgeen vóór 1 Augustus was, waarbij ten minste don nog een deel van het per soneel vooruit-, een ander deel niet achteruitgaat, en voor het E. S. M.- personeel een pensioenregeling is verkregen, kennis genomen hebben de, dat de maatschappij bereid is gunstig te overwegen de pensioen premie van 7 'op 5 te brengen, ui welk geval bij een gunstige beslis sing alsnog vooruitgang "voor het gansche personeel zou zijn verkre gen, van meening, dat, hangende deze toezegging, in verband met de mede deel ing der directie dat bij niet aan vaarding der voorgestelde loonrege ling de bestaande regeling ongewij zigd zal worden gehandhaafd, het van de organisatie niet te verwach ten is het geschil op de spits te drij ven en zoodoende het pubhek de du pe to doen worden. besluit: de toegezegde loonregeling met de daaraan verbonden conces sies In dier. zin te aanvaarden, dat liet in de Nederlandsche Vereeniging georganiseerde personeel later zijn standpunt zal bepalen in verband met het besluit dat ten opzichte van de pensioenpremie zal worden geno men, en dringt dien aangaande op een spoedige beslissing aan". inmiddels was het twee uur gewor den waardoor de vergadering moest worden gesloten omdat men niet lan ger toestemming had. PERSONALIA. De gemeenteraad van Groningen beeft benoemd tot tiideliik leeraxes m Je Fransciie taal- en letterkunde aan dfi H. B. S. voor meisjes, mej. J. B. Kowber te Bloemendaal. Geslaagd zijn voor liet examen Ejigelsch l.o. de dames T. J. E. Bar- 'tehnk. E. S. Kuyper. J. A. Schoe- vaart. M. C. Samson, allen van Haar ;ttu. G. H. M. Groen'eveld van Hille gom en P. E Hemmes van Nieuw- Vennep. Voor 't acte-exaj&en hand teek e ren l.o. is geslaagd de heer W. van d&a Boogaard van Haarlem. GEMEENTE-AMBTENAREN. Zaterdagmiddag vergaderde in het raadhuis van Bloemendaal de onder- afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Gemeen te-ambtenaren. AU voorzitter fungeerde de heer Bergman, gemeente-secretaris van Halfweg, als secretaris de heer Troost, hoofdcommies ter secretarie van Haar lemmermeer. Door den penningmeester werd ver slag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar: de inkomsten bedroeden f 77.8G5; de uitgaven f 34.065; zooaat de rekening sluit met een batig sal do van f 43. 80. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat het aantal leden in het jaar 1919 vermeerderde met 7 op 31 December j.l. 66 bedroeg; en wel 6 burgemeesters, 12 secretarissen, 7 ontvangers, 30 ambtenaren ter secre tarie en 1 ambtenaar ten kantore van een gemeente-ontvanger. Door den dood werden aan de af deeling ontrukt de heeren Jhr. Mr. San ai/erg, burgemeester van Haarlem en L. F. Bindenga, ambtenaar ter secretarie van Haariemmerliede c. a. In behandeling kwam de agenda van de afdeelingsvergadering, welke op a.s. Zaterdag te Amierdam zal wor den gehouden. Tot afgevaardigde naar deze verga dering werd aangewezen de heer Kip- hardt en tot diens plaatsvervanger de heer Vlasveld, beiden ambtenaar ter secretarie te Halfweg. Na afloop der vergadering werd door aen heer van der Flier, secreta ris der gemeente Bloemendaal, den aanwezigen gelegenheid geboaen toi een naaere kennismaking met ae regis tr&tuur zooais die in Bloemenaaal a gemeente- auminstratie in toepassing wordt gebracht Dit registratuur-stelsel, waarvan de heer van aer 1? lier de ontwerper is, werd door de aanwezigen om zijn een voud en duidelijkheid zeer geprezen- ZWEMSCHOOL. Temperatuur van het water hedenmorgen 6 uur 62 gr..' hedenmiddag 12 uur 63 gr. KlNDER-MATJNéE. Naar het Concertbureau-Viernout ojie (mede deelt zal de bekende humoristische goochelaar Henri Nol les een kinder matinee gever, op Vrijdagmiddag 8 Augustus de bovenzaal der Soc. Vereeniging. Het pro/ramma bevat o-a. Rood- kapie en de Wolf (Sprookje in de Pop penkast in drie bedrijven): Humoristische goocheltoeren. 2 sprekende, zingende en lachende Pop pen (Samenspraak tussdhen Sientje er Hans). Hei geheel belooft te worden con leuke middag vol anakerijen. E. L. T. A.-RECLAME. Het be stuur van de E.L.T.A, laat liet niet aan reclame ontbreken. Gisteren wan delden een zestal meisjes door onze stad. die op de schouderbedekk t op de voorpanden van hun imitatie- vliegercoetuum de letters E.L.T. A. vertoonden. GEER. COÖPERATIEVE HAAR LEiMSCHE BOUWER8BOND. De SuCt. beval de Statuten van der, Ohr. Coöperatieven Haarlemschen Bouwersbond te Haarlem. Het doel der vereeniging is het be vorderen van de stoffelijke belangen van bouwarbeiders. Zij tracht dit doel te bereiken door het ge meenschappelijk aannemen en uitvoe- /c& van bouw- en timmerwerk. Lsr- wiji deze zu.teA worden volbracht en uitgevoerd met en door haar leden. KATTENMEPPERS In de Magdalen as teeg zijn door de politie laangeiïoudeu J. de K. en A. F., kooplieden, die een zak bij zich had den. waarin twee doode katten wa- BlnnanliM BIJ HET BAX!EN VERDRON KEN. Te Scheveningen hadden een dame en 'n beer, beiden goede zwem mers. rich ver in zee begeven. Op zo- ,ti oogenbiik verkeerden beiden in uröd em dreven af. De dame kon met veel moeite worden gered door eenige kloeke zwemmers, die zich met de liin to water begaven. De heer. een ge wezen Duitsche vlieger kon mei nicer bereikt woerden en verdronk. PROPAGANDA VOOR EEN VOLKSSTEMMING IN LIMBURG? Op de vragen van den beer Bon- raerts betreffende bet oropagc maken in België voor het houden van een volksstemming in Nederlandsch Limburg door een lid der NedeJ- •uMsche Tweede Kamer. heef', de xn- nister van Builenlanasche Zaken medegedeeld, dat de inhoud der tc-; zake van het gezantschap te Brussel omvangen vertrouwelijke rarpc:-- hem niet veroorlooft de geruchten oin- rent bedoe.de propaganda als uit de lucht gegrepen te beschouwen. EEN MOORDAANSLAG. Tijdens een twist met zijn vader heeft te As sen D. in drift zijn vader zoodanig met een houten juk op het hoofd ge slagen, dat men voor 's mans leven vreest D. is ter beschikking van de justitie gesteld. WEDER EEN MOORD. Te Doornspijk is de jachtopziener W. V'heger in een boschje, nabij zijn woning, doodgeschoten gevonden. De vermoorde laat een vrouw met 2 kinderen achter. Men meldt uit Deventer aan de Te legraaf dat deze moord in verband wordt gebracht met den aanslag op de beide marechaussees aldaar, waar van wij op een andere plaats in dit nummer melding maken De Browning-revolver die de jacht opziener steeds bij zich droeg, werd nl. niet bij het lijk gevonden. Men vermoedt, dat de moordenaar van dit wapen gebruik maakte, toen hij den aanval op den marechaussee deed. DE HERZIENING VAN DB TRACTATEN VAN 1839. UU Parijs wordt draadloos gemeld, dat de Internationale commissie tof her ziening van dfi tractaten v&p 1839 Maandagmorgen bijeengekomen 16. HET INTERNATIONAAL SYN DICALISTISCH CONGRES.— Naar men verneemt, is bij het bestuur vao net N. A. S. bericht ingekomen voa de afgevaardigden van de syndica.'i»- tigche vakvereenhrimren in Denemar. ken Zweden. Noorwegen Duit-on land. Italië en Zwitserland, die vooiT- nemene waren deel ie nemen a: u het heden en volgende dagen te Am.ver dam te faoudep internationaal syndi calistisch copgres; dal de Nederland sche regeering weigert hun passe:: U viseeren. Dientengevolge is geen hun ner Ln de gelegenheid, naar Am.-.;-ir- aam te komc-n, zoodat het bestuur van het N. A. S. besloten heeft, heli congres uit tfi stellen en in het late uajaar te Kopenliasen bijeen te roe pen. Op het voortgezette congres is .in genomen een resolutie ituake de so- cialiseering. Het congres spreekt daarin uit dat de vakverenigingen de aangewezen organen zijn voor de verwezenlijking vnri de socialisatie van de productiemiddelen. Daarom draagt het congres aan het bureau op te verzamelen en bii fe houden alle gegevens, die do/yi ken nen de resultaten, verkregen door de socialisatie der prodnctie.middelen van zekere industrieën in de landen waar deze is geschied, en daarvan mededeelIng te doen aan de.aangeslo ten landelijke centralen. Verder werd aangenomen een reso lutie in zake den Volkenbond, Daar in worot onder meer uitgesproken dat de Volaenbond wetgevende en recht sprekende macht moet hebben en dat de bemoeiingen van den Bond niet be perkt zullen zijn tot het terrein der politiek, maar ook de economische re laties moeten bevorderen tusschen da erschillende volken. De economische taak van den Vol kenbond zal omvatten, werd verder gezegd, de versterking van de arbei dersklasse, de bevordering der arbei- dcrsbescherniing, de practische en wetenschappelijke organisatie van den arbeid, de grootst mogelijke brink baarheid van de natuurlijke bronnen, de regeling van het betalingswezen en van het internationaal verkeer. Het Internationaal Vakvereenigings- congifcs verklaart, dat wanneer de ar beidende klasse voorkomen wil, dat de Volkerenbond een middelpunt van reactie en onderdrukking wordt, zij zicli internationaal moet organisee- ren, teneinde zoodoende te geraken tot een zoodanige macht, dat /.ij een werkzaam orgaan tot controleering van den Volkerenbond wordt. Nadat nog voorlezing was ge schied van een verklaring van do delegatie van 't Nationaal Arbcids-se- cretariaat in Nederland, dat zij aan haar vakcentrale niet kan adviseeren tot de nieuwe internationale toe te treden, werd het congres gesloten. Sport sii Wedstrijden SCHAKEN. Mr. R e t i 1 n Haarlem. De Hongaar-1 lie schaakmeester Reti is op dit oogen biik in Haarlem en zal ter gelegen heid van den te houden weusiitjd van den Ned. Schaaknond een simul taan blind-scauce geven van 24 bor den. Liefhebbers kunnen een kijkje men Woensdagavond om 6 uur in liet Ürongebouw. VOETBAL. OM DEN ZILVEREN BAL. Ook IL B. S. höefi weer voor d« wedstrijden om den Zilveren Bal in geschreven). LUCHTVAART. VLIEGEN TEN BATE VAN DE ARMEN. De beroemde Oceaan-vlieger AtcocK zal eeu dw^r dagen met ziin groole machine boven Amsterdam vlieden en de tien in zijn vliegtuig beschik bare plaatsen aan de meestbiedenden verkoooen ten bate var. do algemeen* armen van de hoofdstad. VLIEGONGELUKKEN. Uit Berlijn wordt gemeld: Dd Voss. Ztg. verneemt uit Lugano: Zon dagmorgen verliet een Caprum- vliagtutg met 3 motoren van 200 P.K.. dat kort geloden een pa^sa gifcrevlucht Milaan—Turijn en terug uiuakie. het vtiegterrêin bij Milaan om met 15 personen, onder wie een aantal journalisten, naar Venetië tn terug te vliegen. Hot doel werd zon der Inciden en bereikt, maar bii de terugreis geraakte;' de motoren ia brand. <2ooi at het \tf.Legtluig neer- stortte. Alle tnriusnden vonden den dood .onder wie Oinriano. redacteur van de ..Civriere della Sera" cd Zanshieri. van de ..8ecolo". Ook in Polen te con vliegmachine neergestort waarbij acht menschen om het leven kwamen.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1