Imiumi Disbud ÜDitanisndssh Overzicht Stadsnieuws De aetie der Typografen Onze Laehüooli TWEnDË BLAD. WOiESiiai 20 Augustus 1811 {let vlot neg niet erg met de vre- jusonètiiir-ndeJiBgèn met Duitsch- Uit Parijs wordt geseind: „l)e rekken commissies hebben nóg niet alle haar rapporten inge diend vér do opmerkingen, gemaakt door de Oostenrijksche delegatie, jlet schijnt twijfelachtig te zijn of het verdrag met Oostenrijk deze week zal kunnen worden geteekend, maar .waarschijnlijk zal de plechtigheid In jiot begin der volgende week plaats hebben-'. In ons voiig nummer is reeds iets ge hield over een rede die Lloyd George in 'i Engclsche Lagerhuis hield.- Hij uitklaarde kon en goed, dat het land met eer. ramp bedreigd wordt, tenzij de 'productie zeer aanzienlijk toeneemt»» Wat de steenkoolmijnen betreft was gi reseerikg bereid de rechten op de d»:£!offcn re koopen, maar zij was niet van plan de mijnen te koopen zelf tc exploitoeren, daar het niet waar- «cbiinkj»: v.as, dat het eigenaarschap van den tataat tot grooter harmonie tus- jchca werkgevers en werknemers zou leiden.- F: '.varen ontwerpen ingediend i,n de huisvesting en overige levens- voo!waarden der mijnwerkers te verbe teren en hun een aandeel te geven in de controle op het werken der raijneu» Do Engclsche pers is over 't alge meen teleurgesteld over de rede van don premier, omdat deze zoo weinig gexegll heeft over de politiek die het ministerie zal volgen. Dc Duitiche pers giat voort stukken ic publiccerea uit de memories van Ludendorffj Over z.jii standpunt tetr aanzien van cre vrede, zegt Ludendorff "CT.. cte erantwoorde- 1" I.r.-ü op mij rustte, wcnschte ik de beëindiging der vijandelijkheden/ Dat nas echter niet mogelijk; Ik zag, met liet oog op de houding der vijanden, geen kans op een billijken cn rcclu- watiiigea vrede door vergelijk.- Alles .twt daarover in de pers vei -.preid is, is onjuist.- De regeering heeft het opper- sie legerbestuur nooit de mogelijkheid yan zulk een vrede kunnen aantoouca»" Over do verhouding tusschen de le gerleiding en het rijksbestuur schrijft Ludendorff: „Do regeering heeft Hindenburg's en mijn deelnemen aan de opperste legerleldinvg met instemming begroet. tfV'ij kwamen haar met vertrouwen te gemoet. Spoedig echter geraukten de twee beschouwingen, die der regee ring en de onze, met elkaax m strijd. Dit was voor ons een ernstige ont goocheling en tegelijkertijd een ge weldige moeilijkheidTe Berlijn kan jnen onze opvattingen omtrent de joorlogstioodzaltelijkheid niet deelen en had men niet den vasten wil om alle gedachten des volks op oorlog en overwinning te richten. De groote iemocratieën der Entente hebben dit gekund. Zoowel legerbestuur als re geering erkenden het afnemen urn- Duitselie geschiktheid voor den Strijd, terwijl die der vijanden toe nam." Voorn geeft Ludendorff vooral mi litaire beschouwingen. Omtrent de geschiedenis van Tannenberg ver klaart bijdat het algemeen ver- fj; e.do verhaal, als zouden de Russen bij duizenden in de moerassen gedre ven en daar zijn omgekomen, een sprookje is. Er is in die buurt nergens Mn moeras te vinden. De Grondwetscommissie van de Duitscho Nationale Vergadering heeft liet voorstel van haar subcommissie in beraad genomen betreffende de Instelling van een staatsgerechtshof. Er werd besloten aan do Nationale -Vergadering liet volgende voorstel te- doen: „Do nationale vergadering be sluite. op grond van art. 34 der Duit- tcbe Grondwet, onmiddellijk een commissie van onderzoek uit 28 leden bestaande, saam te stellen, dio tot taak zal hebben door onderzoek van alle bewijsmateriaal vast te stellen: le. Welke gebeurtenissen tot hot uitbreken van den oorlog geleid heb ben, tot de verlenging hebben bijge dragen, cn de nederlaag hebben ver oorzaak:; 2e. of gedurende den oorlog de mo- fcelijkheid zich heeft voorgedaan .vredesonderhandelingen aan te knoo- I'cn, en zoo ja, of deze mogelijkheid inst den noodigen ernst behandeld is; 3o. Qf in hel onderling verkeer tus- Bhon dc toonaangevende mannen, 'dio aan het bewind waxen, tusschen dc politieke en militaire leiders en toet de volksvertegenwoordiging of toet haar vertegenwoordigers steeds eerlijkheid en trouw hebben ge- hcerschl; 4e. of in den militairen en econo- mischon oorlog maatregelen zijn ge troffen of geduld, die in strijd wa ren met de voorschriften van het volkenrecht, of die ruwer en harder waren dan de oorlogstoestand eischic. Voorts hoeft do oommisslo haar sub-commissie opgedragen een wets ontwerp te maken la- instelling van genoemd gerechtshof In overeenstem ming met art. 108 dor Grondwet. De regeering liet weten, dat dit be sluit baar goedkeuring wegdroeg. Die steenkool voorzie-ins in DuitscK- land Is rijpend.- Ia de Nationale V<*r- adering is een '.-.-■itsontworp tot icge- iing daarvan aangenomen en een motie 'van het centrum en de sóciaal-dcmocra- tcn waarin krachtige maatregelen wór den gecisrht tot aanzienlijke verhoo- ging van de productie en tot verheter- ting van het geregeld vervoer» Bij de besprekingen hingen verscheiden volksvertegenwoordigers een dotoker tafereel van den toestand óp en dc mi nister voor Staathuishoudkunde, .Schmidt,- noemde den economischen toe stand van het Rijk hachelijk. Wel schijnt do Entente bereid ten opzichte van de Duitscke stcenkoolleveringen de duimschroeven wat minder bard aan te draaien, maar ook bij verminderde leering zal Duilschland toch niet bi] machte zijn de geeischte hoeveelheid op te brengen» Hedenmiddag zullen de Belgische spoorwegmarmen in laatste instantie beslissen of ze zullen staken of voor- loopig genoegen nemen met de toe- gezegde\verbeteringen. De verwach ting dat het gaat naar de staking, daar de regeering en spoorwegdirec ties blijkbaar niet genegen zijn het gevraagd minimumloon to waarbor gen. De vereoniging van Belgische spoor wegmarmen heeft zich al verzekerd, dat bij een staking in België het spoorwegpersoneel in de omliggende landen ook in Nederland soli dair zal zijn en dus geen internatio nale treinen zal rijden. Nieuwe beriohten uit Opper-S iiezië melden, dat in den nacht van Maan dag op Dinsdag een Poolsche bende een aanval deed op de wacht te Baut- hen. De wachthebbende onderofficier werd zwaargewond. Het gelukte een van zijn manschappen door het wer pen van een handgranaat de Polen te verdrijven. Ook in andere steden hadden aan vallen van Poolsche benden plaats, waarbij o.a. een gendarme werd ge dood'. In Hokenlmde ontwapenden 200 Po len de politiewacht en de ingekwar tierde soldat-en. Hierop trachtten zij de stad te bestormen doch werden met geweervuur ontvangen, waardoor twee Polen werden gedood en ver scheidene gewond. De poging misluk :e. Op de spoorlijn naar Beulhen werd een trein beschoten. Niemand werd echter gewond. In Friedenshutte heb ben de Polen de rails opgebroken, waardoor het spoorwegverkeer werd gestremd. Te Tarnowitz werd een aan val op do kazernes afgeslagen. Tege lijkertijd komen berichten uit Opper- Silezië omtrent nieuwe uitbreiding van de stakingsbeweging. Volgens dagtbladberichten is gecon stateerd, dat- de beweging in Opper- Silezië te wijten is aan Spartacisten, die samenwerken met de Poolsche be volking. De Poolsche bevolking in het tot nu too aan Duitschland behoörende gebied, dat aan Polen moet worden afgestaan, wenscht autonomie van de ze gebieden. Van alle kanten komen zoo ver zekert Wolff berichten in over gruweldaden door de oproerlingen gepleegd. Op 13. plaatsen zijn lijken van verminkte Duitsche soldaten ge vonden. De bevolking verzoekt om bescherming, daar ze vreest, dat de oogst gestolen zal worden. Van mi litaire zijde worden alle mogelijke maatregelen getroffen. In de Nat. Vergadering deelde de rijkskanselier mede, dat de berich ten uit Opper-Silezië overdreven zijn en dat het opperbevel den toestand meester is. Alleen ten O. van Beu lhen en Tarnowitz zijn de Polen nog niet verdreven of gevangen genomen. Geregelde Poolsche troepen zijn niet op Duitsch gebied aangetroffen en de Poolsche regeering heeft met de gebeurtenissen mots te maken. Er zijn echter Polen in Opper-Silezië, die vreezen, dat de stemming Ln hun nadeel zal uitvallen en die daarom nu reeds een fait accompli willen scheppen. Mijar, aldus de rijkskan selier, Bauer, wij zullen er voor zor gen, dat, overeenkomstig het vredes verdrag, een onpartijdige beslissing kan plaats hebben. Daarentegen wordt uit Parijs ge seind: De Opperste Raad kwam bij een en beraadslaagde over den toe stand, die in Silezié door de stakin gen 'Ln 't leven is geroepen. De sta kingen, waarbij 70 pet. van de mijn werkers betrokken is, zouden door Duitsche agitators zijn veroorzaakt. Do Raad overweegt maatregelen om aan dezen to'ésïand een eitiïïé (e ma ken. De Duitechers beschuldigen dus de Poten van intriges en de Polen de ÏDuitscher»! Verspreid nieuwe DE LUCHTVAART* Te Kopen hagen Is een Zeppelinmaat schappij op gericht, dio een geregeld lucht-goedc- renverkeer tusschen Duitschland en Scandinavië zal onderhouden» KRIJGSGEVANGENEN; Volgens berichten uit Weenen zullen alle Duit sche krijgsgevangenen :n Servië, wor den vrijgelaten.- De kriigsgevangenen- transporten naar Duitschiand, zullen waarschijnlijk 23 Augustus beginnen» Uit Hongarije. De z.g» witte bandbiljetten die de Radenregeering heeft laten drukken cn in omloop brengen,- wil men aan de cir culatie onttrekken en door de blauwe bankbiljetten vervangen, maar de moeilijkheid is natuurlijk dat.er voormil- lioenen van dat witte papieren geld In 't bezit van de. bevolking is en dat deze zich dus aanzienlijke verliezen zal moe ten getroosten bij de inwisseling.- Er is sprake van inwisseling tegen een vijfde van de nominale waarde. 'T BROOD IN ZWITSERLAND» De Bondsraad heeft besloten met 1 September de broödrantscnccring op te heffen» OUD ROEST. Bij Let begin van dec oorlog stonden ia Frankrijk vijf pantserschcpcn type-,,Flandre" op stapel; tot een gezamenlijk bedrag van 3S0 millioen frs. De afwerking werd stopgezet,- om dat de arsenalen en werven ander werk te doen kregen. In een uitvoerig artikel pleit do „Temps" ervoor, om het| schadepostje maar getroost te aan vaarden en niet aan deze oorlogsbo dems weder te gaan prutsen, daar zij, in 1914 reeds niet meer modern, thans totaal verouderd zijn en bij het oud roest behocrcn. De pantserschepen typc-,,Flandre" zijn dood, schrijft het blad zij zijn slachtoffers van den oorlog. En men doet het best ze als zoodanig te be schouwen; De voor hen uitgegeven be dragen moeten gevoegd worden bij die voor munitie en wapentuig, vervaardigd voor de voortzetting van den oorlog, en welke de vrede onnooóig heeft ge in takt; DE CENSOR» Door den Engcl- schen censor weiden gedurende den corlcg 630 millioen poststukken onder zocht, waarvan één millioen driehon derdduizend niet doorgezonden werden, op grond, dat de inhoud den vijand dienstig zou 'kunnen zijn» Een deel der aangehouden stukken zal nu alsnog verzonden worden» Een Itallaansoh-Griakseh* overeenkomst. De Italiaansche .bladen sp.ekcn oveï een Italiaansch-Gricksche overeenkomst die hier op neerkomtDe afgrenzing van het gebied in Klein-Azië geeft het geheele dal van de Meandre aan Italië, dat bovendien ccn vrijen baven krijgf te Smyrna, alsmede het recht om de spoorlijn van Sealonover ipct de lijn Smyrna—Aichin te verbinden.- De ei landen van de Dodecanesus worden aan Griekenland teruggegeven. De over eenkomst. behandelt verder de economi sche betrekkingen tusschen beide lan den» HELFFERICH TEGEN ERZBER- GHN Naar Duitsche bladen mel den heeft Helfferich tot president Ebert een schrijven gericht, waarbij hij een exemplaar van zijn brochure „Weg met Erzbergor" voegt en waar in hij o.a. zegt, dat hij zich verplicht gevoelt het voik een beter inzicht te verschaffen omtrent zekere belang rijke gebeurtenissen gedurende den oorlog. „Ik ben tot de overtuiging geko men", zegt hij, „dat deze man (Erz- berger) een gevaar is voor ons open baai- leven en dat hij derhalve de meest ongeschikte persoon aa.n het hoofcl van het ministerie van finan ciën is, die men zich denken kan-'. Verder wijst Helfferich er op, dat li ij concrete beschuldigingen tegen Erzberger heeft ingebracht, dat hij openlijk heeft verklaard, dat dit ge deelte van zijn strijd tegen Erzberger gericht was togen de politiek-parle- mentaire corruptie, dat hij nieis lie-, ver zou willen, dan voor den straf rechter te worden gedaagd, maar dat hij er in weerwil daarvan nog steeds tevergeefs op wacht, dat de rijksre- geering zal besluiten hem een proces aan te doen. Ten slotte dringt Helfferich er op aan, dat Ebert van zijn beschuldi gingen zal kennis nemen en een on derzoek te doen instellen. DE ONTWAPENING IN DUITSCH LAND. Noslte heeft in do Nat. Vergadering verklaard, dat Duitsch land thans nog 4Ü0.00Ü soldaten heeft, .waarónder die in Koerland" en Li- tauen zijn begrepen, alsmede de grenstroepen. Hij noemde de bewe ring, dat 30.Ix.hj man bereid zouden zijn in Russisch.» dienst te gaan, on zin. Op 1 October zal de ontwape ning tot op 250.0)0 man zijn vol tooid. DE STRIJD TEGEN DE BOLSJE- W1KI. Uit Helsingfors wordt ge seind: Engeteclio vliegtuigen en mo torbooten deden Maandag een aanval op Kroonstad. De batterijen ant woordden^ den vliegtuig werd be schadigd. In do Finsche golf is een slag ge leverd tusschen de firhschë' én de Bolsjewistische vloot. De slagsche pen „Andrei Pervosvanni" en ,,Pe- tropavlosk", een transportschip en eeö wachtschip worden als gezonken vermeld. De Britsche verliezen wa ren drie motorbooten: acht officieren en drie man kwamen om. SCHIETWEDSTRIJDEN VAN BUR GERWACHTEN IN N.-HOLLAND. Men schrijft ons: In de maand September zullen op de banen te Overveen schietwedstrij den plaats hebben tusschen do Burger wachten van Noord-Holland, waaraan pLm. 36 Burgerwachten zullen deelne men. Deze zullen worden verdeeld ln Kringen, naar dé schietbaan waar zij oefenen. Zoo behoort de Burgerwacht Haar lem met o.a. die van Heemstede en Bloemendaal tot de Kring Overveen, welke eerst onderling een Kringwed- strïjd zullen houden. Op de wedtrijden zal geschoten wor den in drie klassen, allen op 200 M. knielend, vrije hand, elke klasse ver tegenwoordigd door 5 man. Hiertoe zullen door de Burgerwacht Haarlem op Zaterdag 30 en Zondag 31 Augustus voor wedstrijden worden gehouden, tot het aanwijzen der drie vijftallen, die in den Klingwedstrijd zullen ulkomen. De beste vijftallen, "berekend naar drie per kring, worden ien slotte af gevaardigd naar den eindwedstrijd. In de 1ste klasse schieten leden der Burgerwacht, tevens lid van een der alhier bestaande schietvereenigingen. In de 2e klasse schieten leden der Burgerwacht, welke in militairen dienst zijn geweest. In de 3e klasse schieten ieden der Burgerwacht, welke ongeoefend wa ren, doch hebben deel genomen aen de schietoefeningen te Overveen. Uit deze laatste zat voor tijdbespra- ring de volgens schietstaten beste Schutters uitgekocht worden, om daar uit het vijftal 3o klasse voor den Kringwedstrijd aan te wijzen. Detze' ontvangen dus een aparte oproeping voor dèn voor-wedstrijd. Zoowel voor den Kring als voor de eindwedstrijden worden medailles als le en 2e prijzen beschikbaar ge steld. In verband met het bovenstaande gaan de gewone schietoefeningen op Zaterdag 33 en Zondag 31 Augustus niet door en worden de leden der Bur gerwacht, tevens lid van een sciiiet- vereeniging of die in militairen dienst zijn geweest en de aan de schietwed strijden wenschen deel te nemen, uit genood ïgd Zaterdag 3) Augustus a.s. des n.ra. to 1 uur 30 of Zondag 31 Augustus 4av. des v.m. te 9 uur op dë schietbanen te Overveen aanwezig te zijn. ORGELBESPELING in de Groote of Sb. Bavokork te Haarlem, op Donder dag 21 Augustus 1919, 's avonds van 7.30—8.30 door den heer George Ro bert. Programma: 1. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t- J. S. Bach. 2. a. Courante, b. Siclenne uit de so nate f kl. t. Padre Martini. 3. 1ste en 2de gedeelte uit de Sonate d kl. t. A. Mailly. 4. Grand Choeur alia Haendel Alex Guilmant. HAARLEMSCHE SCHOOLVER- EENIGING. Op 18 Augustus werd de jaarlijksche ledenvergadering van deze vereeniging gehouden. Aan het uitgebrachte jaarverslag is ontleend: De leerlingen, aan wie verlof werd gegeven om een examen af te leggen voor de le en hoogere klassen van inrichtingen voor Middelbaar Gym nasiaal onderwijs, slaagden allen. Dit aantal bedroeg 15. Bij den jaarlïjkschen klassenovcj- gang kon ongeveer 10 van het to taal der leerlingen niet tot het onder wijs in een volgende klasse worden toegelaten. De op 28 Juni gehouden tentoon stelling van werkstukken werd be zocht door 324 personen. Op verzoek van het hoofdbestuur van den Bond tot behartiging der belangen van het Kind wérd van 15 Juli tot 14 Aug. ook geexposeerd op de tentoonstel ling voor de rijpere jeugd te 's-Gra- venhage. Do nieuwe cursus begint met 134 leerlingvan. Een door het bestuur gedaan voor stel tot herziening der schoolgelden werd ter vergadering ongewijzigd aangenomen. bhmimii De afdeeling Den Haag van detl Nederl. R.-K. Grafischen Bond heóft de volgende molie aangenomen: De afdcellng, geboord de besprokip. geil inzake don op liet oogenbllk in de gezinnen der grafische arbeiders heersclienden noodtoestand; keurt de houding van hoofd- en afdelingsbe stuur goed en besluit de leiding te volgen; spreekt haar teleurstelling uit over de weinige tegemoetkoming van verschillende patroons, die niet vrijwillig aan den noodtoestand der gezellen zijn tegemoet gekomen; be sluit om principieels redenen aan geen enkele staking deei te nemen en wenscht dfe collectieve arbeids overeenkomst te handhaven. Men meldt verder dat te Den Haag alle gezellen weder aan 't werk zijn gegaan en dat geen verdere acties zijjn begonnen. E,r wordt Inu afge wacht het resultaat van de patroons- vergadering van Donderdag. Het bestuur van de afdeeling Rot terdam van den Aigem. Nederl. ty pografenbond schrijft onder meer in een circulaire: „Waar ook hier ter stede reeds teekenen zijn, die er op wijzen, dat men het voorbeeld der Amsterdam mers en Hagenaars wil navolgen, meent het bestuur der afdeeling dc ieden ernstig op het hart te moeten drukken, met de uitvoering van die plannen nog te wachten tot de uit slag van de vergadering der patroons bekend is. Wij zullen zoo spoedig mogelijk na het bekend worden van dat besluit een vergadering uitschrijven, waar wij onze houding zullen bepalen. De patroons hebben nu wel vol doende gezien, dat de typografen van liun eiscli om loonsverhoogJng niets laten vallen. indien nog oeuig nuchter besef Lij onze principalen aanwezig is, zullen zij de zaak niet op den spils drijven. Gebeurt dat wel, dan komen de ge volgen voor hun rekening". Te Amsterdam is de staking aan de Beurs drukkerij geëindigd, nadat men het omtrent een toeslag van f 3.50 vcor de le klassers, i 2 voor de 2de klassers en f 1 per week voor dis "overige gezellen eens was go- worden. De bij de firma Ellerman, Harms en Co. in dienst zijnde typografen heb ben hun elsch als volgt nader ge formuleerd: Een ioousverhooging van f 3:50 per week voor de typografen der eerste en voor de gehuwden der 2de klassers, f 2 voor de ongehuw- den der 2de klasse en van f 1 voor de teerlingen. Het hoofdbestuur van den Neder- landsohen GTafischen Bond heeft een manifest aan de leden gezonden waar in het zegt: „Daar wij aan de Coll. Arbeids overeenkomst nog tot Januari zijn gebonden en ons steeds als eerlijke mede-contractanten hebben gedragen, doen wij een dringend beroc-p op het gezond verstand van onze mannen om geen gevolg te geven aan een po ging van zekere zijde, om door parti- eele stakingen het afsluiten van een nieuw contract onmogelijk te maken. Met den moesten nadruk moeten wij er nog op wijzen, dat door ons geen enkele verantwoordelijkheid kan worden aanvaard voor het bedrijven van ondoordachte daden, die in lijn rechten strijd zijn met liet eerlijk heidsgevoel, dat aan het afsluiten van een overeenkomst ten grondslag ligt. Men heeft vertrouwen te stellen in de leiding onzer organisatie, die niets zal nalaten het conflict in der minne te schikken en zal trachten door over leg voor onze vakgen00ten in deze moeilijke tij'den te bereiken wat mo gelijk is". N«rierland os België. Aan de gevolmachtigden der Ne- derlandsche regeering te Parijs, jhr. De Marees van Swinderen en prof. Struijken, heeft de afdeeling Viissin- gen der loodsenvereenighig „Neder land" het volgende adres gericht: „Op den 9en Augustus is te Vlis- singen onthuld een standbeeld van Frans Naerebout, een grootsche in drukwekkende plechtigheid. Nu staat hij daar als een voorbeeld van zelf opoffering, moed cn trouw. Zijn gelaat is gelieerd naar 't Wes ten. Scherp tuurt hij over de Schelde, naar de plaats waar hij eenmaal zijn heldenmoed en naastenliefde toonde. Hij stelt vertrouwen in u beiden, die zijt geroepen om de Nederland- sche belangen betreffende de Schelde te bepleiten, en ook wij, de Vlissing- sche loodsen, wij staan naast hem, ons aller voorganger, en richten onze blikken eveneens naar u, over den Scheldesiroom, waar hij zijn leven veil had en wij tot nu toe onzen plicht gedaan hebben. Op denzelfden dag der onthulling van den ouden Frans (onzen Frans) hebben wij gestaan rond het stand beeld van Mich tel Adriaansz. de Ruv- HOTEL-CONVERSATIE, Hotelhouder (naar buiten kijkend, :e» gen gast, die zijn soep nuuigtj He? oegint op :«gcn tc GastJa, maar cp de menu heet het soep» NATUURLIJK» VrouwA(fred, mama wil een maandje b.j ons komen logeerenweb kc maand zou wel 't meest geschikt we zen? Man; Laai ze in Februari kom >1 (ProVi Nrdi Br.)» ter, ook hem hulde brengend voor hetgeen hij voor het vaderland heeft gedaan. Ook zijn gelaat is gekeerd naar het Westen en hij blikt dus eveneens over den mond der Schelde naar da zee waarop hij zijn heldendaden be dreef. Wij vragen aan u: Denkt een oogen- blik aan deze nobele mannen. Dan zullen zij u inspireer en en de ge- dachte bij u opwekken dat een re geling van den loodsdienst op de Schelde, waarbij de Nederlandscho loodsen worden verdrongen, nie-, in overeenstemming zou zijn m«t den geest die uit hun daden spreek:. Naar hun geest zai recht gescnie- aen wanneer de loodsdienst op de schelde op Nederlandsch gebied door Nederlandse he loodsen wordt uü ge oefend. Wij verzoeken Uwe Excellenties eerbiedig, aan het bovenstaande, dat het levensbelang der Nederlandsche loodsen raakt, uwe aandacht te schenken". DE HOUDINC DER BELGISCHE REGEERING. Havas seini uit Brussel aan dc N» Rott-. Ct>" De uittreksels uit de vertrouwelijke mecedeelingéu aaa het groote hoofd kwartier, e in enkele Ncderlands'ho bladen openbaar zijn gemaakt, moeten wjjrtgiagen bevallen (contiendraient), etc ten doel hebben de betcekenis van het document in een verkeerd dagliiht :e stellen. De gepubltcc-c-ide tc!:;; nvjct z:jo (serail) verminkt, de datum ve> valscht en het origineel meet niet door Humans ocdeiteekend zijn geweest. De ,,N. R. Cl." teekent daarbi: j.ini D° aanhalingen uit de vertrouwclii- ;oe, door den Belgischen minister van budtnlandsche zaken onderteekendc eu t"t het groote hoofdkwartier gerichte nota bevatten in den vorm, waarin zij in de Nederhiudscbe bladen zijn ver meld, ongelooflijke mededeel ingen» Het leek een voorbeeld van zoo verre gaande perfidie cn zoo verachtelijke laf hartigheid, dat, indien dit stuk rndcr- daad echt is, de Parijsche besprekin gen alle kans zouden hebben, er door voorshands op het doode punt te ko men. Nu stint Havas uit Brussel boven staande „;egc-::..praak", die van geen stelligheid geniigt en die hoi opheldering gectt, waarop men hier te lande recht heeft, om het vertrouwen* voor óe onderhandelingen aller- -ërs: noodig is, te herstellen. Havas geeft to verstaan, das er een origineel bestaat, al zou dit ook af*ij ken van wat het Vlaaiuschc Persbu.eaa mededeelde. Hoe luidt dit origineel en van wien is het uitgegaan? Op dezs vragen vindt men in het telgram uit Brussel geen antwoord» OVERREDEN. Het 3-jarig doeli- tertje van den heej- Coppenol te Zwolle geraakte spelende tuder een zandwagen waardoor het lioofa van het kit.d nagenoeg werd verpi-w'r. J. De dood trad onmiddellijk in SPOORWEGPERSONEEL. Naar wordt medegedeeld is door hot hoofdbestuur van den Prot.-Ckrist. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel aan de directie der Nederiand- sche Spoorwegen voorgesteld, om, in verband mei dc gestorte pensioenbij dragen door gewezen vrouwelijke ambtenaren, die wegens huwelijk op verzoek eervol uit den dienst zijn of nog worden ontslagen, bij het ver laten van den dienst eon gratificatie te geven, ingaande vóór, op of on middellijk na den datum, wanneer 't huwelijk zal worden voltrokken. Terwijl verder in overweging wordt gegeven, evenals bij het Rijk, deze gratificatie op 5 pet. van het gedu rende den diensttijd genoten salaris- te stellen en nimmer minder mag bedragen dan het vooir eigen pen sioen gestorte bedrag. DE BINNENSCHEEPVAART WEER BEGONNEN. De binnenscheep vaart is te Amsterdam weer begon- 11 en. Het bestuur der afd. Amsterdam van den Alg. Schippersbond heeft in liet afdeelingsgebouw aan de N.Z. Kolk eeai eigen scliippersbecrs inge richt. En daar wordt naar liet. be stuur dier afdeeling mededeelde door den handel druk gebruik go- maakt van het afsluiten van bevrach. tingen. Feuilleton BIJ HBT LXV2N VAN GEOFFRXY GILL, BeteetiTfl door IVANS. lure .was zijnerzijds méér dan op vlogen over de hartelijke, ongekun- Mclde wijze, waarop zij hem tege- Jnoct kw'dui 011 aan den ouden Prins f" onkele woorden hun vroegere ver houding uitlegde, daarbij wel wijs- '■i: zorgdragende, dat niets blijken 'ou van Ijnro's gevoelens tegenover laar. Do Prins behandelde Imre met Wroniseerende vriendelijkheid. Toen 'B'er con oogenblik met Imre aL- »J>rak, wist 2ïj eenige veelbotee- Ftsile opmerkingen le plaatsen .l! toéinv schijngeluk en oude, woon., herinneringen I*1.' stelde hein voor, ter wille van ?ou'te tijde», hem maatschappelijk ■fluit help»».. Hoewel hij, als -' geboren zwerver, daar- weinig gevoelde, verborg hij dit gymt»?, voor haar, omdat hij za.g J zorgde er terdege voor, dat hij Z"S), dat het haar kwetsen zou, wanneer hij haar hulp afwees; en tot geen prijs wilde hij haar warme vriendschap in de waagschaal stel ten. Waarheid* was alleen, dat zij hem ook door dankbaarheid aan zich verbinden wilde. Enkele wekoü later werd Imre, die zich nu Géza Horvéth noemde, op aanbeveling van Prins Morescu, se cretaris van Aartshertog Stephan Otto. Het had Irma, die den ouden Prins geheel beheerschte, weinig moeite gekost, die aanbeveling te verkrijgen. Zij had liaar echtgenoot in den waan gebracht, dat do jonge man inderdaad Géza Horvéth heette en dat hij de zoon was van eiyi Oos- tenrijkschen officier. HOOFDSTUK XXX. Het had Imre of liever: Géza Horvatb, zooals wij hem thans noe men moeten een overwinning op zichzelven gekost om zijn functies gij den Aartshertog te aanvaarden. Vooreerst zou hij te Weenen moe ten verblijf houden en Irma woonde te Bucharest. Maar zij had hem, schijnbaar zoo trouwhartig, gezegd, dat het beter was ook voor haar zelve, dat ze elkander niet dagelijks zien konden (waartoe zou dat op. den duur moeten leiden?!), dat hij haar gelijk gegeven had. Weenen was dan even goed als elke andore stad. Het meest echter vreesde hij dep. sleur van dagelijks ierugkeerende werkzaamheden! Zijn geheele leven had hij doorgebracht, van de een® plaats naar de andere nekkende; het zwerven was een deel van zijn na tuur geworden. Hij gevoelde, dat hij niet leven kon, zonder nu en dan door velden en bosschen te dwalen, ■met de yiool 'in de hand, lovende zooals hij al die jaren geleefd had. Eerst nu voelde hij, hoe bij al zijn ongeluk dat vrije, ongebonden zwerversleven in gezelschap va.11 zijn trouwe gezellin, de viool, dio hem ■zijn vreugden en smarten vöórzong, hem een behoefte geworden wus, die niet on vei-vu ld kon blijven dan ten koste van zijn gezondheid en van zijn verstand! De Zigeuners zijn de Nomaden onzer samenleving; kelen hen aan den bodem, en zij kwijnen weg: hun levensmoed verdwijnt, hun muziek verstomt, zij verliezen elke belangstelling in hunne omgeving, die hun dan zoo innig treurig schijnt, alleen omdat zij altijd dezelfde is! Imre kende zichzelven; hij wist, dat hij zich niet kon laten ketonenl Maar toch was hij niet blind voor de lichtzijden van da positie, die hem werd aangeboden. Hij wist, dat hij een goed salaris verdienen cn veel vrijen tijd hebben zou, de gelegen heid dus om zich in zijn muziek te verdiepen en om te lezen en te slu- dceren oojs, dat .was hem een levens behoefte geworden. Bovendien: was niet dat aanbod het eerste bewijs van werkelijke belangstelling en vriend schap van Irma? Mocht en kon hij dat van de hand wijzen? Lang zocht nij naar een middel, dat hem het aannemen mogelijk ma ken kon, zonder dat het leven hem tot last worden zou. Toen verzon hij het sprookje van een oude moeder, die ergens in de buurt van Zsobta woonde, aan wie hij zeer gehecht was en die hij geregeld moest bezoeken. Aartshertog Stephan Otto was een goedige, oude heer, die niet gaarne veel moeite deed en blij was zonder veel zoeken, een sccertaris gevonden te hebben, die hem zoo warm door een zijner baste vrienden werd aan bevolen. Hij was dus zeer inschikke lijk en stelde Imre in het vooruit zicht, dat hij nu en dan voor korten tijd zijn moeder zou kunnen bezoe ken. Imre nam dus de betrekking aan en deed zijn plicht, tot tevredenheid van den Aartshertog. Maar van diens inschikkelijkheid maakte hij feitelijk misbruik, zoodat ieder ander het hr-ni kwalijk genomen zou hebben. Zijn meester was daarvoor echter te goe dig en te gemakzuchtig; en zoo kwam het, dat do bezoeken aan zijn moe der dikwijlg voorkwamen en lang duurden! In werkelijkheid zwierf hij dau rond in Noord-Hongarije, in dè streken, die hem lief geworden wa ren, hoofdzakelijk omdat zij verbon den waren met do herinnering aan Irma. Het was misschien niet verstandig, dat hij juist die streken uitkoos voor zijn zwerftochten, maar het gevoel overheerschte bij hem steeds het ver stand. Toch kon hij niet riskeeren. dat de zwervende Czigdny herkend zou worden als de secretaris - van Aartshertog Stephan Otto. En de kans daarop zou groot geweest zijn, want in zijn nieuwe functie ontmoet te hij vele menschen, waaronder niet wéinige, die hij te ZsoVna, te Beszter- Czébahya of in een der andere Noord Hongaarsche plaatsen tegen het lijf loopen kon. Ook kende men hem in het" Noorden algemeen als den blon den Irme en men verbond daar zij naam met dien van Irma; 't was be ter, dat de blonde Imre even spoor loos verdween als zijn jonge vrien din reeds sinds jaren verdwenen was. Zoo verscheen dan in de buurt van ZsoLna een nieuwe gestalte: Imre de Czigény, de iman met da donkere lokken, de lange, zwarte snor en de donkere oogen, die de boeren op een afstand wist te houden, van wiens 'verleden niemand iets wist en die on verwachts verscheen om later even onverwachts weer voor weken te ver dwijnen. Muziek als de zijne had men niet meer gehoord, sinds de blonde Imre verdwehen was. Herhaal- delijk werd hem dat verzekerd, maar het viel niemand in, dat hij zelf dio blonde Imre zijn kon. Later nam hij de kleine Mariska mede op zijn zwerf tochten. Ook zij wag een Zigeuner kind, het zwerven zat haar in het bloed en de gedaante-verwisseling van haar vader vermaakte haar kos telijk. Zij was een schrander kind. dat zwijgen kon, vooral omdat zij wist dat, had zij over die gedaante verwisseling gesproken, het met die prettige zwerftochten uit geweest zou zijnl Haar vader hield haar meestal vèr van andere monschen: ook zij kon immers herkend worden! Maar zij ge noot, met kinderlijke verrukking, van het leven in velden en bosschen. De bouwvallige hut, bij den weg van Kisfalva naar Vöröshegy, waarin eens de blonde Imre gehuisd had, diende vader en dochter bij zulke ge legenheden tot hoofdkwartier. Imre de Czigény was weldra be kend in de geheele streek. Ook de jonge Graaf Csadónyi, wiens vader toen nog leefde, kende hem ais een karakteristieke figuur uit de omge ving van het slot Vöröshegy. Hij liet zich menigmaal door den Czigdny vóórspelen cn ook hij verzekerde, dat hij zulk spel nooit meer gehoord had sinds de blonde Imre de streek ver laten had. (Wordt icrvolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5