OM ONS HEEN De Lachende Kavelier HAARLEM'S DAGBLAD oaNDEMDAQ 4 SRPTEMBEfi 1919 - TWSÜDE BLAO No. 2850 Nabetrachting van den Gemeenteraad Woensdagmiddag, toen de Dinsdag dood alleea zijn partij iQ den Raad ver- begonnen vergadering werd voortge zet. was de Raad a! niet meer com pleet Vier van de leden ontbraken. Eli zij hadden geen ongelijk, omdat het buitengewoon vervelend waa. Stemmingen, stemmingen, stemmin gen zonder eenige afwisseling, want. zelfs de bianco biljetten van de S. D. A. 1' interesseerden niemand meer. Zeventien stemmingen voor alles en nog wat, Acht pla.-ftsen van leden der ioc.-dem. fractie moesten daarin wor den aangevuld en terecht maakte een Raadslid in een particulier gesprek de opmerking, dat daarmee de taak van do andere leden zeer verzwaard wordt. AHeen reeds deze overweging had de soo -dem. fractie van deze ob struct li' li eh oor en te weerhouden, maar veel meer nog het besef, dat zij door zichzelf van de. commissies uit te sluiten. veel minder in staat zijn de zaken te beoordeel®», lm den Raad is het een publiek geheim, dat de leden van de commissies 't best op de hoogte zijn. De S. D. A. P. gunt dus aan de overige leden een grooten voorsprong en vermindert willens en wetens de waarde van haar eigen ar beid. Zeer duidelijk Wijst dat '»;i da vrouwen in den Raad mevrouw Wil lek-: s Macdonald werd in drie com- m k-zen: de "gezondheïdscom- Ie bank van leeming en de be- zwa.'.i hriftenmevrouw Maar- sch all- boni in bleef overal buiten. To'. liaar schade. Zoo komt er niet vee' berecht van de schoone leus. dat de vrouw zich moet ontwikkelen in de openbare besturen om zoodoende diensten te bcwijizen aan de algemoene raak. Nu, de vrouw 'in de Raadszaal haar entree' heeft gedaan, komt een andere rank aan do orde een quaestie van be ieefdheid en góede manieren. Mogen de mannen bin ven rooken Burgemeester Boreel hield er niet van, dat er ge rook! werd en deed het te!i tijdens de zitting, nooit: de Raad wou er evenwel geen afstand van doen en zoo kwam men tot een com- prom is en werd in het reglement van orde opgenomen, d'at cers' ha if vijf gerookt mocht worden, ten zij de benoemingen vroeger begon nen. Dan was het geoorloofd, zooara die aam de orde kwamen en daar ze altijd aan 't einde van een agendi werden gelpaatst, hinderde dat rooken niét zooveel, in den tijd toen de rondvraag nog maar weinig te bedui den had. Nu deze spms even lang duur: als de behandeling van de agen da, is het in onze Raadszaal dikwijls con ware i.ali.tgie. En deze twee dagen nu er alleen benoemingen waren en de i'öokcnde raadsleden daarin een pr... utlge ze tegenheid vonden dadelijk de brand in te steken, hebben de twee vrouwelijke Raadsleden er van gelust Aan mevrouw MaarschaH werd dooi- haar buren schertsend een clga- Tel aangeboden, die zij schertsend aan nam, maar zonder haar aan te ste ken. Dat de twee vrouwen al die rook wolken om zich heen prettig vonden, kan niemand mij wijs maken. Komaan, mannen in den Raad, staakt het rooken. Gij zijt toch ntet lulka tabaksslaven, dat een uur ot wat per veertien dagen van ontbering onoverkomelijk zouden zijn! En kunt gij niet de zedelijke kracht vin den om het gezamenlijk te laten bij eenvoudig® afspraak, neemt dan liet. absolute rookverbod op in het regie- men; van orde. Zoudt gij niet pro'es- teeren. wanneer de vrouwen In den Raad begonnen met Florida water.' Eau de Cologne of andere reukwa teren in de zaal te sprenkelen! Welnu, de vrouwen behoeven evenmin uwe rookw. 'kt n te verdragen Zegt riiei. dat dit een kleinigheid is. Een vaak herhaald bagatel wordt een sxoote hinder en ik zie aankomen, dat dc Raadsvergaderingen voortaan iedere week gehouden zullen moeten worden. Nieuwe Raadsleden hebben altijd veel zeggen en ook zonder dat kan met de findclooze agenda's van dertig k veertig punten niet worden voortge gaan. De eenige communist, bijna had ik gemoedelijk gezegd onze commu nist, daar hij zoo'n huiselijken indruk Waakt en ook, naar ik hoor, een heel aangenaam niensch moet zijn, die com munist dan werd benoemd in de corn- missie voor de bezwaarschriften inzake de belasting., en nam die benoeming Het is niet gemakkelijk der iiiiiuniMen consequenties te volgen i de wethoudersverkiezing nemen zij geen deel "en in deze commissie neemt de heer Peper zitting, ofschoon bij na tuurlijk deze instelling der helastin- tals alle kapitalistische instel- tegenwoordige, daarom benijden of be klagen? Benijden omdat hij nooit iemand behoeft te raadplegen of be klagen, omdat hij dat nimmer kan doen? „In mijn isolement ligt mijn kracht" is een beroemd woord. „Een is maar geen", zegt de volkswijsheid. J-.uu ons over den heer Peper maar niet te veel tobben en hopen, dat bij, in weerwil van zijn inconséquente opvat tingen, ook iets zal kunnen doen ten nutte van de gemeente. Voorloopig houdt hu andere leden van den Ra»d moet ik zeggen „aangenaam" bezig, door hun „de Tribune" te leeneu, die hem haar intrede in onze Raadszaal heeft gedaan. College van Burgemeester cn Wethouders is nu weer compleet. Op den linker hoek, uit de zaal gezien, Zn Mr. Romans, op zijn oude plaatsje, daarnaast Mr. Slingenberg, dan Mr. Hcerkens Thijssen, dan volgen de bur gemeester en de secretaris en ten slot te Air. Biuch; uiterst rechts. Uit deze opsomming blijkt, dat het wethcuders- viertal weer geheel juridisch opgeleid is.^Wij hebben wel anders gekend. Naar den leeftijd is de heer Bruch de jongst dan volgt de heer Bomans, daarna de heer Slingenberg en de hei iiu ssen is de oudste m jaren eu a zoodanig plaatsvervangend burgem.ees- r. Grappenmakers beweren, dat dit College sterker is en solider in elkaar zit dan het vorige, dat twee breuken had, den heer Joh. de Breuk en Air. Bruchhet tegenwoordige heeft dus maar één breuk over. Hoe de werk zaamheden verdeeld zullen worden, «lis dit nummer van de courant schijnt, wel bekend geworden zijn houden de drie herkozen wethouders elk hun afdeeling, dan zal aan Mr. Slingenberg vanzelf Publieke Werken te beurt vallen, een bijzonder drukke afdeeling, die veel tijd van den welkom der vergt. Vooral omdat men algemeen van oordcel schijnt te zijn, dat een reorganisatie van deze afdeeling ge- wcnsclit wordt, waardoor de zaken vlug ger worden afgehandeld. Hoe vei zijn verwijderd van den tijd, toen bur gemeester lordens geheel alleen alle touwtjes in handen had en de wethou ders onder de Raadsleden verspreid Za- en slechts dan te hulp werden ge roepen wanneer de burgemeester dat noodtg vond. Die centralisatie is op du oogenblik, nu de gemeente-bemoeiing daarmee het aantal commissies i io- r toenam, niet mogelijk meer en ze ker ook niet gewenscht. Aleer en meer ordert het wethouderschap, zoo niet den geliceien mensch, dan toch groot deel van zijn arbeidskracht, mogen Air. Slingenberg, die een kloe ke figuur is, wel dankbaar zijn, dat hij zich voor het ambt heeft laten vinden. Morgen, Vrijdag 5 September, zal dc heer Van de Kamp 20 jaar lid van den Raad zijn. Hij.is daardoor de twee rn dienstjaren, want de heer Vin den Berg is met 28 jaar dienst verre weg de Nestor. Toen hij de Raadszaal betrad, was hij de critiek, vaak dc klachtenbus van een deel van 't pu blick. Die taak heeft sinds lang de S. D. A. P. van hem overgenomen, maar; toch vervult hij in den Raad nog een' eigenaardige plaats. Met een kort woord kan hij dingen die hij verkeerd acht, kernachtig toelichten en bovendien is hij de man v.:n den üiimor. Om menige interruptie schiet de Raad iu een ge zonden lach, die afleiding geeft van de soins saaie debatten. Dat hij twintig jaar achtereen door de kiezers naar de vroedschap is gezonden, toont «el aan, dat hij nog altijd hun vertrouwen bc- 1. Een politiek man is hij niet cn ook >oit geweest. Aanvankelijk is hij in den Raad geland op het ietwat l roozc vlot van de Neutrale Kiesvereetiiging cn daar hij nu afgevaardigd werd do 1 den Economischer! Bond, bleef hij aan die politieke kleurloosheid trouwHij daarom wel een „wilde" genoemd eu raakt daarover ook niet uil zijn hu meur, integendeel, hij is graag onaf- hankclt)k van kiesverecnigingen cn hunne besturen, die het leven van som mige andere Raadsleden niet altijd aangenaam maken. Zijn „wildheid" be let hem in elk geval niet, te voelen voor atschappclijk zwakken, zijn stem is daarom gewoonlijk aan den deur ■>- cratischen kant en zoo mag gezegd worden, dat hij zijn zetel wel waard is. Het was, geloof ik, vier uur, toen de Raad aan 't einde van zijn stemmingen een korte rondvraag opge lucht naar buiten stapte in den zonni- gen herfstmiddag. Alen zegt, dat een van de leden van het stembureau door het onophoudelijk nazien van oninge- 'vah de tram op diens vraag1: „waar gaat u hetja?" antwoordde: „BI an-' c o". Toen hy een bekende groette en deze hem vroeg„wion heb ik ook weer het genoegen te zien?" zei hij met nadruk: „Blanco". Toen hij thuis kwam en zijn vrouw hem vroeg „man, wil je morgen eens visch eten?" verklaarde hij „Blanco!" En toen 's avonds een vriend hem vroeg wat hij dacht van de nieuwe denkbeelden over de distributie van levensmiddelen. gaf hij' een beslist „Blaricol" tot bescheid. Maar ik zeg er bij of 't waai is, kijk, dat weten we niet; Misschien heeft de man die 't mij vertelde, het relf maar gedroomd. Jt Cf P, N.B; Een kleine verbetering t de bloemen van Mevrouw Willekes Mac- donald waren nie: afkomstig van ereeniging van Huisvrouwen, 1 van den Economischen Bond.- Amsterdamsche Brieven Hilgen. afkeurt. Moeten wij hem, dievulde stembiljetten, den conducteur De belangstelling, die er was voor de „inzwering" van onzen nieuwen gemeenteraad is buitengewoon ge Van huis uit zijn de Am sterdammers en de Amsterdamsche gchooinen, „van wat rang of stand' ook, belust op een relletje. En eon nieuwe gemeenteraad waarin voor het eerst dames zitten, waarin vid Wijnkoop, de geweldige en zijn revolutionaire trawanten hun intree doen, is dat geen zoo bezienswaardig schouwspel, dat hert, de Amsterdam sche bestjes van achter het spinne wiel zou halen? Het spreekt van zelf, dat we op de pers-tribune, toch al te klein voor het aantal daar geregeld werkende journalisten, nu er nog oen mi louter belangstellende dito bij wa ren, als haringen in een ton zaten en op de publieke tribune was geen plaatsje onbezet. Er waren vooral veel dames, waan'an er nog enkele zoowaar toilet hadden gemaakt. k Moet zeggen dat üe Raadszaal iets feestelijks had. 't Gaf zoon beet je de sensatie van 't moment vóór een congresdiner, 't moment van handjes-geven, „aangenaam" en „vereerd". Ze deden wat. onwennig, de nieuwe vroede moeders* en vaders, maar de veteranen hielpen en het duurde niet lang of allen zalen, met een gezicht van „wie doet me wat" en alleen de rooie anjers voor de dames sociaal democratische raadsleden, door de raadsfractie als 'attentie vóór haar zetel neergezet, sprak nog van het nieuwe en ongewone. De voorzitter las het gebed en 't eenige ongewone daarbij was, dat de communisten zich niet van hun ze tels verhieven. Daar voorzitter en Raad, opgeko men als de laatste is uit- een zooveel brëedere laag kiezers dan de vorig? zoo vreemd tegenover eikander siaan, kon het wei niet anders of «ie installatie-rede van den burge meester bleef beperkt tot een paar gemeenplaatselijke woordc-n van wel kom, beroep op de onderlinge wel willendheid en vermaning den kost baren tijd met te verspillen. Als braaf voorbeeld stelde de burge meester den vangen raad, maar hij iiier toch wat Al te gerneenplaat- Ironie zij'n we van den heer Tel-Jegen niet gewend, anders zou 't voor de hand liggen in de bewuste passage bitteren spot aan 't adres van den afgetreden raad te zoeken. Want wat heeft niet heel de burgerij zich herhaaldelijk geërgerd aan de piet luttigheid van den vorigen raad. aan het zich verliezen, hopeloos verliezer in allerlei haarkloverijen? Is niet de afgeknepen werkmans-vinger, dte een gel) eel én namiddag „een punt van beraadslaging uitmaakte" klassiek? Laten we hopen dat deze raad niet. het weinig illustre voorbeeld volgt, a] is er wegens de samenstelling voor die hoop ook al niet veel grond. De raad kwam natuurlijk bijeen om de wethouders te kiezen Mijn lezers weten dat, nadat de sociaal democratische fractie met een werk program gekomen was, eir een is op gesteld door die fractie, aanvanke lijk te zamen met de Roomseh- Katho lieke, vrijzinnig-democratische Unie- liberale en anti-revolutionaire frac ties. Men weet. dat toen liet tot publicatie kwam de katholieke frac tie zich terugtrok en, alle prognostics ten spijt de wethouders-benoeming toch op losse schroeven kwam te staan. Het proces heeft zich echter toch ontwikkeld in den geest, zooals het laatst, op grond van het ge meenschappelijk werkprogram was aangegeven. En zoo hebben wij als wethouders: de sociaal-democraten Wibaut en De Miranda, den unie-li beraal Den Hertog, den vrijzinnig- democraat Dr. Abrahams, den anti revolutionair De Vlugt en den Roomsch-katholiek Wiordels. De communisten, die zich buiten eik overleg hadden gehouden, stem den ook niet moe bij de wethouders- verkiezing Twee zaken troffen mij: in de eer ste plaats de populariteit van wet houder Wibaut, die onmiddellijk alle 30 uitgebrachte stommen op zich zag uitgebracht. Het ie merkwaardig, hoe groot het gezag, ook weer blijkens deze stemming van den heer Wibaut is in den Raad. Merkwaardig in de tweede plaats was het verzet van Protf. ,DSepen- 18. horst en den heer J. ter Haar tegen een zesden wethouder. Uit welinge lichte kringen werd mij verteld, dat dit verzet een eigenaardige schiedenis heeft gehad. Toen, bij 't verdeelen van de wethouderszetels het plan naar voren kwam den heer1* Wierdcls voor den zesden zetel bestemmen moert Prof. Diepenhorst zich daartegen ten sterkste hebben verzet omdat de heer Wierdels een volkomen nieuweling en onbekende op het gebied d-er gemeente-politiek is en de heer De Vlugt het strijdig met het belang van Amsterdam acht zoo iemand den verantwoordelijken wethouderspoet toe te bedeólen Hij, zoo min als de heer ter Haar, heeft dat natuurlijk openlijk in den Raad gezegd, inaax wie geen vreetm- dclijk ln Jeruzalem is voelde toch, dat do quasi-zakelijke argumenten die door hert in het debat werden gebracht, ora de eigenlijke zaak heen- draai tjen. Wat nu van *t college te zeggen? Het is het gouvernement-Wibaut, die er de locomotief is. Wibaut is man Ln het stedelijk dagelijksch bestuur. Zijn collega De Miranda mist niei alleen ten eenenmale de ruimte van blik van Wibaut, maar is zijn door dik-en-dun verlui och te volgeling. Hij prijst, wat vader Wi baut wijst. Wethouder Den Hertog is de ge vangene in 't college. Hij leeft als wethouder bij de gratie der sociaal democraten en hoeft dus in het col- ui Bi en W. niet het minste gewicht tegenover Wïba.ut-De Miran da. Dr. Abrahams is tot nog toe een frisch oppositie-raadslid geweest, wat hij nis wethouder zal presteeren moet nog worden afgewacht, en zoo is het ook met den heer Wierdels. Ten slotto is wethouder De Vlugt wei 1 flinke persoonlukiieid, maar ik ioof toch, dat 't voor weinig tegen spraak vatbaar is wanneer men zegt dat de heer Wibaut zijn stempel op t college van het dagelijksch bestuur drukt, te meer waar de burgemees ter ook een zeer, laat ik zeggen, volg zaam, man is. Het college zal wel het sterks! tegenover de communisten komen te staan, die, naar de heer Wijnkoop verklaarde, in deze kapita listische maatschappij geen regee- rings-verantwoordeltjkhoid wehschen te dragen, maar later wet] zullen le- jgkomen a.1s gekozenen in de ar beiders-raden. Toon de communisten, dus de vrije, de anarchistische ele menten onder de gemeente-werklie den hun eigen menschen nog niet in den Amsterdamschen gemeenteraad hadden waren het de vrijzinnig democraten en onder hen vooral de heer Klaas de Vries, die in hoofd zaak haar spreekbuis waven. Nu ze eligcin vertegenwoordigers hebben, zal het in de toekomst wel veelal zoo gaan, dat de vrijzinnig-democra ten mét de sociaal-democraten tegen allerlei onbesuisde communistische 'oarsteilen en experimenten front zullen hebben te maken. En nu het werkprogram, waaron der dit college van B. en W. aan den arbeid tijgt? Het. geeft in groote lij nen in algemeen democratische be ginselen aan over volkshuisvesting, arbeidsvoorwaarden. onderwijs, volksontwikkeling, openbare gezbnd beid, sociale voorzorg en armenzorg. Het werkprogram bevat hierover ee nige vooruitstrevende formules, die zoowel do unle-liheralen als de so ciaa!-democraten en de democraten onder de kerkelijke partijen kunnen aanvaarden. De grooie moeilijkheid blijft de levensniiddelenvoorziening Maar, daar men nog ntet verder gaat dan een „waar noodig" recht strecks ingrijpen door de gemeente, staat de weg nog voor allerlei mo- Ïelijkheden open. Zich in voorspe!- itigen over dezen nieuwen Raad begeven is vooralsnog zich" op glad ijs te wagen. Wat men hopen mag is dat hot gemeentebelang <Joor den tijd n.iet. wordt achtergesteld bij een voortdurend harrewarren tus schen de communisten en de S. D. A. P., om redenen, waaraan het ge meentebelang vreemd is. AMSTERDAMMER. Gemeenteraadsver' gadering. (Vervolg). Punt 13. Benoeming van twee leden Commis sie regeling groente- en fruitverkoop. acatures de heeren AL- H. Grocaen- daai cn M. L.- A; Klein) - Benoemd worden de heeien Klein en v. d. Kamp, Punt 14. Benoeming van twee Commissarissen Stads-apotheek. (Vacatures de heeren Dr. J. Timmer en H. van den Berg.) Benoemd worden de heeren v. d.- Berg en Kuenen, Punt 15. Benoeming van drie leden Commissie toezicht op het Haarlem's Muziekkorps. (Vacatures de heeren Air. J. N. J. E. Hcerkens Thijssen, W. A. J. van de Kamp en W. L. Schram.) Benoemd worden de heeren: Hcer kens Thijssen, Van de Kamp en Lo - Om Is? it Mevr.- A.; Hoe bevallen je je nieu we buren? -Mevr. B.: O, heel gucd. Je kunt alles van hen leenen wat je noudig Hij zegt, dat bij nog nooit '.an zijn leven eca doktersrekening betaald heeft! Is hij zoo buitengewoon gezond? Neen, xnaar zoo buitengewoon slecht van betalen. Punt 16. Benoeming van drie leden Commis- ie voor de zwem- en badinrichting. (Vacatures de heeren J. Schreuders, C. A. M. Jonckbloedt en W. A. J. van de Kamp.) Benoemd worden de heeren Jonck bloedt, Van de Kamp en Bruch. Punt 17. Benoeming van drie leden en vier plaatsvervangende leden Commissie be zwaarschriften vergunningsrecht. (Va cature lid-voorzitter de heer Mr. J. N. J. E. Hcerkens Thijssen). (Vacatures leden de heeren Dr. J. Timmer en W. A. J. van de Kamp), (id. plaatsvei van gende leden de heeren A. Nagtzaam, J. H. Bregonje, M. L. A. Klein en W. L. Schram). Benoemd worden de heeren: Hcer kens l—.ssen, v. d. Kamp, Hage- meijer, Klein, Boes, Kuenen en Loos- Punt 18. Benoeming van vier Commissarissen gemeentelijke bank van leening. (Va catures de heeren W. J. B. van Licmt, G. van den Boogaard, J. H. Visser M. H. Groenendaal.) Benoemd worden mevrouw Willekes Macdonald en de heeren Visser, v Kamp en Miezérus. Punt 19. Benoeming vier Regenten St. Elisa beth's- of Groote Gasthuis. (Vacatures de heeren Dr. J. Timmer, H. van den Berg, G. Wolzak Hzn. en Mr. J. Bomans.) Benoemd worden de heeren: Bomans, d. Berg, Wolzak en, Toulon van der Koog. Punt 20. Benoeming van vijf leden Commissie ior de openbare leeszaal. (Vacatures de heeren Mr. A. Bruch, J; B. Las- schuit, Mr. F. H. Hagemeijer, J. H. Wcutholt en C. A. M. Jonckbloedt.) Benoemd worden de heeren Hage- ijcr, Jonckbloedt, Boes, Loosjes en Bruch. Punt 21. Benoeming van vijf leden Commissie inzake havenplannen. (Raadsbesluit Februari 1916 no. 9.) (Vacatures de heeren J. M. C. Hoog, C. A. M. Jonck bloedt, J. B. Lasschuït, A. Nagtzaam en J. H. Wcntholt.) Benoemd worden de heeren J jnck- bloedt, Miezérus, v. d. Kamp, Tju' an der Koog en Boes. Punt 22. Benoeming van vijf leden Commissie voor vervroegde winkelsluiting. (Vaca tures de heeren Mr. A. Bruch, W. J. B. van Licmt, W. A. van de Kamp, M. Reinalda en A. Elffers Jr.) Benoemd worden de heeren Van Licmt, Bruch, Van de Kamp, De Braai 1 Visser; Punt 23. Benoeming van vijf leden commissie voor dc tramplannen. (Vacatures de heeren C. A. M. Jonckbloedt, C. G. Koen, J. H. Bregonje, Mr. F. M. Ha gemeijer cn Johs. de Breuk.) Benoemd worden de heerenHage meijer, Jonckbloedt, De Braai, Slin genberg en Van de Kamp. Punt 24. Benoeming van vijf leden Commissie voor de bezwaarschriften inzake plaat selijke directe belasting. (Vacatures de heeren Dr. J. Timmer, J. H. Visser, A. Elffers Jr., L. J. C. Poppe cn J. Gerritsz.) ïovmd worden de heeren Vissrr, v. d. Kamp. Loosjcr mevrouw WBlekes Macdonald en de heer Peper. Punt 25. Trekken der afdeelingen.- De aldeeüngen worden getrokken. RONDVRAAG. De heer Van Lie int herL-.ncrt er .".an, dal leeds eerder door hem is gc- vraagd maatregelen te nemen ot be veiliging van de voetgangers, in ver band met het snelle njdcu van metor- njt'i'gen en -fietsen. Hij dringt nog maals bij B.- en W. er op aan, aan deze zaak aandacht te schenken. De Voorzitter deelt mede, dat in dezen, een regeling in voorbcr-iding is. Een rapport van den commissaris van politie wordt spoedig verivaclr cn dan zal de zaak onmiddellijk in be handeling worden genomen. De hcci Nagtzaam zegt, dat reeds een half jaar geleden een adres van organisaties uit de bouwvakken bij den Raad is ingekomen inzake ee.i in voering van den acht-utendag op wer ken, die niet rechtstreeks in gemeente- beheer worden uitgcvoetd. Hij verzoekt na te gaan waar dat adres i beland. De heer Bomans antwoordt te meent.1. in de bestekken va 'n. werken de bepaling is opgenomen, dat geldende zijn de voorwaarden, opgeno men in 't collectief contract voor de bouw kken. De heer Nag t zaan', herneem: dat daarom niet gaat. Er is een ad:es ia- gekomen en daarop dient een pr.e-ad- vics van B. en W. te kor.-.cn. De heer Miezérus 1 ?t, dat in 't cuwe collectief contract in tic bouw vakken is oepaald. dat -.g v»n I November de acht-urt.-.öag zal wor- :n ingevoerd. Daarna wordt de vergadering ge sloten; Feuilleton DE GESCHIEDENIS VAN DEN VOORVADER VAN DEN ROODEN PIMPERNEL, door BARONESSE ORCZY, 8) Opnieuw werden er steenen ge gooid, gevolgd door een bombarde ment. van sneeuwballen. Een van de ballen trof een hoed met pluimen en wierp dezen van het hoofd van den eigenaar. Een vroolijk gezicht, een beetje vloezig misschien, maar met mooie rechte wenkbrauwen en oogon, die tintelden van spotlust en een paar dikke vroolijke Lippen, overschaduwd door een mooien opgedraaiden kne vel keek tie opgewonden schare aan. De bezitter v.in dat vroolijke gezicht stak wel een hoofd boven den lang- sten man 11I1. Toen zijn hoed op den grond viel, maakte hij een vormelijke buiging voor de Urrende menigte. Sinds cn van u zoo vriendelijk s ge-W...'-; ;»:u mijn hoed voor me af nenii-u. zul; 11 mij wei toestaan n jzelf en mijn vrienden aan u voor te stellen. Ik ben bij vrienden en vijanden bekend ais Diogenes, zei lnj ernstig, een phüoeoof van vvian jullie misschien nooit gehoord hebt. Aan mijnlinkerzijde staat Pythago ras, aan mijn rechter Socrates \V e zijn alle drie bereid je te helpen, mijn allerbeste vriend zelfs ook. Die is dun en van staal gemaakt, hij heet ju. cephalus hij zegt me daar net, dal hij van plan is om binnen een mi nuut of tien kennis te maken met Hollandsche ingewanden, tenzij gij uiteen gaat en kalm naar do kerk -trekt en den hemel bidt jullie die daad van lafheid op Oudejaarsavond te vergeven. Tot winig antwoord kwam er oen nieuwe bezending steenen, waarvan één Socrates aan liet hoofd trof. De eerstvolgende steen, die ge gooid wordt, ging Diogenes kalm voort, zal tengevolge hebben, dat ik Jan Tiele den neus verbrijzel, en als er nog meer onder het bereik v.m mijn 1 land en komen, dan gaat Wil- lcm's neus er ook af. De waarschuwing werd in den wind geslagen. Een lading steenen kaatste tegen den muur vlak boven de poort- Wat gooien die Hollanders slecht! bromde Socrates. -- Dit is een cadeautje voor jou, Jan Tiele, zei Diogenes, terwijl hij hem bij zijn kraag Thans zijn de definitionc vtv.. '.oor waarden der Entente voor Duitsch- Onstenrijk bekend gewonnen. Althans de Parïjeche heeren hei/ben bekend gemaakt in hoever ze 't ontwerp-vre desverdrag van ?0 .T11H lu bben gewij zigd. Inderdaad op verschillende punten is gedeeltelijk san de bezwaren van Renner ep zijn collega's tegemoet ge komen. In 't begeleidend schrijven wordt verklaard, dat 't Oostenr:jk9oh Hon- gaarsohe volk in het biizonder ver antwoordelijk is voor de F.:iropec?.-he ellende ln de laatste vliif raar. Het argument dat de verantwoordelijkheid slechte op de Habsbureers rust, wordt door de Enten:e van de hand gewe- omdafc bet Oosten••iiksobe volk geen enkele ooging heeft gedaan om aar. 'net Habsburgsdhe militarisme een eind te maken, en het zelfs heeft toezejuichrt zoolang hp* r1 was. ..Daarom moet het Oost-enri!ksche volk de volle verantwoorde 1 iikheid v.-.n een misdaad tegen de. were'd drneen" zoo wordt geconcludeerd. Verder wordt noc gewezen on 'fc feit, „dab de Oostenrijkers en If on ga de politiek van ras-ondenb'uk king gesteund hebben, welke politiek ten laatste geleid beeft tot de met voorbedachten rade door de Prn- germanen ondernomen poging tot ver nietiging van de vrijheid der kleine onafhankelijke staten, die den weg naar Konstpptinow' sperden. Had Oosten rij k-Hongari je een libe rale politiek tegenover al zijn volke ren gevolgd, don zouden df verschil lende deelen der voormalige dubbel monarchie wellicH een economische politieke eenheid hebben blijven vormen, maar in de p'aais daarvan werden millioenen onderdanen dier olkeren in den strüd gedreven in een leger verb and, dat diende lot beslendl- r van bun eigen dienstbaarheid. Het is een ernstige blaam voor ae Oostenrijkers, dat zii een dergciitke politiek die tot de ontbinding der mo narchie leiden moet. gevolgd hebben". Na dit vonnis pleiten de ncbic-ra evenwel zelf clementie. Zij vervolgen: ,,De Geallieerden wenschen evenwel niet de moeilijkheden van Oostenrijk ie vergrooten. Integendeel zijn zij verlangend om het volk Ie helpen ziin welvaart terug te krijgen, mits zulks Diet geschiedt ten koste der nieuwe staten". Nu de inhoud van 't mcuwr. de finitieve vredesverdrag. Wat de politieke en nriüti-ire n: pa lingen aangaat is niet veel veranderd. De ..republiek" Oostenrijk wordt door de Entente erkend. De bepalingen m- -^tke toetreding van Duitsch-Oosten- rijk tot den Volkenbond zijn ongewij- gelaten. Ook wat de grenzen aan- pen had. Zij houden klaarblijke lijk niet van den vorm van je neus, anders hadden ze mij dit middel niet gezonden om hom wat platter te ma ken. Laat mij het doen, mijn goede Diogenes, zet Pythagoras, terwijl hij den steen en den tegenstribbelenden Jan Tiele van zijn vriend overnam, en Socrates zal Willem in dien tijd eens onderhanden nemen. Het is nie heusch geen moeite, op mijn woord, ik doe graag zulke karweitjes voor mijn vrienden. Een vreeselijk gebrul van Jan Tiele en van Willem getuigde, dat het goed werd uitgevoerd. Spanjaarden, Spionnen! brulde de menigte, die hoe langer hoe woe dender werd. Bucephalus, ik vraag je nederig om vergeving, zei Diogenes, terwijl hij de punt van zijn zwaard even op den bevroren grond liet rusten. Toen stak hij het weer op. raakte het aan met zijn voorhoofd en zijn lippen. Ik vraag je vergeving, dat ik je ge bruikt heb voor zulk gepeupel. Meer steenen, ais 't p- blieft, klonk. Pythagoras schrille stem; hier heb ben we Piet; zijn neus jeukt zoo, n: hij er van gaat vloeken. Hij was een ingewijde in het gooien van projectielen. Ze kwamen nu in mengeling: steenen, korte de ijshallen. Maar de werpers had den geen plaats orn te gooien, ze stonden te veel op elkaar. De projectielen bereikten voor het meerendeel hun doel niet, maar toch waren er sommige raak. Over Socra tes gezicht stroomde het bloed, een klont sneeuw en modder had een van.de toortsen gedoofd en even te voren had Diogenes een steen tegen zijn linkerschouder gekregen. De drie mannen stonden vlak naast elkaar, het zwaar in de hand. Do opgewonden menigte merkte ter nauwernood, dat ze hun zwaarden ge bruikten als de vijand hen te na kwam. Zo stonden kalm tegen den muur, bijna bewegingloos, hun han den waarin het zwaard rustte, sche nen niets uit te voeren. Bijna da hcele voorhoede was afgetrokken, de sneeuw zag rondom rood van bloed. Jan Tiele en Willem hadden hun neu zen gebroken, Piet had een oor ver loren. De drie hadden geen hoeden meer op en van twee van hen was het ge zicht bebloed. De derde grooter en dikker dan de anderen, stond in het midden en maakte nog gekheid met het tweetal, dat zich tegen hem aandrong. -- Spanjaarden! brulde het volk. Als ik dit nog één keer hoor, riep hij, dan zal ik drie van jullie het spit. Wij zijn geen Spanjaarden. Mijn vader was een Engelschman en mijn vriend Pythagoras werd gebo ren in een boerderij, terwijl Socrates het licht zag in een reizende menage rie. Je ziet dus dat we geen Span jaarden zijn en jullie gerust uiteon kunt gaan. Ben je Samson soms, dat je denkt, dat je zoo sterk bent? klonk een horde stem vlak bij hem. Kom maar hier met je kaakbeen, dan zal ik je laten zien dat. ik Sam son ben, riep hij vroolijk terug. - Spionnen! klonk het nu. Voor den drommell riep hij te rug. - ik krijg genoeg van dat ge peupel. Scheer je weg, zeg ik jullie. Bucephalus, goede vriend, wil je eens ketims maken met Hollandsche inge wanden? Nog een oor soms? Of een paar neuzen? Wat'. Zijn jullie nog niet weg? Spanjaarden! Spionnen! De menigte werd opgezweept tot een woede, die veel op moed begon to lijken. De achtersten begonnen ;e du- wen en de voerster» konden niet lan ger achteruit. Het bloed begon rij kelijk te vloeien en de kreten van de gewonden badden het beestachtig in stinct wakker geroepen van hen, die nog ongedeerd waren. Een paa» van do moedigen hadden op wreede nuv- kennis gemaakt met Bucephalus; opnam, dien hij in de vlucht gegre- stokkon, zware tee ren zakken en har- aan Bucephalus steken net als aan nog xnaar altijd meer volk stroomde naar het nauwe straatje. Dc un-uw aangekomenen wisten niet wal - beuru was. Ze konden niet over tie hoofden van de menigte heenzien cn drongen maar op, zoodat de drie strij ders. die met hun rug tegen den muur stonden, moeite genoeg hadden om een kring om zich heen vrij :e kou tten, waar hun zwaarden vrij -t-el hadden. Socrates, die duizelig was van het bloed, dat uit zijn scherpen haviks neus vloeide kon zijn aanvallers niet meer tegenhouden. Hij wa$ -stap voor stap achteruitgegaan en stond nu te gen den muur gedrukt. Pythagoras zat in het nauw en Diogenes had net een 0vermoedigen kerel tegen den groml gegooid. Iedereen schreeuwde^ sommigen ..--tasden en tierden. Be nachtwacht, die er eindelijk a cl der kwam dat er een standje was van meer dan gewone beteekenis. besloot tusschenbeiden ie komen: hun sv ure stappen en het geluid van hun helle baarden hoorde men in de verte op de groote markt toen het getier écn seconde verstomde om daarop met nieuwe krach: weer'log te bare n. Opeens hoorde men: -- Help, A dpi roepen in de Damstraat, daar vaar deze uitkomt op het Spaanse. Het was een vrouwestem, die riep; t ge lijkertijd schreeuwden mannen st-tn- I men om de nachtwacht. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5