lunun DIOUI bDitBniandsch Overzicht De Lachende Kavalier Stadsnieuws üp de lijst van Engeland zullen eenige duikbooiconimandanten voor komen en vliegers, die Londen ge bombardeerd hebben. Op de lijst van Frankrijk aviateurs. die Parijs hebben gebombardeerd en officieren, die misdaden hebben ge pleegd in het Noorden van Frankrijk. Men wil ex ook degenen op plaat sen, die bevel hebben gegeven Par.js to bombardeeren met de „Bertha's". De Belgen zullen de uitlevering vragen der Duitsche officieren, die in België de functie van plaatselijk commandant bekleed hebben en de genen, die verantwoordelijk zijn voor de deportaties. Amerika schijnt geen lijst te willen opstellen, hetgeen to verklaren is door het feit, dat het gaat om de uitleve ring aan de militaire justitie van eiken geallieerde van de schuldigen aan misdaden, op hun gebied ge pleegd. Amerika zou dus alleen de uitlevering kunnen vragen van de schuldigen aan de misdaden ter zee. doch ook hiertoe schijnt het niet be sloten te hebben. Ten aanzien van den ex-keizer staat de zaak anders. Hij moet door de geallieerden gezamenlijk berecht worden en men meent te weten, dat Amerika definitief besloten heeft zich bij de anderen aan te sluiten tenein de zijn uitlevering aan de Nederland- sche regeering te vragen en dat die aanvraag binnenkort zal geschieden. Het Krijgsgerecht te Rijsse] heeft een aanklacht ingediend tegen gTaaf Bismarck en zeven an dere D ui lachers wegens moord, doodslag en brandstichting. Graaf Bismarck wordt er van beschul digd, dal hij om aan zijn troepen een voorbeeld te geven, voer tien inwoners van het dorp Yicoigne heeft laten doodschieten. En hij moet deze ïnen- sohen voor de executie nog hebben la- len afranseien. Na de executie liet hij alle omliggende gebouwen in brand steken. De slachtoffers, die niet on middellük dood waren, zou hij met lansen hebben laten doorboren. De andere beklaagden zijn:" Füns:. chef van de politie m Roubaix, profes sor Bremmer uit Keulen, adjudant Bley, soldaat Annibal, kapitein André C'tto Htuiffcnberg, commandant van .'louvray en Block, commandant van iiet gevangenkamp te Ba>imerbach. 1 EEN SAMENZWERING IN RUS LAND. Do ..Deutsche Ailgenteine Zeitung" verneemt uit Kopenhagen: Het ofheieoie blad der Bolsjevvïki, de „Iwesiie'' oevat een beschrijving van den laaisten opstand in Peters burg. Het oproer was voorbereid door het zoogenaamde nationale centrum, een organisatie die prinsen, generaals, officieren leeraren en een aantal rechts staande mensjewiki omvat. De ze organisatie, die ook in het bezii vau wapens was geweest, had Joedeaitzsj op de hoogte geitouden van de bewe gingen vrn hel Roode Leger. De bui tengewone commissie veroordeelde 67 deelnemers aan de samenzwering ter dood. De samenzwering was door een muiterij van het garnizoen van Kras ïiaja Gorka aan het licht gekomen. SPOORWEGSTAKING. IN POR TUG-AL. Uit Madrid wordt aan het Alg. Hbld. gemeld, dat de Portiu gaesciie regeering onlangs Ln eon ma nifet da aandacht heeft gevestigd op de mogelijkheid van een nieuwe sta lling van hot spoorwegpersoneel, wel ke het karakter zou kunnen dragen van een rovolu'ionnaire beweging. Dezer dagen lijn 68 syndicalistische spoorweglicden voor versohillende de 'iclen naar de rechtbank verwezen, hetgeen geleid heeft tot de eerst? inci denten. -Na een geheime vergadering irok ePn bende syndicalisten naar dn gevangenis met de bedoeling do ka meradon ie bevrijden, welk opzet echter verijdeld werd door het ingrij pen van de gewapende macht, üninid dellijk daarop echter is te Lissabon de spoorwegstaking geproclameerd, waarop in geheel Portugal het spoor wegverkeer ie stopgezet. UIT HET BEZETTE DUITSCHE GEBIED. De „T&glische Rund schau" meldt uit. Maim, dat op bevel van generaal Man gin in bet bezette gebied op de scholen de Franscne taal als verplicht leervak is i-nge- i st-eld. KONING CONSTANTIJN VAN GRIEKENLAND. De „Nette Zu- richer Ztg." meldt dat Koning Con- stantijn van Griekenland aan een vertegenwoordiger van de „Epoca" verklaard heeft, dat hij geen afstand van den troon heeft gedaan, doen slechts Griekenland heeft verlaten om de oplossing der politieke moeilijkhe den te vergemakkelijken. Aan het slot van het onderhoud verklaarde de Koning dat hij nooit voor een, aansluiting bij de Centrale mogend-1 heden heeft "geijverd, doch steeds een strikte neutral.teifc op het oog had. DE EIGENDOMMEN VAN DEN PRUISISCHEN TROON. - In den Pruisischer. Landdag werd het beslag leggen op de eigendommen van de Kroon besproken. De Pruisische minis itr van financiën, dr. Siidekym, zeide o.rn.: Het is waar, dat worde volle voorwerpen uit paleizen zonder verlof zijn weggehaald. Het personeel wordt gedeeltelijk in publieke dienst overge nomen, gedeeltelijk gepcn&ionneerd of op wachtgeld gesteld. Over het beheer zal rekening en verantwoording wor den afgelegd, en bovendien zal men iot eon gedru-.htenwissellng met het voormalige koninklijke huis moeten ko men. Nooit is er sprake van geweest, aan het vroegere koningshuis 170 mil lioen uil te betalen. (Tegenspraak van d« onafhankelijke socialisten). In een staal, die grondwettelijk het persoon lijk eigendom beschermt, kan natuur lijk niet van één bepaalde familie he! eigendom worden ontnomen, (geroep: zeer Juis'J) Tot het staatsgerechtshof uitspraak heeft gedaan Jbiijft de wet van krach:. Een aanslag op Haase. Op Haase, den onafliankelijken so- cialistischen afgevaardigde uit Duitschiand is een aanslag gepleegd. De aanslag geschiedde Woensdag middag voor t Rijksdaggebouw te Berlijn. Do dader is een leerlooier. Hij loste zes schoten, waarvan er 3 troffen. Haase werd op zijn verzoek naar het Hedwigsziekenhuis gebracht. Hij is op drie plaatsen, in het onderlijf, aan do bovendïj en aan den boven arm. gewond, evenwel niet ernstig, zoodat operaties met noodig worden geacht en do genezing binnen acht dagen kan worden verwacht. Haase bleef bij zijn volle bewustzijn. Hij ontving eenige familieleden en par- tijgenooten, met wie hij zich opge wekt onderhield. De dader, een man van 51 jaar, uit Weanen afkomstig, liet zich zon den- verzet arresteeren Hij wilde zich niet uitlaten over de beweegredenen van zijn daad, maar ontkende uit politieke overwegingen gehandeld te hebben. Het Acht Uhr Abendblatt deelt me de, dat Ilaase in de Nat. Vergade ring opzienbarende onthullingen had wiHlen doen omtrent de Bcrlijnsche vertegenwoordigers eenex nieuw ge vormde West-Russische regeering, die met Koltsjak en Denikin m nau we relatie zou staan. Hij wilde ook mededeelingen doen omtrent het ver keer dezer Russische vertrouwens mannen met de Duitsche regeering. In de XaL Vergadering wekte liet bericht van den aanslag groote op schudding. Behalve de rijkskanselier waren alle ministers aanwezig. De president, Fehrenbach, onderhield zich met den woordvoerder der onaf hankelijken, den vroegeren Sakst- schen volksgemachtigde Geyer, die den president alle bijzonderheden me dedeelde. Bij de openbare zitting deed Fehrenbach mededeeling van den aanslag, waarop spontaan alle leden, ook die der rechterzijde, zich van hun zitplaatsc-n verhieven. Ook Dr. Stresemann (Duitsche volkspar tij) sprak zijn afschuw over den aan slag uit.' ,,Wij koestexen den wonsch, dat afgevaardigde Haase weldra weer zijn werkzaamheden aan deze plaats za] kunnen hervatten", verklaadde hij onder instemming van het geheele Huis. Nader wordt gemeld, dat de dader een querulant is die aan vervolgings waanzin lijdt. Ook wordt gemeld, dat de dader uit wraakzucht zou gehandeld heb- bn, omdat Ilaase een aanklacht te gen hem zon hebben ingediend we gens afpersing. DE VERVOLGING VAN KARÖLYI. De Freiheit bericht, dat de pro cureur-generaal te Boedapest een strafvervolging heeft ingesteld tegen den gewezen minister-president graaf Michael Karolyi wegens diefstal. Hot onderzoek is reeds zoover gevorderd, dat binnenkort het bevel tot arresta tie zal volgen. Gelijktijdig worden met de TsjechoSIöwaaksche republiek onderhandelingen omtrent uitlevering geopend. Karolyi moet nl. naar Praag gevlucht zijn. (Karolyi is de minister-president geweest die het staatsgezag in handen gaf van den communist Bela Kun). De IERSCHE QUAESTIE. Uit Engelscli6 regeerixgskringen won gemeld: Het moet in het voornemen van den premier liggen aan Ierland een dergelijke grondwet toe te staar, als aan de dominions. Ten aanzien der waarborgen, aan Ulster te geven, moeten er twee voorstellen zijn: het eene om aan de orangistische graaf schappen het recht te geven zich door TWEEDE BLAD. Doadtrdag 9 Qctoóar 1119 Do rede van den Duitschen rijka- kansefliefr (zie ons vorig nummer) wordt door de Duitsche pers niet onvriendelijk, maar toch koel1 ont- i vangen. De „Vorwarta", het hi ad dor soeia- tistem, maakt een uitzondering. Dit f schrijft: „Bauer, die het regeerings- program ontwikkelde, heeft in geen enkel opzicht de allures van de staatslieden der vroegere regeering overgenomen. Hij is de arbeider ge bleven, zonder gestes en poses, de in.m der arbeiders en van den ar beid. Zooals hij nu sprak, zoo had hij ook ongeveer op een arbeiders congres kunnen spreken, waar men heeft leeren inzien, dat men uit geestdrift voor een groote zaak zakelijk kan zijn. Maar er gaat van deze soort arbeid een sterke inner lijke warmte uit, die de arbeiders nog steeds hebben gevoeld. Moge dit ook thans het geval zijn", ffot „Berliner Tageblatt" merkt op: ,,Üe basis is goed, het komt ech ter aan ap realiseering. Geen mooie woorden en gedachten, maar daden zijn het, waarnaar een regeering wordt beoordeeld. Dat moet altijd weer worden gezegd. Ook al weet men dat de glans van het nieuwe or af is"- I)e „Deutsche Allgem. Ztg." oor deelt: „Het is voor den verantwoor delijken leider der Duitsche politiek thans stellig^ geen gemakkelijke taak zijn standpunt, te bepalen tegenover de o'!fi-ke vraagstukken, die op den voorgrond der Duitsche politiek staan. Onder de huidige omstandig heden kan oen regee nngsprograirt slechts in hoofdlijnen worden aange geven, waarvan wij niet eens weten ■>f zij door de komende gebeurtenis sen doorgetrokken kunnen worden. De eerste voorwaarde voor dit pro gram is de vaste wil, die tot doorzet ten bereid is. Dat die vaste wij in het program van den kanselier in dé (zitting der NaiLionale Vergadering van Dinsdag ontbrak, zal niemand ontkennen, die tot een zakelijke be oordeeling bereid is. Drie van de zes partijen, die in de Nationale Verga dering vertegenwoordigd zijn, slaan Hcliter dit program." Dit garandeert, dat er dus in de Nationale Vergade ring een meerderheid zal zijn, die voor de uitvoering zorg draagt. De j oppositie van links en van rechts zaj ook op dit program wel critiek ooi en en, maar men zal erkennen, dat het program, zooals de woorden van den kanselier dat teekenden, in menig opzicht zoo is opgebouwd, dat het geheele volk z-ich met zijn in bond kan vereenigen". I Herhaaldelijk is melding gemaakt van uitingen van wantrouwen La de Fransche bladen aangaande de Duit sche plannen ten opzichte van het leger. Op min of meer openlijke wij- ze werd telkens weex de meening ge- I uit, dat Duitschiand wel, noodge- i dwongen, tot ccn schijn-demobildsatie j zou overgaan en zijn officieele leger I terug zou brengen op de door hei vredesverdrag vastgestelde 200.000 man, maai- daarachter zou ongetwij feld op allerlei sluiksche manieren 1 gestreefd worden naar de vorming van een nieuw leger. Een herhaling 1 van de toepassing van het zg. Krüm- persysteem uit den tijd van de Fran sche overheersching. Dezer dagen nog heeft Vivïani in de Kamer, bij het debat over de onl wapening van Duitschiand ge vraagd, welke mentaliteit het Duit sche volk beheerscht, dat na dezen geweldigen oorlog nog meer nieuw oorlogstuig gaat maken. En de „Teraps" werkte deze opmerking uit en geeft tusscben de regels door te kunnen, dat het blad nog altijd ge looft aan een Duitsche camouflage en dat de oude militaristische goest nog immer vaardig ds over het Duit- j scli e volk eui leger. 'I AJg. Handelsblad schrijft nu: „Zal, na de eerlijke verklaring van den rijkskanselier Bauer in de Natio nale Vergadering, dit hardnekkige wantrouwen blijven voortleven om el ite poging lot toenadering te vergif tigen? Duidelijker en ridderlijken kan het toch niet verklaard worden: „\V ij zullen op geenerlolwijze streven naar een vergroo ting van het contingent v a n 200.000 man onder een of ander mo m". Volkomen juist liet de rijkskanse lier daarop volgen: ..Het smokkelen van een pp-ar duizend man zou ons trouwens niet sterker, maar aanzien- Feuilletons DE GESCHIEDENIS VAN DEN VOORVADER VAN DEN ROODEN PIMPERNEL, door BARONESSE ORCZY, S7) Ik liet u bij xnij komen, sinjeur, hernam zij na een kleine pauze, omdat ik u om uitlegging wilde vra gen voor uw schandelijk gedrag. Diefstal en roof zijn bij ons streng strafbaar en door uw struikroovers- daud verdient gij de galg. Hebt u mij Verstaan? vroeg zij heftiger, daar hij geen antwoord gaf. Ik versta u heel goed", En welke, uitlegging geeft gij mij? Dat is juist de zaak, mejonk- Vrouw, ik kan u die niet geven. U weigert dus, mij mede te dee ten, wat uw bodoebng is door de Wetten van dit land met voeten te preih-n en mij en mijn gezelschaps juffrouw op de openbare straat aan w vollen en met brutale kracht uit mijn stad weg te voeren? Mijn bedoeling is, om u veilig lijk zwakker maken, omdat deze zou den «<kocht moeten worden met het wantrouwen der geheele wereld". Het is te hopen, dat nu eindelijk deze nadrukkelijke ontkenning van het bestaan van militaristische plan nen bij het gros van het Duitsche volk de militaristische en nationalis tische elementen in Frankrijk van hun idéé fixe zal bevrijden en dat men ook van die zijde met grooter onbevangenheid den verslagen vijand zal tegemoet treden". Verder wordt nog gemeld,, dat.bij bij de voortgezette debatten in de Na tionale Vergadering Schei de rnann (de afgetreden minister-president) 't denk beeld van de hand heeft gewezen als zou, Duitschiand aan een gewelddadi ge wijziging van het vredesverdrag denken. „De oorlog is thans zoo gru welijk geworden, dat hij geen middel meer is om de politiek te rechtvaar digen. Efai eeuwige onverstoorbare overwinningsvrede is een utopie. In dien het Duitsche volk zich tot sla vernij zou vernederen, zou het geheel Europa met zich naar omlaag trek ken. Pas wanneer alle volken in het bezit zijn van de rechten, waarvan geen enkel land kan afzien, is er een werkelijk» vrede voor alle volken". Tot de Baitische soldaten heeft Scheidemann namens zijn partij het verzoek gericht het land niet in hel meest ernstige gevaar te storten. In dien de oproep geen uitwerking heeft, is de socialistische partij hel met de meest scherpe maatregelen eens. In elk geval zou het er in de wereld be ter uilzien, indien het militarismu nergens ovarmoediger zou zijn dan in Duitschiand. Wat deze Baitische quaeslie aan gaat wordt uit Parijs bericht, dat de Entente hel Duitsche voorstel dm een oommissie van onderzoek te zenden naar de Baitische landen aanvaardt, maar dat ze toch haar dwangmaatre gelen handhaaft. lniusscheii blijkt, dat 't grootste deel der Duitsche troepen uit de Bai tische landen nu toch 't bevel gehoor zaamt om 'terug te trekken. Er is weer eens een oorlogsverkla ring! Uit de Oekraïne wordt geseind: „Alle pogingen der Oekrainische regeering om den strijd met Denikin (den Russischeii generaal die tegen de Bolsjewiki strijdt; te vermijden zijn mislukt De Oekrainiscbe troe pen werden door het Russische vrij- willigersleger overvallen, waarop de Oekrainische regeering Denikin den oorlog verklaarde. Het voortdringen vam Denikins troepen naar het wes ten weid gastuit Er hebben lievige gevechten plaats bij Holtropel en Krystynowskn. De oorlogsverklaring aan Denikin werd door do Oekraini sche bevolking met geestdrift begroet, daar hot den strijd geldt om hun nationale en sociale bevrijding. Ook achter Denikins front zijn boerenop standen uitgebroken." Daarentegen zijn de Bolsjewiki nu vredesgezind: Een officieel bericht uit Helsing- fors meldt, dat de Oostzeestaten na 25 October voorloopige onderhande lingen willen beginnen met sovjet- Uusland. Finland zal zijn houding definitief bepalen na raadpleging van den landdag, die tegen 15 Octo ber is bijeengeroepen. De Finsche vertegenwoordigers te Dorpat betoog den, dat de vredesonderhandelingen op breeden grondslag moesten wor den gevoerd. Behalve de deelneming van Polen werd ook die van de En- tente-mogendlieden noodzakelijk ge acht; de houding dezer laatste werd van beslissend belang geacht voor het vredesvraagstuk. De koning van Italië heeft de vre desverdragen van Versailles en Sl. Germain bekrachtigd. Nu zullen even wel deze besluiten aan het nieuwe parlement (dat nog eerst gekozen moet worden) worden voorgelegd om 1 i een wet te worden omgezet. Eei i .nder decreet zal een einde van den den oorlogstoestand voorstellen. De Fiume-quaestie is nog steeds niet 'opgelost. Nu wordt weer uit Parijs geseind, dat daar nog geen officieel bericht ontvangen is omtrent een'ultimatum, dat de Engelsche regeering gericht zou hebben tot Italië betreffende de quaestie van Fiume. Daar liet bericht er over uit Italië komt, waar de cen suur thans zeer streng is, zou men er uit kunnen opmaken, dat de Ila- liaansche - regeering, begrijpende dat het in haar belang is op goeden voet te blijven met de geallieerden, tracht hel Italiaansche volk voor te bereiden op een minnelijke schikking inzake de quaestie van Fiume. Vorspreid nieuws De uit ia ieversn Duitsohars Uit Parijs wordt gemeld, dat de verschillende Entente-regeeringen lijsten opstellen van Duitschers wier uitlevering gevraagd zal worden. tot Rotterdam te brengen, waar ik u onder de hoede zat stellen van iemand, die mij zal ontheffen van de verdere verantwoordelijkheid voor uw kostbare' persoon. Naoj? Rotterdam? riep zij uit. Wat moet ik in Rotterdam doen? Niels, geloof ik, antwoordde Dio genes droogjes, wam u zult daar niet langer dan hoog noodig blijven. Ik ben tegelijkertijd de brenger van een, brief met bevelen aan dienzef- den man in Rotterdam, die u dan zelf, met een geschikt escorte, waar van ook ik zeker een gedeelte uit zal maken, naar zijn eigen wonirig z il voeren, die, zooals mij verleid werd, buiten de stad op den weg naar Delft gelegen is. Een geloofwaardig verhaal, ze ker! viel zij opgewonden uit. Ik geloof er niets van! Roof en diefstal is het, niets anders; waarom hebt gij anders mijn beurs en mijn juweelen gestoh. u? 'Hé moest uw beurs en sieraden wegnemen, zei. hij doodbedaard, anders zoudt gij ze gebruikt hebben om te trachten mij door do vingers lo slippon. Dienstmeiden in herber gen zijn nu eenmaal gemakkelijk om te koop en on van hetzelfde soort zijn de knechts in stadslogemonten. Maar uw geld en juweelen zijn veilig in mijn wambuis opgeborgen. Ik zal de eet hebben ze u terug te geven als wij Rotterdam bereikt hebben. Ze mij terug geven! lachte zij schamper. Geven schurken zooals u ooit Iemand zijn gestolen bezittin gen terug? Zelden, dat. stern ik toe; maar toch, uitzonderingen bevestigen den regel. Uw beurs en juwx'eSen zijn hier, voegde hij ei' aan toe. Uit zijn wambuis haalde hij een kleine lederen beurs en eenige sie raden te voorschijn en toonde zc haai1. - En ik zal ze goed voor u bewa ren tot ik ze u in Rotterdam kan te ruggeven; daarna zal het de taak van iemand anders zijn om te zor gen, dat u hem niet door de vingers slipt. En verwacht u werkelijk van mij, dat ik zoo'n krankzinnig verhaal zal gelooven? zei ze verachtelijk. Er zijn meer dingen tusscben he mel en aarde, die waar zijn, ofschoon sommigen van ons ze niet gelooven kunnen. Maar hier zag ik met eigen oogem, hier moet ik op mijn eigen oogen vertrouwen, dat u mij bestal en niet van plan zijt mij het mijne terug te geven. Uw oordeel over mij, mejonk- vrouw, is zoo slecht, dat het er wei nig op aan komt of u mij nog voor een gewonen dief houdt of niet, Mijn oordeel over u, sinjeur, be lust op uw daden. En die getuigen tegen mij dat moet ik toegeven. Zij beet zicli geërgerd op dé lippen en haar slanke vingers trommelden zenuwachtig op de armleuning van den stoel. De onyerstoorbare kalmte en gelijkmoedigheid van dezen man maakte haar zenuwachtig, 't Is hard, wanneer men wenscht le wonden en de scherpste pijlen treffen geen doeL Nu wachtte zij een oogenblik uit vrees, dat haar opwinding zich zou verraden in het heven van haar stem, au slechts toen zij zeker was, dat die wen snijdend en koud 20U klin ken als te voren, vroeg zij kortaf: Wie betaalt u voor deze schand daad? Iemand, die zich blijkbaar Ulo weelde kan veroorloven, antwoordde li ij luchtig. Wilt u het mij niet zeggen? Denkt u, dat ik dat zou mogen? Ik zou het kunnen raden. Dat zou u misschien niet moei lijk vallen, stemde hij toe. Gij zijt een van de vele werktui gen, die de heer van Stout.enbu.rg voor zijn politieke doeleinden ge bruikt. Do heer van Stoutenburg? Het was onmogelijk voor Gilda uit te maken of de verwondering, die ln •:1e stem van den jongen avonturier klonk, werkelijk of geveinsd was. een volksstemming uü te spreken te gen hun opneming üi het nieuwe be- sluunsstolscl, het andere om ze er in cp te nemen, doch hun oen afzonder lijken staatssecretaris te geven. BEGRAFENIS. Op de slgemeene begraafplaats aan den Schoterweg is Woen&uagiiiiddug ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. van Dalen, in leven voorzitter van de Haarlemsche Slagergézeltenveroe- niging „Ons Belang De kist was gedekt o.rn. door een krans van 't bestuur on een van de leden der vereeniging. Eenige bestuursleden van „Ons Belang" en oollega's van den overledene gaven door hun aanwezig heid blijk van hun belangstelling. Er werd aan het graf niét gesproken. Namens de famine dankte een zoon van den overledene voor de aan zijn vader bewezen laatste eer. STADSSCHOUWBURG. Voor een vrij goed bezette zaal gaf gisternvonu de „Tooneolvereeniging", Eva Bon- heur, hel afwisselend blijmoedig en treurig stuk van Herman Heijermans. Evenals vorige keeren werd het een succes, vooral voor Marie Faassen, die de hoofdrol uitstekend vertolkte. Ook Willem v. <J. Veer als Jasper, deelde in liet applaus. H. B. S.-TOCHT. - Woensdag had den de leerlingen der H. B. S. met 5- jarigen cursus vrij van school. De di recteur, de heer v. Mourik Broekman, had n.l. een fietstocht georganiseerd, waaraan alle leerlingen konden deel nemen. Kwart vóór negen vertrok de stoet van de Zijlvest, men reed over Vogelenzang naar Noordwijkerhout. In de duinen werd een vlagoefening gehou den, waarna in Hotel ,,'t Rechthuis" de eetlust gestild werd. 's Middags wer den in de duinen weer enkele wedstrij den gehouden, o.a. voetbal en hardloo- pea. De voetbalwedstrijd trok aller aan dacht, doordat vele leeraren van de ge legenheid proiiteexden en nog eens meespeelden. Ook bij de estafette waren zij van de partij en deden niet onder voor hun leerlingen. Over Hillegom, langs den Wagenweg, werd teruggere den en men bereikte Haarlem om streeks half vijf. Bij de H. B. S. werd de stoet ontbonden, nadat eenige ma len een „hoera" op den directeur was uitgebracht. PERSONALIA. Voor 't examen vrije- en orde-oefe ningen zijn geslaagd de heeren A. Hen driks, K. Hengeveld en J. Hermes, al len van Haarlem. Bij '1 gehouden machinisten-exa men zijn geslaagd voor diploma A. dc heeren W. J. Lubbers en R. Klein, bei den te IJ muiden. GEMEENTE-VELDWACHTERS. Woensdagmiddag had in 't „Blauwe Kruis" een vergadering plaats van de gemeente-veldwachters in Noord-Hol land. De voorzitter van den Alg. Bond van Politiepersoneel, de heer Van Putten, hield een inleiding. Spr. zette uiteen, dat er plannen be staan, een actie te voeren in het ge heele land om te trachten, de positie van de gemeente-veldwachters te verbeteren en schetste het verschil tusscben den veldwachter van voorheeu en dien van thans. Het gevoel van eigenwaarde heeft zich ook onder de veldwachters meer ontwikkeldzij vinden, dat zij niet al tijd genoeg door provincie en gemeen te gewaardeerd werden. Nog het vorige jaar verwees de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, naar aanlei ding van een door dien bond gedaan verzoek om salarisvcrbeterig het be stuur naar de Staatscommissie voor dc salarieering van gemeente-ambtenaren, welke commissie nog wel eenigen tijd noodig zal hebben, voor zij met haar werkzaamheden gereed is. latusschen, vervolgde spr., blijven de veldwachters „voortsukkelen" met zeer lage loonen. Daarom zal de bond krachtig gaan strijden voor verbetc- nëg. In oen twintigtal plaatsen in ons land worden vergaderingen belegd. Spr. deelde daarna mede dat het sa laris van een veldwachter in Noord- Holland f 1600.bedraagt, met vijf één-jaarlijkschc verhoogingen tot f 2100. Spr. betreurde het, dat nog niet alle Nederlandsche polittcmannen als één man opstaan tot verbetering hunner po- Met een opwekking de organisatie zoo krachtig mogelijk te maken, eindig de spreker. binnenland GRIEZELIGE VONDST. Te Gil- ze (N.-Br.) in een greppel op de Ruwe heide hebben jagers aan den Molca- schotschen dijk een in verren staat van ontbinding verkccrend lijk gevonden. Naar de klecding te c ordeelen' moet het eea manspersoon nja van den gegoe den stand. I11 de hand had hij een brow ning, terwijl ook nog in een der zak ken een revolver stak, benevens een portemonnaie en een tandenborstel. De justiüe is met deze vondst in kennis gesteld. Zijn beweeglijk gezicht was eeu en al verbazing, maar dit kon ook zijn oorzaak hebben in zijn verwondering, dat zij zóó snel den naam van zijn meester raadde. Want, dat zij goed geraden had, daar twijfelde zij geen oogenblik aan. liet was gemakkeiijK genoeg, de achtereenvolgende gebeur tenissen in verband te brengen, die hauden-plaats gehad nadat zij haar broeder aan do deur der Groote Kerk had verlaten. Stoutenburg geheel ver vuld van de geduchte rich op den Stadhouder te wreken, was bevreesd, dat zij. Gilda, het geheim verraden zou en hij had dezen s :helm betaald om haar uit den weg te ruimen. Stoutenburg en z.jn aanhangers! Hc-t kon niemand anders zijn. Zij waagde niet te veronderstellen, dat haar eigen brooder de hand kon heb ben in deze verachtelijke daad. liet was Stoutenburg natuurlijk; dezo glimlachende deugniet wist het maar al te goed, ofschoon hij nog mompel de met eenige gesmoorde vloeken: Stoutenburg? Welnu! zei zij hooghartig, u ziet, dat het moeilijk is mij ;e mis leiden! lit h(PJ van Stouten 1 in ,'g Leeft u het geld gegeven om mij zoo to behandelen. Hij betaalde u, gaf u geld, herhaal ik, en gij, een man, die voor uw land zoudt moeten strijder., waart snel 'v reiu c»'i vromv n.-,n te vallen. Schande over ui Schande* HET NIEUWE VERBLIJF. VAN EN EX-KEIZER. lit een correspondentie uit Doorn aan do Telegraaf wordt -medegedeeld dat „het Huis te Doom", dat als toe komstig verblijf van öcu cx-'keizer is bestemd, getransporteerd ca beschreven is op naam van den makelaar J. F« Rarcnds, te Baarn, van wiet», naar bet heet, de ex-keizer huurder is. Voor de hand ligt natuurlijk, <hit het buiten reeds verhuurd was vóór het definitief werd gekocht. De tegenwoordige bewoonster is be. zig om kalmpjes haar plaats voor den nieuwen bewoner in te ruimenver- koopinkjes van overcompleet juin- en landbouwgereedschap er. eenige bloe men en planten en vruchtenkassen- blocmbakken en het z.g. „mooie goed'1' zijn niet in de veiling gebracht, doch door. den ex-keizer ovetgenomen. De Electrische -Draadveriicbting en Fabriek van Ijzerwerken firma llogen- birk en Zoon, te Bloeinendaal, is bezig met de vervaardiging van het hekwerk, dat rondom het geheela terrein zal ko men. Het z.g. kerkepaadje zal er buiten blijven zoo ook de bekende mooie Mo lenweg en hei Ijskelder bosch, maar de zandweg, die de verbindiug tus- schen den verlengden Molenweg en den Langbroekerweg vorm:, zal hoogst waarschijnlijk vervallen tu binnen do afrastering worden getrokken. Ook de brug, die uit het park een open verbinding met het kasteel vormt, zal van een hekwerk worden voor zien. Een der gebouwen op de plaats, die tot dusver als landbouwschuur dienst deed, wordt met bekwamen spoed in gericht lot moderne verblijfplaats vaa personeel, met eetzaal, badkamers enz. Dit gebouw moet begin December ge reed zijn, omdat, wanneer zulks eenigszins mogelijk is, de cx-kcizer omstreeks 16 December gaarne zijn nieuwe woning zal betrekken en zijn Weihuachifesi dit jaar op Het Huis te Doorn zal vieren. De makelaar B. heeft eveneens aan gekocht op bestelling van den cx-kei- zer. de villa „D2Ïsy Cottage". Het front is gelegen in het midden der Midden- iaau en achter grenst de villa aan de Gczichtslaan, waarop men van het Huis te Doorn uit over den Rijks straatweg heen het uitzicht heeft tol aan den Kampweg. Aan deze zelfde laan, maar aan den anderen kant, is ook een heel eenvoudige burgerwo ning aangekocht. Verdere aankoopen, waarvan veron dersteld kan worden, dat ze voor het gebruik van den ex-keizer of diens ge volg zouden kunnen zijn, kwamen hier nog- niet tot stand. Wel is er overal ge ïnformeerd, maar de enorme vraagprij zen bekoelden den lust tot koopen. Er schijnen plannen in de lucht tc zitten, om nu tot nieuwbouw te besluiten j althans gronlspeculnni'-n schij; hier op thans hun kansen te bouwen. Dc prijzen van sommige bouwterrei nen zijn dezer dagen maar eventjes 100 pCt. verhoogd. De terugslag van deze levendige speculatie is ook reeds waarneembaar bij de prijzen, die voor gewone huizen* in het dorp gemaakt wordenook die worden nu plotseling met :oo pCt. winst verkocht en ge- kecht! De ex-keizer brengt vrij gerege.d be zoeken aan zijn Huis te Doorn en in den omtrek. Eenmaal wandelde hij ge heel alleen door de dorpsstraat, maar meestal is hij in gezelschap. Het her kennen is echter zeer moeilijk, daar zijn gelaat thans met een grijzen baard bedekt en geheel veranderd en ver ouderd is. Nadér wordt nog gemeld Toen de ex-keizer zich cle beschik king over „Het Huis te Doorn" ver zekerd had, was van de zijde der vori ge eigenares aan den huurder van de belendende, tot het goed behoorende hofstede, opzegging van huur gedaan. Een der contracten liep n.l. bet volgend voorjaar af. Van de zijde van den ex- ke-.zer kwam daarop echter spoedig de boodschap, dat hij wel op tijdige ont ruiming gesteld was, doch da- er vaa „op straat zetten" geen sprake zou wezen. De bestuurder der boerde:ij. die vol gens zijn contract nog slechts tot het volgend voorjaar buur had. maakte zich voor zijn gezin van io'_ kinderen echter, zooals begrijpelijk is, nog al be zorgd, aangezien bet woningvraagstuk ook voor het boerenbedrijf er niet een voudiger op wordt. Thans echter heeft de makelaar van den ex-keizer, nabij Amersfoort de boerderij Stoutenburg gekocht en den boer van „liet Iluis te Doorn" medegedeeld, dat deze boer derij voor hem beschikbaar is. Volgens geruchten, zal de vrij ko mende boerderij tot keizerlijke was- schcrij worden ingericht. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ* Bij een vechtpartij tusschen mili tairen en burgers te Enschedé werd da burger G. E. levensgevaarlijk met ecg bajonet gewond. Twee militairen be vinden rich in arrest. "DOODGEDRUKT. Het zoontj» vau den beer O., te C d t in de straat aan het spelen was met een kar, is met de borst beklemd geraakt tus schen den disselboom van de kar en ecu uabijstaanden boom. Het kind werd zoo ernstig verwond, dat het spoedig overleed. 'i is een da.id, die u het sehaautropd op de kaken moest jagen wanneer u nóg een .sprmojC eergevoel .u-zat, waaraan ik echter ernstig twijfel. Zij had zich, ln haar verontwaardi ging, rneor en meer opgewonden, be* leediging na beleedigmg wierp zij hein naar het hoofd ln de flauwe hoop om eindelijk een rest van schaamte in item te doen ontwaken en hom in verwarring le brengen, zoodat hij oogenblik dat ondoorgrondelijk te vreden uiterlijk en dis brutale trot- x lie houding zou verliezen, die hem n;e: toekwamen in zijn ondiergos ei lik ten stand. Maar door den naam Stou tenburg te noetnen, had zij voor Dio genes een licht doen opgaan over sommige dingen, die hij slechts vaag vermoedde. Hij bezat een helder ver stand. niettegenstaande zijn vela dwaasheden: hij herinnerde zich zijn onderhoud met NJcolaes Beresteyn in het atelier van Frans Hals en allo bijzonderheden van dit gesprek sche nen plotseling voor hem klaar en dui-, delijk la worden. Het hoogmoedig ge praat over de toekomst van Holland was, nu in verband gebracht met den naam van Stoutenburg, zeer goed ;a begrijpen. Stoutenburg en hot wei- rijn van Holland, een goheim, dat bij ontdekking den dood van zes opoffo» rende patriotten zou veroorzaken. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 5