stadsElsuws Het Tooneel Baeldende Kunst Arr. Rechtbank Binnenlané Politieke actie had Voss volgens zijn /eggen tijdens zijn verblijf te Berlijn niet gevoerd, hij had slechts gevolg gegeven aan een innerlijken aan- ïramg. Later verklaarde Voss niet de be doeling te hebben gehad Haase te doo- den. Toen de aanslag gepleegd werd, vergezelde mevrouw Haase haar echt genoot. Zij werd echter niet getrof fen. ERZBERGER EN HELFFERICH. Uit Berlijn wordt gemeld: Erzber- ger koestert het voornemen een nieu we aanklacht tegen Helffench in te dienen. BE GEVOLGEN DER BLOKKADE. De thans vastgestelde officieeie medische statistiek van 1917 voor Hamburg meldt een toeneming van het aantal dood en-gevallen met 50 en een buitengewoon hoog ziektecij- fer ten gevolge van het door de blok kade ontstane gebrek aan levens middelen. ELZAS-LOTHARINGEN. Uit Berlijn wordt gemeld: Uifc Elzas-Lo- tharingen worden opnieuw maeso-uit wijzing en gemeld. De laatste dagen werden alleen reeds m Baden 10,000 uitgewezen personen verwacht. Het onder dak brenger, veroorzaakt groo ts moeilijkheden. DUITSCHERS EN LETTEN. De Kon. Allgem. Ztg. meldt uit Mitau: Bij Groot-Eskau. 20 K.M. ten Oosten .van Mitau kwam het tot een geveent tusschen Letten en Duitsche voorpos ten, waarbij meer dan 30 Letten, .w.o. eenige officieren, werden gevan gen genomen. IS DE OPLOSSING VAN HET F1UME-VRAAGSTUK AANSTAAN DE! Volgens een ber.chf van de Stamps zijn onderhandelingen begon nen tusschen de Itahaansclie regcering en d'Aranmzio. Jlet blad verzekert dat Tittoni hard werkt aan de oplos sing van het Adriatische conflict. Men veronderstelt, dat de oplossing van het Frame-vraagstuk klaar is voor het begin van de l'.aliaansche verkiezin gen. DE ZETEL VAN DEN VOLKEN BOND. In de Belgische Kamer heelt de afgevaardigde Paul Otlet de vol gende resolutie ingediend, met ver zoek dez© vóór de ontbinding van het parlement in stemming te brengen. „De Kamer en de Senaat noodigezi de regeer.ng uit met den Volkenbond onderhandelingen te openen, ten ein de hem met volkomen souvereiniteii voor de inrichting van zijn zetel een stuk Belgisch grondgebied van ten hoogste 3UU0 hectaren aan te bieden, bestemd om ten bate van alle regee- ringeu een federaal wereldd.strict te worden, op de wijze waarop de Ame- riKaansche Staten hei federale dis trict hunner republiek hebben geves tigd, ten einde er Washington te stichten." KONING ALBERT IN NEW-YORK. Koning Albert blijkt bij zijn bezoek in do Ver. Staten zich n.et te verge noegen rnet de strikte uitvoering van het officieeie program. Hij maakt zijn reis ten nu.te vin vele morkwaai- digheden te bezichtigen, welke niet (Lreci in het kader van het ieestpro- grain opgenomen zijn. Dezer dagen heeft de koning met prins Leopold, na eerst een viieg- tochtje boven New-York -te hebben gemaakt, een „wolkenkrabber" be zocht. Met de lift heeft hij zich langs de 54 verdiepingen naar boven bege ven, om van het 793 voet hoog© ge bouw het panorama der stad te be- .wonderen. Daarna deed hij een rond gang door het gebouw, bezichtigde de hoiiMlelskantoren en daalde tot in ao kelders af,'waar de machines voor de verwarm.ng en verlichting werden bekeken. 's Middags toog de koning naar de Beurs. De beurslui staakten den ar beid om den koning toe te juicheln. In een 6pecialen trein reisde de koninklijke famil.e naar Boston, waar kardinaal Mereier thans eveneiris toeft. De begroeting tusschen den koning en den kardinaal droeg een .zeer hartelijk karakter. Thans bevinden de koning en ko ningin zich bij de watervallen der Niagara. ECONOMISCHE TOENADERING. Volgens mededeel ingen uit toonaan gevende Engelsche handelskringen zal Engeland zijn pogingen tot het aanknoopen vun. nauwere economi sche betrekkingen met Duitschland ijverig voortzetten. In Keulen iggen thans meer dan tienduizend milaoen pond aan goederen opgestajaeld. Hel vrx>rnemen ts, naar het voorbeeld van do firitsche Kamer van Koophandel te Keulen, xn geneel Duitbchland Brtt- sche handelsvcrtegcnwoordigingen op to richten en te Berlijn een Britscne Kamer van koophandel. De Engelsche regeering steunt dit plan. Engeland is ook van plan in de kwes- van de betaling met goud tegenover Duitschland een zeer tegemoetkomen de houding aan to nemen. EEN OPMARSCH NAAR PETERS BUIIG. - De correspondent van de Times te ilclsinglojg zendt het volgen «e bericht van generaal Vasiikovsky. ..Ben juist teruggokêerd van Heval. De troepen van Von derGoltz beginnen een voorzichtige beweging naar Let land en zuilen binnen veertien dagen een offensief beginnen in de richting van Psk:»f, Estland bezetten en opruk ken naar Petersburg, met he'. doel eer Duits h monarchaal stelsel te vesli gen. Verzoeke deze mededeeling aar marschal£ Poch over te brengen." (Hierbij zij evenwel opgemerkt, dm van Duitsche zijde juist genie id word', dat liet gtoOiste <jecl der Duitsche troe pen thans, gehoorzaam aan de beve ieu naar Duitschland terug trekt. Bo vendieu is Von der Goltz afgetreden Het ij evenwel mogelijk, dat een klein deel der Duitsche troepen nog verdere avonturen wil uitlokken. Red, HV- D.) De Timescorreepondent voeg; erbij, dat j Bo.sjewiki Maandag een hevi gen aanvul deden op 25 mijlen ten N. N. W. van Pakof. De Russen onder vorst Dolgoroekoff deden een tegef» aanval en vernietigden de 19de Bols jewistische divisie zoo goed als geheel. Zij maekt i 500 gevangenen, en twêei kanonnen en 30 machinegeweren buit. DE DUITSCHE OORLOGSSCHE- PEN. De „Times" verneemt uit Washington, dat er reden is om aan te nemen, dat er spoedig een bevredigen de schikking zal tot stand komen tus schen de Vereeoigde Staten en Groot- Brmannié betreffende de kwestie aan wie dc Duitsche oorlogsschepen zullen worden toegekend. Men hoopt, dat de „Imperator" spoedig in Engelsche han den zal zijn. De andere schepen wor den ter beschikking van de geallieer den gesteld. Amerika eischt de tank schepen op. ALGEM. NEDERL.- BOND VAN HUISPERSONEEL. Woensdag avond had de afdeeling Haarlem en omstreken van, deze organisatie een le denvergadering in hel gebouw „Het Blauwe Kruis". Dc vergadering was vrij goed bezocht. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken werd door den heer R. J. Dijk, secretaris van den Haarl. Best. Bond, een inleiding ge houden over de beteekenis van de In validiteitswet. In een met groote aan dacht gevolgd betoog zette de spreker uiteen, dat deze wet ook van groote beteekenis is voor het huispersoneel. „Om 10.000 dollar", door Het Hofstad Tooneel. De wereld wil bedrogen zijn! Dat is een waarheid als een koe. En omdat de menschhcid hiervan volkomen over tuigd is, liegt zij er dagelijks maar lus tig op los. Gelooft u, dal dat overdre ven is? Probeert u dan maar eens of probeert het liever maar niet om één dag gehéél waar te zijnhet lijdt geen twijfel, of u zit aan het einde van dien dag in de grootste perikelen. Een Amerikaansch journalist heeft eens beschreven, wat de gevolgen wa ren van 24 uren waaiheid-spreken. Zijn vrouw was van bem weggeloopen, zijn zaak was naar de maan, heeren hadden hem uitgedaagd cn de portier van de gevangenis stond op. het punt de deuren van de cel voor hem te openen. Zoo ver.loopt het niet met Bob Bennett, die om 10.000 dollar de weddenschap heeft aangegaan om ge- dutende één eunaal geen enkele leugen te vertellen, maar veel scheelt bet toch niet. In die 24 uur bebbcn zijn aan slaande schoonouders hem de deur ge wezen, heeft zijn meisje het engage ment verbroken en is hij door zijne compagnons uil de firma gegooid- De heeren Ralston, Donnelly en Van Dus- sen, die met Bob de weddenschap heb ben aangegaan, verlangen nog meer dan bet slachtoffer naar het einde van den fatalen ter mijn en zij danken den hemel als de klo- 4 heeft geslagen en Bob in 5 mi nuten weer kan „goed-liegen", wat hij met 24 uur waarheid heeft verkorven. Dit is het dankbare onderwerp van de Amerikaansche klucht, die het Hof- stad-Tooncei hier gisteren met groot succes heeft gegeven. Het vermakelij ke verreweg beste eerste bedrijf deed ons een blijspel verwachten, maar de schrijver heeft het geheel in de klucht gegooid. Eigenlijk wel jammer, wani de stof voor een werkelijk blijspel ja -c 11 voor een satire was cr in du even zeer zeker. De sch rijver heeft zoo'n hoogen gooi echter niet gedaan. Hij was tevreden inet een klucht en het publiek was hei met bem. Er is door de goed bezette zaal geschaterd van het lachen en het publiek, leefde zóó mee, dat het applaudisseerde, loen de klok 4 siocg en Bob zijn weddenschap had gewonnen. Zeer zeker heeft het opgewekte, vroo- lijke spel veel tot dat succes bngedra- geo. De leden van het Hofsiad-'l ooneel gooien zoo'n klucht er met een pretti ge gemakkelijkheid uit. Const, van Kerckhoven vond in Bob een hem uit stekend liggende ro'. Hij speelde den heelen avond met een aanstekebjke jo ligheid. Ook Henri Poolman was „lek ker op dreef" als de door de wedden schap het meest gedupeerde Ralston. Een avond van onschuldig vermaak, speciaal voor hen, die in de komedie liever lachen dan huilen. J, Bi SCHUILj TENTOONSTELLING BOOT- I« het Waaggebouw houdt de ie Haar lem zoo welbekende schilder H. F. Boot een tentoonstelling van v.crken. Boot, Rotterdammer van geboorte, koos aanvankelijk niet den weg der schilderkunst. Na gymnasiale oplei- ding toog hij naar Leiden en werd daar student der li teraire faculteit. Totdat de natuurlijke aandrang hein te machtig werd en hij zich geheel en al aan de beoefening der vrije beel dende kunsten ging wijden. Een viji- tien jaar geleden vestigde Boot zien te Haarlem en velerlei tentoonstellin gen, vooral ook die van Kunst zij ons Doel, mochten sedert van zijn mede werking profiteer©!!. Somnuge dier werken zijn ook Uiaiis op de Waag terug te vindon, benevens een groot aantal andere nummers, schilderijen, aquarellen, teekemngen, opgehangen of in portefeuille, die te zaïnen een beeld geven der prestaties van dezen emsUgen kunstenaar. Naar het ons voorkomt is 3e schil der zichzelf vrijwel gelijk gebleven; een bijzondere ontwikkeling in een bepaalde richting ot eon plotseling omslaan naar heel wat anders wijs de verzameling toch niet uit. Wel doet zij bovenal weer zien, wat knappe aquarellist Boot toch is en blijft. Schitterende stillevens, bioem- studies eu Waagstandjes toonen dit 0111 strijd. Bij deze sULevens ook is de schilder kieskeurig in den aard van t geen hij afbeeldt in tegenstelling met de voorwerpenkeus op zoo menig' stilleven in olieverf, die inderdaad smakeloos kan zijn en die de idee uit dragerij wat erg dicht nadert Steeds is de kleur van Boot s aqua rellen van een weldoende frisehhèid, de behandeling der verf doorschij nend en voornaam, terwijl de stofuit drukking lot een hoog peil is opge voerd. Toch zijn bij de stillevens in olie verf ook qualiteiten van kleurkracht breeden toets en liclittintoling op te maken, die den aard van het onder werp kunnen doen vergeten al toont de meerderheid dier stillevens een 'somberder palet- De portretten zijn nlel 'de belang rijkste nummers der tentoonstelling en ook de landschap- en stadsi-eoil- sludies, meercndeols kleine werken, moeten voor den verderen arbeid on derdoen. Een loouig gezicht op Ame land en de heldere schets Waag aan het Spaarne worden hier afzonderlijk vermeld. Er is ook eenig glas in lood met naïeve maar ook vreemde kanten en we besluiten met te wijzen ojj een reusachtige teekening, naar gipsbeeld (fragment v. li. Fries v. d. Zeusstem- l»el te Olympia) welke studie Boot des tijds in het museum vun Kunstnijver heid vervaardigde. Dat zal tegenwoordig niet gaan meer! De tentoonstelling Boot blijft tot en met 19 October g upend en zal naar wij meenen ook wel eens 's avonds zijn te bezichtigen. G. KERKHOFF. Salerlaactie Iseraren-K. O. en BS, O. Wij meldden reeds, dat een adres aau den raad is gericht, om toeken ning van kinder-suppletieloofl en een ui' veering ineens van twee maan den salaris. Nader vernemen wij dat 'dit adr^s uitgaat van de ver een Ring van leeraren en leerarosBen aan gt meentclïjke inrichtingen van gymna siaal en middelbaar onderwijs ie Haarlem. In het adres wordt uiteen gezet, dat de leeraren le Haarlem geen duurte toeslag van gemeentewege en geen kindertoeslag krijgen in tegenstelling met alle andtre gemeenle-ambtenarer: dat zij niul een Rijksduur'.etocslag ontvangen en dat, „doordat de laatste salarisverliooging der leeraren geheel en al onevenredig is aan de geweldig? stijging van de kosten voor levenson derhoud. vele leeraarsgezmnen in een toestand von verval zijn geraakt en de leeraren voortdurend door financieels zbrgen gedrukt wort-en." Er is hierdoor, gaat het adres voort, een geest ven ontvredenheid en ver tittering ontstaan hij de leerkrachten van het gymnasiaal en middeibaaf onderwijs. Er dreigt dientengevolge, gevaar voor het onderwijs to llaar km, eenerzijds doordat de leeraren in de onmogeltjKneid verkeeren.hun volle Krachten aan hun taak to geven: an derzijds omdat door do lage sa'a- rieering zich bij voorkomende vacatu res geen gewenschte sollicitanten aan- melden. Aangedrongen wordt, om ten spoe digste maatregelen te nemen, die ver betering tn den toestand zullen bren gen. Verder wordt opgemerkt, dat het ■invoeren van een nieuwe salarrirege ling voor lc-eraren en leoraressen be lemmerd wordt door de* houding var aen minister van onderwijs, die de ge meenteraden niet vrijvat, <je leeraren te bezoldig°n in evenredigheid met de andere gemeenteambtenaren en da', het bovendien practisoher zal zijn met 't vaststellen van 'n salajisregeiing te machten tot dat he; nieuwe „Bezoldi gingsbesJuk' zal zijn verschenen. Naar aanleiding daarvan wordt 't reeds gemeld verzoek gedaan. Adres santen verklaren te méenen daarmede aan den Raad een middei sar. de hand gedaan te hebben om althans eenigsrins de leeraren in hun moeilijk beden tegemoet te komen. Daarnaast vcrkl ji.en zij echter, dat zij niet mee nen, dat daardoor de leeraren afdoen de zijn gehoipen, of dat zij door dezen toeslag over 1919 een salaris hebtieu ontvangen, zooals zij dat wensclien en op goede gronden meenen te kunnen ei .ange 1. Zij zeggen eindelijk dat zij in af wachting van een betere salarisrege. hng den raad hun voorstel ter over weging aanbieden en dat zij zich voorbehouden den raad bij de vast stelling van de nieuwe verordening hun deakhe€iden over het salaris, dat ceri 1 eeraar ais zoodanig behoort te ontvangen, l.enbaax te maken. BARBIERS- EN KAPPERSBE DIENDEN. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Barbiers- en Kappersbedienden, heeft eenigen tijd geleden besloten bij de Patroonsveree- niging een voorstel tot herziening van loon en arbeidsvoorwaarden aanhangig te maken, waarna dan ook bepaalde wcnschen ter kennis van het bestuur «lier organisatie zijn gebracht. In een daarop gehouden vergadering van de patroonsorganisatie is dit ver zoek van dc bedienden nader bespro- keu. Naar de mcening van de patroons was het gevraagde niet volledig voor inwilliging vatbaar. Er werd besloten du ter kennis van de bedienden-organi satie te brengen. In den loop dezer week had hierover dan ook een samen- spreking plaats tusschen de dag-el. be sturen van dc patroons- en bedienden- organisatie, waarbij mede tegenwoordig |was het dagel. bestuur van den Ilaarl. Bestuurdersbond. Er werd nog geen overeenstemming verkregen. Den daaropvolgenden avond had een ledenvergadering van de bedienden-or ganisatie plaats, waar door het bestuur verslag van een en ander werd gedaan. Teneinde hei bestuur en de leden in dc gelegenheid te stellen, een en ander "nog eerst ernstig te overwegen en te be- studeeren, werd besloten, de beslissing in deze kwestie op te schorten tot de volgende vergadering, die op Dinsdag 14 October zal plaats hebben. FUSIE VAN ONDERVVUZERS- VEREENIGINGEN. Voor de Alg. Verg. stek het hoofd bestuur van den Bond van Ned. On derwijzers voor: ..De Bond draagt t H.B. op onderhandelingen aan te knoopen met het H.B. van 't N.O.G. ten einde te komen tot stichting vun »)én algemeetneri onderwijzersbond, op gemeenschappelijk program door samensmelting van beide vereenigin- gen en te zijner tijd aan de leden 1 ipport uit te brengen omtrent het resultaat dezer onderhandelingen.'" Hilversum diende een dergelijk voorstel in. In de toelichting wordt hot volgende gezegd: De veranderde omstandigheden ma ken het meer dan ooit gowenecht om te komen tot een concentratie van allo leerkrachten bij het lager onder wijs, die inzake de verbetering hun ner positie in hoofdzaak dezelfde be langen hebben en mot den Bond wil len samenwerken voor de instand houding en bloei van de openbare 6chool. De tijd schijnt het H.B. ge komen om kleine geschillen op zij to zetten en met het grootst mogelijk aantal gelijkgezinden te werken voor lied groot© gemeenschappelijke doel Delft wil de actie tot stopzetting dar opledding krachtig door zetten. SALARISACTIE DER BIJZONDE RE ONDERWIJZERS. De R.K. On derw ijzersbonden hebben samenge werkt en een comité gevormd om de salarissen te verbeteren. Deze orga nisatie bedoelt evenwijdig te loopen met die van de vereenigingen, die in hoofdzaak openbare onderwijzers omvatten, n.l. N. O. G., Bond, Hoof- denvereenig. en M.U.L.O.-personeel. Voorlciopig is liet doel te trachten het maximum Ln het geheel f 800 hoo- ger te krijgen. Door werkloosheid. In de middagzitting stond eerst terecht de Zaandamsche los werk man I. A. M. Th., die op 3 Novem ber 1918 te Zaandam, door middel van (eigengemaakte!) valscho sleu tels, zich toegang verschafte, zooals hij ter terechtzitting bekende, tot een perceel aan de Oostzijde. Volgens zijn verhaal had hij toen geen werk en w as hij ten einde raad. Hij eigende zich een rijwiel toe, on geveer f 50, eenige.stukken zeep en chocolade en doosjes cigaretten. Het O. M. nam aan, dat bekl. door ongelukkige omstandigheden tot de daad was gekomen en eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden, met een proeftijd van 2 jaar. V ertel Wegens verzet tegen de politie, op Zondag 15 Juni van dit jaar in staat van dronkenschap te Beverwijk ge pleegd, werd 1 maana gevangenis straf gerequireerd tegen den 27-jari- gen schippersknecht J. E. v. V. Bekl. had zijn Zondugsche jas mee gebracht, om te laten zien, hoe de poljitjie die jejs, volgons liem, jhad' toegetakeld. Hij schaamde zich, er 1111 mee over straat te loopen, zeide hij. Tegen den broeder van dezen be klaagde, die hem broederlijk bi., zijn verzet gesteund had, eischte hel O. M. een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand met oen proef tijd van 2 jaar. Voorwaardelijk, om dat deze bekl, in tegenstelling met zijn broeder, gunstig bekend staat. Gasdiefstal. Op verschillende tijdstippen in de maanden Mei en Juni van dit jaar verschafte mej. A. v. E.—v. d. M., te. Beverwijk, zich op wederrechtelijke wijze gas, door de buitengasleiding, door middel van een gummislang, in verbinding te brengen met de gas leiding in. haar woning. De meter was weggenomen, omdat bekl. baar gasschuld niet betaald had. Eisch: f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Do mishandeling) ie Llsae. Ten slotte diende de zaak van C. v. d. Z., arbeider te Lisse, die bij von nis van 28 Augustus 1919 door de Haarlemsche Rechtbank bij verstek was veroordeeld tot 7 dagen gevan genisstraf, wegens mishandeling van G. A., timmerman te Amsterdam. BekL was van dit vonnis in verzet gejkomen en was nu zelf aanwezig. •Mr. P. Tideman stelde zich civiele partij voor den mishandelde en vor derde voor hem f 150 schadevergoe ding. Do mishandelde, getuige G. A„ deelde aan de Rechtbank uitvoerig mede. hoe de zaak zich volgens hem toegedragen had. Zijn verhaa] luidde ongeveer als volgt: Met een vijftigtal andere loden van de vereeniging ,,De Dageraad", mankte hij op 2 Mei 1918, Tweeden Pinksterdag, een propagandafïets- tocht. Zingende trokken do deelne mers Lisse door, de Rotterdamscae Dageraadsleden tegemoet, die zij, zooals overeengekomen was, op een bepaald punt zouden vinden. Te Lisse verspreidden zij picpagajidc- lectuur, die door de dorpelingen met sympathie aangenomen, aldus «acht gel. althans; zelfs werd aangeboden om de geschriften verder te versprei den. Op hun terugtocht door Lisse brachtten zij in verschillende café's ververschingen te krijgen, die hun overal geweigerd werden. Zingend trokken zij toen weer verder. Toeu zij aan '1 eind van het dorp gekomen waren, sprong plotseling oen agent tusschen de fietsers en gelastte hun met zingen op te houden. Dit scheen, zei get., het som te - zijn voor een aanvat van vele bewoners van Lisse op de deel nemers aan den tocht: mannen en vrouwen werden van hun fietsen af gerukt, gestompt en geslagen. Gel. werd door een man of zes, zeven vastgegrepen en door een persoon zoouanig tegen het onderlijf geschopt, dat hij bijna neerzeeg van de pijn. Hij ging toen naar een agent on vroeg dien: „Moeten jullie niet op treden?" „Moet jij ons den dienst leeron?" luidde de wedervraag. „Ik geloof van well" antwoordde ge tuige. Waarop de politieagent zou gezegd hebben: „Als je het dorp niet gauw uitgaat, zullen wij je er uit donderen!" Get. is toen naar het Gasthuis te Haarlem gebracht en daar voorloo- pig verbonden. Op de meeting in het Brongeborw is hij in zwijm gevallen. Daarom moest hij naar Amsterdam gebracht worden. Verder heeft hij zich te Amsterdam onder geneeskun dige behandeling gestéld. BekL, door den president ge vraagd, of hij den schop gegeven had, antwoordde, dat het geval al zoo lang geleden was en hij zich hot niet meer zoo goed kon herinneren. Intus- schen had hij, bij het oorloopig on derzoek door de politie, erkend dat hij een fietsrijder een schop had ge geven. Beklaagde s verdediger, Mr. F. Ila- gemoijer, had negen getuigen a de charge doen dagvaarden. Eerste van dezen was A. H. s.. jbloemistknecht te Lósse, die vlak bij zijn woning <x*i gesprek tusschen c-enige Dageruaukleden had opgevan gen en één van hen had hooren zeg gen: „Heb ik je niet gezegd, dat het wel mis af zou loopen?!" GeL L. v D. had gehoord, dot de Dugeraadsleden door de politie aangemaand werden, niet te zingen, omdut er godsdienstoefening gehou den werd. Bekl. v. d. Z. was toen „een heel eind verder op". Op een vraag van Mr. Hagemeijir ant woordde get., dat op een der schil den, die de Dagcxaadsleden op hun rijwielen met zich mee veerden te zien stond: voor Roomsch-Katholteken krenkende afbeeldingen. Mr. Hage- meijer vertoonde verschillende van genoemde schilden, met voor de be- voÉking grievende opschriften. De veldwachter S. V. verklaarde, dat hij gesommeerd had met zingen op te houden. Toen daaraan slechts door crikc'en werd voldaan had bij gezegd: „Wat ben jullie toch "11 schoften!" Gel. P. W.lid van den Gemeente raad vun Lósse, had voor Roomsch- Katholieken beleedigende alinea's uit de verspreide geschriften hardop hooren voorlezen en er toe aange spoord. de schilden van de rijwielen te trekken. Hij had echter uitdruk kelijk gezegd, dat den fietsers geen letsel mocht toegebracht worden. Hij heeft toen het schild van A.'s fiets -- hot meest kwetsende afgetrokken. A. sloeg toen naar hem met een fietspomp. Op hetzelfde oogenbl'ik kreeg A. een schop. Get. hoorde hem zeggen- „Daar schoppen ze mij een breuk! Uitdrukkelijk verklaarde get. dat bekL v. d. Z. zich toen niet in de buurt van A. bevond. Het O. M., waargenomen door Mr. de Vries Feyens, zeide in zijn requi sitoir. dat de zaak, „ontdaan van alle franje" hierop neerkomt, dat de Dageraadsleden4>p dien 2üen Mei te Lisse geschriften verspreidden, waar van de inhoud en schilden op hun rijwielen meevoerden, waarvan de voorstelling een groot deel van de inwoners van Lisse krenkte en grief de. Op hardhandige wijze hebben de zen daar toen 'n einde aan gemaakt. Spr. kon zich hun standpunt voor stellen c-n hij meende, dat de Dage- raadsleden in dót gova.1 „hun erigen troeven hebben thuis gekregen". Ver der gaf spr. toe, dat het moeilijk is uit te maken, wie den schop gegeven heeft Toch zijn er tegen v. d. Z_ be zwarende aanwijzingen. Zoo heeft b.v. de inmiddels naar Amerika ver trokken getuige A. N. steeds perti nent verklaard, dat v. d. Z. den schop gaf. Ten slotte persisteerde spr, bij zijn bij de eerste behandeling van de ze zaak gedanen eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Mr. Hagemeijer wees or in zijn pleidooi op, dat de Dageraadsmen- schen vrijdenkers biijkbaar naar Lisse waren gekomen om te sarren en te hoonen. Zoo is het een massd- kloppartij geworden. Aan de somma tie van den veldwachter,.zeide pl„ spoorde men zich niet, nieltegen- staanie gezang uit de R.K. naar bui ten klonk. Integendeel, de vrijdenkers hieven een soort lndianengehuil aan! Verder betoogde pl. dat tiet O. M. ook bij de tweede behandeling vaii deze zaak een ge'.dboetc eischte en sprak hij er zijn verbazing over uil. dat de Rechtbank zijn client 7 dagen gevangenisstraf had opgelegd. PI. sprak als zijn meening uit, dat bij het vooronderzoek van do zaax eenzijdig is te werk gegaan, dat geen B oorasch- K atho'iek en ais getuigen waren gedagvaard, o.in. niet een veldwachter, die bij het voorgevallene aanwezig was, maar wel een politie beambte, die niets met de zaak te ma ken had dat üe Dageraadsleden zoodanig zijn opge treden, dat zij van te voren weten moesten dat het mis zou gaan". Daar pL het wettig en overtuigend bewijs van bekl.'s schuld niet gele verd achtte, concludeerde hij tot vrijspraak. Mr. Tideman, als gemachtigde van de beleedigde partij, legde eenige verklaringen van geneeskundigen aau dc Rechtbank over. DUITSCHE NIJVERHEID IN ONS LAND. De groemendrogerij A. G. O., te Ter Apel, is dezer dagen, naar het N. v. d. D. meldt, voor ruim f2.100 mille. overgegaan aan een Duirsche cobperattc, welke in dc gebouwen denkt te vestigen een fabriek voor ver edeling der houtsoorten. Dit moe' een geheel nieuwe vinding zijn, te Breslau beproefd, uitvoerbaar en te vens vatbaar bevonden. De bedoeling is minderwaardige houtsoorten, o.a. door persing onder buitengewonen druk de hardheid van hakhout te geven, en dus voor velerlei doeleinden geschikt te maken. Er is reeds octrooi ojj geno men. De directie bestaat evenals de oprichters, uit Duitschers. DE ROTTERDAMSCHE WETHOU DERS. De heeren De Zeeuw en Hey- koop, Donderdag opnieuw benoemd tot wethouder der gemeente Rotterdam, hebben thans hun benoeming aanvaard. WIJNDIEFSTAL; Door den hoofdconducteur der N. V. Industria- Handelmij., Burgstiaat te 's-Hertogen- bosch, is aangifte gedaan, da: uit het pakhuis der maatschappij in de Juffer- straat te Rotterdam, 200 manden met flesschen wijn, ter waarde van f 30.000, zijn^gestolcn.- AAN HET GOEDE ADRES; Een 2S-jarige zwerver heeft op den Am- steldijk twee agenten van politie, die in burgerkleeding van Amsterdam naar Nieuwer-Amsiel huiswaarts fietsten, aangerand. Toen dezen, zonder zich bekend te maken, den aanrander vroe gen, wat hij wilde, trok hij een mes en wilde hen te lijf. Na veel moeite geluk te het hun den man te ariesteerea. Uit een onderzoek bleek, dat hij reeds ver scheidene personen op den weg be dreigd had.- DE EX-KEIZERLIJKE FAMILIE. Het N. v. d. D. meldt, dat, indien het goed is ingelicht, het verblijf van den es-kroonprins in Amerongcn in verband stond mei den verkoop van een groote buitenplaats door een nota ris te Amersfoort dezer dagen te hou den. Zondag aldus het blad verder bracht de Prins een bezoek aan de ruï ne te Wijk-bij-Duurstede op een tocht met de familie Bentinck en Burge meester Peereboom in twee open anto'u De ex-prins teckende in het vreemde» lingenboek „Wilhelm von Hchcnzolr lern"s Hü was opgewekt maar steik ver grijsd. Maandagmiddag reed de voormalige kroonprins ojinieuw per auto uit met een zoon van graaf Bentinck en keer- r de tegen den maaltijd op het kasteel terug. Dc ex-kroonprins maakte zich op Amerongen zeer populair en gaf weder souvenirs. Dc ex-keizer Wilhelm is de vorige week te Amerongen door een paar als boeren verkleedt fotofralen, die op een hooiwagen stonden, over den tuin muur van het kasteel heen gefotogra feerd. Een verbeeldingrijk dagbladcorres pondent, die zoo iets gehoord had van een hooiwagen, een vermomming, en fotografeeren, heeft uit het gebeurde 't bericht gemaakt, dat de gewezen Duit sche keizer te Amerongen gefotogra- feerd was, toen hij als boer verkleed boven op ecu hooikar bezig was hooi op et laden. Dit fraaie verhaaltje heeft men een dag of wat geleden in ver schillende bladen kuDnen lezen. ONVERWACHTE VISITATIE. - Uit Eindhoven schrijft men aan De Tijd: De manager van de afdeeling Crescent-sigarctten der firma Mignct De Block alhier, had reeds geruirnen tijd bemerkt, dat er geweldig werd ge stolen. Op een dag liet bij de pl.m. ico meis jes, die er op de sigareitenafdeeling werkten, visiteeren bij het verlaten der fabriek. Uit de diverse mantels, blouses en rokken kwamen 36.000 sigaretten te voorschijn. Den volgenden dag had dezelfde vi sitatie plaats, en dc sigaretten-maak sters, die meenden zoo vlak na een vi sitatie den eersten tijd ongemerkt te kunnen stelen, werden thans in het be zit gevonden van60.000 gestolen sigaretten. Hier ging het dus met de „Cres cent" behoorlijk Cresccndol ONTSLAGEN. Naar de Nieuwe Zeeuwscht Courant meldt, zijn een groot aantal personen ie Hansweert, beman ning van Belgische sleepbooten, Maan dag zonder werk gekomen, daar de Bel- r gische maatschappijen al het Ilolland- sche personeel ontslagen. MR. VAN GROENENDAEL. Dc Haagsche driehoek-correspondent van I de Telegraaf meldt Het Kamerlid de heer Van Groenendael neemt geen deil aan het onderzoek van de Staaisbegroo- ling door de afdeeiingen der Tweede Kamer. Direct nadat de Katholieke I fractie de bekende verklaring omtrent hem had gepubliceerd, is hij naar Sit- 1 tard vertrokken. EEN „NUMMER". Met meldt uit Rotterdam aan het Hbld. Het jonge- mensch, dat onlangs bij de vliegdc- monstratie te Venlo gearresteerd werd wegens oplichting ten name van den vlieger De Waal, is ook overgebracht naar Rotterdam, waar zijn aanhouding eveneens door de politie verzocht was* Hij had daar ter stede een juwelier op de Hoogstraat een gouden ring met dia manten weten af te zetten ter waarde 1 van 590.De ring was betaald met een cheque op Scheurleer et fils, te Den Haag, waar hij echter geen tegoed had- 1 Bedoelde cheque was onderteekend Li de Waal, naar de aangehoudene be weerde zijn artistennaam. Inderdaad is gebleken, dat bij een bekend variéténummer is, n.l. de ster- 1 ke man, die een auto met 11 inzittenden over het lichaam liet rijden. Dit num- j mer heeft hij moeten opgeven, nadat I het hem een gebroken rik bezorgd had- I Verder moet hij ook zijn opgetreden I als de man met het sterke gebit. Deze 1 truc is hem onmogelijk gemaakt, tucn hij zijn handlangers, die gewoonlijk in de zaal verspreid zaten cn als de men- j schen uit het publiek fungeerden, die J aan een instrument achter z.jn tanden vastgemaakt, kwamen trekken om j ie demonstreeren dal geen bedrog in het spel was den gebruikelijken rijks daalder, dien ze voor hun hulp in het bedrog ontvingen, niet betaald had. Uit wraak hebben zijn helpers toen op een avond geloond, dat de kracht hunner hadden het wel degelijk van '5 mans snijtanden en kiezen won- 421" Staatsloterij. Nieten. 85 118 146 162 214 228 248 256 257 287 288 293 294 320 324 372 402 516 574 578 615 625 629 634 661 709 748 758 864 871 901 954 1007 1156 1256 1285 1308 1327 1544 1378 1393 1422 1473 1505 1506 1519 1526 1591 1595 1631 1674 1688 1735 1718 1768 1772 179S 1827 1929 2018 2053 2080 2116 2130 2142 2262 2303 2347 2362 2399 2410 2436 2469 2510 2519 2528 2539 2571 2675 2677 2686 2733 2749 2758 2778 2825 2830 2837 2864 2942 2954 3067 3072 3084 3103 3158 3295 3047 3479 3481 3507 3548 S5S0 35S2 3604 3608 3609 3613'3615 3669 3677 3731 3742 380S 3912 3991 4033 t036 4042 4054 4086 4121 4138 4150 4168 4175 4178 4179 4212 4219 4248 428G 4317 4323 4335 4358 4372 4390 4429 4430 4452 4510 4514 4559 4573 4609 4646 5G78 4722 4770 47?2 4781 4948 4949 4954 4982 4990 5016 5030 5031 5071 5093 5119 5131 5198 5206 5216 5217 5238 5271 527 35278 5285 5311 5323 5378 5379 5406 5459 5528 5531 5535 55GS 5704 5716 5766 5779 5791 5825 5954 5960 5974 6109 6115 6142 6236 6273 6311 6317 6355 6364. 6383 f393 6530 6536 6583 6589 6592 6629 6652 6655 6717 6771 6774 67S9 6855 6886 6896 6S97 6919 6967 6976 6973 16996 7013 7033 70SS 7100 7193 '226 7256 7273 7274 7280 7302 7355 7359 7379 7382 7393 7397 7444 7457 7472 7-174 (526 7527 7543 75S8 7623 7691 7705 7732 7775 "831 7857 7916 7970 8007 8086 8198 8272 8313 8323 :3336 8349 3409 8436 8444 3451 8504 8572 8606 8635 8745 8761 8767 8777 S837 8911 8938 8952 8964 8976 9042 9050 9080 9102 9169 9175 9191 9289 9295 9307 932? 9347 9365 9373 9429 9474 9528 9536 9547 9570 9598 9624 9634 9641 S656 9659 9805 9811 9835 9908 9917 9919 9938 9992 9997 10032 10070 10111 10123 102<1'. j0208 10312 10335 10339 10434 10439 10454 10499 10540 10590 10G01 10607 10663 10010G99 10806 10812 10345 10864 10886 10983 10990 11040 11044 11046 11003 11082 11134 11178 11183 11204 11206 11212 11254 11270 113S1 11386 11414 11415

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6