aangesloten het personeel van de elec- trischo tram en andore groote instel lingen, dreigt zich nog uit te brei den. Men heeft de commandanten van de Belgische troepen herhaaldelijk opmerkzaam gemaakt op de toene mende ontstemming. Zij dedeai echter niets om de bevolking to kalmeeren. EGYPTE. Ailcnby is door de En- golsclie regeering benoemd tot hooge- commissaria in Egypte. UIT DEN ENGELSCHE METAAL- NIJVERHEID. De stemming der •ijzergieters heeft geleid tot verwer ping. met 27.938 tegen 1687 stemmen, van de overeenkomst, waaromtrent me! de werkgevers onderhandeld was. Dit resultaat is een ernstige slag voot den machinehandel, die afhan kelijk is van de metaalgieterij, en zal tot verdere ernstige werkloosheid lei den. EEN PROTEST. ln de Zaterdag gehouden zitting der Duitsche Natio nale Vergadering, nam tijdens de be raadslaging over de begrooting van het ministerie van arbeid de onafhan kelijke afgevaardigde, de voormalige Berlijnsche pohlie-presidenl von Eich- horn (bekend om zijn communistische neigingen) het woord. Aanstonds bij hel begin zijner uiteenzetting verlie ten alle afgevaardigden de zaal, met uitzondering van Eichhom's partijge- nooten. De gehoele regeering had eveneens de zaal verlaten. Alleen de voorzitter en dc secretaris bleven «anwezlg. BRUINKOOL IN RUIL VOOR KANONNEN. In de centrale commissie van de Duitsche Nationale Vergadering heeft minister Erzberger meegedeeld, dat een .groot gedeelte van het Duit sche legcrmateriaal, ter waarde van mee' dan honderd miliioen mark met uitdrukkelijke toestemming van do Entente verkocht is aan den Tsje- cho-Slowakischen staat. Deze voor raden behoorden niet tot het leger- materiaal, dat aan de Entente uitge leverd moest worden 'krachtens de bepaling-en van het vredesverdrag, docli tot materiaal dat onder toezicht van de Entente vernietigd behoorde te worden. Tsjecho-Slowakije levert Duitsch- land üi ruil voor deze kanonnen en geweren en ammunitie grondstoffen, in de eerste plaats bruinkool. Het fëeger-vraagsiuk in Amerika. De correspondent van de „Times" ie Washington schrijft: Een der ernstigste problemen voor Amerika, het ncgor-vraagstuk, is in den laatst en tijd bijzonder urgent ge bleken en men is nog steeds ver ver wijderd van een afdoende oplossing. Be inwoners van Amerika van vreemde nationaliteit brengen het land dikwijls in groote moeilijkhe den; zoo zou b.v. de staalbewerkrrs- staking niet zijn uitgebroken, indien het licht ontvlambare karakter der vreemdelingen in de staalfabrieken het conflict niet had verscherpt. Men tracli! hierin verbetering te brengen, door deze vreemdelingen ln alle op dichten tot Amerikanen te maken. Voor de neger-kwestie heeft men een dergelijk afdoend middel echter nog niet gevonden. De afstammelin gen der vroegere slaven en der ne gers uit het eerste tijdperk der onaf hankelijkheid zijn reeds zoo Affieri- Jtaansch als in liun, naiuur.ijk eenigs- zins beperkt, vermogen ligt. Uit den toestand, zooals deze op het oogen- blik is, blijkt duidelijk, dat hun onte vredenheid en vooroordeel tegen ue blanken toeneemt, naarmate zij zich opwerken in de maatschappij. Er zijn meer dan 10.000.000 negers en mulatten in Amerika, waarvan Vroeger het mcorcndeel in de zuidelij ke staten woonde. De negers wonen, volgens hun eigen aardig gebruik, in scherp afgebaken de stadsgedeelten. Zelfs te Washing ton vindt men geheele si raten in het mooiste gedeelte der stad, uitsluitend bewoond door kleurlingen. Wanneer echter de negerbevolking te groot wordt, dan zijn zij verplicht, zich in de aangrenzende strateai te vestigen. Daar is men niet gesteld op haar te genwoordigheid en zöo ontstaat een slechte verstandhouding. Deze wordt, dikwijls nog verscherpt door den na ijver dien de blanke werkman koestert Jegens zijn zwaï ten concurrent. Een aanslag op een blanke vrouw, of iets dergelijks, is dan voldoende, om de poppen aan het dansen te brengen. De oorlog heeft er toe medegewerkt, Se wanverhouding tusschen negers en blanken te accentueeren. In grooten 'getale werden de negers naar Frank rijk gezonden; daar werd geen scher pe afscheiding gemaakt tussclmn blan kon en gekleurden; daar werden z ontvangen als bondgenooten, en nic-t als minderen. Zij keerden dan ook Meclits met tegenzin terug naar her Vaderland, waarvoor zij in den oorlog Waren gegaan, waar de ,,Jim Crow '- wetten dor zuidelijke staten afzonder lijke spoorwegcoupé'» voor hen aan wezen en waar vele andere wetten en voorstallen hen beroofden of trachten te berooveoi van de rechten, die hun ia-ach terts de grondwet toekwamen. In het volle bewustzijn van het voor hen nieuwe begrip van discipline, leenden zij een gewillig oor aan de propaganda, die er op gericht was, een einde aan de achterstelling door bet blanke ras te maken, daar dit ras hen toch goed genoeg achtte om in tijd van nood voor het vaderland le helpen strijden. Sedert vele jaren zijn er twee theo rieën in omloop met betrekking tot de opvoeding der Amerikaansche ne gers Volgens ue oene moot men ach op hun leehntseho opvoeding concen treer, n, hun een handwerk leer en en hem in staat stollen, kleine boerde rijen te beheeren. Doch volgens de andere theorie moet men tien opvoe den als een blanke en dus een hoo- jgieire opvoeding doen genieten. Laatst genoemde metlicde heeft in vele ge vallen groot succes gehad. Verschei dene negers hebben aanzienlijke pos ten :n 's lands dienst bekleed; er zijn foe de neger-dokters en rechtsgeleer- en, en naai .die waarschijnlijkheid zijn er duizenden negers," die rijk ge noeg zijn om et b.v. een eigen automo biel op na te houden. Te New-York bestaat een in hoogc mate bloeiende zwarte kolonie, met mopie straten en huizen, eigen theaters, enz. Maar de medaille heeft, een keer zijde. De intelleotueele neger schijnt een neiging te voelen voor socialisme cn georganiseerde actie. Zoo vorm- de>n zich, behalve de „Nationale Bond voor den vooruitgang van het Ge kleurde Ras" waarvan vele blan ken lid zijn een aanzienlijk aantal uitsluitend „zwarte"' organisatie.-*; men heeft b.v. de „League for Demo cracy', een bond van zwa.rte soldaten, welke grieven koeslaren tegen de blanke officieren, onder wie zij in Frankrijk gediend hebben: de „Uni versal Negro Improvement Associa tion". die het nationale bewustzijn der Amerikaansche en Afrikaonsche negers wil ontwikkelen en alle ge kleurde rassen der wereld wil ver- cenigen; en verscheidene andere bon den van gelijke strekking. Deze bouden zijn bijna zonder uit zondering extremistisch; zij worden veelal geleid doör jonge neger-socia- listen, dikwijls terzijde gestaan door blanke extremisten van het genre dat zooveel heeft bijgedragen tot dat slechten geest onder het vreemdehn- gen-proletariaat. Zij geven opruiende kranten uit, zooals de „Messenger" en de „Crisis" te New-York, en de „Boston Guardian". De hoofdredac teur van laatstgenoemd blad, een zekere Trotter, heeft vroeger gestu deerd aan de Harvard Universiteit. Hij bracht een vruchteloos bezoek aan de vredesconferentie, en deelde de commissie uit den Senaat voor buiten- landsche aangelegenheden onlangs mede, dat binnenkort een groote ra»- senopstand te verwachten zou zijn, wanneer de blanken geen wijziging brachten ln huu houding. In verband met een en ander heeft de Amerikaan sche arbeidsfederaüe, zeer tegen den zin der Zuidelijken, dit jaar besloten, negerbonden te erkennen. De eenige maatregel, dien de blanken ui vele gevallen tegenover deze agita tie weten aan ie w enden, is het ge weld der menigte. Het blad van een oud-senator der Verecnigde Slaten gaat zelfs zóó vor, te zeggen: „De be scherming door de menigte is de eeni ge bescherming van het huis van den blanke". Uit het bovenstaande blijkt, dat bru- talLLeit en somtijds misdadig wange drag aan de eene zijde, en grove on verdraagzaamheid aan de luidere, hei toch reeds zoo moeilijke probleem op de spits hebben gedreven. Hol is waarschijnlijk, dat het gezond ver stand der natie beletten zal, dat de zaken eem tragisclxen keer nomen, zooals door velen wordt, voorspeld. Het vraagstuk draugt er echter in hooge inute toe bij', deu toch reeds gespannen toestand nog te compHcee- Stadsnieuws Bouw van Gemesntewc- nintjan. B. on W. deelen in de toelichting op hun voorstel tot den bouw van ó'.U woningen van gemeentewege me Je, 'i it v risend werd voorschotten aan de Baarlemsche stichting voor woning, verbetering voor 376 woningen: aan de woningbouwveTeeniging „Spaarnoog" voor 96 woningen, aan de coöp v.u ningvereeniging voor gemeentej-.T- soneel voor 77 woningen; aan de wo- ning vereen iging SP. B ivo voor 223 wo n in gen; aan de woningstichting Patri monium voor 581 woningen; terwijl voor groote gezinnen zijn gebouwd door de gemeente 24. en in aanbouw zijn 26 woningen. Bovendien werden gebouwd of ingericht 114 noodwonin gen. Zij geven verder aan redenen waarom zi; cp dit oogenblik niet verder wen schen te gaan, dan den bouw van 390 woningen. .In de eerste plaats zegden zij, zou thans nog het bcnoodigde ter rein voor meer woningbouw ontbre ken, ja zelfs van deze 390 zijn er een aantal ontworpen op terrein, dat nog onteigend moet worden. Ook is liet niet wenschelijk met het oog op liet werkloosheidsvraagstuk om in een k< rt tijdbestek al te veel woning?n te bouwen, het verdient meer aanbe veling zulks over een laugeren te: mijn te doen geschieden. F.n tensiot'e achten zij het geraden den uitslng van do thans aangevangen woningci- 'ing af te wachten, teneinde daaruit te kunnen vaststellen, welk type van wo ningen bet meest aanvulling behoeft. Wij nemen verder uit him raads stuk over wat wordt meegedeeld ann gaande de kosten enz. van de vier groepen van woningen. B. en W. zeg gen ten aanzien daarvan: D" kosten (die van de gronden niet inbegrepen) zullen bedragen: voui groep 1 f 490. ?2U; voor groep II f 657.665; voor groep III f 636.875; voor groep IV f 293.300. W irusu hierbij gevoegd de kosten der bei oodigde bouwterreinen, welke kos'et, zijn te stellen op f 442,925, dan blijkt, dat de totale kosten van be doelde 390 woningen bedrage:- f 2,527.485. De - oorloopig opgemaakte exploits- tic-rekeningen wijzen uit, dat bij eet huurprijs van gemiddeld f 2,50 pe~ week tri por woning het jaarlijkse!: tekort zal bedragen: voor groep 1 f 23,608,20; voor groep II I GJ,2S4,55; voor groep 111 32,854 50 en voor groep IV f 14,838.55. Het is de bedoeling, dat aan het Rijk zullen worden gevraagd, behalve de coodige voorschotten, ten bijdrage van 75 van het verschil tusschm de normale huurprijzen (te rekenen voor type A op f 3,05 on voor type B op f 3,40) en de huurprijzen welke zouden noodig zijn om de exploitatie rekening sluitend te maken. Bovendien zal eene Rijksbijdrage worden gevraagd van 50 van het verschil tusschen de normal.? huurprij zen, legen welke de w«iingen zullen worden verhuurd. Worden bedoelde bijdragen door het Rijk verleend wij hebben geen re den om aan te nemen, dat zullca niet. het geval zai zijn dan zullen de bijdragen der gemeente, uitgaande van vorenbedoelde exploitatie-rëkonln- gen, per jaar bedragen: voor groep 1 f 6,644.10; voor groep II f 9.367.27 1/2; voor groep IIT 9.227,25: voor groep IV f 4.169,27 1/2. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Aan hot verslag over de maand Augustus van de Vereen.iglng tot be strijding dier tuberculose te Haarlem en omstreken 1* het volgende ontleend Aan het ConsuJtatie-Bui eau werden onderzocht: 38 mannen, 41 vrouwen, en 23 kinderen. Ingeschreven werden 31 nieuwe patiënten, waarvan er 23 in aanmerking kwamen voor huisbe- bezook; 19 weiden gezonden door hun dokter. 12 kwamen uit zich zelf. GEVONDEN VOORWERPEN, Terug te bekomen bij J. Hoogstraten, Westergracht 13, moer. Claus, Eend jespoortstraat 13, honden. F. van der Vlugt, Pieter" --.^ssiraat 28, cape. G. Snip, Colterman.sii2a, ceintuur, J. Dressen, Kruisweg 26, armband. A. Steenkist, Popelinvstraat 17, bril in elui. W. ten Houte de Lange, Kleveiparkwc-g 67, geldstuk. N. Heijblok, Luthersche Weeshuis, Heemstede, bnl in etui. J. Sa- belis, Spaarne- 75, zilverbon. J. v. Doo selaar, Barendsestraat 11, portemonna.e. F. Bolle, Ruysdaelstraat 7. manche'- knoop. J. Overvecr, Schotcrsingel nr. 132 rood, rozenkrans. J. Visser, Teyler- straat 30 rood, cape. B. Oostwald, Bad huisstraat 4, bril in etui. A. Evers, Oranjeboomstraat 103, ring. A. I.. Scheffer, Kamperzijstraat 11, schoen. J. Klink, Nic. Beetsstraat 10 rood, para pluis RnhrlsR ïoor ïragen VRAAG: K"nt u mij een afdoend middel noemen tegen wratten? AN'I' WOORD: Vraagt uw geneesheer. VRAAG: 1 Bestaat-in Haarlem een bijken'oor of agentschap van de Stoomvaart Maatschappij Neder land'"? Zoo ja, waar? 2. Mogen familieleden van passa giers, welke naar Indië vertrekken, .meevaren tot IJinuidon en hoevee kost dit pventuee] dan? ANTWOORD" Wend u tot den heer Wentholt. agen' van scheepvaartmaatschappijen Houtplein 7. VRAAG: l. Tot wïen moet men zich wenden om 'id (kunstlievend ,f dona leur) te worden van de toonee-vereeni ging „Crerner"? 2. Waarom liggen de deelen van de ■ramrails een weinig uit elkaar? (Het algemeen oordieel „voor de uit zetting bij verwarming" is m.l. on juist). ANTWOORp: 1. Tot den heer A_ Hamann, Te'terodestra at 10 d rood, (secretaris). 2. Het „algemeens oordeel" s in di. geval het juiste. VRAAG In welke straat te Am sterdam is de Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen „Ta- Maatschappij is te Haarlem gevestigd, Parklaan 32, alhier. ANTWOORD Informeert u daar dan eens, waar het hoofdka_:oor is. VRAAG 1. Tot wien moet men zich wenden om uitstel te verkrijgen voor den militairen dienst? 2. Moet een even tueel request op gezegeld papier ver zonden worden? ANTWOORD 1. Aan den minister van Oorlog. 2. Op ongezegcld papier. Het kan ongefrankeerd worden toege zonden. VRAAG: Wanneer moet een land- stormplichtige van de jaai'klasse 1908 zijn u" rustingstukken inleveren? ANT WOORD. Dit heeft piaata gehad voor -de^gemeente Haarlem op 13 en 14 Octo ber j1.voor Heemstede is hat op 21 October a.s. VRAAG x. Waar is te s-G raven ha ge bet Bureau gevestigd betreffende Steunregeling (gemobiliseerde troe pen) 2 Hoeveel vergoeding cn klee- dinggeld ontvangt een mihtieplichtige der lichting 1919, die met 1 November a.s. met groot verlof vertrekt? 3. Hoeveel vergoeding krijgt een kostwin ner ANTWOORD. 1. Het adres der commissie voor bezwaarschriften is: Aau het Departement van Oorlog, Bezwareiicoinaussie Steun veri eenling militairen, Hartogstraat no. 13, Den Haag. 2. ten hoogste 40. 3. tën hoog- s.e f 100. ilit de umstraRca BLOEMENDAAL. De Staatscou rant bevat de statuten der Womng- Ijouwvereeniging „St~ Benedictus", gevestigd alhier. VEL£EN. Tegen de duur- t e. Vrijdagavonu vergaderde in Hotel de Prins de afdeelxng Kennemer- iand van den Landeiijken Bond te gen de duurte. De heer Gemeyus uit Beverwijk opende de vergadering en heette de aanwezigen namens het voorloopig bestuur hartelijk welkom. Hierna gaf hij het woord aan den heer Goed hart uit Haarlem, die begon met te znggen, dat hij een ruim debait zeer op prij9 zou stellen. Allereerst memoreerde spreker, hoe de zaken voor den oorlog waren. Door den ruimen voorraad die ieder kon bekomen hoorde men niet van groote prijsverhoogingen. Dit werd echter anders toen de oorlog kwam en alles snel in prijs steeg. Het p bliek schikte zich in deze prijzen tot dat de vrede kwam en er geen prijs daling plaats greep. Men hoorde wel, welke enorme winsten de fabrikan ten. grossiers en winkeliers maakten Om een voorbeeld te nemen, be hoeven we slechts naar de sciioenen- v. inka'iers te zien, vooral op den Zaterdag toen het verbod van ver- koopen van den minister bekend werd en men het puhiiek zag, dat in een waren run de winkels bestormde. Loonsbeweging kunnen we inomea- teel gerust nalaten, zei spreker, daar dit op hot oogenblik toch niets helpt. Daarom moeten we trachten in mas sa op te treden, niet tegeai den win kelier, maar tegen het verderfelijke prijsoptirijven. Daarom noodigt hij alle aanwezigen uit, om zich hij den bond aan te sluiten. (Luid applaus). Hierna werd gelegenheid tot debat gegeven. De heer Visser was het niet geheel eens met den spreker wat betreft de loonsverhooging. Hij vond loonsver- hooguig noodig om t peil der arbei ders omhoog to brengen. Gaarne zou hij eenige vragen stellen en wel: Ma ken de kruideniers op 't oogenblik groote w insten? I3 het betrekken uit het buitenland niet even duur? Is in grijpen door regeering en gemeente niet veel beter? Spreker geloofde niet, dat een consumentenvereentglng op den duur voldoende zal wezen, om do duurte te kunnen bestrijden. De heer Goedhart zei loonsverhoo ging in het geiieel niet te verwerpen, (loch zijns inziens helpt die momen teel niet. Wat liet maken van winst door kruideniers betreft, hiervan wilde spr. slechts één staaltje noemen. In de laatste week van September was de pnjsder groene zeep in Eigen Hulp te Haarlem -per pond -47V6 cent. Een fabrikant heeft toen aan apr. aan geboden om deze zeep te leveren door middel van een Amsterdamsche gros sier, welke zeep aan huis bezorgd zou worden tegen een prijs die 15 ct per pond lager was. Inkoopen in het buitenland :s zeer wel mogelijk om- dat enkele waren daad goedkoeper betrekken zijn. Een mogelijkheid be staat er dat het duurder wordt, maar dit ligt aan de hooge vrachten welke de stoomvaartmaatschappijen vragen. Nogmaals spoorde spreker alle aan wezigen aan tan each als lid der ver- eeniging op te geven en als één man pail te staan. De heer Gemeyns dankte namens de aanwezigen den heer Goedhart voor zijn rede Hierna sloot hij de openbare ver gadering, om in besloten kring huis houdelijke zaken behartigen. DiefstaL Van ,uur het café van den heer Deutekom is eem fiets medegenomen. Het was maar een karretje van pl.m. f 175. Binnsnlaiid YAM AMSTERDAM NAAR BATAVIA PER VLIEGTUIG. Er beeft zich een voorloopig comité van voorbereiding gevormd, bestaande uit de heeren W.F. Boterhoven de Haan, M. L. J. Hofstee en P. Tax om bin nen enkele maanden een poging te wagen, Batavia van Amsterdam uit, per vliegtuig te bereiken. Vliegtuigen, bestuurders en geschoold personeel zullen by voldoende belangstelling beschikbaar zyn. Er wordt op gerekend, dat de 12000 K.M. zal worden afgelegd in 17 trajecten,ieder gemiddeld 700 K.M lang. Er moeten dus minstens 18 vliegvelden in orde gemaakt woiden, alsmede tosscbenliggende uoodlan dingsterreinen. Op de groote landings plaatsen en enkele noodlandingster- rcfnen zullen draadlooze stations moe ten worden ingericht. De gezamenlijke onkosten voor dezen proeftocht zijn op minstens f 100.000 geschat. Nu is het bekend, dat hetNederlandscli-Indisch gouver nement een prys vau f 10.000 heeft uitgeloofd voor den eersten vliegtuitr- bestuurder. die vóór i September 1920 binneu t-t etmalen van Nederland naar Batavia vliegt. Bovengenoemd comité vraagt thans bijdragen, ten einde dien prijs van f 10.000 te kun nen brengen op een van f 150.000. Wie voor dit doel iets gevoelt kan zich iu verbinding stellen met den lieer W. F. Boterhoven do Haan. Leidschekade 63, Amsterdam. DE HUISBRAND. Een medewerker van de N.R.Ct. die aan het Kyksdistributiebureau inlich tingen inwon, deelt mede dat aan gaande den huisbrand op dit oogen blik nog niet meer kan gezegd wor den dan dat de verstrekking van het miuimumrantsoen van 11 eenheden is gewaarborgd. Zoodra mogelijk, zal er meer gegeven worden. En wordt al liet mogelijke in het werk gesteld om ook den voorraad voor huisbrand te vergrooteD, toezeggingen, dat liet aan- vullingsrautsoen of een deel ervan zal worden verstrekt, kunnen echter nog niet gedaan worden. Het is ech ter mogelijk, dat wij cr in den loop van den winter ook in dit opzicht gunstiger voor komen te staan. Op liet oogenblik worden er nog te wei nig kolen, voor tiuisbrand geschikt, aangevoerd en speciaal zonden er be zwaren zyn in verband met de te ver wachten vraag naar verschillende soorten (o.a. authraeiet). Men wees er evenwel op, dat er toch by den vorigen winter reeds een belangrijke vooruitgang is, doordat de verstrekte rantsoenen thans geheel uit zwar te brandstof bestaan, behalve voor de turfstreken, en dat, naast de rantsoenen zwarte brandstof, de turf ongerantsoeneerd is te krijgen. Msatschcppij van Nijverheid De October-aflevering van dit iijd- sciirift vermeldt de nieuwe samen stelling van liet hoofdbestuur. Voor zitter is -thans de oud-minister Dr. F. E. Posthuma, terwijl met hem hei dageüjkscii bestuur gevormd wordt door de heeren ir. A. Heldring, K. C. Honig Mzn., en S. M. D. Vals tal'. Tot vertegenwoordiger van het hoofdbestuur in de commissie voor de economisclic politiek is aangewezen de heer P. H. van Groningen en in den Nijverheids raad de heeren W. M. Gunning, K. C. Honig Mzn. en de al- gemeene secretaris G. S. de Clercq. Door het hoofdbestuur werd aan de departementen de volgende vragen ln zake „bevordering der productie" ter beantwoording gegeven: 1. Kunt u middelen aangeven die de productie kunnen bevorderen of de productiekosten verlagen? a. Middelen van technischen uard. b. Midden van sociaal-economhehen aard. c. Middelen gelegen in da loonbe- rekening. 2. Is u van meening dat een wijzi ging in het. stelsel van de verdcehng van de winst aan de voHcswolviart ten goede zal kunnen komen? Zoo ja, welk stolsel wordt door u doel tref fond geacht? TOETREDING TOT DEN VOLKEN BOND. l it Londen wordt geseind: Aan de m utrale staten is twee maanden tijd gegeven, om te antwoor den op de kennisgeving van den Op persten Raad der Geallieerden, inza ke de aanvraag om tot den Volken bond toe te treden.. Mr. Van Groenenfael voor dan Klazarsbond. Op oen Zaterdag te Sittard gehou den vergadering van den R.K. Lim- burgschen Klezersbond is Mr. Van Groenendael ter verantwoording ge roepen. Biykens hew verslag van dc verga dering in de Telegraaf deed dc voorzittermededeeling van een schrij ven van de R. K. Kamerclub aau wie om nadere inlichtingen was ge vraagd waariy nadrukkelijk wordt medegedeeld „Gebleken was, dat de heer Van Groenendael, zjjnde volksvertegen woordiger, afgevaardigd door Limburg in de huidige politieke omstandighe den, niettegenstaande de nitdrukkeiyk gebleken gevoelens van de bevolking dier provincie, in het buiten land pogingen heeft aangé- wend, om door tusschen komst van buitenlandsehe autoriteiten te komen tot eene volksstemming over de geheele of gedeeltelijke afscheiding van Limburg". Mr. Van Groenendael, die daarna het woord verkreeg, zeide met nadruk nooit met de Belgische regeering' of Belgische persorganen in aanraking geweest te zyn, nooit propaganda over een© peblisciet in Limburg ge maakt te hebben en voelt by zich ernstig gegriefd dat zonder bewyzen zijne verklaring in twijfel getrokken wordt, daar niet dc aangeklaagde doch de beschuldiger te bewyzen heeft. Hy erkende te Brussel geweest te zijn, en over een peblisciet gesproken doch kan niet zeggen met welken persoon, zonder dat die betrokkene hem daartoe machtiging geeft. Hij zal de volgende week naar Brussel gaan om dit dezen te vragen. In üe Tweede Kamer aldus spr. verder heeft hy de vraag van den voorzitter, of hy een termijn wenschte binnen welken hy nadere verklaringen kon geven, niet gehoordthans heeft hij aan den Voorzitter der Kamer geschreven, dat by zich met de per soon of personen, waarmede hij op 20 Juli te Brussel gesproken heeft in verbinding zal stellen en mach tiging vragen het gespro kene mede te deelen. Verschillende leden verklaarden zich niet bevredigd door het door den heer Van Groenendael gesprokene. Tenslotte is de volgende motie, aan genomen „De vergadering van den R. K. Limburgschen Kiezersbond acht de besehuldiging van de Katholieke Kamerclub geuit tegen mr. dr. H. van Groenendael te ernstig om, zoo mr. Van Groenendael niet binnen een termyn van 14 dagen, door open baarmaking van den persoon en be kendmaking van het geïncrimineerde gesprek die beschuldiging op bevre digende wijze weerlegt heeft, hem 'net vertrouwen der R. K. kiezers in Limburg langer te schenken en ver zoekt hem in dit geval driDgend zyn mandaat als volksvertegenwoordiger neer te leggen." Op een vraag, of hy, indien zyn mededeelingen niet bevredigend wer den geoordeeld daartoe zelf te beslui ten. antwoordde de heer Van Groe nendael, dat dit een zaak is, die hem persoonlijk betreft cn dat hy hier over eerst later zal beslissen. EEN PATIENT UIT EEN RAAM GESPRONGEN. Men deelde aan Het Volk medo dat in den nacht vau 13 op 14 dezer een mannelijk patient lijdende aan typhus, die ver pleegd werd op een der zalen op de derde verdieping van het Binnen gasthuis te Amsterdam in een onbe waakt oogenblik uit het raam is gesprongen en aan de gevolgen van dien val is overleden. By een informatie bevestigde de directeur van het Gasthuis het bericht. Hij deelde mede: De typhus-patiënten worden ver pleegd in zaaltjes van 8 bedden, welke zaaltjes inéén loopen. Do broeder, die wacht had in het zaaltje, waar het tragisch voorval geschiedde, was een oogenblik weggeroepen door een c olleea, om in een aangrenzend zaal tje hulp te bieden aan de verzorging van een patiënt, die zich had bevuild. Hy meende dat te kunnen doen, om dat het op zijn zaal volkomen rustig was. Plotseling werd hy geroepen door de andere patiënten. Hy kwam on middellijk toeschieten en zag, dat een der mannen van het bed was gekomen, zich voor het raam bevond en pogingen deed er doorheen te komen. De broe der groep den ongelukkige bij het. hemd vast het was echter te laat. Het hemd scheurde, do man stortte naar beneden, met het bekende treurige gevolg. Later vernam men, dat de man reeds vroeger een poging tot zelfmoord had gedaan, of althaas daarmede had gedreigd. De directeur gaf toe, dat de broeder beter had gedaan, zyn post niet te verlaten, al is het begrypolijk, dathy een collega wilde helpen, die zyn hulp behoefde, terwijl op zijn eigen zaal alles kalm was. OVERLEDEN TENGEVOLGE VAN VERGIFTIGE GASSEN. Dezer da gen werd een bootwerker te Amster dam, die bij een geopend luik stond van een aan de Ij-kade liggend stoomschip, dat uitgezwaveld was door een flauwte bevangen. Een ont boden geneesheer keurde het geval nic" ernstig en de man bleef dien en den volgenden dag op de been. Daar- na werd hij echter opgenomen in het gasthuis, alwaar hij thans na eenige dagen lijden is overleden. HET WATERVLIEGTUIG V 18. - Vrijdagmorgen Is het watervliegtuig V 18. gostationneerd te Veere, bemand met luitenant ter zee Bakker en den vliegtuigmaker Egcraard in de Room pot neergevallen. De inzittenden wer den met oen roeiboot gorod cn koor den behouden te Veere terug, terwijl een uit Veere vertrokken sleepboot hot vliegtuig aldaar binnenbracht. VERKOOP VAN KUNSTVOOR WERPEN IN OOSTENRIJK. - De Nationale Vergadering noin het wets ontwerp aan tot verkoop van kunst voorwerpen. Der Abend meldt, dat de verkoop aan een Iloilandsch-Engel- sche groep zal worden opgedragen. DOODGESLAGEN. Te Tliolen kreeg het 9 Jarig zoontje van W. v. d. Berg een klep van een paa. I tegen net hoofd. Na een onmetelijk lijder, van een paai uur ia het jongeije aan de wonde overleden. DE VERMOGENSAANWASBELAS- TING. Naar de Haagscke driehoek medewerker van De Telegraaf ver neemt, verwacht men in parlementaire kringen dat minister De Vries het wets ontwerp inzake de vennogensaanwasbe- lasting zal wijzigen en dat het zal ko men tot een compromis tusschen het cntwerp-De Vries en het ontwe. Mar- chant. Het doel van beide ontwerpen, een aanzienlijke bate te halen v_<n ka pitaalbezit, zou zoodoende worden be reikt. DE PAREL. Men schrijft aan het Vad.: Mevrouw en mijnheer waren on -rm in hun nopjes. Na veel gesukkel hedden ze einde lijk een dienstbode, 'n miikïe. de pa rel aller gedienstigen, de 100.000. Ze was voorkomend, beleefd en, wat nie; veel meor pleegt voor te komen, werkzaam. Mevrouw kon alles aan haar overla ten, 't liep. of 't gesmeerd was In jaren hadden ze zoo'n dienstbode niet. gehad, ze voelden zich in *1 para dijs. Op den eersten uitgaansavond van •ie pare] geeft mijnheer haar den huis sleutel mee, want hij wordt al een dagje ouder en wil oni helft en naar bed. Zij vmdt hot niet noodig om den sleutel mee te nemen, maar dan zou mijnheer zijn bed uit moeten als ze thuiskwam en dus ne»m' ze hom maar mee. Om Ixaiif tien kijkt mijnheer nog even in de bus en vindt daarin tot z'n verwondering den sleutel. Dat is ver dacht. Ze kom; niet terug, dat is ze- kor. Den volgenden morgen houden mijnheer en mevrouw inspectie. Om Le beginnen missen ze een bontstel van Gauw naar de politie. Aan het opge geven adres woont niemand van dien naam. De parel ia nog niet terecht NEDERLAND EN BELGIë. Ge lijk gemeld, ziin de Belgische onder handelaars weder naar Parijs vertrok ken. Aangaande hun opdracht meldt de (Brusseteehe) Standaard: De opdracht welke hun door onze regeerlng dimaal gegeven is, schijnt nogmaals gematigd tegenover de vori ge. Het denkbeeld van een defensief verbond met Ho'lanrd waarvoor wij fen allen tijde zi>n opgekomen achij'nt uitdrukkelijk te »\jn vooruit gezet. EEN JEUGDIGE DIEVENBENDE. - Te Groningen is een jeugdige die venbende aangehouden. 12 jongens van 8 tot 14 jaren oud, maakten liet noor delijk doei der stad onveilig, ze sha ken speelgoederen en eetwaren en een S-jarige deugniet ging zelfs zoover, dat hij zijn vader voor circa f 100 be stal. OVERREDEN. Te Doetinchom Is de 16-jarige R. Zaterdn/rmorgen door de stoomtram overreden en gedood. Het oneeluk werd veroorzaakt doordat R zonder eeniee reden srolenderwi.i» op de tram wilde springen." HF.T WERPEN VAN MUNITIE IN DE SCHFT.PF. Naar wiï vernamen, heef! de Minister van Ttmten?ai>''s''lte Zaken ran hex gezenb*"hi-> Tanden opgedragen de aandacht der Britsche rogeering te vestigen op het feit. dat een sleepboot eai een lichter, die b'iik- baar behoorden tot de Britsc'ne Marine Reserve, zonder de daarvoor vereisch- te vergunning der Noderlandschc re geering te hebben, het Nederlandschs gedeelte van de Schelde hebben beva ren en in Neder'.andsdie wateren mu nitie over boord hebben gezet. BEZUINIGING. - Dc Plattelands post meldt: Op hef Ministerie van Fi nanciën heeft een conferentie plaats gehad van alle minis'.era, directeuren- generaal cn dienstchefs om een alge- meene basis voor de hervorming van het financieel staatsbeheer vast te slel. lfcn «n tot besparingen te komen. Op de uitgaven van bet personeel moot be zuinigd worden, verklaarde de Minis ter van Financiën en in de verschillen de takken van dienst moot vereenvou diging worden gebracht. Er zullen toL dit doel commissies worden benoemd, terwijl promies worden toegekend aan de bambten, die bezuiniging toe passen. VERHOOGING TRAMTARIEF Er bestaan plannen om het tramta rief te Amsterdam op 12 cents per rit te brengen. De reden er van is, dat op den dienst der Gemeentetram oen tekort is ontstaan doordat de loons verhooging voor het personeel terug werkende kracht verkroeg tot 1 Ja nuari 1919 en het nieuwe tarief eerst op 1 Juni d.a.v. is Ingegaan. De enorme uitgave der loonsverhooging drukte dus gedurende vijf maanden op een niet verhoogd tarief. BLOEMBOLLENCULTUUR IN HET WESTLAND. Het boilenpoten in het W'estland is thans in vollen gang en heeft plaats onder vrij wat gunsti ger vooruizichten dan 111 de laatste jaren het geval was; teelt en handel staan er zeer goed voor. In 1918 liep het weer in den poot- tijd tegen; de gronden waren doornat, zoodat vele kweek er» het poten uit stelden. Het late planten is den bollen toen allesbehalve ten goede gekomen Ook thans laat zich bet weer niet gunstig aanzien. Mon hoopt in Icwer- korskringen algemeen op cenigt droogte

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 7