Ouitenlandsch Overzicht Duitóöhlaöd, omdat hij anders door een eoucurreeren'de Duitsche trust uigesloten zou zijn van de ontvangst van grondstoffen. Dit was in 1913. Tijdens den oorlog was de toestand 'van de tdust zoo, dat de borgstelling een zeer slecht rico was geworden.Om zich te dekken had hij stille reserves moeten vormen.. Ware namelijk de borgstelling bekend geworden, dan zou dit zijn onderneming zeer groote schade hebben gedaan. Vandaar de stille reserves. Hij had zooveel gere serveerd, dat alleen wat hij voor zijn levensonderhoud gebruikte als inko men kon beschouwd worden. Get. J. L. Vlemiug, Directe Belastingen te Amsterdam, deel de mede, dat bekl. bij het onderzoek, da. door de accountants te zijnen kan tore plaats had, eerst zoo lang moge lijk had volgehoudeu, dat hij geen privé- balansen had en eindelijk, door de des kundigen in 't nauw gedreven, toegaf zt wel ie hebben. Verder verklaarde ge:, dat bekl.'s boeken gefingeerde posten bevatten, n.l. schulden van f 12000 en f 20.000, waarvan bekl., toen bij door de mand gevallen was, moest erkennen, dat hij ze niet schuldig was. De derde getuige was Mr. C. H. Am- hardt, tijdelijk adjunct-inspecteur der Directe Belastingeu. Deze get. had ook den indruk gekregen, dat bekl. 25 Maa.t 's morgens onwaarheid gesproken had en eerst 's middags me- de waarheid voor den dag gekomen was. Als getuige k décharge werd gehoord de accountant G. J. A te Am sterdam, die dadelijk door beklaagde in zijn zaken was gehaald toen hij vervolgd werd. Deze getuige gaf als zijn meeniug te kennen, dat er geen onregelmatighe den gepleegd waren de boekhouding van bekl. was in orde en gaf in het ge heel niet den indruk, dat de bedoeli.ig voorzat fraude ten opzichte van der. fiscus te plegen, al zouden dan ook ap enkele kleine onderdeelen door een des kundige aanmerkingen te maken zijn. Vetder wees de getuige k décharge ei op, dat beklaagde directeur was van een maatschappij en dat hij daarnaast een eigen zaak had. Voor beide zaken had mj afzonderlijke boek houdingen en daarnaast hield hij nog zelf een boekje of cahier bij, waarin hij belangrijke posten aanteekende. Di. boekje is bij het onderzoek vanwege de Inspectie der Dir. Bel. geheel gene geerd toch vormde het ook een onder deel van bekl.'s administratie. Het O. M., waargenomen door .Mr. De Vries Feyens, /.ride o.m. heel erg te achten wat beklaagde, die toch be hoorlijke winsten maakte, gedaan had. Bekl. heeft le lage bedragen opgegeven, gewerkt met fictieve posten en een waardigen compagnon gevonden in den getuige a décharge. Hij heeft daarbij gehandeld in snijd met verschillende bepaliugen van de wet op de Rijksinkom stenbelasting en van die op de Oorlogs- winsibclasting. Spr. eischic ten slotte een gevangenis straf van 3 maanden. De verdediger, Mr. Elias, van Amster dam, begon zijn pleidooi met als zijn overtuiging uit te spreken, dat bekl. niet den opzet heeft gehad, den fiscus te beuadeeieu. Beklaagde deed zakeu sedert 1910 en in 1913 heeft hij, ui, vrees geen materialen meer te kunnen krijgen, iri Duitschland zeer bezwaieude contracten afgesloten, zóó bezwarend, dat pi., toen hij er van hoorde, gezegd heeft „Hoe hebt u dat kunnen doen?" Hij is n.l., als directeur der maatschappij, botg gebleven voor bedragen van 21=000 en 325000 mark bovendien heeft hij geld op hypotheken gegeven (20.000 en 10.000 mark) alles om maar aan materialen te komen. De maatschappij is toen opge richt met een kapitaal van f 20.000 aau aandcelen, die bekl. nam. Hij bracht ech ter ook zijn contracten met zijn Duitsche vrienden meeer zat dus al dadelijk wel *voor f 15000 „water" in de zaak. In deu verderen loop van zijn pleidooi gaf pl. toe, dat bekl. verkeerde inlich tingen had gegeven, maar wees er op, dat beklaagde stille reserves had gemaakt, die echter, in dit geval, van fiscaal standpunt kunnen aangevochten worden, daar de fiscus balaas en winst nu eenmaal anders vaststelt dan een ge woon koopman. Evenwel, de boekL wil ding behoeft niet volgens fiscaal s'aud- pum, maar wel wegens koopmanss and- punt ingericht te worden. Daarbij is l.et geoorloofd, dat rekening gehouden wordi bij dc reserveeriug met slechte risico's. BI. las een schrijven voor van Prof. Volmer, waarin deze zegt, dat de be lastingwetten spreken alleen van „reke ning naar goed koopmansgebruik" en niet van boekhouding uit liscaal stand punt. Reserves, als door bekl. gemaaki, kunnen en mogen, naar Prof. Volmers's meeniug, gemaaki worden. Vervolgens deelde pl. mede, dat door bekl. toch 20.500 aau belasting be taald was en deed voorlezing van een brief van den oud-minister Naudin ten Cate, waariu deze zich in zeer gunstigen zin over beklaagde uitlaat. Jurenlang i.e_U utj zich tijdens ue mobilisatie vrijwillig met zijn auto mobiel ter bescliilking van liet Kijk gesteld en aLs kapitein gefingee,.! De oud-minister die toen jaren met liem heeft omgegaan, achtte het met aannemelijk, dat bekl. den staat zou hebben willen banadeel-en. Weliswaar zijn later de sleohte ri sico's opgoiioud-eai, cmdat de overheid de trus-twerken overnam, maar toen was het te iaat, om heit belastingbe drag aan te zuiveren, daar de Rijl-s accountantfl reedp hadden ingegre pen. Pleiter gelooft, dal ware dit niet gebeurd, bekl. de belasting van het toen terecht gekomen bedrag zou heb ban voldaan. Ten slotte concludeerde Mr. Elias tot vrijspraak, subs, ontslag van rechtsver volging en voorts subs, tot voorwaarde lijke veroordeeling. Met enkele woorden protesteerde pl. nog tegen de wijze waarop het O. M. zich over den getuige k décharge, dien pl. een der eerlijkste en schexpzinnigste ac countants van Amsterdam noemde, had uitgelaten. Bekl. betuigde nogmaals dat hij nooit den opzet had gehad, fraude te plegen en beriep er zich op, dat hij den S aai duizenden had uilgespaard, door zijn diensten tijdens den oorlog. Hij zou dus toch niet den Staat hebben willen beaa- deelen. GUNNING. Donderdag werd de bouw 'van de Villa Zeelandia gegund voor de som van f 35300.— aan de aan nemers A. van Iloften Co.. op een terrein in het Zuiderhoutpark. Da vradeseisohen voor Hongarije. Een Weensch blad weet bijzonder heden mee te deelen over het vredes- verdrug dat de Entente aan Honga rije zal aanbieden. O.a wordt daarin bepaald: De kolenmijnen te Salgo-Tarjan blijvn bij Hongarije. De grenzen van Hongarije Joopen 10 K.M ten westen van Arad en volgen dan den Weste lijken oever van de Marosrivier. De algemeene dienstplicht wordt op geheven. De totale sterkte van het uit vrijwilligers bestaand leger mag 30.000 man niet overschrijden. Alle monitors van de DonauflotiLle moeten aan de geallieerde mogendheden wor den uitgeleverd. Wat betreft de spoorwegen werd bepaald, dat Hongarije een vrijen ver keersweg met de Adriatische Zee zal krijgen. Hongarije staat den Tsje- chisch-Slowakyschen Staat toe den spoorweg van Presburg naar Fiume over Oedenburg, dus over Duitsch- West-Hongarije en de Hongaarsche plaats Stein aam den Anger, te lei den. Voor deze spoorlijn moet de Tsjecho-Slowaksclie Staat een jaar lijksche pacht betalen. In het Engeilsche Lagerhuis is me degedeeld. dat de Entente tot heden official geen enkele regeering van Hongarije erkend heeft Het zal niet worden toegestaan, dat de dynastie der Habshttrgers in Hongarije terug keert De strijd In en om Rusland De Russen erkennen, dat de Letten een krachtigen aanval op Riga deden. Het nabijliggemde Domburg werd ont ruimd en door de Letten bezeit Ver der werden de Letten evenwel afge slagen. Geallieerde oorlogsschepen hebben rne-t hun geschut aan den strijd deelgenomen.. De niouwe eisohen san Duitschiand. De geallieerden hebben van Duitsch land geéisclit als straf voor Scapo Flow, 4UO.OOO ton aan drijvende dok- kranen, sloepbooten, baggersche pen. De oorlogsmarine beschikt op di1 o-ogenblik over 200.000 ton drijvende dokken, S500 ton sleepboot en, 10.000 ton drijvende kranen. 10.500 ton bag. liepen, totaaJ 229.000 ton. In par- ler bezit zijn 286.000 ton dri'-t a-In dokken (waarvan slechts 4 met meer Ion 10.000 Ion) 14.000 ton sleepbooten 10 000 ton drijvende kramen en 20.000 baggerschepen. Totaal 330-000 ton. In het geheet dus 559 000 ton. Duitsch'.and zou dus overhouden iog niet 160.000 ton. Verzachting der vredesvoor waarden voor uitschland. In plaats van 140.000 zal de Enten, te slechts 90.000 melkkoeien van Duitschland eischem. De Duitschers zullen dit evenwel nog te veel vinden, omdat de melk- m Duitschland met gemist worden voor de zuigelingen, zieken en zwakken. ■Bulgarije teekent '4 vredes verdrag. Uit Sofia wordt geinedd, dat de ro- goering besloten heeft liet vredes verdrag te teeltenen. De leider der vrodesdeilegatie is al met volmacht daartoe op weg naar Parijs. De Kanaaltunnel. De Engelsclie premier Lloyd Geor ge ontving een parlementaire depu tatie, die de noodzakelijkheid betoog- een Kanaal-tunnel. De premier antwoordde, dat de politieke bezwa ren nu overwonnen zijn, en dat alle ministers, die voor den oorlog tegen 'Ion tunnel waren, er nn voorstan tiers van zijn. Het kabinet heeft het departement van oorlog verzocht een memorandum over dit ontwerp op te stellen om de militaire oensequenties na te gaan. Dit memorandum kan spoedig worden tegemoeit gezien. Hindenburg en de enquête- sommissie Onze lezers weten uil het vorige nummer, dat Hindenburg te Berlijn is aangekomen, omdat hij dezer dagen door de enquête-commissie 2it. woeden gehoord. Bij zijn aankomst 11; de hoofdstad is hij gehuldigd en uitge jouwd. Vereerders en verachters neb ben zelfs elkaar blauwe oogen gesla gen. De pers is nu aan het twisten daar over. Vooral de Vorwarts is hoos omdat kolonel Reinhard zijn soldaten heeft doen deelnemen aan de huidi ging van Hindenburg, die een A'l Duitsch nationaal tintje had. Het legerbestuur deelt mede, dat he geen order gegeven had tot het vormen van een eere-compagnie voor Hinden burg. Een Duitsch blad vertelt dat Hln denburg zich hij zijn komst te Berl'jn tegenover een vriend aldus heeft uitgelaten: „Alvorens mij door de commissie van onderzoek vragen worden ge- iteld, wil ik mij niet in gesprekken uitlaten aangaande de doelmatigheid van deze commissie voor den binnen landsclien toestand, noch over de .t't- werking in het buitonland, nöch over de juridische quaestie, die bjj deze vraagstukken te pas komen. Tk zon daardoor een ernstige fout begaan zooals die, naar mijn meenïng is be gaan in de campagne tegen Lu den- dorff. Hoe deze campagne kon ontstaan? Nu vraagt u mij meer dan ik weet. Ik begrijp die campagne niet tegen -^en man als I.udendorff, die zijn groote gaven en zijn buitengewone werk kracht in dienst gesteld heeft van de ons opgedrongen oorlogsvoering en zeer buitengewone dingen voor voik en vaderland heeft gedaan. Bovendien begrijp ik de beoordeeling van Luden. dorff ook daarom al niet, omdat, niet hij, maar ik, en lk geheel.al" leen de verantwoording voor alle militaire beslissingen heb gedragen. Politieke verantwoordelijkheid hebben wij niet. Als ik den heelen veldtocht mijn herinnering laat passeeren, dan kan ik niet anders zeggen, dat dat ik geen enkele beslissing in annmoR king genomen de kennis van onze eigen positie en die van onzen vijand, voor zoover wij op een bepaald oogen- blik daarover konden oordeelon an ders zouden hebban genomen dan ik haar in werkelijkheid genomen heb. Men moet nooit uit het oog verlie zen, dat de onzekerheid in den oorlog een van de gewichtigste factoren Al-a die onzekerheid er niet was, dan kon men van te voren alles uitreke nen en dan zou er heeiemaal geen oorlog zijn De oorlog was zeiter moeilijk. Niet temin had'den wij hem met inspan ning van alle krachten kunnen win nen. Waarom hij verloren le en hoe het tot dezen vrede gekomen is, d"t kan slechts de geschiedenis vaststel len. Ik speel niet voor profeet en daar om kan ik ook niet zeggen hoe lt3i met Duitschland in de toekomst zal gaan, lit geloof eohter wel, dat h6t Duit sche volk er weer bovenop komen kan. Een volk met, zulk een 8'"001 verle den moet ook een dragelijke toekomst hebban. Een volk dat zooveel heeft gepresteerd voor het innerlijk was ge demoraliseerd, kan niet ondergaan. Als de zelfvernietiging ophoudt, als werk en orde en het nationaliteitsge voel terugkoeren, dan zullen wij weer opstaan, maar ik zal het niet meer beleven." Varspreid nieuwe Cs staking on uitsluiting In Spanje opgeheven De arbeiders en werkgevers te Bar celona kwamen tol een accoord; het work wordt hervat. Da arbeïdsconfërentie In ashington. De Duitsche delegatie voor de Ar- beidsconforentie za.l op 18 November uit een Noorsclie haven naar- Wash ington reizen. Zooals men weet is tot toelating der Duitschers en Oostenrijkere door de conferentie besloten. HET BELGISCHE KONINGSPAAR. De Koning en Koningin van België zijn te Brussel aangeikomen. De Fiame-quaestle De blokkade van Fiume is door de Ita'.iaansche regeering opgeheven. GEEN VROUWEN IN HET HOO GERIIUIS. 1-Iet Engelsche Hooger- huis heeft een voorste, verworpen om ook vrouwen in liet Hu-is toe te laten als afgevaardigden. OOK NAPELS ZONDER COURAN TEN. Tengevolge van een stolling van de typografen zit ook Napels zonder couranten. TEGEN DEN WOEKER. In Duitschland heeft de Rijksraad een wet bekrachtigd oin bijzondere recht banken in te stellen tegen den sluik handel en den woeker. PRESIDENT WILSON is in zoover hersteld dat hij Woensdag in een rolstoel in zijn kamer gezeten heeft. De Entante en Roemenië De Entente Raad heeft vastgesteld, dat het antwoord van Roemenië op de nota's der Entente op geen punt geaioegdoening geeft. De Opperste Raad heeft nu een in krachtige bewoordingen vervat schrij ven aan de Roemeensche regeering gezonden, welke een week tijd wordt gegeven om daarop definitief te ant woorden. Uit fla Umstrekan SCHOTEN, Gemeente raad. Een godeeitellika verbouw van het Raadhuis. Steun aan werkloozenkassen, die nog niet tot de Rijksrege ling zijn toegelaten en san z.g. „wiRterkassen". Een zitting" zoiidet electriciteit in de lucht! Of het kwam doordat de heeren Blom en Verkooy, twee geduchte kemp hanen, afwezig waren? Of was de at mosfeer des ochtends na de stof opja gende interpellatie vna den heer v. d. Vall gezuiverd? Hoe 't zij, een zitting als wij in Schoten maar weinig mede aken. Om goed half drie begon de Raad aan de openbare ging een korte zitting met gesloten deuren vooraf en te half zes stonden wij reeds op straat. De Raad bleef toen nog even in geheim tot behandeling van. belastingzaken. Indien de Raad eens meer, gelijk Donderdagmiddag in kalmte en zakelijk heid beraadslaagde, wie weel, behoefde 'c uur van heengaan niet zoo laat te zijn, als dat nu meestal 't geval is! Na de opening der openbare zitting werd aan B. en W. een credict van f 150 verleend als een gratificatie aan de ad ministratie van 't grondbedrijf voor in 1019 bewezen diensten. Behandeld werd daarna het voorstel van B. en W. inzake de wijziging van 't algemeen reglement voor het Burger lijk Armbestuur. Daarbij kwam de heer Verton er 'e- gen op om in het reglement zelf de be dragen voor salaris en presentiegeld vast te leggen. Indien B. en W. daaraan ech ter vasthouden, dan wenscht spr. in de voorgestelde bedragen een verandering aan te brengen. De Voorzitter wilde in ieder ge val in 't reglement een bepaald bedrag opnemen. Wil men 't voorgestelde be drag gaan verhoogen, dan is dat wat ;rs. Maar de bedragen dienen niet een wisselende stemming van den Raad met 't oog op de gemeente-finan- ciën, afhankelijk te ziju. De heer Bies wilde, naar aanleiding van de Bedragen, 't agendapunt aanhou den tot aan de behandeling van de ge meen tebegrooting. Aldus werd besloten. De heer Verton verlaat de vergade ring. Aangeboden werden de geraeente-be- grooting en de begrootingen der bedrij ven, dienst 1920. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een 13de wijziging van het algemeen werklieden- reglement 1915. liet volgende punt gold een wijzi ging der bijzondere voorschriften de werklieden van het gasbedrijf, den dienst der gemeentewerken en den reinigingsdienst, om te komen tot feitelijke invoering van de 45-urige werkweek. Het werd aangenomen. Aan de orde was nu het voorstel B. en W. om hen te machtigen om c eenkomstig de ingediende begrooting den verbouw van het raadhuis te doen De heer D e thiek tegenove: Raadhuis, Hij uitgave van f 8000 daarvoor gewettigd is, mede in verband met de plannen annexatie, die aanbangig zijn. Indien men eenige kleine veranderingen aanbrengen, dan is dat wat anders. De heer Hooy sluit zich daarbij aan. In verband met den toestand van gemeente-financiën, wil spr., dat alleen uitgaven worden gedaan voor werken, die absoluut noodzakelijk zijn, voor die welke nuttig of wenschclijk De heer Bies zegt dat voor eenige weken reeds gelden werden gevoteerd, zoodat feitelijk slechts nu een f 3000 worden gevraagd. Hij zet verder uit een, dat 't maken van een paar lokalen beneden beslist noodig is, o.m. om te dienen als wachtkamer voor 't publiek als wachtkamer voor de pers. Ook is boven een kamer noodig, waar de raadsleden stukken kunnen lezen, Wanneer wat op de begrootiug wordt be zuinigd, dan kan misschien met f 2300 rden volstaan. Spr. meent daarom dat dé Raad goed zal doen met 't voorstel De heer Hooy meent dat in ieder ge val de uitbouw boven niet absoluut nood zakelijk is en zal daarom zich daartegen blijven verzetten. De Voorzitter zet uiteen, dat men de quaestie van de grenswijziging bui ten geding dient te laten, wanneer 't geldt 't doen van noodige uitgaven. Er was reeds zoo vaak van een grenswijzi ging sprake, en telkens werd de zaak uitgesteld. Mot 54 stemmen werd het voor stel van B. en W. (beneden- en bov. n uitbouw.) verworpen. Voor t>tem Ion de liec-ren Souverein, Prüschen, Kiem en 'Bies. Daarna werd z. lx s. heslo ton om wei tot den verbouw van t raadhuis over te gaan, maar zonder den bijbouw boven. Besloten werd om met ingang van 2 Mei 1919 te benoemen tot fitter luj bet gasbedrijf der gemeente Seint en R de Vee, O. Kruijsdijk, W. J Bosch en L. Steeman en hun pensioensgrondslag met ingang van 2 Mei 1919 voorloopig vast le stellen voor elk op f 1708.20. Vastgesteld werd een regeling voor liet herlialingsonderwijs, die In Maart 1920 in werking aal treden. Benoemd werden voor 't cursusjaar 1919—1920 tot hoofd van het herha- Jungsonderwijs de heer H. van Letu wen, tot onderwijzeds de heeren: H van Leeuwen, G. C. van Leeuwen en P. de Zomer en tot onderwijzeressen in de nuttige handwerken de dames C. Mdlchior en A. J. Rienks. Behandeld werden nu de mededee- lingen en ingekomen stukken. B. en W. stelden voor een ver zoekschrift dd. 11 October, van de of- deeltng Schoten van den Vrijz.-Dem. Bond, om de Raadszaal der gemeen te te mogen gebruiken voor het houden van vergaderingen, voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van een vraag van den heer B o x s zeide de v o 0 r- 7. i 11 e r, dat indertijd een verzoek van een paar politieke partijpn was ingekomen om met bestuurders hun ner ldesvereenigingen in de raads zaal e?n vergilde-ring te mogen hou den om tot overeenstemming te ko men inzake do wethoudersbenoe- ming. Daar dit, naar zijn meening in hst belang der geanecmle en een algemeen belang was, en op den bedoelden avond de raadszaal niet in gebruik was, had spr. geantwoord, dat er geen bezwaar tegen was. De hoer Prüschen deed op merken dat daarmede een precedent is gesteld Hij informeerde of, indien andere partijen eveneens verzoeken om de raadszaal te mogen gebruiken "t mede in 't algemeen belang ie, dat verzoek ook zal warden toegestaan. Nadat de voorzitter daarop beves tigend had beantwoord mits het 011- derwerrp dat zal worden behandeld in 't algemeen belang is, werd het adres voor kennisgeving aangenomen. In handen van B. en W. ter af doening werd gesteld een verzoek van de afdeëling Haarlem van den Ceïitr. Ned. Amhtenaarsbond, om de tijde lijk aangestelde typiste ter secretarie voor een va6te aanstelling in aanmer king te doen komen en om haar tij delijke dienstjaren bij de berekening van haar salaris te latten medetellen. In handen van B. en W. om prae- advies is weder gesteld: '1. Een verzoek dd. 2 dezer van de af deeling Schoten van den Ned. Fed. Bond van personeel in openbaren dienst, om te besluiten, dat de loon regeling voor de losse werklieden, in dienst der gemeente, zal worden ge rekend te zijn in werk getreden, op hetzelfde tijdstip a's die voor de vaste is bepaald. 2. Een verzoek d,d. 2 dezer, van de zelfde om burgemeester en wethou ders uit te noodigen met voorstellen te komen, tot herziening der rechts positie van de losse werklieden en in afwachting daarvan het ziekengeld voor de losse werklieden te bepalen op een bedrag, hetwelk gelijk Is aan hel volle loon. Daar het niet op gezegeld papier was gesteld, werd niet in behandeling genomen een adres van de afdeeling Schoten van den Ned. Bond van Kof fiehuis-, restauranthouders en slijters, om liet sluitingsuur voor de tappe rijen, althans voor den Zaterdag en den Zondag, te bepalen op 12 uur de«= nachts, wertl, dat voor den raad ter inzage zijn gelegd een twee- Lal rapporten, van den directeur vun den Keuringsdienst van Voedingsmid delen, enz. te Haarlem, heltreffende het onderzoek van melk, benevens een staat, houdende opgaa' van voroor- deelingen let zake van overtreding der melkverordening. B. an W. hebben besloten genoem den directeur uit te noodigen van deze rapporten ein van veroordeelingen iin 't vervolg publiciteit te geven in ue 3 Haarlemsche bladen. Behandeld werd nu nog een voorstel van B .en W. in zake steun aan werk. loozenkaseen in verband met het sta ken van de werkzaamheden van het plaatselijk steuncomité. Gelijk bekend, zal voortaan de uit- keering aan de werkloozeu, voor zoo ver die tot nogtoe over het steuncomi té liep, voortaan vla de organisaties plaats hebben, voor zoover het leden betreft van vakvereenigingen, welker kassen tot de Rijkswerkloosheidsrege- lling zijn toegelaten. Over de toelating van de kassen van eenige vakverenigingen ia ech ter nog niet door den minister van ar beid beslist De minister heeft evenwel erin voor zien dat ook aan de leden van zulke kassen een uitkeering zal kunnen plaats hebben en wel op clen voet als tot dusver steun werd verleend door het plaatselijk steuncomité, d.i. met een financieel offer voor de gemeente van 10 pet. en een voor het Rijk van 90 pot. Andere werkloozenkassen mogen .volgen-s hun reglement nu nog geen uitikeeringen doen, de z.g. „winier- kassen". Het voorstel van B .en W. nu strekte om hen te machtigen, het hun toegestane crediet ten behoeve van hei plaatselijk steuncomité mede te bestemmen om de werkloozenkassen, welke toelating tot de Rijksregeling verzochten, maar nog niet verkregen hebben, em die, welke op grond dat zij z.g. „winterkassen" zijn, reglementair niet mogen uitkeer en, in staat te stel len uitkeeringen te doen op den voet, zooais in haar reglementen ls om- sahreven. In hun toelichting deelen B. en W. mede, dat zij zich dan tot de regeering zullen wenden om de vergoeding van de 90 pet. ook voor de uitkeering aan de z.g. winterkassen. Naar aanleiding van dit voorstel dringt de heer Souverein aan op •het nemen van goede controle-maatre gelen op de uitkeeringen door de werk loozenkassen. De heer v. d. Vall geeft in over weging om eens na te gaan, hoe ^n Haarlem het instituut van informator werkt. De heer Hooy meent dat B. en "W goed zullen doen om mede in overleg te treden met de commissie van ad' vies inzake de werkloosheidsverzekc- ■ïng. De heer Bies oordeelt dat de op heffing van de steuncomité's een goe de zijde heeft. Hij verwijst naar Haar lem waar men in de oorlogsjaren geen menschen voor sneeuwopruimen kon krijgen en nu wel. Hij zegt verder, dat de zaak van de controle de aandacht van B. en \Y. heeft, dat dienaangaande aan den raad nadere voorstellen zullen worden gedaan. DeVo orzitter deelt mede, dat vanwege Haarlem aan de gemeente voorsteden zijn gedaan en dat de wet houder Loerakker vanmiddag naar Den Haag ia gegaan om daar met den directeur van hef Centraal Bureau mor de werkloosheidsverzekering be sprekingen te houden. Spr. raadt de aan de nadere voorstellen van B. 1 W. af te wachten. Daarna werd het voorstel van B. en aangenomen. Een adres van de politie inzake tleeding, werd in handen van B. n praeadvies gesteld, raad gaat vervolgens over in lifting met gesloten deuren tot behandeling van belastingzaken. On derweg kwamen wij den wethouder Loerakker tegen, die, uit Den Haag -terug, zich repte, om nog aan des raads verdere werkzaamheden te kunnen deelnemen HAARLEMMERLIEDE c.a.- Voor 1 OostenrIJkscho kinderen. Het Comité Haarlem en Omstreken van de Vereeni- ging tot hulp aan de noodlijdende Oos- enrijksche kinderen, zal alhier Zaterdag 5 November a.s. een collecte houden. SANTPOORT. De levering van speculaaspoppen aan het Provinciaal Ziekenhuis is gegund aan J. van den Brink Co., te Vclseroord, tegen den prijs van f 1.60 per K.G. HOUTRAKPOLDER. Elsctrloitelt. In een Donderdag gehouden vergade ring van het bestuur van den Houtrak- polder, met verschillende inwoners van dezen polder, is na mededeeüng van den voorzitter, dat het gemaal van clec- tii^che kracht zal worden voorzien, be sloten een adres te richten tot den Ge meenteraad, met verzoek tot electrifica- den geheelen polder en daarbi) garantie te verstrekken voor het bedrag dat voor licht en kracht (dit naar het aantal Hectaren) door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf wordt gevraagd. INGE ZO ND EN M ED E D E EL IN G EN a 60 Cts. per regel. H1LLEGOM. De gemeentebegrooting voor 1920 is lager, dan dievoorl9l9 was, maar be zuinigd is er slechts op posten van on derhoud. Loonen en salarissen gin gen de hoogte in; er ontstond oen la ger eindcijfer, omdat posten als geld- leening voor de gasfabriek en kas- voorschotten aan dit bedrijf en aain het distributiebedrijf niet of verlaagd voorkomen. De Chr. Jong. Vereeniging orga niseert dezen winter een drietal le zingen, De eerste is gehouden 'door Calenbach ,van Rotterdam, die sprak over den dichter Guido Gexelle. VOLKSKUNST Op veler verzoek is thans in die kunstzaak PEDDEMORS, Kruisweg 66, tentoongesteld een aardige collec tie -echt Hmdelooper volkskunst en een tg Switsers houtsnijwerk. Het komt ons voor, dat dut vooral voor de Sint N i co laas aardige ge schenkjes zijn, die in elite serre of huiskamer een plaatsje willen ver overen. De -rijkheid van kleur en or nament doet frisch en aangenaam aan al is bij sommige voorwerpjes het testhetisch element wart. ver te zoeken. A. en C. PEDDEMORS Vanaf heden is de kunsaaal Woens dag® tot 8 en Zaterdags tot 10 uur apen. Telefoon 2687. Binnenland Bet pas-ïisum voor luitenant Vogei. Een krasse beschsldiglng De Berlijnsche correspondent van de Telegraaf deelt mede, dab baron Gevers, de Ne'derlandsche gezant en de heer George, de Nederlandsciie con sul. nadrukkelijk bestreden, gewe ten te hebben, dat de pas op naam van Kurt Felsen voor luitenant Vo gel bestemd zou zijn geweest. De heer Lang, de secretaris van den consul-generaal, die ook gehoord is voor de commissie van onderzoek te Den Haag, verzekerde echter, dat do heer George geweten zou hebben, dat de pas voor Vogel bestemd was, want hij had hem daarover openlijk géspro- ken. ..Ook voerde, aldus de correspon dent verder de heer Lang een gehee- le reeks bijzonderheden aan, waaruit zou blijken, dat de consul-generaal •volledig op de hoogte was, waarvoor de pas zou dienen. De heer Lang zeule mij het gevoel te hebben, dat de com missie van onderzoek volmaakt voor ingenomen was. Hij wenschte zich '3- gen laster te verdedigen, die tegen hem was ingebracht, 'doch ervoer plot seling, dat hij voor de commissie als beklaagde gold, terwijl de heer George als klager optrad. Voor een parlementaire commissie doch nog beter voor het gerecht, aldus verklaarde de heer Lang mij, wil ik alles ander eede herhalen, wat ik te gen den heer George heb ingebracht De heer George zeide mij, dat hij een gerechtelijk onderzoek ten zeerste zou toejuichen." HET VERVOER VAN RIJWIELEN. Ht dagalijltsch bestuur van den A. N.W.B. heeft den minister van wa terstaat vesrzocht. om mei de Neder- Londsche spoorwegmaatschappij en ut overleg te treden over een verlaging van den vrachtprijs voor het vervoer van rijwieJen per spoor over afstan den beneden 25 KM. en dezen terug te brengen op 20 cent voor vervoer met de gewone treinen, en om geen nieuwe verhooging van de prijzen van ide rijwielkaarten en de sneltreinrij- wi alk aarten meer goed te keuren. ARBEIDSVOORWAARDEN RIJKS WERKLIEDEN. De minister van Arbeid heeft geïnstalleerd de commis sie van advies inzake arbeidsvoor- waarden voor Rijkswerklieden. ingezonden ingoionden Btnkk«n, geplaaUt of niet geplaatst, wordt de kopie den inaende» niet teruggegeven Voor den inhond dexer rnhriek stelt d» Redaotie zioh niet aansprakelijk. M. de R., le. Dagelijks van huia naar 't kan toor gaande, waarbij ik nagenoeg de heele stad doorloop, denk ik vaak: „Het moet op het politiebureau be keuringen regenen", zóóveel wordt er 's morgens tegen half 9 matten en kleeden geklopt), vooral in de winkel straten." 2e. Valt het mij herhaaldelijk op, dat Wèl Öetysers worden gewaar schuwd en maar een enkelen keer be keurd als zij zonder licht rijden, maar wagens en vooral handkarren rijden meestal ongemoeid den politie-agent "voorbij. 3e. 's Morgens in de vroegte wordt in den regel nöch fietsers, nöch wa genbestuurder door de politie lastig gevallen als zij zonder licht rijden. Ik zag dit zeer vaak. 4e. Waartoe is het noodig, dat de politie 's avonds zelf zonder licht rijdt? Hetgeen voor anderen gevaarlijk is, is het óók voor hen. Des nachts is dit wat anders; dan is dit voor het verschalken der boosdoeners zelfs ge- w en sell t. X (H«jfoft de inzender nooit gehoord van imSuipingen, diefstallen van klee ding uit vestibules enz. bij avond?. Red. II.'s D.)

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6