Distributisvriie-Ookes 37© Jaargang Wo. 1118S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 87 NOVEMBER 1619 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen rn den cm trok naar een Agent gevestigd is (kom der fcemeeuio) f 2.60. I-ranco per post door Nederiand f 2.96. Afzonderlijke nummers f 0.16. Gelliaetr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51GeTUustr. Zondagsblad voor de oroatrc-keii en franco per post 1 0.69. Uitgave der N.V. Lourane Coater, Directeur J. C. FEEREEOCM, Telefoon SCE2 ALVEf.lEMlEN: \an 1—5 regels f 1.26; iedere regel meer 26 Cte. Reclames CO Cte. par regel. Bij al.onnen tm aanzienlijk rakel. 1 i«ri&tui\er6-acvertenUèn van Vraag en Aanbod ven 1—6 regels 50 Cte. per plaatsrsg, elke regel neer 1L"; Cts. a contant; luiten bet Arronaiseemen: dubbel* prijs. DIT NUMMER B3STAAT IUT ACHT BLADZIJDEN. ■CRSTE BLAD. Heemstede De Directeur van de gemeente gasfabriek te Heemstede maakt be kend, dat zoolang de voorraad strekt bij het gasbedrijf aldaar distributie- vrije cokeB verkrijgbaar is tegen den prijs van f 3.55 per H.L. locofabriek. Voor thuisbezorgen wordt 20 cent :per H.L. in rekening gebracht. Deze cokes wordt dus niet In minderinggebracht van het rantsoen. Bij eventueele bestellingen gelieve men uitdrukkelijk „distributievrij" te vermelden. De Directeur, C. L. PHILIPS. Heemstede, 25 November 1919. OM ON! No. Nabetrachting van In sommige streken van ons vader land beslaat de gewoonte, om bruilofts feesten ie houden, die dagen achtereen duren een van mijn kennissen, die pas ïoo'u verlengde feestelijkheid achter den rug had. zei mij „je kunt je niet voor stellen hoe plezierig het is, daarna weer eens andere gez-ichten te zien." Zullen de leden van den llaarlemschen gemeenteraad dat óók verklaren, wan neer de begrooting achter den rug is? Twee weken lang hebben zij nu twee da gen achtereen vergaderd en dfen volgen den Woensdag begint het opnieuw, wie weet, ook weer voor twee dagen. Er heersckte dan ook dezen Woensdag een zekere matheid in de vergadering, wei nig aandacht voor de agenda cn groote neiging to' onderlinge gesprokkeu. Soms voerde icinand hel woord met één belangstellenden toehoorder en bege leiding van bromstemmen van de an dere leden er er werden voorstellen ge daan cn ingetrokken, steun verleend en weer teruggenomen, op een wijze, die nie: van groote frischheid blijk gaf. Iu weerwil daarvan moest de Raad niet min der dan 40 agenda-voorstellen afhande len. Weerendecls kleingoed aankoop van giond, vrijstelling van de bouwverorde ning, vergunningen en zoo meer. 'J'och ook wel ecuigc zaken van meer belang. 1Z00 kwam ei een request, waaruit bleek, 'hoe voorzichtig industrieelen moeten zijn met oen aankoop van grond voor bdlin icrrcin. De zeepfabriek „Het Kla verblad" en de machinefabriek van de 'firma Günneiman Co. hadden ter-: reincn gekocht aan het Noorderspaarne cn nu bleek, na: in het uitbreidingsplan de gemeente daar plantsoen wil aanleg- i jen. Dus werd de toestand cr voor bei- Je partijen zeer moeilijk de industrie lou binder hebben van het plantsoen en !en rustig plantsoen is niet goed denk baar met onrustige fabrieken in de buurt. Wie zou voor den ander wijken? In dit geval de industrie, op uitdrukke lijk verzoek van wethouder -Slingcnberg, die vreesde, dat de gemeente in haar plannen zou worden belemmerd, wan neer de industrie vergunning aanvroeg om te bouwen. Daarom luisterde de Raad niet verder naar den heer Loosjes, die het goed recht der fabrikanten verde digde Zeker, et moeten ju onze kwar tieren zooveel mogelijk plantsoenen wor den aangelegd de tijd van de doodsche, rechte straten, zonder ecnige verfraaiing, is voorbij en voot*gocd. Maar aan den anderen kant is hel hard, om tot de nij verheid te zeggen „g ij hebt grond ge kocht, ga weg. Gaar moet ik wezen!" Wat moet de industrie voortaan tegen zulk een kans op teleurstelling doen? lv'aar mijn oordeel is er maar één middel: zich voordat zij grond koopt, in verbin ding stellen uie- het gemeentebestuur, om zekerheid te hebben, dat er geen be zwaren bcs'aan. Du zal des ie gemakke lijker wezen, omdar nu eindelijk op voor stel van de heertn Gcrritsz c.s., beslo ten is tot de instelling van een commis sie, die onze toegangen naar cn de we gen door de stad bepalen of verbeteren en bovendien de bestemming van de ver schillende stadsgedeelten vaststellen zal. Het heef; laug geduurd, nraar is er dan toch eindelijk gekomen. 13. en W. zullen er wel vooi zorgen, dat flinke manncu, deskundigen op 't gebied van siedenbouw, in ocze commissie wordeu bencemd, wan: cic wethouder voor dezen *.ak van dienst, Mr. Slingcnberg, heeft beloofd, da. de za„k van alle kanten zal worden bezien en hij heeft in die weini ge maanden dat hij aan 't beheer is, al geloond da; cr kiacb; van hem uiigaat. •Voor zijn voorstel iot aankoop van gron den van de Hinnenl. Exploitatie Maats, ia 't Klevcrpaik, weid hem dank ge bracht. 'regen de plaa'sing van noodwonin-1 gen aan den Koudcnhorn kwamen be twaren, wat niet vreemd is, omdat ze nergens mooi staan. Maar waar uioetei ze dan neergezet worden? Midden op hei bij Nunspcctr Ernstiger moeilijkheid' scheen te zijn, dat een servituut ter voordcele van de huiseigenaars het bou wen op den Koudenhorn verbiedt. Wat Asanas H e d en: DONDERDAG 27 NOVEMBER: Stadsschouwburg, Wiisotospleui: Het Nederlaiiiisch Tooneel „Marionetten S uur. Schouwburg, Jansweg: Ensemble Soiser en Hesse, Volksvoorstelling: „Oranje Hein", 8 uur. Soc. Vereeniging. Bovenzaal: Con cert door Mej. VV. Miezïjerus en ue heeren R. A. Cats en H. F ran co -Men- des, 8 uur. Gebouw HaarL Jongel. Vereen. L. Margarelhastraat, openbare vergade ring van alle uitvoerders en bazen, 7,30 uur. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 28 NOVEMBER. Stadsschouwburg, WiisonspJem: Het Schouwtooneei, Volksvoorstelling Kitty", 8 uur. Schouwburg, Jansweg: Viool-avooid te geven door Steplian Partce, 8 uur. Brongebouw: Openbare Vergade ring. Sprekeis: H. Sneevliet en Louis de Visser, 8 uur. Broederkerk: Zendingsavond met lichtbeelden. Spreker: H. Weiss, 8 u. Schouwburg De Kroon: Gr. Markt. Bioscoopvoorstelling, 8 uur Cinema Palace, Gr. Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Centraal Theater: KI. Houtstraat; Bioscoopvoorstelling. HEEN 2682 den Gemeen'eraad daarvan aan is, zal men elders in dit blad beantwoord vinden. Het blijkt, dat dit bezwaar is weggeruimd. Zonder discussie W -ëriic^in van de belasting op de publieke vei. kelnkhsdeu er door. Vijftien procent zul len de uitgaanders voortaan moeten be talen. Welk een heerlijke gedachte is 11: joch, dat je in zoovele omstandigheden bijdraagt tot instandhoud»:; der maatschappij! Je koopt iets voor meer dan tien gulden een dubbeltje voor he' Rijk, aan zegel je neemt een daaldersplaats in den schouwburg, f ee en twintig en een halve cent voor de gemeente, aan belasting je huurt een huis (als je kunt) zoo en zooveel aan '1 Rijk voor personeéle belasting en aan opcenten voor de gemeente, plus boven- dien nog voor de provincie, die. als stille stiekemert „Diitte irn Bunde" is. Zoo gaat hec van de wieg tot het graf. Je treedt het leven in leges voor de ge boorte-aangifte, je stapt het leven uit /tuur voor het graf. De twee onvermij- delijkste kwaleu van ons bestaan zijn wel verkoudheid en de fiscus. Deze verordening toont ook, dat wet houder Bomans consequent is. Als voor zittervan.de gemeentelijke commissie lot Lestrtjding van de duurte bezwoer hij ons, om loch zuinig te leven wie her innert zich niet de oproeping in de bla den als wethouder van financiën zegt hij „wie niet hooren wil, moet maar voelen" en verhoogt de belasting op het uitgaan. Overigeus, waar is de tijd gebleven toen wij meenden, in vollen ernst meen den, dal deze belasting de openbare ver makelijkheden benadeelen zou? Alles is vol. Herhaaldelijk zijn-schouwburgen en bioscopen uitverkocht. Ik wil geen ize- grim wezen, maar toch wel herinneren aan het woord van een ervaren fiscaal ambtenaar: „de hoogste belastingen zijn die, welke een mensch zichzelf oplegt." Met die schouwburgen moeten we ove rigens voorzichtig wezen. Wie per onge- iuk een plaatskaart te veel heeft ge kocht en die wil overdoen aan een na derenden vriend, loopt gevaar, dat er proces-verbaal tegen hem wordt opge maakt wegens opkoopers-piactijken. Het voorstel om de opkooperij tegen te gaan is namelijk ook in deze Raadszitting goedgekeurd. Daar de opkoopers altijd summer zijn, dan de overheid, zal die verorden.ng in de practïjk weinig uit- 1 werken ik ben niet eens in 't vak en zie toch al dadelijk een uitweg, waar de wet geen opkooper bereiken kan. Natuurlijk houd ik dal middeltje vóór mij. Rechtge aarde burgers geven geen middelen aan de hand, om de plaatselijke wetten te ontduiken. De jaarwedden van het onderwijzend i personeel aan H. B. S. en gymnasium werden herzien. Niet tot genoegen van de belanghebbenden, maar dal kan, zoo als ik u'teenzette, het gemeentebestuur reet verhelpen. Het Rijk staat geen af wijking toe van zijn eigen regeling, dan op straffe van verbeurte van 't Rijkssub sidie en dat offert geen gemeente zoo maar op. Wethouder Bruch, overigens vol bereidwilligheid om mede te wer ken tot een betere regeling, vond den eisch van de leeraren, een salaris van zevenduizend gulden, wat overdreven en zesduizend biILjk. Maar ook dat hebben zij nog niet en zullen het ook wel n:e; krijgen, wanneer Mr. Bomans gelijk krijgt. Hij vond het request, dat de Raad aan de Regeering zal zenden om een af zonderlijke regeling voor Haarlem toe te staan, me; behoud van het Rijkssubsidie, eenvoudig belachelijk, meende zelfs dat de Raad met die verzoeken naar Den Haag steeds dieper zinkt. „Zou men een afzonderlijke regeling toestaan voor één procent van de bevolking. Ondenk- baarl" Do gymuastiekonderwijzers krijgen hun zin niet. Maar lotsverbetering zal wel uit hun request voortvloeien. Zoo gaat het: wie niet vraagt, krijgt niemendal, wie wel vraagt veelal iels. En anderen krijgen soms, wat zij niet eens gevraagd hebben, name lijk verhooging van de opcenten op hel personeel. Wel moet er behoefte aan geld wezen (we weten dat die bestaat) om het gemeentebestuur te nopen, die op te drijven tot het tries tige maximum van 140. In mijn jeugd dreef een van de gemeenten bij mijn geboorteplaats op de centen, die be taald moesten worden voor het over gaan van een brug. Daar is men af- keerig van geworden, omdat het een indirecte belasting is. Maar zou heusch het tijdstip ver af wezen, dat er tol betaald moe» worden voor het doorgaan van de Groote Houtstraat? Dan doen de monsterachtige dobbel- steenen nog eenig practisch nut. En als de straat geasphalteerd zal zijn, is hot voorwendsel gevonden!! Een van onz'- Raadsleden heeft, zoodra de soc.-dem. Raadsfractie te rugkwam op haar besluit om geen zitting te nemen in de Raadscommis sies. onmiddellijk twee van zijn functies edebnoediglijk ter beschik king gesteld. Zoo werd dan Woens dag de heer Poppe gekozen in de Commissie voor de bezwaarschriften en de heer Groenendanl in die voor Haarlem's Muziekkorps. Hiermee basta. De gemeentezjiken moeten nu een week lang op zichzelf passen. Althans in 't openbaar be moeit do Raad er zich niet mee. En de leden krijgen voortaan hunne aan. wazigheid in de commissies met f 2.50 vergoed. Als we aannemen, dat een monsch don heélen dag, van opstaan tot naar bed gaan, werken moet voor zijn brood, dan is die vprgoeding bil lijk. Als we evenwei de maatschappij bezien uit het oogpunt van den acht- urifien arbeidsdag, dan staat de zaak anders, daar die commissievergade ringen immers bijna altijd de» avonds worden gehouden? J. C. P. Statisnisaws BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 No vember kwamen voor te Haarlem: 2 gevallen van diphtheritls, te Bever wijk 1 geval van diphtheritis, te Haarlemmermeer 3 gevallen van roodvonk en t,c Veisen 3 gevallen van roodvonk an 2 gevallen van dipht.be.- ritis. NED. HERV. KERK. Woensdag vergaderde liet Claesikaal Bestuur van Haarlem onder leiding van Ds. P, Barbas, om verschillende zaken uil de classis te behandelen. TaJ van ingekomen eu uitgegane stukken werden besproken. Definitief werd vastgesteld dal Zwanenburg geschei den zou worden van Hoofddorp en gevoegd bij Halfweg. De heer Bijkerk woonde voor lie; Laatst de vergadering bij, daar li lid geworden is van liet Provinciaal kerkbestuur. PERSONALIA. Benoemd zijn tol reserve eersten luitenant bij hun tegenwoordig korps de reserve Uveede. luitenants G. L. Smit Sibinga, J. van 't Land, W. 11. van Mostrigt, E. M. Bimge, G. F. A. SoHKirs, M. Hazeloff G. S. Don ker. L. Gotzcn cn J. W. Couw, allen van het tweede regiment vestingartil lerie. In den Hoogcn Raad van Arbeid zijn o.a. benoemd lot leden ingevolge het dooi' den Minister gepleegde overleg met de vereenigingen van werkgevers, Ghr. van don Heuvel te Nieuw-Ven rtep (gem. Haarlemmer meer) van don Christel ijken Doeren en Tuindersbond in Nederland en K. C. Honing Mzn. te 0verveen vn.11 de Maatschappij van Nijverheid. Woensdag slaagden voor hot exa men van godsdienstonderwijzer bij de Nod. Hen-v. kerk, de heeren: J. Lia- senberg en M. J. de Graaff. Voor hot examen aardrijkskunde is geslaagd de heer J. B. Dingboom, te Haarlemmerliede. TER HERDENKING VAN DOMELA NIEUWENHUIS. Men schrijft ons Bij den aanvang van de openbare verga dering, die a.s. Vrijdag vanwege de Communistische Partij wordt gehouden, zal, naar aanleiding van het overlijden van Domela Nieuwenhuis het woord wor den gevoerd. Namens de anarchisten zal dit geschieden door den heer S. Rinke- ma, voor de comiruTnisten door den heer L. de Visser. Het bestuur van de sociëteit „Veree- niging" heeft geweigerd de groote zaal aan de-communistische partij te verhu ren. Daarom zal de vergadering in het Brongebouw plaats hebben. Tot zoover dit bericht. Bij informatie werd ons meegedeeld, dat de weigering van het societcitsbestuur gebaseerd is op de opvatting der leden. Het servituut van Den Koudanhor». In aansluiting aan hetgeen de beer Van do Kamp Woensdag iu den Raad heeft meegedeeld over het vermeende servituut, dat een plaatsing van noodwoningen op den Koudenhorn onmogelijk zou maken, kunnen wij rnededeelen, dat op 29 Juni 1903 een dading is aangegaan tusschen de ge meente Haarlem on de firma Zuit- hof en mevrouw Zuithof, waarbij de gemeente de beweerde eigendoms rechten van de andere partij afkocht. ST. NICOLAASFEEST IN „DE KROON". Buiten staat alles al in het te eken van de aankomst van den heiligen man uit Spanje, zoowel wat de winkels, als wat de met pakjes beladen voorbijgangers betreft. Ja, Sinterklaas was dan ook reeds aange komen Woensdagmiddag m de bios coopzaal van de Kroon. Niet direct kwam hij binnen met z'n zwarte knechtje, hij toefde zeker nog elders, maar de jongens en meis jes, die in alle hoeken en deelen 't go- zei 1 ge bioscoopzaaltje bevolkten, wer den eerst onthaald op leuke kinder films. Ze keken met een paar groote oogen naar den onbegrijpelijk schranderen liond „Bonaparte", die den handig sten detective evenaarde. Dan was er een gekleurd tweebedrijvig filrn<*prook je: „De kinderen in liet woud", waar naar de kinderen zaten te staren met saamgeknefien knuistjes, meeleefden de griezelige avonturen van het vet" dwaalde riddertje en het prinsesje in het betooverde bosch. Maar het moment van den middag was de binnenkomst van den heiligen grijsaard, door trouwen Zwarten Piet gevolgd. Een beetje batig werden sommigen wel, als SL-Nicolaas iets 1 bromde over stoute, ondeugende kin deren, maar de „hartjes klopten vol verlangen", toen de milde man be gon met de uitdeeling van alleraar digste dingen en voor elkeen, hetzij bezoeker of bezoekster;je, wat over had. Dominospelen, trekpiassen, aardige en ook heel mooie horlogekettingen, bouwdoozen, prentenboeken en nog veel meer waren meegebracht. Het was een prachtige middag voor vele Haarlem niertjes, SL-Nicolaas is hier wol heel scheutig geweest. S. D. A. P. Woensdagavond ver gaderde afdeeling III der S. D. A. P. huishoudelijk. De voorzitter, de heer L. J. C. Pop pe, deed eenige mededeelingen. H©t jaarverslag van den secretaris en den penningmeester werden uit gebracht en goedgekeurd. Uit het ver slag van den secretaris bleek o.a. dat deze afdeeling met ongeveer 80 leden was vooruitgegaan, en 'thans 259 ld' den telt. De aftredende bestuurders wei-den bij acclamatie herbenoemd. Het be stuur bestaat thans uit de heeren Popipe, voorzitter, Toeriug, Secretu ris. Hoogerbeets, penningmeester, me vrouw Poppe, 2e secretaresse, de hee ren Fontijn, 3e voorz., Maarsclial, 2e peniüligïnee-ster en Van Ommeren, commissaris. 90-JARIG BESTAAN VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP". Men schrijft ons. Zooals bekend is. hoopt de oudste Liedertaf ei in ons vaderland, de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", haar 90-jarig bestaan op 20 Februari 1920 te herdenken, door het houden van een- zangwedstrijd voor matnnen- en gemengde koren in de matuid Ju ni d.a.v. Hoewel de inschrijvingen daarvoor eerst moeten geschieden vóór 20 Ja nuari 1920. heeft de feestcommissie van verschillende zijden reeds toezog- ging tot deelneming ontvangen. Ook ontving zij reeds tal van bewijzen van sympathie en belangstefiteng. Van het Koninklijk Iiuie, van ons gemeentebestuur, van' tal van nuttige stichtingen, vereenigingen, leden van het eere-oomité en particulieren ont ving zij medailles, toezegging daar van, schenkingen in allerlei vorm, waardoor zij vertrouwt, dat dit. zeld zaam feest ook schitterend slagen zal. Blnnimlanfl LIJK GEVONDEN. Door een boschwachter is op de Mookerheide hel lijk gevonden van een bekenden Nij- meegscheii bedelaar. De ongelukkige zwerver moet tiidens den sneeuwstorm van 16 November 1.1. bezweken en be vroren zijn. GEëLECTRISEERDE BRUG. Zon dagmorgen aldus meldt het Hbld. begaf de veehouder D. Ubbcls, van Overbeek, zich per rijtuig kerkwaarts naar Monnikendam, waartoe hij de draai brug over de trekvaan moest passcercu. Deze brug is voorzien van een lantaarn, aangesloten aan het elecirisch verlich- tingsnei. Dooi een of andere oorzaak was dc gebeele brug onder stroom ge raak:, waardoor het paard werd getrof fen en onmiddellijk gedood. De in het rijtuig ruiende personen kwamen mei den schrik vrij. Even te .oren was een rijtuigje van den heer Bloem eveneens deze brug ge- passeer» en liet daan-oor gespannen paard tweemaal gevallen, waarbij me vrouw Bloem uit het wagentje viel en zich eenigszins bezeerde. Van het rijtuig brak een boon» van het lemoen. Het is binnen korten lijd reeds de itfeede maal, dai ueze brug geélectriseerd werd be vonden. ONTPLOFFING VAN EEN SCHOK- BUIS. Men zal zich herinneren dat op 18 October door een Belgische sleepboot in dienst van de Britsche Marine en door een daarbij behoo renden lichter in de Deurloo munitie werd geworpen. In de Deurloo van het badhotel te Vlissingen af tot de Noordzee krijgen visschars herhaalde lijk kisten met schothuizen om muni tie in bun netten. Sommigen geven •deze aan de politie, die ze ter ba- schikking der Marine-autoriteiten stelt. Thans is gebleken, dat anderen munitie aan opkoopers verkoohtep die dit vermoedelijk doen om het ko per, dat aan de schokbuizen zit. Maandagmiddag is een 22-jarlge zoon van een dezer opkoopers bij het uit e'. kaar nemen van een gevulde schok- buis, door de ontploffing van deze wond, zoodat hij hoogstwaarschijnlijk wond, zoodat hij hogstwaarechijnlijk dit lichaamsdeel zal moeten missen. Door den commissaris van politie werden bij denzelfden opkooper een negental schokbuizen in beslag geno men, die alle gemerkt zijn, zoodat 't bij 't voortgezet onderzoek mogelijk zal zijn de nationaliteit vast te stellen en uit te maken of. het dezelfde muni tie is die destijds ijn de territoriale wateren werd geworpen. De collectieve arbeidsover eenkomst In hei grafisch bedrijf. Maandag is te Utrecht een vergade ring gehouden van voorzitters en se cretarissen der afdeelingen en verte genwoordigers van correspondent schappen van den Nederi. Grafisdten Bond, ter bespreking van het. ontwerp contract in de typografie, met welks samenstelling de onderhandelingscom missie" Vrijdag j.l. gereed is ^geko men. Bij de langdurige besprekingen werden verschillende bezwaren tegen het contract ontwikkeld. Vooral de af deelingen Den Haag, Rotterdam, Haarlem en Utrecht bleken ernstig ge kant legen de ontworpen klasse-indee ling. Ook in Leiden had deze tot groo te ontstemming geleid, naar ter ver gadering werd medegedeeld. Het hoofdbestuur hield een krachtig plei dooi .voor aanvaarding van de onder scheidene bepalingen. Het resultaat van de besprekingen was, dart- aan de bondsverbegenwoordigers opdracht •werd verstrekt, opnieuw besprekingen te houden met de afgevaardigden van de patroonsorganisaties, teneinde de geopperde bezwaren zoo mogelijk uit den weg te ruimen. D® georganiseerd® Katholie ke Staatspartij. Verleden Zaterdag zoo lezen wij in de Maasbode vergaderde, voor de eerste maal het bestuur van den Alge meien en Bond van R.-K. Rijkskies- 'cri ngorganisati es. Al de in de achttien Rijkskieskrin- gen bestaande politieke organisaties hadden zich aangemeld en werden door het bondsbestuur aangenomen, zoodat thans de gaheele georgani seerde Katholieke Staatspartij in den ALgemeene.n Bond is saamgebraclii. Overeenkomstig het nieuwe regle ment bestaat thans het bondebest-uur rüt 24 leden. Bij. de verdeeling der functies werd liet. volgend resultaat bereidt.; Voorzitter; mr. A. Baron van Wijn bergen, Utrecht (dezen zomer geko zen); onder voorzitter J. C. Aarts Sit- tard; le secretaris: jhr. mr. E. Wit- terl van Hoogland; Den Haag; 2e se cretaris. J. Verheijen, Roosendaal; penningmeester, mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, Haarlem. Aan het bestuur zal een adjunct-se cretaris worden toegevoegd. Tot directcur\-an bet R. K. Politiek Propagandabureau werd definitief be noemd de heer B. Th. de Wolf te Am sterdam. DUITSCHE STEENKOLEN VOOR NEDERLAND. Men seint uit Ber lijn aan de N. R, Ct.: Aangezien op 1 Januari a.s. de over eenkomst. betreffende de levering van steenkolen aan Nederland ophoudt, zijn er lunchen Nederland en Duiteeh land onderhandelingen begonnen over een nieuwe overeenkomst. Deze over eenkomst zal niet meer een particulier karakter dragen, maar lusschen de regeering der beide landen worden gesloten in ongeveer den zelfden vorm als de oeeonomische overeenkomst, die er tasschen Duitschland en Zwit serland betreffende de levering van steenkolen en ijzer bestaat. TEGENSPRAAK. Het Haagsche correpondentiebureau verneemt, dat he'. bericht van De Tijd, als zou de minister van arbeid hei voorzitter schap op zich nemen van de nieuw in ie stellen staatscommissie tot het on derzoek van de vraag op welke wijze de productie en distributie van goede ren meer dan tot dusverre kan wor den dienstbaar gemaakt aan het alge meen belang, van allen grond ont bloot is. HET GEDING TEGEN DEN EX- KEIZER. Men seint uit Londen aan de N. R. Ct.: Bonar Law heeft in antwoord op een vraag van Lyle in het Engelsche La gerhuis gezegd, dat hij aan de vroe gere antwoorden, die hij met betrek king tot de uitlevering van den gewe zen keizer had gegeven, n;«6 had toe te voegen. Lyle vroeg daarop: Zullen er be hoorlijke stappen gedaan worden om zijn ontkomir.g »e verhinderen? Het kan zijn, dat hij de portiek volgt van het laten zinken van de vloot ;ecutt- ling policy) Bonar Lav.Ook hierop is vroeger al geaniwoord- Mstaal-indusfrieelan. Op een te Den Haag gehouden leden vergadering der HandeLsvereeiuguig van metaaünduerlrieeien deed de lieer P .Lugt, directeur der werf Conrad te Haarlem, enkeie mededeelingen over een doeltreffend middel tot duurte- bestrijding, dat de directie der werf Conrad door toevallige omstandighe den sinds eenlgen tijd heeft toege past. Genoemde directie i mal ooi op oen haar gedaan verzook, -.en behoeve van de werklieden allerlei gebruiksarti kelen in het groot in t* koopen. Niet alleen werd doordaar een grooie be sparing op de winkelprijzen verkre gen, maar zelfs zagen de winkeliers uit de omgeving zich genoodzaakt, ook hunne prijzen in het algemeen lager te stellen. Spr. zag hierin een zeer doeltreffend en gemakkelijk te han- teeren middel ter bestrijding var. de duurte en gaf met grooten aandrang den aanwezigéh in overweging om ten behoeve van hun personeel op dezelfde wijze op te treden. Uil de hierop volgende discussie bleek, dat de aanwezigen de mededee lingen van den heer Lugt met groote Instemming hadden gevolgd, zoodat besloten werd, dat ieder in zijn kring hiervoor propaganda zou maken. Besloten werd voorts, er bij hel be stuur der Ooóp. Inkoop-Vereeniging van Metaal-induetrieelen op aan te dringen, oru ten behoeve van de werk lieden van alle leden den gemeci- schappelijken inkoop van waren, wel ke niet aan bederf onderhevig zijin en welke uit het buitenland moeten wor den ingevoerd, zooais b.v. schoenen, ter hand te willen nemen. Wat de overige gebruiksartike len en levensmiddelen betreft,.meende ;rnen dat het beter was, dat elke fa briek op zichzelf of in combinatie met collega's uit dezelfde gemeente in de aangegeven richting zou optreden op dat dientengevolge pressie wordt uit geoefend op de winkeliers ter plaatse, om ook numfe prijzen verlagen. Winkeli®rfs cn duurtcbesfrSf» dingsvereenjglng. De Haogsclie Wtnkeliersvereeniging heeft vergaderd naar aanleiding van eem schrijven van den Haagsclien Bond tot bestrijding van de duurte. De voorzitter doed opmerken, dat het bestuur van de 's-Gravenhaag; lie 'Wikikeliersvereeniging niet vijandig tegenover dezen bond en andere der gelijke bonden staa"., doch volgaarne mei hem wilde samenwerken ter be strijding van de duurte. Hot bestuur meende eohter, dat de dmirtebestrij- dingsbond in zijn schrijven net de gcede middelen aanwees. Spr. zeide dat z.i. he; voorstel van den Bond, omr aan zijn leden 10 pet. korting toe te- staan, moet worden gewezen, omdat daarmede s!echi9 een (bepaalde groep on niet het algemeen behing gediend wordt. Spr. -led den Bono aan contact te zoeken met 'len Yerbruiksraad, omdat deze liet aarige- wezen lichaam i waarmede de duur- te practisch bestreden kan worden. Na deze inleiding werd door ve - schillende aanwezigen hei woord ge" voerd. O.a. wees de heer Kropwid, Rijkpmiddenstandsadviseur, er op. dat de duurtebestriiJmg niet al te laag bij der, grond moei '-oaken, doch een hreeden weg moet bewaj,delen De consumentenbonden moet men niet verkeerd beoordeel en. deze zijn f-a" Tuonges'.eld door een klasse ven men schel), die in een hoek worder ge duwd en nu trachten er uii te komen. Eerstdaags zal een bespreking plaats hebben tusschen den Nationaal! V.id- rffjreiamdsbond en dc-r- l.a ink-Ui ken Consumentenbond over he; duurte- vratgetuk. Spr wekte de winkeliers c». hun organisatie 'e versterken en" wees op het nut van een ch'v-rljjke boekhouding, om zoo te komen tot een economische bednjfsorg r.imiie Vervolgens werden de Vf ig.'ndt *oo- clusies aangenomen; ae er ia.lering wenscht niet in te gaan ep een v»or- -tel tot bevoordeeling van eer; e- paalde groep, maar is te allen li.de hei tul mede te wecken tel hot nemen vin maatregelen tegen de duurte; stalt er echter prije op, dat dit ge schiedt door de overheid in samenwer king met de vakorganisaties en nie' door niet bevoegde personen. De middenstandsorgani saties. Op een te Den Haag gehouden bij eenkomst van dagelijksche besturen van den Ned. Middenstandsbond, den R. K. Middenstandsbond de Hanze en den Clir. Middenstandsbond, is behari" öeld een voorstel van de Rijksmidden" standsadviseurs om in overleg te tre den met den lande!ijken Bond van Consumenten vereenigingen ter be sprekrng van lret duurtevraagefuk.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1