In-er Zumbroich, was met den com-' iiiissiU'is v,;n politie Miitzlifz in von K, el s bmvMi. toen kolonel Rein- hard -1 - Wcbmeyer d« bevelen van Murloh g::f. In Jfuli ii- 1 c deae officier van justi tie don rechter van instructie geant woord op de vraag of hij hiervan nog lets zich herinnerde: „Het is al vier m&onden ge .don, ik weet het niet goed in oor". Bovendien was bij to00 vr:. williger bij de njksweer, en mocht hij in die qualiteit gen ambts geheimen verraden. In Mei publiceert de „Freiheit'' een artikel mot bijzonderheden over den moord in de Französischestrasse. •1 d.-gen na 't verschijnen van dit arti kel werd de arrestatie geiast van Mar loli. die op de vlucht ging, met val se! ie papieren, ond*r een valschen nuam. Hij vertoefde in Frankfort am M in, aan het Bodenmeer. in Leipzig In 't station te Leipzig werd hij her kend door een man, die vroeger on- (ii-i iiern diende. Hij zed zich in Ber lijn te wilien melden, doch dat men hem tot verder vluchten aanspoorde. Ook vertelde hij,dat hij uit Berlijn reis Is vijftien duizend mark had ont vangen. p regeering stelt thans een onder zin!: in. Het eerste gevolg is al, dat- de kolonel op non-actief gesteld ia. Prsno Rupprechi candldaat voor het Duitsohe president schap. ,,Dic Post" bericht: Naai' wij ver nemen zou in kringen van het Cen trum 't voornemen bestaam om een ctuididatuur van Kroonprins Rup- procht van Beieren voor het ambt van Rijkspresident ernstig in overweging te nemen en indien het geval zich voordoet te ondersteunen. Seholiaren ais Hindsnburg- veraarders. Du Diutsclie minister Noéke, heeft majoor Vou Lützow met arrest ge straft, wegens de eerbetuiging met hot „vrijcorps Lutzow"' aan Hinden burg. Drie jongelingen hebben aan minister Noske den volgenden brief geschreven: „Hierdoor geven wij u in overwe ging, Inunen drie dagen in de krant bekend te maken, da; de straf toege diend aan Excellentie!!) Von Lutzow ongeldig is. Anders zijn wij verplicht onm: idellijk te staken. Wij hopen eeiitur, dat gij gevo'g zuit geven aan ons bescheiden verzoek en teekenen ons; de opporste schoolraad van de vcivouigde gymnasiasten van Ber lijn Minister Noske liceft niet geant woord. Do rtussison» Staatsschuld T-jitsjerin, de Russische volkscom missaris voor buhenlandsche aangele genheden, verklaarde in 'n interview dat de Sovjei-regeering geneigd is de nationale schuld van hei rijk over te nemen. Duitschland en 't vredesver drag. Ld i'imjs vvoidl aan 't Handels blad geseind: li) bevoegde Frausclie klingen is de mcening over de wisseling van no ta's tusschen de vredesconferentie en de Duitsche delegatie de volgende: De zaak, welke op het oogenbhk de Duitsche rogec.iing het meest hin dert, is, dat zij de schuldigen moet uit ever en voorkomende op de lijsten, welke opgemaakt zullen worden door de geallieerde rege.ringen. Deze lijs ten zijn nog niet officieel gepuhli- c-.:d en waarschijnlijk nog niet ge- hcêi vastgesteld. Niettemin weet men in Duitschland, dat er de namen op zula voorkomen van zoor belang rijk- persoonlijkheden zooals prins Rupprechi van Beieren. In elk geval hopen de Duitschers, ofschoon de uit levering dar schuldigen voorkomt in het vredesverdrag en dus door Duitschland aanvaard is, dat de moeilijkheden, welke het verdrag te Washington ontmoet, hun de gelegen heid zullen geven aan deze verplich ting te ontkomen. Tevens willen de Duitscho gedelegeerden zichzelven van hun verantwoordelijkheid ontslaan en haar overdragen op de Duitsche nationale vergadering. Iliér wordt opgemerkt, dat de Duit sche ra zien vergissen a's zij van de moeilijkheden m Amerika een verbe tering verwachten van de opgelegde voorwaarden, want de republikeinen vin-dén het verdrag oer te zacht; de houding der Duitschws zal zelfs de partijen in Amerika waarschijnlijk er toe brengen gemakkelijker tot een compromis te komen. Men verwacht te Parijs dit compromis in het hegLi van Januari. De in Parijs iic&rschc-ude meaning is, dat liet beslist noodzakelijk is, dat de schuldigen getuchtigd woerden. Bij de vaststelling der lijsten zal men zich strikt tot een minimum beper ken, doch de uitvoering van het ver drag zal worden geeischt. Mi n zal niet do onderteekening der Verecnigde btaten afwachten, daar lie; beslist noodzakelijk is, dat het verdrag in werking treedt opdat de daarin vastgestelde term'jnen begin nen te loopen. Tenzij dus de nieuwe Fraii.-che Kuiler van een tegenover- gesteldè meening blijk geeft, wat wei nig waarschijnlijk wordt geacht, zul ten de geallieerden het op de uitwis- scl.iig van de ratificaties aansturen zonder op Amerika te wachten. DK DUITSCHE KRIJGSGEVAN GENEN, De „Humanité", 't Fran- scly: soci&Iis'.i ;che blad, protesteert tegi ii l feit, dat de Duische krijgs- gev i,genen neg altijd in Frankrijk worden vastgehouden. De Duitsche regeering zal dezer dagen inzake de krijgsgevangenen weer een nota aan do Entente zen- liii Hongarije. i-lel kabinct-Iiusear- is thans door de Entente officieel erkend. Da mljncyorköi'sSaking in Amerika. Gemeld wordt dat voor het mijn- wei :ersconf.'jct een oplossing is gevon werk wordt Maandag her- Vorspreld nieuws DESERTEURS IN BELGIë, Voor den krijgsraad wordt een aantal zaken behandeld van jonge Belgen, die zich tijdens den oorlog aan hun militaire ver plichtingen onttrokken door in Neder land te blijven; Volgens den auditeur militair bedroeg hun aantal voor Ant werpen en omstreken alleen omstreeks vierduizend. Tegen hen werd twee-en- een-half jaar gevarsgenistraf geeischt. De mecsien voeten te hunner verdedi ging aan, dat zij geen bericht ontvangen hebben wat in de meeste gevallen- volgens de autoriteiten niet waar schijnt te zijn of wel, dal zij een gezin te onderhouden hadden. In de laatste om standigheden neemt de krijgsraad ver zachtende omstandigheden aam DE TOESTAND IN EGYPTE. Lord Alleoby heeft vier leiders van het plaatselijk comité te Cairo bij zich ont- bodn en hun gezegd, dat het zijn plicht was orde te handhaven en dat hij hen in hoofdzaak aansprakelijk hield voor de Jongste onlusten. Ook zei hij, dat hij een herhaling daarvan niet dulden zou. Twee leiders kregen last de stad te ver laten en hun landhuizen te betrekken. Zij moeten evenwel verklaard hebben, aan het bevel niet te zullen gehoorza men; Dezer dagen hebben te Cairo en Alex andria vrouwen betoogingen gehouden. Te Alexandra: brak de menigte de tram rails op. Twee plaatselijke bladen van Cairo zijn wegens het verspreiden van oproe rige artikelen, verboden. PIET ARBEIDSCONFLICT IN SPANJE. Een telegram uit Madrid meldt, dat de patroonsbond dreigt met een nieuwe uitsluiting voor geheel Spanje, indien de hangende conflicten nier binnen zeet korten tijd geregeld zijn. Tevens wordt gemeld, dat de regee ring al het mogelijke doet om verscher ping van den toestand te voorkomen. TEGEN WILDE STAKINGEN IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld: Het door den Rijkskanselier aan gekondigde wetsontwerp tegen de wilde stakingen en de instelling van scheidsgerechten, is volgens de Vos- si sche Zeitung, thans zoover gereed, dat de indiening daarvsn bij de Na tionale Vergadering in ieder geval voor Kerstates zal plaats hebben. DE BRITSCHE SCHULD LN AME RIKA. Er is kans op opschorting van de rentebetaling op de Briieche schuld ïn Amerika. DE INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE te Washington heeft hel voorstel betreffende den achturi- gen werkdag aangenomen. Van het Politieke Toar- uooiYell TWEEDE KAMER. 26 November. Het geval-dr. Pannekoek. E>e bogvooting van Midd. en Lager onderwijs. Do Kamer heeft eerst vandaag eene beslissing genomen op de motie door dr. an Ravesteyn Dinsdag ingediend, een motie, die de bedoeling heeft, af te keuren èn in 't algemeen dat de mi nister naar de politieke gezindheid van sollicitanten scheen te informee- ren, èn dat om zijn communistische zienswijze de heer dr. Pannekoek geen adjunct-directeur van de Leidsche Sterrewacht is geworden Heel de linkerzijde heeft zich tegen het standpunt der regeering ver klaard, en naast haar schaarde zich de heer Van de Laar, die evenmin onderscheid wenschte gemaakt te zien tuschen sollicitanten vanwege hunne godsdienstige of politieke ziens wijze, maar zijn stem voor de motie nadrukkelijk motiveerde als niet te gen de Regeering gericht. En ofschoon ook aan de linkerzijde de meoningen verdeeld waren, over de algemeenheid van de motie, de heer Visser van IJzendoorn betreurde de algemeene uitspraak, en de heer Albarda vond dat juist het mooie van de motie zoo was er toch bij de stemming aan die zijde geeu verschil. Desniettemin werd de motie verworpen, maar het lot daarvan hing van enkele stemmen af: 37 leden stomden tegen en 35 vooi. Daarna kon de behandeling van de OnderwijsTbegroöting voortgaan. Door de hceren Van Ravesteyn en Alherda werd een warm pleidooi gevoerd voor de verbetering van de salarissen der leeraren van het Middelbaar Onder wijs. De minister bleek daar veel voor te gevoelen, maar wilde niet vooruit-' loopen op de hem nog onbekende voor stellen van de salaris-commissie waar over de heer Albania reeds de klok' scheen te hebben hooren luiden. Een regeling van het M. O. voor meisjes, door de hoeren Schokking en Aan Bereeteyn bepleit, vond eveneens instemming bij den minister, wettelijk is de positie van dit onderwijs zeer onvast, en dat kan niet blijven duren. Hetzelfde geldt voor de Lycea, waar voor ook een wettelijke regeling in voorbereiding is. De debatten over het Nijverlieids- (vropger v a k-) onderwijs namen dit maal geen groote vlucht, omdat de Nijverheidsonderwijs* et nog niet in werking Ls, en vermoedelijk ook niet volledig voor 1 Januari 1921 in wer' king zal kunnen zijn. In tusschen zal een weg moeten worden gevonden om de Balarissen der leeraren bij dit o. - derwijs te verbeteren. Daartoe heef: de minister aan do besturen dier scho len een leiddraad toegezonden, waarvan do cijfers aan de heeren Ger hard en Ketelaar te laag voorkwamen, maar waartegen vooral d i t bezwaar word geuit, ook door de heeren Van Wijnbergen en Van der Molen, dat de Regeering wel de helft der kosten voor hare rekening neemt, maar er is nog een andere hel't, en hoe moeten1 <fë besturen 'daaraan Somen? De ge meen: b 'sturen hebben hun kas, maai de. andere.... Ja, zei de minister, dat is juist, maai'... maar... Het was, dat de minister deze zaak nog eens overwegen zal; er is trouwens vóór 1921 nog wel een goede regeling te maken. Bij het Lager onderwijs kwam de kwestie van de communisten opnieuw ter sprake. De heer Kruyt vroeg n.l. waarom zijn partijgemooten, die on derwijzer zijn, door dezen minister niet zullen worden toegelaten. Mag jnen wol de kinderen opwekken tot liefde voor Oranje en Vaderland, niet tegen geweld en militairisme'? Minister De Visser antwoordde, dat hier geen enkel concreet feit voor de hand ligt, waaruit 's ministers hou ding tegenover Chrteten-sociafllisten zou kunnen worden afgeleid. Wei heeft de minister als particulier, zit ting hebbend in commissies van Be roep, meegewerkt om Qhristeri"socia- listische onderwijzers te ontslaan, maar dit moet worden beschouwd als een speciaal geval, omdat die onder wijzers in een bepaalde streek door bepaalde menschen zijn aange- steüd. Er werd door verahillende leden geklaagd over nalatigheid van ge meentebesturen die nog altijd nieit de wettelijk vastgestelde toelagen aan de onderwijzers hebben uitbelaald. Maar het Rijk kan daartegen niets doen. Men vroeg: voorschotten aan de ge meente te geven. Maar daartegen had de minister -ernstig bezwaar, omdat men dan in de droeve noodzakelijk heid zou kunnen komen om uitbetaal de gelden terug te vorderen. In de toe komst zal worden getracht heel het onderwijzersoorps aan het departe ment te administreeren; daardoor zul len deze je betreuren toestanden wor den voorkomen. Een klacht van den heer Olto, over de door bijzondere schoolbesturen uit geloofde toelagen aan onderwijzers, gaf den minister aanleiding te ver klaren dat daartegen uit wettelijk oogpunt geen bezwaar is ;e maken Maar evenwel bestaat het bezwaar en daaraan zal alleen tegemoet zijn te komen door vorming van particuliere fondsen. De discussie duurt nog voort Morgen, wel te verstaan. EERSTE KAMER. Kleine wetsontwerpen. De Eerste Kamer heeft in een mid- dagzitting een aantal wetsontwerpen met weinig of zonder discussie aange nomen. Daaronder waren niettemin belangrijke voorstellen, ais: de ver- hooging van den prijs der postpak ketten" verzending; de nieuwe regeling van het Staatstoezicht op "de Gezond heid, e. d. Bij één daarvan, betreffende de verbouwing der Tweede Kamer, deed de heer de Vos van Steenvvijik een ta melijk Eollon en ongemotiveerde» aen-, val op den minister, die den Raad van State op straat wh zetten. Er is geen sprake van, zeide de minister; wij zijn het met den Raad van State volkomen eens; hij koant in het kadastergebouw, zoodra dit open is. De Kamer is tot 16 December naar huis. INTIMUS. Staiïsniauws Kantongerscht Woensdag deed tie Kantonrechter de navolgende uitspraken: J. YV. M. te Haarlem f 8 of 8 da gen hechtenis; A. E. 3 maal f 2 of 3 maai 2 dagen hechtenis; M. B. S. te Haarlem I 25 of 25 dagen hechte nis, allen wegens overtreding der Arbeidswet. W. P. B. f CO of 60 dagen hech tenis; A. M. f 20 of 20 dagen hech tenis, P. W. f 50 of 50 dagen hech tenis, allen te Haarlem, wegens over treding dor Huurcommissiewet, Y. W. te Heemskerk f 1 S oï 15 da gen hechtenis, W. A. v. d. M. te Haarlem f 30 of 30 dagen hechtenis; G. W. te Scheveilingen, f 20 of 20 dagen hechtenis, J. E. te Vel sen f 30 of 30 dagen hechtenis; C. K. 3 maal f 30 of 3 maal 30 dagen hechtenis; K. P. 2 maal f 30 of 2 maal 30 da gen hechtenis, beiden te Zandvoort, wegens overtreding der Jachtwet Een vijftiental personen tot f 2 of 2 dagen hechtenis wegens overtre ding der Kieswet. J. H. M. te Haarlem en B. S, te Schoten, ieder f 40 of 40 dagen hech tenis, wegens overtreding oer Onge vallenwet. H. de J., Ie Amsterdam f 15 of i dagen iu-chlariis, wegens het in een hoügeiï klasse stappen (spoorweg wet). R. te Ilaar.em f 2 of 2 dagen néciiteUis, wegens overtreding uer verordening op tel- en drinkwaren van Haarlem. J. li. ie Haar tem f 25 of 25 dagen hechtenis; J. S. te Haarlemmeriiede 2 mam 5 dagen hechtenis; A. W. S. f 15 of 15 dagen hechtenis; beiden te Uaariem, alten wegens overtreiling der Yteeschverordóiiing van Haar lem. J. G. F. V. ie Haarlem f 5 of 5 dagen hechtenis, wegens overtreding der veroidening op de winkelsluiting .an Haar Jem. C. v. B. te V'cteeu f 5 of 5 dagen hechtenis wegens overtreding der verordening op tfu winkelsluiting van Vetsen. Een vijftigtal personen tot f 2 of 2 dagen hechtenis wegens rijden zon der licht. A. J. v. d. B. f 100 of 5U dagen hechtenis, J. v. K. f 50 of 50 dagen hechtenis, wegens het opkoopen van goederen van een persoon ben-oden 18 jaar. J. de VV. te Amsterdam 1' 6 of 6 dagen hechtenis; B. de J. te Haarlem, A. B., VV. K, J. V. allen te Velaan, J. K. v. P., E. v. S. ail en te Zand voort, ieder f 15 of 15 dagen hechte nis, wegens loopen op verboden grond. PROVINCIAL?- SUBSIDIE-VOOR-' STELLEN C-edep. Staten stellen voor daar de wei op 't nijverheidson derwijs in werking treedt, alle subsi- dién voor vakscholen, behalve han delsscholen in te trekken. Zij stellen voor. 1919 en 1918 nog e enige subsidies voor, o.a. voor de Haarlemsche Ambachtsschool f 367 voor 1918. PROVINCIALE TUBERCULOSE BESTRIJDING. Gedep. Staten doe len mee, dat de Commissie van onder zoek inzake de provinciale Tubercu losebestrijding is samengesteld uit de heeren Air. Ph. Falkenburg, gemeen te-secretaris van Amsterdam. Dr. P. J. L. de Bloome, geneeslieer-directeur van h"t \msterdamsche sanatorium Hoog-Laren en Ir. A. R. Hulshof, ar chitect, hoofd der afdeeling gebouwen bij den dienst der Publieke Werken te Amsterdam. Deze zullen met Jkr. mr. D. E, van Lsnncp en A. H. Ger hard, leden van Gedep. Stoten, een rapport indienen. In afwachting daar van stellen Gedep. Staten- voor eeni- ge instellingen, die Noord bol landsche kinderen opnemen, te subsidideeren. Uftkeering in eene. Nu in de winterzitting de nieuwe saiarófTc,geling voor het Prov. Perso neel niet kan behandeld worden, stel len Gedep. Staten voor een ui'.keering- in-eens te geven «an het Provinciaal personeel van f 150 voor (kostwinners en f 20 voor elk kind beneden 20 jaar, en f 112,50 voor niet-kostwinners. Muziek TWEEDE CONCERT der Haar lemsche Bach ver eeniging. Re sidentie-orkest. zDr. Peter vam Anrooy kwam de le den van Bach ditmaal vergasten op een stijOfvofl JroKaantiek programma, ouverture ..Genoveva" en pianoccm cert in A-mol van Schumann en de le Symphonie van Brahms. Ook de solist dien hij meebracht, Emil von Sauer, paste volkomen in dit kader, zoodat van het concert een goed ge heel verwacht kon worden. En dat werd heit ook voor hen wier gevoels sfeer en aanpassingsvermogen zich rnet de romantiek van Schumann en Brahms kan vereenzelvigen, want het orkest heeft prachtig gespeeld en de 57-jarige pianist gaf era briliante en technisch feillooze vertolking van het pianoconcert Schumann's ouverture van zijn smartenkind „Genoveva", het e»nige wat or van deze sukkelopera in leven gebleven is, blijft als zelfstandig con- certnummer met reden repertoire houden, het behoort in ieder geval iot zijne beste orkestwerken, en het deed nu uitstekend zijn diienst om in Le leiden tot het pianoconcert. De vertolking van dit zuivere kunstwerk, dat met de jaren nog niets van zijne pure schoonheid verloren heeft, was het hoogtepunt van het concert. De geadelde pianist, Geheimral Emil von Sauer, begon met. kalm, zonder uiter lijk bewoog of sterk geaffecteerde ac centen den eersten Satz. Maai- gaan deweg bewerkte hij een climax in het Intermezzo en in het schitterend Fi nale die hem een brillant eindsucces verzettoi-ae. Deze bijvaj bleef niet uit, eeai storm vam toejuichingen be loonde den grijzen virtuoos voor zijne prachtige prestatie Jammer was het dat de stemming tusschen den Amsterdamschen vleu- gal an het Ilaagèche Orkest zoo ellen dig onzuiver was; aan wien daarvan de schuld te goven, aan het hooge diapason van t Residentie-orkest of aan Keltner's pianostemmer, is voor den recensent niet uit te maken, al leen constateerden wij het feit en meen en te mogen zeggen, dat zoo iets Gecauut niet behoorde voor te ko men, de controie over de stemming van eene piano met die van het orkest is eene zaak vam groot gewicht, waar op hier ditmaal blijkbaar geen acht geslagen was. Na de pauze ging de symphonie van Brahms,-die destijds zooveel stof deed oplaaien, een werk dat onein dig overschat werd en juist daarom door de andere partij zoo min gere kend werd. De effectieve waarde van liet kunstwerk zal hier wel tusschen deze beide appreciaties in te zoeken zijn. Ontegenzeggelijk toch is ze ta lentvol geschrevenal draagt zij de duidelijkste kenteekenen van een moeizaam geschreven maakwerk, vooral in liet slotdeel dat fcn zijne ea- menstelling uit heterogene bestand- dealen, die tevergeefs een goed ge- heed willen uitmaken, waar geem vas te draad door loopt, het minst bevre digen kan. Trouwens dat complete van eem echt v dl dragen of geniaal kunstwerk, de eenheid van het beele werk, zoo ai1 s Beethoven die gaf (denk eens aam de 3e, de 5e, de 6e, de 7o, de 8e, de volmaakte 9e) mist men in de lste van Bramhs. Afzonderlijk genomen voldoen nog het best de heide middeneafzen, Heer lijk vooral het Andante sostenuto, waarvan wij het prachtige hobo-solo spal onderlijnden, alsmede het viool- soio-gedite'.te, door Sam Swaap met mooi en toon weergegeven. De directie van Dr. van Anrooy was als altijd knap en voor het orkest heel hulpvaardig, daar hij zoowat alles weet aan te geven. Het orkest reageerde volkomen op zijne duide- Iïjke leiding en het publiek was hem dankbaar genegen met gul applaus. JOS. DE KLERK. IJsvcreeniging. Onder voorzitterschap van mr. J. D. van der Plaats vergaderde Woens dagavond de ijsvere n ging „Haarlem en Omstreken' Na de opening uer vergadering bracht de 2e secretaris, do lieer R. D. Baart do la Fanlle jaarverslag uit, dat in mineur was gesteld. Het begon met de incdedeeliiiisg, dat het er voor de vereeniglng donker uitziet naar aanleiding van de vermindering der contributie, de vermeerdering van de iloonen en do 'in de laatste jaren toe nemende strenge winters. In Augus tus werd in alle stilte het 1214-jarig bestaan der vereeniging herdacht In Jhr. mr. W. B. Snndbarg verloor de vereeniging haar eere-voorzttter. Ver der werd hulde gebracht aam den heer J. Wontholt, die ab penning meester zal aftreden en, hoewel geen schaatsen rij dor zijnde, veeJ voor do •vereeniging heeft gedaan. Dank zij de bemoeiing van den nieuwen voorzitter, wien daarvoor hulde werd gobraclil, kwamen de ba- men in de gemeente onder beheer der vereen, en werd daarvoor door de ge meente een subsidie verleend. In de maand Februari begon de vereeni ging haar werkzaamheden op de ba nen in de stad. Hulde werd gebracht aan den nieuwen districtsvoorzitter, Jhr. P. Quaries van l'fford voor de verleende medewerking. Ten slotte werd verklaard, dat de berichtgeving door Vaz Dios niet aan de verwach tingen heeft beantwoord en de wensch geuit <f»it de vcreemiemg in bloei mo ge toenemen Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heerJ. Wenlholt, hieek dat de ontvangsten en_ uitgaven lotaai hadden bedragen f 523.25 eu dat in kas is een batig saldo van f 31.64. Naar aanleiding von dit fiamxicteel verslag word besloten aan het steun comité te vragen om de toegezegde \ergoeding voor personen die de ver eeniging in dienst had gehad door bemiddeling van de Arbeidsbeurs. Do begrooting voor 1920 was opge maakt tot een totaal bedrag aan in komsten, em uitgaven van f 312.19. Nadat de commissie, bestaande uit de heeren C. L. F. Sari et de Sodron Gn H. C. Gruya de rekening en ver antwoording van den penningmeester bad nagezien en in orde bevonden, werd den penningmeester décharge verleend. De voorzitter deed opmerken dat de vereeniging in den heer Wemtholt een trouw en accuraat penningmees ter verliest. Hij bracht hem dank voor al 't geen door hom voor de vereeniging is gedaan. Daarna was non de orde de be stuursverkiezing. De voorzitter, mr. J. D. van der Plaats cm de 2e secrcj- laris de heer R. U. Baart de la Fail le werden bij acclamatie herkozen. Gekozen weiden in de vacature Jhr. J. L. van Gitters. mr. F. G. vam Schalkwijk, die tot heden commissa ris was, in de vacature J. Wildschut, als secretaris, mr. J. A. VaïLJamt en in de vacature J. Wentholt als pen ningmeester de heer H. C. Grays. Besloten werd het eerevoorziuer- schap der vereeniging aan te bieden aan den Burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk en 't eereèid- maatschap aan de Burgemeesters van Haarlemmeriiede en Spaarnwoude en van Bennebroek en aan den vroege- run voorzitter, den heer J. C. Schreu- ders. Medegedeeld werd (lat het bestuur had besloten op de algemeen e verga dering van den ijsbond Hollands Noorderkwartier voor te stellen het 25-jarig beetaan van dien Bond niet te Haarlem, maar te Alkmaar te vie ren; waarna de vergadering werd gesloten Verzekering voor dienst boden en Werksters. Onlangs vermeldden wij dat werk geefsters voor dienstboden en werk sters een premie van f 20 moeten be talen indien de werkneemsters bene den 21 jaar en van f 26 Indien zij bo ven dien leeftijd zijn. Wij hebban eens bij don Raad van Arbeid geïnformeerd Wat de verzeker den voor cloze premies zullen genie ten en kregen de volgende in iclïti-n- gen. Wanneer de verzekerden 65 jaar zijn, krijgen zij baar ouderdomsrente, die afhankelijk is van 't bedrag van de premies en von het aantal weken dat de verzekering heeft geduurd Die ouderdomsr-rate bedraagt hoogstens f 6 per week. Voorts hebben zij recht op invaliditfdtsrente, als zij in haar diensttijd invalide worden. Komen zij te overlijden en zijn zij gehuwd, dan nelxben haar kinderen recht op wee- zsnrente. Blijft te beantwoorden de vraag: Als zij gaan trouwen en niet in loon dienst bujven maar zich aan haar gezin wijden, wet kunnen z:; doen? Drieërlei. Ln de eerste plaats kunnen zij de verzekering door laten loopen en z de premie betalen. Dit is het rneest aanbevckrisv,aardig, want deze wij ze van handeildn levert later het meeste voordeel op. EvemtueéTe uit- k earing en worden op deze manier zoo Loog mogelijk opgevoerd. In de tweede plaats kunnen zij de verzekering door laten loopen zonder premie te betalen. Zij behouden dan het recht, alg zij later weer in loon dienst gaan, opnieuw te beginnen mot premiestorting. Tenslotte kunnen zij venvalmnver- klaring aanvragen aan den Raad van Arbeid. Dan wordt een bepaald be drag te horen name gehoekt en in verhouding tol dat bedrag ontvangen zij later evontueele uilkeeringen. Aan deze laatste wijze van hande len is een gevaar verbonden. Over twee jaar toch wordt de leeftijds grens, om zich te kunnen verze keren van 65 teruggebracht tot 36 jaar. Is nu een verze kerde ouder dan 36 jaar ais haar man komt te overlij den en gaat zij weer in loondienst, dan kan zij heeft zij eenmaal ver vallenverklaring aangevraagd niet weer opnieuw premie beginnen Te be talen. BUITENLANSCHE POSTPAKKET TEN. Naar aanleiding van het ar tikel in on6 blad. getreJd: „Postpak ketten uit het Buitenland" in de ru briek vam „Onzen rei zend en Redac teur", deelt de firma Schoolmeester ons me©, dat de vertraging nog niet is opgeheven: Tot bewij6 schrijft de firma het vol gende: Van 25 October af tot 12 November zijn in verschillende zendingen aan mij*verzonden door mijne leveranciers te Nottingham: 47 pakketten tot eem gezamenlijke waarde van f 6000 en van dose is tot nü toe niet één pakket in mijn bezit! Ik' gebruik deze goederen voor grondstoffen, die Ik zoer noodig heb voor mijn fabrikaat. Ik hen dus niet alleen de belanghebbende, maar even zeer mijne pl.m. 40 werksters en niet het minst mijn© afnemers, die nu vooral voor den St. Nicol aasverkoop zeer teleurgesteld etjn. Indien men zich de grootste moeite getroost om ©en artakol te fabricee- ren, hetwelk lot nu toe uitsluitend van elders werd geïmporteerd, is het allesbehalve aangenaam op deze wijze te worden tegengewerkt in het ver krijgen der grondstoffen. Een dergelijke abnormale toestand 'moes* vooral bij een Staatsinstelling niet kunnen voorkomen, aldus besluit de heer Schoolmeester. DISTRIBUTIE VRIJE COKES. De gasfabriek 1 evert vrije cokes voor f 3,75. De soc.-dein raadsfractie heeft B. en W. verzocht deze voor den gewo ne: prijs v n 2.25 beschikbaar te stellen. De Wethouder van de bedrijven heoft overweging toegezegd. r ROORDF.RLD. De milicien 'WA. v. d. K van het 10e regiment infanterie is wegens verduistering veroordeeld ;oi tien weken gevange nisstraf. PERSONALIA. Het orgaan van de Ned; Vereen; van Spoor- en Tramweg-personeel deelt mede, dat door hel hoofdbestuur de heer W. de Geest, ie Haarlem, is aangewezen tot lid van den Ccntralen Fabrieksraad; DE BLAUWE KRUISBAZAR. Woensdagmiddag is de bazar in het Blauwe Kruis geopend met een rede van ds. G. W. C. Vunderink. Spr. braoht hulde aan hen die den ba zar hadden goorga|mseerd en inge richt, herinnerde aan het goede, dat de nationale Ghr. Geheélontihouders- vereeniging najaagt en betoogde, dat haar arbeid op aller financieelen steun aanspraak mag maken, waarna hij in den gebed© voorging. Bij een rondgang door den bazar trok de aandacht, dat alle kraampjes zoo keurig en smaakvol waren ing - ridht. Een bijzondere aantrekkings kracht van dezen bazar -s, vooral in. deze dagen, een groote collectie speel goed. Wij vernamen, dat alles goed koop van de hand wordt gedaan. Wlè zijn klnderon met St.-Nicolaas met speelgoed of met heerlijke chocolade- blokletters wil verrassen. kan hier goed terecht. De prijzen zijn schappelijk en men ondersteunt met hier zijn ïmkoopen te doen, een goed doel. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Na Henri Dekking met „Cyrano de Bergerac"1hans Gh.Krienen met „Mul latulie"! Ook nu was de belangstelling dus groot. Is er wel een onderwerp, dat méér bekend ls dan „Multatuli"? Muhatuli, dien de heer Krienen verge leek met den eikeboom. „Slaat een eikeboam aan stukken", zei hij, „en die stukken blijven eikenhout; vermor zel die stekken tot splinters, en ook die splinters blijven eikenhout. Zóó was MultatuliI" Spreker herinnerde aan den „Max Havelaar", die als een veer de belangstelling van het, Neder- landsche volk ln strakke spanning hield; „Max Havelaar", de schepping waarvan in die dngan zulk een gTOote daad van moed is geweest zei spreker, die den ganschen avond, om zijn eigen beeld te gebruiken, ook als een veer de belangstelling van zijn toe hoorders Ln gespannen aandacht ver mocht te houden.... N.V. „DE Tte'DGEEST". Trt ing van 500 nummers ten oversfaa van Notaris ft, G, MULIE. V/censdag 26 November 1919. •rijs van f' 2000 18993 f 1000 1112 f 400 1484 7903 f 100 61 1353 3074 7533 10980 Prijzen van f 90.(eigen geld). 15 2387 52S8 7737 10728 13005 16099 1877» 38 2416 5348 7800 10808 13116 19117 18833 58 2? •97 7928 81 48 16235 5£ 66 71 5411 8023 10927 13210 36 62 97 2512 $515 67 41 17 63 61 133 B 5629 78 11005 55 82 88 82 53 2649 37 o-> 39 66 1 6417 19041 223 71 8139 43 68 98 52 85 60 5726 87.57 50 13304 16506 1911? 96 2831 60 8346 75 39 37 52 419 54 63 65 11340 45 52 56 23 3032 87 71 •19 76 86 60 94 3115 98 8431 71 84 16601 19223 515 68 5819 62 96 13410 22 05 99 79 38 94 1)450 55 51 300 604 3240 60 8526 65 62 58 19327 642 3329 73 68 68 13546 16710 33 766 3420 96 98 94 13660 98 61 783 52 5975 8614 11508 13741 16829 90 872 64 88 22 11615 50 43 19408 894 78 6089 59 ?9 91 52 21 899 3543 6166 97 42 13898 16932 35 913 66 6215 8702 64 13903 17025 19501 22 79 34 41 78 1400S 66 19635 49 3603 37 55 11860 52 90 64 1034 3715 6351 9024 65 69 17157 77 25 3/39 55 52 11976 79 G208 87 99 3357 6424 70 12000 89 26 19707 1216 53 65S7 75 20 98 73 35 1345 3919 6650 86 42 14160 94 10 1367 4032 5! 9:00 12152 14232 17345 61 63 4105 79 60 84 85 65 80 69 32 95 61 17222 93 73 19S57 72 90 6S12 9793 46 14390 74 19924 1407 4246 20 10 81 92 17407 - Si] 1408 82 38 67 12349 96 82 200.7 96 93 6920 91 93 14453 17521 1516 4316 46 9331 97 96 62 4 38 25 73 47 12416 14567 69 2.1 84 54 7035 82 23 72 83 IS 1622 4472 58 9527 37 14634 S4 09 1721 84 63 74 50 14728 1/616 20226 37 4546 64 75 12507 64 24 f0 41 4607 7106 9647 26 14828 71 ,4 1805 24 20 63 44 29 17722 20/16 20 93 24 81 47 42 65 SS 25 4765 87 9911 61 14939 86 20193 34 78 98 47 12613 15109 17817 20558 98 1900 4846 72C4 87 54 15336 17923 62 66 38 99 70 79 70 69 11 89 98 97 10051 98 15458 82 20710 38 7309 86 12733 15613 18060 38 8,6 4901 7415 91 53 53 18206 20S17 87 10 7506 10157 70 15701 73 55 97 39 9 84 128C9 36 18329 51 2045 43 46 10267 3i 15840 56 20940 47 93 61 81 40 78 18408 57 2459 505$ 70 10309 63 £9 18555 22/ è5 as 41 64 15334 69 2302 7629 56 129.36 40 95 40 5136 83 10554 53 73 18605 63 37 7704 10639 63 74 1S769 D de 1ste trekking 1ste Lijst slond 1C6I6 m. 1061 2de Lf)st stond 20416 ra. z. 2011

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6