OM ONS HEEN Het Ouurtevraagstuk. Binnenland 37e Jaargang No. 11201 Verschijnt dagelijks, bshaWe op Zo»- es Feestdagen. DONDERDAG 4 DECEMBER 1919 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in een omtrek woer een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 2.60. Franco per post door Kederi&ud 1 2.96. Afzonderlijke Dommere f(U6. Geilluslr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51 Geïliustr. Zondogsblso voor de oir.»treken en franco per poet 1 0.69. Uitgave dor N.V. Lounnt Coster, Directeur J. C. PEESEECCM, Toklcon £CE£ ACV'EETEKTlENi Van 1—6 rtgto f 1.25; iedere regel n-eer 26 Cte. Reclames CO CU. p«r rag»I. Bij abonnement een Heidijk salmi. TicncUüvesa-odvertenUèci tan Vraag en Aon ted van 1—6 ragele 50 CU. per planletiig, elke regel maar 18" s CU. a coctantLoiter, bet Arron&iveemant dobbelt prijs. Dircc'.ic en Zc'minis W&Uc Crcete Hcutslreet 66. Talatoonets. der F.ec'aetie SCO en dar Adntlalstralie TS4 DIT NUMMER BESTAAT OCT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE 3LAD. LEVENS Vil DO £LEN- VOORZIEN9NG De Directeur vah het Gemoeitelfjk Levensniddelenbureau te Haarlem, brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: Scheivisch Dp Vrijdag 5 December 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond Scheivisoh k 22 cent per poad ep vertoon van vischkaart No. 2000124000 In de Gem. Vlschhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONQEL Heden: DONDERDAG, 4 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilson spie in Hei Hofstad Tooneel„Levensstroomingen" (6e Volksvoorstelling), 7.30 uur. N. V, Filmfabriek „Hollandia", Jaar- lijksche Alg. Vergadering van Aandeel houders, 4.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 5 DECEMBER: Schouwburg Da Kroon: Gr. Markt. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Gr. Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Centraal Theater: KI. Houtstraat-" B loscoopvooretel hng. Onze 50"' nitleermi groo! f 35. (vijf-en-dertig gulden) geschiedde lieden aan den Heer J. W. LAND- WEHR, woneade Ürossestraat 23, wegens het hem overkomen ongeval op 1 December 1919. No. 2686 Nabetrachting van den Gemeenteraad Toen Woensdagmorgen de begroo- Ur.j/s vergadering herva, werd, besloot tie flaad B. en W. te machtigen, een kasgeld leen in g aan te gaan van ton hoe ge vijf inillioen gultien. Als B. en W. zee mïllioen hadden gevraagd, sou de Raad zich daar ook niet tegen verzet hebben, evenmin tegeai acht cf tien. Mlllioenen worden voor ons langzamerhand afgetrokken begrip pen, ze zijn geen werkelijkheid meer. Wij welen zeer goed, dat een kasgeld- leening binnen een korten tijd tot ,een definitieve leaning leidon moet. maar ook dit maakt onzen Raad' niet bang. Al dat geld, dat wij en de groote en kleine gemeenten, om ons heen leen en, bestaat immers in de werkelijkheid toch niet, het is maar crediet, geen enkel go- meen tebes tuur, dat in de laatste ja ren millioenen leen die, heeft ooit maar één onkel simpel miLBoemtje bijeen gezien in guldens of rijksdaalders. WAa. zou er dus legen opzien, om ettelijke millioenen te leenen? Wij in Haar lem niet on de Raad van Amsterdam, IJzendijke, Utrecht, Bovenkerk®, Rot terdam en zoo voort, evenmin. Mis schien komt de gedachte wel eens bij ons op: of dat alios zoo maar tot in het eindeiooze kan voortgaan in het diepet van onze ziel meen en wij van niet, maar er aan ontkomen bunnen wij ook niet en zoo gaan we maar voort en schrijven nieuwe leeningen uit en verbeelden ons, dat we die dekken door rence en aflossing door dc belastingschuldigen te doen op brengen (wal natuurlijk niet waar is, omdat die daarmee weer zooveel armer wonden) en hopen op een won der, zoo niet dit jaar, dan toch in 1920 of andere in 1921 te gebeuren en s I len one vaag voor, dat alles in orde zou zijn, wanneer de IJzendijker voor zijn Rotterdamsche obligatie geen cent, meer krijgt en omgekeerd de Rot terdammer zijn IJzendjjksche schuld bekentenis wel in de kachel kan gooien. Dan hebben Rotterdam' en IJ zend ij ke opeens geen een; gemeente- schuld meer en kunnen die opnieuw rustig opbouwen Deze methode heeft het voordeel, da zij speelt op een klein terrein, binnen de landpalen, om zoo te zeg gen in de familie blijft. Met 'a Rijks schuld gaat dat niet zoo gemakke lijk, omdat zij voor een groot deel ook buitenslands geplaatst is. Hoe onder dezen miliioenendans ue Raad nog lust en gelegenheid heeft om over kleinigheden te praten, be grijpt de toeschouwer niet en toch is het zoo: do vorige week wond een half uur lang gediscussieerd over die vraag, of de juffrouw uit de stadsapo theek driehonderd gulden meer of minder hebben moest en Woensdag werd de heele morgen besteed aan de vraag, of een prullige drie en een halve ton, om het precies te zeggen driehonderd een en zeventig duizend gulden moesten worden opgebracht, direct of indirect. Direct-, dat wil zeg gen op het biljet van de plaatselij ke inkomstenbelasting of indirect, hetgeen beteek ent: op dc nota. van de gasfabriek of de electrisohe centrale. Het bedrag, dat in 1919 moet opge bracht worden aan hoofdelijken om slag was anderhalf ruil li oen. in 1920 zal het twee rmllioen en zevenmaal honderdduizend gulden wezen, waar van D. ei: W. zóó geschrikt zijn. dat die drie honderd en zev.n tig duizend gokten niet alle geweld ergens anders op moesten worden gevonden. Op gas en electrrci- teit dan maar, vonden B. en W. Aan vankelijk zou het ook op water 7.301. maar dal ging bij nadere overweging met. Het geval deed denken aan een Oce- jerschen vorst, die zijn ergst en vijand in handen liadl gekregen en den beul gelastte, hem de ooren af te snijden en den neus. Gehoorzaam volgde do beul die bevelen op, maar toen do ««spoot zei: „kriebel hem nu mot een strootje in zijn hals," weigerde hij beslist, zeggende: „machtig heerscher, behalve uw persoou heeft alles zijn grenzen. De man is neus en ooren kwijt, maar ik protesteer tegen dat -. ar» met een strootje!" Maar keeren wij uit het Oosten terug naar 't Prinsenhof. De heer Reinalda heeft uitgerekend, dat wanneer de meer gemelde som indirect wordt ingevorderd, de kleine inkomens daaraan ongeveer f 16.60 zullen bijbetalen en f 1.wan neer de som gelegd wordt op de inkom stenbelasting. Hij stelde dus voor, dat laa'.ste te doen en diende, toen hij zag, dat du niet lukken zou, een motie in met hetzelfde doel, maar die precies leek op wat li. en W. ook wilden. Om die reden werd de motie door den Raad met 19 tegen 14 stemmen verworpen en de bc- grootingspost aangenomen. Maar B. en W. zijn daarmee nog niet klaar, integendeel, hun zorgen beginnen pas. Ztj hebben nu tot taak, de som van 371.000 en enkele honderde guldens (om zulke bagatellen van honderd bekomme ren we ons niet!) 'te laten betalen door de drieduizend hoogste aanslagen In Haarlem cn dat wel progressief cn dat wel zonder dat ze hel merken. Want ais ze het merken, dan worden ze boos en gaan misschien de stad weer uit en het is er juist om te doen, dat ze er niet boos om worden, dus het niet merken. Uit de quilantieloopers van gasfabriek en clectrische centrale zullen dus diege nen gekozen worden, die het best een uitgestreken gezicht kunnen zetten, daar het mogelijk is, dat mevrouw zelf aan de deur komt en zegt „maar b.ode, wat is die quitantie hoogl" „Hoog, me vrouw?" zegt de iooper en al zijn opge spaarde braafheid straalt van zijn ge zicht, „ik denk, dat u zich vergist. Mis schien heeft u wat meer gebruikt? Een familiepartijlje misschien? Of voor de studie van de kinderen? Dat huiswerk neemt maar voortdurend t.'C." Mevrouw vindt hem een aardigen man. „Hij praatte toch zóó verstandig," zegt ze later tot haar echtgenoo:. Om den Iooper niet te krenken, kijkt ze de quitan tie van 't vonge jaar niet na en de Ioo per, eenmaal buiten sc-ii t. grinnikt en zegt .ziezoo, die heeft dc 20 procent betaald, zonder er iets van te merken." Ofschoon ik er nu zoo'n beetje den dtaak mee steek, moet ik cr toch in ernst aan toevoegen, dat wethcuder Bom aas het standpunt van B. en YY. schitterend verdedigd heeft. Hij heeft zeer zeker verworven het overtuigende, sugges tieve, dat een goed redenaar noodig heeft, wil hij een groote vergadering op zijn hand krijgen. Bovendien is zijn woordenkeus groot en zijn slagvaardig heid niet minder. Of hij er kans toe ziet, de 371.000 te verdeelcn onder 3000 belastingbetalers (negatief verdeelen be doel ik natuurlijk) zoo dat er een rede lijke progressie bluft en de 3000 het niet, althans niet te veel, merken, dat is zijn zaak en niet de mijne. Ook wel die van den Raad, want deze zal het systeem nog ter goedkeuring ontvangen. „Wat is het," hoorde ik iemand van de publieke tribune zeggen tot zijn buur man, „een zegen, dat de ingezotencii, trots raadsvergaderingen cn courantarti kelen, zoo weinig van hun gemeenteza ken afweten!" De ander knikte diepzin nig en het vervolg van 'i gesprek kon ik niet hooren, want toen bedankte de Nestor van den Raad, dokter Van den Berg, in een aardig speechje B. en W. voor de goede zorgen aan de begrootiug besteed en sprak het vertrouwen uit, dat de partijen wel met elkander rullen kun nen samenwerken. Dk is juist gezegd dc debatten hebben aangetoond, dat het mogelijk is. In vrede ztjn zc afgewik keld, een gevaarlijk moment is er niet geweest. Mevrouw Maarschall heeft haar eerste, tastbare succes in den Raad behaald: haar motie over de stichting van een gemeenteschool voor voor bereidend onderwijs is aangenomen, zoodat B. cat W. daartoe voorstellen zullen indienen. Straatnamen werden gegeven, ook due vain letterkundigen, waaraan nie mand meer denkt. Als ik lid van den Raad was (o, zoete gedachte') dan zou ik bij zoo'n voorstel altijd vragen, otf de burgermeester een en ander van die schrijvers wil voorlezen: dat zou de zitting allicht wat opvroolijken en misschien ten gevolge hebben, dat men andere narnen koos. Ook werd besloten tot den aankoop van kamerovens voor de gasfabriek, niet te verwarren met de keuken ovens m onze particuliere woonhui zen, die blijkbaar andere zijn en ook minder duur: de kamerovens kosten namelijk 750.000 gulden. Web iswaar zullen zij, op dezelfde ruimte waar vroeger 20.000 kub. meter "daags werd geproduceerd, 50.000 le veren en zoodoende krijgen we er (vond wethouder Heerkens Thijasenj gauw de kosten uit. Bovendien ma ken zij een einde aan het nachtwerk, wat natuurlijk een belangrijk voor deel ia. Bij de rondvraag criliseerde de heer Peper de eerste publicatie van de gemeentelijke duurte-commissie-, die hij niet mooi vond; Mr. Bomans. die het communiqué blijkbaar had opgC6tefld, kon vanzelf daze meening niet deelen. Gelukkig werd de Raad riiet in de gelegenheid gesteld, bij voorbeeld door een motie, zich contra of pro-Peper uit te spreken. Merk waardiger waa, vond de wethouder en daar had hij gelijk in, dat de commissie, op haar verzoek om klach ten en bezwaren, niet. moei- dan twee antwoorden had gokregeai, waarvan één over den lagen mar ken koens. Zoo gaat het wel meer: Iedereen moppert en pruttelt, maar wanneer gelegenheid wordt gegeven* cue Klachten in behoorlijken vorm schriftelijk in te dienen, dan laat iedereen dat aan zijn buurman over. Dc goleerde Hoeheetie, hen ik over belangrijke problemen altijd raadpleeg en die dikwijls zulke uit- stekende adviezen gaf, beeft mij ook dit vraagstuk opgelost. „De pruttel- of moppcrspier," zei hij, „die wij bij de menschen in het strottenhoofd aantreffen, is buitengewoon gevoelig voor gó.tjk gestemde geluiden, welke van andermans, prullab of mopper- spier uitgaan; zij zijn, zocais dat bij de rad .01 ei eg rat ie word", genoemd gelijk afgestemd. Evenwel mist deze spier het seintoestal naar de herse nen, waarover andere spieren be schikken, de klanken, die zij voort brengt zijn dus niets meer dan ove rigens nutteiooza reflexen, die niet aam do hersenen en door dezen niet aan de handen worden meegedeeld Ik begreep nu, hoe het komt, dat zoo vel en mopperen en zoo weinigen non Mr. Bomans hebben geschreven en dankte, heengaande, den waardi- gen Hoeheeiie voor zijn zoo helder en overzichtelijk advies. J. C. P. Stadsnieuws HET ST. NICOLAASFEEST VAN HAARLEM'S DAGBLAD door een deelnemer aan de Kinderrubriek. Een éénig-leuk feest hebben we ge- bad, Woensdagmiddag in 't Bronge bouw! Daar waren wel een tweehonderd jongens en meisjes, velen met hun ou ders, bij elkaar, die allen medewerken aan de Kinderrubriek van Haarlem's Dagblad. Verleden jaar deed ik ook al mee, toen werd het feest gevierd in de Tijdiugzaal van de krant, in de Groote Houtstraat, maar er komen hoe langer hoe ineer kinderen bij en 't was zóó vol en benauwd in die zaal, dat de meneer van de krant nu maar een groote zaal gehuurd had. Daar konden wij allen ge zellig zitten en in die zaal in de Groote Houtstraat moesten wij maar staan. Maar toen waren St. Nicolaas en de zwarte knecht er zelf bijdat kon nu Diet, zeiden ze, omdat St. Nicolaas juist tusschen 5 en 7 uur ergens anders moest zijn. 'tWas wel jammer, maar de Sint kaa natuurlijk maar op één plaats tege lijk zijn. Nou, 't was per slot van reke- niug niet zoo héél erg, want onze ca deau* hebben wij toch gehad die wa ren 'smiddag-s al gebracht en mevrouw Blomberg (dat is de dame, die ons altijd zulke aardige briefjes schrijft in de krant) en dames en heereu van de krant deelden ze uit. Maar dat was pas op 't laatst; ik moet eerst nog vertellen, hoe het begon. Om zoowat kwart over vier was ik met m'n vader bij het Brongebouw en toen konden wij er haast niet in komen, zoo vol stond de stoep met kinderen en groote menschen. Ik kan wel door een klein gaatje kruipen, inaar rn'n vader is nogal dik en die had wat 'n moeite om binnen te komen. Maar eindelijk kwa men wij dan toch in de vestibule. Daar stond een hek en bij dat hek stonden een paar heeren van de krant, aan wie wij onze kaarten moesten geven. Toen moch ten wij de zaal ingaan. Leuk was dat, al die jongens en meisjes van de Kinder rubriek daar bij elkaar te zien. Toch waren wij allemaal ook wel een klein beetje bang, want wij wisten toen nog niet zeker of St.- Nicolaas nog komen zou of niet. Op hei tooneel zat een meneer piano te spcleD, echte St. Nicolaasversjee „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan" en *00 en een andere meneer zat aan een rafeltje en die schreef alles op. Dat was voor de krant, zei den ze. Toen zoowat alle Lindeien er waren, ging mevrouw Blomberg ook op het too neel en vertelde ons een mooi verhaal „Waarom Jan Trap meedeed aan onzen Sint Nicolaas-wedstrijd". He; was een verhaal van een jon gen, die altijd maar aan voet ballen dacht, op school slecht leerde en nooit iets voor een ander deed. Maar eens droomde hij, dat Aladin-met-de-won- derlamp hem meenam naar de wereld van de kabouters en die kabouters wa ren bezig van oud speelgoed nieuw te maken voor zieke kinderen, net als wij dat ieder jaar doen voor dc zieke kinde ren in de Haarlemsche ziekenhuizen. En toen schaamde hij zich, want hij had nooit iets gedaan voor anderen. Hij had alujd alleen maar voetbal gespeeld. Maar door dezen droom ging hij nu ook wat maken voor de zieke kinderen en hij zond het naar Haarlem's Dagblad. Mevrouw Blomberg vertelde heel mooi en toen het uit was, klapten wij alle maal hard in onze handen. Toen kwam iets, dat nog veel mooier was. Een goochelaar. Meneer Van Hou ten heette hij en hij kwam uit Amster dam. Zulke dingen als die meneer deed, daar stond je versteld van! Hij bakte een pannekoek in een hoogen hoed en daar moesten twee jongens bij helpen. Wat zagen die jongens er gek uit! De eene was de kok, zei meneer Van Houten. Hij moest een koksmuts opzetten en een boe zelaar voordoen en die andere jongen kreeg een katoenen japon aan en een tulle muts op. Die was de keukenmeid. Toen die klaar was, liep hij met xün tulle muts op weer naar zijn plaats, maar meneer Van Houten hem na en hij moest de muts weer afgeven. Wat hebben wij gelachen! Die roeneer was een echte toovenaar. Hij maakle maar aldoor grapjes met ons en onderwijl deed hij de wonderlijkste dingen. Iiij haalde een gulden uit den mond van een jongen en die jongen wist niet eens dat hij een gulden in zijn mond hhd. Die toovenaar had telkens weer wa: andeis cn wij keken onze oogen uit, maar wij begrepen er niets van. Eindelijk wist hij geen goocheltoeren meer en toen maakte hij een diepe bui ging voor ons en ging weg. Toen lieten zij ook het gordijn zakken. Daarna kwam mevrouw Blomberg weer op het tooneel met een meneer. Mijn vader'zet, dat het de adjunct-direc teur van Haarlem's Dagblad was. (Ik hoop, dat ik dat goed schrijf adjunct directeur. Het is zoo'n raar woord!) Hij was heel vriendelijk en zei dat wij „bes te kinderen" waxen en dat mevrouw Blomberg altijd zoo aardig voor ons was en zooveel werk voor de Kinderrubriek van de krant deed; En daarvoor moesten wij haar dankbaar zijn en nu maar eens heel hard zingen „Lang zal zij leven!" Nu, dat deden wij natuurlijk! Mevrouw vond het heel aardig. Zij vertelde, dat 511e kinderen niet de St. Ni- colaasfcesten in de ziekenhuizen konden bijwonen, maar dat er om geloot was, wie er zouden gaan. Vijf van ons gaan nu zien, hoe blij de zieke kinderen met onze cadeau* zijn. Behalve in het St. Elisabeth's Gasthuis daar zijn de kin deren t e ziek. Toen mochten wij allen een voor een op het tooneel komen om een mooi St. Nicoluas-cadcau te komen halen. Ook kregen wij nog ieder cm zakje specu laas en een iccp chocolade. Mevrouw Blomberg vroeg ons nog" om te roepen „Leve de redactie van Haarlem's Dag- bladl" en toen riepen wij ook „hoera!' Maar toch maar een beetje, want da:, „redactie" (schrijf ik het goed?) was weer zoo'n raar woord. Om 7 uur gingen wij weer naar huis. Ik hoop, dat wij het volgend jaar weer zoo'n leuk St. Nicolaasfeest van de krant zullen hebben 1 BOND VAN O.-O. Tot bestuurs lid van de afd. Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ondarolfi- ciaren is in de plaats van den om ge zondheidsredenen afgetreden onder voorzitter den Leer li. C. Omans ge kozen de lieer J. Lammers. Medeöeding werd gedaan, dat tot uiting dei- jaars een gezellige bij eenkomst met dames zal plaats heb ben op Maandag 29 December in het Bomlsgebouw. De premie-belastingen. De Raad van Arbeid verzoekt ons ook nog hel volgende te plaatóen Premie-betaling voor een verzekt- ijingaplichüge kan uitsluitend ge" sollieden door het plakken van rente" zegels op de rente-Taart. Waar velen pas kqrt geleden hun formulier van aanmelding hebben ingediend, zal niet iedereen op 3 December in het bezit van zijn rentekaart zijn. Toch iinoet voot hen van 3 December af ze gels geplakt worden door het zooge'" naamde naplakken indien de rente" kaart als aanvangstermijn 8 Decem ber noemt. De rentezegels zijn vei- krijgbaar bij den Raad van Arbeid da gelijks tusschen 9—12 en 1 1/2—4 uur loltgeeonderd Zaterdags, dan alléén van 9—12 uur. Verder kan men de zegels nog koo pen aan het postkantoor en eenige, later bekend te maken plaatsen. Voor iemand, wiens vast loon uitsluitend in geld bestaat moet premie betaald worden van 25 cents, indien zijn jaaxlijkech loon beneden de f 240 be~ draagt, 30 cents, wanneer zijn loon beneden de f 400: 40 cents wanneer zijn loou beneden de t G00, 50 cents wanneer zijn loon beneden de f 900 en 60 cents wanneer zijn loon f 900 of hooger bedraagt. Voor hen, die geen vast loon in geld genieten, dus b.v. dienstboden en werksters, want dezen genieten behalve een bedrag in geld ook nog kost niet of zonder inwoning, geldt eeu andere regeling. Voor hen wordt namelijk premie betaald in ver houding tot hun leeftijd. Voor man nelijke arbeiders die den leeftijd van 21 Jaar bereikt hebben moet 60 ei betaald worden, voor vrouwelijke, 50 cents, behoudens enkele uitsonderin gen. Voor mannelijke arbeiders, die den 'leeftijd van 18 jaar, do oh dien van 21 nog niet bereikt hebben, moet 50 cante per week betaald worden voor vrouwelijke arbeiders 40 cents. behoudens eenige uitzonderingen. Voor mannelijke arbeiders, die den Tceftijd van 14, doch dien van 18 Jaar nog nfet bereikt hebben moet 40 cents betaald worden evenals voor de vrou welijke arbeiders, uitgezonderd ai" beiders werkzaam ln eenige bedrijven waarin een groote re of kleinere risico verbonden is. Deze uitzonderingen kan men inzien ln het besluit hou" dende aanwijzing van de Loonklaseen dat bij dan Raad van Arbeid ter In zage ligt. De voornaamste uitzondering Is wel deze, dat voor vrouwelijke arbeiders tusschen de 18 en 21 jaar geen 40 maar 50 cents premie betaald moei worden, indien ze belast zijn met de leiding van of het toezicht op perso" ■neel, of met administratieve of tech" nisclte buren 1 -werkzaamheden. De premie mag niet van het Iooji worden afgehouden, terwijl zij be taald moet worden door middel van het te plakken renl - ;gel zoodra het loon wordt uitbetaald. Hieruit volgt, dat wanneer een werkster Maan dag bij mevrouw A., Dinsdag bij m - vrouw B. werkt, gnz., mevrouw A. Maandag voor de géheele week pre mie moet betalen, daar de wet geen dagzegels, maar uitsluitend weekze- gels kent. Wetkt de verzekeiingsplichtige niet op Maandag maar b.v. eerst Woests dag, dan moet dien Woensdag premie betaald worden, omdat dat de eerste 'dag der week is dat de verzekering^ plichtlge tegen loon arbeid verricht Deze regeling moge onbillijk lijken, snaar men vergete niet, dat de con trole en de administratie voor den Raad van Arbeid anders He ingewik keld zou worden. De wetgever heeft daarom genteend, dat de betaling di- zer premie door de verschillende werkgevers maar onderling geregeld moest worden. Wordt het loon per twee, drie, vier of meer weken tegelijk betaald, cl: - worden er even zooveel zegels g - plakt als er weken verloopen zijn van 3 Dec af. liet tijdvak van 3 tot 7 December moet voor een volle week gerekend worden, zoodpt de eerste rentezegel geplakt moet wor" den zoodra na 3 December het loon wordt uitbetaald.De te plakken zegels moeten voorzien worden van den datum waarop ze zijn geplakt. Worden meer zegels' tegelijk geplakt, over een aaneensluitend aan tal weken, dan behoeft alleen maar de laatste zegel gedateerd te worden. Iedere rentekaart heeft ha&r eigen geldigheidsduur, zoodat sommige rentekaarten reeds op 3 Januari ver" vallen. Deze maatregel is genomen iri het belang der administratie, om" dat wanneer alle rentekaarten tegcr lijk vervielen, de Raad van Arbeid op één dag 'n 47.000 ren' - .aarten zou moeten vereffenen en door nieuwe zou moeten vervaugen. Men lette dus goed op den geldig heidsduur van iedere kaart en zende haar op naar den Raad van Arbeid vóór dat deze geldigheidsduur ge ëindigd is. Gaat men toch door met he; plakken vaq zegels hoewel «3e geldigheidsduur verstreken is, dan zijn de zegels geplakt na het ver strijken van dien teimijn, ongeldig en moeten dus weer opnieuw zegels ge" plakt worden op de nieuwe rente kaart. Daar de waarde der ongeldige zegels niet vergoed wordt, lette men dus nauwkeurig op den geldigheid<- duur die twee keer op iedere rente kaart voorkomt. Verder vergete men ook niet bij het opzenden der oude kaart op de daar voor bestemde plaats te vermelden het beroep dat men bekleedt. SCHAKEN. Op Woensdagmiddag 10 December a.s. zal in de boven-voorz&ai van café- Brinkmann een wedstrijd plaats vil den, georganiseerd door de Haarlet. - sehe Gymnasiasten Schaak-clw voor alle gymnasiasten. De dee!;: - mer& worden in twee klassen ver deeld; aan het winnen in de eerste klasse Is de tll«lverh°hden van kam pioen van het Haarlemsche Gym nnsium. Belangstellenden zijn wel kom. Verder vindt op Zaterdagmiddag 20 December een wedstrijd plaats tr. - schen 10 gymiasiasten en 10 H. B. S.'ers. De nationale schaakwedstrijd g - organ;tucrd 4oor het Gymnasiast Schaakblad, waart)ij het Kampio» - schap der Nederl. gymiasia zal w. den verspeeld, tal eveneens te Una - letn plaats vinden op 3 Januari ONZE TENTOONSTELLING. De opbrengst van de toegangsbewij zen voor de tentoonstelling van onze Kinderrubriek in onze Tijdingzaal be droeg f 25. Dit bedrag is door ons aan den penningmeester van de vereeniging Kindervoeding afgedragen. Aardappeien. De Verbruikereraad te s-Gravenha ge heeft in zijne vergadering van 26 November besproken den toestand van den aardappelhandal. plaatselijk en nationaal. Hij heef: na deskundi gen gehoord te hebben, besloten als resultaat van zijne onderzoekingen, het navolgende bekend te mok en Sinds de vaststelling der garantie bewijzen heeft 'er voor het artikel eene aanhoudende prijsstijging plaats welke nog voortduurt. De stijging komt gemiddeld op f 1.50 per H L. en werd, behalve door het garandeeren der verbouw prijzen, nog aangemoedigd door liet ln onbemerkte mate toestaan van den uitvoer. Bij dian uitvoer bestaat geen rege ling die eenige controle waarborgt. Het gevaar dreigt, dat de meest houdbare soorten thans de grens overgaan, zoodat wij voor de behoef ten vaat ons land, in het aanstaande voorjaar, op minder deugdelijke qua Eiteit zijn aangewezen De uitvoerhandel moet voor een deel berusten in handen van pereo- netn die vroeger in relatie stonden tot de Rijksdisirlbutiebureaux Wat de plaatselijke voorziening betreft, moeten de voorroden, in geval van invallend vriezend weder, waardoor de toevoer wordt bemoeilijkt, gehee} onvoldoende zijn. Pensloenwetpving. Ook tijdelijke embfensrsn pensioengerechtigd, in 't al gemeen alien die in dienst zijn van oeirigeriei overheid Geen bijdrsge voor het pen> sioen, Verhoogieg van hei maximum pensioenbedrag, Verschenen tso het rapport der Staat6Cornm^^sle', ter voorbereiding van een algemeene herziening der niot-mtlitalre peoisioenwetgeving. De commissie bood aan de Koningin een wetsontwerp aan. In het rapport wortlt uiteengezet ten aanzien vaat -Welke punten hel ontwerp van df bestaande wetgeving verschilt. Wat den kring der pensioeaisge- rechügden aangaat, brengt het ont werp een aanvulling van het be staande, doordat niet slechts tijde lijke ambtenaren op denzeifden voet als vaste aanspraak op pensioen zul len hebben, maar de bepalingen van de pensioen wetgeving zich in het al gemeen zulkm uitstrekken tot alien, die. benoemd door het daartoe be voegd gezag van Rijk, provincie, ge beente., waterschap, veenschap of veen polder, een betrekking baklee- den, waaraan een wedde is verbon den uit de inkomsten van één of meet dier lichamen. M. a_ w. met zullen, als 'hang en keie groote groepen van ambtenaren pansioensgerechtigd zijn, maar in het algemeen allen due in dienst zijn van eenigerlei Overheid. Voor 't pensioen zal (behoudens in koopsom men) van de ambtenaren geeoi bijdrage meer worden ge vraagd Wel zal het voor de pan- fflonneenng noodige geleidelijk wor den bijeengebracht en in een fonds worden beheerd, maar dat fonds zal gevoerd wordtin door bijdragen van de lichamen, bij welke de ambtena ren in dienst zijn, zonder dat die lichamen deswege eenig verhaal kun nen uitoefenen op de pensioensge- reclitigden. Dat zal zoowel voor liet eigen pensioen gelden als voor het pensioen van nagelaten betrekkin gen. Het pensioenbedrag zaJ aan an dere regelen gebonden zijn, dan thans -Het maximum wordt tot 70 van do in aanmerking komende som ver hoogd, en een minimum-pensioen wordt ingevoerd van 30 van die som. In verband met dat laatste zal. om misbruiken te voorkomen, ook voor ouderdomspensioen een waght- iijd moeten gelden, die 7 jaar zai be dragen on dus voor invaliditeitspen sioen, vergeleken bij het tegenwoor dige zaj worden verlaagd. Voorts wordt het pensioen voor ieder jaar dienst niet berekend naar 1,60 van den grondslag, maar naar lioU, zoo dat reed» na 35 jaar het maximum pensioen zal zijn bereikt. I11 plaats van over het gemiddelde geuur^xie de laatste 5 jaren, zooak behoudens uilzondering thans, zal hel pensioen worden berekend over het gemiddelde van de laatste 3 jaren af, wanneer hel gemiddelde van dc laatste 1U jaren of var. den geheel en diensttijd grooter zou zijn, over dat gemiddelde. In geval eenzelf <ie persoon diende in verschillende betrekkingen tegelijk, i» een nieuwe regeling getroffen, om lo: een billijk pensioen bedrag te komen, in verband waarmede het stelsel van bevesti ging van pensioengrondslagen is ver vallen. Voorts is het absolute maxi mum van pensioen verhoogd van f S000 op f 4000 en voor den gewe zen Minister van f 4000 op f 6000. Wat hot weduwen- en weezenpeo- sioon betreft, is voorgesteld, dat het weduwenpettsioen zal. bedragen 40 (thans 38 1/3 van den laat-

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 1