Arr. Rechtbank finöfiok voor Vragen lilt ds Omstreken UiimBiilsM he. dan alleen maar uit simpele „KuddcaoMarltoitmaai' spr. Is overtuigd, dat veLen toch ook zullen arooiden uit warmgevoeld enthou siasme. Man zegge nu niet, dat 10 waken hulp te kort is, maar heipe; in die 10 weken kan weer ruad geschaft worden. Met een geestdriftige peroratie ein digde spr. zijn luid toegejuichte rede. He voorzitter dankte de beide spie kers en sloot daarna de bijeen komst. Haarlemmer olie. Dit epccifiek-Haarlcnische en tegelijker tijd wereld vermaarde product geeft ook ai aanleiding tot diefstal. In April van dit jaar ontvreemdden de jongens J. 11. II., D. de W., C. H. cn J. L. P. een groote partij fles- schen Haarlemmerolie ten nadeele van de firma Waaning en Tilly al hier, bij welke firma zij werkzaam waren. Was u tevreden over de jongens? vroeg de president den heer Waa nt ng, die als getuige gehoord werd. - Zij waren Lui, Edelachtbare! antwoordde de getuige. Got. J. S. G., koopman alhier, ver klaarde van den derden beklaagde 36 flesschen niet „gekocht" maar ..ben verkoop overgenomen'' te hebben. Dn drie eerste beklaagden waren niet verschonen. Tegen hen eischte bet 0. M. f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De vierde minderjarige be klaagde hoorde f 10 boete of een week hiciuschool tegen zich requireeren. Verder dienden eenige verzetzakan en zaken met gesloten deuren. R .K. ME l'AAl J1EWERKERSBOND De af dealing Haarlem van den R.- K. Metaaibewerkersbond opende Don derdagavond de te houden propagan- damaafid tot uitbreiding van het le dental mot een vergadering in een der zalen van St Bavo. Do heer H. van Tongeren, lid van 't Hoofdbestuur, behandelde het on derwerp ,,Op tem Kruistocht'Spreker zette uiteen dat naar zijne meening, evenals eeuwen geleden een kruis tocht noodig is, maar dan een tegen bet liberaal economisch systeem met a! zijn gevolgen en om in practijk te brengen de begmseien neergelegd in de encycliek Remm Novarum. Daaraan voegde spr. toe da* de op lossing van de sociale quaestie z. i. is let vinden in de toepassing van de beginselen van Chr. naastenliefde en sociale rechtvaardigheid. Maar om daartoe te komen, aldus spr., moet ieder menacli zichzelf hervormen. Verder dient er een betere verdeehng van de productie te komen en aan den arbeider gegeven te worden wat hem rechtens toekomt. Voorts iegde spr. er den nadruk op, dat de R. K. Bond van metaalbewer kers is gaan beginnen uit te voeren de denkbeelden, die op het in Juli ge houden R. K. Bedrijfsoongres werden aangeprezen. In 't metaalbedrijf kwamen verzoeningsraden lot stand. Dat is een zaak van gewicht voor den arbeider. Maar er 13 meer te dc-en. Daarvoor zal een strijd zijn te Over de beteekenis van de Bedrijfs- ruden trad.6pr. vervolgens in bijzon derheden, waarna hij eindigde met een opwekkin? om zich steeds als een goed R. K. vakvereenigingsman te be toenen en om mede te werken aan een versterking der R. K. vakbewe ging. aau een toetreden van de ,,on- en verkeerd georganieeerden" als lid tc: den R. K. metaalbewerkersbond- De vergadering werd opgeluisterd door het fanfarecorps „Utile Dulci", directeur rie heer v. d. Berg, dat, m aanmerking nemende, dat het pas kort bestaat, op verdienstelijke wfj- ze eenige nummers ten gehooit- bracht enhet dubbel mannenkwartet „de Damiaten", dat onder leiding van den heer Frans Pielage met succes eenige liederen zong. VRAAG: Te Rotterdam bestaat een firma, speciaal ingericht voor het bouwen van betonwonlngen. Kunt u tmij het adres dezer firma opgeven? ANTWOORD: Handelsadre:- son worden niet opgegeven. VRAAG: Op welke dagen is de pa:» sagicrsvaart van en naar Engeland;' 'ANTWOORD: Er is tegenwoordig weer bijna ellken dag gelegenheid, óf met de Mij. „Zeeland" óf met de Ba- tavterlijn naar Engeland te gaan. VRAAG: Welk is het juiste adres van de Algemeene NederlancLsehe P - lltieschool te Amsterdam? ANT WOORD: De eenige officieels politie school bevindt zich te Hilversum. Het door u gevraagde adres is: Licnaeus- straat 15 huis, Amsterdam. VRAAG: lemafid, Hollander van geboorte, die 8 Jaar in Amerika gi- weeat is, wil naar Holland overko men,maar weet niet na hoeveel tijd hij Veer terug kan reiuen. L Slaat hier een zokeren tijd voor aangegeven of kan hij ten allen tijde terug? 2. Hoeveel bedragen de overtocht'. - kosten, heen en terug 3e klasse? \NTWOQRD: 1. Daar is geen be' paalde tijd voor aangegeven. 2. Onge veer f 470. VRAAG: Hoe lang is de arbeidsduur van een banketbakkersleerling, 14 jaar oud, per dag en per week? Hoe veel bedraagt hei gemiddelde loon? ANTWOORD: Informeert u dit eens bij een banketbakker. VRAAG: Waar moet Ik mij vervo.- gen, ter verkrijging een er r.oodwo ning? ANTWOORD: Wend u tot den directeur van Bouw. en Woningto.- zicht. Kruisstraat 45. VRAAG: Hoe kan ik op een uitvin ding patent verkrijgen? Is fe Haar lem wellicht een kantoor gevestigd? ANTWOORD: Wend u rat den Or, trooïraad te 's-Gravenhage. VRAAG: Hoe luiden Je adressen van bouwvereaniglngeu, die in wol ding zijn cn waar nog leden aangeno men worden? ANTWOORD: Deze adressen zijn reods ontelbare maten iu deze rubriek opgenomen. VRAAG: Ik woon ongeveer 20 jaar in Holland, doch ben Duitsdier van geboorte, 'k Heb familie in Eiberfeld, waarvan ik ongeveer één jaar lang niets vernomen heb, niettegenstaande mijn herhaaldelijk schrijven. Welken weg moet ik inslaan, om ie weten te komen wat c*" van hen geworden is? ANTWOORD: U zoudt u kuunen wen den tot liet Duitsche consulaat t© Ain- tterdam of anders tot de Duitsche ambassade te 's-Gravenhaga VRAAG betreffende hoogen water stand en het wassen van den Rijn in November. ANTWOORD: Ons niet bekend. VRAAG: Bestaat er een middel om zwart-opgetrokken vlekken, ontslaan door sneeuwwater, uit bruine schoe nen te verwijderenANTWOORD: Vraag uw schoenmaker, die u mis schien wel zal advi6eeren om ze zwart 'e maken. VRAAG i» Is hei geoorloofd een pakket niet levensmiddelen naar Duitsch land tc zenden? 2. Is hiervoor een maxi mum gewicht aangegeven? Zoo ja, hoe veel bedraagt dit? 3. Welke formaliteiten moeten in acht genomen worden, opdat goede overkomst aan geadresseerde ver zekerd is? 4. Wordt een dergelijk pakket hier en in Duitschlaad aan een onder zoek onderworpen? 5. Is met verzending langen tijd gemoeid? ANTWOORD 1. Ja. 3.- Maximumge wicht s K.G. 3. Bijvoegen van een ver klaring dat het pakket „geschenk" voor particulier gebruik inhoudt. 4. Ja, in dien het noodig wordt geoordeeld. 5. Neen. VRAAG Is mevrouw verplicht dc tandheelkundige hnlp voor hare dienst bode te betalen? ANTWOORD Alleen het trekken van tanden of kieren moet mevrouw betalen, niet het plombeeren en dergelijke be handelingen. VRAAG Welk soort lijm of kleef stof gebruikt men om films voor biosco pen te lijmen? ANTWOORD Amylacetaat of azijn- VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen, om mij op te geven voor e=n woning, welke de gemeente bouwen K-aai in dc buurt van hot Slachthuis. ANTWOORD: Vraagt u eens inhcli ringen aan Bouw- en Woningtoe zicht VRAAG: Kunt u mij een adres op geven van een lid van het genoot schap tot zedelijke verbetering van gevangenen? ANTWOORD: Secreta ris is de heen- Joh. Ruys, te Heem stede. VRAAG: 1. W aim eer karnen er weer bandien voor het geïllustreerd Zondagsblad? 2. Ilooveel bedraagt de prijs diei banden? 3. Draagt Haarlem's Dagblad wel licht zerg voor 't inbinden? ANTWOORD: 1 en c'. Dit is ons met bekend. 3. Neen. VRAAG: I11 wak jaar weid voor het eeist, de franket ring der brieven uiz. enz. ingesteld? ANTWOORD: in lSóO. Het ui 11 form-tarief dateert van 22 Juli 1370. VRAAG: Op welk bedrag komt het branden van een eleclrische lamp van 100 kaarsen per uur neer, wan neer die iamp den gelieelen nacht heeft doorgebrand.' ANTWOORD: U moet oorsi opgeven hoeveel uur de .;imp "8 nachts gebrand heeft. VRA/\G: Bestaat er in Haarlem een iïdeoling der Voreeniging, die tijde lijke hulp onder den gegoeden stand verschaft? Zoo ja, hoe luidt het adres? ANTWOORD: Van welken aard moet de door u bedoelde hu.'p zijn? VRAAG: 1. Tot wien moet ik mij wenden om geplaatst te worden aan de H. IJ. S. M. b.v. als remmer of wegwerker? 2. Komt men er o.p 18-jarigen leef tijd ook al voor in aanmerking? ANTWOORD: Wend u tot de Di rectie der H. IJ. S. M. te Utrecht om inlichtingen. VRAAG: Kunt u mij den naam op geven eenej- gymnastiekclub of turn- voreeniging, waarvan do leden be- hooreu tot den z.g. „beteren stand' ANTWOORD: Adressen van gymnas- uekvereenigmgen kunt u vinden in het Jaarboekje, dat in onze Tijding zaal ter inzage ligt. VRAAG. Een dagdienstbode is reeds vijf waken wegens ziekte niet in haar betrekking geweest, doch gaat wel uitwandelen. Zij zegt, dat da dokter, die hieromtrent inlichtin gen weigort te geven, haar het wer ken verboden heeft Hoe lang is men verplicht de dagdienstbode, die bij de week haar loon ontvangt, door te blijven betalen? ANTWOORD. Bij een dagdienstbode gaat ingeval van ziekte gedurende betrekkelijk korten tijd i,iuet nader bepaald, doch hier o.L bijvoorbeeld op 14 dagen te steL- leu) het loon door. Wenscht u inrich tingen, dan zoudt u dia wellicht kun nen verkrijgen door u rechtstreeksch tot den behandelen don geneesheer of door een doktersattest te verlangaa. VRAAG Hoeveel is hei inkomen van een gehuwd persoon, zonder kinderen, die in de Rijksinkomstenbelasting is aan geslagen voor ƒ3.99? ANTWOORD 900.per jaar» VRAAG i.- Mag een patroon, die 111 ij per week betaalt, mij loon afhouden, waaneer ik ziek ben? 2. Zoo niet, zijn er dan middelen, om het afgehouden loon lerug te vorderen? ANTWOORD 1.- Neen. 3.- Wend u tot een rechtskundige* (Consultatiebureau.) VRAAG 1. Waarin verschilt liet ondierwijs aan de Rij'ksleeirschoo] (be- hoorerwl© bij de Kweekschool voor Onderwijzers) met het onderwijs, ge geven aan de M. U. L. 0. school aan de Botermarkt? 2. Waarom vraagt man in advor- tentiün bij voorkeur leerlingen van de M. U. L. O. school? 3. Wie was Toynbee? 4. Wat stelde Toynbee tot doel? 5. Wat bcteekent Sovjet? 6. Wat is communisme en wat is bolsjewisme? ANTWOORD: 1. De Rijksleerschool verschaft gewoon lager onderwijs, de M. I!. L. O. school rneor uitgebreid lager onderwijs. 2. Omdat die een breeders ontwikkeling hebben. 3. en 4. Toynbee was «si Brit die zich in teresseerde voor volksontwikkeling. 5i Een Sovjet is soldaten en arbridere .- raad. 6. Zoer in 't kort gezegtT is het ideaal der communisten: alles aan en voor de gemeenschap. In Rusland heeten de communisten bolsjewikf. VRAAG: Waarom is er steeds vrije suiker te krijgen, niettegenstaande we pas weer verminderd zijn in ons rantsoen? ANTWOORD: Ons niiet bekend. VRAAG: Ik ben in de Inkomsten belasting aangeslagen voor f 35.50, waarbij nog andere belasting van circa f 10 komt. Hoeveel moeten mijn inkomsten per week bodragen, want naar aan leiding van dia belasting Den ik wat bel reft mijn gasverbruik 3 cent per M3. opgeslagen? Kan dat juist zijn? ANTWOORD: Dan moet uw belast baar inkomen boven de f 500 geste gen zijn. HAARLEMMERMEER. Voor de noodlijdenden In Weenon. Dinsdag wer den van hier naar Rotterdam verzonden eenige wagens graan, met bestemming voor de noodlijdenden in Weeoen. Deze groote hoeveelheid graan weid door vele landbouwers uit deze gemeente voor het goede doel geschonken. De commissie, die zich alhier heeft gevormd om ook iets ie doen tot leniging van den nood in \Yoenen, ziet de door haar in het werk gestelde pogingen wel met veel succes bekroond. Ccmoenter&ad. De Raad avn deze gemeente vergaderde Donderdagnarnid- dag. Voorzitter: de Burgemeester. Te genwoordig alle leden. De Voorzitter deed aiededeeling van ingekomen dankbetuigingen van ge meente-ambtenaren voor den hun over 1919 toegekenden duurtetoeslag. Tot leden van de plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente werden herbenoemd de heeren P. F. \V. Soepnel, pastoor te Hoofddorp en D. van Wieringen Mzn., te Abbcnes. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten toe te ireden als lid van de vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten. Op een adres van C. Broekes, te Hil- legora, om de sloot tusschen het door hem gekochte perceel en het pand van den barbier Rooker, te Hoofddorp, desnoods voor gezamenlijke kosten van een walbeschoeiing tc doen voor zien, werd afwijzend beschikt. Een verzoek van het bestuur van de naai- en breischool te Niuw-Vennep, 0111 een lokaal van de openbare lagere school aldaar te mogen gebruiken voor de tc geven lessen, werd ingewilligd. Naar aanleiding van ingekomen adres sen van een groot aantal winkeliers uit deze gemeeme tot wijziging van de ver ordening op de winkelsluiting, stelden B. en W. voor het sluitingsuur, dat thans op 7 uur is bepaald, te verschuiven naar •S uur. Na breedvoerige discussie werd hiertoe besloten. Een motie van den heer Koning om de Zondagssluiting geheel op te heffen, werd verworpen. De zaak mot betrekking tot de drink watervoorziening van deze gemeente, werd, met het oog op een door B. en W. nog uit te brengen praeadvies, aange houden tot een volgende vergadering. Goedgekeurd werden het bestek en voorwaarden voor den bouw van een nieuwe school, no. 8, aan den Bennc- broekerweg hoek Spieringweg. Met betrekking tot de aan te brengen fun deering werd B. en W. machtiging ver leend in overicg met de commissie voor de plaatselijke werken te overwegen wat 't beste is, een paalfundeering of een v ring '.au gewapend beton. IJMUIDEN. Slaatsvlsschershaven- bedrljf ts IJmuiden. In een nota naar aanleiding van het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van hot Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1920, verduidelijkt de minister van Waterstaat nog eens nader dat de gevraagde gelden niet ïn de eer ste plaats voor uitbreiding van het vis- schershavenbedrijf zijn bestemd. Veel eer is het doel, hot bedrijf aan te passen aan de bestaande behoeften.- Zoo is bij normale omstandigheden ook thans de beschikbare halruimte en kadelengte onvoldoende, evenals de ge legenheid tot dokken. Uitbreiding van pakruimte, bergplaatsen en kantoren wordt door den handel dringend ge- wenscht. Ook uitbreiding van de haven ruimte door voltooiing van den aanleg van het eerste gedeelte van de haringha ven, kan bezwaarlijk uitstel lijden.- Wat de viaag betreft, in hoever IJmui den kan voorzien in de behoefte aan visch in het eigen land, kan worden me degedeeld, dat de aanvoer in noimale omstandigheden ongetwijfeld steeds ruim voldoende is, om die behoefte ten volle te kunnen dekken. In normale omstandigheden wordt ongeveer een derde gedeelte van den aanvoer in het binnenland een van het overige tweederde gedeelte de grootste heeft in Duiischlatxl en de kleinste in Belgie geplaatst* WONINGBOUW. 1 raad van Ains erdam heeft aangeno men voorstellen ven B. en W., die de strekking hebben om in den tijd van vijf jaar te komen tot den bouw van 30.000 arbeiders- en 2500 mid denstands won i ngen HET CRISIS-ONDERZOEK. Weder is verschenen een bundel verslagen der crisis-enquête commis sie. Aan 't geen de Haagsche cor respondent van de Tel. er van me dedeelt, is het volgende ontleend: Bij schrijven van 22 Januari 1919, wendde zich tot de Crisi&enquête-Com- inissie 'n handelsagent. Zijn schrijven behelsde de volgende bewering: ..De heer Hooiberg, stenograaf (de heer H. ia tachygraaf) bij de Staten- Generaal, heeft op verschillende tijd stippen in de kwaliteit van secretaris van de "Rijkscommissie van Toezicht op de Vloeschvoroeniglng van expor teurs bankbiljetten van f 1000 in ont vangst genomen en heeft zich ver bonden daarvoor hun belangen te bepleiten bij de Rijkscommissie. An deren, arme drommels, agenten van de Engclscho marfet heeft hij; gewei gerd faciliteiten te verleenen." Bo vendien vermeldde het schrijven: „dat de heeren Lugard, De la Bella en R. Rei ma gezegd worden van verschil lende export-firma'» geld te hebben geaccepteerd." Uit het onderzoek der commissie is hel volgende t-ebleken De heer R. Reitsma had den 1 Hooiberg, die onder hem werkzaam was, aangewezen, om allen, die kwa men vragen aan den export te mo gen deelnemen te ontvangen en hen. van wie het hem Hooiberg! voorkwam dat hun verzoek eenigen grond had bij- den heer Reitsma toe te laten. In een later stadium was de heer Hooiberg belast met het secretariaat van de Rijkscommissie van Toezicht op de Vl&esehvereenieing en berust te bij hem de administratieve rege ling der toezending van de consen ten voor uitvoer van varkensvleeseh. Algemeen werd de ijver en toewijding van den heer Hooiberg zeer geroemd. Zoowel zijn superieuren als de fir ma's. die zich tot hem moesten wen den, waren vol lof over zijn activiteit en bereidwilligheid. Eenstemmig verklaarden de gehoorde exportsla gers. dat hen in het bijzonder getrof fen had de welwillendheid, waarme de de heer Hooiberg hen steeds hielp en de vriendelijke toon, waarop hij hen te woord stond. Bij do verhooren der exporteurs kwamen steeds de klachten naar bo ven, dat de groote firma's werden begunstigd boven de kleine. De heer Reitsma gaf hiervan de volgende ver klaring: Nederland had belang bij het ver krijgen van hooge prijzen voor te ex- por'eeren varkens; hoe hooger ae prijzen waren, des te hooger kon het percentage gesteld worden voor de binnenlandsche voorziening, en hier op kwam het aan. De groote firma's konden uiteraard betere prijzen ma ken in Duitschland dian de kleine, daarom was het voor de binnenland- sche voorziening noodig meer mei de groote dan met de kleine firma's te werken." De Commissie heef; geen enkele aanwijzing gevonden, dat groote fir ma's door het omkoopen van ambte naren of door het verleenen van gif- in welken vorm ook, zich een bevoorrechte plaats hebben weten te verzekeren. Haar indruk is, dat deze omkooping niet heeft plaats gehad. De beschuldiging uitgesproken ten aanzien van de heeren Reitsma, Lu- gnrd en de la Bella acht de Coimmis- voor zooverre liare onderzoekin gen zich uitstrekten, van iederen grond ontbloot. Mot één uitzondering is ook niets priileken van giften, welke door ex portslagers aan den heer Hooil*jrg 'ouden zijm aangeboden en door dezen aangenomen. Deze uitzondering betreft het voi- 311 ae geval: Een der firma's verklaarde, dat zïji eenmaal aau Hooiberg een douceur van f IOOO had gegeven, nadat diens werkzaamheden. als secretaris van de Rijkscommissie van Toezicht op de Vie. schverèeniging waren beëindigd, zulks uit erkentelijkheid voor de haar steeas beloonde welwillendheid. Van eenigen bepaalden dienst, aan aeze tinna bewezen, schijnt geen sprake te zijn. Aan den lieer Hooiberg was in een voorzichtigen vorm medege- deela, in den tijd, dat hij nog in zijn voornoemde functie werkzaam was, dat hem dit bedrag zou worden ge geven. De f 1000, voor deze gift uit getrokken om hem iater ter hand te stellen, waren op de Rijkspostspaar bank gezet. Een <ier iedeii van dezelfde firma deelde voorts ïaede, dat hij bij een andere ge:egeubeid aan den heer Hooiberg bovendien een enveloppe bad* overhandigd, inhoudende! onge veer 200. Het is ook mogelijk dat de enveloppe 300 inhield. De gever wist zich dit niet te herinneren. Desgevraagd erkende de heer Hooi berg f 1000 te hebben aangenomen van de bovenbedoelde firma, toen öe Rijkscommissie van Toezicht reeds in iiquiaaue was de heer Hooi berg was liquidateur en de export geheel had opgehouden. Te voren Pad iiji hun aanbieding steeds ge weigerd, doch wel had hij. eens ais bet ware schertsenderwijs gezegd: „Wanneer iemand mij op de eeaie of andere wijze erkentelijkheid wil be toenen, dan kan hij dat doen als ik van de Rijkscommissie los ben", al thans woorden van die strekking. De firmanten bovenbedoeld hadden toen gezegd: „dan zetten wij 't gold op een spaarbankboekje voor later." Voorts erkende de heer Hooiberg, dat een der leden van de hierbedoeide firma hem bovendien eens een bedrag oiider enveloppe had gegeven. Hij 'ton zien niet meer herinneren hoe groot dit bedrag was, noch waarvoor irij het bad ontvangen. Haar onderzoek vat de Commissie sa men in ue navolgende conclusien: De beweringen omtrent omkoope- rij van ambtenaren in dienst uer Vieeschtfoorziening en van de Rijks commissie van Toezicht op de Vleesch- vereeniging zijn schromelijk overdre ven gebleken, in op één na alle be weerde gevallen bleken zij te berus ten op Josse geruchten, die op de markt en in ucn trein verder wer den verteld. De export van vee en vleesch was in het algemeen systematisch en eer lijk geregeld. De bewering, dat de heer A. J. Hooi berg, secretaris van de Kijkscoinmis- s'e voornoemd, stelselmatig giften heefi aangenomen is onjuist gebleken. Juist is gebleken de aantijging voor de hiexvorea vermelde gevallen, waarbij in het bijzonder de aanne ming der gift van f 1000 en die van ongeveer f 200 van een exportfirma in aanmerking moeten komen. Niet is gebleken, dat door den heer Hooi berg iets is gedaan of nagelaten om deze beide giften te krijgen. De gift in enveloppe van ongeveer 200 is ontvangen door den heer Hooiberg in functie, de gift van f 1000 Ja door hem ontvangen, nadat de Vleeschver- eeniging in liquidatie was getreden, doch reede tijdens zijn werkzaamhe den als secretaris dezer Vereeniging was het hem bekend, dat bij deze ontvangen zou. Het aannemen vaiï déze gffteri moet scherp worden afgekeurd. De Commi&de acht het bedenke lijk, dat de heer Hooberg zich, onder eede gevraagd, niet meer herinnerde, waarvoor hij do tweede gift onder en veloppe heeft ontvangen. Hierin toch kon een aanwijzing gezien worden, dal dc giften, waarvan gebleken is, niet op zichzelf stonden, doch dat de heer Hooiberg enveloppes, die hem werden overhandigd en weihe kennelijk een gift inhielden, niet zonder rneer afwees. N. V. MEELFABRIEKEN DER NË- DERL. BAKKERIJ. Naar men om meldt, 'gaat door overneming van alle aandeeten, de N. V. Stoomrnee'.fabri ken „De Maas" te Rotterdam over aan de Coöperatieven grondsflag ge vestigde N. V. Meelfabrieken der Ne derlandsche Bakkerij. Hierdoor komt thans één van de grootste, nest inge richte, betrekkelijke nieuwe bloemfu- b riek en in honden van de Nederlan - «ch© Bakkerspntroons. ARBEIDSCONTRACT DER TYPO- CRAFEN AANCENOMEN. Na een tweed aagsche zeer opg© wonden vergadering is gisteren ze Amsterdam zoo meldt de N. R.Crt. door de vereenigde patroonsbon den in de typografische vakken de collectieve arbeidsovereenkomst, voor de jaren 1920, '21 en '22 aangenomen met 560—517 stemmen, nadat het hoofdbestuur verklaard had niet de verantwoordelijkheid voor de gevol gen van verwerping van het con tact te willen aanvaarden en de on derbande lingscoinmissie geweigerd had opnieuw de onderhandelingen te openen. HULP AAN WEENEN. Naar het U. D. meldt, heoft de se cretaris-penningmeester van het Hol- landsch-Weensche comité de heer Graadt van Roggen, in totaal niet minder dan f 250.000 aan geld ont vangen. Bij deze 250.000 zijn niet gerekend de schenkingen in natura, die enkele provincies op eigen gele genheid bij elkander hebben gebracht en zulien wegsturen. Wanneer men de schenkingen in natura mee-bere ken;, clan mag worden aang.-iiomen dat bij den heer Graadt van Roggen ruim een half millioen is binnenge komen. Het comité uit de vakcentralen, hetwelk zich belast met de steunbe weging ten behoeve van de hongeren de bevolking te Weenen, is ten op zichte van de verdeeling der veraa- 1- «eltiat» lu-t volgende overeen gekomen. Elk der vijf vakcentralen zal van het totaal Ingekomen bedrag haar deel ontvangen, hetwelk wordt vast gesteld in verhouding tot het aantal leden van elke centrale, die volgens de opgave der plaatselijke comllé's aan de steunbeweging deelnemen. De cantralen zullen de vrijheid heb ben de gelden to besteden en te ver zenden op een wijze als door hem- schelijk wordt geacht. De vakcentralen maakten er geen bezwaar tegen, dat het bestuur van het N. A. S. zijn deel niet geheel voor het- Ween6che kind zal bestem- De Vakcentralen zullen uen com missie van controle instellen, welke zal nagaan, op welke wijze iedere centrale haar deel der gelden heeft besteed, waarbij uitgesloten zal zijn, dat deze voor andere doeleinden zul len mogen worden aangewend dan aan de noodlijdende kinderen. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. In de te Utrecht gehouden ledenverga dering der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen iu Nederland, werd door het algemeen bestuur verslag zij- werkzaamheden in het afgeloopen vereenigingsjaar uitgebracht, terwijl te vens de rekening en verantwoording over dit derde vereenigingsjaar werd goedge keurd. Het algemeen bestuur werd uit gebreid door de benoeming van den heer Simon A. Maas, voorzitter van het Ver bond van Noderlandsche Fabnkanten- Vereenigingen, tot lid van dat bestuur. U1TKEERING" IN-EENS. Dc Tweede Kamer lieeft met 69 tegen 8 stemmen aangenomen de motie- Smeenk, om de uitkeering voor eens to© te kennen aan alle groepen die onder de regeling van den duurte-bij- slag voor 1919 vallen. VERBETERING SCHELDE-LOOP. Een medewerker van de „Schelde" had, naar hel Hbld. bericht, te Antwer pen een onderhoud met een Engelschen kapitein ter zee, die zeide, het niet eens ijn met de Belgen, die beweren, dat de Nederlanders de verbetering van den Schelde-loop -zouden hinderen. Integen deel, ik moet de Belgische regeering van n groote nalatigheid beschuldigen. Nu het Zuiden der Noordzee geheel is van mijnen, diende sedert lang gezorgd te worden voor het terug op zijn plaats brengen van de lichtschepen, die de monding van de Schelde beheer- schen. Sedert bijna een half jaar zijn de Fransche lichtsohepen hersteld, terwijl de Belgische regecring nog niemendal op dit gebied heeft verricht. Waarom aarzelt zij den Wandelaar en den Wesihinder te herstellen? Weet uw regeering dan niet, dat het eexste licht schip den toegang tot de Westerscheide moet mogelijk en gemakkelijk maken en dit het best bevaarbare zeegat is voor den weg naar Antwerpen en Gent? Thancs moeten wij gebruik maken of wel van het smalle Oostgat of wei van den niet voldoenden diepen weg langs de Zeeuwsche kust.- Zeg gerust, zoo vervolgde de En- gelschinan, dat dc nalatigheid van de Belgische regeering onverantwoordelijk n het bewijs levert dat de belangen de scheepvaart haar al bitter weinig 't hart liggen VAN DEN EX-KEIZER. De cor respondent van de Telegraaf te Berlijn meldt Terwijl de rechtsche Duitsohe pers met haar oordeel over de publicatie der Kautsky-documenten begrijpelijkerwijze ©enigszins terughoudend is, is de link- sche pers met haar beschouwingen des te uitvoeriger, voornamelijk met betrek king tot de kantteekeningen van Wil helm II; In de „Berliner Zeitung" komt Hel- muth von Gcrlnch tot de conclusie, dat de schuld van den keizer thans wel als vaststaand kan worden beschouwdna de lezing der keizerlijke kantteekeningen moet men rich echter toch afvragen of niet liever de krankzinnigenarts, in plaats van den rechter, over 's keizers schuld moet beslisen* Ook dc „Vorwhrts" neemt een derge. lijk standpunt in. In haar hoofdartikel luidt het o.a. Na het lezen der kantteekeningen is elke twijfel buitengesloten, dat het Duit- sche Rijk vódr den oorlog door een hal ven gek gcicgccrd is. Men ziet nu duide lijk, dat Duitschland, met dezen man aan het hoofd, ten skxie in een oorlog moest worden gestort, cn dezen oorlog moest verliezen. Het Duitschc volk, aldus de „Vor. waits", moet nu boeten voor zijn schuld, die daarin beslaat dat het hem* Wilhelm II, liet regeeren. Er is in de stukken niets vergoelijk» en niets ver zwegen. Deze vier deelen zijn vier steecen op het graf der Duirschc monarchie. NEDERLAND EN DE VEREENIC- DE STATEN. De New-Yorksche correspondent van de „N. R. Ct." seinde Woensdag Het Nederlandsche gezantschap heeft an daag een noenmaal aangeboden ter eere van mgr. Nolens en den heer Wes- ïan, die Zaterdag a.s. met de „Lap land" naar Europa terugkeeren. Aan den maaltijd zaten verscheidene vooraan- taande Lieden uit de New-Yorksche za kenwereld en de vertegenwoordigers der bladen aan. Jihr. De Beaufort, die den gezant verving, de heer Westerman en mgr. Nolens hielden toespraken, waarin zij aandrongen op versterking van de banden van handel en vriendschapsbe trekkingen tusschen beide landen. Men kan dit noenmaal beschouwen ais het be gin van een reeks van maatregelen, die door het Nederlandsche gezantschap op v gezet zijn ter verdediging der Ne derlandsche belangen en ter verspreiding kennis omtrent Nederland, waartoe de stichting van een Nederlandsche Ka- van Koophandel te New-York veel kan bijdragen. De heer Westerman had goede verwachtingen van de samenwer king der bankzaken in beide landen in zake de credietverleening aan de Euro- peescbe landen. DE NEDERLANDSCHE LEVENS- MIOOELENTREIN NAAR WEENEN. De verslaggever van het Utr. Dgbl., die met den Nederlandschen leven?- middelenu ein naar Weenen en Bc - daipeet is meegegaan, schrijft onder meer: Ons vertrek uit Weenen was be paald op Maandagmiddag 25 Novem ber 4 uur. Het Rbod.-Xruispersoneel |had onzen F-.vagen opgepoetst, onze watervoorraad was opnieuw aan: - vuld, de trein commandant imi teerde nog eens wagen voor wagon en gaf te 4.10 het signaal voor de „Ab faihrt". Wij moesten eerst van het Nooird-Wcsfstafion worden omgetrok ken naai- liet, Zuidstation, waar wij zouden worden aangeihaakl achler een voor Hongarije bestemden goed' - rentrrein. Het rangeeren van eéu trein van het eene station naar het andere neeimt, liier lialve of heele dagen in beslag; de dag van Maandag heeft dat nog eens ten overvloede bewezen, men haast zich bij voorkeur in het lang zaamste tempo. Het omrijden van het Noord-West station naar het Zuidi :- station duurde maar vijf uur, met pauzes van een half uur en een heel uur en een heel uur op alle mogelijke punten van dc énonue emplacemen ten. Die tocht was niet zonder gevaren; wij werden begeleid door een aar tal Weensche politic-agenten, terwijl roet het oog op eventueele onaange naamheden een polizeirat bij ons in sien waggon plaats nam. Ons wen! verboden licht te branden in de - pé's, de gordijnen voor de ramen moesten dicht geschoven blijven en waar men licht noodig mochi heb- 'ben, daar mocht slechts een kaars woreftm onfsioken. De stat: ipla- cementen rondom Weenen, ïioelen ivan dieven, die zich niet ontzien om met geweid op te treden, die dood schieten wat hun in den weg komt cn deswege zeer worden gevreesd. He haaldelijk mist men heele waggons, een koerierwagen uit Holland is de vorige week nog opengebroken en ge plunderd en de Polizeirat vertelde ons, dat juist den vorigen dag uit een goederenwagen niet minder dan 20.090 blikjes sardines waren gestolen, zon der dat men er in had kunnen sl. - gen de daders t© ontdekken, wat vooral daarom zoo moeilijk is, omdat, de roovers onder het trcinpensoneel hun medeplichtigen hebben. Er wordt niet. gestolen uit armoede, rnt ge brek, maar uit zucht om de ont vreemde goederen in den smokke lhandel te brengen en daaraan dm reusachtig te verdienen. Aan die s;: - dines zullen de dieven een kapitaal verdienen. De politieautoriteiten waren er op bedacht, dat men den Hollandschen trein in het diepe donker van den avond wel eens zóólang kon blijven rangeeren, totdat een deel uf desnoods de heele trein zou zijn weggeran- geard ni inmiddels leeggestolen en daarom werd ons een sterke politie- macht meegegeven en nam een poli zeirat zelf de leiding van dit escorte, om ons veilig buiten Weenen te bren gen. Op verscheidene van onze wa gens stonden de agenten op de tree planken en niet zoodra stonden wij ;ergens stil, of de politie zwierf aan ialle kanten om den trein. Als ©r g - schoten mocht worden, zouden dc treindieven geducht worden beant woord. Van Weenen West naar Wer» nen Zuid hebben wij zeker tienmaal stil gestaan, het duurde dan ook maar vijf uur eer wij op Zuid aankwamen; overal doken, zoodra de trein stopte, verdachte individuen op, die den ïr." druk wilden bevestigen, dat zij uit nieuwsgierigheid eens kwamen k - ken, maar zij vonden ons zóó goed bewaakt, dat zij geen kans zagen op den trein be komen, al bleven wij dan ook vijf uur aan het zwerven over de onmetelijke rangeerterreinen rondom de stad.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 6