Buiteniandsch Overzicht •T ANTWOORD VAN DUIT8CH- LAND. 't Duitsche Rijkskabinet heeft zich in een langdurige beraadslaging bezig ge houden met het antwoord van Duitsch- land op de twee laatste nota's van de Entente.- „Men kondigt aan zoo luidt het slot van een telegram uit Berlijn Jat het antwoord zeer spoedig naar Pa rijs zal worden gezonden." Hieruit is af tc leiden, dat Duitsch- land eersit schriftelijk zal antwoorden. Vermoedelijk zal de Duitsche regeering er op aandringen, dat zij zich niet eerst tot de uitlevering van 400.000 ton scheepsmateriaal zal moeten verplichten, om daarna eerst verlof t krijgen om ie bepleiten, dat deze uillevering moor dend voor het economische leven van Duitschland Ls, zoodat verzachting der eischen gebiedend ts. Voorts is te verwachten, dat de Duit sche regeering zal trachten aan te too- nen, dat de brief van Von Trotha niets tegen haar stellingen in de zaak van Scapa Flow bewijst. De Duitsche regee ring houdt namelijk nog steeds vol, dat de commandant van de Duitsche vloot bij Scapa Flow dc schepen op eigen ini tiatief tot zinken heeft gebracht, zoodat de Duitsche regeeriug daarvoor niet aansprakelijk is. Een ander bericht uit Berlijn meldt Heden zou die Duitsche regeermg een nota naar Parijs zenden, waar in bereidwilligheid wordt uitgespro ken om een commissie af te vaardi gen in geval de Opperste Raad be reid zou zijn vóór dc ratificatie be sprekingen te houden over de quaes- txe betreffende de geëischte uilleve ring van 400.000 ton havenmate riaal ter vergoeding van de gezonken Duitsche oorlogsschepen bij Scapa low. Uit Berlijn is gemeld, dat de beer Simson, die 22 November boos uit Parijs 'vertrok, weer aangewezen is om :aet de Entente over 't protocol tot aanvulling van "t vredesverdrag te onderhandelen. Maar nu wortkt uit Parijs geseind: ,,Von Simson zou den steun hebben van één der belde partijen, die zich in het Duitsche ministerie van buuen- landsche zaken gevormd zouden heb ben, de partij die het weigeren van elke schikking, en den terugkeer tot het oude regime aanbeveelt. Von Sim son schijnt noch door heb karakter van dezen steun, noch door de ma nier waarop hij Parijs verlaten heeft, geschikt om opnieuw een regeering te vertegenwoordigen, die zich democra tisch en vredelievend noemt". Rekent men in Entente-kringen nog op de mogelijkheid dat Duitschland zal weigeren 't protocol tol aanvulling van 't vredesverdrag te teeltenen? Voigens ut „Uauy Mat;'' worden er al gedurende een dag of veertien groot-e militaire toebereidselen ge maakt In het Franse 1 te bezettingsge- bicd aan den Rijn. Volgens inlichtin gen uit goede bron zou de Fransche opperbevelhebber 15 divisies op vol ledige sterkte gereed houden, dat is ongeveer 300.00U man, de geheele le gertros inbegrepen. De Britsche troe pen hebben een sterkte van 14000 man en de 15000 Amerikanen hebben uit Washington bevel gekregen de eventueele orders van maarschalk Foch te volgen. De EngoLsche minister BaJfour heeft in een loespraak gezegd: ..Al ls de vrede mot onzen voornaamste te genstander nog niet formeel besloten, kan hij toch verzekerd geacht wor den". Volgens de „Lntransigcant' hebben de gedelegeerden van Italië Zaterdag verklaard, dat zij zich niet gerechtigd achtten zonder ruggespraak met hun regeering de thans gezonden nota van Duitschland te onderteekenen. DE SCHULDVRAAC IN BUL- CARIJE. De Bulgaarsche miuister-president verklaarde dat li zonder verwijl de uitlevering en de berechting van den vroegcren Tsaar Ferdinand zou ver zoeken en overgaan bot de vervolging van de leden van het vroegere Bul gaarsche ministerie, die gearresteerd zijn ter zake van hoogverraad. ROEMENIë EN DE VREDES VERDRAGEN. Roemenië heelt thans eindelijk de vredesverdragen geteekend. Er zijn enkele kleine wijzigingen ge maakt, o.a. ls bepaald, dat de afstam melingen van Joden in Roemenië ge heel dezelfde rechten krijgen, ais de andere Roemeensche staatsburgers. 'T FI U M E-AVONTU U R. De correspondent van de Parijsche Matin te Milaan sjjreekt de berichten over de ontruiming van Fiume door d'Annunzio tegen. De twee officieren, die uit zijn naam te Rome onderhan deld hebben, zijn Dinrdag weer uit de Italiaansche hoofdstad vertrokken. DE NOOD IN WEENEN. In Oostenrijkscli regeeringskringen wordt de tqestand van Oostenrijk gunsti ger beoordeeld. Men denkt, dat de reis van Clemenceau o.a. ten doel heeft met Lloyd George onderhandelingen te voeren omtrent den toestand van Oostenrijk. Men neemt aan dat de Entente waarschijnlijk aan Oostenrijk groote tegemoetkomingen zal doen. Staatskanselier Renner die naar Parijs trok om de hulp der Entente in te roepen zal wegens de reis van Clemenceau naar Londen eenige da gen ianger te Parijs vertoeven, waar schijnlijk tot liet midden der volgen de week. Renner, de Oostenrijkscke staatskan selier, heeft bij zijn aankomst te Parijs een onderhoud gehad met een corres pondent van de Temps. Hij herinnerde er aan, dat hij drie maanden geleden Pa rijs heeft Verlaten, tevreden omdat de vrede was geteekend en vol hoop op de toekomst van de jonge republiek. De achter ons liggende drie maanden zijn echter voor Oostenrijk, cn vooral voor Weencn, verschrikkelijke maanden ge- weest. Te Weencn is de kindersterfte tot 60 pC:. gestegen. Per gezin en per week wordt 3 K.G. steenkool verstrekt, zoo dat er geen huis verwarmd is. De spoor wegen zijn om zoo te zeggen buiten dienst gesteld. Moet ons volk van hon ger omkomen? Wij zijn blij, dat de vre desconferentie ons in staat heeft gesteld haar te zeggen gij kunt ons ten slotte redden. Natuurlijk weten wij dat wij niet met één slag geholpen kunnen wor den. Wij willen ook niet beschouwd wor den als bedelaars ea misbruik van onze ellende maken om druk uit te oefenen doch w ij willen in staat gesteld worden om onze arbeidskrachten te herwinnen en ons te zetten aan het herstel, totdat dit volledig bereikt zal zijn. Vol vertrou wen roepen wij de machtige hulp in der geallieerden, nu het nog niet te laat is. Laat de opperste raad over ons bestaan beslissen;. EEN NIEUWE REVOLUTIE IN DUITSCHLAND. Uil Berlijn wordt geseind: Sedert oenigen tijd wordt door de Communisten in Berlijn, evenals in andere groote steden van het Duit sche rijk, vurig propaganda gemaakt voor een algemeene staking in Duitschland. Op een eunige dagen ge leden gehouden vergadering der Com munisten werd verklaard, dat r. Kerstmis zeker met een staking van hel personeel der verkeersmiddelen rekening moet worden gehouden, aan welke zich de algemeene staking voor Berlijn zal aansluiten. De redenaar verklaarde, dat de strijdorganisaties der Onafhankelijke Socialistische Partij en der Commu nistische Partij beTêfu zijn, samen te werken en reeds daartoe besloten hebben. De communistische partij kan, nu de staat van beleg opgeheven is, weeu intensief werken. Hot verschijnen van do „Rote Fahne" in Berlijn beteek ent een ster- ko propaganda voor de communisti sche ideeën. OVER EEN WERELDREVOLUTIE. Lil Warschau wordt inedtgeGeeld, dat Trotzky in een interview ver klaard heeft, dat de Bolsjewiki im het voorjaar een groot offensief tegen de Polen zullen ondernemen. Lit hei Oosten zullen de Roode legers opruk ken, terwijl uit het Westen de inmid dels tot revolutie gekomen Duitsche Bolsjewiki Polen zouden binnenruk ken. Trotzky acht de vooruitzichten der Wereldrevolutie zeer goed en ver wacht, dat deze er binnen uitcrhik twee jaar zal zijn. In Ciiina is het Bolsjewistische sentiment zeer steirk. In Amerika staat de Bolsjewistische zaak er zear goed voor, daar hot Bolsjewisme in Amerika eern zeer vruchtbaren Bodem vindt. DE MIJNWERXERSSTAKINC IN AMERIKA. Thuais wordt bevestigd, dat Jt mijnwerkersstakmg in Amerika ge ëindigd ie. De beperkingen in het steenkolen- verbruik blijven voorloopig nog ge handhaafd. Vorsprsid nieuws HET PROCES MARLOH. De Frankfurter Zeitung" achrijft naar aanleiding van het proces-Marloh: Het door de rechters uitgesproken vonnis ls slechts verklaarbaar dooi den starren militairen gedachten- gang, die de geheeie militaire recht spraak volgens het oude systeem be- heerscht. Met dit systeem moet ech ter zoo spoedig mogelijk afgerekend worden. Het is dringend noodig, dat er in do grondwet een bepaling wordt opgenomen, die aan deze militaire rechtspraak een einde maakt. Kolonel Reinhard bekend uit dit proces ais de man die zulke bevelen gegeven had, dat Marioh daaruit meende op te mogen maken, dat hi< de gevangen genomen 29 matrozen moest laten doodschieten is op pen sioen gesteld en heeft den actiever dienst dus veriaten. DE MIJNEN. In de vergadering van de zeevaartvereenigmg te Ham burg ie medegedeeld, dat er in de Noordzee tot dusver 3060 vierk. mij len van mijnen gezuiverd zijn. Er moeten 8760 mijlen worden afgezocht, hetgeen wellicht nog drie tot vier ja ren zal duren. In de Oostzee zijn 6900 vierk. mijlen afgezocht, terwijl er nog 8700 vierk. mijlen op te ruimen blijven. DE VLEESCHBANTSOENEERING IN ENGELAND zal mert 15 December worden opgeheven. EEN TEGENVALLER. De stad Parijs schreef een loting uit. De winners van den hoofdprijs van 1 miliioen francs zijn vervolgd omdat ze dit miliioen met aangaven voor de... O.W. belasting. Nu vordert de staat... 80 daarvan! Ingezonden Van ingasonden rtnkkan, jraplaatat of «let fraplaatst, wordt da kopie don inaandar niat torn gegeven Voor don inhond desar rubriek atalt de Bedaciic rich niet aansprakelijk. BLEEKERS. Mijnheer de Redacteur, liet is naar aanleiding van het in gezonden stuk van Zaterdag ji. ge plaatst door den heer Jean hagel Ji. 111 uw veelgelezen blad.' Ik en zeer velen mijner vakgenooton juichen 't toe, dal den lieer Fagel Jr. het inge zonden stukje van X. zoozeer inte resseerde, dat hij zijn weten en wen- schen publiceerde. Alvorens wij de actie in ons bedrijf begonnen, waren wij vgeorganlseerden) er van over tuigd,d-at wij den patroons eerlijke en dege ijke vakmannen bezorgden, uoor de leden steeds op hun plichten te wijzen eu hun arbeid steeds met een meesten ijver te vervullen. Nu iets ik in het schrijven van den heer Fa- gel, wat mij en vele leden van mijn vakvereeniging zoowel van Haarlem a>s van de omstreken, minder aan genaam aandoet, nl. dat „iedere huisvrouw het met mij eens zal zijn, dat van onvoldoend bezoldigd per soneel niet verwacht kan women, dat zij die zorgen aan de wasch besteden, als in verband met de dooi- het pu bliek voldoende betaalde prijzen mag verwacht warden. De dainea behoe ven slechts te denken aan vermissen en .beschadigingen dor waschgoede- ren. Zonder dat het wassc hor ij perso neel oneerlijk behoeft te zijn, is het begrijpelijk, dat men door onvoldoen de bezoldiging onverschillig voor zijn werit is!'' Wanneer de heer Fago! geen onbekende is »n ons bedrijf, dan weet hij, dat bijna al onzo werk zaamheden maclunaal zijn of geschie den en dat er van onverscïiii igheia in ons werk geen sprake kan zijn, zonder ons noodeloos in het gevaar te stellen met de machines in aan raking te komen. Ook moet inzender weten, dat het beschadigen van goederen niet is te wijten a.in het personeel, maar zeer dikwijls in de wasohmachine gebeurt zonder dat er iets aan de machine hapert. Ook verder lees ik: „Zonder dat het wasschcrij person eel oneer lijk bel)oeft te zijn, is het begrijpe lijk, dat men door onvoldoende be zoldiging onverschillig voor zijn werk is!" Zonder dat het was&cherijperso neel oneerlijk behoeft te zijn, is niet op zijn plaats. U Jim niet anders dan een slechten indruk maken op de dames klanten ten opzichte der door ons te voeren actie. Ik hoop dat de hear Fagel ons in alle omstandigheden de hand zal toe steken om ons te heipen. Hoogachtend, N. v. EXCEL, Secretaris van de afd. Heemstede van het R.-K. Wasscherijpersoneel. Leger en Vloot HERHALINCSOEFENINCEN ZEE- MILICIENS. De Minister van Marine heeft be paald, dat de zeem ilicien-verlof gangers, behoorende tot of gelijk geoefend met de tweede of de derde ploeg van de lichting 1918, met uitzondering van de kust wachters, zullen worden opgeroepen tot opkomst in werkelijken dienst in hc: voorjaar van 1920 op de daartoe door den Minister van Marine te bepalen da tums, tot het houden van herhalingsoefe- goa gedurende den tijd van vier we ken. Voorts heeft de Minister bepaald te. dat de 2eemiliciens, bedoeld in voorschreven besluit, zullen worden ge oefend in twee ploegen, de eene ploeg van 21 April tot en met 18 Mei 1920 en de andere ploeg van 19 Mei lot en met 15 Juni 1920; 2e. dat, indien er zich onder de zee- miltciens personen mochten bevinden, die voorkeur heljbcn voor indeeling bij de eerste of bij de tweede ploeg, zij dit bij ongezegeld verzoekschrift vóór 1 Fe bruari 1920 kunnen kenbaar maken aan den Minister van Marine, onder opgave van de redenen van hun voorkeur 3e. dat met het door belanghebbenden te kennen gegeven verlangen zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden en dai na 1 Februari a.s. zai worden be slist, bij welke ploeg elk hunper zal worden ingedeeld, waarvan hem bij na dere kennisgeving aanwijzing zal worden gedaan, met vermelding van datum en plaats van opkomst. Ten einde duidelijk te doen uitkomen, welke zeemiliciens tot de tweede en der de ploeg der lichting 1918 behooren of gelijk met een dezer ploegen zijn geoe fend, zij hierbij aangeteekend, dat hier mede bedoeld worden de zeemiliciens van de lichting 1918 of van vorige lichtingen, die hebben deelgenomen aan de eerste oefening, welke of met 11 December 1917 of met iS Maan 1918 is aangevangen. POLITIETROEPEN. Eerlang zal bet aantal militaire politie-afdeelingen wórden uitgebreid. De politie-troepen worden ingedeeld in 7 compagnieën de ie compagnie te 's-Gravenhage, de 2e te Amsterdam, de 3e te Breda (tot r April 1920 te 's-Hertogenbosch), de 4e te Maas tricht, de se te Nijmegen, de be te De venter en de 7e te Groningen. Elke compagnie wordt verdeeld in af- deelingen, elke afdeeling in groepen. Een compagnie wordt gecommandeerd door een kapitein of luitenant, een af deeling door een luitenant, een groep door een onderofficier. Bij elke compagnie wordt een sergeant majoor-administrateur, een sergcant-ma- joor-instructeur en een fourier ingedeeld. Het opleidingsdetachement van de po- litietroepen in de legerplaats bij Milli- gen wordt in administratie toegevoegd aan de 5e infanieriebrigade. De commandant van de politietroepen heeft te 's-Gravenhage standplaats. De tacheering van officieren door den in specteur der Kon. Marechaussée, in over leg met do betrokken divisie-comman danten van het veldleger, c. q. inspec teurs Deiaoheering van onderofficieren en minderen bij de polhitroepen ge schiedt door dén commandant der poli tietroepen in overleg met de betrokken divisie-commandanten van het veldleger, c.q. inspecteurs. De sterkte der politietroepen bedraagt ten hoogste 26 officieren en 1400 onder officieren en minderen; Sport en Wadstrpen LUCHTVAART. Capt. Ross Smith In Australië. Zooals een Reuter-tclcgram reeds meldde, is capt. Ross Smith met rijn Vickers Vimy-Rolls Royce-machine vei lig en wel te Pott Darwin in Australië aangekomen en heeft hij daarmede den prijs van 10.000 pond sterling, uitgeloofd door het Australisch gouvernement, ge wonnen. Hij vliegi nu natuurlijk verder, over Sydney naar Melbourne, maar het doel, het eerst in Australië te landen, is bereikt. Capt. Ross Smith aldus meldt het' Hbld. is op 12 November van het vliegkamp llounslow vertrokken en hü heeft voor zijn reis door de lucht dus pre cies vier weken noodig gehad. De Vickers-Vimy een zelfde type machine als waarmede Sir John Alcock over den Oceaan vloog heeft zich kra nig gehouden. Zij was anders zwaar ge noeg belast, want behalve de vier man equipage, droeg het vliegtuig een heelen last aan onderdeelen, ook voor de mo- Hoe kranige bemanning zoo'n vlieg tuig noodig heeft, wordt wel ge-illus- treerd door de „Times", die een ver haal geeft in 't kort van de wederwaar digheden van deze Vickers-Vimy op haar tocht tot Calcutta. Het was in Pisa (Italië). Het vliegveld stond onder water ten gevolge van de hevige slagregens. Toch besloot Ross Smith te vertrekken.- Een eerste poging misluktede machine raakte in de modder vast. Ten tweeden male misluk te het de machine raakte zóó vast, dat ze moest worden uitgegraven.- Een der de poging gelukte. Sergeant Bennett, een van de bemanning van het vlieg tuig, had den staart zoolang mogelijk naar beneden gehouden; toen de Vickers- Vimy startte, werd hij op 't allerlaatste oogenblik nog net in de machine ge trokken achter in de cockpit bij Het De heele bemanning was sliknat, maar vol vertrouwen. De Australische autoriteiten hebben alles in gereedheid gebracht vooi Smith's vlucht van Port Darwin naar Melbourne, een afstand nog van 23</> mijlen. Op t en plaatsen zijn geschikte landingsvei- den gemaakt; Van het Politieke Tour- Uüoiïciü. TWEEDE KAMER. 11 December. De Marine, de kruisers, en de Marim-minister. Het wordt al donkerder aan Mi nister Bijleveld's nolitiaken horizont De wolken nemen toe, zij komen op zetten van allen kant, en uit diverse monden heeft hij zich vandaag hooren toeroepen dat hij "iet te handhaven is. De een zegt het ronduit, de ander •meer verstolen, maar het komt alle maal op hetzelfde neer; deze minister heeft geen enkelen verdediger meer, naar het schijnt en in welingelichte Kamerkringen vreest men dat hij, als hij morgen aan liet woord komt, te weinig „zeevast" zal blijiken om tus- söhen de klippen door te zeilen en de veilige haven, van een1 aangenomen begrooting te bereiken. Uiteraard kan over de zaak zelf niet veel nieuws mear worden gezegd. Het wachten is nu alleen maar op het woord van den minister. Hij kwam lieden op slag van vijven nog aan het woord, maar alleen ter behandeling van eenige ondergeschikte punten, morgen zal hij de groote kwestie be handelen. Dan begint de Kamer reeds te half 12, evenals heel de volgende week, (behalve Maandag). Er wordt gewerkt overeenkomstig den wel zéér zemivvachtigen polsslag van den tijd.. Een paar woorden nu nog over de sprekers van dezen middag, om com pleet te wezen, niet om iets nieuws te zeggen. De heer Dresselhuy» critiseerde scherp 's ministers onvast beleid, en ried hem aan, wat den kruiserbouw betreft, niets te doen; niet ai te bou- iwen en niet af le breken, maar af te wachten wat ons de Volkerenbond misschien zal opleggen: In denzelfden geest sprak Mr. Treub, daarbij op merkend, dat a's de Vereen. Staten daarbij toetreden, het duikbootwapen wel eens geheel kon worden verboden. Treden ze niet toe, dan komt er mis schien van beperking der bewapening niets. Dit standpunt werd niet inge nomen door Mr. Troeis'.ra. Dan zijn w ij er ook pog, liet hij uitkomen, en w ij hebben in Bern geheel andere grondslagen voor een Volkenbond ge legd dan voor dien van Versailles «zijn gebezigd. De geest van Bern werkt .nog door, en wie weel slaagt hij er in de wereld in den Volkenbond te ge ven het instituut dat de wereld noo dig heeft. Wij zullen echter steeds een Marine noodig hebben, meende Mr. Treub, ter bescherming onzer handelsvloot. Dat zou men zelfs op Marxistischen grond slag kunnen verdedigen, en als daar een socialistisch kabinet zat zou het er niet andera over denken. Dat weet ik zoo net nog niet, zei Mr. Troelstra. Maar wat ik wel weet, is dat de eenige keer in den oorlog toen we orfze vloot wilden gebruiken ter bescherming van onze handelsvloot. T.iet de fraaiste bladzijde in de ge schiedenis onzer Marine geschreven is. Men denke aan het teruggeroepen convooi! Drie rechtsche sprekers hebben vóór het behoud der kruisens gepleit, de heeren Heemskerk (a.-r.), Schokking en Snoeclc I-Ienkemans, (beiden c.-h.) De laatste meende het luiden van de doods Mole over ons Indisch bezit te hooren a!s we de kruisers niet afbou wen. Want de Marine is een van de sterkste banden die ons binden aan Indié. Breken we die door, dan gaat Indie verloren. Trek iik ma niets van aan, zetde de leider der S. D. A. P. Als dat histo rische noodzakedijkheid is, dan moe ten we die aanvaarden. De ülusie dat wij een rijk als lndic met militair ge weld kunnen behouden, hadden wij al lang moeten opgeven. Bovendien, do moderne oorlog wordt veel krach tiger dan met kruisers en onderzeeërs gevoerd door de blokkade. Daarom hebben de sociaaJ-democra- ten de conclusie van hun beginsel aan vaardend de liquidauemotie gesteld. Intusschen had. Mr. DreweQiuys er ai aan herinnerd, en ook Mr. Marchani deed dat nog eens. dat zij verleden jaar inog van „continuatie" gewaag den. Van liquidatie moot niemand der sprekers van heden belt al ve dan mr. Troedstra wat hebben. De positie van den Minister achten de meesten hachelijk, gevaarlijk, on houdbaar, al naar den aard van hun temperament. Alleen da lieer Snoeck Ilonkemans zei: Hebben we een ande ren Minister noodig? Neen, alleen eer. duidelijke uitspraak van de Kamer. Want de Minister weet niet wat de Kamer wil. Neen, maar weet zij dat zelf'? Tot nog toe hebben we het niet gemerkt. De kritiek van Mr. Marchant op den Minister ging voor een deel langs .lezen liccn, en richtte zich tot het Kabinet dat zich van de nieuwe con stellatie ten aanzien van veel onze mi litaire verdediging geen rekenschap heeft gegeven. Intusschen vindt ook liij dai de Minister moot plaats ma ken voor een ander, die nummer een de roerige zeeofficieren eens op hun plaats terugbrengt. Want hier in de Kamer, als toehoorders boven onze hoofden, sell een hij te willen zeg gen, hier behooren zo n 1 e t. Morgen dus optreden von Zijne Ex cellentie. De Kamer was vooraf m een guLe stemming. Zij aanvaardde, tegen mr. de Vries' uitdrukkelijke waarschu wing in, een motie van den heer Sm een k om de maand salaris die aan ambtenaren met minder dan f 10.000 inkomen gegeven wordt, ook uit te koeren aan leeraren der bijzondere Gymnasia, II. B. Scholen, kweek- en vakscholen. Een motie-Helsdingen o vakscholen. Een motie-Hetedrr.gen om het minimum c|i f 200 te bepalen word echter verworpen. Siimen Betaal is er overigens goed voor, beter don Mr. Sijmen de Vries. Avondvergadering. Minis ter Heemskerk „poeiert af'. De manier waarop de heer Minis ter van Justitie, Mr. Heemskerk, heden, Donderdagavond, de reeks klachten, wenschen en opmerkingen beantwoordde, die Dinsdagavond ge maakt zijn, was als altijd gees tig en amusant, maar, naar het. oor deel der sprekers, ongetwijfeld wei nig voldoende. Men noemt zooiets „afpoeieren". De meeste debaters waren dan ook weinig tevreden. De Minister had, bij een aantal verwijzingen naar Staatscommissies, die aan allerlei wel wijzigingen werken, verschillende wenschon als onnooaig en overbodig gekwalificeerd. Leekenrechtspraak, daar voelt hij niet voor. Maatregelen tegen bedelarij door kinderen zijn onnoodig; de bestaande waisregelen zijn voldoende, als de Officieren van Justitie ze maar toepassen. Over den ex-keizer hier te lande wilde hij met spreken; voor de gevraagde uitbrei ding van gratieverleening wegens delicten in mobilisatietijd voelde de Minister heel weinig; tegen den over last van vreemdelingen te plattelan- den wil hij wel wat doen als hij hel corps rijkspolitie mag uitbreiden enz. Alleen Mr. Reymer kreeg over zijn opmerkingen betreffende de herzie ning van de posi'.ie der vrouw een antirevolutionnairen uitbrander, rite dezen Roomschen jurist aanleiding gaf le zoggen, dat hij hier niet :m om 't a r. beginsel ie verdedigen en dat zijn gevoelen, dat die positie der vrouw herziening behoeft, in elk gevat niet strijdt met het Roomsche legin- sel He geen den Minister aanlciuing gaf om zijn staatsrechtelijke opvat tingen omtrent de positie van de vrouw nog ons uiteen te ze'-leu. De behandeling der artikelen le verde tot twaalf uur weinig belang rijks op. INTIMUS. Land- en Tuinbouw De Landbouw-Hoogeschool te Wagen' zen. De dure grond te Wagendngcn, welken niuu <laax wilde aanknopen vooi de uit breiding van „de Landbouw-Hooge school", heeft wel stof opgejaagd, d w. z. vrij wat beroering gebracht. „Het Va derland" verweet Minister Van IJssel- s._-:n, dat hij zoo dom was geweest om z zandgrond voor zulk een buitenspo- rigen prijs in de handen te laten shop pen. De Minister heeft dit ontkend, en beweerde, dat dk 't werk was geweest van zijn voorganger. Maar deze heeft op zijn beurt he: verwijt teruggewezen. Minister Van IJsselstein neemt hier mee echter geen genoegen en deelt me de, dat Minister Posthuraa wel degelijk Prof. Aberson gemachtigd heeft voor den prijs van f 2.50 a f 2.80 per M2 terrein te koopen. Minister v. IJsselstein heeft zich, nu prof. Aberson eenmaal gemachtigd was om dezen grond aan te koopen, daarbij neergelegd, omdat hij de overtuiging had, zoowel met het oog op de bekend heid van zijn ambtsvoorganger met de waarde van grond in het algemeen en met de toestanden in Wageningen in het bijzonder, als met het oog op de ligging dezer gronden en de prijzen voor gron den in de onmiddellijke nabijheid be steed, dat de gevraagde prijs niet te hoog was. Had hij de transactie niet in het belang van het rijk geacht, dan zou hij ongetwijfeld, hetzij officieel of wel officieus, de Staten-Generaal op de weu- sohelijlcbeid van verwerping van het in gediende wetsontwerp hebben gewezen; maar, zooals hij ook in de Eerste Ka mer heeft meegedeeld, meende de mi nister het wetsontwerp te kunnen verde digen. De minister doet uitkomen,, dat hij zich niet achter zijn ambtsvoorganger heett verscholen en dat hij ook geens zins bedoeld heeft zijn ambtsvoorganger thans een verwijt te maken van dezen aankoop, welke hij zelf in 's lands be lang achtte. I-lij zag zioh echfter verplicht zich ie verdedigen tegen het in „Het Vader land" tot hem gerichte verwijt, dat hij zoo dom was geweest, zich dezen zand grond voor exorbitantcn prijs in de hand te laten stoppen. De lezer weet, dat van den koop niets gekomen is, omdat de Eerste Kamer on langs de gelden daarvoor heeft gewei gerd. Wat we heel verstandig vinden, want 20 mille per H.A. zandgrond, is een al te zotte koop, en zeker geen prijzens waardig voorbeeld onzer Regeericg in dezen tijd, nu prijsopdrijving en woeker zooveel mogelijk dienen te worden te gengegaan. Het weigeren van bet crediet door de Eerste Kamer heeft au evenwel tenge volge, dat opnieuw de vraag actueel is geworden „dient de Landbouw-Hooge school in Wageningen te blijven?" De strijd, of het Wageningen of Utrecht moet zijn, wordt, naar het schijnt, her- Het- Utrechtsch Prov. en Sted. Dag blad heeft een aantal personen van naam op landbouwgebied, practici van den eersten rang, zooals het schrijft, ge ïnterviewd. O.m. de heeren Dr. Posthu- ma, oud-minister; W. Kakebeeke, direc teur van de NaamL Venn, de Bathpol- aers, oud-leerling van Wageningen, T. B. E. Kielstra en L. van Dijk, ie- eu ze- secretaris der Zeuwsch L.-Mg., H. Lin deman, te Utrecht, landbouwk. ingenieur en directeur van het L. B. van het Koli- syodieaat, Jhr. J. van Vredenburch, voorzitter der Z.-Mij. van L„ Dr. E. van Weideren baron Rengers, te IJsbrechtum bij Sneek, Prof. mr. dr. Bordewijk, te Groningen en G. Miklerhout, Seci. der Gr. Mij v. L. Dr. Posthuma verklaarde en betoogde: „Utrecht heeft op Wageningen alles voor"; De heeren Kielstra en Van Dijk, te zamon ondervraagd, waren van meoning, dat voor het behoud in Wa geningen eigenlijk niets te zeggen valt. Laat men Groningen wegen tegen Utrecht, dan domineert Utrecht en wijkt Groningen. Ook de heer Lindeman ver klaarde zich, op verschillende gronden, voor Utrecht.- De heer Van Vreden- burch besloot Een gemeentebelang moet nu eenmaal achterstaan bij een landsbelang. En dat landsbelang eischt de vestiging der Landbouw-Hoogeschool tc Utrecht; Het oordeel van baron Ren gers was dat de landbouwschool ho« eer hoe beter ui; Wageningen verhuizen moet; Dat is voor hem het kardinale punt. De vraag waarheea? acht hij niet van zoo overwegend belang. Breng de L.-H. uaar Utrecht, zou hij willen zeg gen. Prof. Borderwijk concludeerde De L.-H., in Wageningen gehouden, zal nimmer kunnen worden, wat zij als in- stcllig van wetenschap behoort te zijn! Overplaatsing naar Utrecht zou in alle opzichten een zegen zijn. En de con clusie van den heer Milderhout was al les verplaatsen naar Utrecht, nooit toe stemmen in de toewijzing van een deel aan Groningen, anders liever in Wage ningen, zooals het nu is. Ons dunkt: het Utr. Dagblad zal 2ich door deze uitspraken zeer gesterkt en ge steund voelen. Nog een 2-1 al meeningen van deskundigen mocht het vernemen, die evenwel niet aan Utrecht de voorkeur zouden willen geven. Wie ei: deskundi gen zijn, en waarop hun I el berust, hebben we nog niet moge- C. B. Een middel tegen Mond- en Klauwzeer. Zooals we weten, is er een Staatscom missie in het leven geroepen, welke tot taak heeft te rapporteeren over wat naar haar meening tot bestrijding van het mond- en klauwzeer moet worden ge daan. Tot haar kunnen zich wenden allen, die meenen een afdoend middel tegen die ziekte te bezitten dit middel wordt dan onderzocht, terwijl proeven daarmee onder controle der Commissie kunnen worden genomen. Vat de com missie haar taak ernstig co juist op, dan kan men op deze wijze wellicht nog eens tot onverwachte resultaten komen. In ieder geval zal de boer tot dc erkenning kunnen komen, dat ei veel kwakzalvers middelen zijn, piobatum indien al niet tegen de ziekte, dan in ieder geval voor den verkooper. Als men maar koopen wil! We gaven dan ook onlangs dec raad van een lezer van ons blad, die beweerde een afdoend middel tegen mond- en klauwzeer te bezitten, zich te wenden tot genoemde Staa:s commissie, of een mon ster van zijn medicament te zenden aan de seruminrichting te Rotterdam. Het scheen, dat die lezer daarvan niet wilde weten; waarom niet? Liever wilde hij zich direct met den landbouwer in ver binding stellen. In het „Zeeuwsen L. cn T.-blad" wijst een inzender J. J. v. d. Bunt, te 's-Gra venhage, op een eigenaardige moeilijk heid, welke naar zijn meeniog bestaat, als iemand meent of zeker weet, een mid del tegen mond- en klauwzeer te hebben; Dan wil hij natuurlijk gewaarborgd zijn in zijn „kostbaar bezit" eu zal maar niet zoo op stel en sprong bereid zijn, zijn samenstelling uil handen te geven; Schrijvers vader stond voor die moeilijk heid, dewijl b;j een recept bezit, dat, blijkens verschillende aan hem afgege ven attes; van veehouders, aangetast® dieren binnen drie dagen geneest. HQ heeft de Staatscommissie op zijn middel gewe-;n, met verzoek, het onder alle gewcnschte controle tc mogen toepassen, mits de bereikte resultaten volledig be kend gemaakt 2ouden worden. De com missie verzocht hem daarop een mon ster ten onderzoek naar de_ Seruminrich ting te willen zenden. Dit vindt de schrij ver wat veel gevergd immers, het ge vaar voor namaak is niet denkbeeldig. Wij achten deze bedenking begrijpelijk, en wordt daaraan niet tegemoet geko men, dan achten wq het met den heer v. d. Bunt mogelijk, dat aan de com missie menig uuttig of kostbaar gege ven blijft onitbreken. Eenerzijds mag de commissie de be langen van den uitvinder niet uit het oog verliezen, anderzijds dicui nj het be langhebbend publiek hier de veehou ders in te lichten omtrent de waardo der aangeboden middelen, 't zij deze po sitief of negatief, of misschien wel na- deelig of gevaarlijk, is. Het monopolie van den uitvinder moet in elk geval worden geëerbiedigd. C. B. Nieuws uiigaveu. In de aflevering van 5 December van „Nederlandsch Fahricaatixef- fon wij o.a. aan een artikel „B-bi k blijven" waarin de schrijver, de heer H. F. R. Snoek, er op wijst dat, nu de invoer van bnitenlandsehe artike len niet meer aan zoovevi moeilijkhe den onderhevig is cn men dus weer beter in staal is dan zulks in de oor logsjaren het geval was, een verge lijking te maken tusschen het Neaer- lanclsche en het hniten'andsche pro duct, het voorkomt dal het Neder- landsche product ten qchter staat bij het vreemde. De schrijver geeft den Xederland- sohen fabrikanten en wederverkoo- pers den raad samen te werken c«n een slechte meening omtrent de Ne- derlandsche Nijvtftheid te voorkomen. i>e fabrikant zai in veie gevallen de wijste partij kiezen indien h;j op cou-ante wijze den wederverkoop er van een „strop" ontlast, want de we- derverkooper zal, indien hij pog voor raad minderwaardige Nedorlandsche artikelen heelt, die vanzelf sprekend aan den man trachten te brengen. De lieer J. C. W. Duncker geeft een artikel ovor de Nederlteldsche speel goedindustrie. Van de reeks artikelen omtrent de ontwikkeling der Nedoriandsche Nu- verheid wordt in deze aflevering nog besproken de goud- en zilversmeed kunst, de diamantindustrie en de glasindustrie. „Het Vliegveld" eindigt zijn jaar gang met een zeer uitgebreid Decem- ber-nummer. Allereerst bevat hot een voor allen zeer belangrijk bericht, dat dit b'.id na 1 Januari 1950 om de veertien dagen zal verschijnen onder handha ving van den ouden abonnements prijs. L>e inhoud ig ais volgt. Een verhan deling over de Duitsche vliegtuigin dustrie-producten van Castend ij k met mooie foto's, met verslag eenar stu- dicjeis.naar Milaan en Rome, even eons met afbeeldingen door tien Rijksstudiedienst voor de luchtvaart; nog eenige foto's en con beschrijving van het Junkers-metaaivliegtu'ig; het bepalen von het effectief vermogen van vliegtuigmotoren door E. N. Ra- husen (met te keningen) cn ten slotte de tweede helft der Conventie. Nog werd een „in luetnariam"' gewijd aan liet noodlottig ongeval van de heeren Land en Van Dijk.

Haarlem's Dagblad | 1919 | | pagina 7