Verschijnt dagstijks, bshshr» op ïott- ea Feestdagen. Stadsnieuws Uitgaan. binnenland Eemenfld Üieuws Sport en Wedstrijden Het Öuurtevraggstuk. StoomvaartbsrlchtBn Buitenland Letteren en Kunst 37c Jaargang N©. 11228 MAANDAG S JANUARI 1S?0 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der geoieentej f 3.25. Franco per poet door Nederland t 3.60. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.57b Geïllustr. Zondagsblad voor da omstreken en franco per post f0.65. Uitgave der N. V. Lourons Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEHTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.50; iedere regel meer 30 Cta. Reclames 60 Cts. per regel. Bij abonueuieui aanzienlijk rabat. Tlenstuivers-advertentién van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 1 ü1/, Cts. contant; bultan hei Arrondissement dubbele prije. Directie en Administratie i Groote Houtstraat 83. Telefoonnre. der Redaotie 800 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. lieden: MAANDAG 5 JANUARI. Stadsschouwburg, Wilsonspleln N.V. Nationale Opera, ,,De Barbier van SeviHa", 7.30 uur. Schouwburg, Jansweg: De Deen- Bclie Zangeres BLrgit Engel!, 8 uur. Kantoor N.V. Oprechte Haarlem- meroLiefabriek, v.h. G. de Koning Tilly, 7.30 uur n.ra. Bioscoopvoorstellingen. Bloemendaal: Hotel „Vreeburg", Tweede Abonnementsconcert (Moaart- avond), 8 uur. Her-qnstede: Gebouw R.-K. Volles- bond, Heerenweg: Openbare Vergade ring dar A.-R. KiesvprocnigiKg „Ne derland en Oranje", 8 uur. DINSDAG 6 JANUARI. Stadhuis: Openbare Vergadering dei Kamer vat: Koophandel en Fa blieken, 8 uur Schouwburg, Jansweg: 2e Volks voorstelling „Oranje Hein", 8 uur Gebouw Protestantenbond: Welda,- diglieidsconcert ten behoeve van „Het Blauwe Kruis", S uur. Museum van Kunsmijverheid: Ten toonstelling van Japansche en Chi~ neosche Kunst. 10—4 uur n.m. Schouwburg De Kroon: Gr. Markt. Bioscoopvoorste'ling, 8 uur. Cinema Palace, Gr. Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Centraal Theater: KI. Houtstraat; Bioscoopvoorstelling. HOSANNA Donounlag geeft de gumstig bekend staande Chr. Zang vortemgmg Hosanna, dir. Join Booda eon concert. Er wordt uitgevoerd. Mendelssohn's Psalm 95 en 'n geel och te uit het onlangs met veel sucoes op gevoerde Lobsgesang van dcmclion componist, beide werken voor «di koor en orkest. Daarna komt het be kande Viool concert, van Mendels sohn. Als solisten treden op mej. Haitsma Muiier, Betsy Dijkstra, Frie. dra Crooy en ,Iac. v. Kempen. Hot Haarl. Muaiekkorps zal de begelei ding op zich nemen. Een heteekomïsvo conoort. alzoo. JUBILEUM. - Den i3den Januari a.s. zal het 35 jaar geleden zijn dat de hee. H. J. G. van den Berg in dienst trad van de weif Cnnrad als metaal- draaier. De jubilaris is ongeveer 25 jaar bestuurslid van de vcrconig-iug tot be hartiging van dc belangen van het pei- soneel erbonden aan de weiT Conrad. GEWL TliNSGELD. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen enz. 1Haarlem, 2e afdccling, onder let ters N. N., f 209.80, wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting over 1912—13 tot en met 1914—15, en bij den ontvan ger der dilute belastingen enz. te IJ- muiden 16.80, wegens te weinig be taalde bedrijfsbelasting. PERSONALIA. - De heer P. Koen, klerk le kl. ter gemeente-secretarie te Utrecht, is mi ingang van l Feruari a s. benoemd tot hoofdcommies ter geniejn'eseer^ tarie bij den «Dienst der werkloos heidsverzekeruit- Den 15co uguslus herdenkt de boogeerw. heer Mgr. L. C. L. Eijgen raam, ein. rector, flans rustend te Overveen. zijn 50 jarig priesterfeest. Den 30en M tart herdenkt zijn 25 jarig priesterfeest, de welecrw. pater ^Fr. Tli. van Eckeren, O. F. M., kape* laan te Haarlem (II. Antonius), Den 15en Augustus viêren hun 25-jarig priesterjubileum de weleerw. fceeren H. Pieterse, pastoor ,e Sche ten (St. Bavo) en M. C. M. Bohl putoor te Zandvoort. Den l5en Februari v'cren hun 124 jarig priester jubileum de weleerw. beeren: J. Th. Jacobs, kapelaan te Haarlem (St.-Bavo), A M. J. I.ühn, kapelaan te Haarlem (H Jozef), H. A. C. M. Wennen, kapelaan le Haarlem (0.Ï..V. Rozenkrans en 'I. Dominica* De heer J.F.Ch. Dis, chef de cultu re6 bij tie firma E. ri. Krelage u Haarlem is benoemd tot hoofdredac teur van „Floraüa". De heer Bix Wordt dus de opvolger van den heer A. Fiet, hortulanus te Groningen, die bijna dertig jaren het blad redigeerde m het tot grooten bloei bracht. DE MIDDENSTANDSBOND. -- Verschenen is nummer 1 van den 17en jaargang van het Algemeen Week blad De Middenstandsbond, levens officieel orgunn van den Ned. Bond van vereeniglngen van den llande' drijvenden en den industricolon mid denstand. Dit nummer is hot eerste dat onder de nieuwe redactie uitkomt. In een „Pro'oog" als hoofdartikel geplaatst wordt gezegd dnt hef de bedoeling is om van het orgaan meer dan tol dusver een strijdorpaan voor den middenstand to maken. Maar dit niet alleen „We willen, gaat het artikel voort, er ook van maken een lees baar en aantrekkelijk weekblad, zoo dat do middenstander cri wie er nog méér belang tn stelt niet alleen de strijdartlkelen en de economische beschouwingen zal lezen, maar zich ook met andere bijdragen en schetsen in a'lerlel vorm zal kunnen ontspan nen. Een blad voor den Middenstand dus, èn om te strijden, te vechten, én om le ontspannen, te vermaken". We vinden in het blad verder een schrijven van mr. D. Fock. pas be noemd in den Raad van Advies van den Bond die den Bond met het ver groot en uitgebreid weekblad' geluk het weekblad belangrijk moge bijdra- wenscht en de hoop uitspreekt ,,da' gen tot een gezonden groei ear tot den bloei van den Nederlandschen Mid denstand' En dan volgen vee andere bijdrd gen, die het blad tot een aantreklce lijk orgaan maken. In de rubriek „Van Staat en gemeente" handelt W C, van M. over de duurte. D. Hans opent een „Parlementsfilrneen ru li riek waarin geregeld korte schetsen over liet parlement zullen worden openbaar gemaakt. De eerste schets betreft don minister-president. G II. Pannekoek Jr. begint een kunstrubriek. Voorts bevat het blad oen rubriek „Uit het Buitenland" waarin belangwekkende artikelen uit de lniitenlandsche Middenstand pers zullen worden opgenomen; een arti kel; De Middenstandsorganisatie, verschillende schetsen en berichten oomgaande den middenstand. Gelijk wij reeds hebben gemeld zijn van het talad thans hoofdredacteur A. Ingenool Jr. en hoofdmedewerker D. Hans. Varder heeft het blad een aantail medewerkers. Verkiezing voer do Kamers van Koaphandol. Iu een nadere nota van wijziging nopens het wetsontwerp betredende de samenstelling, inrichting en be voegdheid der Kamers van Koophan del en Fabrieken is een nieuwe re geling voor de verkiezingen opge- nora en. M et behoud van den grondslag der evenredige vertegenwoordiging, n.l. dat elk aantal stemmen, dat ge lijk is aan het kiesquotiöut, recht geeft op het bezetten van óón zetel, werischt do Minister te bepalen, dat vereenigingen op het gebied van han del en nijverheid in plaats van hun leden, die de vereischten voor het kiesrecht bezitten ou zich daarmede akkoord verklaard hebben, stem kun nen uitbrengen en dus zooveel leden van de Kamer van Koophandel kun nen aanwijzen als het aantal der leden medebrengt. Dat wil dus zeggen, dat wanneer het totaal kiezers bijvoor beeld 1000 is, het aantal leden van de Kamers van Koophandel 10 en het aantal leden-kiezers van de ver- eeniging 100, de voreeniging ookéón lid aanwijst. Men zou aldus naast het individueel ook een collectief kies recht verkrijgen. Voor de zetels niet bezet door per sonen, welke door de vereenigingen worden gekozen, zou dus een indi- vidueele stemming moeten plaats heb ben. Deze zal volgens het oorspro keljjk voorgenomen stelsel kunnen geschieden. De bozwareu, togen de algemeene toepassing van het num- morstelsei ingebracht, gelden dan niet meer in die mate, daar het aan tal candidateu zoowel als het aantal uit te brengen stemmen veel gerin ger zal zijn. EEN MOOIE GIFT. De beerer dr. J. R. en H. Tutein Nci'.henii: hebben bij hun aftreden als tfirecteu ren der Fransch-IIollatidsche oliefa rieken Calvé-Deift te De' t .1 bedrag groot I 60.000 voor het personeel Delft beschikbaar gesteld 'oneïi de uit de renten-van dat kapitaal hulp tt verloenen in bijzondere gevalle waar 't verleenen van hulp niet ligt op den weg der fabriek, tooals n.v. opi eming •n een herstellingsoord I-ij of na ziekte enz. TRAGISCH ONGEVAL. Een pas aangestelde machinist vin o.e water- machine „Overwaard" te E' diout, is Zaterdag morgen met het smeren der machine door het vliegwiel gegrepen en totaal verbrijzeld, l'e ongelukkig? was 24 jaar. Het droeve geval brach op het dorp groote sensatie teweeg en vervulde allerwege ieder van innige deelneming. DE NIEUWE ZONDAGSWET. de algemeene beschouwingen over de Staatdbegrooting heeft, de regeering medcgedeeldf dat door ter interde partementale commissie vóór 1 Ja nuari 1920 het ontwerp eener nieuwe Zondagswet zou worden Mingeboden. Naar men verneemt, is thans zooda nig ontwerp door deze lonmiissie bij de regeering ingediend. NEDERLAND EN BELCI6. (Zie ook 2de Blad!. De Standaard verneemt, dat de Hollandse!)-Belgische ondeihandelin- gcii tijdelijk gesloten zijn. AL'eon de - fficiole tekst der ovei .-.nkoms: moet worden aangenomen. Dit zal gebeu ren op 12 Jan. De omdarteekening door de betrokken regeeringen zal tan nog wel eenigen tijd duren. De ex-Keizer. Een der Duitsehe medewerkers vau het Hbld. meldt; De flaagsche cor respondent van het „Berliner Tage- blatt" heeft den ex-keizer in Ame- rougen opgezocht. Hij schrijft over zijn bezoek o.a.: Hei is hoegenaamd uiet waar, dat men in Amerongen nog hoop voedt of optimistisch ge stemd zou zijn. De keizer is zeer oud geworden en zjjn levenskracht is geknakt, maar zijn houding is nog altijd als van een soldaat. Meer dan 0011 gelooft de keizer door z(ja raad gevers en het geheele land belogen, bedrogen en veriaten te zijn. Alen rekent erop, later den familiekring vau den keizer met nog eeuigo ledeu uit te breiden. De kroonprins echter zal, niettegenstaande hij zich slechts met uiterst bekrompen omstandighe den moeten tevreden stellen, zich uiet voor goed bij den keizer voegen, maar in Wieringen blijven. De kei zerin is betrekke ijk weer geheel hersteld. NOG NIETS GELEERD. 't Alg. Hbld. vertelt: Onlangs kwam een student in den oorlog bracht iuj liet. tot luitenant en kreeg hij het ijzeren kruis eerste klasse bij den eersten chirurg van een Duitsehe universiteit. Een arm was hem stuk geschoten. Hij vroeg, de tranen in de oogen, of de chirurg hem niet kooi afhelpen van zijn stijven arm. Een paar operaties waren mislukt. Nu was de beroemde medicus zijn laat ste hoop. Want... zijn studentencorps had -hem het bonte lint over de borst geweigerd, indien hij niet door een sabel-duel bewijzen kon persoon lijken moed le bezitten, En met een stijven arm kon hij toch niet- duel- leeren! En hij huilde als een kind Na vijf oorlogsjaren, na de ruïne van Duitschiland, hadden hij en ziin 'corp?ibroeders de jeugd, die de zware toekomst moet dragen geen ergere zorgen dan de sneden op de wangen en de bonte tinten op het vest. ZEEPZIEDERIJ Over dit onderwerp vinden we van de hand des heeren J. M. Kleiboer in „Ned. Fabrikaat'' het volgende: In ons land is bijna geen stad van eenige beteekenis, waai- geen zeep- ziedarij wordt aangetroffen. Ook de fijnere toiletzeepen worden hier to lande op verschillende plaatsen ver vaardigd. Met den oorlog heeft deze industrie een gevoeiigen klap gekre gen, want aan de gronabestanddeeien voor alle zeepsoorten, aan olie of vet en aan kali- of natron.oog was hier groot gebrek - ontstaan, zoodat het begrijpelijk is, dat de zeep op aller lei manieren werd verval echt. Iedereen voort de vervalsclnngen met de meest voor de hand liggende middelen uit; de Nederlander ver- va Ischte de zeep o.a, met klei on pijpaarde, krijt, waterglas en water. Wat do vermenging met stijfgeslib- de klei en dergelijke stoffen aangaat, kan een toevoeging onder sommige omstandigheden nog wel eenig nut hebben, namelijk voor een wasch- zeer vast aan de handen en kleed eren hecht en de slijpende of schurende werking de oplossende werking on dersteunen moet. Sommige zeepen zijn van nat», week, andere hard, hoewel liet wa- tergelialte van de eerste niet zooveel grooter ia In plaats van nu een deel van he' water, zooals dat bij het aeepzieden gebruikelijk is. ie doen verkoken, laat men bij de fabricage van harde zeepen er meer water dan vroeger in achterblijven, waardoor zij op zachte zeepen van gewoon wa lei-gehalte gaan gelijken, ofwel men verlangt harde zeep met water. Ook kan zachte zeep aldus vervalscht worden, hoewel daardoor een abnor male weekheid ontstaat, welke dan weer wordt verminderd door de toe voeging van klei, krijt en dergelijke fijnkorrelige stoffen. Zelfs waar dat voor de hardheid niet noodig is. zal de vervalscher dikwijls klei en krij onder de zeep vermengen, mits in niet te groote hoeveelheid, daar dit een handig middeltje is om andere grove vervalschingeai voor den opper- vlakkigen beschouwer to verbergen, doordat de fijne korreltjes in een door zichtige massa doen denken aan som mige transparante zeepen, die van nature kristalletjes van stearine- of van paJmrtinezure kali vertoonen. Echter is de vervaisclüng met krijt esn dergelijke onoplosbare stof fen zeer gemakkelijk aan te toon en, al zijn de korreltjes ook zoo fijn zijn. Man snijdt een stukje van de dat zij op het gevoel niet bemerkbaar zeep ir. dunne schilfers, die men in een flesch doet met de 9- a 10-voudige hoeveelheid stwke alcohol. Door de flesch in een ketel met water te ver warmen, lost de zeep op, waarna men de oplossing filtreert; de ach tergebleven massa is het bijmengsel. Over het algemeen vereischt een grondig onderzoek van zeepen vi 1 j veel scheikundige kennis en toestel len; vooral is het dikwijls zeer moei lijk of onmogelijk om na te gaan uit welke oliën of vetten een zeep is vervaardigd. Wat het watergehalte betreft, is de bepaling daarvan ook met moeilijklied en verbonden en ge schiedt door het gehalte aan alle andere stoffen vast te stellen, waar bij het verschil In gewicht het water aangeeft Bij het nemen van monsters neme men deze middelen uit de harde stuk ken zeep of bij zachte zeep midden uit het vat, daar de aan de buiten zijde gelegen deelen minder water bevatten dan de meer naar binnen gelegene. Bij een hoog watergehalte kan men door deze omstandigheid In sommige gev en bij toiletzev-pen de vervalsching bemerken, indien bij een doorgesneden stukje de buitenste laag een merkbaar groot ere stijfheid vertoont dan het inwendige. n weet, bestaat een zeep 31 scheikundige verbinding van olie of een vet met een loog. Wat deze laatste betreft. gebruikt men potasch- of kalüoog en natron- of sod along. Daarnaar kunnen de zee pen in twee groote groepen worden verdeeld, namelijk in kaüzeepen, die zacht zijn em in sodazeepen, die nard zijn. Daaruit volgt dus, dat alle toi letzeepen sodazeepen zijn. die hard zijn. hoewel dikwijls bij de bereiding vooral in vroc-geren tijd, van 'jen kali- zeep wordt uitgegaan. Potasch nf kalïunicarbonant kon vroeger uitsluitend verkregen wor den uit de asch van landplanten, wel ke eem zeker gehalte aan kajium- zouten bevatten, die door do hitte van de verbranding in kaliumcarbonaat of potasch en in kaliumsulfaat over gaan. Deze belde zijn oplosbaar In water; echter niet in gelijke mate. Door uittrekken van de osch met wa ter en door indamping van de vloei bare oplossing en gloeiing wordt de ruwe potasch of boompotusch van den handel bereid, welke echter nog kaliumsulfaat bevat. Door de ruwe potasch met betrekkelijk weinig koud water los£ voornamelijk koolzure kali op en biy.de indamping scheidt zien bijna al hot. nog meegegane kalium sulfaat uït, zoodat na nog eens deze bewerkingen Ic hebben herhaald, zuivere potasch wordt verkregen. Tegenwoordig wordt de bereiding vain potasch uit plantenasch maar weinig meer toegepast, daar niet zooveel hout meer als vroeger wordt verstookt, Toch heeft in de afgeioopeu jaren menige huismoeder met hout- asch, die in het water van de waach werd uitgetrokken, zich uitmuntend gered, hoewel de werking van zc eenigszms andere dan did van loog alleen is Een dergelijke bereiding ais uit plantenasch is nog wel gebruikelijk voor de potasch uit bestanddeelen, die bij de eerste wassciiing uit de wol worden verkregen en die een hoog gehalte aan kalizouten bevat ten; de asch ervan bevat van G5 tot 70 pet. aan zuivere potasch. In de jaren voor den oorlog bedroeg dc aarlijksche wereldproductie ruim 1000 ton. Het zuivere huidvet, dat Dij de volgende wassciiing uit het wasch- water wordt verkregen, gaat als la- nol'ine voor het grootste gedeelte eveneens naar de zeepfabrieken. Nog een andere dergelijke bron van potasch is de zoogenaamde me Iaesa-asch, mi afvalproduct van de suikerfabriekendat ongeveer 25 pet. aan zuivere potasch bevat. Tegenwoordig wordt echter de meeste potasch uit zuiver sodavrij chloorkalium gewonnen, dat o.a. uit de bekende -Stassfurter mijnen wordt verkregen cn we! heeft de bereiding plaats vol •■••na het potasch-proces van Leblanc. Had Duitschlamd aan pot asch nog niet zulk een groot gebrek, liet andere bestanddeel van de zeep, het vet of de olie mankeerde daaren- tegen geheel in de afge'oopen jaren Een eeuw geleden werd de soda nog uilsluitend verkregen uit de asch van zeeplanten, zooals de pot asch uit die van landplanten, en ver der Uit verschillend© natronnieeren in Egypte. Venezuela en Columbia Tegenwoordig levert vo-n deze in de natuur voorkomende soda he4 Owen- !akn in California he» grootste ge deelte. De meeste soda wordt echter langs kunstmatïgen weg bereid en komt uit Engeland lioeavel Duitschland ook vrij veel vervaardigt. Het uitgangs materiaal is keukenzout. Bij de be reiding volgens hot soda-proccB van Leölanc, dat al meer dan een eeuw in gebruik is, wordt nis bijproduct het zoutzuur verkregen, reden waar om genoemde methode niet door het eenvoudiger proces van So.vay over al verdringen is. Op deze bereiding zullen wij hier niet verder ingaan, maar ons inert de andere bestanddee len van de zeep, de vetten en oliën, tazig houdcoi Slechts dierlijke en plantaardige vetten kunnen voor de zeepbereiding worden gebruikt, daar minerale vet ten g«>n scheikundige verbinding met een loog aangaan. Sommige vet ten, zooals talk, laten zich slechts goed met zwakke loogen vorzcopen, andere da-uontegen, zooals cocos- en paimpitoi.e, hebben daarvoor sterke '.oogen noodig. Verreweg de meeste toiletzepen worden van cocos- en paJinpitoiic vervaardigd, hoewel ook andere vetten, boo als de reeds ge noemde lanoline, er voor werden ge bezigd. Bij sommige methoden zijn zelfs alleen eerstgenoemde vetten bruikbaar De benaming glycerine- zeep wordt bij toiletzccpun dikwijls verkeerd toegepast, of anders gezegd, die benaming wijst met op een be paald vet. Want terwijl men de kali- of weftke g ycerinezeep van gebleekte lijnolie vm aardig*wordt de soda- of harde grit'or in ©-zeep van cocos- of paimpittenahe gemaakt, de naam giyeerine-zeep wil dan ook slechts zeggen, dat de zeep niet het geheele vet, maar slechts een zeker deel. de glycerine bevat, en daarnaast vrij vóel water en de onzuiverheden van het vet en de loog. LUCHTVAART. - Het nieuwe Haudley-Pago reisvliegtuig. Het meest moderne en meest luxu- euse verkeersvliegtuig. Zoo wordt het nieuwe Handley-Page-toestel genoemd het type „W. 8M, uat op 4 December z'n eerste reis maakte. Het merkwaardige van dit nieuwe vliegtuig is, dat liet salon- of cabine gedeelte, dat 6,70 M. lengte, 1,36 M. breedte en 1,82 M. hoogte toont, ge zonder spankabels of steunen is uitgevoerd. Er is plaats voor 15 a 20 passagiers, die gezeten zyn in een makkelijke met fluweel overtrokken fauteuils. Naast iedere zitplaats is een groote patrijspoort aangebracht, die geopend kan worden. Bovendien is DOg vóór iedere plaats in den vloer een mot dik glas afgedekte opening gelaten, zoodat de reizigers gedurende de vlucht ook recht naar beneden kunnen zien. in de cabine is verder alle moge lijke comfort. Er zijn houders voor vliegkaarten, gordijnen, 'n tapijt, elec- trische verlichting en dito verwarming, klokken, spiegels, telefoon, bloem- vaasjes, draadlooze telegraphie, enz. Ook is een cabinet aanwezig. Wanneer de machine voor goederen vervoer moet worden gebruikt, kunnen de zitplaatsen worden weggenomen tegen do beide zijwanden kunnen dan stellages worden aangebracht, met 'n vrijen loopgang in het midden. In de zijwanden zijn oen paar flinke deuren aangebracht, terwijl zich in den vloer nog een groot luik bevindt voor het makkelijk in- en uitpakken van vracht goed. De bestuurdorscockpit bevindt zich vóór de passagierscabine en staat daarmee door 'n deur in verbinding. Hot toestel is uitgerust met twee Napier „Lion" motoren, die elk 450 p.k. ontwikkelenze zijn voorzien van geluiddempers, zoodat conversatie onder do passagiers zeer goed wel mogelijk is. Het groote reserve-ver- mogOD, dat de motoren bezitten, stelt den bestuurder in staat, met volge laden machine ook van betrekkelijk kleine terreinen op te vliegen. Het krachtsnrplus kan ook gebruikt wor den bij het vliegen tegen zwaren wind. De motoren kunnen een maximum snelheid ontwikkelen van 170 K.M. per uur. De normale snelheid bedraagt 145 K.M., terwijl do landingssnelheid op 72 K.M. komt. Wanneer een der motoren buiten werking raakt, kan de vlucht met den anderen motor worden voortgezet. De benzinereser voirs hebben den inhoud van 1236 liter, terwijl er aan olie 170 liter wordt meegevoerd. Deze hoeveelheid is voldoende voor 'n onafgebroken vlucht van 61,» uur. Met uitzondering van het landings gestel en de motorenschuitjes, is dc nieuwe verkeors-Handley-Page geheel wit geschilderd, wat een eigenaardigen indruk maakt Do machine valt ook vooral op door haar enorm uitgeba lanceerd koersroer. Het hoogte-roer wordt gevormd door 'n eendekker draagvlak. De voornaamste afmetin gen van het nieuwe vliegtuig zijn: voor de vluchlwijdte 22.86 M. en voor de lengte 18,28 M., terwijl de grootste hoogte 5,18 M- bedraagt. Wanneer de draagvlakken van het toestel wor den samengeklapt zooals men dat ook op de EIta zag kandevlucht- wjjdte tot 8,38 M. worden terug gebracht. Na een proefvlucht van slechts 20 minuten, vloog de Handley-Page op 4 December in 2 uur 10 min. van Londen naar Parijs, waar de machine thans is tentoongesteld op de groote 1 ach tvaar t-ex positie. Vottbalnlenwi N. A. C. IN SPANJE. Men seint uit Madrid d-d- 1 Jan.: N. A. C. wou> met 4—0 van een Ma il ridóch elftal. Het publiek was in ex tase over het- 6pel der Hohandsche voorhoede. Biljarten. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. WEDSTRIJD PROGRAMMA. Klasse A. Dinsdag 6 Januari: Onderling Ge noegen— Doo: Eendracht Sterk. Vriendenkring—Onder One. Woensdag 7 Januari: B. C. Haar lem—Krijt op l ijd. Donderdag 8 Januari Kastanjeboom Voorwaarts. Klasse B. Donderdag 8 Januari Door Een dracht Sterk - Onderling Genoegen. Krijt op TijdB C. Haarlem Vrijdag 9 Januari: Vriendenkring— Ojider Ons. Voorwaarts -Kastanjeboom. VEREENICINC TECEN „PRIJS- BEOERF". In Leeuwarden bestaat en werkt nog altijd de „Landelijke Commissie tot wering van Prijsbederf", waarvan fabrikanten en winkeliers leden zijn. Een winkaüer, die sigaretten beneden den vastgestelden prijs verkocht, werd gewaarschuwd Linnen drie da gen schriftelijk te verklaren, de prij zen te varhoogen tot de vastgestelde, op straffe van plaatsing op de lijst der Prijsbedervers. waardoor hij voot zes maanden van levering wordt uit gesloten. De winkelier heeft daaraan met voldaan, doch het schrijven in handen gesteld der Duurtecommissie r Am- STOOMV.-MIJ NEDERLAND. Het st. Batjan (thuisreis) pass. 3 Jaa« Dungeness. Het st. Oranje (thuisreis) pass. 31 De cember Gibraltar. KON. NED. STOOMB.-MIJ. Het st. Amor arriv. 2 Jan. van Al giers te Alexandrië. Het st. Neptunus vertrok 31 Dec. .au Lissabon naar Portimao. Het st. Pluto, van Valencia naa sterdam, pass. 2 Jan. Ouessam. Het st. Saturnus arriv. 1 Jan. vau Key West te Pensacola. KON. HOLL. LLOYO. Het st. Delfland, van Amsterdam u. Buenos-Ayres, arriv. 28 Dec. te Rio Ja neiro. KON. PAK ET VAART-MIJ. Het st. Berouw arriv. 29 Dec. van Rot terdam te Batavia. 8T00MV.-MIJ OCEAAN. Het st. Rhesus, van Japan n. Amster dam. vertrok 25 Dec. van Port Said KONING NIKITA. „PoHtika" meldt, dat koning Nikita van Montene gro ongesteld is geworden. Hij heeft een bloedspuwing gehad. E POLITIEK VAN ITALIë. Italië zal waarschijnlijk toetreden tot het Amerikaansch-Engelsoh garantie- verdrag voor Frankrijk. Naar de „Neue Freie Presse" van En tente-zijde hoon, is de spanning tusschen Italië en Zuid-Slavië verminderd. Italië heeft zich bereid verklaard de geschillen met Zuid-Slavië opnieuw te overwegen, x er bijgevoegd dat het de national© eischen inzake Fiume moet handhaven, daar de bevolking van Fiume verlangt, dat haar de ltaliaansohe nationaliteit wordt gewaarborgd. PRESIDENT WILSON. Thans wordt gemeld, dat de ziekte van president Wilson een verlamming der linkerledematen is. Wilson is nu bete rende, maar zal nooit meer op oud© kracht kunnen werken. CEEN CELO MEER UIT AMERIKA. De regeering der Ver. Staten zal geen nieuwe keningen aan Europa toeslaan, behalve aan Oostenrijk en andere ver hongerende landen. DE ENGELSCHE VLOOT zal in het begin van dit jaar manoeuvres houden in de Middellandsche Zee. STAKING OPGEHEVEN, De na king der Engelsche ijzergieters k voor- loopig bijgelegd. Bij deze staking waren 50.000 ma 11 be trokken, maar bovendien had zij de werkloosheid van 100.000 arbeiders :n neven-industrieën tengevolge. AMERIKA EN 'T VREDESVER DRAG. Heden komt de Senaat der Vi-ir-rr.ig- de Staten bijeen. Zal 't gelukken een compromis inzake 't vredesverdrag te shiiten? DE ONRUST IN IERLAND.Uit Cork wordt gemeld, dat te Carrington Hilt (:n 't graafschap Cork) 't politiebureau is opgeblazen. De geheele gevel van lie: gebouw stortte in, doordat ontplofbaro stoffen in een aangrenzenden stal tot explosie werden gebracht. De in h bu reau aanwezige personen werden door vergiftige gassen bedwelmd; de in vallers drongen daarop h?' gebot: bin nen en namen 65 pd. st. mde. Te Carrignavar, eveneens in be. af- schap Cork, werd op het politiebureau geschoten. Slechts door een toeval ont kwamen de personen binDen het gebotif aan een verwonding. EEN R.K. TOONEELVKREENIGING. Naar het Overijeelsch Dgl. verneemt zal de Zuid-Nederland© lie Schouw burg, onder directie van den heer Vincent Berehegge zich eersklaaga ale de eerete Katholieke beroepstoo" m?etvereeniging vestigen te Tilburg, waar het gepeftschap eem eigen feihouwburg zal betrekken. PAUL ADAM, de bekende I-Tan sche romanschrijver, is overleden. VOLKSZANG. Op een te Utrecht gehouden buitengewone algeint-em vergadering der nationale vereeniging voor den Volkszang ïs in de plaats don heer Wouter Hutsclienruï-

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1