UITVERKOOP Suiteniandsch Overzicht KRISTAL-PORCELEIN OE ADRIATISCHE QUAESTIE. Woensdagmorgen had, zoo wordt nader uit Parijs geseind op het ministerie van buitenlandeohe raken een bespreking plaats tusschan Cle- menceau, Lloyd George en Nitti. Des middags kwamen .de drie regeerlugi» hoofden opnieuw bijeen. PasitsJ en Troembitsj, de Zuid Slavische gedele geerden, waren toen uilgenoodigd met hen te confereeren. In den loop van de conferentie deden de geal lieerde regèeringshoofden aan de Zuid-Slavische delegatie mededeeling van een plan voor 'n oplossing.dat zij hadden gemaakt in overleg met Nitti, voor de regeling der Adriatlache quaestie. Het denkbeeld van een staat Flume heeft men laten varen. Het gebiod, dat dezen staat zou vormen, zou tusschen Italië en Zuid-Slavié wor dt-n verdeeld. De stad Fiume zou on der eouvereiniteit van Italië worden geplaatst.De haven van Fiume zou eveneens bij Italië worden ingclij'd, onder voorbehoud der cotnniercieele rechten, welke de Volkenbond den Zuid-Slaven en Hongaren zou waar borgen. De spoorweg van Fiume naar Laibach zou daarentegen aan Zuid- Slavlë komen. Zara zou een vrije staat worden, gewaarborgd door d?n Volkenbond en bevoegd om zelf de mogendheid te kiezen, waaraan het de behartiging zijner belangen in het buitenland zou willen opdragen. De eilandengroepen Lussin, Lissa en Pelagosa zouden bij Italië worden ingelijfd. Alle ei.anden in de Adrial> telle Zee zouden van hun militaire bezettingen worden ontduan. Hetzelf de zou worden toegepast op de streek van Sebenico, die bij het Zuid-Sla vische gebied zou worden gevoegd. Bij wijze van compensatie zouden de geallieerde regeeringen Zuid-SI; vie machtigen zijn gezag uit te brei den over de stammen van Noord-Al banië tot aan de Drin. De regeenng der Ver. Staten heeft haar ineening over dit plan nog niet uitgesproken. Men neemt aan, dat zij alvorens dit te doen, wenscht te we ten of de Zuid-Slavische en de Ita- iiaansohe regeeringen hiermede vrij willig instemmen. Bij de conferenties verklaarden de Zuid-Slavische gedelegeerden, dat zn de aanvaarding van het hun voorgi* legde plan niet mogelijk achtten. Hun tvgecriug zou, nu door beu geraad pleegd te zijn, eveneens hebben geaui- woord, dat het niet-mogelijk is het voorstel aan te nemen. Pasitsj en Troembitsj werden daar op uilgenoodigd opnieuw met de ge allieerde regeeringshoofden te confe reeren. Nader wordt geoneld, dat Italië van plan is in Fiume belangrijke voor rechten aan Hongarije u- verleen en. DE UIT TE LEVEREN DUITSCHERS. He quaesi.e Uei ooi log&mis-aauigeis is volgens den T'atijschen correspon dent van de „Tunes thans djëfiiim geregeld. Bij bet opstellen der lijst is er (volgens den correspondent; groote zorg aan besteed om er alleen de na men in op te nemen van die mannen, welke schuldig zijn aan imsdauen, zoo stuitend, dai iiet voor ieder be schaafd land onmogelijk is hun een schuilplaats te verkenen. Er zat de grootst mogelijke openbaarheid wor den gegeven in Duilschland zelf aan de namen dergeuen, wier uitlevering wordt gevraagd, met volledige bijzon derheden over de misdaden, waarvan zij beschuldigd worden. De geallieer den hebben er naar gestreefd uit de iqst dor beschuldigden te doen o.ij ken, dat zij geen wraak zoeken op den vijand, maar een gerechte straf voor de misdao-geis. Er nestaal d&nooK geenerlei plan om de uitlevering te vragen van mannen zooals Hin denburg en Ludendorf of andere generaals, die den oorlog voerden en dit zelfs rücksichtslos* deden, doch die daarbij de geoorloofde grenzen niet overschreden. De Engelsche lijsten omvatten, zoo- als' vanzelf spreekt, een aantal perso nen, betrokken bij den duikbootoor- log, en de uitlevering zal gevraagd worden van hen, die hun bemannin gen gelastten te schieten op Engel sche zeelieden, wier schepen getorpe deerd waren, terwijl rij in het waici met den dood worstelden. De zaak van kapitein Fryatt zal ook ecu ge vangene opleveren en het is waar schijnlijk, dat Tirpitz, die door zijn geschreven bevelen zijn persoonlijke verantwoordelijkheid voor het bar- baarsche Karakter van den duikboot- oorlog vrij aldoende heeft aangetoond, ook op de lijst zéü voorkomen. De quaesue van den ex-keizer zal met de uiterste gestrengheid vervolgd .worden. De correspondent vervolgt: Er is aangevoerd, dat de geoiliecirdeu een fout hebben begaan door in de recht banken voor deze gevallen geen ver tegenwoordigers van neutrale mo gendheden op te nemen. Het is een delicate zaak om den kleineren sta ten van Europa, zooals Nederland, Zwitserland en Denemarken, die aan de grenzen van Duitschland leven, te vragen een deel te dragen van de ver antwoordelijkheid voor de berechug^ van Duitsche misdadigere, die als zij gevangen genomen waren toen de oorlog nog voortduurde, oiwnludeliijk berecht zouden zijn door een geal lieerden krijgsraad. E VOLKENBOND. De bijeenkomst van heden. In zijn uimoodiging tot hes houden der eersie bijeenkomst van den Volken bondsraad bepaalde prsident Wilson be den, Vrijdag, als den datum, waarop deze historische vergadering te Parijs ral worden gehouden. Onder de leden van aea R2ad ral zich een eers e-mioisrer bevinden, n.l. Venizelos, en twee mi nisters van Buiienlandsche Zaken, lord Curron en Scialoja. Twaalf neutrale staten zyn, behalve dp 37 staren, Amerika niet medegeteld, die ia het verdrag genoemd rijn, formeel uitgrnoodigd, tot den bond toe te tre den, en het is te verwachten, dat alle de uitnoodiging zullen aannemen. Dit zal echter geen invloed hebben op de bij eenkomst van hedeo, waarbij alleen de mogendheden betrokken zijn, die recht hebben op vertegenwoordiging in den Volkenbondsraad. HET HONCAARSCHE VREDES VERDRAG. Uit Parijs wordt geseind He: Hoo- gaarsche vredesverdrag zou Donderdag middag in een geheime zitting aan de Hongaarscke delega ie worden overhan digd. Nader wordt gemeld, dat de Hongaar- sche delegatie 14 dagen tijd krijgt voor het inbrengen van herwaren tegen 't vre desverdrag. DE DUITSCHE RIJKSKANSELIER BAUER OVER DEN VREDE. De Rijkskanselier stond een onderhoud toe aan den Berlijnschen vertegenwoor diger der ,,Neue Zürcher Zeitung". In den loop v. n het gesprek uitte hij zich over de bekrachtiging van den vrede als volgt „Welke positie wij als volk en als re geering innemen zal u bekend zijn. Wij zijn vastbesloten om het verdrag van Versailles na te leven, hoe moeilijk ons da: ook valt. Wij willen geen revanche- politiek voeren, maar wij willen werken. Wij zullen ons inspannen alle paragra fen van den vrede van Versailles ten uitvoer te leggen en dat met volledige ioyauteit. Maar wij verwachten ook, dar dc Entente loyaal zal zijn en rot ver zachting vao het verdrag bereid zal blij ken. zoodra vastgesteld is, dat het in dezen vorm onuitvoerbaar is." OE PRESIDENT VAN FRANK RIJK. Clcmenceau heeft aan een deputatie van afgevaardigden verklaard, dat hij niet gewenscht had caadidaat :e zijn, maar dat hij rich niet het recht toekende zich te onttrekken, als zijn vrienden zijn candidatuur stelden en hij als candi- daat werd aangewezen. DE TOESTAND TE BERLIJN. Berlijn was Woensdag volkomen rustig. In de groote bedrijven werd normaal gewerkt. Ook het spoorweg en stadsverkeer had ongestoord plaats. In de Woensdag gehouden vergade ring van sociaal democratische be ambten werd vastgesteld. dat b. v. bij de Allgemeine Elektrizit&lx Ge sel Ischaft slechts 500 arbeiders aan de monstraties hadden deelgenomen, ter wijl 7000 doorwerkten. Uit alle bedrij ven komen berichten dat de veront waardiging over de politiek der Onaf hankelijke leidere zeer groot ls. Ook dc Donderdag is zonder onge- n geldheden verloopen. De toestand blijft evenwel zenuwaentig. Do onafhankelijkcoi hebben een-pro teststaking afgekondigd, die evenwel slechts enkele bedu-ijven tot gedeelte lijken stilstand heeft gebracht. In en- koie dealen van Berlijn staat de tram evenwel stil. In de Nationale Vergadering duurt dc behandeling van de wel op de be- drijfsradon voort. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. De spoorwegstaking is geheel geëin digd. DE MIJNWERKERSSTAKINC IN DUITSCHLAND. In '1 district Hamburu neemt 'l aan tal stakers af. De verscherpte uitzonderiagsiocs'and is afgekondigd. STAKENDE TELECRAAF- BEAMBTEN. De telegraafbeambten te Dusseldorf, Dortmund cn Munster hebben 't werk neergelegd. Verspreid nieuws DE BOETE VAN DR. HELFFE- R1CH. De nationaalliberale fractie van de nationale vergadering, heeft een voorstel ingediend om de boete van 300 mark, door de parlementaire commissie van onderzoek den oud minister tir. Helfferich opgelegd, op te heffen. VOORBEREIDINGEN IN SLEES- WLJl.-HOL^TEIN. Uit Flensburg wordt gemeld, dat een Fransche torpedobootjager met den secretarie generaal van de inter nationale commissie en de nieuwe chef van politie voor het gebied, waar een volksstemming gehouden moet worden, aldaar is aangekomen. Later liep een Duitsche loipeduboot, van Kiel komend, de haven binnen om inarineii'oepen af te halen. Bij het versohtjuen van dil setup gaf de En gelsche kruiser, met admiraal She pherd aan boord, het sein aan de overige schepen: „Yi ij groeten niet". De Duitsche torpedoboot stoomde dientengevolge zonder te groeten door. De bemanning zong „Deutechland, Deutsohland über aJIes". Tegen twee uur verscheen de Fran sche kruiser „Marseillaise" met een huif bataljon Alpenjagers aan boord. De mannen zijn tot nu niet ont' scheepL DE KOLENNOOD. In Beieren is hel treinverkeer stopgezet vanwege den kolennood. DE ENGELSCHE SPOORWEGAR BEIDERS. De onrust onder de Engelsche spoorwegarbeiders zal nu wel spoedig verdwijnen. De arbeiders hebben de (reeds bekende) regeering» vooretellen aangenomen. HERSTEL VAN HET VERKEER. Sinds Woensdag ls het niet meer noodig een visum aan te vragen voor het verkeer tusschen het bezette ge bied en he t niet bezel te gedeelte van Duitschland. Daarmede is het paseen- etelsel, dat een jaar lang bestond, vervallen. DE MOORD OP MINISTER-PRE SIDENT EISNER. Donderdag be gon voor het Munch ener Volksge richt het proces tegen Graaf Arco, die Indertijd den Beierschen minis- ter-pre#idont Eisner, neerschoot. RAD EK. De Russische bolsje wist Radek werd voor eenige dagen uit Berlijn naar de PooUche grens gebracht, daar de PooUche regeering titans toestemming heeft verleend tol zijn rei» door Polen. SCHADEVERGOEDING AAN MEXICO GEVRAAGD. N'aair toet Persbureau Vaa Dias verneemt, zijn door buitenlanders, die tijdens de revolutie schade leden, eeds 84 eischen tot totaling van ver goeding ingediend bij de commissie, die met de beihandeling van deze aangelegenheid ls belast. Do geza menlij'ke eischen betreffen een bedrag van in het geheel 13.4C9.190.61 dollai, waaronder één, door een Nederlander ingediend tot een bedrag van 2700 dollar. Ingeval buitenlanders zloh niet bij de beslissing neerleggen van genoeni de commissie, zal bun zaak behan deld worden door een gemengde commissie, waam zitting hebben één vertegenwoordiger der Mexicnan- sche regeering, één van den zaakge lastigde van de regcering, waarvan de eischer onderdaan is en één derde persoon, gekozen door de twee hier voor genoemden. DE DUITSCHE MINISTER SCHWA- BEN AFGETREDEN. Het verzoek om - ontslag van den Rijksan.nister Maier Schwaben werd door het kabi net aangenomen. UIT DE ENGELSCHE POLITIEK. Lord Haldane betoogt, dat liberalen arbeiderspartij dienen samen te gaan. VREES VOOR UITLEVERING? Uit Hamburg wordt gemeld De duik bootcommandant Moratb heeft zich bier vergiftigd. Stadsnieuws HERDENKINC VAN R08A LUXEM BURG EN KARL LIEBKNECHT. In de groote zaal van 't Bronge bouw, die geheel met belangstellenden gevuld was, had Donderdagavond op initiatief van de afdeelingen van de communistische partij en den Bond van Christen-socialisten. een verga dering plaats tot herdenking van Ro sa Luxemburg en Karl Liebknecht. Sprekers waren ds. J. W. Kruyt en mevrouw Roland Holst. Ds. Kruyt sprak over het nationalis tische leven in Duitschland en prees den „geweldigen moed en energie" van Llebknecht en Luxemburg om zich daaruit op te heffen, den moed van Liebknecht die in den Rijksdag zeide dat Duitsch- en Entente-inine- ria'isme 'fc zelfde was en die daarna 't enfant terrible van 't Dnihsch im perialisme werd en de waarheid durf de zeggen. Maar zoo, aldus spr.. was Liebknecht ook buiten den Rijksdag. Men wierp hem in de gevangenis. Maar in Luxemburg ging zijn werk voort. Toen de gevangenis weder voor hem open ging, wachtte hem nog een geweldiger taak, n.l. om uiteen te zetten dat alle imperialisme 't zelfde is, zij 't dan een keizerlijk of een niet keizerlijk. Toen vielen velen hem af, alten ver blind door de nationaal-patriot'lsche gedachten, die Scheideman en Noskl er in prentten. Daarna kwam de dag dat Liebknecht en Luxemburg vielen als slachtoffers van hen, die niet naar hen hadden willen hooren, die zelf uit de arbeidersklasse waren voortgekomen. Indien men de zaak oppervlakkig beschouw», dan zegt men dat van hun arbeid niets is terecht gekomen. Want Duitschland is economisch ineen gestort en aan ellende ten prooi. Maar dieper de zaak nagaande, besef: men, dal vele toestanden 't gevolg zijn van de na- tionaal-patriottische gedachte. In 't jaar dat henen ging sinds de dood van Liebknecht en Luxemburg valt veel te leeren voor de revolution- nniren. Door „wanbeheer en regee- ringsbedrog", ging spr. voort, ont stond veel ellende. De regeerders zoe ker; naar middelen om de aandacht van nun wanbeleid af te leiden er wat nu in de straten van Berlijn ge beurd is, is niets dan provocatie, een uitlokken van geweld. Er werd ge daan een geraffineerde poging om verzet uit te lokken. Toch aan den anderen kant blijkt dat Llebknecht eti Luxemburg niet te vergeefs heb ben gearbeid en geleefd. Daar zijn er die de aandacht vestigen op 't wan beheer van de regeering. Met een herinnering aan een woord van Luxemburg hiela spr. de verga dering voor, dat men den moed moe: hebben om nederlagen te lijden en dat het socialisme alieen er komt door geweld, een geweid dat moet worden overwonnen. Veel geweld moet worden overwonnen, aldus spr. iien eensgezind optreden moet er zijn .egen imperialisme, militair.sme en kapitalisme. En, waar men dat doel, is 't geweid niet aan de zijde van de irevoiuuuiuiau uq, maar aan gone zijde. Dat is nu weder in Berlijn ge- uleken. De herdenk mg van de beide dootien heeft, betoogde spr., in de eerste plaats te wekken don wil tol navol ging, maar daarnaast een stil, iruslig en bezonken oordeel. Dat is de laak van de arbeiders. Begonnen dient met rich te geven aan kleine dingen, om daarna te komen tot groote, gelijk dat iaj Rusland plaats had. Er dient een ernstig streven in revolutiiounaixe richting te zijn. De naam van de re- volutionnaire helden dient met eer bied te worden genoemd. Weest dan allen en vooral gij jongeren hun na volgers, eindigde spr. Mevrouw Henrietta Roland Holst, die daarna als spreekster optrad, noemde de Duitsche regeer ders „broeuers verraders" en ,oroe- dor moordenaars" in verband met wat in de laatste dagen in Derujn plaats had. Daar is, zeide spr een afschuwelijk bloedbad aangericht duor de regeeringsorganen op de on gewapende menigte. Men geeft den communisten de schuld, maar ten onrechte. Alleen van een provocatie is sprake, omdat men vreesde de pro paganda van de communisten en een staking vao hun kant. Die vrees was aanleiding tot 't optreden van de „Noske-bende". Bedoeld werd een einde te maken aan de revolutioo- naire propaganda en daad. Of dat laatste te bereikt te nu nog niet te zeggen. Mogelijk echter is dat de revolutionnairen opnieuw zich zul. ten verzetten. Wel kan mm zeggen wat geschied is in 't jaar dat heen ging sinds den dood van Liebknecht en Luxemburg. En don ziet men 11e derlaag op nederlaag voor de revolu- tionnairen. In Nov. 1918 liad de ar beidersklasse nog geen macht, maar all oen een schijn van macht. Er was alieen een burger-revolutie gekomen. Toen Liebknecht daar de aandacht op vestigde, ontstond onder de arbeiders oen tijd van groeieatde agitatie en meenden velen dat de lijd van de zege er reeds was. De leiders echter zagen 't anders in. Na den dood van Liebknecht en Luxemburg leden de Duitsche ar beiders nederlaag na nederlaag, zuo- ala spr. in den breeds uiteenzette. Alle verzet Ln allen vorm werd telkens 11 oor geslagen. Ten laatste kwéSor de wet op de bedrijfsraden, die deze ra den niet dan tot schijn raden bren gen. Nagaande hoe dat alles mogelijk was, hoe in Duitschland de eerste po ging tot revolutie is gefaald, zeide spr. dat er verschillende gronden zijn die de Duitsche arbeiders zwak deen staan. Een er van is dat de^ Duitsche arbeiden» niet eensgezind zijn eu dat de beter gesitueerde arbeiders nog Seheidetnuon en Noske blijven ociuei - 11a loopen. In vernand daarmede deed spr. een beroep op uüe, revoiulioiinaira soli dariteit. Een tweede reden is de kracht van 't Duitsche kapilaaL Een derde, dat in Duitschland de boeren krachtig en belioudgezin zijn en vast geketend zijn geworden aan het kapi talistische systeem. Alleen door de propaganda en den nood der tijden kan die gezindheid van de boeren veranderd worden. Maar dat is niet en zaak van één dag of van een jaar. omdat te bereiken is een voort- uur en de propaganda uoodig. Een laats, e reden is dat in Duilschland voor den oorlog niet een kratmuge revolu.ionnaire socialistische partij was. Eerst na den oorlog kon een propaganda onder de arbeiders be ginnen. Om al die redenen kan 't niet ver bazen dat de Duitsche revolutie is een langdurig pjrocea, concludeerde spr. De vrucht van al die nederlagen is 't inzicht dat de Duitsche areei dersklasse zelf haar eigen heil moot bewerken en dat 't niet gaat te zamen met de bourgeoisie. Vooral uit de toe neming van de onafhankelijke socia listische partij blijkt dat, zeide spr. Daarom kan men zeggen: Liebknecht en Luxemburg hebben niet tevergeefs geleefd. Het volk gaat aannemen 't geloof in de eigen daadklacht, in den uigen revolutionnairen wiL Spr. eindigde met uiteen te zetten, dat 't lot van dé Duitsche arbeiders afhangt van de werehtifevolutie en dat de revolutie meer en meer eeai wereldgebeuren "wordt, ln dat we. gebeuren, zeide spr., zal ook Duitsch land worden opgenomen, in die we reldrevolutie zij 't ideaal „.'Arbeiders aller landen vereewigl IJ". Al ..een waaneer dat ideaal wordt uagiejaagd beleven do groote heidon Liebknecht en Luxemburg in ons hun opstan ding, besloot spr. VOLKERENBOND EN VREDE. In ae bovenzaal van „De Kroon" had Donderdagavond een bijeenkomst plaats, uitgeschreven mei het doe., te geraken tot de oprichting van dc afdeeling Haarlem en Omstreken der Vereeniging VolkerenJbond en Vrede. De bijeenkomst werd gepresideerd door Mr. P. H. W. G. van den Helm, voorzitter van het voormalig bastuur van ..Vrede door Recht", afdeeling Haarlem. Er was slechts matige be langstelling, wat ook de voorzitter in zijn openingswoord constateerde; hoewel dit hem teleurstelde, hoopte hij toch. dat dit niet ontmoedigend zou werken, want, zei spreker, alle groote zaken beginnen k.ein Hierna verleende hij het woord aan den spreker van den avond, luite nant-generaal b.d. W. A. T. de Mees ter. Deze deelde mede, dat er twee nngen zijn, die in de laatste dagen de aandacht trekken, namelijk: L dat op Zaterdag 10 Januari 1920 de Vo - keren bond werkelijkheid is geworden, en 2 dat eenige dagen later in ons land een wetsontwerp ingediend za worden, strekkende om aan de Neder- landschè regeering de bevoegdheid te geven, aan dit nieuwe instituut, mede te werken. Dit verheugde spreker, die geruimen tijd ziin gehoor bezig hield door aan de verschil lende oor logen van de laatste eeuwen te her inneren. toen er aan scheidsrechter lijke uitspraken nog niet gedacht werd. Spreker beval de aanwezigen nan, het tverk van professor Van Vol- Verhoven: ..Studie over het Volkeren recht" niet alleen te lezen, maar ook te hestudeeren, opdat zjj het duide lijk leeren beseffen, hoe noodzake.ijk hot is, er een einde aan te maken, dat de groote visschen ineenen gerech tig J ie zijn, de kleine visschen te verzwolgen en dat er een Va-ken bond gesticht moot worden. Thans is de wereld er rijp voor. in tegenstelling mot den ti;toen o.a. Paul Kruger tevergeefs poogde, door scheidsrech terlijke uitspraak te verkrijgen, dat Enge:and aan Transvaal en Oranje- Vrijstaat schadevergoeding zou ge ven voor de bedreven gewelddaden. Ook besprak generaal e Meester in den breede de verschillende vre desconferenties, die reeds gehouden' zijn en die steeds meer de scheids rechterlijke uitspraak naderden, tot dat de laatste vredesconferentie dit denkbeeld verplicht maakte. Maar nu moet men verder gaan. zei spreker, want eT zijn twee dingen, die er onverbreekbaar aan verbonden zijn, te weten: een Volkerenbond kon niet goboren worden zonder - ontwa pening en zonder ontwapening kan er geen Volkerenbond komen Wel nu, voor spreker staat liet vaat. dat de ontwapening komen zuil, al acht hij liet een eisch der noodzakelijkheid, dat de staten er gelijktijdig toe over gaan. Als mensch gruwt spreker van de ontzettende dingen, die in de laatste jaren hebben plaats gegrepen en hij kan het zich niet goed inden ken. <iat na de vreeBciijka les, wereld nu gehad heeft, er nog tnen- schen gevonden zouden kunnen wor de. die de wapens weer wiHen opne men, om den onrinnigen walloop naar de wereldheerschappij opnieuw to beginnen. De oorlog :s een mis daad, die verdwijnen moet. daarom moeten er ook bemlddalinscs- en ver WGEZ3PNPBN MEPgHgFLTNGEN 60 Cte. per regel. H. J. LAMP VERPAKKINQ VOOR INDIË ONDER GARANTIE. zoeningscommissies ingesteld worden, om geleidelijk tot ontwapening en den Volkenbond te komen. Ook Nederland moot tort den Volkenbond toetreden, zei spre ker, die uitvoerig de werk zaamheden besprak, die de Volken bond zal moeten ver richten. De Ver eeniging voor Volkerenbond en Vre de, die 26 Juü jd. is opgericht, als plaatsvervangster van de vereeniging „Vrede door Recht" en den „Ned. Anti-Oorlogsraad", heeft het volgende program van actie opgesteld: ,.1. Bestrijding van den oorlog ais wettig middel ter beslechting van internationale geschillen 2. Oplossing van alle internationale geschillen door Co'.ieges. samenge steld uit onpartijdige en ca afhankelij ke personen. 3. fcpoeaig totstandkomen van in- ternat.onale overeenkomsten betref fende vermindering van bewapening en afschaffing van dienstplicht. 4. Zoodanige samenstelling van de organen van den Volkerenbond, dat een ware vertegenwoordiging der vol koren wordt gewaarborgd. 5t Krachtige ontwikkeling van de Int er nationale arbeidswetgeving 6. Toepassing in de onderwijswet- geiving van act- 4, al. 3 der statuten van de Vereeniging voor Volkeren bond «n Vrede: „liet doen doordrin gen van de vredesbeginseien in de volksopvoeding, in liet bijzander in do opvoeding der jeugd". 7. Uitbreiding van de werkzaamhe den van iuternstionaJe Bureaux. 8. Volledige toepassing vim de be ginselen, neergelegd in de 14 punten van Wilson. 9. Ontwikkeling van den Volkeren bond tot een rechtsgemeenschap van al/le volkeren met. een geordend staatsbestuur". Wanneer ook in de plaatselijke kringen verschillende groepen leeren komen tot satnonwerking voor dit doel, dan kan er gearbeid worden aan den wederopbouw eener internu- lionaile samenleving, opdat in de plaats van onderikdgen strijd, ge meenschappelijk overleg zal komen. Generaal De Meester besloot ziin rede met een opwekking, om ais llid tot de afdieeling Haarlem m omstre ken too te treden, en ontving applaus uit de vergadering en een woord van dank van den voorzitter. Van de gelegenheid tot het stelden van vragen werd door eenige aanwe zigen gebruik gemaakt; een van hen vroeg o.a., of deze Nederlandsche vereeniging Volkerenbond en Vrede alleen zal werken, of dat rij met soortge.ijke buitenlandsche vereem- g in gen voeling zal houden. Generaal De Meester antwoordde, dat de Nederlandsche vereeniging we! degelijk met buitenlandsche vereeni- gingen zaj samenwerken Ook werd uit de vergadering de wensclieüjkheid naar voren gebracht, om nu de Vol kenbond tel stand is gekomen, rich r van de wereldtaal „Esperanto" te bedienen, want hoe zullen de volke. ren eikaar leeren w aard eer en, wan neer zij elkander niert begrijpen? De voorzitter antwoordde, dat het comité zijn volle aandacht aan dit vraagstuk zou wijden. De voorzitter h-.e'd een rede. waar in hij zeide van voornemen te zijn om. wanneer de af deeling Haarlom en Omstreken is opgericht, zich dadelijk tot het be stuur van de Volksuniversiteit te wen den. met verzoek om samenwerking, want ons volk moet leeren internatio naal te denken en te handden. Douair. Gravin P. van Heerdi tot Eversberg—Quaries van Ufford hield een pleidooi tot hot doen doordringen van de vredesbeginseien in de volks opvoeding, in liet bijzonder in de op voed ixig der jeugd, zooais in punt 6 van hot program van actie vermeld is. Op voorstel van den voorzitter werd bij acclamatie tot de oprichting van de nieuwe afdeei-ing besloten. Tevens verzocht do voorzitter de toe stemming van de vergadering, dat het tijdelijk bestuur nog zoolang werk zaam zal blijven, ojxlal het later met voorstellen zaJ komen meer leden aan liet bestuur toe to voegen. Dit weid goedgekeurd., zoadat het bestuur voorfobpig nog afe volgt is samengesteld: Mr P. H. W. G. van den lieim, WeBterhoutpark 22; Dr. J. VV. van Rooijen, Koninginneweg 5b; J. Westendorp, Scholar weg 5; Mej. J. D. Kosteleijn, H. A. Koo' T, B. Roor- da, mevr. S. W. Teding v. Berkhout- Van Taack Trakranen, J. W. H. Hak scma, Ds. J. A. van Leeuwen, Douair. Gravin P. v. Heerdit tot Eversberg— Quaries van Uffor-1 G. de Clercq en Jhr. G. C. Quaries v. Ufford. VERKOOPING. Donderdagvond te half 7 had in ,,'t Notarishuis" aan de Bildcrdijkstraai nr. t, de vetkooping plaats van de volgende percelen Notaris P. F. DE BORDES,. No. 1. Een winkel- en woonhuis en erf ie Haarlem aan de Vooruitgangstr., hoek Teylerstraat. Get. No. 49. D. van Hoorn ƒ3035. No. Een huis met afzonderlijke bo venwoning, groote schuur en erf ie Haarlem aan 't Krom. Get. No. 41 ztr. en rood. Opgehouden ƒ4185. No. 3. Een huis .cn erf te Haarieai aan den Burgwal. Get. No. 56. Opge houden ƒ3375. No. 4. Een huis cn erf ie Haarlem aan de PapentorenvesL Gei. No. 15* Opge houden 11675,. No. 5. Een huis en erf te Haarlem aan de»n Harmenjansweg. Get. No. 51. Uit de hand verkocht. No. 6. Een huis, erf en tuintje te Haarlem aan de Kerkhofstraat. Get< No. 19. Uit de hand verkocht. No. 7. Twee huizen, waarvan één met afzonderlijke bovenwoning en erven ia een poort te Haarlem aan de Kerk hofstraat. Get. Nos. 7 a, c en d. Opge houden f 1775- No. 8. Een heerenhuis met afzonder lijk opgaande bovenwoa'-ng, erf en tuin te Haarlem aan de Van dtr Viuaestraat. Get. Nos. 23 zwart en rood. No. g. Een heerenhuis met afzon derlijk opgaande bovenwoning, erf -tn tuin te Haarlem aan de Parklaan. Get, No. 40 a zwart en No. 40 a, rood. G, Meppelïhk f 12000. Notaris A. BERTLING. No. 10. Een huis, erf en tuin te Haar lem aan de Parklaan. Get. No. 74. No. 11. Een huis met afzonderlijke bovenwoning, erf en tuin tc Haarlem aan de Parklaan. Get. Nos. 76 zwart en rood. De perceelen Nos. 10 en 11 ge combineerd. G. Meppelink f 12450. No. 13. Een heerenhuis, erf en tuin te Haarlem aan den Kleverparkweg. Get, No. 34, G. Meppelink f 13700. Notaris J. RATELBAND. No. 13. Een huis en erf te Haarlem aan den Kruisweg. Get. No. 50. H. Visser Zn., ƒ20320. Notaris J. WILLEMS. No. 14. Een woon- en winkelhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Breestraat, hoek Lange RaaaiSiraat, Ge:. No. 2. L. A. Glascr q.q. 6635. Nos. 1516. Twee huizen en erven te Schoten aan de Goctzeestraat, als 1 No. 15. Get. No. 30. No. 16. Gel. No. 32. Joh. H. D. van Heinsbergen q.q, f 4900.—. Notaris R. C. A. VAN CRANEN- BURGH. No. 17. Een heerenhuis inet erf cn tuin te Haarlem aan de Van Eedenstr, Get. No. it. Opgehouden ƒ34900.—. No. 18. Een koetshuis met stalling, thans ingericht tot timmermanswerk plaats en afzonderlijk opgaande boven woning, erf en tuin ie Haarlem aan de Olieslageislaau, hoek Nauwe Geldeioo- zepad. Get. Nos. 17 zwart en rood. Op gehouden f gooo.— No. 19. Een woonhuis met erf en .„in te Haarlem aan de Vclserstraat, Gei. No. 40. Uit de hand verkocht. No. 20. Een woonhuis met bovenwo ning te Haarlem aan hel Klein Heilig land. Get. No. 37. Nos. 2124. Vier huizen met erf :e Haarlem achter het vorige perceel aan het Klein Heiligland, als No. 21. Get. No. 33 a met erf, No. 22. Get. No. 33 b. No. 23. Get. No. 33 c No. 24. Get. No. 33 d. De perceelen Nos. 20 tot en met 2. gecombineerd. G. Meppelink q.q. f 5^20. No. 25. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan het Kenaupatk. Get, No. 28. Uit de hand verkocht. No. 26. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan het Kenaupark, Get. No. 26. Opgehouden 22800. Notaris J. RATELBAND. No. 27. Een huis met schuur en erf te Haarlem aan de Parklaan. Get. No. 63. Uit de hand verkocht. No. 28. Een huis met schuur en erf te Haarlem aan de Packlaan. Get. No. 65, Uit de hand verkocht. AMBTENAREN Bij WATERSCHAP PEN. Het bestuur van den Bond van Ambtenaren bij de waterschappen in Zuid- en Noord-Holland, heef-, aan Ge deputeerde Staten dier beide provin ciën een verzoekschrift gericht met de bedoeling door tusschenkoms: van die colleges een afdoende verbetering t_o verkr.jgen in den blijkbaar treurigen fi- nancieelen toestand, waarin een groot aantal ambtenaren bij waterschappen in functie, ten gevolge van de gewijzigde levensomstandigheden, thans verkeer;. Het adres is vergezeld van een uit voerige memorie van toeiich'ing, waar in voor verschillende groepen van amb tenaren, vooral van hen die bij de klei nere waterschappen en polders in be trekking zijn, de huidige toestand wotdt geschetst, terwijl mede gewezen wordt op de verantwoordelijke posi'ie, die veie van de ambtenaren innemen en op de vérstrekkende gevolgen die verwaarloo- zing van den dienst voor het algemeen belang zouden kunnen hebben. In menig opzicht vragen dc toestan den, voorkomende onder hei personeel aan de waterschappen verbonden, gron dige verbetering en deze is naar het oor del van het bestuur van den boud, ge zien het resultaat' bereikt na recht streeks aan verschillende besturen ge richte verzoeken, me: anders mogelijk dan door invloed van de zijde van Gede puteerde Staten, welk college wordt ver zocht de noodige m aai regelen tot ver- betcriug te willen treffen. Aan het bestuur van bet Comité van Neutraal Overheidspersoneel, waarbij ook deze bond is aangesloten, is ver zocht het adres te ondersteunen. HAARLEM'S TÜÜN EEL. Dm Vereenïgiog steil zich voor 13 Fo- bruart iri de Vereeniging een bal- masqué te geven, waarbij veel zorg aan de aankleodmg der zalen en de attracties besteed zal worden. PERSONALIA. De ie-luitenan'-adjudant Olificrs, van het ice Reg. Inf., wordt voor onbe- paalden tijd gedetacheerd bij he: Demo bilisatie-park' te Zeist,

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 6