Hoog water. Een Maasdijk doorgebroken t wvikplaaxepereonecl van de S. S., opdat bet personeel zelf inedezegging- scbap ueeft ill de te benoemen dokto ren; protesteert eten sterkste tegen dc manier waarop de huidige doktoren weder door de Commissie van Beheer zijn aangewezen, en draagt net hoofd bestuur op, bij do Commissi© van Be heer aan te dringen, ten le op Intrek king der benoeming en ten 2e aur -stelling van meer doktoren en dezen door het personeel tedoen benoemen, b.v voor 3 of 5 jaar. WELDADIGHEID NAAR VERMO GEN. Van 25 December 1919—15 Januari 1920 werden de navolgende extra giften ontvangen. H. B., J. v. H., mevr. wed. C. A. A. D. de W., A. S., N. N. ieder f 100. C. D. v. d. V., mevr. wed. J. H. v. V., J. W. N. leder f 50 J. W. A. B., dames K., mevr. H. de P., ieder f 40; Dr. H. K., S. R. A. v. d. M., J. N. Sr .mevr.wed.H. v. W., L. P. B. G. SI- B., C.-G. H. v. d. B-, jhr. W. II. J. H., :nevr. douair. H. v. H., G. J. D.. me}. C. A. v. W. C., A. F .K., A. E v. B. F., T. S., ieder f 25. A d. C.,mevr. M. v. P., mevr. douair G. L. S. v. d. L. d. C. ieder f 20. 'Mevr. douair. jhr. J. C. T. van B., mevr. wed. mi-. A .C. W. d. B., wed. A. H. A. d. 1. P. W. B., G. S. d. C.. J. C. T., mr. P. D. mej. G. G., mevr .wed. J. B. d. M., J. R., ieder f 15 Mevr. wed. J. H. A. A. K., P. H. K. S., dr. W. C. M., J. Th. R. en Co., mr. J. W., jhr. C. II. T. v. B., P. B., B.B.R., C. D., dr. J.P.J.G., M. <C. d. J., H. C. K.. A. D d. M. O., N N-, J. V., mevr. wed. H. H. v. W., v. T., A. B., dr. M. A. C. B., M. F., W. M. A. H. d. L... J. J. dames K. jhr. mr. D. C. v. L., mevr. wed. mr. C. P. H.—C, V., jhr. T. T, v. B., A. J. B., mevr. wed. II. E. v K.. W. J. P., A. W. T.. jonkvr. S.L. P. d. S., leder 10, C. L. W. v. IJ. f 7.50. W. D. f 7. Mej. A. W. v. B., mej. L. C. B. M. dr. A. W. v. G., movr. H. v. H., D. C. K., mr. A. H. J. M., A. C. S., mr. A. W. >T., mr. J. N. J. H. T., mevr. wed. M. V. C., mevr wed. A. D. Z. M., mej. J. G. F., ds. P. B., mr. A.A.S., F. B.. dr. E. J. D„ S. F., W. F. K., mr. H. v. L., d. J. d. J., P.en C. Mr. P. C. B., B. en Co., mevr. wed. A. M. R. v. d. L., W. J. S., J. VV. dr. Ch. A. G., Mr. F. H. A. H. v. 1., J. ,T. L. T., ieder f 5. C. K., F. H. M., T. C., H. d. L., J. W. H., mej. S. M. H-, ieder f 3. W. J. B.v. B., F. C. A. B., \V. D.. Hi E., mevr. H. G., F. J. v. H., mevr. de wed. J. M. H., mej. S. S. G. L., A. R. v. L., R. L., Dr. H. J. O., mevr. wed. A. G. S. O., T. P. T., V. L., H. A. v. Z., R. D. B. d. F., mevr. ■wed. F. G. N. H. M., F. C. N., E. G. A. <5. P., A. R., R, C. A.v. C., mevr. wed. mr. J. F. F. v. D. K., dr. A. H. G.„ v. d. S. V. V., P. v. Th., M. E. v. V., F. L. H., S. R. B., W. S-, mej. E. W. Th., A. D„ W. A. v. G., v. T., mej. C. W. A. d. .LP., C. G. D. ieder f 2,50. M. K., mevr. wed. II. J. M. B., C. J. J. N., J. J. 11., Th. J-, i-eder f 2. A. v. d. L. f 1.50. J. H. B., Mevr. wed. A. W. D. C. J v. K.. mevr. C. L. R.J. C, S; Dr. A. C. S. S.; T. H. J. T.: N. N.; G. J. van G.. N. v. G,; dames S. en C. ieder f 1. Totaal f 2137.50. Hartelijk dank aan de vriendelijke geefsters en gevers. De behoeften zijn in den tegen woordigen tijd groot, mogen vt'en ons nog met een extra gift verblijden! zoo schrijft hot bestuur. SALARISSEN* RIJKSPERSONEEL. Naar men ons meedeelt is ree-Is voor de pailiculiere klerken bij 's Rijks belastingen een nieuwe saluris- rege'ing ingevoerd. Jongelieden van 162Q jaar genie ten thans een salaris van f 600 tot f 1100 's jaars en gaan daarna, bij ge bleken geschikheid, over in vaste aanstelling bij 's Rijks Dienst. Waar tot heden steeds gebrek be stond aan personeel, zullen thans ze ker veie eenigszins ontwikkelde jonge lieden zich voor dit dienstvak aanmel den. VEROORDEELD. De milicien- eoldaat P. H. van het 10e regiment infanterie is veroordeeld tot 3 maan- *en militaire gevangenis-s mf we go heiing en tot 3 maanden militaire de tentie wegens het bestelen van zijn kameraad in het slnapXwarlier. De milic.-soldaat A. H. van 't 10e regimen, imamem; is eiooruéeltl tot 4 maandon militaire gevangen tatrai ter zake van heiing en opzettelijk uit de opbrengst van eenig door misdrijf verkregen goed voordeel te trekken. DE VEREENICINC VAN VRIJZIN NIG-HERVORMDEN EN DE NED. HERV. KERK. De vereeniging van Vrijzinnig-Her- /ormden te Haarlem, die onlangs aan den Kerkeraad der Ned. lierv. kerk een adres zond met eenige verzoeken inzake afstand van predikbeurten enz., ontving, naar „De Kerkbode" meldt, op haar schrijven van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk het volgende antwoord De Bijzondere Kerkeraad der Herv. Gem. te Haarlem heeft de eer het vol gende op uw onlangs tot hem gericht schrijven te antwoorden I. Wat de financieeie zijde der zaak betreft De Kerkeraad begrijpt heel goed dat er voor uw gevoel een onbillijkheid in ligt mee te moeten dragen de lasten ecner kerkelijke gemeente, die u daar voor niet geeft wat door u en op uw standpunt terecht wordt verlangd. Wanneer de kerkeraad 't in de hand had zou hij ongetwijfeld een weg zoeken om u hierin tegemoet te komen. Daar evenwel, gelijk u bekend is, be stuur en beheer in onze kerk volkomen gescheiden zijn, kan hij niet anders dan u (voor zoover dit gedeelte van uw ver zoek betreft) naar de kerkvoogdij verwij zen, terwijl de kerkeraad n gaarne toe zegt zijn invloed bij dat college te willen aanwenden om tot een bevredigende op lossing te komen. Wat de kwestio der doopbeurtea aangaat De kerkeraad acht hei zeer bezwaar lijk, hierin aan uw verlangen te voldoen. Niet omdat hij niet begrijpt dat ook hierin een van uw standpunt bezien rechtmatig verlangen, zich uitspreekt. Maar de moeilijkheid is deze Zulk een doopdienst zou om kerkelijke geldigheid te hebben, officieel door onzen kerke raad moeten worden ingesteld. Maar nu zal toch door u gevoeld worden, dat, neer de kerkeraad zich op dien weg begeeft er in 't eind voor de vele rich tingsgroepen in onze Herv. kerk, wan neer uzlks gevraagd werd, ook even zoo vele doopdiensten zouden moeten wor den gecreéeid. Dien weg op te gaan is voor den kerkeraad toch wel wat al te bezwaarlijk. III. Wat aangaat de kwestie der be vestigingsbeurten Een grootc minderheid in den Kerke raad was vóór de inwilliging van dit deel uw verzoek, maar de meerderheid, hoezeer er ook daaronder het pijnlijke van een weigering wel werd gevoeld, meende om des beginsels wille niet :e kunnen toegeven. Niet weinige leden van den Kerkeraad betreuren het dat u geen ander dan dit negatieve resultaat van onze langdurige en ernstige besprekingen kan worden medegedeeld. Houdt u overtuigd da. dit antwoord niet maar zonder meer een harde en korte afwijzing is. De kerke raad heeft eerlijk naar een oplossing ge zocht en voelt ec al het pijnlijke van die voorshands nog niet te hebben gevon den. Hoogachtend namens den Bij zon deren Kerkeraad voornoemd, (w. g.) G. VV. C. VUNDERINK, h. t. praeses. (w. g.) J. WEENER, scriba. met zijn oorwouden, rivieren en woestijnen, waar hij zoolang had rond gezworven. Zij riepen hem als 't ware terug uit het .beschavend" Europa. *Een flink applaus toonde hoezeer het publiek de gevoelvolle lezing Waar fleerde. De heer Mooienaars bedankte spreker en sprak de hoop uit dat de „Balling-Boshof" weidra als de „vrije Boer Boshof" m zijn Zuld-Afrika zou weergekeerd zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: W. Miezórua, Zijlweg 87, bontkraagje; C. v. d. Steeg Gen. Joubertstraat 57, boorijzer; W. Zutn-endonk, Kleverlaan 58, hand schoentje; J. Mtwiaikker, Gastintisstr. 71, portemonnaie; C. Broertjes, i'.uys- daelstraat 4 rood, bril in etui; J. Mon nikendam, Ged. Raamgracht 7, hand schoentje; J. v. d. Meulen, Gen. Jou bertstraat 57, mes; J. Klaaee, Potgie- lenstraat 4S, bontkraag; Bureau van politie, Smedestraat, rijwiel; K. Dijk stra, Ha-rmenjaiisstraat 55, portemon naie; Auto-Centrale, Jansweg 13-15, kant; M. v. Norden, Gen. Cronjésar. 94. handsclioen. VERDUISTERING. Door de re cherche zijn aangehouden de alhier wonende gebroeders T. Een van hen, die werkzaam is op het Distributie bureau, wordt verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van suikerkaarten ten nadeele van de ad ministratie van genoemd kantoor: zijn broer van heling van de verduis terde kaarten. Tegen beide personen is proces-verbaal opgemaakt..- - KINDERVOEDING. De vereeni ging „Kindervoeding"' reikte ut ze week aan warm voedsel uit Zaterdag 440, Maandag 451, Dinsdag 466 Woens dag 475, Donderdag 455, Vrijdag 466 -jorbies. PERSONALIA. De 2e luitenant van militaire admi nistratie J. Boer van het 10e regimen' infanterie wordt met ingang van 31 dezer overgeplaatst bij 't 3e regiment infanterie terwijl op ge-lijken ii ure de 2e luitenant van miltiaire admini stratie J. W. J. Scheurleer van laatst genoemd regiment bij liet 10e iegi inent infanterie wordt overgepiaatst. De milicien-soldaten Sasburg, Thoolen, Kat Vijn de Hik van het luc regiment infanterie in opleiding tot milicien sergeant zijn bevordeid tot milicien-korporaal. De heer G. Smits, .'.eeraar aan de Hoogere Handelsschool te Haar lem heelt wegens drukke werkzaam heden ontslag genomen als voorzitter der Nationale Organisatie van Ac countants en als secretaris der Fe deratie-examens. BOUW POSTKANTOOR Met de fundeeringen op liet terrein waar liet nieuwe Postkantoor zal ver rijzen, solnet liet flink op. Een groot gedeelte van het fundeerii.gswerk is reeds klaar, dit is echter niet het geval op dat gedeelte van liet terrein waarde voormalige Nuts-Kweekschool heeft gestaan. Aan den aannemer van het werk, den heer Kaub is echter dezer dagen ook het fundee- ringswerk op dit terrein gegund. Bjjna twee maanden zullen wel verloopen, eer deze werkzaamheden geëindigd zullen zyn. Wanneer het werk, voor wat den bovenbouw betreft, aanbesteed zal kunnen worden, is nog niet met ze kerheid te zeggen. DOOR DONKER ZUID-AFRIKA. Vrijdagavond lxieLd de heer A. Bos hof, een lezing over „Donker Zuid- Af rika" voor de Haarlemsche School- ereenigingen. Spr. begon met den politieken toe stand van nu en vroeger te vertellen, ai ij herinnerde aan den Grooten Trek der Boeren, die niet onder het En- getsche juk wilden voortleven. Sl tt: kw I i.p'- C!" H'." li-: J 1914, dat hij' a's <en mijlpaal il> Boerengeschiedenis beschouw le. De moed der boeren was, zoiae spr., na de gebeurtenissen van 19ü2 verslapt; in 1914 kwam er echter weer oen ge heel nieuwe beweging in Zuid-Afnxa. In dat jaar toch dwongen de Engel- schen de Boeren om le vechten tegen de Duitschers. Ze weigerden en orga niseerden een opstand. Aon spreaer was bijzonder opge- vaEen de houding der 'l ronavaalscüe vrouwen, gedurende deze poUticke be weging: zij spoorden de mannen aan, zij hielden collectes e.d. Na deze inleiding wilde spr. van zijn eigen avontuurlijke ontvluchting verteEcn. llij liatl deelgenomen aan uen opstand; deze was teveel mot bloed besmpt, dan dat hij er ovei détails wilde afdalen. Met een kleine legermacht, ongeveer 6UU man, vielen dê moedige Boeren den 5OÓ0 man sterken vijand aan en werden ver slagen. Ze moesten zich overgeven, oe heer BosJiof echter vluchtte. Het welige veilige plekje, in Afrika was Portugeosch West-Afrika, lüerheen ze;te iuj dus koers. Na een kleine pauze vertelde spr. verder over zijn tocht om Port. West-Afrika te bereiken; hoe hij da genlang in de oerwouden rondzwierf en niets anders te eten had dan meel pap en wild vlees ch; hoe hij bij Kaf- ferwoningen op bezoek ging en hoe die hem hielpen of hem aan zijn lot overlieten. Na vele avonturen], o.a. met olifanten, leeuwen on buffers, welke hij on8 zoo gezellig vertelde in zijn typisch Zuitl-AIrikaaaiscli, kwam hij hij z n Boerenvriendon bij Port. West-Afrika. In zijn slotwoord schetste spr. zijn groot ver langen naar Zuid-Afrika, binnBnlanH Ken twars ramp In Kiord-Brabant. Meir dan 130 onder water. Cayk ondergeloopei. Boerin Tlichten met liun too naar zolder. Volgent een der berlttten kwamen Tier kinderen bU de ramp oin. Honderden Tlnehtellngen. Veel Tee omgekemnn. HET VERCAAN VAN DE „NICO- LAAS". Omtrent liet op een mijn :oopen van de „Nicolaas" heeft de bemanning de volgende verklaring afgelegd: Op Vrijdag 2 Januari, ongeveer 20 mijl ten N.W. van Doggersbank zon de, stootte liet schip om 7 uur in den morgen op een mijn, en wel ter hoog te van het eerste luik aan stuurboord zijde. De ontploffing was verschrik kelijk. Alle duiken sloegen weg. even als een groot stuk van den voorste ven, terwijl het schip onmiddellijk be- bon te zinken In a"erijl werden de scheepsboorton te water gelaten, waarin allen plaats namen Na circa 6 minuten verdween de „Nicolaas" in de diepte, de voorsteven eerst. A's gevolg van de groole haast, waarme de men van boord ging, moest a'les worden achtergelaten, zelfs de meest noodige kloecLingsrtukken, zoodat de inzittenden buitengewoon hadden te lijden vam de koude. Men roeide naar de Deensche kust. Zaterdag kreeg men een vuur in het zicht, waarnaar, de beide booten koers zetten, de grootste, waarin zich de kapitein bevond, voorop. Onder wijl! voer een stoomschip voorbij, dat echter de noodsignalen niet bemerkte. Vermoedelijk was dit schip van Duit- sche nationaliteit. Een half uur later kantelde de kapiteinsboot in de ge weldige branding. Zes van de 13 in zittenden wisten zich aam de omgesla gen boot vast te klampen en zoo hun leven te redden. De andere boot. waarin zich'de eerste stuurman bevond, wist veilig door de branding heen te komen en kwam te Braadso aan. Het aangespoelde lijk vaat kapitein Dekker is naar Ringköbing gebracht, in afwachting of het daar of in Ne derland zal begraven worden. DE EX-KEIZER. Nu de tiju voor den ex-keizer na dert, om terecht te staan, selirijfl de Medical Press and Circular"; aldus wordt uit Londen aan jie TeL ge- neld: Van een medisch standpunt uit is het van belang na te gaan hoe de geestelijke- gesteldheid van den ex- keizer is. De laatste berichten omtrent zijn gezondheidstoestand doen twijfel rijzen ten aanzien van zijn geeste lijken tocstanda De llaagsche correspondent van het „Berliner Tageblatt" geeft eem be schrijving van symptomen, waarvan men wel moet aannemen dat zij wij zen op een voortschrijdc-i.ae geeste- jxe ontwrichting. De mpening dei medici is tl rans, dat do cx-krizer zal worden aangetast door een totale verlamming, hetgeen ge-eidelijk zot gesclrieuen en van wet te ongcncescüjke ziekte het eerste staaium is ingetreden. Wanneer een en utider bij onder zoek juist blijkt, zal men bij de behan deling door de rechtbank een nieuwe factor in aanmerking moeten nemen. Uit Parijs wordt gemeld, dat-'Za terdag de nota, waarin de uitlevering van den ex-keizer wordt gevraagd, aan den Nederlandsehen gezant te Pa rijs is overhandigd. Volgens de Eve ning Standard zal de nota heden in 't bezit van de Nederlandsche regee ring zijn. De bewoordingen der nota zijn zeer zorgvuldig gekozen door Lord Birken head. als vertegenwoordiger van u root-Bnttannie en uoor ae rechts kundige vorteg- tn woardigers van Frankrijk, Italié en Japan. Het blad zegt verder, dat verwacht wordt, dat ue Neuerlandsche regie ring eerst een lormeel protest zal doen hooren. maar er is z-i. geen re den om te veronderstellen, dat nadat dit protest is ingediend, de es-kerzer luêt zal weiden uitgeleverd overeen komstig liet verzoek van de Oeahieei- den en de toestemming van de Duit- sche regeering, welke het verdrag heeft onuerteekend- DE TABAKSACCIJNS. Versche nen is het röpport van advies inzake de heffing eener belasting op ta bak. Zij kan zich met de gewijzigae banderollebelafiling met vereenigen en blijft bij haar meening dat een invoer recht naar het gewicht de meest aan bevelenswaardige vorm van belasting is. Volgens haar zal met een invoer recht van 30 cent per 1/2 K. K. en een bauderohe van 10 voor cigareiten een beurag als door den minister gewenscht zal worden, verkregen worden. EEN STAKING IN HET HAVEN BEDRIJF? Daar de Loonraad ten aanzien van hei loon aan de gestalde eischeni niet wil toegeven wordt een staking, zoowel onder de havenar beiders te 1 «otterdam als onder die le Amsterdam, govreesd. ZIEKENKASSEN EN FONDSEN. Op eoü te Utrecht gehouden ver gadering is opgericht een Noder- Jandsch Verbond vam ziekenkassen en fondsen Hel. vastgestelde program van actie noemt het noodzakelijk, dat de Ziekte wet-Tal ma wordt gewijzigd in dien zul, dat de vol!«xiigo zelfstandigheid der aangesloten kassen en fondsen 1 blijft bestaan. Zaterdag in den namiddag meldden w\j reeds op ons niouwsbord dat de dijk tyj'Cuyk was doorgebroken. Nader wordt gemeld dat do Moer dijk die is doorgebroken is de linker leidtik van den ouden boveumond van de Beersche Maas en wel over een breedte van 600 meter. Het water baande zich een uitweg door het ge- slagea gat en stroomde daarna het land van Cayk, das de Provincie Noord-Brabant binnen. De spoordijk bezweek en het stadje Cuyk liep bijna geheel onder en de bewoners repten zich naar de bovenverdiepingen. Inmiddels waren al do mensehen in de dorpen, behoorend tot de ge meente Cuyck, door liet water ver rast, Wie kou vluchtte mei* have en vee naar de intact gebleven stukken van den spoordijk. De overige vlucht ten met hun vee Cuyck binuen.Naar allo kanten werd van hieruit om hulp geseind en booten aangevraagd van den waterstaat, de spoorwegen en particulieren. Honderden bewoners van overstroomde dorpen, welke ver der Brabant in ge egen zijn, hadden geen kans gezieu te outkomen en vluchtten met hun vee op de zolder verdiepingen. Velen vluchtten met hun vee op de zolders hunner woningen. Anderen konden alleen hun leven redden en zagen hun vee voor hun oogen ver drinken. Zaterdagmiddag was een groot aantal spoot wegarbeiders bezig met die stukken spoordijk met zak ken zand te versterken ten einde te voorkomen dat de dyk nog verder zou afbrokkelen. In do lage landen staat liet water tot aau do daken der boerderijen. De oorzaak van de ramp wordt verklaard uit de slechte be standdeelen der Maasdijken, die hoofd zakelijk uit zand moeten beslaan. 'i'oiaal is, voor zoover kan worden nagegaan een strook van 50 K.M. lengte en 3 K.M. diepte ondergeloo- pen. Men kan veilig aannemen, dat liet water aile groote en kleine dor pen heeft overstroomd tot de spoor lijn Boxtel— Wesel Mill—Haps— Hoeftelt toe- Alle deskundigen waren het er over eens, dat, zoolang do water stand zoo hoog is, aan dichten van de geslagen gaten niet te denken is. Zooiang de leidyk uiet is hersteld, kan aan het lichten van don spoor dijk niet worden gedacht. Kr zal moeten worden afgewacht tot het water in de Maas flink gaat vallen en of er Oosteuwind met lichte vorst komt. Een van de redacteuren van Het Vaderland heeft Cuyck weteu te be reiken. Hij vond inderdaad bet ge- lieelo stadje op bet Kerkplein en de daatop uitloopende straten na, geheel onder water. De burgemeester, die met den Commissaris der Koningin voor liet nemen vau de eerste maat regelen tot het verleeuen van hulp had gezorgd, liep met een rugzak rond, allen verzorgend eu hulp en raad gevend. Op zy'n telegrafisch ver zoek was een itoode Kruisafdeeling met 6 spoorwagens overgekomen. Het station was voor noodhospitaal ingericht en zooveel mogeiyk werden voorzieningen, getroffen om de hon derden vluchtelingen onder dak te brengen, wat groote moeilijkheden meebiacht, omdat de eerste verdie pingen van de huizen oudergeloopen waren. Er had zich reeds oen voorloopig hulpcomité gevormd voor eersten steun aan de slachtoffers, die voor het water waren gevlucht. Ook had de burgemeester uit Utrecht, 2üö man van de genie gevraagd om de zorg op zich te nemen voor den dyk. De commissaris der Koningin be gaf zich Zaterdag met de hoofdiuge- i.icurs van den provincialen en den rijkswaterstaat Kerkemaker en Gee- linck per auto naar Cuyck om de gevolgen van de doorbraak aldaar in oogenschouw te iieinen. Voor zoover inlichtingen waren te verkrijgen zyn, zoo meldt het Hbld, te Cuyck vier kinderen door het water verongelukt. Omtrent deze doorbraak leest men nog in De Gelderlander De ringdijk bjj Cuyk, genaamd de Valuwsche dijk, is doorgebroken. Het water in de Maas stond een meter liooger dan het veld en is met geweldige vaart in de vlakte gestort. De djjkwacht liad de menschen op de meest bedreigde punten gewaar schuwd, zoodat het water, voorzoover wij vernamen, niemand in den slaap beoft verrast. Geruchten over per soonlijke ongelukken werden ons dan ook niet bevestigd. Wel wordt verzekerd, dat er vee vretendaarna zijn de menschen in Nieuwwinkel, ecu gehucht vlak bi) Cuyk, overrompeld. Nieuwwinkel ligt rechts van den dyk en buiten hei gebied van de Beersche Maasnu is het geheel overspoeld. Een vrouw vertelt,,'t Was om streeks 4 uur in den nacht, toen het water ons huis binnenviel. Wjj vlncbt- naar den zolder; het watersteek- at hooger en hooger, tot zelfs de zolder geïaarlyk begon te worden. Zooeven zjjn wy door het dak gered door een der bootjes van de spoor wegmij." Bootjes varen hier na rond, om hulp te brengen en menschen en vee te redden uit hun benarde positie. Men ziet nu overal langs de wegen, die nog boven den onafzienbaren plas uitsteken, mannen en vrouwen met «er-edde beesten, die naar hooger ge legen pnnten gedreven worden. Hier en daar snorkt een afgetobd zwaar varken langs den weg. Het weer is gelukkig gunstig; er waait een bolle wind, maar de zou schijnt over het trieste tooneel en verzacht de temperatuur, Het kon ook guur en koud zijn. En daarginds m Nieuwwinkel ziet men huizen lot aan de dakgoot onder water. Mis schien schuilen er nog menschen in die gered moeten wordende mannen m de bootjes reppen zich. Men vraagt zich af, waar die bootjes zoo plots vandaan komen. Wel, van morgen (d. i. Zaterdagmorgen) om halfzes reed er al eeu goederentrein, onder leiding van de actieve ingenieurs van de S.Ö., met reddingsmateriaal naar Cuyky1 waar het water overeen afstand van 60 meter over den spoor dijk heenspoelt; niet enkel trachten zij om door zakken met zand den dijk aan te sterken en het gat to dichten, maar ook aan de redding namen zij een groot deel. Naar wy van bevoegde zyde ver nemen, is bet verkeer op den spoor weg NijmegenVenlo ten minste voor een week verbroken. Het kan nog langer duren, als de Maas wast. En veel zal er ook afhangen van den Yeluwschendijk, of deze gediebt ban worden. Het treinverkeer loopt tot statioa LindenKatwijk: het dorp Katwijk wordt nog door den Ualbergschen dijk beschermd, die met kistdammen is verhoogd. KON. BEZOEK AAN MAASTRICHT. Gelyk wij reeds meldden hebben de Koningin en de Prins, een bezoek gebracht aan Maastricht om van daar uit het overstroomde land in oogen schouw te nomen. De tocht was niet altijd even gemakkelijk. Nadat hij eerst per auto was ondernomen, werd li\j daarna in bootjes voortgezet. Dat waren lichte bootjes, die werden ge boomd. Het met het vorstelijk gezelschap zwaar beladen scheepje stak nog al diep en geraakte spoedig vast, zoo meldt men aan de Maasbode. Prins Hendrik nam daarop eveneens een vaarboom ter band en met zicht bare krachtsinspanning duwde hy mede. De dorpelingen „stuurden". Nog bleef het bootje onverwrikbaar. De Prins volgde dan het voorbeeld der Limburgers, plantte den vaarboom togen den senouder, pakten met beide handen den rand van liet bootje vast eu door de inspanning der vereende krachten schoot het vooruit. De toe schouwers juichten deze prinselijke prestatie hartelijk toe. H.M. toonde eveneens instemming met dit optreden van haar gemaal en gaf den inzittenden liet voorbeeld door eveneens lachend in de banden te klappen. Een viertal bootj- s met bewoners van oudergeloopen woningen volgden de Koninklijke Familie, terwijl een vriendelijk zonnetje over het woelige water lachte, werd een tocht van circa een uur gemaakt van Vogelzang naar Henghem. Te Heugiiem werd bijna buis aan huis gevlagd. In de Dorpsstraat ge raakte het bootje ergens vast. Jüet zat onwrikbaar. Baron van Geen olferde zien toen op, stapte uit eu stond meteen tot boven de knieën in het water. De boot lichtte nog niet voldoende, hetgeen eerst geschiedde toen nog enkelen der inzittenden in een der volgbooten waren overgestapt. Na Henghem bezocht to hebben, wilde de Koniugin de Maas oversteken, hetgeen de Commissaris echter .ont ried. De Koningin zag daarin waar schijnlijk een miskenning van haar onverschrokkenheid en voegde don Commissaris lachend toe: „U moet rnyn prestaties anders niet onder- voor een plan, dat wellicht in de toekomst net overstroomingsgevaar voor de Maastriclitsche oinstreber zou doen verdwijnen. De Koningin antwoordde dat zj) zeer getroffen was door hetgeen zy gedurende haar kortstondig bezoek van de rampspoedig© gevolgen van den watersnood had gezien en be loofde niet alleen alle belangstelling aau het adres te zullen geven, doch gaarne ook bare belangstelling en medewerking te zullen verleeuen waar eu wanneer zy die in het belang van het gevraagde zou kunnen aanwenden. Toen aan de Koningin de eerste berichten aangaande de dijkdoor braak te Cuyk werden medegedeeld, gaf zy opdracht te informeeren of deze doorbraak het karakter van een ramp voor de omgeving had. In dit geval zon zy van Maastricht recht streeks Daar Cuyk vertrekken in Klaats van naar de Residentie, gelijk ct voornemen was. Zooura mogeiyk werd daarop naar den Commissaris van Noord-Brabant geseind met ver zoek om inlichtingen. Deze werden echter niet ontvangen, zoodat de vorstelijke bezoekers naar Den Haag vertrokken. BU DE VLUCHTELINGEN. In een correspondentie in het Hbld worden mededeeliugeu gédaan aan gaande de huisvesting der vluchte lingen uit Deventer. Wy ontleeuen er het volgende aau Drie gebouwen hebben hun deuren voor de vluchtelingen geopend: liet gemeentegebouw „Het Klooster', een bewaarschool, eu een der lagere scholen. De bewaarschool in de Hagensteeg is het dichtst bevolkt: niet minder dan 90 verdrevenen hebben zich hier genesteld. Drie groote lokalen zijn Lier voor gemeenschappelijk siaup- en woonvertrek ïugeric: t; ten vieiüe dient voor eetkamer. Overdag is het er stilde mannen aau liet h erk, de kinderen naar school. De huismoeders een rood-gloeiende kaehel aan het aardappelschillen. Achter lien in ryen de breede bedden met bier en daar een ziek kind, een dommelende poes of het donzig kopje van een paar-maandsche baby boven de dekens uit. De wethouder van sociale aange legenheden, de heer A. Kelderman, die de geheele verzorging der vluchte lingen op voortreffelijke wjjze heeft geregeld, onvei mocibaar eu opgewekt doet een zijner dagelijksche rondes. Beter geslapen vannacht? Hoe was de bruine-boonensoep „Uitstekendl Puik in orde!" Er mag wel eens een knorren van ,je bent toch maar je vrijheid kwyt, mins", of „dat je niks by de baud hebt alles vergeten geen messen, geen kopje-s, geen lepels", ais daar de groote emmers met dampende soep aankomen, of de dikbesmeerde boterhammen, waaraan ze non zelf heelemaal niets te doen gehad hebbep, dan smelt immers alie knorrigheid eu ontevredenheid zóo maar weg. En dat de vreugde toch een weg weet te vindeu, al is men den huise- lyken haard kwijt zagen we ii\ het Klooster. Helkleurige guirlandes, ver sierde stoelen 6n tafels, en op een schild: „Lang leve bruid en bruide gom". Twee vluchtelingen waren 30 jaar getrouwd, eu dat moest gevierd worden, en dat is gevierd In het Klooster wouen er nu een kleine vijftig, in de lagere school half zooveel. En allen worden gevoed door de keukens naast het Klooster waar den heelen dag de soep staat te prut telen, ea brood gesmeerd en gesneden wordt. AI meldt Keulen vanochtend 26 val. den iangsten tyd hebbende tyde- lyke bewoners er nog met gezeten, daarvan zyn ze overtuigd. De Wateranoodscom- missie. De Aigeroeene Watersnoodscommis- sie te Amsterd.im on de Koninklijke Nationale Bond voor lieddingwezen en Eerste Huip b Ongelukken, net Oranje-Kruis hebben evenals bij de de groote watersnood./ -mp iu 1916 weder in onderlinge samenkerkrng de noodige maatregelen getroffen om aan de slachtoffer van de overstroo- ming in de provincies Limburg en Noord-Brabant hulp. te kunnen bie den. De vertegenwoordigers van Het Oranje Kruis in beide provincies z:in gemachtigd reeds dadetük de eerst noodige hulp te verleen en. Het Pro vinciaal Centraal Comité voer ram pen van algemeen au aard voor de provincie iumourg, waarin beide bo vengenoemde churacn vertegenwoor- uigii zyn. komt Maandag onaer voor zitterschap van den Commissaris tier Koningin in eerste vergadering bij- is verdronken, veel vee, zegt men, schattenik heb nog wel andere doch juiste gegevens zyn op het oogenblik niet te kiygen. Toen het water eenmaal door den Valuwschen dyk was gebroken, is het komen aangolven op den spoor weg, dte hier geldt als afsluitdijk van do Beersche Maas. Rechts van den spoorweg Mook— Cuyk stroomt de Beersche Maas en en zet er de landeryeu en de dorpen onder water; links is do Valuwsche dyk, die nu is doorgebroken. Het water heeft den spoordijk aangevat *bü «en duiker eu hem daar door ondervindingen gehad bij watersnood dan dit tochtje." Toen de schippers het voornemen echter ook te gevaarlijk vonden, werd er van afgezien. Van Heughem uit werd weder do tocht naar Maastricht per auto onder nomen. Onderweg werden nog' een aantal vluchtoorden bezocht. Voor het stadhuis te Maastricht stond 't. collego van B. en VV. te wachten. De Burgemeester overhandigde de Koningin een request, waarin de steun der vorstin werd ingeroepen Uit Arnhem wordt gemeld, dat de Rijn blijft wassen en dat gevreesd wordt voor doorbreking van dan Wes» tor voort schend ij kIndien <lie dijk doorbreekt dan zal Vedp voor een deel onder water komen. Van Maastricht komt de tijding dut do Maas is val lende. VROUWENKIESRECHT. Naar de .Maasbode verneemt, is bij het departement van Binnenlandsche Za ken een aJgemeenc maatregel van be stuur m bewerking waarin de inrich ting van de nieuwe kiezorsb'sten in verband met de invoering van bot vrouwenkiesrecht wordt geregeld. ARGENTINE. Dc minister van Buitenlandschc Zaken brengt ter alge- mee ne kennis, dat de vice-consul der Ne derlanden te Santa-Fé (Argentinië), inel verlof hier te lande, dc heer J. A. Ben- raadt, voor belanghebbenden zal te spre ken zijn in een lokaliteit der directie van Economische Zaken van het^Iinistc- rie van Buitenlandschc Zaken, të 's-Gra ve nhage, Bezuidcnhom 97, op Donder dag 2z Januari a.s., des namiddags van 24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 7