Uit Us omstreken bpori ea heiistrjjuen ïelegraüsei! Wesrlieriolif naar waarnemingen verricht in deu morgen van 6 Februari. Medegedeeld door het Kop. Meteorologisch Insti tuut. te De Biklt, Hoogste barometerstand 783.1 m.M. te Breslau; 'aagste 739.7 moer. Verwachting tot den avond Februari: Matige oostelijke tot zuidelijken wind; licht bewolkt, droog weer; het vriespunt dos nachts; zelfde tem peratuur, overdag. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 780 m.M. Vooruit. OPGAVE VAN JOH. M. SCHMIDT Opticien BARTELJORISSTR. tl HAARLEM Thermometerstand 6 Februari Hoogste gisteren W. 41 Laagste heden naeht. F. 31 Hedenmiddag 12 uur. F. 37 Van hst Politieks nooiveld. Tour- EERSTE KAMER, 5 Februari; Over de Suatsbegrooting. De heer Van Kol heeft heel onvriende lijke dingen gezegd over „den houthak ker van Amerongen", die den dood van tien, en de verruinkiug van twaalf mil- liocn ruenschen op zijn geweten heef', maar hij wil hem toch ook niet uitleve ren aan de Entente, wel aan een inter nationaal gerechtshof. De heer De Waal Malcfijt heeft na mens eenige vrienden geprotesteerd -e- gen de kritiek door den heer Van Emb- cen op het antwoord der Regeering ge leverd, ea zoo zou er over de kwestie een formeete ruzie in onze kalmen Se naat kunnen ontstaan, incien niet de Minister-presidenr in zijn rede vanmid dag alle repliek over deze zaak afge sneden had, door te zeggen in de ge geven omstandigheden kan de Regee ring toch geen woord over de zaak los laten, en niet zeggen wat zij.... mis schien aan de Entente nog te zeggen za! hebben. Natuurlijk niet. Daarom was da; geredekavel over het antwoord det Regeering ook eigenlijk zoo dwaast Ook over andeie punten verkoos de Re ig te zwijgen. De heeren De Waal Malefijt en Van der Hoeven waren voor de huiseigenaars op de bres gesprongen, die door de Huurcommissies in liuu eiguudomsrechi zoo schromelijk worden beperkt. De laatste beweerde dat de woningnood door het bestaan dier wet eer werd ver groot dan verminderd, want ze hield den ni.uwbouw tegen, en drukte de particu liere nijverheid die toch maar het aller best voor de voorziening aan woning- ruimte zorgen kan. Aldus de heer _Van der Hoeven. Hij wilde zelfs alle huizen, door vereenigingen gebouwd, aan de particuliere nijverheid overdoen. De Regeering zal een viertal ontwer pen te <!"-r iake MUÜCOrt indien:-, maar die zullen de goedkeuring deser Heide heeren wel r.re: wegdragen, i» vermoeden we. In elk geval kunnen de heeren er dan nog het een ea ander over zeggen. In de derde plaats nam de Regeeriag ook geen deel aau het interessante debat over de socialisatie, waarover de heer Van Embden een inderdaad kranige rur-.ar voor het denkbeeld weinig sympa thieke rede gehouden had, die door de «cclaal-demokratische Senaatsleden met weinig welwillende aandacht werd aan gehoord. Er komt binnenkort een Staatscom missie voor de vier-cn-deriigstc zal het zijn! en dus ga ik nu op de zaak Diet in, zei de heer Ruys de Beeren- brouck.- Over de militaire kwestie zeide hij een en ander, maar ook al niet veel nieuws. De Regeeriog streeft naar vermindering van persoonlijke en financieele lasten, maar ook naar behoud onzer weerkracht. Want beperking der bewapening is een mooi ding, maar rondom ons is de toe stand nog niet zoo rustig en vertrouwen wekkend, dat we er toe kunnen over gaan. Maar moeilijk is cn blijft de zaak, moeilijk ook de oplossing der crisis aan Oorlog in deze omstandigheden. Over Marine vernamen we niet veel, dan dat de Regeering besloten heeft dc befaam de kruisers nu toch af te bouwen, om commeraeele redenen. M. a. w. de Re geering zal daarna trachten ze van de hand ie doen, tenminsto zoo hebben we de zaak begrepen, want over den te vol gen weg in de toekomst wordt door den afbouw niet beslist. *cidc de Minister. De heer De Vries heeft zijn financiee le politiek verdedigd, maar is daarmee vandaag, schoon de zitting van elven tot ruim half zes heeft geduurd, niet ge reed gekomen.- Morgen voortzetting. INTIMUS; Vervalg Stadsnieuws ZONDER VERVOERBEWIJS. Proces verbaal ia opgemaakt tegen J. J. W\. dio 2 mud eierkolen en 2 mud cokes zonder het voorgeschre ven vervoerbcwijs vervoerde. De brandstof ia in heel PERSONALIA. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaa.s- ex.-.nien letteren, de heer K; v. Kaerin- gen, van Haarlem. - De Bissohop van Haarlem heeft )«Hioemd tot hoofdbestuurs'id der Ge- fci'óïon Retraite van hot bisdouj Haar lem Mr. .1. WitUmun, in de plaats van Jbip Mr. von Ftóonne. De WlnlcelslQltlnfl- enpête. De meerderheid der werknemers verlangt een 7 uure-slultlngdie der wer gevers een a unrs-slultlng. De oommissio stolt voor het sluitings uur op half 8 uur te bepalon en des Zaterdagsavonds op to uur. Verschenen ia hot rapport dor raadscommissiebenoemd om een on derzoek in te stellen naar de wen- schelijkheid om definitief to verbie den dat de winkels des namiddags na acht uur geopend zijn of een vroeger sluitingsuur vast te stellen. De commissie deelt mede. dat zeer groote meerderheid van werknemers zich uitsprak voor een winkelsluiting op 7 uur. Het denk beeld van 8 uur wordt door de werk nemers op twee uitzonderingen na. niet aangehangen: wel is er een vrij belangrijk aantal dat gaarne om zes uur reeds huiswaarts wil gaan. Een zeer belangrijk aantal is er dat de7- uuresluiting wil als een overgang tot een sluitingsuur van 6 uur. Wat betreft de vragen ten opzichte van de than6 bestaande uitzonderin gen, kan men als de overheerschende meening beschouwen dat men geen uitzonderingen wensoht, behalve een later sluitingsuur op Zaterdag. In de meeste gevallen bepleit men dan 9 ol 10 uur. Zeer sterk dringt men er op aan, dat in de café's na het sluitingsuur geen winkelar tikelen, voornamelijk sigaren en cho- chocoladewerken worden verkocht, terwijl men er op wijst, dat dit» .zoo wel als het bestaan van uitzonaerin- gen, de oneerlijke concurrentie in de hand werkt. Een enkele steun gaai wel op ten gunste van een uitzonde ring van winkeliers in artikelen, welke aan bederf onderhevig zijn. Onder de algemeen® opmerkingen neemt een belangrijke plaats in, een eventueeie sluiting tusschen 12 en 2 uur des namiddags, om gelegenheid te geven, hel middagmaal te gebruiken; naar de meening der commissie zou het echier te ver voeren ook hierin te voorzien, evenals in den veel ge-uiten wensch van een vacantie van één weeK per jaar of periodieke verlofdagen. Deze aangelegenheden raken meer de arbeidsvoorwaarden en vallen boven dien buiten de opdracht der Commis sie. Wel komt het haar van belang voor. dat door de politie voor stipte naleving der verordening wordt zorg gedragen. Rij de enquête raider de werkge vers bleek dat er 30 tegenstanders va.n een gedwongen sluiting waxen. Het grootste aantal van hen is t© vin den onder de banketbakkers. De over- groote meerderheid der werkgevers beschouwt 8 uur als 't meest juiste s'uitingsuur. Daarnaast verklaarde zich een vrij belangrijk aantal voor 7 uur De conclusie van de comm. is dat als de overlieerschende opvatting der werkgevers mag worden aange nomen: gedwongen sluiting om 8 uur. Uit 't geen ten opzichte van even tueel® uitzonderingen word opge merkt. blijkt, dat er wel uitzonderin gen gewe-nscht worden voor visch- en fruit- en banketbakkerswinkels. Ech ter is het aantal voorstand cis daar van, zelfs onder de onmiddellijke be langhebbenden, zóó gering dat de comm. meent dit niet als een alge- mK-man wensch te kunnen beschou wen. Op grond van de gehouden en quête lijkt het haar daarentegen, ge zien den ppsilieven en met k.em ge- uiten wensch: „maar dan ook geen uitzonderingen", beslist niet juist ten opzichte van zekere bedrijven, excep ties toe te laten. Ook de 1« de werk nemers in vrij sterke mate naar vo ren gebrachte wensch van verltod van verkoop in café's van cigaren, choco lade e.a. na het eluitingsuii]- van de winkels, komt bij de betrokken werk gevers niet zóó sterk tot uiting: hel grootste aantal van he», is te vinden •onder die sigardnhandolaarr% maar liet overgroots deel ook van dezen, schijnt toch niet te zeer bevreesd te zijn voox concurrentie van die zijde. De overweging dat de sigarenhan delaars hel van "den gewoonteroo- ker" moeten hebben, die wel zorgt eenigen voorraad geurig kruid bij zich te hebben, zal tol deze opvatting, behoudens eenige uitzonderingen, ge leid hebben. Ten aanzien van het sluitingsuur op Zaterdagavond, verklaarde de overgroo- te meerderheid van de werkgevers, voor zoover zu deze quaes ie aanroerden, zich vóór een to uurs-slui:ing. De commissie meent te moeten voorstellen het slui tingsuur te bepalen op half 8 uur, om werkgevers en werknemers in de gele genheid te stellen vergaderingen, cur sussen tot ontwikkeling, voorstellingen concerten ea dergelijke, die door gaans om 8 uur begiunen, tijdig te kun nen bijwonen. Een uurs-sluiting lijk' haar te veel in strijd met de belangen der afnemers, die eerst na aflooop van werkzaamheden en maaltijd gelegenheid hebben op inkoopen uit te gaan. Zij meent dat voor hen een 7 uurs-sluiting wat te vroeg zou zijn. e comm. stelt verder voor om het sluitingsuur op den Zaterdagavond op uur vast te stellen. Door dit latere worden h. i. de belangen der afna- rs ten zeerste gebaat, daar, zegt zij, deze avond wel als de meest geëigende voor het doen van b.koopen ii..i.r worden beschouwd. Ook is Jat uur h. i, »-c- wenscht, omdat door een te vroeg slui- iagiuur op Zaterdagavond de Zon dagsrust kans loopt in 't gedrang te komen. De commissie stelt voor om op de in de bestaaode verordening ia art, i sub b. c, d en e genoemde dagen onbe perkte bevoegdheid tot het openhouden der winkels te vexleenen. Tevens zou zy an de genoemde tijdstippen nog toe illen voegen den Vrijdagavond en Za terdagmorgen, onmiddellijk voorafgaan- an den i3ten Pinksterdag; zulks me- het oog op de traditioneele „Luilak- markt". Aan de gehouden enquête is nog het volgende ontleend Het is gebleken, dat van de 400 winkeliers die hun oordeel hebben meegedeeld, nog maar 30 tegenstan der van een gedwongen sluiting In het algemeen waren, daarvan waren er 12 van de 29 banketbakkers en 2 van de 23 sigarenwinkeliers. De werknemers waren in zeer gToo. te meerderheid voor een sluiting om 7 uur, de winkeliers voor een slui ting om 8 uur (op Zaterdag 10 uur.) ■Uitzonderingen wórden door hert meerendeel der winkeliers niet noo- dig geacht. Van de, 401 winkeliers waren er 23 voor zes uur* sluiting, 105 voor 7 uur, 228 voor 8 uur, 9 voor 9 Uur en 2 voor 10 uur. Van de 401 waren or dus maar 11, die later dan 8 uur wilden gscAoten zien, nl. 1 sigarenhandelaar, 1 meu. bedliandalaar, 3 banketbakkers,, 1 broodbakker, 1 winkeiluer in verlich tingsartikelen, 1 melkhandelaar, 1 uitdrager, allen om 9 uur, 1 bande laar in melk en boter on een hande laar in wijnen en gedestilleerd. Van de sigarenhandelaars waren er 6 voor 7 uur, 14 voor 8 uur, 1 voor 9 uur, geen voor 10 uur; van de ban ketbakkers: geen voor zee uur, 1 voor 7 uur, 12 voor 8 uur. 3 voor 9 uur; van de melk- en botcrhandelaars 17 voor 8 uur, 1 voor 10 uur 1 voor 9 uur» 2 voor 7 uur en 1 voor 6 uur; van de winkelier© in chocolade- en suikerwerken waren alle 4 voor 8 uur; van de barbiers en kappers allo 6 voor 8 uur. Van de 19 schoenen winkeliers waren er 9 voor 7 uur, 10 voor 8 uur; van de 41 kruideniers 2 voon 6 uur. 16 voor 7 uur, 20 voor 8 uur, van de 20 handelaars in manu facturen 7 voor 7 uur en 13 voor 8 uur; van de 26 kleerenhandelaar 1 voor 6 uur, 8 voor 7 uur, 17 voor 8 uur; van de 27 winkeliers in heeren. en damesrmodeartikelen 3 voor 6 uur, 12 voor 7 uur en 11 voor 8 uur. Van de 142 werknemers waren 2 voor 8 uur, 102 voor 7 uur, 38 voor GEORGE PETRI. In den ouderdom van 85 jaar te Bloeioiemdaal na een langdurige ongesteldheid overleden de heef George Petri, oud-secretaris van Kamer van Koophandel alhier, durende 45 jaar was de overledene in dienst vom 't Gouvernement, laatst commies, chef van de pra ciale griffie, aid. secretarie. 56 jaar lang was de heer Petri directeur van ,.De Haart. Begrafenis-Societeit" en 54 jaar lang organist bij velschillen de kerken van de Ned. Herv. ge meente. De begrafenis zal plaats hebben Za terdagmorgen om half twaalf, op de Algemeen e Begraafplaats aan dein Schoterweg. Uitgaan CONCERT ANDRIESSEN. Wegens ongesteldheid van den heeT Willem Andnessen, wondt het concert van hedenavond im den Schouwburg Jansweg. tót nailer be richt uitgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN.— Te rug te bekomen bij: J. Wa&ceps, Ursu- iastraat 9 rood, boek; F. d« Rooi, Een- drachtstraat 12, Handschoen; G. de Vries, Raamvest 23, handschoen; D. Meiboom. Spaarne 29. handschoen; B. Tenbroek, Barendsestraat 29, kerk boekje. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 tot en met 31 Januari kwamen te Haarlem voor 5 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphthoritis. In an vorig num mer werd foutievelljk een andere op gave vermeld, waarin ook van 2 pok- kengervallen was melding gemaakt. In Haarlem zijn evenwel geen pok- kengevallen voorgekomen. POLITIEPERSONEEL EN iALCO- H0LBESTHÏJD1NG. Wanneer we gens dronkenschap aangehoudenen een dag later 't politiebureau, waar zij him roes uitgeslapen hebben, ver laten, wordt dezen personen den laatsten tijd een circulaire verstrekt, vaarbij zij gewezen worden op het erkeerde van hun drinkgewoonte. Hiervoor zorgt de onderafdeo'.ing Po litiepersoneel der afdeeiing Haarlem van de Nederiandsche Vereaniging tot bestrijding van alcoholhoudende dranken, die op verzoek van den Commissaris van Politie deze eircu- ire aan de ontslagenen uitreikt. Hetgeen deze circulaire, die opge steld is op zoodanige wijze, dat velen zich er waarschijnlijk wel ontvanke lijk voor zullen botooncn, behe'st, is in het kort gezegd een aanmaning, zich voortaan van drankgebruik te onthouden en zich op te geven bij het bestuur der Yereeniging, opdat de desbetreffende kan geholpen wor den en er desgewenscht eenige con trole op hem kan worden blijven uitgeoefend. AmsterilaiasehG Bern HOLLANDSCHE HANDELSDANK. Openingskoersen van Vrijdag 6 Fe bruari 1920. STAATSFONDSEN. 5 pet, Nederland 84 1/2; 4 1/2 pet. Nederland 1917 76; 4 pet. Rusland Ho pe en Co., 12. TABAKSMARKT. Deli Maatschappij 880; Rotterdam Dell 192; Besoeki 134. RUBBEItMARKT. Amsterdam Rubber 222. Nederl. Rubber 107. PETR 0 LE U MMAR KT. Koninklijke Petroleum 793 Gecone. HolL Petroleum 22 5/3. Orion 43. CULTUURMARKT. Handelsvereeniging Amsterdam 592 Cultuur Mij. der Vorstenlanden 268. SCH EEP V AAR TM A1'. KT. Gew. Marine 36 3/4, Prof. Marine 157, Hoil Arner. Lijn 410, Kon. Boot 212, Hoil. Llovd 165, Scheepv. Unie 270. AMERIKAANSCHE MARKT. Denver Rio 6$, Erie 12$, Kansas dty Southern 14$, Missouri Kansas Texas 8, Southern Railway 21, Union Pacific 124$. Anaconda 122$, United Cigar 72, Studebaker 102, United Statee Steel 105$. DIVERSEN. Nieuwe 5 tearing 86$. Eurprijjke Stan! HAARLEM. Bevallen: 5 Febr. C. Jamen-Lokorse, 5 H. W. Voo- ges-Duiits, z. 5 M. C. v. Wettonr v. Wageningën, r. 4 A. I. M. Twoe- huijsen-Sch enkels, tl. 4 A. G. Orden-v. Dijk, d. 5 P. M. Knul üerks, z. Overleden: 4 Febr A. H. G. Offer- haus-Roessingh. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Ondertrouwd: J. C. Schild en F. Lukas. Getrouwd J. M. A. Braakenburg J. Kernekamp. F. v. d. VVeelc met G; G. Boellaard. Bevallen A. Ha nog—Gladpootjes, zoon; SCHOTEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: W. Boeser, Spionkopstraai 15, een schoentje; G. G.Hoogerfieide. Dr. Leijdastraat 11 rood, een paardedaken on een hand schoen; R. Nauta, Tugelastranf 57, een hondenhalsband; N.Coblens, Ged. Schalburgergracht 63, een portemon- naie met inhoud; L. de Nijs, Gene i-aal Boihastraat 54, een zweep; A. v. cL Nauland, PaulKrugerstraat 74, een handschoen; N. Kwant, Rcitastraat 1 rood, een winkelboekje; II. Th. Lam mere, 1ste Hoogerwoerddwarsstraat 25, een brandstoffenkaart, Th. Lee man, Gen. Cronjéstraat 133, een hals das; J. Keier, Gen. Cronjéstraat 23, een handschoen; R. ter Horst, Gen. Bothastrat 176, een sandaaltje; J. H. Bordes, Bankastraat 34, een dames- tasohje; H .Vrugt, Gen. Bcthastraat 29, een handschoen; A. II. Ruijigrok, Gen. Cronjéstraat 122-, een renteboek- je; J. van der Molen, Pres. Steijn- straat 13, een Lips' sleutel. Aan het Politiebureau een porte- monnaie met inhoud. ZANDVOORT. Gemeente belang. Door den heer A- van der Plas is ontslag genomen als voorat- ter der kiesvoreaniging „Gemeente- bedang"; door den heer Mr. F. J. D. Theyse als secretaris. Tevens hebben beiden bedankt als lid- Tegen Zaterdagavond acht UUr Is door hen in „Zomeriust" een open bare bijeenkomst belegd, waarin zij wenschén uiteenzetting te gevem dei- redenen van hun bedanken. Er zal gelegenheid tot gedachten wisseling geboden worden. Dammen. Donderdag avond werd in „Ons Huis'' door den heer J .W. van Dartelen in de Zandvoort- sche Damclub een simultaan-séance gegeven tegen 28 spelers, waarvan 22 lid der vereeniging. Te acht uur ving de strijd aan; te half elf was nog geen enkele partij beslist. Van de 28 partijen won de heer Ven Dartelen er 13; hij verloor er 9 en speelde 6 remise. Gewonnen werd door de heeren P. Zwemmer, P. de Witkop, Jb. Termes, M. C. Drayer, L. Olree. C. Paap Jz., J. H. Reedijk, Jb. Schaap, H. VVéber. Een van de mooiste partijen werd ge speeld door den heer Jb. Termer. Remise maakten de heieren C. v. d. Geen, C. Paap Az., A. Paap Az., F. v. Petegem, H. Koning, J. Singeling. Door het late uur was de heer Van Dartelen gepresseerd. HAARLEMMERMEER; Suikerfabriek. Onze correspondent schrijft Met de aangewende poging-en om te 'trachten de suikerfabriek „Hol land" aan te koopen, staat 't er niet best#voor en de kans daartoe is zeer g-ering geworden. Nadat er tusschcn het oude en nieuwe comité, na lang over en weer praten, aanvankelijk overeenstem ming was verkregen cn eenigermate ver wacht werd, dat de 400 aandeelen wel spoedig geplaatst zouden worden, is het langzamerhand gebleken, dal hoogst- aarschijnlijk de aangeknoopte onder handelingen om financieele en andere redenen :ot geen gunstig resultaat zul len leiden. Er zijn nagenoeg geen aan deelen meer genomen <m bij de laatst ge houden besprekingen konden de bestu- het over den prijs als anderszins niet eens worden, met het gevolg dat er een breuk ontstond, waardoor een gewensch- te oplossing van de belangrijke kwestie wel eens niet kon worden verkregen. SCHAKEN. Dr. Lasker. De wereldkampioen speelde in de schaakclub „Parkwijk" te Amsterdam 2ó partijen simultaan, met het resultaat, dat hij in ongeveer vier uur lijd 23 par tijen won en drie remise maakte, n.L te gen de heeren E. Gerdes, dr. 11. K. Her in en P. van 't Veerj BILJARTEN. VOORWAARTS—ONDER ONS. Klasse A: Donderdagavond had in Cafó Van Waveren, Kleine Houtstraat, boven genoemde wedstrijd plaata. Er werd miert best geepeeild. De na 5 van „Voorwaarts'' wist mat grooten voorsprong te zegevieren 106—33, ter wijl eveneens de no. 3 voin „Ouder Ons" zijn partner op 51 het staan. De matadors speelden eveneens niet schitterend en deae partij eindigde in het voordeed van nder Ons" 100—87; de amdore partijen waren aan elkander gewaagd, J)e uitslag is: ..Voorwaarls'* 433, „Onder Ons" 527 caramboles. KRIJT OP TIJD-DOOR EEN DRACHT STERK. Klasse B. .Door Eendracht Stefrk" bracht Donderdagavond een bezoek aan café Dekker, Jan GijzenvaarL Wist ..Door Eendracht Sterk" in klassè A den origen avond te zegevieren, ook thans was dit liet geval, en zegevier de zij. De uitslag is hier: „Krijt op Tijd" 3-14 caramboles; „Door Eendracht Sterk" 390 caramboles. ONDER ONSVOORWAARTS. Eveneens werd in Idasee B ge peeld- in café Casino, te Schoten. Ook. hier was het de club „Voor waarts", die met klein verschil wisit te winnen. Hieronder geven we hot verloop dar partijen: .Onder Ons": 80, 60. 80, 51 em 66. Totaal 337. ..Voorwaarts": 45, 80, 60, 80 en 80. Totaal 345l Blsnsalsntt Het dreigend conflict in Bet ftaTBniiedryf. Bemiddelingspogingen. De lovensmlddolenvoorziening van Rotterdam, „Het Centrum" verneemt, dat reeds sinds eendgen tijd door personen, die buiten het dreigende oonflict in de ha vens staan, gestreefd ls en nóg ge streefd wordt naar een bemiiddeUiig, welke den strijd zou kunnen voorko men. Het is nog niet geheel uitgesloten dat een poging tot bemiddeling zal worden gedaan. Wat de organisatie, der werknemers aangaat, van drie der bonden staat vast, dat zij een eventueel aanbod tot arbitrage niet zonder meer van de hand zouden wij zen. Over den vierden bond valt niet met zekerheid te spreken, hoewel het niet waarschijnlijk is, dat deze de Federatieve Bond arbitrage zou af wijzen, wanneer de andere organisa ties ze zouden aanvaarden. Over de houding der wergevers ten opzichte van een eventueel aanbod van arbitrage is niet® bekend. De Rotterdamsche correspondent van de Telegraaf heeft inlichtingen ingewonnen over de vraag of de leverismiddelenvoorziening vuu Rot terdam door de te verwachten staking in lief, transportbedrijf in gevaar zou kunnen komen. Het antwoord luidde al zeer ge ruststellend. Wat de broodvoorziening betreft, zijn maatregelen genomen, dat de distributie van meel gewoon voortgang vindt, ook ail is 't sleepers bedrijf stop gezet Voor den aanvoer van grondstoffen voor de meelfabrie ken is zong gedragen. De voorraden zijn toereikend voor geruimen tijd. Dan is er voor gezorgd, dat uitslui tend Rottendamsche fabrieken het il voor de Rotterdamsche bakkers malen. De baikkers zullen in staat worden gesteld het meel naar hunne bakkerijtai te vervoeren. Wat de aardappetvoorzlening be treft, deze zou alleen in gevaar komen ook de schuitenvoerder® zich bij de stakers zouden aansluiten. Blijkens verklaringen van den Centraler» Bond, die het conflict tot de haven arbeiders en zeelieden wil beperken, is daarvoor het gevaar niet groot. Doch al staakt deze categorie, dan nog is er een zoo groote rijstvoorraad aanwezig, dat eventueel gebrek aan aardappelen daardoor niet gevoeld zal worden. Naar de Tel. verneemt, zal het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heden Vrijdag een antwoord zenden aan den heer Paul Nijigh, voorzitter van den Loonraad ,ter beantwoording van het schrijven, waarin bij het N. V. V. verwijt de arbeiders verikeerd in te lichten omtrent het confliot in het, ha venbedrijf. MR. J. KAPPEYNE VAN DE COP- PELLO OVERLEDEN. Hedenmorgen is ie Amsterdam over leden in den ouderdom van 66 jaar, Mr. J. Kapp'eyne van de Coppello, lid van dc Eerste Kamer der Staten-Generaal en deken der orde van advocaten. De over ledene was vele jaren lid van Ged, Sta ten van Noord-Holland en was ridder in de Orde van den Nederl. Leaow en com mandeur in die van Oranje-riassau, DE REGERR1NG EN DE ONTWA PENING. In de Memorie van Ant woord op het afdeelingverslag der Eerste Kamer aangaande de Öorlogs- begrooting merkt de waarnemomle minister van Oorlog op: dat de regee ring lijnrecht staat tegenover de en kele leden die ons land eenvoudig on verdedigd wenschen te laten, behoeft zeker ternauwernood gezegd. Zij heeft zich integendeel rteeds op het stand punt gesteld ,dat aan ontwapening allerminst valt ;e denken. Intus- solien dient aangestuurd te worden op inkrimping van persoonlijke en gel delijke lasten, zonder noohtans 's lands weerbaarheid te verminde ren. In die richting zijn reeds enkele stappen gedaan. DE .BORSTKAS INGEDRUKT, Men meldt uit Maastricht De i8-jarige Th. H. is in de mergelgroeve aan den Cannerweg gelegen, door neerstortende blokken getroffen, waardoor de borst kas werd ingedrukt.- In het hospitaal Cal- variënberg is hij na korten tijd overle den; E UITLEVERINC VAN DEN EX-KEIZER. Reuter seint uit Londen Betreffende de uitlevering van den ex- keizer is een nieuwe nota opgemaakt, die echter pas na de volgende bijeen komst der eerste-ministers der geallieer den zal worden verzonden, welke bijeen komst over tien dagen in Londen zal plaats hebben. Naar Reuter seint, zegt in een hoofd artikel de „Daily News", dat de gealli eerden Nederland dankbaar mogen zijn >or het feit'dat het geweigerd heeft den :-keizer uit te leveren. In stede daarvan zullen zij. naar be weerd wordt, het verzoek in ceu geargu menteerde nota herhalen. Wij weigeren gelooven, aldus het blad, dat die no:a :n dreigend karakter zal dragen. Het zou reedï oen zeer onvriendelijke daad zijn, Nederland, een neutrale staat, die zijn rechten handhaaft, te kwellen, maar een bedreiging in welken vorm ook. zou in EDgeland een protest ver wekken dat de regeering en haar raad gevers zou doen versteld staan. Reuter verneemt naar aanleiding van de opmerking van Sir Auckland Gcddes, betreffende de interneering van den ex- keizer door Nederland op een eiland, dat, hoewel dit plan is geopperd als een alternatief, de geallieerde mogendheden nog geen beslissing hebben genomen. len en zonder goedkeuring van dc Huur. commissie de huishuur heeft verhoogd, veroordeeld tot f 130 boete, subs. 50 da< gen hechtenis.- Hssfitszafeen SLEUTELGELD. De kantonrech- r ie Alkmaar heeft een verhuurder die zich f 100 sleutelgeld heeft doen beta- Buitenland De nltleverintjs-paestli (Zie ook 2de blad.) Minister Nosko aan 't woord. Minister Noslce verklaarde aan een Engelsch journalist „In de uitleveringsquaestie zal ik geen vinger uitsteken om aan den eisch der Entente te voldoen, en Jat niet om» dat ik er iets voor voel het Vredesver drag :e saboteeren. maar omdat geen mensch in Duitschland in staat is deze voorwaarde van het Vredesverdrag na te komen. Ik zie geen mogelijkheid in deze quaestie iets uit te richten.- Elke poli'i- cus die in dezen als. handlanger der Enten'e zou willen optreden en zoo zich zou willen vergrijpen aan de nationale eer. zou voor alle 'ijden zich onmogelijk hebbèn gemaakt. Daarom zal niemand die van 2ijn politieke toekomst nog iets verwacht, aan de uitlever ng meewer ken. De troepen zouden het hevel bij de uitlevering behulpzaam te zijn, nooit nakomen. De zaak staat dus zoo, dat, in dien ik en mijn ambtgenootcn zouden trachten aan het verzoek der Entente, dat ik voor schandelijk en vernederend houd, gevolg: te geven, wij het land in een chaotiscnen stand brengen zou- Ik kan me niet vootstelieu wie zou moeten regeeren, als deze regeeriug af trad.- Een parlementaire meerderheid die de leiding zou kunnen nemen, bestaat; niet. Ook de onafiiankelijken, die wel licht bereid zouden zijn den eisch in :o willigen, zouden daartoe niet in staat; zijn. Wie de uitlevering tracht te doen geschieden, zou den burgeroorlog ont ketenen.- Het komt dus hierop neer, dat' dc Entente, die vier jaar lang de deino- craliseering van Duitschland als doel van den 'oorlog heeft genoemd, deze re- geeririg omverwerpt, Zonder morel.nt- heid een andere regcering ie vestigen die t handelen in staat zou zijn." Fransohe pserstommen. De Matin ziet in het gebaar van Von Lersner een daad van een diplomaat van het oude regiem, die aan zijn toekomst denkt. De Echo de Paris geeft kritiek op het beginsel der bepalingen nopens de uit* levering van de oorlogsmisdadigers en vindt, dat ze eigenlijk tot niets strekken dan tot hei aanwakkeren van den geest in „revanche" in Duitschland. Saint Brice gaat in de Jouraal na wel ke dwangmaatregelen men eigenlijk re gen Duitschland heeft. Daar zijn het stop zetten van de repatriecring der ge- •angenen, het hervatten van de blok kade, nieuwe militaire bezettingen. De toepassing van het eerste middel iu groote haai ontketenen. De blokkade >u aan ons zelf de eenige markt, waar onze wisselkoers gunstig is, sluiten. Militaire maatregelen zouden groote in spanning vereischen. Saint Brice acht het daarom het beste den vrede te rege len op den grondslag van „onmiddel lijke realiseerine, onafhankelijk van de kwade trouw van Duitschland". De verdere etappen der Entente. la der Enten'e met de namen der uit te leveren personen, is reeds per koerier uit Parijs nanr Berlijn verzon den. Reuter verneemt dat geen verdere tappen zullen worden gedaan in zako hei verzoek om uitlevering der „oorlogs misdadigers" alvorens overleg is ge pleegd met de vertegenwoordigers der geallieerden te Berlijn; Overledenen op do* lijst. Uit .benlijii wordt gemeld: Frankrijk vertangi de uitlevering in den ouden generaai-veJdmaar- jsciialk graaf Haseler, die :i --h, onr zoo te zeggen, slechts als toeschouwer in het hoofdkwartier van den kroon prins ophield en wiens dood het vo rige jaar in do geheele Durtsche pers betreurd werd. Verder wordt verlangd de gestorvep admiraal Von lngenohl de adjudant van den kroonprins, Planitz, die in 1915 te velde ge- vallen is. Japan, Amerika en Italië. Uit lEr.ljn wordt geseind: Officieel wordt bekend gemaakt, dat Japan en Amerika weigeren deel te nemen aan het verlangen naar uit levering, verder is geconstateerd, dat er in lalië een sterke strooming be staat tegen een zoodanig verlangen. UIT HONGARIJE. Boeda-Pcsth, (V.D.) 1 Ilorthj erd tot staatshoofd voor Hongarije ge kozen; IN IERLAND Er komen berich ten over een belangrijke verandering 11 dé lersche regeering. Land French rs onverwacht naar Landen vertrokken. DE SCANDINAVISCHE CONFE RENTIE. In do conferentie vaai Scandinavische ministers is beraad slaagd 'over hel toetreden 1|ot dan Volkenbond. In deze qua es tie werd overeenstemming verkregen. Besloten werd desl te nemen aan. de r.ei-nationale financieele conferentie. Een conferentie van deskundigen uit de Scadinavische Uurden zal een studie maken run de depreciatie van den kronenkoera. BELA KUN. Uit Boedapest wordt geseind: De uitlevering van Bala Kun en diens medeplichtigen is thans door de Boedapest*r justitie officieel van Oostenrijk geéischt. Bela Kun wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan 231 moorden, beroovingen jn diefstallen en aan vervalschrng .•an bankpapier-. RAD EK, de Bolsjewik, wordt ge zant der Russische radenrepubliek in RevaL DE AMERIKA A N S CH E RESER VES OP "T VREDESVERDRAG. Gemeld wordt dat de Er.gel&che re geering de reserves va<n LAdge zou aanvaarden. T PROCES ERZBERGER— HEI-F- FERTCH wordt weer met spoed voort gezet. Maandag zal ook F-rzbergor weer 1U de rechtszaal aanwezig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 2