Aosntia Van onzen reizenden Redacteur SïaasMaaws Mazisk Arr. Rechtbank Het Duurtevraagstuk. Blnnenlainl 37e Jaarrang No. 11259 Verschijnt dagcllj'.-.s, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1920 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente) f 3.26. Franco per post door Nederland f 3.6Ü. Afzonderlijke nummers f 0.15. Gelilustr. Zondagsblad, voor Haarlem eu omstreken fu.67'; franco per post f0.65. Uitgave der N. V. Lourena Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTiEN: Van 1—6 regels f 1.50; iedere regel meer 30 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentién van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/, Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie i Grcote Houtstraat 83. Telcfoonnrs. der Redactie 600 es der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. 11 ed e ni VRIJDAG 13 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsomaplein: Het Schouwtoonoöl ,,De weg naar de Hei", uur. Soeieieit „Vereanigüig" Haarlem's Tooneel, Groot jaarltjkach Bal-Mas- qué, 9 uur. Schouwburg, Jansweg: Dansschool „van Dijk", Rul-Masqué. Gebouw Ned. Protestantenbond. Le zing Ds. D. Drijver over: Het huwe lijk in de wereld van het Oude en het Nieuwe Testament, 8 uur. Gebouw „De Nijverheid" Vereeni- ging tot Bestudeering van Socialisti sche vraagstukken, Voordracht door Dr. A. J. Reeink, over „Geestelijke Revolutie", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Spaarndam: Raadhuis. Verga dering van den Gemeenteraad, 7 uur. ZATERDAG 14 FEBRUARI. Stadsschouwburg, Wilsontplein N. V. ,,Het Hofstad Tooneel", „Mr, Parable en zijn Keukenmeisje", 7.45 uur. Schouwburg, Jansweg: N. V. ,.Too- neelvereeniging Robbedoes", 8 uur. Schouwburg De Kroon: Gr. Markt. Matlnée, 2.39 uur; Avondvoorstelling 8 uur. Cinema Palace, Gr. Houtstraat, Matinóe, 2.30 uur; Avondvoorstelling 8 uur. Centraal Theater: KI. Houtstraa*» Bioscoopvoorstelling. Extra droge turf Buiten rantsoen af te halen terrein Oudewog. Gebroken harde turf f 2,80 per 100 K.O. Kluiten van aanmaakturf t 3.50 per 100 K.O. Lange losse turf (aanmaakturf) f 1.85 per 100 «tuks Kollge turf (extra zwaar) f 2.per 100 stuks ThnUbeiorgd per 100 K.G. 75 cent extra Thuisbezorgd per 100 stuks 50 cent extra Bons bij vooruitbetaling verkrijg baar aan het Branastoffenbureau dagelijks vin 912 uur. Dirsctcur Brandstoffen-bureau. R. C. J. WILLINK (Dorde reek».) 93 De nood te Weenen. Den hongerdood gestorven Tuberculose on longontsteking De nood van den middenstand „Schleicbers" en „Scn.sbers" Se Gal- llciërs en Polsa. ii Er komen werkelijk gevallen van hongerdood voor. Onze oud-coneul-ge- neiatii ie Weenen, de -heer Van Royen, die als secretaris van das Nieder.andisch© Hxifekomitee op treedt., heelt me verteld, dat hom hulp was gevraagd voor twee weesjes, kin-deren van een Oberpostconlroiour, een ambtenaar dus, die een vrij be langrijke positie bekleedde. Ik heb 't briefje van den doodsohouw gezien: „Hungertod" was de ooi-zaak van het overlijden. „Gestorven door den honger!" Weik een ontzettende tra gedie heeft zicli in dat gezin afge speeld, vóór het wreede einde kwam. Vaak komt het voor, dat de ouder? zich voor hun kinderen opofferen, dat zij zich zooveel mogelijk alles ont zeggen, c»m hun kinderen in Let leven te houden. Zoo was het hier ook ge beurd. Eén uit velen! Een geneesheer, verbonden aan een der groote ziekenhuizen, bevestigde het me in een gesprek. Zeker, zei hij, dood door den hon ger komt meermalen voor. Ook al krijgen de menschen nu en dan wat te eien. U moet zich dit zoo voor stellen, dat die menschen eiken dag iete meer te kort krijgen. Dan kan liet niet uitblijven, of eindelijk moeten zij den strijd opgeven eu sterven. Maar in de meeste gevallen komt hel einde eer. Het verzwakte lichaam valt ten prooi aan tuberculose of long ontsteking. Die ziekten nemen ge weldig toe. De tuhercu;o6e-sterfte is, matig geschat, tweemaal zoo groot als vroeger. De toestand is in de laatste drie maanden nog. zeer veel erger gewor den, ondanks de ruime hulp, die thans door vele landen geboden wordt, vertelde me onze gezant. Die indruk wordt ook versterkt door het- gee.'n je in gesprekken mc-t tal van personen hoort. Als je zoo met iemand te praten komt, is het oordeel der Woeners nog eenslemming„SchreckPch" en „Sch'imm", Deze woorden hoor Je in elk gesprek in eentonige herhaling. ,,'t Is geen beslaan meer", zei me Iemand, die al gedurende vijf jaar pogingen deed, om naar Nederland te komen en een pakjesdrager filoso feerde op m'n vraag: „Hoe leve-u jullie nu eigenlijk hier?' „Leven, meneer, dat is te Weenen een waar kunsttuk. Het is een moeilijk vraag stuk, dat ons eiken, dag weer op nieuw wordt opgegwen." En een arts, die besloten had tot .auewandem" zei me: „ik ben wel genoodzaakt, om me in een ander land te vestigen. Driekwart, van de doktoren gaat, als ze hier blijven, den hongerdood te genioei. De arbeiders en middenstand, ook de voorname middenstand gaat niet meer naar oen particulieren arts. Voor zoover de burgerij niet, in Krankenkasseïi is, gaat zij naar de „Gemeinde", naar de doktoren van het armbestuur dus. Do praxis aura. de practijk bij do zeer vermogenden beperkt zich feitelijk tol de KHogsgcwinner. Alleen eenige professoren van naam hebben daar door nog practijk, maar de overigen, hebben geen inkomsten meer. Nog liet best er aan loe, zijn de genees lieeren, verbonden aan de ziekenhui zen. Die hebben tenminste nog vrije kost en inwoning, maar de 500 kro nen (f 5 Nederlandse-hl, welke hun per maand toebetaald worden, zijn geheel onvoldoende, om uitgaven voor kleeding enz. te bestrijden. Een arls zei me: „M'n ideaal is 'l altijd geweest opi het nog eens zoo ver le brengen, dat 'k een wagentje en een paar paarden kon koopen. Dat was vroeger ook nog wel mogelijk. Een paard kon je koopen voor 1000 kronen; maar nu moet 'k als 'k eeat hoed en een paar schoenen noodig heb, nog meer betalen, dan vroeger voor een paard." Klceding on schoeisel is naar Oos- tenrijkoch begrip heol duur. Een on derwijzer van ongeveer 25 jaar ver telde me, dat hij per maand G00 kro nen verdient. Als 'k nu een paar schoenen moet hebben, dien 'k daar een geheele maand voor te. werken. Voor een hoed betaal je tenminste 350 kronen, voor eoff costuum 2000 kro nen, als 't heel gewoon is: eem pak van betere qualiteit koet 3000 tot 4000 kronen. Als men deze prijzen eens verge lijkt met een middenstandsinkomen, dat gewoonlijk 1000 lot 1500 kronen per maand bedraagt, begrijpt men, dat de nood wel heel groot moet zijn Je verwondert je dan ook, dat de bevolking nog zoo goed gekleed gaat Voor een deel is dat toe te schrij ven aan de buitengewone zorg, wel ke men hier gewoon is aan het uiter lijk en due ook aan de k'eeding te besteden en anderdeels aan het feit, dat men nog langen tijd zich staande heeft gehouden met behulp van een spaarduitje, de opbrengst, tan ean meubelstuk of een sieraad. De kran ten hebben dan ook kolommen ad vertenties, waarin goud, juwettlen en andere kostbaarheden te koop wor den gevraagd. Een betvijs, dat er veel omgaat in deze opkooperij. Van zoo'n inkomen gaa,t afl een groot deel af voor de woning- huur. Van 300 tot 500 kronen (d. i. dus in normalen tijd f 150 tot f 2501 betaalt men voor de huur vam een paar kamers, a] dan niet meit een slaapkamer per drie maanden. De wningnood is te Weenen ol niet min der dan hier te lande en de hotel- kaïueruood le daardoor ook ad heel erg groot. De „Woaner", die ook in dezen toch wel trieston tijd z'n „liamur" niet verliest. liell ter kensdheV-V 1 van het gebrek aan hotelruimte een reiziger deze Wacht uiten: Toen 'k naar Weenen kwam, had 'k natuur lijk drie weken te voren een kamer besteld; maar even natuurlijk was de kamer bezet, torn 'k aankwam. Een biljet van 50 kronen maakte den portier wat schikkedijker: „Tja", zei-die, „op no. 13 hebben we oen slaapwandelaar en als u nu eons in die kamer ging slapen, ter wijl de gast op de daken wandelt. Voegt men bij de hooge huursom liel ook steeds stijgende bedrag der belastingen en rekent men de noodza kelijkste uitgaven der kleeren, dan vo'gt daaruit dat er voor de maaltij den van een normaal gezin niet zoo heel veel van de 1000 tot 1500 kronen per maand overblijft. Vdeesch is voor de eigenlijke bevol king nagenoeg niet to bekomen. De prijzen zijn zoo ontzaglijk hoog, dat alleen zeer vermogenden, die een 100 tot 150 kronen voor een maaltijd kun nen uitgeven daaraan kunnen den ken. 'I'eekenend in dii opzicht t-, bv. de zoo zeer geliefde „Weener worstjes" per dekagram, dus één- tiendo deed van eens ons, worden verkocht. Ook andere kostbare ar tikelen oils cacaopoeder en suiker worden a. li. w. op een goudsch gewogen. Een pessimistisch ingezete ne der hoofdstad uitte dan ook. toen bij over Einstein's theorie van de zwaarte der zonnestralen hoorde, de vrees, dat nu ook liet zonlicht per dekagram zou toegemeten worden. „Het zijn wel heel treurige ver houdingen hier", zei me een Weener en hij vatte de geheede economie in een notedop samen: Als je wat te eten wil hebben, kan je geen klee ren koopen en als je kleuren koopt, hel) je niets te eten. Wat ei- van vlee6ciiwaren voorhan den is in do restaurants, waar al lerlei soorten vleesch te krijgen zijn. je loopt daar echter kans an dere dieren dan de vermeende run deren en varkens te verorberen! is alles afkomstig uit den sluikhan del. Zoo kan je wel vet krijgen, maar dan kost het 190 kronen per K.G. Boter wordt gerantsoeneerd, maar men krijgt zoon klem stukje, dat nog niet voor een maaltijd strekt, wat men in een geheeüe week ont vangt, nl. 4 dekagram per pereoon, dus nog geen half ons. En natuur lijk krijg je dat alüeen, als je het be talen kunl. Het .schJeicheri' eu „schieben" zijn kwalen van dezen tijd, die den toe stand te 'Weenen nog erger maken, dan hij toch al reeds ls. Ook te on zent weten we mee te epi eken van het smokkelen en kettinghand el en, maar zoo grof als het In Duitsch- Oostenrijk gebeurt, is hier toch niet wel denkbaar. Het sluikhandelen wordt zeer in de hond gewerkt, omdat de boeren ui Duitsch-Oostenrijk een broertje dood hebben aan „das rote Wien'. „Het socialistische Weenen verfoeien zij en dat komt toevallig hun purtemon- naie ten goede, wam nu verkoopen zij hun waren aan de amoK.lvel aarts en leveren die niet rechtstreks oari de hoofdstad. Voor do keltingliande- laai'8 hebben de Oostenrijkere het lypeetrcnde woord „Schiebere". Deze „handelaars" doen al niets onaers dan „schuiven", d. w. z. met wag gons levensmiddelen of andere koop waar. Hun Geschftft maken ze in de café'a. Je kimt de typen dadelijk hjr- kenncn, ale je ze in de bars op de hooge stoeltjes langs do koperen leu ningen geklemd ziet zitten. Hier ma ken ze zaken. Een ,,handele"kenniö komt binnen en zegt met veel ge heimzinnigheid: „Ik heb een waggon suiker te koop". Er wordt op papier tjes onderhandeld en de koop is ge» sloten. De kooper bekommert zich niet veel om z'n koopwaar, neemt niet eens de moeite om er naai- te gaan kijken, maar klampt een ande ren kennis aan en vertelt, dat hij een waggon euiker te koen in tuurlijk tegen hoogere» prijs dan waarvoor hij die gekocht lieeft. In eenge minuten heeft hij soms een goede som verdiend en daarvoor fei telijk niets anders gedaan dan den waggon van den een naar den an- deT geschoven Het kan zijn. dot de waggon op die wijze op één dag herhaalde malen heen-en-weer schuift ran telkens in priis stiigt Is wonder, dat de Weenere met een vreeselijken haat bezield zijn tagan deze menschen. die het leven steeds duurdr en steeds ellendiger maken, die goeden aler maken ten koste van de bevo:king. Uit dezen afkeer van Scliiebers en SchJeichers valt ook voor 'n goed deel het anti-semilisme le verklaren. Wij hier in hei Westen kunnen ons niet in den gedacktengang verplaatsen, welke leidt tot den strijd tegen de Israëlieten. Ik hoorde met verwonde ring dan ook van verschillende be schaafde en humane lieden sterke anti-semitische uitdrukkingen. Met een zeer bezadigd man, die een zacht karakter toonde te bezitten, heb 'k oene nailer daarover gesproken. Ik begrijp wel, zei hij, dat gij in West-Europa dat anti-semitisme niet kunt begrijpen, laat staan billijken; maar dat kómt ook, omdat de Israë lieten te uwent zoo hemelsbreed ver schillen von hen die uit 't Oosten naar ons toe gekomen zijn. Bij u zijn de Israëlieten voor hot meerendeel be schaafde, ontwikkelde lieden, ijverig en weldenkend, die tot de beste bur gers van uw vaderland bohooren. Maar er bestaat zu l li ottn versclvill tusschen deao „Wost-Jude.nen de „Ost-Juden" alB er verschil kan be staan tusschen sterk-uit eetnloopende rassen. ook te Weenen waren voor den oorlog Israëlieten, die alle gunstige karakter-eigenschappen aan den dag legden, als die bij u; maur na den oorlog ie ereen invasie van wei 400.1X10 Poolsche en Gallicische Jüden in onze arme stad neergestreken. On der de kandelaars zijn liet de smok kelaars en de kcttiughandelaars, on der de bundelaars zijn zij de smok ze lieden e< Lijnen ontbloot. ;e zijn van eik menschel ijk gevoel. Zl» kennen geen mededoogen, maar halen alle gewin naar zich toe, iouler u't egoïs tische motieven. Zij missen ook elk nationaal gevoel en zijn er alleen op uit, om geld te maken. Ei- is da» ook geen gehucht in onze republiek, waar iets te verdienen valt, of men vindt er deae Gallicièrs en Polen. Men kan ze ook niet weg krijgen, dan met zeei harde middelen. Te Weenen heerecbi ten dezen opziohte werke. ijk een po grametemming en 'k iifib "net waar dige en kalme menschen van hooge positie hooren zeggen- „Als 't op Jo Ost-Juden los gaat, doe 'k meel'" Op 't land is de stemming niet beter. De bevolking is daar zóó legen her gekant, da: bijv. 1n een badplaats, waar zij 't al ie nont maakten, biljet ten op de muren verschenen, waarin de inwoners hen gelastten om bin uen 12 uur de gemeente te verlaten. Dat het geen grap was, bewees he* felt, dat in verschillende si-aten nu irailleurs werden opgesteld, 'ioen de belaagden zagen, dat zulke inaalre gelen wei-den genosue.ii, gingen de Po len en Galiiciers er vandoor. Uit wat fit hierboven ever liet anti-eemitisxne zei, besloot m'n ln- formater, blijkt dus, dat bet geen strijd is tegen de Israëlieten als zoc danig, maar tegen deel hunner, di» -alle gemis aan menschelijkkiid tn teschaving loonen. Een eigenaardg beid is trouwens, dat andere semlti- *che volken zelfs meedoen r.an dat z.g. anii-semiüsme. Tot zoover zijn inlichtingen. Na tuurlijk blijven zij voor zijn t ekeni- g. Bk heb deze redeneermg niet aan de 'ezers willen onthouden, om lat zij op dezen kant van den strijd tegen deze Polen en Gallicièrs xjor ons West-Europeanen, wel een nieuw licht werpt. JAC. C. M. Jr. CONCERT VAN 1RENA VON DUBISKA. Het is een merkwaardig feit. dat reed» de eerste mateai, dlo wij van menig solist te hooren krijgen, one irect tot üe overtuiging kunnen brengen, dat een zeldzaam kunstge not ons wa :it. Al is zulk een begin ook nog zoo eenvoudig, al voreischt het geen buitengewone technische vaardigheid, noch groote klankont wikkeling, a;l ligt zelfs ln de voor dracht ee:i zekere soberheid in ex pressie. ioch kunnen deze weinige tonen een atmosfeer scheppen, die ons weldadig aandoet. In de zang kunst is dat voor een ieder te begrij pen, hoe geheel andere is de uitwer king die alleen reeds het klankge halte der stem op ons heeft Doch bij den instrumentalist, die in zijn openlijke voordrachten zich zeker niet zal tevreden stellen met minder waardige instrumenten, wat is het wat ons lot hem in bewondering doet opzien? Een afdoend antwoord kan ik daar niet op graven, 't ltjkt vaak of buiten de muziek om er van den een iels. van den ander niets uit gaat. Maar afgescheiden daarvan kunnen de weinige lonen juist door de eenvoud in voordracht en toon ons voor den persoon, die daar voor ons staat, innemen en ons in verruk king brengen. Zoo ging het ons ook bij Irena von Dubiska Men behoeft werkelijk van liaar geen geheel pro gramma te hooren om te begrijpen me» welk een buitengewoon 'talent wij hier te doen hebben, onmiddellijk krijgt men de overtuiging, aal Irene van Dubiska behoort tct dc- giootste viool-virtuozen van onzen tijd. Voor al zijn haar prestaties schitterend te noemen, waar zij zich uit in haar jong en vurig temperament. Haar visie op het kunstwerk 3teR haar daartoe veelvuldig in de gede genheid. zelfs de meer ilyrische frag menten, de cantilenen krijgen een forscher karakter, en zijn volkomen ontdaan van overgevoeligheid. Van dat mannelijke in haai spel getuigde al dadelijk het eerste nummer van 't programma, de Sonate van Jean Marie Leclair. die vooral in de Ga votte en t laatste Allegro een onge ëvenaarde vertolking vond. En welk een stuwende kracht lag er in de Ctaccon-a van Bacil, hoe wist zij ver scheidenheid van kleur in de ver schillende stemmen te brengen, waar door deze een eigen karakter verkre gen! Vooral hierin toonde de violiste haar groote technische beheerscliing, wat heej wat meer zegt dan wanneer ik zou wijzen op de enorme snelheid waarmee zij haar passagewerk speelt. Aan vimgervaarcMgheid zijn wij in den togenwoordigen tijd a.l zoo geiend, dat wij er nauwelijks meer aclit op geven; wij aanvaarden haai' als van zelf 6prekend. Na de paue speólde moj. Dubiska drie werken van jongere Pooled 10 componisten, oen concert op. 8 van M. Ivarlowicz dat hier voor hot eerst in Nederland gespeeld werd. een Ma zurka van Mlynarsky en een Roman ce van Szymanowski. liet vioo1 con cert lieefi zonderlinge verrassingen- Het begin van het tutti bereidde mij op een zeer moderne harmonisatie voor, maar weldra bemerkte ik dal daarvan verder geer sprake meer wae, integendeel. Verder bestaat er een ©igenamdige voorliefde bij den componist voor de meest gangbare trug cadensen. Dit wat de harmonie betreft Melodisch acht ik het werk van meer beteekeriis, vooraü de Ro mance en 't finale, waarvan echter do lengte Ln geen goede verhouding staat tot den inhoud. Het sterkst lijkt mij 't werk in zijn thematische be werking en schoone veelstemmigheid. Van Mlynarski had ik naar mijn we- trap nooit iete gehoord, dus ook deze Mazurka niet, en toch was het mij alsof ik een oude bekende ontmoette. Of deze componist wel zeer origineel Is rnoet ik betwijfelen. De bekende A-dur polonaise van Wieniawski was het laatste nummer, waarvan de vertolking zoo werd toegejuicht dat mej. Dubiska zich genoopt voelde nog eem extra-nummer te &pe'en waarin wij de vicBiste in een glansrijk flageo letten spel konden bewonderen. G. A. MICHELSEN. Toonkunst. Kamenauziek- avond SchmullarKreutzer. Stadsschouwburg. He; toeval da; de wegen van iwee hoogbegaafde uiiheemsche kunstenaars hier in Nederland deed kruisen, of beter gezegd beiden bii Le. kruispunt deed ontmoeten, bezorgde den bezoekers der Toonkunst-Kacierniuziek-séances een avond van zeldzaam kunsrgenoi. Beide virtuozen, Alexander Schmuller en Leo nid Kreutzer, hefcben hier als solis; de beste indrukken nagelaten, te grooier kon dus het verlangen zijn heiden eens samen te hoorenj Het is gebleken ui; deze sonaten-voor dracht, «at Schmuller en Kreutzer niet alleen de groote virtuozen zijn die wij reeds keuden, doch vooral twee artis tieke zrielen, nauw verwant, die, in elkaar opgaand, zich aar. elkaar gewend, misschien in weerwil van individu- eele opvattingen, bereik hebben de ideale twee-eeni>eijl die slechts grooie grootmoedige artisten kunnen bereiken. Het programma brach; eerst de D- moll-Souate van Brahms. Direct bracht het spel der beide kunstenaars de ver- eischte stemming en het vuur en de overtuiging waarmede hei werk verde digt! werd, hielden de onzichtbare sym pathie-draden lusschcn uitvoerders en auditorium lot he; eind toe gespannen. Mn de G-dur-Scna:e van Grieg. Men richtte tot dozen Noorschen meester toch niei hei verwijt dat hij zich ii: veel Noorsch en te weinig algemee:, Euiopccsch in zijn composition geuit heeft, hoeveel specifiek Griegsch zouden wp moeten missen, welke zeldzame har monische en rhytmische kleur ware ons onthouden, badde hij, len koste zijner zelfstandigheid zich toegelegd op het nabootsen van erkend groote componis ten. Neen, juist daarom is Grieg mij zco lief, omdat hij Grieg zelf is! Ook in doze heerlijke sonate, 't is één bonk-natuur, vol schittering, vol kleur en de geuten meedragend van het tand waar ze geboren werd. En wat hebben die twee, Kreutzer en Schmuller, daar een leven en een gloed aan gegeven! Tot slot mauufesteerdc zich de collabo ratie der concertgevers tot het edelst denkbaar muzikaal enthousiasme, in de sonate van César Frandk.- Een prachtige avonól JOS. DE KLERK, LEZING. Vrijdag ïo Februari a.s. zal Dr. J. Walóh een lezing houden over: „lJe nieuwe stroomiug in de tooneel- literatuur", voor de Haarlemschc Schoolvereenigingen. UITSPRAKEN Tii. J. B. werkman, te Haarlem, diefstal, 4 maanden gevangenis straf. A. J. S„ loe werkman, le Haarlem A. J. S„ loopjongen, te Haarlem, J. v. d. L„ los werkman, te Haarlem, diefstal, ieder voorw. gevangenisstraf van 1 maand met een piocfiijd van 2 jaar. G. de H loopjongen, te Heemstede, diefstok voorw. gevangenisstraf van 3 maanden niet een proeftijd van 2 jaar. G. \Y. B„ opkoop er te Haarlem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf M. S„ dienstbode, te Haarlem, J. K. wagonknecht, te Haarlem, diefstal, ieder 14 dagen gevangenisstraf. C. J. B„ veehouder, te Beverwijk diefstal, 3 maanden gevangenis straf W. P. W„ kantoorbediende te Haar lem, thans ged. H. v. Bew. te Haar lem, verduistering, tonder toepassing van straf ter beschikking van de re gee ring gesteld. J. J. R„ loopjongen te Haarlem, he ling, voorw. gevangenisstraf van 3 maanden met een proof tijd van 2 jaar. J. P, v. B„ slagersknecht, te Haar lem, heling, 3 maanden gevangenis straf. H. V/„ sigarenmaker te Haarlem, heling, C maanden gevangenistraf. K. te Zand voort; M. W. tra Z-aod- voori, diefstal, no. 1. geldboete van f 10, auhe. 5 dagen hechtenis; 2. geld hoete. van f 6, subs. I week tucht school VV. P. W. loopjongen, te Haarlem, diefötai, zonder toepassing van eenige straf ter beschikking van de regeering gestela. 11. V., wever, zwervend, thans ged H. v. Bew. te Haarlem, bedelarij 8 da gen hechtenis, met plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van il jaai en 2 maanden. Een nieuwe methode tegen woekeraars. De mijnwei-keiB ui net Avon-tial (Glamorgan) hebban ia een vergade ring besloten zoo lezen wij m de N. R. Ct. oen nieuwe methode te gen wo&keaars loc te passen. Zij ra den allen mijnwerkers aan, om te wei geren de hoogere prijzen te betalen, di© nu voor boter gevraagd wor> an er niet meer voor te bieden dan tan tijde van de rantsoeneering. In dien de neringdoende dit weigert,, zal zijn naam aan de ambtenaren van de vakvereranigiing in het district med ege deeld worden. Dozen zullen dan een betooging tegen hem op touw zetten. De betoogars zullen eon muziek corps met veel bLoasuislrumeavten bij zich hebben en het publiek zal uiv genoodagd worden zich aan te siuitei bij de betooging. De boeren, die te veel voor hun bo ter en melk vragen, zullen eveneens door de mijnwerkers onder handeir genomen worden. Hos de prijzen daalden. Omdat de sciiocnnippers in de ge meente Smailingeriaiul de prijzen voor reparauewerk niet wilden ver lagen, werd dit werk sedert eenige maanden vrn: gemeentewege ter repa ratie naar Alkmaar gezpnden. Thans hebben de lappers de prijzen verlaagd en is de gemeente geen tusschenper soon voor het lapw erk meer. DE UITLEVERING VAN DEN GE WEZEN KEIZER. Het HoU. \b. seint uit Londen: Dö nota dor geallieerden aan Ne derland te, naar wij vernemen, vol tooid en kan leder oogemblik worden bekrachtigd door de premiere, die thans te Londen vertoeven. DOODGEDRUKT. De rangeerdef S., een ongehuwd man, is op het sta- üon&emplacerocnt te Heerlen tussciien rangeeremd© treindeelon geraakt en op slag gedood. AANVOOER VAN VEEVOEDER. Het rijksbureau voor de distributie van gTaan en meel deelt mede, dat het niet in de bedoeling van de re» geraring ligt, na aankomst van de laatste partij mais, welke door de regeering ls aangekocht en ongeveer einde Maart hier te lande kan worden verwacht ,nog veevoeder aan ie voeren. MAATREGELEN TECEN HET ONBEj WOOND LATEN YAN WONINCEN. Onder deweu litel is een wees-ont werp ingediend, beoogende de iiuur- coinmissie in wier gebied een woning gelegen xs, in welker werkelijke be woning niet op ernstige w ijze is voor zien. bevoegd te vex-klaren, die wo ning te verhuren met inachtneming van verschillende bepalingen. Het bepaalt dat wanneer in de be woning eener woning niet is voor zien, de huurcomruissie aan den rechthebbende aanzegt, om alsnog binnen een termyn van ten minste een maand voor die behoorlijke be woning t« zorgen en dat, wanneer aan die aanzegging niet wondt vol daan, de huurcommissie tot een ver huring overgaat. Aangenomen wordt, dal in de be woning te voorzien, zoowel indien de woning reeds bewoond wordt, alsook indien bijv. op 1 Januari de woning verhuur x te met Ingang van een la. terenOatum. Om ontduiking te voorkomen zegt art 1, dat de bewo ning moet zijn „werkelijk on dai de voorziening moet zijn getroffen op „ernstige" wijze. Een eigenaar zou anders aldus de Memorie van Toe lichting— wellicht, enkel om zich aan de gevolgen drar Huuraanzeggingswet te onttrekken, ©en zoogenaamde be waker of bow aard er in het ledige huis zetten. De huurconuuissie doet, wanneet aan de aanzegging osn voor ©en be hoorlijke bewoning eener woning te borgen, niet naai- haar genoegen ia voldaan, aan de betreffende woning op voor het publiek ztehbare wijze aanplakken of aanslaan of op ande de wijze aanbrengen een mededee- ling, dat de huurcommtesie tot ver huring bevoegd is. Hierdoor *s het pu bliek ingelicht. De huurconunissie zal tenslotte uitmaken, wie als huurder wordt aangenomen. Hij, die meent tenonivohte een aan zegging te hebben ontvangen, kan zich binnen 14 dagen no de dagtee- koning van het exploit, waarbij de aanzegging is geschied, bij verzoek schrift wenden tot den kantonrechter met het verzoek te verklaren, dat de aanzegging te te beschouwen a!s niet geschied.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1