ïalegrafiscli Weer&erisk: naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Februari. Medegedeeld door liet Kon. Meteorologisch Insti tuut te De BiJdL Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te Seydtofjord; luugste 757.0 m.M. te Biarritaz. Verwachting tot dien avond van 19 Februari: «wakke tot matigen zuid- oostelijkem wind; helder tot lichtbe- wolkt, droog weer, mogelijk nacht vorst, zelfde temperatuur overdag. BAROMETERSTAND TE HAARLEM heden 7CG m.M. Vooruit. OPGAVE VAN JOH. IW. SCHMIDT Opfioien BARTEL JORIS STR. SI HAAKLED i uerniomsterstanu 18 Februari Hoogste gisteren l>. 53 Laagste hedon uacht. F. 39 Heueimriddag la uur. F. 50 De afdeeling Rotterdam van fi.n Cen truien Neuortandschen Ambte- naarsbond heelt een manifest ver spreid, waarin zij de ambtenaars aun- speort, Rink te teêkumui op de steun- 1 listen voor de stakende transportar beiders, uie binnen enkele dagen tloar don Rotterdanischen besiuurdersbonu zullen worden aangeboden. Uit Hoek v. Holland. Door den gezagvoerder van bet Jtiei liggende Nederi. s.s. Rosclipolder wc id vandaag een vijftal s-Grave zanders tuuigciitouatord waarna liet schip zee koos. Dealgem eenestaking. Te Rotterdam liie.d de Federatie een slaKersvergadermg. Spreker was de heer li. Bouwman, de voorzitter der Federatie. De neer Bouwman constateerde dat de staking er prachtig voor staat en dat ml het buitenland bericht is ont vangen dat de Engelsclie transport arbeiders weigeren de Nederlandsche schepen to lossen en te laden. Ten aanzien van de geheime communisti- scne conferentie deelde spr. mede, dait liij daar slechts tweemaal is geweest en dat liij, omdat liij liet nieit heele- rnuul eens was met eon rede, die ge houden werd, liet wooixi gevoerd had en daarin dingen betoogd, die hij ja ren ge.eden al in een artikel Ar beidsraden en vakbeweging" neer schreef. Wal aangaat bemiddeling wij meiden hierboven dat de Standaard op bemiddelingspogingen zinspeelde deelde spr. mede: Op dit oogenblik zijn er van weike zijde dan ook nog giiftli pogingen gedaan, doch wanneer die gedaan mochten worden zou de Federatie altijd bereid zijn te onder handelen. De tweede spreker, de heer S. v. d. Baig. secretaris der Federatie, zeide, volgens nel verslug in de lei., dat de meeste kans om een strijd als deze te winnen is: de a:gemeene slaking der geheele .Nederkuiusche arbeiders klasse. En of men dil anarchisme noemt of bolsjewisme, we staan op dit standpunt en blijven er voor pro- pageeren, aldus spr. Binnenland üo nitisvsmgs-qnaestie Dok eenige Duitschc biauen laten zich over de nicuwo nota uit. Dc Freiheit zegt dat ondanks de scherpe woorden, waarmede de no ta eindigt, zij toch beteekent, dat de Entente ervan afziet Holland te dwin gen den keizer uit te leveren. De Kreuzzoltung merkt op: De Nederlandsche Regeering heeft tegenover de eerste nota der Entente hot duidelijk standpunt van ear en recht van den zelfstandigen staat ingenomen. Tevenover dit standpunt staat de Entente hulpeloos en daar om spreekt zij in de tweede nota van de moreele redenen en de politieke heteekenis van haar eisch. En verder: Een interneering of een deportatie van den keizer zijn in te genspraak met het volkenrecht en met het principe van het Hollandsche recht. Hel lot van den keizer ligt in de handen van het Hollandsche volk. De Vorwirts schrijft, dat de noia bewijst, dat de Entente niet meer aan het Keizerproces denkt, maar ondanks alles laat h. i. het slot van de nota duidelijk zien. dat de toestand voor Nederland buitenge woon ernstig blijft. NIEUW KAMERLID. Het d der Tweede Kamer J. W. N'iemeijer, Is we gens drukke werkzaamheden ais Ka merlid afgetreden. In zijn plaats zou het oud-lid der Kamer, de heer D. Nierslrass treden, of indien die zi niet bereid verklaart de heer Drion, eveneens oud-Kamerlid. DE LUCHTPOST VERBINDING. MET ENGELAND. De Haagsche redacteur van de Maasbode meldt: Naar ik uit de beste brond verneem, is er thans in beginsel overeenstem ming verkregen tusschen de Neder landsche en Engeleche post-admi- nistratios over de voorwaarden, waar op brieven per luchtpost tusschen Ne derland en Engeland zullen kunr.en woiden verzonden. Het wachten is thans op een maat schappij, waarmee een overeenkomst hari worden gesloten om do luichtpost tusschen beide landen te vervoeren, i".;., "ligdea, wc'ke veel kans maakt, daarvoor In aanmerking te ko- naen is de Kon. Luchtvaart Maat schappij voor Nederland en Kolon!3n. Voordat evenwel eon definitieve be slissing zal worden genomen, zullen de voorstellen van de Staatscommis sie voor de Luchtvaart, worden afge wacht. Het rapport van deze Staats commissie welke in drie smb-com- missies is onderverdeeld zal nog we! eenigen tijd op zich laten wachten. omdat haar taak zeer omvangrijk is. DE STAKING DER TOONEELIS TEN. Onder voorzitterschap van den burgemeester van Amsterdam had Dinsdag aldaar e^n conferentie plaats met afgevaardigden van den Direc- teimenboncl en van de Nederlandsche Tooneelkunsi enaarsv ereeniging. De conferentie bracht liet niet tot een definitieve beslissing, meldt de Tel. Zeer lang werd geeproken over de voorgeschiedenis van den stri Ten opzichte van den minimumloon- eisch werd tot geheele overeensteoi- ming gekomen, terwijl wat de sejour kwestie betreft partijen zeer dicht tol elkander genaderd zijn. Het pensioen fonds kan echter nog moeilijkheden bij de besprekingen opleveren. De conferentie zal heden worden voortgezet. NEDERLAND EN BELGIS. Uit Brussel me.dl Vaz Dias: De Nation Beige verneemt uit Den Haag, dat men aldaar in toonaan gevende kringen overtuigd ia, dat de onderteekening van hot Hollandsch— Belgische verdrag „een afgedane zaak" is. Personen van het Hof deel den den berichtgever mede, dat de Beigische legatie te Den Haag Maan dagavond verwittigd werd van de goedkeuring dooi1 den Belgischen mi nisterraad van het verdrag. iinsisfaamstüs baars HOLLANDSCHE HANDELSBANK. Openingskoersen vun Woensdag 18 Februari 1920. Nederland 881 4 1/2 pcL Nederland 1917 S5. De'ii Maatschappij 480; Senembah 480; Rotterdam Dell 284; Besoéki 140. Amsterdam Rubber 820Vi, Nedeiil. Rubber 110. Koninklijke Petroleum 8139, Gec. Hoü. Petroleum 2346. Orion 48. Handfclsvereeniging Amsterdam 616 Cultuur Mij. der Vorstenlanden 277. Gew. Marine 35 3/8. Pref. Marine 1504 Hol!. Amor. Lijn 421435. Kon. Boot 215-220. lloll Lloyd 16S. Scheepv. L'nie 174J. Denver Kio 7.-, Ene 134, Kansas City Southern 10 104, Missouri kan sas Texas 9 1/8, Southern Railway 22^/23 3/8, Southern Railway 128, Union Pacific 120. United Cigar 704, Studebaker t United States Steel 105. Letteren en Kansl „HET NEDERLANDSCH TOONEEL". Jhr. A. W. G. van Riemsdijk schrijft aan dc „N. R. Cl." Zoudt u mijnerzijds dit woord van ver weer op den onverwaohym aanval van de leden van den Raad van Beheer, plaats willen verleenen. Door het hoofdbestuur van het Ne- derlandsch Tooneelverbond, waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn, is bemidde ling aangeboden in het stakingsconflicr. Dit werd door beide partijen van de hand gewezen. Niettemin verklaarde meergenoemd hoofdbestuur diligent te blijvcttr Men had ons slechts te vragen en wij bleven bereid. Toen ik derhalve van het hoofd bestuur der Nederlandsohe Tooneelkun- stenaars Vereeniging het verzoek kreeg tot een conferentie, heb ik gemeend daaraan onmiddellijk te moeten voldoen. Op deze vergadering mocht het mij ge lukken eenige naar mijne meening niet onbelangrijke concessies te verkrijgen, die bekend mogen worden geheeten. Zeer -.erheugd, bracht ik deze eerste! concessie naar den Directeurenbond, in de hoop, dat nu de onderhandelingen konden beginnen. Helaas, dit mislukte. Alvorens dit te doen heb ik den Bur gemeester van Amsterdam gevraagd, aangezien op dit oogenblik het gerucht ging dat een der partijen zijn bemidde ling had aanvaard, of ik zijn eventueele pogingen tol opheffing van het conflict door mijn optreden in dezen zou kunnen schaden. Dc Burgemeester antwoordde mij, dat de deur bij hem voor beide partijen open stond, dat ik gerust mijn gang kon gaan en dat hoe meer menschen werkten om dit conflict op te lossen, des te beter het was. Zoo is de gang van zaken geweest, ge- a-'uc Redactie, en ik zal mij niet laten verleiden om op de onvriendelijke op merkingen van mijn vroegere medeleden van den Raad van Beheer in te gaan. Ik ben niet uit den R. v. 13. getreden, om dat de leden van den Raad van Beheer mijne zoo goed bedoelde poging als uit vloeisel van de door het Hoofdbestuur Tooneelverbond aangeboden bemidde ling achterm ij om in hel openbaar heb ben gedesavoueerd (toejuiching ware hier m. i. beter op hare plaats geweest) maar omdat ik in den Raad van Beheer niets meer bereiken kan. Er zyn te diep gaande verschillen tusschen de overige vier heeren en mij over de gestie der Koninklijke Vereeniging, dan dat ik langer aan kon blijven. Zoo belangrijk is het toch niet, dat ik bedank voor een college en daarom be grijp ik het niet, wat de heeren er aan hebben om nu reeds tot tweemaal toe in hei openbaar het woord tot mij te richten en over cnijn uittreden te schrijven. Op deze wijze wordt mijn ontslagbrief, dien ik aan den Raau va:. Beheer inzond, nog een allerbelangrijkst document, wan- T r men mij werkelijk noodzaakt, ten gevolge van de minder juiste voorstelling der redenen van mijn ontslagneming, dien brief te publiceeren. Vervolg Stadsnieuws BLOEMBOLLEN PRIJZEN VOOR ENGELAND. De „Horticural Ad vertiser" deelt me le, dat afgevaardig den van den Bond van B'.oemboJlen- handelaren en die van het bestuur der Horticultural Trades Association in Maart bij elkaar zullen komen om in gemeen overleg prijzen vast te stellen voor Ilotlandsche bollen. BRONGEBOÏJW. Hel is 20 Juni 25 jaar geleden dat de feestelijke ope ning van het Brongebouw plaats had. Bij die gelegenheid hield cle heer Fa*. Lieftinck de feestrede TEN AANDENKEN. We hebban inderlajd meegedecfldj, dat op 12 Febr. 1917 een onzer oud- stadgenoolen, de heer J. J. Meijerink, die met zoovele anderen dienst had genomen in het Australische vrijwil- ligerecorps in Noord-Frankrijk go- sneuveld is, nadat hij na ernstig ga- wond te zijn geweest ton gevolge van een Duitschen aanval, dien hij geheel alleen met een machinegeweer had opgevangen, weer naar het front ver trokken was. Zijn lijk werd eerst vier maanden later, op 13 October 1917, op een verlaten slagveld ge vonden. De jongeman was drager van de oorlogsmedaiMe voor dappere daden. Thans is bij de fauitlie hier ter stede oen oorkonde ontvangen, geteekend door den Koning van Engennd. Het begeleidend briefje luidt: Buckingham Palace. I join with my gruteful p&ople in sending you this memorial of a brave life given for others in the Great War. GEORGE R. L (Vereenigd met mijn dankbaar voCk zend ik u dit aandenken aan een dapper leven, dat voor anderen fcn den grooten oorlog gegeven werd. GEORGE R. I.) De oorkondo zelf is in twee Kleu ren gedrukt en bevat onder het En- golsche wapen, het vogende: „He whom this scroll commemo rates was numbered among those who, at the call of King and Country, left ail that was dear t.o them, endu red hardness, faced danker and fi nally passed out of the sight of men by the path of duty and self-sacrifice, giving up their own lives that others might live in freedom. Let those who come after see tot it that his name be not forgotten. Pte Jacobus Justinus Meijerink 38th Bn A I F. (Hij, die in deze oorkonde wordt herdacht, behoorde tot hen, die op den oproep van Koning en land, ai- les verlieten wat hun dierbaar was, hardheid verdurend, het hoofd bie dend aan liet gevaar en eindelijk stervend op den weg. dia plicht en zelfopoffering hen noopten te gaan, offerend hun eigen levens opdat an deren in vrijheid mogen leven. Laat volgende geslachten zorg dra gen, dat zijn naam niet wordt vergo ten). Kantongerecht Eenigen tijd geleden reed v. d. P. uit Veisen, op de hoogte van de spoorbrug te Velseroord, met zijn met een hit bespannen wagen, doordat hij niet uitweek, tegen een wielrijder op, die hem tegemoet reed, met het gevolg dat de fiets verbrijzeld werd. Beklaagde had zich Woensdagmor gen te verantwoorden maar was niet verschenen en daar do getuigenver klaringen tamelijk tegenstrijdig wa ren werd de zaak verdaagd ten ein de nog één getuige te hooren. Voorts werd 6 dagen hechtenis ge- ëischt tegen C, A. M, J. J. V, on P. T. wegens hel luidkeels col portoeren van pro'pagandalectuur in de Groo- te Iïoutsfraat. De Kaai ton rechte.' deed heden de navolgende uitspraken: W. A. v. d. B. 4 maal f 4 ol 4 maal 4 dagen hechtenis, L. A. D. 5 maai f 2 of 5 maal 2 dagen beichtenis; H. A. V. 5 maal f 3 ci 5 maad 3 dngcm hechtenis ;alleu te Haarlem wegens overtreding der Arbeidswet. B. M. v. L., eu J. V., huisyr. N. P. B., beiden te felsen ieder f 5 of 5 dagen hechtenis wegens overtreding der Boterwet. C. v. D. en- C. K. beiden te Zand- voort, ieder 2 maai f 30 of 2 maal £0 dagenhecliteriie;wegens overtrading oer Jachtwet. P. A. M. te Haailem- •moiliede f 5 of 5 dagen he-htenis, wegens overtreding der Mollenwet; M T. te Haarlem 5 of 5 dagen hech tenis; J. S. te Heemstede f 3 of 3 da gen hechtenis: E. H. ;e Schoten f 6 of 6 dagen hecthenis, wegens overtre ding der TrekhondanweL A. P. J. v. d. W. te Heemstede, f 20 of 20 dagen hechtenis, wegens overtreding der Veiligheidswet J. S. te Oegfttgeest f 150 of 50 dagen hechtenis; wegens overtreding der Visecherijwet. W. B. te Woud ril xiem f 150 en f 25 o 50 dagen hechtenisen en 25 degen be h ten ie; wegens overtreding der Vinscherijwet en het opgeven van een vatechen naam; J. J. K. te Haarlem, f 25 of 85 da gen hechtenis wegans overtreding der wapenwet; Een twaalftal personen te Beverwijk wegens overreding der ij.kwet. Een veertigtal personen tot f 2 of 2 dagen hechtenis, wegens rijden zon der liöht. F. T. te Veisen, f 10 of 10 dager hechtenis; G. D. f 20 of 20dagen hech tenis; P. J. v. O., 6 dagen hechtenis; VV. Th. f 20 of 10 dagen hechtenis; al ler. te Haarlem, wegens het bedreigen van eens anders veiligheid in staat van dronkenschap verkeerende. F. H. H. te Hillegom, 2 maal f 5 of 2 maai 5 dagen hechtenis, wegens het niet voeren van de voorgeschre ven lichten. C. K. en C. v. D.t beiden Zaad- voort, ieder 2 maal f 15 of 2 maal 15 dagen hechtenis, wegens loopen op verboden grond. WINTERJASSEN ONTVREEMD. De koopman in heorcmkleeding C- B., wonende alhier heeft aangifte ge daan, dat men in den nacht van Dins dag op Woensdag uit zijn pakhuis aan de Bakenessergnacht 8 winterjas sen en 1 coLbertcosluuxn ontvreemd heeft Ds. W. R. POOLMAN Sr. Op 83- jarigen leeftijd is hier ter stede over leden Ds. W. R. Poolman Sr., eme ritus-predikant bij do Evangelisch- Luthersche gemeente. De overledene studeerde te Am sterdam. Na zijn studiën völtooid te hebben maakte hij een buitenlandbche reis. Na zijn terugkeer nam Ds. Pool man een beroep aan bij de Évange- lisch-Luthersche gemeente te Leeu warden, waar hij zes jaar bleef. Daarna werd Ds. Poolman predi kant te Haarlem, waar hij gedurende 42 jaar het predikambt vervulde. De overledene was tot, vóór drie jaar bestuurslid van ver schillende vereenlgingeu en ge nootschappen, o.m. van 't Nut van 't Algemeen, de Vereeniging Geest en Stof en van verschillende zendingsge nootschappen. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdag te Amster dam plaats hebben, om half drie, op de begraafplaats Zorgviied. Om 10 uur zal de rouwstoet van het sterfhuis vertrekken, MAATSCHAPPIJ VAN NIJVER HEID. De jaarvergadering van de Maatsch. van Nijverheid wordt ge houden te Amsterdam op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Juni. ERDACHT. Een reiziger uit Amsterdam gaf bij aankomst te Haar lem zijn led- reu koffer en twee pak ketten, inhoudende wollen Jieeren- stoffen aan een onbekenden kruier De Itiuier kreeg opdracht koffer en pakketten te bezorgen bij een firma an de Zijlstraat. Tot nu toe is de kruier daar niet op komen dagen. ALG. NED. BAKKBRSGEZEL- LENBOND. Dinsdagavond hield d.e afdcellng Haarlem van dfezetn bondi een zeor druk bezochte leden vergadering, Na afdoening van enkele huishou delijke zalcon werd het, woord ge voerd door den heer Ilillebregt, voor zitter van het Hoofdbestuur, die een verklaring gaf van enkele bepalin gen die voorkomen in de nu goedge keurde en door beide partijen ge- teekende arbeidovereenkomst. Een plaatselijke commissie uifc par tijen samengesteld zal voor de nale ving van deze overeenkomst hebben te zorgen en de geschillen in overleg met de organisaties uit den weg rui men. Komende tot den algemeenen toe stand zeide spreker te meenen, dat voor de arbeiders nog geen tijd van rust is aangebroken. De loonen zijn aldus spr. flink gestegen, maar nog niet in verhouding van de prijs stijging der levensbehoeften. Men zegt wel dat de levensbenoodigdheden 1(W duurder zijn en dat dus door de 100 loonsstijging gedekt wordt, maar de stijging van prijs is voet grooter dan de statistieken het doen voorkomen, omdat men daarbij geen rekening houdt met cle artikelen, die ook lot de levensbehoeften behooren, maar slechts tegen ongekend' hooge prijzen zijn te bekomen. Zootang de verdiende loonen. de geld ontvangst, nog zóó ontoereikend: zijn is het de plicht van den vakbond om voor liooger loon te ijveren Blijkt dat de patroons cr niet aan wil len onder het argument, dat het be drijf het niet kan dragen, dan, oor deelde spreker, is het t.ijd voor socia lisatie der bedrijven, en wel in den geest als door het N. V. V. in de stellingen, die lcort geleden zijn be kend gemaakt, is weergegeven. Algemeen wordt gevraagd, dat de arbeider meer zal produce eren; spr. gelooft, dat dit niet mogelijk is, en dat de patroons wel zullen zorgen er uit te halen wat er in zit. Meer j>ro- ductie zal niet gaan, maar wel kun nen de bedrijven meer economisch worden ingericht. In een plaats als Haarlem, waar .ruim 50 bakkerijen zijn, zouden. betoogde spr., twee groote fabrieken de burgerij even goei kunnen bedienen. Dat zou on eindig veel tijd en geld besparen wat den verbruikers ten goede zou komen. In het algemeen, meende spr., moeten de vakbonden voortgaan met z'ch voor de socialisatie voor te bereiden. De heer Peper meende in het debat te moeten waarschuwen tegen den vorm van socialisatie, zooals die door het N. V. V. wordt voorgesteld; al leen onteigening van dc bedrijven zonder schadevergoeding zou z.i. het middel kunnen zijn om socialisatie te doen gelukken. Bij de rondvraag weid gewezen op de schromelijke overtreding van het verbod van verkoop van versch brood vóór 10 uur. Het bestuur deel de mede, dat klachten bij de politie niets helpen en dat naar andere mid delen dus zal worden omgezien. BEGRAFENIS-H. Mi. HUBRECTSE. Up de begraafplaats Üud-Eik e0 Duinen 'te 's-Gravenltage werd heden middag het stoffelijk bvonschol tar aardebesteld van deal heer II. M. Hu- bregtee, in leven oud-hoofd der Op leidingsschool te Haarlem. Aanwezig waren de heeren Jansen, hoofd en Donker, Kuiper, Meerburg en De Boer, onderwijzers aan d.o Op leidingsschool. Verder non deputatie van leerlingen dar 11. B. S., Hoogere Handelsschool en Gymnasium. De baar werd gedekt dloor eenige kransen en bloemstukken, waaronder een tweetal van de onderwijzers en leerlingen der school. Het woord wend gevoerd door de heeren Donker en Swaanswijk en door een der oud-leerlingen. Een neef van den overledene dank te voor de bewezen deelneming en be langstelling. Uit de Omstreken SCHOTEN. Aangehouden. Door de Schotenecbe politie fe in bewaring gesteld M. H. van S-, 20 jaar, behan ger, die zich den laatsten tijd ver schillende malen aan openbare schen nis der eerbaariieid hoeft schuldig ge maakt HEEMSTEDE. Aanbesteding. De archi tect H. Korringa, heeft gistermiddag in Iliet hotel-café-restaurant „Land zicht" te Heemstede aanbesteed: Het verbouwen van het hotel-café-restau rant „Landzicht". Ingekomen waren 15 biljetten. J. F. W. Buddenhau, Schoten, f 11700; W. G. Hogensteln, Bloemen- daal f 11575; Jorritsroa, Heemstede, f 16750; J. C. van Ommeren en J. Ke telaar, Haarlem, f15850; G. Kammln- ga, Sohoteu f 11030; J. B. Weijere, Haarlem f 16200; J. Kokkellkoren en Oo., Haarlem f 8525; L. J. Wliwmbst, Haarlem f 14250; T. Slagveld, /atid- jvoort f 14000; P. J. Voorasvold, Haar lem, f 14500; C. J. v. Donsekar, Voge lenzang f 15000; A. Maandag, Zaud- voort f 17000; J. Scijsoner, Hillegom, f 16050; F. A. Zeilmaker, Schoten, f 5032; B. Hagen Haarlem f 11100. IJMUiIDEN. T r a c t e m o n t s- verhooging. Men meldt uit IJrauiden aan de Stand.: De herke- raad van de Geref. kerk van IJmui- den heeft besloten net iractement van den predikant mot f 500 te ver- hoogen. ZANDVOORT, Lijk aangespoeld. Hier is, naar de Tel. neldi, aangespoeld ten lijk waarvan de identiteit bereids is vastgesteld. Aangezien misdrijf niet geheel is buitengesloten, is het lijk door de politie in beslag genomen en li het naar het Ziekenhuis te Haar lem vervoerd, teneinde gerechte! ijk te worden geschouwd. Stoomvaartbsriehten STOOMV.-MIJ NEDERLAND. Het 3t. Banda (uitreis) pass. ii Febr. Perim. Het st. Roepal arriv. ia Febr. van Makassar te Newcastle (N.Z.W.). Het s(. Billiton (uitreis) arriv. 12 Febr. te Port Said. Het st. Kangean (uitreis) vertrok 17 Febr. van Cardiff. Het st. Rotli, van New-York naar Ja va, pass. 11 Febr. Point de Gallc. Het st. Karimoen, van Java n. Ne\v- York, vertr. 13 Febr. xan Bathados. KON. NED. STOOMB.-MIJ. Het st. Amor vertr. 16 Febr. v^n Al giers n. Barcelona. Het st. Fauna arriv. 16 Fóbr, van Rot terdam te Newcastle.- Het st. Hebc arriv. 16 Febr. van Dcnïa te Cartagena. Het st. Ncptunus vertrok 15 Felbr.- van Smyrna naar Algiers. Het st. Oberon arriv. 16 Febr.- van Cavalla te Algiers. Het st. Tellus, van Palermo n. Am- sie; pass. 17 Febr. Dur."eness. Het st. Ariadne, van Amsterdam n. Patras, pass.15 FeJbr. Gibraltar. Het st. Calypso arriv. 16 Febr.- van .Amsterdam te Hamburg- Het st. Danae, van Rotterdam n. Ge nua, pass. 16 Febr. Gibraltar. Het st. Delft arriv. 16 Febr. van Am sterdam te Hamburg. Het st. Dido, van Kopenhagen naar Newcastle, pass. 16 Febr. Holtenau. Het st. Euterpe arriv. 16 Febr. van Bordeaux te La Pallice. Het st. Ino vertrok 16 Febr. van Ha vre n. Mumbles Roads. -.Het st. Jason arriv. 17 Febr. van Bue- nos-Ayre5 te Amsterdam. Het st. Mars arriv. 17 Febr. van Go thenburg te IJmuiden. Het st. Mercurius, van Amsterdam n.- Barry, pass. 16 Febr. Lizard. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st. Rotterdam arriv. 17 Febr. van Ncw-York te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Ceylon (uitreis) vertrok iz Fe bruari van Suez. Het st. Insulinde (uitreis) pa38.- 15 Fe bruari Gibraltar. Het st. Sindoro arriv. 17 Febr. nam. van Batavia te Rotterdam. Het st. Wilis (t'huisrcis)pass. 16 Fe bruari Malta. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Drechterland arriv. 14 Febr. van Amsterdam to Hamburg. Ingezonden Van ingesonden stukken, geplaatst of slat geplaatst, wordt de kopie dan iniender niet teruggegeven Voor don inhoud d«aar rubriek ateit da Bad actie zich niet aansprakelijk. VERZOEK VAN EEN WEBNSCHE FAMILIE. W oenen, 11 Februari 1920. M. de R Door da lüer heerscheude toestan den zie ik mij gedwongen het volgen de verzoek te doen: Welke Hollandsche adellijke of bur gerlijke familie zou bereid zijn, ons gedurende eenigen lijd op te nemen. Ons gezin beslaat uit drie personen: ik, 39 jaar oud, mijn vrouw, oud 34 jaar en mijn eenige dochter van 13 jaar, die het gymnasium bestookt. Voeding en verpleging liefst e&nvou dig. Ik zal aJs wederdienst dezelfde Hol landsche familie op dezelfde voor waarden gaarne bij mij te Weetnen als gasten ontvangen. Men kan eventueel reeds thans van mijn gastvrijheid ge bruik maken Brieven te richten aan Aillols Vlnzl, hoofd eener school. Weeinem XVl/2. Brunnengasse 1. '(Uit het Duitsoh vertaald. Red. H.'s D.) Bargerlps Stand HAARLEM. Ondertrouwd; 18 Februari: H. van Osch en S. J. Berthdlee-, J. Potman en A. M. C. Cramer; W. F. van Mierio en P. Kottman; C. NSeuwstad en J. Ne- grijn. A. 8minia en .A. P. Koster: G. J. Belterman en A. Cassé; J. de Jong en TL Jonkhof. Getrouwd: 18 Februari: D. Groene-' veld en J. Kooistra; K. Offenberg en E. Wolzak J. M. Pieters en J. C. Kater; B. Cramer en G. M. E Bot hof; R. Tinkelenberg en J. Meijer. Bevallen: 14 Februari: H. J. Phi- lippovan Poelgeest z. 17 A. J. van GasterenVerhappen d. 16 M. Prin senvan Nassau, z. 17 J. Roesink Kalsbeek d. 18 A S. Roester. Bae- kel d. Overleden: 17 Februari: C. Lodders. 29 jaar, Leidschepleln. 16 W. R. Poolman, 83 jaar, Frans Halsstraat. 17 J. H. Mulder. 44 jaar, Jan Huij- genstraat. 16 D. LijnzaadHoek, 78 jaar, Jansstraat. Correspondentie Den Heer K. K. alhier. Wij heb ben uw opmerkingen aan „Fidelio" gezonden, die deze wel binnenkort beantwoorden zai Red. H.'s D.). Buitenland DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De lieer Januari, voorzitter van de Commissie van Herstel heeft wegens gezondheidsredenen ontslag als zoo danig genomen. Deze functie word aangeboden aan den heer TarcBou, die echter geweigerd hooft. Verschillende parlementsleden heb ben daarop het voorzitterschap van de Commissie van Herstel aarigaba den aan Poincarê. DE BEZETTING VAN LUXEMBURG, De regeeriug van Luxemburg heeft le Parijs verzocht de bezetting van het land te doen voortduren totdat het LuxemburgEche leger opnieuw geor ganiseerd zal zijn. DE TOEKOMST VAN EGYPTE. De Engelsche biaocn meldea dea te» rugkecr van Lord Milner en zijn missie uit Egypte, waarheen hij vertrokken was om een onderzoek sn te stellen naar de onlusten, welke daar dea laatsten .ijd hadden plaats gehad en een ontwerp- bestuursregeling vast te stellen, waarbij Egypte onder protectoraat van Enge land wordt gesteld. Lord Milner is niet geslaagd in zijn zending. Men neemt aan, dat hij zich binnenkort naar Parijs zal begeveu, o.u aldaar mei afgevaard-gden uit Egypte dc kwestie te bespreken. DE TURKSCHE QUAESTI E BESLIST. Uit Londen wordt geseind De Turksche quaes lie is afgehandeldt Aan be-, verdrag moet alleen nog een de- finiiïeven vorm e 1 redactie gegeven wor den. De Turksche souvereiniteit over Kon- stantiuopel blijft gehandhaafd. De Brit- sche commissie in de Otlomaanscha hoofdstad beeft reeds instructies omvan gen aan de bcvolking bekend te maken, dat Konstantinopri Turkscli blijft. Deze maatregel wordt gei omen om een eind te maken aan zekere betoogingen. De Dardanellea en de Bosporus worden onder internationaal toezicht ges.eld. ue geaUieeiuen nebben <ie luikscho regeering er van verwittigd, du, indien lie vervolgingen c-u bet uitmoorden in Armenie voortduren, bet vredesverdrag met Turkije belangrijk gewijzigd zal worden. KOLENNOOD. In Duitaoh-Oog- tenrijk ia liet goederenvervoer voor 10 dagen stopgezet. E DREIGEMENTEN VAN WILSON. Ir. dc Franscüe pers word.1 WiLson 3 houding afgekeuiu. Enkele bUrnen willen hem met meer als geheel toe rekenbaar beschouwen. Andere couu anten betoog an, uot men het nog bedenken moet, dat Wil son nog aan het hoofd der Amerikaan- sche regeering staal •T VREDESVERDRAG. De Duiisciie Rijkskanselier Bauer verklaarde, dat IJuRachiand nooit net vredesverdrag volledig zal kunnen na komen. Ook drong de Rijkskanselier bij do mijnwerkers aan op grooter kolen- productie door verlenging van den arbeidstijd. HET UITMOORDEN VAN ARME- Nlö. De „Times" verneemt van be voegde zijde, dat in Galicië de uiU moording van Armeniërs voortduurt. 50.000 soldaten van Mustpaha zouden te Ziepïn en te F urn us vreeselijke verwoestingen hebben aangericliL 7000 Armeniërs zonden reeds als Slachtoffers zijn gevallen. Men vreest de geheele uitmoording van Armenië. AMERIKA EN DE VOLKENBOND. In een vergadering zeide Lord Cur- zon, de Britsche Minister van Buitcu- landscbe Zaken „Tot nog toe was er, wanneer naties een overeenkomst hadden gesloten en la ter een der beide partijen haar woord brak, practised geen andere keus, dan i« berusten in de inbreuk of een oorlog aan te gaan. De werkzaamheden van den Bond zouden in een generatio de fouten der staatslieden of van vroegere kunnen herstellen." Verder zei Curzon nog „Amerika had zijn moeilijkheden als lid van de groote broederschap van vol ken." Hij zou geen woord zeggen om deze te vergrooten. „Niets kon betreu renswaardiger zijn, dan dat Amerika op het huidige moment zijn invloed zou ont trekken aan de samenwerking der na- tien. De wereld had van Amerika noodig den prikkel van nieuwe denkbeelden, do bezieling tol hooge idealen, welke het in staat was geweest aan Europa medo te declen. Amerika droeg tot den oorlog bij, niet alleen met zeelieden, soldaten en kanonnen, maar ook door moreels verheffing." Curzon hoopte, dat Enge land nog steeds zou worden ge-inspireerd door deze denkbeelden en dat cr niets zou gebeuren, hetwelk Amerika kon ver hinderen met Engeland en de andere na ties deel te nemen aan de overweldigen de taak den vrede to herstellen en de sta biliteit der wereld. HET FROCES-CAILLAUX. Do zitting van Dinsdag in do zaait Cail- laux werd geheel in beslag genomen door het voorlezen van de acte van beschuldiging. De beschuldiging welke door den procureur-generaal togen Caillaux ia ingebracht, iuidt iri 't kort als volgt: Nadat de oorlog was verklaard, en met name in 1914, 1915, 1916 en 1917 zoowel in Frankrijk en in het bijzon der te Parijs. als in het buitenland aanslagen te hebben gepleegd op d« veiligheid van den Staat door ma noeuvres, kuiperijen en verstandhou ding met den vijand, waarbij hij de ondernemingen van den laatste ten opzichte van Frankrijk óf de gealli eerden en dientengevolge de vorde ringen van de vijandelijke legers heeft begunstigd; misdaden, bedoeld bij en strafbaar gesteld door de artt 77 en 79 van het Wetboek van Straf recht en 205 en 64 van het milUaire strafwetboek. Onder de ruim 60 getuigen van do verdediging zijn 6 oud-miniatora en een groot aantal Kamerleden. Deheer Caillaux was schijnbaar on verschillig. Toen de president Leon Bourgeois hem echter verechillende vragen stelde, kooi hij zijn ontroering niet verbergen. Het proces zal vermoedelijk maan den duren. POLEN EN RUSLAND. Binnen enkele dagen zullen de vredesonder handelingen tusschen Rusland en Polen beginnen. DE OPMARSCH DER B0L8JEWIKI. De Bolsjowiki rukken op Archangel aan. Zij zijn de stad op 150 K M. na genaderd. Er wordt geducht gevoch ten in die streek.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 2