De algemeene staking In het havenbedrijf Het Hoofdbeituur tau de Contreien Bond zegt dat de teling voor den bond geen ander doel heeft dan Inwilliging vai dun gestelde! ioonnisth en dat het dit conflict geenszins wanscht heant te ziee mor een pollek doel, als het steunen der hussische Regeering. ETsnmin wenschf de Centrale Bond de vakbeweging en 't conflict dienstbaar gemaakt te zien aan de wenschen eener politieke beweging lot zegt da samenwerking met de federatie op. Gevangen genomen en opgebracht. Verlegging van den handel naar Antwerpen, ben stopzetting van besrijven als gevolg van de staking. Het tweede dag-bericht van de sla king houdt in, dat de toestand zoowel in de haven te Amsterdam als in die van Rotterdam onveranderd is. Ge meld wordt dat in Amsterdam de ha venreserve buiten werking ie gesteld. Het hoofdbestuur van den Centra len Bond motiveert, waarom het met de Federatie geen doel meer kan uit maken van eet. gomeonsdhappel ijk stakingsoomiié. Men deelde aan de Standaard med?, dat pogingen worden aangewend om werkgevers en werk nemers tot elkaar to brengen. Indien de stalling lang aanhoudt dan zullen eortige bedrijven worden stopgezet. tusschen Bond en Fe deratie. Op den Zaterdag door het hoofdbe stuur van den Ccntralen Bond van Trans portarbeiders «epubliceerden brief aan de Nederl. Federatie van Transportar beiders. in verband met de niedcdeelingen in „Het Handelsblad", heeft hei bestuur der Federatie aan dat van den Centraleu Bond van Transportarbeiders het vol gende antwoord gezonden „Wij zullen uw schrijven inzake het artikel in „ilci Handelsblad" als elk ander ingekomen stuk in onze Federatie- bestuursvergadering, die op tien eersten Zondag van elke maand plaats vindt, behandelen. Bij voorbaat meenen wij u er echter op te moeten wijzen, dat wij u geen ver antwoording schuldig zijn voor hetgeen burger]ij'ke bladcu over bestuurders van onze Federatie zich veroorloven te schrij ven. Met de kletspraatje-?, van „Het Han delsblad" heeft ons Federatiebestuur niets te maken." Naar aanleiding hiervan heeft de Cen trale Bond van Transportarbeiders thans aan de Nederl. Federatie van Transport arbeiders een brief van onderstaandeu inhoud verzonden „Het spijt ons uil den inhoud van uw schrijven te moeten constatceren, dat door u de ernst der berichten van „Het Handelsblad" blijkbaar niet wordt ge vóeld. Anders toch zou uw bestuur ei prijs op moeten stellen, deze berichten onmiddellijk en gedocumenteerd te om- zenuwen. Nu aldoeiicie tegenspraak uwerzijds acmerwtge blijft eu uw be stuur de behandeling dezer ernstige be schuldigingen uieeuL te kunnen uitstel len tot den eersten Zondag in Aiaart, ontslaat toch inderdaad de schijn, ais- of -de inededwclingeu der pers juist zijn. Door uw opvatting, aan ons geea ver antwoording schuldig ie zijn wij vroe gen en begeeren du niet, wij vroegen slechts uwe op waarheid gegronde cate gorische lezing der zaak onthoudt u ons opzettelijk uw inlichtingen eu dwing-, ons daardoor de lozing der pers ais jun,. te aanvaarden, '1'e meer, daar ook de mededechng in de pers van uw bestuur ders Bouwman eu bueevliet, waarin ge- Siprolcen wordi van berichten die,voor barig zijn, terwijl uien meent, dat de actie zeer gemakkelijk een politieke be- leekcnis kan Krijgen, eerder een beves tiging dan ...i ontkenniug der persbe richten inhouden. Ernstig overwogen wij wat ons ten deze ie doen siond, en dcelen a als resul taat onzer overwegingen mede, onder de huidige omstandigheden geen deel te kunnen uitmaken van een gemeenschap pelijk stakingscoranê met uw Federatie. De staking in de havens van Amsterdam en Rotterdam heeft voor ons ten doel om inwilii-gin" ie bekomen van den gestelden looneisch en wij wenschen dit conflict geenszins benui te zien voor een poli tiek doel als het steunen der Russische regcenng. N'og minder wenscheu we de vakbewe ging e;i du conflict dienstbaar te zien gemaakt aan de wenschen eener politie ke partij. Van'deze 'dingen wordt uw voorzitter beticht en uw tederaiie meent deze ernstige beschuldigingen te kunnen laten rusten tot deu eet uien Zondag in Maart, terwijl men ze meent te kunnen afdoen met hei, woord „kletspraatjes". Dat is uw zaak. Maai wij willen niet verhelen, dat volgcus onze overtuiging daardoor de belaugeo dei stakende ar beiders ten zeerste worden geschaad, .lm mets, indien de berichten juist zijn, dan heeft uw voorzate; ujogsi ouveran - wooidelijk gehandeld en is hij ten zeer ste laakbaar. Nu dan ook de beschuldigingen niet door u worden ontzenuwd eu door u plannen, als ten congressc volgens „Het Handelsblad" besproken, niet met stel ligheid als verwerpelijk worden afgewe zen, noodzaakt u ons desamenwerking met u op te zeggen en voot deu verderen duur der staking ons standpunt onafhan kelijk van het uwe te bepalen." Gevangen genomen on opgebracht. Op uitnoodiging van de stakingslei- .fing zouden Dinsdag vertegenwoordi gers van de Pers met een boot een toch' dooi hei havengebied maken. Op dien tocht werd de boot gepraaid door een sleepboot van deu lorpedodienst, de j.Den Briel". Den kapitein werd naar de vaarvergunning gevraagd. Hij had er geen en wist niet dat een dergelijk be wijs van den havenmeester noodig was. „donder zoo'n vergunning mag hier niemand varen," luidde het uit deu mond van den luitenant van den tor. pedodieiist, die het commando had. „Wij moeten u derhalve opbrengen en dan kunt u zoo'n vaarbewijs van den haven meester vragen.'' Nu werd ons bootje gec-nterd, aldu3 i,Het Volk". Met zwam trossen werd het aan de „Den Briel" vasigemeerd en zij aan zij stoomde deze met ons op en ging het weer stadwaarts. Onderwijl waarschuwde de „Den Briel" met zijn stoomfluit een der andere booten van deu torpedodienst, „de Torpedodienst lii", die ons ter hoogte van de Suma- trakade overnam. Vastgebonden aan do „Torpedodiens' 111" werd de „arrestant" verder opge bracht. Reeds waien wij het Juliana-dok gopasséeid, .ocu ons een sleepbootje .oiiiiL en ons langszij kwam. Twee der bestuurders stapten er op ovei. .„.i. ,,u kwam de luitenant, die d: „Torpedodienst 111" commandeerde, in „iNiet langszij aanleggenl" riep hij tegen den schipper van de sleepboot en een sergeant, die achter den luitenant op de brug van de boot stond, die de onze ga. gen hield, taalde een lange revolver e voorschijn. Het geheel was op dat oügenblik een zóó Komische situatie, dat het heele gezelschap in een schater den uitbarstte, Nadat de sleepboot zich verwijderd uad. stoomde de ..Torpedodienst ill met zijn gevangene naar de Oosterdok- sliiis. naar mochten de opvarenden af stappen en werd ook onze motorboot vrijgelaten. Te Amsterdam. De toestand is in de Amsterdamsche haven gelijk aan die van Maandag. Het aantal van hen die aan 't werk gaan, neemt, niet toe. Dinsdagmorgen heeft het bestuur vaa de Kaïh. organisatie „St. Bontfacius" hei siakingsbureau medegedeeld, dat de 2 lcdcu a.er organisatie, die Maandag nog gewerkt hadden dien dag niet aan den arbeid zun gegaan. Naar „Het Volk" verneemt hebben alile havenarbeiders aangesloten bij de I-I. A. R„ zieken en gepensionneerden inbegrepen; bericht ontvangen dat de .havenreserve buiten werking is gesteld. Te Rotterdam. Te Rotterdam kwam in den toestand eveneens weinig verandering. Bij de HollandAmerika Lijn is de loestahd sedert Maandag onveranderd gebleven. Volgens mededeeling van de directie werken hier ongeveer 160 boot werkers en slymploegen. Bij de Steenkolen-Handelsvereeniging werd Dinsdagmorgen nog met 20 kranen gewerkt. De Roiterdamsche Lloyd heeft eenige ouderen in dienst, die, niet het oog op hun pensioenregeling aan het erk blijven. liet aantal stakers bedraagt olgens een opgave van de s takings comité's in de Rotterdamscbe haven circa 10.000 Men meldt van hiér aan de „Tel.", dat men van de zijde van de Federatie een eigen weg zal gaan inslaan en de aanbiedingen, die van verschillende zij den kwamen, ora uit solidariteit met dc havenarbeiders hei werk neer te leg gen, in overweging nemen. Gevolgen dear staking, Door het ,,U. D." is bij enkele groo te Utrechtsdie fabrieken ge-infonmeerd naar de eventueele gevolgen, die uit hel. conflict in de havens te Amsterdam en Rotterdam zouden kunnen voortvloeien voor hun ondernemingen. Uit de antwoorden dezer directies van verschillende fabrieken bleek, dat dc fa brieken als gevolg der staking met of niet zeer spoedig zouden stop gezel be hoeven te worden. De fabriek der „UtrechtsChe Walswcr- ken". Erven A. F. Hamburger, zal, als de staking lang aanhoudt, moeten woi- den stop gezet. Ongeveer 70 man zullen dan werkloos worden. Het personeel van de Nederl. Lood- en Zinkpletterü, voorheen A. W. Ham burger, omvat circa 200 man. Wanneet de staking van langen duur mocht zijn. staat hel te voorzien, dat dit bedrijf moet worden stopgezet, evenals dafijv: de Ned. Fabriek voor Werktuigen 1 Spoopwcgmateriaail onder Zuilen. Dc handel naar Ant werpen verlegd. Men midt uil Oss ln verband met de staking der haven- arbeideis te Rotterdam, heeft,de firma Jurgens het vervoer van haar boter naar Engeland grootenderls geleid over werpen. Een klein gedeelte gaat nog 1 Vlissingen. In Antwerpen betoonde de grootste welwillendheid en ziet in de staking te Rotterdam een welkome gelegenheid om dne handel over Ant werpen uit ie breiden, Vari Door bemiddeling van Havclock Wil son, die te Nijmegen verpleegd wordt, zijn hier ter slede berichten uit Amerika ontvangen, als zouden daar de Neder- landsche schepen door de zeelieden ver laten worden in verband mei de op Za terdag geproclameerde slaking. Naar meening nva de bestuurders der Fede ratie betreft dit zeelieden, die zich in Amerika opnieu\y moeten laten monste ren. De Hollandsche Stoomboot-Maatschap pij vraagt blijkens een advertentie 250 bootwerkers op een vast contract en 8- urigen arbeidsdag. De directie heeft voor sollicitanten te haren kantore de bewijzen neergelegd, dat 10 achtereenvolgende weken vóór 1 Februari door de bootwerkers gemiddeld f 4O.87H per week is verdiend met een werktijd van 40 uur per week. GEDROOGDE GROENTEN N VAR WEENEN. Naar d« Tol. verneemt, zijn onderhanuoliitgcju gaande tus schen de groen tedrogers en de regee ring voor den uitvoer van de be staande voorraden naar Oostenrijk. Een commissie uit Beverwijk heeft te Weenen de besprekingen gelold; 't betreft een waarde van circa twintig miUioen gulden, waarvoor de rege ring vermoedelijk ten beloopa van de helft garantie op zich wil riemen. Dl tweede nota over de uitlevering van den ex-keizer. Eenige Persstemmen. liet Haag scha Correspondontleba. reau meldt: Wij meenen te weten, dat hel schrij ven van den Oppersten Raad, tot onze regeering gericht, naar aanlei ding van het Nederlandeche antwoord op het verzoek om uitlevering van den gewezen Duitschen Keizer, eenvoudig de onderteek en ing draagt Lloyd Geor ge, zonder eenige verdere aanduiding van ambt of van de hoedanigheid, waarin de Engelsche minister-presi dent het schrijven van zijn naamtee- kening voorzag. De N.R.Crt. beekent daarbij aan: Lloyd George is op hel oogenbük voorzitter van de vredesconferentie, en heeft in die hoedanigheid ook dé jongste entente-nota's aan Duitsch iand en Zuid-Sl'avië onderteokend. De Daily News zegt, dal er twee la- zingen mogelijk zijn van de krachtig gestelde nota, die de geallieerden aan Holland hebben gericht. Zij kan een openhartige poging zijn om de Hcu- 'andsche regeerihg te bewegen den Keizer aan de geallieerd-en over ie ie veren, maar dan niel om terecht ie staan. Uit de bewoordingen van de nota valt dit laatste duid cl jk op ie maken. Men kan niet ontkennen, dat deze nieuwe eisch Holland in een vrij moeilijke positie brengt. Aan den anderen kant zou jutst de zeer krachtige taal. die gehruikL ordt om een kleinen neutralen staat Ie dwingen tot den koogsten plicht, om den persoon van een eenzamen, rampzaligen oud-en man uit te leve ren, het vermoeden wettigen, dat het beroep in het geheel niet tot Holland gericht is. Het is veeleer een aan klacht met de wereld als rechter. Waarschijnlijk schuilt de eigenlijke strekking van de nota in het beloog, flat de aanwezigheid van den vroege ren Keizer zoo diolrt bij Duitschiand een bedreiging is voor den vreae, weike zijn verwijdering naar een ver afgelegen RoLandsohe kolonie zou kunnen wegnamen. Dit zou ten slotte ue minst gevaarlijke oplossing van een raadsel zijn, <lai men liever niet aan de orde had moeten stellen. De Daily Expres zeg.,. De uitleve- iing van den gewezen Keizer, die nu uitdrukkelijk beschuldigd wordt van de verantwoord-el ijikiniid voor den moord op tien miilioen mensen eu in éon oorlog, waarvan hij de oeweikei is geweest, wordt opnieuw gecischu Wij kunnen niet aannemen, dat het gezo- versland van hel Hollandsche publ, niet onder den indruk zou ko men van de vaardige en plechtige wij ze, waarop de geallieerden hun zaak bepleiten -en waarop zij Holland her inneren aan de plichten tegenover de menschheld en de gerechtigheid. De Hol .'andiers worden ernstig maau hoi- i'elijk gewaarschuwd, dat Wilhelm II althans op de plaats zelf of op een afstand onderworpen moet wcn.ttei aan de maatregelen, die eetn waarbo p zullen verschaffen, dat hij onmaohtig z-I zijn, oon Europa weer te bedreigen A" den vrede van de beschaafde we reld le verstoren. Het Ie moeielijik te gelooven, dat Holland In haar leer over de heiligheid van het asylrecht zoover zal gaan, dat het dezen elsoh afwijst. De Unies spreekt naar men uit Londen aan de N. R.GL me'.dt ter loops over do nieuwe ketzer-noba 111 een hooiuartikei, dat op de hanae.in- gou van deu oppersten ltaau scherp - ontlek oele-it. De tegeiistrijdiglheid ui wake de uit -te leveren Duuischers wordt ukg._uüUi'U. De nota aam Neder t-and wordt Ironisch „hoogst strekte lijlk en ten „welsprekende aanma ning" genoemd. „Het schijnt dus", zegt de Timej, „dat, terwijl men Vrijdag de ongo eindende aanwezigheid in Duitseri land van de reactionairen en 9cha- uiten -goedkeurde, men den volgen dendag de voortdurende aaaweziglich yan den gewezen keizer ln Holland veroordeelde als een duidelijk go vaar voor den vrede en een inbreuk op de goede zeden. Wij hebben dik wij'ls een betreurenswaardig gebrek aan consequentie tusschen de ver schillende besluiten van üau opper sten raad waargenomen. Wij kutnnen ons echter geen tweede zoo betreu rdig voorbeeld &Ls dit herun- li-eL blad gelooft, dat dit een voig is van -liet ondergeschikt maken vuti nationale belangen aan verkie ..uigs- oi partijbelangen in de voor naamste «is ten die vertegenwoordigd zijn." R.K. CENTRALE RAAD VAN BE DRIJVEN. Wij melden reeds dat het tweede congres van den R.K. Centralen Raad van Bedrijven is verdaagd tot 15 en 16 Maart. Nader meldt de Maasbode dat afs praeadviseura voor 't Congres wor den genoemd Mr. Carl. Homme (De in ode!-collectieve arbeidsovereen komst in het Groot-Bedrijf en de ar bitrage-regeling), Mr. B. van ^poen- donck (De kindertoeslag), Mr. J. Hu- bar (De mode'l-collectieve arbeids overeenkomst in het Middenstands- bedrijf en de Bedrijfsrechtspraak), J. Tin N ijle amp (De ziekteregeling) en Dr. L. Deckers (Het paebtvraagstuk.). KONINKLIJK BEZOEK AAN DE JAARBEURS. Do ion in gin is voornemens den dag na de steenleg ging van .liet Eerste Vaste .laurbiors- gebouw te Utrecht door Prinses Juli ana nogmaals de Vierde Ned er! maï solie Jaarbeurs i.e bezoeken. IIOE DE WASKAARSEN VER DWENEN. Een familie, die builen woont in de buurt van Amersfoort, zag den laalslon tijd op vreemde wij ze de waskaarsen verdwijnen, die op de slaapkamers stonden: zij werden alb het ware van hoven af afgeknab beld; alleen de pit bleef over. Na eenig speuren werd de schuldige ont dekt: een koolmeesje, dat geregeld naar binnen kwam vliegen terwijl de slaapkamers gelucht worden, en zich aan de vettige stearine te goed deed. DE CEHEIME INTERNATIONALE COMMUNISTISCHE CONFERENTIE. De Maasbode schrijft: Omtrenl de Amsterdamsche confe- mtie bij Wijnkoop vernamen wij, dat de derde internationale, die te Moskou gevestigd is, eigenlijk geen afdeelingen bezit, doch alle commu nistische partijen zijn er bij aange sloten, eveuals hei uitvoerend comité van binnen- en buitenlandsche actie, dat te Moskou gevesiigd la. Dit ls een particulier lichaam, dat officieus door de sovje trog eer lng worilt gesteund. Dit comité heeft af gevaardigden (geen afdeelingen) in le verschillende landen en afgevaar digde voor Nederland is de Amerg foorische heer Rutgers. Het persbureau der derde interna tionale ia gevestigd te Amersfoort en wordt bediend door de leden van den bond van revolutionnalre inlel- lectueelen. Voorts hebben ook de rev. soc. stu denten zich beschikbaar gesteld ten dienste van de buitenlandsche politiek der sovjets. De heer Rutgers heeft op de confe mie te Amsterdam den toestand In Polen besproken en verklaard, dal het Poolsche proletariaat alle landen zal oproepen. protestvergaderingen ie houden tegen de ententepolitiek ten opzichie van Rusland. De Polen willen volgens hem niet vechten tegen Rusland aangezien ook m Polen zelf de revolutie op komsi is Daar zal het begin der nieuwe re volutie dan ook zijn; de omwenteling zou zich vandaar, volgens het plan de campagne moeten verplaatsen naar Duitschiand en België, m van daar over te slaan naar Frankrijk en Engeland. Wat Nederland betreft maakte men zich niet ongerust. De revolu'ie zou daar volgens den gedachtengang de zer wereldconferentie, van izclf uit breken 1 Wij vernamen voorts, dat bespro ken is de oprichting van secretaris sen in het roode leger, ln overleg met sovjet-Rusland. Deze secretaria ten in de grensplaatsen hebben hoofd zakelijk ten doel, communis'ische proDagandisten e. d. over de grens te mokkelen. Uii de betrouwbare inlichtingen, die vij over dit congres der derde inter nationale vernamen, stippen wij voorloopig nog aan, dat aan de En ge!sche,_ Belgische en Fransche afge vaardigden opdracht is gegeven, m hun landen krachtig de revolurionnai- re idee te propageeren en door mid del van sabotage den vrede met Rus- 'and af te dwingen. Men- meldt aan het „U. D." uit Amersfoort: Nu de beschouwingen in de verschll- enda bladen, die heb feitenmateriaal van de. communistische propaganda te Amsterdam en hier ter stede ver vagen, meenen wij onze mededeel in gen van Zaterdag te moeten aanvul len met het versiae der gebeurtenis en. die wij uit goede bron vernamen- Het ligt stellig ln de bedoeling der Jommunistén binnen drie maanden Int revolutionnalre actie over te gaan. Men wil trachten internationaal in elke fabriek of werkplaats nn-ler -'e werklieden een groep te vormen, die bij staking of revolutie de keen moei itinaken van den in die fabrielk of erk plaatsen te vormen bedrijfsraad of sovjet. Amersfoort is thans een communis tische persbureau rijk. Alle stakingen die een revolutionnair karakter dra- gin, zullen door dit persbureau execu- ef worden ondersteund. Tot de stakingen, die ondersteund zullen worden behoort de ontken ning van Wijnkoop, Sneevliet, c.s, ten fipij't de reeds uitgebroken sta king der transportarbeiders. Thans is dus opgehelderd waarom de stakers in plaats van 8 per week 21 uitbe taald zul'en kriig°n, al ls dit daan- door de federatie ontkend. Het pers bureau besbaat uit ir. Rutgers (leider) mevr. Roland Holsl en D. Wijnkoop. Het H.bld. komt nog op de oonferen tie terug r.aar aanleiding van de ver klaring van den heer Wijnkoop, dat er geen geheimzinnigheid bij de con ferentie in het spel was. Ter juiste wasrdeering van d weer leggen wij den nadruk op het volgende, schrijft het blad. In de middagvergadering van 6 Februari j.l,, toen de heer E. Bouwman reeds aanwezig was vóór de behandeling n h"t onderwerp inzake de „Vak- wegng en de Sovjets" hij is dooi den voorzitter Wijnk-oop ingeleid als leider der Federatie van Transport arbeiders in Nederland ging daar aan de voortzetting der discussie ovea- een amend emen t-F rayn a-Muirphy vooraf, Het ging nog altijd over de interventie in Sovjet-Rusland. Dit amendement luidde aldus: De imperialistische regeeringen ver. wijten, om haar eigen aanvallen R rechtvaardigen, aan de Sovjet-regee ring van Rusland agressieve bedoelin gen; Sovjet-Rusland erkent, dat re voluties niet haar oorzaak hebben in de aanvallen uit een vreemd land. maar door de ontwikkeling van de krachten in het land' zelf. Sovjet-Rus land voert op het oogenbük êen ver dedigingsoorlog, die het opgelegd wordt door de imperialistische tegen standers. Deze oorlog zal ophoud-en op het moment, dat de Imperialistische re- gceringen den vrede aanvaarden op de voorwaarden, die vaak genoeg door Sovjet-Rusland zijn gepubliceerd. In dien echter de oppositie van de impe rialistische regl ringen Sovjet-Rus land er 10e zou dwingen, om zijni vci- dedigitigsóo'rlog te veranderen in een militair offensief, hetzij naar hel Westen, hutzij naai' het Oosten, dan zouden tegelijkertijd de arbeiders worden opgeroepen in de andere lan den. om zich met ie verzetten tegen de Sovjet-legers, maa<r hun eigen bourgcois-i cgeering ie verjagen, eu de Sovjet-republiek uit te roepen". De boer Wijnkoop zegt, dat hij te gen deze resolutie is, omdat men daar mede materiaal in handen speelt, van de react'omnure regeeringen. Ilel ie wol juist en op deze conferentie mag hel wel gezegd worden, als de bour geoisie er echter achter komt, dat wij dergelijke plannen koesteren, zal zij dat tegen its uitspelen en zeggen. da> wij er ei-ui lig rekening mee houden, dat de Sovjo. legers buiten Ruslana zuilen koini en dat wij die legers dan zullen helpen. Ik wensch te ver nemen wat Rutgers daarvan zegt. De Ilti.risehe Sovjet-regee ring voert zeer voorzichtige politiek. De heer Rutgers meent, dat Sovjet- Rusland deze resolutie minder ge- wenseht zou achten. Hij vindl deze resolutie ontijdig. De situatie is zóó, dat er maanden kunnen voorbijgaan, eer de Sovjet-troepen een offensief beginnen buiten Rusland. De resolutie wordt hierna terugge nomen vanwege de geheim zinnigheid, die niet in het spel was". Omtrent den diamantschat, dien de Russische Sovjetrepubliek ter be- st hikking van de communisten hier te lande heeft gestold., deelt hot Hbld. nog het volgende mede: Mevrouw L. E. RutgeirsMees was 0 Februari 1919 alleen uit Riga ver trokken, 8 Februari d.a.v. te Berlijn aangekomen, Dinsdag 11 Februari 1919 uit Berlijn vertrokken en 12 Fe bruari in Nederland aangekomen. Zi beeft toen in Den Haag, ten huize van den heer Bettink, CeJebeestroai 20, aldaar, de revolutionaire Kamer- 'eilen Wijnkoop en Ravesteijn gespro ken, den daaropvolgend en dag dr. Herman Gorter in diens wioning te Russum, wien zij, in opdracht van de Russische Sovjetregeering, overhan digde: een diamanten kruis, een pa relsnoer, één groote en éen kleine Dia mant» Deze sierad-n waren bestemd om hier te 'ande, ten bate der communis tische beweging, te gelde te worden gemaakt. Trouwens, mevrouw RutgersMees as niet zoei lang geleden, minder ■geheimzinnig tan de heer Wijnkoop, over het dool vam haar jongste rtus- sïsChe reis en de artikelen van groote waarde, die zü voor het. voeren der rercouuoaaire prowagaiiua hier te Jojiae vuu Leiri.n iit>eJi meegekregen. wijders herinnen hoi Hbui. den heer VV ijnkoop aan het vo^eiiue. Eind November of begin Decèmuej 19B) werden uun verschillende juwe liers door een makelaar te koop ge boden: één diamant van 14 karoui, minst getaxeerde waarde ongeveer 1 70.00o; en twee brLUanten, waarvan do kleur mei ai te schitterend was, die gezamenlijk 25 karaat wogen en eeai waarde hadden van f 12.000. De makelaar slaagde met. De juwe liers verk-aarden nagenoeg eenstem mig, deze di.amanlai, naar zij zeiden gestólen, nadat de bezitters vareua vermoord, met te willen koopen. De makelaar, die veron.twaard.igmg be grijpende en ook respecieerende, deel de inede, dal hij de' diamanten aan óocid iin opdracht vau liet communis tisch gemeenteraadslid Alex Lieser, diamantbewerker op de fabriek van Gebroeders Konijn aan de Lljnbaans- grachL De Gebroeders Konijn hadden even eens geweigerd de diamanten te koo- pc-n, zij kenden de herkomst, want de iic-er Alex Lisser had zich op zijn fa briek er op beroemd, dat de verkoop dezer Russische diamanten moest iie- 11011 ter bekostiging der boisjswlsti- .-cho propaganda ln Nederland. Sinsdien worden hier vrij dikwijls uiaJiiakileü van groote waarde uil jDeaiemarken aangeboden. Ajlhocww uuar nimmer een marlu van geslepen goed ie geweest. DE ZIEKENVERPLEGING IN DE GEVANGENISSEN. Het hoofdbe stuur van de Vereeniging „Nosokó- mos" heeft, daar hel. zooals het op merkt hem is gebleken, .dat in de ge vangenissen de ziekenbeliandeliiig onvoldoende is, wijl het daarvoor bevoegde personeel gelieed ontbreekt, tot oen minister van Justitie het be leefd doen dringend verzoek gericht, hierin de noodige verandering te wil len aanbrengen, door over te gaan tot het aanstellen van gediplomeer de verplegers of verpleegsters Ln de gevangenissen. ïan het Politieke nooiveld. Tour- Volkeubonü-tractaat schept geen nieuwe rechtsbeginselen; de vrijheid der zee wordt niet vastgelegd, ge heime tractaten blijven mogelijk. Het beoogt alleen bestendiging van den te Versailles geschapen toestand, maar kenners zoggen zeifs dat het Verdrag onuitvoerbaar is, zoodat al lerlei moeilijkheden kunnen worden gevreesd. Waarom zullen we ons daarin steken? Wij. die wel in den Bond zullen zijn, maar geen s<teni in den uitvoerenden raad hebben? An ders zou de toestand zijn wanneer de Centralen waren toegetreden. Be grepen we den heer Loll man wol, dun wil hij met toetreding wachten totdat de Centralen er in zijn, en be sloten is, naar het advies van prof. Keynea. de z.g.n Commissie van Herstel tot een instituut vnm deu Volkenbond te maken. Ook dr. Van Ravesteyn wensclite zich niet bij dit „alle recht krenkend verdrag" neer te leggen, en hij ver baasde zich er over dat van de bur gerlijke .eden alleen de heer Van de Laar zich vierkant tegen de toetre ding heeft verzet. Een zeer lange historische uiteenzetting gaJ oen communistischen spreker gelegen heid om den lof te zingen van het ste.sei der proletarische dictatuur in Rusland en vaai de komende revolu tie. die niet alleen kerk en koning schap, maar ook hel kapitalisme zal afschaffen. In eik geval zal Neder land z. i. goed doen 0111 buiten de- zeui Volkenbond te blijven, wil het niet volkomen tot oen vazalstaat der groote mogendheden —orden ge maakt. Mr, Troelstra h.Cek daarover an ders te denken. Wij zijn voor het Verdrag van VersaH'c:-., dat door imperialistische hebzucht en door nationale wraak is gedicteerd, niet verantwoordelijk; men heeft er ons niet bij geroepen, wij hebben er niets mee te maken. Maar ook het statuut van den bond zelf stelt teleur. Even wel moeien we niel vergeten, dat we, builen den bond Kijvende, toch den invloed van den Bond niet zullen ontgaan. Onze taak zal zijn er in le gaan. en er in te werken voor de idealen van een echten Volkenbond, daarbij door een groeiende arbei dersklasse en een wassende democra tie gesteund. De zaak van den Vol kenbond moet niet slatiscii, maai' dy namisch worden gezien. De Centra-en moeten er in, en Sovjet-Rusland moei er evenzeer in. De crisis der wereld zal daartoe drijven. Er zijn natuurlijk bezwaren. Maar niet dat onzer neutraliteit. Die vindt de heer Troelstra zoo mooi met. Veel mooier is hel streven naar beperking der bewapening, die daar internatio naal moet worden bestreefd. gelijk nationaal door de sociaal-democratie. Het slot van de rede was een soort revue over de in de stukken aa.nge voerde pro ec contra's INTIMUS. TWEEDE KAMER. 17 Pabruart. Over onze aansluiting bij den Volkenbond. Drie sprekers over een zeerr belang rijke zaak, sprekers elk op zich zelf van beleeltenis 111 ons Parlement: de heeren De Sa.vorn.in Lohmam. Van Ravesteyn en Troeletra, en toch moest de laatste constateer en dat noch de bdliuigste3l!ing der Kamer, nocll de leegheid der diplomatieke logeB evenredig was aan de belang rijkheid van het onderwerp, om van de sprekers nog maar te zwij gen. Maar het wès inderdaad treu rig. Onze Volksvertegenwoordigers maiken zich van hun p'ichten wel heel gemakkelijk af; bij liet einde der rede van den heer Troelstra waren geen twintig leden aanwezig, den gelieelen middag niet veel' meer dan dertig van de honderd. Men kan het dus niet enkel toeschrijven aan de opvallend verminderende beflangstel- Üng bij redevoeringen vam den heer Troelstra. Bij den aanvang der ver gadering is die belangstelling meestal nog het grootst, en zoo had dan ook die oude heer Lobman een tamelijk breed geliocr, dat den nestor der Kamer, dio nog zoo pittig en geestig wezen kan, mot belangstelling volg de in zijne uiteenzetting van de be zwaren, die z. L tegen de aansluiting van Nederland bij den Volkenbond bestaan. L)e hear Lohman is niet ate velen van gevoelen dat oorlog nimmer toe- laaibaar is; wanneer onze onafhan kelijkheid mocht in gevaar komen of het recht mocht worden bedreigd, dan zal verdediging met de wape nen niet kunnen worden uitgesloten. Zoeken wij daarvoor hulp bij ande ren. dan schaadt dit onze souvereinl- teit niet Voor het overige bcihoeft men in ons land het pacifisme niet aan te wakkeren, omdat niemand anders wil. Of er wereldvrede zal komen hangt, af vam de vraag of de wercldiheersi hors macht dan wel recht willen laten gelden. Maar het Letteren en Knust DE STAKING DER TOONEELISTEN. De Raad van Beheer van de K. V. ..Her Nederlandsch Tooneel" ver zoekt hei volgende te melden: In verband mei, een stukje in liet Ochtendblad van De Telegraaf van 13 dezer, onder den titel Jhr. A. W. G. van Riemsdijk en de Raad van Be heer, meent de Raad van Beheer het onderstaande te moeien mededeelen, ora te voorkomen, dat de oorzaak die den huer Van Riemsdijk (niet vo'gens ziin eigen verklaring) ontijdig tot af treden noopte, onjuist zou worden uitgelegd: Van den heer Van Riems dijk is door ons college dringend gq. eischt, heigeen hij zonder vee) moeite heeft toegegeven, dat hij zich prvan onthouden zou zonder ons medeweten verder e stappen 1e doen tot beslech ting van het geschil met de N.K.T.V. mede omdat de burgemeester van Am sterdam zich hiertoe reeds tevoren be reid had verklaard en de ongevraagde inmenging van den heer Van Riems dijk den duur van het conflict dus eer kon verlengen, inplaats van bekorten. De heer Van Riemsdijk, die eenige weken buitenslands was geweesi en die zich van den toestand, waarin de K. V. tengevolge van de staking was gekomen, nauwelijks op de hoogte had gesteld, bleek niet. te begrijpen, dat hij u.ls lid van den Raad van Beheer nooit als onpurlijdig bemiddelaar kon worden aangemerkt ^-.elfs .indien zijn gezag, in zulk eeu moFiujiS;* aan gelegenheid, door de vriendschap voor enkele personen uit de kunste naarswereld zou worden gesterkt. En i uit gemis van onpartijdig m- zioh in de algemeene belangen van beide partijen kon de bemoeiing van den burgemeester in gevaar gebracht hebben. Hei was daarom noouzakelijk dat, de heer Van Riemsdijk zoolang h'j lid van den Kaau vtui Beheer jleek, zou afzien vuu zulke hanue- ungen, op eigen gozag, uit zijn out- hagneinen mijkt, aai hem du len slotte toch te zwaar is gevallen. Over he (geen verder uu onze vergadering kon zijn „verklapt," bewaart ao Raad van Beheer voorloopig liet stil- ij gen. „DE PARADIJSVLOEK" LN HET HONGAARSC11. De Maasbode meldt: Het Buuapester Nationaal Theater heeft de „Paradijsvloek' van Alphons Landy ter opvoering aange nomen. De vertaling 111 liei Hon- ga&rsch door Vyimos Zoltau is gereed en moet voor zeer goed verklaard zijn. Kemengi Nieuws EEN GENEESMIDDEL TEGEN MELAATBLHHeiD';1 Uit Londen mold'i men aan do Tel.: /tan de „Daily Chronicle" wordt ge seind, dat Miranda Bfelem in Brazi lië ontdekt heeft, dal een extract eener overigens zeer vergiftige prfmt, onder den naam „Aseacre" bij de inboorlingen bekend, een volmaakt gemeesmiddol vormt tegen lepra. Zells in vergevorderde gevallen trad onmiddellijk goncztng in en begonnen wcr-den te genezen. ZUID-SLAVIë EN TSJECHO-SLO WAKIJE. Een militair bondge nootschap tusschen Zuid-Slavié en Tsjeeho-Slowakije is aanstaande.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 7