Suitenlandsch Overzicht DE EN", d.. EN RUSLAND. '1 Reuter-bericht, waarin gemeld ward, dat de geallieerden de diploma tieke betrekkingen met Sovjet-Rusland 111cwillen aanknoopen voor de Bolsjewiki rich fatsoenlijk gedragen, geeft de Parijsche Journal aanleiding t volgende te schrijven: De conferentie te Londen besluit onderhandelingen met de Sovjet-re geering aan te knoopen. .Immers, als men in wat duidelij ker taal samenvat wat er nu eigenlijk besloten is, dan komt het hierop neer: le. Er is besloten, dat men voorgoed zal ophouden met liet verschaffen van wapens en geld aan de partijen, die tegen het bolsjewisme strijden. 2e. Men zal aan Polen laten weten, dat de geallieerden iiet aanraden rich zorgvuldig te onthouden van elke of fensieve actie togen de bolsjewiki. 3e. Er zal steun toegezegd worden aan de randstaten, indien zij slacht offer zouden zijn van een bolsjewisti sch en aanval. •Ie. Er is besloten, dat men met de agenten van de Sovjet-regeering zat onderhandelen over het hervatten dei- handelsbetrekkingen door bemidde ling van de coöperatieve vereenigïn- gen. Men zal bij die onderhandelin gen vermijden de kwestie van de offi- cieele erkenning van de Sovjet-regee- rmg aan te roeren. O'Grady zal naar Kopenhagen terug- kccron om de onderhandelingen mei Litvfnof op deze grondslagen te her vatten. üm Kort te gaan: men onderhandelt met de Sovjets, ze beschouwend als een feitelijke regeering, zonder hen officee! te erkennen. Het is gemakke Jijk te zien, dat bij deze dubbelzinnige oplossing de Fransche regeering een voldoening krijgt voor den vorm, maar dn; Engeland m den grond der zaas voldoening krijgt tengevolge van ae gezamenlijke bemoeiingen van Enge land en Italië". Millerand, de Fransche premier, lieeft met journalisten over de zaak gesproken. l>e journalisten merkten op. dat de bemiddeling van de coöperatieve ver- eenigingen een fictie was. Milierana antwoordde: Misschien wel, maar her is juist de grote verdienste van de diplomatie, dat zij een fictie van deze auori kan verzinnen, waai-doc» wij in staat worden gesteld belangrij ke zaaen te bes-preken, zonder iets op te offeren. De reserves welke wij heb ben gemaakl, zijn zeer belangrijk uit politiek oogpunt. Indien wij onze vroe gere polilick zouden hebben opgege ven en openlijk de Sovjets zouden hebban erkend, zouden wij niet weien waarheen wij ons zouden laten drij ven en waar liet mede eindigen zou. zoowel in ons land als in Rusland. Thans kan de Sovjet-regeering echter geen enkel voordeel uil onze nota trekken. Wij geven geen enkele van onze beslissingen op, welke we vroe ger hebben genomen. Het was moei lijk, ik zal niet zeggen om tot een beter besluit te komen dan wel tot een niet slechter te geraken. Indien ons communiqué niet volkomen duidelijk en eenvoudig is, dan is dat niet de 6cJiuld van de mogendheden, doch van de feiten. Het besluit van den Oppersten Baad len opzichte van Rusland wordt in het algemeen door de Britsche publieke opuue gunstig ontvangen. L)e Daily News schrijft: De strekking der nieu we politiek is een duidenjke wena aan de grensstaten cun vrede te slui ten met de Sovjets; de hinderpalen voor het hervatten der handelsbe trekkingen met Rusland uii den weg te ruimen en een verzoek te richten tot den Raad van den Volkenbond eene commissie van ondeizoes naar Rusland te zenden. De vooruitzichten in Rusland zijn meer hoopvol, dan ztj geweest zijn sinds de revolutie van 1917. Er rest nog- siechls de ontwik keling der handelsbetrekkingen ie bespoedigen en deze te doen plaats hebben op een schaal, zooa.s wordt vércischi door de gemeenschappelijke behoefie van Europa en Rusland. De Daily Chronicle zegt: De geal lieerat snogendiieaen heoben blijk baar een pao betreden, hetwelk naar ocu vreet- leidt. iit lótsnanu is zeer veranderd in de laatste 5 maanden en omdai Llians de argumenten voor een vredespolitiek zoo sierk zijn, volgt daaruit niet in liet minst, dat het volgen eener omgekeerde politiek hui vorige jaar niet volkomen gerech tigd was. De Manohester Guardian. verklaart: Het waa een welkom en wijs besluit, wij wenschen alleen, dat het lang ge leden genomen was. Wij zijn nu op den goeden weg, wam wij kunnen rnet iederen toesmnd rekening hou den, wanneer wij de waarheid daar over vernemen en als men den nevel van vooroordeel van het Russische pro bleem heef! doen verdwijnen, zal de •wereld kans hebben een oplossing ie ontdekken, die den vrede brengt aan Europa. In het begin van de maand Maart zal de Raad van den Volkenbond ver moedelijk in een buitengewone aif- ting bijeen komen. Deze zilting zal zich bezighouden met het benoemen van de leden der commissie, welke een onderzoek zal instellen naar den toestand in Rusland. DE POSITIE VAN ERZBERGER. Volgens de „Köln. Ztg." zou de voor- loopige opvolger van Er/berger reeds benoemd zijn. Men gelooft, dai dr. Ouo Joblingr, redacteur van de „D. Allg. Ztg.", voorloopig iriei de leiding van hei Rijksminisierie van Financiën be last is. De „Kolmsche Zeituug" schrijft over hei geval-ErzbergerDe man met hei ijzeren voorhoofd en het ruime geweten is de leiding van hei rijksminisierie van financien ontnomen, op eigen verzoek. Hiertoe is hij, zooals hij zelf zegt, door de in de couranten geuite beschuldigiug van verkeerde belastingopgaven, genood zaakt geworden. Erzbergcris belasting- opgaven zijn geen particuliere aangele genheid meer. Zij zijn het evenmin als alle andere zaken, die in Moabii in den loop van de laatste weken aan de ver baasde wereld onthuld z :n. Wat daar aan het licht is gekomen over Erzbergeris zoete winsten en die van zijn politieke vrienden zou een anderen man in ge lijke omstandigheden, al laag aanlei ding gegeven hebben om tot den afloop van hei gerechtelijke onderzoek onthef fing uit zijn functie tc verzoeken. Erz- gor echter bleef. Die is uit een an der moreel hout gesneden dan andere menschen. En ook thans heeft hij de hoop weer chef van 1 et departement van financiën te kunnen worden, niet opgegeven." Voorts meldt nog 't Alg. Hbld., dat hei ontslag van Erzberger als lid van den raad van toezicht der Thyssen-com- binatic in 1917 niet vrijwillig was. Hij stond reeds vóór 1915 met Thyssen in relatie, hetgeen Erzberger vroeger on der eede heeft ontkend. UIT DE ENCELSCHE POLITIEK. Asquith heeft op den avond van zijn verkiezing in de liberale club le Paisley een rede gehouden, waarin hij de betee- kenis zijner verkiezing schetste als een zegepraal van het liberalisme over het socialisme. Dc coalitie beschouwt lui als een onbeduidendheid. De strijd was te Paisley hoofdzakelijk gevoerd tus- schcn liberalen en socialisten en de kie zers te Paisley hadden getoond wars te zijn van dc heerschappij eener bijzon dere klasse over dc ganschc gemeen schap, terwijl zij het liberalisme hoog hielden als het plechtanker van vrijheids hervorming en vooruitgang. De dochter van Asquith sprak de ver gadering eveneens toe en deed dit op pit tige wijze. Zij verklaarde Gij hebt naar Westminster een man gezonden, die to: de gaosche wereld kan spreken. Paisley heeft het liberalisme een nieuwe lei ding en een nieuwen leider gegeven. De „Times" wijdt aan Asquith's ver kiezing een hoofdartikel met het op schrift:,,De overwinning der natie" en waarin wordt gezegd Asquith behaalde een groote en merkwaardige overwin ning, want de verkiezing te Paisley is niet slechts van zuiver plaatseüjken en persoonlijken aard. Zij werd algemeen beschouwd als de toets van de gevoelens der natie ten aanzien van de coalitie. eelt op deze vraag een duidelijk en rechtstreeks antwoord gegeven en daardoor de harten van personen van al lerlei richting met hoop vervuld. Verspreid nieuws CAILLAUX VOOR ZIJN RECH TERS. De belangstelling van iiet pu bliek voor de openbare behandeling van het proces-Caillaux blijft groot en de pu blieke tribunes vau de groote zittings zaal van het Luxembourg ie Parijs zijn altijd al lang van te voren dicht bezet. Caillaux, voor wien tot dusverre de getuigenverklaringen en de geheele loop van het proces niet zoo heel ongunstig zijn geweest, gevoelt zich blijkbaar op zijn gemak, wam als hij 's morgens per auto komt aangereden en als dan aan den ingang een heele zwerm film-foto grafen hem slaat op ie wachten, wendt hu zich welwillend naar hun kant en blijft met zijn wandelstokje in de hand eenige oogenbiikkcn poseeren, voordat hij, vooralgcgaan door een poiitie-die- naar en gevolgd door een secretaris en door een van zijn verdedigers, naar binnen gaat. De jongste zitting was grooiendeels gewijd aan het bestudeeren van een uit voerige correspondentie omtrent relaties welke Caillaux, die in die brieven Caron genoemd wordt, via den Duitschen con sul te Zurich zou hebben gehad met Jadet, alias Von Jagow. Voorts werden ook de zaken Bolo cu Lcuoir ter sprake gebracht. Hij had den vader van Lenoir wel gekend en hem al vóór den ooriog ontmoet. Pierre Lenoir had hu slechts een paar keer gezien, maar van diens zaken wist hij niets af en eveumin van de pogiugen om het „Journal" met Duuscti geld aan te koopen. Met ilolo was hij bevriend geweest, omdat Bolo hem, toen '1 hem tegenliep, geschikt behandeld had. Toen Bolo in 1911 bij hem ge-iutruduceerd was, had hij de beste informaties omtrent hem verkregen cn hu had dus geen reden hem te wantrouwen. Hij had slechts mondaine relaties met hem gehad, hem nu en dan aan een dejeuner ontmoet, maar verder niet en Caillaux ontkende dat hij de relaties niet liolo zou hebben aangehouden nadat diens kwade praciij- ken hem duidehjk moesten geworden 2ijn. Wel had men in 1917 bem voor Bolo gewaarschuwd, maar hij had dit voor praatjes genouden, te meer, omdat de justitie Bolo toen nog ongemoeid het en men bij hem nog steeds dezelfde diplo maten cn afgevaardigden aan huis ont moette, die daar vroeger ook kwamen. Men beschouwde toen de beschuldigin gen tegen Bolo als niet serieus en dachr dat hij wel van rechtsvervolging zou worden ontslagen. De heele Kamer dacht er zoo over. Op dat oogenbhk was er niets dat de tragische wending van hei geval deed vermoeden en Caillaux meen de dus dat hij een gebrek aan voorzich tigheid had getoond door in die dagen niet met Bolo te breken en dat het niet aangaat hem dit gebrek aan voorzich tigheid le verwuten, waarvan men nie mand anders immers een vcrwut maakt. In een volgende zitting moet de zaak van de „Bonnet Rouge" nog aan de orde komen. DE AALANDSE1LANDEN. Een telegram uii Manehann op de Aalundseilanden meldt, dat de Luinidag der Aaiandseilanden zich bezig gehouden heeft niet een regee- ringsvoorstel over het bestuur der eilanden. Een besluit weid genomen, waarin verklaard wordt, dal de bevol king in aansluiting aan Zweden slechts een middel ziet om de tegen woordige/ moeilijkheden te overwin nen. HOOGE SPOORWEGTARIEVEN IN ENGELAND. De directie der spoor wegen deelt mede, dat de tarieven voor bet passagiersverkeer alsmede de vracht prijzen voor bagage, ijlgocderen, hon den en lijken met 100 zun verhoogd. Deze verhooging strekt zich ook uit over de maand-, week-, arbeiders- en scho- lieien-kaanen. Perronkaarljes zullen in het vervolg 40 pf. kosten. lie nieuwe re geling zal op 1 Juni in werking treden. OM WERKLOOZEN TE HELPEN. Een eigenaardig plan om werkloos rond- loopcnde voormalige officieren en man schappen aan werk te helpen, heeft thans in Engeland een begin van uitvoering gekregen. Zooals menig militair tijdens den oorlog een „n arraine", een „god mother" (een peet-tante zouden wij moeten zeggen) had, die hun lekker nijen cn brieven zond, krijgt ieder van de 2000 nog werkloos rondloopende ont slagen officieren en manschappen ook nu zijn „god-father" of „god-mother" uit de welgestelde klasse, die hem weer maatschappelijk op de been zal helpen. Een commissie heef: zich gevormd om Het plan uit te voeren; oproepen ïjjn reeds gedaan. DE BEDRIJFSRADEN IN DE DUIT- SCHE INDUSTRIE. De bedrijfs- radenwet, die indertijd te Berlijn tot de betoogingen der Ouafbankelijkcn voor het Rijksdaggebouw aanleiding gegeven heeft, welke de bekende bloedige botsin gen veroorzaakten, nadert thans tot de practische invoering in de bedrijven. Het hoofabestuur van den bood van Duit- sche vakvereenigingen, een der hoogste instanties in de Duitsche vakvereeni- giugsbeweging, heeft de grondbeginse len vastgesteld die bij de verkiezingen van vertegenwoordigers in de bedrijfs- raden in acht genomen zullen moeter. worden. De wet op de bechijfsiadcu, zegt het besluit, verschaft den arbeiders de mo gelijkheid om invloed uit te oefenen op het bedrijf en tic arbeidsvoorwaarden door een direct medezeggingsschap. Dc vakvereenigitigen hebben er groot be lang bij dat bij de eerste verkiezing voor de bedrijfsraden zooveel mogelijk ledeu van de vakvercenigiagsbesluren worden gekozendaartoe moeten dus zooveel ïnogelijk alle vakvereenigingen van hei verbond medewerken. Vooral moet ver meden worden om de verkiezingen te maken tot een krachtproef der politieke partijendit zou uiterst nadeelig zijn voor de latere werkzaamheid der raden, die van zuiver econonuschcu en practi- schen aard is. EEN NIEUW PROCES TE BER- LIJN. Aan 't Alg. Hbld. wordt ge-1 setudDe hoofdgetuige 111 het hklaiz- pioces. Herman oounenteldi, die op 17 September 1919 te Zatidvoori werd ge arresteerd wegens verduistering van Aik. 1.200.000, is „aas door Nedcilaud aan Duitschlaua uitgeleverd, liet proces- Sotinenfeldihcheidetnann zal, nu de hoofdgetuige tei plaatse is teruggekeerd, oinnenkori te Berlijn beginnen. DE MOORDENAAR VAN NICO- LAAS II. Een bijzoriutic vxio-jg gever vaji de .Jiiat-in", heelt een buzoak gebracht aan het lude paviljoen van de ge vangems te Warschau. Deze gevan genis, schuil gaaitae achter de uiuren van de vesting aan de Weiohsel, her bergde onder net tsaristisch régime de poaiieke gevamgtaion Lu haar i-ioixie paviljoen. Wie daar binnen trad, kon veilig able hoop lanen vazen en verliet hei gebouw meestal door oe „gang des doods een oiRteraordeche gang, die op en gedoe, ie lijk door de rivier overstroomd terrein uitmondt, en waar de ter dood veroordeelden terecht gesteld weiden. Dit gebeurde zonder gaig; 'twee deskundige beulen trokken eenvoudig ieder krachtig aan een einde van een touw dal in een lus om den hals van den delinquent, ge legd weid. Deze gevangenis uu, woidl nog al tijd als zoodanig gebruikt. De Pool- sche regeering bergt daarin ieder up, cue van revo-uuunuuire handelingen veiKiacht, wordt. Behalve vele Russi- öclit'. Bo.sjewisusohe ug-enicii vinui men daar volgens den „MatüT'-cor- respondent ook Dutasciie spzonnen en .igeuten. -Hij lieeit tege-ijiK mei een Duiisch 1 egaotiligt, vea'UÉjj-cu woordig 0.1 ue gevangenis bezocht, uie een onder zoen kw aan inscerien naar de behan- ue.ing der Dunscne SMLauaburgers. Al- 1 loc wal de als Duntsoners mgeschre- ven arrestanten tegenover dezen vei- tegenwooriliger aden ontkend en dat zij Duitscher waren, is de „MatiiT correspondent hier niet door over tuigd. under de vele vijanden van de Poo.sche regeering herbergt de oude 'i'suristisohe staatsgevangenis echter ook een man, die wegens een misdaad tegen hel. Tsarisme gevangen zit. liet is Posrednilski, de moordenaar van Tsaar Nicolaas II, indertijd te War schau gevangen genomen, nadoe een nc-n. J van uezeu .aa.«-ieii keizer ai.el ruitsen op zqn lichaam gevonuen weid. Po&reui.iiski toonde zijn vreug de over het verterende hezoa» van ucn Matin-vei legeiiwooraigcr uooi ion nietden gt.jhs. Zoixiei eenige imei- aing zeide hij- „lk lieh den isuar niet vermoord Bij wordt er ook niet van oeotnuidigd, dat hij liöt execuue-peio- ion gecommandeerd iieefl, antwoord de ae bij het interview aanwezige gendarmene-ofucier, „maar u hem het toch geweest, die de bevelen van de Sovjetregeoring hebt doem uiwoe- reV „lk was te Jekateruienburg au> ge neesheer..." „Jawel; dat waten we wel wi; een Bolsjewistisch geneesheer neteekenit". En in tegenwoordigheid van Pos- rediiiteki, die niet eens luisterde, ver haalde de Poolsche politi e-aaiibleiKiar aan den Franscnen journalist de ie- veiicvJ-cteChieaeans van u«u asaren- 1x1001 utjiaa.r ioen liij lb jaai ouo was, ui 19Uö, hehoorux- roarounnsKi lot de revoiuiionnaire tractie der Poolsche socialisten. Hij verried v.ijn paniijgenooten aan de t6arisueche ge heime poutie en kreeg daardoor zeil een baantje in dat korps. Een tijd la ter werd hij beul te Lodz eai volitrok met zijn krachtige armen de vonnis sen van een vijf lal Russische ahar- cliisten. Hij maakte zich eahier zelf aan. een misdaad schuldig, een moord op dc vrouw van een zijner helpers, en vluchtte naar Siberië, n-aar Tomsk, wimr hij ziekenverplegei' weid ui een mi'itair hospitaal. Daar wist hij zich een aardige bijverdienste te verwerven door recruten voor den iniixuairen dienst ongeschikt te luaken; ampu tatie van twee vingers der rech tor- hand of doorsteken van een trommel vlies was daarvoor voldoende. Toen zijn praktijken ontdekt weiden kwam hij ii' de gevangenis tereoht, maar de revolutie gaf hem weldra de vrijheid terug. Hij wist het vertrouwen van een geneesheer te winnen, dien hij op een siib'en avond aan de oevers der Nowa vermoordde. Voortaan gaf hij zichzelf voor dokter Scriabine uR cn deed dienst bij het Roode Krui», Voordat hij cok hier ontmaskerd werd kwam do BoIs i ewistaeche revolutie. Pos- rednitski ging naar Moskou, won bet vertrouwen van de Sovjet-regeering en werd aangesteld tot buitengewoon veiligheidsagent bij het gezin van den tsaar. In die kwaliteit woonde hij ce tei echtstelling van de keizerlijke fa milie bij en stelde hij eigenhandig de acten van overlijden op. Teen zijn taak daar dus afgeloopen was zond de eovjet-regeering hem als communistisch propagandist naar Po len. Hij bood te Warschau zijn dien sten aan als officier van gezondheid in het Poo'sche leger en leidde in af wachting van zijn benoeming een lus tig levemtje. Door "vroegere kamera den honkend en verraden werd liij gearresteerd op het oogerublik dait hij Juist een glas champagne naar bin- neo sloeg. Bij de visitatie vond de politie cup zijn lieliaam een hemd van Nicolaas II, een aandenken volgens zij "i zeggen. Met de grootste onverschilligheid had Posrednftski het verhaal van zijn wandaden aangehoord, dat de Poclsche officier aan den Matin--:or- reopor.dont deed. „Schrijf aan uw blad", zeide hij, „dat ik in Rusland bereolvt wil worden. Daar woont mijn •vrouw, waar ik meer om geef dan om de vrienden die ük hier heb." Van het Politieke Tonr- noolveld. EERSTE KAMER, 26 Februari. Begrooting van Oost-Indië. Oorlog. De Kamer heeft >"andaag in een zeer langdurige vergadering een gioot stuk van haren arbeid afgedaan. Niet alleen de begrooting van Koloniën is goedge keurd, maar ook die van Oorlog, en zelfs maakte de Voorzitter om 5 uur nog een begin met V-'aterstaat, maar na 1 een paar speeches zijn we toch daarin blijven steken. Koloniën nam, zooals begrijpelijk is, den meesten tijd, en daarvan heeft de heer Van Kol voor zich bet leeuwendeel gevraagd. Men merkt bij dezer, sociaal-demokratischen Senator van zijn politieke denkbeelden niet heel veel. Natuurlijk spreekt hij met niet veel waardeering over de suikerplanters, die millioeDen winsten maken en nochtans geen oog hebben voor de behoeften der inlandsche bevolkingevenzeer blijft hij van oordeel dat in het Garoet-incidcn: het recht niet aan de zijde van het be stuur was, al oordeelt hij tnild over he- bekende rapport en over den heer Car- pentier Alting, wiens eenige fout eigen lijk is geweest, dat hij den Volksraad niet op de hoogte stelde van de door nu lieer Albarda laier gevonden uitlatingen, heigeen, zooals men zich herinneren zal, dc heer Albarda in de Tweede Kamer heel anders voorgesteld heeft. De heer Van Kol heeft wel wenschen op hei gebied van zelfbesiuur en u'r- breiding der bevoegdheden van den Volksraad, maar ook deze wenschen zijn niet bepaald van sociaal-demokratischen. ofschbon wel van poliueken aard. Trou wens, in dezen was noch de heer Dc Waal Alalcfut, noch de Minister het mei hem eens. De beer De Waal Malefijt ver wacht veel meer vaa de reorgamsacte van het bestuurswezeu, en Minister De Graaf verzekerde aai. hij o.a. juist ter iuvueiiug van deze xe-örgaüisaue he. overigens voor hem uiet zoo aanicekke- üjke ATinistcrsamb: heeft aanvaard. De opvattingen over de beteekenis van de Indische beweging cn van de Sareicai Islam in het bijzonder liepen eveneens sterk uiteen. De heer Van den Berg bleek hel, ofschoon anti-revolutionnair, vrqwel eens met den beer Van Kol, da men de gevaarlijkheid van den Sarekat Islam niet te hoog moest aanslaan, mm de Minister en dc heer De Waal Malefij: dachten er anders over. Ja, toen de Sa rekat Islam werd opgericht, was het een eenvoudige, economische vereentging, maat sindsdien hebben zich allerlei in vloeden meeseer gemaakt van deze jon ge beweging, en da< brengt zeide de heer De.Waal Malef.;: tweeërlei ge vaar mede. n.l. dat de Regeering zich laat ieiden door die uiterste elementen, aan den anderen kant dat zij zich tot ce- actionnaire handelingen verleiden Iaat. Minister Dc Graaf liet daartegenover een krachtig geluid hooren. Tegenover de inlandsche bevolking moet naar de grootste billijkheid en rechtvaardigheid worden gestreefd, raaar waaneer zij zich laat verleiden bepaalde belangen te doen óverwegen boven het groote alge- incene belang dei verzekering van de algemeene rechtsorde, dan is het de taak der Regeering om het „Ik zal handha ven" in volle gestrengheid toe te pas sen. Dat slotwoord was eigenlijk nog het belangrijkste van de geheele lede, die, zooals de heer Van Kol zeide, eer ccn rede voor net Koloniaal Genootschap dau een beantwoording van de sprekers Dai was wel juist, maar eveneens de repliek van den Minisner, dat een rede voor genoemd genootschap meestal van genoegzame beieekerus is, om deze ver- geluking een lofspraak te achten. Als zoodanig was zij evenwel niet bedoeld; de lieer Van Kol scheen er meè te willen zeggen, (wat juist was) dat zij was op geschreven alvorens de Minister de spie kers had gehoordprecies als gisteren bij bunname en Curasao. Het vooraf ge typte stuk wordt dan onderwijl wel zoo'n beetje aangevuld, nxaar een wezenlijke redevoering, een stuk in het debat, w irdt bei met dal al uiet. De Minister zal da: nog moeten leeren. Voor 't oveiige uiaaki de Minister den indruk dat hij :en zeerste bevreesd is te's meer te zeggen dau hij verantwoorden kan, hetgeen in een Regeeiungs-mau wel een deugd is. Mits ze uiet overdreven worde. Over Oorlog werd een heel onbelang rijk debat gevoerd, waarin den xVlimstct ad interim, den beer Kuys, door ge neraal btaal gevraagd werd, wanneet er nu emdeluk eens een Minister van Ooi- log komen zou. Binnen korter of langei tud, zei heel diplo.na-iek de interim- Minister. INTIMUS. tiinnoulaim VREEMDE VONDST. In een tuin Ln de gemeente Leur zijn dicht onder den begonen grond twee gave ge raamten van volwassenen en een van een kind gevonden. Voor zoover be kend ie, hoeft dit terrein nooit ais begraafplaats dienst gedaan. Het conflict In bet bsvenliedrüf. BiemiriXlelLiaig? Van do hoeren G. J. D. C. Goed hart. M. C. M. de Groot en L. Simons te 's-Hage, ontvung-r. Hot Volk een schrijven, waarin zij opmerken, dal geen der geschilpunten, waarover de staking loopt ongeschiklt is voor een behandeling van deskundigen: „Men kan er zich na onderzoek een redelijk oordeel over vannen en een redelijke uitspraak doen. Perso nen en lichamen zijn er voldoende om bemiddeling, gevolgd zoo noodig door ui'tspraak, aan den gang te brengen, Wie zo niet durft aanbieden uit angst voor afwijzing, heeft ge brek aan zedalijken moed; als een der partijen een aangeboden bemiddeling zou afwijzen, zou zij zich onmogelijk maken bij de gansche bevolking". Naar aanleiding hiervan schrijft, Het Volk: Wij merken liiorbij op, dat de ar beiders ziah bij herhaling tot bemid deling bereid hebben verklaard, maar dat de werkgevers elke bemiddeling bij herhaling zoo bes.is: mogelijk heb ben afgewezen. Het ©cherjie oordeel der dirie schrijvers over de partij die de bemiddeling afwijst, rust dus uiteluitend cn in volle zwaarte op de werkgevers. Te Amsterdam. Op de Prinsengracht werd Donder dagmorgen door een drietal kantoor bedienden van het Vrieze- en Blauw- hoedenveem een daar voor den wal liggende schuM meft (Stukgoederen gelosl. Een viertal politieruiters en eert aantal agenten, onder leiding van een inspojlcur, hielden de pos- Iers en nieuwsgierigen op eerbiedigen atoiand van de lossers. Het vertrek van het mailscnip „Prinses Juliana" van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland", dat vastgesteld was op Zaiterdag a.s., is thans definitief uitgestehl. Het echip was geheel volgeboekt met passa giers, zoodal, zegt de Tel., een groot aantal personen gedupeerd zijn, niet het minst de Indisohe verlofgangers, die door dit uitgestelde vertrek ge noodzaakt zijn hun verblijf hier te verlengen, terwijl zij htm woningen en appartementen reeds hadden op gezegd. Naar hei, Hibld. van de zijde van de K. W. I. M. verneemt, zal de Nickerie Zaterdag a.s. naar West-Indië ver trekken. Te Rotterdam. Iu een alhier gehouden vergade ring van de commissie tot rege.ing van loon- en arbeidsvoorwaarden in de Rijn- en Binnenvaart, is, Ln vel band met de slaipto in het bedrijf, als gevolg vau de Transportarbeiders- staking, besloten, al het personeel vau de s.eopboateai en eleepschepen den dienst op te zieggen tegen 6 Maart a-s. In verband met het bestuit van den Cer.tralen Bond, om de levensbehoef ten voor Weenen te lossen, hebben Donderdagmorgen voor het bureau van den C. B. in de Pelikaanstraat samenscholingen plaats gelhad. Tot ongeregeldheden is het niet gekomen Het bestuur der Uakkersgezellen- vereeinging „Nieuw Leven" roept in een manifest de leden op, om de eta- kejKte transportarbeiders moreel en financieel te steunen en spoort hen aar., eenparig te weigeren, z.g.n. „be smei meel te verwerken. V aria. Uit Weesp wordt gemeld: De melkfabriek „Neerlandia" te Weeep .tracht haar gecondenseerde melk naar Enge.and te verzenden met een klipper, gelogen aan oe spoorbrug over het Merwedekanaal, waarheen de melkschuiten der "a- briek ze vervoeren. Amsterdamsehe stakers poogden te vergeefs de arbei ders le bewegen, het werk neer te leggen. De arbeid werd echter on der sterk politietoezicht voortgezet. Lur.gs het kanaal wordt door stokers gepost. Blijkens 'n telegram van de af dee lu-g Groningen aan het hoofdbestuur der Nedenandsche Federatie van Transportarbeiders te Rotterdam uceu men geu-actU eenige schepen tui*t ijzer, bestemd voor Rouerdam, in Deilzijl te doen lossen. Di'i is door de werklieden geweigerd, waarna de schepen naar Groningen zijn vc-r- vocid. Uok daar weigerden de arbei ders te komen. Later zijn werklieden uit Hoogcizand, Wmschoten en Pe- keln met de iossuig begonnen. —De Nederl. Federatie van Han- delspersouoel richt zich tot de lcan- toorbediendeu in het havenbedrijf met de aansporing, zich aau de zijde volt de strijdende arbeiders te «tel len en hot z.g. onderkruipersweirk te staken. DE ZILVERBONS. Bepaald is, uut, Uie au verbons van een gulden voortaan worden onder scheiden in twee soorten. 'Ten aanzien ran ue» uilerlijkeu vorm der tweede soort is wat de voorzijde betreft hel volgende bepaald: „De woordon „Wettig bclaaunid- dei", „Koninkrijk dör Nederlanden'', „Züverbon", „Groot een gulden „wordt ter betaling aangenomen door ae xdc Handset ie Bank en aan alle Rijkskunloren", „Inwisselbaar in zil ver na aankondiging" worden in bruin, de overige woorden in zwart en het nummer in rood gedrukt. Om dezen tekst bevindt zich een in licht en donker bruin, paars en groen gedrukte geguil locheer de rand, waar in voorkomt aan den linkerkant m een zeshoek de beeltenis der Koningin mi in den rechter boven- en onder- nonk 1.—. Dit alles is gedrukt op een iicht- blauwen ondergrond, met groen vig net en „EEN GULDEN" 1n blokk-t ters. De achterzijde vertoont in liet, mid den Ln bruin op een paars vignet en een groen Nedoriandsch wapen dc woorden „Hot namaken of varval- schen van zilverhaas met liet oog merk 0111 die als ecllt en onvorvalsclit uit te gevon of te doen uilgeven wordt gestraft met gevangenisstraf van ten noogate negen jaren". Dit alles is omgeven door 0011 rand in de KTluren als aan de voorzijde met in alle hoe ken een 1.—, terwijl ook de achter zijde is gedrukt op oen liolifblauwen ondergrond. De bons warden gedrukt op waar depapier van ten naastenbij 13 bij 7.3 centimeters, i,n de witte paplarstof wordt oen groene vezel verwent.. De bons wordon voorzien va» den stempel der handtoekenlng van don Minister van Financiën en van dien deriianditeekening van den Agent van iiet Ministerie van Financiën lo Am sterdam". HET AMBULANTISIME. Dc wet houder van onderwijs te Baarn heeft den raad meegedeeld, dat, nu er een vacature is ontstaan aan du JHinses Juliana-school B. en W. voornemens ziju, een proef te nemen met de af schaffing van liet ambnlantismc. WAAK MOET HET FRUIT HEEN? Men schrijft aan de Tijd: I11 Betuwe e'i Maas en VN aal zitten thans nog tMlooze fruithandelaren met massa's fruit, da; niot over de grens kan. Is 1919 aldus oen groot nadeel voor de fruithandelaren, 11)20 dreigt nog groote.; nadeelen te bren gen voor onze fruitkweekers. De jam- fabrikanten hebben hun magazijnen nog volop zitten met jam en marme lades, welke Engeland niet opneemt. De jamfabrikanten zullen dus dit jaar niet veel fruit opkoopen, Engeland betrekt bijna alles van Denemarken terwijl Duii&chland niet kan koo pen. Nederland zal zijn eigen korsen-, bessen- en pruimenoogst moeten op eten. Nederlandsclio frniitliefhi^iijcrs zullen goedkoop kunnen smullen. De fruithandel-ren zullen zuur kijken. LOON RAAD SPOORWEGPERSO NEEL. Naar men verneemt, ligt het 111 het voornemen van don minister van Waterstaat, den heer König, om tien loon.raad voor het spoorwegper soneel spoedig, zeer waaiscliijinijk Zaterdag G .Maart e.k. te inst al loeren. TRAuxdLii. Lu lioom wui'ut ge meld: Op den dag dat zijn echlgcnoo- te stierf &n zijn jongste kind werd begraven, overleed Woensdag (le heer J. G. Groot, uitgever van llloom- sche C EEN G-..OV.E HOOFDREDACTEUR VAD „DE STANDAARD". Naar „Uns Noorden" uil betrouw bare hoon verneemt, aal liet A.-R. Kamerlid A. Ziji&U'a, hoofd,redacteur van „de Nieuwe Prov. Gron. Crl" worden benoemd lot redacteur aan „De Standaard", met de bedoeling dat hij eventueel de opvolger zal zijn van Ur. Kuyper, als hoofdredacteur van het anti 1 cvolutionnaire hoofdorgaan. 1IU1ZENNOOD. Een lirnui the tot nqg toe eon bovenhuis in de bin nenstad te Rotterdam voor kantoor Ln huur heeft voor f 3000, moet in hot, vervolg f 10.000 per jaar betalen. KAP VER BOD. De minister van landbouw heeft tot bewaring van het natuurschoon met ingang van 1920 een Rapverbod gelegd op het gedeelte van het Pekuiguosou te Baarn, ge vormd dooi ue Pekxngkom, u-suu-de op een gedeelte vaai den Kettin'gweg. BEi/KiJFSRAAD IN DE METAAL NIJVERHEID. Op eon te Den Bosch gehouden vergadering is een R. -TL uudrijisraad in de metaalnijverheid juiiisialleerd. LANG O-nDEKWEG. Een inge zetene vau Harlingen, die in Juni lyll een briefkaart naar Antwerpen ver zond, heeft deze thans a's onbestei- sa. terug ontvangen. RADEN VAN ARBEID. - Naar men verneemt zal binnenkort de be voegdheid van ambtenaren van de Raden van Arbeid tot het opniak.m vau processen-verbaal pro justilia na der gerege'd worden. In voorberei ding is de vorm vau de dwangbeve- .en, welke, in verband mot du bijzon dere bepalingen aan bijzondere eischen moei voidoen. Met 1 Mei vur- sehijnt het maandblad voor de Kaden van Arbeid, dai een niet-officiO'-l 01) onpartijdig karakter zal dragen. KANTOORBEDIENDEN. De sa menwerking tusscnen de vier lande- ..jke ougiinisatics van kantoorbedien den inzake de satansactie is naar hot Vad. meldt, gedeeltelijk verbroken, doordai, die Clir. en R.-K. organisaties zich afgescheiden lu-bbon. De ooi-zaak uiervau is, ual de modernen mei ne- a-ekking tot stakingen hun wil wen- eiien door le drijven. DE MILITAIRE DIEFSTALLEN. Bij de diefstallen uit liet demobuisa- (iekamp te Huis ter Heide zijn, naar de N. R. CU meJdt, mei minder dan k00 militairen betrokken. Er warden nog tal van arrestaties verwacht. JAARWEDDEN ONDEROFFICIE REN. De volgende motie is aange nomen. ,,De afdeeling Iluarlem van de Ü11- derofficiersvereeniging „Ons Belang", in ledenvergadering bijeen, kennis bekomen hebbende van het Koninklijk besmit, regelende de nieuwe jaar wedden van de onderofficieren der Landmacht, zooals deze im de dag bladen zijn vermeid, spreekt haar diep leedwezen uit over de in dat Kon. besluit genoemde bedragen, waardoor zelfs de jongere sergeanten van 100 tol 300 gulden per jaar aan inkomen achteruit gaan. draagt het hoofdbestuur op, de meest krachtige actie te voeren, tot dat de bedragen zijn ingewilligd, welke door de orgo nisatie zijn voorgesteld, Besluit deze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur cn te plaatsen in hed Algemeen MiMitn.tr Weekblad en ter kennis te brengen van de pers. en gaat over tot de orde van den dag".

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 6