Stadsnieuws Opmerkingen ait de Imrgerij. DE MALARIA-BESTRIJD INC. Nu de gemeente de malaria-bestrijdiug ter hand neemt, vestigt een lezer de aan dacht er op, dat aan den Karupersin- gcl een mestverzamriing wordt gehou den door den heer Buis. Het is cr zo- mcis meestal een ondraaglijke stank en wellicht een verzamelplaatvoor mug gen. Uitgaan. JACOB VAN I.ENNEP. 'Men adhrijft ons: De Haart, toon eel ver een i- gtai.ee Jacob van L en riep zal bij wijze van proef op S Maart a s. een bal- masqué „Mi-Carêmc", (Half-Vast en) organiseeren, zopais dit veel do g&- wo lite is in. de Zuidelijke provincies ,van ons land. Aan dc leden dér ver eeniging en aan die van de ver eeniging Cromer'' wordt op de en treeprijzen reductie verleend. Voor dit baUnasqué worden mooie prijzen beschikbaar gesteld, die volgende ,v,eek zullen worden tentoongesteld. Het bal wordt gegeven in de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging" en .wordt opgeluisterd door twee orkes ten. Voor zoover wij vernamen belooft .de deelneming zeer groot te zullen worden. S 0 N ATEN AVOND. - Donderdag avond 4 Maart a.s. zullen de Hee.ren Karei de Jong, pianist, en Max Orobio de Castro, violoncellist, een Sonaten- avond geven in de bovenzaal Vereeni ging. SALARIS-ACTIE MAGAZIJNjf EN ■WINKELPERSONEEL. Men schrijft ons; Door de besturen van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden en der Christe lijke Vereeniging van'Handels-en Kantoorbedienden wes Donderdag avond een vergadering belegd, waar in als sprekers zouden optreden de Lleeren G. Diercfkx uit Amsterdam en K. Rijper uit Haariem. Door ziekte van eerstgenoemde werd hij vervan gen door den Heer A. A. van Ha- imerveld, voorzitter van' den R.K. Bond. Dn heer van Hamersfekl betoogde: Nu een tijdperk van 5 volle jaren van gruwelen en oorlog, is eindelijk de vrede gekomen. Met dezen vrede hoopten en verwachtten wij, dat ook voor den bediendenstand betere le vensvoorwaarden zouden tot stand ko nier,. Juist, de bedienden hebben den druk van dezen oorlog het ergste ge- voelu. De maatschappelijke positie van de bedienden was niet te verge lijken met die van andere arbeiders. Wal hiervan de oorzaak is, behoeven iwij niet te vragen. In tegenstelling met de handarbeiders bleven zij' bui ten de organisatie en konden dus niet den minsien invloed uitoefenen op de Werkgevers. De loonen van andere werknemers zijn wel omhoog gegaan, zelfs hier en daar waren hooge stij gingen waar te nemen. Er moet dus heel wat. worden goedgemaakt Door de organisatie zal getracht worden' met de werkgevers te komep tot een betere loonregeling en arbeidsvoor waarden. Dit in de eerste pLaata moet 'de taak zijn van de organisatie. Er moet. komen een gezonde looiiregelmg; •rle minima-regaling moei van' dli/era aard zijn, dat de middelmatige be diende zich op 'n behoorlijke manier, dn zijn onderhoud kan voorzien. Hel willekeurige toonstelsel Jeidt. lol vele onaangename toestanden. Hiervoor moet in de plaats komen een loonre geling, welke geëvenaard is aan de Christelijke rechtvaardigheid en naastenliefde. Er dient naar gestreefd te worden, dat deze betere'loonrege ling komt, door middel van georga niseerd overleg. Ver-der besprak spreker de concur rentie tusschen vrouwelijke en man nelijke bedienden. Ten slotte spoorde hij de vergaderden aan zich allen aan te stuiten bij hunne organisatie en allen propagandist te zijn, zoodafc de iooueischen zulien worden ingevoeld. Hierna zette de heer Rijper de hui dige loorien uiteen, zoo als die thans aan vele instellingen worden beiaald. Ouk hij besprak de willekeurige sa- larieering. s Hieraan moet eeri einde komen. Verder behandelde hij den •verderen loop der actie, alsmede de Samghwerking lusschen de belde [Christelijke organisaties. Gij, winkelbedienden, zei spreker, pp li rust den duren plicht mede te werken, om deze loonregeling door gevoerd ie krijgen. De handwerkers 'hebben, al was het niet altijd in overeenstemming met de stijging van 'den levnsstandaard, loonsverhooging gekregen. Gij, als éénling, bereikt niet wal uwe organisatie voor u kan be reiken. Alleen dan, wanneer gij u •vereenigt, wanneer gij band aan hand optrekt, kunnen wij er van over tuigd zijn, dat de loonregeling zal worden ingevoerd. Ocuk deze spreker spoorde dc vergaderden aan, zich bij hun organisatie aan te sluiten. Nadat door den voorzitter aan de 6|>rekers was dank gebracht, sloot hij met den Christel ijken groet de ver gadering. Hierna gaven zich verschil lende aanwezigen als lid op. STEUNBEWEGING VOOR DE STA KENDE TRANSPORT A11 BEI DERS. Vrijdagavond had de afdeelang (Haarlem van den Da.kkersgezeJle.n- bond ecai «p oed -l ed en v erg ad ering be legd, teneinde de steunbeweging voor de stakende transportarbeiders te be sproken. Door den heer R. J. l)m secretaris van don Bestuurd ersbond- .ward over deze aan gelegein beid een Inleiding gehouden. Besloten werd, hiervoor zoo krachtig mogelijk te werken. ALG. NEDERL. STUCADOORS- BOND. In een Vrijdagavond ge houden ledenvergadering van de af- deeling van voornoemde organisatie, werd door dein heer R- J. Dijk een in leiding gehouden over de staking in het. transportbedrijf. Na deze inleiding werd met alge meen e stemmen besloten, pe>r lid en per week een verplichte bijdrage van f 1 te heffen. PERSONALIA. To; adjudant-magazijnohef bij 't taagazijn van postzge's en andere getófwaarddge fionnufltoren te Haar- in is benoemd de chef-magazijnhe- diende, de heer P. Baretta te 'e-Gra- venhage. De oommiiw-tiitulair, de heer W. de Groot is verplaatst van Leiden (poet- Ixanitoiop) naar Haarlem (ifceleif raaf- kontoor). SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Vrijdagavond hield de Soc.-Dam. V rouweaicluh een ledenvergadering. Uit het verslag van de commissie voor het St.-Nicolaasfeeet bleek, dat er een overschot was van f 8, dank zij een milde gift van de coöperatie „Vooruitgang", waardoor het feest bp onbekrompen wijze kon worden gevierd. Met al gem een e stemmen werd het bedrag ter beschikking ge steld van de stakende transport-ar beiders. Nu afdoening van de huis houdelijke zaken werd door mevrouw Hazelhorst .een inleiding gehouden over plaatselijke keuze. Baden. In het Douche-badhuis aan den Sého tersingel zijn in de ef- gcioopen week 1062 baden genomen, ui dat aan den Koudenhorn 794 en in dat op het Leidsdheplcin 970. KINDERVOEDING. De vereeni- gitig Kindervoeding reikte in de afge- loopen week aan warm voedsel uit: Zaterdag 343, Maandag 378, Dinsdag 396, Woensdag 374, Donderdag 387 en Vrijdag 368 porties. ONDER'W LfZERSTOONEELCLUB Zaterdagavond gaf in het Bron ge bouw de Haarl. Onderwijzerstooneel- club een feestavond met bal. Feestelijk inderdaad zag dg zaal van t Brongebouw, versierd met vlaggen en groen, er uit. Maar liet meest werd liet feestelijk aanzien van de zaal toch veroorzaakt door de vroolijke geroe pen, gezellig geschaard rond kleine, witte tafels, van opgewekte, oudere en jonger:-, mannelijke en vrouwelijke paed agogen! De voorzitter van de club, de heer F. van der I-Iorst, heette alle aanwe zigen hartelijk welkom, liet alle we derwaardigheden van de club, sedert de oprichting, de revue passeer en en legde er vooral den nadruk op, dat het li Let hel doel van de llaarlemsche looiieelclub is, te concurreer em met Liutiure jbcolaaiiide toonooilvtireenigip- gen maar dat zij zich meer voorstelt, i'Ooneeluitvoeringen te geven voor de jeugd. Het programma, dat daarna afge werkt werd, mocht er wezen. Daar was voor „elck wat wils". Wie van dajisen houdt, kon zich verlustigen in eoii keurig gedanste- „menuet ttndre' of na de pauze een moderne ..tango Americatn". Liefhebbers van zang en muziek kondien genieten van zang en viool- en pianomuziek. De „Timbertown Imitations" hadden een groot en wel verdiend sucgcs; wat jammer, dat de uitspraak van *t EngeLsch van de dian>e zooveel te wenschen overliet! Ons compliment aan de daimes-duel- tisten, die zoo luiden bijval oogstten met „Zomeravond" van H. van Tus senbroek en Das Taubenhaue en Erülingsleben van von Abt Het laatste nummer vóór de pauze bestond uit. de vertooning van een schimmenspel: „Van oude tijden en jonge harten'; (a lilUe study in blaca and .white) bijzonder aardig en gees- lig samengesteld. Bekend moet worden, dal de toe lichting in dichtmaat niet overal in dc zaal even goed te verstaan was. Tot slot word vlot en beschaafd ge speeld: „De macht der vrouw kluchtspel in één bedrijf, van J. J. Rentmeester, dat een uitbundig suc ces bad,. Hoofd- zoowel als bijrollen van den em uitstekende vertolking. Een geanimeerd bal onder leiduig van den heer Martin besloot dezen feestavond, waarop de leden, der H. O. T. met voldoening kunnen terug zien. GEORGANISEERDE DRANKBE STRIJDERS. Het bestuur der afd. Haarlem van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze had Zater dagavond voor georganiseerde drank bestrijders in „Het Blauwe Kruis" een vergadering belegd. De bijeenkomst, die door een trou were opkomst wat geanimeerder had kunnen zijn, werd geopend door Ds. A. J. Momuj.n, vocrzi.tei voor de af- ..leoi.irig Haarlem van den Bond, die een korte, zakelijke uiteenzetting g&f van.'t doel der vergadering, Hij merk te op, rol deze vergadering de drank bestrijders op wil wekken de groote openbare vergadering, die tegen 15 Maart in hei gebouw van den Ned. Protestantenbond uitgeschreven ,is, ie doen slagen. Want ae mannen, die straks met hel wetsontwerp „Ruigere" voor den dag komen, moeten hei zeker weten eai voelen, dat achter hen staat een groo te schare van éénswilleude drankbe strijders, van wie groote kracht uit gaat. Hierna 20U de heer M. A. Reinalda een inleiding houden over „Plaatse lijke Keuzè en het wetsontwerp Rut gers." Droevige familie-omstandighe den verhinderden den heer Reinalda echter dit voornemen ten uitvoer te brengen, in zijn plaats trad nu, geheel onvoorbereid, de heer Harlendorf op. S-pr. was er van overtuigd op groo- ten tegenstand inzake dit wetsvoor stel te stuiten. Aan den anderen kant zullen er velen zijn, die zich met dit wetsontwerp niet kunnen vereenigen, omdat het hun nog niet ver genoeg „luoi'gè'.iwkken is. Maar ook ïtici is weer van toepassing, dat wie het on- dienste uit de kan wil hebben, hei lid op den neus valt. De heer Hartendorf gaf hierna een heldere uiteenzetting van het wets ontwerp, dat een zoodanige wijziging iri de tegenwoordige drankwet wil brengen, dat Plaatselijke Keuze mo gelijk wordt. Niet duidelijker dan in artikel 4 bis is vo'i^ns spr. de bedoeling van het ontwerp te lezen, maar het moet er niet bij blijven, dat wij ons met den inhoud van het wets voorstel vertrouwd maken, wij moe ten ons ook op de hoogte stellen, wat de Plaatselijke Keuze in andere lan den wil zeggen. Met een opwekkingswoord, om met mannenmoed le ijveren en te strijden voor de Plaatselijke Keuze, om door middel daarvan een drankvrij land te krijgen, besloot de heer Hartendorf zijn met klem uitgesproken rede. Hierna had nog eenige gedachten- wisseling plaats. GEVONDEN VOORWERPEN. Te rug te bekomen bij' J. C. Heins, Lange Margarethastraat 33, broche; J. C. Wiekari, Zuidpolderstraat 28, portemon- naie II. Melcher, Kenuemerstraai nr. ge rood, riem; H. Seijts, Wilsonsplein 12 (noodwoning), cape; A. Kok, Groote Houtstraat 178 rood, houd; F. de Laat, Granjeboomspaat 177, bontje; Cohen, Zijlweg 28, lorgnet in etui; J. W. Bloin, Zijlstraat 8, leerboekA. F. Wanner- dam, Kennemerstraat 8, portemonn&te en jas; J. v. Leeuwen, Linsdhotenstraat 38, ring met sleutelsJ. Vuist, Sophia- plein 4, teekening. Hu&iM ïoqf Vrapn VRAAG betreffende het ingooien eener ruit, hetgeen eerst in 't geheel, maar nu voor de'helft vergoed zou wor den. ANTWOORD U hebt recht op volle dige vergoeding. VRAAG 1. Mijn ouders zijn wettelijk gescheiden. Moet ik, als zoon, nu voor mijn moeder opbrengen, daar haar het moederrecht is ontnomen? Iioe moet ik handelen, als zij mij vervolgt? ANTWOORD 1. Ja, als zij althans in behoeftige omstandigheden verkeert. 2. Aan uwe wetteüjke verplichting vol doen, welke tot het door u van uw in komsten aan haar ui; te keeren bedrag door den rechter wordt vastgesteld als gij he ten minste niet over een uitkee- riug bij minnelijke regeling eens kun. worden. VRAAG: 1. Heeft, indien door een overledene geen testament nagelaten is, één der laanilieleiden 't recht, can zi' h zonder toestemming der g e - h e e 1 e familie a.s executeur-testa- mentair op te werpen? 2. Heeft hij het recht, 0111 eenige familieleden voorbij te gaan, waar het de boedel- verdeeling van den overledene oe- treft? ANTWOORD: lo. Neen. 2o. Dat recht heeft geen enkele erfgenaam maai moet bi in overleg met allen in der minne, of anders bij gerechtelijke hoed e'.scheiding g-esohi eden. VRAAG: Iemand kreeg 6 November een ongeval, hetwelk volgens wette lijke voorschriften is aangegeven. Er is ook werkelijk een uitkeeiing voor 3, later nog voor 2 dagen gedaan. De persoon is 22 December weer aan net werk gegaan, nadat het ongeval dus GJ week heeft geduurd. Hij heeft, na die uilkeerïng van 5 dagen niets meer gehoord. V\ el werd geantwoord, dat zijn zaak verder in onderzoek is, maar daar bleef 't bij. Welke weg moet worden ingeslagen om andere dagen uitgekeerd te krijgen? ANTWOORD: WciwL u tot het bestuur van de Rijks- v c-rzékeringsbank. VRAAG: Als ik een huis verkoop en op afbetaling op de koopsom geld ontvangen heb en de kooper is 14 da gen over tijd en laat verder niets meer van zich hooren, ben ik dan verplicht het geld terug te geven? ANTWOORD: Neen; u kunt den koo per sommeer en tot nakoming van zijn verplichting en indien hij daaraan niet voldoet in rechte ontbinding van de overeenkomst vorderen met er- oueuing van' ue koeten, scuade en in teressen, ot wei den overeengekomen 'restant koopprijs vorderen met be reidverklaring om het huis over te dragen. VRAAG: Heeft een vrouw, wol niet wettelijk van haar man gescheiden, maar toch niet meer rnet hem samen wonend, reoht. op gedeelten van ge ie van verhuurde eigendommen van h'a&r en haar man afkomstig? AN i- WOORD: Indien niet wettelijk ge scheiden, heeft de man de verplich ting de vrouw levensonderhoud te verschaffen. Recht op de opbrengst van bepaalde goederen heeft zij niet, tenzij zulks uitdrukkelijk mocht zijn bedongen. VRAAG Waar kan men kaarten krij gen voor den voetbalwedstrijd Holland Denemarken, op den 2den Paaschdag a.s. ANTWOORD Het beste is, aan een der leden van de Haarlemsdhe voetbal- verceuigin-gen te verzoeken, een kaart te koopen. Wanneer dit niet helpt, dan moet er aan het loket een toegangskaart gekocht worden. VRAAG Welke bouwvereeniging gaat bouwen op de terreinen der voor malige Katoenmaatschappij en wie is hiervan secretaris of voorzitter? ANTWOORD Die terreinen zijn nog niet ter beschikking gesteld door het gemeentebestuur, zoodat zij nog niet aan een vereeniging kunnen „uitgegeven" worden. VRAAG Spreekt men het woord „manie" met dep klemtoon op de ie of op de 2e lettergreep uit? ANTWOORD Op de tweede letter greep. VRAAG betreffende iemand, die sinds 11 October ïgig te Schoten woont, aan het einde dier maand voor f 20.plaat selijke directe belasting aangeslagen werd, daarover een schrijven tot den Gemeenteraad van Schoten gericht heeft, hierop niets hoorde, maar wel twee waarschuwingen en een dwangbevel thuisgestuurd kreeg. ANTWOORD Hët indienen van een bezwaarschrift heft den plicht tot beta ling niet opmisschien kan worden vol staan met een gedeelte te betalen. Ter gemeente-secretarie of bij den gemeen te-ontvanger kan men volledig inlich tingen geven. VRAAG Ik ben in betrekking zijnde, ziek geworden. Toen ik terugkwam ont sloeg mevrouw mij er staat nog een week loon, waar ik voor gewerkt heb. Heeft mevrouw hei recht mij dat niet uit te keeren of héb ik integendeel recht op meer loon, daar ik nog niets ontvangen heb? ANTWOORD Natuurlijk moet me vrouw u uitkeeren het toon waarvoor u gewerkt hebt. Voor fie verdere beant woording uwer vraag "dienen wij te weien of u voor dag en naclit in be trekking waan en hoe de betaling ge schiedde. Per week? VRAAG Ik ga met April uit mijn be trekking, waar ik een jaar geweest ben. Ik wilde graag een getuigschrift heb ben, maar mevrouw weigert het te ge ven. Is mevrouw verplicht het le ver strekken? ANTWOORD Ja, daartoe is mevrouw wettelijk verplicht. VRAAG Wanneer vertrekt een dienst bode, die per drie maanden gohuurd is en op welken datum treedt zij in haar nieuwe betrekking? ANTWOORD Bedoelt u met Mei? Te Haarlem is gebruik op 3 Mei do oude betrekking te verlaten en op 6 Mei de nieuwe te aanvaarden. VRAAG Op 13 Februari huurde ik een meisje, om met 1 Mei in dienst te treden. Den volgenden dag werd ik onge steld en wetende, da: dit van langen duur zou zijn en 't meisje dat ik huurde, dan absoluut niet voor mij geschikt was, schreef ik haar twee dagen later af. Ben ik nu verplicht om haar den godspen- ning, dien ik beloofde haar te brengen, ook nog te geven? ANTWOORD Als de godspenning nog niet gegeven is, is het meisje nog niet gehuurd en behoeft u haar dien niet te geven. VRAAG Heeft een meisje, dat bij de 3 maanden gehuurd is, doch op haar verzoek per maand haar loon ontvangt, hei recht om tusschentijds per zes we ken haar betrekking op te zeggen? Zij zei baar dienst half Januari op tegen 1 Maart. Heb ik nu recht, op 1 Maart haar loon niet uit te betalen, maar daaimede te wachten tot 1 Mei? Ik ben anders bevreesd, dat zij na ontvangst van haar toon heengaat. Zij vertrekt als dan met 1 Mei. ANTWOORD Wanneer zij geregeld haar loon per maand ontvangt, kan zij ock per maand opzeggen en is dus hare opzegging tegen Maart niet onrechtvaar dig. U kunt de uitbetaling van haar loon niet tot* Mei uitstellen. VRAAG betreffende een kip, die zwaar adem haalt, soms niet in staat is van den stok af te komen en die zeer moeilijk loopt. ANTWOORD Geef uw kip voorloo- pig veel groen voer en zeer matig graan; penseel de pooien van uw kip eens per dag met Jodium Tinctuur, zoodra ver- vclli ng intreedt hiermede ophouden. VRAAG ik ben 14 dagen ziek ge weest. Mijn mevrouw kon niet langer 'wachten en zei mij den dienst op. Heb ik nu recht op loon zoo ja, hoeveel? ANTWOORD Dient u voor dag ea nacht? Zei mevrouw u dadelijk den dienst op toen u ziek werd? Geschiedde de betaling 'per week? Na beantwoor ding dezer vragen zullen wij u gaarne van advies dienen. VRAAG Ik ben 14 dagen ziek ge weest en ga de volgende week weer uil werken. Heb ik nu toch nog reoht op mijn loon? ANTWOORD Dient u voor dag en nacht? Zei mevrouw u dadelijk den dienst op toen u ziek werd? Geschiedde de betaling per week? Na beantwoor ding dezer vragen zullen wij u gaarne van advies dienen. iNGEZONLihN MEDEDhELINGEN h 60 Cts. per regel. HOEING sicomt Vioerklesden, Tapijten, Karpetten, enz. HOEING stoomt en verft altes y. Sells Ersclit II - Tb!. 382-872 Biiiimlaiiii JULIANA'S EERSTE OFFICIEELE DAAD. Wij lezeai in Het Vaderland: Wat .heeft ons prinsesje liaar eerste officieele taak boven allen lof ver vuld. juist omdat ze het zoo heeler maai] niets officieel deed. 't Was toch wat! Moeder wist dat het best en had gevraagd, den ltino- operateur een beetje uit het gezicht op te stellen, opdat dochterlief niet vam de wijs zou raken. Wij groote menschen wisten nog maar half, hoe aoo'n steenlegging in zijn werk gaat en dan zoo'n niet ol ledaagsch karwei te moeten volbren gen onder duizenden nieuwsgierige oogen, waaronder mïnisterieéle en hoog militaire oogen. Uit den aard der zaak ziet een Ha genaar de prinses nog ai eens en we kunnen daarom minder gemakkelijk over haar groei oordeelen. Het geluk had ons in de buurt van eenige Utrechtsche sclioonen geplaatst en zoo konden we ongemerkt deskundig oordeel van elders vernemen. Toen de prinses met baar moeder ver scheen. fluisterde het door de gele deren: Wat is ze gegroeid! Wat ziel ze er goed uit. Wat 'n leuk kindl Ja, de hooge kuitjes bleven niet onba sproken. In het keurige paviljoen trou wens de heele inrichting der plech tigheid was bijzonder smaakvol] en stemmend waren twee groote stoe len) voor moeder en dochter ge plaatst. Nauwelijks waren ze gezeten, of Juiana den afstand, van moeder te groot achtende, sprong er weer af, zeulde den stoel nader bij, wipte er weer in en wachtte, de handen in de mof. de komende dingen af. Eindelijk was de groote uilnoodi- giqg daar. De prinses lugde de mof in haar stoei en stapte uaar voren; móéder, trptscli en angstig, eer achter aan, Mr. Van Doorniek en de architect Tjeonk fungeerden als leermeesters. De prinses las hun den raad uit den mond en volbracht dezen slipt, leuk, vlug. kinderlijk. Ze nam do groote koperen bus, even haar kwaliteit monsterend, stopte de oirkonde er in en deed vervolgens do geldstukken één voor één afdalen, na eerst nog met. oen ganzepen de oorkonde get.ee kend te hebben. Ook de pen ver dween) in de bus. Den êenen schou der hoog. schroefde ze zeer secuur de bus dicht, en liet deze. blijkbaar ver wonderd over de diepte van hot gat in den grondsteen, waarop do eerste steen zou komen, in het gat glijden. Daarna legde ze e'eh tegeltje op hc! gat. Nu begon het metselwerk. Een klein wilgekleed meisje droeg op een groot wit kussen den zi:'veren troffel aan. Juliaantje ging dadelijk een paar passtan tegemoet en nam den troffel. Eventjes weer moest ze dat mooie ding bewonderen, voor haar aandacht zich op de rest van het werk kon bepalen Heerlijk onhandig kladderde ze de kailk over den tegel; nu eens zag mr. v. D. een nog te weinig bekalkt plek je. dan weer achtte de architect er gens de iaag nog te dun. Toen het zoover was. moest de prinses aan een touw trekken. Ze deed het cordaat en had wondere pret iri de uitwerking. Ee>n wiel'tje kraste en de steen daalde, precies op het kaikbed. De daad was verricht. Een groot gejuich steeg op, de Kor ningin lachte zooals zij zelden lacht en het toeschouwend volk gaf aap zijn stemming lucht in een spontaan Wilhelmus. Wij zullen deze 111001- kinderiijke plechtigheid niet gemak kei ijk vergeten. De Commissaris der Koningin kwam met het motje aandragen, Ju liaantje stak er de handjes weer in en ging naar moeder terug. De Raad van Beheer had geen be tere keus kunnen doen. Jammer was het. dat de architect- instructeur zich telkens voor de lens van Mullens plaatste. Wij vreezen dat het Nederiandsche volk daardoor de eerste officieele daad der Prinses niet zoo goed zal .kunnen vofgen als het ongetwijfeld begeert. Jammer ook voor het. Rijksfilmarchief. Van opzet is natuurlijk geen sprake, maar het is toch zaak, dat de regelende autori teit voortaan rekening houdlt met 't toestel dat belangrijke gebeurtenissen voor liet nageslacht moet bewaren. DE SUIKERDISTRIBUTIE. - Het Ned. Weekbl. voor den Handel m Kruidenierswaren meldt, dat de sui- kerdistnbutie in ieder geval tot 1 Oc tober 1921 zal worden gehandhaafd. OORLOC EN MARINE. Het haugsche CorrespondenUebu- reau meldt; Naar wij uit zeer goede bron ver nemen, zal de oplossing van de crisis aan de departementen van oorlog en van marine, welke de regeering z« nog steeds d.-.nkt in de richting van een ministerie van landsverdediging, nog we! eenigen tijd op zich laten wachten. Wij meemian te weten, da;, etui - deels met het oog op de omstandig heid, dat de Eerste Kamer de oor- 'ogsb&gro0timg nog moest afdoen, me! de verdediging waarvan de minister van oorlog ad interim, jhr. mr. Ruys ,ic Beerenbrouck, belast was, ander deels wijl de minister van marine ad interim, de heer Van IJeselsteyn, nog te verdedigen zal hebben de door hem ingediende wijziging van de marine- credietwet in aa.-;e den afbouw van de ueide kruisers, de regeering aan de plossing van die crisis nog geen aan dacht wijdt. Ui*, een en ander blijkt ook de voor barigheid van het vermelden van na men van eventueele titularissen voor iet toekomstige minis te renmbt. NEDERLAND EN DE VOLKEN BOND. Het Haagscli Correspondentïebu- reau seint ons: Verschenen is het voorloopig ver slag van de Eerste Kamer, omtrent het wetsontwerp tot toetreding tot het V oik en bonds verdrag. Tegen het verdrag rezen veleilé. bedenkingen, maar men zag ook lichtpunten. Deze, in vereeniging met overwe gingen van pvactischen aard voerden tot de slotsom: Nederland zal niet anders kunnen doen dan toetreden tot den Volkenbond. Eenige leden verklaarden zich hun stem voor te behouden. Algemeen verklaarde men zich te kunnen vereenigen met de in de Tweede Kamer aangenomen motie Dresselhuys. DE EX-K'EIZER. Wij namen over een verslag van een onderhoud dat de heer Gordon Stiles, correspon dent van de „Chicago Daily News", zou hebben gdhad met minister Van Karnebeok. over de aangelegenheid betreffende de uitlevering van den ^ex-keizer. Naar aanleiding van de daarvan gedane mededeelingen verneem! het I-Iaageche Correspondent) eibureau „dat men hier te doen heeft met een onbescheidenheid en bovendien me; een voorstelling van het gesprek, die niet juöst is," BROODGEBREK. In de grens plaats Bocihoit heerscht broodgebrek. Voor de bakkerswinkels ziet men plakkaten met de woorden uitver kocht, Het meel op welks zending reeds tang bij de regeering werd aangedrongen blijft- uat. De vrouwen wier kinderen honger lijden, bestor men gestadig de bakkers om brood te krijgen. MOND- EN KLAD WEER. ln omtrek van Delft begint het mond- en klauwzeer een zeer kwaadaardig ka rakter aan te nemen. Er komen den Laatstern tijd vele sterfgevallen voor onder de door deze ziekte aangetaste dieren. INVALIDITEITSWET. In Staats blad 68 is opgenomen een kon. be- siuilit van 12 Fehr., bepalende, dat voor de uitbetaling eeaicr krachtens dc Invaliditeitswet toegekende rento, de directeur van het kantoor dar pos terijen. waar de jiente wordt uitbe taald, als betaaldag kan aanwijzen een anderen werkdag dan Dinsdag. SLAAPZIEKTE. Te Reuver heeft zich bij een kind een geval van slaap ziekte met dóód el ijk gevolg voorge daan. DE VERMISTE BANKBILJETTEN. Naar het Hbld. verneemt, heeft de zaak van de 28 banbiljetten van f 1000 gestolen ten nadeele van le bijbank Rotterdam van de Nederiandsche Bank, zich als volgt toegedragen; be doeld bedrug moet, verpakt in een enveloppe, gelijk met een aantal ande re geldswaardige pakketten door tie bijbank verzonden worden. De ƒ28.000 waren bestemd vour Schiedam. Blik baar had men van te voren een enve loppe klaar gemaakt, die uiterlijk volkomen gelijk was aan de eoh;c, althans te Schiedam is een enveloppe van de Nederiandsche Bank on;van gen, doch Inhoudende scheurpapier. De dieyen schijnen echter Of geen kans gezien te hebben he'. ge-rol ene in veiligheid to brengen, óf ze zijn bevreesd geworden. De enveloppe met de 28 bankbiljetten is namelijk terug gevonden in een kleedkamer verbor gen achter buizen van een oenilrale verwarming. GEZONDHEIDSDIENSTEN. - Dt minister van Arbeid heeft, naar de „Tel" meldt een wetsontwerp voor de instelling vam gezondheidsdiensten ingediend, die tot taak zullen hebben de bestrijding van besmettelijke ziek ten, de opsporing van haar oorzaken, de wegneming daarvan, voor zoover mogelijk, en voorts de behartiging van die belangen der volksgezondheid, welke de regeering als dist.rictsbelan- gen aanwijst. SOCIALISATIE. Indien het Haagsche Correspondentiebureuu wel is ingelicht, zal de benoeming van een staatscommissie betreffende het vraag stuk van de socialisatie niet zeer lang meer op zich laten wachten. CRE'DIETEN AAN HET BUITEN LAND. lir hebben geruchten ge- toopen, dlat behalve aan Duilschland, ook aan een paair andere landen, .waaronder België, een Nederlandsch crediet zou worden verleend. De N. R. Ct. verneemt echter, dat deze ge ruchten allen goeden grond missen. SUBSIDIE VOOR WON1NCEOUW. Het Haagséhe Correspondentie-Bu reau meldt Uit het feit, dat bij het Kon. besluit van November ïgig de minister van Ar beid gemachtigd is, steun toe te ken nen voor den bouw van middenstands- woningen wordt afgeleid, dat de regee ring geen steun wenscht te verlecnen voor den bouw van arbeiderswoningen door het particulier bouwbedrijf Dat is niet juist. De begnootingspost, waaruit geput wordt, laat zoowel den eenen als den anderen steun toe. Het particulier bouwbedrijf heeft van de reeds in igiS geboden gelegenheid om subsidie te verkrijgen voor den bouw van arbeiderswoningen, slechts te Rotterdam een beperkt gebruik gemaaktin geen andere gemeente 2ijn arbeiderswoningen met rijkssubsidie door het particulier bedrijf gesticht. Daarom is in het Kon.- besluit van November ïgig alleen spra ke van middenstands woningen. Zoodra na November ïgig bleek, dat hei parti culier bedrijf te Rotterdam arbeiders woningen wilde bouwen, heeft de regee ring dit bevorderd bij speciaal Kon. be sluit is voor die bouwplannen subsidie toegekend. Er is geen reden om te ver wachten, dat steun voor verdere plannen geweigerd zou worden. Kerk en School SALARIS-MEETING. Zaterdag 19 Maart za: op initiatief van het hoofdbestuur der Diocesaan-vereeni ging van R.-K. onderwijzers Ln het bisdom Haarlem een groote meeting te 's-Grav&nhage worden gehouden. Het hoofdbestuur acht nl. het oogen- blik^gekomen, om de aandacht van Regeering em Kamer te vestigen op da noodlottige gevolgen, die, naar zijn meening, voor het R.-K. bijzonder on derwijs zouden voortvloeien uit de ongewijzigde aanneming der aanhan gige wetsvoorstellen inzake de sala- rieering. Burgerlijke Stand SCHOTEN. Geboren Cornelia, d, v. Th. Oderkcrk en A. Brunt.Bartje, d. v. J. Mensink en T. de Boer. Jo hanna Catharina, d. v. F. J. Geerlings en H. van Huijzen. Elisabeth Mana. d. v. F. J. Deken en C. J. H. Serné. Theodora Martina Maria, d. v. H. Hi H. M. Verbeek en M. C. J-. Spithoven. Peuus Cornells, z. v. J. A. van Roon en H. M. Philippo. OverledenJohanna Catharina Ser- vaes, wed. van J. Hogerheijde, 07 j. Telija Griuunc, echtg. van C. Klok, 74 jaar. Gehuwd B. van Stockom met A. J. Tersinitten. A. Suweija met A. H. Houtgraaf. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand van 26—27 Fe bruari 1920. Bevallen: B. Eickhoffvan Driel z., D. van Gamerende Wit z., A. M. ZwagerZoetelief d. Ondertrouwd: P. Schipper 27 j. en J. van der Meer '24 j-, J. Vaandering 26 j., en L. den Dekker 18 j., C. Mar kus 27 j.enN. Luijlen 25 j., G. J. van Est 26 j., en S. van der Zee 31 j., Gehuwd: J. L. Overbeek 25 j. en J. van den Broek 25 j., P. van Beu- sekom 23 j. en M. P. Cardol 20 j., Overleden: Pieter F. Kalb 70 j., wed. van A. C. Speekman. Gemengd Nieuws DE DUITSCHE OORLOGSMISDA DIGERS. Volgens- de „Vorw&rts" koestert de Nationale Bond van Duitsélie officieren het plan om, nog voordat de processen t ten de door de Entente van oorlogsmisdaden be schuldigde DuLechers beginnen, een verdediging openbaar te maken, waarin alle aangeklaagden zich over het hun ten laste gelogde zullen uit spreken. VROUWENKIESRECHT IN ENGE LAND. lil Engeland wordt de leef tijdsgrens der vrouwen, ter verkrij ging van het kiesrecht, van 30 tot op 21 j'a&r teruggebracht. HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. De werkzaamheden van de Conferentie voor het opmaken van een uniform ontwerp voor een Per manent Hof van Interna'.iinale Justl- zijn Vrijdag geëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 7