i lager en uitgebreid lager openbaar onderwijs. Deze wijzigingen slaan op de mede- deeUng, door den Minister aan me vrouw Montessori gedaan. Worden zij door de Kanier goedgekeurd dan zal de mogelijkheid zijn geschapen voor de volledige en vrije onwtikkeling van het. Montessori-onderwijs. Uit de toe lichting van den Minister blijkt ech ter tevens, da', de .belemmeringen der normale schooliivrichiing niet alleen voor dit onderwijs zullen kun nen worden weggenomen, maar ook ,voor andere „nieuwe denkbeelden op .pncd agogisch terrein" TREIN 8.28. Wij ontvingen een culaire van bovengenoemde vereeniging, die gedurende de laatste 15 jaar kinde ren (min- en onvermogende), uitzendt, die, door ziekte verzwakt, of door andere oorzaken, voorbestemd zijn als slachtof fers der tuberculose vallen. In de circulaire deelt het bestuur mee, dat er uitbreidingsplannen bestaan (men wil in eigen gebouwen 120 plaatsen voor doorloopende winter- en zomcrverple- ging in gereedheid brengen) waarvoor T 300.000 benoodigd is. Bijdragen hiervoor kunnen gezonden worden aan den penningmeester der ver eeniging, den heer L. van Weereo, Hee- rengrach: 230, Amsterdam. DE BOMMEN OP GOES. Aan den minister van Buiteniandsche Zaken zijn de volgende vragen gesteld door den heer De Savornin Lohman Op 22 December 1917 zijn des avonds te 103(4 uur zeven projectielen uit een vliegmachine geschoten op de stad Goes, tengevolge waarvan niet alleen verschil lende perceelen, alsmede een beurivaar- tuig en de haven zijn beschadigd, maar o een ingezetene is getroffen, die den assten d. a. v. tengevolge van de beko men wonden is overleden. Is bet juist, dat uit liet van regcerings- wingesteld onderzoek is gebleken, dat dc scnerveu van lie projectielen van Eii'-ilschen oorsprong zijn? Zoo ja, heeft de Engólschc regeering haar verantwoordelijkheid voor het bo venbedoelde feit erken«.i en kan, is dat het geval, de regeering meedeelen, hoe ver de onderhandelingen daaromtrent 2tjn gevorderd, en wanneer op uitbeta ling der schadevergoeding mag worden gerckfcnd? EEN MOOIE GIET. Door mevr. de wed. en de erven van wijlen den heer G. J. van Heek, is aan de gemeente En schedé een bedrag van f 50.000 aange boden, ter bestrijding van de kosten, ver bonden aan het stichten van een pavil joen, sportiribune en tennisveld in het G. J. van Heek-park, welke schenking door den Raad is aanvaard. SCHADEVERGOEDINGEN. Aan den minister van Buiteniandsche Zaken zijn de volgende vragen gesteld door den heer H. G. M. Hermans Kan de minister mededcelingen doen omtrent a. de door Zijne Excellentie gedane stappen teneinde schadevergoeding te bekomen voor de talrijke Nederlanders, die tijdens den oorlog of onmiddellijk na den wapenstilstand nadeel hebben ge leden door handelingen van vreemde mogendheden I). de resultaten, welke hiermede ver kregen zijn of het vermoedelijk tijdstip ■waarop die resultaten bekend zullen zijn? DE HYCleNE-TENTOONSTELLING. Het Tijdschrift voor Sociale Hygiene deelt mee, dat de iu Augustus te houden nygiene-tentoonstclling zal verdeeld wor den in de volgende groepen Algemeene hygiene ca demographie, statistiek en epidemiologie, medische po litie en bacteriologie, bestrijding van volksziekten, o.a. tuberculose, alcoholis me, epilepsie en geslachtsziekten. Reinheid van bodem, water en lucht, vuilafvoer, verontreiniging van openbare wateren, ontsmetting. Lichamelijke reinneid en opvoeding, volks- ea schoolbaden, zwemscholen, ih>giene en individueelc hygiene. Volkshuisvesting en woninghygiene, arbeiderswoningen, tuinsteden, stadsuit breiding. Voedingshygienc en drinkwatervoor ziening, keuringsdiensten, vee- ea vlecschkeuring, abattoirs ea koelhuizen, melkhygiëne. .u betusnygiëne, geic-dheidsmaaucge- len ia fabrieken en werkplaatsen, uitrus ting van den werkman. Kruiden, gewassen en praeparaten ter voorkoming en genezing van ziekten, kruidtuinen, bestrijding van kwakzal verij. becretaris van het uiwoeringscomilé is de heer J. H. Faber, te 's-Graven'hage. DUURTEWET EN LOON. Aan de Tweede Kamer hebben het Ned. Verbond van Vakverecnigingon en hc: Nat. Arbeids-Secretariaat een adres gezonden, waarin zij zeggen met verwon dering te hebben kennis genomen vandc Memorie van Antwoord en de discussiën in tie Tweede Kamer, waaruit bleek, dat volgens de opvatting der regeering ook de loousovereenkomsten tusschen werk gevers en arbeiders afgesloten, aan het oordcel en de beslissing van den Centra- ten Raad, die bij het tot stand komen der Duurtewet 1919 zal worden inge steld, zouden kunnen worden onderwor pen. Adressanten meenen, dat dc vragen, die bij de beoordeeling van ingevoerde loonicgelingen, waarover tusscheu par tijen overeenstemming is verkregen, een beslissende rol spelen, van geheel ande ren aard zijn dan die, welke gelden bij de beoordeeling van handelsovereenkom sten of van prijsopdrijving in en door den kleinhandel. Wanneer het wenschelijk zóu zijn, een instituut te stichten dat de rechtmatig heid van afgesloten loonovereenkomsten zou moeten beoordeelen, zou volgens adressanten dit instituut geheel anders moeten worden opgebouwd als met dc in dc Duurtewet-1919 ingestelde Duurte- raden en Cenualeu Raad het geval is. Zii verzoeken derhalve, door aanne ming van het amendement-Sannes c.s. dc loonovereenkomsten uit de Duurte- wet-1919 ie verwijderen. NEDERLAND's TOETREDING TOT HET VOLKENBONDSVERORAC. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig versiag der Eerste Ka- iner op het wetsontwerp houdende voorbehoud van de bevoegdheid tot. toetreding tot het Volkenbond verdrag is nog het volgende ontleend: Op do vraag welk het nadeel zou zijn. wanneer Nederland niet dade lijk zou toetredendoch zich later aan ballotage onderwerpenwenscht de regeenng te antwoorden, dat de wijze, waarop thans do uitbouw van het Volkenbondainslitnut zal worden ter hand genomen, van grooten in vloed zai zijn voor de ontwikkeling der nieuwe organisatie. Juist daarom zal hot van groot gewicht zijn van den aanvang af aan dezen uitbouw te kunnen medewerken. In dit verband wordt gewezen op het hoogst belangrijke Permanente Hof van Internationale Justitie, ter bestudeering van welke organisatie thans door den VoLke renbond een commissie is ingesteld, waarin ook een Nederlander zitting heeft. Vermoedelijk zou dit niet liet gevail zijn geweest indien Nederland had te kennen gegeven, dat het voorloopig niet van den Bond deel uit wenschte te maken. Overigens zullen de later toetreden de staten in den Bond. althans in den aanvang, waarschijnlijk niet dezelfde positie kunnen innemen als zij. die van den beginne af. als oorspronke lijke leden tot den Bond behooren. Krachtens art. 1 bestaat inderdaad de mogelijkheid, dat aan Nederland wegens zijn koloniën nog een tweede stem zou worden toegekend. De toe lating van eenige kolonie is echter afhankelijk van do goedkeuring door twee derden van de vergadering. No pens de vooruitzichten zijn uit dien hoofde geen voorspellingen to doen. Het feit dat Zwitserland, ten koste van zekere offers, do onzijdigheid heeft weten to handhaven, bewijst niet, dat Nederland, dat deze perma nente onzijdigheid nooit heeft beze ten en nooit heeft gewenscht te be zitten. thans ook daarop aanspraak zou kunnen maken. Het geval van Zwitserland ligt ge heel anders dan dat van Nederland en kon voor de regeering geetn grond opleveren voor eenige actie. Do Zwit- sersche onzijdigheid is 111 het Vreaes- drag uitdrukkelijk bevestigd ge worden. DE OPVOEDING VAN PRINSES JULIANA. Bij het nederieggeu harer functie ontving Hr. Ms. Dame du Palais Ho noraire. belast met do opvoeding van Prinses Juliana, Jonkvrouwe L. P. v. d. Poll!, als blijk van de hooge waardeering en erkentelijkheid van het koninklijke ouderenpaar uit de handen van de Koningin liet versier sel van Eeredame in de Huisorde van Oranje. De Koningin heeft, mot Ingang van 1 Maart, jonkvrouwe 1. G. baronesse Sloet van Marxveld benoemd tot Eer ste Hofdame, belast met de opvoeding van Prinses Juliana. Tevens aanvaardde op dezen zelf den datum mejuffrouw A. E. Oo& terlee hare functie van gouvernante van de Prinses. Mejuffrouw Ooslerlee zul zich tevens tevens belasten met het onderwijs in de Fransche taal aan de Prinses. Zij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Groningen bij Prof. Salverda de Grave, waar zij iti December j-1. met goed gevolg haar examen aflegde voor de akte Midelbaar Fransch B. Mej. Ooslerlee is de dochter van den directeur van don Christelijke Normaalschool op den Klokkenberg te Nijmegen. Zii studeerde ooit lan gen tijd aan de Universiteit te Lausanne. DIENSTPLICHTIGEN BIJ DE GE NIE. Nu geen inlijving meer plaats heeft bij de Motor-afdceling, heeft ae Minister van Oorlog a. i. het noodig ge acht om de positie der dienstplichtigen van oudere lichtingen dan 192°. benoo- rende tot de genie (Motordienst), die uit stel van oefening hebben, nader te rege len en het volgende bepaald Alle dienstplichtigen, als hiervoren be doeld, worden overgeplaatst naar de in fanterie en wel naar het regiment, waar voor het bataljonsdistrict levert, waar toe de gemeente behoo.t. in welke zij voor de militie zijn ingeschreven. Zij, die uitstel van eerste-oefenir.g hebben tot 19 Juli 1920 (zie L. O. 191Q. B. 442) wor den nader bestemd voor de lilde batal jons der regimenten infanterie het uit stel wordt geacht te zijn verleend tot 4(6) October 1920 (z*e L. O. 1920, No. Zij, wier uitstel modu zijn verlengd tot het tijdvak van inlijving van de genie (Motordienst) der lichting 1921. be sterad, hetzij voor het ersie hetzij voor het tweede in te lijven gedeelte, worden nader bestemd onderscheidenlijk yoor het eerst in te lijven gedeelte en voor het laatst in te lijven gedeelte der regimen ten infanterie van de lichting 1921. De ze verlenging van uitstel moet alzoo ge acht worden te zijn verleend tot liet tijd vak van inlijving van het gedeelte der infanterie, waartoe zij thans komen te behooren. INVALIDITEITSWET. De heer l. Janssen, vestigt in „Ec. Stat. Bót." de aandacht op en- aele misstanden ten gevolge van de LnvaJiditiuLl&wet. Hij geeft o.m. hei volgende voorbeeld: Een man te „zelfstandige" werker Lot zijn 03e jaar, doch nu gaat hij Ioilliet ten gevolge van omstandighe den, welke hem niet tot schande -.trekken. De man ig doodarm cn ge noodzaakt in loondienst te gaan mj anderen, omdat hij toch levon moet, en hij slaagt er in, arbeid te vinnen. Hij Is dus verplicht verzekerd. De patroon* moet voor hem zegel tjes plakken. Als hij 65 jaar wondt, krijgt hij geen rente, omdat hij vult onder art. 873, derde LUI, luidende als volgt: „Bedraagt hut aantal premtSn min der dan 156, don wordt geen rem*, toegekend lenzg de voiaoeker aanne melijk maakt, dat hij ui het tijdvak van tien jaren, dat onmiddellijk voor af gaat aan de vervulling van zijn 65e jaar, te zaïnen goüurende 15o weken m de ternieu van verzakenngs- plicht zou zijn geval'.un, indien de verzekering bij den aanvang van da. tijdvak reeds ingevoerd ware". Immers, hij kan dit niet aanneane- ijk maken. De patioon plakt zijn 60 cent^ per week dus voor niets. Het ergste ec ter is dit: omdat de man verzekerings piichtig is krachtens de Invaliding wet, kan hij zich ook bij de Ouder domswet niet verzekeren voor f 3 pen sioen A f 0.39 premie per week. De wetten sluiten dezen man buitan, ge- teel en aL PAST OP UW KLEINEN. Het 3-jarig zoontje van de familie B. uit do Mee rd ervoor (straat 49 te Rotter dam heeft in de ouderlijke woning door het omtrekken van een emmer kokend water ernstige brandwonden bekomen. Het kind is in hot zieken huis aait de gevolgen overleden. DF. EERSTE RENTEN INGEVOL GE DE INVALIDITEITSWET TOE GEKEND. Artikel 373 der Invali diteitswet geeft aan een arbeider, die ui het eers'.e jour nu 3 Dec. 1919 ver zekerd wordt, bij het bereiken van den leeftijd van 65 jour recht op een ouderdomsrent van 3 gulden per week (f 2.50 per weck indien de echtge noot^ van don arbeider in het genot is van een ouderdomsrente), mits een zeken- aantal j)rennen voor dien ar beider zijn betaald. Op 1 Februari jL waren in totaal 318 aanvragen 0111 zoodanige rente bij hot bestuur der Rijksverzekerings bank ingekomen. Daarvan leidden 123 tot toekenning van een ouderdoms rente van 3 gulden per week en 26 lot lockenning van een rente van f 2.50 por week. Afgewezen werd 1 aanvrage, terwijl op do overige aan vragen nog geen beslising is geno men- De eerste weduwen- en weezeinnen- tan zullen in verband met den ge stelden wachttijd van 15 weken in den loop van deze maand worden 'oogokend. Pers-üïareleüst DE STAKING DER HAVEN- ARBEIDERS. In het weekblad van den A. N. D. B. publiceert de heer Polak een artikel over de havenarbeidcisStaking, waarin hij be toogt, dat dc looncisch van f 8 pci dag alles behalve buitensporig is te noemen en het scheepvaartbedrijf het gevraagde loon gemakkelijk betalen kan. Voorts behandelt de heer Polak de ver broken samenwerking tusschen de Fe deratie en den Cenlralen Bond. Het sprak van zelf, aldus de heer Polak, dat tot eiken prijs een herhaling van 1903 voorkomen moest worden. „Hetgeen toen geschied is," aldus gaat de bondsvoorzitter van den A. N. D. B. voort, „moet ons voor altijd afkeerig maken van elk politiek optreden ge zamenlijk met syndicalisten, anarchis ten, communisten en dergelijke elemen ten. Het is de vraag, hoe laag het nog mogelijk zal zijn met de syndicalisten voor vak-doeleinden samen te werken. De Sigarenmakeisbond heeft juist dezer dagen de samenwerking met de syndi calistische Federatie verbroken. Op den duur zullen andere bonden wel moeten volgen, omdat de gedragingen der di verse federaties er hoe langer hoe meer toe noodzaken. Doch in elk geval is het onmogelijk, met dezulken eén gemeen schappelijke politiek te voeren. Hun politiek is de onze niet, kan dat niet zijn. Wij doen niet mee aan dwaze poginkjes" lot het fabricceren van revolu ties. Wij gevoelen niet de geringste roe ping om Wijnkoop, Lisser, Mevrouw Ro land Holst, Colly, Sneevliet, De Visser, Kitsz, Schilp en- Wcsselingh, benevèns een aantal half-gare dominees, dichters, ingenieurs en andere „inteHêctueelen" in het zadel en aan de macht te helpen. Wij moeten, integendeel, '1 koste wat het wil, bcleten, dat deze lieden een werke lijke rol gaan spelen. En derhalve moest er een einde komen aart de sa- merwerking met de Federatie, toen deze laatste hare bedoelingen dé- masqueeide en er openlijk werk van ging maken andere arbeidersgroepen tè sleu ren in den strijd, ten einde, onder het voorwendsel van steun aan den loon strijd, te komen tot de politieke alge meene werkstaking." Kerk en School DE LAGER ONDERWIJS-WET. De Vereeniging van Nedcrlandsche Ge meenten heeft tegen 15 dezer een buiten gewone algemeene vergadering in Den Haag uitgeschreven naar aanleiding de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de La- g.: Onderwijs-wet. In deze memorie van antwoord wordt verworpen het stelsel 1. de verdeeling van de kosten over Rijk en gemeenten, hetwelk onlangs in een adres der Vereeniging werd voorge daan en blijkens het voorloopig verslag an dc Tweede Kamer de instemming an vele leden vond. De leden der Twee de Kamer zullen tot bijwoning van die rgaderiug worden uitgenoodigd, NED. I-IERV. KERK. Ds. Otto Schrieke, Ned. Herv. predikant te En schedé, heeft om gezondheidsredenen te gen half Mei emeritaat aangevraagd. Letteren cn Kunst TILLY KOENEN IN AMERIKA. De zangeres Tilly Koenen heeft al dus meldt het „N. v. d. D." in Ame rika haar oude succes teruggevonden buitengewoon succes gaf zij in de vorige maand een liederenavond in Washington. Tegenwoordig waren de gezant cn vele leden der verschillende legaties. President Wilsoa liet weten, dat hij wegens ziekte tot zijn spijt niet aan wezig kon zijn. AMSTERDAM'S SCHOUWBURG. De „N. R. Ct." schrijft Het besluit door den gemeenteraad van Amsterdam genomen, heeft een bc- teekenis, wclkê ver over de grenzen gaat eener enkele gemcnic, zij die de hoofd stad des lands. Het heeft beiang voor 's lands tooneel. Het zou dat altijd heb ben gehad. Doch veel meer thans bij den schouwburgnood, in de stakingsver wikkelingen en vooral na wat aan deze beslissing is voorafgegaan, na wat zij aan tijd, aan'debat, aan meeningsuitin- gen gekost heeft. Ook hierom hebben wij niet geaarzeld, in deze zaak van een andere gemeente dan die waar dit blad verschijnt, een stellige meening uit te spreken, nog vóórdat andere bladen dit deden. En hierom ook verheugt ons, met den bij zóó grootc meerderheid verkregen Tslag, wat er in het debat gezegd is door twee mannen, wier levens- of maat schappij-beschouwing anders is dan die van den benoemde. „Dr. Royaards heeft op tooneelgebied in ons laad grootc dingen gedaan met zijn veelzijdigheid zal Royaards meer waarborgen geven voor een goede bespe ling van den Stadsschouwburg dan een van de andere sollicitanten." Zoo getuig de de socialist Vliegen. En wethouder Wibaut, ook socialist hij, de kunstzinnige, die in Multatuli nog iets anders eerde, en dit meer, dan een schrijver hij, een der twee die naar Gotha gingen hij heeft het beslissende woord gesproken, doorna hulde aan den tooneelschrijver Heijermans en aan den teoneelspeler Muich 'te Hebben ge bracht, te bctoogen, dat hier een leider gevraagd werd, een regisseur, en dat, op grond van wat Royaards gedóón heeft, het vast staat dat deze in den Stadschouwburg nog uitmuntend werk zal kunnen doen. Beter testimonium dan hem gewerd uit dezen mond, kon Willem Royaards niet worden gegeven; DE SCHILDER WILLEM BU YTEWECH. In de N. R. Ot. vinden wij een be langwekkende bijdrage van den heer P. S. Degene?, directeur van hot mu seum Boy mans te Rotterdam, aan gaande den 17-eeuwsclien schild-er Buyuenweoh, een Rotterdammer van geboorte, die luter naar Haarlem ging, daar in 't huwelijk, trad en op de Haarlemsche kunst dtepgaanden in vloed heeft gehad. Wij ontleenen er het volgende aan Hoe was de verhouding vu.11 Fi'fi Ilals en Buytewech? Is de Rotterdam mer den grooten meester vóór ge weest? Buytewech's Zwaanshuls-g:u vure van 1606 blijft vijf jaar liet vroegst bekehde portret van Huls vooruit; die gravure vertoont reeds een oomposiiie-sciiema, door Hals nog omstreeks 1620 bij herhaling toege past. Merkwaardig ook da', de jonge re Hals, Dirck, ondanks den invloed van zijn broer, teelt van Buytewech het wezenlijke zijner gezelschaps stukken. typen en houdingen, over neemt. Géén toeval dat de zeldzame schilderijen van Buytewech gewoon lijk door de kenners aan Dirck Hals werden' gegeven. De „geestige Willem" was in do eerste plaats (eekenaar, Hals uitslui tend schilden Maar wanneer Buyte wech bij uilzondering schiloercie, was hij dan wellicht de omvangende par tij? De vijf tol nog toe bekend gewor den schilderijen vertellen zoowel van overeenkomst als van verschil met Fr una Hals. Een vroege figuurstudie, een gc- noegolljke sella Int ei-speler dr. Scheurleer-in Den Haag bezit er com horhaling van is breed gepenseeld. Het schijnt, dat Buytewech's toets, al naarmate zijn werk later te dateoren valt, gaandew?g zorgvuldiger wordt. Naar de zeer eenvoudige compositie te oordeelen, is het indrukwekkende fragment, toebehoorend aan den heer Krottig in Den Haag, een der oudste schilderijen; het interieur te Boeda pest waarschijnlijk het jongste: tus schen deze beide in staan heit tafereel van Boymans en wanneer het een origineel is het vroolijk gezelschap der collectie Elkins te New-York, Deze schilderstukken, waarmj drie gegraveerde composities aansluiten, vonoonen een hoogs; eigenaardig sa menstel. Ze zijn volgens een lineair scneuia gebouwd, dat op symmetrische erlicaten nadruk legt; boven en be neden sluiten enkele horizontal en de compositie af; de daardoor verkregen grondslag heri 11 nent aan een gothisch brieipa-neei, zoo'n briefpaiieel aio Duyieweeh zeil' soms in zijn achter gronden aanbracht. Bij d-eze als het ware met een passer uitgameien sym metrie, is ook op de diagonalen ge let, daar juist liet snijpunt door een test met vuur, een coupe of een kan delaar een accent kreeg. Aan dn zoeken naar symmetrie zijn niet alleen alle voorwerpen,'maar ook.de figuren .onderworpen: deze zijn hl eorrtv.ppn- -deerende groepen van -twee "of van drie -terzijde van het midden ver deeld. Leonarao m z'ijn Avondmaal is in du opzicht niet strenger te werk gegaan dan Buytewech op het tafereel 111 Boymans. Dat voor zulk een hard nekkig streven naar volstrekte sym- motrte Hals met het voorbeeld gegeven heeft, is duidelijk. Buytewech's teeke- ntngen zijn losser ineengezet, maar bij nauer toezien blijkt spoedig, dat ook hier de eerste conceptie symmetrisch Overeenkomsten zijn er echter ook. Men lette, om ons bij de aanwinst van Boymans te houden, op de lachende ligiiur links in helderrood wambuis, tegen oen elfen grijzen'grond, met ha- geiwitten kraag en zwarte over dun schouder hangende muts: dat- herin nen. triet alleen aan Hals, liet. is de zelfde kunst. Men vergete daarbij dat a'-le personnages portretten zijn. Soil ent, het oudste schuit-teratuk van 1-Ials ontdaan is van den kunstmati ger! toou uien den indruk versCiaui; is de suamhoorigheid van dit wek uit 1616 met, een kleine groep zijner genre-tafereeien, waaronder ook het zoogenaamde Festijn van Cocret, dui delijk geworden. Dit Festijn, dat men omstreeks 1614 daleeten kan, een van de verbiuffeudste en kleuxigste schep pingen van Hals, (thans in het Metro-, politan Museum te New-York) ver toont ook aanrakingspunten met Buy tewech's interieurs. Op het genoemde schuiterstuk zijn overigens de vaan drig en de twee rechts staande figuren gehuld ui Buytewech'scli&n geest op- ïvau Overeenkomsten als deze wijzen minder op ontleening dan wel op een gemeenschappelijk milieu, dat ,to'. de zelfde interpretatie noopte. Een zeker slag onder Buytewech's personages mort lot denzelfden kring waarin Frans Hals mod.-llen vond, 'n we reldje vol kamerzotten en vosten* avundgekken, dat aan Judith Leyster haar pantalonnades eu aan Hendrik Pot zijn bekende, door het Museum Boymans Verworven klucht, ingaf. E11 waarschijnlijk hebben zoowel Hals als Buyteweoh gekeken naar de En- gelsche oomedianten, wier optreden in deze jaren bel contüieiiit in verba zing bracht. En verder: Vreemd is het dat Buytewech aan Haarlem, dat hem zooveel impressies had gegeven, niet getrouw bleef. We weten niet waarom hij, in de tweede helft van zijn kor te carrière, naar Rot terdam terugkeerde, waar hij in 1618 ais gezeten burgei in den Oppert woonde. Hij hield echter bezittingen in Haarlem en bleef met Haarlemsche graveurs in relatie. Was het zijn gezondheid die hem een rustiger om geving deed wenschen dan tusschen de „Haarlemsche droge harten" mo gelijk was? in September 1625 heet het reeds van Buytewech „sieokelijk van Iichaeme ende in sijn stoel zitten de", hetgeen een slepende kwaal doet veronderstellen. Hij stierf in het voorjaar van 1627. In het. jaar van zijn overlijden her bergde Haarlem reeds een anderen jongen kunstenaar, wten het praed'- c/ia-t geniaal ten volle toekomt, en die aan do Haarlemsche school den loat- stcn schok en 'ri onverwachte wending gaf: Adriaen Brouwer. Met Buytewech vergeleken een geest van bcjierk-tcr vlucht, een duistere makker, een uoe- beie ziel, maar wiens scheppingsdrift hem in de nabijheid der grootsten ...i-U doen belanden.Wat Buytewech's gre'-.ge 0ogen lrndden genoten, die luchtige werkelijke wereld, bevolkt met schepselen overtuigender van aard dan welke realiteit ook; een menschheid vol boosheid en ondeug den, maar waaraan het onbetwist bare en de bitterheid van het essen tieels eigen was. Slechts weinigen konden de gegevens van Brouwer met voordeel verwerken; voor do kleinere italemten. was Brouwer's onbegrepen visie een verderfelijk element. Na ilrouwer's vöreorJjning worden in do Nederlanden karakteristiek cn karri- katuur al te diuwtjls doorcetng-ehauJd. Brouwer bedierf de Haarlemsche blij moedigheid. Veel gelukkiger was Buytewech's invloed die jammer genoeg' te zwak was om zich lang naast Brouwer's prestige te handhaven. Buytewech laat zien wat de vaderlandsche aanleg vermocht vóór het ingrijpen van den genialen VlaauL Buytewech's geest had kwaliteiten die Holland sinsdien maar al te zelden zag. Weldadiger voor Holland's kunst ware geweckt, in stee van Brouwer's hartstochten, het duurzame voorbeeld van Buytewech's glimlach en Buytewech's zonnige on bevangenheid. Yan ingezonden «tnkken, geplaatst of niot geplaatst, wordt ds kopls don inzender niet teruggegeven Voor den inhoud dezer rubriak stelt de Bedaotïe zich niot aansprakelijk. SECRETARIE-, ONTVANGERS- AMBTENAREN enz. M. de R. Gedeputeerde Staten van Noord-lfol- land hebben een goed werk gedaan zij hebben n.i. aan de gemeentebesturen verzocht eens ernstig na ic gaan of de jaarwedden van de secretarie- en on'- gers-anibienaren nog wel in redelijke verhouding staan tol die van den bur gemeester, den secretaris en den ont vanger, zooals die onlangs door ge noemd college zijn vastgesteld. De afd. Noord-Iiolland van den ,Nc- derlandschen Bond van Gemeente-amb tenaren heeft naar aanleiding van be doeld rondschrijven een adres gericht aan de gemeenteraden, met verzoek om titans, en zoodra mogelijk, den achter stand in de salarissen van het secreta rie- en ontvangerspersoiieel in te halen. Verzocht wordt de bezoldiging te rege len naar 4,rs-stelsel, d.w.z. dat elke amb- tcnaar in een lageren rang 4/5 erlangt van hem die boven hem staat. De eerste se- arie- en ontvangers-ambtenaar krijgt daarbij 4/5 van de jaarwedde van den secretaris, resp. ontvanger. En als al gemeen minimum woidt gevraagd een jaarwedde van f 1500.Dit laai ste ;s zeker niet te veel. Stel u voor honderd vijf en twintig gulden in de maand om van te leven. Dikwijls met een gezin. En dat in den tegenwoordigen tijd. Treu- j rig, dat voor een dergelijk salaris nog ,;geageerd" moet worden. De meeste ambachtslieden, verdienen thans f40-— k f 50.per weck. Waar blijft de waar deering voor den intellectueelen arbeid? En wanneer zullen de gemeenteraden eens inzien, dat het gemeentebelang dubbel en dwars geschaad wordt bij een onvoldoende bezoldiging van de ambte naren die den burgemeester, den secre taris en den ontvanger in hun bestuurs taak mneten bijstaan? _f meenen zij, dal het onverschillig is, op welke wijze hun besluiten worden voorbereid en uitgevoerd, en hoe hun gemeente wordt bestuurd? Ja, ook dat laatste legt voor dit geval gewicht, groo: gewicht in de schaal. Want het is toch erbekend, dat de burgemeesters en se cretarissen van straks voor een goed deel en terecht worden gerecru- teerd uit de ambtenaren van heden. Laat het Arnhemsche voorbeeld hen een les zijn. Het is daaiom, dat wij meenen met kracht te moeten aandringen bij de Noord-Holiandsolie gemeentebesturen, om, nu alles verhooging van salaris „cischt", deze categoric van ambtena ren, die kort geleden, tijdens den oor log, zoo groote werkkracht ontplooit heeft ten bate der gemeenschap, en voor wie hun organisatie thans met een za kelijk betoog om positieverbetering komt, onvoorwaardelijk en zonder uit zondering het gevraagde toe te scaan. Hoogachtend, H. Gemsngd Nieuws VREEMDELINGEN GEWEERD. De verbittering over het stijgende gebrek aan levensmiddelen in Opper- Beieren heeft zich ontladen in een onweer tegen de gaaien in ae win ter-kurplaatsen. die men verantwoor deüjk steil voor het toenemen van den Sluikhandel eu vou de woekerprij zen. AJs centrum van de ongeoorloof de weelderige levenswijze wordt Gar inisch Partnekirchen genoemd, waar inderdaad erg gezondigd moet wor den door rijkelijk gebruik Vun vieesch. maskerades en hazardspelen In den gemeenteraad is vastgesteld, dat de duizend vijf honderd vreem delingen daar per week vijf pond vieesch krijgen per persoon, terwijl de bevolking in zes tof. acht weken geen vfeescli meer zullen zien. Het gemeentebestuur besloot. tot oen radicaal middol om hieraan een eind te maliën: va.n midden Maart af zullen alile hotels en pensions in G armisch-P ortenkirch en gesloten worden. DE KOLENNOOD IN DUITSCH- LAND. Daar het aantal beschik bare wagons van 22,000 tot^ 16,700 is ingekrompen, is het koQengebrek weer grooter geworden. De voorraden zijn gestegen van 115.000 ton tot 146.000 ton. In dé havens van Duisburg en Rulir- rort had men ook bij de overlading met gebrek aan scheepsruimte te kampen, waf te ernstiger werd ten gevolge van de staking van de trans portarbeiders te Rotterdam. EEN DRAADLOOS GESPREK TUSSCHEN LONDEN EN CANADA. Marconi heeft aan de „Sun oud New-York Herald" verklaard, dat in de naaste toekomst telefonische ge sprekken zulten kunnen worden ge voerd tusschian Groot-BrntLiinnië en d^ VereenJgde Staten o» dat de kos ten niot meer zullen bedragen dan 24 (Amerikaansche) centen per mi. nuut. Marconi zoute, dat hij in T bcgi* van Februari van Londen reent- tracks met Canada had gesproken. Het, voeren van gesprokken uusschen New-York en Londen is nog slecnta een kwi^&üo van lijd. Geslaagde proef nemingen zijn reeds geaaan tussen en Leiden en liet vasteland en voegua ue uitvinder hieraan toe, wij zulten vveklra in slaat zijn mede i« deeien, dat een diraad.oos leleIoon-„noF' ovar de geheels wereld wordt aangelegd. On.ze plannen ontwikkelen zich sneL Trans~oceaüiscl>e gesprekken zul len gevoerd worden per gewone tele foon, welke mei. hot draadteoze sta tion verbonden is, Marconi heeft reeaa vergunning aangevraagd een station in Noorwegen op te richten, ten eui- de proeven te nemen mei gesprekken over groote uitgestrektheden water. EEN SCHAT 1:S' EEN DUÜDKfST. In een goederenwagen, die te hambiuK klaar Stond om naar De nemarken getransporteerd tp womut, stond een groote doodkist- Èon man, 111 hei zwart gekleed, een hoogen hoed op, hield de wacht. Hij keek met een biddersgezicht en ieder eon die hem zag, had medelijden niet hem. Hij, u:e zoo leed, moes; wel veel gehou den hebben van eten doode. Een werkman die dc kist had hel pen dragen, deelde aan de douane ambtenaren moe, dat hij dc viauit erg zwaar had gevonden, vei dacht zwaar. De kist werd, niettegenstaan de het protest van den treurende, open gemaakt. E11 men vond er geen doode in. doch goud en zilver. Heclitszskefi DE DIEFSTAL BIJ DE FIRMA GOUDSMIT TE DEN HAAG. Yoor de rechtbank ie Den I-Iaig hebben zioh te verantwoorden gehad de verdachten van den bekenden dief stal bij de firma Goudsmit cp ite Plaats, aldaar. In de eerste plaats stond terecht «o 19-jarige koopman A. II., te 's-Gra- venliage, wien de dagvaarding ten las'e legt, dat hij op 1 November j.L aan een ander gelegenheid heeft ge- ?n uit het magazijn van dein heer Goudsmit een en ander weg tc nemen, door item op de duo-zitting van een motorrijwiel te vervoeren naar de Plaats, voor den winkel heeft stilgehouden, waardoor de ander kon afstappen, teneinde den diefstal Ic plegen en hem daarna weder op zij a motorfiets heeft medegenomen. Bij zijn verhoor verkiaart bekl. 1L dien dag aan hot toeren te zijn ge weest met een geleenden motor. Op de brug van het Zieken hield een on bekende hom aan en vroeg liem of hij iets verdienen wilde. De opdracht bestond daarin, dat hij met dien on bekende op do fiets onder de Gevan genpoort door moest rijden en dan zachtjes zijn vaart verminderen. Bij den winkel van Goudsmit sprong de onbekende af, bekl. zag toen, hoe hij ruit vernielde en iels uit de éla- lagekast greep. De onbekende stapte toen weer vlug op «1 bekl. reeds met hem weg. Onderweg sprong hij af en bekl. zag hem niet weer. Als getuige werd in de eerste plaa-s gehoord de hoer Goudsmit en vervol gens de ooggetuige, de heer Petri; beiden verklaren, dat de tijd, waarop het feit plaats greep ongeveer kwart voor zes moet zijn geweest. z Getuige P. kreeg den indruk, dat de berijder van de motorfiets wachde op de terugkomst van den dader cn niet, gelijk bekl. opgeeft, zachtjes aan het doorrijden was. BekL II. had den motor geleend van getuige v. d. B., aan wien bekl. vertelde, dat hij iemand had vervoerd op den motor, die een ruit had inge worpen hij Goudsmit en icta uit de étalage wegnam. Een naam noemde bekl. niot. Tn de streek van zes uur kwam be klaagde met den mater in deWitte de Withstraat bij den rijwielhandelaar zette hem daar neer en ging weg. Naar zijn zoggen was de mo'.or kapot en hij zei later nog wel ter :;-' ie zullen komen. Dit is imtusschen niet gebeurd en de motor kon i.og heel goed loo- pen. Het O.M. vorderde tegen den bekl. i jaar gevangenisstraf. Hierna kwam in de beklaagdenbank de 24-jarige koopman J. W.-K., alhier, be klaagd dat hij uit de winkelkast van den heer Goudsmit eea hnlssien ad heeft ge ilen na een winkelruit en een ruit van a vitrine verbrijzeld te hebben. Tegen deren bekl. werd 5 jaar gevan genisstraf gevorderd. SloomvaariligricMeii STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Baweau van New-Vonk naar Java, arriveerde 29 Febr. lo Port Said. Prins dar Nederlanden (uitreis) ver trok 29 Febr. va.n Port Said Billiton (uitreis) vertrok 28 Febr. in Colombo. Nias (thuisreis- vertrok 28 Febr. van Colombo. Oranje (uitrci»>) vertrok 28 Febr. van Colombo. KON. NED. STOOMB. MIJ. Neplunus arriveerde 5 Maart van Smirna to Amsterdam. 4 mor vertrek 21 Febr. van Tarra gona naar Amsterdam. Me rope vertrok 26 Febr. van Bar celona naar Valencia. Titan arive-rdC 23 Febr. van Lissa bon te Valencia. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Agapenor vertrok 23 Febr. van Pe- nang naar Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djocja (uitreis-) ver took 25 Febr. van Singaj>ore. KON. WEST-MAILDIENST. Almelo van Coronel naar Dari- tnouili, passeerde 2 Maart; Lizard. Berenice vertrok 2 Maart van New York naar Wcsl-Indic. Van Rensselaer is 23 Febr. te Tri nidad uitgeklaard naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 8