H. J. LAMP Lichamelijke Opvoeding IX, Sportterrelnennood. ledero school con sp9eltarr«ln gawensoh!. Eon opleidings school voor onderwijzers zon der sportterrein. Cedral- neerdo veldon. Flnancleele steun van hot Rijk. étportterreineouuodl Bij deze klacht, die. one uit bijna alle groote gemeenten in on» land bereikt, zal wel niemand ver onderstellen, dat bet ons lastig gemaakt wordt door een overweldigende m; sporterreinen, zooals het water ons dat doet 'bij watersnood. Integendeel, wij hebben er overal v. 1 en veel te weinig, liet vraagstuk der speelvelden zal altijd moeilijk blijven vooral voor de ~r gemeenten, want daar komen ze uit den aard der zaak vèr van het stadscentrum te liggen. Dat m.: nu in deze tijden fietsen, motor-dito' autopeds en andere moderne vehikels weinig bezwaarlijk zijn voor ciubs en vereenigingen, die op Zon- 'dag of na afloop van de dagtaak barer leden, een offer brengen aan de sport, zoodra echter de veldspelen een plaatsje krijgen tusschen de andere lessen aan lagere en middelbare scholen, wordt «de iauge weg naar een sportterrein als eet; groot bezwaar gevoeld en terecht. Bij de'meeste scholen in het dicht bebo: ,1e stadsgedeelte, is het aanleggen van een sportterrein niet racer mogelijk. Waar echter, bij uiizondcriug, deze mogelijk heid nog wel bestaat, is het dure plicht zoo spoedig als het kan tot den aanleg over te gaan. De schoolhoofden zullen, waar deze omstandigheid zich voordoet, daarop hebben te wijzen. Worden aan den rand van een gemeente nieuwe oader- wijs-inrichtingen gebouwd, dau mogen de plannen daarvoor niet anders ontwor pen worden dan me: c-in sportveld, gren zende aan de school. Wanneer dat stads gedeelte op' $len duur meer en dichter bebouwd zou worden,, moet 100'n terrein- tje voor lichaamsocleniiigen als een kost- Laar bezit worden beschouwd en zal het nimmer althans met zoo lang het bu- behoorende gebouw Ie leergrage jeugd herbergt voor andere doeleinden mo gen worden gebruikt. De leus moet zijn geen schoolgebouw zonder een geschikt speelterrein. Men vraagt zich dan ook niet zonder verbazing af, hoe het moge lijk is, dat eenige jaren geleden door het kijk hier ter stede een kweekschool voor onderwijzers is gebouwd kunnen worden, zonder bijbehoorend sportterrein. Wal is nu belangrijker dan den toekomsiigen opvoeders onzer knulcreu de zegeningen van de sport aan den lijve te doen gevoe len De verhoogde belangstelling voor lichaamsoefeningen in de vrije natuur dateert toch niet van den laatsten tud. Ik geloof stellig, dat vorst burcaucratius in het kweekschool-geval zich niet be tuigd zal hebben gelaten. Het is ten min ste nauwelijks aan te nemen, dat nie mand op het idee zou zijn gekomen, dal bi.i een onderwijsinrichting als in het beschouwde geval een oeienterrein een tier voornaamste zaken is. Ik meen met stelligheid te weten, dat de directeur dier inrichting de sport eeu zeer warm hart toedraagt. Dit is nu maar één voor beeld, dat voor ons Haarlemmers bh de hand ligt. Er zuilen er echter nog wel zeer vele aan toe te voegen zijn. Nu wij eenmaal voor het feit staan, dat de scholen als regel geen terrein bij hun gebouw hebben, zullen in verschil lende stadswijken sportvelden moeten worden aangelegd ten gebruike van scholen en vereenigingen. Deze moeten dan geen „spermarken" worden, die uitsluitend op het houden van wedstrij den zijn gebouwd, maar goed onderhou den terreinen voor dageiijksch gebiuik, met behoorlijk ingerichte kleedkamers, waanb'i de douches niet mogen ontbre ken. Het aanleggen van dergelijke vel den vereisdit veel zorg, het onderhoud echter niet minder, by onze bodemge steldheid en ons klimaat is drainage met te vermijden, wil men ten minste gevrij waard zijn voor een glad, glibberig, vet tig veld gedurende een groot deel van het jaar. Het maken van een goed bruik baar sportveld is dan ook niet ieders werk ineu kan het niet aan de eerste de beste firma opdragen, die wel eens een terreintje heeft opgehoogd. Men zou dan een lerreiu krijgen, waar het ver zwikken van cukcis dageiijksch werk werd. Een goed sportveld is duur en het kan dan "'k geen verwondering wek ken, dat alleen zeer groote vereenigin gen er eigen sportvelden op na houden. De kleinere vereenigingen zullen dus ge woonlijk niet anders vian van gemeente- terreinen kun/neu gebruik maken. Voor vele geineenteu van geringe financieele draagkracht zal echter het aanleggen van één of meer sportterreinen nog te bezwaarlijk zijn. Omdat men nu juist vooral ook de plattelandsbevolking het nut en de genoegens van lichaamsoefe ningen wil doen gevoelen, is de regee ring aan deze moeilijkheid tegemoet ge neden door gelden op de begrooting uit tc trekken (voor het eerst in 1919) om subsidies te kunnen verstrekken aan ge ineenden of vereenigingen voor het in richten van terreinen met opstal. Bij beschikking van den minister van On derwijs van 14 Mei 1919 (Staatscourant No. na) is bepaald, dat bedoelde subsi die in den regel blijft beneden veertig ton hor.,!.:.1 van het totaal der noodza kelijke kosten. Het plan voor inrichting van icrreui met opstal moet goedgekeurd zijn door den minister. De subsidie wordt dan toegekeud onder bepaalde voorwaarden, die in hoofdzaak daarop neerkomen, dat hei terrein mede be schikbaar moei zijn voor de Rijkscursus- seu en hei onderwijs ter plaatse. Is de subsidie aan een gemeente verstrekt, dan moet deze beschikbaarstelling kosteloos geschieden werd zij aan een vereeni- ging verleend, dan wordt voor het ge bruik van zoo'n terrein door bedoelde instellingen een vergoeding betaald. De regeering zal nu goed doen, nog een stapje verder te gaan cn ook sub sidie te verleenen aan gemeenten voor het inrichten van open zwemscholen, waarvoor op 27 November 1919 door den heer Otto reeds in de Tweede Kamer is gepleit. Laten wij hopen, dat soortge- - üjke aandrang nog dikwijls op den mi nister zal worden uitgeoefend, want zon der hulp van het rijk zullen de kleinere gemeenten nimmer over zwemscholen komen tt beschikken. II. L. WARNIER. Stadsnieuws Bl.OEMBOLLENPRIJZEN VOOR ENGELAND. Dc ..Horticultural Ad- i-cr" bericht, dat de heeren C. M. f.iullemans, R. Veldhuyzen van Zanten Gzn. en J. M. van Til als afgevaardig den van <lcn Bond van Blocmbollcnhan- deiaren op 33 Maart to Londen met het beduur van de Horticultural Trades As sociation zullen conferecren over prijzen van HoHandsche bloembollen en andere, interessante onderwerpen. Op een vergadering dier Association werd besloten om aan die heeren bij deze ge legenheid een diner aan te bieden, en de British Florist's Federation uit te noodigen eveneens afgevaardigden naar de conferentie te zenden. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Onder leiding van den heer G. M. Abereon vergaderde Woensdagavond in café Brinkmaan de afdeeling Haar lem en omstreken van de HoUandeclie Maatschappij van Landbouw. Zes personen waren aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat. de secretaris, de heer A. Daamen, door 2lekte verhinderd was, de vergade ring bij te wonen. Zijn toet and ie vooruitgaande. De rekening en verantwoording van den penningmeester over 1919 werden goedgekeurd. Er ls een batig saJdto van f 26. Aan Provincie en Rijk zal" verhooging van subsidie gevraagd worden. De heer Hartgeririk bracht verslag uit over de gehouden rïngvergadering, waarnaar hij afgevaardigd was. Door de vergadering werd de wen- scliaiijhheid ui.gesproken, dat op de algesneene vergadering der Maat schappij, te houden op 25 Maart. 19211 te Amsterdam, zal o.m. t-er sprake worden gebracht de invaliditeitswet. Tot afgevaardigde naar die vergade ring werd gekooen de heer Hartge- rink, tot zijn plaatsvervanger de heer Van de Stadt Jr. De voorzitter deed voorlezing van bet verslag van den cursus Hoefbe slag. Een 10-tal leerlingen nam aan dezen cursus deel. Bij de rondvraag bracht de voorzit ter danlk aan den waarnemenden secretarie-penningmeester, den heer Brink, voor de verdienstelijke wijze, waarop hij de funciie van den heer Daatuen, tijdens diens ongesteldheid heeft waargenomen en nog waar neemt. De heer Abereon sprak zijn beste wenscben uit voor een spoedig her stel van den heer Daamen. Malariabestrijding. Op u'uioodigiug van den liurge- meester, den hoer C. Muarschalik, had Dinsdagmiddag ten Raad'hu izc een samenkomst plaats iot bijwoning waarvan een uitnoodiging was gezon den .aan wijk- en bezoc-kzusters, wijik- broedere, woninginöpecceure, de Ver- eeniging van Huisvrouwen en de zus ters van het Maatschappelijk werk. Oorspronkelijk wits de gedachte om vereenigingen, die zich met huisbe zoek bezig houden, uit te noodigen en aan te moedigen om mede te werken aan de bestrijding van de malaria, uitgegaan van mevrouw Willek es Macdonald, die met dl. plan zeker een gelukkige gedaobiie heeüt geopperd. Immers, zij die 'n vele woningen ko men zijn het beste ui staat om nuttige weuken en raadgevingen te doen In zake de mularia-bosirijding. Het doei van de samenkomst, waarvan de leiding waa opgedragen aan den heer L. W. Iïavelaar, direc teur van het laboratorium voor pa thologische bacteriologie was te be spreken op welke manier diegenen, die zich met huisbezoek bezighouden, hulp en medewerking zouden kunnen verleenen inzake de bestrijding van de - -11 een vertegmwoot uigere aanwezig. .Nadat de heer Havelaar de zaak had ingeleid, werd door hem mede gedeeld, op welke wijze de malaria ontstaat en vvordit verspreid; waar na werd uiteengezet hoe ln de gezin nen kan worden gewerkt om de ma laria te bestrijden. Uit de bespreking b.eek o.a. 't groote nut er van om bij personen, die vermoeden, dat zij aan malaria lijdende zijn, aan te dringen om zich ouder medische behandeling ie stellen en niet zichzelf trachten te genezen. Opgemerkt werd daarbij dat. er ge vaar is dat personen die zich niet onder medische behandeling stellen, gevaar loopen plaaniodièn-dragers te mijven. Verder werd uiteengezet, dai het aanbeveling verdient, dat de ver eenigingen, die aan huisbezoek doen, den lieer Havelaar er mede in kennis stellen, wanneer poelen en plassen worden bespeurd, die gevaar kunnen opleveren broedp.aatse-n voor de ma lariamug te worden. De nadruk werd er verder op ge legd, dat mede gewensclht ls een op gave er van te doen, indien blijkt, da« tn gedeelten van de stad af in bepaal de straten veel malariagevallen zich voordoen. Dit, opdat dan een onder zoek naar de oorzaal: er van kan wor den ingesteld en maatregelen kunnen worden genomen om die oorzaak weg te nemen. Voorts werd verzocht om in de win termaanden Nov. tot. April— een opgave te doen van huizen, schuren .--.j.lcu, ..aar vee. muggen zijn. Eindelijk werd de wen- schelijMieid betoogd, dat onder de bevolking meer bekend wordt de wijze van besmetting en de wijze waarop een verbreiding van de ma laria plaats heeft. De medewerking werd verzocht om die kennis te hel pen verbreiden. HET RIJDEN MET ZWARE VRACHT AUTO'». Onlangs klaagden zoowel de heer Van den Berg als de heeir Van Liemt in den raad oyer den hinder die wordt ondervonden van het rijden mot zware vracht-auto's. De burge meester zeide toe, dat in de nieuw te ontwerpen verkeersverotrdening be palingen in zake 't rijden met een maximum snelheid zouden worden gemaakt. Titans lezen wij In de N.R.Ct dat Ged. Staten van Gelderland bepa lingen zullen ontwerpen om aan de vernieling van de wegen door het rijden met dlie vracht-auto's paal on perk te stallen. Het blad; dealit dien aangaande mede: Teneinde de vernieling, welke de zware vrachtauto's, met name die met ijzeren wielbanden, aan onder scheidene kunstwegen in Gelderland toebrengen, zooveel mogelijk te kun nen beperken, zijn Gedeputeerde Sta ten dier provincie voornemens (zoo als reeds ten aanzien van den pro vincialen weg van Arnhem naar Apeldoorn is geschied! krachtens art. 4b der Motor, en Bijwielwet, de daarvoor in aanmerking komende wegen in hel belang van de instand houding en bruikbaarheid dier gen gesloten te verklaren voor mo torrijtuigen op meer dan twee wie len en zwaarder dan 2000 K.G met uitzondering van personen-rijtuigen met ten hoogste 8 zitplaatsen. De bedoeliug is in tusschen niet het verbod tot het berijden van bedoek de wegen met die vervoermiddelen in absoluten zin Ie handhaven, doch om elke vrachtauto te kunnen keu ren op haar al of niel oordeelkundige constructie, in verband met het 011- dernoud der wegen Om t8 dezen zoo schrijven Ge deputeerde Staten aan de Gemeente besturen de billijkheid te kunnen betrachten, moet het wenschelijk worden geacht aügemeene voorwaar den te stellen waaronder van be doeld verbod, krachtens art 13. Md 2, van genoemde wet ontheffing kan worden verleend. Zij hebben de door hen ontworpen voorwaarden aan de gemeentebesturen in Gelder.and me degedeeld en hun o.m. gevraagd te berichten na den raad en c.q. de andere wegbeheerders ter zake te hebben gehoord en, voor zooveel noo- dig, na gepleegd overleg met de be sturen der aangrenzende gemeenten of bedoelde afsluiting ook voor wegen tn hunne gemeente wensche lijk wordt geacht Ged. Staten van Gelderland gov en daarmede een voorbeeld 1er navol ging. OVER DEN DICHTER JAN VAN WALRé. Mr. H. Ph. Visser 't Hooft is als spre- ker voor de vereeaigiag Haerlem geen onbekende. Hij heeft zich naam ge maakt door het voordragen van zijn stu die over den dichter N. Beets, eenige jaren geleden, waarin eenige minder be leende bijzonderheden over Beets, die overigens reeds meer dan één levensbe schrijver heeft gevonden, werden mede gedeeld. Dezen keer gaf hij ons een stu die over den Haarlemschen dichter jan van Walxé, een causerie even belang wekkend als die over Beets. Het trok daarbij de aandacht hoe mr. 't Hooft uitnemend de kunst verstaat om één persoon uit te kiezen om daarmede een geheel tijdperk te typeeien en hoe hij, snuffelend en speurend, vele bijzon derheden weet te verzamelen over wat in Haarlem in een vroegeren tijd plaats had, die een juisten blik op dien tijd geven, Spr. begon met Van Walré te schet sen als iemand, die in't einde van de 18e en begin 19e eeuw, in een tijd dat Ne derland en Haarlem niet rijk aan groote mannen waren, een bijzondere rol in de maatschappelijke-, letterkundige- en too- neelwereld heeft vervuld en wiens betee- kenis deze was, dat, zooals spr. zedde, hij meer dan anderen, als een geestelij ke blinJcert -boven hei duin landschap van zijn lijd uitstak. Van Walré, die van de Hugenoten af- itamde, werd 22 Augustus 1859 te Haar lem geboren. Zijn vader woonde in een huis aan de Zuidzijde van de Ged. Oude Gracht, waar nu de zaak van de firma de Erven Loosjes is. He: was 't plan van zijn vader om hem in de theologie te doen studeeren. Maar de jonge Van Walré gevoelde zich niet tot de theologie aangetrokken en ging in den boekhan del. De boeken besohomvde hij echter niet zoozeer als koopwaar, dan wel als bron van studie en hij nam een compagnon mei de bedoeling om zich gaandeweg uit de zaken terug te trekken. De letter kundige bezigheden hadden voor hem groote aantrekkingskracht. Reeds als schooljongen was er bij hem een mach tige aandrang om zijn gedachten in rijm eer te geven. Toen hij 16 jaar oud was ■rscheen zijn eerste gedicht. Hij was iemand met een veelzijdig ta lent. Van hem kwamen uit lyrische ge dichten, voor het tooneel geschreven wer ken en humoristische potmen, in welk laatste genre hij 't meest uitmuntte. Tot op hoogen leeftijd bleef hij dichten. In 1S28 verscheen zijn laatste bundel „Hek sluiting" geheeten, maar na dien tijd heeft hij nog een enkel vers ge schreven. Van zijn werken citeerde spr. meDig staaltje. Hij deed daarbij opmer ken dat de eigenlijke aanleg van Van Walré op 't gebied van den humor en dat hij in zijn humoristische poëmen echte Hollantische boert gaf. Van Walré poogde 't tooneel, dat in zijn tijd in verval was geraakt, te verhef fen. Hij deed dat door mede te helpen aan de oprichting van 't tooneelgezel- schap „Leerzaam vermaak", door op te treden als acteur en door zelf tooneel- stukken te maken. Het genoemde too- neelgezelsohap gaf iederen winter 6 voor stellingen iedere voorstelling begon met een drama en eindigde met een vroolijk stukje. Van Walré zelf trad als acteur bij voorkeur in drama's op. Hij was als di recteur de ziel van 't gezelschap, de veer, die alle raderen in werking hield. liet gezelschap eraf eerst voorstellin gen bij de leden aan huis, en daarna in 't oude gebouw van de Doopsgezinde kerk aan 't Klein Heiligland. In 1810 herdacht het zijn 25-jarig bestaan. Na der op de werken van Van Walré terug komende, zeide gpr., dat zij een kleine bibliotheek vormen. Zij bestaan uit neelstukken, vertalingen en gelegen heidsstukken. Hij had een vruchtbare pen. Twee van zijn tooneelstukken zijn vooral bekend het treurspel Willem 1, dat zijn tijdgenooten als zeer verdienstelijk beschouwden, maar dat over geheel van te hoogdravanden stijl is, en „Diederich en Willem van Hol land". Om den inhoud er van te kenschetsen, droeg spr. er een paar kleine gedeelten uit voor. Hij merkte daarbij op, dat bij een beoordeeling er van men niet diende te vergeten, dat van Walré leefde in den tijd van den nabloei van de dichterlijke genootschappen. Verder schetste spr. Van Walré als een man, die Met van zelf ingenomenheid en zelfvoldaanheid vrij is, een bewonderaar en vriend van Bzlder- dijk en haalde hij aan 't oordeel 'mannen als Van Slegenbeek' en ds< Stuart, over Van Walré, alsmede dat van dr. Wap, den man die een bekend werk over Bdlderdijk schreef. Was al het voorgaande reeds belang wekkend om te hooren, niet minder was dat 't geval met hetgeen de heer 't Hooft na de pauze mededeelde om de schets van Van Walré te voltooien. Na de pauze schetste spr. de verhouding van Beets tot Bilderdij'k en de stichting en 't optreden van 't genootschap „De Deinocriet", waarvan o.a. A. Loosjes Pzn. en Van Walré leidende persoonlijkheden waren. Spr. zeide, dat evenals Van Walré tegen Bilderdijk .had opgezien. Beets dat doet tegen Van Walré. Beiden wandelden veel met elkander in den Hout en bleven steeds goede vrienden. Verder gaf spr. nog een opsomming van de betrekkin gen, die Van Walré in 't openbare leven had bekleed, als lid van den raad, gent van 't Gasthuis, curator van 't gym nasium, diaken van de Remonstraatsche gemeente en kapitein van de schutterij. Nog deelde spr. mede, dat Van Walré. die in 1837 stierf, steeds opgewekt bleef; iemand met een blijmoedigen geest. Zijn conclusie was, dat Van Walré iemand is geweest bezield met een groot gevoel voor de taal, die deed wat hij kon voor de taal, voor stad en land. Hu eindigde te verzoeken bij de beoordeeling van de gedichten van Van Walré, des dichters eigen woord gedachtig te zijn „n: doet wat men kan, niet wat men wil". De leden van „Haerlem" die Woe: dagavond de voordracht van den heer 't Hooft bijwoonden, hebben daardoor hun kennis op '1 gebied van de letter kunde kunnen verrijken en 't dankwoord, dat de voorzitter, de heer Joh. de Breuk, aan den spreker bracht, daarbij tevens mededeelende, dat de voordracht als een uitgave van de vereeniging in druk zal verschijnen, was zeker wel verdiend. Het XoaoüBl De Vrijbuiter, itoo- neelspel van Haas Martin, door De Tooneelver e e n i g i n g. Marain's ..Vrijbuiter" is reeds 80 maal gegaan. Hieruit volgt, dat het elementen bevat, die een succe publiek waarborgen. Nu wij het stuk gisteren in den Schouwburg aan den Janswég hebben gezien het was reeds twee maal in Haarlem ge speeld, maar hc-ide keeren op een Zon dag. op wélken dag wij niet dan bij hooge uitzondering verslag leveren kunnen wij ons dit groote succes wal verklaren. Martin heelt aan zijn hoofdpersoon Rudoll Verburg, den vrijbuiter, een dotmlneerende rol toebedeeld en hij heeft liet geluk, dat deze hoofdper soon door Nico de Jong wordt ge speeld. Nico de Jong heeft voor deze al.es mee; hij speeit dezen qua&i- cynischen, onverschilligen kerel met een opgewektheid en een verve, die de belangstelling geen oogenblik doet slappen. Daarbij komt dat Martin dezen vrijbuiter met onbei-w'isibaar talent heef): igeiteekend. Wij vinden dien Verbuig met. zijn opzettelijke giütheid en zijn eigenwaan allesbe halve sympathiek, maar hij is nooit ervelend, hij amuseert je voortdu rend en zegt zeer geestige dingen. Daardoor boeit hij van lier begin tot het eind en doordat hij bijna geen oogenbliik van bet aooneel is, verveelt het publiek zich ook geen moment. ans Martin heef mie reden, Nico de Jong zeer dankbaar te zijn. Een beteren vertolker voor deze hoofdrol had hij in Nederland niel kunnen wenscben. De Jong vulit hel tooneel, is er altijd geheel en al „in", heeft een uitmuntende dictie en speelt met een meesslepende opgewektheid. Toen wij D e Vrijbui ter zagen, kwam hij ons zelfs de vraag op, of dit stuk bij het publiek iets zou heb ben gedaan, wanneer een ander dan De Jong de hoofdrol had gespeeld. Het ls herhaaldelijk voorgekomen, dat een tooneeistuk. door een enkel acteur naar het 6Ucces werd gedra gen. Mèrcadet viel in Nederland, toeu Willem van Zuyien en die was '.och werkelijk niet. de eerste de beste de hoofdrol vervulde, Mölnar's Dui vel deed niets, toen L. H. Chrispijn bij liet Neêrfandsch den duivel speel- ;u Fohrioius' E e n z a-a m bracht het met Louis de Vries in de hoofd- ol tot niet meer dan twee opvoe ringen 1 Roy aards, Verkade en Van der Lugt Metser t. bewezen toch later, wat er uit die stukken te „halen" vleL Martin heeft, met zijn eerste tooneel- werk dus zeer gelukkig gedebuteerd. Uit stuk zou ook kunnen heeten: Een prettige Logé. De vrijbuiter Rudolf logeert namelijk bij zijn oom en tante Verburg, aan wie hij gedu rende een twaalfjarige ballingschap, waarin hij de wereld heeft rondge zworven, niet de aangenaamste her inneringen heeft bewaard. Tantetje neeft Rudolf laten „zittenen is mei Bram Verbuig getrouwd, omdat oom Bram meer geld had dan de 20 jaren jongere neef. Dit blauwtje jieeft Ru- dolf in die 12 jaar niet kunnen verge ven en vergeten. Eigenlijk is zijn hee- ie logeerpartij bij oom en tante niet veel andere dan één voortdurende wraakoefening. Hij „pest" ooan van den vroegen morgen tot den laten avond en zeg; tante niets dan hate iijke lieflijkheden. Voor het publiek is zoo'n vrijbuiter, die maar allee zegt wat hem voor den mond komt, heel ouusunt, maar je vraagt je toch voj verwondering af, waarom oom den octtiiebbelijlken neef niet na den eer sten dag het huis uitbonjouru. En je verbaart je er al evenzeer over, hoe een man zoo ploertig kan zijn om een vrouw, die diep ongelukkig is, zoo minderwaardig te behandelen, te meer, omda. htj reeds een ander lief heeft, n.L Louki het tweede logee tje, dat hij aan het slot van het stuk met zich medevoert op zijn nieuw zwerftocht door de wereld. Wij vermoeden, dat Hans Martin dezen vrijbuiter een „reuze-kerel" vindt, maar voor ons is deze dik-doe- ner, die over ieder zelfs over het INGEZONDEN METOBPEET Tyr.FV 6n C% per Barteljorisstraat 18 ELECTRISCHE LAMPEN EN KRONEN NIEUWE MODELLEN. meisje, dat hij lief heeft onui staaribaar schoolmeestert en die nu zulk een opzettelijkheid aan de heele wereld demonstreert, hoe een flinke, keüge vent hij toch eigenlijk wel is, feitelijk een misselijk, pedant individu. En wanneer niet Nico De Jong in zijn huid was gekropen en hem daardoor al het prettig-joviale en levensblije had medegegeven, waar over deze act6ur beschikt, dan geloo- ven wij zeker, dat ook het publiek er zoo over zou hebben geoordeeld. Nu was men den heelen avond bijna in één voortduranden lach, waardoor het pleit voor Hans Martin gewonnen was. Emma Morel was hot jonge meisje Loukie en had met deze rol zeer veel succes. Toch meenen wij, dat he' ge heel zou winnen, wanneer mevrouw Morel Loukie minder opzettelijk ingénu speelde. Nu wordt den liefde vau den globe-trotter Rudolf voor du scliaapachtige kind wel "heel moeilijk verklaarbaar. Tine Beider g&f ais Annie „tantetje" zeer zuiver en gevoelig spel. Hein Harms kon ons als oom Bram maar heel matig vol doen; zijn spel waa doorloopend te dik en te zwaar. Maar bij dit stuk la de aandacht bijna voortdurend op Nico de Jong geconcentreerd. Allen, die dezen kra- nigen acteur tn zijn volle kracht wii- .en zien, kunnen wij een voorstelling van De Vrijbuiter aanbevelen. J. B. SCHUIL. ABÜXNEMENTS-CONCERTEN. Men schrijft ons nu de Aboiuieiaents Concerten van het Concertbureau llaus Augusun besioten zijn door hot yuat. or Poulet uit Pairijs, deze ook in hel aa.. seizoen 2ulien worden oorigezet. Zij zullen wederom wor- .eii gegeven door kunstenaars van" den eersten rang. Op een dezer Con- oerten zal ook weer liet zoo gevierde Quat/or Poulet optreden. 25-JARIG BESTAAN. De heer J. Vermeer, Jansstraat 11, zal Zon dag liet feit herdenken dat hij voor 25 jaar zijn zaak begon in fruit, groenten enz. ENGLISH LECTURE ASSOCIA TION. De bovengenoemde vereeni ging hield gisterenavond in het Ge bouw van den Protestantenbond voor hare leden en een aantal genoodiig- deen hare, vierde en laatste lezing ai het seizoen. Als spreekster trad op Professor Edith Moriey van University College Reading, me>t het onderwerp „The value of Literature in Everyday Li fe", Spreekster bepaalde zich tot de behandeling van' de dichtkunst, van de waarde, dis deze in het dage iijksch leven voor ons heeft en het genot, dart. zij ons verschaft. Spreek ster wist niet hoe het in Nederland was, maar in Engeland was het sys teem van opvoeding zoo, dat de jongen of hert meisje op schooi be spot werd, wanneer hij of zij eane voorliefde voor hoogere literatuur en speoiaai de dichtkunst loonde. De oorzaak hiervan is, dat. het opvoe dingssysteem in Engeland zich groo- tendeols richt op karaktervorming, en van de twee andere grondstellin gen van alle groote godsdiensten dei- wereld, het gevoed voor waarheid grootendeels en voor schoonheid ge heel buiten beschouwing laat. Eene opvoeding kan slechts volmaakt zijn, neer dezan drie gelijke waarde in het systeem wordt ingeruimd. Spreekster zeide geen voorstand ster te zijn van gedichten, die eene leering inhouden, daar groote dich tere zich niet aan het didactische doel houden, doch zich op zijpaden begeven, waardoor zij van leer meesters, waartoe zij zich opgewor pen hebben, wee'i uitsluitend worden tot de groote dichters, die zij zijn. Een tweetal sprekende voorbeelden hiervan zijn de belde Puriteinen, MirMon in zijn Paradise Lost en Spender in Faerie Queene. Na de pauze las Prof. Moriey eeni ge gedichten var moderne Engelsche dichters ais: Swinburne, Masefieki, a Mare, Rupert Brooke, New- bedt en Kipling. De heer Heyman, voorzitter dei' English Lecture Asso ciation, dankte spreekster in een slot woord, waarmede alle aanwezjgen door hartelijk applaus instemden. Deze lezing was een waardie slot van een succesvol seizoen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Schouten, GasthuisLaan 186, lognel; E. Jaiink,' 2e Hoogewoerdstraat 7, Schoten, tasch; J.~v. Vreeden, Jan Nieuwejuiui- zenstraat 28, armband; N. P. Weijere Graaf Willemstraat 48, handschoen; A Bordes, Baokastraat 34, stoffer; H. Dodenhuis, Nassaustraat 3, school boek,, C. Bonnet, Bakeneseergracht 30, reticule; H. Konings, Eendracht- straat 1, boorden; F. Stéman, Amp- zingstraat. 94, portamonnaie; A. Zwaitser, Graaf van W iedstnaat 14, ceintuur; E. v. Zijp, Oranjeboomstr. U? rood, idem; W. Hoenderdos,*Vv ïjde Geldoloozepad 2, handschoen; Th. v. Mierlo, Javastraat. 59, Schoten, zilver bons; L. Fris, Groenebuurt 1, schrob zaag; P. Touwen. N. Kerksplein 16, portemonnala; Gebhardt, Zijlweg 11, horloge, J. v. Weiveren, Wagenweg 25, mes en handschoentje; H. Heili gers, Bloemertsteeg 14, muilkorf; J. Nellseen, Spaamwouderslraat 35, rin getje; C. v. d. Boogaard, Donkere Be gijnhof 8 rood, haarspeld; Pieters, Lehtechesbraat 40 rood, huissleutel; F Smits, Santpoorterstraat 7, porte- monnale; A de Nija, Nassau Laan 34 J deksel; A. Teunissen, L. Poedlaan 13 rood, R.-K. kerkboekje; H. Luyk, Col- termanstraat 2 rood, bont; G. ï.uivn- HOEING stoomt Vloerkleodon, Tapijtan, Karpetten, enz. HOLING stoomt en verft alles lid. Oids Siacht II - M 382-871 burg. Zijlstraat 84, zweep; A. Brandt, Ainsterdianisohe vaart 66, pantalon; W. de Geest, Nieuwe Gracht 84, steu- téfls; inej. v. d. Laan, Kinderhuis- singel 10, bontkraag; H, Leve ld. Bal juwslaan 9, portemonnaie; J. A. van Huis, Oranjestaat 135, baljapon &v ring. Buidel voor Vragen VRAAG Hoe lang moet men als par ticulier zijn kwitanties, die geheel afge wikkeld zijn, bewaren en hoe lang die van een overleden naaste familielid, b.v.- van vader of moeder ANTWOORD Verschillende vorde ringen hebben een verschillenden ver jaringstermijn. Hoe lang u de kwitanties dient te bewaren, hangt af van den aard der vordering. Hetzelfde geldt voor kwi- ntürs van een overledene. VRAAG Waar kan men nadere in lichtingen inwinnen omtrent steun van het Rijk aan particuliere bouwnijverheid? ANTWOORD YYend u tot den Direc teur van de afd. Volksgezondheid van het Departement van Arbeid, Bezuiden- hout, Den Haag. VRAAG Dc moeder van een Duitsch familielid in Duilschland wil eenigen ttjd die familie bezoeken. Zijn er nog erplichtingen of formaliteiten te ver vullen? ANTWOORD Als zy een Nederland- ine is, moet zy een pas hebben, gevi seerd door den Duitschen consul. (Aan vragen Bureau Bevolking, Kruisstraat). VRAAG* r» Kan ik een rijwiel van Buitscliland naar Holland zenden? 2, Hoeveel moet ik aan de grens betalen? ANTWOORD 1. Ja. Vlif jirocent m de waarde. VRAAG ik moet naar Duilschland, om een kind te halen, dat centgen tijd in ons land zal vertoeven. 1. Bij wien moet ik een pas aanvragen? 2. Duurt het lang eer ik dien pas krijg?3. .Mag ik levens middelen mee naar Duilschland nemen en zoo ja, hoeveel? 4. Ik moet in de buurt van Essen zijn; zijn er op het oogenblik bijzondere gevaren aan een is door Duitschland verbonden? ANTWOORD U kunt op een pas toe gelaten worden. Vervoeg u tea gemeen tehuize uwer woonplaats. 2. Neen. 3. Ja, 5 Kilogram, te weten van elk soort 1 K.G. 4. Het schijnt ons met het oog op de onlusten op dit oogenblik vrij gevaarlijk. op dit oogenblik rijden de treinen niet. VRAAG ik bun met Augustus in be trekking gekomen en ga met April weg. Heeft mevrouw nu het recht den huur- gen heb, af te hout ANTWOORD De nieuwjaarsfooi mag evrouw afhouden, als u althans heeft opgezegd. De huurpenning is eigenlijk de godspennin^. die bij Jiet, huren ont- ■angen wordt, dien moogt u b'-houden.- VRAAG i. Kan een huiseigenaar wegens verhoogde hypotheek, waterlei ding en straatbelasting, de huur verhoo- gen, daar de lasten te zwaar worden en zijn gold niet rendeert? 2. Is het u be kend, dat de huurcom missie dan de ver hoogde huur toestaat? ANTWOORD Indien de huurcom- issie meent, dat de huur redelijker wijze wat hooger mag worden gesteld, staat zij verhooging toe. De door u ge noemde oorzaken kunnen zeker als juist worden erkend. Den heer P., te H. Wend u tot oen effectenhandelaar. Uit tie Umstreken ZANDVOORT. CEMEENTERAAD. Woensdagavond kwam <le gemeen teraad van Zandvoort in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: dc heer J. Beeckman, bur- Aanwezig zijn alle leden. Bij de ingekomen stukken en ine- dedeelingen was o.u. een schrijven van H. M. Baron Collot d'Escury, waarin hij tot zijn leedwezen kennis geeft, dat hij wegens gezondheidsre denen genoodzaakt is, zijn functie van wethouder en ook het Raadslid maatschap tegen 1 Mei a.s. neder te leggen. Tevens dankte hij daarin het college van B. en W. en den Raad, oor de medewerking, die hij steeds an allen mocht ondervinden. De Voorzitter meent de tolk an den Raad te zijn, als hij een woord van leedwezen spreekt over de oorzaak van deze ontslagneming en voegt er eenige woorden van waar deering'over het werk van den wet houder aan toe. (Applaus). Van de heeren Bi amson en Van der Molen is ingekomen een schrijven., waarin zij voorstellen, dat de aard- appelen'-eelt van gemeentewege, die het vorig seizoen bevredigende resul taten heeft opgeleverd, ook dit jaar gehandhaafd zal blijven. De hoer Bramson Hcht dit voor- stel toe cn meent, dat een. eventueel financieel nadeel niet opweegt tegen het voordcel, dat de anristen der ge meente er van heef:. De heer Molenaar s'-elt voor, dit voorstel aan te houden, omdat hij de door den heer Bramson genoem de cijfers niet heeft kunnen bestu- deeren. Na eenige discussie word- besloten, het voorstel van de heeren Bramson e s., ondersteund door den heer Ko rting, in stemming te brengen. Het

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 6