HAARLEM'S DAGBLAD De nieuwe voorzitter van Bloem bollencultuur. Feuilleton Het geheimzinnige sterfgeval yan Sir Benjamin Deatoe. DINS3A», 23 MAART 1920 TWEEDE BLAD OM ONS HEEN No. 2727 Zooate onze lezers weten. Is Maan dag in de algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur de voorzitter, de heer Ernst H. Krelage, afgetreden. Toen zijn besluit om heen te gaan ons, weken geleden, ter oore kwam, hebben wij zijn verdiensten jegens de vereeniging en bet vak uiteengezet en op dit oogenblik valt daaraan weinig toe te voegen. Krelage is vele jaren voorzitter geweest en heeft daaraan veel tijd, vlijt en zorg be steed; het ambt eischt veel meer op offeringen, dan de meeste menschen wel we,ten, vooral van een natuur als iloze voorzitter, die niet gemakkelijk Cr toe komen kon, veel aan anderen over (e Laten. De oorlogsperiode, wij hebben er al op gewezen, was een moeilijke tijd voor het vak, zelfs zóó dat het scheen of de geheele cultuur ten onder zou gaan, gelukkig ie zij daarvoor bewaard gebleven, de groen ten! eelt vulde aan wat aan de bioem- bollencuituur ontbrak, de industrie der gedroogde groenten werd aan vankelijk zelfs een groot succes. Jam mer maar, dat zij geëindigd is in een conflict met. de Regeering, dat op een poe es ie uitgeloopen De heer Krelage heeft afscheid van zijn vereeniging genomen met een rede, waaruit liet voornaamste in ons vorige nummer is meegedeeld. De vergadering heeft hem toen her benoemd, zeker niet in de hoop, dat hij op zijn besluit terugkomen zou (want dat dit vaststond was genoeg bekend) maai' om hem eer te bewij zen, te kennen te geven, dat zoo hij ai wenschte heen te gaam, d<e ver gadering niets liever wilde, dan hem behouden. Toen hij bij zijn besluit volhardde, koos zij den hoer J. H. W ontholt. Zij heeft dus een nieuwen voorzit ter, die ook een oud-voorzatter is. Hot zal maar zelden gebeuren, dat dezelf de man in een tijdsverloop van twin tig jaar tweemaal de aangewezen ni voor een functie Wijkt te zijn. W ontholt werd na een algemeane opleiding ii> den tuinbouw directeur van The Genera! Buil) Company te Vogelenzang, welke betrekking hij 14 a, 15 jaar, tot einde 1906, vervulde. Hij woonde toen te Bonmebroek, word er lid van den llaad en wethouder. In 1900 werd hij gekoaem tot alge meen voorzitter, als opvolger van dan heer J. H. Krelage, die overlieden was en vijf jaar later, in 1905, her benoemd. Toen hij evenwel een jaar daarna, in 1906, ais directeur van de Bulb Company aftrad en daarmee het vak verliet, meende hij ook den voor zittershamer te moeiten neerleggen. Eten zeer moeilijke periode van zijn leven was voor den beer Wentholt aanstaande: hij werd door tubercu lose aangegrepen in zoo hovigen graad, da.t toen hij Haarlem, waar hij zich iiutuseche® gevestigd had. verliet om zich ondier behandeling van een specialist te btellen, geen van zijn vrienden dacht, dat hij hem nog terug zou zien. Het kwam geluk kig anders uit. Een zorgvuldige be handeling en de energieke wil tot teven gaven liem de gezondheid te rug cn toen hij weer in Haarlem bij zijn familie kwam, was hij opnieuw klaar om aan 't werk te gaan. Geen wonder, dat zijn hart trok naar zijn vroeger vak. Den heer Joh. de Breuk opvolgende als secrelaris- penningmeesteren redacteur van het weekblad, maakte hij' zich opnieuw verdienstelijk voor de bloembollencul tuur. En toen nu onlangs de beer Kretage, voornamelijk wegens de edschen van zijn eigen bedrijf, ver klaarde te willen aftreden, ging cm al spoedig stemmen op, die den oud- voorzitter Wentholt aanwezen als zijn opvolger. Mei. dien wensch heeft nu Maand ig de algemeene vergadering ingestemd Naar h,e t Engelse h van JAMES MC. ELDERRY. 13) Het geval dat hij zich herinnerde was een officier in een ander regi ment dan liet zijne. Het einde was geweest dat de man tot dwangar beid veroordeeld was hoewel er ge- pi ei: was dat hij onder hypnose i en zijn kameraden dat ook geloof den. Wag dit het dan, waarvoor Pearl bang was geweest? Was zij op dat oogembldk, toen zij er vrij van was, op het punt geweest om het hem te vertellen? Hij had haar van hui chelarij beschuldigd terwijl hij diep medelijden met haar had moeten hebben. Dikke druppels stonden op zijn voorhoofd en hij veegde ze af zon der er eigenlijk iets van te merken. Wie kon het rijn? Wie had haar In zijn macht? Als hij dat maar wist! En terecht. Het 1s al een groot voordeel, dat Je heer Wentholt niet alleen het vak kent (natuurlijk een onmisbaar vereischte) maar ook vol komen op de hoogte is ven het loven .lor vereeniging. Hij weet, kan men zeggen, van haar kracht en. haar zwakheden, welke moeilijkheden zij doormaakte en voor welke gevaren zij zich te wachten heeft; daarbij kent liij wat ik zou willen noemen „de techniek" van het vergaderen als weinigen. Man van gemakkelijke welsprekendheid, verstaat hij de kunst, om op een oogenblik debatten die dreigen onnoodig te rekken, te stuiter, on tot stemming, zoo die noo- dig is, over te gaan, zonder daarbij ..ion indruk te geven, dat lijj de ver gadering overheerscben en haar al ie zeer zijn meaning opdringen wil. Daarbij bezit hij een eigenschap, die den voorzitter siert, optimisme. Als de leider zwaarmoedig is, ln>. zullen dan de leden wezen en wat kan een vereeniging dan nog bereiken somberheid is aan WenlhoHs karak ter altijd vreemd geweest. En het vak der bloembol! encultifur heeft een opgewekten voorzitter wel noodi;.- Toem ik hem, na rijn benoeming-, be zocht en hem vroeg, wat hij dacht over de toekomst «van het' vak, gul nij van die blijmoedigheid een nieuw, bewijs: „Natuurlijk", zei hij, „moe ten de vakbeoefenaars onder d»e be staande omstandügheden zeer voor zichtig zijn, rustig e® kalm; worden die omstandigheden weer meer sta biel, dan zal ook de bloembollencul tuur rich herstellen. Vroeger hebben wij altijd gemeend, dat het een luxe vak was, maar sedert, ook tijdens den oorlog in de landen die daaraan deel namen de HoUumdsche bloembouan nog gevraagd werden, bleek dat ïn- ziont onjuist te zijn en kon niet meer an luxe gesproken worden. Een be hoefte, zij hét dan ook gee® eerste levensbehoefte, zijn die bollen gewor den en daaruit mag afgeleid worden, diait op den duur de af nemers- niet zilllen schromen daarvoor don ge- vraagden, verhoogden prijs te be talen". Uit het Gedenkboek van het 50-jarig bestaan der vereeniging schrijf ik af, wat de ondervoorzitter tot den heer Wentholt zeidc, toen deze bij enkele candidaatstelling herkozen werd: „Gij hebt u in klimmende mate hot ver trouwen van de leden onzer vereeni ging weten waardig te maken, vooral door den tact van uw optreden en de wijze, waarop door u de belangon de,- vereeniging werden behartigd". Hul de brengende aan rijn optreden bij de tentoonstelling van 1905, voegde hij er aan toe: „Zoowel in het binnen- als in het buitenland werd uw op he den algemeen geroemd en de Engel- scbe tuinbouwpers noemde u niet zonder reden „the idea! president". Later, toen den heer Wentholt. bij zijn aftreden het eerelidmaatachap werd aangeboden, wees dezelfde spre ker op de totstandkoming van een nieuw contract met de uilgevers van het orgaan, de instelling van hel scheidsgerecht en de voorbereiding van 't handelsreglement. „Veel heeft de vereeniging te danken aan uw ini tiatief', voegde de spreker er bij, „en al wa6 het u niet gegeven, de uitvoe ring van al deze denkbeelden zeif tei hand te nemen, u komt de eer toe van den opzet, van den durf om de verelbiging te willen leiden in nieuwe banen van een ernstig streven naai- verbetering van vaktoestanden". Tegelijkertijd werd den af tredenden voorzitter namens een groot aantal led or, en de ee rol eden Mr. Fock, Prof. De Vries, den heer Lovink en Jhr. Mr. Bareel van Hoge! an don, een oud- Hollandsche staande klok aangebo den, - als blijk van waardeering voor heigeen hij gedurende de zes jaren En waarom? Welk doei kon men er bij hebben haar te hypnotiseer en? Ais Pearl het hem maai- kon zeggen! Hij voelde zich duizelig maar na een oogenblik wag bij zich weer ge heel meester. Hij klemde de lippen op elkaar en er kwam een harde, onheilspellende uitdrukking in zijn oogsn. Eesns had een van zijn kameraden gezegd: „als Hugo Denton kwaad op je is en hij kijkt zóó, dan staat je het ergste te wachten". Dien nacht de nacht waarin Sir Benjamin stierf ging Hugo Denton niet naar bed. HOOFDSTUK VII. Ongeveer een urn- nadat Sir Benja min den laatsten adem uitgeblazen had reed er een prachtige auto voor; er stapte een kleine, krachtig ge bouwde man uit, gekleed in een zwa re pelsjas, die hem bijna tot op de hielen hing. Het was Joseph Komjister. Hij liep de stoep op met een booaaardigen glimlach om zijr. gelaat. Toen hij net op de bovenste trede was aangeko men, ging de deur open; hij werd eerst in de vestibule gelaten en toon in de bibliotheek, door een lakei met een uniform vol goud aan. Ongeveer tien minuten bleef hij ai- leen in de kamer m hoewel hij in van zijn voorzitterschap voor 'de ver eniging was geweest. De heer Wentholt is dus geen nieu- we man voor de algemeene vereeni ging voor bloembollencultuur. II; brengt een fraaie® staat van dienst mee, nu hij voor de tweede maal den voorzitterehamer gaat h on toeren. Wns er wel ooit in een vereeniging een president, die ervaring had als voor zitter, secretaris, penningmeester en redacteur ran het vakorguan? Ik ge loof het niet. En al is wellicht de toestand van het vak niet zonder zorg, die van de vereeniging laat niet te wensch en over- Haar led esnta! steeg zelfs sedert de laatste alg&neene ver gadering en bedraagt nu weer meer dan 2700. Het portret dat wij hier afdrukken van den nieuwen voorzitter, is, het valt niet te ontkennen, ietwat geflat teerd, 't ie genomen toen hij vrijwat jonger was en de jaren sparen nie mand. Toch heb ik gemeend, het hier te moeten afdrukken als eon symbool, namelijk van het optimisme, waarvan ik hierboven sprak. Opge wekte menschen zijn niet zoo oud als zj moeten, maar als zij willen we zen. Moge de Algemeane Vereeniging voor Bloembollencultuur gediend zijn door Wentholts arbeid en hij zelf liet oogenblik beleven, dat het vak door de vaster toestanden in de wereld waarop hij zinspeelde, weer tot rijn ouden bloei is teruggekeerd. Voor onze streek, die direct en indirect 1 de bloembollencultuur zooveel be lang hoeft, zal dit een gelukkig mo ment wezen. J. C. P. Wat men denkt oyer... DE VROUW IN DEN RAAD. „Wat men denkt over.... de vrouw in den Raadl" Eigenlijk moe-st dit opschrift heden eenigszins gewijzigd luiden „Wat de vrouw den-kt overde vrouw in den Raad," want het was de bedoeling van deze bescheiden persge sprekjes de twee vrouwelijke raadsleden, die nu een half jaar deel uitmaken van ons stadsbestuur Mejuffrouw Van Vliet, nr. 3, is nog te kort lid eens in den spiegel te laten zien en dan te laten vertellen aan onze lezers wai zij daarin zagen, de vrouwelijke raadsleden zelf eens te laten verhalen, wat zij over zich zelf en haar taak denken. „Kiest vrouwen in den Raad. Wij heb ben ze noodig voor de Gemeente-huis houding!" staat nog op een half afge waaid verkiezingspapier op een tuinpoort in de Spaarnwouderstraat. .Natuurlijk is de tijd nog te kort dan dat de vrouwen-in-den-Raad nog veel hebben kunnen tot stand brengen. Som migen ineenen ook, dat de vrouwelijke Raadsleden weinig op den voorgrond treden, Vandaar, dat we Mevrouw Wil- lekes Macdonald (Econ. Bond) en Me vrouw MaarsohaliKomin (S. D. A. P.) hebben gevraagd over deze din gen haar meoning te zeggen Mevrouw Wllloko8 Macdonald— Roynvaan. Mevj-ou.w Wille kef- Macdcxna'ld Reynvaan schrijft ons, in verband mtt onze vragen: Het lijkt mij we] wat kom- om reeds over een half jaar een oordeel uit te spreken over de positie van de vrouw in don gemeenteraad. Zijn wij een jaar of een paar Jaar verder dan kun nen we beter beoordeelen óf er ook van onze idealen door ons toedoen be reikt wordt-, ook omdat er steeds meer contact komt tusschen de vrouwen in de verschillende regeeringsUcliamen op verschillende plaatst». Vooral in dien men niet tot eene der groove partijen behoort, is hot zeer noodza kelijk, dat men als vrouw de speci fieke vrouwenbeiangen onderling be spreekt. Ik blijf aeker bij mjjn meening, do» de gemeenteraad het lichaaim is, waar de vrouw haar besten werkkring zal vinden omdat daar het meest die kwesties voorkomen, waar zij belang in stelt, en zich ook van op de hoogte •kan atellenIMen zai ons vrouwen wel eens verwijten, dat- we geen ruimen breeden kijk op de zaken hebben, dit is zeer wei mogelijk, het lijkt. mij echter toe, dat het ook zijn goéde zij de heeft indien wij aan bei principe der goede huisvrouw blijven vasthou den, van geen geld te mogen uitge ven voor niet absoluut noodige din gen ,zoo lang de middelen niet:. voor handen rijn, om in hel allernoodzake lijkste te vooralen. Men verwachte daarom van de vrouw geen enthousiasme of initiatief voor „Groot Haarlem" maar meer een ijveren voor socialo verbeterin gen. Vraagt u mij naar mijn oordeel over de positie der vrouw in een col lege, dat tot nu toe uiteluir.end uit dien tusschentijd steeds bleef glim lachen, was het wel aan hem te mer ken dat hij zenuwachtig was cn zich lang niet op zijn gemak voelde. Ein delijk ging de deur open en kwam de huishoudster binnen. Kempeter boog een ond ei-da nige, kruiperige manier van buigen had hij, die tegelijk spottend was. En mijn beste Janet hoe is het? vroeg hij. Ben je hier ge komen om mij liet treurige nieuws te brengen het bericht dat mijn goede vriend De vrouw viel hem in de rede. Dwaas, riep ze uit. Sir Ben jamin is dood. Hij was dood toen tk je telefoneerde. Een uur .geleden is hij gestorven. De dokters zijn nu bij hem. Over een paar minute») weet ledereer. in huis het. Vlug! Wat moe ten we doen? Er moei iets gedaan worden. De glimlach verdween nog eteeds niet van zijn gelaat Zoo, zeide hij hij heeft dus niet langen- geleefd 'ten dan we dachten. Vind je ook niet Janet? We h ebb ui werkelijk merkwaardig goed uitgerekend hoe lang hij nog zou kunnen teven. Zij fronste de wenkbrauwen en nam geen notitie van wat hij zeide. Vlug, ze 1de ze dringend. We moeten handelen. Haar oogen hield ze neergeslagen mannen bestond, dan g'eloo' Ik", da* men daarover in Haarlem niet andere dan lof kan hebben. Mevrouw MaarschallKomin. Ook mevrouw MaarsohaliKomin oor deelde, dat zij nog tc kort bd van den Raad was, om reeds een positief oordeel tc vellen. Kijk eens, zet ze, hoe is 't eigenlijk met de mannen maar zet u er vooral bij, dat ik dat niet speciaal bedoel op den Raad hier, maar op de mannen in het algemeen de man ii eigenlijk een beetje op een voetstuk geplaatst. Wij vrouwen hebben daar zelf aan mee ge daan. 't Is dus onze eigen schuld ook. We hebben altijd zoo tegen de mannen opgezien, dat die nu eigenlijk meer ge schikt waren voor de grootere dingen. En nu zie ik het zoo, dat de man het toch niet zonder de vrouw kan klaar spelen, zooals de vrouw het ook niet zonder den man kan doen. Dit is mijn ervaring dan wel, dat man en vrouw elkaar behulpzaam moeten zijn. Ik geloof niet ik heb alweer geen bepaalde per sonen op het oog dat het meeren- deel der mannen daarmee erg inge nomen is. Ht heb dit zelf al wel eens ondervonden, dat men ons dat nu- en-dan eens eventjes wil laten gevoelen. Daartegenover staar ooi: weer een aan tal mannen, dat me: ons de goede rich ting uit wil. De vrouw- heef: natuur lijk een moeilijken leertijd, omdat zij over het algemeen nog zoo weinig ge schoold is. De vrouw heef; zoo lang tegen de wanden van haar kamer en de keu ken aan gekeken, dat vaak haar be langstelling nog nie; verder seikl, dan de muren van haar huis. En rr- geloof ik, dat het voor de vrouw in het algemeen zoo van belang is, dat er eens een paar vrouwen in den Raad zijn gekomen, want du maakt, dat de vrouwen op ons gaan letten en daardoor raken zij al vast wat meer vertrouwd met de zaken, waar mee zij andere niet in aanraking zou den komen. Zoo moeten de vrouwen streven, om in den raad me; den man samen te werken in het belang van he: algemeen. De vrouwen moeten m. i. niet den kan» van het feminis me op, niet de vrouw alleen, maar de man en de vrouw samen. Want al is 't misschien dikwijls waar, dat de man meer geschikt ie voor de groove dingen, de vrouw ziet weer dikwijls de détails, de kleine practised© kant jes I)tin zijn er verschillende zaken die meer speciaal de belangstelling der vrouw hebben, zooals kinderver zorging. onderwijs, armverzorging enz., maar 'k geloof niet, dat hot goed ie, dat de vrouw zich aan speci ale zaken rnoet wijden, 'k meen, dat het beter is, dat mannen en vrouwen samen alle dingen behartigen Natuurlijk hebben we nog niet veel kunnen bereiken in deze zes maan den. Ik geloof, dat het goed is, om eerst goed het terrein te verkennen, voor je je aan verschillende dingen waagt. Bovendien zijn wij eoc.-dem. vrouwen sterk gedisciplineerd en w-e moeten due rekening houden met anderen. Je kunt maar nier zoo zelf standig optreden, zonder voeling te houden met anderen. Dat stelt som migen onder onze vrouwen wel te leur, want 'k geloof, dew. de doorsnee vrouw strijdlustiger en werklustige!' is da® de doorsngemau; maar je moet met alle factoren rekening hou den. Ik zelf heb me dat vroeger ook wel eene anders voorgesteld, maar de ervaring loert, dat je niet, precies doen kunt, zooals je het je voorge steld hebt. Ook de mannen, geloof 'k wel, zouden veel dingen graag anders cn sneller doen, maar- er zijn allerlei dingen, waarvan je afhanke'ijk bent. Dit lis ttestreto BLOEMENDAAL. Terug te beko men bij Micheels, Bloemend, weg 168, Bloemcndaal, een zilveren broche mej. Muller, Zomerzorgerlaan 7, Bloemcn daal, een vermoedelijk zilveren mesje Ter Brake, Joh. Vcriiuistweg 21, Bloe- inemdaal, een blauw kussentje; Corsten, Noordertumdorplaan, Overveen, een ko ralen beursje; Bleiswijk, Lange Begij nestraat, Haarlem, een grijze petaan he< bureau van politie te Overveen, een kwitantie van Eigen Hulp, ten name van mevr. Wilson, een kinderschoentje, een huissleutel, een jongensjasje, een kousenband, ecu zv.-aue dameshand- schoen. Lyceum. Naar wij vernemen, zijn de benoodlgde gelden voor een iyceum te Bloeinendaal bijeen, zoo- Jat de oprichting verzekerd is. Als rector is benoemd dr. De Vletter uit 's-Gravenhage. Men schijn; de zaak fmk aan te willen pakken en zoekt naar een terrein van pl.m. 1 H.A., zoodat bij de schooi sport- en speel velden kunnen komen. Dr. de Visiter hoopt reeds tegen September een geheel volgens zijn ideaal ingerichte school met leeraars woningen enz. te Bloemendaal te kunnen openen. on toon Kemps tor haar aankeek voel de hij zich onrustig worden bij de gedacht© wat ze wol achter haar oog- loden verbergen zou. Zonder aarze len begon hij: Janet, jij moet dadelijk naar de dokter toegaan. Zeg hun dat er op 't oogenblik nielp van bekend mag worden, tot zij overlegd hebben m< kapite«n Dentor en met mij; zeg ze dat deze maatregel absoluut nooclz kei ijk is omdat Sir Benjamin's be zittingen andere onmiddellijk in waarde zoude® dalen. Je moet ze dwing».® om vooloopig hun mond te honden. Begrijp je? Ais het eem< uit komt. zijn wij onze kans kwijt. De aandeel en zullen niets meer waard zijn. Na di© paniek wie weet hoe hard ze zullen dalen. Als we liet ge heim kunneo houden, kunnen we nog eon fortuin verdienen e® Pearl St. Clair hebben we er heelemaal niet bij noodig. Ga er nu dadelijk heem. Ik geef je tien minuten. Later zal ik zelf wel met den kapitein praten. Hij zal gemakkelijk over te halen rijn. Als ik mij mot vergis kan met hem doen wat ik wil. Het. zou beter zijn als je nu dadelijk met hem ging praten. Kempster lachte, Bah! telde hij. Later. Er is niet zoo'11 haast bij. Janet Wilding ging heen e® Kemp- ster bleef zenuwachtig in de kamer SCHOTEN. Inspecteur p. Rotteveel. De lieer P. Rotteveel, inspecteur van Poiitie te Schoten, is benoemd tot commissaris van politie 2e klasse bij ae Algemeene Politie in Nederlandsen Indlè. H AARLEMM ERMBEfl. W eldadigheidsbaz ar. Het loopt me; den bazar voor de wijk verpieging uitstekend; alleen is bet jammer, dat voor dit doe] zelfs de groote beureeaa] te klein is geble ken. Vrijdagavond werd de bazar dooi ruim 1000 en Zaterdagavond dpor on geveer 2000 personen beioch;. Steeds is de beurszaa] tot banuos toe gevuld en de poiitie moet de bezoekers in de avonduren bij 5 en 10 tegelijk binnen laten Er heer echt een opgewekte, vroo.ijke stemming. De avonden worden Êteeds afgewiseeld me' mu ziek en zang, voordrachten, tableaux enz. Woensdagmiddag zal de bazar voor het laats: geopend zijn. Daarna be gint de z.g-. vendutie, welke door deur waarder Vincent met zijn afslager Olivier kosteloos voor het goede doei zal worden gehouden. Fieteongeluk. De heer S., te Hoofddorp, die Zaterdag op zijn driewielerfiets reed, nam een te kor ten draai, met hei gevolg, da: hij om steeg. Ernstig aan het gelaat ver woud, werd de man opgenomen. Personalia. fot ijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere schooi no. 9 te Zwanenburg ln deze gemeente, is benoemd de heer W. Üvermeer te Haarlem. Mond- ©n klauwzeer. Ook in het zuidelijk deel van deze gemeen te doen zich eenige gevallen vai: mond- en klauwzeer voor, zoodat deze veeziekte thans weer nagenoeg over den geheeien Haarlemmeraieerpolder is verspreid. VELSEN. Zaterdagmorgen werd een uit school komende jongen ter hoogte van 'i R. Iv. pensionaat Meer zicht aan de Wijkerweg, door een fietser aangereden. Me; een groote hoofdwond werd de jongen bij den drogist B., binnengebracht, alwaar hem onmiddellijk geneeskundige hulp verleend werd. Ds. A .B. W. M. Kok, predikant bij de Geref. Kerk, alhier, heeft voor zijn beroep naar Oosterend' op Texel be dankt. ZANDVOORT. „Immanuel". In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gein. werd Zondagavond voor vele opgekome- nen een uitvoering- gegeven, waarop de Chr. Zangvereeniging „Immanuel" met reoht trotsch mag zijn. Behalve het ze vental nummers, dat „Immanuel" schoon, zuiver en correct zong cn waarvan „De Nornen", een compositie van den directeur N. van Kerkhoven, wel de kroon spande ong de solo zangeres, mej. Frieda Mooy, door het orgel begeleid, nog een drietal nummers, waarmede zij vertoeven kunstgenot, sdhonk, o.a. met „Het Gebed des Hee- ren". Als eerewoorzitter der vereeniging vulde Ds. Posthumus Meyjes de pauze met een boeiende verhandebug over Norna Gusta. Aan 't slot der schoone uitvoering dankte hij executanten, direc teur en kerkbestuur. Binnenland NEUTRALE BOND VAN SPOOR WEGPERSONEEL. Dezer dagen had in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een buitengewo ne Bondsvergadering 'plaats naar aanleiding van de door den L0011- raad genomen beslissing, dat de or ganisaties voor 20 Maarl hare voor stellen moesten indienen. De agenda dezer buitengewone bondsvergadering- luidt 1. Ontwerp-loonregeling. 2. Uit spraak over kindertoeslag; 3. In te nemen standpunt over de samenwer king met de andere organisatie-s. De vergadering was druk bezocht; 35 af- deelingen waren vertegenwoordigd. Ale grondloon werd vastgesteld f 32 per week minimum, f 38 maxi mum in vier jaar te bereiken. De vergadering verklaarde zich te gen kindertoeslag, handhavende de reeds vroeger gedane uitspraak. Met algemeene stemmen werd de volgende rno ie aangenomen. De Neutrale Bond van Spoorweg personeel in spoedvergadering bijeen op 18 Maart 1920 te Utrecht, gehoord de besprekingen in zake de samenwerking, overwegende dat de formule op 2 Februari 1.1.1 door de „Commissie van ach:" voorgesteld en in het Or gaan van 15 Februari gepubliceerd, Izeen en weer ioopen tot ze terug kwam. Toen stond hij stil mei zijn irug naar het licht zoodat zijn ge zicht in de*schaduw stond. En wat zeiden ze. Janet? vroeg hij. Ze zulten het doen Ze zul!» hier blijven tot jij tciephonvert 'i je alle aandeel en goed verkocht hebt. Dan zal ik hen vertellen dat de moei lijkheden uit den weg geruimd zijn en dan ral alles bekend gemaakt worden. Sir Fenton Stafford zou wei meer dan dat voor mij wille® doen. Hij weet wel dat het niet verstandig zou zijn mij tegen te werken. En de anderen, nu, die doen gedwee ai.es wat hij hun voorschrijft. Kempster zeade, Jtrwijl hij haar voi bewondering aankeek Prachtig, beste Janet, piaduig Je bent even verstandig als je mo bent beter compliment zou Jk je niet kunnen maken. Nu zal ik maar hee® gaan. Hij stak zijn hand uit met een glimlach die niet zoo cmechuldig was als het wel leek. Janet merkte het wel Ze zag dat hij zich weinig op zijn gemak voelde en Ias zijn gedach ten zoo gemakkelijk alsof zij op zijn voorhoofd geschreven stonden. 7. zag dat hij bang was. Kempster was bang van haar, bang dat ze iets zeg gen zou wat hij niet- wenschte te hoo- re®. Ze besloot nu te 'zeggen wat ze moet worden aanvaard als grondslag van algeheele samenwerking; van oordeel dat deze algehci-ic sa menwerking der vijf organisaties in het belang le van het spoorwegper soneel, spreek; a Is zijn overtuiging ui dut het- opdringen van eemgertei toevoe ging of uitlegging dei formiil» niet mag worden aanvaar.: constateert, da; die organi iea welke thans eene beteckt-nie van be paalde strekking aan deze formule geven, de noodzakelijke samenwer king belemmeren en daarvoor de volle verantwoordelijkheid dragen; machtigt heft hoofdbestuur «lier eer» te streven naar algeheel», sa menwerking en anders zoo noodig zelfstandig de actie voor verwezenlij king der elschen te voeren. Daarna werd het volgende H. B.- vooretel goedgekeurd Mislukt de poging tot algeheele sa menwerking, dan zal aan de c.v. algemeene vergadering van deif Neu tralen Bond worden overgelaten wat verder «iaat te doen. BRZBERGER IN NEDERLAND? Volgens het Centr. is oud-minister Erzbergw te Amsterdam aangeko- SALARISVOORSTEL VAN DEN ONDERWIJSRAAD. De Onde:wijsraad adviseert, vol gens hec HbM., in zijn rapport aan »ien minister van c®derwij6 het aan vangssalaris voor onderwijzers tc snel len op f 2000 met 11 veo-hoogingen van f 200 de eerste.vier na één, de vol: gentte na twéé jaren, waarbij de dié 'autste verhoogingen alleen toegekend zouden worden aan gezinshoofden. Volgens dat, voorstel zouden <le sala rissen dus Ioopen van f 200 9 resp. f 4200. Voor hoofden van scholen zou bot oalarie vermeerderd worden mot 10 pet van bet maximum, ula de scuooi tot 3 leerkrachten telt, 15 pCC 1 46 leerkrachten en 20 pCL bij G^of meer leerkrachten. DE HAACSCHE INBREKERS BENDE. Dc hoofdman van de Haagsche inbre» kersbende is thans tc Brussel geaires- teerd. Hij was in '1 bezit van een aantal inbrekerswerktuigen, eer. geladen revoi ver en een masker. liet bleek, das de aangehoudene, J. ge- hecten, te Brussel en dc omgeving in drie huizen door middel van boring ge tracht had in te breken, volgens hetzelfde systeem waarmede hij ook in Den Haag werkte. Reeds eenige andere inbraken waren te voren geconstateerd, waarbij ook op dezelfde wijze was te werk ge gaan. j. zal eerst door de Belgische justitie gestraft worden en daarna aan dc Ncder- landsche justitie worden uitgeleverd. Voor Den Haag alleen wordt hij ver dacht van meer dan twintig inbraken/ Dat de uitroeiing van deze bende van groote beieekcnis is geweest, moge blij ken uit het feit, dat de laatste drie we ken geen enkele inbraak meer in het stadskwartier van de Laan van Meerder- voort heeft plaats gehad. DE DREICENOE UITSLUITINC IN DE MEUBELINDUSTRIE. Men deelt van arbeiderszijde mede, dat de werkgevers aanbieden een minimumloon van 80 cents per uur voor de meubelmakers in groote steden en dat de werknemers gocn nieuwe overeenkomst wenschcn aan te gaan, als mei dat minimumloon ten minste 85 cent per uur bedraagt. Beide partijen kwamen niet tol over eenstemming. Inmiddels deelden de werkgevers mede, dat zij tot Donderdag 25 Maart bereid zijn 't aangeboden contract me: de diic organisaties van werkne mers te 'eekenen. Indien dat niet ge schied: dan zal op 27 Maart de stop zetting van de fabrieken en werk plaatsen plaate hebben. Van welken omvang die dreigende uitsluiting over het gelieele land zal zijn, is nog niet precies aan te geven. Wel kan worden meegedeeld, aal in de werkgeverscombinaties zijn opge nomen vri'wel alle werkgeversorgani saties. aie er in het bedrijf beslaan. De Jederi dezer organisaties hebben te zamen ettelijke duizenden arbei ders :n dienst, die allen door deze uit sluiting worden bedreigd. Men schrijft nog van arbeiderszijde: De werkremer6-organisaiies hebben den werkgevers medegedeeld, da: zij de gevolgen van dezen patrooneinaa" regel aarvaarden. in de nieuwe coliccueve arbeids overeenkomst die door de werkgevers organisaties is aangeboden, zijn o.a. tie volgende bepalingen opgenomen: de 45-urige arbeidsweek, bij 80 cte. minimum-loon voor meubelmaker* in groep 1 en !jonklas6e I (maximum 86 ets.) overige Joonen naar verhouding. Invoering van een ziekteverzekering Recht op I dag vacant ie voor iedere 3 maanden dienst. Hoogstens 150 overuren per jaar. Duur van hef contract één jaar. op liet hart ha».!. Het waa beter om het ijzer te smeden nu het heet was dan te wachten lot het koud werd, Zc kwam een stap dichter naai Item» toe. Kemps ter Bet nu duidelijk merken, dat hij bang was. Hoewel hij haar goed kende had hij Janet Wikling nooit goed begrepen. Er ging cc® soort magnetische kracht van haar uit waar hij niets op gesteld was. Weer slak hij zijn hand uit. Goedendag, Janet. Om twaalf uur zal ik we! klaar zijn met de za ken en dan kun je ieder eogenblik een boodschap verwachten. Ze lachte zachtjes. Denk je werkelijk, zeide ze lang zaam. dat ik eeu oude handschoen ben dien je naar willekeut; kunt weg gooien. Joseph? Denk je dat ik zoo dwaas zal zijn om je te Laten gaan voor wij alles geregeld hebben, voor wij een overeenkomst gemaakt lieb- ben? Denk je dat ik een vrouw beo tlte zulke dingen aan jou twijfelach tige edelmoedigheid over zal laten? Haar etem klonk hard en beve lend; Kempeter rilde er van. Het was de eerste keer dat hij het hoorde en het beviel hem niets, gij was or bang van. Ami haar stem hoorde hij dat zij rich boven hem stolde, dat ze dacht hem h> haar moeht te hebban (Wordt reiYobrdJ

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5