De crisis in uuiischland ----- -re -t-.'- De strijd tegen de Spartacisten StaiUnUuwB Di Soclaal'Demecratlsche Ariisldsripirty in si mobile EEN REDE VAN MR. P. J. TROELSTRA. Na. in jaren niet in llaaxlem te heb ben gesproken ie inr. P. J. Troeletra Zaterdagavond weder eens liier ais spreker opgetreden op uitnoodiging .van de federalbie der S. D. A. P. De 'groote zaal van de sociëteit Vereeni- !gmg was geheel bezet. Den partijlei der der S.D.A.P. werd bij zijn komst door zijn partijgenoot-en een warme en geestdriftige ovatie bereid. Do „Stem ciea Volks" hief de Inter nationale aan en zong vervolgens het lied van Adama van Scheltema „De rood en komen" De iheer Reinalda opende daarna de vergadering. Spr. zeide, dat de fedf- ratie I-laarlem der S. D. A. P. aan ld en vooravond van de Paa&chdagen deze vergadering had belegd omdat h.l. die vooravond buitengewoon ge schikt is om de arbeidersklasse met de ideeën der soc.-dem. bekend te ma ken. Hij deelde verder mede. dat. mr. Troelstra behandelen zou 't onder werp: „de sociaal-democratische ar" beide rsp ar tij en de revolutie". Mr. Troelstra begon zijn rede aldus Wanneer ik denk aan den loatöfcen k-or, dat Uc hier in Haarlem optrad - 't was vóór den oorlog en den Europeeschen toestand vergelijk toen me.t dien van nu, dan zie ik een ontzettend verschil. De wereld ging oen als op pantoffels en de sqc.-dem. waren bezig met, naar allerlei nervor- miingai ee streven binnen het raam der kapitalistische maatschappij. Er werd gestreefd naar het groote doei: de vervanging van het kapitalisme door he: socialisme, waartoe ai 'ie directe hervormingen dienen moeten. Zien wij nu om ons heen, dan is de signatuur van Europa geheel anders. Be wereldkrijg is er geweest, een krijg,-dien de soc.-dem., die steeds te" gen de voortdurende bewapening had ■leu gewaarschuwd, al jaren van <e voren hadden voorspeld, en" die h.l. een gevolg is van het imperialisme. Hoe i6 die oorlog ontstaan/ Het kapi taal zoekt naar nieuwe.wereldmark ten voor de producue, de tónden Kwa men met elkaar in concurrentie -n als een gevolg van dat allee kwaon de oorlog. Een der eerste gevolgen van dien krijg is, dat verouderde be stuurssystemen kwamen te vervallen en dat overal politieke revoluties om stonden. Door dien-Oorlog werd een wereldrevolutie opgewekt, die..- lan ger dan -ij. jaar zal duren. Geen rusi iza! er in Europa zijn, zoolang de cischen dér arbeidersklassen niet zijn vervuld. In Rusland ziet men den uitersten vorm van het, socialisme aan liet he iwind, 't bolsjewisme, dat echter in west-Europa, waar men een ander idee van democratie heeft, op den duur geen bevrediging kan geven, 'loch beantwoordt dat bolsjewisme aan den toestand van het Russische volk. In Duitschiand kwam het rechtsclie uitere'.e van het socialisme aan het roer, een socialisme, dat meer ien meer is teruggevallen tot een ra dicalisme en da: iets van een burger lijke hervormingspartij heeft gekre gen. Bij de Duitscheregeering vindt men nie:s meer van de ideeën van het socialistische proletariaat. Vandaar, dat zij nu dat proletariaat tegenover zich vindt. Wa; men nu in Duiuscuiaiid ziet, toont aan, dat daar geen éénheid was ten aanzién van een revolutionnair optxelen. Toch in de tijden van de hupte staatsgreep proclameerde de aJmeidereklasse de algemeen© werk staking en daardoor mislukte tie e:aats.greep. Bewijs dat wanneer nog iets van de revolutie moet terecht ko men ,dit door de arbeiders moet ge schieden. In Denemarken stelde de arbeidersklasse tegenover den staats greep van den Koning ook de alge- rneene staking. Tegenover den alge- meenen todestand in Europa, kan na tuurlijk, ging spr. voort, de S.D.A.l'. wiet onverschillig blijven. Ze zette op haar congres in haar éénheidsmotie haar standpunt ten aantzien van de revolutie uiteen. In de revoluties ziet ze een streven van de arbeidersklasse om de macht aan de heerschende klas se te ontrukken en om te komen tot een andei productiesysteem. De S. D. A. P. heeft getoond, na 25 jaar van parlementairen arbeid, noch tans zich als een revolu/tiomnaire par" 11j te gevoelen, dat ook zij wil jagen naar een verovering van de politieke macht. Naturlijk is ons land als een klein land, geheel afhankelijk van w at in he; buitenland •geschied! We dtenen ons daarop voor te bereiden, dat de revolutionnaire beweging bui ten d© grenzen op ons volk zulk een invloed zal gaan uitoefenen, dat de S. D. A. P. tenslotte zal moeten zeggen; de revolutie is er on welk. standpunt dienen wij ten haren opzichte in te nemen? In de Amhexnsche motie be" weidt de S. D. A. P. dan ook zich op de revolutie voor. De vraag is, zal de revolutie zich van het oosten uitbreiden en mede overgaan op de Ententeianden? Men kan niet ontkennen, dat mede in de Ententeianden men tot een ander stel sel van regeering komt. IirJSugeland bestaat de meeste kans, dat de arbei dersklasse de leiding van zaken in handen zal krijgen. En, indien dat daar zal geschieden zonder eenig bloedvergieten, dan komt dat. door de eenheid der arbeidersklasse. Daar in (Engeland is geen verschil in gemot, da; leidde tot een onderscheiden orga nisatie. Hier echter komt de verdeeld heid der arbeiders aan de bezittende klasse ten goede. In Engeland legt de arbeidersklasse baar éénheid in de waagschaal en oefen: daardoor enormen uitvlood uit. Minder gemakkelijk dan in Enge land zal in Frankrijk de mach' handen van de arbeidersklasse men. Voortgaande behandelde spr. de wakingen, die men in vele landen waarneemt, waarvan de guintensens i6, socialisatie, zooda; mede aan al die acties een politiek doeleind ton grondslag lig! Hij sprak verder in liet kort over den toestand in het Ruhrgehied. Wat daar gebeurt ie. naar tzijn meening het gevolg van een abnormaal verschijnsel, een uiting van mensclien, die alle hoop hebben verloren als een gevolg van de opge legde vredesvoorwaarden enz. In dit verband deed spr. opmer ken, dat naur zijn meaning êe manier waarop <le Entente 't vredesverdrag uitvoert tot allerlei revoluties leid! Hij verklaarde verder dab de Volken bond is geworden een caricatuur van 't. gectn do soc.-dem. t*r van hadden wiflien gemaakt zien, Wanneer an dere mannen als Lloyd George er in werden afgevaardigd dan is er misschien nog wat van te maken. Nu is die bond een lam ding, waarvan niets is te verwachten, zeide spr. Al leen dan wanneer de arbeidersklasse op dien Volkenbond invloed zal kun nen gaan uitoefenen, is er wat van te verwachten. In zijn verder betoog ging spr. na, wat de Aruhcmsche motie zegt aan gaande de eiechen der arbeidersklas se. Hij deed opmerken, dat de wenc- gevers aan de arbeiders bij hun loon cischen egoisme gaan verwijten, hoe wol zij zolf wel aan hun eigen belang denken an van een socialisatie niet willen weten. Het reederskapitaal tracht nu, aldus spr., aan de eischen van de bootwerkers paal en perk te stel'-en. Maar op die manier drijft dat kapitaal de syndicalisten in han den van de communisten en drijft 't dus naai- den sléchtst en vorm van revolutie. Sinds de motie aangenomen in Arnhem, is de revolutionaire toestand in Europa eerder erger dan minder erg geworden. De S. D. A. P. gaf m die motie aan haar standpunt, dat zij tegwnover die beweging inneemt. Bij zulk een beweging kan de S. D. A. P. genoopt zijn om cte leiding in handen ye nemen, oindat andere ele menten voor die leidipg niet gese zijn. Wanneer de communisten in ons land een revolutionairen toestand mochten te weeg brengen is die groep dan in staat om op den duur uit dien toestand iets goeds tot stand te bren gen tot verwezenlijking van "t socia lisme? Neeu, uldus spr. Dat vertrouwen wij aan die groep niet toe. Die groep is na 11 jaar niet tot 't orga- niseereii van de arbeiders in staat geweest. Hoopvol ziet die groep op nu naar 't oosten en op hun geheim- congres sprak men vol geestdrift van tle Sovjetrepubliek. Die groep zegt van 't Ruhrgehied komt voor ons de revolutie. Doch ging spr. voort, de crvarijngeui daar /opgedaan met de revolutie zijin er niet naar om er naar te watertanden. Dit alles echter maakt dat wanneer de revolutie hiei te lande mocht komen, de S. D. A. P. moet 'weten wat zij wil. De S. D. A. P dient dan wat anders dan een con tra-revolution ai ra macht te z.iju. Met een enkel woord roerde spr. in zijn optreden in de November dagen 1918. Door mijn optreden in die dagen, aldus spr., heb ik voor goed aan alle verwachtingen den bo dem ingeslagen, dal de S. D. A. P. en ile modern,- arbeidersbeweging zouden laten bezigen als hulptroepen van de reactionairen. Nader de taak der S. D. A. P. ten aanzien van de revolutie aangevende, zeide spr., dat de S. D. A. P. tot taak heeft, niet de revolutie te ontketenen want zij wordt wel buiten ons om ontketend, aldus spr. maar om er van te ma- kon wat er van te maken is voor de verwezenlijking van het socialisme, van de idealen dei- arbeidere. Wij moeten, verklaarde spr., de vruchten van de revolutie voor de toekomst der arbeidersklasse weten .;ist te leggen. De sociale revolutie is niet de ondergang, maar de weder geboorte der soc--dem. Wij echter vor men in de revolutie niet '1 impul sieve element dat niet tot opbouwen staat is. De soc.-dem. die niet dooi den nood van 't oogenblik incidenteel tot actie zijn gebracht, maar die sinds jaren de politieke en economi sche machtsontwikkeling der arbei dereklasse vertegenwoordigden, zijn de constructieve elementen der revo lutie. Zij alleen zijn lot een duurza me opbouwmg m staat. In haar me tre stelde de S. D. A. P. bepaalde voorwaarden waaraan de revolutie zai moeten voldoen, zullen de soc.- dem. met haar in zee kunnen gaan. De soc.-dem. gaan bijv. nu niet mede met een uitbreiding van de sta king in 't havenbedrijf met als doel; de revo'utie. Met staken bouwt men de toekomst niet op, maar met wer ken. Wij wenschen vooraf te weten wat van een rev. beweging is te ma ken en wat er van gemaakt moei worden. Voor een revolution airebe weging is noodig de eenheid van hen, die er aan deelnemen in den strijd tegen 't kapitalisme. En dan ziet men dat hier te lande de communisten misschien nog meer revolutionair te gen de soc.-dem. dan tegen de bour geoisie zijn. Met die mannen is niet vol van vertrouwen t© werken aan den opbouw der soc.-dem. maatschap pij. Met die elementen kan de S. D. A. P. niet lu zee gaan en niet hen zal zij nimmer in zee gaan. Wanneer de syndicalisten inderdaad de revolutie willen, dan zullen zij moeten begrijpen, dat zij daarbij ons noodig hebben eoi zich niet door de communisten tegen ons moeten laten ophitsen. Spr. concludeert dal aan do voorwaarden gesteld in de motie voor 't aanvaarden door de S. D. A. P. van een revolutionaire verantwoor doLijkheid nimmer is voldaan. De communisten vormen, zei spr., een contra revolutionaire macht. De soc.- dem. aanvaardden onder zekere voor waarden de revolutie wanneer die aan haar wordt opgedrongen; aan den anderen kant werken onze man non in 't parlement en in de vakbe weging. Spr. meende echter, dat de ,-deni. zich wat dienen in te bin den ten aanzien van aLle mogelijke aansprakelijkheid van 't burgerlijk bestuur. Er is verschil tusechem 't aanvaarden van een verantwoorde- issiil en ixti optreden alsof begeerlijk is om een weüioud. te aanvaarden. De soc.-dcm.- wethouders gaan zich veelal meer als regenten dan wel als ver tegenwoordigers van de partij gevoelen en gaan 't contact met de partij missen. Daartegen wenscht spr. op te komen en in een rede ;e Amsterdam, zeide spr. reeds dat 't niet goed is dat zoovelen een weihouderszeiel aanvaardden, die zich misschien, wanneer zij dat niet de den, in ander opzicht meer verdienstelijk hadden kunnen maken voor de partij. Spr. haalde daarna cenige regelen aan uit 'i lied „De rooden komen", van Ada- rua van Scheltema, om naar aanleiding daarvan in een peroratie tc spreken van de geestdrift en 't vuur waarmede de soc.-dcm. iu hun strijd voor hun ideaal bezield zijn. Do hoor Peper debatteert. De heer Peper trad met den spreker in debat. Hij betwistte dat iu Rusland wordt gewerkt» met methoden, die in West-Europa geen ingang vinden en zette uiteen, dat in verschillende landen soc.-dem. partijen instemming betuigden met de communistische internationale. Verder sprak de heer Peper van de vredelievendheid, waarmede, volgens hem, in Rusland de communisten be zield zijn. Volgens hem verklaarde de heer Troelstra feitelijk zelf dat de S. D. A. P. een contra-rev. partij is, door tel kens te zeggen, dat de partij niet op een revolutie aanstuurt. Een partij die al dus optreedt, is z .i. een steun van 't kapitalisme. De bourgeaisic kan nu niet meer re- geeren zonder de S. D. A. P. De S. D. A. P. moet nu dienen achter dc groene tafel om de arbeiders van haar werke lijke taak terug te houden, ging spr. voort. De S. D. A. P. is de laatste steun van de bourgeoisie. In Rotterdam span de nu. Zirmnerinann zich in om dc soc.- dem. te behouden als wethouders. De dictatuur van 't proletariaat werd door ócn heer Peper verdedigd. Hij ont kende dat de syndicalisten, met aan te dringen op een uitbreiding van de sta king in 't havenbedrijf, daarmede up een revolutionaire beweging aansturen. Wanneer op een uitbreiding- wordt aan gedrongen, dan is dat alleen omdat in allerlei andere bedrijven ook veel is dat verbeterd dien: te worden, zeide spi. Maar, indien die revolutionnaire be weging er mocht komen, is dat dan zoo erg? vroeg spr. Kan de arbeidersbewe ging langs den geleidelijken weg ko men, daarheen waar zij wil? Drijft de S. D. A. P. de massa niet in die wanhoops- stemming, die mr. Troelstra niet goed keurde? Er mag niet worden geaarzeld om rechtstreeks naar een revolutie ._Jen. Mocht daarbij een bloedbad ko men, dan is dat de'schuld van de bour geoisie, eindigde spr. Tijdens 't door den heer Peper ge sprokene, was 't nu en dan in de zaal rumoerig. De heer T roelstra zeide bij re pliek, dat door hom niet op een geleide lijken weg was aangedrongen, maar dai juist door hem was uiteengezet dat de S. D. A. P. zich op een revolutie voorbe reid. Is jdau, aldus spr., de heer Peper Oost-Indisch doof. Laat men mij gaan bestrijden op wat ik heb gezegd, maar niet op wat ik niet heb gezegd. Spr. zette uiteen, dat „De Tribune" zelf zeide, dat iedere staking moet wor den uitgebreid tot een revolutionnaire communistische actie en dat dus dc heer Peper de waarheid bemantelde met zijn i gedane beweringen. De heer Peper, ging spr. voort, zeide dat de S. D. A. P. de laatste hoop en q van de bourgeoisie is. Zij zou dit wanneer zij dc revolutie afzweert. Maar zij doe: dat niet. De S. D. A. P. aanvaardde in haar motie dc revolutie, maar onder zekere voorwaarden. De S. D. A. P. is niet een steun om de re volutie legen te houden. Indien' de lei ding er op zou aansturen, dan zouden de partij en de moderne vakbeweging zich daar tegen verzetten. En ik zou mij aan hun zijde scharen. In 't kort besprak spr. 't optreden van de Spartacisten. Hij noemde dat een uit tarten van miliiairisme en van reactie en daarom contra-revolutionnair. Hij zeide verder, dat feitelijk alleen de so- cialistenpartij in Italië zich had uitge sproken voor een aansluiting bij de der de Internationale; al is dan in andere landen mede een richting die er voor pleit, maar die dan daarbij voorwaarden stelt. Er is in Frankrijk een sterke min derheid, die voor aansluiting is, maar dat is meer een gevolg van een geb'ek gan actie van de tweede internationale. Spr. eindigde met zijn meening te handhaven, dat 't Bolsjewisme op den duur in West-Europa geen bevrediging kan geven en met uiteen te zetten da; de S. D. A. P. geen andere keus blijft dan zich zelf te zijn. De heer Troelstra, die ia eersten ter mijn ruinr 2 uur had gesproken en in :edcn termijn nog meer dan i/z uur, werd aan 't einde van zijn repliek uit bundig toegejuicht. Nadat „De Stem des Volks" nog een paar liederen had doen hooren, werd om bij twaalven de verga dering gesloten. Buitenlandsch Ovarzicht Hit da Gmslrsksn liAARLEMMEKLlEDE. C. s. De Suikerfabriek ..Hol land". Men meklf aan De Maas botle: Donderdagmiddag werd te liould- dorp oen druk bezochte vergadering van landbouwers-aandeelhouders ge houden, Uitvoerig werd besproken de weigering om de suikerfabriek Holland tc leveren en de aangebe den koopsom in ontvangst te nemen Na uitvoerige besprekingen werd hot bestuur der coöperatie gemach tigd zoo noodig de aandeelen dor dt rectie in rechten op te vorderen. Hot slaat te bezien of de landbou wers in Haarlemmermeer en omge ving hun suikerbieten dit jaar coöpe ratief zullen kunnen verwerken. De verga/lering stond onder lei ding van den heer A. Colijn, burge- meester van Nieuwer-Amsteldie verklaarde het voorzitterschap neer te leggen, daar hij zich niet kon vereenigen met de zienswijze van de meerderheid.-van het bestir VELSEX. Raadsstukken. B. eu W. van Velsen nellen voor om aan e koopen van H. 'an Zanten een naast he; raadhuis gele gen perceel met bijbelioorenden g:on-* oor /soooj 't Oprukken der rijkstroepon. Nu 't met onderhandaiugoc niet gegaan was, zou het met geweid be proefd worden. De regeeringstroepen zijn reeds kele dagen aan het oprukken, om t industriegebied van WesuDuitsch- iund van bpartacisien te zuivere*!. 't Is niet auidelijk wie de rykssö' daten eigenujk oog aJs tegenstanders tegenover zicu hebben. De vnkver eenigingen hadden aan haar léden geadviseerd: „geeft 't verder verzet op". De indruk werd dan ook ge wekt, dat alleen nog weerstand ge boden wordt door ben die zich can het advies der leiders niet wee wil den storen en door het gepeupel, dal vecht eii onlusten verwekt, om te kun nen rooven. Veelzeggend is evenwel, dat centrale raad te Essen aan de ar beiders een oproep verspreidde om nu we# den strijd op te geven, maar te zorgen, dat ze in het bezit bleven van de wapens. „Er moeten zou wordt verder in Kiezen oproep ge zegd-p.aatsebjke weren opge..ch( worden, waarin alleen georganiseer de. politiek geschooide partijgenco- ten geduid mogen worden". Dit zai wei niet de onderwerping zijn die de regeering bedoelt! 't Wankelen van 't roode front. 't Roode front wankelde ai bij hot eerste oprukken der rijkslegers Als bij paratie-marsch werden er- schi Jende belangrijke steden bez.st. Zondagmorgen deelden we op ons nieuwsbord Al mede, dat Dim! urg bezet was. Dit is geschiedt met wui- uig bloedvergieten. Er waren daar bijna geen spartacisten meer o:n openlijk tegenstand te bieden. De bezetting van Muluiieim i-n Oberiiausen verliep op dezelfde v- r. ze. dus zonder veel strijd. Daarentegen is Vrijdagmiddag ten zuiden van Wezel, bij T Waldsch-Os- schen van V» alsum verwoed gestre den. De verliezen der Sparta:. ?ti waren daar wel 200 anoden. De inneming van Hannou guig ook met zware verliezen gepuurd A leen in een buitenwijk veriore-r de bpartacisten we 300 man aan du den Daaronder waren slechts enke.e mannen van rijperen Jeeitijd, de meeste waren jongens van 15 tot l(j jaar. Op vele gevalien Spartacisten zijn de bewijzen gevonden, dat zij de laatste maand uit de gevangenis ge vlucht waren. Essen de laatste redoute der Spartacisten. Maandagmorgen werd uit Dusse.- dorf geseind; Het roode leger vlucht in wanorde, hoofdzakelijk naar Essen, dat thans do laatste redoute der rooden is De naar Barmen gevluchte centra le raad in Essen heeft verklaard, dat hij dé, troepen niet meer in de hand heeft. De wegen van Mühl- heim naar Oberhausen en Duisburg zijn door de Spartacisten beaot en de spoorweg ten zuiden van Sityrum is ondermijnd. Bij Bottrup legden de Spartacisten ;oopgiaven aan en brachten veldge schut m stelling. Za. het tot 'n formeel en aaovai op Essen moeten komen? Verder wordt nog geseind, dat in Essen de menigte de confectie, schoe nen- en levensmiddelen handelaren terroriseert. IDe in hun winke's aangerichte schade wordt op honderd-duizenden geschat. Den post-directeuren wer den onder bedreiging met pistolen 120 000 mark afgeperst. Poe! en telegraaf- en spoorweg personeel zijn nu te Esse*i een pro test-staking begonnen. 't Vredesverdrag van Versailles geschonden. Severing, de aanvoerder der rijks- troepen in Duitschiand, heeft van zijn regeering de vrije hand gekregen. Maar de regcering is, naar den zin der Franschen, al te vrijgevig geweest. In 'i vredesverdrag van Versailles is bepaald, dat Duitschiand slechts een be perkte troepen macht in West-Duitsch- land mag hebben en in 't geheel geen troepen in de neutrale zone. Nu zijn er te veel soldaten in West- Duitschiand gekomen en'bovendiea zijn zelfs enkele steden in de neutrale zone bezet. Van te voren ha<f de Duitsche regee ring aan de Entente toestemming daar voor gevraagd, maar deze was door Frankrijk geweigerd. Niettegenstaande deze weigering Duitschiand toch met zijn militaire actie voortgegaan, onder de bewering, dat dc toestand des lands daartoe dwong. De Fransche regeering heeft nu aan Duitschiand een. nota gestuurd, waarin geconstateerd wordt, dat Duitschiand de artikelen 43 en 44 van 'r vredesverdrag van Versailles overtreden heeft. Deze bepalen, dat ingeval van een dergelijke schending Duitschiand zal be schouwd worden een vijandige daad ie plegen tegen de mogendheden, die het verdrag geteekend hebben, in staat den wereldvrede te verstoren. Een nader bericht uit Parijs deel; mede, dat Frankrijk besloten heeft, da: Duitschiand, wegens de schending van 't vredesverdrag, de bezetting zal moeten dulden van de zone die Frankfort, Darm stadt en Hanau omvat. 17 Fransche troe- pcaafdcehngen zijn Maandag al naar Frankfort op marsch gegaan. In Saksen. In Saksen treden Spartacisten ook ge welddadig op. Hun leider, Hölz, heeft van de industrieelen 100.000 mark per week geëischt om zijn rood leger te on derhouden. De regeering overweegt nu ook mili taire maatregelen te nemen tegen de Spartacisten in Saksen. E CRISIS IN DENEMARKEN. AJels zal nog met een sisser afloopen. Dc koning heeft met alle partijleiders geconfereerd. Daarop heeft de minister president Liebe ontslag gevraagd en verkregen. Er zal nu een nieuw ministe rie komen onder leiding van Friis. Dc .socialisten en de leiders der vak verenigingen hebben nu de tegen he den, Dinsdag, aangek&idigde algemec- staking afgelast. Binnenkort zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. /drspreid nieuws IN TURKIJE is thans een nieuw mi nisterie opgetreden, 't Nieuwe kabinet zal zich zoo wordt verzekerd tegen de onalistische beweging kanten. ONLUSTEN IN PALESTINA. Te Jeruzalem had een hotsing plaats tus- scheu Mohammedanen en Joden. Daar bij zijn 1S8 personen gedood of ge wond. De oorzaak der onlusten wordt niet opgegeven. DE BELGISCHE SOCIALISTEN. Het Paasch-congre? der Belgische so«' ciaal-democratische partij heef: zich mei eenig voorbehoud ten gunste van hei deelnemen van sociaal-dcmocraicn aan het ministerie uitgesproken. De socialistische ministers blijven dus. UIT IERLAND. H&mar Greenwood is tot minister van Ierland in 't Engel- sche ministerie benoemd. In een groot aantal (vermoedelijk wel 60) regeeriiigsburcauin Ierland is Zon dag (op den herdenkingsdag van den opstand in 1916) brand gesticht. Een groot aantal documenten is daarbij ver brand. PROCESSEN IN BELGIe. Te Ant werpen is tgen Rudelsheini en Jacob 10 jaar gevangenisstraf geëischt va u-gen Vos 3 jaar. IN VRIJHEID GESTELD. Uit Bcr- lijn wordt geseind Het militaire rijks- gerecht heeft gelast, dat de 600 zee-offi cieren, die tijdens den staatsgreep van Kapp gearresteerd waren, in vrijheid moeten worden gesteld. Zij bevinden zich thans nog in hechtenis. Tegen kapitein Scopnik, die dc leider van de omwentelingsbeweging in Stade was, is een vervolging wegcas hoogver raad ingesteld. Hij is voortvluchtig. De aanvoerders van de vrijkorpsen Aulos en Ktihne. die verantwoordelijk zijn voor het bloedbad tc Brcsiau. heb ben eveneens dc vlucht g?nr- AMERIKA EN DUITSCHLANU. De commissie voor boiicnlandsche aangelegenheden heef: met «2 tegen 6 stemmen gunstig beschikt over de bij he-t Huis door den voorzitter van dc com missie ingediende resolutie, waarbij de oorlogstoestand tuscchen Amerika en Duitschiand voor geëindigd ver klaard. De resolutie was tevoren besproken in een vergadering der republikeinschc lei ders, in welke vergadering overeenstem ming was bereikt. Dc democratische le den van de commissie betwistten, «la- do beslissing over het beëindigen v:.u den oorlog alleen be rui 1 bij de regeeting. Een speciale regeling voor dc behande ling van deze resolutie in het Huis op Maandag zal worden gevraagd. Wanneer het mogelijk is, zal de resolutie van Knox, die eenvoudiger is od spreekt van het instellen van den vredestoestand, naar den Senaat worden gezonden. Door de resolutie van den voorzitter der com missie, Porter, zal de oorlog geëind gd zijn, onmiddellijk bij het van kracht worden der zesolutic. Maatregelen worden genomcu ter voor bereiding van het hervatten van den handel en het wedei aankr-oopea der economische betrekkingen met Duitsch iand. DE AMERiKAANSCHE TROEPEN. Uit Washington wordt geseind Do Amcrikaansche troepen aan den Rijn staan slechts onder het bevel van dea President van "de Vercenigde Staten, au opperste leider van het leger. President Wilson heeft een schrijven gericht :ot het Congres, ïn antwoord op de resolu tie welke in het Huis is aangenomen, in lichtingen hieromtrent verzoekende. De Amerikaansche regeering stelt hen met onder commando van de Hoogc Com missie voor het Rijnland en generaal Foch heeft over hen geen controle. Gc- neraal-majoor AJlen, die de legers onder zich heeft, heeft volle bevoegdheid tot handelen. DE SCHULDEN VAN RUSLAND. De commissie van enquête voor Rusland (die benoemd Ls door den Volkenbond en waarin ook oud-minis- :er Treub zit) zal, vóór haar ver-rek daarheen, een conferentie van schuld- eischers van Rusland houden te Pa rije of Genève. ui li if. ftóö i mm Front der Spartacisten op 28 Maart. Froit der Spartacisten op 5 April. i Verwacht wordt, dat de rijkstroepen ook spoedig Dusseldorf zullen bezetten. Zoodra dit gesohiedt zijn de Spartacisten geheel ingesloten Bij Dordtmund zijn nog «terke roode legers aangekomen. In Essen hebbes de roode legers de levensmiddelenmagazijaeB van Krupp geplunderd.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 7