lm hm Buitenlandsch Overzicht Db Melfcfoorzleilnn. TWEEDE BLAD. WosnsÈai 28 April 1820 Taa Kaast ea Kaiisi&naars Nr. 114. Na een langdurig lijden is ie Eerbeek iezer dagen de dertigjarige schilder Jan Mankes overleden. Dit nuchtere krantenbericht sloot wreed en zakelijk een periode van afwachten, op wat men zékei wist, dat komen zou, af. Mankes, die ook in Haarlem vrienden had, is be- rweken aan de ziekte, waarlegen daags voor zijn dood de Emanabloem het zoo sympathiek strijd symbool verschafte. Het treft ons dubbel, omdat in Man kes niet alleen de jonge mensch doch ook een kunstenaar van wordende be- teekenis gegrepen werd. Persoonlijk leerde iik hem pas in 1915 kennen. Hij woonde toen bij Heeren veen, in ,,'t Meer"; En na eenige cor respondentie over zijn werk gingen mijn vriend Savrij e.n ik pp een uitstapje door Friesland hem eens bezoeken. Hij woonde er bij zijn ouders en had er een kleine werkkamer, waar hij ons van allerlei liet zien. Veel was her niet hij werkte langzaam, uiterst zorgvuldig en had in hoogte mate dat gevoel voor het gave werkstuk, waardoor juist broze naturen zich doen kennen. Zijn peinture was verzorgd en had niets bravouie- achtigs. Als stil gestold in de verf lag er de aandoening van den fijnen mensch die in hem was. Hij transpo neerde zijn aandoening nimmer lot reële vormen en toch was in zijn wijze van voorstehen altijd een andere we reld, een eigen gedroomde, voelbaar. Hij kon heel innig een geitje in een grasland schilderen, zooaJs er een in het Haagsche Gemeente-museum hangt en om dat overigens onbelangrijk verschijnsel een sfeer van geuegeuheid scheppen, waardoor dat beestje iu zijn zacht-malsohe omgeving tot een sym bool van eenzame lieftalligheid werd. Er was altijd iets van eenzaamheid in zijn werk. Als velen zijner lotgenooten had hij aan den anderen kan; een scherp waarnemingsvermogen, was bij daarbij van een nuchtere scherpte, die den oppervlakkigen mensch, die een droomer en'kel in hem dacht te zullen zien, teleurstelde. Maar hoe kwam die scherpe zekerheid hem juist bij zijn graphisch werk te stade. Zijn mooiste prenten, zijn houtsnee met den roepen den ekster 'bijvoorbeeld, hoe is daarin juist het scherp verstandelijk geobser veerde met de gevoeligheid van een fij nen mensch gepaard. Waar die beide kanten van zijn wezen, zoo gelijkelijk afgewogen, worden aangetroffen, daar vindt ge zijn meest geslaagde werk. Hij 'had daar in 't Meer juis' een ge lukkige periode van zijn leven aange vangen. Hij had er mejuffrouw Zer- meke, de eerste vrouwelijke predikant, die te Knijpe haar roeping zou volgen, leeren kennen en is spoedig daarop met haai gehuwd, in zijn werk was hij vol goeden moed, hij maakte er een serie mcqie toekeningen in Siberisch krijt, die in dien lijd te Haarlem ten toon wer den gesteld. Al die dingen hadden den stempel meegekregen van me- groote liefde gemaakt te zijn en hij bereikte daarin zoo in eenige Friesche land schappen werkelijk iets geheel van hem zelf, iets eigens. Van iet3 later da tum zijn meen ik die aardige ets jes met witte muizenhet oude paardje eu nog enkele andere, die zoo gaarne bewonderd worden. Toen zijn vrouw het actief-predi- kanisleven verliet, vestigde zich Mankes nog eenigen tijd in Den Haag, om daar na iu Gelderland, te Eerbeek, nog ver lenging van levensduur te zoeken. Hg heeft die niet mogen vinden en het moet hem zwaar gevallen zija te bemerken Jat langzamerhand de 'krachten hem gin- Een begeven om zelfs zijn eigen kleine outsneden af te drukken. Doch, ondanks zijn korte leven, heef; hij een naam gemaakt en blijf: werk, schoon klein in aanial, belang rijk voor wie in onze hedendaagsche kunst belang stelt. Hoewel zijn jeugd valt in den hoog- ®ien bloeitijd der HaagSche school, staai hij, met zijn eerste werk al, daar buiten en neemt, ten opzichte van de dan heerschende schilderwijze, plaais in als ongeveer Comelis de Moor', de Rotterdammer.- Beiden zijn sprookjes-zoekenden en van een zeer verfijnde techniek, beiden hebben ge profiteerd van wat de groote Hagenaars gemaakt hebben, doch beiden zijn dit serters geworden, ieder op zijne wijs. In zijn jeugd was Mankes eenigen tijd bij Schouten, te Delft, op de fa briek van gebrandschilderd glas etc. Men heeft zijn email-aohtige wijze van verf opbrengen, -waardoor zijn werk dai gcbiokl-zija verkreeg en men bij hem nooit het eenigen tijd erg in de mode zijnde woord ,,'borsielen" gebruiken kan, wel eens met dat werk bij Schou ten in verband gebracht. En het is ook niet onwaarschijnlijk dat van die jeugd- bezigheden herinneringen in het later werk opdoemen. Doch gehinderd beeft het heon in ieder geval niet, evenmin als het onzen Haarlemschcn Herman Kruyder gehinderd heeft, die soortge lijk werk verricht heeft. In dien Delftschen tijd bezocht Man kes de avond klas der Haagsche acade mie. Had hij dus anders gewild, dan had hij gemakkelijk anders meer Haagsch traditioneel gekund. Zijn eerste werk loonde hij o.a, aan Eduard Becht, toen kuosuverslaggevor van de „Avondpost", die hem met den thans ook overleden Jan Schuller, den aardigen, gullen kunstkooper op het Plein, in aanraking bradht. Schuller, die dezelfde kwaal bad als Mankes, voorzag misschien wat Mankes nog nie; weten konhij vatte sympathie voor het werk op en bezorgde er de eerste successen van.- In de verzame ling van den bekenden Haagsdien ver zamelaar Tiele, die Schuller zeer gene gen was, vindt men de aardigste stalen van Mankes uit dien tijd. De latere jaTen, of beter nog, de laatste vier, vijf jaren, had Mankes een reputatie verkregen, die het dubbel iammer maakt dat 'het scherm nu val len moest. Maar het blijft de troost bet was niet overweldigend, het was nog niel wat het -bij normalen uitgroei geweest had kunnen zijn, maar het was iets en het was iets heel moois wat hij nalieti J, H; DE BOIS, De resuitaten vaa de eanferentie te San Remo Nu als gelijken beschouwd Lloyd George heeft, te San Remo bij de ontvangst van 1 lala uan sohe journalisten verklaard, dat tie geal lieerden die vertegenwoordigers v,an Duitecliland op de aanstaande over eenkomst, te Spa als gelijken zullen behandelen. Volgens een Italiaans eken diplo maat is deze conferentie eetn groote overwinning van d'e Europeesche po litie); van "NittL Uil Berlijn woxdi gemeld, dat als Duitscke afgevaardigden voor deze conferentie te Spa zullen optreden de rijkskanselier en de ministers van bui- tenlandsche zaken, van binnenlandschc zaken en van financiën. Er zal eerst een uitvoerige nota over den financieelcn toestand van Duitsch- land aan de geallieerden gezonden wor den 1 Naar aanleid'iug van het bericht uit San Remo. dat het voornemen bestaat, den Duïtechen rijkskanselier of een anderen vertegenwoordiger- voor een bespreking met de gealh eerde minister-presidenten in Spa uit te noodrgen, schrijft deVorwarts „Met groote voldoening, zij het zonder overdreven geestdrift, zal hef, Duitsche volk dit bericht vernemen Voor te hoog gespannen verwachtin gen omtrent het resuJitaat van deze bijeenkomst bestaat zeker nog geen aanleiding, maar het feit alleen, dat hot eindelijk tot. een persoonlijke uiteenzetting komen zal, is een stap op den weg tot heretel van den wer- keMjken vredestoestand in Europa. Van het optreden van de rijkskanse lier in Spa is echter inleen succes te verwachten, wanneet- de hinnenland- sche politiek in Duitseliland zóó is, dat de „Scharfmacher" van de tegen partij elke aanleiding missen om de persoonlijke opmerkingen van de on derhandelende regeoringslieden te gen te werken. Verder Jiafionalistisché en militaris tische woelingen van de Duitsch- Nationalen, nog daargelaten een her haling van den Putsch van Kapp. zouden alle verwachtingen, die wij toch altijd nog van de samenkomst van 25 Mei mogen hebben, te niet doen. Een krachtige democratische koers daarentegen, tke er in zou slagen den drievoudigen Augiasstal van de rijksweer. van het bestuur én van de justitie grondig te reinigen, zou het vertrouwen van do tegenpar tij in het repubkketnsclie Duitschkmd slechts versterken en het resultaat van de mondelinge bsprekingan ten gunste van het Duitsche volk be ïnvloeden." HetBerliner Tagoblatt" merkt op* ,,De utlnoodiging om naar Spa tc komen ia liet eerste duidelijke teek en van een verandering, van het afstand doen van de militaristische Parijsche politiek dde lot nu toe overheesrechend was," L)e andere Berlijnsclie bladen heb- bpn hun oordeel over de uijtnoodiging van den rijkskanselier nog niet uil- gesproken. De politiek van SelgIS. Hymens, de Belgische minister van Buitenl&ndeche Zeken, heeft aan ver tegenwoordigers van de Fransche pore verklaard, d'at hij geheel vol daan is over de resultaten van de conferentie. Tusschen de geallieerde mogendheden is volkomen overeen stemming gereikt, zekle hij. Duitech- lund zal niet behoeven 1c rekenen op toegevendheid van de zijde der gc aJil'ieerden. Wat de uitvoering vnn het vredesverdrag betreft is ae En tente volkomen eensgezind. Een Westelijk blok is de beste ga rantie voor België. Aan Duitschland moet elke mogelijkheid van een nieu wen aanval ontnomen wouden. Wij moeten evenals Frankrijk het essen tieelé belang hiervan inzien. Uit en over Bnltsgliand Het onderzoek naar do schuldvraag. In de eersie parlementaire commissie van onderzoek uit de Nationale Verga dering, welke commissie een onderzoek moest instellen naar ketgeen^aaa den oorlog is voorafgegaan en naar de sahuld aan den oorlog, heblban nek meeningsversdrillen voorgedaan. De commissie beeft een Mean witboek uit gegeven, waarmede zij baar schriftelijk onderzoek en haar maanden-langen ar beid -heeft besloten. Thans wilde de commune, op voorstel van haren voor zitter, dr. Quarck, tegelijk met het ein digen van de Nationale Vergadering, ook -haar verderen arbeid ten einde brengeu en de drie Duitsche staatslie den Bethmann Hollweg, Jagow cn Zini- mermann na de sluiting van het parle ment -mondeling omtrent de schuld vraag ondervragen. In de groote com missie van onderzoek waren de rneeuin- gen over dit plan verdeeld, eveneens in het Seniorenkonvent, dat daarna de vraag ter sprake brachu. Behalve de Duiisdh-Nationale afgevaardigden Schuluz en llronberg, verzetten ook de afgevaardigden Payer en Riesser rich teg-en het mondeling hoeren der ge noemde personen, omdat zti daarvan ouder anderen een verscherping van den verkiezingsstrijd vreesden. Het denkbeeld om de keeren pas na de ver kiezingen te kooren, achtte de commis sie van onderzoek onmogelijk, omdat zij rich na de verkiezingen haar man daat niet langer mocht en wilde laten aanleunen. Het Seniorenk onvent heeft geen be sluit genomen, maar liet de beslissing over aan de commissie van. onderzoek zelve. Deze behandelde nu verder de strijdvraag. Bij de stemming verklaar den drie leden zich tegen het monde ling verhoor nog vóór de verkiezingen en drie leden (de socialistische) er vóór, terwijl één lid zich van stemming onthield. Daarop deelde de voorzitter, dr. Quarck, mede, dat hij het voorzit terschap neerlegde en dat hij zijn ont slagaanvrage ia 't openbaar zou moti- veeren. De communisten. Gemeld wordt, dat te UemsCheid een nieuwe poging van de communisten oan een Putsdk te verwekken, mislukt is. Het plan was, dat in verschillende deelcn der stad de 'wachtposten van den veiligheidsdienst overrompeld zouden worden, het stadhuis en de openbare gebouwen bezet. Om aan het noodige geld te komen, zou men eerst een aan slag doeu op de banken. Het plan werd echter verraden, zoodat nog tijdig de noodige maatregelen konden worden genomen om den aanslag te verhiade- a rijksweer. De sterkte der rijksweer bedroeg zoo wordt uit Berlijn gemeld op 5 Febr. iets meer dan 250.000 man. In begin Apnl was dit al verlaagd tot 'iets meer dan zoo.000 man. In deze cijfers zijn ook de vrijcorpsen inbegrepen. Do voedselvoorziening. De rijksminister voor de voedsel voorziening Hei-meg verklaarde in de Nat, Vergadering, dat hij het als zijn voornaamste taal; beschouwde de landbouwproductie te verhoogen en daardoor den invoer van levensmid delen zooveel mogelijk overbodig te maken. Toch aullen dit jaar en het volgende nog aanzienlijke invoeren van levensmiddelen noodig zijn, o.rn. van broodgraan, aardappelen en vJeesch. Do lev ensmiddelenover eenlmmsten met Amerika, Nederland en Noorwe gen verzekeren d« voedselvoorziening van Duicschland tot den volgenden oogst. Ln het verloop van zijn rede doelde do minister nog mede, dat uit Neder- lajnd gedurende twee jaren zooveel mate zal worden ingevoerd, dat men ar vijf miiliaan -varkans mee zal kun nen mesten. Kapp en do communisten. De rijksminister van posterijen Giesberts, die sprak in een vergade ring van centrmnskiezers, zeide daar in o.u. over de beweging in het Duin gebied: Wanneet de Pu teelt van Kapp niet gekomen was, zou zeker de Spar- tacifcUscJjQ beweging in het Ruhtge- bied iets later zijn gekomen. De Duit sche Bolsjewild hebben gewacht tot de troepen uit de 50 KM.-zóne terug getrokken waren. De omstandigheid, dat het vredesverdrag ook de csntbitn ding der burgerwachten elsclit, lieeft hun onderneming begunstigd. Wan neer het aftreden van de regeering- Kapp hun doel was geweest-, dan had de beweging moeten ophouden op het ongenbUk dat het met de regeering- Kapp gedaan was. In het "Ruhrge- bie-J is de toestand ook nu nog niet zonder gevaar, daar het inleveren dei wapens slechts zeer gebrekkig ge schiedt. Ceen uitlevering van Kapp. In 'de Nationale Vergadering beeft de Duitsche regeering medegedeeld, da*, zij geen etappen zal doen, om aan Zweden de uitlevering van Kapp te vragen, omdat het bestaande verdrag geen uitlevering, van politieke misda digers toestaat. Het asylrecüvt moet nie; aangetast worden. De 1 Mei. De Pruisdie Landdag verwierp met 168 tegen 136 stemmen he; voorstel der socialisten om 1 Mei tot een ai- gemeenon feestdag te maken. In Beieren wordft 1 Mei ais een feestdag beschouwd. De gemeente- bureaux en scholen worden geslc- DE VERKIEZINCEN IN DENE MARKEN. Bij de verkiezingen voor het Deensdhe Folketing verloren, de radicalen 15 ze tels de liberalen, conservatieven en soc.-dem. winnen er saimen 15. Men verwacht nu de vorming van een regeering van t.g.n. links-gematigden. ONRUST IN PALESTINA. De conferentie te San Remo -heeft 't mandaat over Palestina aan Engeland verleend De zoon van den koning van Hedzjas, wiens rijk juist door de conferentie tot een onafhankehjken Staat gemaakt is, verontrust niet slechts de Zionisten te Jeruzalem, maar levens de Engelsche bezettingstroepen, die het bard te ver antwoorden hebben. Volgens een tele gram zijn 2000 Bedotrinen er in ge slaagd de kleine Engelsche strijdmacht ten Z. van de zee van Tiberias op de vlucht te jagen. IN MESOPOTAMIë. Het Fransche garnizoen te Urfa in Mesopotamia is door de Turksche Na tionalisten gedwongen terug tc trek ken. Verspreid nisuws CAILLAUX. CaiUaux heeft, naar de Parijsche correspondent van de „Etoiiö Beige" meldt, het aanbod afgeslagen van het syndicaat der zeelieden te Marseille om de proces kosten ad 52.000 frs. te betalen. AGITATIE IN EGYPTE. Sjeik Mohamed Ibrahim Soeliman heeft bi de Aboe Abb as Moskee in Alexandrië ln een door hem gehouden redevoe ring de Engelschen de echuM gege ven van het spoorwegongeluk bij Dogna, waar de TriëstWeen en express Ln botsing kwam met een anderen trein. Bij (M spoorwegongeluk kwamen twaalf Egyptische studenten, die op reis waren naar Berlijn, om hot leven. De spreker beschuldigde Engeland, het spoorwegongeluk moedwillig le hebben veroorzaakt om de Egypli- sche studenten te dooden, daar de Engelsche regeetring bevreesd was voor een nauws aansluiting tusschen Egypte en Duitschland tegen Enge land. Hij beweende, dat Italië, op welks grondgebied het ojigeluk plaats had, aan Engeland ophelderingen zou vra gen Verdei* stelde hij voor, op den dag der begrafenis alle winkels te slui ten en demonstraties tegen Enge land op touw te zetten. De betoogers behoorden zich te wapenen om zich te kunnen verzetten tegen leder die de betooging zou willen trachten te beletten. Tegen den sjeik is door Engeland een bevel tot inheohtenisnaming uit gevaardigd. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Grooie- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Don derdag 29 April 1920, des namiddags van a3 uur, dor den heer Louis Ro bert. Fuge ü'ber „Wir güauben all in einen Gott", b. Ghoralvorspiel „Nun komm der Heiden Heiland", J. S- Badi. 2. Fantasia Sonate, J. Rheinber- ger. Grave. Allegro. Adagio expre'ssivo. Finale. 3. a. Zum Segen (uit „Trau- Ungsmusik"), S. de Lange. b. Braut- zng, Max Gulbius. 4. Mélodie, Th. Sa- lomé. 5. MardeCta, Th.- Dubois. Van de groote .vraagstukken, me de ook door de tijdsomstandigheden aan de orde gesteld en wier oplcs sing de aandacht van de gemeente- bestnren zal moeten hebben, be hoort ook de melkvoorziening der ste den. Dit vraagstuk, van hoevee! be- teekenis ook voor de volksvoeding en volksgezondheid, heeft, tot nog toe ir weinig belongsteliling kunnen wekken, en ware niet de oorlog lus- scher.beide gekomen, zeker zou hel ook nu nog heel wat voeten in, de aar de hebben alvorens die belangstelling gewekt had kunnen worden. In enkele, vooral de groote steden in ons land, ie men thans zoover gevorderd, d*at een onderzoek is in ge steld, en over heir vraagstuk min of meer uitvoerig is gerapporteerd. Zeer belangrijk zijn die" rapporten uitgebracht door Dr. Ringeling te Amsterdam en Dr. v. Raai te te Dor drecht, die voornamelijk op sociaal hygiënisch gebied een schat van ge gevens bevatten, dien leder aio daarvan kennis nam tot hel inzicht moest brengen, dat, overheidsingrij pen hier geboden ls. In het rapport van Dr. v. Raalte geeft, deze een aantal ziektegevallen aan, die naar zijn en ander er mee ning aan het gebruik van melk inoetej, worden toegeschreven. Nu Is er onder de „geleerden" verschil van meening of van overheidswege al dan niet pasteurisatie moet worden voorgeschreven. Voorstanders van pasleurjsatie beweren dat de overheid niet lijdelijk mag toezien, dat een erbruikeartlkel, zoo bij uitstek ge schikt tot, overbrenging en verbrei ding van ztekte aan de consumenten wordt geleverd, zonder dat tenminste een bewerking van het artikel heeft plaats gevonden, die misschien nie: afdoende maar dan toch zoo veel mogelijk waarborgen geeft, van deugdelijkheid. Pas leur isatie, zuive ring en verkoop van melk in geslo ten bussen verplicht te stellen zou deze waarborgen al reeds in hooge mate scheppen. Het bestaande arti kel in de thans vigeerende melkver- ordening, waarbij wordt verboden te verkoopen „melk die afkomstig is van koeien die aan een ziekte lijden, wel ke een schadelijken invloed op de melk hebben" is absoluut onvoldoen. de. Ook bij de sterkst denkbare con trole zal het niet. mogelijk zijn ae ge vallen te achterhalen, dat melk van zieke koeien wordt verkocht. Veelal daarom, dat, dit niet altijd opzettelijk gebeurt, docb de veehou der vaak niet een6 weet dai en welk van zijn beesten lijdende is. Trou wens, zooveel weten wij thans wel, dat melk afkomstig van volkomen gezonde beesten gedurende hel transpont of de bewerking kan wor den besmet en voor het gebruik dus gevaarlijk is. Van andere zijde wordt aangevoerd, dat de overheid, door verplichte pas veurisatie voor te schrijven, geen ver- anitwoordelijkiheid van ziektekiem- vrije melk te leveren, kan aanvaar den, daar ook gepasteuriseerde melk dien waarborg niet bevat. Immers zal de gepas:euriseerde melk, indien deze een niet goede be handeling ondergaat, even goed wor den besmet, niet alleen, maar za! ook eea voor besmetting meer bereiden bodem vinden, amdai het als tegen- factor werkende melkzuur is verwij derd. Naar mijn, bescheiden meening is dai wel de angstvalligheid zelve. Want zoo geredeneerd, sullen er ook, b.v. bij de vleeschkeuring nog wel ongunstige factoren werkzaam zijn. zoodot geen abeolut#t afdoende waar borgen kunnen worden gegeven van deugdelijkheid. Zouden wij daarom de vleeschkeuring afschaffen? Ook Dr. v. Raalte geeft in zijn meergenoemd rapport toe, dat pas ♦eiu-isatte niet geheel afdoende is, tech blijft hij aaarvtui voorstander, want, zegt hij: „Indien mij ooit de leiding van een Centrale zou zijn op gedragen, dan zou ik stellig, nog vele jaren lang, alle melk hebben gepas teuriseerd. Slechte bij eterk verbeter de staJitoesümden zou ik het durven laten: verbeteringen waarop tijdens de oorlogsjaren de kans niet grooter geworden is." Het is bovendien de vraag of bij hei groote belang van goed'koope melk ooit aan alle - con sumpciemeLk zoo hooge etochen kun nen worden gestelddat verhitting 011 noodig wordt. Pleit diit alles voor een behande ling der melk, die bereikt zou kun nen worden, dooi- deze van overheids wege verplicht te stellen, ik zou toch verder willen gaan en willen aan dringen op totstandkoming van een gemeentelijke centrale. Niet alleen toch is het voldoende, dat waarborgen worden verkregen van 6odaal-hygiënischen aard, maar Onze LaehM Nuttige woorden. Onderwijzer: Wat is een syito niom? Schoolmeisje: Een nuttig woord» dat men gebruiken kan in ae plaais van een ander, dal men niet go ei weet te spellen. Te f a Dili Oude dame, tikt den conducteur op zijn jas en vraagt; Ie dit de Beie- w oudstraat? Conducteur (beleadtgdj: Nee, mevrouw, de conducteur zijn jas! (Pr; Nrd. Br.). ook dient er voor te worden zorg gedragen, dat een produel van be- hcoriijke qualiteit aan de markt ko- bracht worde, want ook hiermede ia het thans bedroevend gestold. In tegen «tel ling tot de zuivelinelk, .0 aan hooge eischen van qualite't moet voldoen en daarnaar wordt be- aald, wordt de consnmptfemeik be taald naar quantiteit. De veehou Ier die rich toelegt op de levering van consumptiemelk heem dus, zonder dat hij op de qualiteit behoeft te letten, er alle belang bij om zooveel mogelijk melk aan te voeren en nu ligt hier m. i. mede een zeer belangrijke taak voor de ge meentelijke cen-.ralte. Wat de zuivel- inrichting ie voor de bij haar aan gesloten boeren, kan de gemeentetij- ke centrale zijn voor haar leveran ciers, nl. het orgaan da;,: controleert en schift. 1 1890 is men in Friesland be gonnen om naar het Deensche voor beeld vee en stallen der boeren, dëe zich coöperatief vereenigden teneinde den op dé wereldmarkt verloren naam en plaats te herwinnen, aan voortdu rende controle te onderwerpen en de melk te betalen naar haar qualiteit. Stetlstisch wordt door een nauw keurige controle vastgesteld, welk vee steeds aan de vereiscbte voldoet en welk rund uil den veestapel hoont te worden verwijderd, lenjdjï toege zien wordt op de naleving van gego ven voorschriften omtrent voeding, slalhygiëne enz.; kortom alles wordt serum van qualileto te laten vc -.<-rn. Dit heeft dan ook tot gevolg gehad, dat de Hollandsche zuivel haar goe den naam op de wereldmerk; hei' won. lien dergelijke plaats zou in liet belang van een goede melkvoorzie ning de Gemeente-Centrale kunnen innemen. Zij het dan ook dat mis schien medewerking der boeren daar voor zal worden vereischt. Maar dat behoeft ons toch niet te weerhoud-en, we teven in een tijd, dat de idee van medezeggenschap van alle be langhebbende in hei bedrijf me£i cn meer in de hoofden doordrifigt. De wenseh zal zijn, beflialve datgene wat op hygiënisch gebied zal worden verkregen, 'dat er alsdan zeker g&en toestand-en zullen voorkomen, ais waarop onlangs een deskundige op het terrein der melkvoorziening. he laas kon wijzen, „dat b.v. de 600 000 liter melk die dagelijks in Amster dam komen 150.000 liter water be vatten". Veel kan er nog over deze aange legenheid worden gelegd, want ook van economisch gezichtspunt zal men er toe moeten komen den melk handel, zooal niet in overheidsbeheer dan toch onder diens leiding en con trole te stellen. Absurd toch is hel immers In dezen rijd van duurtover- een igingen en dunne-commissies een verspilling van arbeidskracht te ge dongen als die in den melkhandel voorkomt dat geldt trouwens even zeer voor andere bedrijven. Bepalen wij ons nog eens tot Amsterdam waar 2000 menschen dagelijks de hoeveel heid melk distrïbueeren, terwijl men, mits ze behoorlijk geleid wordt, met 1/3 daarvan zou kunnen volstaan. Daar is een vermorsing van arbeids kracht te conetateere-n, die niet to dulden valt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Vroom A Drocsmann, Gr. Houtatr. 70, ring sleutels; W. Ranzijn, Korte Heeren- str. 6, 1 paar hanldschoenein; .1. Ramaker, Saenredomstr. Slzw., reti cule; P. Ruurda. Grebberetr. 7, bro che; W, Sprfler, Prinsenholwerk 30 reticule; 3. Nolet, Souünanstr 10, ring; G. Schieveler. Du ven voord estr. 4A sleutel van "een koffer; R. Strij- bosch, Vooruitgangstr. 118. ziiverLon C. Laheij, Geweerstr. 23, ringen; Pu- reau van Politie, rijtuigkussen. P. Landman. Amsterdamstr. 10. damas- tasciije; A. v. Holden, Paul Krugera kade 25, armbandhorloge; J. Schouw Amsterd. vaart 46, ring; R. J. Hijl, Oranjebooms! i*. 191. broche. Feuilleton Sir Benjamin Benton. Naar hel E n g e 1 s c h van JAMES MC. ELDERRY. 40) Neen, zeïcte Iiugo. Ik begrijp niet waarom dat zoo belangrijk ia Je wordt e>r niet slimmer op, Hugo. Die kruoop is verloren door den moordenaar en moet. van zijn jas af gerukt zijn. Als je de stof terug vouwt, waar ik ze door- ge-sneden heb zul je zien dat de knoop aan den drager geleverd is door een heeren-kleermaker. De naam staat er op en niet de naam van den fabri kant van don knoop. Nu behoef ik alleen maar naar die kleermakers firma te gaan en dan twijfel ik er niet aan of ze zullen mij wel kunnen vertellen voor wie zij dat vest .want de knoop te natuurlijk van een vest afkomstig gemaakt hebben. Als ik dat weet, weet ik ook wie Sir Benjamin Denton vermoord heeft. Je bent vrij, Hugo. Hugo's oogen schitterden, Maar, protesteerde hij, mis schien is die knoop wel verloren door dengeen dia het vergif inspoot en n;-et door den eigenlijken moorde naar. Beste Hugo, antwoordde Haw- trey, het is zoo dudelijk als het maar zijn kan. De man is binnenge komen door,het raam dat, zooals je weet, altijd open stond. Hij spoot toen het vergif in. Waarschijnlijk maar toch lang niet zeker, sliep Sir Benjamin toen. De man ging heen, voldaan over zijn werk. Toen hij het raam uitging haakte hij ergens aan en verloor een knoop. Hij bemerkte dit niet dadelijk. Eenigen tijd laler ontdekte hij het. Hij wist dat die knoop hem zou kunnen verraden. Jin hij ging terug, hoewel hij wist dat hij er zijn leven mee op het spel zot te, om dien knoop te zoeken. Hij klom weer door het raam naar bin nen. Toen zag Sir Benjamin hem. Waarschijnlijk zat de oude man rechtop in bed en was hij op het punt 0111 alarm te maken, Mtescliien zelfs stak hij zijn hand wel uit naar de bel die vlak boven zijn hoofd hing. Er viel geen seconde te verhe zen. De moordenaar sprong op hem toe en de worsteling die nu ontstond kostte den ouden man het teven. Of er leven gemaakt werd, zoodat de moordenaar bang was dat er men sch en in huis wakker zouden worden en hij gearresteerd zou woixlen, of hij er rutet zeker van was of Sir Benja min al dan niet de bel had aange raakt; of dat hij in de opwinding van de worsteling en zijn drang tot vluch ten zoodra de moord gepleegd was. den knoop vergat dat kunnen we onmogelijk zeggen. Mifeschien heeft hij er zelfs wel naar gezocht. Maar liij is verdwenen zooder het ding mede te nemen; liet meisje vond den knoop en nu zal dat kleine ding de oorzaak van zijn veroordeeling zijn. Hugo greep de hand van zijn vriend. Hij voelde sen brok in zijn keel. en zeide geen woord. Na eenigen tijd vervolgde liawtrey. Het andere nieuwtje is er een aooals je soms in boeken leest maar waarvan je je met kunt voorsteHen dat hét in 't dageiijksch Leven ooit. zoo gebeurt. D-astr jij hier wel kranten te lezen krijgt en je waarschijnlijk de opmerkingen over je eigen arrestatie en zoo voorts gelezen hebt, zul je je misschien herinneren dat ea- verschei dene dagen geleden al tusschen de regels door te lezen was dat juffrouw St. Clair bij haar aankomst te New- York zou worden gearresteerd. De lieele geschiedenis over de rol die zij bij het koopem van het vergif ge- speedd heeft, stond er ook in, zelfs nog voo:r de gerechtelijke lijkschou wing gehouden was. Welnu, gisteren avond is ze vlak bij Long latend ge arresteerd en in een politiebootje van do „Gaiicia'' afgehaald. De kapitein die ar blijkbaar op gestold was zoo spoedig mogelijk in New-York te zijn en boog was dat hij opgehouden sverd. kon toch niets doen toen hem het bo- val tot inhechtenisneming werd ge toond. Om hem niet langer op te hou den dan strikt noodzakelijk weg spra ken de mannen die haar arresteerden met hem af dat al haar bagage aan de politie in New-York afgegeven zou worden. Maar toen de boot in New-York aankwam, kwamen er een stuk of zes detectives aan boord met een tweede bevel tot. in hechtenisneming van juf frouw Sti Clan*. Toon ze merkten dat ze weg was hebben ze bijna den ka pitein gearresteerd. Die arrestatie bij Long Island was maar namaak. Hu- go. De mensclion die in een polïtle- boot-je waren komen aanvaren had den het bootje gestolen en het arres tatiebevel nagemaakt. Ze stoomden met haar de zee op en er is nooit meer iets van hen gehoord. Do boot werd vanmorgen drijvende gevonden leeg! Maar, Grigor! Dns nu nu is ze Dat is nu juist wat dg New- Yorksche politie zoo dolgraag zou willen weten. En zoodira ik den moor- den aar heb gevonden voor wiens mis daad jij op het oogeniblik onschuldig gestraft wordt, ben ik van plan op onderzoek uit to gaan naar juffrouw St. Clair. Hawtrey nam haastig afscheid van Hugo en verdween. E e i HOOFDSTUK XXL1I. verrassing te ir d e r 11 a c h t. i d- Janet Wilding, voldaan omdat ze het gevaarlijke kamermeisje zoo ge makkelijk was kwijt geraakt, bracht haar dagen in afwisselende zorge loosheid on getob door. Er waren da gen dat ze berouw had omdat ze zich zoo gewroken had op deu man oien zè liefhad, maar ze zedde tegen zich zelf dat het zoo verreweg het. beste was -- dat zijn liefde waarnaar zij zoo verlangde, wol komen zou, en dat dit de eenige manier was waarop zij haar doel zou kunnen bereiken. De dag waarop zij bet geld zou kunnen innen dat zij Joseph Kemp- ster had afgedwongen, naderde al Id dien tusschentijd had zij Joseph heelemaai niet gezien en zo was tot de conclusie gekomen dat h'ij onnoo- dig hat grootste doel van het werk, verbonden aan het regelen van de na latenschap, schriftelijk afdeed, ter wijl hij het vtetel betes- en vlugger had kunnen doen als hij op Ivinghoe Ma- nor geweest wus. Zou hij, nu zij Fir Benjamin's fortuin geërfd had, trach ten te ontsnappen aan het betalen van de geëischte ®om? Janet kende geen genade en waj vastbesloten hem te dwingen alles tot op den laatsten cent te betalen. Zij stuurde hem een dreigend brief je en herinnerde er hem aan wat de zouden zijn, ale hij zijn be lofte niet nakwam. Terwijl ze dit schreef lachte ze bij de gedachte dat hij in ieder geval aj heel spoedig ter verantwoording geroepen zou worden, terwijl zij dan 'n gevaarlijken mede plichtige kwijt was. Het kon haar niets schelen of hij al zou verraden welke rol zij zelf gespeeld had in de paniek vlak vooj- Sir Benjamin's dood wont over het algemeen begreep men nog zoo weinig van de ma;h{ van hypnose dat niemand hem geiooven zou. En behalve dit eene had zij cr niets mee te maken gehad. Alteen één ding hinderde haar een beetje. Het geld dat zij per telegrafi- sclien postwissel naar Cairo gestuurd had was daar nooit geïnd en een brief dien zij, aan heit adres van (ie bank, aan Ruth Smith had gestuurd en die hot meisje overhandigd moest worden als zij er geld kwam haten, had dus nooit zijn bestemming be reikt. Ln dien brief had ze geschreven dat het dringend, noodzakelijk was dat Ruth Smith op tijd terug was voor dc behandeling van de zaak van Hugo Denton, die over een maand zou voorkomen. En als zij niet kwam zou Janet iemand moeten zoeken die haar plaats kon innemen en desnoods een vateche getuigenis moest afleg gen. Ze beschikte nu over zooveel geld dat het wel niet moeilijk zou zijn om iemand te vinden. (Wordt vervolgd}.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5