HAARLEM'S DAGBLAD Onze LaeliM ONDËH VERDENKING DONQBKBAQ ZO MEI 1920 TWEEOE BL&6 fÉEGAiiERliiG VAK DES lAARlBlSIÜSN SISEEHIEEAA6 Mededeelingen. Ing*ko- men zijn: een verzoek- van liet hooftloeséuur van den Nadert. Bond van Gemeen te-ambtenaren om de pensioenen dar gemeente-ambtenaren en van hunne .weduwen en weezen met 40 te verlioogen; een verzoekschrift van de NederL •Vereeniguig tot bevordering der Be langen van Verpleegsters ein Ver plegers „Nosokomca" om de wijkver pleging te Haarlem te maken tot een gemeentelijken tok van dienst, daar bij ai-leen gediplomeerde verplegen den aan te stellen en den Wijkvar- p legenden naast de rechtspositie van den gemeenteambtenaar een aan vangssalaris te verzekeren van f 1800. Voorts om aan de subsidie voor par ticuliere Wijkverpleging den eisch te verbinden van gediplomeerd ver plegend personeel) een aanvangssala ris van f 1800, benevens eerv rechts positie overeenkomende met die voor den gemeenteambtenaar. Gesteld zijn in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van de HaarL Woningstichting .Vooruitgang" om in erfpacht te mogen ontvangen het terrein aan de Gar on kokersvaart, sectie Ano. 1426—1392: een verzoekschrift van de Vereeni- ging tot bevordering der Koepokin enting voor Haarlem en Omstreken om de subsidie voor 1921 te bepalen op f 900. verzoekschriften van hert. bestuur der afd. Haarlem en Omstreken van de Nederl. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde om een subsi die van f 100 voor 1921 ten behoeve van den onder haar toezicht staanden tuinbouwwintercursus en tuinbouw teelt encu raus; een verzoekschrift van de Vereeni- gag „Commissie ter voorziening in t onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en Omstreken" om verhooging van de subsidie voor 1020 met f 200, en een subsidie van f 400 voor 1921; la een verzoekschrift van A. van Krimpen en H. Wijbenga betreffen de het in dienst nemen van werklie den ouder dan 45 jaar; 2e. een verzoekschrift van M. Stuur man e.a. allen bewoners van het Proveniershuis, om ontheffing van de verhooging van den gasprijs: Door B. en W. zijn aangewezen als coin miss arisen der N.V. Provin ciale en Gemeentelijke Blectriciteits- Maatschappij de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkena Thijssen en Mr. J. B. (Vervolg). Gesteld in handen von B. en W. om prue advies: Voor de leden van den Baad is ter lezing nedergelegd het rapport van de commissie inzake regeling van den groente- en fruitverkoop; PUE3< 2. JAARWEDDEN PERSONEEL LACER ONDERWIJS. B. en W. doelen 'ten raad mede dat het raadsbesluit tot regehng der jaar wedden enz. van hel onderwijzend personeel bij bet lager onderwijs bij het college van Ged. Staten op eenige punten bedenking ontmoette. In de eerste plaat© oordeelen Ged. Staten dat art. 9, 2e lid der verorde ning, luidende: „De bijdragen ver schuldigd voor eigen pensioen en die voor weduwen- en weezenpensioen konten voor rekening der gemeente'1 in strijd is met de wel. B. en W. die meenen, dat de beweerde tegenstrij digheid met ae wet niet buiten allen twijfel is stellen echter voor naar aanleiding van een circulaire van den minister van Onderwijs inhoudende dat „de gemeente einds 1 Januari 1919 niet langer bevoegd ig de pensioens bijdrage der onderwijzers te harer laste te nemen'' de bestreden bepaling uit de verordening weg te laten. in de tweede plaats hebben Ged. Staten bezwaar tegen de aanwijzing van en het toekennen eener belooning aan plaatsvervangende hoofden van scholen. Ten aanzien van dit punt deelen B. en W. niet de bezwaren van Ged. Staten. Om echter de aanwijzing van hem, die een hoofd dei' school eventueel zal vervangen geheel over eenkomstig art. 23 der L. O. wet te doen zijn, stellen B. en W. een nieuwe redactie van art. 2 der verordening voor. B. en W. stellen verder voor in de verordening op te nemen bepalingen omtrent de uitbetaling der jaarwed den ingeval van ziekte, overeenkomen de met -bepalingen vastgesteld voor de overige ambtenaren en werklieden in dienst, der gemeente. Ten slotte stel len zij voor nu do verordening toch opnieuw moet worden vastgesteld er tevens nog eenige veranderingen in op te nemen. De voornaamste daar van is die aangaande de salorieerlng van vakonderw ijzers(e8sen). Voorge steld wordt in art. 3 der verordening t© lezen: De belooning voor vakonderwijzers in hand teekenen, gymnastiek, boek- lioudeai, fraaie- of nuttige handwer ken woi-dt geregeld alg volgt: A. bij minder dan 10 lesuren per week: f 100 per lesuur en per jaar, te verlioogen met f 5 na 2, 4, 6, 8, en 10 dienstjaren; B. bij 10 tot en met 20 lesuren per week: eene belooning van f 300 ver meerderd mat f 85 per lesuur en per jaar te verlioogen met f 5 na 2, 4, 6, 8 en 10 dienstjaren; C. bij meer dan 20 lesuren tot een maximum van 26 lesuren per week: eene belooning van* f 2500 te verhoo- gen telkens met f 100 na 2, 4, 6, 8, en 10 dienstjaren. Lesnreiv, die boven de maxima van 9, 20 of 26 tijdelijk worden opgedra gen, hetzij voor eenen geheelen, hetzij voor een gedeelte van eenen cursus, en evenzoo lesuren, gegeven krach tens tijdelijke aanstelling, worden, naar gelang van het aantal dienstja ren, beloond op de wijze, als hiervo- ren is aangegeven, wat betreft catego rie C. met 1/26 der belooning voor alk lesuur en per jaar. De jaren, doorgebracht als hoofd of .klasse-onderwijzer en die als vak onderwijzer, komen voor de beoordee- ling van den diensttijd in aanmer king, waarbij voorts gelden de bepa lingen van art. 2ü septieg der lag ei- onderwijswet. De heer Hoest dient, namens de soc.dem. raadsfractie een motie in waarbij de raad de wenschelijkheid uitspreekt dat de salarissen van 't on derwijzend personeel bij de school voor buitengewoon lager onderwijs en bij het vakonderwijs met ingang van 1 Met worden verhoogd en in overeenstemming gebracht met de nieuwe salarisregeling van de ge meen te-amb ten ar en. De heer Peper betoogt dat de raad niet op zijde mag gaan voor bezwaren van Ged. Staten, indien 't geldt de verbetering van de financi- eele positie der klasseonderwijzers. Hij dringt er verder op aan dat meer tijdelijke vakonderwijzeressen in vasten dienst zullen worden geno men. De heer Boes vraagt, of B. en W. er van overtuigd zijn, dat zonder dat iets naders wordt bepaald dien aan gaande ook de vakonderwijzers zullen genieten van de voorrechten van an dere gemeenteambtenaren: vacantie toeslag en klndersupplet-ieioon. Van 't antwoord van B. en W. zal 't af bangen of spr. ten dezen opzichte een amendement zal indienen. Ten op zichte van 'i tijdelijk personeel vraagt spr. eenige inlichtingen. De wethouder nir. Bruch zegt, dat. de motie van den heer Roest bui ten dit agendapunt, omgaat. Hij vindt 't daarom het beste dat die mortie ln handen van B. en W. om prae-advies gesteld wordt. Verder doet spr. opmerken dat B. en W. niet dadelijk op den loop gin gen toen bezwaren werden geopperd om de pensioensbijdrage van de on derwijzers voor rekening der gemeen te te nemen, maar dat B. en W. dit principe lieten varön, nadat hun was gebleken dat bet een vechten te gen de bierkade zou worden, na per tinente verklaringen van den minis ter en van Ged. Staten. B. en W. zijn er voor om aan de onderwijzers ook de voorrechten van vacantietoeslag ten khndersuppletie loon te verleenen en zullen dienaan gaande een voorstel indienen. Uitvoe rige inlichtingen geeft spr. aangaan de de positie van het tijdelijk per soneel. Ten slotte wordt door hem verdedigd het voorstel van B. en W. De heer B-o e s verdedigt het na ginsel oan tijdelijk personeel ook in de vacantia salaris uit- te keeren. De heer Roest kan er mee medegaan dat zijn motie Ln handen van B. on W. om prae-advies wordt gesteld, mits met dat pme-advtes spoed wordt betracht. De heer Peper handhaaft zijn meening, dat B. en W. niet hun standpunt hadden moeten laten va ren en wijken voor de in den Haag geuite meening, nadat de raad' ziah eenmaal in anderen zin had uitge sproken. De heer Bruch zet nogmuais uiteen, dat B. en W. hadden gedaan wat zij konden, om de zaak van de pensioenbijdrage van de onderwijzers teredden, maar dat, :oen zij inzagen, dat de zaak toch niet is te winnen, zij niet verder gingen. Want verder gaan zou koppigheid zijn, één met 't hoofd, tegen den muur loopen en geen uiting van een vasten wil. Aan den heer Peper antwoordt ipr. nog dat juist in den laatsten .yd vele tijdelijke vakonderwijzeres- sen ln vasten dienst zijn gesteld. De motie Roest wordt, in handen van B. en W. om prae-advies gesteld ln de verordening wordt een bepa ling opgenomen da-, de bepalingen van kinder9upplelieioon en vacantie toeslag geldende voor ander gemeen te-personeel ook gelden zal voor de vak-onderwijzers. Een amendemen. van den heer Peper op art. 4 wordt mei 17—12 e tem men verworpen. Voor stemden de soc.-dexn. en de heer Peper. Een ainendement-Boee om te bepa len dat aan lijdelijke leerkrachten, mits die minstens 2 maanden in dienst zijn, ook bij vacantia hun be zoldiging wordt uitgekeerd, word: met 16—13 stemmen verworpen. Vóór stemden de soc.-dem. en de leden Po- per en Boes. De heer Peper verdedigt een amendement op ar:. 6 om heit woord „gehuwde" voor onderwijzeres te laten vervallen. Wethouder mr. Bruch zegt, dat wanneer er eenmaal een gehuwde on derwijzeres Is, daarvan de consequen ties dienen te worden aanvaard, en dal dan bij een naderende bevalling verlof me; behoud van jaarwedde dient te worden verleend. Dat alles geldt niet bij een ongehuwde onder wijzeres die moeder moet worden. Het amendement-Peper wordt ver worpen met vóóretemming van de soc.-dem. en he: lid Peper. De heer Peper dien een amende ment in om aan art. 9 -oe te voegen 'n tweede lid, luidende ais volg:: „De bijdragen, verschuldigd voor eigen pensioen, en die voor weduwen en weezenpensioen komen voor reke ning der gemeente". Dit amendement, word: met voot- stemming alleen van den heer Peper verworpen. In art. 14 wordt opgenomen, dat de voorrechten van 't weduwen" en wee- zenpensioen, he; kindersuppletleloon en den vacantietoeslag zullen Ingaan onet den datum waarop zij zullen gel- den voor andere gemeente-ambtena ren. De gehoele verordening wordt nan- t^nonien met tegenstemn>ing ,en den heer Peper. Porti 3. - Bi en W/ stellen voor de rekening eu verantwoording' der Kaïncr van Koop handel en Fabrieken alhier ,vcr 19. aanwijzende in ontvangst en uitgunf een bedrag van f 11544, goed te keuren. Goedgekeurd. Punt 4. B. en W. s'ellen den raad voor ale- nog uit te keeren de bedragen van de vervallen coupons en de uitge lo i schuldbrieven ten laste der gemeente, waarvau naar het oordeel van B. en W. blijkt, da; zij tengevolge van den oorlog niet binnen den daarvoor ge- stelden termijn ter verzilvering had den kunnen worden aangeboden, mits die stukken worden aangeboden vóór het einde van het jaar 1920. Aange nomen Punt 5. B. en W. 6taöen den raad voor om met dankbetuiging voor de ge meente, te aanvaarden ter plaat- ring in het Frans Halsmu seum, een door den heer L. van den Nieuwenhuysen te Haarlem geschonken, door den kunstschilder P. van den Wijngaerdt vervaardigd schilderij, voorstellende een land schap bij regenweer. Aangenomen. Punt 6. B. en W. stellen den Raad voor, voor de leeraren aan den gemeentelij ken cursus tot opleiding voor hoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeres sen een minimumsalaris tee te ken nen van f 150 per wekelijksch lesuui, in afwijking van de Rijksregeling, die f 130 toekent. Overigens dragen B. en W. de Rijksregeling voor, zoodat de verhoogingen 1 10 per lesuur om de twee jaar en het. maximum f 210 per lesuur zullen bedragen, welk maxi mum echter dan na 12 jaar (niet na 16 Jaar, zooals bij het Rijk) bereikt wordt. De teekenleeraar zal volgens het voorstel dezelfde belooning ontvangen als de andere leeraren. Goedgekeurd. Puni 7. Burgemeester ca Wethouders doen den raad eeu voorstel om in de veror dening regelende de bezoldiging van ambtenaren der gemeente onder arti kel I op te nemen 'den Inspecteur voor lichamelijke opvoeding (jaarwedde f 4000—f 6000) en om te bepalen, dat de inspecteur boven zijn Jaarwedde vrije woning zal genieten. Indertijd wa6 dan Inspecteur voorloopig een bezoldiging toegekend van f 3500 per jaar. De heer Poppe vind; de vooi ge stelde salarisregeling ve hoog in ver gelijking me: de salarissen van Rijks ambtenaren. Wij gaan voig-ms lium met het voorstel een weg op, die geen rekening houd: met het particulier be drijf en met de salarieering tn andere gemeenten. De soc.-dem. raadsfractie dient een amendement in om 'iet sr." Jarre op f 3500f 4500 -,e benalju. De heer Bruch zeg: dat d«e inspec teur, die den geheelen dog voor de ge meente werkt, een zeer verdienstelijk ambtenaar en voor de gemeente waarde vol is. Hij legt er verder nadruk op, dat de heer Warnier vele examens heeft af gelegd en zet uiteen dat het voorgestel de salaris voor iemand als de heer War nier niet te veel is, daar zelfs klasse onderwijzers nu f 4500 vragen. De heer v, dj Kamp dient een voor- stol in om de bepaling van de vrije wo ning voor den. inspecteur te laten ver vallen. Het amendement-Poppe c.s. wordt met iSis stemmen aangenomen. Vóór stemden de soc.-dem. en de leden v. d. Berg, Miezérus, Kuenen, Van Liemt. De heer v. d. Kamp trekt na die be slissing zijn amendement in. Het aldus gewijzigde voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Pant 8, HERHALINCS0N3ERW1J9. Voorstel van B. en W. om opnieuw vast te stellen een regeling van het herha ling s onderwij s4 Burg. en Wetbj schrijven nu aan den Raad o.m., dat het wetsar tikel de belooning per lesuur bepaalt op f 104 per kalenderjaar, zooda*„ in dien ue cuieus korten dan 12 maan den duurt, dat bedrag eene even redige vermindering mooi ondergaan. Wijl nu bij de bestaande regeling de cursus een duur van 8 maanden* heeft, bedraagt de belooning voor het personeel, berekend naar 85 weken, f 70 per lesuur. De vergoeding aan liet hoofd eener herhalingsschool voor de leiding, ln de plaatselijke regeling bepaald op een bedrag van f 500 tot f 700, kan volgcna de Rijksregeling nic-t moer zijn dan f 26 pea- lesuur en per kalen derjaar; berekend naar ©enen cursus van 35 weken, wordt het hoofd, als 7-oodanig, dus beloond met f 17.50 per lesuur en, aangezien de cursus 8 we- belijksche lesuren telt, verkrijgt hij oen vergoeding van f 140 per cursus. Pogingen, om de bestaande belooning te mogen handhaven, wijl een bedrag van f 140 voor scholen, (zelfs van 8 en 10 klassen), B. et» W. veel te ge ring voorkwam, waren vruchteloos. Op de vraag, of de cursus dan mocht gerekend worden op 12 maanden, me; inbegrip van 4 maanden zomervacan- iie, antwoordde de Minister, dat „de „duur van een cursus voor harha- Imgsonderwijs alleen idui op 12 „maanden kan worden get-ted, in dien zulks in de gemeentelijke re geling van dit onderwijs is bepaald". B. en W. stellen voor de regeling van het herhaiingsonderw.s dienover eenkomstig te wijzigen. Het advies van den disfcricts-schooiopziener is daarmede in overeenstemming. Gevolg daarvan zal zijn dat na 31 Augustus 1920 aan het onderwijzend personeel f 104 (niet f 70) per lesuur en per jaar kan worden uitbetaald, en aan het hoofd, voor de leiding f 26 (niet f 17.50) per lesuur. In d enz elfden gedachtengang is het wenschelijk, dat de beperking van het aantal lesuren, door liet hoofd te ge ven 't welk thans hoogstens vier bedraagt wordt, opgeheven. Daar door wordt het mogelijk zijne beloo ning bij het herhaluigsonderwijs rui mer te doen zijn. Mevrouw Willekes Macdonald vestigt de aandacht op 't practische hoishoudonderwjjs, dat zoozeer voor de meisjes aoodig isj De heer Loosjes zege, da: de pl. comm. van toezicht op het L. O. Wrij- dagavond vergadert en dat dan behan deld zal worden een voorstel van 't be stuur om aan den Raad te vragen meer uitbreiding te geven aan 't huïshoud- ODderwijs op de herhalingsscholen. Hij vindi't beter nu dit voorstel af te doen. Mevr. Maarschall—Komin wil 't aantal uren van 't onderwijs in de nut tige handwerken verminderd zien, maar daarentegen opnemen onderwijs in de Staatsinrichting voor meisjes. De heer Bruch vindt 't beter om met de idéé van Mevr. Maarschall Komin te wachten totdal de nieuwe Riiksregeling inzake 't herhalingsonder- wijs is vastgesteld. Het geldt nu alleen een regeling van de belooning van 't on derwijzend personeel. Met de denkbeelden van Mevr. Wil lekes Macdonald gaat spr. mede. In de richting, die Mevrouw Willekes Macdo nald bepleitte in te gaan, wordt reeds gewerkt. Mevr. MaarscSal I—K 0 m i fi f relet haar voorstel in/ De heer Roest stelt voor in art. 6 te bepalen dat het hoofd met 't onder wijs in een klasse wordt belast. B. en W. nemen dit over en 't geheele voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Na een geheime zitting is aan de orde Pant 9. B.enW. vragen een crediet van f 2000 voorden aankoop van sportmateriaal voor den aanko.p van sporunatóriaal voor 't. gemeentelijk sportterrein ear) ce Kleverlaan dat zijn voltooiing nadert. Wordt verleend/ Pu at 10. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een algemeen besluit met berekking tot het voeren van ontruimingeprocedures van aan de gemeente toebehoorende perceelen, zoo dat voortaan ln geval van on ruiming de raad nidt telkens afzonderlijk moet besluiten tot heft voeren van een rechtsgeding. De heer Poppe ls er tegen om aan B. en Wz toe te staan, iedere procedure te voeren zonder dat de Raad daarin eerst is gehoord.^ De heer Pepe'r vindt evenmin een reden om een anderen dan den tot he den gevolgden weg te gaan inslaan. De heer Van Toulon van der Koog kan zich indenken dat Ged. Sta ten tegen een voorstel als dit bezwaren zullen opperen en vraagt of B. en W. deze quaestie onder de oogen zagen.- De heer Slingenberg zegt, da; B. en Wz van Rotterdam de eersten wazen, die aan den Raad een dergelijk besluit voorstelden en dat de Raad daaraan sanctie verleende. Ged. Staten van Zuid- Holland keurden dat raadsbesluit goed. B. en W. zijn ge-inforoieerd dat Geiep. Staten van Noord-Holland in beginsel legen een besluit als dat 't welk B. eii W. nu aan den Raad voorstelden, geen bezwaar hebben. De heer Poppe handhaaft zijn be zwaren en is er tegen om een deel van de macht van den Raad aan Bz en W. af te staan. Het voorstel van Bz en*W. wordt met 16—12 stemmen aangenomen z Punt 11. B. en W. «tellen voor om de be looning van eecrelarissen van de com- miasiri tot wering van schoolverzuim ine; ingang van 1 Mei vast te ötellen op f 300 per Jaar; uit walk bedrag dj»n tevens de koöten van drukwerk enz. moeten worden voldaan. Wordt Pent 12. B. en W. vragen den raad mach tiging om de boerderij met erf en tuin aan de Zomervaart no. 20 met ingang van 1 Mei 1.1. tot 1 Mei 1921 verhuren tegen eeu huurprijs van ["200 voor don goheeien huurtijd. Wordt aangehouden. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van een wijziging in de op- ichtingsakte P. E. G. E. M. Wondt Punt 14. E es W. stollen den raad voor omlien te machtigen met 't gemeen lebestuur van Spaarndam een over eenkomst aan te gaan inzake de le vering van duinwater aan die ge meente, waardoor wordt bewerkt dat ook voor perceelen gelegen m Schoten die aangesloten zijn aan de aanvoer- ieiding voor Spaarndam een verhoog den prijs van f 0.12 per M3. in reke ning kan worden gebracht. Wtandt aangenomen. Punt 16. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der overeenkomst met, de H. IJ. fci. M. in zake het vervoer van wa- gen6 naar het pompstation der wa terleiding. Wordt aangenomen. Punt 16. B. en W. stellen deu raad voor hen te machtigen voor de gemeente voor f 43500 aan te koop en de percee len aan de Koningstraat en Jacobij- nestraat lead, eectie C nrs. 992, 2113 en 2112, te zamen groot 184 centiaren. .Word,- me: 108 stemmen aangeno men. Tegen stemden de leder.: Keer- woll, mevrouw Maarschall'Komin. Pep ei', Gerrisz, Roest, Kingnia, Kop pen en rnej. Van Vliet. Punt 17. Bij raadsbesluit van 17 December werd aan de alhier gevestigde Wo ningbouwvereniging „Rosehaghe" een voorschot verleend voor den boi(w van 138 ééngezms arbeidera- woningen op een terrein gelegen lus- sdten den Zijl weg en de Brouwers vaart. I,ater is gebleken, dat 139 wonfn Dame: Dokter, hoeveel ben ik u schuldig P Dokter: U mag u nog niet met fi- cancieele zaken ophouden. Daar bent u nog niet sterk genoeg voor. Eerste dienstbode: Jouw me neer en mevrouw leven er geloof ik nog al goed van, hè? Tweede dienstbode: O, ja, dat moeten te weL Anders ging ik dadelijk Feuilleton 9) De eerste vrouw van mijn man was dus een Duitsche? vroeg ik. Eigenlijk geen Duitsche, ant woordde oom, want haar vader en moeder waren ook al in Polen gebo ren. Het meisje was, zooals ik reeds zei, niet mooi eai ondanks haar rijk dom, werd zij niet ten huwelijk ge vraagd. Waarom Wis)iLafslue met haar trouwde, weet ik niet; men hoor de al spoedig dat zij niet gelukkig wa- Ten en ten slotte vernam men dat hij haar had van kent gemaakt. Hert rechtsgeding werd te Krakau ge voerd. De dienstbode kwam nu zeggen, dat het een op tafel stond. Oom bood mij galant den arm en tante snelde mij vooruit naar de eetkamer. Gedurende oen maaltijd werd er echter niet over mijn zaak gesproken, daar de dienst bode ui de kamer bleef. Zoodra wij in de zitkamer terugkwamen, nam oom evenwel den draad van het ge sprek weer op. Ik weet niet wat je plannen zijn, Bella, zei hij. Ben je voornemens in Krakau te blijven'/ Daar kan ik voorloopig niets van zeggen, antwoordde ik. Eerst moet ik de brochure lezen. Dat is ook zoo, antwoordde oom, maar zoolang je hier biiju, moet je ons huis als het jouwe beschou wen. Natuurlijk, voegde tante er aan toe. Zulk een jong vrouwtje als jij kan niet alleen in een hotel blijven. Indien jo dus besluit, je met helden moed aan de zaak van je man te wij- don is het 't beste dat je je tenten bij ons opslaat. Heb je veel geld bij je? vroeg oom. Niet veel, maar als ik meer noo- ddg heb, kan ik immers naar War schau schrijven. Mijn kas is altijd te jouwer be schikking, luidde hef. hoogst vriende lijke antwoord. 's Avonds koorde ik laat, maar wel gemoed naar mijn hotel terug. Dat oom mijn besluit billijkte, stemde mij opgeruimd en dankbaar. ZEVENDE HOOFDSTUK. Zoodra ik alleen was, nam ik do brochure tor hand ten einde het. Pr°- ccs te kennen. Op de eerste bladzijde stonden de namen van de rechten en gen gebouwd kunnen worden. De kosten zijn evenwel belangrijk hooger dan de raming. In verband daarmede wordt door genoemde vareeniging eene gewijzig de bouw- en exploitatierekening voor den bouw van 139 ééngezinsarbèufers- woningen ingediend, volgens welke het voorschot zou moeten bedrag-ui f 1.2&40Ü0, terwijl de bijdrage is ge handhaafd op het bedrag van de oij genoemd raadsbesluit behoorende ex ploits 11 erek en i ng. De huurprijzen zullen in verband daarmede moeten worden gebracht op de volgende bedragen: voor 86 woningen van f 5.30 op I 7.40 per week; voor 48 (oorspronkelijk 47) van f 5.80 op f 7.85 per week, voor 1 van f 6'10 op f 8.30 per weak, voor de bovenwoning met bestuurskamer van f 5.50 op f 7.20 per week, voor 2 win kelhuizen van f 10 op f 18 80 per week en voor 1 winkelhuis van f 12 op f IP per week. B. en \V. stallen voor: lo. aai: de V* oningbouwvereeu'gmg ..ltosehaghe" voornoemd een verli.gd voorschot poe te kennen, en 2o. de erfpachtseorr., genoemd in raadsbesluit van 28 Januari te Lrttt- gen van 6 op 5.132 De heer Miezérus, die herin nert aan de bezwaren, die reeds eer der door hem tegen dezen bouw zijn geopperd heeft bezwaar om dit voor- s.el aan te nemen. De heer Slingenberg ant woordt da; indien men den gelieelcn woningbouw niet wil stopzetten men niet di voorstel moe. medegaan. Hot te alleen een financieel e en teohni- sche quaestie. Yerhooging van heit voorschot is noodig gelijk in het voor stel is uiteeaxgeeet. He»t voorstel van B. en W. wordt aangenomen, nadat de heer Mieaórufl zich er tegen heeft verklaard. Punt 16. Burgemeester en Wethouders ad viseer en gunstig op een verzoek an dr. J. W. van Rooijen om hem in koop af te staan het door hem bewoon te perceel Koninginneweg 56. Zij stellen voor om de koop6om op f 17.650 te be palen &n om in de voorwaarden op ie nemen dat de gemeente gedarenhe 5 jaar na de overdracht van het perceel het recht van vóórkoop heeft op straffe eener borie van f 8000. Word", aangenomen. Punt 19 Onder mededeeling dat de groote zaal van het voormalig Zander insti tuut dooi' hen is bestemd voor gym nastiekzaal voor cursussen van ge meentelijke instellingen, scholen, en, ra de vrijblijvende uren, voor particu liere vereeuiglngen, vragen B. en W, den raad eeu crediet van f 6212 voor de aanschaffing van gymnastrcfcloo stellen WordU aangenomen. Punt 20. Naar aanleiding van een verzoek van de bewoners eu enkele eigesiaron van die perceelen, stellen B. en W. voor, mede in verband met de groote woningscltaarsclite om den termijn van ontruiming van de onbewoon baar verkluarde woningen gelegen aan de Noorderechoo'steeg 7 eu 9, aan de De Haasstraat 5 en 11 en aan den Burgwal 21, me: 6 maanden te verlengen. Mej. Van V 1 i e zal met leedwe zen aan dit voorstel haar stem ge ven, daar de toestanden in deze wo~ riin^en allererbarmelijkst zijn. In een perceel vond spr. bij een bezoek niet minder dan vier gezinnen bijeen. Spr. dringt er op ean om de menschen zoo spoedig mogelijk aan een andere wo ning helpen en vraagt wanneer met den bouw van de gemeen -.- .0- ningen zal worden begonnen. De heer Miezérus zou de wcA mug De Haasstraat 11 willen uitzon deren, want die woning is inderdaad zeer slecht. De heer Sidngenbegg zegt, da: B. em W. me", leedwezen dit voor- etel deden, maar dat de gemeente aan de bewoners geen ander onderdak weel te geven. Waar i6, dat de wo ningen de allerslechtste in Haarlem zijn. Spr. kan mededeelen da", met den bouw van de gemeentewoningen ten advocaten. De verdediger van mijn echtgenoot, was een zekere Polofskie. Ik besloot dien te gaan zoeken. Daar op volgde de akte van beschuldiging: Den 17 Juli 1900 speelde zich ln het dorp Leucze bij Waöawiase, een vree- selijk tooneel of. Op dien dag werden op het kasteel van het echtpaar Sta nislaus en Mólanie Wisniefskie eeu menigte gasten verwacht om zooals dit ieder jaar geschiedde, hun trouw dag feestelijk te herdenken. De ech telieden waren beiden rijk on leefden ln groots weelde. Wisniefskie was een ontwikkeld man. Hij had de hoogescliool te Wee- non djoorioopen, hield van sport en verteerde veeii geJd. Zijn vrouw, die hem zielslief had, nam wel is waar deel aan alle feesten maar liield toch miet van veel drukte, hoewcTzij dit als welopgevoede vrouw nooit aan haar gasten liet merken. Dit verschil van zienswijze van dc beide echtganooten, was echter één d^r voornaamste oorzaken van hun vervreemding. Bij het dienstpersoneel evenzeer als bij de kennissen in den omtrek was men althans van mecning dat het echtpaar Wisniefskie alleen do goede verstandhouding bewaarde oen deu uiberlijken echJJn t© redden, maar dat rij liet voortdurend samen oneens waren. Den 13en Juli, een paar dagen vóór het noodlottige feest zond de beschul digde, door zijn knecht Kwiotofskie een biief aan zijn vrouw. Daar deze al een paar dagen bedlegerig was nam haar kamenier Julia Bancs, dezen aan. De kamer van mevrouw Wisniefs kie was geheel donker gemaakt, want één van de cosmctieke preparaten, die zij gebruikte om to trachten haar gesnis aan schoonheid t© verheipen, kon alleen in het donker worden toe gepast. De kamenier schoof daarom gordijnen een weinig op zijde op dat haar meesteres den brief zou kun nen lezen. Zoodra mevrouw Wisniefs kie den brief, had gelezen, frommel- do zij hem in woede in elkaar en wierp hem op deai grond om hem daarna weer op te rapen en onder haar hoofdkussen te verbergen. Op Julia's vraag of er geen antwoord op gegeven moest worden, daar Kwio tofskie stand te wachten, riep zij drif tig uit: Neen, geen antwoord Hij kan weggaan. Ik wil niets daar van weten. Ik wil haar niet kennen. Niettemin stond mevrouw Wis niefskie op toen Kwiotofskie een twee den brief bracht en liet zij zich aan kleden. Telkens wanneer zij een samen komst met haar man had. liet me vrouw zich keurig kleeden, alatf zij naar een feest moest «1 vooral dien dag besteedde zij bijzondere zorg aan liaai' toilet- Dix kostte veel Liid en Kwiotofskie kwam ten slotte nog ine; een derden brief van den beschuldig de om te vragen, waarom mevrouw niet kwam Deze werd daar zoo boos over, dat zij Julia oen fleschje odeur naar het hoofd wierp. Onder het klee den, vroeg mevrouw Wisniefskie her haaldelijk naar mevrouw Wolbrouska een jonge weduwe, die in Boehina woonde, maar toen te Lencze logeer de. Eindelijk begaf mevrouw Wisniefs kie zich naar liert &alon, waar haar echtgenoot haar wachtte. Zij had daar een lang gesprek met hem, waar over, dat weet men niet. Dit kunnen slechts twee personen weten, name lijk mevrouw Wisniefskie, die in hot graf rust en de beschuldigde, die hardnekkig schuld ontkent en beweert dat er alleen gesproken werd over toebereidselem tot liet feest. Men ver moedt echter dat en- wed andere din gen verhandeld zijn geworden, want Julia getuigt, dat haar meesteres met rood guweende oogen cn hoogst opgewonden terugkeerde. Zij was zoo van streek, dat zij zoodra zij haar ka mer betrad, op haar bed neerviel uit roepende: O, ik ongelukkige, ik on gelukkige: Toen de knecht Sgnaüus Kudelka, terwijl de beide ecntgeziootan zaten t© praten, zich in de aangrenzende kamer bevond, hoorde hij zijn mees- tnrifta lallftiit deu r.qoi9i van Cl?,-ill a N1. o.hroueka uitspreken en tegelijker tijd de «oorden: „Ik zal haar wegja gen, wegjagen zal ik haar", waarop haar man antwoordde: „Waag dat niet". Deze Cecilia Wolbrouska, die toen gehoord werd, is de weiuwe van dun gemeente-geneesheer Wolbrouska. Zij kent den beschuldigde at lang; toen zij nog een kind was, kwaïn hij reeds bij liaar ouders aan huis. De beschul digde loochent dat hij ooit voorno- uiens is geweest, met haar te trou wen, maar toch zijn er omstandig heden, die op het tegendeel wijzen. Mevrouw Wolbrouska is een nog jon ge vrouw, bijzonder mooi en. iemand niet een opgewekt humeur, het zou dus niets vreemds zijn geweest als de beide jongelieden zich tot elkander aangetrokken hadden gevoeld en men weet niet waarom hel niet tot een huwelijk ia gek omen. Eea feit is het echter, dat zij, tegon alle verwach ting in, met den veel ouderen dokter Wolbrouska huwde, zoodira h« enga gement van WSsniefeki© mei Mélanie voo Falkenberg publiek werd. De dok ter overleed een half jaar na zijh hu welijk aan een beroerte. Na zijn dood, knoopte Wisniefskie de kennismaking met de jonge weduwe weder aan en kwam by dikwijls te Lencze. (Wordt yervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5