Hauler's DAEBÜL Buitenlandsch Overzicht TWEED E BLAD. Woensdag 80 Juni 1120 Dr. k. BÜRÜMAN. Aan liet eind van dezen cursus gaat Dr. Borgman het onderwijs vaarwel neggen. Zijn tijd is gekomen en hij wil, na een eervollen staat van dienst van 60 jaar de leiding van. de Haarlems ah e H. B. S.lloogere Han delsschool aan jongere h«nden over geven. Aan het eind van den cursus gaat Dr. Borgman dus heen; maar heb is merkwaardig hem te hooren verzuch ten. dat hij dit jaar wel geen groote vacantie zal hebben, want als de cursus straks is afgeloopen, moet hij de nieuwe organisatie voor het nieu we schooljaar gereed hebben, vóór hij heen kan gaan. Ln het vriendelijk vertrek van dit fraaie schoolgebouw Ir. L. C. Du nton t, onze directeur van Openbare Werken, heeft met deze H. B. S-— Handelsschool toch wel een ft-aaJ Staal van bouwkunst geleverd! hebben we een uurtje met den heer Borgman zitten praten over het ver leden en over de toekomst. Want al legt de heer Borgman rtijn dagelijk- sche laak neer, toch kan hij trog van leen toekomst praten. Waai- 'k wonen ga, zei hij, niet in Den Haag, want daar zijn to veel menschendie niets te doen hebben, gepensionneerden en zoo. Ik heb al tijd een bezig leven gehad en zal roe er dus wat aan moeten wennen nirft zooveel meer te doen to hebben. Ik ben daarom van plan eerst oens een poosje te Amsterdam te gum wonen. Daar ben je in het centrum van aen handel en' zijn belangrijke inrichtin gen. Ik hoop daar veel te kunnen 6tudeeren en. mijn studie nog ten goede te doen lcomen aan de Haar lem scha school. Misschien ben ik in de gelegenheid de kostbare collectie Waren, die de schooi bezit aan te vul len en uit te breiden door persoon- Kjke relaties, want een Handels school moet haar ool'ectiee steeds Banpassen aan wat de nieuwe tijd weer eischt. Anders zou rij achteruit gaan. Maar la*er kom ik stellig weer te Haarlem terug. Voor rusten acht de heer Borgman den tijd nog niet gekomen. Rusten heeft hij zeker in zijn bezig en werk zaam leven ook niet gedaan. Dr. Borgman, die vaak de eer krijgt de organisator van het handelsonderwijs te zijn, heeft ook zichzelf gevormd en opgewerkt. Hij is afkomstig uit een onderwij zersgezin uit het hooge Noorden, uit Eenrura, tusschen Groningen en Delfzijl, waar z'n vader schoolhoofd was. Ook hij ging van jongeaf in de richting van 't onderwijs. Aan de Normaalschool te Beerta, waar de bekende paedagoog Bouraan, wiens leesmethode tiental ten van jaren in ons land op de lagere school werd gebruikt, zijn directeur was, stu deerde hij voor de hulpakte, die hij in 1870 haalde. Oude-Pekela, Haren, Wageningen en later Leiden zag hem voor de klas. In de academiestad was hij', waar hij' wezen wilde, want hij wilde de lagere school uit. Ir. 1877 was hij zoover, dat hij genoeg Grieksch en Latijn in z'n marsch had, kennis in z'n vrijen tijd verwor ven, om het staatsexamen te doen voor de Leidsche academie. Hij ging drie jaar college loopen in de wis- en natuurkunde, totdat hij in 1880 door den dood van zijn vader voorloopig zijn plannen moest opgeven. Hij had z'n candidaats-examen ln de natuur- en scheikunde ai gedaan, toen hij. de univereitek. er aan moest geven en weer naar 't lager onderwijs terug moest. Dat was een groote teleurstel ling, maar die wakkerde zijn wils kracht nog aan en terwijl hij weer in de Niitsscibn'ol te 's-GTa.venhage aan 't onderwijs geven was, bekwaam de hij zich in z'n vrije uren voor het oandidaatoexamen in de Plant- en Dierkunde, voor welk examen hij' slaagde, en waardoor het hem moge lijk werd ais leer aar op te treden aan de H. B. 8. te Warfum. Daar vond hij gelegenheid om ver der te studeeren aan de Groningsche Universiteit en in 1891 was de heer Borgman zoover, dat hij Dr. Borgman werd, door in de geologie te promo veeren. Dat jaar werd hij 1 eeraar aan het Haagsche Gymnasium en tevens Jeeraar in de plant- en dierkunde aan de H.B.S. in Delft. Neg was Dr. Borgman niet aan 't el/ido van zijn zwerftocht, waad. in 1894 werd hij uMgomoodigd op te treden aEs directeur van de bekende school voor Nijverheid «n Handel te Enschede, een stichting van de indus trieelen daar, met het dool or de aan staande fabrikanten et» handelaren te vestigen. Vijftien jaar leng heeft Dr. Borg man er naar gestreefd de school, die een groot en naam kreeg, zoowel binnen als buiten onze grenzen te vervolmaken en dat met zulk een suc- cès, dat de Haartemsche Wethouder van Onderwijs, die omstreeks 1909 t onderwijs hier ter stede reorgani seerde, geen beter deskundige op hot gebied van het handelsonderwijs wist te vindien om aan het hoofd der nieuwe Haariemsche Haodolesohool te sitaan, dan Dr. Borgman. De heer Borgman werd uitg«r.oodigd en toen hij er in bewilligde word hij door dan Raad benoemd. Zijn eerste jaren zijn hier niet zoo pleizierig geweekt. Z'n echoed was eerst ondergebracht in de oude 5-ja rige H. B. 6. aan de Jacobijnestraat en menigeen herinnert zich nog den strijd, die toen gevoerd is tegen wat men meende den te weelderigen op zet van het nieuwe gebouw. Er was een strooming, die aan den verbouw van de oude school de voorkeur gaf. Dr. Borgman heeft echter z'n zin ge kregen en in 1915 kon de nieuwe school in gebruik genomen worden, na eerst nog als localiteit voor de Bel- •gische vluchtelingen en later als ka zerne voor de gemobiliseerde sblda ten dienst te hebben gedaan. liet is toch maar goed, zei Dr. Bocrgman ons lachend, dat er toen rnaar doorgezet is, want een nieuwe school had er toch moeten komen en. wanneer dit nu ln deze jaren zou moeten geschieden, hoeveel zou dal gebouw dan nu wel niet hebben ge kost? De. aftredende directeur kan ook op z'n Haarlemschen arbeid met veel voldoening' terugzien. Hij heeft ook deze school tot grooten bloed weten re brengen. Dank zij het leeraarspersoneel, pleegt dr. Borgman deze stelling 're amend ee ren. De bloei van de school blijkt uit de cijfers. In 1909 werd de 3-jarige H. B. S. met 170 leerlingen geopend. Nu heeft zij er 450; in dezelfde jaar be gon de eer-site klasse der Handels school met 14 leerlingen! nu heeft zij er 104. En voor het nieuwe leerjaar 192f-"21, hebben zich pl.'m. 140 Candida ten aangesneld, 'n aantal dr. Borg man zeg: het niet- zonder eenigen ge rechten rrots i— dat gelijk 16 aan de candidaten voor de wee 5"jarige H. B.-Scholen samen. En dit, terwijl in den beginne de H. B. S.-iHandels- sohool als de mindere van de 5-Jarige H. B. S. werd aangezien. Wie de oprichting van de Handels school heeft meegemaakt, herinnert zich nog wel de aanvankelijk ver breid,e meeniing, dait, als de Minderen niet op de vijf meekonden, je hen tot je teleurstelling maaroji de Handels school moest doen. Deze dwaze mee" ning ie er in die elf jaren van het be staan der school gelukkig wel uitge raakt Het is zeker wel voor een groot deel aan den heer Borgman te danken dat de schooi thans een zeer gunstige repucarie geniet Nier alb en is zij met haar 21 klassen de groots'e van one lard, zij behoort ook tot de beste. Het is ook voor een groot deel aan dr. Borgman >;oe te schrijven en ddt was niet) zonder beteekenls voor het ae&zlaa van het onderwijs, dat, de Haariemsehe en andere scholen het praedxeaa*' „Hoogere" verkreeg iter onderscheiding van een aanmal an- lire handelsschooltjes met een veel beperkter program. Dr. Borgman heeft voorts devol doening mogen smaken, dat voor de j leerlingen van de Handelsscholen, behalve de weg naar de Ratterdam- sche Handelshoogöschool, ook ge-, opend werd de weg naar het notariaat en rjot de kringen der Indische gouver" nemenns-ambtenaren enz. Me; genoegen zie 'k terug op m'n Haarlemschen tijd, want die hoeft mij veel voldoening gegeven, mocht de heer Borgman dan ook zeggen. Zijn verhouding het uitgebreide leer- arencorps (een 3ö-iial) en de leerlin gen is steeds uitstekend geweest. Dr. Borgman zelf karakteriseerde het: Ik moes nog hei eerste booze gezicht zetten. En ook, met, straffen bereik je zoo weinig. Ik heb altijd meer ge bracht om iet6 van hare Kot hart ie doen uitgaan. Als je dan eens met de leerlingen praat, bereik je veel meer, dan met srraf. Men moet niet vergeten, dat de studie aan onze school zoo heel anders is, veel meer paedagogische vrijheid eischt, dan b.v. aan. H. B. S. en Gymnasium. Daar vandaan gaan de leerlingen naar de Universiteiten of naar de Technische- of Laadbouwhocgeschool, waar ze als stu denten zelfstandig moeten lecrcn wor den, om in de maatschappij te kunnen optreden. Maar aan de Handelsschool krijgen de leerlingen feitelijk eind-onder- wijs. Van hier gaan ze de maatschappij in vandaar, dat je ze op onze school an ders moet behandelen dan op de andere inrichtingen van M. O. en H. O. En dan het studeeren. Och, dat gaat meestal wel vanzelf. Het belangrijkste is initia tief-wekken in den leerling. Dat beslist toch voor een groot deel het slagen in 't leven. Daarom is noodig, dat elke leer ling bestudeerd wordtniet alleen in de klas, maar ook op de speelplaats, in de vergadering van de schoolvereeniging enz. Want met mooie cijfers op jo rap port kom je er nu eenmaal niet. Ik heb dikwijls jongens en meisjes met niet zeer voldoende cijfers, waarvan 'k weet, dat ze beet terecht zullen komen en andere met een rapport met achten en negens, waarvan je moet denken „Stumper, hoe zal je er komen." Toch moet 'k zeggen, dat vele leerlin gen van onze school een mooie carrière maken.- Allen worden geplaatst, zoodra ze klaar zijn en ex zijn er verschillende, die in Oost en West en in ons eigen land al aan het hoofd van zaken staarn De staat van dienst, dien we in dit artikeltje gaven, zou onvolledig zijn, wanneer we onvermeld Heten, dat de Re geering den heer Borgman vaak als ver tegenwoordiger koosin 1900 als lid van de commissie voor vakonderwijs op de Parijsche tentoonstelling, in 1910 tot lid der commissie voor de afdeeling on derwijl op de Brusselsche tentoonstel ling, terwijl hij ook benoemd werd tot lid der Regeeringsoommissie van onder zoek naar de mogelijkheid van de op richting van een bureau voor weten schappelijk onderzoek van handelsarti kelen. De Regeering erkende zijn ver diensten door hem te benoemen tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau en de Fransche Regeering door hem te benoe men tot Officier de l'instruction pu- blique. Als Dr. Borgman straks het Haarlem- sche onderwijs vaarwel gaat zeggen, zal hij zeker de voldoening mogen hebben, dat hij de Haarlemsche Handelsschool tóó heeft weten te organiseeren en in weinig jaren tot grooten bloei te bren gen, dat Haarlem hem daarvoor zeker erkentelijk ral blijven. 'T D UITSCHE LECER 100.000 OF 100.000 MAN STERK? Naai- aanleiding van do nota's der Entente schrijft de „FVankf. Ztg.": De vermindering dor rljOcsweer r,ot 100.000 man binnen 14 dagen is op het oogenfoltk in militair en econo" mlech opricht onmogelijk. Als de En tente in Dultschland onlusten wil ver oorzaken is _er geen btrer middel dan dit. De Opperste Raad had tijdig kui>' nen en moeien waarschuwen, dat he: hean met de handhaving van den "er- mijn werkelijk ernst was en tnti zou een stelselmatige poging zijn om DultsChland in moeilijkheden te bren gen, waarneer men nu plo seling op de nakoming van den termijn zou sitaan. Ook voor de volledige ontbin ding der „Emwohnervvétiren" moet men den tijd hebben. De zwakke bur" gerweren zijn stellig geen gevaar voor den wereldvrede. De regeering alleen kan ten volle inzicht ln de omstan- <ii oh eden hebben en zij alleen kan be slissen. Het Dui'-eche volk heef: het. recht te we en, waarom de weg, die direct naar den afgrond leidt, moe; worden bewandeld. De regeerende Fransche militaire partij is he,:, tame lijk onverschillig, of Duiuschland kan bemalen of niet. Derhalve moet de re geering worden uilgenoodigd zich uft te spreken. De rijksdag is 'de aangewe zen plaas daarvoor. '0 Volk heetf het recht, dat zijn vertegenwoordigers worden gehoord. Als de regeering niet spreekt, dwingt zij de vertegenwoordi gers van heit. volk daartoe. DE FINANC1EELE CONFERENTIE. De inftternaitionaie financieele con ferentie De Brussel waar de geal lieerden en de centralen samenkomen om over de financieele problem en te beraadslagen js thans bepaald op 23 Juli. DE DUURTERELLETJES IN DUITSCHLAND. De relletjes duren voort. Nu ook al te Berlijn. Daar zijn Maandagavond en Dinsdagmorgen ook levensmiddclenopetootjes voorge komen, die wel niet zoo'n grooten omvang hebben aangenomen als te Hamburg, maar toch wel een ernstig karakter droegen. Maandagavond trokken ongeveer 150 menschcn, meest al vrouwen en opge^hoten jongens, waar de centrale markthal, op don AJexanderplaitzterwijl zij plalcaten droegen, waarop geschreven stoiv' „Weg met de leve nsmiJdidel en woel- raars!" enz. Dinsdagmorgen verscheen weer een demonstratie, ook met plakaten, die bovendien schreeuwde: „Weg met de politiel" „Weg met d-e woekeraarsl" Deze demonstranten drongen het ge bouw binnen, liepen naar de kleinhan delaars en wilden dezen plunderen. De politie kwam tusschenbeide. Bij het hierop volgende gevecht werden eenige personen gewond en gaarrea. teerd. De markthal werd tijdelijk ge sloten, maar later weer heropend. Daarop trokken demonstranten naar het paleis van den rijkskanselier. Hier gebeurde echter niets bijzon ders. De beloogers gingen rustig ui- één. Dinsdag ds een groote troepenmacht iai Hamburg en ALtona binnengetrok ken. Maandagavond hielden de plunde ringen aan. De politie was machteloos vandaar dat troepen ontboden wer den. De arbeiders eischen het terugtrek ken der troepen en der politie van de straten en zêftgeoi de veiligheid ln de stad te waarborgen. In Duisburg is het, ten gevolge van de verlaging der prijzen, thans rustig. Te Bremershaven hebben onlusten plaats gehad, waarbij twee dood en en vele gewonden vielen. In Würzburg hebben ook levensmid- deleuonlusten plaats gehad. Een grci- to menigte verzamelde zich voor lie: raadhuis, dat door de rijksweer bezet was. De rijksweer gelastte de menig te rich te verspreiden en toen daar aan geen gevolg werd gegeven,"werd vuur gegeven, tengevolge waarvan velen 'gedood en gewond werden. In Mainz en Ok «nburg is he; thong weer rustig. EEN NIEUWE COMMUNISTISCHE 8AMENZWERINC IN DUITSCH LAND? De „Köln. Ztg'." deelt in een hoofd artikel nadere bijzonderheden mee over de samenzwering van links, waarover in de laatste dagen veel geschreven is. Vol gens dit blad zou men een Bolsjewistisch koerier te Halle geschriften afgenomen hebben, die een denkbeeld geven van de sterkte van het roode leger in April 1920. Toen bestond dit leger uit negen troe pen, gezamenlijk 410.000 man sterk. Goed gewapend met kanonnen, machine geweren en ander oorlogsmateriaal. Uit aeae papieren is verder gebleken, dat de communisten in Duitschland, gesteund door andere links-radicale elementen, een opstand hadden voorbereid op 15 Juni, na de verkiezingen dus. Waarom van dit plan werd afgezien, deelt de „Köln.: Ztg." niet mee, die echter wel vertelt, dat de voornaamste bevelen kwa men uit Moskou en dat de propaganda het levendigst gevoerd werd door de bu reaus te Kopenhagen en Amsterdam. Het blad 'beveelt aan, dat in verhand met het internationale karakter van deze revolutie, een internationale bestrijding en ontwerpt hiervoor een program, waarop o.a. staat het onschadelijk ma ken van de aanvoerders en het ontwape nen van de plaatselijke weren, Duitsch land kan hiertoe echter niet mede wer ken, indien het zijn leger tezamen van 200.000 tot 100.000 man moet verminde ren.- EX-KROONPRINS RUPPRECHT GEEN CANDIDAAT VOOR 'T PRESIDENTSCHAP. Volgens een mededeeling uit München aan de „Frankf. Ztg." heeft de Bejersche koningspartij beraadslaagd over een candidaluur van den gewezen kroonprins Rupprecht voor het Staatspresident schap en deze candidaruur verworpen. DE CEëlSCHTE SCHADEVERCOE- DINC. De „Standaard" meent te weien dat België van Duitschland als mini- mum-eisch een vergoeding van 10 milliard franc« zal eischen. ITALIë EN ALBANI6. In de Italiaansche Kamer heeft Giolitti gezegd, dat er een diplomaat met vol machten vertrokken is naar Albanië, om te onderhandelen met de Albaneesche re- geeriDg. DE ONRUST IN ITALI8. '•t Arbeidsbureau ie Rome heeft de algemeene staking afgekondigd. Het uitvoerend comité van de sociaal democratische partij ïeeït een moïïe ren gunste van de algemeene staking ver worpen. In verschillende steden duren de anar chistische onlusten voort.- Bjj onlusten te Ferni vielen vele gewonden. De socialisten besloten in de Kamer obstructie te voerèn in verband met het besluit der rogeering om troepen naar Albanië en Ancona te sturen. Verspreid nieuws TESCHEN. Uit Praag meldt men dat de minister van buitenland- sche zaken een telegram ontving van conferentie der ambassadeurs waar ln aan de Poolsche en Tsjecho-Slo wakijsche regeering wordt verzocht zoo spoedig mogelijk mede te dealen of zij arbitrage willen aaai va arden in de quaestie van Teschen of indien niet, of dan spoedig de volksstemming kan plaats hebben. Benes gaf te keiman dat regeering van Tsjech© Slowakije tegen arbitra ge is. DE RIJKSKANSELIER ZAL IN KEULEN SPREKEN. Uit Berlijn wordt gemeld: In opdracht van een groot gedeelte der bevolking in het bezette gebied aan den Rijn had indertijd de burge meester van Keulen volgens de Vorw&rte den toenmaligen rijks kanselier Hermann Muller verzocht op zijn doorreis naar Spa in KetiHen oen redevoering te houden. Müller had ge.'intword aan dit verzoek te willen voldoen. Na het aftreden van Müller heeft de burgemeester zich gewend tot den opvolger Fehrenbach. En hoogst waar schijn]ijk zal de rijkskanselier op den terugweg van Spa, in de Gürzenich- zaal te Keulen spreken, dus in het bezette gebied. DUITSCHE SCHEPEN IN BELGIë. Uit Brussel wordt gemeld: De Belgische Ministerraad heeft be sloten de 175 rich in België bevin dende Duiteche binnenschepen aan te wenden in het algemeen belang. DE DUITSCHE AFGEVAARDIGDEN- NAAR SPA. Het „Berl. TageMatt" deelt mede: dat de directeur van de rechtsafdeeling van hel ministerie v. buitenlandsche zak on, Geheimrad v. Simson, met den minister van bui- tenlandsche zaken Simons naar Spa zal gaan. Deze beiden hebben 1 vre desverdrag tot in de kleinste bijzon derheden bestudeerd. DE 006TENRIJKSCHE WEER MACHT. Uit Weenen wordt ge meld: De Commissie van Herstel wil uit beKuinigings oogpunt de afschaffing van de Oosten rijksche weermacht, DE DUITSCHE OOGST. De On afhankelijke Rijksd3gfractie heeft bij den Rijksdag een interpellatie inge diend, waarin de rogeering gevraagd wordt, welke maatregelen zij neemt ter bevordering van verlaging der prijzen het binnenhalen van den oogst en welke straffen zij denkt te nemen tegen hen, die een goede rege ling onmogelijk maken. XKGBN DB DUUKTE. ln Cux- hafe® is, naar het .Berliner Tage- bïatt" moldit, een commissie gevormd welite in samenwerking met de over heid streeft naar verlaging der le- vensmiddelemprijzen. Vele zaken wer den gedwongen hun waren zonder winst, aan de minder gegoeden te verknopen EEN MEDAILLE VOOR GROOTE GEZINNEN IN FRANKRIJK. Bin nenkort zal de minister voor openbare gezondheid, armenzorg èn sociale voor ziening, Breton, de eerste „medailles van het Fransche gezin" uitreiken voor de departementen van de Noid en het Pas de Calais en Parijs. De regeering geeft in deïe een goed voorbeeld Zoo zal mevrouw Isaac, de vrouw van den minister van Handel, cie elf kinderen heeft, de gouden medaille krijgen. Ook de vrouwen der ministers Breton en Marsal (minister van Finan ciën) komen voor een onderscheiding in aanmerking. Mevrouw Castelnau, de vrouw van den generaal, die zich in een even talrijk kroost als mevrouw Isaac mag verheugen, zal eveneens dc gouden medaille krijgen. Ten bewijze, dat er in Frankrijk toch ook nog wel groote gezinnen zijn, noe men de Fransche bladen het geval van de gezinnen Bernard te Rijssel en Yerryser, te Millau, met elk 19 kinderen. 'T CRIEKSCHE OFFENSIEF TEGEN DE TURKSCHE NATIONALISTEN. Uit Smyrna wordt gemeld De uiter ste grens van den Griekschcn opmarsch is de linie, welke loopt over Soma, Akhissar, Alaskir en Keles. De op marsch is stop gezet om de stellingen te bevesti-genj DE DUITSCHERS IN BELGIë. In den loop van een bijeenkomst van de Kamercommissie voor justitiële aange legenheden, heeft Vandervelde, minis ter van Justitie, de spodige indiening aangekondigd van een wetsontwerp aan gaande de „denaturalisane". (De minister blijkt dus gezwicht te rijn voor den steeds sterker wordenden aandrang der openbare meeaing, die zich verzet tegen ce aanwezigheid van tal van genaturaliseerde Duitschers, welke zich tijdens de Duitsche bezet ting België's vijand hebben betoond, doch thans vrij uit gaan onder dekking hunner Belgisdie nationaliteit.) DE POLEN EN DE BOLSJEWIKI. De Polen zouden zoo wordt gemeld Oost-Galicië ontruimen, uit vrees voor de Bolsjewiki. iidiiSiueaws TRAMPERSONEEL. Door bot hoofdbestuur vuu de Ne- derlaiidschc vereeniging van Spoor- en Tramwegperscaieei JS aan de di rectie van de E. S. M_, N. Z. H. T: M: en M. E. T. tn een zeer uitvoerig schrijven bericht, dat de door de di rectie voorgestelde loonregeling wordt aanvaard- Echter wordt medegedeeld dat gewenscht wordt, dat deze loons- verhooging wordt geacht te rijn In gegaan 1 Jan. 1920, dat het kleeding- geld alsnog zal vervalen, en dat spoedig een ultkeering in eens ca! warden verstrekt. Provinciale Staten van Moord-Hoilaad. DE KINDERBIJSLAC. (Middagzitting.) Do eerste voorsteller van den kinder bijslag, de heer Heerkens Thijs- sen, betreurde het, dat de vrouwehjke leden hebben gesproken tegen kinderbij slag en verdedigde verder het voorstel. De heer Heerkens Thijssen wijzigt het voorstel in zoover, da: gesproken wordt over minimum in plaats van maximum. Het amendement luidt nu als volgt „Boven en behalve de wedde genieten de ambtenaren, behoorende tot de eerste 5 loopklassen, een bijslag van f 104 's jaars of 2 per week en de overige ambtenaren 3 pCt, hunner jaarwedde, met een minimum van f100 voor ieder hunner wettige of wettig-erkende kinde ren beneden den leeftijd van 16 jaren, die op den isten, Januari van het jaar bo ven de Lwee zoodanige kinderen bezit ten." De Voorzitter vond dit een geheel an der voorstel geworden. Besloten werd heden de algemeene be schouwingen te doen afloopen en Woens dagmorgen om half 11 te beginnen met de stemmingen; Prof. Diepenhorst, repliceerend, bestrijd: ce heeren Kleerekoper, Ger hard en Nagtzaam in hun opvattingen en ontkent dat de kinderbijslag econo mise h niet doorvoerbaar zou zijn. Hij ontkende daarbij, dat arbeid koopwaar zou zijn. Voorts bestreed hij de ethische motieven, door mevrouw Boissevain Pijnappel genoemd en stelde tegen het. streven naar economische zelfstandig heid der vrouw, de verhouding tusschen man en vrouw, zooals die in den Bijbel is geschetst. Hij besxreed voorts de meerling, dat aan dit voorstel ten grondslag i-.ggen slechte politieke motieven. Hij bestreed tenslotte uitvoerig den heer Kleerekoper, die de uitdrukking heeft gebruikt: Wij salueeren niet enz. De heer Die penhorst meende, dat de heer Kleere koper daaitoe door een hoogere macht gedwongen zou worden. De heer Van Rooyen deelde mede, dat 250.000 Christelijke arbeiders den kinderbijslag wenschen. De heeren Van Zutphen en Pothuis hebben niet het recht namens alle arbeiders te spreken. De lieer Asscher houdt vol, dat de particuliere wéfkgevers er toe zullen moeten komen, om den kinderbijslag in te voeren.- Do heer Kleerekoper richt zich uitvoerig tegen Prof. Diepenhorst en be strijdt zijn beschouwingen. Eindigde de heer Diepenhorst met een: Als God met ons is, dan kan ons niets deren, ook spr. wilde dat overnemen en ontkende dan, dat de heer Diepenhorst alleen Gods steun zou mogen opeischen. Prof. Die penhorst had des heeren Kleerekoperis bewondering opgevorderd, voor het geen de Christelijke partijen hebben ge daan voor de ziel van het kind door het Christelijk onderwijs. De heer Kleereko per meende, dat die Christelijke liefde op rente is geweest, getuige hetgeen ge beurd is met art. 198 van de L. O.-wet. Hij betoogde ten slotte, dat het kin derbijslag-amendement is ingegeven door de overweging, dat men op deze wijze dc loonen laag zou kunnen hou den en dat men op <Le manier ui: politie ke overwegingen de gezinsuitbreiding kan bevorderen. De heer Ccioo wrdedigi zijn amen dementen en bestrijdt de houding van Gedep. Staten inzake de uitsluiting van de Federatie bij het georganiseerd over leg. Dc heer Hendriks (Gedep. Staten) maakt zich bekend als de minderheid in het College van Gedep. Staten, en dus •vóór kinderbijslag was. Hij adviseert bet amendement inzake kinderbijslag een voudig zoo te lezen, dat elke ambtenaar voor elk kind (boven de 2) f 104 zal krijgen. Dit voorstel wordt alsnu in dezen zin gewijzigd. Dc heer Hartendorf trek: thans zijn amendement op het eerste amende- nicr.;-Hccrkens Thijssen in. Tenslotte repliceerde de heer Ger hard (Gëdcp. Staten), daarbij de hou ding der meerderheid verdedigend en den heer Diejienhors: bestrijdend. Hierop worden de algemeene beschou wingen geslóten en de zitting verdaagd lot Woensdagmorgen half 11, wanneer aan de orde zijn de stemmingen^ „TUINBOUW EN PLANTKUNDE". Een echte zomerbijeenkomst, geken- merkt door de niet bijster groote op komst der leden, werd Dinsdagavond de vergadering van de afd. Haarlem der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. De samenkomst had plaats in „De Kroon" ea werd geleid door den heer Joh. de Breuk. Over enkele punten, die behandeld zullen worden op dc a.s. vergadering van voorzitters eu secretarissen en op de algemeene vergadering, werd druk gediscussieerd. Zoo b.v. over de kwestie der „waudclleeraren", die hier en daar lezingen gaan houden, llier en daar gin gen wel stemmen op, pro of contra, maar tot overeenstemming geraakte men niet, zoodat besloten werd op de alge meene vergadering eerst de kat maar eens uit den boom te kijken. Een en ander werd door den heer J. L. Bouwer toegelicht. De teekencursus, uitgaand; van deze laatschappij, werd in den afgeloopen winter door een dertiental cursisten ge volgd. Aan vier van hen werd gisteren avond een getuigschrift uitgereikt, van welke gelegenheid door den voorzitter gebruik werd gemaak; eenige erkentelij ke woorden te spreken tot den cursuslei der, den heer Bleeiker. Een woord van aanmoediging werd gericht tot hen, die jaar dc diploma's nog niet ontvan gen1 behalvo het getuigschrift viel nog een hartelijke gelukwensch van den voor zitter leu deel aan de heeren IJ. Mulder en R. Halstein, van Haarlem, H. J. Mar tens, van Beverwijk, en G. Aartsen, van Zand voort. Voör de onderlinge tensoonsteiling waren eDkelc fraaie bouquetiea ingezon den door de heeren A. C. M. Dernison en H. Cariee. Na beoorceeUug werden aan ecu inzending rozen („Kalserin Au gusta Victoria" en „Mac Arthur") van eerstgenoemde respectievelijk 4 en 3 punten toegekend. Dezelfde inzender ver wierf met zijn „Gladiolus llalley" 5 puniten. Ook aan de inzending van den heer Carlec („Gladiolus Primulinus") werden 5 punten toegekend. WELDADIGHElDSvUITVOERING. Naar men cms mededeelt heeft de weMiuligheida-uitvoering, gegeven op i Zaterdagmiddag 29 Mei j.l. door dc dansleerlingen yan Mevr. B. Schee pers—Geuer en de Hongaarsche Vio liste Annie Dietershofen m den Stads schouwburg, ten bate van Hongaar- eclie en Oostenrijkschc kinderen, op- gebracht een batig saldo van f 675. SPELEN IN DE VACANTIE. B. en W. geven gelegenheid aan de school jeugd in de aanstaande vacantie van spel en spori te genieten. Eiken morgen vaa 10—12 en eiken middag van 24 staat daartoe het speelterrein a.ia de Kleveriaan open. De kinderen hebben zich maar bij hun onderwijzers op te geren. De schoolhoofden bezorgen de verzamelstaten wel aan het Bureau voor Lichamelijke Opvoeding. ORGELBESPELING irt de Groote of St. Bavokerk to Haarlem, op Don derdag 1 Juli 1920. des avonds van 7 1/2—8 1/2 uur, door den heer J-ouis Robert. Programma. 1. Fantasie et Fuga g. kl. t- J. S.Bach 2. Choral II César Franck 3. Sonatina Stgfrid Karg-Etcrt. Allegro moderato. Ciacoma. Tripelfughetta. Rubriek voor Vragen VRAAGMet October moet ik op komen voor de militie-lichting 1920 te Haarlem. Mijn moeder is weduwe, mijn zuster in betrekking en mijn broer ge trouwd. Hoeveel vergoeding wekeüjkj krijg ik nu als kostwinner? ANTWOORDDit wordt door den burgemeester uwer gemeente bepaald op grond van verstrekie gegevens, u en uwe familie betreffende. VRAAG 1. Hoe moet ik een prachtig bloeienden vlierboom, waarvan de takken en bladeren vol met zwarte luis zitten, behandelen? 2. Door welk afdoend mid del kan ik mieren, die zich hoogstwaar schijnlijk onder een serre verzameld hebben, verwijderen? ANTWOORD 1. U kunt den vlier boom telkens bespuiten met gewoon koud water, doch met de waterslang met vollen druk en vooral ook de onder zijde der bladeren. Beter helpt bespui ten met aftreksel van tabak of ook zeep water. 2. De gangen met kokend water begieten of zwarte teer gieten in de opening. Ook petroleum is voor hen onaangenaam en ze verdwijnen daarnj ia den regel. VRAAG: Ik heb 42 weken f23.en 10 weken f 15-34 verdiend en ben in de plaatselijke directe belasting aan geslagen voor f 30.70 over het jaar 1919. Is die aanslag, nu ik zoo iang ziek ben geweest, goed, of hoeveel be lasting moet ik anders betalen? ANTWOORDKan zonder nadere opgave niet beantwoord worden.- In lichtingen zijn te bekomen bij de con trole der gemeente-belastingen, Ko ningstraat 2. VRAAG Hoe groot moet mijn loon zijn, om voor f 25.aangesla gen te worden in de Rijksinkomsienbc- lasting, plus Verdedigtngsbclasting over 19191920? ANTWOORD Ruim f 1500.—, VRAAG Is het adres van den cud- minister van Oorlog, den heer Colija, ook bekend? ANTWOORD t Adresseer aan den heer Colijn, lid van de Eerste Kasaer4 VRAAGMijn 16-jarigo zoon wilde opgeleid worden voor Inspecteur van Politie in Indic. Kunt u mij inlichtingen verschaffen, betreffende een kostelooze opleiding? ANTWOORD Informeer eens aan de Gent. Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht 3^ VRAAG Bij het invullen van den be schrijvingsbrief voor de Rijks-ank. be lasting stond ik voor de vraag moetik den omvangen toeslag f 150.en dc gekregen ouderdomsrente ook als tn-- komen opgeven? ea zoo ja wat do ouderdomsrente betreft, <2 X f 5 of 20 X f 5.—. Den isten Mei 1920 had ik de f 5 20 maal ontvangen (van Dec{ 1919 af). Op het belastingkantoor te V., waar ik woon, zei men opgeven, zooals de toestand op 1 Md is, dus 52 X f 5, want u ontvangt f 5 weeks, dus dat is f 260 per jaar. Is dit juist? ANTWOORD Ja, dat is volgens do VRAAG Is het bekend, waar het cir cus Carl Hagenbeek op het oogenblik zijn voorstellingen geeft? ANTWOORD Neen. VRAAGWelke is de aangewezen weg, om een handelsartikel te laten de poneert n? ANTWOORD Wend u *ot den Oo trcoiraad te 's-Gravenhage* VRAAG Ik heb een jongen van 17 jaar, die goed kan teekenen en er ook veel ambitie voor heeft. Waar kan hij, gratis of tegen vergoeding, opgeleid worden, om zich verder in het teekencn te bekwamen? \NTWOORD Wend u eens tot den Directeur van de Kunstnijverheidsschool aan den Dreef. VRAAG betreffende Witte Kruis- en andere loten, die na jaren weer te voor schijn xyn gekomen. ANTWOORD Wend u tot een effeo tcnhandelaar. VRAAG Mijn zoon is van lichting 1917. re. Had hij óók dezer dagen in spectie moeten maken? 2e. Krijgt men een persoonlijke kennisgeving of word: he: door middel van aanplakbiljetten be- kciid gemaakt? In dc gemeente Bloe- mondaal is het niet bekend gemaakt. 3c; Kan he: ook nog nadceligc gevolgen heb. ben? ANTWOORD ie. Wanneer hij r02O voor herhalingsoefeningen onder dc wa penen is geweest of met groot verlof is vertrokken, dan is hu vrijgesteld van die inspectie. 2e. Het onderzoek wordt bij openbare kennisgeving bekend ge maakt in iedere gemeente. 3e. Ja; 16 dagen provooststraf of kwartierarrest en c.q. opnieuw opgeroepen voor het on derzoek. VRAAG Dezer dagen kreeg ik een oproeping thuis, om mijn militaire klec- duig en uitrusting in te leveren. Nu is al eenige malen medegedeeld, dat ieder ee.i paaT schoenen en een stel ondergoed mag behouden, volgens een beschikking van den Minister van Oorlog. Is dit juist? ANTWOORDJa. voor sommige ca tegorieën is dat bepaald en hun mcdcgc. dtcld.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5