Onze 61"' aitkeering Agenda OM ONS HEEN Stadsnieuws Op 't Vliegveld. Binnenland 38e Jaargang No. 11389 versctujet dagopas op en i-eoeMagen. WOENSDAG BI JULI 1820 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agentgevesiigd u (kom der gemeente) t 3.671/,. Franco per poet door Nederland fó.SV/,. Afzonderlijke nummers f 0.15. GehluBtr. Bondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.67s; franco per post f0.65. Uitgave dar M. V. Lourens Coaler, Dircclour-Hooldredaetonr J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3032 ADVEBTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.75; iedere regel meer 35 Cta. Reclames 60 Cta. per regel. BU abounement aanzienlijk rabat. Tienetuivers-advertenrtèn v&n Vraag en Aanbod van 1—4 regels 60 Cta. per plaatsing, elke regel meer 15 Cta. A contant; culten bet Arrondissement dubbele prijs. Direotie en Administratie Graoto Hoste treat 83. Tolotoaanrs. der Redaotio 690 on dar Admlnietratia YE4 CEE NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD groot f 400. geschiedde heden eaH Mej. Wed. J. P. SCHOUTEN, 't Krom No. 7, wier echtgenoot door een ongelnk «p 11 Juli het leven verloor. Heden. WOENSDAG 21 JULI. Terrein nabij Soendapleiu (Schoten) Zomerfeesten I. L. V. O. Vhegdemon- gtraties, annex Lunapark, Parachu tesprong door Fehrenbach, 8 uur nm. Stadstcnt, Den Hout i Coucert Haar lem's Muziekkorps. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Z a n d v o o rt. Cabaret „Modem" Eereavond Louis Davids en Margie Morri», 8 uur. DONDERDAG 22 JULI. Gioote- of St.- Bavo-kcrk i Orgelbe speling van 7é8i uur n.m. Terrein nabij Soendaplein (Schoten, Zomerfeesten I. L. V. 0- Vliegdemon- stratie3, annex Lunapark. Kunstzaal Peddemors, Kruisweg 66, Tentoonstelling van Artistiek Kunst naaldwerk van Mien Vélthuys, 96 u. Schouwburg De Kroon Gr, Marlet Bioscoopvoorstellingen, nam.; en 's avonds 8 uur, i.'inems.Palace, Gr. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theatér", Kleine HoutsfclSat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. No. 2766 De Regeering en ons middelbaar onderwijs. Herhaaldelijk is in dit blad gewag gemaakt van de grieven, die de leer aren bij het Middelbaar onderwijs hebben tegen de maatregelen van den Minister van onderwijs en schoone kunsten-. Ze zijn zes .n aantalver mindering van de betaling van extra uren, nog wel met terugwerkende krach', tut 1 Januari, zoodat velschil lende leeraren tot restitutie verplicht zijl van een deel der reeds ontvangen geulen, wederoplegging van den plicht tot het betalen van premie voor pensioen, terwijl die promie tot nu toe door do gemeente werd betaald, ont houding van kinder- en vacantietoe- eloeg van medezeggingschap bij de voordracht van directeur, an ten slotte, wat eigenlijk de samen vatting van al deze grieven is, dat de gemeente niet meer het recht heeft, de tractementen te bepalen, omdat dit centraal voor alle schalen van M. 0. in den Haag geschiedt. Voor alle, met uitzondering van de drie groote steden, Amsterdam, Rot terdam en den Haag, omdat deze geen Rijkssubsidie voor hun middel baar onderwijs genieten. Het blijkt nu, dat Haarlem en andere steden door steun uit 's Rijks kas een zilve ren handboei hebben aanvaard. De Minister heeft liet recht, voorwaarden aan dit subsidie te verbinden en hij maakt daarvan een ruim gebruik. Ongehoord is de eif-ch om terugbeta ling van reeds ontvangen geld voor extra uren, ongepast, ja ongepast (het woord is niet to sterk} de ontne ming van een verkregen reöht, het premievrij pensioen. Kindergeld heb ben de leeraren niet, vacantietoeslag wordt hun onthouden is het won der, dat zij zich in kloeke taal bij den Baad hebben beklaagd? Daar vonden zij willig gehoor, ook de wet houder van onderwijs stemde met hunne bezwaren in en het gevolg daarvan is, dat thans een correspon dentie wordt gevoerd met den llang, om verbetering van den toestand te verkrijgen. Looi deze gedachten wis se ling niet tot het gewensehte doel, dan is eenmaal te meer gebleken, hoe noodlottig en /orkeerd te ver ge dreven centralisatie werkt, want zij zal ten slotte op achteruitgang van ons zoo vaak geprezen middelbaar onderwijs uitloopen. Hier is niet alleen een keraren- belang. De zaak reikt veel verder. Krijgen op den duur de Haarleansche sciio en geen goede sollicitanten meeimoeten zij zioh met tweede rangs figuren tevreden stellen, dan zal liet middelbaar onderwijs te Haar 1-éan spoedig zijn g-oedo reputatie ver liezen, l.e meer omdat, liet eindexa men aan den 5-jarigen cursus een schoolexamen geworden is en de maatstaf van het vroegere Rijkson- derzvj' k dus gaat ontbreken. Moet het eenmaal zoover komen, dan verliest Haarlem een van hare groote aan trekkelijkheden voor vestiging: over de hoofden van de leeraren, als recht streeks belanghebbenden heen, raken de -nul m care «ei» van Mi nister de Visser dus ors allen, inge zetenen van Heerlem Er is van leerkrachten op de breedste basis, de academische op leiding. toch al weinig verschot. Ou ders, die hun zoens kunnen laten stu- deeren, zien geen heil meer in vak ken, die alleen uitgang geven naar de school. Het particulier bed üf be taalt beter. En de beste leerkrachten zullen natuurlijk aangetrokken wor den door de scholen in de drte groote steden, die hoogere tractementen ge ven, omdat zij vrij zijn te doen wal - zij willen. De loestand voor Haarlem is nog bedenkelijker, omdat er weinig gele genheid is, steun to zoeken bij mede slachtoffers van de Haagsclie voor schriften. Niet overal zijn de levens voorwaarden gelijk, in Groningen moet het bestaan voel minder kost baar zijn, dan in Haaricrn, zoo is het ook in klein ei'e plaatsen, waai' men een gemeentelijke H. B. S. hoeft ge sticht. Utrecht heeft een Rijks H.B.S. naast een gemeentelijke, vandaar is «.us .-can steun tc vorwachten en de .enige gemeenten, die sympathie zul len hebben voor den nood in Haarlem omdat zij dien op gelijke wijs onder gaan, zijn gemeenten als Leiden en Arnhem. De hoedanigheid van deze hulptroepen behoeft niet onderschat, de hoeveelheid is gering. En toch zal er gehandeld moeten worden. Wij kunnen in Haarlem niet rustig zitten afwachten, of 't misschien nog wel meevalt en de tijdsomstandigheden ongedachte baat brengen. Terwijl de Senaat delibe reert, gaat de etad verloren, maar wanneer de Senaat zelfs niet overlegt, is het zeker met de stad gedaan. En voorloopig zijn de voorteekenen zeel- ongunstig. Er heersclit onder de leer aren, niet ten onrechte, een hoogst ontevreden stemming, de gesprekken buiten de lesuren Ioopen bijna over niets anders, dan deze grieven en ieder dio kan, denkt er over, het vee- go lijf te bergen. Een van de leeraren in het Nodcrlandseh van den 5-jari- gen cursus heeft al ontslag genomen en vlucht onder de beschermende vleugelen van 't Lyceum, aan een an der moet een volledige betrekking zijn aangeboden, met eon werktijd van9 uur per week. Er komt dus concurrentie, ook in de uren. Maar het schooltoezicht kan toch niet voor al de tegenwoordige leeraren den werktijd halveeren en dus (want dat volgt er uit) het corps verdubbelen? De "wethouder van onderwijs heeft toch al machtiging gegeven, om in bepaalde gevallen (leeftijd, detachee ring van klassen) vermindering van lesuren binnen het raam 18—24 toe te staan. Uit dit alles zien wij, dat d© toe stand voor ons M. O. in Haarlem bedenkelijk ia. En waarom.' Alleen door oen centralisatie, die de ^eheele macht aan zich trekt, terwij 1 zij beter deed met aan de onderdeelen tot re delijke grens zelfbestuur te geven. Staat het inderdaad vast, wat men in Den Haag schijnt te meen en, dat de behoeften van het M. 0. overal gelijk zijn, to Sneek, te Zwolle, in Haarlem en in Den Haag? Het ge zond verstand gevoelt, dat liet tegen deel waar moet zijn. Elasticiteit moet er wezen, vrijheid van beweging, fi nancieel en intellectueel, liet strakke, onveranderlijke programma, dat met September voor alle scholen zal gel den, moet fout wezen, omdat de be hoeften verschillend zijn. En het eigen initiatief wordt als een ding van geen beteekenis gedood. Proefnemingen, zooals die bijvoorbeeld door den heer Van Mourik Broekman genomen wer den met openluchtspel, zullen niet meer voorkomen, het programma laat die niet toe. In Den Haag trekt men aan de touwtjes van het onderwijs, zooals men er de koorden houdt van de beurs. Langs 'doze üjn van. redeneerimg komen we tot het groote vraagpunt, dat, tenzij de minister alsnog aan de wenschen van Haarlem tegemoet wil komen, 6trakt> zonder twijfel aan de orde moet worden gesteld: o 1 het gemeentebestuur zich zal bevrijden van zijn zilveren ketenen en daardoor zijn vrijheid van beweging teiug ne men zal. Wat ons kwelt, zijn de voor waarden aan het subsidie verbonden. Weigeren wij het subsidie, dan zijn er geen voorwaarden meer. „Wethou der, maak Haarlem vrij", heeft Dr. Borgman tot Mr. Brach gezegd, toen hij bescheid gaf op diens afscheids woord. .Het gebaar is fier en vorlokkelijik. Maar het nvxd niet in een opwelling gemaakt worden. Wijst de Raad het Rijkssubsidie af, dan offert hij een som on van meer dan f 70.000 per j'aar. En daarmee is het natuurlijk nog niet gedaan, want dan komen de leeraren om verbetering van hun po sitie, die immers de ondergrond van de grieven is. Schatten we die op tachtig a honderdduizend gulden, dan komt de afwijzing van het subsidie op minstens anderhalve ton per jaar neer» Dat is een groote som. En toch, als het er ap aankomt, onze vrijheid te krijgen, dan is die een opoffering waard. Het zou mij zelfs niet verwon deren, wanneer de Minister, zoo de Raad vastberaden bleek om dezen stap te doen, daarin aanleiding vond om tegenover Haarlem gemoedelijker oi) te treden en onzi gemeente grooter vrijheid van handelen te laten. Daar zou inderdaad reden voor kunnen bestaan. Want waarom wordt voornamelijk een betrekkelijk hoog subsidie gi ven? Om de kinderen van ingezetenen buiten Haarlem. Om hen heeft Haarlem een tweede H. B. S. met 5-jarigen cursus moeten bouwen. Zonder dezen stroom van buitenleerlingen was die onnoodig geweest. Vervalt het subsidie, dan staat de gemeente dus ook geheel andei's te genover deze leerlingen. Ik zou zekar nooit aanraden, hen die de scholen al bezoeken, te verdrijven. Maar toen kan ik mij vooretellen, dat de Raai zegt tot de ouders: „voortaan bepir ken wij ons tot de kinderen van Haar- lemsche ingezetenen, en nemen geen nieuwe leerlingen van buiten, wij doen het met leedwezen, maar de be perkende bepalingen van den minister hebben ons er toe gedwongen. Wilt gij protesteeren, richt u tot Den Haag, onze protesten hebben niet geholpen, misschien slagen de uwe beter." Laat ons hopen, dat het zoover niet behoeft te komen er. dat de Minister alsnog bereid is af te zien van voor waarden, die Haarlems vrij middel baar onderwijs niet kan aanvaar den. De Raad, aldus veronderstelde de onderwijsman, met wien ik. het bo venstaande besprak, zal desnoods bereid zijn, het subsidie af te wijzen. Liever niet, maar ais dat het cenige middel blijkt te zijn, zeker. J. C. P, De harde wind deed 't zeildoek van de hangars opboldcren, de windvlagen verjoe gen de Beïerscbo kapel uit hun teut, zoodat de muzikanten een meer beschut plekje ach ter de rieten schutting opzochten, kortom, erg florissant was het niet op de I.L.V.O. Nochtans ging Mr. Duke telkenmale met een passagier naar boven bij 't dalen schom- iueld het vliegtuig merkbaar, maar elke lan ding geschiedde toch even vlot nis altijd. Dinsdagavond. Niettegenstaande den hevigen wind, die af en toe meer het karakter van een storm droeg, is er Dinsdagmiddag en -avond weer flink gevlogen, tot kwart over negenen toe. Zonder aarzelen stapten de vliegers in hun cabines, keken niet eerst be denkelijk naar de lucht of ze het wel zouden durven wagen, den strijd te gen den wind aan te binden. Wel zijn de tijden veranderd! Het publiek kon vroeger soms dol van woede worden, als die dek- selsche Jean Olieslagers, die toch in Antwerpen om zijn onverschrokken heid den bijnaam van den „motor- duivel" had, maar niet de luoht In wenschte te gaan, omdat een simpel vlaggetje nog ©en klein weinigje door een koeltje bewogen 'werd. Thans wa ren vele menschen eenigezins onge rust. toen zij zagen hoe de vliegers net deden, alsof het heelemae'. niet hard woei! Tegen half negen besloot het co mité, wederom twee bezoekers gratis te laten vliegen. ïfe heer Benno plaat ste daartoe een groote bus met num mers vlak voor het publiek, om te laten zien, dat olle6 eerlijk in zijn werk Ring. De eigenaars van de num mers 51260 en 40747 waren de geluk kigen en toen de heer Benno deze nummers afriep, lieten zij zich niet lang wachten. Opgetogen lieten zij zich in de lucht-uniform kleed en, waarbij mej. Van Riet, een der dames van het bureau waar de passagiers zich moeten aanmelden, hen behulp zaam was. Tijdens deze „operatie" hooiden wij plotseling een angstige dames stem roepen: „Gerrit! Gerritt Als je gaat, ga ik mee!" Deze jonge dame bleek de verloofde van een der gratis-passagiers te we zen, die onder het uitroepen van deze woorden de tent hinsienstormde. Het hielp haar evenwel niets, want het ijle luchtruim, waar de avondzon zoo dartel haar purperroode stralen doorheen wierp, bleek voor Gerrit een onoverwiimel ijk-groote bekoor! ijkheid te bezitten en na eenige geruststel lende woorden tot zijn verloofde ge richt te hebben, liep hij snel zijn me de-passagier, die blijkbaar geen twee strijd te voeren had, maar toch ver dacht bleek om zijn neus werd, achter na, terwijl wij hem nog hoorde mom pelen; ■„'t Gaat, hoe 't gaat, maar deze sensatie wil ik meemaken!" Terwijl het schreiende meisje door luitenant Hofstede en den heer Ben no getroost werd, vloog Duchereux even later met zijn twee passagiers den Zuid-Westen storm tegemoet. Even later kwam het toestel weeir behouden op de groen© grasvlakte terug, en kon het meiske weer lachen1 Ze had haar Gerrit nog met verlo ren! Toen ze evenwel zag, dat de tocht zoo goed volbracht was, zei ze tegen haar luchtheld: „Nu wil ik óók eeii6l" Maar dezen wensch kou Gerrit blijkbaar niet vervullen!... Na dezen tocht volgde nog één pas- sagierevlucht en toen was het vliegen voor dezen avond afgeloopen. Toch is het te hopen, dat het heden, Woensdagavond, als luitenant Feh renbach den parachute-sprong zal ver richten, niet zoo hard waait. De storm was Dinsdagmiddag zelfs zóó krachtig, dat een der groote hangars geheel omgeslagen is! Gelukkig was het vliegtuig op dat oogenhlik buiten, zoodat de machine geen schade heeft bekomen. Na het beëindigen der paesagiensvluchten is Duke met de Armstrong naar Scliip- hol vertrokken waar hij waarschijn lijk twee dagen za Ibüjven, om te wachten op de reparatie van de hangar. We vroegen den heer Benno wat er zou gebeuren als het "vanavond even hard woei' als Dinsdagavond. Het antwoord luidde: „Als het zoo hard waait, dan wordt de parachutesprong uitgesteld tot Donderdagavond. Dat zuilen we dan aan den ingang van het terrein op een bord bekend maken." Op het Lunapark verdrongen zich weder velen om de oorden dee ver- Vermelden wij tenslotte nog, dat mej. Vermeulen, die de vorige week haar enkel verst fitte, nagenoeg ge heel hersteld is. PERSONALIA. Voor '1 examen ale leider van lichaams oefeningen zijn geslaagd P. van Biezen. K. an den Blonk en IT. üongeveld. van Haar- m, en J. C. Bekker, van Heemstede. De opzichter van forticatiën J. J. II. Comelbsen, te Assen, is overge plaatst naar Haarlem. OPENLUCUTSPELDAG DER RIJKS KWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERS. (Vervolg). De middag begon met een kastio- wedstrijd van het 1ste studiejaar te gen bet 2e en een korlbalwedstrijd van het 3e studiejaar tegen het '4e. De edrste wedstrijd Werd gewon nen dour het 2e stud, met 30 punten tegen 8; de korfbaLmatch werd en thousiast gespeeld, soms wel wat woest. Het zag er naar uit. of het gelijk spel worden zou, totdat het 3e stud. 1 punt maakte. Daarna volgden vrije oefeningen door alle dee nemende jongens. Dit was een aardig nummer. Hierop speelde het 5e studiejaar een partij, vuistbal. Geregeld zagen we de volgende nummers, estafetteloop, die soms zeer spannend was, slingerbal en 100 M. hard ioopen voor de hee'e scnool) afwerken. Ook de stokoefenïngen werden keurig uitgevoerd. Het laatste nummer, namelijk de hindernisbaan, trok de meeste be langstelling. i Het was dan, ook leuk de jongens te zien kruipen en klauteren onder een stok door en over een schutting heen. Sommigen waren er handig in, anderen ging het niet zoo glad at. Na afloop sprak de directeur der Rijkskweekschool, de heer Van dor Ley, de jongens hartelijk toe, en oe- dankte den hoor Gocting, die het openluchtspel kranig heeft geleid. Hierop volgden do bekendmaking der uitslagen der wedstrijden en prijs uitdeeling. De uitslag van dbn Estafetteloop is als volgt: le prijs: le ploeg van het 4de stu diejaar, in 52,6 sec.; 2e prij6: le ploeg van het 3e studiejaar ,in &L6 sec.; 3e prijs: 3e ploeg van het 2e studie jaar, De uitslag van den 100 M. loop was: le prijs Veerman, 12 sec.; 2e prijs Bolland, 12,2 sec.; 3e prijs Verwers; prijs Dekker: 5de prijs (na loting) Mastenbroek. De uitslagen van de hindernisbaan waren: le prijs; la ploeg 4de studiejaar, in 1.6 sec., 2e prijs: le ploeg 2de studie jaar ,in 49.8 sec., 3e prijs: le pioeg 8s studiejaar. Het is een prettige middag ge weest. We hadden echter weer toe schouwers verwacht, maar zoo'n dag geeft meer genot aan de jongens, dan aan de toeschouwers. EEN GEVAARLIJKE STAND PLAATS. Te HeHlgerlOo is e>en ern stig ongeluk gebeurd. Terwijl een ge zelschap het monument bezichtigde, had men, naar de „Prov. Gr. Ct." meldt, den auto op den tramrails la ten staan. Toen men do tram hoor de aankomen, rende de chauffeur de heer Buiskool van Nieuwolda naar de auto ten einde te trachten deze van de rails te verwijderen, doch hit mocht hem helaas niet gelukken. En de tram had een te groote snel heid om oogenblikkeiijk te stoppen, zoodat een hotsing volgde. De auto werd vernield; de heer Buiskool ge raakte er onder en werd ernstig ge wond. EEN HUWELIJK EN EEN NAAI MACHINE. Te Delft zou een paar dje in 't huwelijk treden. Zo waren reeds in ondertrouw opgenomen. Den dag voor het huwelijk verdween de bruidegom en nam de naaimachine van zijn bruid a's aandenken mede. Omdat de vracht hem te zwaar werd, beleende hij de machine in een Stads Bank van Leening en maakte met de beleensom een snoepreisje naar Am sterdam. Hij raakte beneveld e'> ver gat zijn verloofde, doch zij hem niet. Zij deed bij de recherche aangifte van de vermissing van haar naaimachine, 't Slot was dat de bruidegom te Am sterdam gearresteerd werd en de ma chine gelost. Van het huwelijk komt voorloopig niets. NA DE DEMONSTRATIEVE STA KING. Eenige dagen geleden zijn ongeveer 4500 gemeentewerklieden te Amsterdam, die op den 8en Juni j.l, aan de demonstratieve staking tegen de z.g. anti-revolutiewet hebben deel genomen, schriftelijk de straffen mee gedeeld waarvoor hun directeuren hen bij B. en W. hebben voorgedra gen. Op advies der organisaties, waarvan de stakers deel uitmaken, zullen allen in beroep gaan bij hei scheidsgerecht. MOORDAANSLAG. In den afge loopen nacht is te Durgendam een moordaanslag gepleegd. Na een twist, ontstaan tusschen den keetbars Lau were en een aapjeskoetier werd eert- genoemde zwaai1 bloedend aan den weg gevonden met verschillende won den aan het hoofd. De koeteier, door Rijkspolitie aangehouden, bekende Lauwere, die dronken was, met een Engelschen sleutel te hebben gesla gen. Een groot bedrag is bij den koetsier gevonden. VOLKSBOND. De Volksbond te gen Drankmisbruik hield te Gouda zijn algemeen e vergadering. Aangenomen werd een voorstel tot uitgave van een volksroman (of too- nefelstuk), bevordélijk aan de bestrij ding van het misbruik van bedwel mende dranken, zonder ln overdrij ving te vervuilen, tot welk doeü ;n onderhandeling zal worden getreden met een auteur van naam. Verder om een commissie te benoe men, die op de meest kiesche wijze zal hebben le onderzoeken, of de op gedreven loon en werkelijk aan het gezin ten goede komen, of dat niet een groot dc-el aan eterken drank wordt uitgegeven. Ook werd sympathie betuigd met het voorstel om het geleidelijk daar heen te leiden dat de verkoop van sterken drank in voor het publiek toegankelijke lokaliteiten des avonds na 8 uur verboden worde. Aangaande het voorstel Plaatselij ke Keuze, werd door enkele afdelin gen een motie ingediend, welke met meerderheid van stemmen werd aan genomen luidende: De tdgemceiie vergadering enz. gehoord, dat de uitslag van het on derzoek in de afdeeflSngen van zoo- danigen aard is, dat blijkt, dat de meenïng over Plaatselijke Keuze zeer verdeeld is; gezien dat van de 120 afdeelingen rfechts 50 afdeelingen vertegenwoor digd zijn; is van oordeel dat een uitspraak van deze vergadering niet zal kunnen gerekend worden weer te geven de meening van den Voüksbnd in zijn geheel: gaat over tot de orde van den dag. In het hoofdbestuur werden geko zen mej. Martine Kramers te Apel doorn; dr. D. Neurdenburg te Bot terdam i-esp. ter vervanging van de periodiek aftredende hoeren II. H. van Koü en dr. Bi eren s de Haan, ter wijl ds. J. Beijerman, Meppd, de plaats zal innemen van mevrouw 1 bo nman—Bosch te Baam. SALARIS-COMMISSIE BURGER LIJKE RIJKS-AMBTENAREN. Naar het Ilb'.d. meidt, wordt de Sala- riscommissie voor Burgeriijke Rijks ambtenaren l .Augustus a.e. ontbon den en hare taak overgenomen door de centrale commissie voor geargani- seerd overleg. VERDRONKEN. - Te Den Haag ia aan den Zuidwal een knaapje ie water geraakt, vermoedelijk terwijl het bezig was met vischjes vangen. Na te zijn opgehaald werd het in "t gemeenteziekenhuis binnengebracht, waar liet korten tijd later overleed. UIT DUITSCHLAND TERUG. De substituut-officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank, van Heynsbergon is uit Duitschland te ruggekeerd «ui heeft zijn ambtsbezig heden hervat. Do verloren pas is te Keulen teruggevonden. GEEN KAASUITVOER MEER De minister van Landbouw beeft i;e paald dat naar aanleiding van de ELBCTRISCHE DRUKKERIJ LOURENS COSTER GROOTE HOUTSTRAAT S3 LEVERING VAN ALLE PARTICULIER. EN HANDELS. DRUKWERK ADVIEZBN BETREFFENDE KLEUR, PAPIER, LETTER TYPE EN GROEPBERING INLICHTINGEN OP 'I GEBIED DER MODERNE RECLAME prijevarhooging op de kaasmarkten tengevolge van de steeds toenemende vraag voor het buitenland voorloo pig geen uitvoor-vergunningen voor kaas meer zuilen worden gegeven. ONCE8PIKKELDE ZILVERBONS Do Tlegrauf schrijftOp hel oogenbllk «loet lie; praatje «le ronde, dat een partij v&lachc z.ilvcrhons vun f 2.50, ter waarde van con niilliop.ii. in omloop is. Eenige reden om dit tc vermoeden, be- slam er wel. Immer;, een groot aamal «le zer bons verioonen con kleurendruk, eenig*- zins afwijkende van de normale. Maar liet meest in 't oog vallende gebrek la, dat de cijfer; cp den rug niet gespikkeld xjjn. In 't midden dor achterzijde, aan weers kanten van het mcdttiUou. omlijnd niet de woorden „Koninkrijk der Nederlanden" en „wettig betaalmiddel", komen cijfers 2.50 voor. Bli normale biljetten is het geelachtige wil iri deze cijfers gespikkeld bij de door ons bedoelde bons zijn deze cijfers geheel wit. bi; beeft aanleiding gegeven tot beel wat drukte en onaangenaamheid. De burgenten tet van Zand voort b.v. heeft laten bekendma ken, dat de bedoelde bons valscb waren bij gevolg kennen velen hun papirecn geld daar Ier pinnige niet meer kwijtraken. lu Kaarden is dc politic een klopjacht begonnen en heeft tal van bons in beslag ge nomen. In de hoofdstad verbreidt het ge rucht lith snel en er zijn velen, die dit pa piergeld wipperen. In Watergraafsmeer wer den gisteren tientallen bons door winke lier* geweigerd: er was zelfs een domme loopjongen van' een wasacherjj, die in 't ge- hoel goon bons van ecu rijksdaalder accep teerde. We kunnen onze lezers gerasutellen. Het zijn geen valschc bons. Dc agent van het ministerie van Financiën, die de eerste was, die de afwijking onaJeki* infor maties ingewonnen en veirntn het vol gende Toen naderhand nieuwe series bons van 2.50 gedrnkt werden, kon men den tot dusverre gebruikten inkt niet moer krij gen. Zoodoende is de bedoelde serie van een geprononceerder blauwe kleur en komen de spikkels in de cijfers ƒ2 50 aan dc achter zijde niet voör. We willen er aan toevpegen. dat nie mand dus het recht heeft «Ie bons. zijnde een wettig betaalmiddel te weigeren. Mochten er dus winkeliers zijn. die ze niet acccptec- ren, dau zal men goed doen het pleit door de politie te laten beslechten. Dat is het beste middel oia den praatje' den kop in te drukken. Het ligt in de bedoeling van hot ministe rie van Financiën de bons in te nemen en ze te laten spikkelen. ZWENDEL MET DEN MARKENTOE SLAG. Te Overdinkcl tö.j zijn drie indi viduen aangehouden, die zicL-, ujai zij be kend hebben, reeds sinds Januari j.l. gere geld schuldig maakten aan zwendel met den markentoeslag. Een van hen stal tc Gronmi, op het kantoor der Gronauer Baumwollo in dustrie, loonbriefjes, die hij vaLrhelijU in vulde en voor f 3 per »tuk aan dc anderen verkocht, die met dc briefjes den toeslag van 0.25 per iuark bemachtigden. EEN MUGGENZWERM. In „Natura", orgaan van de Neder- landsclie Natuurhistorische Vereeni- ging doet H. J. Venema een xuededee- ling over een niet alleaaagech ver schijnseL „Vrijdagavond IS Juitf, fleteenda' van Groningen naar Hareu, namen we een niet alledaagech verschijnsel waar. Even voortij de tol hoorden we oen zeer sterk gonzend geluld, dat we eerst niet thuis konden Lrengeu. Het bleek afkomstig te zijn van een mug genzwerm, zoo reusachtig groot ala we nog nooit geeie» hadden. Hoe la ter het werd, hoe mooier het ver schijnsel kon waargenomen worden. Het eene oogenhlik waaide een zwerm geheel uiteen, om het volgende oogenhlik zich te verdichten. Merk waardig \vu6 het dat de zwermen zich s ill een boven de hoornen bevon den, een enkele maal boven een huis. Op ©enigen afstaud was het dan niet uit te maken of de schoorsteen rookte, dan wel of onze muggen daar dans ten. Het mooiste zagen we den zwerm wel, toen we het weiland een einde ingingen. Boven de hoornen van den straatweg bewoog zich cén golvende streep van muggen, uie zich scliei-p afteekende togen de roode avondlucht over een afstand van ten minste 2 K.M. DE ACTIE VAN HET P.T.T.-PER SONEEL. Te 's-Gravenhage verga derden de hoofdbesturen der bij het Comité van Zeven aangesloten orga nisaties van Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel, vertegenwoordigende ruim 20.000 georganiseerde-P. T. T.- smbtenaren. Vastgesteld werd, dat de salaris sen absoluut onvoldoende zijn en men drong er ten krachtigste op aan, dat door een uitkeer!ng ln eens zoo spoedig mogelijk verbetering zal vvor.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1