iuiLEirs 0 in TWËËOS blad. VrySdü 3U Juli 1930 buitsuidiiuaeii Mmiïï Jonkvrouw Jacpeline KUTA VAN ENGELAND AAN RUSLAND. Aan de Sovjet-regeering ie de vol gende nola gezonden; De bi iisclie regaering ie thans, u» bare Jjonds.iiooten geraadpleegd te hebben, in slaat liet volgende anl- .woord te zenden op het telegram yan Tchiicherin van 24 Juli. De BrU- gclie regeei uig, dia aannemende, dat een .wapenstilstand op het punt staat tu worden gesloten en de vijandelijk heden tusschen Sovjet-Rusland on Polen spoedig zullen eindigen, aan hare bondgenooten voorgesteld heelt deel tg nemen aan de te Londen to houden conferentie, op welke de Sovjet-regeering van Rusland ook zal rijn vertegenwoordigd, is van mee ning, dat geen twijfel moet overblij ven aangaande het doel der bijeen komst, de mogendheden, die zullen y/orden uitgenoodigd aanwezig te zijn, en de hoofdpunten, die zullen worden besproken. De twee laatste te legrammen van de Sovj et-regeering lieten eenigen twijfel bestaan betref fende deze punten. Het telegram van 19 Juli schijnt deelneming der geal lieerden aan vredesonderhandelingen tusschen de Sovjet-regaering en de Poolsch© regeering en andere naburi ge regeeringen van Rusiand te ver werpen. Het laatste telegram daar entegen schijnt deze -deelneming te aanvaarden. De Britsche regeering oordeelt, dat de geailieerde regeerin gen de gedelegeerden der Sovjet-re geering met aüe kans op succes bc- hooren t0 ontmoeten. Gedelegeerden van de Poolsclie regeering en de ou dere betrokken grensstaten moeten eveneens tegenwoordig zijn. Het voornaamste dool der confe- jentie moet zijn het herstel van i vied© in Europa en in de eerste plaats tusschen Polen en Rusland op voorwaarden, die da onafhankelijk heid van Polen verzekeren en de wet tige belangen van beide landen. Ver der moet de conferentie quaestièn overwegen, welke nog hangende zijn tusschen Sovjet Rusland en de grens staten, die nog geen definitieven vre de met Rusland gesloten hebben. Na de regeling van deze quaestiën zou do conferentie kunnen overgaan za ken te behandelen, die thans punten van geschil uitmaken tusschen do re geering van Sovjet Rusland en de ge allieerden en het herstel der normale betrekkingen tusschen hen. POLEN EN DE BOLSJEWIKI. Volgens Litwinoff, te Kopenhagen 'd-oor het blad Politiken geïnterviewd, heeft Rusland besloten, aan Polen geen harde vredesvoorwaarden op te leggen. Rusland houdt zich aan het beginsel der zelfbestemming en is niet voornemens dergelijke beginse len te wijzigen wegens zijne militaire 6uccessen. De voorwaarden aan Po len, voegde hij er bij, zouden aan de wereld bewijzen, hoe ver Rusland's staatkunde van agressieve doeleinden was. In tusschen zetten de Boilsjeivjiki hun offensief tegen de Polen nog steeds voort. De Polen, door overmacht gedwon gen, hebben reeds de geheele Njemen- linie moeten opgeven. Volgent» persberichten uit Posen onttrekken zich vele Polen aan den militairen dienst door zich voor Duit- 6chers uit te geven. Dagelijks deser- teeren honderdien soldaten, Tlie voor een deel met wapenen en al de grens overgaan. De Duitsche regeering waarschuwt tegen 't dlenstnemen in Russische le gers. „Al dit werven, zoowel voor de wit te als voor de roode garde, moet zoo krachtig mogelijk worden bestreden. V.'ie denkt dat hij zijn vaderland dient door zijn huid te wagen voor of tegen Rusland, verkeert in een nood lottige dwaling. Hij verzwakt slechts de Duitsche neutraliteit, over welker belang alle partijen het wel eens zijn. Ook moet ieder voor zich goed weten, dat hij zich door het deelnemen aan dergedijke ondernemingen buiten de bescherming van zijn nationale rech ten plaatst. Het zal de Duitsche re geering niet mogelijk zijn den bena deelde te ondersteunen of voor zijn veiligheid borg to staan, wanneer het avontuur, zooals men vooruit kan no- gaan, verkeerd afloopt. Tegen de lei ders «n wervers van dergelijke ontoe laatbare expeditie^ echter zal met alle wettige middelen zoo krachtig mogelijk worden opgetreden". Feuilleton EEN VERHAAL UIT HEI OUDE KAMERIJK. Vrij vertaald naar het Engelschvan BARONES ORCZY, 29) Z-z-z-z zeer stotterde de arme Jehan. Zooals je zegt, ging Gilles on verstoorbaar voort. lk heb je al tijd een uitstekenden raadsman ge vonden. Zeer goed mogelijk dat wou je immers zeggen, is bet niet zeer goed mogelijk, dat, tenzij wij onze rol vervullen zooals de koningin van Navarre het bevolen beeft, Bik ron d'Inchy het bedrog zou ontdek ken en ons zou laten ophangen. En als de Vlaamsche heul on6 niet te pakken kreeg zou koningin Margue rite er zeker- wel voor zorgen, dat er ergens In Frankrijk een gaig voor ons klaar stond. Dus voor dezen keer, beste Jehan, moeten we aannemen dat eerlijkheid het langst duurt. M-ni-m-maar a-al-alleen Juist, stemde Gilles toe, maar alleen kunnen wfj in dit geval niet GEALLIEERDE MI88I8N IN POLEN. De Temps schrijft, dat de Poolsclie bladen de aankomst der Franscli- Engelsche missie zeer gunstig opvat ten. De openbare meening in Polen be schouwt de tegenwoordigheid der ge allieerde gedelegeerden al» ©en waar borg, dat Polen niet zal worden over gelaten aan de woestheid dar Bolsje wisten en aan de roofzucht der Duit- schere. Aan den anderen kant heeft het arrogante van heit antwoord van Tdhitdherin op het verzoek om wa penstilstand geen buitengewoon groe ten indruk gesmaakt. De Polen, die de gewone gedragslijn der rooden beter kennen dan hunne bondgenooten, heb ban de stappen der Sovjet regeering met gerechtvaardigd wantrouwen ontvangen. De plotselinge verande ring van toon heeft hen niet verrast. Het werkelijke doel der Bolsjewisti sche politiek ie, de grondvesten der westelijke beschaving te verbrijze len en de geheele wereld te Sovjeiti- seeren. Het eenige middel om invloed op de Bolsjewisten uit te oefenen, is een krachtigen gewapenden weer stand te Lieden aan den overweldi ger, die door zijn successen vermetel is geworden. Zich van deze noodza kelijkheid bewust, bereid Polen zich om den vrede te verkrijgen, tot den strijd voor. Men hoort te Warschau de raadge vingen der geallieerden met deferentie aan, en hoopt htm juist daardoor aan te tocmen, dat zuiver diploma tieke handelingen vergeefs zijn. DE JODEN IN POLEN. Het Pooleche Corr.-Bur. zegt, naar aanleiding van berichten over de Jodenvervolging in Polen, dat „naar aanleiding van do jongste militaire gebeurtenissen en de definitieve be reidverklaring van alle Joodsohe partijen, om samen met de Polen alle krachten in het wenk te stellen tot verdediging van het land, talrijke meenin geverschillen, die tusschen de Poolsche en Joodsche burgers be stonden, zijn verdwenen. Met groote dankbaarheid worden door de Polen de berichten ontvangen over de offers van menschenlevens en bezit, die de Poolsclie Joden te zamen met de ove rige bewoners van het land brengen en waarvan de Poolsclie pers dage lijks mededeeling doet. Dit kan na tuurlijk niet gezegd worden van de GommunSsten, zoowol Poolsche rJÜ-J Joodsche, die zich houdende aan de proclamaties van Lenin, Trotzky en Linowief, met ongeduld dat roode le ger afwachten en achter het Poolsche leger trachten hun komst voor te be reiden. Hun anti-PooIsche agitatie wordt natuurlijk in een moment als het huidige door de beschermers der publieke veiligheid met vardubbelde waakzaamheid nagegaan. In War schau en do ometreken dier stad zijn dan ook den laatsten tijd ©enige com- munïsitisohe agitakferi, om huin anti-Pioolsche dgitaifli©, gearresteerd. Onder hen bevonden zicli ook Joden, hetgeen aanleiding gaf tot de boven genoemde geruchten omtrent Joden vervolgingen." UTHAUEN EN SOVJET-RUSLAND. Naar „Berlinake Tidendc" uit Kofno meldt, zijn de Lithausclie bezettings troepen, thans uit Wilna achter de vastgestelde frontlinie teruggetrok ken. De Bolsjewieken zijn bezig een radenstelsel in te voeren in Wilna en 't door hen bezette Lithausche gebied. In alle fabrieken en bedrijven worden arbeiderscommissies gevormd, terwijl de arrestatie van alle landefigena. ren is gelast. De inbeslagneming van eigendommen en de vervolging van alle burgerlijke kringen zijn in vollen gang. De bolsjewieksche agitatie vindt echter bij de bevolking slechts weinig weerklank. Op de bezetting door de bolsjewieken volgen dadelijk gebrek aan levensmiddelen en prijsstijging. Het marcheeren van vier Russische legers door Wilna duurde van 21 tot 25 JulL DE FINSCH-RüSSISCHE VREDES ONDERHANDELINGEN. Volgens oen telegram uit Helsing- foi's heeft het Finscho ministerie van buitenlandsche zaken vernomen, dat de Russische vredesdelegatie voor de Finsch-Russische vredesonderhan delingen van Moskou naar Dorpat vertrokken is, waar de besprekingen hervat worden. De Finsche delegatie- is nu ook vertrokken. EEN VERBOND TUSSCHEN ROEMENlc EN SERVIIS TEGEN DE BOLSJEWIKI? De „Voss. Zïg." verneemt uit Bel grado: Binnen enkele dagen zal de koning van Roemenie, begeleid door verschil lende Roemeensche politieci, in Bel grado aankomen. De onmiddellijk eerlijk blijven zonder oneerlijk t$ zijn; dat is een moeilijkheid die mij veel hoofdbrekens kost. D-d-d-de ee-eenige Hou je mond, Jehan, viel Gilles hem ongeduldig in de rede. Je praat heuscli veel t© veel! IL En nu, aan het einde van den vier den dag, kwam Messire Gilles met veel lawaai de kleine kamer binnen die hij in de herberg „De Drie Ko ningen'" bewoonde. Jehan, die deel genomen had aan het gevecht buiten de poort, was in de kamer en wacht te op zijn meester. Gilles was in een uitstekend hu meur. Zoo gauw hij de deur achter zich gesloten had gooide liij zijn hoed en de luit op de tafel, en terwijl hij op de smalle bank ging zitten die zijn slaapplaats was, begen hij een bos witte lelies te bekijken die hij in zijn hond had. De stelen van die lelies waren voorzichtig gewikkeld, in een geborduurden zakdoek, maar de ge kneusde geurende bloemen hingen slap neer. Gilles lachte zachtjes in zichzelf. Toen hield hij de bloemen op een armlengte van zich af en riep vroo- lijk tegen Jehan: Je kunt mij gelukwcnschen, Je han! Het eerste bedrijf van deze aanleiding hiertoe ziet het blad in het dreigende bolsjewistische gevaar. Men hecht aan dit bezoek groofe be- teekenis. Tusschen Roemenie ©n Zuid Slavia heerechte in 1919 naar aanlei ding van de verdeeling van het Ba naat een zekere spanning, die echter voorbij gsng. De verhouding tusschen de beide landen 1», naar herhaalde lijk verzekerd werd, zeer vriendschap pelijk en het bezoek van koning Fer dinand moet nu ook naar buiten van deze goed© verstandhouding doen blrj- kea. Volgens een bericht uit andere bron neemt men in Zuid-Slaviè ten opzichte van de toenadering van Roe menië ©en zeer gereserveerde houding aan. De dagbladpers heeft zelfs een beslist afwijzend standpunt ingeno men. Het eenige, dat Zuid-Slavië aan Rpamenië zou kunnen toestaan, ie hN^d>ewaren van de meest strikte neu traliteit ingeval van een oorlog met Sovjet-Rusland. IN ROEMENIë. De Roemeensche militaire missie in Berlijn deelt op grond van een of ficieel telegram uit Boecharest het volgende mede, met verzoek hot te publiceeren: Alle tot nu toe versprei de tendentieus© geruchten aangaande een mobilisatie in Roemenie zijn van eiken grond ontbloot. De meest vol maakte orde heerscht zoowel in het eigen koninkrijk als in de nieuw-ver- worven gebieden van Roemenië. De discipline in en het moreel van het leger zijn uitstekend. ONLUSTEN TE BRUSSEL. Uit Brussel wordt ons geseind: Donderdagmiddag heeft een groote betooging van eenige duizenden oud strijders plaats gehad, belegd door de Federatie van oud-strijders. De de monstranten trokken naar het parle mentsgebouw, overweldigden de po litie, drongen het gebouw binnein, for ceerden de deuren en overrompelden de vergadering. De heeren Gemert en de Klerk, af gevaardigde der. Fronparti.i, hielden heftige redevoeringen, werden op de schouders der manifestanten gahe- schen en op de tafels der verslagge vers gezet. De redevoeringen werden stormachtig toegejuicht. De vooratter der vergadering vroeg ontruiming van de zaal, doch vruch teloos. Eindelijk, na lang geroep van de betoogere, gingen dezen langzaam do zaal uit, onder bedreiging later terug te zullen keeren en eischende, dat intussohen de eisohen der oombat- tanten ingewilligd zouden worden. Daarna verliet de voorzitter zijn plaats- en werd vervangen door den ondervoorzitter. Carton de Wiart, ge wezen gezant te Den Haag. De socia list Hubin vroeg onmiddellijk verkla ring vanwege de verantwoordelijke autoriteiten en eischte uitlegging van den heer Max, burgemeester van Brussel, doch deze was afwezig en op straat. De heer Carton de Wiart ried aan de dagorde van de Kamer voort to zetten. Buiten stonden de betoogere nog steeds rondom het gebouw, doch werden langzamerhand door de ma rechaussees uiteengejaagd onder luid gejoel. Talrijke arrestaties hadden plaats. Er zijn geen personen gec'.c of gewond. Eerst tegen den avond was de orde teruggekeerd. Uit nadere berichten blijkt, dat de oudstrijders wilden- protesteeren te gen het voorstel der regeering betref fende de stichting van een fonds ten bate van oud-strijders. De oudstrijders eischen een jaargeld voor elk. Eerst was een deputatie der oud strijders door den Kamervoorzitter ontvangen, maar deze deputatie kreeg geen bevredigend antwoord volgens de meening der betoogere. De regeering zal zoo wordt ge meld, een vervolging tegen de voormannen instellen, o.a. ook tegen den redacteur van „Ons Vaderland" wqgens ophitsing der oudst rijders. Een correspondent van'heit Hbld. seint nog de volgende bijbonderhe- den: De betoogere drongen ook den Se naat binnen, doch werden onmiddel lijk verdreven. In de Kamer echter kwam het tot een helsdh spektakel en lot handtastelijkheden, waarbij de Kamerleden Hubin en Mathieu kneu zingen opliepen. Toen de Kamerleden het gebouw verlieten was dit afgezet door 150 gendarmen te paard. 's Avonds zijn er te Brussel nog straatbetoogingen gehouden. De gebeurtenissen verwekten in de 6tad, waar hier en daar nog groepen manifestanten ronddoolden en den dood eischten van den minister van oorlog, de grootste opschudding. Een groep ontmoette de auto van de „Soir" avontuurlijke comedie is ofgcloopen. Het succes was buitengewoon groot. Ik heb een geschenk gekregen! Ik heb het eerste bolwerk van de cita del van Iiaar hartje veroverd! Nog een week en ik heb het heele fort ge nomen voor Monsieur den Hertog van Anjou, onzen meester! D-d-d-dus h-hebt u Neen, ik heb haar niet gezien, beste kerel. Met dat gevecht buiten de muren, het verslaan van onzen vijand, mijn gevaarlijke positie op de binnenplaats, waar ik gemakkelijk weggejaagd zou hebben kunnen wor den door de knechts, heb ik nog niet eens bereikt dat ik haar gezien heb. Maar dezen keer stond haar raam open en ik kon liaar schaduw acht het gordijn zien. Toen werden plots:- ling deze lelies naar mij toegegooid. Ze werden beschadigd toen ze op de steenen vielen, maar ze zijn toch ©en teckcn, Jehan, dat het voorspoedig gaat met onze vrijage. Dat kun je niet tegenspreken! Het hart van Jonk vrouw Jacqueline is toch even ont roerd door liet lied van den onbeken den minstreel, en hij behoeft zich maar bij haar aan te melden om vriendelijk ontvangen te worden. M-m-m-maar, zeide Jehan ern stig. Dat is het juist! viel Gilles hem lachend in de mie. Je slaat altijd den spijker op deu kop. beste jongen. gooide de kranten te grabbel, ën stak de auto in brand. Ook werd geroepen. „A bus Maxi" Naar verluidt wordt ©m nieuwe ma nifestatie voor heden, Vrijdag, voor bereid. DE ITALIAANSCUE EX-PREMIER MTTI IN STAAT VAN BESCHULDIGING. De premier GloUUi heeft in de Ka mer de aandacht gevestigd op de houding van zekere financiers, die troebelen trachten uit te lokken, ten einde het gezag van de regeering te doen verminderen. Onmiddellijk heeft toen de Tempo op Nitti gedoeld, wiens betrekkingen tot de Banca com mercials bekend zijn. Maandag is dc zaak weer in de Kamer besproken en werd de oud- premier rewffistreeks in 6taat van be schuldiging gesteld, terwijl de be noeming werd gevraagd van gen commissie, die zou moeten nagaan door welke middelen en om welke redenen het meorendeel van de aan- deeden van do Banca zijn overge gaan in handen van enkele groote financiers, met medeweten van de vorige regeering. Nitti heeft terstond het woord ge nomen en den rapporteur in dezo aan gelegenheid zijn gebrek aan gematigd held in de uiteenzetting der feiten verweten. Hij beloofde verdecp in een volgende zitting de noodige bewijzen aan te zullen voeren voor zijn recht vaardiging. Zijn oratio pro domo ward echter, zoo melden de bladen, met een .half oor slechts aangehoord door een Kamer, weinig geneigd om zich te laten overtuigen. DE TOESTAND IN IERLAND. De regeering heeft bevel gegeven tot het onder de wapenen roepen van een aantal oud-officieren, die een uit- nemenden 6taat van dienst uit den oorlog hebben, om in Ierland te die nen. De bedoeling is van him onder vinding en militaire kennis gebruik te Diaken om de aanvallende takkief van de Sinn Feiners tegen te wer ken. Uit Londen wordt ons gemeld: Het leidende Iersche blad „Free- mans Journal" hetwelk zijn sympathie met de Sinn-Feiners beeft uitgespro ken, dringt er op aan, dat er een wa penstilstand zal worden gesloten, voordat de toestand van het land nog erger wordt. Men hoopt algemeen, dat de Sinn- Fedners dien raad zullen opvolgen. De regeerings-overheden in Dublin Castle verklaren, dat voor de eerste maal in vijf jaren tijd een dag wss voorbijgegaan, zonder dat er een aanslag werd vermeld. De regeering deel blijkbaar alles wat mogelijk was, om het handhaven der orde aan U moedigen. Ais bewijs van hun verlan gen, eiken vorm van provocatie te ver mijden, hebben de militaire overhe den de spoorwegbesturen verwittigd, dat er niet meer militaire wachten zullen worden verstrekt voor per spoor verzonden goederen, en dat net met het oog op. den toestand van het land, niet in de bedoeling lag, spoorwegen te gebruiken voor het transport van munitie. Wederom ia een pohxle-beambte in West-Cork doodgeschoten, volgende op den moord, die plaats had in de hoofdstraat van Ciorakilty. De plaat selijke politie werd woedend en stak liet stadhuis in brand. De bevolking der stad slaagde er in de vlammen te bkisschen ,doch dit maakte de politie aög woedender en zij vernielde het gebouw geheel en al zoo wordt aan 't Hbld. geseind. DE BELEEDIGING VAN DE FBAN'SCHE VLAG TE BERLIJN. De loodgieter i'au. Kzzmmski, die op 14 Juli te Berlijn de vlag had neer gehaald van het gebouw der Fran- sche ambassade, dae daar ter eere van den nationale» Franschen feest dag was gehesclien, is uit de hechte nis ontslagen. Onder beschuldiging van het plegen van een aanslag op n souvereimteits-teeken, was hij ge arresteerd en is er een instructie te gen hem geopend. Omtrent de mo tieven die hem tot zijn daad hebben geleid, heeft Krzmineki in zijn ver hoor voor den rechter-commissaris verklaard, dat hij niet tot de Duitsch- N'ationalen behoorde noch tot een van de burgerlijke partijen en dat hij ook door niemand tot het neerhalen van de Fransche vlag was aangespoord, of op eenige wijze daartoe was bewo gen. Maar hij had lang bij de marine gediend en als oud-zeeman had hij er zich over geërgerd, dat de Fran schen, juist nu ze door hun vredes voorwaarden «Ie totale ineenstorting van het Duitsche volk wilden veroor zaken, ook nog bovendien hun vlag te Berlijn htschen. Dat had hem ge hinderd en hij had de vlag neerge haald, omdat hij wist, dat hij juist Zooals je zegt, de vier dagen uitstel di© ons waren toegestaan zijn nu om en wij hebben nog niet eens de toe komstige Hertogin van Anjou gezien. N-n-nog niet. D-d-aat Dat is de moeilijkheid, ik geef het toe. Die maskers zijn vervelend en ik ben er meer dan ooit van over tuigd dat de reden waarom die edele heer en zoo vost besloten zij n dat ik haar gezicht niet zal zien voor Lk niet meer terug kan, ik dat is te zeggen, de Hertogin van Anjou dat is Oh, oh! riep hij uit. Wat een warboel! Nu, zooals ik dan zeide.... Maar wat zeide ik eigenlijk daar even? D-d-d-dat Natuurlijk! Jij onverbeterlijke babbelkous. Ik zou mijn bedoeling wel eerder verklaard hebben ai© jij ri»et zooveel praatte. Ik bedoel dat ik heelemaal van oordeel veranderd bon en dat ik er nu van overtuigd beu dat Jonkvrouw Jacqueline zoo leelijk is al© de nacht. Waarom zou den die Vlamingen er anders zoo op gesteld zijn haar gelaat te bedekken? D-d-d-daarom begon Jehan weer. Daarom, mijn jongen, zijn ©r groote moeilijkheden. Ik heb het meisje niet te zien kunnen krijgen voor ik haar officieel zal ontmoeten. Maar Jonkvrouw Jacquelm© heeft iau bloemeu toegeworpen. Ze is be de Franschen daardoor zeer onaan genaam kon zijn. Het park-et heeft een aanklachl te gen hem ingesteld wegens art. 108a van het strafwetboek (aanslag o;< een souverelnlteiuteeken), een misdrijf, dat Toor de Berlijnsche rechtbank nog nodt behandeld is. Tegen zijn preventieve hechtenis heeft Krzmins- ki bezwaar gemaakt en de justitie hoeft die bezwaren gegrond geacht en den man uit de hechtenis ontsla gen, met de motiveering, dat de be klaagde een vaste woonplaats hoeft en dat om die reden en ook wegens de te verwachten geringe straf, vrees voor vlucht niet waarschijnlijk moet worden geacht. Verspreid nieuwe DE FRANSCHEN IN SYRIê. De Fransche Senaat heeft beraad slaagd over de kwestie van het Fran sche mandaat in Syrië. Millarand verklaarde, dat hij streefde naar een politiek niet van verkleining, maar van vrijheid. Heit is onvermijdelijk dat Frankrijk alle noodige maatrege len neemt ter verdediging van zijn belangen. Het vertrek van de Fran sche troepen uit Syrië zoiL.een ramp voor de bevolking zijn. De Senaat keurde met 205 tegen 84 slem trien de credieten ten behoeve van Syrië goed. DE AMNESTIEWET IN FRANK RIJK AANGENOMEN. De Kamer heeft met algemaene stemmen hel amnostie-oniwcrp aangenomen ue tekst verleent, hoewel niet alle ver oordeelden er onder vallen, vrijstel ling van stiaf aan de meesten, terwijl hij de regeering de bevoegdheid geeft op de anderen het gratierecht toe te passen. COMMUNISTISCHE BETOOGING TB BREMEN. Volgens berichten uit Bremen had daar een demonstratie der onafhan- kelijkon en communisten pla-ata, welke aansluiting biji Sovjet-Rusland beoogde. Het gelukte de veiligheidspolitie de demonstranten van het Marktplein naar het hoofdstation terug te drin gen. Daar eindigde de demonstratie inel hoera-geroep voor de wereldre- revolutie. VOEDSEL IN DUITSCHLAND. - De aardappel-distributie is opgehe ven. De vieesch-distributLezal ook weldra tot het verleden behooren. STAKING TE WEENEN. Uit Ween en wordt gemeld: Ondanks het tot stand gekomen vergelijk in de loonactie, zijn de ar beiders van de electrlciteitsfabneken en van de staatsfabrieken in Simme ring in staking gegaan. Het tramver keer werd plotseling gestaakt. On derhandelingen zijn begonnen. LINCOLN. Te Londen Is het standbeeld voor Lincoln onthuld. DE EERSTE JOODSCHE WERELD CONFERENTIE, ten behoeve van het economisch herstel van het Joodsche volk, zal 1 Augustus te Karlsbad bij eenkomen. Stadsnieuws ONTBINDING DER DUURTE-BESTRIJ- DINGS-VEREENIGING. De afdeelmg Haarlem van den ian- delijken Bond tot bestrijding van de duurte, die indertijd onder enorme belangstelling van zeer velen werd opgericht en kart na haar stichting druk bezochte vergaderingen hield, is ontbonden. Op een Donderdagavond gehouden vergadering die slechts door 19 per sonen werd bezocht bewijs dat die aanvankelijk zoo groote belangstel ling is getaand viel het besluit daartoe na een eenigszins langdradi ge bespreking. Do vergadering, die plaats had in een der zalen van Lion d'Or, werd, daar de voorzitter, mr. Wiltöveen, had bedankt, gepresideerd door den heer E. W. Goedhart. Na de opening der vergadering werd medegedeeld, dat de commissie benoemd tot t nazien van de boek houding over 1919. waarin een ac countant zitting had. alle bescheiden had onderzocht en in orde bevonden. Verder deelde de Voorzitter mede, dat de vergadering was belegd naar aanleiding van onderscheidene vacaturen in 't bestuur en daar was gebleken dat er onder commissarissen geen animo was om die vacaturen te vervullen. Vandaar dat het bestuur had ge meend om de ledenvergadering te moeten laten beslissen over 't a: dan •iet verdei- laten bestaan van do ver eeniging. Wil de ledenvergadering de verc -riiging laten voortbestaan dan dienen er nieuw© bestuursleden te ko men; indien dat niet getukt rest niet anders dan de vereeniging te ontbin den. aeid mij lief te hebben en ik verkeer nog steeds in onzekerheid of zij scheel is, of vol lidteckens zit. Een vreeselijke toestand voor een man! zuchtte hij, zelfs als hij een meisje het hof maakt in plaats van een vriend! M-m-m-maar Je b&doeli het goed, zeide Gilles, dié met een somber gezicht de ge kneusde lelies bekeek. Je bedoelt liet goed, maar Je praat te veel en op deze manier moot ik zelf wel een op lossing zien te vinden. Toch, voegde hij er bij, terwijl hij met ©en onver schillig gebaar de lelies van zich af gooide, toch, niettegenstaande al les wat je zegt, moet ik bij mijn be lofte blijven. Die koppige hoeren wil len ong niet langer uitstel geven ©n morgen moet ik aan den maaltijd van den gouverneur verschijnen ja, zelfs ik! Monsieur, Hertog van Anjou en Alencon, broeder van den Koning va:i Frankrijk en jij als mijn trouwe dienaar. G-g-geen m-m-m-minuut t-t-te vroeg, bracht Jehan er uit, terwijl Gilles even zweeg om adem te halen. -- Nu vergis je je toch, mijn vriend antwoordde Gilles. De ontknooping komt naar mijn smaak al te vlug. Morgen beginnen dc moeilijkheden al voor ons en zal onze rust voorbij' 7 jn. Ik zal de grootste moeite heb ben om te bedenken wie ik ben, en Cnz3 LacMiosfc MOOI NEDLRLANDSCH. Nederlandsche firma's hebben op een briefkaart de volgende schoon© aanbieding uit Leipz.g omvangt:.: Houd-bewerkuigs-maschinen. Door buiten woon gunstig Series- fabrikation van uiaochinen, beproefd en verbeterd in Duitechland sedert 59 jaar kan ik leveren anstonds en tot concurrensloos billijke prijzen: Rondzaagen, Rondzangen voor on gelijk© formen met schuif-d-isch; Fraiee-maeclunen met verplaats baar support; Rondzaagen in verbinding met fral- se-mascbinen; Onontbeerlijk voor grootste en ge ringste werkstation. Best© referen- zen. Lijst van koopsters en pro©- pectus steeds gaarne te diensten. Uitstelling van staalen: Technisch,- Me&se te Leipzig, 15.—21.8., in 't „Messhaus Reichskanzler1! II. Etg. zaal 523. Ik zie met vermaak Uwe antwoord of bezoek te gemoet. Iiochaclitin gsvoll Tot zooverre de kaart. Ais wij er om lachen, doen we goed met te be denken, dat Franschen, Engelschen en Duitschers ook wel eens pret lic-b- ben om onse schrijverij in hun tafUn Spr. betreurde de slechte opkomst; de vereeniging telt toch nog altijd 2000 leden. Hij deelde nog mede dat was gebleken dat uit de commies^-' rissen geen leden van 't dagelijksCh bestuur zijn te vinden. Verder dat 't bestuur had beelotgn voor te stellen ria aftrek van de kosten van liquidatie enz. de nog reë- teerende geiden 5 a GOG guldon te storten in de kas van de Haar!vefr- eeniging tot bestrijding van de tu berculose. Een der aanwezigen, de hear Van Tienen vermoedde dat de reden van de weinige belangstelling der le den daarin is te zoeken, dat In den laatsten tijd van de veroeniging zoo weinig is gehoord. De hoer v. d. Heide vroeg wat zal geschieden indien de meerderheid der vergadering eens mocht besluiten tot een niet ontbinding der vereent- ging. De heer Goedhart zeide dat de weinige levensvatbaarheid zeker niet aan 1 optreden van de leden van 't bestuur ligt, maar dat andere te denan daarvan de oorzaak zijn. In de eerste plaats de verhooging der loonen en in de tweede plaats pmdat na 't optreden van de veree- nlging er een vrije concurrentie op trad en nadat aldus de Vereen, in ze keren zin prijsr-agel t-nd was opge treden, niet minder dan 1200 leden hadden bedankt. De schuld dat de vereeniging geen levensvatbaarheid heeft, ligt aan de leden zefif. Wanneer de vergadering mocht be sluiten om de vereeniging niet td ontbinden, dan zullen er zijn niet minder dan 6 vacaturen in 't bestuur diegenen die tegen een ontbinding stemmen, de consequenties van hun stem moeten aanvaarden en kunnen zij geroepen worden, de bestuurs functies te gaan vervullen. Spr. deelde verdér mede, dat de winkel die in de Smedeetraat zui ko men, geheel buiten de vereeniging staat. Hij zeide dat men niet dient te vergeten, dat een vereeniging ais de ze uit den nood der tijden is geboren. Wanneer zij geen levensvatbaarheid meer besit dient zij te worden ont bonden. Nog kan spr. mededeelen dat geen der afgetrede". bestuursleden zich meer beschikbaar stelt. Spr. alleen had beeloten dat indien men de ver eeniging mocht willen laten voortbe staan en er een nieuw bestuur mocht komen, hij zich wel als adviseur wp beschikbaar stellen. De secretaris mr. Blanke voort meende, dat een verder bestaan van de vereeniging vrijwel onmogelijk is zonder bedrijfskapitaal en hondels- kennis. Immers wil de vereeniging goed kunnen werken, dan zal zij zich moeten toeleggen om bepaalde arti kelen goedkooper te kunnen ver schaffen. De voorzitter deelde nog me de dat er symptomen rijn die er op wij'zeh dat 't hoofdbestuur zal over gaan tot een zelfde bestuit als dut van avond bier aan de orde 5e, mede orndat vele afdeelingen niet aan hun finandeule verplichtingen voldeden. Naar verfuidt zal het hoofdbestuur voorstellen de actie tegen de duurte stop te zetten. De heer Pennings inform tide of 't bestuur wil aanblijven indien Ue actie voorloopig wordt stopgezet, o.n- dat is te wachten, dat weder te te mper tijd een actie tegen de duurte zal zijn te voeren. Het blijkt ei hier dat ook in dat ge val de bestuureleden, die reeds be sloten om af te treden, niet meer vrii len aanblijven. Naar aanleiding van een vraag vat» den heer v. d. Heide deelde de v o o r- zi 11 er mede, dat het hoofdbestuur ik weet ook niet of er bij zijn die-we ten wat ik niet ben. Oh! voegde hil er wanhopig bij. mijn hoofd zal nog barsten voor ik er mee klaar ben. Zeg eens, Jehan, wie ben ik eigen lijk morgen? M-m-m-morgen, stotterde Jehan met pijnlijken ernst, z-z-zult u z-z-7.-zijn De eigen broeder van Zijne Ma jesteit den Koning van Frankrijk, zeide Gilles, en de grootste schurk die ooit den naam van een koninklijk huis bedorven heeft. Voor Baron d'Inchy en misschien ook voor en kele van zijn vrienden, zal lk een ko ninklijke prins zijn. Voor anderen en In de eerste plaats voor Jonkvrouw Jacqueline de Broyert zal lk de Pr ns van Froid©mont"zijn een on- beteekenende en arme- edelman, d e veriiefd op haar geworden is en de beroemde erfgename alleen geinae- kerd durft te naderen. O Jehan. Je han, voegde hij er spottend bij. Wat benijd Ik je. Jij kunt je eigen naam, rang, en je belachelijke ge stotter behouden, terwij! ik wat. zal ik zijn? Een tooneeispeler, een hui chelaar. (Wordt vervolg»)).

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5