'Hmilem'3 Digblm üitsnlandsch Sverzishl Jonkvrouw Jacqueline TWEEDfc BLAD. WocDidlf 4 Aaiustas 1920 LisaamelijkB Opvoeding XIX. i>o luchtverversching in gymnastiekzalen. Het luchtbad en het zonne bad. "Sportbeoefefciisig mei ongedekt bovenli chaam. Onder tie eerste en b&Langrijkste voorwaarden, waaraan moet wor den voldaan bij het verrichten van lichaamsoefeningen behoort zeker do zorg voor goede; zuivere lucht. Tengevolge van lichamelijken arbeid wordt de behoefte aan zuurstof ver groot, terwijl meer koolzuur (eigen lijk kooldLoxyd') wordt afgestaan. Dit laatste gas moet uit de ruimte waarin gewerkt wordt, kunnen wor den verwijderd, terwijl daarvoor in de plaats lucht van betere samenstel ling moet kunnen toetreden. Doch ook door het transpireer en ontstaan stoffen, die een onaangenamen scher pen reuk geven en de lucht om ons heen bederven. Vooral in gyrnnas- tiekzalen blijft de ventilatie een moeilijk probleem. In vele lokSlen is ze don ook te eenen male onvol doende; ik heb nu al dikwijls kunnen vaststellen, dat ramen met naar bin nen draaibare bovenlichten', zooge naamde tuimelramen in een gymnas- rtieküokaal zeen ondoelmatig zijn. Nog onlangs was ik in tie gelegen heid om die ervaring voor de ik weet niet hoeveellste maal op te tioen. liet was net in Haarlem, dat ik in een zaal kwam, waar aan de beide lange wanden alle tukne.ramen ge opend waren, waar een klasse vol wassenen onder bekwame leiding deelnam aan een gymnastiekles, die met veel zorg en kennis van zaken was samengesteld. Bij het binnen treden van deze lokaliteit moest ik helaas opmerken, dat het er opval lend benauwd was en er een scherpe geur mijn neus prikkelde. Het was normaal zomerweer, maar niet be paald warm. En opnieuw kwam ik lot de overtuiging, dat een gymnas tieklokaal zonder openslaande of voldoend groote schuiframen eigen lijk een onding is. De zelfs met veel zorg onderwezen en uitgevoerde oefe ningen hebben in een gebrekkig ge ventileerde lokaliteit naai" mijne meening toGh .maar twijfelachtige i waarde. Het is echter niet alleen van be- lang, dat de lucht, die wij inademen van do beste samenstelling is, wij beliooren ook dikwijls een zoo groot mogelijk gedeolte van de huid aan I de lucht bloot te stellen. Het z.g. I luchtbad wordt nog te weinig aan- I gewend, terwijl liet toch zoo Gcm- I voudig is, om het toe te passen. Oru ze luiid is een zeer belangrijk uit- I scheid)'ngsorgaau, is do zetel van j den tastzin en vervult 'n regelende functie ten opzichte der lichaams warmte. Ze verdient dan ook om/- j volle aandacht en verzorging. Wari- I neer door verbranding aan een vier- I de gedeelte of meer van de huiclop- I pervlakte haar functie wordt ont- nomen of bemoeilijkt kan het leven I er mede gemoeid zijn; wel een be wijs hoe onze levensverrichtingen on- I der meer ook n.| weer afhankelijk 'zijn van de wijze waarop de huid l functioneert. En dit kostelijk or gaan wordt door ons menschenkinde- ron, over bijna zijn geheole opper vlakte met massa's kleeren van al lerlei soort omwikkeld om het veelal niet meer dan éénmaal per week en don nog binnenshuis slechts kort aan de lucht bloot te ste'Jen. J= het wonder, dat do meeste mensche- lijke huiden er uit zien om van te schrikken, griezehtr wit of vaalgro en op tal van plaatsen bezet met pukkels en puistjes. Ter bestrijding van de laatste wordt meestal op ruime schaal met zalf en andere smeerseltjes gewerkt. Het zou echter eenvoudiger zijn deze te vervangen 'door den hei'lzamen invloed van de buitenlucht en de zon. In 1913 ben lk begonnen, mijn leerlingen er toe aan to zetten in den zomer als sport- kleeding niet andere te dragen dan een kniebroekje en een paar schoen tjes. Niettegenstaande ik zelf het voorbeeld gaf, volgden slechts enke ten; do hoofdmotieven er tegen wa ren de kans op „kouvatten" pn een zekere schaamte. Ik sprak er ver der zoo goed als niet meer over, maar deed het zelf geregeld, wat ten gevolge had, dat steeds ren or toe overgingen en na betrek kelijk korten tijd de gekeéle klasse van 14 leerlingen, zoowel in fin ~ial als buiten, met ontbloot bovenlijf de gymnastische en licht-athletische oefeningen meemaakte. Er hvas slechts één roep over het aangena me van dezö lucht;: n T:i Zweden gymnastiseerdo men reeds Lang met ontbloot bovenlijf, terwijl hei <edert 1910 in Frankrijk, vooral op aan dringen van den marine-Luitenant Hébert, ook ingang had gevonden. Men moet natuurlijk met eenige om zichtigheid te werk gaan en bij de eerste toepassing liet luchtbad, maar zeer korten tijd aanwenden om den duur daarna heel langzaam en ge leidelijk te vergrooten. Vooral feilen zonneschijn moeten beginnelin gen voorzichtig zijn en bedenken, dat zoo'n jaren lang zorgvuld'" verborgen gehouden huid niet dade lijk de bestraling, mét sterk zonlicht kan verdragen. Gebruikt men het 'lichtbad evenwel met verstand, dan behoeft men voor nadeoligé gevolgen niet bevreesd te zijn, wanneer men overigens althans gezond is. Ik heb ten minste bij mijn leerlin gen nooit iets van nadeolige gevol gen bemerkt; in tegendeel. Eenige jaren geleden had ik onder mün leer lingen 'n stevigen, flink en jongeman Hij was een enthousiast sportliefheb ber, maar zijn riandacht was nooit getroffen door het nut van luchtba- den, en dat was jammer, want hü had 'een rug als een sterrenhemel, zoo erg als ik het nog nooit gezien had. Na dagelijks oefenen met onge dekt bovenlichaam trad zienderoogen verbetering in en tot ieders verba zing, ook tot de mijne, was na drie weken alleen van heet dichtbij nog to zi'en waar al dat leélijke gezeten had. Want wel \vas ik stellig in de verwachting van verbetering ge weest, maar dat deze zoo spoedig en zoo radicaal zou intreden, was voor ons allen een openbaring. Luchtba- den zijn door ieder toe te passen, 's winters binnenshuis en 's zomers in tuin of op balcon, waar men zich meestal door eenvoudige middelen wel aan het oog der omgeving zal kunnen onttrekken. Athletiek kan heel gemakkelijk gecombineerd wor den met een luchtbad, zoo ook zwemmen. Jammer is het in dit op zicht, dat voor hoeren het zwempak meer en meer in de mode komt; de eenvoudige zwembroek doet het luchtbad oeter tot zijn recht komen en het üjkt mij dan ook minder doelmatig om Baar wanneer er ten minste geen sprake is van ge mengde baden door een meer be dekkend kleedingstuk te vervangen. In het. volgende artikel will ik nog een en ander meedeel en over de wij- zo, waarop in biet buitenland ver schillende inrichtingen voor licht en luchtbad an zijn aangelegd en ge bruikt worden. H. L. WARNIER. lilt de Uinstreken SCHOTEN*. Raadsstukken. Bij den raad zijn ingekomen adressen van d« woningbouwvereeniging Eigen Haard om aan haar -1640 c.A. grond te verkoopen voor f 10 per c.A.; haar een grondvoorschot van f 4907? to verl eenen en een voorschot van f 230-299,27 voor de stichting van 31 arbeiderswoningen op een gemeente- terrein achter do begraafplaats St. Barbara; benevens een jaarlijksche bijdrage in het exploitatie-tekort van f 2109.624. De woningbouwvereeniging St. Ba- vo om haar 6050 c.A. grond te ver- 'koopen, haar te vcrleenen: een grond- voorschot van f 620ii; een bouwvoor- schot voor do stichting van 37 arbei derswoningen op gemeenteterrein ach ter St. Barbara van f 25SÓOO en een jaarlijksche bijdrage in het cxpio;- tatie-tekort van f 1955.20. De woningbouwvereeniging Volks huisvesting om haar te verkoopen 8807 c.A. grond'; liaur te verleen en oen grondvoorschot van f 8835U; een bouwvoorschot voor de stichting van 68 arbeiderswoningen op gemeente- terrein achter St. Barbara van f 503000 en 06n jaarlijksche bijdrage in het exploitatietekort van f 4641.99. B. en W. adviseeren op al deze adressen gunstig. ZANDYOORT. F. M o r e 11 o. —To Zandvoort is meldt de N. R. Ct., o"p 57-jang?n leef tijd Overleden de üieer F. Morei'io, die eenigen tijd zangleeraar was aan 'het Anéstendamsch Coniservatotriuu: en ook de Koningin zanglessen heeft gegeven. 1JMUIDEN. IJMUIDENSCHE LOCCERS NAAR DUITSCHLANO? Volgens de „Vissah. Ct." worden door ee nlJmuldensohe (Duitsoiie) 'ir- ma, in opdracht van het Duitsche gouvernement, besprekingen gevoerd met het bestuur der Reedarsve" em- ging te IJmuiden, teneinde een aan tal loggers te charteren voor Duitsch- land. Dindag werd weder een confe rentie over deze aangelegenh eid ge houden. SPAARNDAM. De uitsluiting. Log het stucadoorswerk aan de school alhier langen tijd stil, thans werkt de baas zeJf en schiet het werk eenigermate op. Tewater. Donderdag had den twee schippers zulk een ruzie dat zij elkaar aanvlogen met liet ge volg dat beiden in de Kolk vielen. De politie kwam tusschen bolde en lmalde ze er uit. Het bad had gun stig gewerkt. De mannen den zich spoedig. HAARLEMMERMEER. Beroepen. Ds. J. A. Taze- laar, Geref. Predikant aan den Aals- meerderwtg alhier, heeft een beroep ontvangen naar Spakenburg en Bun schoten. Polen en -Rusland. De Bolsjewttd zotten hun offensief nog voort. Uit Meskou komt 't bericht, dat de BoJsjewiki ook de vesting Brcst-Li- tofsk genomen hebben. Bevestigd is dat bericht nog niet. Zeker u evenwel, dat te Warschau een groot pessimisme heerecht. De Bolsjewlki naderen de stad ook a! meer en meer. - Zij zijn ook op kei© punten de Naref a! overgestoken, zoodat d: Polen ook al aan deze rivier geen stand kunnen houden. Ruiterij der Bolsjewlki i6 Lomsja binnengetrokken. De geheeld Poolsclie Noordvjeugel is volkomen verslagen. Zuidelijk staan de Bolejewilti niet meer dan 40 K.M. van Lemberg. Met de onderhandelingen over wapenstilstand schiet het heelemaal niet op. De onderhandelingen zijn zelfs voorloopig weer afgebroken, omdat de Bolsjewiki verklaarder, meteen over vrede te willen onder bande.en. De Poolsclie gedelegeerden hadden alleen machtigingen om over een wapenstilstand te spreken, moesten ze eerst weer naar Warschau terug om nieuwe instructies lia'len. Men ziet in deze handelingen der Bolsjewiki een poging om do bespre kingen zoolang te rékken, dut Polen eerst militair geheel ten onder wordt gebracht De Polen vinden het al vast gera den om de verdedigingswerken van Warschau zooveel mogelijk nog te versterken. Fransche officieren moe ien daarbij hulp verleenen. Te Bresiau moeten ook een Fran sche staf met 100 officieren aange komen zijn. In Warschau zal em militaire gouverneur aangesteld worden, hoogstwaarschijnlijk generaal Lati- nitz. Uit Warschau wordt geseind: De reorganisatio van het Poolsclie leger vindt goeden voortgang. Met eerste leger stelt zich, onder commando van generaal I-Ialler, met groote snelheid opnieuw op. De vice-president vaa den niiuister- raad Doszynski, de erkende leider van he Poolsche socialisme, heef- volgens de .Temps", de volgende verklaringen afgelegd, mei de bijvoeging, dat zijn woorden de volledige instemming had den van den pieiuier. Doszynski zeide: Het ineuwe ministe rie is helaas niet onmiddellijk in het leven geroepen -oen de politiek van Po len dit noodzakelijk maakte, zoowel wat betref: den vrede als de voortzet'ing van den oorlog. Het kabinet heeft de veran*- woordélijkheid aanvaard voor de gehce- le natie op het oogenblik, waarop het nationale grondgebied erns'ig bedreigd werd door liet imperialisme van <je Sov jet. De regeering is eensgezind in het op recht verlangen om vrede ie slui'.en, mi's deze vrede geen capitulatie zij. Daar-om hc-eft zij den naam aangenomen van „regeering der nationale verdedi ging". Op die wijze heeft zij he- vei trou wen versterkt van he- volk in zijn eigen krachten en bovendien zal zij al haar krachten inspannen om het vertrouwen te wekken in de En'ente-landen, die snel hulp aan Polen moeten verleenen nu het Poolsche grondgebied en de Poolsche onafhankelijkheid bedreigd worden. De regeering hoopt, da: deze hulp op tijd zal komen, Men_ mag verwachten, da' de onder handelingen voor den wapenstilstand niet al te lang zullen duren. Binnen en kele dagen zullen wij weten, of wij ons grondgebied met de wapens in de hand zullen moe'eu verdedigen of vrede slui- De Engelsche bladen erkennen den eras: van den toestand van Pelen en wijden hun aandacht aan het feit, dat Krassin en Ka- meneff, de gezan-cn van Sovjet-Rusland, te Londen aankwamen. 1 In verband daarmede spreekt de Dai ly Chronicle" de hoop uit, dat het „aan de regeering te Moskou buitengewoon duidelijk zal worden gemaak', dat met haai afgezanten geenerlei -onderhande lingen zullen kunnen worden gevoerd, ncch over het herstel der handelsbetrek kingen noch over het sluiten vau een aigemeenen vrede, alvorens do wapen- srils'and met Polen is geteekend. „De oorlog, gericht tegen het bestaan van Polen keert zich in waarheid tegen de geallieerde mogendheden, die bij verdrag verplicht zijn Polen te bescher men. „Dit feit moet al onze handelingen ten opzichte van de handelsafgevaardig den der Sovje'-regeering bes uren." De „Daily Telegraph" raadt den ge allieerden aan zich voor te bereiden op een mislukking der onderhandelingen over den wapenstilstand. De geallieerde regeenngen mogen geen lijd verliezen voor her opmaken van een aigemeene poliïeke gedragslijn •er redding van den Poolschen staat. „Het is de eerste plicht dezer regee ringen vast .e stellen, welke deze poli tiek, welke deze maatregelen zullen of liever kunuea zijn met het oog op de mach:, als wel het verlangen van de vrienden van Polen, of deze maa'rege len in hoofdzaak van militairen dan wel van economischen of diplomatieken aard zullen zijn. „Het moei eiken voorstander van de vrijheid, de democratie en den vrede in Europa duidelijk zijn, dat deze hoofd- pun-en vaa de moderne beschaving bij den intocht van de Bolsjewiki in War schau eeD slag zouden ontvangen schier te vergelijken met dien, welken zij zou den hebben gekregen indien Wilhelm in September >914 in Parijs was binnenge trokken. FRANKRIJK EN DE RUSSISCHE QUAESTIE. De parlementaire groep voor de ver dediging der l'ransche belangen in Rus land en-dc groep voor den buitenland- schen handel en de Fransche actie in 't bui'enland, heeft de houding van Mille- rand op de conferentie te Boulogne wat betreft de Russische quaeszic goedge keurd en den wensch uitgedrukt, dat de Fransche regeering met de Russische slechts ia verbinding zal treden op de volgende vooraf aangenomen voorwaar den ie. Onmiddellijke invnjheiasstelling van de Franschen die nog in Rusland gevangen zitten ze. nadrukkelijke en onvoorwaardelij ke erkenning van alle verplichtingen van de vorige regeermgen 3e. deelneming aan de conferentie :e Londen door gedelegeerden van de buur- en grensstaten van Rusland. Feuilleton RQEMENIë EN DE RUSSISCHE CONFERENTIE. Aan dc RoemeeQSche regcering ïs, naar de „Kóln. Z-g." uit Boecharest ver neemt, door de Engelsche regcering een uimoodiging gezonden voor de confe rentie te Londen. In Roemccnschc re- geeringskringen word' verklaard, dat Roemenie aau de conferentie zal deel nemen, om te trachten voor de quaes tic vau het Roemeensche goud, dai in han- dei^Jer Bolsjewiki is, eeu uplossing 'e vinlih, Ook dc quaestie van Bessarabië moet eindelijk ten gunsle van Roemeuië worden opgelost. HET CONCRES VAN DE TWEEDE INTERNATIONALE. In den loop van de zitting las de Rus sische gedelegeerde een verklaring voor van de Russische revolutionnair-socia- listische partij, waarbij verzocht word*., da', geen enkel land zich zal be moeien met de binnenlandsche aangele genheden in Rusland, dat zichzelf wel zal weten te bevrijden. De stemmenverdeeling op he- congres is als volgt Engeland 30, Australië 15, Belgie 15, Zwitserland 3, Italië 4, Nederland ro, Duitschland 20 in plaats van 30, tengevolge van de afwezigheid der onafhankelijken, Frankrijk 3 in plaats van 30, tengevplge van de afwe zigheid der geunifieerden. Naar de „Vorwans" meedeelt, heeft het bestuur van de soc.-dem. Rijksdag- fiacie over de lesolutie van het congres over de schuldvraag, het volgende te legram naar Genève gezonden Het paitijbestuur acht de goedkeuring van de Duitsche delegarie niet mogelijk, daat de archieven van de andere landen niet geopend zijn en derhalve zulk een oordeel over dc schuldvraag geheel een zijdig en ongerechtvaardigd zou zijn. Mr. Troelstra uit Nederland pro testeerde tegen de motio van den Belg Lafontaine en pleitte voor de onmiddelijke toelating van de Cen trale landen tot den Volkenbond. E ONTWAPENING VAN DUITSCHLANO. In het wetsontwerp, regelende de ontwapening van de burgerlijke be volking, thans door den rijksdag in behandeling genomen, wordt bepaald, dat de rijkscommissaris voor de ont wapening het tijdstip voor de inleve ring der wapens nader zal vaststel len, Wie na afloop van dit tijdstip nog in het bezit is van militaire wa pens moet biervan binneil drie dagen de overheid kennis geven. De rijkscommissaris kan om "de ont wapening te waarborgen, alle wette lijke maatregelen treffen. Hij heeft het recht huiszoekingen te laten doen waar hij wiL Hij mag bet brief-, teie- wat hij wil. Hij mag het brief-, tele gram- en telefoongöhehn schennen, controle uitoefenen op het spoorweg verkeer, de scheepvaart, autoverseer luchtverkeer. Alle autoriteiten in het rijk hebben zich, wat de ontwapenings bevelen betreft, te onderwerpen den rijkscommissaris. Met gevangemisstraf niet beneden de drie maanden en boete tot 300.<X)0 mark wordt e6n inder gestraft, die na afloop van den inleveringstermijn na wapen in zijn bezit heeft, of daarvan geen roededeeling heeft gedaan, of die verzet predikt tegen het naleven van de bevelen van den rijkscommis saris. In ernstige gevallen kan tucht huisstraf tot tien jaar worden opge- legd. Den rijksoommftsaris zal vooroopig een crwUet van 200 mil Hoen mark worden verstrekt om de maatregelen te kunnen treffen dio hij noodig oor deelt. Verspreid nieuws TURKIJE EN DE VREDE. De Fransche pers meklt, dat de plechtigheid dar onderteekening van het vredesverdrag door de Tuiksche delegatie en de vertegenwoordigers der geallieerden definitief is vastge steld op Donderdag a.s. NAKLANKEN VAN DEN KAFP- PUTSCH, De Duitsche Rijksdag fen van dit ontwerp wordt straffeioor- zeer opgewonden discussie, waarbij de geschiedenis der Kapp-dagen van alle zijden werd belicht, liet door de regeeringspartijen ingediende wets ontwerp betreffende dc amnestie aan. Volgens de voornaamste paragram feu van dit ontwerp wordt strafeflocs- heid toegekend voor strafbare hande lingen, die zijn begaan ten einde hoogverraderlijke ondernemingen, te gen het rijk gericht, tegen te gaan. Verder aan personen, die hebben me degewerkt aan dergelijke onderne mingen, mits zij daarvan geen leider of aanstichter zijn geweest. Vrij van straf zijn ook daden, die begaan zijn in verband met hoogver raderlijke' ondernemingen of het te gengaan daarvan. Uitgezonderd van deze bepalingen zijn misdadien tegen het leven, het toebiengen van zwaar lichamelijk let sel, roof en brandstichting. DE COMMUNISTISCHE PUTSCH IN DUITSCHLAND. Te Zittau is de toestand nog zeer gespannen. Dé communisten zijn nog moester van de stad, doch er is ook een togenstroomincr ontstaan. DE DOODSTRAF IN RUSLAND. „Ber.'ingSKe Tidende" meldt uit lvofno: De president van de revolu- ttonnaire militaire rechtbank der sovjet-republiek maakt oificieel bé Icend, dut van 2 Mei tot 20 Juni üüu oioodvonnissen zijn goveld, o.a. we geus desertie 2/3, contra-revoiution- uaire actie 35, verraad 38, oproer 45, plundering 99, dienstovertredingen o3, enz. ARRESTATIE VAN EX-MINISTER FRIKDRICH. Uit Boedapest wordt gemeld, dat er bij het begin van net lisza-proces zulke bezwarende feiten tegenover den gewezen minister Frie drich ter sprake kwamen, dat zijn arrestatie als waarschijnlijk be schouwd wordt. BETOOGENDE KINDEREN. Ui. Dusseldorf wordt geseindDe school kinderen maken tegenwoordig ook al aanspraak op het recht om de straat op te gaan. Maandag demons.teerden, op aanstichting en onder leiding van de onafhankelijken, eenige honderden schoolkinderen te Duseldorf tegen <ie bepalingen van den minister van Onder wijs en Eeredienst in 2ake het gods- aiens'onderwijs op de scholen. De op- toch^ waarin groote plakkaten ten gun ste ran de internationale beweging wer den meegedragen eu waaruit telkens de Internationale ,,Hoch"-roepen op Lieb- knecht en Rosa Luxemburg weerklon ken, trok naar het stadhuis, waar een deputatie door den burgemeester en den wethouder van onderwijs ontvangen werd. Het gemeentebestuur verzekerde den demonstranten, dat door dc regee- ring pogingen worden gedaan een com- prom;; in de schoolquacstie tot stand 'c brengen door middel van de instelling van speciale klassen en leergangen voor kinderen, die geen godsdienstonderwijs wenschen. Voor de stad Dusseldorf mochten echter door de oprichting van dergelijke „werelösche" scholen geen extra-kosten ontslaan. De demonstranten vorlie'en hierna het stadhuis. TEGEN HET DUEL IN FRANK RIJK. Abbé Lemire, generaal do Casteinau en nog twee Kamerleden hebben het inituri.cf genomen tot liet indienen van een wetsvoorstel, het welk het duel verbiedt. Het wetevoorstei voorziet behalve in strenge strafbepalingen tegenover duelleerenden en hun getuigen, in de samenstelling van een scheidsge recht, aan hetwelk alle eerezaker kannen worden onderworpen. HET INTERNATIONAAL MIJN- WEKKERSCONGRES IN ZWITSER LAND. Naar Havas- -Reuter nog mekit, werd het vooratel-Smi.lie (tot uifTBepmg van dé aigemeene staking* ingeval van oorlog) naar de commis sie verwezen, op vooictei vau den Duitscher Hué, die hei voorstel on dersteunde, maar verklaarde, aat men het niet dadelijk kan aannemen, omdat Europa op het 00- k in oorlo« is. óiaüsmeuws REVUE VAN HENRI TER HALL. „W ij v 1 i e g e n." Niet alleen op de Ilvo wordt go vlogen, ook in de Sociëteit Vereeni- ging is deze week iederen avond e<sn vroolijk gezelschap aanwezig, dat met trots kan uitroepen: „Wij vlie gen." Het ïs het Eerste Nederland sche Revue-Gezeischap van Hertri ter Hall, dat deze week in de Vereeni- ging de reeds in enkele groote plaat sen van ons land zoo bekende revue opvoert. De heer Ter Hall mag wèl aan spraak maken op de dankbaarheid van het Nederiandsche volk: niet alleen wijdt hij zijn beste krachten in 's Lands Vergaderzaal aan het behartigen van onze belangen, maar ook stelt hij het Nederiandsche volk in het algemeen ieder jaar, en de Haarlemmers in liet bijzonder gedu rende de eerste week in Augustus, in staat te genieten van goede amu sementskunst. Goede amusements- kunst; want het treft elk jaar weer, hoe geheel vrij de revues van Ter Hail zijn (èn dat Lu tegenstelling met de meeste andere werken van hetzelfde genre') van geest" van bedenkoiijken aurd. 't Is ailes frisch on aardig en oorspronkelijk, de ta- fereeldh zijn met smaak in scène gezet, de costuüms zijn onberispelijk de ernst ontbreekt niot geheel, de koorzang is (behalve dan een paar vlekjes) zuiver, alles loopt op rolle tjes en last not least het revue- gezdschap beschikt over een paar komieken, wier wedergade men in Nederland en ook ver over onze landpaien, vergeefs zal zoeken. Zij zijn in Haarlem „van ouds be kend," die twee onbetaalbare kerels: Buzleau en Nieuwenhuizen Jr., die de menschen den heel en avond doen omrollen van het !achen en die met de ondeugende commère mevr. R. Kohier van Ghelder een trio vormen, op wie elk revue-gezelschap trotsch zou kunnen zijn. Wat zij (Krent en Prent) alzoo be leven in hun functie van verslagge ver eener courant (liet zijn me er een paar journalisten naar;! is niet na te vertellen. Wij zien hen behalve dan als ijverige, slimme en (het spijl ons, dat wij het moeten zeggen!) '11 beetje brutale persmannen, als vlie gers, als filmacteurs, als telepathon en altijd weer behoeven zij zich maar op 't toonee! te verioonen om het publiek te doen schateren! Zij lanceeren hun grappen en woord spelingen met een onnavolgbare vir tuositeit en zooals gezegd blii- vert toch steeds „binnen de perken Hulde moet ook gebracht worden aan den heer Nieuwenhuizen Sr. voor de onverbeterlijke wijze, waar op bij oude vrouwen of burgerjuf frouwen van het lachwekkende soort weet uit te beelden. Aan schitterende tafereeien is dezo revue weer rijk. Wij kennen dat van Ter Hall. Hoe aardig-gevonden is I e slic-apotheose: „Iimde aan de Aviatiek", hoe mooi die h::enkorf met bijen! Ter Hall heeft er ook bij zonder slag van, groepen te vormen, zooals b.v. de tafereeien „In het R'ik der Sprookjes" en ,,De mooiste da gen van het jaar" in deze'revue be wijzen. - Het derde bedrijf leek ons het minste. Beloofde het eerste taferooi, de woningnood, veel, de charge van oen bioscoopopneming was ons wat al te overdreven 6n niet te vergelij ken met b.v. de geestige charge van een gemeenteraadszitting in het tweede bedrijf. Wie goede, luchtige kunst wil ge nieten en aardige muziek wil hoo- ren ga gerust ecu avond van de ker- misweok in de „Vcreeniging" door brengen! Dinsdagavond was de groo te zaal uitverkocht, de revue ver- nt dat dit de geheefe week zoo is! NED. R.-K. VOLKSBOND. Op Zondag jj. trokkeu, zoo lezen wij ia De Tijd, ongeveer 1700 ledeu van den Ned. R.-K. Volksbond, wonende in EEN VERHAAL UIT HE'l OUDE KAMERIJK. Vrij vertaald uaar het Engelschvan BARONES ORCZY. 33) Lter werden zo Iels dat bij een def tig gezelschap hoorde. Adellijke da mes droegen ze als er vreemdelingen waren of op een bal als zij niet .wenschten te dansen. Om aan het einde van een maaltijd of vóór een dans een masker af te nemen ge tuigde van familiariteit of neerbui gend© vriendelijkheid; een masker dragen werd hel teeken van hoogen rang, van deftige betrekkingen en een zekeren afstand dien men wilde bewaren tusschen zichzelf en de an- deie menschen. En na een poosje volgden de eenvoudige lieden ook d« ze mode na. 1 l'oen Baron d'Inchy de eetzaal bin- ghentrad niet Jonkvrouw Jactjueline Kaon zijn arm en gevolgd door den markies <le Landas, was het heele gezelschap bijeen om den gastheer te begroeten. Jacqueline's komst werd gevolgd door een hoorbaar gemompel van be wondering en een luid geritsel van zijde en satijn toen de mannen bo gen en de rokken «Ier dames over den grond sleepten. Het gemompel werd luider toen het jonge meisje het ge zelschap rond ging om haar vrienden te begroeten. En werkelijk, Jacqueline de Broyart verdiende die bewondering ten volle. Rembrandt schilderde haar ongeveer een jaaa\ later in hetzelfde costuum waarin zij dien avond verscheen een japon van glanzend witte satijn en parels, waar hier en daar de on derjapon van groen en zilver uit te voorschijn kwam; ze droeg er roode f luw celen schoenen en zijdén kousen bij. Het stalen corset omsloot haar jonge figuur als een harnas en om haar heupen droeg zij den monster lijken hoepelrok, die de natuurlijke graiie van haar bewegingen verborg. Op Rembrandt's schilderij zien we het aardige gezichtje, rond en frisch als een bloem, den kleinen neus, de korte bovenlip en den mooien mond; we zien ook de oogen, groot en blauw onder het rechte voorhoofd oogen die niets hadden vun de vage uitdruk king die men gewoonlijk in blauwe oogen vindt oogen, die, zelfs op de schilderij, schijnen te dansen van vroolijkheid en levenslust en waar aan de kleine bruine moedervlek dio de natuur op haar linkerwang had geplaatst, nog grootere bekoring ver leende. Vanavond was haar meisjesachtige figuur mismaakt door stalen hoepels, maar zeife doze afschrikwekkende mode-dingen konden de bekoorlijk heid van haar persoon niet vermin deren. Haar figuur geleek op een bel, maar boven het corset zag men haar schouders, die blonken als ivoor in een omlijsting van mooie kant; haar blauwe oogen schitterden van onge wone opwinding en onder het flikke rende licht van de tallooze wnskaar- sen lag er een gouden glans op heur haar. Maar voor alles viel in Jacqueline de Broyart op de bekoring van haar jeugd en haar onschuld en afhanke lijkheid, die zulk een diepen indruk maakten op do ontvankelijke harten der mannen. Op het oogenblik voelde zij zich buitengewoon gelukkig en op gewonden e« ze deelde aan i-"dereen glimlachjes uit. Het romantische \an de gebeurtenissen der laatste dagen, na de kouist van den onbekenden zanger, luidden in haar cogen een vroolijker aanzien gegeven aan de wereld, vroolijker dan bet haar ooit toegeschenen had door de veeleischen do liefde vrui do Landas. Het was eens iets andera dan de verveling en deftige eentonigheid die- evenmin pasten bij Jacqueline's opbruisende natuur als het corset bij haar slanke figuur. Haar oogen straalde^ vroo lijk en opgewekt, maar bij tijden ont dekte de Landas, die haar voortdu rend nauwkeurig gadesloeg als een jaloersche minnaar-, in haar monter van doen ook een zekere zachtheid die haar nog aantrekkelijker maakte dan ze ooit geweest was. Toen zo de kamer binnen kwam keek ze vlug het heele gezelschap langs. Zeg mij eens, mijnheer, fluister de zij haar voogd in het oor, is de vreemdeling gekomen? De vreemdeling? antwoordde d'Inchy, welke vreemdeling? Wel, de prins van Froidemont, zeide ze. Wie andersï Oh! antwoordde d'Inchy met goed gehuichelde onverschilligheid, de Prins vun Froidemont is zeker al aangekomen. Hij is niet iemand van bijzonder veel gewicht. Waarom stel je zooveel belang in hem, Jac queline? Hierop gaf Jacqueline geen ant woord; ze keek bescheiden naar den grond, zoodat alleen haar oogleden zichtbaar waren door de openingen in haar masker. Zij richtte zich in haar volle lengte op en zog er lang en elegant uit, niettegcnstnundc «Icn vreeselijke hoepelrok. Hun vrienden "verdrongen zich om haar en om den gouverneur eu zij had het druk met het beantwoorden van ul die begroe tingen en veel vleiende opmerkingen. De markies de Landas bleef voortdu rend in baar nabijheid. Hij droeg eveneens een masker, maar dit was een kort, dat zijn mond. eo kin vrij liet en al dien tijd dat andere man nen vooral de jongeren, bijna voch ten om een biik of een glimlach van de mooie erfgename, streek zijn slan ke hand voortdurend over zijn snor een teeken dat zijn zenuwen een beetje in de war waren. V. Mijnheer d'Inchy liet zijn pupil een oogenblik te midden van al haar vrienden en bewonderaars achter en nam Lalain even ter zijde in een af gelegen hoek van de zaal. Nu, begon hij, zoodra hij ©r ze ker van was dat er geen luistervin ken in de buurt waren. Hij is hier. Ja, zeide Laluin, eveneens fluts terend. Hij 13 vroeg gekomen, a s iemand van minderen rang, en heeft rich dadelijk te midden der andere gasten begeven. Was je hier toen hij kwam? Neen, maar ik ben heel kort daarna aangekomen. Verwekte hij veel nieuwsgierig heid? Natuurlijk, antwoordde Lalain. Onze goede burgers van Kamerijk krijgen niet dikwijls een kans om over zulk een geheimzinnig persona ge te babbelen. Maar hebben /.ij hem goed ont vangen? Lalain haalde de schouders op en wees bij wijze van antwoord naar het andere ei^d van de kamer, waar een lange man, rijk, maar somber gekleed, met een zwart satijnen mas ker voor, In volmaakte afzondering van ue rest van het gezelschap stout Gilles ving Lalain's gebaar en den onderzoekenden blik van d'Inchy op. I-lij beantwoordde beiden met een nauwelijks merkbare buiging. Zijn scherpe oogen ouder liet masker had den het geheele gezelschap al onder zoekend bekeken. Vreemd genoeg, hoewei het welslagen van zijn avon tuur afhing van een vrouw, keek hij eerst vol belangstelling naar de man nen. Een groot aantal droegen mas kers evenals hijzelf, maar toen hij zich een oogenblik in zijn voile leng te oprichtte met een beweging die bijna uitdagend was, voelde hij er zich in zijn hart zeker van dat liij dadelijk zou merken door dat in stinct van zelfbehoud dat alle avon turiers hebben of er ook ergens kans was dat hij ontdekt zou wor den. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5