OM ONS HEEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAQ 7 AUGUSTUS 1920 TWEEDE BLAD No. 2777 Woningtoestanden te Zandvoort. flaizïü zoiigr privaat Lekke üaken Tochtige zolders 150 woutagen mofllg - *4 voorhanden - BouwpianBen aanwezig Spoed noodzakelijk. Omstreeks een jaar geleden ia in den Ziintlvoort&olien Gemeenteraad een commissie benoemd van particulieren, die rapport zou uitbrengen over de woningtoestanden te Zandvoort. Na «ie noodzakelijke voorbereiding split ste zij zich in tweeën, de -.ene groep bezocht 138, ta tweede 204 woningen. Hiervan waren U dubbel bewoond, 3 gezinnen woonden in zomerhuisjes, een gezin hield verblijf in een schuur, twee gezinnen woonden op zolder kamers, vier hadden alleen eei. ver blijf in den winter, zes gemeente-wo ningen waren dubbel bewoond. Er waren dus dadelijk 30 wonin gen noodig. En als het daarbij geble ven was, dan zou het vraagstuk be trekkelijk gemakkelijk op te lossen zijn geweest, want de gemeente had er toen 24 m aanbouw. Maar de commis sie begreep terecht, dat ïij niet al leen het oogenblikkelijke tekort moest nagaan, maar ook den toestand on derzoeken waarin de woningen in het dorp verkeerden. En toen kwam er heel wat aan den dag. Vijftig woningen hadden gr en wa terleiding, vier en zestig misten af voer voor vuil water, acht en tachtig «varen niet aangesloten hij de wa terleiding, vijf hadden zelfs in het ge heel geen privaat. De klacht over lek kende daken en vochtige woningen is zóó algemeen, dat de commissie ai- leen maar aanteekening hield van zeer ernstige gevallen. Zee# lek wa ren 32 daken, 20 buizen door vocht bijna onbewoonbaar. Van de 344 on derzochte woningen bestaan vier uit slechts één vertrek, 186 uit twee ver trekken, waarbij een achterhuis of keuken als vertrek beschouwd wordt. De2e woningen, zegt de commissie, zijn eigenlijk alleen geschikt voor ge zinnen van twee personen of met kleine kinderen. Dan blijft nog het bezwaar, dat in hetzelfde vertrek ge woond, geslagen en meestal cok ge kookt wordt. De zolders, tochtig en koud, zijn op enkele uitzonderingen na ongeschikt voor slaapplaats. De geheele familie moet dus slaapgelegenheid vinden in de woonkamer. 3n deze kamer zijn gewoonlijk twee bedsteden, zonder verbinding met de buitenlucht. Daar in slapen de oudere en eenige kinde ren, soius drie. vier en vijf bij el kaar. Eventueel overblijvende liggen in ledikanten. Reeds jaren geleden onbewoonbaar verklaarde woningen, waren nog in gebruik, een aantal an deren zouden zeer stellig onbewoon baar verklaard worden, wanneer dit niet door absoluut gemis aan vrije woningen onmogelijk was. Het onder houd vnn de woningen laat veel te wensclien over. In een overwegend aantal gevallen laten de huiseigena ren niets of bijna niets aan hun eigen dommen herstellen. Minstens 120 wontngeri moeten, meent de commissie, door andere, met meer n beter slaapgelegenheid vervangen worden. Tot zoover het rapport, dat onder teekend is door den heer Coltot d'Es- cury, als voorzitter, de dames C. VoetDriehuizen en Anth. Bakele en de iieeren W. van Petegem, J. Koning, Alphi Sprengers en P. J. de Braai. Het toont aan. dat de toestand van de arb ei d>?re-woongelege nh etdj Ir Zandvoort wel heel slecht is. Ernstig is de klacht togen d eigenaren. Wat bezielt hen, om aldus het onderhoud van hunne perceelen Zorg dat je een poriemoanaie hebl, die ie verwaarioozen? „Een verontschul diging moge zijn de in het algemeen lage huren," zegt «ie commissie, maar zij laat er op volgen: „Het oleek «Ie commissie, dat de meeste bewoners niet ongenegen zijn, meer huur te be talen, wanneer hun huizen goed be woonbaar gemaakt worden." Dat kunnen ook de eigenaars gewe ten hebben, %erder allicht dan de com missie. Waarom gaan zij daartoe dan niet over? Misschien vrees voor gabrek aan medewerking bij de huurcom- missie? Maar daarvan kunnen zij zich vooraf toch vergewissen. Hier is werk te doen, dat niet langer ver zuimd mag wo'den. Want men kan, als de wonmgcom- rnissle doet, den bouw van 120 nieuwe woningen verhingen, daarmee staan •deze er nog niet. Tot nu toe heeft de gemeente Zandvoort 14 en 24 wonin gen gebouwd, ce eerste groep ai jaren geleden. Zij staat dus nog ma-ar aan het begin van haar taak en de ge meenteraad, dat inziende, heeft 53 hectaren grond aangekocht, aan den anderen kant van de spoorbaan, met de bedoeling, die te bestemmen vtor woningbouw. Dit is duingrond, die dus geeohikt gemaakt moet wor den voor bebouwing en in verbinding gebracht met het overige deel van de gemeente, hetzij door een overweg of een tunnel. In de gemeente Zandvoort wordt er over geklaagd, dat het woningvraag stuk te langzaanj behandeld wordt. Naar mij bij informatie aan het raad huis werd meegedeeld, heeft de ge meente-architect, de heer Jansen, door vele andere bezigheden in net belang der gemeente geen tijdtel kens is een administratic-f-techniSch ambtenaar aangesteld, die speciaal met bouw- en woningtoezicht zal wor den belast, maar wanneer liet er op aankomt ziet deze van de betrekking af, onid^t hem meer wordt geboden in zijn oude functie. Toen de grend voor uitgebreid en woningbouw gekocht was, eisohten Gedeputeerde Staten advies van de gezondheidscommissie, hoewel het ge meentebestuur meende, dat dit alleen noodig was voor de bouwplannen. Ge volg is vertraging. Het Raadsbesluit van 12 Januari 1920 is pas 24 Maart goedgekeurd. Op 8 November was het terrein op gemeten, het maken van een ont werp is opgedragen aan den archi tect Plate te Haarlem en met onge duld wachten drie bouwverenigin gen het oogenblik af, dat zij wonin gen kunnen gaan stichten. Op 5 December verzocht de P rot es tantsche Zandvoortscho Bouwvereeni- ging om er 50 woningen te mogen stichten. OP 15 December volgde patrimo nium met een reau est voor 50 60 woningen en 28 Maart 1920 diende de v.-reeniging Eendracht maakt -W rht haar verzoek in voer 75 wo- ning'en. 19 Mei j.l. zond deze ver- eeniging haar statuten in. Aldus is op dit oogenblik de stand van zaken. Er zijn dus plannen ge noeg, de vraag is maar wanneer zij tot uitvoering gekomen zullen zijn en wij weten uit ervaring, hoe lang deze kunnen blijven haken op de verschillende stations, die zij moe ten passeeren. Maar dat is geen re den tot talmen, integendeel juist om dat men weet, dat er zoovak onver wachte vertraging is, dient iedereen, die er bij betrokken is, zijnerzijds de zaak te helpen bespoedigen: ge meentebestuur, ambtenaren en ad viseurs, ook de autoriteiten, Gedepu teerde Staten en de heeren in Den Haag. Hier is spoed noodzakelijk. Het rapport van de commissie, rus- ti'g en nuchter als het Is, laat geen onkelen twijfel meer. De toestand is door en door slecht en moet ten spoe digste verbeterd worden.. Op dit cogenblik ligt er op het Raadhuis een lijst van 69 personen die in aanmerking verzoeken te ko men voor een vrijkomende gemeen tewoning Ei wordt zoodra er een beschikbaar is. geüoot. Onder uie sollicitanten is van alles: menschen die in dubbel bewoonde perceelen on der dak zijn gelnacht en natuurlijk snakken naar een eigen vrije wo ning; menschen die in zomerhuisjes wonen of in afgekeurde woningen, menschen die willen trouwen, men schen aan wie door verkoop van hun huis de huur is opgezegd en zoo meer. Daaroij zijn er ook woningen ncodig voor beambten en werklie den van de gemeente zelf. De politie is uitgebreid, maar de keus onder de sollicitanten is beperkt, omdat liefst oii getrouwd en worden genomen, die gemakkelijker dan de gehuwden op- der dak kunnen komen. Een beambte van de E. S. M., die te Haarlem zijn woning moest ver laten woont te Zandvoort in een schuurtje. H*t is waar: eigenaardige toestan den heerschen in een badplaats die het woningvraagstuk nog wat moei lijker heipen maken. Lieden, die er in den zomer een betrekkinkje vin den blijven hangen in den winter en vragen om een woning. En er is nu wel een vc.ordening aangenomen, waarbïi 1 uizen niet langer dan een korten tijd onbewoond mogen blij ven, maar daarvan zijn de percee len, die verhuurd worden in het seizoen, uitgesloten. Zandvoort be staat van de badplaats. A1s werd toegestaan, dat menschen die geen of 'n slechte woning hebben 's winters in leegstaande villa's trokken, zou het onmogelijk wezen er ze weer uit te krijgen, zeer tot nadeel van de bad plaats, waarvan allen bijna zonder uitzondering, moeten bestaan. Niet alleen indirect, namelijk door wat zij verteren, maar ook rechtstreeks door de belasting die zij opbrengen, hane2 Zandvoort van de badgasten af. Het suppletoir kohier waarop de namen voorkomen van hen die lan ger dan drie maanden in de gemeen te wonen, is bijna even hoog als het primitieve kohier van de vaste inge zetenen. De laatst gebouwde gemeeritewo- ningen, die 5 kamers bevatten zul len duur zijn. Ze kosten omstreeks f 8000 per stuk. De eerst gebouwde, afkomstig uit den poe-"-tijd hebben eon veel lagere huur. Waar schijnlijk zal voor a.l deze huizen, omdat ze gelijkwaardig zi'n ook een gölijke huur worden gevorderd, zoodat van de nieuwe bewoners niet het volle pond wordt gevergd en de oude meer zuHlen hebben op te bren gen. Zoo is de toestand in Zandvoort. Op dit oogenblik, ik herhaal het, zeer slecht. Binnenkort wanneer de plannen tot uitvoering zullenzijn gekomen, zeer goed. Dan kan het gemeentebestuur eindelijk eens een reeks van krotten sluiten. Hoe eer hoe beter. Maar dan moet er ook met spoed gewerkt. J. C. P. Buitenland Rosimtt tu Polen. DE CEVECHTEN. De Polen komen steeds meer in 't nauw! De alg&ineene toestand is thans zoo, dat in het zuiden, in Gahcië, de Polen tegenstand bieden, zoodat zij zelfs Brody, ten oosten van Lemberg heroverden en den vijand over de Sereth terugdrongen, maai' dat zij in het noorden hopeloos zijn versla gen en het leger daar met omsinge ling wordt bedreigd. De Polen hadden tusschen Ostro- lenka, aan de Naref, en de Boeg nog een verdedigingslinie, die over Os- trow liep, maar nadat de Russen MIawa hadden veroverd mi van Ma- sowetsk westwaarts Vooruitd rongen over Sambrow, zijn zij de Naref- stel ling omgetrokken. Het Pooühche noorderleger wordt hierdoor met een omvatting bedreigd en wordt nu ge dwongen op d^ WeichseU'inie terug te trekken. Terwijl dus in het zuiden de be dreiging van Lemberg minder nij pend geworden, tusschen Brest- Litowsk en Loetsk het Poolsche le ger zich herstelt, dreigt het gevaar, dat uit het noorden uit de richting Ostrolenka, de Poolsche hoofdstad wordt vermeestert! en dit gevaar kan dus de Poolsche regeering alle aan leiding hebben gegeven Warschau te verlaten en haar hei) te Krakau te zooken. Volgens door de „Temps" ontvan gen* inlichtingen, is de Poolsche na tie bereid tot elke opoffering. Zoo noodig zal men te Warschau stand houden; de wat'en den- stad zijn in staat van verdediging gebracht. Van andere zijde wordt nog ge meld: De toestand van Polen wordt van uur tot uur wanhopiger. J)e vrijwilligers die onafgebroken over de Mlawa naar liet front trek ken, houden zich weliswaar uitste kend, maar ook zij zuilen een door braak niet kunnen verhinderen. De bolsjewieken hebben intussclien hun artillerie naar voren gebracht en deze is reeds ten deele in actie getreden. Naar verluidt zijn de gevreesde kozakken-patrouilles reeds op vele plaatse» over de Naref getrokken. De stemming van de èovjet-troe pen is zeer goed. Daar gedurende de laatste drie dagen de opmarsch in een wat iangzarner tempo heefi plaats gehad, heeft men gelegenheid gehad voldoende munitie voor de troepen in de voorste linies aan te voeren. Het is thans voor de bolsjewieken znok, den laatsten tegenstand dei Polen in den sector van Prasnisz te breken. Een scheiding der Duitsche grens door geregelde sovjet-troepen lijkt zeer onwaarschijn':;k. Overs' '"--foben do bolsjewieken kozakkenpatrouilles langs de grens gestationeerd, die dienst doen als grensgendarmerie. De neutrale zóne tusschen de Duitsche grens en en het operatiege bied is door de bolsjewieken op on- lien kilometers vastgested. Naar uit Warschau aan de bla den wordt gemeld, is de toestand van de Poolsche troepen volsla gen hopeloos. Zij zijn niet meer in staat een tegenoffensief uit te voe ren. De moedeloosheid der troepen bliikt het best uit den geringen to genstand bij de verdediging der Boeg-linie, die een sterke stelling ter dekking van Warschau had kunnen vormen. De Polen gaven de Boeg over een front van honderd kilome ter prijs en bliezen de bruggen niet op. Zal de hulp der Entente voor Po len nog tijdig komen? r zijn geruchten, dat Engeland al oorlogsschepen en troepen onderweg hoeft. Ook Frankrijk moet plannen voor troepentransport hebben, maar de Duitschers willen niet gedogen dat die over Duitsch gebied trekken. Naar verluidt, zou het transport van de Frensche troepen nu door Oostenrijk plaats hebben en niet la tei don neoén. Zaterdag. Geruchten beweren zeifs, dat het hier een léger van 100.000 man zou gelden. Tegelijkertijd zouden sterke F.n- gelsche troepen via Danzig onder weg zijn. Al'ieen met een blokkade van Bus- land zijn de Polen natuurlijk niet geholpen. De Entente ziet dit thans wel inl DUITSCHLAN D EN DE POOLSCHE QUAESTIE. Do Duitsche Rijksdag heeft eene commissie ingesteld. die de legee ring bij alle kweetics die den toe stand in het Oosten betreffen, ter zijde moet staan met advies. Binnenland Het Danrtevraagstak. De duurte wordt sleed9 nijpender, De parlementaire redactuur van Het Volk schrijft, dat niet alleen een daling van de prijzen van onderschei dene artikelen uitblijft, maar dat de duurte steeds nijpender wordt. Hij zegt verder: Voor ons liggen de maandcijfers v:m iic-t statistisch bui eau der ge meo-nte Den Haag. Statistiekcijiere hebben de eigenaardigheid, dat steeds een tijdperk van eenige mi den geleden betreffen. En zoo heeft het bureau de kleinhandelprijcen van 1 Maart 1920 vergeleken met uie van 1 Maart 1919. Deze vergelijking levert een leerzaam slaafje op. Wittebrood kostte 1 Maart 1919 36 en 1 Maart 1920 40 cents per K G. en bruinbrood 124 21 oentê. Geduren de dat jaar stegen in prijs: bruine boonen en groene erwten van 11 op 18 cents, witte boonen van 23 op 36, gort van 13 op 20, margarine van 50 op tarwebloem van 19 op 26 en 28, rijst van 14 op 60, vi ije suiker van 30 op 50 en 524. basterdsuiker van 35 op 60, ver micelii van 39 o| 48 en 50, 'acute zeep van 14 op 40 en 44. Goudache kaas van 80 en 844 op 90. Leidsche kaas van 70 op 95 en 120 cent6 per 4 K.G-, kleiaardappelen van 8 op 12 cents per K.G., antliraciet van 1 2.60 op f 3.85 en cokes van f 1.65 op f 2,30 per H.L. en tiuinkoolbriqueiten van f 2,30 op f 3.83 per 100 K G. Zoo ging het van 1 Maart 1919 tot 1 Maart 1920. Daar sedert den laatsten datum ziah nog vele belangrijke ver- hoogingen hesbon doen gevoelen, ver zochten wij de Haageche arbeidere- co&peratie ,,De Volharding" ons prijzen van verschillende bovengenoein de artikelen op dit oogenblik mede te deelen. Wij ontvingen van haar de volgen de prijsopgaaf, waarbij alle artikelen per K.G. berekend zijn ter voorko ming van vergissingen vestigen wij er de aandacht cj>, dat in het staatje van het Haagsche statistisch bureau veel prijzen por 4 K.G. berekend zijn. Wittebrood 47j, bruiibrood 274, bruine boonen 36, witte boonen 70, groene erwten 36, gort 50, margarine 160 en 165, tarwebloem 60, rijeteoorten 140. 100. en 83 c-ents, 6oda 26. witte suiker 104, zachte zeep 76, Goudsche kaas 200 en Lsidsche kaas 180 ets. Ten slotte: anthracie' f 4.40, cokes f 2.50 en eierkolen f 3.75 per H.L. Vergelijken wij deze prijzen met die van 1 Maart 1620, dan zien wij, dat gestegen zijn die van wittebrood, bruin brood, gort, tarwebloem, «soda, Goud- sclie kaas, antkraciet en cokes. Men bedenke, dat r.óg tal van andere ar tikelen dan de op dezen staat voorko mende in prijs verhoogd zijn wie denkt niet aan de melk? en dat de stijging loopt over de laatste vijf maanden. mdikbeurteu ZONUAG 8 AUGUSTUS. EGL1SE WALLONNE. Pas de Servioe. GEREFORMEERDE KERK. GEBOUW SOC. VEREENlüiNG. Voorin. 10 uur: Dr. H Kaajan, van Rotterdam. GEBOUW NED. PROTESTAN TENBOND. Nam. 5 uur: D8. J. H. Koers, van Oosterbeck. NOORDERKERK (Ridderstraat/. Voorm. 10 uur. Ds. J. H. Koers, van Oosterbeek. Nam. 5 uur: Dr. H. Kaajan, van Rotterdam. CHRIST. GEREF. GEMEENTE. (Raaks). V'ooriu. 10 uur: Ds. N. Bijdemans, van Zwolle, Nam. 54 uur: Dezelfde. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 uur. Ds. J. L. F. de Meijere. KERK DER VEREEN DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 uur. Dr. C B. Hylkema. REMONST1LAN TSCH GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 uur: Ds. H. Cramer, pred. te Alkmaar. KERK DER BROEDERol .1F.NTE Voorm. 10 uur: Ds. H. C. Zwahler, van 's-Gravenhoge. Nam. 8 uur: Evangelisatie. BAPTISTEN-GEMEENTE. Locaal Parklaan 21. Voorm. 10 ure: Ds. K. Kuipers, Pred. te Deventer. Nam. 5 uur. Dezelfde. Lokaal L. Wijngaardstraat 28. '1 2nvond 8 ure; Bidstond. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. „Eageischen?" vroeg Hopma min achtend. „Engelschen zijn het bijge- loovigste volk van de wereld. Alleen over geid hebben ze er een heele zameling van, 'k zal ze je vertellen. Als je geld veilles- zul je een ontdek king doen, maar te laat. Als er geld uit je portemonnaic valt, laai een der d.v daa nook oprapen, want daar kom- ougeluk uit voort. Als je een geld stuk iaat vallen, dat je bezig was aan een ander te geven, dan zul ie binnen kort nog andere geldzaken die- hem doen.'' Toen Hopma zoover gekomen was, moest hij gebruik maken van zijn. zak doek loen hij hem uit zijn zak haalde, kwam ei een door het lange, dragen zwart geworden kastanje ui'. „Helpt die nogal goed tegen je rheumanek?' vroeg ik. ,,'k Weet nog niet," ant woordde Hopma. „ik draag hem nog maar drie maanden bij me. Maar ik heb je nog meer van die dwaze Engel schen ;e vertellen. Als je een nieuwen geldswaardigen bon opvouw in de lengte, dan hou je hem; vouw Je hem in de breedte, dan raak je hem kwijt. Nog ergerals je de biljetten onge- v ouwen in den zak draagt, zul je nooi' ruk werden." Op dit oogenblik werd Hopma aan de lelephoon geroepen. Het was zijn no'aris en gesprek ging blijkbaar ovei een hypotheek, die afgesloten worden moest. De notaris vroeg blijk baar, of de tweede Maandag in Sep tember hem sohik'e. „De hoeveelste "is ca:. 1 reg hij, keek zijn zakkalender- t'e na en antwoordde verschrikt door ce lelephoon „de 'weede Maandag in September is dc dertiende en op den ceriicnden sluit ik geen contracten." «n.andere dag werd overeengekomen u Hopma zette ziju verhaal over die migeloovige Engelschen voor', Por'.cmonnaie veriiezen, vol of ecg, vinden ze een slecht voorteeken. 6°rg dat je een portemonnnie heb;, die met kalfsleer gevoerd is, zij zal nooi' leeg wezen. Maar ben je per ongeluk op zwart zaad, laat dan nooit de nieu we maan in je beurs kijken. Wie een leege beurs vindt, zal spoedig daarna een vreemdeling begroeten Hoe is toch mogelijk," eindigde Hopma, verstandige menschen kunnen hechten aan zulke onbeduidende dingen!" Hjj was er bijna verontwaardigd over. Om hem wa t af te leiden vroeg ik, wanneer hij met zijn vrouw op reis zou gaan. „Op 19 Augustus." z;i hij. „Was het niet eerst op den 20Sten bepaald?" „Ja," zei Hopma. „maar da' Ï5 een Vrijdag en op Vrijdag reizen we nooit, uit beginsel." Hierop nam ik van den niet bijgeloo- gen Hopma afscheid. Onderweg hoorde ik, dat al de leerlingen van de Haar- lemscihe Hoogere Burgerschool voor het eindevamen geslaagd ziin. Dat zal wel komen door he* getrouwe duimen, dat familieleden, vrienden en kennissen voor hen gedaan hebben. Duimen is na melijk op den dag dat iemand examen doet, je duimen flink stijf in je gebalde vuist drukken, zoodat hij van bui-en af niet zichtbaar is. Deze houding moet een buitengewoon coeden invloed heb ben op he' succes van een examinan dus of examinanda. Het maakt de vra gen, zonder dat zij 't beseffen, gemak kelijker en de examinatoren, zonder dat zij 't weten, toegeeflijker. Een bij geloof 1- duimen .natuurlijk niét!!! Overigens behoeven wij volstrekt niet bijgcloovig *e wezen, om ons to ver beelden, dat over een paar jaar, wan neer he: algemeen gebruikelijk gewor den zal zijn om ondernemingen te slui ten, wanneer he* personeel vacantia heeft, de volgende gebeurtenis in Haar lem zal voorvallen. >S Augustus 1922. Een vreemdeling, een Engelschman. komt langs de Am- sterdamsche Vair. aanwandelen en stapt naar de Amsterdamsche Poort. Daar Inj het Engelsen niet een Amster- damsrh aeoen: uitspreekt, begrijpt de politic natuurlijk dat hij ui'. Amsterdam is !-■; .cn loopen, Waarom niet per VEREEN. VAN VRIJZ. rH- VORMDEN (Gebouw Protestantenbond). Voorin. 10 uur: Dr. J. C. A. Setter, Onderwerp: „Uocpiujj". VRIJE EVANü. GEMEENTE. (J acobij Are'.raat 2ü). Voorm. 1U uu:: de heer Van Zijl, v; 11 Zandvoort. s Avonds 5j uur: Dezelfde. 12 uur: geen Zon<lagr«chc.oi. Dinsdagavocd 8 uur, BidstomL RELIUIEUS-SOC1AL ISCH VERBOND. Gebouw ,,de Nijverheid Janwtr. Geen dienst. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Nieuwe Kruisstraat 14. Voorm. 10 uur. Openb. Samenkomst 's Av. 7 uur, Onenb Samenkomst. Dinsdagavond 8 uur. Onderlinge samenkomst Donderdagavond 8 uur, Openbare samenkomst LEGER DES HE1LS (Schagchelstraat 26). Zondag 8 Augustus a.6. 's morgens 10 uur: Heiligingsdleiiot door Comm. T. Vos. 'a Mïddngs 3 uur: Dezelfde. '8 Avonds 8 uur. Dezelfde. Donderdag 12 Aug. a.s. 's avonds 8 uur bijzondere Heiligingss«men- komst. SCHOTEN JULIANAKF.Rk Voorm. 10 u.: Ds. C. J. Wemere, Marine-predikant, te Den Helder. HEEMSTEDE e 10 uur: Ds. M. Rosbergen, Pred. te Uitgeest. Donderdagavond 8 uur, Ds. If. T. Oberman, pred. te Rotterdam, tn „Samuel" op de Glip. Evangelisatie. GEREF. KE' K. Voorm. 10 uur, Ds. H. Brouw» H.Mx. s Av. 5 uur. Ds. H. Brouwer H.M.zn BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK. Ge©n opgave ontvan^ Jongeliedensamenkomst. Geen opgave ontvangen. GEREFORMEERDE KE K Voorm. 10 en nam. 5 uur: De. C. Vcrmaat van Makkum. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. EVANGELISATIE. Voorn. 10 uur: de lieer Slijngart, Neger Evangelist, te Haarlem. Zondagmiddag 3è uur: Openlucht- samenkomst op de Kolk, alhier. Sprekers: d-e hoeren Vemhout, Slijngart en anderen. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE Voorm. 10 uur Ds. W. A. van der Scheer, Em. Pred. te Schoten. EVANGELISM Voorm. 10 uur: Ds. J. A. v. d. Hoff, te Veenhuizen. HOUTRIJK EN POLANEN Voorm. 10 uur: de heer Barends, Evangelist te Alkmaar. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur. Ds. De Jong, BEVERWIJK EV. LüTII. GEMEENTE. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur: Ds. J. D. van Calcar. WIJK AAN ZF.E 10 uur: Ds. J. A. L. Hovy. VELSEN. NED. HERV GFMEENTE 10 uur: Ds W H. Weeda. van Oos- terland. IJMUIDL NED HF.RV. KERK 10 uur: Ds. H. W. Creutzbcrg. 3 uur: Ds. H. W. Creutzberg. Doopsbediening. DOOPSGEZ. GEM 4FD PROT BOND. 10J uur: Ds. W. Luikinga. ZANDVOORT. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur: Ds. G. Posthu mus Meijjes. HAARLEMMERMEER. NED. HERVORMDE KERK. Hoofddorp Voorm. 10 uur: de heer J. Kroon. Lijnden: Voorm. 10 uur: do hoer T. v. d. Hoek. Vijfhuizen Voorm. 10 uur. de heer D. v. d. Togt. Nieuw-Vennep: Voorm. 10 uur: Ds. D. Bax, van Hoofddorp. Abhenee: Voorm. 10 uur: de heer A. v. d Spiegel. spoor of E. S. M.? Omdat het perso neel vacantie heeft. De Engelsohman wil de schilderijen van Hals zien. De oudste agent, die in dertijd van Mej. Fleischmann wat En- gelscli geleerd heeft, antwoordt, dat het niet gaan zal, want het personeel heeft vacantie. „Curious," zegt de Engelsr.hinan. „Wil de politie hem dan' misschien een goede lunchroom wijzen?" „Alle lunchrooms, restaurants, café's en ho'els," zegi de agent plechtig, „zijn gesloten wegens vacantie van het personeel." Daar de Engelschman vraagt, of hij dan in Haarlem van honger sterven moet en de agent 'niets hebben moet van internauonale moeilijkheden en complicaties, deelt hij broederlijk met den vreemdeling he' eigenbak, dat hij dien morgen van zijn vrouw heeft mee gekregen. Daarna plegen ze samen overleg. Waarmee kan de bezoeker zijn tijd nut tig en aangenaam besteden? „Zandvoort?" vraag- hij. Maat de politieman schudt het hoofd. Alle kell- oers en kamermeisjes hebben vacantie, Zandvoort is 14 dagen geslo*en. Achtereenvolgens noemen ze alles op, helaas vergeefs overal heeft het personeel vacantie, alles is dicht. To'- dat op 't laatst de Engelschman een inval krijg. The pj c u re s. Hij wil naar de bioscoop. De agent haalt de schouders op. i'ianist, violist, cellist, suppoosten, bureaulist hebben allen vacantie. zelfs de bioscoop is dicht. „Maar is dit dan om zoo te zeggen een slapende stad?" roep*, dc vreemde ling uit, icu einde raad. De agent, die over Haarlem ten slotte niets kwaads hooren wil, herhaalt maar telkens „holiday, holiday. Va- can'ie." „Ik wil toch de Hal sen zien," zegt de Brit volhardend. ..Wanneer wordt deze stad weer wakker?" De agent verzekert, dat over een week alle vacantics zullen zijn afgeloo- pen. „Dan ga ik een week in een hfltcl slapen," verklaart «de man. „Ik heb juist zelf ook behoefte aan wat rust." „Al de .hd'tels zijn dicht," herinnen de agent. „Kan ik dan die week niet in jelui politiebureau doorbrengen?" Statig rijst de politieman op van zijn zetel en op een gedruk' papier wijzen de, zegt hij „Overmorgen gaat wok de politie met vacantie en word- dit bureau gesloten." De Engelschman staat verslagen. Zelfs het vindingrijks'e volk kan be zwaren onrmoe'en, waartegen het nie' opgewassen is. En den wandelstaf weer opnemende bedankt hij den agent voor alles, werpt nog een blik vol verba zing op Haarlem en stapt manmoedig den Amsterdamschen straatweg weer af, terugkeerende daar vanwaar hij ge komen is* Dit is niet maar een droombeeld. Als het zoo doorgaa', dan zal deze toe stand gauw genoeg werkelijkheid ge worden zijn. Bovendien, we weten het weldroomen worden in onzen tijd vol strek' niet als zuivere fantasie van den geest beschouwd, geleerde menschen zijn er op uit, om ze te verklaren en in verband te brongen met alle mogelijke levensfuncrien van den mensch. „En Iet eens op," zei Hupstra, die dezer dagen een eindje met mij opwandelde, „let eens op, hoeveel nut je uit den eenvou- digsten droom kunt halen." „Nut?" vroeg ik, want daar had ik zoo nog geen ondervinding van opge daan „Ja, nut. Herinner jij je onzen ouden schoolkameraad Coolbnas nog? Ja? Nu, -lien heb ik gezien in mijn droom. Nog altijd hetzelfde roodc haar, een linkeroog scheler en een rech'erschou- der hooger dan 't andere Hij liep roe voorbij, keck me scherp aan, maar zei nie-. Daarna werd ik wakker, 'k Had gedroomd. Een oogenblik later ben ik weer ingeslapen en heb in mijn droom Coolhaas weer gezien. En zoen nog weer eens voor den derden keer. „Vrouw," zeg ik den volgenden mor gen aan 't ombijt, „dai moet wat be- tcckcncn. Voor niemendal komt Cool haas met driemaal in mijn droomen voor. Maat wa- kan dat allemaal be duiden?" „Coolhaas?" vroeg mijn vrouw. „O, dat begrijp ik. dat beteeken', zeker, da: we den haas zullen krijgen, dien je vriend Hopma je al een jaar geleden beloofd heeft, zoodra hij er een schie ten zou.'1 „Neen," zei ik, „dat kan nie', want de jacht is nog niet open en zoolang Hopma niet in de buurt van een poe lier kom:, hebben wij geen kans op een haas. He* moet iets anders wezen." En op eens schooi het me te binnen. Niet om haas maar om cool was het te doen de brandstoffenkaart moest dien dag gehaald worden!" „Hecht jij aan droomen, Hupstra?" „Ik heb er reden voor, zooals je „Goed. Ik heb pas gedroom«L dat een collecictfr van de Staatsloterij, (jij kent hem ook) me nie'.s anders verkoo- pen wou dan het lot No. iitn.- Toen ik niet dadelijk toegreep, dicigde hij met zijn vinger en werd ik wakker. Wa- heeft nu die droom te beduiden?" „Dat er een hooge prijs op dat lo: zal vallen." „Ik dacht het ook, maar toen ïk hem naar het nummer vroeg, kon hij het mij ntet leveren. Wat raad jij me nu aan te doen?" .„Koop het lot in de volgende lo'erij. Als er een groote prijs op valt, dan zullen we je merkwaardigen droom ver teller. „En als er een niet op val*.?" „Dan zwijgen we natuurlijk. Denk je, dat ik een mal figuur wil maken?" En zoo is nu de afspraak. Naar den afloop zijn wc bijzonder benieuwd. De afspraak is, dat ik het lot zal koopen en da* Hupstra, wanneer er een prijs van minstens duizend gulden op valt, tien procent van de ne'to-opbrengs- ontvangt, als droomuitleggers-provi sie. Dir is evenwel niemandal, vergele ken bij den akcligen droom van een van mijn ken-nissen.- Hij had een zoon tje op de Hoogere Burgerschool, vlug van begrip, maar wat speelsch, waar door de leeraren nogal eens over hem klaagden en verschillende cijfers er heel bedenkelijk uitzagen. Juist had de va der zijn zoon weer--een duchtige ver maning gegeven, toen de jongen hart grondig zei „ik wou wel, da- vaders en moeders zelf examen moesten doen." s Nachts droomde ik er van. Met een groot aantal andere menschen van mijn leeftijd ging ik een groo' gebouw binnen. Daar zouden wij, ouders, ge ëxamineerd worden „ik geloof," zei de ma:;, die het mij zelf verteld heeft, „dat de portier zei was -.veer een nieuwe maatregel van Minister I>e Visser In een zaal werden we a..n tafeltjes naas' elkaar gezet. Ik herkende om ms heen al de menschen uit onze straat vaders en moeders, zelfs de oude heer Reksman, die nooit getrouwd was ge weest en met zin 80 jaar veel ouder was dan wij, moest meedoen Alle maal keken we even benauwd. Het examen was mondeling, a-h crcenvoL gens kregen we vrrgen over aal. aard rijkskunde. geschiedenis, natuurkunde we wis'en bijna niets. Niemand wist iets van beteekenis. 't Was akelig en toen 't een paar uur geaaard had, sprak de president van de examencom missie, 'ernrijl we <la»r met beschaam de kaken zaten, het vreeselijke woord uit, dat we allemaal gezakt waren. Toen werd ik wakker, nog be vende van cxai*enkoorts Toen mijn i-oon den volgenden mor gen vroeg of ik goed geslapen had, zweeg ik maar over mijn droom. Jonge ïneasuhea behoeven niet alles .e we en.- Maar dat oudere menschen ook nie'. eel we:en. heb ik ia dien verschrikke- hjken droom ervaren. Geloof me, je kunt gemakkelijk over examens pra ten, wanneer je die zelf niet meer hoeft ■e doen. Er wordt zelfs wet gezegd, dat ook leeraren en onderwijzers.... maar wat zeg ik daar? Nu is 't tijd, om te eindigen." FIDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 5