Agenda OM ONS HEEN Op 't Vliegveld. 38© Jsargang Mo. 11403 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1920 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een AgentgeTeatigd jb (Lom der gemeente) t 8.671/,. Franco per po»t door Nederland f 3.67-,Afzonderlijke nummers f 0.16. Geïlluslr. Zondageblad, voor Haarlem en omstreken 10.67»; franco per post 10.66. Uitgave der N. V. Loureas Coster, Diractwir-Heofdredeotoor J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1 1.75; Iedere regel meer 85 Cta. Beciamc-B CO Cts. per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstnivcrs-adverventien van Vraag an Aanbod van 1—4 regels 60 CU. per plaatsmg, elke regel mesr 15 CU. a contant; buiten liet Arrondissement dubbel# prijs. Directie en Administratie Sroolo Hoatatrcai 93. Telaloeasrs. der Redaotie 6®C en der Administratie 7E4 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD H e d DONDERDAG 12 AUGUSTUS.- Groote- of St. Bavo-kerkOrgelbe speling, 8'A uur. Schouwburg Jansweg, Ensemble Soiser en Htesse, „Ploert", 8 uur. Terrein nabij Soendaplein (Schoten) Zomerfeesten I. L. V. O Vliegdemon- atraties, annex Lunapark, 211 uur. Caf6-Restaurant „Populair",- Tem peliersstraat 56, Avondconcert, Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 13 AUGUSTUS, Schouwburg, Jansweg Gecombineer de Tooneelistcn, „Filinkooits", 8 uur. Terrein nabij Soendaplein Scholen) Zomerfeesten I. L. V. 0. Vlic-gdemon- straties, annex Lunapark, 2—11 uur. Café-Restaurant „Populair", Tempeliere straat 56, Avondconcert. Museum van Kunstnijverheid, Zo- xuertentocoiBtelUiing van Negerkunist enz. 10—5 uur. Schouwburg De Kroon: Gr. Markt: Bioscoopvoorstellingen, nam, 2Ü en 's avonds 8 uur, Cinema Palace, Groote Houtslraa", Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scab •Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. No. 2778 Nabetrachting van den Gemeenteraad Db S. 3. (Spaanoag en Mr. Siingenbsrg) Train en Asphalt 3b iconen van hst tramparsoneei Vari'Uklng Aar «eaerianttsslie lasl. discussies ook niet. Ze waren trou wens gering en niet principieel. Waarschijnlijk ligt de verklaring hierin, dat do asphalteering zeker verwacht werdi en dat het gemeente bestuur niet tweemaal, eens voor as phalteering, een© voor tramverlegging, het verkeer op dit drukke punt be lemmeren wou. Misschien is datzelf de argument ook vandaag nog een motief om met de tr&mverlegging te wachten, tot de asphalteering ge schiedt. Althans wanneer wij niet de kans loopen, dat in het voorjaar van 1921 de chcf-asplialteur verkouden wordt of d© Amerikanen at het be schikbare asphalt opkoopen, zoodat de omstandigheden, onze vijanden, dan opnieuw de asphalteering belet ten! Maar formeel, ja formeel, behoeft de tramdirectie de lijn niet te ver anderen als er niet geosphallteerd wordt. Zal de directie zich op deae exceptie beroepen? Het mag nauwe lijks verondersteld worden. Haar is het hetzelfde of do Kruisstraat be- keid blijft of geusplialteerd wordt. Voor do gemeente staat de zaak an dei's. Het nietige stukje Krocht-N as- saustraat is al zoo duur (f 52.500) dat we versclrrikt vragen, wat dan het heele stuk StationspleinGroote Houtbrug well kosten moet. Ail-s B. en W. met do tramdirectie gaan conferee ren, zal haar stand punt wel blijken. De heer Van Lienit denk Lk, behoeft zich over onge lukken op het emallle gedeeilte Kruis weg niet al te angstig te maken. Op gevaarliike plaatsen is de kans voor ongelukken gering, omdat iedereen er voorzichtig is. De kwade kans is veel grooter daar, waar de menschen veilig denken te zijn. Nog iets anders over de tram. De loonregeling was eindelijk in den Raad gekomen 'en B. en W. hadden liet voorstelt van de directie onvol doende gevonden en hoogere cijfers voorgesteld, vrij van kleeding-aftrek, die de organisaties, naar Mr. Slin- genberg zeide, wel wilden aan vaarden. Toch dec(d delheer jjijk, namens de S.D.A.P., een voorstel om bovendien zes jaanijlcsche periodieke cerhoogingcn van 50 cents te eischen, maar de meerderlieid wees dit nf. Een voorstel van den beer Peper, om al deze lóonen nog met f 4.50 "per week te verhoogen, dat aanvankelijk niet eens ondersteund werd, haalde bijna de meerderheid (12 tegen IV en ten slotte werden de cijfers van B. en W- goedgekeurd, met deze bij voeging dat liet pensioen premievrij zou zijn en dat het nieuwe loon te rugwerkende kracht zou hebben tot 1 Mei. ij Dat voorstel gaat nu naai' de tram- directie. Aanvaardt zij het niet, dan beslist het College van Gedeputeerde Stateu, dat och daartoe bereid heeft verklaard en vooraf liet gemeente bestuur, de trnmdirecties en de be- sturen der organisaties zal hooren. Hoe ten slotte de loonregefiing er zal uitzien is dus niet te zeggen, Maar dat dio heel wat beter zal wor den, dan de directie voorstelt. is wel zeker. Ziedaar wol alles wat aanleiding tot beschouwing geeft. De ijver van den Raad, om maar trouw om de veertien dagen te vergaderen, is ie prijzen, maar er waren nu toch ne gen stoelen leeg. Vroeg of laat wordt iedereen door den adem der vacan tia (bedenkelijke beeldspraak) aan geraakt, hetgeen evenwel voor de Raadsleden geen reden is om het voorbeeld van zoovele anderen te volgen cn het werk. tijdelijk te sta ken. Integendeel, de heer en debatteer den met groote opgewektheid en ver vaardigden onder da hond nieuwe zelfstandignaamwoord on, tot verrij king van de Nederiandsclie taal. Zoo sprak de lieer Dijk van het voorbe houd van verschillende „mitsen' en verklaarde de heer Sluigonberg dat er een groote „onlogica" schoei in het betoog kan den heer Reinalda: AI vroeger was de heer Bruch bezig geweest zich aan een verkeer opge zetten volzin te verslikken, maar In het begin van de Raadsvergade ring vitii Woejsdag heeft wethouder Siingenberg mededeeling gedaan van de oplossing van het conflict tus- 'schen het gemeentebestuur en het be stuur van de veveeniging Spaamoog. Hij deed dat op de eigenaardig-direc- te ma uier, die wij van Noordelijke Ne derlanders kennen en waardeeren. Zon dier omhaal en zonder ophef. Er was trouwens geen enkele reden tot stoffen. Van den afloop kan alïeei dit gezegd worden, dat die bereidwil ligheid van het bestuur der bouwver- jeeniging B. en W. heeft bewaard voor een groot échec; was het inder daad gekomen tot een voorstel van onteigening, dan zou -liet College, ware de Raad mee gegaan, een mo- roelc nederlaag hebbc-n galedien en, had de Raad het voortstel verworpen, nog een feitelijke op den koop toe. Ik geloof, d'at op het laatste groote kans was geweest. De Raad mag eens In de handen klappen, wanneer hij 'x i gezagsspeech hoort, bij rustiger overweging moet hij tocli gevoéld hebben, dat alleen rechtvaardigheid het huis verhoogt. Wethouder Siingenberg is aan een gevaar ontkomen en ieder, die zijn persoonlijkheid apprecieert zal daar blij om wezen. Hij zelf het meest, die afloop moet hem hebben opge lucht, want later bij de behandeling van de asphalteering op den Kruis weg, raakte hij erover aan 't schert sen, als iemand, dio van een last onthoven is. Het moet 'in 't bestuur van d© bouwvereeniging Spaamoog geprezen worden, dat het zijn abso luut rcelit niet wilde doorzetten en do voorkeur gaf aan een schikking. Het kon dio aanvaarden, omdat de conditiën voldoende bewijs waren, dat het geen nederlaag onderging. Dat zou namelijk, niet alleen voov nu, maar allermeest voor de toekomst, zeer jammer zijn geweest. Voor de ge meentes. Ook voor den wethouder. Met de asphalteering van liet et uk- je Kruisstraat is het weer slecht ge schapen. Onze afdeeling Publieke Werken moet we] enthousiast zijn voor asphalt, omdat het immers 'l moderne en gemakkelijkste plaveisel is, niet waar? e" we zouden het dan ook zeker al lang in onze hoofdstra ten betreden, wanneer de omstandig heden er niet waren. Die hebben cr wat tegen, dat Haarlem geasphal- teerd wordt. Nu weer kan het in dit seizoen niet gebeuren, omdat de noo- dige houtblokjes pas over vijf maan den kunnen worden geleverd. Ach, acli, wat kunnen de omstandigheden iemand, het leven toch zuur maken! Daar komt nu nog bij, dat aan die asphalteering de verandering van het dubbelspoor op een deel van de Kruis straat ill enkelspoor vastgekoppeld is. Of moet ik zeggen: vastgekoppeld word t In elk geval is het oen eigenaardige geschiedenis. In de Raadsvergadering van 29 Juli 1914 werd door den Raad goedgekeurd, dat de krakeiingvorm van de Noord- Zuidhollandsche tram bestendigd zou .worden, onder voorwaarde, „dat het „in het gedealte Kruisstraat tusschen „Krocht en Nassaustraat thans aan- „wezige dubbel spoor bij de asphal- „teering van de Kruisstraat worde „vervangen door enkel spoor, op de „wijze als op de bij dit besluit behoo- „rende teekening is aangegeven...." Nu noodigt de beer van Liemt B. en W. uit, do tramdirectie te gelas ten, dadelijk deze verandering van dubbel in enkel spoor aan t© brengen, oirdat de toestand gevaarlijk en de kans op ongelukken groot is. Neen, zeggen B. en W. bij monde van wet houder Siingenberg, dat kunnen wij niet do»r, want er wordt in het be sluit een beperking gemaakt: b ij d e asphalteering. Wij kunnen dus wel met de nmdirectie overleg gen, maar dwang uitoefenen kunnen wij niet. En fie betoogd© hij, dat er geen macht mag worden uitgeoefend zonder recht. De Raad was te beleefd om te mees muilen. Waarom die zonderlinge koppeling van tramspoorverandering |8n asphalteering op 29 Juli 1914 is geschied, blijkt uit de toen gehoudeei wist zich er handig uit te redden ai- dus: „wij kunnen geen strafbepalin gen molten in een gemeente die Haarlem niet is." Nog oen andere merkwaardigheid: we waren om "vier uur al klaar, liet tweeue kopje thee Woef van schrik onderweg steken. J. C. P. Staösnleaws VERCAD ERIN C VAN RIJKS PERSONEEL. Een overdruk bezochte vergadering is Woensdagavond in de ruime beneden zaal van hc'. gebouw „St. Bavo" gehou den. Personeel in 's Rijks diens:, vol gens liet convocatiebiljet aangesloten bij den Centr. Bond van Nederl. Post-, Te legraaf- cn Telefoonpersoneel, den R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus", den Christelijken Bond van P. T. T.-personeel „Door Plicht tot Recht" en de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst was hier. ook uit ce omliggende gemeenten, sa mengekomen op deze gecombineerde vergadering, die geleid werd door den heer Van der Meije, voorzitter van den C. B. PT. T; Deze opende te ruim half negen de bijeenkomst, door in een kleine inlei ding het doel der vergadering, die to' zijn vreugde zich door een schirerende opkoms: kenmerkte, te schetsen. Juist door die prachtige opkoms: blijkt wel, hoe hoog de nood gestegen is en hoe bedroevend de salarissen zijn. Daarom hebben dan ook de verschillende orga nisaties de handen iueengeslagen om een gecombineerde vergadering te be leggen. Het deed spr. genoegen 't per soneel van hoog tot laag zoo voltallig mogelijk aanwezig te zien, om de regee ring duidelijk te maken, dat het zoo niet langer gaat. Volledigheidshalve werd nog medegedeeld, dat verzuimd was den Nederlandschen Post- en Telegraafbond en den Bond van Brievengaarders op het convocaticbiljet te vermelden. Vier sprekers zouden het woord voe ren en het onderwerp „De noodtoe stand, waarin het Rijkspersoneel ver keert", belichten en speciaal bespreken de gestelde eischen, inzake de herzie ning der tractementen, met bovendien een ui'.keering in-eens van een extra- maand salaris, met een minimum van f 200. De rij der sprekers werd geopend door den heer IT. van Giessel, die sprak voor den C.B.P.T.T. De heer v. Giessel begon met er op te wijzen, dat de nood der! rijks-ambtenaren niet dateert van giste ren of eergisteren, neen, de armoede van het rijksambtenarendom is spreek woordelijk geworden en daarom zoo vervolgde spreker kan deze vergade- riug niet anders staau dan in het tee- ken van geld, gel, geld, geld, omdat we tocli onze inkoopen moeten doen voor den a.s. winter, geld, omdat we toch ook onze belasting wel willen beta len, zoo di' eenigszins kan. De salaris- regeling, door de tegenwoordige regee ring in behandeling' genomen, was ongij veer medio igig gereed, ieder kon dus de nieening toegedaan zijn, dat er nu ook wat spoed in den gang van zaken zou komen, maar niets van dat alles. De goheele geschiedenis wilde spr. niet her halen, zou echter alleen willen zeggen ..De Regeering is goed begonnen". Maar toen is de reactie gekomen, de zwarte, donkere reactie. Na aan de hand van, onder meer, art. 40 van het bezoldi gingsbesluit, nog enkele zaken verdui delijkt te hebben, ging spr. voort, 'e be- toogen, dat het altijd zoo jammer is. dat het personeel de regeering steeds moet opwekken, in plaats van dat de re geering nu niet eens uit eigen beweging een goed werkgeefster wil zijn. De directeur-generaal vervolgde spr. had wel den 'reurigen moed, om te zeggen, toen er telkens klachten kwa men over den nood, waarin het perso neel verkeerde „Welnu, als het dan zóo erg is, betaal den menschen dan een maand contributie terug." Thans kan er niet als eertijds gezegd worden, dat cr geen geld is, want geld zegt spr. is er genbeg in ons rijke Nederland, om dan te besluiten me* te zeggen, dat wanneer nu deze op touw gezette actie met kans op succes doorgevoerd zou kunnen worden, het noodig zal zijn een nieuwe vergadering uit te schrijven en dan zou ik u toe willen roepen aldus spr. laat dan de opkomst even mas saal zijn als nu. Reeds meermalen was de rede van den heer Van Giessel door krachtig applaus onderbroken, maar toen hij eindigde met het lied, getiteld „Sluit U aan" barstte er een stormachtig handgeklap los. Hierna werd hei woord gegeven aan den heer J. van Mierlo, die een uiteen- zet'ing van den toestand gaf van het standpunt van den R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus". Ook deze spr. begon met er op te wijzen, dat er armoede, bittere armoede onder het rijkspersoneel heerscht en verduidelijkte dit met verschillende voorbeelden, die telkens levendige instemming in de zaal verwekten. Spr. zou o.a. liever willen zien, dat de minister van Financien, in plaats van bij zijn raadslieden, maar eens om advies ging bij de huismoeders, die absoluut niet rond kunnen komen, zoo als elk meest sober opgemaakt liuis- houd-staaijc direct kan auntoouen. „Al valt het ons moeilijk, wij zullen wel on zen plicht blijven doen, maar laat de regeeriug dan ook als werkgeefster haar plicht doen en ons tegemoet komen aan onze billijke en rechtvaardige eischen/" waren de laatste woorden van der. heer Van Mierlo, waarna eveneens een krach- lig applaus weerklonk. De derde woordvoerder, de heer J, Padding, sprekend namens den Chris- 1 jelijkcu Bond van Pf .Ti T.-personeel „Door Prlcht tot-Recht", herinnerde aan de woorden van den eersten spreker „De Regeering is goed begonnen". Nu is alleen maar zaak om op dezen weg voort te gaan, want aan recht en billijk heid moet worden voldaan, want de stijgende lijn van den prijs der levensmiddelen enz. dring', aan op spoedige, afdoende hrezie- ning en verbetering. Ook de heer Pad- ding gaf enkele staaltjes van de armoe de van het rijkspersoneel, om tenslotte nog eens resumeerend de gezamenlijke w-cnschen, waarvoor ook in massa ge agiteerd wordt, de vergadering voor te lezen (applaus). Me: een eBfcel woord tip:e spr; nog aan het gezegde van den directeur-ge neraal, dat, daar nu ihet personeel over zooveel vrijen tijd kan beschikken, die vrij tijd nu ook maar productief moet worden gemaakt. De Christelijke Bond kan zich echter niet op dit standpunt van bijverdienste plaatsen, integendeel, kan het veeleer bestrijden, dan aanmoe digen. Vooruit dan! zoo besluit spre ker en nu gevraagd van onze regee ring, om ons recht te doen! (Krachtig applaus.) Namens de Centrale van Vereenigin gen van personeel in 's Rijks dienst, voerde tenslotte de heer F. Perdok Hzn., het woord, die beweerde tot de saaie sprekers te behooren, daar hij nu een maal getallen en cijfers moest noemen met tal van berekeningen en met be hulp van enkele statistische gegevens, gaf de heer Perdok den aanwezigen dan ook voor de vierde maal een begrip, hoe hoog de nood nu wel gestegen is voor het rijkspersoneel. Met andere gegevens en met vergelijkingen van bezoldigin gen van niet-burgerlijk rijkspersoneel, wenschte spr. aan te toonen, dat de Ne- derlandsoke regeering dikwijls met zich zelf in strijd kan zijn. Met den Staat te waarschuwen om niet langer op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan, daar alle werklust aan het personeel op die manier ontnomen wordt en het toch ook zoo hoog noodig is, dat de Siaa: met vol vertrouwen op zijn personeel kan neerblikken (het personeel, dal nu niet anders kan doen dan „.kankeren" en steeds maar weer „kankeren") ein digde spreker, ook natuurlijk onder kla terend applaus. Was al bij elf uur geworden, toen met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen werd „Het Rijkspersoneel, in massale ver gadering bijeen te Haarlem op 11 Au gustus 1C120, gehoord de besprekingen over den noodtoestand, waarin het thans verkeert, overwegende a. dat de salarieering ten eenen male onvoldoende is, om aan de nog steeds stijgende levenskosten het hoofd :e bie den, b. dat de pensioenstorringen, de standplaatsaftrek en de hooge korting voor vrije woning, dien toestand in be duidende en onevenredige mate vererge ren, ondersteunt krachtig de gestelde eisolien h spoedige herz j.ning der irac'emen- ten en weekloonen van het geheele Rijkspersoneel, II. directe voorziening in den noodtoe stand, door uitkeering van een ex'ra maand salaris, met een maximum van twee honderd gulden, uit te betalen op of vóór 1 October JQ20. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat te Beverwijk op 28 Augustus a.s. een gelijke vergadering zal worden belegd, DE I.L.V.O. De Rvo wordt Zondag a.s. geslo ten. Zaterdag zullen de Gebr. Bragaare in de muziektent athletische oefe ningen gaven. Zondag zullen groote worstel-wed- strijden plaats hebben om 4 uur s middags om Hvo-medaiEes. Daaraan zaJ deelnemen de Ilaar- Jemsche AtMetïsch© club „Door Oefe ning Kracht". Er worden amateurs- en beroepsworstel-wed strijden ge houden. O.m. zullen deelnemen aan de wedstrijden F. A. A. Moseman, p. A. Kuyken (b-eiden zw. gewicht), W. N. Vierwlnd. G. Scheffer, E. v. Koteu cn W. de la Rie (licht gewicht); W. A. Peut© en WJSwenneker, L. B. Thonneese, A. v. d. Hoop, (vederge- —richt)- De Jury bestaat uit de heeren: B. V. Rensen. P. F. Seniée, P. Mo!Ie- Woensdagavond. Er is wederom niet gevlogen! Maar in het Lunapark heersclite dank zij den lagen toegangsprijs een gezellige drukte, die zich vooral concentreerde om en in de dansgele genheden en bij de zweef- en andere earroussels. Er staat evenwel in het Lunapark nog eitn tentje, dat niettegenstaande het bescheidt 11 pluatsje dat het in neemt, toch zeer veel bezoekers trekt. Dat is het tentje waarin harddrave rijen in het klein gehouden worden. De lezers behoeven evenwel niet te schrikken, want wat daar plaats vindt, lioudt absoluut geen verband met hazardspel. Op een imitatie-gras veldje hebben verschillend gekleurde paardjes ieder een vaste baan, di© door middel van handels voortbewo gen kunnen worden. Hij, die nu den start af en gedurende den rit het hardsla draait (dus een zuivere krachtproef), verwerf; een prijs. Werkelijk een aardige, onschuldige bezigheid. Wie dus op een dergelijke wijze zijn krachten wil meten, moet zich haasten," want Zondagavond wordt de I.L.V.O. gesloten. ONTHEFFING VERBOD BAKKERS NACHTARBEID. B. en W. van Haarlem hebben ten aanzien van alhier gevestigde brood bakje. 'en van Roomsch Katholieken tot wederopzeggen ontheffing verleend van het bepaalde bij art- 2 der veror dening tot afschaffing van den bak- kersnachtarheid, inet dien verstande, dat met den arbeid in die broodbak kerij en op den dag voorafgaande aan en volgende op iederen R. K. feestdag, verplicht te vieren ais Zondag, mag worden aangevangen des voonnlddags inplaats van te zes uur te vier uur onder voorwaarde, dat op bedoelde feestdagen in die bakkerijen geen ar beid zal worden verricht. „TROU MOET BLYCKEN". Concert te geven door de Muziék- vereenfeing .„I Iarmonie-Crescendo", directeur de heer H. W. Hofmeeter, op Vrijdag 13 Augustus 1920» .des avonds 8J uur.. Prc^ramrna: 1. Veteranemnarsch, Bauer. 2. Ouverture „Piqué dame", Suppt. 3. „Carmen Syiva", wals, Ivanovici, 4. Pavane écosaiese, Allier 5. Fantasie-bellet Montagne. 6. „Unter der Linde', maredi, Beissig. 7. Ouverture „Lugdunum", Allier. 8. „Mein Truum", wals Waldteufel. 9. Potpourri No. 9 Renaud. Het volgende concert zal gegeven worden: 17 Augustus, door het 10de reg. infanterie. PERSONALIA, Geslaagd is voor het examen Han delswetenschappen M. O. (schoolacie) W. K. v. d. Horst, te Velseu. Voor '1 examen Engclsch L. O. is geslaagd mej. H. C. de Ruiter, te Haar lem. Voor- 't examen Fransch L.O. is geslaagd mej, E.- van Teutem, te Heem stede. Voor 't examen liandteekensn L. O. is geslaagd de heer B. Ti Zondervan, te Haarlem. Gemengd Nisnwi ERKENNING VAN DE RUSSISCHE STAATSSCHULD? Naar gemeld wordt, heeft de Bolsje wistische gedelegeerde Kamenef uit naam van de Sovjet-regeering voor gesteld, de Russische staatsschuld te erkennen. Het is niet zeker, zegt do Temps", dnt een dergelijk voorstel niet besproken is bij het onderhoud, dal de hoofden der geallieerde re- geeringen te Lympne hebben gehad. VAN 60 METER HOOGTE GE SPRONGEN. Dinsdagmiddag te gen twe euur, beklom 'een elegant ge- kleede vrouw de Congreszuil te Brus sel. Toen zij boven was gekomen, klom zij over het balkon en sprong naar beneden. De ongelukkige is van een hoogte van 60 Meter doodgevallen. Er werd niets op haar gevonden, waardoor haar herkomst kon worden vastgesteld. Aan de hand droeg zij een trouwring. HET MIJNONGELUK IN DUITSCII- LAND. Nopens liet. ongeluk in de mijn Kaaeerstuhl wordt nog gemeld, dat definitief is Vastgesteld, dat. er samen 30 mijnwerkers om het. le ven zijn gekomen. Maandag zijn er reeds negc-n lijken geborgen. Het ongeluk is gebeurd, doordat de machinist de ophaalkooi te hoog onder de binten van de schacht Bet opstijgen. De kooi stootte tegen de binten, waardoor de kabel brak, zoo dat de kooi 300 meter in diepte stort te, aangezien ook de opvangoprich- ting weigerde. Een betrouwbare op vanginrichting bestaat in de mijnen nog niet; niettegenstaande d!t zijn ongelukken a!s dit in de Kaiserstulil zeer zeldzaam. Een dergelijk ongeluk is in de mijn minister Ilardenberg in 1879 gebeurd waarbij 24 mijnwerkers den dood vonden. Het werk in de mijn Kaiserstuhl zal waarschijnlijk morgen weer her vat kunnen worden. DE AQLTTANIA. De Aquitanta, van d& Cunard-lijn, die Zaterdag te Cherbourg is binnengeloopen, is voor Frankrijk liet eerste schip van zulke afmetingen, dal door middel van stookolie werd voortbewogen. De Aquitania, d'ö 50.000 ton meet, ver bruikte dage 1 ijk e 600 ton olie in plaats van 1000 ton kolen. Deze kos ten '21 dollar, de olie 20 dollar per ton. Bovendien bleek de snelheid ïr.ei het gebruik van stookolie veel gelijk matiger. ZEELIED ENCONCRES TE BRUSSEL. Het internationaal aeeliedencon* gres is Maandag te Brussel geopend onder voorzitterschap van Have'.ock Wilson, den voorzitter van het K11- gcisohe on van het Internationaal Zecliedenverbond. België, N'eoeriand Engeland, de Ver. Staten, Zweden, NVorwegen en Denemarken zijn verte genwoordigd. Het aantal afgevaardig den bedraagt om en bij de vijftig. Wauters, de (socialistiche mini ter van nijverheid en arbeid, heeft de afgevaardigde welkom eeheeten en daarna o.a. gezegd: Wij hebben dag voor dag den strijd ter zee tusschen de twee mojrciidiicden om de wereld heerschappij gevolgd. Ons ongeluk kig volk had al zijn hcop gevestigd ©p het stoutmoedig doorzettingsver mogen van de zeelieden uit di- ver bonden en onzijdige lauden, die de bemanning uitmaakt© van de sche pen van de „commission ior reiief in Belgium". Ondanks de overblijf selen vun den oorlog en de zwarig heden, waaronder het nienschawn nog t-? lijden liceft, zijn wij er zeker van, dat wij staan aan den vooravond van eon nieuwe gemeenschap, welke aan de arbeidersklasse een breed0 plaats zal inruimen. Wij zien zelfs m het verdrag van Versailles de aan duiding van dezen nieuwen geest, ge grondvest op de grondwet van den arbeid. De'minister wees er op, dat de Belgische Kamer den 8 urendag en 48 urenweek heeft aangenomen, maar, zei hij, het verbond zou onge lijk hebben als het alleen naar stof felijke hervormingen dong. Het moet thans strijden voor het recht om reclitstree&sch medezeggingschap dij de leiding der zaken. Het is de plicht der arbeidersklasse om voorgoed den oorlog tc verhinderen. Zij moet begin nen met den vrede tusschen de men schen onderling mogelijk te maken. Dit kan geschieden door den arbei ders de plaats in de maatschappij to geven, die hun toekomt. II ij sprak de hoop uit, dat binnen zekeren tijd de internationale conferentie ook hen zou omvatten,die zoo verwoed gestre den hebben en op achter ons liggende congressen hebben erkend hoezeer hun aanval onrechtvaardig was en hun strijdmiddelen onmcnsohelijk. Pierard, de directeur-generaal van het ministerie van marine, heeft na mens do minister van koloniën en marine de congressisten welkom ge- heeten. Hij stelde vast, dat de bespre kingen te Genua, waar voor het eerst de afgevaardigden der reeders en der zelieden elkaar ontmoeten, zicli kalm en waardig hebben ontwikkeld. De bas luiten vuil vier van de vijf commissies zijn daar aangenomen en het heeft slechts een stem gescheeld of er was ook overeenstemming d» reikt over den aohturendag. Het staat niettemin vast, dat de geschillen tusschen roedere en zeelieden zich op den weg ter beslechting bevinden, liavelock Wilson heeft belde toe spraken beantwoord. Sport en Wedstrijden Athistiek. GROOTE ATH LETI EK WEDSTRIJD TE ZAANDAM. Op d© terreinen der Zaanlandsche Football-Club (Z.F.C.) aan den West- zanordijk te Zaandam, zullen op Zon dag 15 Augustus de jaarlijk6che SportparkbekerweclÊtrijden worden gehouden. Deze beker is thans in bezit van „Blauw Wit" te Amsterdam, welike vereenigmg het kostbar© voor werp dus te Zaandam zal hebben te verdedigen. Drie kampioenschappen van den Noord.-Holl. Athleticic Bondi zijn tevens ingelascht, n.l.: polsstok hoogspringen, 400 M. hardloopen en 4 maal 100 M. estafette. Verder staat nog op het programma 100 M. hard loopen voor nieuwelingen, benevens balwerpen en 80 M. hardloopen voor dames. Naast den zilveren beker zijn in totaal nog 23 medailles voor dezf wedstrijden beschikbaar gesteld. De wedstrijden zullen aanvangen precies 1 uur 's middags. VOETBAL. N. MIDDLEBOE. Naai- de N.R. Ct. verneemt, zal de bekende Deen- sclie amateur Nils Middleboe, die de laatste jaren voor Chelsea speelt, bij de aanstaande Olympisch© 6pelen met het Deensclie elftal spelen. Midd leboe wordt als een der beste cen- terlialfa van Engeland beschouwd en zijn weder-optredon 111 het Deensche o'Jtal, dat hij ook hii de Stockholm- sche Olympiade heoft aangevoerd, zu.; zei-r zeker oen groote versterking voor de Denen zijn. 6erle-wedstrljden op het vernieuwde „Haarlem"-lerreln. Wij vernemsn, dat „Haarlem" Zon dag 29 Augustus a.s. op het vernieuw de terrein aan den Scuoterweg serie- wodsirijden heeft uitgeschreven, waarvoor „Haarlem" de medewer king gevraagd en verkregen heeft van H.F.C., E.D.O. en R.C.IL MiritnliDWS BEVERWIJK. Marktbericht van 11 Augustus 1920. Postelein f 0.80— f 0.5C per mand; Zuring per ben f 0.20; wortelen per 100 bos f 812; komkommers per stuk f 0.07—0.10; aardappelen klei por K.G. f 0.050.07; idem zand f 0.10-0-12; doppei» per K.G. f 0.16—0.22; capucijnors per K.G. f 0.30—0.35; raspers f 0-35—0.40; snijboonen pe.- K.G. f 0-180.20; hee- renboonen per K.G- f 0.12—0.30, roode kool per 100 f 10—12; bloc-iukool per 100 t 25—®; uien per bo« l 0.06; sla per 100 krop. 1 1.50—3.rabarber per 100 bos f 8—10; pieterselie per bce f 0 05..selderie per bes f 0-04; appelen per K.G. f 0.20;—0-25; peren per K.G. f 0.18—0.30; bessen per K.G. f Ö.50-" i 0.60.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1