38e Jaargang No 1I4Ï9 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen CATERDAQ 4 SEPTEMBER 1920 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agentgevestigd is (kom der gemeente) f 3.671/,. Franco per poat door Nederland f 3.8T:/,.Afzonderlijke nummers f 0.15- Geillnstr. Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken 10.57»; franco per post f0.65. Uitgave der N. V. Loureaa Coster, Diroctenr-Hooldredaciear J, C. PEEBEBOOM, Teteloon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.75; Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts. per regel. 131} abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-adverteatiên van vraag en Aanbod yob 1-^4 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cte. a contant; bmUn het Arrondissement dubbele prijs. Directie ca Administratie Groote Hontctroai 63. Teleloonnrs. der Redactie 608 en der Administratie 7*4 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD JUJ8M1 H e de ZATERDAG 4 SEPTEMBER. Cafó-Kcstaurant „Populair", Tempelier» lUut't öG, Avondconcert. Bioscoopvoorstellingen. ZONDAG 5 SEPTEMBER Stadsschouwburg Wileonsplein N.V. Tooneelvea-eeniging: „De Koop- mar van Venetië", 8 uur. Schouwburg, Jansweg: Ned. Opeva- en Operette-Ensemble ,,-c Boemel- baron", 8 uur. Soc. Verreniging: Gemengd Koor „Polyhymnia". Matinée Louis van TulderJettie Kleijn, 2.30 uur. Eerste aid. Dubbel Mannenkwar- tettc;. ou Eere-wedstrijd, 7.30 uur. Scad6teDt, Den Hout: Concert Haarlem's Muziekkorps, 2-30 uur. Brongebouw: Populair Concert Haa.lera's Muziekkorps, 8 uur. Gaf Restaurant „Populair", Tem- peü ers-traat 56, Avondconcert. Museum van Kunstnijverheid, Zo- inertiertoosiete'ilfing van Negerkunist enz. 12—5 uur. Café-Restaurant „Lion d'Or", Kruis weg 36. Cor-cerl 8—11 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, doorloopend bioscope-voorstelling van 2 uur nam. af. Cinema Palace, Groote Houtstraa:, Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. af. Scala Theater, Kleine Houtstraat 77, Bi - oopvoorstelling van 2 uur n.m. a'. M'.ANDAG 6 SEPTEMBER. Schouwburg: Jansweg: Ned. Opera- en Operette Ensemble: „Do Boemel baron", 8 uur. Café-Restaurant „Populair", Terti- polierfwtraat 56, Avondconcert. Schouwburg De Kroon, Groo'ie Markt Bioscoopvoorstellingen, nam, iVx en 'b avonds 8 uur. Cinema-Palace, Gr. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kleine 1-loutetraal 77 Bioscoopvoorstelling 8 uur. Stadsnieuws liet jubileum vaa den keer G. i. van fier Steer. liet avondlecst in de Vereeniging. Was liet Donderdag meer de dag van de officieels huldiging geweerd., de Vrijdagavond waa gewijd aan den dans en de prol; het was de avond van heit feest, door alle vrijwilliger van de V. C. hun jubileerenden c. mandant In de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging" aangeboden. Keurig was de zaal versierd met palmen en guirlandes van groen, waarin electrieche lampjes te gloeien hingen; aan weerskanten waren ge- tzcill'igo .prieeltjes" gemaakt vaif wit-houten lathwerk, waarachter de genoodigden aan tafeltjes plaats ge nomen hadden. Elk „prieel" was verlicht door een mooi-bekapte olec- trlsche lamp. Overal hingen vlaggen c-n wimpels en tegen de zoldering kin gen aan AiagonaaJsgewijze gespannen linten! hvandemmers en brandweer- lantaarns. Wie nog niet geloofde, dat hij op ePn branweerfeest was, had slechts te zien naar de slangenwa gens, die aan weerskanten van het tooneel opgesteld stonden of naar de twee glundere brandweermannen in do V. C.-uniform, die, elk met een bloem getooid, aan den ingang van de zaal stonden! Laten wij meteen maar vertellen, dat de versiering in de zaal was aan gebracht door de vrijwilligers zelf. onder leiding van den lieer Joh. G. Martin, dc heer J oust ra had voor het benoodigde hout- en echi'dorwerk ge- ftorgd en de heer I.asschuit voor het electrische licht. De heer Daudey le verde het groen en de palmen en de heer Brake! luid gezorgd voor het timmeren van het latwerk. Hoe waakzaam de V. C. altijd is. blijkt wel hieruit, dat men zelfs op dezen avond gerekend had op. brand. Er was een wacht van de re serve op de Groote Markt, die on middellijk den staf in de sociëteit „Vereeniging" kon waarschuwen, als het noodig was. En het was of de drommel er moe speelde: hotb leek noodig! Plotseling kwam er bericht, dat er in de Zijlstraat brand was bij den kapper Pierot! Het bleek een brandje van absoluut geen betcekenis te zijn, maar het had ook erger kunnen wezen cn de genomen veilig heidsmaatregelen bleken dus niet. overbodig. Leve de V. C Maar nu h6t feest! Om S uur werd de heer Van der Sleur met zijn familie to zijnen huize inol een laudauer (de heer lleins, de trouwe koetsier van „Jetje", zat op n>n iiok!) afgehaald door de heeren Spaan en Joh. G. Martin en bij aan komst aan de Vereeniging door ge noemde heeren do zaal binnen ge leid. Mevrouw Van <Ter Steur, wie een fraaie ruiker vereerd was, betrad de Lal aan den arm van den heer Daudey. Aan weerskanten van de zoal stonden de V. C.'ers geschaard en zij zongen den jubilaris luide het corpslied toe: „Lang leve oii6 com mandant!". Buigende dankte de heer Van der Steur voor de hem gebrach te hulde eu nam toen met zijn far mi-lie in het mooiste, voor hem ge- Teed gemaakte, prieel. (Den géheelen avond bleef boven den ingang er van een rood licht branden, zooals dat ook brandt boven den ingang van een spuithuis als erbrand is!) Toen begon weldra de huldiging. De gordijnen vóór het tooneel gingen •uit-eejn en daar stonden geschaard het kader, de kapiteins van de reser ve en de feestcommissie. Midden op het tooneel stond iets op een tafel, geheimzinnig overdekt met een doek, Dc jubi-aris werd het tooneel opge leid en toen nam de heer Daudey het woord voor het houden van de feest rede. Spr. begon met den heer Van der Steur welkom te heeten in den kring der V. C.ers, alsmede de aan wezige raadsleden. Een speciaal woord van welkom richtte de heer Daudeij tot den heer Johs. de Breuk, aan wien de brandweer zooveel te danken heeft, die de Haarlemsche brandweer heeft helpen grootmaken. Commandant, zoo vervolgde epr. toen ongeveer, het doet mij goed, u hier te midden van uw huiegenooten en-uw vrienden van de V. C. te zien en u te mogen gelukwenschen met uw veertigjarig jubileum. Wij allen kunnen getuigen, hoe u zich altijd bewust bent van de zware, verant woordelijke taak, die op u ru6t en wij kunnen tevens getuigen, dat u altijd, uw plicht tot hel uitenste hebt ge daan, nu veertig jaren achtereen. Dat is nog nooit gebeurd, dat iemand 40 jaar lang bij één brandweer werk zaam wa6l Welk een vriendschappelijke onder linge verhouding en recht hartelijke geest heeTgchen er niet in ens corps. Wij danken dat aan uw aangenomen omgang. Steeds, op kapiteins- of op jaarvergaderingen of bij branden, gaat de commandant op,een prettige, joviale wijze met ons om. Wij danken u voor alles, wat gij voor de brand weer hebt gedaan en hebben u ook een "stoffelijk bowije van onze synipa- thie en hoogachting willen oanbi e- den. Maar dit geschenk is nu niet al leen voor u, ge moet het oamen doe len met uw ecihtgenoote, die u altijd bij uw wcik voor de brandweer heeft gesteund, mevrouw van der Stern-, zeide de heer Daudeij, zich tot de ecihtgenoote van den jubilaris wen dende, de gelhecle brandweer dankt u voor uw steun en medewerking! En nu commandant, aanvaard ons geschenk En toen nam spr. de geheimzinni ge doek weg en daar stond een prach tige zilveren jardiuière Applaus! Fanfares! Commandant, eindigde de heer Daudoy, toen het gejuich wat be daard was, als ge dit geschenk aan schouwt, dan hoop ik, dat het u zijn zal. als zeide het tot u: van der Steur, ga niet weg, want de mannen van de V. C., zij willen en zij kunnen je niet missen! (Applaus. Fanfares.) De jubilaris is nooit iaug van stof. Ferm e>n pittig sprak hij zijn dank woord, ook namens zijn, echtgenoote. Ik vind uw cadeau allerprach tigst. aldus de heer van der Steur en de jardiniere krijgt een e ereplaats in onze salon. Wanneer ik dit fraaie cadeau aanschouw, zal ik steeds den ken aan u aller hartelijke vriend schap. Ik hoop dat de goede samen werking tusschen ons nog lang mag voortduren, 't Is waar, dat ik steeds gestreefd heb naar een prettige ver houding, maar ook gij van uw kant zijt mij steeds op aangename wijze tegemoet gekomen. Ik dank n allen zeer. Gij kunt steeds allen op mij rekenen en ik beveel mij ten zeerste in uw vriendschap aan! „Lange leve onze commandant!" zongen de V. C.'ers weer. Daarna deelde de lieer Daudey mede, dat de burgemeester wegens ambtsbezigheden helaas verhinderd was het feest bij te wonen en sprak nog eens dan dank van de V. C. uit voor de schitterende ontvangst, aan den commandant en de brandweer Donderdagmiddag op het stadhuis bereid. Toen nam de heer van der Steur nog even het woord om er op te wijzen, dat gedurende de 27 jaren van zijn huwelijk (de jubilaris sprak oolijk van een 27-jarigen „dienst"!) zijn «chtgcnoot hem „nooit een kwaad woord had toegevoegd", wanneer de brandweer hem, soms bij nacht en ontijd, het huis uit riep. Ook namens mijn vrouw moet ik u nog zeggen, aldus de jubilaris, dat alle mannen van de brandweer steeds gastvrij bij ons zullen ontvangen worden! Het corpslied was weer het ant woord van de V.C.'ers! De leiding van den avond was ver der in handen van kapitein J. F. van der Vaart, die de feestelijkheden voortzette door met zijn stentorstem het volgende gedicht voor te dragen: Dames en Heeren, Wil mij even permitteeren, Dat ik een oogenblik uw aandacht vraag, Voorzeker, ik doe dit dezen avond heel graag. Daar het hier geidl een begin van 'n feest Zooals er in Haarlem nog geen is geweest; .Want wel hebben wij veteranen, die 40 lange jaren In dien der Haarlemsche Vrijwilli gers Brandweer w aren. Maar nooit hadden wij een feest bij de hand, Van 40 jaren dienst van een Com mandant. Hoe hij de stad gediend heeft, zal ik niet memoreeren, Dat deden and'ren reeds ik weet met hoeveel keer! Dat deden B. en W. die op het Stad huis hem recopieerden En daar te kennen gaven, hoe zij zijn dienst waardeerden. Dat deed de staf. reserve en vrij willigers compagnie. Een feestcommissie ontstond uit deze laatste drie. Een plan was dra gevormd, een lijst werd geformeerd, Aan alle Haarlemsche Vrijwilligers geoffreerd. Men teekende royaal en stelde ons niet te leur. Ilae zou dat anders kunnen voor 'n man als Van der Steuii Di© met zijn staf in het belang van Haarlem strijdt, En als zijn zorgen steeds aan Haar lem's Brandweer wijdt. Die steeds is op zijn post, altijd op ieder uur Gelegenheid kan vindien ter bestrij ding van het vuur! Die soms bij brand verschrikkelijk kan razen. Om daarna, vermoeid en wel, bij Birinkmann uit te blazen, Want ik durf het wel vertellen: op dienst is hij gesteld', Maar is die afgeloopen, in het fui ven ook oen held. Maar welke brandweerman houdt niet van een verzetje, En geloof mij, Dames-Heeren, het is toch ook geen pretje, Als men in diepe rust gewekt wordt door de schel, Op straat gekomen men een vuur ziet als een hel- Enfin dat is ons vak, of wel lief hebberij, En steods is Van der Steur er als de kippen bij. Daarom besloten wij, geachte Dames Heeren, Te zijner oer hier een fiuTte orga- niseeren. I-Ioe die zal slagen, hebt gij allen in uw handl Viert feest ter e>er van onzen goach- ten Commandant! Welnu dan Dames -- Heeren, met uw aller permissie Roep ik u namens de Feestcom missie, Een hartelijk welkom! toe, en wensch u veel plezier Het doet ons goed uwe tegenwoor digheid alhier. Het bewijs voor ons, dat gij mét ons feest wilt vieren, Om door gepaste pret d'eez' avond op te sieren! Laat dan de HoUandsche stijfheid varen. En laat de vreugd niet eer bedaren, Totdat het uur van scheiden slaat En gij voldaan naar huis toe gaat. Ik wil u met mijn speech niet lan ger bezig houden, De verdere leiding aan Martin' maar toevertrouwen, Dan komt onder zijn hoede deze avond best terecht; Ik wensch u veel plezier! Hiermede heb ik gezegdt Nu: veel plezier hadden de aanwe zigen! Daar werd gedanst ondier lei ding van den heer Henri Martin, daar werden eenige bioscoopnummers ge geven (ook het portret van den jubi laris werd op het doek vertoond) en de vreugde steeg ten top, toen een rondedans oin den heer Van der Steur uitgevoerd en hij ten slotte op eenige krachtige schouders den kring rond gedragen werdl Dezelfde eer viel daarna ten doel aan den heer De Breuk, die nog dapper in de feestvreugde deelde! Het feest werd bijgewoond door do wethouders Bruch en Bomans (en la ter ook door wethouder Heerkens Tliijsscn), den gemeente-secretaris, Mr. Th. A. Wesstra en den Commis saris van politie, den heer D. Schnl- temaker. Voorts merkten wij op de raadsleden de heeren; Jonckbloedt, Reinalda, Kuenen, Dijk, Van Omme ren, Wolzak en Kingma. Do jardiniere draagt het opschrift: 1880 2 September 1920. Aan onzen Commandant. Het korps brandblusschers van Haarlem. Bijgevoegd was een keurig gebon den album, een meesterstukje \an cailigrafie van den heer G. A. Lui- tingh, bevattende de namen der ge- Hst Tooneel Openingsvoorstelling Stads schouwburg. K. V. „Het Nederland sch Tooneel". Adazn in Bailling- schap. Met Adam in Ballingschap, „aller treurspelen treurspel", heeft Roy aards zijn entree gedaan al6 di recteur in den Amsterdannsdhcn Stadsschouwburg en teven Haarlem de eer gegeven met dit meesterwerk van Vondel het tooneelseizoen te ope nen. Het geschiedkundig feit, dat Royaards nu 12 jaar geleden hel aan dorst dit werk op de planken te brengen, 16 voor de ontwikkeling van het tooneel van te groto belang geble ken en heeft zijne aesthetische opvat tingen te groote triomfen bezorgd, dan dat 'n onder stuk kon verwacht worden. Het puik gezelschop dat Royaards om zich verzameld heeft, stelt lieni in staat de eischcn .an Zijn kunstideaal te verwezenlijken, liet is eenc schaar kunstenaars die zich given kunnen omdat zij geloo- ven aan de ware kunst die zij dienen, en zoo is het te verklaren, dat de voorste'ling van „Adam in Balling schap" zoo'n eenheid openbaart die rust tot genieten schenkt. Mevr. Royaards—Sandberg, de Eva, en. Gobati, Adam, hebben hunne ontzet tend moeilijke rollen heerlijk weer gegeven. Het geluk der paradij.* weelde sprak jubelend uit hun gol vend. zangerig stemgeluid en luier in strijd en wanhoop wisten zij do menschelijke ellende tragisch in klank en gebaar vorm te geven. Willem Royaards was konjnkSijk als Lucifer en zijn trawant Asmodé, (Louis van Gasteren) stond liam vaardig tenzij, vooral de ingeiliouden toon met voortdurend sterke articu latie en de prachtige mimiek alsmede do scherp cmlijtnde plastiek, gaven aan zijn uitbeelding een grootsch ka rakter. De gluipende Be!ia 1 van Par ser was een uitstekende tegenhan ger van de vorigen, vooral zijne ver leidingsscène, had stijgende kracht. De waardig zegenende toon van Galriel (Paul Huf), de eympatieke stemklank van Ralaël (D. v. Veen), de bewustheid van Michaël (J. de Meester Jr.) en de stoere onverzet telijkheid in optreden en geluid van Uriel (Gilbuys), vormden een praclit- stel vertolkers dei- aartsengelen. De rij der wadhtengelen, die in het stuk zoo'n overwegende iv>) speelt, niet 6lechts van lyrische bespiegeling, maar ook van plastische omlijsting, liet stemmen hooren die op zichzelf reeds muziek waren. Hun b ruilof ts- dan» was ©en oor- en ooggonot. De muziek, die Hubert Guy pers voor liet werk geschreven heeft, werd gespeeld door het nieuwe orkest van 'liet, gezelschap onder leiding vain Rich. Heukerotii. Cuypers' partituur bevat ontegenzeggelijk veel moois en oorspronkelijks, maar ook lieel wat, dat niet voldragen lijkt en herinnert aan Wogiier en andere opera-com ponisten. Tot de minst-gelukkige dee- ien reken ik liet interludium, dat de helsclic machten wil teekenen en ook het volgende, dat hunnen triomf uit zingt, dat is ouwcnvetscli-thcatraal. Beter, cn soms heel mooi zelfs, zijn het bruiliofltsMieimn, hot ballet en vooral do begeleiding van do rij: „Helaas wat baat een englenwacht". Met zijne sobere orchostratie is hij heel gelukkig geweest, de- klank is voortdurend edel en doorzichtig. Het orkest was op Bayreutlier wijze on zichtbaar gemaakt, zelfs de orkest leider zat verdekt opgesteld. Deze prodef om den orkestgalm te dempen gaf goede resultaten, de samenklank leed er niet onder. Ik zou raden bij opvoeringen van zwaar georchestreer de opera's, deze tourdine eveneens te gébruiken. Over de samenstelling van liet or kest valt veel goede te zeggen, de snaren althans zijn van gooéte kwa liteit en het ie te voorzien, dat Heiikenroth binnen korten tijd, als de musici wat samengewerkt hebben, over een goed orkest zal beschikken. Dient nog vermeld dat liet decor heerlijk van tint en vol stemming was. J0S. DE KLERK. Het Fllmküksp8l liet Scala-Theater. In dit theater loopt deze «eek, of liever tot eu met Maandagavond (want Dinsdag begint dc geweldige attractie „Do Circus- koning" met Eddie Polo in de hoofdrol wc kregen nu reeds ecu voorproefje van het enthousiasme, alleen reeds bij het zien van dezen film-artlst) de prachtfilm „Zijn Ge boorterecht". mot den Japanner Sessno Haynkawa in dc hoofdrol. Met recht is dit een prachtfilm genoemd Er is van allee in te bewon deren, docli o. i. wol het meest het fraaie spel san den Japanner. Hot gegeven waar naar dc film gemaakt is, is ook heel mooi. Yukio wordt door icdor in zijn land geme den, onidat hij een halfbloed is. Een Japan ner, die hem heeft opgevoed, vertelt hem dat ijjn vader een Amerikaanfch officier is, maar zijn moeder een Japansche was. Tegen rijn belofte in was de officier niet teruggekeerd. Yukio besluit naar Amerika te gaan, daar rijn vader tc zoeken en dezen dan te doodeu. Hij valt echter iu handen van een bende mis dadigers. die hem Toor heel iets anders ge bruiken. Het eind is echter dat Ynkio rijn vader ontmoet en na een wedcrrydsche ver klaring zich met dezen verzoend. Vooraf zagen wo een heel mooi Journaal. Daarna de klucht in 2 acten „Butterbrun heeft een volkstuintje", wel aardig, doch een beetje al te onmogelijk. Voorts uog een klucht met de komieken Ham en 13ud. Deze namen zeggen reeds voldoende dat er ge lachen wordt. De cxjrlicatie. vooral van het hoofdnum mer, was uitstekend, evenals dc uiuzick, die zich volkomen aanpaste. Buitenland DE CONFERENTIE DER ONAF- HANKELT.1KEN IN DU1TSCHLAND. In de tweede zitting der rijkscon ferentie der U. S. P. D. kwam afge vaardigde Koenen, van den linker vleugel, op voor de Moskousche voor waarden. Kurt Gever eischte de blokkade van Polen als steun voor de bolsjewiki. Het uitbreken der revolutie staat ook. in Duitschland onmiddellijk voor de deur. De partij heeft geen redder om voor den strijd om de macht, die haar te wachten slaat, terug te schrikken, omdat liet vredesverdrag van Versail les nog van kracht is; men moet Polen blokkeeren, ook al wordt daar door het vredesverdrag geschonden. Afgevaardigde Ledebour wendde zich tegen hen, die hem uit de partij willen uitsluiten. D© eenige reden, waarom uitsluiting kan plaats heb ben is ongehoorzaamheid aan de dis cipline. Hieraan heeft Dammig zich op 6 Januari 1919 op het beslissende Gogenblik \an de revolutie schuldig gemaakt. eze man, die te laf was om zijn man te staan en wien op het be slissende oogenblik aan moed en ver antwoorde! ijkheidsgevoel ontbrak moet worden uitgesloten. Ledebour kritiseerde toen de methode der bols- jevviki, dié het grondbezit niet gesocia liseerd, maar vernietigd hebben. On der eto'. machtigen bijval verklaarde hij verder, rat de Moskouers in hun eigen land een gevaarlijke anti-socia listische politiek gevoerd hebben en er daarom geen aanspraak op kunnen maken, de centrale leiding van een internationale in handen te nemen of anderen mensclien de voorwaarden voor den revolutionnairen strijd voor te schrijven. DE FIN'SCH-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN. Een telegram uit Helsïngfors meldt, dpt er een nieuwe kritieke-wending gekomen is in de Finscli-Russisoiie vredesonderhfCnde- lingen te Dorpart. liet gevaar bestaat dat niet alleen de onderhandelingen weer zullen worden afgebroken, maar ook dat de wapenstilstand niet za! worden hernieuwd. STAKING TE FRANKFORT AF GELOOPEN. De algemeene sla king, uitgeschreven als protest tegen de gebeurtenissen te Frankfurt is ge ëindigd. Overal is liet werk hervat. DE VOEDSELVOORZIENING VAN DUITSCHLAND. Uit Berlijn wórdt gemeld: Tijdens de conferentie der Duilsche ministers voor de voedsel voorziening verklaarde Hermes, dat de besprekngcii te Londen waarschijn lijk binnenkort zullen worden voort gezet. De verdere besprekingen betroffen het vrijgeven van vleesch. Er aal eveneens buitenlandsch vleesch ter beschikking worden gesteld- Voorloo- pig is ecu weekrantsoen voor langen tijd verzekerd. DE ENGEL8GHB MIJNWERKERS STAKING. Hot Britöche kabinet besloot inge val van een staking der Engelsche mijnwerkers onmiddellijk alle kolen mijnen te militaiiriseeren en onder mi litair toezicht te stallen. De arbeèds- willdgen zullen bijzondere bescher ming krijgen van de militairen. DE TOESTAND IN IERLAND Wraak. Reuter seint uit Londen: Politie c-Ji militairen hebben de stad Baliaghaderreen in brand ge stoken als vergeldingsmaatregel voor het doodschieten van twee politie agenten door de Sinn Feiners. Bijna alle huizon in de hoofdstraat zijn volkomen vernield Dc Lord-Mayor tsd Cork. Juffrouw Mary McSwiney, de zus ter van den Lord-Mayor van Cork. die gisteravond twee uren bij haar broeder in dc gevangenis van Brix ton doorbracht, heeft verklaard, dat hij hard achteruitgaat, doch nog steeds bij bewustzijn was. Zij voegde er bij, dat haar broer in geenerlei vorm voedsel had gekregen Behalve zoo nu on dad een slok water, was. alles wat li j kreeg eenig zout 's mor gens om bloedvergiftiging te voor komen. Slnn-Fulncre aan 't werk. Zaterdagavond hebben, naar thans gemeld wordt. Sinn Feiners een bru taal stukje uitgehaald. Zij hebben in gebroken in het hoofdkwartier van den militairen luchtvaartdienst te Balüonnell. bij Dublin en uit een brandkast een groot aantal geheime militaire documenten gestolen, o.a. de legereode en het cijferschrift die thans gebruikt worden. Ook werden o.a. de operatic-bevielen gestolen, be trekking hebbend op de samenwer king tusBChen leger, vlpot, iucht- dienst en Iersclie politie. Een aantal revolvers en veldkijkers en een hoe veelheid ammunitie werden eveneens weggenomen. Met potiood was in een der leeggeplunderde doozen geschre ven- „Thank you. I. R. A. (Irish Re publican Army.) Pers-OverzlcM EEN BELASTING OP DE LEVENS VREUGDE. Hef wetsontwerp tot heffing van een weeldebelasting, door den Minister van Financien rondgezonden aan de Kamers van Koophandel, geeft het Utrechteoli Dagblad aanleiding tot de vraag of Zijne Excellentie is bezield geweest door ethisch dan wel door fiscaal idealisme. Het blad voorspelt den Minister in zooverre hij wilde op treden a!s moralist, een ontmoedi gend fiasco. Het zegt „Met de luxe voor oogen, waarin zich die beide fllnancieeie grootmachten van onzen tijd; de 0.W.'er en de Arbeider verliezen, staal liet lid der staag verarmende middenklasse in zijn kale jasje nrec zonder eenig leedvermaak tegenover een voorgenomen belasting op boa's ,en bonten en fluweel, en hij droomt reeds, gelijk de Minister vóór hom zaj hebben gedaan, van een algemeeneiT inkeer van het volk, van een vermin dering der spilzucht, nu niet meer oo- zadigde journalistieke preeken, maar de fiscale knuppel tot dien inkeer komen manen. Eiiacy! hij rekent buiten den waard in casu de waardin wij bedoeïen buiten de menschelijke Psychologie, die leert, hoe vermeerdering van en- kosten, vermeerdering van duurte, welke het voorgenomen wetsontwerp zonder «enigen twijfel zal roeebren- fen geen ander gevolg hoeft bij en die kortelings ruim van middelen werden voorzien, dan een vermeerde ring van luxueuse uigaven, zoods.t het gevolg van deze weeldebelasting niet anders kan zijn dan dat de wceldcri- gen in nog groot er weelde zullen gian baden en de weeldeloozen zicli net kleine weeldetje, dat hun als vertroos ting dient in 's ievens kleuriooze Ka righeid nog zullen moeten ontzeg gen". Wie de tabellen leest van hetgeen onder artikelen van weelde moet wor den verstaan, is het als wandelde bij in 's Levens Luilekkerland, een reus achtig venduhuis. Het is een kleurige droom en men vraagt of dit de manier is, voor 's rijks schatkist cm aan de dubbc-Ujes te komen, is deze weelde belasting nuchter en rationeel over wogen Is het billijk en rechtvaardig het geheele koffie- en eeüiuisbedrijf io treffen, dat voor vele, zeer vele Innd- genooten, voor zakenmenschen, voor reizende ambtenaren, voor hen die 3 ij den aan dienstbodennood, allerminst iuxo maar een zeer dringende nood zaak vormt? De wetgever gaat zoover dat hij ons de panamahoed van hei hoofd licht dat hij onze heele baaage- legenheid bezwaart, dal hij wil trek ken van onze parapluies en onze rij wielen, onontbeerlijke dagelijkscae leveiisinstnunenten. I-lij legt zich des nachts aan onze zijde en strekt zijn handen uit naar ons linnen bedde- goed, het mandje waarmee wij naar de markt gaan om goedkooper in ons onderhoud te voorzien grijpt hij uan met zijn knokige vingeren, en van do ingevoerde vruchten laat hij ons al leen de sinaasappelen en bananen. Kort en goed: deze wet beperkt zich niet tot dc weelde, maar zrij grljpi in het dagelijks noodige in een tijd van onoverkomelijke duurte verzwaard zij onze kosten van levensonderhoud. Bovendien zet het blad uiteen, ant een weeldebelasting in do praktijk met ongekende moeilijkheden is ver bonden, haar ontduiking immer ojion staat en het zeer problematiek üjki of zij de schatkist het voordeel brengt dat deze ervan verwacht. „Zij is het gevaarlijkst exempel van het gevaarlijk systeem der indirecte belastingen, dat ooit de miriisteriec/e bureaux verliet, zij is bij voorbaat Im populair en wij hopen daarom dal de Kamers van Koophandel de nuchter heid die des Koophandels is, zu.'ien stellen tegenover dit balastmgpocum van den fantastisch heen- en weer schoimnelenden Minister." EEN .VERKLARING VAN DEN IIEER OUDEGEEST. Van verschillende zijiltu worden aanvallen gericht op het Internatio naal Verbond van Vakvereenigingen naai- aaneiding van diens houd ng in het Russisch-Poolsclie conflict. Do heer Oudegeest verdedigt thans liet 1.V.B. in „Het Volk' aldus: „Wij verded.gen ons tegen de bloed honden van hei kapitalisme. Het spijt ons, dat wij door het gebruik \un dit woord den schijn op oiis moeten laden van dikke woorden te wiüen gebruiken. Maar in het gezicht van wat er thans weder gebeurt, Van de brandstof, die allerwegen weer wordt opgehoopt, is een zachter woord mis plaatst. De toestand wordt langza merhand weder zoo. dat oen kleine lont in het nog steeds gevulde kruit vat de gansche wereld weder in Dich terlaaie kan zotten. Da arbeidersklasse li60ft cr meer dan genoeg van! Wij doen hel met weder! En om nieuwe oorlogen te verhin deren zullen wij alle middelen aan wenden, die onder ons bereik zijn. Wij hebben thans de arbeiders" nog slechts opgeroepen het transport au oorlogsmateriaal ie weigeren Als dat niet helpt, zullen wij ze tot ver der strekkende maatregelen oproepen De oorlog tegen den oorlog zal door het I.V.Y. onverbiddelijk en tot het einde worden gevoerd! En als de regeer.ngen en hare hand langere VTeezen, dat wij haar :te macht zullen omrukken, dan vragen wij: waarom hebt gij zej de arbei ders niet uitgenoodigd de transpop- ten van oorlogsmateriaal naar het Oosten te weigeren? De heeren regeerders schreeuwen van dc dalccn, dat zij den wereld vrede wensch en. Welnu wat zou er gebeurd zijn, wanneer de leiders van den Volken bond eens een manifest hadden ge publiceerd, met denzeifden oproep als door het I. V. V. is gedaan? Wij we ten zeker, dat nooit eenige regeei-ings maatregel met meer toewijding, met meer gehoorzaamheid, met grootor geestdrift sou zi;n ten uitvoer -.'o- ïiegd. Dan, als zij hun plicht hnddm gedaan, zouden wij niet naar de macht hebben kunnen grijpen. Al-

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1