38e Jaargang Ho 11450 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG EO SEPTEMBER 1020 D ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen :n den omtrek waar eeo Agc-iitgeTesttgd is (kom der gomeeiuej f 3.671,,. Franco per post door Kederland f-B.fcï-;,. Afzonderlijke nummers 10.15- Geilluslr. Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.67»; Iranco per post fü.65. Uitaave dar N. V. Lourons Coster, Diroeteur-Heoidredaoiear J. C. F££f:EEOOM, Telefoon 3082 ADVEHTEKTIEMVan 1—6 regels f L75; iedere regel meer 96 Cts. Beclemes 60 Cts. per regel. BJJ abonnement aanzienlijk rabat. T waal!stuivers-ad vex teutlea van Vraag en Aanbod van 1—4 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cis. a co&taut; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie cn Administratie Create UoMtetraal £8. Taleiocanrs. der Redactie 600 ca der Adminiairatio 784 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: WOENSDAG 29 SEPTEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: N. V. TooneeJvoreeniging ,,Dc Vrijbui ter", 8 uur. Schouwburg, Jansweg: Theater des Ambassadeurs. Operette ,,De Ro bijnen Vorstin', 8 uur. Soc. Vereeniging: ConccrtzaaJ: Con cert Haarlem's Muziekkorps, 8 uur, Café-Restaurant „Populair", Tem peliersstraat 56, Avondconcert. Bioscoopvoorstellingen^ DONDERDAG 30 SEPTEMBER. Grooto of St.-Bavokerk, Orgelbespe ling 2—3 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein N.V. Het Hofstad-Toonec„Woning nood', 8 uur. Schouwburg Janswleg: Theater des Ambassadeurs. Operette „De Robij nen Vorstin", 8 uur. Museum van Kunstnijverheid: Zo- merten toonstellin g van negerkunst enz., 1«5 uur-. Café-Restaurant „Populair" Tempe liersstraat 56: Avondconcert. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema Palac';e, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 f- Lichamelijke Opvoeding XXIII. Ik citeer mijzelf. Een be langrijke 6tap van den min» ter van onderwijs. Een Rijks Centraal Instituut voor de Lichamelijke Opvoeding. De medewerking van de ge meente Utrecht. In het weekblad De Amsterdammer (de oude Groene) van 27 Januari. 1917, mocht ik in een artikeltje, geti- leld „de Lichamelijke Volksopvoe ding" onder meer bepleiten de op richting van een Rijks-instituut voor de Lichamelijke Opvoeding, vooral om eenheid te verkrijgen in net systeem van onderwijs in dat vak. Ik schreef toen: „Oih tot eeu goed wetenschappelijk systeem te komen, is het niet voldoende om te lezen en nog eens te lezen over het Zweedscue cn het Duitscha stelsel, over hot systeem Demeny of Hebert. Om op meer degelijke basis een keuze te doen is noodig de oprichting van een Rijks-Instituut voor de Lichame lijke Opvoeding waaraan moet worden werkzaam gesteld een aantal man nen van erkende bekwaamheid, met veel studiezin, uitgebreide algemeeue ontwikkeling en van onverdachte be doelingen (De lichamelijke opvoeding is helaas één van die onderwerpen, die bij voorkeur dienstbaar gemaaxt worden aan persoonlijke reclame ca succesjagerij). Onder deze mannen zouden eenige medici moeten voor komen, die een speciale studie ge maakt hebben van de anatomie en de physiologie der lichaamsoefe ningen, om door onderzoekingen «n proeven tot de keuze van een goed systeem te komen. Aan het gedachte instituut, waar alle onderwijskrachten gevonmd be lmoren te worden, kan een voorioo- pige systeemkeuze gedaan worden, terwijl als basis en eisch voor toela ting een einddiploma II. B. S. met 5-jarigen cusus of daarmee .gelijk te stellen diploma ware te '„'vorderen (de H. B. S. met 3-jarigen cursus geeft onvoldoende waarborgen door te geringe kennis van vreemde ta len, meohanica en scheikunde). Door een 2- a 3-jarige studie aan een zoodanige inrichting word-en leeraren in lichaamsoefeningen ge vormd, die door kennis, algeaneene ontwikkeling en beschaving de aan gewezen onderwijskrachten zijn voor onze middelbare scholen, gym nasia en kweeksoliolen voor onder wijzers." Het is dus nog geen vé«r jaar gele den, dat ik dit schreef en men zal zich daarom mijn vreugde kunnen voorstellen bij de ontdekking, dat in de staalsbegrooting voor 1921 oneer hoofdstuk Va wordt medegedeeld, dat als resultaat van gehouden over leg tusschen den minister van on derwijs en het algemeen college van advies voor lichamelijke opvoe ding omtrent dc inrichting van «en Rijks Centraal Instituut, hot volgen de voorloopige plan aan de goedkeu ring der Staten-Generaal wordt on derworpen. Het instituut in hoofdzaak op- leidingsohool voor leeraren in de lichamelijke opvoeding wordt in gericht voor een maximum van 200 leerlingen, 150 mannelijke en oy vrouwelijke. De kosten van gebou wen enz. worden, met inbegrip van de eerste inrichting, geraamd op 2.000.000. Met het onderwijs, het welk zioh over vier leerjaren zal uit strekken, worden twaalf a veertien docenten belast. Voorte zullen een zevental beambten en bedienden noodig zijn. In totaal zullen de jaarwedden van het personeel ver moedelijk 70—/ 80.000 beloopen. Voor uitgaven van matcrieelen aard wordt f 50—/ 60.000 's jaars nooaig geacht. De gemeente Utrecht is zoo geluk kig deze inriohting binnen haar mu ren te zullen zien verrijzen, waar voor zij zioh belangrijke opofferin gen wil getroosten. Een terrein, dat voldoet aan alle eisohen, welke daaraan moeten worden gesteld, is kosteloos ter beschikking van net rijk gesteld, terwijl het gemeentebe stuur zidli bereid heeft verklaard tien procent der bouwkosten te dra ger. tot een maximum bedrag vun f 200.000. Voorts zullen voor de ac commodatie van het geheel nog eeni ge maatregelen worden getnomen, n.l. het doortrekken van een tram lijn en het bouwen van een bitug ov|r den Krommen Rijn. Uit een en andei blijkt, dat Utrecht voor deze aange legenheid nog al wat over heeft, zoodat deze gemeente evenals hel rijk recht heeft op de dankbaarheid van allen, die de lichamelijke opvoe ding in ons land een warm hart toedragen en haar gaarne met flinke schreden vorderingen zien maken. De stichting van een dergelijk instituut, dat in verband met het onderdeel dei begrooting, waaronder het ter sprake wordt gebracht, blijkbaar onder het middelbaar onderwijs zal ressorteeren is m.i. wel de belangrijk ste stap, die thans door de regeering ten aanzien der lichamelijke opvoe ding kan worden gedaan. Hij zal een einde kunnen maken aan den vvanho- pigen chaos, die er bij ons te lande vooral in de gymnastiek heersoht; daarvoor zullen eerlijke objectieve onderzoekjingan moeten worden ge daan, waardoor de wensckeiijkkeid naai voren treedt om vooral niet aan het hoofd der inriohting iemand te plaatsen, die beheerscht wordt door een kliek, nóch een, die zoo vast geroest zit in zijn overtuiging, uat het onderzoek naar hel beste stelsel in een ie voren gewilde richting wordt gestuurd. Maar dat Ls alle maal van later zorg. Voorloopig zijn wij blij .met den grooten stap "tot stichting van deze inrichting voor middelbaar onderwijs. In Zweden heeft uien hel Centraal Instituut voor de Lichamelijke Opvoeding te Stockholm, ik meen kort voor aen Europeeschen oorlog, tot een hooge- school omgevormd. Ik weet, dat in ons land, ook stemmen zijn opge gaan om zoo'n vlucht maar cfadehjk te neuten,desnoods ale onderdeel van een beslaande universiteit. Het is echter goed gezien, niet dadelijk al to hoog te willen vliegen. Blijkt la ter de behoefte er aan, dan kan zoo'n inrichting vrij gemakkelijk tot een hoogeschool omgevormd wor den. Wij mogen vooreerst tevreden zijn en willen hopen, dat alle be' stuurslichamen en ambtenaren, die in de tot stand koming der inrich ting een woordje mee te spreken bob ben, eenige vlotheid aan den dag zullen leggen, zoodat de tijd der in gebruikneming niet ver meer verwij derd zal zijn. H. L. WARNIER. HOE STAAT 'T MET ile zweminrichting aan de Kieicrla.iu. Zooals wij vermeldden is 6 Septem ber de onderbouw van de nieuwe ge meentelijke zweminrichting, die achter het speelterrein aan 'de Kle verlaan verrijzen zal, aanbesteed. Hoogstens vier weken na de aanoe- steding moet de gunning plaats hebben, zoodat nu wel met eenigp dagen zal hekend worden, wie het werk zal uitvoeren en dan zal er wel spoedig mee begonnen worden. Dan volgt ook dc aanbesteding voor den bovenbouw. Met Juli 1921 hoopt men de nieuwe zweminrichting voor het publiek te openen. Omtrent de wijze van exploitatie is kosteloos, gedeeltelijk kosteloos of in 't geheel niet kosteloos-— is nog niets vastgesteld. De gemeente raad moet hier trouwens ook nog zijn stem over doen hcorer,. Van de in richting zelf kan echter wel al net een cn ander worden medegedeeld. Er zijn twee afdeeiingen, cén voor rouwen en één voor mannen. Elke afdeeling heeft een groot bassin (23 bij 22 M.) voor geoefenden en een klein bassin (10 bij 22 M.) voor onge- oefenden. De bassins zijn niet over dekt. Ter vergelijking diene, dat nel groote bassin van cle Zweminrich ting aan de Houtvaart 26 a 27 bij 18 M. is. Voorts natuurlijk eenige bokjes voor douchebaden, een kan toortje met loket, bergplaatsen voor badgoed enz. Een Nortonpompin rich ting zal het water 30 M. onder den grond vandaan halen. De vreei, door sommigen geuit, dat het water uit de Delft zou komen, is dus onge grond! lederen dag wordt natuur lijk dit water verversaht, zooars trouwens ook aan de Houtvaart ge- echiedt. De mogelijkheid bestaat, dat er op den duur nog een derde bassin bij gebouwd wordt. Er is n.l. nog een stuk terrein over, waarop echter thans nog liet z.g. „windreeht" van den in de huurt staanden rnoicn rust. Zou op den duur deze moten nog eens door electrische beweeg kracht gedreven kunnen worden, dan zou het bedoelde terrein vrij Ko men en de gemeente tot uitbreiding van de zweminrichting kunnen over gaan. Voorloopg is dit echter nog toekomstmuziek. Zooals bekend, zijn de kosten voor de geheele Inrichting geraamd op 151.0001 Stadsnieuws Muziek Soliste ti-C o n c e r t. Gabouw Protestantenbond. Er was veel belangstelling voor liet concert dat Dinsdagavond ten bate van de Christelijke Oratorium Ver eeniging gegeven werd en waarvoor eenige bekende, solisten zich welwil lend hadden disponibel gesteld. Al gold doze belangstelling in hoofdzaak het stijven der kas van de vereeni ging, wel'k doel wel zal bereikt zijn, gezien het gebouw van den Protestan tenbond zeer goed bezet was, toch ook waarborgden de namen der concert- gevens, dat men benevens dat, goede waar voor zijn geld zou krijgen, wat dan ook het geval was. Wel jammer was liet, dat het pu bliek het vioolspel moest missen vun de Baronesse Van Tuyll van Serooe- korken, die door omstandigheden ver hinderd was. Ook do heer Siegfried Ballier ,die haar zou vervangen, moest zioh laten verontschuldigen, zoodat men 't zonder vioolspel moest doen. In de plaats daarvan speelde de heer Ant. van der Horst een paar piano- werken. Wie vooral een goeden avond had, was mej. M. Haitsma Muiier, zelden hoorden wij hare stem zoo frisch en heldor klinken al6 nu in liet „Ave Maria" van Luzzi, „Canzonetta" van Mozart en „Der Gartner" van Wolf. „Verborgenheid" van Wolf is voor haar teer en vriendelijk orgaan minder geschikt, dat lied vraagt een zwaardere, meer donkere tint. Dat had mevr. Hermine Poel—Scholten ons volkomen kunnen geven. Deze sym pathieke zangeres met haar mooi flu- weelig en omvangrijk altorgaan, had ook een interessant programma, dat zij schitterend vertolkte. Dc Fransche liederen van Duparc liggen haar zeer gunstig, heerlijk kloek het wanneer zij zong: la mer et sa noire'inêlée sombrérent". Twee liederen van Phi lip Loots, „Die de zielen henen leidt" en „In 't woud", bezorgden haar e.-n welverdiend applaus. Veel bijval had den de zangeressen ook met eenige duetten van Puree) 1 en Ernst Franck, laatstgenoemde eenvoudige, gemak kelijk aansprekende volksttünliohe wijsjes, die wel eenigtzins aan Oath, v-an Reonce doen denken. De derde zang solist was den heer Jac. Ph. Caro, die naast de hem eigene Valeriuslïederen, drie mooie zangen van Ph. Em. Bach uitvoerde. Een zeldzaam mooi bariton-ge:uid heeft Caro wel, maar toch moet steeds herhaald worden, dat hij veej bederft met te blank te zingen. Daarbij komt ook nog dat hij zijn legato verstoort door overtollige en valsche accenten. Da* kan goed zijn in de karakteristie ke Geucrarie uit „Eiia6", maar word hij andere gelegenheden storend, on artistiek en legen alie gezonde regels der zangkunst. De zanger werd knap begeleid door den heer Ant. van der Horst. De accompagneanenten der dames- so'.isteig door een bekend pianist, die wenschte ongenoemd te blijven, waren hoven allen lof. Hot aandeel van den lieer Van der Horst als organist bestond uit de ver tolking van een Privudium van Batii en een Toccata van Widor, prestaties waai' ik met lof van kan gewagen. Ook als pianist ondersclieide hij zich gun stig door de verklanking van „Pasto rale en Capricioso" van Scarlatti, mot veel distinctie weergegeven, als mede „La Catbedrale eng'.oulie" van Debussy, waarin wij de klok-effecten nog meer geprononceerd hadden ge- wenscht. Alles bij elkaar een belangrijk con cert. JOS. DE KLERK. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN 11 ET TELEGRAAFKANTOOR. Bij Koninklijk besluit is, met in gang van 1 October aan den direc teur van het telegraafkantoor te Haarlem H. Tjebbes op verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend en benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Haarlem P. Raads- veld thans directeur van het tele graafkantoor to Nieuwediep. PERSONALIA. Benoemd zijn tot opzichter van den Rijkswaterstaat der 2e kl. C. J. van der Hurk en C. Schouten, bei den lo IJ muiden, VEROORDEELD. Da müicien- soldaat F. T. van het 10e Regiment Infanterie is veroordeeld tot een jaar militaire gevangenisstraf met ontzeg ging voor den tijd van vijf jaren, we gens het als minder militair ont vreemden van kazerne en equipo- meiitsst ukken. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Nolissen, Kennemerstraat 5, armband. A. G. Kistjes, Kruisweg 26 rood, armband. N. vun Brummelen, Witte Heer en- straat 32, armband. T. van Bemme- len, Groote Houtstraat 87, armband. W. Barthol, Pieterr Kieestraat 33, zangboekje. M. Brink, Leliestraat 4, hond. H. Severijn, Z B. Spaame 65 F, mesje. J. P. Kreyns, St. Elisa beths Gasthuis, portemonnaie. L. Smits, Klein Heiligland 95, porte feuille. W. Veldhuizen, Barendsestr. 29, portemonnaie. J. Torlt, Gasthuis- laan 163 zw. ring. M. HécBeling, J. F. Helmerstraat 1, rozenkrans. H. ©eegers, Duvenvoordestraat 86, ring. J. Pik, Graaf van Wiedstraat 21, rij- wielsleutol.. N. Nieuwveen, Voorzorg straat 1 rood, schoentje. J. Kraak man, Westergracht 43 rood, schoen tje. W. J. B. de Boer, Da Costa- straat 25, pak draadnagels. H. van Heulen, lü. Heiligland 63, vulpen houder. Rtnnsnland NEDERLAND EN BELGIS. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel seinde Dinsdag: Wij hebben een onderhoud gehad met iemand uit diplomatieke kringer over het gerucht betreffende een over eenkomst op militair gebied tusschen Belgie en Nederland. Deze zeide ons het volgende: Te Parijs is men het er over eens, dat Nederland, wanneer het op eigen krachten steunt, met in staat is om Limburg te verdedigen, wegens de geografische ligging van die provin cie. De te sluiten overeenkomst zou uitsluitend defensief zijn en slechts in werking treden bij een nieuwen Duitschen aanval. Ten slotte zou het gaan over gemeenschappelijk te ne men maatregelen, maar Nederland zou altijd vrij blijven om uit te ma ken of er werkelijk een casus belli was, en het zou zich daarover in volkomen souvereiniteit uitspreken Nederland schijnt voorlo„opig niet zeer sympathiek tegenover dat ac- coord te staan. Niettemin, voegde hij eraan toe, meent men, dat het zich rekenschap zal geven van de nood zakelijkheid van een overeenkomst, waarvan het doel slechts is: zijn vei ligheid te verzekeren. HET VOLKENBONDVERÜRAG. Er is een wetsontwerp ingediend tot verhoogmg van hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1920. Daarbij wordt eeu bedrag van f 108.553 aan gevraagd als bijdrage van Neder land in de kosten van het secretari aat van den Volkenbond. HET CENTRAAL INSTITUUT' VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING Vólgens de TeL is binnen korten tijd do benoeming te verwachten van een directeur van lust op te richten Centraal Instituut voor de Lichame lijke Opvoeding. Hiervoor zouden in aanmerking komen do iieeren di. Feisser te Groningen en dr. Keys te Den Haag, welke beiden zich niet alleen wetenschappelijk, doch ook practiscli en organisatorisch voor de lichamelijke opvoeding interesseeren. AANEENSLUITING VAN VAK- CENTRALEN. Op het a.s. jaarcongres van de communistische partij zal aan de orde komen een resolutie van het partijbestuur, waarbij aan de partij- genooten, aangesloten bij de bestaan de vakvereenigingc-n van N.V.Y. en N.A.S. wordt opgedragen, om van nu af aan een zoo krachtig mogelijke actie te voeren voor aaneen sluiting van de beide vakcentrales op revolu- lionnairen grondslag. EEN" AUTO VERBRAND. Men meldt uit Steanwijk aan de Telegraaf: Een auto, behoorende aan de N.V. Philips' Tabaksfabriek. Maastricht, bestuurd door den lieer P. Dijkstra van Driehuizen bij Bloemend-aal, waarin tevens nog een drietal da mes gezeten waren, komende van den Haag, geraakte Zondagavond bij de Oosterpoort te Steenwiik, door onbe kende oorzaak in brand. De auto, die voor f G000 verzekerd was, ging niet tegenstaande do brandweer spoedig met een slang op een brandkraan water gaf, op de wielen na geheel verloren Hondorden menschen wa ren samengestroomd om dit ongewo ne schouwspel gade te slaan. GEZINSLOON. liet bestuur van de Nederiondsche Vereeniging van Ouders cn Gezins hoofden heeft zoo meldt het N. v. d. L>. aan den Minister van Bin- ngnlandsche Zaken eeu missive gezon den, waarin in hoofdzaak het vol gende wordt opgemerkt. De onderteek en aars betugen de Re geering hun warme instemming met de voorgestelde verbetering in de be zoldiging der Rijks-ambtenaren, wel ke verbetering in niet onbeduidende mate tegemoet zal komen aan hun wensch neergelegd, in hun request aan de Tweede -Kamer van 30 April 1919, tot invoering van gezinsloori bij het onderwijs en de andere Over heidsdiensten. De onderteekenaars hebben de vas te overtuiging, dat dc voorgestelde maatregelen zullen kunnen bijdragen tot het geluk en de welvaart van ons volk en tot het werkelijk belang van de overheidsdiensten en deambtena- ron en in strekking rechtvaardig en noodzakelijk zijn. Zij spreken ten slotte de verwachting uit, dat op den ingeslagen weg zal worden voortge gaan, zoo snel de regeering dat mo gelijk en gepast oordeelt. TUSSCHEN DE UOKSCHMACHI- NE. Te Budêl geraakten twee kin deren van den heer S. tusschen een dorschmachine. Naar ha Louisa-huis te Roermond overgebracht, is het an- derhalf-jarig dochtertje van S.t al daar reeds overleden, terwijl cle toe stand van het andere kind bedenke lijk is. FEDERATIE VAN RIJKSWERKLIEDEN. Men schrijft onsEenige bcsluutders der Federatie van Rijkswerklieden, aangesloten bij de Centrale van Vcrccuigiiigeu van Perso neel in 's Rijks dienst (de beeren H. P. Baak, L. van Loo, F. Bocrcc, G. J. Blom en Wem- mer») zijn Maandag in buitengewone audicu tie ontvangen bjj den Minister van Oorlog. Besproken werden de loon- en arbeidsvoor waarden der Rcmontrijders bij de Depots Hu zaren te Haarlem. Den minister werd er op gewezen, dat de rechtspositie dezer categorie op losse gronden staat. Gevraagd werd ben ie scharen onder het Bezoldigingsbesluit voor Rijksambtenaren en de rechtspositie te re gelen naar dc rcclilstoeetandwet. Ook het woningvraagstuk werd besproken, aangezien vele remonte-rijders vanwege den woning nood hunne gezinnen elders moeten laten. Medewerking werd gevraagd van den Mi nister dat stappen zullen gedaan worden bij de wotungbouwvereeiiigingen, om, daar deze in stellingen gesteund worden met geld van Rijk en Gemeente, de remonte-rijders in de eerste plaats in aanmerking te doen komen voor een woning. De Minister beloofde zijn voUe medewerking. Verder werd besproken de inhouding van loon ingevolge dc maand cïtra-salaris in 1911, van de Rijkswerkliedou, bij verschillende korpsen en magazijnen te Haarlem. De Mi nister beloofde onderzoek om te trachten a»,i de wenseben der betrokkenen tegemoet te komen. Beehtszakin OPRUIING. Voor hel Hoog Militair Gerechtshof werd in hooger beroep de volgende zaak behandeld: Een milicien-kanonnier bij het 4e Regiment Veld-Artillerie had in eer sten aanleg voor den Krijgsraad te Arnhem tereahtgastaain, beschuldigd dat hij te Ede op 6 Januari 1920 m het openbaar in een vergadering van een groot aantal militairen in de La- valerierijbaan heeft opgeruid tot eenig strafbaar feit, dooi de navol gende woorden: „Wij hebben geen Bolsjewistische bedoelingen, doch zijn bijeengekomen om onze grieven tc bespreken. Dus mannen wij heb ben besloten morgenochtend om half zeven hier bijeen te komen. Is de rij baan gesloten, dan vinden wij we! een andere plaats. Eenigen van ons zul len vanavond een telegram opstellen aan den Minister van Oorlog. Dat te legram zal jelui morgenochtend wor den voorgelezen en dan gaan wij niet aan het werk voor een gunstig ant woord daarop gekomen is. Het keu- kenpersoneel gaat aan het werk, want denk er om wij moeten eten". De Krijgsraad had beklaagde des wege veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Uit de behandeling der zaak bleek, dat ongeveer een 160-tal manschap pen verzameld waren en grieven had den tegen de destijds uitgekomen le gerorders betreffende de soldijrege ling, verlofregeling en het tarief der spoorwegen. Beklaagde was om zijn welbespraaktheid door dc- manschap pen ais hun woordvoerder aangewe zen en heeft toen de bedoelde woor den geuit. Beklaagde verklaarde nog dat hij voortdurend tot kalmte had aangemaand; hij heeft die woorden gesproken omdat dit de wil der ver gadering was. Zijn persoonlijke op vatting was niet van dien aard en hij 'Vilde het doel bereiken door kalmer optreden. Mr. C. J Pické, uit Arnhem, dte voor beklaagde pleitte, vroeg be- klaagcles vrijspraak subsidiair diens voorwaardelijke veroord-eeling, ter wijl de advocaat-fiskaal de bevesti ging van het vonnis vroeg. AFPERSING. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der Rechtbank te Heereai- veen, waarbij de arbeider T. S. tc Idskenliuizen was veroordeeld tol 5 jaar gevangenisstraf wegens het al- persen van geld van een bewoner van Foilega, bij wien hij had inge broken. ZEDENMISDRIJF. De Utrecht- sche Rechtbank veroordeelde in de zetden schandaa Ik west ie een bewoner van Utrecht tot 1 jaar gevangenis straf, een bewoner'van de Bilt tot 9 maanden gevangenisstraf, een bewo ner van Zuilen tot 1 jaar gevange nisstraf. voor allen met aftrek der preventieve hechtenis. Een bewoner van Utrecht werd vrijgesproken en tegen een anderen werd een nadere instructie gelast. StoomTaartberlcMsD KON. NED. STB. MIJ. Mars vertr. 27 September van La PalJice naar Amsterdam. Minervu vertrok 26 September van Piraeus naai' Samos. Strabo arriveerde 27 September van Amsterdam te Kopenhagen. ROTT. LLOYD. Besoeki (thuisreis- vertrok 25 Sep tember van Colombo. Kawi (uitreis) vertrok 27 September van Suez. KON. 1IOLL. I.LOYD. GeLria (uitreis) vertrok 27 Septem ber van Lissabon. KON. WEST-IND. MAILD. Hermes arriveerde 28 September van Curacao te Havre. JAVA BENGALEN LIJN. Birma arriveerde 27 September van Java te Calcutta. ELECTRISCHE DRUKKERIJ LOURENS COSTER III III LEVERING VAN ALLE PARTICULIER EN HANDELS- DRUKWERK III GROOTE HOUTSTRAAT 93 TELEFOON No. 724 JAVA-NEW-YORK LIJN. Dj ember van Java naar New-York, arriveerde 26 September te Kaapstad. STV. MIJ. OCEAAN. Mentor van Japan naar Amster dam, vertrok 22- September van Hong kong. Pak Ling van Japan naar Amster dam, passeerde 27 September Periin. Prometheus, var, Japan naar Am sterdam arriveerde 24 September te Suez. Kolomen AUTO-ONGELUK. Uit Cheriiion seint Anela: Even voor Qheribon had er een auto ongeluk plaats door het in elkaar rij den van twee auto's, In de eene auto zat de familie van den heer Schut, procuratiehouder van de Internatio nale eoi in de andere de heer Gong grijp, agent der Javaecht Bank met. dan heer Reyiïian, chef der handels vereniging Java. De auto van de familie Schut wilde de auto van den heer Gonggrijp in groote vaart voorbijrijden toen een inlander, een lange bamboe dragende, den weg over etak. De chauffeur van de auto van de familie Schut kon niet uitwijken, caramboleerde tegen den •heer Gonggrijp en overreed tevens den inlander. De lange baraboe 'drong de auto bin nen. Het kind van den lieer Schut werd op slag gedood, terwijl van het tweede kind de onderkaak werd gebro ken. Den heer en mevrouw Schut Is niets overkomen. De auto van den heer Gonggrijp kantelde. De inzittenden werden eruit geslingerd. De heer Reijman werd zwaar gewond (niet levensgevaarlijk) en van den heer Gonggrijp is een arm uit het lid geschoten. Buitenland I)E TOESTAND IN IERLAND. De maatregelen van weerwraak. Berichten uit de kleine stad Trim melden, dat daar groote schade is berokkond door de daden van weer wraak, en dat de bevolking*nog steeds beangst i&. In Galway was op de mu ren aangeplakt, dat voor iedere wo ning van loyalisten, die vernield mocht zijn, oen Sinn Fedners huls hetzelfde lot zou ondergaan. Ook in andere plaatsen word|t met weer wraak godreïgd. In Dublin Castle werd aan eeu Sers-vertegenwoordlger medegedeeld, at er geseind was om inlichtingen uit Trim en dat er speciale ambtena ren waren heengezonden. De géhoele quaestie der maatrege len van weerwraak heeft de aandacht van den minister voor Ierland en er is een belangrijke conferentie over gehouden met zijn ambtenaren en militaire, politie- en burgerlijke auto- rite:ten. Ei- worden besliste maatre gelen overwogen om spoedig en doel treffend te dezer zake op te treden. De „Times" zegt, dat de represail- llee der politie in Ierland de open bare meening in beroering brengen, en vraagt opnieuw om een verklaring betreffende de politiek der regee ring. De huidige verwarring is veel meer bevorderlijk voor Sinn Fein dan voor Engeland. Zeven leden van het „Blacjt and Tan "-corps hebben hun ontslag geno men als protest tegne de plundering van Balbriggan. De ontploffing tc Cork. Het officieele verslag over de ont ploffing te Cork meldt, dat toen de ontploffing gehoord werd., er een mi litaire patrouille werd uitgezonden om vust te stellen, waar zij had plaats gehad. Toen de patrouille ter plaat se kwam werd er op haar geschoten, welk schieten werd beantwoord. Gebleken is, dat. de ontploffing werd veroorzaakt door een bom, overeen komende met die. bij de jongste aan vallen op troepen cn politie gebezigd Een Slnn-Fcin complot tc Lo&dcu? Het departement van binnenl.md- sclie zaken heeft, volgens dc_ „Daily Mail", betrouwbare inlichtingen ont vangen over hot bestaan van een sa menzwering van Sinn Fein te Londen; eenige leiders daarvan rijn bekend, lederen avond worden sterke afdee iingen politie in gereedheid gehouden ui de buurt van de Brixtongevange- n ie, waar de Lord-Mayor van Cork la opgesloten.

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 1