HEERENKLEEW DAMESKLEEDINC f37 Koningstraat 48-58-52-54 i.BEEKMAI SHAWLS Reclame Ulster 50 Reclame Damesmantel ADVERTENTIEN OPEN BRIEVES VAK KEES DB SOPPIRAAR al te goed gcloovigen. 't Menschdom wil bedrogen zi.nl Maar men kan 't ook al te bar ma ken. Is de man met zijn zoogenaamd „spiritistisch m6ilium apparaat", die •vrij geregeld onze Maandugmarkt be zoekt, niet over de bekende paltn en perken aan 't springen? Allen goed-geloovigen wil bij 'n dub beltje uit den zak trompetten. (Hij speelt niet slecht op de piston, maar dut is ook vrijwel zijn eenige ver dienste!) Moe vindt de welgedane dikkerd zoo veel klanten? De nieuwsgierigheid om te willen blikken in de toekomst .speelt wel velen parten! 't Apparaat dat hem den dubre'tjee- 6troo:n brengt, kost misschien nog goen tientje. Een rood-geschiiderde pièdestal met een geheimzinnig ko kertje er boven op- In sprekende letters kan ue omstan der, door het getrompet gelokt, lezen: SPIRITISTISCH MEDIUM APPARAAT. Hier worden alle duist e- rezaken opgehelderd, elk kan de inlichtingen bekomen die hij vu de toekomst wensch t. De baas van het medium apparaat vertelt er vele hocus-pocu6-dingen bij, 't Komt. evenwel hierop neer, dat hij alleen een letter van je voor- cf ach ternaam op een schijnbaar wit velle tje papier schrijft. Dan moet je aller eerst een dubbeltje betalen (andere werkt 't- medium niet) en t velletje papier gaat in het geheimzinnige ko kertje. Na een minuut heeft "t is de man die 't zegt - een goest uw pa pier met vele wetenswaardigheden voor de toekomst beschreven. Een deel gelukkig slechts een dtc.l! van het publiek staat stom verbaasd. Het papier was toch schoon toen het in het apparaat ging en nu "•taat er veel op te lezen.... Dat kau toch geen bedrog zijn.... Zoo wordt gemompeld. Maar er zijn 'ook menschen die wei eens in Je schei kunde geliefhebberd hebben. Zij weten van kleurloozen inkt en van r.:ojiieren oin dien weer zichtbaar te maken. Die wantrouwenden durven de geheimzinnigheden van het me dium-apparaat te doorgronii.nl 't Medium-apparaat verricht won deren. Het kan net zooveel brieven te gelijk beschrijven als er lubheltjes aan zijn baas betaald worden. Geluk kig weet het apparaat (of zijn baas!) het zoo te plooien, dat bij eike serie nieuwgierigen steeds verschillend ge schreven brieven te voorschijn komen. De voorraad witte papiertjes is dan ook groot! Ik heb evenwel hét apparaat een poets gebakken. Bij een rondgang heb ik mij zelf tweemaal de totkomst laten voorspellen. Nu zou je zoo den ken, 'i medium zal wel zorgen, dat het op beide papiertjes hetsefde zegt, maar.... zoo volmaakt is de uitvinding nog niet! lij kreeg de volgende voorspellin gen: Gij zult moeten wachten, voor- alloer liet voorwerp, of ten minste de persoon te bezitten, die gij be mint. (Plezierig voor mijn vrouw, waar mee ik al een 8 jaar lief en ieed ge deeld heb!) Gij zult door eene kortstondige ziekt.9 overvallen worden, die u in uwe zaken zal hinderen. (Als ik een keer pijn in de buik heb. heeft het medium een gemakkelijke overwinning behaald.) Gij zult door uw al te groot ver trouwen een geldverlies onder gaan. (Jammer genoeg vertelt het medium niet. hoe ik 't geld, dat ik eenmaa' verliezen zal en nu nog niet heb, krij gen zal!) Men wil u benadeelen, wacht u voor de ijverzuchtigen die uwen persoon zullen durven krenken. (Ik zal de hulp van den Nachhoi.ig- heidsdienst inroepen!) Dit is de eerste brief. De tweede brief biedt minder hou vast. Vermijd sleohlen omgang, uwe toekomst hangt er van af. (Wie zou dit niet \crmijder.i) Eerlang zult gij door eenen vriend eene tijdmg ontvangen die u (zal geruststellen, maar denk goed na alvorens eene beslissing te nomen. Gij nebt het gsltik vooi u, laat de gelegenheid niet ont snappen. Antwoord op de ge dachte: Ja, mec-r dan gij denkt. (Hiervan begrijp ik niet veel. Is 't sains ue bedoeling, dat ik nog eene een dubbeltje zal offeren om meer licht van het medium te ontvangen? Dan heeit het medium zich.... in de toekomst vergist.) Men vraagt zich af hoe duizenden Hnariemers zich bij den neu.? laten nemen. Het medium(?) werkt 4 of 5 uur per dag en vindt zeker 200 klantjes per uur. In de 5 minuten dat ik toeschou wer was werden 25 dubbel tic-s geof- erd aan de nieuwsgierigheid. Een verdienste van ongeveer 20 gul den per uur, waarborgt een fatsoenlijk dagloon! De menschen kunnen met hun dub beltjes betere én nuttiger dingen doen. Terwijl ik stond te kijken was on der de toeschouwers ook een lid van den gemeenteraad. Zijn edelachtbare hersens dachten ongetwijfeld: Zoo'n medium-apparaat moesten we aan schaffen om... in do raadzaal op te stellen. Alle duistere zaken en toe- komstvragen èi a minute opgelost. Het is bijna te selioonl INGEZONDEN M EDEDEELINGEN a 60 Oès. per regel. Als gjj nw kind gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. Hommcl's Haematogen. WAARSCHUWING! Men vrage uitdrukkelijk dennaainör.Ho. me| Koloniën MIDDELEN. DE UITBARSTING VAN DEN MERAPI. De vulkaan Merapi is zqo me ut de Tel. in Midden-Juva gelegen op de grenzen van de residenties Ked-.e, Soerakarta en Djocjacarta en bereikt voigens laatste metingen een hoogte var. 2910 M. De voet van den Merapi strekt zich met zeer zachte hellingen over liet grootste gedeelte van de Vorstenlan den uit; eerst op 2OU0 voet hoogte Be gint de kegel zich merkbaar si uier te verheffen, terwijl op 3500 voet ue eigenlijke steile berghel.ing eerst aan vangt. Tot op 3500 voet is de Merapi bebouwd en bewoond; daarboven tot 6uü0 voet zijn de zware bosschen ge bleven, terwijl boven de 70U0 voet oe naakte met lava bedekte sp ts over blijft. Vooral op de Weste.ïjke hei- mg voeren de rivieren, met name de Be.ongkang, die uit den krater bomt, alsmede de Pabelan, groote hoeveel; henen zand en steenen mede. De vulkaan is door het zadel van Seloh met den Merbaboe, welke vlak in zijn nabijheid ligt, verbonden. De ze, Merbaboe, heeft sinds eeuwen niet gewerkt, hoewel warme bronnen en opstijgende dampen het bewijs leve ren, dat hij nog niet geheel gedoofd is. Ais bijzonderheid van den Merapi valt op te merken, dat hij oen der werkzaamste kegels van Java heeft, vooral bekend door zijn z.g. „prop", een slakkenkegel, die met een onge lijkmatige snelheid uit de kraterpijp naar boven geschoven wordt, soms den krater nagenoeg geheel oprvult en er zelfs boven uitsteekt en van tijd tot tijd volledig wordt uitgeworpen. Daardoor en door het onophoudelijk afbrokkelen van dezen uit sinte'ac.'it- ge lava bestaande „prop", hebben herhaaldelijk steenlawines plaats, die een aantal radiaal van den top uit>tra lende diepe ravijnen hebben gevormd. Na hevige regens treden vaak sl:k- stroomen op. De bekende natuur onderzoeker Junghuhun nam dien „prop" reeds waar. Niet onmogelijk is het dat de huidige werking neg kan worden teruggebracht tot een dezer periodieke st&eniawines De laatste uitbarstingen van den Merapi vonden plaats m 1837; 1346; 1849; 1863, 1869 en 1872, terwijl in 1*84 en 1888 voor de laatste mual buiten gewone werking werd waargenomen. financieele Berichten VERUOOGING DER BELEKNINGS- TAKIHVEN BIJ DE NEDERLANÜSCllE BANK. De Nederiandsche Bank heeft inet ingang van" Dinsdag de rente voor bc.eening van binnenlandsche effecten van 4'h tot 51/2 voor buit- niandscne effecten van 5 tot 6 en de rente voor voorschotten in rekening-cou rant van 5 1(2 tot 6 1/2 verhoogd. Hei wisseldisconto-, het prnmessen- disionto en de rante van beleening op goederen zijn onveranderd geb.e- ven op resp 4 1/2, 5 en 4 12 a. E PLURÏBUS UNUM In rie te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeel houders in de N. V. Buffet-Mij E. Pluribus Unum te Amsterdam werd die heer R. Belinfante tot directeur benoemd.. Spart gr Wedstrililca tusschen de biljartclubs „Het Centrum" en ,,De Kastanjeboom" plaats. Dcv orige week waren £00 caramboles gespeeld in het lokaal van Centrum, waar „de Kastanjeboom" met 487444 wist te Ook hier wist „de Kastanjeboom" de overwinning te behalen, hoewel door beide clubs in enkele partijen slecht spe! langzaam, maar later sneller, loopt hij en wint met 100—58. De 2o partij is in don aanvang gelijk opgaande, maar de Cen trum speler wint met 100—70. In do Se partij is „de Kastanjeboom" voel sterker. Hit wordt 100—80, evenals de 4o partij. Deze vlug gespeelde partij eindigdo mei 10073 voor „de Kastanjeboom". Hoewel de strijd al beslist is, geeft „liet Centrum" in de laatste partij zeer goed spel, wat door „de Kastanjeboom" met uitstekend spel beantwoord wordt. Beide spelers zijn el kander gewaagd. Aan liet einde loop! het Centrum iels voor en wint mil 300—95. Einduitslag: Kastanjeboom 487 cn 465 is 952; bel Centrum 3S9 en «44 is 853. zoo dat „de Kastanjeboom" de zilveren me dailie wint. Deze zal Dinsdag 28 Oct. uit gereikt worden in hel clublokaal der vischclub, die de medaille beschikbaar heelt gesteld. Kerk en Sciiool DOOPSGEZINDE PRBDIKANTS- TRACTEMENTEN IN' NOORD- HOI.LAND. Nu het Mennofonrte uit jaar nog niet in werking treedt, zal men tracliten, zoo ine-dt hot HlxL, in Noord-Holland de traktementen der doopsgezinde predikanten over I ut eigen kracht tot een minimum van f 2500 op te voeren. Als leden der imeemtengeinrddeld minstens 65 cents bijdragen, kan dit doel worden be- oreikt. MENNO-FONDS. Volgens de tweede publicatie van het bestuur van ihet Menno-Fonds (verbetering der traktementen van doopsgezinde predi kanten) zijn 6inds de laatste opgave van 18 gemeenten inschrijvingen in gekomen tot een totaal bedrag van f 81.025. Haarlem voegde aan haar in schrijving nog f 4200 toe, Alkmaar zegde pl.m. f 10.003 toe. Het door par ticulieren ingeschreven bedrag Is thane tot f 53.1S0 gestegen. VRIJE UNIVERSITEIT. De vie ring van het 8s lustrum van het stu- dentenkorpe van de Vrije Universiteit is begonnen. Het coi-ps hield een druk bezochte receptie. Naar het N.v.d.D. meldt, wordt Donderdagmiddag ter gelegenheid van het lustrum opge voerd „De Tante van Charley". CBEDsgd Hisaws MISS PANKHURST GEARRES TEERD. De Londensche correspon dent van de Tel. meldt: Mies Sylvia Pantchunst, de bekende Enge.sche bo'-sjewiste is te Landen gearresteerd wegens publicatie van opruiende artikelen in het door haar uitgegeven en geredigeerde weekblad ,Tre Workers' Draednoughl". Zij keerde eenige weken geleden uit Moskou terug, waarheen zij heime lijk was vertrokiten. Lenin noemt haar in zijn bakenden brief aan de Enge - 6che arbeiders de eanig ware verte gen woord inkier van het Britsohe pro letariaat llit da Csnslrsta H AA RLEM M E R LI EDE Door liet gemeentebestuur is besloten alle dit jaar uit de huur komende landerijen (de Uiterdijken) publiek te verpach ten. HII.LEGOM. Nieuw orgel. He: oude orgel in de Ned. Herv. Kerk te Hiüegom zal binnenkort door een nieuw worden vervangen. Kerk voogden hebben de levering er van opgedragen "aan de firma Standaart te Itrlterdazn. voor d: som van f 13000 BLOEMENDAAL. Tuinbouw- er, Plantkunde. Dinsdagavond heeft de afd. BloemendaalVelsen een goed geslaagde vergadering gehouden in Rusthoek. De lieer B. .1. Ducro had een zeer groote verzameling meer dan £0 s-.ortcn le dums en vetplanten meegebracht en ver leide hel een en ander omtrent de wijze hoe deze planten voortgeleefd en ge-, kweekt worden. De heer C. Molenaar vertelde van schuimbeestjes en de heer De Ronde over dem idtlelen der natuur ter verspreiding van zaden. Verder hield de voorzitter, Dr. Posthumus Meijjes een causerie over het terugvallen van bloei hij pronkboo- leekende de heer Kuiper bloem diagi Velt leden hadden aan de oproeping om boeken voor de bibliotheek mee te nemen gehoor gegeven, zoodal a! een mooie ver zameling bijeen is. Met groote dank baarheid werd de boekenkast als ireschenk van één der bestuursleden, die zijn naam niet bc-kend wilde maken, aanvaard. Tot I ibliothecaris werd benoemd de heer Koh ier. De volgende punten werden toegekend. Ada Owen, inz. J. Ende, 10 p.; Cyclamen, inz. Heesbergen, 10 p.; Cyclamen, inz. Clausing, 7 p.; Keescen's >_.oiy, ins. v. d. Boogaard, 6 p.; Gesneria, inz. Bruins, 6 o.; Chrvsanthen, inz. .1. Enrie, 6 p.: Call a's 'nz. v. d. Boogaard, 4 p.; Clirysanlhen, inz. Clausing, 5 p.; Vruchten, iriz. v. d. Boo- cuard, 8 p.; Mand Chrvsanthen. inz. Ber- sée, 5 p. De jury werd gevcrind door de heeren Meerdink, Carlée en A. v. d. Werff. HEEMSTEDE. Begrafenis Ds. J. M. Conradi. Op de Algemeene Begraaf plants te Heemstede had Dinsdagmiddag do teraardebestelling plaats van liet stof- folijlf overschot van den emeritus predi kant Ds. J. M. Conradi. Aan de groeve hadden zich een aantal belangstellenden vereenigd. waaronder ook eenige zusters bet Haarlemsche Dinconessenhuis. De was gedekt door eenige prachtige bloemstukken; o.a. een vnn „de kleintjes van de bewaarschool aan de Oranjestraat", aan welke school de overledene een be stuursfunctie bekleed had. Toen de bist in het graf was neerge daald. trad aJs eerste spreker Ds. C. Veen uit Haarlem naar voren, die Ds. Conradi al gekend had van diens studententijd 3f nu niet na wilde laten de verdiensten den overledene naar voreu te brengen. :pr. schetste Ds. Conradi als iemand met een warm hart, vooral ook voor kin ileren, iemand, die vol liefde was voor de kinderen van de bewaarschool aan do Oranjestraat. Troostwoorden tot de achterlilijvenden richtte vervolgens Ds. Beets uit Arnhem lamens de gemeente van Schoonhoven, Ds. Conradi den langslen tijd ge diend heeft, sprak Ds. M. G. Blauw, uil Schoten, enkele woorden. Dit was spr., die zelf geboren is in Schoonhoven, verzocht door Ds. vnn der Spek, aldaar. Mot groote waardeering denkt Schoonho- steeds nog aan lietn, die in stilheid weg ging en in stilte werkte, imens het Hnarlcnischc Diaconessen- huis voerde Dr. P. laauw, de predikant- directeur dier inrichting, liet woord, die op wees. welk een aar krankeubezoe- r de overledene was en boe hij in het Diucouessenhuis gemist zal worden. Een familielid dankte daarna voor de belangstelling. Aan het begin der droeve plechtigheid strooiden familieleden bloemen in het graf. In groote verscheidenheid togen opvallend lage Prijzen. met de uitstekende kwaliteiten. Met als middelpunt aller belangstelling onze Uw all^r aandacht concentreert zich op onzen f30.- HOOGACHTEND,

Haarlem's Dagblad | 1920 | | pagina 7