Maison Moderne Corset ..Beatrice 5 25 ^iir De Voorvader vao den Müoden Fimpernei „BELACHELIJKE H00F8CHE JUF- fc'BHS" „DOKTER TEGEN WIL EN DANK". Do ilirvctia van Hot Schouwtooneel bö- ïiciii un.«, dal zij, oiu hot succes van het «-M o stuk nick van «adceligen invloed te doen rij» op Vet succes van do beide an dere «tukken, besloten hoeft, na de weder- .opvoering van „Do Onbekende Vrouw" (La Fcniina X) morgen Vrijdagavond, in elk gevel Dinsdag 12 April, opnieuw te doen opvoeren Molière's „Belachelijke Hoofscho Juffers" en „Dokier togen wil en dank." Deze twee stukkeu hadden bij do beide vorige opvoeringen te iiuarlem een over weldigend SUCCCi. NED. R.-K. VOLKSBOND. Op <ic voortgezette vergadering van tien Ceutrnlen lload van den Ned. R.-K. Volksbond werden de heeren Ch. L. v. d. Bilt, B. J. Grabbeu. Th. G. C. Uooij en J. W. Smit als bestuurs leden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen do hoer J- Boumans uit Rotterdam. De heer J. \V. Smit werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Deze narn de herbenoeming slechts voor één jaar aan wegens zijn leeftijd. Benoemd werd tot secretaris van den Arbeid de heer Angenent, zitter der afdeelLng Hoorn. Verschillende voorstellen werden aangehouden tot do najaarsvergade ring. DE STAK INC IN HET LOMPEN- BEDRIJF. Men schrijft oris van arbeiderszij Je: De slaking in I(ovengenoemd bedrijf •Kiurt onveranderd voort. De geruchten. <i« do staking zoo goed ala geëindigd zou zijn, zijn onjuist. Vier stakers heb Iie', bedui: genomen om voor eigen rekening het lompenbod rijf ter hand te nemen. Hij de firma de Baaij ligt al het werk stil, bij deze firma ia de sla ken; algemeen. Het gezegde van deze fir- jii i, dat don boelen zomer de zaak geslo ten blijft, wordt door de arbeiders als een vroosnaityaging beschouwd. De arbeiders denken er niet aai-, om voor hetzelfde JOOU (dat IS f 27.50) nan het werk gaan. Er zal met steuulijstea gewerkt v.y.den oui do stakers eon flinke uiücee- UAARLÏÏMSCHE BESTUURDERSBOND. Men schrijft ons Gedurende do maanden November, De cember, Januari, Fobfuari en Maart had do ïlarlemsche Bestuurdersbond aan de ia den dor bij den Bestuurdersbond aange sloten organisaties in de gelegenheid ateld, een cursus in de Nederlandschc taal to volgen. Het aantal deelnemers over 4 klassen verdeeld. Door de gemeente Haarlem waren hiervoor welwillend 3 f-.iioollokalen en door do gemeente Scho ten één schoollokaal beschikbaar gesteld. De gemeente Scholen lieoft bovendien een tubsidie ad f 85 toegestaan. Do hoeren Oels, Koutstaal, Bakker en Romer, onderwijzers uit Schoten, verklaar den zioh bereid, belangeloos als cursuslei der op te treden. Elke week werd 2 uur les gegeved. Woensdagavsnd kwamen de cursisten deler 4 klassen, benevens de cursusleidere en-het bestuur van den Haarlexnschen Be stuurdersbond samen in het Volksgebouw, Sinedestrant. Deze bijeenkomst was bedoeld, om de cursiston en het bestuur van den Bestuur dersbond gclegcnbeid te bieden, hun wnardeering te uilen over het verloop dezen cursus, Inzonderheid werden daar bij woorden van dank gericht tot de onder- Namens do cursisten en den beetuurdere- bond werd aan de leeraren een souv ala blijvende herinnering en waardeering aangeboden, benevens een kleine grctifl- entie. Ook aan den heer Groot, schoollie wnarder van de school aan de Botermarkt werd eon souvenir ter hand gesteld. De bestuurdersbond kan met voldoening op dit werk terugzien. Het zal ongetwijfeld oen spoorslag zijn, om zioh op dat terrein vorder to gaan bewegen. GODDEN BRDILOFT. Dinsdag 26 April 0.5. herdenkt het echtpaar E. Jan sen— Reigersberg, wonende Ketksplein. den dag, waarop het voor 50 jaar in on dertrouw werd opgenomen. Bet Tooneal la „Gelukkig getrouwd" van Schuil was da regie, evenals in „Doodcnrit", in handen van den schrijver, die ook in 't cars-.genoemde blijspel de hoofdrol had: dio van den door te veel liefde go- plaagden echtgenoot. Zijn spel was na tuurlijk en levendig. Ons compliment aa- Willy v i Eerden, KLEIN-TOONEELAVOND VAN „CREMER". Woensdagavond in den Schouwburg aan den Janswe-g een Klein-Tooneelavond van de roemruchte Kou. Letterl. Vereen. J. Cremor". Een variecrend menu. Eerst Schuil's dramutisoho schets in ix-n bedrijf: ..Deouenrit", waarin de au teur op ui:-tekende wijze de hoofdrol ver vulde. Goed was zijn spel, toen hij ont dekte, welke verhouding er lussóhon zijn vrouw en zijn vriend bestond, goed ook hot harde, onverbiddelijke gelaat, waar- mode hij Hólèno als 'fc ware de kamer uil joög. Als Wij zoggen, dat Hólène ver tolkt werd door mej. F. Busquet, dan zeggen vrij eigenlijk genoeg. De leden van Cr rui er welen, wat zij aan haar hebben: e,:i cor.scieiïiieuse, talentvolle dilettante. Ook dc heer 11. Bakker gaf veel te ge- n ie ten; in de ,-groote scène" met den ritmeester was hij ontroerend en waar. De heer Bakker 'had een drukken avond; hij trad in alle drie de eeubedrijfs- spelen op en had bovendien nog do regie van hot i.piisU', wunriti hij in plaats van den heer Th. van Haartn optrad, dio door treurige familieoiiisuindigheden waa ver hinderd. stelde wijze waarop zij als Kitty haar te voel-aan-liefdo over haar Frits uitstortte 1 Do heer Bakker was hier Moiino, de vriend. Jammer, dat zijn met zooveel ver nuft uitgedacht middel tegen Kitty's al te groote liefde niet hielp Was de avond met leed en tranen be gonnen, volgdo daarop de glimlach hoogstens de lach dien het blijspel wekt, bij het slotstukje „De gelegenheids dichter" van Else Poonsvan Bieao klonk telkens de schaterlach van de klucht door de zaal. Het waa hoofdzakelijk de lieer Herman Smits, als de gelegenheidsdichter Nikkel, die aanleiding tot uitbundige vroolijkheid bij het publiek gaf. Deze dilettant be schikt over buitengewone komische ga ven, hij deed ons nu en dan aan Cor Ruy8 denken. Do heer Bakker waa ook in deze klucht wser bijzonder good; Tine, zijn vrouw (mej. Meita Booda) had wat losser, wat ocbevatigener kunnen zijn; haai- ver trouwelijke modedoclingen aan haar vriendin Anna (mej. Bep Versteeg, aan wie zij in dit opzicht oen voorbeeld kan nemen), als zij opbiecht, hoe zij haar man „bedrogen" heeft, maakten te veel den indruk van een opgezegd los je. Do heer S. J. Hirs waa wèl do onder de plak zittende echtgenoot 1 Een amusante avond I Do hoer P. van Ooy huldigdo den ac teur en auteur J. B. Schuil met een krans. De damoa kregen bloeanon. Gedurende de pauze collecteerden jon ge dames voor het fonds tot steun aan Nederlanders in den vreemde. Deze col lecte bracht ruim 63 op. Woensdag 27 April een extra voorstel ling van Cramer, de laatste in dit seizoenI SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. Op Sababth: Vrijdagavonddienst bij den Ingang, to 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdlenst te 1 1/2 uur. Avonddionst te 8 1/2 uur. Op de werkdBgen: Ochtenddiensten: Zondag te 7 12 uur, anders te 7 uur. Mid dag- en Avonddiensten te 7 uur. Talmoed Torah: Telkens een half uur ia afloop der Middag- en Avonddiensten. Vrijdag 5 April: Zeinan Minohah en be in van don Sabbath te 7 1/2 uur. Allo dionsten op do werkdagon In net gemeontegebouw Lange Wijngaardstraat o. 14. BnïiM voor Vragen VRAAG betrefefnde leghornkuikc-ns die een vochtige plaats op het lichaam hebben en dood gaan. ANTWOORD: Waarschijn lijk heibt u wel voldoende warmte in uw kui- kenve.rblijf, maar mogelijk to weinig ventilatie en daardoor gebrek aan frisscbe lucht en zuurstof. Hierdoor ontstaan allerlei kwalen bij kuikens. Verwijder do zieke van do gezonde en penseel de aangetaste plekken met een wemigje zinkzalf. VRAAG: Hoo moet ik een hanglamp niet lofwerk stofvrij maken f ANTWOORD: Met oon zacht schuiertje of kwastje afschuieren Indien de stof er droog niot meer af gaat wat terpentijn aan don schuier doeri. VRAAG: 1. Hoo kan ik met goed gevolg vleesohvot uit een Manchester broek ha len 1 2. Gaat bij dammen steen- of damalag Hl ANTWOORD: 1. Gelijke dcolen am- inia en water nemen en hiermede flink ijven aan den kont waar de vlekken 't est zichtbaar zijn. Bij het damspel spoelt men volgens, de methode, die de voordeeligste kans op win3t geeft. Dit tis Omstreek SCHOTEN. Goede verbetering. In Juliaiupark zal voor de noodwoning-bewo- hun v v ilia's wordt voortgezet. Thans is men begonnen bouw van 2 villa's aan don Midden weg on één aan den Sohotcrboschstraat. Noodwoningen. Het aardige plunt- soentje op bot gnsplointjo, znl, naar men ons meedeelde, voor don bouw van noodwoningen aldaar moeten verdwijnen. Het ijzeren hok is reeds weggenomen en de jeugd vernielt nu naar hartelust de nog aanwezige mooie heestergewassen. Jammer voor do omwo nenden. VRIJZ. DEM. BOND. Woensdag avond trad voor de ufd. Schoten van den Vrijz. Dem. Bond als spreekster op mej. C. C. G<root, die als „Marij- tje" reeds in vole vergaderingen sprak. De vergadering werd door den voorzitter, den heer H. v. Leeuwen, geopend met een welkomstwoord aan leden en genoodigdem van den Vrijz. Dem. Bond. Hij herinnerde hierbij aan de dichterswoorden ,,In het verleden ligt het heden, in het nu, wat worden Uit het nu valt af te lelden, het actieve kiesrecht voor de vrouw het volg-end jaar een feit zal zijn, dank zij vooral het. werken van den Bond en zijn leider Merchant. Daar do vrouwen in dc meerderheid zijn in ons land, kunnen zij bij do vöt- INGEZONDEN MEDEDEEL ING EN 60 Clf. per regel. N. Eerste Haarl. Stoom- yemrU en Chem. Waticlierl] v/h G. BOEING fa. 8CHENK Bsd. Oude Urasbt II Croajfttrut 3 (ia 3a Bijenkorf) Telefoon 382 en 873 Speelals inrichting vnnr kot Cltstoomen en vervaa van alle voorkomende gord(j- neo, tapijten, looperi onz. AFLEVERING ALS IIBDW BINKEN ZEER KORTEN TIJj HATIQE PRIJZEN CORSETTfcRIE ^armoessirast 26 bij de Anegang DAMES! koopt ons met 2 paar jarretelles Prima Amerik, Fabrikaat met garantie voor soliditeit kiezingen het volgend jaar den door slag geven, maar spreker oordeelde, dat de vrouw thuis hoort ln de poli tieke partijen en niet het vrouw zijn den doorslag moest laten geven. De spredkster, door den voorzitter aan do vergadering voorgesteld, sprak voor de pauze over het onderwerp: „Waarom Vrijzinnig-Democraat?" Zij merkte op, dat na strijd verslap ping intreedt. Na vijf-en-twintig jaar strijd verkregen de vrouwen het kies recht en nu meenden zij klaar te zijn. De vrouwen, die zoo denken, hebben het mis. Waarom hebben zij het kies recht gevraagd Wel, omdat zij be seften, dat aan dit recht haar belang verbonden was. Met het, kies'biljet kunnen zij invloed uitoefenen. De hu welijkswetten, de loonstandoard voor de vrouw etcetera eischen verbete ring. Van do regeeri.ng komt in dezen, geen verbetering, zoolang de vrou wen niet als kiezers achter haar staa-i. De ernstige vrouwen vragen zich dan ook af, ïioe zï; het best van hun recht gebruik zullen maken. Zij hierbij do kunst van de mannen i van dezen leeren zij, wat zij al of niet moeten doen. De mannen slui ten zich aan in verschillende groepen, die in tijden van verkiezing actief wor den. In onzen tijd van ovamredigo vrtegenwoordigiug ligt alle macht bij de politieke partij, de eenling ver mag niets. Daarom moet de vrouw zioh bij de politieke partijen aanslui ten, om invloed te kunnen uitoefenen op de keuze van den candidaat. Een vrouwen-organisatie afzonderlijk zal weinig invloed uitoefenen, omdat zij zal bestaan uit leden van verschillen de richtingen. Een candidaat van zoo'n organisatie kan dus niet door alle leden geaccepteerd worden. Daarom is het beter, dat de vrouw zich aansluit 'bij de politieke partij, die haar naast staat. Spreekster be handelde nu het wezen van de ver schillende staatkundige partijen, in het bijzonder de geschiedenis van de linksohe groepen. De Vrijzinnig-De mocratische Bond wil elk talent tot ontwikkeling brengen, tot voordeel van den staat daarom zoo noodig met staatshulp. Elk individu moet dus komen tot volle ontwikkeling. Van dogma's, rechtscha of socialisti sche, kan daarbij geen sprake zijn. De Vrijz. Dem. Bond staat met haar voeten op de werkelijkheid en heeft bijna zn geheele program afgewerkt, dank zij de eminente mannen, die den Bond hébben geleid en in de re geer ïg vertegenwoordigd. Voor liet vrouwen kiesrecht heeft de Bond ge streden en het veroverd. De belangen van de vrouw zijn dus veilig bij de- zan Bond. Spreekster waarschuwde de vrouwen ernstig tot toetreden tot den a.s. Vrijheidsbond, omdat daar van vele vrtj-llberalen, die van vrou wen-kiesrecht niets willen weten, lid, zijn. Met klem wees zij op die deelen van het program van den Vrijz. Dem. Bond, waarin het belang der vrouw behartigd wordt en legde er den na druk op, dat deze Bond voor die dec- Ion van het program gestreden heeft en sucoes heeft behaald. Bovendien tracht de Bond alle krachten in ons volk tot ontplooiing te brengen en dot is hoog noodig in den ontredderden toestand, waarin de wereld thans verkeert. Daarom wekte spreekster op tot toetreding tot den Vrijz. Dem. Bond. Na de pauze droeg mej. Groot voor „Waarom Marijtje in de polletiek gong". Op geestig-grappige wijze hield zij in Noordhollanclech dialect, oen rede over de belangen der vrouw bij hot staatsbestuur eri het goed ge bruik van het kiesrecht. Zij deed daarbij duidelijk uitkomen dat man on vrouw samen behooren te werken, tot heil van de samenleving. VEL3EN. EEN MERKWAARDIGE VONDST. Ia ons nummer van Woensdag vermeld den we, van twee aijdeu vernomen te bobben, dat op de buitenplaats Velsor- beek, te Vols en, een groot stuk been ge vonden is ter lengte van 170 o.M. „Hot lean heel wel nog een ietwat verlate April-inop zijn!" zeiden we voorzichtig aan het slot van ons stukje. We weten niet, of het een overblijfsel van een manunouth, van een Dinosau rus, van een Iguanodon, van een Pl«m-> saurus of van een andere -saurue is, wèl zeker, dat het géén April mop Woensdag mid- isl Daarvan hebben dag overtuigd. Do geschiedenis is als volgt: Op een stuk weiland, behoorende bij de buitenplaats „Velserbeok", (eigenaar do heer F. N. Kluft, Ripperdapark al hier). op den IJmuider straatweg, vlak bij do scoompont, was do boer Van Schinkel Dinsdagmorgen tien uur met zijn met twee paarden bespannen ploeg aan het ploegen, toen het vehikel plotso ling op iets hards stuitte en bleef staan. De schok was zóó hevig, dat de siren gen van do paarden braken I Toen men den grond voorzichtig om woelde, vond men een sear groot been, waarvan door do onzachte aanraking met den ploeg eon groot stuk afbrak. Do lengto was ongeveer 1.40 M„ de door snede bij hot dikke boveneind 70 o.M. aan het andere einde £0 o.M. Do larte is evenredig aan den omvang, het been is ongeveer 50 kilo zwaar! De heer Kluft liet het ding, dat waar schijnlijk van een voorwereldlijk monster afkomstig en duizenden jaren oud is, schoonmaken en door zijn jachtopziener De Vries, die er een aardig vrachtje aan had, naar de villa brengen. Deze had do vriendelijkheid ,het ons te laten zien. Dc buitenkant van het been is zeer hard, van binnen is het broos geworden, üp hot eerste gezicht doet het inwendige "an puinsteen denken. Dat liet been uü pas is opgagraven, vindt zijn oorzaak in het feit zoo deel de heer Kluft ons mede dat het stuk land een grasland is geweestThans werd het omgeploegd, waarbij het werk tuig nogal diep grog, met het bekende gevolg. Natuurlijk worden er omtrent de her komst verschillende veronderstellingen geopperd. Onze eerste zegsman is van meouuig, dat het 't uiteinde van een dij been van een vloesch-etend 'dier uit de Jura-periodo is, waarschijnlijk afkomstig Iguanodon, die ongeveer 303.000 Bevallen. 5 April: mevr, Aa-chor—r. Gelder d., Amsterdam. Overleden 4AprilL. Keer» TO j,, sterdam; 5 April: G.. J. H. Beyerle, 64 j„ Amsterdam; J. Bakker, 66 j., Amsterdam. HlnnsiiiaM ELECTR1CITE1TSVOORZIENLNG VAN HET LAND. De minister van Waterstaat heeft thans het wetsontwerp inzake de eleo- tricueits voorziening van het land tnge- alüh opriohttc, een hoogte van pl.tn. M. bereikte. Opmerkelijk acht hij het circa 4 o.M. wijde zenuwgat. dat zioht baar m. Ken ander, die het meende te weten, opporde het denkbeeld, dat het trevonden voorwerp een overblijfsel van een wal- visoh moet wezen, zooals er naar hij zei vele in den omtrek van Velsen ge vonden zijn. In de oude tijden bloeide de walvischvangst van de inwoners uit Wijk aan Zee; daaraan schrijft hij hel toe, dat hier en daar in den omtrek wal- visohboonderen gevonden worden. Intusschen zijn dit natuurlijk allemaal slechts gissingen en tast men omtrent de werkelijke afkomst ia het duister. De heer Kluft is voornemens, het gc- onden voorwerp zoo spoedig mogelijk i doen prepareeren, uit vrees, dat het nders, nu het zoo onverwacht aan de luoht is blootgesteld geworden, te veel te hjdeu zal hebben. Verder cal hij zoo spoedig mogelijk bericht van de vondst aim het Rijksmuseum van oudheidkunde to Leiden zenden, zoodat we zullen ho on, er spoedig wat naders over te ver- Als een bijzonderheid kunnen we nog meedoeion, dat do heer Jao. van Heijst aannemer, Rijtestraatweg 6 te Vel sen, ongeveer zeven maanden geleden op xijii erf een gat maakte om er eon kalk put van ie maken, toen hij op een diepte van 70 c.M. eveneens op een hard voor werp stuitte. Dit bleet een soortgelijk been te zijn ala dat, hetwelk ln „Volser- boe-k" gevonden werd; alleen is hot iets kleiner van omvang. Het bloelc ons, toen we in de gelegenheid gesteld werden ook dit voorwerp te beaichtigen, van dezelfde kleur eu oonstitutie te wezen. Kr lcoinfc voor de heeren oudheidkun digen blijkbaar werk aan den winkel! De Tel. meldt, d3t Prof. Holwerda o Leiden met de vondst in kennÏ3 za' worden gesteld. Famlüsiisrieiiiea UIT ANDERE DAGBLADEN. Getrouwd: 6 April: 8. Kroeso en L. Slo- del, Amsterdam; A. Benjamins eu Goud smit, Amsterdam. DE ACTIE VAN DE POSTAMBTENAREN. In eon in culture verspreid door bet hoofdbestuur van den Centr. Ned. Ambte- narsbond, waarin gezegd werd, dat do ro- goeriug voornemens is, don postambtena ren den 8-uren dag to ontnemen, word het post- on under overheidspersoneel in Den Haag ter vergadoring geroepen om te pro- tcstecrea togen den aanslag op de geldende arbeidsvoorwaarden, neergelegd in het D. A. P. T. T." De vergadering nam de volgende motie aan: De vergadering enz., kennis genomen bobbende van de plannen, welke bij het hoofdbestuur van de P. T. T. bestaan om do arbo ids voorwardon van hot person© verslechteren door: le. don arbeidstijd per dag te vorlengen; 2e. de bestaande regeling voor de nacht uren te doen vervallen en te vervangen door een systeem, dat de eenheid van personeel in zijn strijd tegen den nacht arbeid noodwendig zal breken; 3e. In de regeling voor de vacantle wijziging aan te brengen, waardoor duur van de vooantie afhankelijk wordt ge stold van de genoten ziekteverlof en vor- if voor militairen dienst; constateerendo, dat dc-zo poging tot door voering van reactionnaire maatregelen sa menvalt met de aanvallen van de ondor- ers in de particuliere bedrijven op de loonen on arbeidsvoorwaarden der arbei ders; van oordcel, dat de arbeiders on hot lage uverheidspersoneel dozo aanvallen van de bezittende klasse slechts dan met suoocs kunnen weerstaan, wanneer zij de macht an hun organisaties weten to bewaren en it te breiden i doet oen ernstig boroop op de ongeor ganiseerden om tot de organisatie toe te treden en dringt er bij hot hoofdbestuur van don 0. N. A. B. op aan. met allo nicht, waarovor het besohikt zioh tegen do voorgestolde maatregelon te verzetten. DE TELEURGE8TELDE HUURDER! Er woont m Utrecht een meubelmaker, ilie in een situatie verkeert, die men bij moer menschon tegenwoordig aantreft, vertelt het U .D.hij zoekt een woning. En da man liep als zoovelon door de stad le drentelen on te speuren naar bordjes, warop de verlokkende woorden „Te huur" voorkwamen, zonder dat hij iets vond. Toen had hij het „geluk" dat hij den zoon van don huiseigenaar tegenkwam, iliev o vreugde, kon mededeelen, dat hij van zijn vader de opdracht had gekregen, een woning te verhuren. Do meubelmaker was in do bovenste wolkon; over de huur- som was men hot spoedig eens en uit pu re verrukking gaf do man aan den huia- eigenaarszoon een maand liuur vooruit. Do vorhuiaingsplannen werden gemaakt, al les was kant on klaar en toon besloot de meubelmakor- voor allo zekerheid nog oven near zijn nieuwen huisbaas te gaan. Die huiseigenaar bleek niets van de hau- 'Iclingen van zijn zoon af to weten. Hij had wel huizen, maar geen een was or to huur on ook had hij zijn zoon geen op dracht gegeven om een woning te verhu ren. De meubelmaker ging zeer verslagen weg en deed vnn do zaak aangifte bii do politie, want hij wil natuurlijk zijn maand huur terug hebben'. Maar daarmee is do zoon op stap en waar hij zit weet men nicL RAADSLID—BELASTINGBETALING WEIGERAAR. Te Katwijk is. volgens de N. R. Ct.. beslsg gelegd op de roerende goe deren van een raadslid, die weigert zijn ge meentelijke belasting te betalen. HOTEL „DE TWEE STEDEN". Dinsdag middag is iu hot Vonduhuia der Notarissen te 's-Gravenliago. bet Hotel De Twee Steden ingezet oji f 060.000, het restaurant op f 730,000 eu liet woonhuis aan den Nieuwen Verkeersweg op 55.000. Een hoogcr bod werd niet gedaan. Do afslag is bepaald op 12 April, EEN VROUW VERBRAND. Woensdag morgen omstreeks 10 uur werd lu perceel 14 Middelweg to Leidon brand ontdekt; brand werd spoedig gebluscht, doch bij on- dorzoek bleek, dat do daar wonende 75-ja- rige weduwe 8. do R. was verbrand. Alen trof do weduwe voorover liggende op gascomfoor; het lichaam was geheel ver koold. Vermoedelijk heeft zij het gascomfoor willen aansteken en is toen voorover geval len met bovengemeld noodlottig gevolg. KAMERLID. AU opvolger van wijlen jhr. mr. W. Th. C. van Doorn als Lid van de Tweede Kamer zal worden aangewezen de heer M. I. W. J. Bjjieveld, industrieel to 's-Gravenhago. N.V. „DE TIJDGEEST? Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaria A. G. MULIE Woensdag 5 April 1921. PriJ. vao 2000 5908 1500 3997 16773 1000 18062 x 300 H4J5 200 5383 f J 100 245 796 3301 Pr ijna v«o f 90.— (tijen fltld) - "82 11517 I S0 I "a 50 10541 38 15721 18131 71 1(7735 67 29 70 7739 41 74 32 79 1 DE BETUWE IN BLOEI. - Men schrijft wit Els aan de „Arnh. CrL"Blijft het we der zich houden als do paar laatste dagen, dan staat zeer spoedig de lletuwe weer in vollen bloei. Reeds nu vertoont zich aan do pruimenbooraen een wolk van bloemenpracht, maar de volle lentewcolde van de bloeiende Betuwe zal zich pas ten toon spreden, wan neer zoo meteen de kers en de peroboon» ontluiken. Men mag dit jaar een zeer rijken bloei verwachten, welk nochtans slechts kort zal duren. Tot heden is 't fruïtlaod bij uit nemendheid voor strenge nachtvorsten ge spaard gebleven gaat de bloetijd van "do ooftboomen zondeir belangrijke scbado voor bij. dan kan ook een gunstg frnitjaar wor den tegemoet gezien. MILITAIRE PENSIOENWETTEN. Do minister van Marine a.L hoeft aan' het comité tot behartiging van do alge meens belangen van het marine-personeel beneden den rang van officier (C. A. M. B. O.), In antwoord op een desbetreffend ver zoekschrift meegedeeld, dat do règeering door spoedige indiening vnn de memorie antwoord op het voorloopig verslag vlugge afhandeling der militaire pen sioenwetten z.vl bevorderen. MINISTER DUY8 DE BEERENBROUCK. - De tijdelijke voorzitter van den minister raad en uiinistor van binnculandsche zukon. jhr. mr. Ruys de Beercnbrouck. die om ge- zondheidsredenen buiten Den Haag hoeft vertoefd, heeft Woensdag, hersteld, de werk zaamheden aan zijn departement hervat. NEDERLAND—ENGELAND, ir het „N. v. d. D." verneemt, verblijft hier te lande een vertegenwoordiger van do .Tiraea" in het belang van de voorbereiding .■an een afzonderlijk nummer, door het groote Engelsche blad nit to geven, hetwelk ge heel zal v-ij ii gewijd aan ons land op ver schillend gebied, De bedoeling daarbij zit voor om de betrekkingen tusschen Groot- Bnttanaië en Nederland te versterken, iu het bijzonder ten aanzien vnn handel, ochcep- en nijverheid. BOSCHBRAND .- Twoe kwajongens heb ben te Bergon in een bosch een vuurtje aan gelegd, waardoor oen H.A. bosch verwoest werd. De jachtopziener zag er jongens weg rennen, maar kon bon niet achtervolgen, omdat hot blusschingBvvork zijn aandacht vroeg. Na twee uren werken was 'het vuur gebluscht. ONDER EEN TREIN. Op het stations- emplacement der S.S. te Enschedé, geraakte de rangeerder H. van Essen onder een ran- geerenden goederentrein, waardoor hem do linkerarm werd afgereden. Van E. is 38 jaar gehuwd. DOODGEREDEN! K .reed te Mcijel. na bij Deurne. mei ceu zware kar over den weg. Plots schrok het paard eu sloeg op hol. K. werd tegen don grond geslingerd en kreeg do kar over het hoofd. Hij was bijna op slag dood. (Een avontuur van den Lachenden Kavalier). Xaar liet Engelsch van BARONESS ORCZY. 47) Jvloar nu hij weg was, nu hu in ge vaar was, was dat allemaal veranderd Cu sterker g-cv.orden. Het zachte, tea- re gevoel voor I.'in was er nog eu nu deed het haar pij» ais ze er aan dacht llOO ze hem gisteren even gezien had: vermoeid, met gebogen schouders, zijn gezicht bleeJc, mot roode randen aan zijn diepliggende oogen. Maar er was de laatste dagen in haar hart ook een ander gevoel gekomen, hef tiger ue begeerte van de vrouw om haar liefste te verdedigen en te Lx>- achèrmen - - ongeduld omdat het noodlot hom van huar verwijderd hield. Nu begreep ze zijn drift, zijn heftig heid. Xu lachte ze niet meer om zijn onpvduld. Op (lit oogciiblik was zij cv o a onrustig en verlangend. En ze luifilte <lcn man die tegenover haar vijand van haar echtgenoot was 2. Zuster, ga zitten, je bent moe. De koele woorden van Nicolaes brachten haar onmiddellijk weer tot de werkelijkheid terug. Rustig, werk tuigelijk ging ze zitten op den met fluweel bokieedon stoel, dien hij haar aanbood dezelfde liooge stoei waar in do Stadhouder op haar bruiloft had gestoten. Ze sloot dt oogen en zat een oogonblik doodstil. Stoutenburg bracht haar een voe tenbankje en zate het voor haar ne«er. Ze voelde dat hij dient bij was, maar ze wilde niet naar hem kijken en hij bleef op zijn knieéu vlak bij haar liggen, zonder dat ze achteruit kon gaan. Wat zijt ge mooi! fluisterde hij. Haar hand rustte op de armleuning van haar stoel. Ze Voelde dat hij er zijn lippen op drukte, trok de hand terug en veegde ze af aan haar ja pon. Toen hij dat zajr. sprong hij op en uitte eon verwenschlng. Ik dank u voor uw vriendelijk heid, mejuffrouw, aeide hij. Toen ging hij weer aan de lange rriiddentufel zitten, een eindje van haar af, maar zoo dat het licht, van dc kaarsen op haar figuurtje viel, dat mooi afstak tegen don fluweelen ach tergrond van den stoel, zijn gezicht iitixd gentel iu de schaduw! Nicolaes liep zeuuwaohti" en onrustig de ka mer op en n&er. Sta mij toe, mejuffrouw, begon Stoutenburg na een tijdje op koelen toon, u te zeggen hoe zeer het mij spijt dat ik genoodzaakt was geweid te gebruiken tegen deu burgemeester; geiuof mij, ik gevoel niets don de diepste hoogachting voor uw vader. Ik verzoek u, mijnheer, antwoord de zij. volkomen meester van zich zelf, mij deze spotternij te besparen. Als gij niet van plan waart mij te beleedtgen, iets wat gij in tegenwoor digheid van mijn vader niet durfde te doen, dan hadt gij hem zeker niet aan zulk een -schandelijke behandeling blootgesteld. Ge begrijpt mij verkeerd, mejuf frouw. Ik was en ben niet van plan u te beleedi^em. Ge hebt immers zelf zooeven gezegd dat de tegenwoordig heid van uw broer u daar voldoende waarborg voor is. Dat zeide ik om mijn vader ge rust te stellen. De val waarin gij hem held laten loopen, ruijnhoer, is voor mij genoeg bewijs van uwe laf heid. Het is niet verstandig van u, me juffrouw, antwoordde de heer van Stoutenburg op strengen toon, om 'zoo op te treden. Ik moest uw vader wel hier laten komen anders had hu u met willen laten gaan. Misschien gelooft ge mij niet maar ik zou wer kelijk niet n staat zijn geweld tegen u te gebruiken. Maar toen ik u bel den hier had, moest ik hem wel weel de kamer uit krijgen, desnoods met, geweld. En waarom moest mijn vader weer weg? Waart gij bang voor hem? Noen, antwoordde hij, maar or zijn een paar dingen die ik met u moet bespreken en ik wil niet dat u door hem laat beïnvloeden. Een zucht van voldoening of was het op-winding ontsnapte haar. Al deze voorbereidingen, die aanloopjes voor wat hij eigenlijk te zeggen had, hinderden haar en za was dankbaar dat hij eindelijk wat opschoot. Laat lk beginnen, mejuffrouw, hernam Stoutenburg, met u te ver zekeren dat ds verblijfplaats van dien dapperen vreemdeling die bekend staat onder den naam Diogenes, alleen bekend is aan mij en uw broer Ni colaes. Aan niemand anders. Hij sloeg haar nauwkeurig gade, terwijl hij sprak. Zijn eigen oogen be schermde hij met zijn hand. en het viel Item op, hoe bleek ze was en hoe treurig haar mond. Maar bij moest toegeven, dat er na zijn woorden, waarvan hij dacht dat ze haar zou den verschrikken en pijn doen, geen verandering; op haar gezicht kwam. Ze zag er nog, kalm en lijdzaam, het hoofd tegen het fluweeien kussen van den stoel, terwijl het flikkerende kaarslicht ln haar blonde haren speel de. li ij kon haar oogen niet zien want zij had ze neergeslagen bedekt met de toare oogleden; haar lippen bleven volkomen stil, er was niet de minsto trilling merkbaar. Zij had wel iets dergelijks verwacht van den verrader. Haar voorgevoel had haar niet bedrogen toen het haar zoido dat luj de afwezigheid van haar man op dc een of andere manier zou gebruiken om zijn doel te bereiken. Ln za besefte dat ze vóór alles ver mijden moest om hem te laten mei-ken dat ze baiiK was. Hij mocht zelfs niet raden dat hij haar pijn had gedaan. Zoo lang ze kon moest zo haar best doen om onverschillig te lijkon. Als ze haar zeUIxdieersching verloor, was zo liaar sterkste wapen kwijt. De eerste minuten durfde ze niet te spreken uit angst dat haar 6tem haar zou ver raden. Ik wacht op uw antwoord, me juffrouw, hernam Stoutenburg na een poosje ongeduldig. Ge hebt mij niets gevraagd, mijn heer, antwoordde zo rustig. Go hebt mij alleen iets verteld, En ik wacht geduldig af wat er verder van u verlangen Is. Ik verlang alleen u te bewijzen, zolde hij op luchthartigon toon, dat ik net als vroeger niet alleen uw on denlanige slaal ben maar ook uwe oprechte vriend. Dat is moeilijk, mijnheer. Maar ik verzoek u mij zonder verderen om haal te zeggen hoe gij dat wilt aan leggen. Door te trachten u in uw ver driet te troosten en u mijn medelijden te betuigen, zeide hij zacht. Mijn verdriet? lk moet u helaas treurig nieuws vertellen! Is miju man dood? De kreet kwam haar uit het hort en dezen keer kon ze zich niet beheer- schen. In het begin was het gemakke lijk genoeg geweest om trotsch en fier te zijn. O zoo gemakkelijk! Maar nu niet! Niet met zulke gedachten! Ze zou er alles voor hebben willen goven om kalm en ongeloovig te schijncn- Maar hoe kon ze dat? lloe kon ze dal, nu haai- zulk een vreeselijk beeld voor de oogen zweefde. Een ©ogenblik scheen het alsof ze haar verstand zou verliezen. Zc keek naar den mun vóór haar en hij leek haar een spook, met grijzende ka ken en sombere oogen; door het licht, achter hem leek zijn gezicht zwart eu afzichtelijk. Ze hield haar handen voor haar gezicht en sloot de oogen en bad om sterkte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6