RANDOE HAARLEM GIERSTRAAT 16-22-24 Het Advertentiebureau van Haarlem's Dagblad (van isss) Geëtaleerd! diverse Meubelen naar ontwerp Architect P. KRAMER Amsterdam ADVERT EN TIEN .VAN HEES" WitkaSk Scott's Emulsion Fa. IL1NKSP00R Viert Uw Feesten Repetitie lokalen Oude Couranten Groote Houtstraat 93 belast zich met de plaatsing van Advertentiën in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, het Algemeen Handelsblad, De Telegraaf, Het Nieuws van den Dag, en verder in alle dag-, week- en maandbladen in Binnen- en Buitenland Prijsopgaven worden gaarne verstrekt TeBephoon No. 724 YUiKKKLNDlGE OPNEMINGEN. - Xe Z-in 1 Woensdagmiddag voor bet eerst na 1914 v. tili.roni etn luchtballon opgestegen \oor weerkundige opnemingen, waartoe de luchtreis werd medegemaakt door dr. Can- negieter, oen der directeuren van het Me teorologisch Instituut to De Bildt. Sport en Wedstrijden GYMNASTIEK. Concordia. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der Ilaarlemsche Gymnastiekvereniging Concordia" had Woensdagavond in het Brongebouw de feestavond voor do groote 'schare adsplrantleden plaats. Dizaal wan gebcol gevuld met die opge- .wekto jongelui. Het feest werd door don voorzitter der feestcommissie, de heer A. lloosloot, met een hartelijke toespraak geopend. waarna uit volle borst een feestlied gezongen werd. Kort hierop reikte de directeur, de heer J. Hop, de prijzen uit aan de meisjes en jongens, die ze in de onderlinge gymnastiekwodstrijden in don afgeloopen w inter behaald hobben. De heer Hop deed dit op de eigenaardige ma nier, die we van hem gewend zijn. Voor woord, dat door de jougelui minstens veel gewaardcerod werd als het veroverde geschenk zelf! De avond werd verder allergenoeglijkst inuc voordracht, zang en muziek gepasseerd, zoodat allen ten zeerste voldaan huiswaarts keerden. Deze feestavond heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat het aantal leden van „Con cordia" nog grooter wordt. Dit aantai is nu reeds zóó groot, dat men zooala we uit vertrouwbare bron vernamen voornemens is, de gewone uitvoeringen niet meer op één avond te doen plaat» hobben. SCHAKEN, OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Men seint uit Havana: De achtste partij is bij hervatting romi3e geworden, zonder dat er nog zetten gedaan werden. Capablanca hoeft verklaard, lat hij noch Laster hel konden winnen, waar mede de laatste instemde. Do stand is thans: Capablanca 1, dr. Las ker 0, reniiso 7. VOETBAL. DE NOORDELIJKE KWESTIE. Het Oostelijk districtsbestuur heoft in zijn laatste vergadering de volgende motie .langc-nornen: „liet Oostelijk Districtsbestuur is van oordeel, dat het geen adhesie kan betuigen aan het door hei Noordelijk Districtsbo stuur bij den X. V. B. ingediende voorstel de X. E. C. met een Noordelijken verte genwoordiger uit te breiden, terwijl het verder van raeening is, dat de verkiezing der N. E. O. niet districtegewijze moet plaats vinden. Het Oostelijk distrlotsbeBtuur Is name lijk van meening, dat do geschiktheid en de kennis om spelers te beoordeclen de oenige factoren zijn, die moeten gelden bij de verkiezing van personen voor de X. G. en nit-t de woonplaats in eenig district als maatstaf moet dienen. Deze laatste omstandigheid zoude echter wel in aan merking kunnen worden genomen als meer personen over genoeindo olgen schappen beschikken. Overigens sjireekt liet Oostelijk district- bestuur ton sterkste zijn afkeuring uit over de houding door enkele Noordelijke spe lers aangenomen tegenover de N. E. C., waardoor naar zijn meening het voetbal in propagandistischen zin. alsmede de be langen van den N. V. B. zijn geschaad. Naar het oordeel van het Oostelijk dis- txictsbestuur had hut Noordelijk districts bestuur deze zeer onreglementaire handel wijze van eenige spelers allerminst mogen overnemen, te moor waar er nog voldoende andero middelen to vinden waren om te trachten het door het Noordelijk districts- bestuur beoogde doel te bereiken". (N. 11. CL) Letteren en Kunst TOONEFXN1EUWS. De heer Anton Buys, thans verhonden bij do K. V. „Het NcderL Toonecl". maakt, naar „Do Tel." verneemt, het volgend sei zoen deel uit van liet nieuwe gezelschap „Comocdia", dir. Verbeek—Van Kerckhoven. JAN MAANDAG. Heden la het vijftig jaar geleden, dat Jan Maandag in dienst trad van het Baleis voor Volksvlijt, te Amsterdam. Hoewel er sedert een paar jaar geen nieuwe toonceldecors meer door hem zijn ontworpen eu uitge voerd, en hij dus feitelijk op zijn vroeger ver gaarde lauweren rust, is, zegt „De Tel.", zijn verhouding tot de naaml. vennootschap in zoover onveranderd gebleven, dat hij nog steeds is de decoratieschilder van het Pa leis. Wie populair is, dankt dit niet alleen aan zijn daden, doch veeleer aan zijn persoon lijke eigenschappen, heeft eens een men- scbcnkenner gezegd en deze heeft nog altijd gelijk. Jan Maandag heeft zich tientallen van ja ren verheugd in een populariteit, als weini gen In-Amsterdam. Ware nu populairiteit uit sluitend of in hoofdzaak een gevolg van iemands daden, dau zou de zijne, nu hij geen werkzaam aandeel meer neemt in het publieke leven wij leven snel en zijn nu eenmaal ondankbaar! aan 't verbleeken zijn. Maar dat is zij niet. Een gedenkdag al» deze zou niet noodig zijn, om to bewijzen, hoeveel goede vrienden hij heeft en hoe be kend hij is, niet alleen in de tooneclwereld, doch ook daar buiten. Op 7 April 1871 In gon Maandag, toen 21 jaar oud, in het Paleis zijn loopbaan, als Ijverig en begaafd medewerker van zijn leer meester Grootveld, wiens voetstappen hij bleef drukkeD. evenals die van de voorma lige tooneelschildcrs van den Amsterdam se bon Stadsschouwburg, Jan Eduard te Vries en Pfeiffer, toen hij 15 jaar later geroepen werd op te treden als chef-decorateur. Gedurende vele jaren is van do decors van het Paleis een grooto roep uitgegaan! Bij verschillende gelegenheden gaf het pubhek aan Jan Maandag blijk van zijn groote waar- doering. I1ET MONOPOLIE VAN SINTERKLAAS. in het Nbld. v. d. Boekhandel indl men, overgenomen uit „Dc Uitgever", een stukje, met Jau T. onderteekend. waarin geklaagd wordt over vasthoudendheid. Vasthoudend heid. ook bij Nederland's uitgevi-razeden. „liet gewoonterecht eu du traditio hebben nu eenmaal uitgemaakt, cn wij verbeelden ons daar goeil bij te varen, dat voor verre weg de meeste buoken de tijd van versche nen legen St. Nicolaas valt. Waarom? Wc kunnen er bezwaarlijk een reden voor vinden, maar men doet dat nu eenmaal, en bier zijn we verzot opderhalve vasthouden en niet veranderen. Er zijn zeer zeker bepaalde tijden in het jaar. dat bepaalde uitgaven in t bijzonder gevraagd on derhaive gekocht worden, maar de verschijning heeft daarmede bitter weinig uit te staan. Integendeel, niet de markt over voeren, werkt het debiet in de hand. Uit sluitend midden in den vacaniietijd, des zo mers, zullen we de meeste boeken niet la ten verschijucn maar die korte tijd ook al leen is minder geschikt. Er zijn zooveel eer stelingen of herdrukken die best op welken lijd ook kunnon utkomen. Breekt nu een» met deze „goede" gewoon te. omdat ze eco ingeroeste verbeelding is. Ge zult er voordeel van bebben en gedeelte lijk zal aan de klacht, veelal te recht geuit, dat de debitant zoo weinig met onze uitga ven doet, een einr komen. Hoe kuat ge ook vet wachten, ja verlangen, dat de boekver- koopor, wanneer zijn winkel togen St. Nico laas met onze nieuwe uitgaven wordt over stroomd, met elk boek in 't hijzonder kan werken? Dan eischeu we het onmogelijke. In dio dagen slaat dc vcrsche aanvoer mumieije aan mannetje het gevolg daarvan is, dat eenbooping wordt het oude funds in een book gedrongen en men krijgt den indruk, dat wij slechts eendagsvliegen uitgeven. En dan lang voor de feestdagen in den boekwinkel kunnen wij recensie» afwachten, die ons reclame-materiaal voor den juisten verkoopstijd kunnen verschaffencn de grootste reciame voor het boek er is tjjd dat het van mond tot mond kan aanbevolen worden. Ik hoor alweer bezwaron opperen, boo zou het ook anders kunnen, als daar zijn de voor- en najaarsreizen, die met hot verschij nen samenhangen en zoo nauw verband hou den. Onmogelijkheden zullen er steeds blijven, maar laten we van goeden wil zijn en beslui ten, na ©en» niet lang overwegen, de verschij ning van nieuwe boeken of herdrukken zoo veel mogelijk over het geheelo jaar te ver- Leger eu floot OPKOMST ONDER I>E WAPENEN. i'en aanzien van de dienstplichtigen van vorige lichtingen, wier tijdelijk verleende rijstelling van miiltiedienst in den loop an 1921 verstrijkt of is verstreken, en die thans nog niet onder de wapenen ziin go- komen, geldt met betrekking tot h6t ruin migen of vervolgen van hun eerste oefe ning het volgende: Do aanvang of het vervolgen van do eer- 6to- oefening gesohiedt: lo. door lien, die behooren tot do infanto- e (ongeacht het bataljon), wielrijders, tmpagnieën hospitaalsoldaten, ponton nier», torp«fistcri, genie (pionier» en liehtingstroepen), of do ouberedenen der artillerie (voor zooveel do opkomst m dxio ploegen plaat* heeft) en wier vrijstelling van militiedienst eindigt: a. vóór 4 Juni 1921: mol hot tweede in to lijven gedcelto van de lichting 1921; b. op of na 4 Juni 1921 on vóór 7 Oot. 1921: met het derde in te lijven godeelte van de lichting 1921; e. op of na 7 Oct. 1921: met het eerat in te lijven gedeelte van de lichting 1922. 2o. door hen, die behooren tot de genie (lijnwerkers), en wier vrijstelling van ml- iitiedienst eindigt: o. vóór 4 Juni 1921: met het tweede in te lijven gedeelte van de lichting 1921; b. op of na 4 Juni 1921: met het eerst in te lijven gedeelte van de lichting 1922; 3o. door hen, die behooren tot de onbo- redenen der artillerie (voor zooveel do op komst in 2 ploegen plaats heeft) of tot de beredenen der artillerie, en wier vrijstel ling van militiedienst eindig»: a. vóór 5 Aug. 1921: met liet tweede In te lijven gedeelie van de lichting 1921; b. op of na 5 Aug. 1921met hot eerst in to lijven gedeelte van da lichting 3922. 4o. door hen. die behooren tot de cavale rie, en wier vrijstelling van militiedlenst eindigt. a. vóór 7 Oct. 1921: met het tweede in te lijven godeelte van do lichting 1921: b. op of na 7 Oot. 1921: met het eerst in to lijven gedeelte van do lichting 1922. 5o. door l.en, die behooren tot de genie, (telegrafisten en telephonlsten) en wier vrijstelling eindigt: a. vóór 7 Oot. 1921 met de genie (telegra fisten en telophonisten) van de lichting 1921; b. op of na 7 Oct. 1921met de genie (te legrafisten en telephonisten) van de lich ting 1922. Het hierboven vermelde nopens liet tijd stip van aanvang der eerato oefening geldt tevens ten aanzien van do dienst plichtigen die in 1921 zijn of worden inge lijfd krachtens art. 75 der Militiewet. Gemengd Klenwo EEN MIJNONGELUK. In een der mij nen van hot koleübekkou van Trelys, in het departement du Gard, heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij 14 mijn werkers liet leven hobben verloren en 10 zijn gewond. De arbeidera stonden gereed om naar boven te gaan, toen de ontploffing ge schiedde. Tien van de veertien dooden zijn. hoofden van groote gezinnen, zoodat zich hartverscheurende tooneelcn aan den uitgang der mijnen hebben afgespeeld. Het opruimingswerk is nog in vollen gang. ResMszakcn „DE WEG VRIJ VOOR MOTORWIEL RIJDERS". ■Een 37-jarig diamantbewerker lcwam t.e Amsterdam bij de Vierde Kamer der Reohtbank in verzet van een verstek- vonnis, waarlwj hl] veroordeeld werd lot twee maanden hechtenis wegens bet veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel door schuld. Beklaagde reed in den namiddag van 7 Oct. 1920 met zijn motorrijwiel In de Kalfjeslaan zoo meldt het verslag van het IIbid. een 30-jarige wiririjdster aan die met haar zuster te gen den berm van den weg aan, stond te praten. De dame bekwam een kneu zing aan een der boenen en een breuk aan een der enkels, tengevolge waar van zij zeven weken onder dokters be handeling is geweest. Haar been is nog niet volkomen hersteld. Beklaagde ontkende, dat het onge luk aan zijn schuld te wijten is weest. JIij zag de dames met elkaar staan praten en een van baar stond midden op den weg. Beklaagde gaf toen twee signalen, waarop zij op zij de ging. Vermoedelijk is zij toen weer acht er uitgegaan. Daar belaagde tus»- schen een rijtuig en de darnes in reed, kon hij niet uitwijken Volgens be klaagde reed hij met een vaart van slechts 12 K.M. per uur. De aangered ene dame stond volgons haar verklaring met haar flets tegen den berm aan «n haar zuster stond op den berm. Het rijtuig waarop be klaagde zioh beroept was al gepas seerd, toen het ongeluk plaats vond. Ook reed beklaagde niet met een 12 K.M. vaart, maar met ecai „goede vaart", op de wijze zooals motorrij ders in Kalfjes laan plegen te rijden. Een paar wandelaarsters verklaarden dat beklaagde zóó enel reed, dat zij op zijde stoven. T-oc-n een der doin&a hem toeriep: „het is een schandaal, zoo te rijden", keek hij om en lachte. Een poos later had het ongeluk plaats. Nadat het on geluk veroorzaakt was, maakten de vier dames den beklaagde, die naar drank rook, een verwijt van zijn woest rijden, waarop beklaagde antwoord de: de weg moet vrij blijven voor mo torwielrijders en de v. mielaars moe ten op het gras loop en. Het O. M., mr. Wolfson, zeide in zijn requisitoir, dat beklaagde op ver regaand roekelooze manier gereden had. Oorspronkelijk is den beklaagde twee maanden hechtenis opgelegd, maar spreker komt het voor, dat deze straf te laag is, waar deze man te ken nen heeft gegeven, dat hij in de mee ning verkeert, dat het publidk maar voor motorrijders heeft op zijde te gaan, opdat dezen maar overal kun nen doorrijden op de wijze als 't hun belieft. Eisch; vier maanden hechte nis. pers Tartte 8. en Ellert E., gedetineerd, die t(jden« een «Uiting te Hoogesinildc openlijk geweld boWjen gepleegd togen den scllipper YV. Bewndaal. door dr/.cu te mishandelen eu het schip niet Meeneu ie hotnbardeereii, voor leder dor beklaagden 3 maanden gc^tugvaii. straf. DE ONTPLOFFING VAN KNALKUBKEN TE BOTTERDAM. Voor de rccliobank te Rotterdam bobben terechtgestaan de 50-jarige kantoorbediende B. J. D„ en de 34-jarige commies bij de Ne derland scbe Spoonvcgcu E. U. L„ beiden te Amsterdam, wien dood door schuld ten laste was gelegd in Juli 1920 heeft ecratgouuemdo al» be diende van de Amstcrdamsebe Expediticfir- rua Bascb en Botliensicin, een vrachtbrief ingevuld vuur eeu lading Pyro-technlacho knalkurken, bestemd voor een firma te Rot terdam. De tweede beklaagde bad deu vrachtbrief aangenomen, afgestempold en daardoor het vervoer mogelijk gemaakt- Toen de zonding, bestaande uit 20 kurken, te Rotterdam aan kwam c.-i daar uil een waggon geladen werd, is een der kisten ontploft, met het noodlot tig gevolg, dat de spoorwegarbeider Aria van Staag, te Rotterdam, dusdanige verwon dingen en kneuzingen opliep, dat bij oogen- blikkelij!: aan het bloedverlies overleed. Kca der goederenloodsen is voorts nog in brand geraakt, waarbij eenige roaterieele schade berokkend werd. De beklaagden hadden bekend moeten zijn met de ministerieele beslissing, gepubliceerd in dc voorschriften op het vervoer door de Nederlandsohe Spoorwegen, waarbij het ver voer dezer kurken verboden was. De eerste beklaagde verweerde zich door te zeggen, dat het niet zijn taak was. om de vrachtbrieven, die bij in to vullen kreeg, na der te onderzoeken. Wanneer bij zulk een opdracht kreeg, beteekende dit voor firm. dat de zaak in orde was. De tweede beklaagde zeide geweten :e hebben, dat bet vervoer van Pyro-tecbni- sche knalkurken verboden was. Op den vrachtbrief had er evenwel alleen knalkur ken gestaan z. i. was dit niet hetzelfde. Iiy had nog nooit knalkurken gezien en meendo dat het een soort champagne-kurken waren. In deze zaak werd een zeer groot aantal getuigen gehoord, waarna do Officier van Justitie, Jur. Rombacli, requisitoir nam. Hot aan D. ten laste gelegde achtte bij niet bewezen en vroeg daarom vrijspraak. L. achtte hij strafbaar. Spreker drukte xjja leedwezen uit OTer do omstandigheid, dat de wet hem niet toelaat een geld boe to te cischen. De Officier vorderde daarop tegen L. 7 da- ia hechtenis. HET TAPVERBOD. De rechtbzank te Leeuwarden heeft den heer M. V,, eigenaar van het Oranje Hotel aldaar, in verband met een overtreding van het tapverbod ontslagen van alle rechtsvervolging op. de gronden in het vonnis van den kantonrechter aangegeven, HET WOESTE AUTO RIJDEN. - He» O.M. bij do rechtbank te Maastricht hoeft tegen den ingenieur P. W. te Heerlen, die fietsrijder zoodanig had aangereden, dat de man aan do gevolgen was overlo- maanden gevangenisstraf go- escht. Haifwsg 1921 Openbare Vrijwillige ïerkooping Makelaar H. VINSENT, gevestigd te Hoofddorp, zal op VrUdag 8 April 1921 des voonmiddags te 10.30 uur, te HAARLEMMERMEER, aan den RINGDIJK nabij HALF WEG, nabij het oafé van den heer Oudshoorn ten verzoekt! van den beer Th. M. VAN DEURSEN, te Haarlem, om con tant gold PUBLIEK VERKOO- PEN: EEN GROOTE PARTIJ Aannemersmaterialen bevattende: een groote partij et >i gerliout, juffers, kortelin- gen, steigerdeelen, lange en korte ladders, enz. enz. enz., alles te veel om op te noemen. Een en ancler des morgens vóór den verkoop te bezichtigen. ZEGT HET VOORT. Fa. 4. VERMOUT Bosk - Papisrfiandel SARS0E88TRAAT 10 Gedurende een week zul len worden opgeruimd Doozee Postpapier mat tQ pEt. korting [13IITSM bb LEVUÏBiil bij iedere hoeveelheid verkrijgbaar Assistent-Apotheker Kampersmcei hook KaoAnerstraat POLAK's HeeremKleedlngmagazIJn Bakenessergracht 55 Haarlem Telef. Int. 2308 YiiBinipg tit Basliijilini dsr Tubirculosi la Haarlui, Jaarlijksphe Algeaneeme Le denvergadering op 12 April 1921 des avonds te acht uur in het Consult atie-bureai» Ged. Oude Gracht 41. waar de Agen da ter inzage ligt. Het beste geneesmiddel Aio ge moe zijt, neem JANSO- NIA. Als uw geloof afneemt, lees het boek DE VROUW. Als ge ongeduldig zijt, neem ROLANDO. Als ge u 7wak gevoelt, ga naar S ANITAS. Als uw hart verliefd is, luister naar EROS. Als de menschen onaangename dingen zeggen, leee het boek DE MAN. Als ge U ontmoedigd gevoelt, neem ORTëNTALISCHE KRACHTPILLEN. Verkrijgbaar bij: N.V. Mij Sanltas Alkmaar, Payglop 10. Haarlem, Kruisstraat 12. Amsterdam, Gravenstraat 28. Leiden, Steenschuur 1. Briefadres Sanitas Box 339, Amsterdam. in gebouw do „Harmonie", KL Houtstr. 106. Tel. 3525. Billijke pi ijzen. Uitstekend ingericht. het geheel jaar door te huur; verkrijgbaar aan de drukkerij van HAARLEM'S DAGBLAD Zuidcr bnitenspaarce 12 voor f 16.- de 100 kilo Bi

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7