Dagblad YanKanst en Kunstenaars TWEEDE BLAD. Vrijdag 22 April 1921 O r0' Euiteniantisch overzicht T' De Daiisebe scluüeloosstelling DE CONFERENTIE DER GEALLI EERDEN'. 0| Naai- Reuter uit Parijs seint, zal de gam en komst van Ltoyd George jjriaud niet een eigenlijk gessegde con- •1 ferentie zijn, daar tot dusverre Bel gië en Italië niet zijn uitg. noodigd «edelegeerden te zonden, maar een Frnnseh-Britsche gcdaehtenwisselmg «ver de houding, tegenover Duitoch- den vervaldag 9 lig land aan te nemen 3E1 van 1 Mei. Waarschijnlijk zullen bei de staatslieden op het tijdstip van het onderhoud in het bezit zijn van do nieuwe Duitsche voorstollen zoodat zij de beteelkenis ervan zullen kunnen •waardeeren. Indien het Duitsche rijk ïicli bepaalt tol vage en holle forma- les- indien het geen definitief on ern stig voorstel voor het hei-stel doet met aanduiding van «en behoorlijke me thode en zekere waarborgen voor do naleving, zal eens te moer liet bewijs geleverd zijn (aldus het Pari;sche Rcuterbericht) dat men nog altijd te maken heeft niet hetzelfde Duitsch- land. Onder die omstandigheden zul len beide premiers de hoofdlijnen vaststellen van de actie, welko zij willen volgen in de toekomst, indien Duitschland volhardt in zijn pafs ef verzet of een beslist weerspannige houding aanneemt. Briand, zoo wordt verder gemeld, zal Lloyd George het Frnrtsclie plan voorleggen, ontslaan door de samen smelting van de vijf rapportin, door de verschillende deskundigen uitge bracht. Dit plan zooi een heffing be vatten ten bate van het herstel van ten belasting van 50 tot 70 fns. per ton kolen, welke de Ruhrmijnen verlaat; de exploitatie zou worden gelaten in handen van het Duitsche personeel, maar onderworpen zijn aan liet toe- zich van Fronsohe ingenieurs, even als de verdeeling. Verder zouden fa ciliteiten worden verleend voor rava- taiileerimg van do bevolking in de be zette zone. Men verwacht, dat de op brengst nog een 75 zou kunnen ha- Jen vaal de vroegere productie, welke jaarlijks een 250 millioen ton beliep. Aan de kolenbelasting zullen ande- ro betalingsmodaliteiten worden toe gevoegd zooals industrieele deelne ming. heffingen op uitvoeren legen praestaties in ruil voor Duitsche ko len, verkocht aan het buitenland. Het gehoele plan zal worden uitgevoerd onder de leiding van een civielon hoo- gen commissaris. Waarschijnlijk zul lm beide pre miers gelegenheid hebben eveneens de kwestie van de verdeeling van Opper- Silozië te bespreken. BELGIë EN DE A.S. CONFERENTIE DER GEALLIEERDEN. De ,,Dailv Chronicle" acht het waarschijnlijk, dat Sforza en Hy- mans zullen deelnemen aan do con le ien tie te Hythe. DE E1SCH INZAKE DE DUITSUIE GOUD-RESERVE. De Fransche beulen publicenron den tekst van het schrijven der commissie van herstel, waarin deze het verlangen te ken nen geeft, dat de goudvoorraad der Duit- iclio Rijksbank naar hel bezetlo gebied wordt overgebracht. Het schrijven luidt als volgt: De commissie van heTstel deelde in een vorig schrijven aan de Kricgslnstenlcom- nnssion mede, dat zij van mccning was, dat de Duitsche regeoring weigerachtig bleef om gevolg te geven aan dan eisch der commissie inzake de uitvoering der be- pniingen van art. 235 van het verdrag van Versailles. Daar de commissie van oordeel is, dat deze weigering haar er toe verplicht, de Toorreehten, die zij bezit met betrekking tot de eigendommen en de bronnen van inkomsten van het Duitsche rijk en de af zonderlijke Duitselie landen te versterken en zonder vooruit te loopen op do beslis singen, die do geallieerde geassocieerde legccringen dienaangaande zullen nemen, deelt de commissie van herstel aan de Kricgslastenkomroission mede, dat zij als ROEL DE RAKKER: De dokter en de macht der gewoonte. (Daily Sketch, Londen.) Begrijpelijk I Waarom? Ik zag onzen dokter voorbij- loopen waarborg voor het nakomen der verplioh tingen van de Duitsolio regeering ten san- van de BChadelosslelling besloten hooft, van de Duitsche regeenng te ■isehen, dat deze onverwijld en voor den lsten Mei 1921 den totalen metaalvoorraad van de Rijksbank naar de filialen dezer bank te Keulen of te Coblenz zal laten overbrengen. Deze metaalvoorraad zal op de balans in de Rijksbank mogen blijven voor komen, doch de Duitsche regeoring zal er nog geheel, noch gedeeltelijk over kunnen beschikken, zonder voorafgaande machti ging der Commissie van Herstek Ingeval de Duitsche regeoring zou wreige- ;n aan bovenstaanden eisch to voldoen, iu do Commissie van Herstel zich ver plicht achten te cischen, zulks ingevolge do bevoegdheid welke zij bezit krachtens 35 van het vredesverdrag, dat de Duit sche regeering onverwijld den geheelen metaalvoorraad vin do Rijksbank zou uit leveren. Teneinde do evenlueele gevolgen van een dergelijke uitlevering zoo mogelijk te vermijden, hoeft de Commissio van Her stel besloten, slechts te eisohen, dat be doelde metaalvoorraad naar de filialen der Rijksbank te Keulen of Colilenz wordt overgebracht. Do Commissie van Horstel verwacht voor 22 April a-s. het, antwoord van de Kriegs lastonkommisalon op dit schrijven. UIT DE FRANSCIÏE KAMER. In de Kamer heeft Doumei bij de beraadslaging over de schadevergoe ding vertelaarddat do regjeeirïnig geen dringender bezigheden had dan aan de behoeften der schatkist tege moet te komen, om het herstel der ver woeste gebieden te betalen. In 1920 werden 12 milliard in de begrooting opgenomen, waarvan zeven werden uitgegeven: dit jaar is een post van 7 milliard G00 millioen op de begroe ting geplaatst. Met de pensioenen moeten er vijftig milliard per jaar op de bsgrootïng worden uitgetrokken, terwijl Frankrijk reeds voor Duits oh- j land 28 milliard aan schadevergoe ding betaald heeft. Dit kan niet voortduren, de schatkist is niet in staat langer een dergel ij ken last te dragen. Er is trouwens eein treffende immoraliteit in het feit, dat het zege vierende Frankrijk verplicht is to be talen hetgeen ten laste word gelegd van den aanrander, die, daar hij niets heeft te herstellen, zijn budget kon opmaken. Opdat wij onze verwoeste- gebieden wederom kunnen opbouwen, is het noodjg, aldus Doumer, dat Duitschland zijn verplichtingen na komt. Daaraan moet Frankrijk al zijn energie wijden. (Bijval op allo ban ken). VOORSTELLEN TOT WEDEROPBOUW VAN FRANKRIJK. De voorzitter van den Algemoenen Duit- sohen Bond van Vakvereenigingen heelt de volgende grondbeginselen aangegeven oor den wederopbouw in Frankrijk: net voorstellen ccner internationale lee ning, het aanbieden van Duitsche hulp "ddelen aaa de l-'ranscbe regoering, n.l. i Duitsche arbeidskrachten onder waarborg hunner sociale politieke rech ten, verder ook van niet in het op te hou wen gebied voorhanden gereedschappen en machines voor bouwdoeleinden. Minstens 25.000 woonhuizen van hout moeten voor liet begin van hel koude jaargetijde ge bouwd on do noodigo meubels, kachels'cn dergelijke door Doitschlnnd geleverd wor den. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De Rijksdag kwam na het Paasch- reces weer bijeen. De voorzitter Loe- bu verklaarde, dut het lot van Opper- Silezië ook thans nog niet is beslist. Hij bracht dank aan allen, die onder moeilijk© omstandigheden voor Duitschland hadden gestemd. Met 716.000 tegen 471.000 stemmen koos Oppor-Silezié Duitschland. (Toejui chingen.) Daarom moet 't bij Duitsch land blijven. Bij de behandeling van een wets ontwerp met betrekking tot het Saar- gebied protesteerden loden van de de mocratische de Duilsohnationale en de centrumpartij legen debehandeling van dat gobied door de Entente en door den Volkenbond. Daarna werd een voorstel van de onafhankelijke» tot opheffing van den Ausnahmezustand" voor Mid- dsn-Duitschland behandeld. Minister Ilaiwsch rechtvaardigde het optreden der regeerin-g. Hst goheele volk moet de overtuiging (krijgen, zeide bij, dat er weer gerechtigheid heersc'rit en dat misdadigers bun straf niet zullen ontgaan; des te sneller zal ihet Duit soh". volk zijn moeilijkheden te bo ven komen. Volgens het ,,Aaht Uhr Abend- blatt" heeft de Duitsche Nationale rijksdagfractie de volgende interj/f- latie aan de rijks regeering gericht- Wij verzoeken den rijkskanselier om opheldering over den buitenland- schen toestand en over de door de rijksregeerïng in de laatste weke» ge dane slappen op buitenlandsch poli tiek gebied. DE ARRESTATIE VAN PI ITSCIIE COMMUNISTEN. De voorzitter der Duitsche commu nistische partij Brandler, die op last van den officier van justitie is gear resteerd. werd door den rechter van instructie verhoord. Naai' verluidt, heeft hij in relatie gestaan met Hö:z voor den aanvang der onlusten in Midden-Duitschland vertoefd en is voornamelijk door zijn optreden te Hall, waar hij betröküringen met do Midrien-Duitsohe comaminsten cm vak- veroimigingsleider.s onderhield, opge vallen. Van geboorte is Brandler Tsjeuhê-Slowaak. De BarlijneChe po litie is dan ook voornemens, hem na afloop van de gerechtelijke boh&n- delüng als lastige buitenlander over de grens te zetten. Behalve Brandler zijn nog tal van aindere leiders der cormruanisten ge arresteerd. Naar de „Vossische Zei- tung" verneemt, zullen te Berlijn nog een groot aantal arrestaties plaats hebben. Deze werden reeds heden verwacht. DE AGITATIE DER DUITSCHE COMMUNISTEN. Uit Haile wordt gemeld, dat in ver band met dem aanslag op de Elbebrug bij Torgau, op 6 April j.L, reeds acht tien beklaagden tot gevangenisstraf fen waren veroordeeld. Heden zijn i opnieuw veertien beklaagden door de bijzondere rechtbank te Torgau tot gevangenisstraffen van 10, 6 en 5 jaar veroordeeld. De communisten te Halle pogan nog steeds de arbeiders tot staking, «triid en plundering op te hitsen, 's Nachts worden te Halle en in de omliggende dorpen pamfletten rondgedeeld, die in de meest ophitsende termen zijn gesteld. De verspreiders dezer pam fletten zijn gearresteerd en zullen eveneens voor een bijzondere recht bank worden gedaagd, daar het door ben bedreven feit onder den staat van beleg strafbaar is. HET CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE IN ENGELAND. De „Daily News" zegt in een sa menvatting van den toestand, dat ami i de beslissing, welke de conferentie van gedelegeerden heden zal nemen, niet getwijfeld kam worden. De gede legeerden van alle districten, uitge zonderd Northumberland en Leicester ontvingen definitieve instructies voor voortzetting van den strijd te stem men totdat het beginsel van nationale loonregeling en winstpot is toegege ven en dit opent het vooruitzicht op taaien tegenstand, tenzij de eigenaars de opvatting ten aanzien van den winstpot wijzigen. De leridcn-s der mijnwerkers verklaren, dat het ver zet zes weken kan worden volgehou den. Intusschen is het niet onwaar schijnlijk dat de gedelegeerden het beetumr zullen machtigen, eigeneaire en regeering opnieuw ba ontmoeten, teneinde precies te vernemen wat de eigenaars nu aanbieden alsmede het bedrag en den duur der financieele hulp, welke de regeering bereid is te verlecnen gedurende de abnormale periode. Zoowel regeering als eige naars zijn ongerust over de besliste houding der arbeiders. Daarom ge looft men dat de conferentie van ge delegeerden een definitieve uilnoodi- ging zal ontvangen om de onderhan delingen te hervatten. Inmiddels is er weinig radon van zulk hernieuwde onderhen delingen veel te verwachten, daar de eigenaars zich sterker dan ooit tegm een winstpot verzetten. De openbare meening is ontevreden over het feit. dat de eigenaars tot nu toe in gebreke bleven te zeggen in hoe verre zij bereid zijn de reeds aange kondigde loonen in de verschil'en de districten te verbeteren. Er is apralce van een al verneem beroep op de vak- vereenigi.u ii voor een vrijwillige hel ling, ten bate der mijn werk. ene, in dien het geschil de volgende week voorduiurt, zonder uitzicht op e>en spoedige regeling. UIT RUSLAND. Reizigers uit Moskou deelen te Riea mede. dat er een grooie verandering aan liet front van do roode legers is ontstaan. Gehcclo divisies zijn onttrokken aan de linie Narcf Pskof, Minsk (Pooleclie graas), om te worden overgebracht naar Finland, do Oekrajin© en Siberië. Te Irkoetsk zou den 60.000 man van de beste bolsjewist" sche troepen bijeen gebracht jriin. Het gerucht gaat, dat dezo toebereidselen in verband staan met een mogelijken oorlog van Rusland en China tegen Japan, en inct een conflict tusschen Rusland en Finland, want volgens bericht uit Helsingfors zou den cr ernstige moeilijkheden dreigen te ontstaan tusschen de Sovjct-regcering en Finland. De Bolsjewiki beletten do Fin nen naar hun land terug to koeren en pas sen represaillemaatregelen too, welko de Finsche regeoring hebben genoodzaakt de betrekkingen met Rusland te verbreken. DE TOE8TAND IN IERLAND. De bladen melden, dat Dinsdag nacht weer 350 ruiten te Londen met behulp van diamant zijn doorgesne den. De wandaden worden toegesohre- ven aan Sinn Fein. Officieel wordt meegedeeld, dat naar aanleiding van den moord op een soldaat te Ennie, graafschap Clare, daar op 17 April tweo hotels en een winkel vernield zijn door de soldaten. DE AANSLUITING VAN OOSTENRIJK BIJ DUITSCHLAND. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat alle belangrijke corporaties in Tirol verwachten, dat al bun leden aan de volksstemming a.s. Zondag zullen deelnemen. Onmiddellijk na de stem ming zal de Tiroolscho Landdag bij eenkomen en zijn besluiten aan de Ocstenrijksclie bonderegeering doem toekomen. Tegelijkertijd wordt den Tiroolschen leden van den Nationa le» Raad verzocht een voorstel in te dienen tot spoedige verwezenlijking van de aansluiting. Vermoedelijk zal de bondsregeering verzocht worden, door dergelijke stemmingen in de an dere bondsstaten de Tiroolsche stem ming aan te vullen. Op grond van den uitslag der efcefflOim.:ng zal de Oos tenrijk echo bondsregeering zioh dan in de aansluiting tot den Volkenbond wenden. GEEN ULTIMATUM DER ENTENTE AAN OOSTENRIJK. Uit Weeuen wordt gemeld Hier zijn gcrachten verspreid, dat de Entente binnenkort een ultimatum zal overhandigen betreffende het verbod tot aan sluiting aan Duitschland. Vanwege geallieer de diplomaten wordt vorklaard. dat dit be richt onwaar is. Frankrijk, Engpland en Ita'ic hebben de vorige weck door hun slap 'oij de Weenschc regeering op zóó ernstige wijze gewaarschuwd tegen voortzetting der aan- 8lnïtit>?s-aetie, dat een nieuwe stap oiuioodïg is. De Oostenrijkse he regeoring is nauwkeurig bekend met de ernstige gevolgen voor Oos tenrijk, wanneer zij dc aansluitingsactle niet tegengaat. Oostenrijk nlot gedwongen tot deelneming aan sanction. Uit Weeuen wordt gemeld Van Al-Duitsche zijde zijn berichten ver spreid, volgens welke de Entente Oostenrijk dwingen wil of reeds gedwongen heeft, aan dc sanctien tegen Duitschland deel te ne men en 60 te heffen van dc Duitsche vvv rcn. Officieel worden deze berichten voor valseh verklaard. Dc Entente, die thans Oos tenrijk helpen wil, kan niet den moeilijken itnvendigen toestand van Oostenrijk nog wil len corapliceeren door zulk een eisch. Het uitstrooien van deze berichten m.iakt deel ui: van de openlijke pangerinanistiscbe pro paganda en voortzetting van het maken van stemming in verband mei de Al-Dat'sche pro paganda tot aansluiting. Verspreid nieuws HóLZ. In de Moabiter gevange nis werd opnieuw de communisten- leider Max Höte verhoord. Höte ontkende de meeste misda den. die hem ten laste werden ge logd, te hebben gepleegd, zoo ook, dat hij tijdens de jongste onlusten in Mid- den-Duitschland eon aanslag zou heb ben gepleegd op spoorwegen, bruggen of gebouwen, of zelfs het bevel daar- toe gegeven zou hebben. De politie tracht thans vast te stel len waar do vlugschriften, die door Höte waren ondertoekend zijn gedrukt en wie za heeft verspreid. DE BEVOLKING VAN KLZAS-LOTHA' RINGEN. Hot statistisch bureau in El- zas-Lotharinecn publiceert ten overzicht van de volkstelling in drie departemen ten van Blzas-Lotharingen, waarin hut aan tal bewoners op 1.7Ï4.692 wordt geschat, legen 1.&74ÜD14 bij de laatste Duitsche tel ling. Hier dient te worden opgemerkt, dat de verliezen in den oorlog aan. dooden en ver misten 36.623 bedroegen, terwijl 7S.437 Duit- sehers het land hebben verlaten. Eveneens dient rekening te worden gehouden met het feit, dat Duitschland vóór den oorlog in Elzas-Lotharingcn 72,766 man troepen op de been liicld, die op de lijsten voorkwa- DE BELASTINGONTDUIKING TE DRESDEN. Wegens belastingont duiking werd bij 40 firma's. Ln de ciga- retteniTidustrie op de zaken beslag ge legd. Er moet hier sprake zijn van eene belasting ontduiking van eeni- ge honderden millioen en mark. DE HANDEL VAN RUSLAND. -<■ Van de Russische grens wordt ge meld: Volgens een draadloos bericht uit Moskou heeft de Al-Russische Uit voerende commissie in Moskou het vredesverdragen met Polen en de re publiek van liet Verre Oosten gerati ficeerd. Volgons de Russ prees heeft de volkscommissaris voor Handel ean plan voor opening der havens voor buitenlandsche schei kei bekend go- maakt. De havens Odesva, Sebasiopol, Theodosia. Novorossiek, Kroonstad, Morman, Archangel csn Mariampol worden hierin genoemd. UIT DEN OORLOG 1870—1871. - De Echo du Rhin meldt dat op het station Bissehof Heim een trein aan kwam met 10 wagons, komends uit Duitschland. geladen mot kanonnen, machinegeweren onz, uit het jaar 1871. Voorts waren daar nog vele oor- iogstroplieoën bij. Een en onder moest uitgeleverd worden volgens artikel 245 van het Vredesverdrag DE TOLHEFFING. Het Ameri. kaansohe bruggenhoofd Coblenz is door Fransche soldaten overgenomen, daar Am&rika met betrekking tot dc tolheffing een passieve houding aan neemt. DE MOORD OP TISZA. De beide laatste dag n van het pro ces tegen de moordenaars van graaf Tisza te Boedapest Lebben nog opz en- baremde dingen aan het licht ge bracht. Een van de bewijsstukken van het openhaar ministerie was een omderteekende passage in het dagbo k van een waardin te Boedapest, vol gens welke Ken, Friedrich en Baron Hatvanyi op 30 October, den dag van de herdenking van den moord, &en feestmaal zouden hebben amgericht en op den dood van Tisza e:n f:est- dronk zouden hebbon uitgebracht. De beklaagden hébben de echtheid Nr. 116. Een drietal dingen hebben de laat ste wèlkèn de belangstellenden in beeldende kunst beaig gehouden en verdienen dus in dezo aanleakctnin- gen te worden gememoreerd. Heit zijn: de tentoonstelling der Schotsche schilders, de Zaaharia van Konijnen burg en het straatje van Vermeer uit de collectie Six. De Schotten zijn thans voor eenige weken in onze buurt te bezichtigen, het Amsterdamsch gctncrintlermiseuim herbergt ze deze maand, nadat ze eerst in het Haagsclie Puldhri do wan den versierd hadden. Die expositie is ccn der vele manifestateis, die one tegenwoordig le«ren, dat do kunst ook als middel ter verbroedering der verschillende naties te gebruiken is. Kunsttentoonstellingen schijnen thans bijster geschikt te worden ge vonden om te „banden tusscbon de volkeren nauwer toe te halen" zooals dat in de meeste openingsspeech es heet. Hollandeche kunst naar Parijs, op rondreis door Duitschland, naar do jaarbeurs te Barcelona; 8'iihotsche kunst naar hier, en zoo voort, totdat we over eenige jaren gemeenschappe lijk tot de ontdekking komen dat de cost meer blijft don de baetcn dan is het uit en loopen er a'loen «enige ridders van do pauwenewde meer rond tusschen de onbelinte me deburgers. Kwaad kan het duo niet. Zoolang het duurt hetbbcn wij be langstellend publiek bel. voordeel hel, een en ander te kunnen zien, dat voor ons anders niet zoo gemakke lijk toegankelijk zou zijn. Wat nu deze moderne Schotsdhe I kunst aangaat, waarvan wij de expo- t sitie aan het genootschap ,.N der- land—Engeland" danken, men kende ze bij ons te nauwernood. wat erg on beleefd schijnt ais men weet, dat onze Haagsche School al jaren lang in Schotland h oogt I'ijk gewaardeerd werd en zeer vele werken onzer grootste medeune schilders in Schot sche verzamelingen tc vinden zijn. En nu lijkt bet nog onbeleefder als wij gaan beweren, dat de HoLlandsche kunstproductie van desüg jaar gele den die der Schot scine schilders sterk beïnvloed heeft. Maar wij kunnen die onbeleefdheid don voocn wat tempe ren door te zeggen en met recht cr. reden dat zij en wij aan een zelfde bron gezeten bobben te Parijs bij de Barbizonnens en hun onmiddellijke vocn-gangv:r3, en daar dan weer, zonder verder van chauvi nisme verdacht te worden, aan toe- voeger», dat de Hollanders het Frankrijk opgvlfaan inzicht meer individueel verwerkt hebben. Zoo krijgt ieder het zijne en geef je de friendly relation,; even opstopper. Zooals de collectie in Den Haag gerangschikt was (in Amsterdam is ze nu pas open gesteld en zag iik ze nog niet) ontving men een indruk van beschaafde degelijkheid. Men heeft daar, evenals bij ons, de laat ste kwart eeuw een groot aantal schil ders gehad die hun vak grondig ken den en die zonder andere pretenties dam schilder te willen zijn mooie din gen hebben voortgebracht, terwijl zij zioh aan tradities gebod do® voelden. Uit den band springt er ween. En die, volgens Emgcteclie inz Chl tot de machtigsten bohooron, munten meest- als uitsluitend door een uiterst knappe techniek uit en schieten voor ons ge voel te kort in picturale gevoeligheid. Zoo bij voorbeeld de beroemde Sir John Lavery, die vermoedelijk niet op z'n best vertegenwoordigd is. Wil men een duidelijk voorbeeld van de verwantschap met Barbizon, dan zoe- ke men dc werken van Sir Wingatc eens op om daarna m David Murray en R. B. Nisbet een paar wasch-, eohite Engetechen op een mooie en persoonlijke wijze aam ihet werk te zien. Heel mooi van kleur is ooi; een geheel met het tempermes g I dliü- derdc schets van Peter Wishart, een rivier uit de hooglanden voorstellen de, en zohder moeite zou ik zoo nog ean aantal goede en beteuigweklke/nde kunstwerken kunnen opnoemen, doch men ga dat zelf maar eens uit zoeken; loonond is een bezoek zeker. Men kan dan om andere dan pictu rale redenen misschien genieten van ,,ket vertrek der zwaluwen", zooals de heer Lorimer dat geschilderd heeft. Vier jonge meisjes bij een ka mervenster. Drie kijken naar buiten, waar in de lucht de vogels vliegen De vierde zit en weent in haar neus- dookje. Op de lijst i6 een vers gesne den „O, c'est Triste de voir s'enhür les hirondelles Elies s'en vont la-b5s vers le midi doré". Dat is een soort Rhijnvis Feith in de schilderkunst, deze heer Lorïmer, doch op zeer velen m;st dit fraais zijn uitwerking niet. Ook de heer Henry Lintott offert aan de ballade, onder den titel: „Avatar'' laat hij een dooden ridder, met zwaard en har nas door vier engelen omhoog voé» ren. Voor wie van prentjes houdt, een stuk om van to smullen. Maar als schilderkunst belangrijk is het niet. De eenige kunstenaar die ook hutten Engeland en Schotland reeds jaren lang als belangrijk eikend werd, is D. Y. Cameron, en van dezen vindt ge hier oen tweeotal werken, die om hun eenvoudige zuiverheid van kleur stelling, om hun 6trakke foillooze teekening uwe bewondering zonder voorbehoud kunnen hebben. Deze Cameron (er zijn er drie van denzelf den naam) heeft do traditie in zich opgenomen cn tot iels eigens vei- werkt, hij lijkt mij bier ook verreweg de voornaamste artist. Van Konijnenburg is dat misschien op het oogenhlik in ons land. Geen ander oefent althans naar ik meen zoo grooten invloed uit in een be paalden, zij het kleinen kring. Over het gevaar dat daarin steekt willen wij nu niet spreken. Wel over zijn laatste groote werk, dat nog tot over een week bij KIeykamp (Den Haag) te zien blijft en dan misschien in een openbare collectie geplaatst wordt. Honderden hebben voor zijn voorstel ling van den profeet Z ach aria gedefi leerd en de buiten gem eene knapheid van don maker geroemd, op zich zclt al een technische prestatie van be lang: een geaquarelleerde texkening van ruim twee meter hoogte en on geveer gelijke breedte, zoodat de schilder hot in drie banen moest be werken en die weer aan elkaar doen zelen. De profeten-figuur vult de mid- denbaan geheel: rechts van den be schouwer is de wanorde die des dui vels is; tempels staan in brand, sa tan strijdt met zijn trawanten. Links is het overvol van personages die „symbolen van orde ei arbeid", de wetenschap, de kunst, den landbouw, den handel, in beweging brengen. Drommen figuren in wd-overwogen orde begeven zich op weg naar liet allerhoogste, den tempel. Onder het geheel de eenigszins gewijzigde tekst: „Richt een waarachtig gericht en verzint geen boosheid jegens elk ander", Ik zie geen kans u dit zeer gecompliceerde kunstwerk zdu tc be schrijven, dat het u gaaf voor de oogen komt te staan. Dat het in al zijn onderdeden zoo doorwerkt is dat (fik fragment afzonderlijk een mooi stuk Konijncnburgsche kunst is en dat het bovendien als groote éénheid toch een imposanten indruk maakt, moge wel voldoende bewijzen, dat de artist jnet dezen Zaaharia werkelijk iets bereikt heeft, wat nis een mijl paal in den gang van zijn oeuvre go'- den kan. Ben ik wel ingelicht, dan I zou dit kunstwedk oorspronkelijk als geschenk der Joodsohe gemeente t« Rotterdam aan het nioviiwe raadhuis dier stad bedoeld zijn, doch bij nader inzien door een ander werk van Ko nijnenburg vervangen worden, waar in hem geheel, ook wat onderwerp betreft, d e vrije hand gel alen zou worden. En zou op hot oogembEIk dooi de Vereeniging tot liet vormen eoner verzameling hedendaageciho kunpl in het gemeente-museum te Amsterdam ovenregen worden, den Zacharia voor hare collectie aan te koonen. Wat zeker toe te juichen zou zijn. door bet mij meer op den v.eg der openbare verzamelingen schijnt te liggen belangrijke werken onzer le vende artistc-n aan te koop en en hun aanzien daardoor te verhoogen, dan tegen fancY-prijzen uit particulier be zit een enkel kunstwerk, zooals dat heet voor de natie te redden. Hier mede zijn we bij de sensatloneelc auc tie van'het Vermeersohe straatje der familie Six aangeland. Men heeft uit do bladen kunnen le zen, dat dit kleine schilderij onder de belangstelling van eon overgroole menigte, van welke, naar ik meen te kunnen aannemen, geen vijf procent zich ooit de moeita gegoven he.ft dit kunstwerk in den huize Six te gaan bezichtigen, thans geveild werd, en uat de hamer hij het niet kinderach tig bedrag van 680 daieend gulden gevallen is. Dat zou met de 10 vei lingstoeslag de 7'ri ton gouds maken, die ervoor verwacht werden. Do vei linghouders wilden er zich niet over uitlaten voor wien zo gekocht had jen, doch de veronderstelling schijnt ge oorloofd, dat het straatje naar Ame rika verhuist. (Dit is naderhand ook inderdaad gefolekcn zoo te zijn. Wij moesten dit stuk wegens plaats gebrek eonge dagen lnt:<n liggen. Red.) Tot welken prijs, '1 kan ns verder koud laten, dc gehei ren •an de veilingszaal kunnen ons niet \erder intereseeeren. Maar het kan ons ih zeker opzicht verheugen, dat men niet, als bij bet Melkmeisje vroe ger, getracht heeft den Staat en zijn kas voor liet geval te mobilieeeren. Daardoor zijn wij voor veel frases ge spaard gebleven. Het is natuurlijk jammer dat eeu verzameling als die van de familie Six zoo langzamer hand baar parelen verliest en, zoo de eenige oorzaak daarvan de hooge belastingen zijn die door oen derge lijk kunstbezit veroorzaakt worden, dan zou ik cr veel voor voelen indien door een uitzonderingswetje daarvan vrijstelling word verleend, in dit cn analoge gevallen, docli verder gaat het mijns inziens niet aan, dat do gemeenschap zich met buitensporige particuliere fortuinen, hier of elders, m concurrente begeeft. Het zal in de meest nalnje tokomst vermoede lijk blijken, dat de overlteidsbemoe:- ing mei kunstzaken alreeds nu aan zienlijke beperking behoeft. Dat het kunstbezit van kostbare voorwerpen vooral, tot de franje der samenleving behoort, (die uitdrukking hoofde ik eens don ouden Berckcnhoff gebrui ken) wordt nog al eens over het hoofd gezien, doah men zal wel ge dwongen worden de franje te laten vervallen, zoolang nog voor het kleed zelfs de duiten steeds moeilijker to krijgen zijn. U zult zeggen, dat ten opziahtc van Vermeer's btraatje nu al deze opmer kingen slaan als de berucht© tang op het dito varken. Staat noch stad heb ben oi' zioh aan laten gelegen liggen. En dat is juist. Dooh hot zou mij niet verwonderen, als wij op dit ohapilor binnenkort egenaardigo debatten in ons land te hooren kregen. En ik hoop dan daarover wed ca- met u ver der t© mogen eau s eer en. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7