HAARLEM'S DAGBLAD (7 p-1 Suitenlandsch Overzicht De geheimzinnige Roger Bullock 31) iaandaq 20 juwi teai tweede bead SPORT EN WEDSTRIJDEN. Cricket. Bsdsrlaaissü» Cricketbsnd. HAARLEM—'V. B. A. Oa Haarlemmers faobben bet tegen A. leolijk laten liggen. Liefst 6 bata- i.n prijken met een O achter bun naam dat was op dit bowlen niet noodig. jaoker is zijn snelheid grooteudeels rijt en ook lengte en xiohting lieten te «ischen over. Uok Hisgeu is niet meer c bowler van eeuigo jaren terug, liige isa heeft nooit veel bijzonders ïosgeia- p, terwijl van der Ohijs zich niet bo rn bel middelmatige verheft. Uct ont (j voor den naam Bin oker lijkt ons de rofdoorzoak voor het falen van diverse jarlemsche bats. ]>e Buig kroop in Itinckers eersten over jor zijn wicket en was l.b.w. voor 0. lisshaar en Healy voerden daarna den and op tot 56, waarna beiden vlak ach- elkander werden gevangen voor 30 31. Be innings van Bieshnar was hier rrreweg de beste. Van do overigen pres- vrde eigenlijk niemand wat. Maas stei- lelevur door slechts 11 runs te maken, .jr van hem toch verwacht mag worden, -,t bij boven de 25 komt. Alleen Lan- •.g deed goed werk door er nog 10 btj ikander te maaien. Sommige hoeren lie- ui zicli alleronnoozelst vangen. Voor 88 zet heel Haarlem weer aan den int. Na de lunoh begon V. B. A. te batten, to ze verwachtingen waren hoog gespan- en. doch ook hier viel 't tegen, lines bowlde de eerste over en ving op n vrecselijk slechten bal Eigeman voor Leescr en Hisgen waren hierna sa [con. terwijl Schmeinck en Hea'.y bowl- Jiii. Hisgen deed een paar harde slagen off, maar daarna werd hot bowlen zuiver, dat beide batsmen zich uit ■■ml op verdedigen moesten, toeleg- «n. Leescr werd voor een langzame 22 itoor Lanting achter het wicket govan- Rïncker had er heel gauw 12, maai toen slachtoffer van Healy, daar .en slowbal van dezen bowler in Herat's handen speelde. Hamburger f.v-rd tot zijn verbazing voor 7 door Sohmeinck - geoleand. Daarna viel ook Hisgens wicket door een mooie vang van Mcas voor 43. Eenmaal was hij van een lans gomist en tweemaal niet uitgegeven iin een appèl voor l.b.w. Schroder maakte de winning hit en in oheel 16, alvorens Schmeinok hom bowl- v. d. Chijs en v. d. Linden kregen den umpire elk een loven en maak- or 12 en 16, waarna Schmeinok en Pe Buig hun palen lieten tuimel on. Stroe ve sloeg alweer een harde 12 en toon :i~m. ook zijn stokken. Een goede vang van J3ski maakte een einde aan de in nings \3n De Meijer©, dlo eigenlijk Dog beginnen moest, daar hij 0 runs noteor .ie. Dit wicket was weer voor De Ruig. Ditmaal waren er, dank zij het goede kee- cn van Lanting, maar 11 extra's. Het V. B. A. totaal was 162, zoodat Haarlem verloor met met 74 runs op de s. Scores: Haarlem le innings: Do Buig l.b.w. Rinoker Healy e. Leeser b. Hisgen Bieshaar c. Ubbelohde b. Hisgen D. Houtkooper, c. Schröder, b. v. d. C-hys Maas "b. Rinoker Sohmeinck c. v. d. Linden b. Ricker I jaski o. do Meijere b. Bincker Sanders c. Stroeve b. Bincker Horst o. de Meijere b. Bincker kantine b. v. d. Ohijs Oroeneveld not out Extra s Totaal Bowlingcijfers: Bincker 630, Hisgen B—25; Eigeman 0—20; v. d. Chijs 2—13. V. R. A. le innings: Hisgen c. Maas b. Schmeinck Bincker c. Horst b. Healy Mr. Hamburger b. Schmeinck Schröder b. Sohmeinck v. d. Chijs b. Schmeinck v. d. Linden b. Do Ruig Ubbeloliuo not out Stroeve b. Schmeinck Be Meijere c. Jask. b. De Ruig Totaal Bowlingcïjfers: Schmeinck 5—73, Healy 2—tS. Maas 1—19, De Ruig 2—14. V. V. V.—ROOD EN WIT. Vrijwel tegen alle verwaohtingen in heeft Rood en Wit een flinke overwinning op V. V. V. behaald. Tegen 106 runs van ilo gastheeren stelde Rood en Wit 211 runs voor 7 wickets. Een poging om mc-t innings te winnen, mislukte echter. Om half twaalf opent V. V. V„ da. den loss verloren hoeft, mot de gebroeders Grootineijer, terwijl Van Spengler en Dir ken bowlen. Beide batsrnen spelen ze- voorzichtig en scoren zeer langzaam. - eon klein uur gespeeld is, wordt gech; ged, hetgeen succes heeft, daar Reydon op eenigszins gelukkige manier J. Groot mcijcr bowlt voor 20. Vlak voor lunch krijgt Revdon ook het wicket van den anderen Grootmeijer voor 15, waardoor de stand is 256. Oudheusden en Barentsen blijven tot lunch samen, maar kort daarna wordt eerstgenoemde goed door Van Eeghen gevangen op het bowlen van Dirken. Het blijkt dat de volgende batsmen niet be stand zijn tegen het Ibnns vrij goede bowlen van Van Spengler en Dirken. Barentsen wordt voor 14 gebowlod en Kost scoort niet meer dan één vier. Dut ton wordt met een beauty van ópengitr gtbowled, terwijl Dirken hel wicket van Hagemsn nounit. Slag doet eenige goede slagen, maar op 9 wordt hij op vrij geiukkigo wijze door Van lieghen lumped. De overige wickets vallen j sucl, zoodat het totaal wordt 106, waaronder Zó extra's. Vlak na het beëindigen van de V. V. V. nnings heeft Rood en Wit het geluk, iat een flinke regenbui het veld doornat maakt, hetgeen een groot nadeel was voor an Eeghen en Van Bueren openen op het bowlen van Grootineijer en Ba rentsen. Op 25 wordt Van Bueren door Barentsen gcbowled, terwijl op 49 Van Eeghen achter het wicket gevangen wordt op Grootmeijer. Van Spengler ea. YVaakwitz zetten dan een Hinken stanu op; Van Spengler ia eenmaal gelukkig, als Anijs ©en vrij eenvoudigo vang mist, maar verder speelt hij zeer goed. Zonder verder wicket-verlies wordt hei V. V. V.-totaal gepasseerd, doch op 105 wordt Van Spengler door Dutton gebow led voor 51. Van Manen sooort 12 runt, voordat hij door Barentsen gevangen :ordt. Het fielden en bowlen van V. V. V. is thans vrij zwak, zoodnt Faber en Wack- witz vrij snel kunnen scoren. Op 177 wordt Wackwitz gevangen voor een goe de 45. Swense en Mesman slaan reap. 1 en 2 zessen op Oudheusden, voordat zc op denzelfden bowler gevangen worden. Op 211 sluit Swena de innings, teneinde een poging te wagen om met innings K winnen. Dit mislukt echter. Wel neemt Davidson vier wickets, maar hierbij blijft het. Het toUal wordt 102. W. Grootmeijer "1 n.o., Barentsen 29, Dutton 17 en Kost 14 o. Davidson 4—68. Rood en Wit wint du» met 105 runs op do le innings. V. V. V.: So ores: J. Grootmeijer b. Reydon 20 W. Grootmeijer o. v. Spengler b. Rey- Oudheusden o. v. Eeghen Dirken 8 Barentsen b. v. Spengler 12 Kost b. Dirken 4 Dutton b. v. Spengler 1 L. Hageman b. Dirken 4 Slag el. v. Eeghen v. Spongier 9 Eugelgeer b v. Spengler 0 Anijs not out 6 Riemersma o. Faber Dirken 0 Extra's 28 106 Bowling© ijferst O. M B. W. v. Spengler 10 6 38 4 Dirken 14 4 23 Reydon 9 6 9 2 Faber 6 3 3 0 Rood en Wit; RANGLIJST EERSTE KLASSE. De uitslagen. 2de klasse. B Rotterdam: Anglo Dutch 2b—Amateurs I (Den Haag) 4—% C Rotterdam Turf—Tiod (Gouda) 2—6 E Haarlem SantpoortHaarlemscho L. T. C. 2 2-5 DeaDo Kennemers (Bloe- mondaal) 6—2 Roeien LAGA WINT IN DE VOORWED STRIJDEN TE FRANKFORT. In de Zondag gehouden voorwed strijden van de Frankfortsche roei- regatta won de Hollandsche vereeni- ging „Laga" uit Delft, het nummer vierriemsgieken in 7 min. 22 sec. Tweede waa de vier der studenten van de roeivereeniging te Giesean in 7 min. 31 sec. (De Crt.) v. Eeghen o. Bngelgeer Grootmeijer 14 v. Bueren b. Barentsen 10 v. Spengler b. Dutton 51 Wackwitz o. Hageman Oudheu9den 45 v. Manen o. Barentzen Grootmeijer 12 Faber not out 21 Swen» c. Ilageman Oudheusden 6 Mesman c. Anijs, Oudheusden 16 Reydon, Davidson, Dirken, did not hat. Extra's 55 Totaal 211 Bowlingcijferei J. Grootmeijer II. H. Barentsen v. Oudheusden Anijs Dutton 1 10 H. O. O.—V. O. O. Gewonnen door H. C. O. met 36 runs op de le innings. De volledige scores luiden volgens „Do Ct." V. O. C.: C. Stenger, e. Campion! b. R. Neucrburg 1; T. Ruijchaver Lb.w. J. H. H. Kessler 21; P -G. East b. J. Koeleman 15; P. v. d. Wolf o. Ch. de Beus b. J. H. H. Kessles 14; G. Chambres o. H. A. J. Koesier 1». J. Koeleman 4; L. Ingelste st. A. de Beus b. J. H. H. Kessler 24; Leeman o. Ch. do Beus b. Fokker 5; Beijer3 b. Fok ker 0; Herwaarde b. Fokker 4; A Leeman b. J. H. H. Kessler 1; v. Everdingen 27 not out; extra's 18; totaal 134. Bowlingciifera: H. C. C.J. H. H. Kess Ier 429; Fokker 321; J. Koeleman 234; R. Neuerburg 122; Ch. de Beus 0—10. H. C. C.J. H. H. Kessler b. East 18; E. Neueiburg retired 1; Cr de Beus b. Cham bore 12; A. do Beus c. v. Everdingen b. East 51; T. Kessler l.b.w. b. Chambers 4: Scb ill b. Ch nmbers 11; Koeleman b. Cham hers 7; Campion! o. Stenger b. Ingelse 12; Feith c. v. Everdingen b. Herwaarden 30; 0. W. Feith o. Stenger b. Ingelse 0; Fok kor 0, extra's 24; Neuorhurg did not bat. Totaal 170. Bowlingcïjfers V. O. 0.: East 865; Chambers 4—47; Herwaarden 1—7; Ingclso 1—17. V. R. A. II—HAAJRLEM II, (drew). V. R. A. II 205, Post v. d. Burg 17, Koster 51, Schut 71, Ubbelohde 14. Ex tra's 16. Haarlem II: 133 voor 6, J. Tekelenburg 25, W. Mass 29, W. Wijs 41, Schotsman 23. ter Haar 10, M. Maas 25. extra's 20. Bowlingoijfere: Schotsman 056. ter Haar 4—S3, M. Maas 3—41. W. Maas 223, .T. Tekelenhurg 016, K. Sohmeinck 350, Dolleman 1—61, de Koster 1—33, Schut 1—29. V. R. A H. 0. 0. V. O. C. Bood en Wit Haarlem V. V. V. H. D. V. 8. Ui 5 0 3 0 0 2 6 5 0 2 0 0 3 4 5 0 1 1 0 3 3 0 1 0 0 3 2 Haarlemsehe Brleketbond. HAARLEM III K-A. V. 0. 8.. B. Haarlem III K 113, Bergman 29, Kleet- ra 22, v. Mussolier 19, W. de Groot 27, Extra's 10. Lulling Jr. 2-35, H. C. Klerk 6-22, A. Blok 1—24, J. 0. Kroon 1—6, Brauck- lan 0-14. A.V.O.S. b 65. Blok Jr. 18, Lui ting 13. Ekatra's 10. AI. Maas 320, de Groot 114, v. Mus- schor 07, v. d. Lijhe 15. Bergman 59. Haarlem wint du» met 48 runs. Lawntannis. Waterpolo. DE UITSLAGEN, le klasse, Amsterdam: D. J. K.Maas 13 2e klasse. Amersfoort: A. Z. cm P. C.Nep- tuuufl 0—2 Amsterdam: A. Z. D. J. K. II 4—1 C Utreoht: Z° CMl'-G. Z. C. II 2—0 Schiedam: S. Z. C.de Dommel 8-0 2o klasse dames. B Utrecht: U. Z. C.-ZIgnea 3—1 D. J. K.-DE MAAS (1—3). Deze wedstrijd werd in Amsterdam gespeeld. D. J. K. bracht de volgende spelers in het water: doel: Schoth; achter: K. Meijer, J. Zegen, Jacobsou, voor: i». Plantenga, Carton en Gassing. De Maas: doel: Hougendijk, achter: H. van Senus, F. Pott, A. van Has selt, voor: P. F. van Senus, C. Kratz. A. J. van Senus. D. J. IC lieoft een Invaller voor P. L. Ooms, terwij! de Maas compleet is. Over het geheel genomen schrijft .,De Crt." was het spel niet eer ste klas. Het samenspel bij de D.J.K. liet veel te wenschen over, vooral be dierf Plantenga veel door zijn op ver ren afstand schieten en niet overge» ven aan zijn vrij liggende collega's. Bovendien was de keeper van D.J.K. slecht, daar hij twee zeer tamme scho ten door liet gaan. De Maas speelde met veel animo en veel boter samen, waardoor zij dan ook ten slotte wel verdiend won. Voor de rust doel- nuntte de D. J. K. twee maal, doch 'iet tweede doelpunt, hetwelk gelijk tijdig met het fluitje der Time-kee ner gemaakt werd, werd door den scheidsrechter niet toegekemd. De Maas maakte twee minuten voor rust haar e;rste doelpunt. Na de rust wist de Maas nog tweemaal te doelpunten, zoodat het einde met 61 voor de „Maas" kwam. DAMESPOLO. Tweede klasse B. U. Z. C.—ZIGKEA (3—1.) Zignea trok Zondag met het volgende zevental naar Utreoht: Mevr. Warnier, Mej. Ten Brooke, Aloj. J. Bruynsloen, Mej. Zus Dumont. Mej. G. Peereboom, Mej. Truus van Gel deren. Mej. M. de Boer. Do belangstelling van liet publiek was niet groot. O.*, was aanwezig onze oud-stad genoot de heer D. Schuitemaker, hoofd commissaris van polilie te Utrecht. Het bleek al spoedig, dat de Uircchtsche speelstere meer geroutineerd waren. Geen wonder trouwens, als men weet, dat zij geregeld in een ovordekto inrichting kun nen oefenen. Toch gaf mej. Truus van Gel deren aan Zignea do leiding (01), maat U. Z. C. maakte nog vóór rust g.'ijk (11). Na do hervatting scoorde U. Z. C. nog twee maal. Zignea kon liet net niet meer vinden. Do Utrechtsche dames wonnen dus met 5L Atblettefc. V. V. „QUICK". Zandagmorgcu gaf de Voetbal- en Athle- tiekverecniging „Quick", bestaande uit leer lingen van de Rijkskweekschool voor On derwijzers, alhier, ©ndcrüngo athletiekwed- vlrïjden ter gelegenheid van haar lwee-jarig bestaan, op hei Gemeentelijk Speelterrein aan de Leïdachevaart. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den heer J. W. Ruinen, wnd. Directeur der R. K. S. r. O., eenige leeraren en den heer H. L. Warnier, diroo- van den dienst der Lichamelijke Op voeding. De beste resultaten waren le ploeg: hoogspringen, I. Colijn, 1.70 speerwerpen, A. Brouwer, 33.90 M. discuswerpen. I. Colijn, 25 M.; vèrsprlngen, I. Colijn, 5.10 M.; hardloopen 100 Af., I. Co- 121/10 sec. ploeg: speerwerpen. K. Vogelzang, M.; hoogspringen: \V_ J. Blaxuboer en H. Schleiffert, 1.50 M.; vènipringen: K. Vo gelzang, 4.15 M discuswerpen; K. Vogel zang, 19.46 M hardloopen, 100 M.: K. Vogel zang en P-Brouwer, 132/5 sec. 3e ploeg: discuswerpen: R. v. d. Klip, 17.05 M.; rèrspringen: H. Beer. 3.82 M.; speer werpen: H, Beer, 27.30 M.; hoogspringen: J. E. Nijhoff, 1.35 M.; hardloopen. 100 M., H. d.,Woerdt, 13 9/10 sec. le ploeg: vórspringen: H. Exalto, d.15 M.; slingerhal werpen: H. Exalto, 25.50 M.; hoogspringen: Th. J. Overmeor. 1.80 M.; ko- gelstooten, H. Exalto, 4-50 M.; hardloopen, 100 M.: L. de Snayer, 14 3/10 sec. De prijzen vielen dus respectievelijk ten deel aanle ploeg 1. Colijn, 2. A. Brouwer, 3. J Waltere2c ploeg 1. K. Vogelzang, 2. C. van Baaren, 3. P. Brouwer3e ploeg 1. U. Beer, 2. H. v. d. Woerdt. 3. J. F. Nijboff: 4e ploeg1. H. Exalto, 2. L. de Snayer, 3. H. Hali. Na den vijfkamp liep een Hollandsche esta fette-ploeg tegen een Indische, welke door de Hollanders gewonnen werd. (Tijden wn- ron Holland 52 sec-.; Indië 52 4/10 9ec.). Vervolgens had er oen dingerbalwedstrijd plaats lussehen een Gymnastiekcurcu* V-tal cn een Quick 1 vijftal. Vóór rust gelukte het den Gymnastiekcursus éénmaal te doelpunten, maar na de pauze, toon Quick 't windvoor- deel kreeg, wist ze twee doelpunten te ma ken. Zoo eindigde deze spannende wedstrijd in een 2—I-overwinning voor Quick I. Tegelijkertijd had een kastie-wedstrijd plaats, waarhij ploeg A met 3617 won. Na afloop reikte Quick's voorzitter J. Klein Nuleut, de prijzen aan de winnaars uit. Wiiirussn. Do wedstrijden ln hot Stadion. De uitslagen van do wielerwedstrijden, die Zondag in liet Amaterdamsclie Stadion werden gehouden, luiden als volgt Wedstrijd met voorgift voor amateurs over _)0 M. Beslissing: 1. J. Willems (0). 2. P. Dol (0). 3. A. Kloppenburg (20 M.). 4. F. Beudeker (20 M Oefen-spritriwedstrijd over 1000 M. Totaal uitslag1. M. P. Peetere (4 p.). 2. J. van Boxsel (6 p.). 3. J. Tulloken (8 p.). Internationale sprintwedstrijd voor beroeps- rijders over 1200 M. Totaal uitslag1. G. Leeen (4 p.). 2. G. Mori (7 p.). 3. M. Dupuy Wedstrijd met motorgangmsking. Totaal uitslag 1. C. Blekemolcn (2 p.). 2. T. Ver meer. (6 p.). 9. Carl Sandow (8 p.). 4. Jao. Storm (7 punten). (De Crt.). Korfbal HAARLEMSCHE KORFBALBOND. H. P. S. wist Zatordagavond mot 5—0 le innen van do Kraaien „die onvolledig verschenen. Vanavond ontvangt Maobi I Advendc A. r :i: lag is A. J. C. III de gast van Haar lem C. Woensdag spelen Advendo B togen A. J. C. I cn H. P S. tegen Macbi II. Donderdag wedstrijd tusachen Haarlem i. cn Haarlem B en taMelien A. J. O. II n Advendo C. Zaterdag Advendo CH. P. 8. Maandag Macbi IAdvendo B. N. K. B. Na behandeling der motie D. E. V. op de Bondsbestunrvergadering van 11 Juni 1921 het Bondsbestnur terugeckeeerd op zijn besluit om af tetreden. In dezelfde verga dering werd o.a, besloten aan mejuffrouw M. Perry te vragen, de plaats van mojuf frouw Ten Cate in de N. A. U.-commissie in te nemen. In 1922 zal geen toestemming gegeven worden tot bet houden van seriewedstrij en van 15 Juni15 Augustus. De jaarlijksche algemeene vergadering zal 10 Juli piaata hebben te Utrecht. O. zullc-n behandeld worden wijzigingen in het Huishoudelijk Reglement, R. r. W Off. Spelregels en verkiezing Tier leden voor het Bondsbestuur. Voetbal Batten at .omjiBUtle. CONCORDIA 1—V. V. V. 1 (1—3). Concordia t wint den opgooi, en iaat Vogelenzangers togen den sterken wiua inaftrappen. Al spoedig zitten de gasten voor het V V. V.-doe), waar Mom een oorne nemen krijgt, die inooi voorgezet, verwerkt wordt. Het meest wordt op de V. V. V.-heiit gespeeld, maar de Con cordia-voorhoede is totaal ongevaarlijk. Ook ai was V. V. V. met verdedigen soms fortuinlijk. Aan de overzijde worden eenige piilige aanvallen ondernomen, waar Lltjes Van der Vlugt elk gevaar bezweren. Vlak vóór rast krijgt Concordia vrijen trap te nemen, die in een goal wordt omgezet. Rust 1—0. In do tweede helft is V. V. V., gehol pen door den wind, iets sterker en daar haar voorhoede veel produotiever is, weet zij 5 maal zeer fraai te sooren. Wel krijgt Concordia eenige goede kansen, maai door te weinig samenspel kruinen deze door de teer goede verdediging van V. V. V. onschadelijk gemaakt worden. Etn ide komt met 3I voor V. V. V. J>. 8. V.-V. I. O. 3. (4-1). Ora half 3 stellen beide elftallen zich op. V.I.O.8. wint den toss cn laat D. 3. V. met den sterken wind in den rug aftrappen. Direct is D. 8. V. iets in de •"öerderheld. Na ongeveer 10 minuten '.lilt V. I. O. S. lie leiding (0—1). Dircc: maakt D. 3. V. gelijk (i—1) en minuten later wordt het 2—L Daarna liet rusten. Direct na de hervalt in^ valt V. I. O. S. heftig aan, maar D. S. V. eet van geen wijken; bij oen uitvai uuikt D. 8. V. er 31 van. Tien minuten vóór tijd wordt het zelfs 4—1, zoodot D. 8. V. met 4—1 gcrwonrion heeft. Dammen. De returnmatch van den m'.ssakamp tus. scken de beido Haarlem ache damclubs het volgend verloop: Damclub Haarlemt Bord L L D. van Warael x 2. W. van Daalen 0 3. R. C. Broekmeijer 0 4. G. P. Heek 0 5. P. van Watnel 2 8. D. A. van Abs 2 7. H. M. 8prokkelenburg 0 8. H. A. van Abs 0 9. J. de Vries 0 10. J. P. Exal Sr. 1 J. P. Bxel Jr. 2 Vorige uitslag Totaal Haarlemsehe Dam club t Bord. 1. J. W. van Dartelen 2. P. J. van Dartelen 3. P. J. Eype 4. H. G. Tennisse 5. H. van Bossum 6. S. M. Mods 7. H. Boks 8. P. Mollema 9. J. Siegerist 10. W. J. A. Matla C. J. van Wijk Vorige uitslag 15 Totaal 28 j. De partij W. van Warn elJ. W. van Dartelen werd afgebroken in gewonnen stand voor van Dartelen en wordt later af gespeeld. De afgebroken partijen uit den eersten match verliepen als volgt: D. van Wamel 2-0 J. W. van Dartelen. J. P. Exel Jr. 0—2 J. Siegerist. De heeren J. W. en P. J. van Dartelen, resp. Kampioen van Haarlem en Omsire ken en van de „Haarlemsehe Damclub", zullen heden Maandagavond s-s. te Hen gelo (O.) eene alterneerende simultaan séance geven voor de leden en genoodigden der Damclub „Twente'a Eerste" en do En. schedésehe Damclub in het VïOS-gebouw, Beekstraat. Op 24 Juni as. zullen beide heeren alter neerend simultaneeren voor de Bdesche Damclub te Ede (Geld.). DE MIJNWEBKEKS3TAKTNQ IN ENGELAND. Oproep tot de algemeen© staking. De uitvoerende loonraod der mijnwerkers heeft besloten om aan alle v&kvereenlgin- gen, die met loon geschillen te maken heb ben, te vragen om zoo spoedig mogelijk bijeen te komen, teneinde tot een nationale met de mijnwerkers over t® gaan, op dat de wederzijdsche elschen ingewilligd zullen kunnen worden. Hodgos verklaarde, dat dit de algemeene staking zou beteekenen, wanneer de an dere vnkveroenigingen toestemden. Tntusachen is het oonflict in de Engel eche katoennijverheid bijgelegd. Het regeeringsaanbod van 10 millloen pond vervalt. Lloyd Gorge heeft s aterdag den uitvoe ..inden raad der mijnwerkers geantwoord, dat het regeeringsaanbod tot financieelen bijstand om een regeling van het conflict in de mijnen mogelijk te maken, niet lan ger dan tot Zondagnacht gehandhaafd kon blijven. In verschillende mijnen wordt bet werk toch hervat. De uitvoerende raad der mijnwerkers, dia Zaterdag bijeenkwam om den toestand te bespreken, is tol nader order verlaagd. Berichten uit de mijnstreken wijzen er op dat de mannen op vele plaatsen getéekend hebben om heden. Maandag, liet werk te hervatten. Verscheidene mijnen in verschillende districten openen heden weder Lloyd George naar Londen teruggekeerd. Doordat do mijnwerkers uu voorstellen der mijneigenaars hebben verworpen is de crisis in de mijnindustrie plotseling zeer :uu; geworden. Llovd Qeeorge is daarom ook onmiddel lijk van zijn landgoed in Chequers naar Londen teruggekeerd. De cijfers van het referendum. Uit do gedeia.ileerde cijfers blijkt,, dat Zuid Wales eu Lancashire den doorslag hebben gegeven bij het referendum. In eerstgenoemd gebied hebben niet minder dan 110.000 mijnwerkers tegen de mijn- eigenaars voorste Hen gestemd, tegen 41.000 die er vóór hebben gestemd, in Lancashire waa de verhouding 64.000 tegen 7.500, In dl districten, waar de meerderheid voor aan neming van de voorstellen was, was deze overal betrekkelijk klein, terwijl Sn een aantal districten het aantal vóór cn tegen stemmers ongeveer even groot w BR I AND EN LORD CURZON. Euu Kngelsch-Franseïi vorliendj De politiek In 't Nabjje Oosten. Ofschoon ée „Motm" schier bet bezoek van Jüord Gureou iets zeer sensationeels blijft zoeken, n.1. dat Oarzon te Parijs zou iju gekomen om een Engelsch.Fransch ver'oond voor te v.ellen, brengen, bezadig der bladen als bet „Pctit Journal" en da „Petit Pariaien" de reden van het bezoek kiemor proporties terug, namelijk da» ..-gonsaiod sprake is van eeu inter- :ealileerde cca?»reu;;e. doch slechis van en uirwmseling van inzichten der Londen sohe en Pai-ijsdc regeeringen en mogelijk io van eenige andere landen. Toch blijft het niet van belang oulbloot, dat Curzon om die reden zelf naar Parijs is gekomen, terwijl het ook de aandacht verdient, dat he« initiatief tot het onder houd van Londen is uitgegaan. Ook sohijnt deze wijze van handelen een terugkeer tot oude methoden, na do serie oratorische ma- nifestotiea in do diverse parlementen. Cnr blijft maar kort en al heef", bij daarbij gelegenheid, kalm met Briand te spreken, toch kunnen in twee dagen geen senaatio- noele resultaten worden bered-.t en daarom beschouwt men het bezoek algemeen als een voorbereidende bespreking, waarbij zoowel de Oosterscbe kwestie nis Opper-Bi- leziè kunnen worden behandeld, waarvoor do atmosfeer nu uiterst gunstig schijnt. Indien Briand en Curzon tot eenige over. eenkomst geraken, moet deze nog aan den Oppersten Raad worden voorgelegd, welke denkelijk dan spoedig bijeen zal komen. Zaterdag is de conferentie van Briand en Curzon gedeeltelük bljirewoomd dooT ■'en Itallaansehen gerant te f'arijl Havas verneemt, da' Curzon aan Briand a Bonin Longare mcdedeeling hoeft ge daan van de ontwerp-instructies waarbij de gezanten van Engeland, Frankrijk en Italië te Athene zullen worden uitgenoo- digd, do Griekeohe regeering te verzoeken, de kwestie van het Oriënt door de Entente te laten regelen. Indien de Griekoche regee ring deze wijze van afhandeling zal aan. •aarden, zal zij mededeel ing ontvangen •an de door de Entente bedoelde voor waarden. Bonin Longare heeft aan graaf Sforza den tekst dezer instructies overge seind. No goedkeuring van het plan door Smorza zal hel ten uitvoer worden ge bracht. De voorwaarden tot het vergelijk, welke zijn gepublioecrd worden bevestigd. In ieder geval sohijnt het, dot indien Turkije zou weigeren het verdrag van Sèvree, wat betreft Throclë. zal worden gehandhaafd en dat de ran Griekenland gedane eonces- zullen worden uitgebreid. De overeen komst zou aan de Turken een zeer aan neembaren torritorialen on politieleen statu9 toekennon. Indien deze bemiddelingspoging zou fa len. zou elk der mogendheden vrijheid van handelen krijgen- Engeland zou Grieken land dan voorzien van oorlogsmateriaal en de Turksche kusten blokkceren, teneinde oorkomen, dat uit Rusland wapenen zouden worden aangevoerd. Frankrijk zou naar eigen believen kuri- nen optreden. Do algemeene indruk blijft zeer gunstig. Do Temps verzekert, dat Londen en Parijs te Konatantinopol en Athene op d» aanneming van bepaalde voorwaarden xul- aandringen. Andere zullen sanctie» toegepast worden. Blijft Griekenland on- willg, dan wordt dit aan zijn lot overgela ten. Weigert Turkije ze aan to nemen, dan nen Frankrijk cn Engeland Grieken land. Italië zou zich daarbij moeten aan sluiten. Dit echter zon indruischen tegen Frankrijk"» en Itaüè's belang. Op deze ma nier zou het gcalliecrdo garnizoen te Kon- slantinopel, bestaande uit 9000 Franschen, 7000 Britten en 500 Italianen, voor koning Konstantijn do kastanjes uit b*' vuur moe- in halen. UIT EN* OVER OPPER-SiLESië. De onderhandelingen. Naar de Duitsche blader, uit Oppeln ver nemen, zullen de beslissende onderhande lingen lussehen de commissie van Twaalf de intergcallïeerde commissie over d» zuiveringsactie in Opper-Silez:e heden, Maandag, plaats vinden. Naar de bladen uit Oppeln \ernemen heeft do commissie van Twaalf besloten, da Ententeoommis8io nieuwe voorstellen ta doen. dio hierop neerkomen, dat de zelf- weerbaarheid een s rooter gebied zal ont ruimen dan zelfs do Ententecommissie ver langt, mits tevoren do Poolsche opstande lingen ook een groot deol van het nijver- heidegebied ontruimd. Danxmoe zijn, naar do Vorwarts opmerkt, de belemmeringen voor een spoedige ont ruiming van het nijverheidsgebied, voor zoover dat van de Duils.-bcre "hangt, uit den wog geruimd. De zuivering van het neutrale gebied. Kaltuasser Klutf-b.au cn Olschowa zijn op verzoek van de Engelsehen door de Selbstschutz-troepexi ontruimd. Vrijdag werd de stelling ten Zuiden van Kamin in het district Ralibor door de Po len bezet. Do „Petit Pariaien" verneemt, -lat met het oog op de onverdraagzame houding van generaal Ilftfer de intergeallie^rde com missie van Oppeln besloten heeft het leger van Korfanty ook niet verder te laten terug trekken. Teneinde du weegschaal in even- i wioht te houden wil de commissie dat do Feuilleton Na ar het Engelse h van TOM GALLON. Zo stal; de kaars aan en gai ze hom wc-er terug. Hij greep haar pols zoo stevig vast dat ze zicli niet los kon rukken en draaide haar arm om zoo dal ze machteloos was en mot uitge- strekten arm bleef staan. In zijn an dere hand hield hij de brandende kaars. Vanavond, lieve, beste Susan, zeide Roach opgewekt, maar met een wreeden klank in zijn stom, heb je Madeline naar den tuin gestuurd; je zeide dat je het doen zou, al moest hel je leven kosten. Lieve Susan, waarom heb je haar den tuin inge stuurd? Dat zeg ik niot, antwoordde ze koppig. Hij draaide haar arm nog verder r>m en bracht plotseling de vlam van de kaars onder de uitgestrekte hand, die hij vast had, Waarom heb je haar naar deu tuin gestuurd? Ze rilde en uiito mi half onder drukten kreet, maar hij hield de kaars op dezelfde plaats. Ze ging er heen om een man te ontmoeten laat mij los o laat mij los! Hij nam de kaars weg en zij barst te in oen zenuwachtig snikken uit. Nog eeu vraag, lieve vrouw, zeide Roach, hoe heette die man. Dat zeg ik niet, antwoordde ze, terwijl ze zich tevergeefs tegen hem verweerde. Hij bracht de kaars weer bij haar vingers en zo schreeuwde het opeens uit: Mark! Ik zweer je dat ik niet weet hoe hij verder heette! Hij duwde haar weg en bleef haar verachtelijk aankijken, terwijl zij een zakdoek om de verbrande hand wond. Jij bedriegster, mompelde hij, ben je nu nog niet wijzer? Ik zal je nog wel eons erger straffen, Susan Roach, als je niet oppast. Je gaat ver, Jabez, misschien ga je den een of anderen dag wel te ver, cn dan antwoordde de vrouw op een voor haar ongewonen toon, die hem tot waarschuwing had moe ten dienen. Er zijn nog zulke dingen in de wereld als jeugd on lief de en schoonheid, maar de hemel weet dat ik ze uooit gekend heb. Wees voorzichtig. Jabez Roach, je zou je wel eens in mij kunnen ver gissen. Maar nu hij uit haar gekre gen luid wat hij weten wilde trok hij zich verder niets van haar aan. Hij haalde de schouders op en lachte en net haar alleen om zoo goed mogo- ijk de brandwond tc verzorgen die hij haar bezorgd had. Zijn plan stond vast. Na vanavond zou de man, die het meisje in het geheim ontmoette, haai' niet meer zien. Hij wilde wel dat hij den man liier had, dan zou hij zijn keel dicht knijpen, ook al was hij jong en sterk. Utj bedwong zicli, ,ng naar de deur waardoor het meisje den tuin ln was geloopen cn seek naar buiten. Na een o ogenblik kwam Madeline aanhollen eon beetje kalmer toen ze dichter bij huis kwam en den ouden man in de deur zaa staan. Misschien was het ongelukkig voor Jabez dat hij zich toen door zijn woe de Hel overmeesteren; zoodra hij de deur gesloten had en alleen met het meisje in het portaal achter in het huis stond, greep hij haar bij de pol sen en zeide met een stom, waaruit tegelijk woede en angst klonk: Jij listig nest! waar ben jij ge weest en wat. hel) ie uitgevoerd? Je zult boeten voor wat er vanavond gebeurd is en voor dien anderen avond toen ie dit hui» ontvlucht bent ik zal het jo betaald zetten! Madeline, die regelrecht uit de ar men van haar aanbidder kwam en wist dat. li ij haar graag zou bescher men, en die nu in haaiden viel van uezen man voor wieu zij altijd bang geweest was Madeline liet eon o ogenblik alle voorzichtigheid varen en deed, wat het natuurlijkste was onder deze omstandigheden: ze gilde. Ze gilde niet alleen uit angst, maar ook, aoewel ze bet zich niet volkomen bewust was, om Mark te roepen, uie nog in de buurt kon zijn. En Mark kwam. Toen hij haar hoorde gillen liep hij regelrecht naar het huis toe zonder aan de gevolgen te denkon en gooide zich tegen de deur aan die een oogea- blil; te voren door Jabez Roach ge sloten was. Do deur gaf mee en Mark viel letterlijk tegen hem arm. Als bij instinct keerde Madel ne zich onmid dellijk naar hem too en klem zich aan hem vast. Toen hij wat van den schrik bekomen was ging do oude ir.un achteruit en keek eerst de eon en toen den ander strak aan, met een blik die niets goeds voorspelde. Een plotselinge visite, jonge man, zeide hii Het schijnt dat u deze dame kent. Ik kan naar heel goed, ant woordde Mark uitdagend. En ik bon hier gekomen om haar, als het r.oodig mocht zijn, te beschermen Tut-tutI riep Jabez Roach uit, terwijl hij hot licht van de kaars op hem liet schijnen en hem van top tot teen bekeek. Mooie worden van zulk een armoedig gekleeden manl En wie is u dan wel? Mark kon hem niet dadelijk ant woorden. Het was gemakkelijk ge noeg geweest te zoggen wat hij wilde doen; het was niet zoo gemakkelijk om hem te zeggen wie hij was. Jabez Roach zeg dat Mark een oogenblik in de war raakte en nam de gelegon- heid waar. Deze dame krijgt alle bescher ming die zo noodig heeft, meneer, zeide liij, met huichel a chtigen toon. Als u zoo vriendelijk wilt zijn om met mij mee te gaan twijfel ik er niet aan of wij zullen het gemakke lijk eens kunnen worden. Lieve Ma deline, ging hij voort, terwijl hij zich tot het m-isje wendde, wijs je vriend eens den weg naar mijn ka nier. Daar kunnen we rustig onz: zaken behandelen. Mark liep in den val; de vriende lijkheid van den ouden man ontwa pende hem en hij d3cht dat hij to nog wel iets voor Madeline zou kun nen doen, al was hij arm en onbe kend. De gedachte dat Richard Bul lock li em gaarne zou willen helpen, om hot meisje te beschermen tegen 'i Roach, gaf hem weer nieuwen moed. En toen zij in de kamer op de eerste verdieping kwamen, waar hel groote bureau en de brandkast stond, was Mark weer vol- vertrouwen in de toekomst. Jabez Roacli begon met heel beleefd te zijn. Hij zette de kaars op het bu reau neer en wees stoelen aan waarop zijn onverwachte gasten gingen zit ten. Het meisje wendde zich als bij instinct tot Mark on nam zijn hand. in de hare alsof ze bij hem bescher ming zocht; Jabez Roacli zag het on middellijk. Onze lieve Madeline sclüjot wat bang voor mij te zijn, zeide hij la chend. Misschien kunnen wij er haar van overtuigen dat haar beste vriend toch is en blijft, de arme man die altijd bereid ia geweest om zijn tijd en zijn gold en zelfs zijn leven voor haar welzijn op te offe ren. Je hebt mij gewantrouwd, Ma deline, voegde hij er bij. terwijl hij Ich rechtstreekse!» tot het meisje wendde, maar dat was niet ee^l dat was niet rechtvaardig. Vertel mij nu eens wie jc vriend Is, dan kunnen wij eens rusti2 met elkaar praten. Ik heet Marl; Conn away, mijn heer, antwoordde de jongen rustig, en ik was al Jaren geleden met Madeline bevriend, toen ik nog maar een kleine jongen was. (Word; vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5