Het nieuwe Gebouw der Tweede Kamer C. de Bazel en Ed. Cuypcrs. De bouwkosten volgens liet ontwerp De Bazel zijn geraamd op f 3.472.320. De commissie uit den Bond van Noderlandsche Architecten zegt over dit omiwerp O-a. liet na volgende: De gegeven rooilijnen zijoi tel hoofd zaak aangehouden. Door do verrui ming der Kapelsbrug en liet strikt aanhouden van do as van het Spui is een buitengemeen geslaagde stede- bouwkundige oplossing verkregen. Deze indruk wordt in bet bijzonder versterkt, doordat de monding van den Hofsingel trechtervormig ia ver wijd, waardoor hol hoogst l>elang- rijke voordeel wordt verkregen, dat de middenpartij met do buide strak getraceerde zijgevels een zoo groot en 7.00 Cr aai mogel, jké Breedtewerking van den aldaar zoo ongunstig spits toeloopenden bouw -waarborgt. Hoewel de hoofdingang op den hoek van het Buitenhof in het stnds- plan een voordeel zou kunnen zijn, blijkt liicr de grootc moeilijkheid, een bevredigende aansluiting te doen ontstaan naar het complex van ver gadierzaal en salie des pas perdus. l)e verwachtingen opgewekt door den monumentale» trapopgang en hoofd- vastibule worden ernstig geschaad door de wijze, waarop de verblndirgs- gang is geprojecteerd nna.r de salie des pas perdus. Eenmaal deze salie des pas perdus bereikt, ontwikkelt zich im de as daarvan op gelukkige wijze de vergaderzaal met annex en. De gangem en trappen zijn met uiter ste zorgvuldigheid en Juistheid gepro Jecteard. Met zorgvuldigheid is de aansluiting van het nieuwe met het te behouden gedeelte tot stand ge bracht. Op gelukkige wijze Is in een moge- lljko uitbreiding van de vergaderzaal voorzien. Do gewone tribunes heb ben echter het karakter van loges verkregen, terwijl de perstribune niet op do voorgeschreven hoogte is gele gen. Een partingang voort tot eik der twee binnenplaatsen, waar zoo noo- dig de file der bazookors van de tri bunes kan worden geregeld. Op de tweede verdieping is liet trappen- en gangonsysteem voortreffelijk volge houden kunnen worden. Do gevels zijn van beschaafd, ernstig on regel- Biutlg karakter.Daar do koepol achter do gevels schuil zal «aan. wegens zijn centrale lligg-img, zal ook deze geen monumentaal accent kunnen vormen. Er schijnt niet meer beoogd dan een neutrale ommanteling, waar bij echter valt op te merken, dat do gekozen onderbroken dak vormen een onbevredigende® indruk maken. De kosten volgons het ontwerp. Ed. Cuypers komen op f 5.284.00Q. De commissie schrijft hierover o.a.: De gegeven rooilijnen zijn niet aan- gehouden, terwijl door do voorgestel de wijzigingen geen voordooien voor liet stadsbeeld zijn verkregen. Im mers de gevel langs don Hofweg springt op ongunstige wijze terug tem opzichte van do bibliotheek, terwijl het restaurant op scheevo wijze het Spui bij do Kapohibnig afsluit. Het plan vormt een good aaneen geschakeld on overzichtelijk complex der hoofdruimten mot gunstige aan sluiting van gangen en trappenhui zen. Het leggen van do hoofdas in de as van den middcnvleugol van het Stadhouderlijk kwuitier hoeft aanlei ding gegeven tot oen boneden vesti bule met annex en, buiten verhouding mot hetgeen gevraagd en noodig is; terwijl op de hoofdverdieping om deze reden de salie des pas perdus moest worden uitgebreid met een niet gevraagde ontvungzaal. De hoof dop- zet, om door streng rechthoekigen plattegrond monumentaliteit te berei ken, heeft schipbreuk moeten lijden op de on regelmatigheid van. het ge geven terrein. Hoewel de aaneenschakeling v«n groote zaal, traplial en salie des pas perdus als een monumentaal complex gedacht is, heeft vooral de vorm en plaatsing der hoofdtrap schade go- daan aan den indruk van het geheel. De moeilijkheid, om de vergaderzaal tot het ruhbolo aantal plaatsen uit to breiden Vs niet opgelost, doch ont gaan cloor de zaal dadelijk voor het grootste aantal plaatsen te ontwer pen. De moelMJkhold om de perstri bune op do in hot programma voor geschreven hoogte te brengen, is op gelost door twee symmetrisch gelo gen perstribunes te ontwerpen, waar van één ongunstig ten opzichto van den spreker moet komen te liggen Do gevels vartoonen niet lmt karak- lor, dat uitlag «cru ktrarun gave, aan ut. belangrijke bestemming van het gebouw; de beoogdo soberheid is tot nuchterheid .geworden, de rust tot monotonie. Waar dezo onderbroken worden door hoofdmotieven als bi bliotheek, diensttrap on restaurant, uja deze verre van bolangwekkend. Voorgevtl OntwQkjj Ed, Cuyptre. Ontwerp D« Bazel Gevel aan den Hofweg,

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7